Текелі қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Текелі қалалық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 25-117 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Текелі қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Текелі қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Текелі қалалық мәслихатының төрағасы Б. Тугулбаев
Текелі қалалық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 25-117 шешіміне қосымша
Текелі қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
Осы Текелі қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы "Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескерілді: 1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансыны және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылды;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде "Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау нәтижелері пайдаланылды;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Текели на 2025-2029 годы
Решение маслихата города Текели области Жетісу от 23 декабря 2024 года № 25-117
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Текелийский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Текели на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие после его первого официального опубликования.
Председатель Текелийского городского маслихата Б.Тугулбаев
Приложение к решению Текелийского городского маслихата от 23 декабря 2024 года № 25-117
План по управлению пастбищами города Текели и их использованию на 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по городу Текели на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831)
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию При разработке Плана учитывался:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану. При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, использовался официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, использовался результаты геоботанического обследования пастбищ, проводимого в городе Текели 2022 году в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30043);

3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 03 ақпандағы № 35 бұйрығымен бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды Текелі қаласы әкімдігімен, Рудничный ауылдық округ әкімімен бірлесіп облыстардың жергілікті атқарушы органдары әзірлеген жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде жүзеге асырылды;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды Текелі қаласының әкімдігі, Рудничный ауылдық округ әкімімен бірлесіп жүзеге асырады;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды текелі қаласы әкімдігі мен Рудничный ауылдық округ әкімімен бірлесіп жүзеге асырады;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергіліктіатқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99- бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады;

3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 03 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялся акиматом города Текели совместно с акимом Рудничного сельского округа на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом области;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялся акиматом города Текели совместно с акимом Рудничного сельского округа; 7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану. Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялся акиматом города Текели совместно с акимом Рудничного сельского округа;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий. Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми акиматом городаТекели в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";

9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетілді;
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1- қосымша
Текелі қаласының 2024 жылғы 1 қарашасына сәйкес жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Текелі қаласының жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, гектар
Ауылдық
округтер
дің атауы
Әкімшілік-аумақты қ
объектілер
жіктеуішінің коды
Жерлер санаттары
ауыл шаруаш-ылығы мақсатын дағы
елд і мекендер дің
өнеркәсіп, көлік және өзгеде ауыл шар-уашылығы мақсатын дағы емес
ерекше
қорғалатын
табиғи
аумақтардың
орман қорының
с у қорының
босалқы жер
Жерлер
жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Текелі қ.о.

9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4.План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель города Текели, в гектарах
Наимено вание сельских округов
К о д классифи катора админист ративно-т ерритори альных объектов
Категории земель
Итого земель
сельско хозяйстве нного назначен ия
населенн ы х пунктов
промышл енности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначен ия
особо охраняемых природных территор ий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Текели г.а

Текелі қаласы мен Рудничный ауылдық округі аумағында ауыл шаруашылығы жануарларына арналған жайылымдардың қажетті алаңын ұтымды пайдалану қажеттілігін есептеу кезінде "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы басшылыққа алынды.
. Текелі қаласы мен Рудничный ауылдық округінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін есептеулер бойынша 10 192 гектар жайылым қажет, Текелі қаласы мен Рудничный ауылдық округінде небәрі 2967,0 гектар жайылым бар, сондықтан Текелі қаласы мен Рудничный ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттілігін қанағаттандыру үшін 7225,0 гектар жеткіліксіз.
Тұрғындардын жеке ауладағы малдары босалқы жерлер санатындағы жайылымдық алқаптарда жайылады. Және де жеке ауладағы мал бастарын жаюға жетіспеген жайылым жерлері қалаға жақын орналасқан "Талдықорған орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің орман қорының жайылым жерлері мен қалаға жақын орналасқан Ескелді, Көксу және Кербұлақ аудандарының шаруа қожалықтарымен ауыл шаруашылық малдарын уақытша жаюға жасалған келісімдер (мемерандумлар) негізінде толықтырылып отыр.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
ж а й ы л ы м пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашы-лығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, гектар
1
2
3
4
0
0
0
0
Текелі қаласы мен Рудничный ауылдық округінде босалқы жерлерден қажет етілітін қосымша жайылымдардын болмауына байланысты, аталған кесте толтырылмады.
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде "Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 болып тіркелген) сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау нәтижелері пайдаланылды;
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғиазық-тық алқаптардың жіктемесі бой-ынша және түсіні к сөз бойын ша шифр лар, күні
Конту рлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықт ық алқ- аптар типтерінің (айырмаларының, түр-лендір-улерінің) жер бедеріне топ-ыраққа байла ныстырылған атауы.Басқа
жерлер мен
алқапт
ардың
атауы
Алқап түрі
Конту рдағы пайыз дық қатын ас
Алаңы, гектар
Заман ауи пайда ланыл уы
Жалпы түсімділік, гектар ына центнерден (зерте п қарау жыы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі:құрғақ массаның гектарына центнерден, азық бірлігінің гектарына центнер-ден, қорытылатын протеиннің гектарына килограмм маусымдар бойынша жайылымдық азық
шабы ндық
шабы латын жайылым
көктем
жаз
күз
қыс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

При расчете потребности для рационального использования необходимой площади пастбищ для сельскохозяйственных животных на територии города Текели и Рудничного сельского округа руководстовались приказам Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
Для выпаса сельскохозяйственных животных города Текели и Рудничного сельского округа по расчетам необходимо 10 192 гектара пастбищ, в городе Текели и в Рудничном сельском округе имеются всего 2967,0 гектаров, поэтому для удовлетворения потребности выпаса сельскохозяйственных животных по г. Текели и по Рудничному сельскому округу недостаточно 7225,0 гектаров. Недостающие количество общественных пастбищ для поголовья личного подворья восполняется за счет пастбищных угодий на основании соглашений (меморандумом) заключенными с коммунальным государственным учреждением "Талдыкорган орман шаруашылығы", а также ближе расположенными крестьянскими хозяйствами Ескельдинского, Коксуского районов и Кербулаксого районов.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
№п/п
Т р е б у е м ы е дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
0
0
0
0
В связи с отсутствием необходимых дополнительных пастбищ из земель запаса в городе Текели и Рудничном сельском округе указанная таблица не была заполнена.
Сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, использовался результаты геоботанического обследования пастбищ, проведенного в городе Текели в 2022 году в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30043);
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию
Дата, шифр ы по легенде и по Класс ифика ции приро дных кормо вых угодий
Номера конту ров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модиф икаций ) природных кормовых угодий с приурочен-ностьюих к рельефу, почвам . Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в конту ре
Площадь, в га.
Современное испол ьзование
Валов ая урожа йност ь , центн еров на гектар (год обсле дован ия)
Урожайность поедаемых растений на
средний год: центнеров на гектар сухой
массы, центнеров на гектар кормовых
единиц, килограмм на гектар переваримого
протеинапастбищных кормов по сезонам
сенок ос
косимые пастб ища
весна
лето
осень
зима
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

0,05
0
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
Жайылым, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралар мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралар мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Текелі қаласымен ауылдық округінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 "Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес тіркелген мал қорымдары(биотермиялық шұңқырлары) жоқ. Қәзіргі уақытта Текелі қаласының тұрғындары Ескелді ауданының Қаратал ауылдық округінің және Сырымбет ауылдық округінің мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларын), ал Рудничный ауылдық округі Кербұлақ ауданының Көксу ауылдық округінің мал қорымын (биотермиялық шұңқырын) келісім бойынша пайдаланып отыр.
5) Текелі қаласы мен Рудничный ауылдық округінде жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдардың болмауына байланысты аталған схема (карта) дайындалмады.
6) Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардын болмауына байланысты осы бағытты белгілейтін схема (карта), жасалынбады.
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетілді.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалды;
Текелі қаласы бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Текелі қаласы бойынша жайылым пайдалнушылары ауылшаруашылық малдардын көктемгі, жазғы және күзгі жайылымдарда су тұтыну нормасына сәйкес суаруды Текелі, Шажа және Қора өзендерінің бастауларында қол жеткізеді.
Текелі қаласының Рудничный ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Рудничный ауылдық округі бойынша жайылым пайдалнушылары ауыл шаруашылық малдардын көктемгі, жазғы және күзгі жайылымдарда су тұтыну нормасына сәйкес суаруды Рудичный ауылдық округі арқылы ағатын су көздері мен Көксу өзенінде қол жеткізеді

0,05
0
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников по г. Текели
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников по Рудничному сельскому округу города Текели
5) Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, не была составлена ​​в связи с отсутствием пастбищ, которые могли бы быть предоставлены пастбищепользователям в городе Текели и Рудничном сельском округе.
6) Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, не была составлена ​​в связи с отсутствием пастбищных угодий не предоставленных в землепользование.
В городе Текели и Рудничном сельском округе отсутствует типовые скотомогильники (биометрические ямы) зарегистрированные в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 "приказом". В настоящее время жители города Текели по согласованию используют скотомогильники (биотермические ямы) Каратальского сельского округа и Сырымбетского сельского округа Ескельдинского района, а жители Рудничного сельского округа скотомогильник (биотермические яму) Коксуского сельского округа Кербулакского района.
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам по городу Текели.
По городу Текели пастбищепользователи обеспечивают доступ к водоисточникам сельскохозяйственных животных на весенних, летних и осенних пастбищах в соответствии с нормами водопотребления на истоках рек Текели, Шажа и Кора.
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам по Рудничному сельскому округу города Текели.
По Рудничному сельскому округу города Текели пастбищепользователи обеспечивают доступ к водоисточникам сельскохозяйственных животных на весенних, летних и осенних пастбищах в соответствии с нормами водопотребления водоисточниках протекающих через территорию сельского округа и на реке Коксу.