"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (6-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 401 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2024 жылғы 26 тамыздағы № 328 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (6-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 401 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17548 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығында (6-шығарылым):
34-тармақтың сегізінші және тоғызыншы абзацтары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1-параграфпен толықтырылсын:
"13-1-параграф. "Мұнай мен газ бұрғылау қондырғыларының машинисі,
5-разряд
35-1. Жұмыс сипаттамасы:
мобильді бұрғылау қондырғысын және стационарлық бұрғылаудың монтаждау-бөлшектеу жұмысының жекелеген функцияларын басқару және тасымалдау;
жалпы қуаты 1000 киловатт және одан жоғары қозғалтқыштарға және газ турбиналы қозғалтқыштарға қызмет көрсету және жөндеу;
бұрғылау қондырғыларын, оның ішінде мобильді, мұнаралы құрылыстарды, мұнараларды көтеру және түсіру механизмдерін, бұрғылау ерітіндісін тазартудың айналым жүйесінің жабдықтарын, қосалқы сыйымдылықтар блогын монтаждау, бөлшектеу және тасымалдау;
бұрғылау мұнарасын, бұрғылау, күштік жабдықты және бұрғылау қондырғысының жекелеген блоктарын орталықтандыру;
барлық үлгідегі және конструкциядағы мұнаралармен бұрғылауға арналған бұрғылау қондырғыларын және бұрғылауда пайдаланылатын жабдықтарды жинау, жылжыту және бөлшектеу кезінде қатысу;
қозғалтқыштарға, турботрансформаторларға және турбомуфталарға қызмет көрсету, бөлшектеу, жөндеу және құрастыру, реттеу және баптау;
жалпы қуаты 1000 киловатқа дейінгі қозғалтқыштарға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшыларға басшылық ету.
35-2. Білуге тиіс:
бұрғылау қондырғыларын монтаждау, бөлшектеу және тасымалдау әдістері мен қағидаларын, механикаландыру және автоматтандыру кешенінің құрылысын;
түсіру-көтеру операциялары тетіктерінің, циркуляциялық жүйе тетіктерінің, бумен жабдықтау, электрмен жабдықтау коммуникацияларының, пневможүйенің және жұмыс орындары мен механизмдерді жылыту тетіктерінің мақсаты мен техникалық сипаттамасын;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 401 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 6)"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 августа 2024 года № 328
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 401 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 6)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17548) следующие изменения и дополнение:
в Едином тарифно-квалификационном справочнике работ и профессий рабочих (выпуск 6), утвержденном указанным приказом:
абзацы восьмой и девятый пункта 34 исключить;
дополнить параграфом 13-1 следующего содержания:
"Параграф 13-1. Машинист буровых установок на нефть и газ, 5 разряд
35-1. Характеристика работ:
управление и транспортировка мобильной буровой установки и отдельных функций монтажно-демонтажной работы стационарного бурения;
обслуживание и ремонт двигателей с суммарной мощностью свыше 1000 киловатт и выше и газотурбинных двигателей;
монтаж, демонтаж и транспортировка буровых установок, в том числе мобильных, привышечных сооружений, механизмов по подъему и опусканию вышек, оборудования циркуляционной системы очистки бурового раствора, блока запасных емкостей;
центровка буровой вышки, бурового, силового оборудования и отдельных блоков буровой установки;
участие при сборке, передвижении и разборке буровых установок для бурения с вышками всех типов и конструкций и применяемых в бурении оборудования;
обслуживание, разборка, ремонт и сборка, регулировка и наладка двигателей, турботрансформаторов и турбомуфт;
руководство рабочими по обслуживанию и ремонту двигателей суммарной мощностью до 1000 киловатт.
35-2. Должен знать:
методы и правила монтажа, демонтажа и транпортировки буровых установок, конструкцию комплекса механизации и автоматизации;
назначение и техническую характеристику комплекса механизмов спуско-подъемных операций, механизмов циркуляционной системы, коммуникаций пароводоснабжения, электроснабжения, пневмосистемы и обогрева рабочих мест и механизмов;

сомаланған қуаты 1000 киловаттан жоғары қозғалтқыштар мен газтурбиналық қозғалтқыштарды жөндеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі жұмысшыларға басшылық жасау кезінде ̶ 6-разряд.
35-3. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
А. Сарбасов
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (6-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 401 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі бұйрығының жобасына салыстырмалы кесте
Р/с
Құрылымдық элемент
Қолданыстағы редакция
Ұсынылатын редакция
Негіздеме:
1) түзетудің мәні;
2) енгізілетін әрбір түзетудің дәлелді негіздемесі;
3) тиісті құқықтық актіге сілтеме, тапсырмалардың (бар болса) нөмірі, күні
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (6-шығарылым) бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 401 бұйрығы
1.
2-тарау,
13-параграф,
34-тармақ
34. Білуге тиіс:
бұрғылаудың технологиялық процесін, күштік агрегаттар мен өткізу құрылғыларының техникалық сипаттамасын, құрылысын;
мұнара жанындағы құрылғылар мен коммуникациялардың нысанын;
күштік, бұрғылау жабдығымен автоматты қозғалтқыштарда ақаудың пайда болу себептерін және оларды жою тәсілдерін, күштік, бұрғылау жабдығын реттеу тәсілдерін;
күштік, бұрғылау жабдығын майлау қағидаларын, қозғалтқыштар жұмысының температуралық режимін, автоматтардың конструкциясын;
қашықтықтан басқару жүйелерінің жұмыс схемасын, күштік жабдық жұмысының есеп және есептілік жүйесін;
жанар-жағармай материалдарының шығыс нормаларын, электр техникасы негіздерін.

при руководстве рабочими по обслуживанию и ремонту двигателей суммарной мощностью свыше 1000 киловатт – 6 разряд.
35-3. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.".
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
Министра труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
А. Сарбасов
Сравнительная таблица к проекту приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 cентября 2018 года № 401 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 6)"
№п/п
Структурный элемент
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснование
Кроме ссылки на поручения необходимо указать:
1) суть поправки;
2) четкое обоснование каждой вносимой поправки.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 401 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 6)"
1.
Глава 2, параграф 13, пункт 34
34. Должен знать:
технологический процесс бурения, технические характеристики, устройство бурового оборудования, двигателей, силовых агрегатов и передаточных устройств;
назначение привышечных сооружений и коммуникаций, причины возникновения;
способы предупреждения и устранения неисправностей в работе двигателей силового, бурового оборудования и автоматов, способы регулировки;
правила смазки бурового и силового оборудования, температурный режим работы двигателей, конструкцию автоматов;
схемы работы систем дистанционного управления, систему учета и отчетности в работе силового оборудования;
нормы расхода горюче-смазочных материалов, основы электротехники.

сомаланған қуаты 1000 киловаттан жоғары қозғалтқыштар мен газтурбиналық қозғалтқыштарды жөндеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі жұмысшыларға басшылық жасау кезінде ̶ 6-разряд.
35-3. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім талап етіледі.".
Мұнай-газ саласы кәсіпорындарындағы жұмыс технологиясын жетілдіруге байланысты "Ұңғымаларды бұрғылау жұмыстарының разрядтары бойынша жұмысшылар кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары" деген 2-тарауы
5-разрядты мұнай мен газ бұрғылау қондырғыларының машинистің жұмыс сипаттамасы
13-1-параграфпен толықтырылды
Бірінші вице-министр А. Сарбасов

при руководстве рабочими по обслуживанию и ремонту двигателей суммарной мощностью свыше 1000 киловатт – 6 разряд.
35-3. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.".
Глава 2 "Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по бурению скважин" дополнена 13-1-параграфом характеристикой работ на машиниста буровых установок на нефть и газ 5 разряда
в связи с совершенствованием технологии работ на предприятиях нефтегазовой сферы деятельности
Первый вице-министр А. Сарбасов