"Көрсетілетін білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 29 ақпандағы № 53 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 6 желтоқсандағы № 352 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көрсетілетін білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 29 ақпандағы № 53 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы пилоттық жоба (бұдан әрі – Пилоттық жоба) Шымкент, Тараз, Түркістан қалаларында 2024 жылғы 1 наурыз бен 25 желтоқсан аралығында, 2024 жылғы 1 қарашадан бастап Орал қаласында іске қосылсын.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пилоттық жобаны өткізу алгоритміне 1-қосымшада:
атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы пилоттық жобаны Шымкент, Тараз, Түркістан және Орал қалаларында өткізу алгоритмі".
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жобаны Шымкент, Тараз, Түркістан және Орал қалаларында жүргізу алгоритмі (бұдан әрі – Пилоттық жоба) Пилоттық жобаны жүргізу кезінде іс-шаралардың реттілігін белгілейді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Пилоттық жоба аяқталғаннан кейін Шымкент, Тараз, Түркістан және Орал қалаларының білім басқармалары, сондай-ақ Оператор Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігін Пилоттық жобаны жетілдіру жөніндегі ұсыныстармен (болған жағдайда) қоса жүргізу нәтижелері туралы оны хабардар етеді".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі білім беру департаменті (М.Е. Адамова) осы бұйрықты жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізсін.

О внесении изменений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 февраля 2024 года № 53 "О некоторых вопросах пилотного проекта по централизованному размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, в том числе с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 6 декабря 2024 года № 352
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 февраля 2024 года № 53 "О некоторых вопросах пилотного проекта по централизованному размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, в том числе с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг" следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Запустить пилотный проект по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг (далее – Пилотный проект) в городах Шымкент, Тараз, Туркестан в период с 1 марта по 25 декабря 2024 года, в городе Уральск в период с 1 ноября 2024 года.";
в приложении 1 Алгоритма проведения пилотного проекта, утвержденный указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Алгоритм проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг в городах Шымкент, Тараз, Туркестан и Уральск";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Алгоритм проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг в городах Шымкент, Тараз, Туркестан и Уральск (далее – Пилотный проект) устанавливает последовательность действий при проведении Пилотного проекта.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. По завершении Пилотного проекта Управления образования городов Шымкент, Тараз, Туркестан и Уральск, а также Оператор информируют Министерство просвещения Республики Казахстан о результатах проведения Пилотного проекта с предложениями по его совершенствованию (при наличии).".
2. Департаменту дошкольного образования Министерства просвещения Республики Казахстан (Адамова М.Е.) довести настоящий приказ до сведения местных исполнительных органов.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту бірінші вице-министріне (Н.В. Жумадильдаева) жүктелсін.
4. Осы бұйрық оған қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және 2024 жылғы 1 қарашадан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрі
Ғ. Бейсембаев
Көрсетілетін білім беру
қызметін алушылар бойынша
дербестендірілген
қаржыландыруды ескере
отырып, мектепке дейінгі тәрбие
мен оқытуға мемлекеттік білім
беру тапсырысын орналастыру
жөніндегі пилоттық жобаны
Шымкент, Тараз, Түркістан
және Орал қалаларында жүргізу
алгоритміне қосымша
Тараз қаласында білім беру қызметтерін жаңадандан алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлу тәртібі
1. Білім беру қызметтерін жаңадандан алушыларға дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлу жергілікті атқарушы органның ақпараттық жүйесінде мынадай жүйелі іс-қимылды қабылдау арқылы жүзеге асырылады:
1) мектеп жасына дейінгі балаларды кезекке қоюға берілген өтініштерді 1-кестеде айқындалған басымдық санаттары бойынша бөлу. Бұл ретте, өтініштерді бөлу кезінде көрсетілетін қызметті алушылардың нақты тұрғылықты жері ескеріледі;
2) мектепке дейінгі жастағы балаларды кезекке қоюға берілген әрбір өтінімге кезек нөмірін беру. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметтерін алу үшін кезекке қоюға өтініш берілген күнін негізге ала отырып, әрбір басым санат бойынша жеке кезек нөмірі беріледі;
3) жергілікті атқарушы органның ақпараттық жүйесіндегі көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне кезек нөмірін көрсете отырып, кезекке тұру туралы хабарламаны жолдау;
4) білім беру қызметін алушыларды дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының нақты көлемін төмендегі формуламен айқындау:
Vf = Vp егер Vp ≤ Sr
Vf = Sr егер Vp > Sr
мұндағы
Vf - білім беру қызметтерін жаңадан алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының нақты көлемі;
Vp – білім беру қызметтерін жаңадан алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының болжамды көлемі;
Sr – әрбір басым санаты бойынша тіркелген өтініштердің саны;
Vp = Vg / ∑k
мұндағы
Vg – білім беру қызметтерін жаңадан алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының жалпы көлеміндегі әрбір басым санаттың үлесі;
k – 1-кестеде белгіленген әрбір басымдық тобының коэффициенті;
Vg = Vt * k
мұндағы
Vt – білім беру қызметтерін жаңадан алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға бөлінген мемлекеттік білім беру тапсырысының жалпы көлемі.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра просвещения Республики Казахстан (Жумадильдаева Н.В.).
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 ноября 2024 года.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение
к Алгоритму проведения
пилотного проекта по
размещению государственного
образовательного заказа на
дошкольное воспитание и
обучение с учетом
персонифицированного
финансирования по получателям
образовательных услуг
в городах Шымкент, Тараз,
Туркестан и Уральск
Порядок распределения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по новым получателям образовательных услуг города Тараз
1. Распределение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по новым получателям образовательных услуг осуществляется в информационной системе местного исполнительного органа путем принятия следующих последовательных действий:
1) распределение поданных заявлений на постановку в очередь детей дошкольного возраста по приоритетным категориям, определенным в таблице 1. При этом, при распределении заявлений учитывается фактическое проживание Услугополучателей;
2) присвоение номера очереди по каждому поданному заявлению на постановку в очередь детей дошкольного возраста. Номер очереди присваивается по каждой приоритетной категории отдельно, исходя из даты подачи заявления на постановку в очередь для получения услуг дошкольного воспитания и обучения;
3) направление уведомления о постановке в очередь с указанием номера очередности в личный кабинет Услугополучателя в информационной системе местного исполнительного органа;
4) определение фактического объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по новым получателям образовательных услуг по следующей формуле:
Vf = Vp если Vp ≤ Sr
Vf = Sr если Vp > Sr
где
Vf - фактический объем государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по новым получателям образовательных услуг;
Vp – прогнозный объем государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по новым получателям образовательных услуг;
Sr – количество зарегистрированных заявлений по каждой приоритетной категории;
a) Vp = Vg / ∑k
где
Vg – удельный вес по каждой приоритетной категории в общем объеме государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по новым получателям образовательных услуг;
k – коэффициент по каждой приоритетной группе, определенный в таблице 1;
b) Vg = Vt * k
где
Vt – общий выделенный объем государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по новым получателям образовательных услуг.

5) ∑ Vf < Vt болған жағдайда осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген іс-қимыл алгоритмі қайталануы қажет;
6) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген іс-қимыл алгоритмі мынадай теңдікке қол жеткізгенге дейін қайталануы қажет ∑ Vf = Vt ;
7) білім беру қызметтерін жаңадан алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының нақты көлемін бөлу № 1 басым санаттан бастап №16 басымдық санатына дейін мынадай формулаға сәйкес жүзеге асырылады:

5) ∑ Vf < Vt алгоритм действий, указанный в подпункте 4) настоящего пункта подлежит повторению;
6) алгоритм действий, указанный в подпункте 4) настоящего пункта подлежит повторению до достижения следующего равенства ∑ Vf = Vt ;
7) распределение фактического объема государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по новым получателям образовательных услуг осуществляется последовательно, начиная с приоритетной категории № 1 до приоритетной категории №16, предусмотренных в таблице к данному порядку в соответствии со следующей формулой:

Dvf(n) = kn егер Dvf(n-1) = k(n-1)
мұндағы
D – білім беру қызметтерін жаңадан алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының саны;
n – санат нөмірі.
Егер Dvf(n) = Vf(n) болса, итерация мынадай басымдық санатынан басталады.
8) осы тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген іс-қимыл алгоритмі әрбір басымдық санаты үшін Vf коэффициенті нөлге тең болғанға дейін кезең-кезеңімен қайталанады.

Dvf(n) = kn в случае Dvf(n-1) = k(n-1)
где
D – количество государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по новым получателям образовательных услуг;
n – номер категории.
В случае если Dvf(n) = Vf(n) итерация начинается со следующей приоритетной категории
8) алгоритм действий, указанный в подпункте 7) подлежит поэтапному повторению до момента обнуления коэффициента Vf по каждой приоритетной категории отдельно.

2. Әскери қызметшiлердiң, оның iшiнде қызмет атқару кезiнде қайтыс болған немесе хабар-ошарсыз кеткен әскери қызметкерлердің балаларына Мемлекеттік тапсырысты бөлу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Жергілікті атқарушы органның ақпараттық жүйесінде жасы мен әлеуметтік жағдайын ескере отырып, өтініштерді бір санаттан екінші санатқа ауыстыру арқылы кезек өзектендіріледі. Бұл ретте өтінішті ауыстыру өтінішті берген бастапқы күні мен уақыты бойынша жүзеге асырылады.

2. Распределение Госзаказа по детям военнослужащих, в том числе тех, которые погибли, умерли или пропали без вести во время прохождения службы осуществляется в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
3. В информационной системе местного исполнительного органа осуществляется актуализация очереди путем перехода заявлений с одной категории в другую с учетом возраста и социального статуса. При этом переход заявления осуществляется по первоначальной дате и времени подачи заявления.

4. Кезек баланың ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы нақты жасына 6 (алты) айды қосу арқылы өзектендіріледі.
1-кесте. Басым санаттар
Санат нөмірі
Басым санаттар
Топтық коэффициент
1
кезекке қою күніне сәйкес көпбалалы отбасылар, 3 жастан және одан жоғары жастағы балалар
4
2
кезекке қою күніне сәйкес 5 жастағы және басқа ХӘОТ санатындағы балалар
3
3
толық емес отбасылар, 4 жастан асқан және одан жоғары жастағы балалар, кезекке қойылған күні бойынша басқа ХӘОТ санатындағы балалар
3
4
кезекке қою күніне сәйкес 4 жастан асқан және одан жоғары жастағы балалар, басқа ХӘОТ санатындағы балалар
2
5
кезекке қойылған күніне сәйкес кезекте тұрған 5 жасқа келген балалар
2
6
көп балалы отбасылар, кезекке қою күніне сәйкес 2 жастағы балалар
2
7
ХӘОТ санатындағы кезекке қою күніне сәйкес 3 жастан және одан жоғары жастағы балалар
2
8
кезекке қою күніне сәйкес кезекте тұрған 4 жасқа толған балалар
2
9
ХӘОТ санатындағы кезекке қою күніне сәйкес 2 жастағы балалар
2
10
МДТО-ға орналастырылған бір туған бауырлар, 3 жастағы балалар
2
11
кезекке қою күніне сәйкес 2 жастағы және ХӘОТ санатындағы балалар
2
12
кезекке қою күніне сәйкес МДТО-ға орналастырылған бір туған бауырлар, 2 жастағы балалар
2
13
кезекке қою күніне сәйкес көп балалы отбасылар 1 жастағы балалар
2
14
кезекке қою күніне сәйкес кезекте тұрған 2 жастағы балалар,
2
15
кезекте тұрған жасы 1 жасқа толған және ХӘОТ санатына енгізілген балалар
2
16
кезекте тұрған 1 жасқа толған және одан төмен жастағы балалар
1
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2024 жылғы 29 ақпандағы
№ 53 бұйрығына
1-қосымша
Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы пилоттық жобаны Шымкент, Тараз, Түркістан және Орал қалаларында өткізу алгоритмі

4. Актуализация очереди осуществляется по фактическому возрасту ребенка на 1 января текущего года с добавлением к нему 6 (шести) месяцев.
Таблица 1. Приоритетные категории
Номер категории
Приоритетные категории
Коэффициент группы
1
многодетные семьи, дети в возрасте от 3 и старше, по дате постановки в очередь
4
2
дети в возрасте 5 лет, в категорию из числа иных СУСН, по дате постановки в очередь
3
3
неполные семьи, дети в возрасте 4 и более лет, в категорию из числа иных СУСН, по дате постановки в очередь
3
4
дети в возрасте 4 и более лет, в категорию из числа иных СУСН, по дате постановки в очередь
2
5
дети в очереди, по возрасту достигшие 5 лет, по дате постановки в очередь
2
6
многодетные семьи, дети в возрасте 2 года, по дате постановки в очередь
2
7
дети в возрасте 3 и более лет, в категорию из числа СУСН, по дате постановки в очередь
2
8
дети в очереди, по возрасту достигшие 4 года, по дате постановки в очередь
2
9
дети в возрасте 2 лет, в категорию из числа СУСН, по дате постановки в очередь
2
10
дети в возрасте 3 лет, полнокровные братья и сестры устроенные в ДВИО
2
11
дети в возрасте 2 лет, в категорию из числа СУСН, по дате постановки в очередь
2
12
дети в возрасте 2 лет, полнокровные братья и сестры устроенные в ДВИО, по дате постановки в очередь
2
13
многодетные семьи, дети в возрасте 1 года, по дате постановки в очередь
2
14
дети в очереди, возраст 2 года, по дате постановки в очередь
2
15
дети в очереди, возраст достиг 1 года, входящую в категорию СУСН
2
16
дети в очереди, возраст достиг 1 года и менее
1
Приложение 1 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "29" февраля 2024 года № 53
Алгоритм проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг в городах Шымкент, Тараз, Туркестан и Уральск.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы пилоттық жобаны Шымкент, Тараз, Түркістан және Орал қалаларында жүргізу алгоритмі (бұдан әрі – Пилоттық жоба) Пилоттық жобаны жүргізу кезінде іс-шаралардың реттілігін белгілейді.
2. Пилоттық жобаның мақсаты мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру процесінің ашықтығын білім беру қызметтерін алушыларға банк шоттарын аша отырып, дербестендіру арқылы қамтамасыз ету болып табылады.
3. Пилоттық жобаның қатысушылары:
1) білім беруді басқару органы (бұдан әрі – Білім басқармасы);
2) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруға қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын оператор (бұдан әрі – Оператор);
3) қосылу шартына қосылған екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ);
4) Пилоттық жоба шеңберінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша қызметтерді әлеуетті жеткізушілердің тізбесіне Білім басқармасы енгізген мектепке дейінгі ұйымдар (бұдан әрі – Мектепке дейінгі ұйымдар тізімі);
5) Пилоттық жоба шеңберінде Білім басқармасы қалыптастыратын мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын алатын контингентке кіретін балалардың ата-аналары немесе өзге заңды өкілдері (бұдан әрі – Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер).
4. Мектепке дейінгі ұйымдар Пилоттық жобаға Білім басқармасының органы қалыптастыратын Мектепке дейінгі ұйымдар тізіміне енгізілгеннен кейін қатысады.
Мектепке дейінгі ұйымдар тізімін қалыптастыру Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы №381 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29323 болып тіркелген) Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және балаларға қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Пилоттық жоба шеңберінде білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін (бұдан әрі – Мемлекеттік тапсырыс) Білім басқармасы Мемлекеттік тапсырыс алушы балалардың тізімін қалыптастырады.
Тараз қаласын қоспағанда қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік тапсырысты жаңа ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер бойынша бөлу осы Алгоритмге қосымшаға сәйкес тәртіппен жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг в городах Шымкент, Тараз, Туркестан и Уральск (далее – Пилотный проект) устанавливает последовательность действий при проведении Пилотного проекта.
2. Целью Пилотного проекта является обеспечение прозрачности процесса размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение через его персонифицирование по получателям образовательных услуг путем открытия банковских счетов.
3. Участниками Пилотного проекта являются:
1) орган управления образованием (далее –Управление образования);
2) оператор, осуществляющий координацию деятельности участников подушевого нормативного финансирования (далее – Оператор);
3) банки второго уровня, присоединившиеся к договору присоединения (далее – БВУ);
4) дошкольные организации, включенные Управлением образования в перечень потенциальных поставщиков услуг по дошкольному воспитанию и обучению в рамках Пилотного проекта (далее – Перечень дошкольных организации);
5) родители или иные законные представители детей, входящих в сформированный Управлением образования контингент по государственному образовательному заказу на дошкольное воспитание и обучение в рамках Пилотного проекта (далее – Родители и (или) законные представители).
4. Дошкольные организации участвуют в Пилотном проекте после их включения в Перечень дошкольных организации, который формируется органом Управления образованием.
Формирование Перечня осуществляется в порядке, установленном Правилами размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием с учетом потребностей рынка труда, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 27 августа 2022 года № 381 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29323).
5. Для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг (далее – Госзаказ) в рамках Пилотного проекта Управлением образования формируется список детей, получающих Госзаказ.
Распределение Госзаказа по новым Родителям и (или) законным представителям осуществляется в порядке, установленном действующим законодательством, за исключением города Тараз, в котором распределение осуществляется в порядке согласно приложению к настоящему Алгоритму.

6. Мектепке дейінгі ұйымды пилоттық жоба шеңберінде және мектепке дейінгі ұйымның жобалық қуаты шегінде мектепке дейінгі ұйымдар тізбесіне кіретін мектепке дейінгі ұйымдардың ішінен Ата-анасы және (немесе) заңды өкілі айқындайды.
Мектепке дейінгі ұйымды айқындау нәтижесі "Мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарттың және дуальды оқыту туралы үлгілік шарттың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 93 бұйрығына сәйкес Мектепке дейінгі ұйым мен Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер арасында жасалатын мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бойынша білім беру қызметтерін көрсету келісімшарты болып табылады.
Бір елді мекенде Мектепке дейінгі ұйымды ауыстырған жағдайда Мемлекеттік тапсырыс Ата-анада және (немесе) заңды өкілдерде сақталады.
2-тарау. Пилоттық жобаға қатысушылардың әрекеттері
7. Пилоттық жоба шеңберінде Мемлекеттік тапсырысты орналастыру мынадай жүйелі іс-шаралар арқылы жүзеге асырылады:
1) Білім басқармасы Мемлекеттік тапсырыс көлемін одан әрі орналастыру үшін қалыптастырады;
2) Оператор Білім басқармасы және ЕДБ ұйымдарына қосылу шартын қол қою үшін қағаз түрінде жолдайды.
Қосылу шарты Пилоттық жобаның қатысушылары болып табылатын тараптардың өзара іс-қимылының талаптары көзделеді, оның нысанын Оператор бекітеді.
Тараптар қол қойған Қосылу шарты Оператордың ресми сайтында орналастырылады. Қосылу шартына Ата-аналарды және (немесе) заңды өкілдерді және Мектепке дейінгі ұйымдарды қосу үшін Оператор ЕДБ-ге қол қойылған шарт орналасқан өзінің ресми сайтының сілтемесін жолдайды. Бұл ретте соңғы тарап ақпараттық жүйеде және (немесе) мобильді қосымшада орналастыруды қамтамасыз етеді.
Қосылу шартына тараптар үшін жаңа міндеттемелерге әкеп соқпайтын өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қайта қол қоюды талап етпейді;
3) Білім басқармасы осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес жасалған қосылу шартында белгіленген мерзімдерде Мемлекеттік тапсырысты алатын балалардың қалыптастырылған тізбесі мен тізімін Операторға жолдауы қажет.
4) Оператор Білім басқармасынан мемлекеттік тапсырысты алатын балалардың қалыптастырылған тізбесін және тізімін алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей оларда қамтылған деректердің жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық жүйелерінің, оның ішінде Ұлттық білім беру деректер базасының (бұдан әрі – ҰБДБ) деректерімен сәйкестігі тұрғысынан тексереді.
Тізімде көрсетілген Мектепке дейінгі ұйымдардың деректері және (немесе) Мемлекеттік тапсырысты алатын балалардың деректері бойынша сәйкессіздік болған жағдайда, мұндай деректер Оператордың тәуекелдерді басқару жүйесінде тексеріледі. Оператордың тәуекелдерді басқару жүйесінде оларды тексеру нәтижелері бойынша деректердің дұрыстығы Оператормен расталған жағдайда, соңғы тарап тізбеде көрсетілген Мемлекеттік тапсырысты алатын балалардың деректерін және (немесе) тізімде көрсетілген Мектепке дейінгі ұйымдардың деректерін Оператордың хаттамасын жасау арқылы толықтырады.
Басқа жағдайларда Оператор деректері мемлекеттік электрондық ақпараттық жүйелердің, оның ішінде ҰБДҚ деректеріне сәйкес келмейтін балаларды және (немесе) мектепке дейінгі ұйымдарды Пилоттық жобадан шығару қажеттілігі туралы Білім басқармасына хабарлайды;

6. Дошкольная организация определяется Родителем и (или) законным представителем, из числа дошкольных организаций, входящих в Перечень дошкольных организации в рамках Пилотного проекта и в пределах проектной мощности дошкольной организации.
Результатом определения дошкольной организации является договор оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, заключенный между дошкольной организацией и Родителем и (или) законным представителем в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 93 "Об утверждении форм типового договора оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, типового договора на проведение профессиональной практики и типового договора о дуальном обучении для организаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13227).
При смене дошкольной организации в пределах одного населенного пункта Госзаказ сохраняется за Родителями.
Глава 2. Действия участников Пилотного проекта
7. В рамках Пилотного проекта размещение Госзаказа осуществляется путем следующих последовательных действий:
1) формирование Управлением образования объема Госзаказа для дальнейшего его размещения;
2) направление Оператором в Управление образования и БВУ договора присоединения на бумажном носителе для дальнейшего подписания.
Договором присоединения предусматриваются условия взаимодействия сторон, являющихся участниками Пилотного проекта, форма которого утверждается Оператором.
Подписанный сторонами договор присоединения размещается на официальном сайте Оператора. В целях присоединения Родителей и (или) законных представителей и дошкольных организаций к договору присоединения Оператор направляет в БВУ ссылку на официальный сайт, на котором размещен подписанный договор присоединения. При этом последний обеспечивает размещение ссылки в информационной системе и (или) мобильном приложении.
Внесение изменений и (или) дополнений в договор присоединения, не влекущих новые обязательства его сторон, не требует повторного подписания;
3) направление Управлением образования Оператору сформированного Перечня и списка детей, получающих Госзаказ в сроки, указанные в договоре присоединения, заключенном согласно подпункту 2) настоящего пункта;
4) проверка Оператором, не позднее 5 (пяти) рабочих дней после получения от Управления образования, сформированного Перечня и списка детей, получающих Госзаказ на предмет соответствия содержащихся в них данных с данными информационных систем местных исполнительных органов, в том числе Национальной образовательной базы данных (далее – НОБД).
В случае выявления несоответствия данных дошкольных организаций, указанных в Перечне, и (или) данных детей, получающих Госзаказ, указанных в списке, такие данные подлежат верификации в системе управления рисками Оператора. При подтверждении Оператором корректности данных по итогам их верификации в системе управления рисками Оператора, последний дополняет данные детей, получающих Госзаказ, указанных в списке и (или) данные дошкольных организаций, указанных в Перечне, путем оформления протокола Оператора.
В иных случаях Оператор уведомляет Управление образования о необходимости исключении из Пилотного проекта детей и (или) дошкольных организаций, данные о которых не соответствуют данным информационных систем, в том числе НОБД;

5) Оператор Мемлекеттік тапсырыс алатын балалардың тізімін банк шоттарын ашу үшін ЕДБ-ға жолдайды.
Оператордың ЕДБ-ға балалар мен олардың ата-аналары (заңды өкілдері) туралы мәліметтерді жіберуі Оператордың және ЕДБ-нің "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын сақтауын растайды;
6) ЕДБ Оператор ұсынған Мемлекеттік тапсырысты алатын балалардың тізімі негізінде Ата-аналарды және (немесе) заңды өкілдерді банктік шот ашу қажеттілігі туралы хабарлайды және ЕДБ мобильді қосымшасында тіркелу үшін нұсқаулық жолдайды. Шот әр бала үшін жеке ашылады.
Банктік шоттарды ашу осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген қосылу туралы шартына қосылған ЕДБ-де жүзеге асырылады, оның аясында ЕДБ-мен балалар банктік шотына аударылатын және кейіннен Мемлекеттік тапсырыс аясында тиісті балаларға көрсетілген қызметтері үшін тізімге енгізілген Мектепке дейінгі ұйымдарға қолма-қол ақшасыз аударылатын бюджет қаражатының нысаналы мақсатына сәйкестігіне кепілдік беріледі.
7) Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер ЕДБ-ден хабарлама алғаннан кейін ЕДБ мобильді қосымшасында тіркеледі және ЕДБ бекіткен нысан бойынша банктік шот шартына қол қояды;
8) Мектепке дейінгі ұйымдар тізімін негізге ала отырып, ЕДБ Мектепке дейінгі ұйымдарға ақпараттық жүйесінде және (немесе) ЕДБ мобильді қосымшасында тіркелу қажеттілігі туралы хабарлама жолдайды.
ЕДБ ақпараттық жүйесінде және (немесе) мобильді қосымшасында бұрын тіркелген мектепке дейінгі ұйымдарға ЕДБ ақпараттық жүйесінде және (немесе) мобильді қосымшасында тіркелу қажеттілігі жоқ;
9) ЕДБ әр айдың 5-ші (бесінші) күніне дейін Оператор бекіткен нысан бойынша банктік шоты ашылған балалардың тізімін Операторға жолдайды.
Ата-аналар немесе заңды өкілдер тарапынан ЕДБ мобильді қосымшасында тіркелмеген жағдайда, соңғы тарап Операторға ЕДБ мобильді қосымшасында тіркелмеген балалардың, Ата-аналардың немесе заңды өкілдердің тізімін жолдайды.
Ата-аналардың немесе заңды өкілдердің осы санаты үшін қатысу парағының деректері негізінде тікелей Мектепке дейінгі ұйымға Мемлекеттік тапсырысты орналастырылады. Бұл ретте банк шоттарын ашпаған және ЕДБ мобильді қосымшасында тіркелмеген ата-аналар немесе заңды өкілдер Оператордың тәуекелдерді басқару жүйесінде тексеруден өтеді;
10) Ата-аналар немесе заңды өкілдер Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер мен Мектепке дейінгі ұйым арасында қолданыстағы білім беру қызметтері туралы келісім болған жағдайларды қоспағанда, ЕДБ ақпараттық жүйесі және (немесе) мобильді қосымшасы арқылы мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жөніндегі білім беру қызметтерін көрсету туралы электрондық шартқа (бұдан әрі – Білім беру шарты) қол қоятын лайықты мектепке дейінгі ұйымдарды таңдайды.
Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер және Мектепке дейінгі ұйымдар Білім беру шартына қол қою арқылы осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген қосылу туралы шартына қосылуға келісімін білдіреді.
Қолданыстағы Білім беру шарттары ЕДБ-ге жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық жүйелерінен деректерді беру арқылы беріледі.
Осы мақсаттарда Оператор ұсынған Мектепке дейінгі ұйымдар тізімі ЕДБ мобильді қосымшасында және (немесе) ақпараттық жүйесінде жарияланады;

5) Оператор направляет в БВУ список детей, получающих Госзаказ, для открытия банковских счетов.
Направление Оператором сведений о детях и их родителях (законных представителях) в БВУ подтверждает соблюдение Оператором и БВУ требований Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
6) БВУ на основании списка детей, получающих Госзаказ, предоставленного Оператором, уведомляет Родителей и (или) законных представителей о необходимости открытия банковского счета и направляет инструкцию по регистрации в мобильном приложении БВУ. Счет открывается персонально для каждого ребенка.
Открытие банковских счетов осуществляется в БВУ, присоединившимся к договору присоединения, указанному в подпункте 2) настоящего пункта, в рамках которого БВУ гарантируется соблюдение целевого назначения бюджетных средств, перечисляемых на банковские счета детей, и предназначенных для последующего безналичного перечисления в дошкольные организации, включенные в Перечень дошкольных организаций, за оказанные ими образовательные услуги соответствующим детям в рамках размещения Госзаказа;
7) Родители и (или) законные представители регистрируются в мобильном приложении БВУ после получения уведомления от БВУ и подписывают договор банковского счета по форме, утвержденной БВУ;
8) БВУ на основании Перечня дошкольных организации направляет уведомление в дошкольные организации о необходимости регистрации в информационной системе и (или) мобильном приложении БВУ.
По дошкольным организациям, ранее зарегистрированным в информационной системе и (или) мобильном приложении БВУ, повторная регистрация не требуется;
9) БВУ ежемесячно до 5 числа направляет Оператору список детей, на которых произведено открытие банковского счета по форме, утвержденной Оператором.
При отсутствии регистрации со стороны Родителей и (или) законных представителей в мобильном приложении БВУ, последний направляет Оператору список детей, родители или законные представители, которых не осуществили регистрацию в мобильном приложении БВУ.
Для данной категории Родителей и (или) законных представителей размещение Госзаказа осуществляется напрямую в дошкольную организацию на основании данных табеля посещаемости. При этом Родители и (или) законные представители, не осуществившие открытие банковских счетов и не зарегистрировавшиеся в мобильном приложении БВУ, подлежат верификации в системе управления рисками Оператора;
10) Родители и (или) законные представители выбирают посредством информационной системы и (или) мобильного приложения БВУ подходящие дошкольные организации, с которыми подписывают электронный договор об оказании образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению (далее – Договор образовательных услуг), за исключением случаев, когда между родителем и дошкольной организацией уже имеется действующий Договор образовательных услуг.
Родители и (или) законные представители и дошкольные организации, подписывая Договор образовательных услуг, выражает согласие на присоединение к договору присоединения, указанному в подпункте 2) настоящего пункта.
Действующие Договоры образовательных услуг передаются в БВУ посредством передачи данных с информационных систем местных исполнительных органов.
В данных целях в информационной системе и (или) мобильном приложении БВУ размещается предоставленный Оператором Перечень дошкольных организации;

11) Оператор 2 (екі) жұмыс күні ішінде банктік шоты ашылған балалардың тізімін ЕДБ-ға ұсынғаннан кейін Білім басқармасына Мемлекеттік тапсырысты алатын балалардың тізімінде көрсетілген әрбір бала бойынша Мемлекеттік тапсырыс көлемінің есебін қоса бере отырып, Мемлекеттік тапсырыс қаражатын аудару бойынша өтінімді жолдайды. Сонымен қатар, өтінімде ЕДБ мобильді қосымшасында Ата-аналардың және (немесе) заңды өкілдердің тіркелмеуіне байланысты банктік шоттары ашылмаған балалар туралы мәліметтер бөлек көрсетіледі;
12) Білім басқармасы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Операторға қаражат аударады, кейін Мемлекеттік тапсырыс мөлшерінің есебіне сәйкес қаражат балалардың ЕДБ-дағы банктік шоттарына аударылады;
13) мектепке дейінгі ұйымдар мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағын күнделікті ЕДБ ақпараттық жүйесінде және (немесе) мобильді қосымшасында толтырады;
14) мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағын Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер есепті айдың соңғы күнінен кешіктірмей растауы қажет. Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағын көрсетілген мерзімде растамаған жағдайда, мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағын Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер автоматты түрде растады деп саналады.
Ата-аналарға және (немесе) заңды өкілдерге және Мектепке дейінгі ұйымға осы тармақтың 16) тармақшасында көрсетілген мерзімде қатысу парағын растау бойынша дербес жауапкершілік жүктеледі.
ЕДБ Операторға мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағын растамаған Ата-аналардың және (немесе) заңды өкілдердің тізімін ұсынады.
Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер 2 (екі) ай мерзімінде мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағын үздіксіз растамаған жағдайда Мемлекеттік тапсырыстың күші жойылады және одан әрі ЕДБ шотына ақша аудару тоқтатылады;
15) Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер Мектепке дейінгі ұйым толтырған мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағындағы деректермен келіспеген жағдайда, Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер ЕДБ ақпараттық жүйесін және (немесе) мобильді қосымшасында растайтын құжаттарды тіркей отыра (болған жағдайда) келіспеушілік себебін толтырады.
16) мектепке дейінгі ұйым Ата-аналардың немесе заңды өкілдердің мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағындағы деректермен келіспеу себебін қарайды және шешім қабылдайды:
түзетулермен келіскен жағдайда Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер ЕДБ ақпараттық жүйесіне және (немесе) мобильді қосымшасына өзгерістер енгізілгеннен кейін 2 (екі) күнтізбелік күн ішінде мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағына өзгерістер енгізу арқылы растау туралы;
ЕДБ ақпараттық жүйесінде және (немесе) мобильді қосымшасында келіспеушілік себептерін көрсетумен келіспейтіндігі көрсетіледі. Бұл жағдайда мектепке дейінгі ұйымға ақы төлеу мектепке дейінгі ұйымның толтырылған ақпараты бойынша жүргізіледі және осы санаттағы балалардың банктік шоттары туралы мәліметтерді ЕДБ Операторға тәуекелдерді басқару жүйесінде тексеру үшін жолдайды. Бұл ретте мектепке дейінгі ұйымның шотына ЕДБ аударған ақшаның нысаналы мақсаты орындалды деп есептеледі.
Ата-аналармен және (немесе) заңды өкілдермен және мектепке дейінгі ұйымдармен қатысу парағын келісу барысында келіспеушілік болған жағдайда, ЕДБ олардың қарсылықтары мен талаптарын қарастырмайды;

11) Оператор в течение 2 (двух) рабочих дней после предоставления БВУ списка детей, на которых произведено открытие банковского счета, направляет в Управление образования заявку на перечисление средств Госзаказа с приложением расчетов размера Госзаказа по каждому ребенку, указанному в списке детей, получающих Госзаказ. При этом в заявке отдельно указываются сведения о детях, в отношении которых не были открыты банковские счета, по причине отсутствия регистрации Родителей и (или) законных представителей в мобильном приложении БВУ;
12) Управление образования, в течение 2 (двух) рабочих дней, осуществляет перечисление средств Оператору, который в соответствии с расчетом размера Госзаказа, производит перечисление средств на банковские счета детей в БВУ;
13) дошкольные организации на ежедневной основе заполняют табель посещаемости воспитанников дошкольной организации в информационной системе и (или) мобильном приложении БВУ;
14) табель посещаемости воспитанников дошкольной организации подлежит подтверждению со стороны Родителей и (или) законных представителей не позднее последнего дня отчетного месяца. В случае не подтверждения Родителем и (или) законным представителем табеля посещаемости воспитанников дошкольной организации в указанный срок, табель посещаемости воспитанников дошкольной организации автоматически считается подтвержденным со стороны Родителей и (или) законных представителей.
Родители и (или) законные представители и дошкольная организация самостоятельно несут ответственность в случае несогласования ими табеля в сроки, указанные в подпункте 16) настоящего пункта.
БВУ предоставляет Оператору список Родителей и (или) законных представителей, не осуществивших подтверждение табеля посещаемости воспитанников дошкольной организации.
При непрерывном отсутствии подтверждения табеля посещаемости воспитанников дошкольной организации по истечении 2 (двух) месяцев со стороны Родителей и (или) законных представителей предоставленный Госзаказ аннулируется и дальнейшее перечисление средств на банковский счет прекращается;
15) в случае несогласия Родителей и (или) законных представителей с данными табеля посещаемости воспитанников дошкольной организации, заполненными дошкольной организацией, Родители и (или) законные представители заполняют причину несогласия в информационной системе и (или) мобильном приложении БВУ с приложением подтверждающих документов (при наличии);
16) дошкольная организация рассматривает причину несогласия Родителей и (или) законных представителей с данными табеля посещаемости воспитанников дошкольной организации и принимает решение:
о согласии с замечаниями, путем внесения изменений в табель посещаемости воспитанников дошкольной организации, который подтверждается Родителем и (или) законным представителем в течение 2 (двух) календарных дней после его изменения в информационной системе и (или) мобильном приложении БВУ;
о несогласии с указанием в информационной системе и (или) мобильном приложении БВУ причины несогласия. В данном случае оплата в дошкольную организацию производится по заполненной информации дошкольной организации, и информация по банковским счетам данной категории детей направляется БВУ Оператору для верификации в его системе управления рисками. В этом случае, целевое назначение денег, зачисляемых БВУ на счет дошкольной организации, считается исполненным.
БВУ не рассматривает возражения и требования Родителей и (или) законных представителей и дошкольных организаций в случае наличия у них спора при согласовании табеля посещаемости;

17) мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парақтарын ЕДБ есепті ай аяқталғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде ҰБДҚ-ға беруге тиіс;
18) Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер қатысу парағын растағаннан кейін ЕДБ балалардың банктік шоттарынан Мектепке дейінгі ұйымдардың шоттарына келісілген есеп парағына сәйкес есептелген көлемде ақша аударады және Ата-аналарға және (немесе) заңды өкілдерге төлем туралы хабарлама жолдайды.
Ата-аналар және (немесе) заңды өкілдер мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің қатысу парағын растай отырып, ЕДБ баланың шотынан Мектепке дейінгі ұйымның шотына деректемелер бойынша ақша аударуға нұсқау береді.
Бір баланың атына ашылған банк шотынан басқа балаға білім беру қызметтерін төлеу үшін Мектепке дейінгі ұйымның шотына бюджет қаражатын аударуға жол берілмейді.
Пилоттық жоба шеңберінде ашылған балалардың банктік шоттарынан қолма-қол ақша алуға рұқсат етілмейді.
Қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша банк шоттарында пайдаланылмаған бюджет қаражаты 5 (бес) жұмыс күні ішінде Операторға тікелей қайтарылуға жатады.
8. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жөніндегі білім беру қызметтерін көрсетуге ақы төлеу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) бала мектепке дейінгі ұйымға үздіксіз барған жағдайда Мемлекеттік тапсырыс және ата-ана төлемақысы толық көлемде төленеді;
2) бала ауруына, емделуіне, медициналық және өзге де ұйымдарда оңалуына байланысты болмаған жағдайда (анықтама болған жағдайда) Мемлекеттік тапсырыс және ата-ана төлемақысы толық көлемде төленеді;
3) айына 3 (үш) күннен аз уақыт дәлелді себептерсіз бала болмаған жағдайда Мемлекеттік тапсырыс және ата-ана төлемақысы толық көлемде төленеді;
4) бала айына 3 (үш) күннен астам дәлелді себепсіз болмаған жағдайда – 3 (үш) күннен асатын күн үшін ата-ана төлемақысы төленеді. Мемлекеттік тапсырыс осы тармақтың 3) тармақшасымен рұқсат етілген келмеген күндер үшін төленеді;
5) ата-ананың біреуінің және (немесе) заңды өкілдерінің жылына 60 (алпыс) күннен аспайтын демалысы кезінде бала болмаған жағдайда (ата-аналардың бірінің немесе заңды өкілдердің жазбаша өтінімі бойынша) - Мемлекеттік тапсырыс толық көлемде төленеді, ата-ана төлемақысы төленбейді.
9. Есепті айда Мемлекеттік тапсырыс артық төленген және (немесе) толық қаржыландырылмаған жағдайда, келесі айда қайта есептеуге жол беріледі.
10. ЕДБ-мен банктік шот шарты бұзылған жағдайда, Мемлекеттік тапсырыстың күші жойылады. Ата-анамен және (немесе) заңды өкілмен банктік шот шарты бұзылған кезде баланың шотында ақша қалдығы болған жағдайда ақша 5 (бес) жұмыс күні ішінде Оператор ұсынған реквизиттерге баланың шотын акцептсіз дебеттеу арқылы қайтарылуы тиіс.

17) табеля посещаемости воспитанников дошкольной организации подлежат передаче в НОБД в течение 10 (десяти) рабочих дней по завершению отчетного месяца;
18) после подтверждения табеля посещаемости со стороны Родителей и (или) законных представителей, БВУ перечисляет деньги в размере, рассчитанном в соответствии с согласованным табелем, с банковских счетов детей на счета дошкольных организаций и направляет уведомление Родителям и (или) законным представителям об осуществлении оплаты.
Подтверждая табель посещаемости воспитанников дошкольной организации, Родители и (или) законные представители дают указание БВУ на перевод денег со счета ребенка на счет дошкольной организации по реквизитам и в день, указанные в табеле.
Перечисление бюджетных средств с банковского счета, открытого на имя одного ребенка, на счет дошкольной организаций в целях оплаты образовательных услуг за другого ребенка не допускается.
Выдача наличных денег с банковских счетов детей, открытых в рамках Пилотного проекта, не допускается.
Бюджетные средства, оставшиеся неиспользованными по состоянию на 1 января финансового года на банковских счетах, подлежат безакцептному возврату Оператору в течение 5 (пяти) рабочих дней.
8. Оплата за оказание образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению производится в следующих случаях:
1) при посещении ребенком дошкольной организации без пропусков – оплачивается Госзаказ и родительская плата в полном объеме;
2) при отсутствии ребенка по болезни, лечению, реабилитации в медицинских и иных организациях (при предоставлении справки) – оплачивается Госзаказ и родительская плата в полном объеме;
3) при отсутствии ребенка без уважительной причины менее 3 (трех) дней в месяц – оплачивается Госзаказ и родительская плата в полном объеме;
4) при отсутствии ребенка без уважительной причины более 3 (трех) дней в месяц – оплачивается родительская плата за дни отсутствия, превышающие 3 (трех) дней, Госзаказ оплачивается только за допустимые дни отсутствия, указанные в подпункте 3) настоящего пункта;
5) при отсутствии ребенка на время отпуска одного из родителей или законных представителей не более 60 (шестидесяти) дней в год (при предоставлении письменного заявления одного из родителей или законного представителя) – оплачивается Госзаказ в полном объеме, не оплачивается родительская плата.
9. В случае переплаты и (или) недофинансирования Госзаказа в отчетном месяце допускается перерасчет в следующем месяце.
10. При расторжении договора банковского счета с БВУ, Госзаказ аннулируется. При наличии остатка денег на счете ребенка в случае расторжения Родителем и (или) законным представителем договора банковского счета, деньги подлежат возврату в течение 5 (пяти) рабочих дней по реквизитам, предоставленным Оператором путем безакцептного дебетования счета ребенка.

11. Тәрбиеленушілерді бір мектепке дейінгі ұйымнан екіншісіне ауыстыру әрбір айдың 1 (бірінші) күні жүзеге асырылады.
12. Егер бала басқа елді мекенге көшсе, Мемлекеттік тапсырыстың күші жойылады.
13. Бала қайтыс болған жағдайда Мемлекеттік тапсырыстың күші жойылады.
14. Пилоттық жоба шеңберінде орналастырылған Мемлекеттік тапсырыс арқылы көрсетілетін білім беру қызметтерінің сапасына және (немесе) көлеміне мониторинг жүргізуді Пилоттық жобаға қатысушылар жүзеге асырады.
3-тарау. Қорытынды ережелер
15. Пилоттық жоба аяқталғаннан кейін Шымкент, Тараз, Түркістан және Орал қалаларының білім басқармалары, сондай-ақ Оператор Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігін Пилоттық жобаны іске асыру нәтижелері және оны жетілдіру жөніндегі ұсыныстармен (болған жағдайда) хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2024 жылғы 29 ақпандағы
№ 53 бұйрығына
2-қосымша
Көрсетілетін білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның жоспар-кестесі
Р/с №
Жұмыстардың атауы
Орындау уақыты
Аяқтау формасы
Орындаушылар
1
"Көрсетілетін білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі пилоттық жобаның кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығын әзірлеу және бекіту.
2024 жылғы 24 ақпан
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығы
МДББД, МҚЦжАД, "Қаржы орталығы" АҚ
2
Шымкент, Түркістан, Тараз қалаларында түсіндіру жұмыстарын жүргізу
2024 жылғы 29 ақпанға дейін
Көшпелі іс-шаралар
МДББД, МҚЦжАД, "Қаржы орталығы" АҚ, Екінші деңгейлі банк
3
Білім басқармасы мен "Қаржы орталығы" АҚ арасында көрсетілетін білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысына қаражат аудару бойынша қызмет көрсету шартын әзірлеу және жасау.
2024 жылғы 29 ақпан
Шарт
"Қаржы орталығы" АҚ
Білім басқармасы
4
Пилоттық жобаға қатысушылар үшін қосылу туралы шарт нысанын әзірлеу және бекіту
2024 жылғы 15 наурыз
Қосылу туралы шарт
МДББД, МҚЦжАД "Қаржы орталығы" АҚ
5
Пилоттық жобаның нәтижелері туралы есеп
2025 жылғы 5 қаңтарға дейін
Пилоттық жобаның нәтижелері туралы талдамалық есеп
"Қаржы орталығы" АҚ
Ескерту: аббревиатуралардың транскрипциясы:
МДББД - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі білім беру департаменті
МҚЦжАД - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді цифрландыру және автоматтандыру департаменті

11. Перевод воспитанников с одной дошкольной организации в другую осуществляется только 1 (первого) числа каждого месяца.
12. В случае переезда ребенка в другой населенный пункт Госзаказ аннулируется.
13. В случае смерти ребенка Госзаказ аннулируется.
14. Мониторинг за качеством и (или) объемом оказываемых образовательных услуг в рамках размещенного Госзаказа в рамках Пилотного проекта ведется участниками Пилотного проекта.
Глава 3. Заключительные положения
15. По завершении Пилотного проекта Управления образования городов Шымкент, Тараз, Туркестан и Уральск, а также Оператор информируют Министерство просвещения Республики Казахстан о результатах проведения Пилотного проекта с предложениями по его совершенствованию (при наличии).
Приложение 2 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от "29" февраля 2024 года № 53
План-график проведения пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг
№ п/п
Наименование работ
Срок исполнения
Форма завершения
Исполнители
1
Разработка и утверждение приказа Министра просвещения Республики Казахстан "О некоторых вопросах пилотного проекта по размещению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг"
24 февраля 2024 года
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан
ДДО, ДЦиАГУ, АО "Финансовый центр"
2
Проведение разъяснительной работы в городах Шымкент, Туркестан, Тараз
до 29 февраля 2024 года
Выездные мероприятия
ДДО, ДЦиАГУ, АО "Финансовый центр", Банки второго уровня
3
Разработка и заключение договора оказания услуг между Управлением образования и АО "Финансовый центр" по перечислению средств государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг
29 февраля 2024 года
Договор
АО "Финансовый центр",
Управление образования
4
Разработка и утверждение формы договора присоединения для участников Пилотного проекта
15 марта 2024 года
Договор присоединения
ДДО, ДЦиАГУ, АО "Финансовый центр"
5
Отчет о результатах проведенного Пилотного проекта
до 5 января
2025 года
Аналитическая справка о результатах проведенного Пилотного проекта
АО "Финансовый центр"
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ДДО – Департамент дошкольного образования Министерства просвещения Республики Казахстан
ДЦиАГУ – Департамент цифровизации и автоматизации государственных услуг Министерства просвещения Республики Казахстан