Масс-медиа саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 635-НҚ бұйрығы
Қазақстан Республикасының "Кәсіптік біліктілік туралы" Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Ақпарат агенттіктердің қызметі" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Бұқаралық ақпарат құралдарындағы жаңалықтарды өңдеу жөніндегі қызмет" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Бұқаралық ақпарат құралдарында жарнама ұсыну" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосышаға сәйкес "Веб-порталдардың қызметі" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Газет шығару. Журналдар мен мерзімді басылымдар шығару" кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Телевизиялық бағдарламаларды жасау және трансляциялау жөніндегі қызмет" кәсіптік стандарты;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Кәсіптік қоғамдық ұйымдардың қызметі" кәсіптік стандарты;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Кино, видеофильмдер және телевизиялық бағдарламаларды өндіру қызметі" кәсіптік стандарты;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Кинофильмдерді, видео және телевизиялық бағдарламаларды тарату бойынша қызмет" кәсіптік стандарты;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Кинофильмдерді, бейнелерді және телевизиялық бағдарламаларды дайындаудың өндірістік кезеңі" кәсіптік стандарты;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Радиохабар тарату" кәсіптік стандарты.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Масс-медиа саласындағы мемлекеттік саясат департаменті:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении профессиональных стандартов в области масс-медиа
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ.
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Деятельность информационных агентств" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Деятельность по обработке новостей в средствах массовой информации" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Представление рекламы в средствах массовой информации" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт "Деятельность веб-порталов" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) профессиональный стандарт "Издание газет. Издание журналов и периодических публикаций" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) профессиональный стандарт "Деятельность профессиональных общественных организаций" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) профессиональный стандарт "Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) профессиональный стандарт "Деятельность по распространению кинофильмов, видео и телевизионных программ" согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) профессиональный стандарт "Постпроизводственный этап изготовления кинофильмов, видео и телевизионных программ" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) профессиональный стандарт "Деятельность по созданию и трансляции телевизионных программ" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) профессиональный стандарт "Радиовещание" согласно приложению 11 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственной политики в области средств массовой информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
Қ. Ысқақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 635-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Ақпарат агенттіктердің қызметі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Ақпарат агенттіктердің қызметі" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді және Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық агенттік – қызметі ақпараттық сипаттағы хабарламалар мен материалдарды жинауға, өңдеуге және таратуға бағытталған интернет-басылым;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және аппараттық-бағдарламалық кешенді және телекоммуникация желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимыл әдістерінің жиынтығы;
3) бұқаралық ақпарат құралы – мерзімді баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, интернет-басылым;
4) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
5) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
6) интернет-басылым – ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан бұқаралық ақпарат құралы ретінде уәкілетті органда есепке қою рәсімінен өткен интернет-ресурс, оның ішінде ақпарат агенттігі;
7) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
8) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
Социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и
информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ
Профессиональный стандарт: "Деятельность информационных агентств"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность информационных агентств" разработан в соответствии с пунктом 5 статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в организациях и на предприятиях и применяется в области средств массовой информации Республики Казахстан. Стандарт применяется для регламентации процессов сбора, обработки и распространения информации, а также обеспечения качества контента и соблюдения этических норм в журналистике.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информационное агентство – интернет-издание, деятельность которого направлена на сбор, обработку и распространение сообщений и материалов информационного характера;
2) информационно-коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;
3) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
4) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
5) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
6) интернет-издание – интернет-ресурс, в том числе информационное агентство, прошедший процедуру постановки на учет в уполномоченном органе в качестве средства массовой информации, информационно-коммуникационная инфраструктура которого размещена на территории Республики Казахстан;
7) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
8) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

9) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
10) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
11) ұлттық біліктілік жүйесі – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АКТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
2) БА – басшылар лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
4) ҰБЖ – ұлттық біліктілік жүйесі;
5) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
6) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
7) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ақпарат агенттіктердің қызметі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: J63910036.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
J Ақпарат және байланыс;
63 Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет;
63.9 Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы өзге қызмет;

9) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
10) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
11) национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИКТ – информационно-коммуникационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
3) СМИ – средства массовой информации;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) НСК – Национальная система квалификаций;
6) НРК – Национальная рамка квалификаций;
7) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
8) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Деятельность информационных агентств.
5. Код профессионального стандарта: J63910036.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
J Информация и связь;
63 Деятельность в области информационного обслуживания;
63.9 Прочая деятельность в области информационного обслуживания;

63.91 Ақпараттық агенттіктердің қызметі;
63.91.0 Ақпараттық агенттіктердің қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ақпараттық агенттіктердің қызметі ақпарат жинау, өңдеу, жаңалықтар материалдарын, фотосуреттерді және бұқаралық ақпарат құралдарына арналған басқа да ақпараттық материалдарды өндіру және тарату бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды қамтиды. Кәсіби стандарт ақпаратты жинау, өңдеу және тарату саласында жұмыс істейтін мамандардың біліктілік талаптары мен құзыреттерін анықтайды. Стандарт аналитикалық жұмыс, жаңалықтар материалдарын құру, ақпараттық ағындарды басқару және басқа медиамен өзара әрекеттесу дағдыларын қамтиды және журналистикадағы этикалық нормалар мен сапа стандарттарын білуді қамтиды.

63.91 Деятельность информационных агентств;
63.91.0 Деятельность информационных агентств.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность информационных агентств включает организацию работ по сбору, обработке информации, производству и распространению новостных материалов, фотографий и других информационных материалов для СМИ. Профессиональный стандарт определяет квалификационные требования и компетенции для специалистов, работающих в сфере сбора, обработки и распространения информации. Стандарт охватывает навыки аналитической работы, создания новостных материалов, управления информационными потоками и взаимодействия с другими медиа, а также включает знание этических норм и стандартов качества в журналистике.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Құрылымдық агенттіктің (редакцияның) жауапты хатшысы - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Шолушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Мемлекеттік органдармен байланыс жөніндегі үйлестіруші - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Мультимедиялық баспалармен жұмыс жөніндегі консультант - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Құрылымдық агенттіктің (редакцияның) жауапты хатшысы":
Топтың коды:
1332-1
Қызмет атауының коды:

8. Перечень карточек профессий:
1) Ответственный секретарь структурного агентства (редакции) - 7 уровень ОРК;
2) Обозреватель - 6 уровень ОРК;
3) Координатор по связям с государственными органами - 6 уровень ОРК;
4) Консультант по работе с мультимедийными изданиями - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Ответственный секретарь структурного агентства (редакции)":
Код группы:
1332-1
Код наименования занятия:

11. Кәсіптің карточкасы "Мемлекеттік органдармен байланыс жөніндегі үйлестіруші":
Топтың коды:
2431-3
Қызмет атауының коды:
2431-3-007
Кәсіптің атауы:
Мемлекеттік органдармен байланыс жөніндегі үйлестіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
58 Параграф. Қоғаммен байланыс жөніндегі Менеджер (пиар-менеджер)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Әлеуметтік ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, қоғаммен байланыс және бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы қосымша даярлық және кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2431-3-017 - Қоғаммен байланыс жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйым мен барлық деңгейдегі мемлекеттік органдар арасындағы өзара түсіністік пен ынтымақтастықты қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Заңнамалық, саяси шешімдер мен үрдістерді мониторингілеу және талдау
2. Мемлекеттік органдармен, кәсіби қоғамдастықтармен коммуникацияларды қамтамасыз ету
3. Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу (қатысу)
4. Ақпараттық материалдарды, хаттарды, билік органдарына өтініштерді және сұрауларға жауаптарды дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Заңнамалық, саяси шешімдер мен үрдістерді мониторингілеу және талдау
Дағды 1:
Қолданыстағы заңнамалық талаптар мен стандарттарды талдау.
Машықтар:
1. Жария және корпоративішілік ақпарат көздерін талдау.
2. Ішкі және сыртқы ортаны зерттеп, талдаңыз.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Масс-медиа саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Үлкен көлемдегі ақпаратпен аналитикалық жұмыс әдістері.
3. Заманауи техникалық құралдар мен компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ақпаратты жинау және өңдеу әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Заңнамалық реттеу саласындағы әртүрлі ақпарат көздерін қадағалаңыз.
Машықтар:

11. Карточка профессии "Координатор по связям с государственными органами":
Код группы:
2431-3
Код наименования занятия:
2431-3-007
Наименование профессии:
Координатор по связям с государственными органами
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22003).
Параграф 58. Менеджер по связям с общественностью (пиар - менеджер).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Социальные науки
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, дополнительная подготовка в области связей с общественностью и средствами массовой информации и стаж работы не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2431-3-017 - Специалист по связям с общественностью
Основная цель деятельности:
Обеспечение взаимопонимания и сотрудничества между организацией и государственными органами всех уровней
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Мониторинг и анализ законодательных, политических решений и тенденций
2. Обеспечение коммуникаций с государственными органами, профессиональными сообществами
3. Организация и проведение (участие) мероприятий
4. Подготовка информационных материалов, писем, обращений в органы власти и ответов на запросы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Мониторинг и анализ законодательных, политических решений и тенденций
Навык 1:
Анализировать действующие законодательные требования и стандарты.
Умения:
1. Анализировать публичные и внутрикорпоративные источники информации.
2. Исследовать и анализировать внутреннюю и внешнюю среду.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области масс-медиа.
2. Методы аналитической работы с большими объемами информации.
3. Методы сбора и обработки информации с применением современных технических средств и компьютерных технологий.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Отслеживать различные источники информации в сфере законодательного регулирования.
Умения:

1. Барлық тиісті көздерден ақпарат жинаңыз.
2. Жалпы ережелерді немесе қорытындыларды қалыптастыру үшін ақпарат бөліктерін біріктіріңіз.
3. Алынған ақпаратты бағалау және бақылау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Масс-медиа саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Мемлекеттік органдардың салалық және салааралық ақпараты.
3. Үлкен көлемдегі ақпаратпен аналитикалық жұмыс әдістері.
4. Заманауи техникалық құралдар мен компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ақпаратты жинау және өңдеу әдістері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Негізгі саяси, заңнамалық және іскерлік шешімдер мен тенденцияларды анықтаңыз және қадағалаңыз.
Машықтар:
1. Әлеуметтік, экономикалық және саяси оқиғаларды (мәселелерді) қадағалаңыз.
2. Трендтерді зерттеу және болжау, олардың ұйым үшін және PR стратегиясы үшін маңыздылығын бағалау.
Білімдер:
1. Масс-медиа саласындағы мәселелерді реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Нарықтық экономика, кәсіпкерлік және менеджмент негіздері.
3. Заманауи техникалық байланыс құралдары мен компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ақпаратты жинау және өңдеу әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Мемлекеттік органдармен, кәсіби қоғамдастықтармен коммуникацияларды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Мемлекеттік органдармен және кәсіби қоғамдастықтармен өзара іс-қимыл саласындағы PR-стратегияны іске асыруды және дамытуды қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Ұйымның мемлекеттік органдармен байланыс саласындағы сыртқы және ішкі саясатының тұжырымдамасын әзірлеу.
2. Ұйымдағы байланыс жүйесін жоспарлау және ұйымдастыру.
3. SWOT талдауын жүргізу.
4. Байланыс үшін мақсатты органдарды анықтаңыз.
5. Мемлекеттік органдар жұмысының құрылымын түсіну.
6. Мемлекеттік органдардың өкілдерімен байланыс орнату.
7. Компанияны мемлекеттік құрылымдардың жобаларына біріктіру.
Білімдер:
1. SWOT талдау.
2. Қазақстан Республикасының Масс-медиа саласындағы заңнамасы.
3. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы.
4. Жобалық жоспарлау әдістері.
5. Ұжымдық жұмыстарды ұйымдастырудың заманауи технологиялары.
6. Уақытты басқару технологиялары.
7. Мемлекеттік органдар жүйесін, оларды ұйымдастыруды, заң шығару процесін түсіну.

1. Собирать информацию из всех соответствующих источников.
2. Объединять фрагменты информации для формирования общих правил или выводов.
3. Оценивать и контролировать получаемую информацию.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области масс-медиа.
2. Отраслевая и межотраслевая информация государственных органов.
3. Методы аналитической работы с большими объемами информации.
4. Методы сбора и обработки информации с применением современных технических средств и компьютерных технологий.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Выявлять и отслеживать ключевые политические, законодательные и бизнес-решения и тенденции.
Умения:
1. Отслеживать социальные, экономические и политические события (проблемы).
2. Исследовать и прогнозировать тенденции, оценивать их значение для организации и для PR-стратегии.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие вопросы в области масс-медиа.
2. Основы рыночной экономики, предпринимательства и менеджмента.
3. Методы сбора и обработки информации с применением современных технических средств связи и компьютерных технологий.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение коммуникаций с государственными органами, профессиональными сообществами
Навык 1:
Обеспечивать реализацию и развитие PR-стратегии в сфере взаимодействия с государственными органами и профессиональными сообществами.
Умения:
1. Разрабатывать концепцию внешней и внутренней политики организации в области связей с государственными органами.
2. Планировать и организовывать систему коммуникации в организации.
3. Проводить SWOT-анализ.
4. Определять целевые органы власти для коммуникации.
5. Понимать структуру работы государственных органов.
6. Выстраивать коммуникацию с представителями государственных органов.
7. Интегрировать компанию в проекты государственных структур.
Знания:
1. SWOT-анализ.
2. Законодательство Республики Казахстан в области масс-медиа.
3. Трудовое законодательство Республики Казахстан.
4. Методы проектного планирования.
5. Современные технологий организации коллективных работ.
6. Технологий тайм-менеджмента.
7. Понимание системы государственных органов, их организации, законотворческого процесса.

8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Компания мен саланың жұмысына ықпал ететін кәсіби қауымдастықтармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Ақпараттық, жарнамалық, консалтингтік агенттіктермен, қоғаммен байланыс агенттіктерімен, баспагерлермен, басқа да кәсіпорындар мен ұйымдармен, қоғамдық құрылымдармен және қоғамның әртүрлі топтарымен байланыс орнату және қолдау.
2. Кәсіби қауымдастықтармен, сарапшылармен, талдаушылармен, бәсекелестермен және серіктестермен байланыс орнату және қолдау.
3. Ұйымнан шығатын ақпараттық хабарламалардың сипатын, мазмұнын және тасымалдаушыларын анықтау.
4. Нарықтың әртүрлі қатысушыларының мүдделерін біріктіретін жобаларға бастамашылық жасау және ұйымдастыру.
5. Тенденцияларды зерттеу және болжау.
6. Мемлекеттік органдар қабылдайтын заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерді зерделеу.
7. Нормашығармашылық қызметке қатысу.
8. Келіссөздер мен келісулер жүргізу.
Білімдер:
1. Экономика, кәсіпкерлік, саясаттану, әлеуметтану, психология, маркетинг, менеджмент негіздері.
2. Қазақстан Республикасының Масс-медиа саласындағы заңнамасы.
3. Экономика, кәсіпкерлік, саясаттану, әлеуметтану, психология, маркетинг, менеджмент негіздері.
4. Норма шығару процесі.
5. Мемлекеттік құрылымдар жүйесі және олардың өзара байланысы.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Мемлекеттік органдарда компанияның мүдделерін ілгерілету және қорғау және мақсатты мемлекеттік органдарда байланыс базаларын үнемі жаңартып отыру
Машықтар:
1. Келіссөздер мен келісулер жүргізу.
2. Мемлекеттік органдар жұмысының құрылымын түсіну.
3. Мақсатты мемлекеттік органдардың негізгі мүдделерін анықтау.
4. Кеңсе бағдарламалық өнімдерімен жұмыс істеу дағдыларына ие болу.
5. Мемлекеттік органдарда кадрлық тағайындауларды қадағалау.
Білімдер:
1. Масс-медиа саласына қатысты нормативтік құқықтық актілер.
2. Мемлекеттік органдардың жүйесі, оларды ұйымдастыру, заң шығару процесі.
3. Аналитикалық жұмыс әдістері.
4. Кеңсе бағдарламалық өнімдері, акт.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу (қатысу)
Дағды 1:
Мақсатты мемлекеттік органдардың маңызды іс-шараларын қадағалау және іс-шаралар жоспарларын дайындау
Машықтар:

8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организовывать взаимодействие с профессиональными сообществами и с государственными органами оказывающих влияние на работу компании и отрасли.
Умения:
1. Организовывать и поддерживать контакты с информационными, рекламными, консалтинговыми агентствами, агентствами по связям с общественностью, издательствами, другими предприятиями и организациями, общественными структурами и различными группами общественности.
2. Организовывать и поддерживать контакты с профессиональными сообществами, экспертами, аналитиками, конкурентами и партнерами.
3. Определять характер, содержание и носители информационных сообщений, исходящих от организации.
4. Инициировать и организовывать проекты, объединяющие интересы различных участников рынка.
5. Исследовать и прогнозировать тенденции.
6. Изучать законодательные и другие нормативные правовые акты, принимаемые государственными органами.
7. Участвовать в нормотворческой деятельности.
8. Проводить переговоры и согласования.
Знания:
1. Основы экономики, предпринимательства, политологии, социологии, психологии, маркетинга, менеджмента.
2. Законодательство Республики Казахстан в области масс-медиа.
3. Основы экономики, предпринимательства, политологии, социологии, психологии, маркетинга, менеджмента.
4. Нормотворческий процесс.
5. Система государственных структур и их взаимосвязь.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Продвигать и защищать интересы компании в государственных органах и регулярно обновлять базы контактов в целевых органах государственной власти
Умения:
1. Проводить переговоры и согласования.
2. Понимать структуру работы государственных органов.
3. Определять ключевые интересы целевых органов государственной власти.
4. Обладать навыками работы с офисными программными продуктами.
5. Отслеживать кадровые назначения в государственных органах.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, относящиеся к области масс-медиа.
2. Система государственных органов, их организации, законотворческого процесса.
3. Методы аналитической работы.
4. Офисные программные продукты, ИКТ.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Организация и проведение (участие) мероприятий
Навык 1:
Отслеживать значимые мероприятия целевых государственных органов и готовить планы мероприятия
Умения:

1. Ақпараттық көздерге мониторинг жүргізу.
2. Заманауи техникалық байланыс құралдары мен компьютерлік технологияларды қолдана отырып ақпаратты өңдеу.
3. Ұйымның мақсаттарын, міндеттерін және мақсатты аудиториясын анықтаңыз.
4. Ұйымдастыру саясаты мен рәсімдерін ұстана білу.
5. Жұртшылықпен бірлескен қызмет кезінде ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Әртүрлі түрлерді зерттеудің негізгі әдістері (маркетинг, әлеуметтану және медиа).
2. Байланыс теориясының негіздері.
3. Ақпараттық процестер мен бұқаралық коммуникация саласының даму болжамдары.
4. Әртүрлі түрлерді зерттеудің негізгі әдістері (маркетинг, әлеуметтану және медиа).
5. Логика және дәлелдеу теориясының негіздері.
6. Байланыс теориясының негіздері.
7. Ақпараттық процестер мен бұқаралық коммуникация саласының даму болжамдары.
8. Ақпараттық нарық конъюнктурасы.
9. Медиа жоспарлаудың әдістері мен құралдары.
10. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен келіссөздер, іс-шаралар, семинарлар, тренингтер ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Іс-шаралардың ауқымын, тақырыбы мен мақсаттарын анықтау үшін стратегиялық және операциялық жоспарларды талдау.
2. Аудиторияны және іс-шараларға қатысушыларды анықтау.
3. Іс-шараларды жоспарға, кестеге және шығындарға сәйкес жүзеге асыру.
4. Байланыс алаңын ұйымдастырыңыз.
5. Аудиториямен жұмыс.
Білімдер:
1. Мазмұнмен жұмыс істеу технологиясы (міндеттердің мақсаттарын, стратегиялық фокустарды, копирайтингті және т.б. анықтау).
2. Көпшілік алдында сөйлеуге дайындық принциптері мен технологиялары (көпшілік алдында сөйлеу тренингі, контент бойынша тренинг және имиджмейкинг).
3. Іс-шараларды жоспарлау әдістері.
4. Коммуникацияны тактикалық жоспарлаудың әдістері мен құралдары.
5. Мақсаты коммуникация болып табылатын іс-шараларды өткізу аумағын ұйымдастыру принциптері (ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз ету, безендіру және брендинг, қауіпсіздік).
6. Іс-шараларды ұйымдастыру технологиясы.
7. Психология негіздері.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Мамандандырылған көрмелер мен конференцияларға қатысуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиясын ескере отырып, іс-шараларды таңдаңыз.
2. Іс-қимыл жоспарын жасаңыз.
3. Ұйымдастыру іс-шаралары мен бағдарламаларының тәртібін анықтау.

1. Проводить мониторинг информационных источников.
2. Обрабатывать информацию с применением современных технических средств связи и компьютерных технологий.
3. Определять цели, задачи и целевую аудиторию организации.
4. Уметь придерживаться организационных политик и процедур.
5. Обеспечивать взаимодействие структурных подразделений организации при совместной деятельности с общественностью.
Знания:
1. Основные методы исследований различных видов (маркетинговые, социологические, медиа).
2. Основы теории коммуникации.
3. Прогнозы развития информационных процессов и сферы массовых коммуникаций.
4. Основные методы исследований различных видов (маркетинговые, социологические, медиа).
5. Основы логики и теории аргументации.
6. Основы теории коммуникации.
7. Прогнозы развития информационных процессов и сферы массовых коммуникаций.
8. Конъюнктура информационного рынка.
9. Методы и инструменты медиапланирования.
10. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организовывать и проводить переговоры, мероприятия, семинары, тренинги с участием представителей государственных органов
Умения:
1. Анализировать стратегические и оперативные планы для определения масштаба, темы и целей мероприятий.
2. Определять аудиторию и участников мероприятий.
3. Реализовывать мероприятия в соответствии с планом, графиком и затратами.
4. Организовывать площадку для коммуникации.
5. Работать с аудиторией.
Знания:
1. Технология работы с контентом (определение целей задач, стратегических фокусов, копирайтинг).
2. Принципы и технологий подготовки к публичным выступлениям (тренинг публичных выступлений, тренинг по контенту, имиджмейкинг).
3. Методы планирования мероприятий.
4. Методы и инструменты тактического планирования коммуникаций.
5. Принципы организации территории проведения мероприятий, целью которых является коммуникация (организационное и техническое обеспечение, оформление и брендинг, безопасность).
6. Технология организации мероприятий.
7. Основы психологии.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Организовывать участие в специализированных выставках и конференциях
Умения:
1. Выбирать мероприятия с учетом стратегии организации.
2. Составлять план действий.
3. Определять порядок организационных мероприятий и программ.

4. Ақпараттық материалдарды дайындау.
5. Іскерлік келіссөздер әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Коммуникацияны тактикалық жоспарлаудың әдістері мен құралдары.
2. Жарнамалық және ақпараттық науқандарды жоспарлау және ұйымдастыру әдістері.
3. Маркетингтік коммуникация құралдары.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 4:
Ақпараттық материалдарды, хаттарды, билік органдарына өтініштерді және сұрауларға жауаптарды дайындау
Дағды 1:
Мемлекеттік органдарға хаттар мен өтініштер дайындау
Машықтар:
1. Байланыс мақсаттары мен стиліне сәйкес мемлекеттік органдарға хаттар мен өтініштердің мәтінін дайындау.
2. Аудиторияның қажеттіліктеріне сәйкес жазбаша түрде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Іскери хаттар жасаңыз.
Білімдер:
1. Мемлекеттік, ресми, шет тілдерінің орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық нормалары мен ережелері.
2. Қазақстан Республикасының Масс-медиа саласындағы заңнамасы.
3. Қазақстан Республикасының Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы заңнамасы.
4. Құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Мемлекеттік органдардың сауалдарына жауап дайындау
Машықтар:
1. Құжаттамамен жұмыс істеу.
2. Құрылымдық бөлімшелермен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Масс-медиа саласындағы заңнамасы.
2. Мемлекеттік, қызметтік және коммерциялық құпия болып табылатын ақпаратты ұсыну тәртібі, оны қорғау және пайдалану тәртібі.
3. Ұйымның құрылымы және бизнес-процестері.
4. Құжаттамамен жұмыс істеу тәртібі, Дербес деректер, Әкімшілік рәсімдер саласындағы заңнама.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бастамашылық
Тиімділік
Шығармашылық
Коммуникативтілік
Икемділік
Өзін-өзі дамыту
Эрудиция
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мультимедиялық басылымдармен жұмыс жөніндегі кеңесші
6
Медиа жоспарлау маманы

4. Подготавливать информационные материалы.
5. Владеть техниками деловых переговоров.
Знания:
1. Методы и инструменты тактического планирования коммуникаций.
2. Методы планирования и организации рекламных и информационных кампаний.
3. Инструменты маркетинговых коммуникаций.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 4:
Подготовка информационных материалов, писем, обращений в органы власти и ответов на запросы
Навык 1:
Готовить письма и обращения в государственные органы
Умения:
1. Подготавливать текст писем и обращений в государственные органы в соответствии с целями коммуникации и стилем.
2. Эффективно общаться в письменной форме в соответствии с потребностями аудитории.
3. Составлять деловые письма.
Знания:
1. Орфографические, пунктуационные и стилистические нормы и правила государственного, официального, иностранных языков.
2. Законодательство Республики Казахстан в области масс-медиа.
3. Законодательство Республики Казахстан о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц.
4. Требования к оформлению документов.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Готовить ответы на запросы государственных органов
Умения:
1. Работать с документацией.
2. Взаимодействовать со структурными подразделениями.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан области масс-медиа.
2. Порядок представления информации, являющейся государственной, служебной и коммерческой тайной, порядок ее защиты и использования.
3. Структура и бизнес-процессы организации.
4. Порядок работы с документацией, законодательство в области персональных данных, административных процедур.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Инициативность
Результативность
Креативность
Коммуникативность
Гибкость
Сморазвитие
Эрудированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Консультант по работе с мультимедийными изданиями
6
Специалист по медиапланированию

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "РТРК "Қазақстан" АҚ.
Жоба жетекшісі: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Орындаушылар: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 28.10.2024ж.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 29.10.2024 ж.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 20.12.2024ж.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2024 ж.
19. Болжалды қайта қарау күні: 12.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 635-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Бұқаралық ақпарат құралдарындағы жаңалықтарды өңдеу жөніндегі қызмет"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Бұқаралық ақпарат құралдарындағы жаңалықтарды өңдеу жөніндегі қызмет" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді және Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және аппараттық-бағдарламалық кешенді және телекоммуникация желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимыл әдістерінің жиынтығы;
2) бұқаралық ақпарат құралы – мерзімді баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, интернет-басылым;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
5) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
6) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан"".
Руководитель проекта: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Исполнители: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 28.10.2024г.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29.10.2024 г.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 20.12.2024г.
18. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2024 г.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 12.12.2027 г.
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и
информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ
Профессиональный стандарт: "Деятельность по обработке новостей в средствах массовой информации"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность по обработке новостей в средствах массовой информации" разработан в соответствии с пунктом 5 статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в организациях и на предприятиях и применяется в области средств массовой информации Республики Казахстан.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информационно-коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;
2) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

7) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АКТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) БА – басшылар лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
4) ҰБЖ – ұлттық біліктілік жүйесі;
5) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
6) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
7) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Бұқаралық ақпарат құралдарындағы жаңалықтарды өңдеу жөніндегі қызмет.
5. Кәсіптік стандарттың коды: J61909035.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
J Ақпарат және байланыс.
61 Телекоммуникациялар;
61.9 Телекоммуникация саласындағы өзге де қызмет;
61.90 Телекоммуникация саласындағы өзге де қызмет;
61.90.9 Басқа топтамаларға енгізілмеген, телекоммуникация саласындағы өзге де қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Хабарламалар ағынын құрылымдық сюжеттік жиынтыққа түрлендіру арқылы БАҚ жаңалықтарын сапалы өңдеу. Кәсіби стандарт жаңалықтар ақпаратын жинау, талдау және ұсынумен айналысатын мамандардың біліктілік талаптары мен құзыреттерін анықтайды. Ол журналистік тергеу, редакциялау, дереккөздермен жұмыс істеу дағдыларын, сондай-ақ медианы қамтуды реттейтін құқықтық және этикалық нормалар туралы білімді қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Құрылымдық агенттіктің (редакцияның) жауапты хатшысы - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Шолушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Мемлекеттік органдармен байланыс жөніндегі үйлестіруші - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Мультимедиялық баспалармен жұмыс жөніндегі консультант - 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Сценарист - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Құрылымдық агенттіктің (редакцияның) жауапты хатшысы":
Топтың коды:
1332-1
Қызмет атауының коды:

7) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) НСК – Национальная система квалификаций;
4) НРК – Национальная рамка квалификаций;
5) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Деятельность по обработке новостей в средствах массовой информации.
5. Код профессионального стандарта: J61909035.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
J Информация и связь;
61 Телекоммуникации;
61.9 Прочая деятельность в области телекоммуникаций;
61.90 Прочая деятельность в области телекоммуникаций;
61.90.9 Прочая деятельность в области телекоммуникаций, не включенная в другие группировки.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Качественная обработка новостей СМИ за счет преобразования потока сообщений в структурированное сюжетное множество новостей. Профессиональный стандарт определяет квалификационные требования и компетенции для специалистов, занимающихся сбором, анализом и подачей новостной информации. Он включает навыки журналистского расследования, редактирования, работы с источниками, а также знания о правовых и этических нормах, регулирующих освещение событий в медиа.
8. Перечень карточек профессий:
1) Ответственный секретарь структурного агентства (редакции) - 7 уровень ОРК;
2) Обозреватель - 6 уровень ОРК;
3) Координатор по связям с государственными органами - 6 уровень ОРК;
4) Консультант по работе с мультимедийными изданиями - 6 уровень ОРК;
5) Сценарист - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Ответственный секретарь структурного агентства (редакции)":
Код группы:
1332-1
Код наименования занятия:

1332-1-009
Кәсіптің атауы:
Құрылымдық агенттіктің (редакцияның) жауапты хатшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Редакция ішіндегі жұмысты ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Материалдарды баспаға және эфирге жоспарлауға, уақтылы және сапалы дайындауға қатысты редакциялық жұмысты ұйымдастыру.
2. Жарияланымдардың, айдарлардың, жолақтардың, жинақтардың түсу кестесінің орындалуын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Материалдарды баспаға және эфирге жоспарлауға, уақтылы және сапалы дайындауға қатысты редакциялық жұмысты ұйымдастыру.
Дағды 1:
Газеттің (журналдың) ағымдағы және перспективалық жоспарларының жобаларын әзірлеу және оларды бас редактор мен редакциялық алқаның қарауына ұсыну.
Машықтар:
1. Нарықтағы және саладағы орнын анықтау үшін ұйымның ішкі ортасы мен сыртқы ортасына талдау жүргізу.
2. Әр түрлі көздерден маңызды деректерді жинау, өңдеу және талдау, жалпы қорытындыларды қалыптастыру үшін ақпаратты біріктіру және оны белгіленген ережелерге сәйкес құрылымдау.
3. Жоспарларды, жобалар мен жағдайларды бағалау, қойылған міндеттер шеңберінде мүмкін болатын тәуекелдер мен жұмыстардың нәтижелерін талдау.
4. Қоғам өміріндегі өзекті оқиғаларды анықтаңыз және материалдарды дайындау үшін оларға жаңа көзқарастар табыңыз.
5. Ең маңызды аспектілерге назар аудара отырып, басылымда немесе бағдарламада жариялау үшін мәселелер ауқымын және басым тақырыптарды анықтаңыз.
Білімдер:
Білімдер:
1. Ұсынылған медиа жобаның мақсаттары мен міндеттері.
2. Бұл жоба мақсатты аудитория, оның әлеуметтік және психологиялық сипаттамалары.
3. Ұқсас форматтағы және тақырыптағы отандық және шетелдік БАҚ тәжірибесі.
4. Медиа жоба тұжырымдамасын әзірлеу принциптері (оның ішінде модельдеу және дизайн), оны талдау және түзету әдістері.
5. Қазақстан Республикасының Масс-медиа саласындағы заңнамасы.
6.  Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Газетке (журналға), бағдарламаға материалдарды іріктеу
Машықтар:

1332-1-009
Наименование профессии:
Ответственный секретарь структурного агентства (редакции)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация внутри редакционной работы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация редакционной работы, касающаяся планирования, своевременной и качественной подготовки материалов к печати и в эфир.
2. Контроль выполнение графика поступления публикаций, рубрик, полос, подборок.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация редакционной работы, касающаяся планирования, своевременной и качественной подготовки материалов к печати и в эфир.
Навык 1:
Разрабатывать проекты текущих и перспективных планов газеты (журнала) и их представление на рассмотрение главному редактору и редакционной коллегии.
Умения:
1. Проводить анализ внутренней среды и внешнего окружения организации для определения ее положения на рынке и в отрасли.
2. Собирать, обрабатывать и анализировать значимые данные из различных источников, объединять информацию для формирования общих выводов и структурировать ее в соответствии с установленными правилами.
3. Оценивать планы, проекты и ситуации, анализировать возможные риски и результаты выполнения работ в рамках поставленных задач.
4. Выявлять актуальные события в жизни общества и находить новые точки зрения на них для подготовки материалов.
5. Определять круг проблем и приоритетные темы для публикации в издании или передаче, акцентируя внимание на наиболее значимых аспектах.
Знания:
1. Цели и задачи предлагаемого медиапроекта.
2. Целевая аудитория, для которой этот проект предназначен, ее социальные и психологические характеристики.
3. Опыт отечественных и зарубежных СМИ аналогичного формата и тематики.
4. Принципы разработки концепции медиапроекта (в том числе моделирования и дизайна), методы ее анализа и коррекции.
5. Законодательство Республики Казахстан О масс-медиа.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Отбирать материалы в газету (журнал), программу
Умения:

1. Берілген материалдардың сапасын талдау, олардың нақты БАҚ талаптары мен форматына сәйкестігін тексеру.
2. Басылымдардың түпнұсқалары мен иллюстрацияларын орналастырыңыз, олардың орналасу ретін және дизайн элементтерін анықтаңыз.
3. Мазмұнның жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін авторлар ұсынған ақпараттың өзектілігі мен дұрыстығын тексеріңіз.
4. Авторлық материалдардағы кемшіліктерді түзету және болашақ жұмыстардың сапасын жақсарту үшін оларды авторларға түсіндіру.
5. Мазмұнды жақсарту мен оңтайландыруды ұсыну үшін ұсынылған материалдардың күшті және әлсіз жақтарын анықтаңыз.
Білімдер:
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
2. Редакциялық саясат, оның ішінде БАҚ иелерінің саяси, экономикалық, коммуникативтік мүдделері.
3. Журналистік басылымдарды құрудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
4. Лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті қазіргі әдеби тілдердің ережелері мен нормалары.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Жарияланымдардың, айдарлардың, жолақтардың, жинақтардың түсу кестесінің орындалуын бақылау.
Дағды 1:
Газет (журнал), бағдарлама нөмірінің түпнұсқа-макетін дайындауға жетекшілік ету.
Машықтар:
1. Материалдардың сапасын қамтамасыз ету үшін Авторлардың құзыреттілік дәрежесін бағалау.
2. Әрі қарай түзету үшін табылған қателер мен басқа қателердің тізімін жасаңыз.
3. Болашақ жұмыстардың сапасын жақсартуға көмектесу үшін авторларға олардың қателіктерін түсіндіріңіз.
4. Барлық маңызды жарияланым деректерін қамтитын материалдың редакторлық паспортын жасаңыз.
5. Қызметкерлерге автормен бірге материалмен (иллюстрация, аудио, видео және т.б.) жұмыс ерекшелігі және оның техникалық және көркемдік дизайны бойынша нұсқау беру.
6. Ұсынылған материалдарды жариялаудың орындылығы және оларды жобада пайдалану тәсілдері бойынша кеңес беру.
7. Авторлық материалдарды толықтыру үшін қажетті ақпараттың сипатын анықтаңыз.
8. Алынған материалдардың мазмұнын және олардың жариялауға жарамдылығын талдау.
9. Материалдарды жариялау (немесе беру) туралы шешімдер бойынша кеңес беру.
10. Материалдарды өндіріске шығару, олардың жариялауға дайындығын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
2. Консалтингтің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
3. Редакциялық саясат, оның ішінде БАҚ иелерінің саяси, экономикалық, коммуникативтік мүдделері.

1. Анализировать качество предоставленных материалов, проверяя их соответствие требованиям и формату конкретного СМИ.
2. Размечать оригиналы изданий и иллюстрации, определяя порядок их расположения и элементы оформления.
3. Проверять актуальность и достоверность информации, предоставленной авторами, для обеспечения высокого уровня контента.
4. Корректировать недочеты в авторских материалах и разъяснять их авторам для повышения качества будущих работ.
5. Выявлять сильные и слабые стороны предоставленных материалов, чтобы предложить улучшения и оптимизацию контента.
Знания:
1. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
2. Редакционная политика, в том числе политические, экономические, коммуникативные интересы собственников СМИ.
3. Задачи и методы, технология и техника создания журналистских публикаций, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
4. Правила и нормы современных литературных языков, необходимых для исполнения должностных обязанностей.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Контроль выполнение графика поступления публикаций, рубрик, полос, подборок.
Навык 1:
Руководить подготовкой оригинал-макета номера газеты (журнала), программы.
Умения:
1. Оценивать степень компетентности авторов для обеспечения качества материалов.
2. Составлять список обнаруженных опечаток и других ошибок для дальнейшего исправления.
3. Разъяснять авторам их ошибки, чтобы помочь им улучшить качество будущих работ.
4. Составлять редакторский паспорт материала, включающий все важные данные о публикации.
5. Инструктировать сотрудников совместно с автором по специфике работы с материалом (иллюстрации, аудио, видео и т. п.) и его техническому и художественному оформлению.
6. Консультировать по целесообразности публикации предоставляемых материалов и способам их использования в проекте.
7. Определять характер информации, необходимой для дополнения авторских материалов.
8. Анализировать содержание полученных материалов и их целесообразность для публикации.
9. Консультировать по решениям о публикации (или передаче) материалов.
10. Выпускать материалы в производство, обеспечивая их готовность к публикации.
Знания:
1. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
2. Теории, методы, способы и инструменты консалтинга.
3. Редакционная политика, в том числе политические, экономические, коммуникативные интересы собственников СМИ.

4. Журналистік басылымдарды құрудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Түпнұсқаны жариялауға дайындау кезінде стандарттардың, техникалық шарттардың және басқа да нормативтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Көп қырлы мазмұнды жасау үшін Бір бақ-та әртүрлі форматтарды біріктіріңіз.
2. Олардың тиімділігін анықтау үшін материалдардың құрылымы мен мазмұнын талдау.
3. Сапаны жақсарту үшін түзетілуі керек қателер мен кемшіліктерді табу.
4. Нақты деректердің дұрыстығы мен өзектілігін тексеру.
5. Сапаны жақсарту үшін авторлар ұсынған материалдардың күшті және әлсіз жақтарын талдау.
6. Тақырыпты толық ашу үшін қажетті қосымша ақпараттың сипатын анықтаңыз.
7. Автордың дизайнын толық ашу үшін материалдарды өңдеу әдістерін таңдаңыз.
8. Біртектілікті қамтамасыз ету үшін материалды БАҚ талаптарына сәйкес келтіру.
9. Оқуды жақсарту үшін мәтінмәнді, емлені, синтаксисті, тыныс белгілерін және материал стилін өңдеу.
10. Бұқаралық ақпарат құралдарының мақсатты аудиториясының сұраныстарына өзектілігін арттыру үшін материалды өңдеу.
11. Авторға оқыту және біліктілігін арттыру мақсатында оның қателіктерін түсіндіру.
12. Авторға оның сапасын жақсарту үшін материалды түзету және толықтыру туралы ұсыныстар жасау.
13. Мультимедиялық мазмұнды жасау үшін фото, бейне, аудио, графикалық ақпаратпен жұмыс жасау.
14. Іздеу жүйесін оңтайландыру үшін қажетті мәтіннің кілт сөздерін анықтаңыз және оларды тақырыптарда қолданыңыз.
15. Жылжыту мақсатында іздеу жүйелерін беру нәтижелерінде сайттың позициясын көтеру үшін шаралар кешенін іске асыру.
16. Мазмұн сапасын қамтамасыз ету үшін ең көп таралған Бағдарламалық құралды пайдалана отырып, цифрлық деректерді (мәтін, графикалық кескіндер, аудио -, бейне-) өңдеу.
Білімдер:
1. Газет-журнал, теле-, радио-, интернет өндірісінің негіздері.
2. Газетті (журналды) дайындау және шығару жөніндегі стандарттар, техникалық шарттар, нұсқаулықтар және басқа да нормативтік құжаттар.
3. Еңбекті ұйымдастыру және басқару негіздері.
4. ҚР еңбек заңнамасының негіздері.
5. Авторлық құқық негіздері.
6. ҚР Масс-медиа саласындағы заңнамасы.
7. Ақпараттық жұмыстың ерекшелігі.
8. Авторлық шарттар жасасу тәртібі.
9. Редакциялау әдістері және басылымдарды көркемдік - техникалық безендіру негіздері.

4. Задачи и методы, технология и техника создания журналистских публикаций, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Обеспечивать соблюдение стандартов, технических условий и других нормативных документов при подготовке оригинала к публикации.
Умения:
1. Сочетать различные форматы в составе одного СМИ для создания многогранного контента.
2. Анализировать структуру и содержание материалов для выявления их эффективности.
3. Находить ошибки и недочеты, которые необходимо исправить для повышения качества.
4. Проверять фактические данные на достоверность и актуальность.
5. Анализировать сильные и слабые стороны предоставленных авторами материалов для улучшения качества.
6. Определять характер необходимой дополнительной информации для более полного раскрытия темы.
7. Выбирать методы редактирования материалов для наиболее полного раскрытия авторского замысла.
8. Приводить материал в соответствие с требованиями СМИ для обеспечения единообразия.
9. Редактировать контекст, орфографию, синтаксис, пунктуацию и стиль материала для повышения читаемости.
10. Обрабатывать материал для повышения его релевантности запросам целевой аудитории СМИ.
11. Разъяснять автору его ошибки с целью обучения и повышения квалификации.
12. Формулировать предложения автору об исправлении и дополнении материала для улучшения его качества.
13. Работать с фото-, видео-, аудио-, графической информацией для создания мультимедийного контента.
14. Определять ключевые слова текста, необходимые для поисковой оптимизации, и употреблять их в заголовках.
15. Реализовывать комплекс мер для поднятия позиций сайта в результатах выдачи поисковых систем с целью продвижения.
16. Обрабатывать цифровые данные (текст, графические изображения, аудио-, видео-) с использованием наиболее распространенного программного обеспечения для обеспечения качества контента.
Знания:
1. Основы газетно-журнального, теле-, радио-, интернет производства.
2. Стандарты, технические условия, инструкции и другие нормативные документы по подготовке и выпуску газеты (журнала).
3. Основы организации труда и управления.
4. Основы трудового законодательства РК.
5. Основы авторского права.
6. Законодательство РК О масс-медиа.
7. Специфика информационной работы.
8. Порядок заключения авторских договоров.
9. Методы редактирования и основы художественно- технического оформления изданий.

7) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АКТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) БА – басшылық лауазымның біліктілік анықтамасы;
3) БСА – біліктіліктің салалық аясы;
4) БҰЖ – Біліктіліктің ұлттық жүйесі;
5) БҰА – Біліктіліктің ұлттық аясы;
6) БТБА – Біртұтас тарифтік-біліктілік анықтамасы;
7) ЭҚОК – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Бұқаралық ақпарат құралдарында жарнама ұсыну.
5. Кәсіптік стандарттың коды: M73120055.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет.
73 Жарнама қызметі және нарық конъюнктурасын зерттеу;
73.1 Жарнамалық қызмет;
73.12 Бұқаралық ақпарат құралдарында жарнама орналастыру;
73.12.0 Бұқаралық ақпарат құралдарында жарнама орналастыру.

7) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИКТ – информационно-коммуникационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) НСК – Национальная система квалификаций;
5) НРК – Национальная рамка квалификаций;
6) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Представление рекламы в средствах массовой информации.
5. Код профессионального стандарта: M73120055.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
M Профессиональная, научная и техническая деятельность;
73 Рекламная деятельность и исследование конъюнктуры рынка;
73.1 Рекламная деятельность;
73.12 Размещение рекламы в средствах массовой информации;
73.12.0 Размещение рекламы в средствах массовой информации.

7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: жарнамалық іс-шаралардың тиімділігін арттыру мақсатында ақпаратты жүйелі түрде жинау және талдау. Кәсіби стандарт жарнамалық материалдарды жоспарлаумен және орналастырумен айналысатын мамандардың біліктілік талаптары мен құзыреттерін анықтайды. Стандарт жарнамалық стратегияларды әзірлеу дағдыларын, мақсатты аудиторияны талдауды, мазмұнды құруға креативті көзқарасты және медиадағы жарнаманың құқықтық және этикалық аспектілері туралы білімді қамтиды.

7. Краткое описание профессионального стандарта: Систематизированный сбор и анализ информации с целью повышения эффективности рекламных мероприятий. Профессиональный стандарт определяет квалификационные требования и компетенции для специалистов, занимающихся планированием и размещением рекламных материалов. Стандарт охватывает навыки разработки рекламных стратегий, анализа целевой аудитории, креативного подхода к созданию контента, а также знания о правовых и этических аспектах рекламы в медиа.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Режиссер - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Талдаушы-маркетолог - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Мультимедиялық баспалармен жұмыс жөніндегі консультант - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Сценарист - 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Жарнама және ақпарат бөлімінің басшысы - 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Қоғаммен байланыс бөлімінің жетекшісі - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Режиссер":
Топтың коды:
2654-2
Қызмет атауының коды:

8. Перечень карточек профессий:
1) Режиссер - 7 уровень ОРК;
2) Аналитик-маркетолог - 6 уровень ОРК;
3) Консультант по работе с мультимедийными изданиями - 6 уровень ОРК;
4) Сценарист - 6 уровень ОРК;
5) Начальник рекламно-информационного отдела - 6 уровень ОРК;
6) Руководитель отдела по связям с общественностью - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Режиссер":
Код группы:
2654-2
Код наименования занятия:

10. Кәсіптің карточкасы "Талдаушы-маркетолог":
Топтың коды:
2431-1
Қызмет атауының коды:
2431-1-002
Кәсіптің атауы:
Талдаушы-маркетолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2431-1-001 - Маркетингтік кампаниялар талдаушысы
2431-1-003 - Маркетинг жөніндегі консультант
2431-1-004 - Маркетолог
2431-1-005 - Маркетинг жөніндегі маман
2431-1-009 - Телемаркетолог
2431-3-013 - Медиажоспарлау жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жарнамалық қызметті ұйымдастыру, жоспарлау, тиімділігін бағалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Маркетинг кешенінің құралдарын қолдана отырып, маркетингтік зерттеулер жүргізу
2. Инновациялық тауарлар (қызметтер) әзірлеу, тестілеу және енгізу, материалдық емес активтер (брендтер) жасау және оларды ұйым ішінде басқару.
3. Маркетингтік зерттеулерді талдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Маркетинг кешенінің құралдарын қолдана отырып, маркетингтік зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Маркетингтік зерттеулерге негіз болатын ішкі және сыртқы ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:
1. Маркетингтік ақпаратты жинау, сақтау және өңдеу әдістерін қолдану арқылы маркетингтік зерттеу жүргізу.
2. Қолайлы маркетингтік құралдарды анықтап, оларды маркетингтік зерттеу жүргізу үшін қолдану.
3. Маркетингтік зерттеу жүргізудің кешенді жоспарын құрастыру.
4. Ағымдағы нарық конъюнктурасын талдау.
5. Маркетингтік зерттеуді орындау үшін дәл техникалық тапсырма құрастыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының масс-медиа мен жарнама туралы заңнамалық және басқа нормативтік құқықтық актілері.
2. Мақсаттарды қою және формулировка әдістерін білу.
3. Маркетингтік қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
4. Социологиялық зерттеулерді жүргізудің ерекшеліктерін білу.
5. Статистикалық есептеулерді орындау үшін қолданбалы офис бағдарламаларын пайдалану әдістерін білу.
6. Үлкен көлемдегі ақпаратпен аналитикалық жұмыс жүргізу әдістерін білу.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Маркетингтік зерттеу жүргізу процесін дайындау, мерзімдер мен маркетингтік зерттеу жүргізуге қойылатын талаптарды анықтау
Машықтар:

10. Карточка профессии "Аналитик-маркетолог":
Код группы:
2431-1
Код наименования занятия:
2431-1-002
Наименование профессии:
Аналитик-маркетолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2431-1-001 - Аналитик маркетинговых кампаний
2431-1-003 - Консультант по маркетингу
2431-1-004 - Маркетолог
2431-1-005 - Специалист по маркетингу
2431-1-009 - Телемаркетолог
2431-3-013 - Специалист по медиапланированию
Основная цель деятельности:
Организация, планирование, оценка эффективности рекламной деятельности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение маркетингового исследования с использованием инструментов комплекса маркетинга
2. Разработка, тестирование и внедрение инновационных товаров (услуг), создание нематериальных активов (брендов) и управление ими в организации
3. Анализ маркетинговых исследований
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение маркетингового исследования с использованием инструментов комплекса маркетинга
Навык 1:
Собирать и анализировать внутреннюю и внешнюю информацию, которая служит основой для маркетинговых исследований
Умения:
1. Применять методы сбора, средства хранения и обработки маркетинговой информации для проведения маркетингового исследования.
2. Определять подходящие маркетинговые инструменты и применять их для проведения маркетингового исследования.
3. Составлять комплексный план проведения маркетингового исследования.
4. Анализировать текущую рыночную конъюнктуру.
5. Составлять точное техническое задание для выполнения маркетингового исследования.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан о средствах массовой информации и рекламе.
2. Знание методов постановки и формулирования целей.
3. Нормативные правовые акты, регулирующие маркетинговую деятельность.
4. Знание особенностей проведения социологических исследований.
5. Знание методов использования прикладных офисных программ для выполнения статистических расчетов.
6. Знание методов аналитической работы с большими объемами информации.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Подготавливать процесс проведения маркетингового исследования, устанавливать сроки и требования к проведению маркетингового исследования
Умения:

1. Топтық жұмыс істей білу, әріптестермен және басшылықпен тиімді коммуникация жүргізу.
2. Маркетингтік зерттеу жүргізудің кешенді жоспарын құрастыру.
3. Маркетингтік зерттеуді орындау үшін техникалық тапсырма әзірлеу.
4. Жоспарланған іс-шаралардың кезеңдері мен олардың ретін анықтау.
5. Зерттеу және аналитикалық дағдыларды жүргізу.
6. Ақпараттық көздерді тұрақты түрде мониторинг жүргізу.
7. Ақпаратты заманауи байланыс құралдары мен компьютерлік технологияларды пайдалану арқылы өңдеу.
8. Ұйымның құрылымдық бөлімшелері арасында жұртшылықпен бірлескен әрекеттесуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамалық және басқа нормативтік құқықтық актілері.
2. Менеджмент негіздерін білу және қолдану.
3. Социологиялық зерттеулерді жүргізудің ерекшеліктері.
4. Статистикалық есептеулерді орындау үшін қолданбалы офис бағдарламаларын пайдалану әдістері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Инновациялық тауарлар (қызметтер) әзірлеу, тестілеу және енгізу, материалдық емес активтер (брендтер) жасау және оларды ұйым ішінде басқару.
Дағды 1:
Ұйымның брендтерді басқару саласындағы бизнес-процестерін жетілдіру
Машықтар:
1. Ұйымның бәсекеге қабілетті тауарлар мен қызметтер ассортиментін анықтау.
2. Инновациялық тауарларды (қызметтер, брендтер) тестілеу жүргізу.
3. Материалдық емес активтер (брендтер) жасау және оларды нарыққа енгізу.
4. Ұйымның брендтерінің құнын бағалау жүргізу.
5. Табысқа жеткен брендтерді басқаруда жобалық басқару құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Социология, психология, филология және маркетинг негіздері.
2. Мақсаттарды қою және формулировка әдістерін білу.
3. Ұйымның көруі, мақсаттары мен мәдениеті.
4. Ұйымның даму стратегиясын білу.
5. Инновациялар, инновациялық тауарлар (қызметтер) және материалдық емес активтер (брендтер) саласындағы ұғымдық аппарат.
6. Бренд менеджментінің құралдары.
7. Ішкі және сыртқы нарықты, оның әлеуеті мен даму тенденцияларын зерттеу әдістері.
8. Маркетингтік ақпаратты жинау және өңдеу үшін қолданбалы офис бағдарламаларын пайдалану әдістері.
9. Маркетингтік қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
10. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Ұйымда бағалық саясатты әзірлеу, енгізу және жетілдіру.
Машықтар:

1. Работать в команде, эффективно проводить общение с коллегами, руководством.
2. Составлять комплексный план проведения маркетингового исследования.
3. Разрабатывать техническое задание для выполнения маркетингового исследования.
4. Определять этапы и их последовательности проведения запланированных мероприятий.
5. Осуществлять руководство по формированию планов проведения мероприятий.
6. Проводить мониторинг информационных источников.
7. Обрабатывать информацию с применением современных технических средств связи и компьютерных технологий.
8. Обеспечивать взаимодействие структурных подразделений организации при совместной деятельности с общественностью.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан о масс-медиа.
2. Знание и применение основ менеджмента.
3. Особенности проведения социологических исследований.
4. Методы использования прикладных офисных программ для выполнения статистических расчетов.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Разработка, тестирование и внедрение инновационных товаров (услуг), создание нематериальных активов (брендов) и управление ими в организации
Навык 1:
Улучшать бизнес-процессы организации в сфере управления брендами
Умения:
1. Определять конкурентоспособный ассортимент товаров и услуг организации.
2. Проводить тестирование инновационных товаров (услуг, брендов).
3. Создавать нематериальные активы (бренды) и внедрять их на рынок.
4. Проводить оценку стоимости брендов организации.
5. Использовать инструменты проектного управления успешными брендами.
Знания:
1. Основы социологии, психологии, филологии и маркетинга.
2. Знание методов постановки и формулирования целей.
3. Видение, цели и культура организации.
4. Знание стратегии развития организации.
5. Понятийный аппарат в области маркетинговых составляющих инноваций, инновационных товаров (услуг), нематериальных активов (брендов).
6. Инструменты бренд менеджмента.
7. Методы изучения внутреннего и внешнего рынка, его потенциала и тенденций развития
8. Методы использования прикладных офисных программ для сбора и обработки маркетинговой информации.
9. Нормативные правовые акты, регулирующие маркетинговую деятельность.
10. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разрабатывать, внедрять и совершенствовать политику ценообразования в организации
Умения:

1. Ұйымның тауарлар (қызметтер) үшін бағаларды қалыптастыру стратегияларын жасау және жүзеге асыру.
2. Ұйымның тауарлар (қызметтер) бағаларын қалыптастыру әдістерін енгізу.
3. Бәсекеге қабілетті бағалық стратегияларды әзірлеу.
4. Ұйымда бағалық саясатты әзірлеуге арналған кезең-кезеңімен әрекеттерді жүргізу.
5. Ұйымның тауарлар (қызметтер) сатылымын ынталандыру жүйелерін енгізу.
Білімдер:
1. Коммуникацияларды стратегиялық жоспарлаудың принциптері, әдістері мен құралдарын білу.
2. Дамуға және дағдарыс жағдайларына арналған типтік коммуникациялық стратегияларды білу.
3. Негізгі хабарламаларды формулировка жасау әдістері мен технологияларын білу.
4. Әр түрлі мақсатты аудиториялармен коммуникация жүргізудің ерекшеліктерін білу.
5. Маркетинг негіздерін білу.
6. Іскерлік әкімшілік жүргізудің әдістері мен технологияларын білу.
7. Бизнес және коммуникациялық индикаторларды түсіну.
8. Медиа-жоспарлау әдістері мен құралдарын білу.
9. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Маркетингтік зерттеулерді талдау
Дағды 1:
Қоғамдық пікірді зерттеу және ұйымның репутациясына әсер ететін негізгі факторларды талдау
Машықтар:
1. Қойылған мақсатқа шоғырлану.
2. Дағдарыс жағдайларында қоғамдық қатынастар бойынша іс-әрекет жоспарларын әзірлеу мен келісуге негізгі персоналды тарту.
3. Дағдарыс жағдайларына жауап беру жолдары мен тәсілдерін анықтау.
4. Дағдарыс коммуникациялары жүйесін жоспарлау (контент әзірлеу, дағдарыс коммуникациялық командасын құру, дағдарыс сценарийлерін бағалау).
Білімдер:
1. Қоғаммен байланыс саласын реттеу мәселелеріне қатысты нормативтік құқықтық актілер.
2. Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасы.
3. Дағдарыс коммуникациялары стратегиясын білу.
4. Дағдарыс жағдайларында коммуникация принциптерін білу.
5. Қоғамдық сөз сөйлеуге дайындық принциптері мен технологияларын білу.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бастамашылық
Нәтижелілік
Креативтілік
Икемділік
Өзін-өзі дамыту
Эрудиция
Оригиналдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Сату және маркетинг бойынша басқарушы
6
Маркетолог
5
PR-менеджер

1. Создавать и реализовывать стратегии формирования цен на товары (услуги) организации.
2. Внедрять методы формирования цен на товары (услуги) организации.
3. Разрабатывать конкурентные ценовые стратегии.
4. Проводить последовательные действия по разработке политики ценообразования в организации.
5. Внедрять системы стимулирования продаж товаров (услуг) организации.
Знания:
1. Знание принципов, методов и инструментария стратегического планирования коммуникаций.
2. Знание типовых коммуникационных стратегий (для развития и для кризисных ситуаций).
3. Знание методов и технологий формулирования ключевых посланий.
4. Знание специфики коммуникаций с различными типами целевых аудиторий;
5. Знание основ маркетинга.
6. Знание методов и технологий делового администрирования.
7. Понимание бизнес- и коммуникационных индикаторов.
8. Знание методов и инструментов медиа-планирования.
9. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Анализ маркетинговых исследований
Навык 1:
Проводить исследования и анализировать общественное мнение по основным факторам, влияющим
Умения:
1. Концентрироваться на поставленной цели.
2. Привлекать ключевой персонал к подготовке и согласованию планов действия в кризисных ситуациях с общественностью.
3. Определять пути и способы реагирования в кризисных ситуациях.
4. Планировать систему кризисных коммуникаций (разработка контента, формирование кризисной коммуникационной команды, оценка кризисных сценариев).
Знания:
1. Нормативно-правовые акты, относящиеся к вопросам регулирования сферы связей с общественностью.
2. Законодательство Республики Казахстан о масс-медиа.
3. Знание стратегии кризисных коммуникации.
4. Знание принципов коммуникаций в кризисных ситуациях.
5. Знание принципов и технологий подготовки к публичным выступлениям.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Инициативность
Результативность
Креативность
Гибкость
Саморазвитие
Эрудированность
Оригинальность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Специалист по маркетингу
6
Маркетолог
5
PR-менеджер

35-параграф. Жарнама менеджері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және менеджмент саласындағы арнайы даярлық, тиісті мамандық бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2431-2-004 - Жарнама жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Талаптарға сәйкес жарнамалық қызметті жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өндірілетін өнімнің тұтынушылық қасиеттерін талдау және тұтынушылық сұраныс пен нарық конъюнктурасын болжау негізінде жарнамалық саясатты әзірлеу
2. Кәсіпорында шығарылатын өнімге тұтынушылардың пікірлерін зерттеуді ұйымдастыру, оның өнімді сатуына әсерін анықтау және өнімнің бәсекеге қабілеттілігі мен сапасын арттыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өндірілетін өнімнің тұтынушылық қасиеттерін талдау және тұтынушылық сұраныс пен нарық конъюнктурасын болжау негізінде жарнамалық саясатты әзірлеу
Дағды 1:
Өнімге тұтынушылық сұраныстың динамикасын қалыптастыруға әсер ететін негізгі факторларды зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Жарнамалық қызметтің тиімділігін бағалау үшін деректерді жинау және өңдеу.
2. Тұтынушылардан түскен шағымдар мен талаптарда көрсетілген кемшіліктердің уақытында жойылуын бақылау, тұтынушылардың өнімге деген қатынасын анықтауға арналған мотивация.
3. Басқа бөлімдермен бірге өнімнің техникалық, экономикалық және басқа сипаттамаларын жақсарту мақсатында тұтынушылық сапаларын арттыру және сатуды ынталандыру бойынша ұсыныстар мен рекомендациялар әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, жарнаманы ұйымдастыру және қаржы-экономикалық жағдайды, нарықтың сыйымдылығын бағалау бойынша әдістемелік материалдар.
2. Тұтынушылардың мінез-құлқын талдау.
3. Экономикалық және нарықтық факторлар.
4. Деректерді жинау және талдау әдістері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Потенциалды көрсеткіштерді хабарлау және нарықтарды кеңейту үшін БАҚ-та жарнамалық шараларды өткізу стратегияларын әзірлеу
Машықтар:

Параграф 35. Менеджер по рекламе
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и дополнительная подготовка в области менеджмента, стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2431-2-004 - Специалист по рекламе
Основная цель деятельности:
Осуществлять рекламную деятельность в соответствии с требованиями
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка рекламной политики на основе анализа потребительских свойств производимой продукции и прогнозирования потребительского спроса и рыночной конъюнктуры
2. Организует изучение мнения потребителей о выпускаемой предприятием продукции, его влияния на сбыт продукции и подготовку предложений по повышению ее конкурентоспособности и качества
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка рекламной политики на основе анализа потребительских свойств производимой продукции и прогнозирования потребительского спроса и рыночной конъюнктуры
Навык 1:
Проводить исследование основных факторов, формирующих динамику потребительского спроса на продукцию
Умения:
1. Собирать и обрабатывать данные для оценки эффективности рекламной деятельности.
2. Контролировать своевременное устранение недостатков, указанных в поступающих от потребителей рекламациях и претензиях, мотивацией определенного отношения потребителей к продукции предприятия.
3. Совместно с другими отделами участвовать в разработке предложений и рекомендаций по изменению технических, экономических и других характеристик продукции с целью улучшения ее потребительских качеств и стимулирования сбыта.
Знания:
1. Законодательные и нормативные правовые акты, методические материалы по организации рекламы и оценке финансово-экономического состояния и емкости рынка.
2. Анализ потребительского поведения.
3. Экономические и рыночные факторы.
4. Методы сбора и анализа данных.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разрабатывать стратегии проведения рекламных мероприятий в СМИ для информирования потенциальных показателей и расширения рынков сбыта
Умения:

1. Бөлімнің өндіріс пен өнімді жүзеге асырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын жасауға, жаңа нарықтар мен жаңа өнім тұтынушыларын анықтауға қатысуын қамтамасыз ету.
2. Кәсіпорынның фирмалық стилін қалыптастыру және жарнамалық өнімнің фирмалық безендірілуі бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Мақсатты аудиторияны, медиа арналарын және бәсекелестік ортаны зерттеп, тиімді стратегиялар мен тәсілдерді анықтау.
4. Жарнамалық науқандарды құру, оның ішінде форматтар, арналар мен хабарламаларды таңдау, нарықтың ерекшеліктері мен мақсаттарын ескере отырып.
5. Жарнамалық шаралардың нәтижелерін өлшеп, талдау, табыс, қатысу деңгейі және нарықтық үлес туралы деректерді пайдалана отырып, стратегияларды түзету.
Білімдер:
1. Шығарылатын өнімге деген төлем қабілетті сұранысты анықтау әдістері және өндіріс пен өнімді сатудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу тәртібі.
2. Тұтынушылардың мінез-құлқын талдау.
3. Экономикалық және нарықтық факторлар.
4. Деректерді жинау және талдау әдістері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Кәсіпорында шығарылатын өнімге тұтынушылардың пікірлерін зерттеуді ұйымдастыру, оның өнімді сатуына әсерін анықтау және өнімнің бәсекеге қабілеттілігі мен сапасын арттыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
Дағды 1:
Жарнамалық қызметтің тиімділігіне әсер ететін факторларды талдау
Машықтар:
1. Жұмыста маркетингтік зерттеулердің нәтижелерін пайдалану.
2. Ұйым стандарттарының талаптарының сақталуын бақылау.
3. Жарнамалық қызмет шеңберінде шешім қабылдау принциптерін ұйымның мүдделеріне сәйкес сақтау.
Білімдер:
1. Жарнамалық қызметтің негіздері.
2. Жарнаманың тиімділігін өлшеу әдістері.
3. Тұтынушылар психологиясы және аудиторияның мінез-құлқы.
4. Нарықтық трендтерді, бәсекелестік жағдайды, мақсатты аудиторияның артықшылықтарын және медиа арналарын білу.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Жарнамалық өнімнің ұйым стандарттарына және жарнамалық науқанның мақсаттарына сәйкес келуін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Жарнамалық қызмет концепциясы шеңберінде міндеттерді орындаудың жеке жоспарын әзірлеу.
2. Техникалық тапсырманың мақсаттарына сәйкес жарнамалық қызметтің құрамдас бөлігінің мақсаттары мен міндеттерін келісу.
3. Жарнамалық қызмет шеңберінде шешім қабылдау принциптерін ұйымның мүдделеріне сәйкес сақтау.

1. Обеспечивать участие отдела в составлении перспективных и текущих планов производства и реализации продукции, определении новых рынков сбыта и новых потребителей продукции.
2. Готовить предложения по формированию фирменного стиля предприятия и фирменного оформления рекламной продукции.
3. Проводить исследование целевой аудитории, медийных каналов и конкурентной среды для выявления эффективных стратегий и подходов.
4. Создавать рекламные кампании, включая подбор форматов, каналов и сообщений, с учетом целей и особенностей рынка.
5. Измерять и анализировать результаты рекламных мероприятий, используя данные о доходах, вовлеченности и рыночной доле для корректировки стратегий.
Знания:
1. Методы определения платежеспособности спроса на выпускаемую продукцию и порядок разработки перспективных и текущих планов производства и сбыта продукции.
2. Анализ целевой аудитории.
3. Медийные каналы и инструменты рекламы.
4. Методы оценки эффективности рекламы.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Организует изучение мнения потребителей о выпускаемой предприятием продукции, его влияния на сбыт продукции и подготовку предложений по повышению ее конкурентоспособности и качества
Навык 1:
Анализировать факторы, влияющие на эффективность рекламной деятельности
Умения:
1. Использовать в работе результаты маркетинговых исследований.
2. Контролировать соблюдение требований стандартов организации.
3. Соблюдать принципы принятия решений в рамках рекламной деятельности исключительно в интересах организации.
Знания:
1. Основы рекламной деятельности.
2. Методы измерения эффективности рекламы.
3. Психология потребителей и поведение аудитории.
4. Знание рыночных трендов, конкурентной ситуации, предпочтений целевой аудитории и медийных каналов.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечивать соответствие рекламной продукции стандартам организации и целям рекламной кампании
Умения:
1. Составлять индивидуальный план выполнения задач в рамках концепции рекламной деятельности.
2. Согласовывать цели и задачи выполнения составной части рекламной деятельности в соответствии с целями технического задания.
3. Соблюдать принципы принятия решений в рамках рекламной деятельности исключительно в интересах организации.

1. Ұйымның қоғаммен байланыс саласындағы саясатын қалыптастыруға, іске асыруға және дамытуға басшылық жасау.
2. Бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғамдық құрылымдармен байланысты қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның қоғаммен байланыс саласындағы саясатын қалыптастыруға, іске асыруға және дамытуға басшылық жасау
Дағды 1:
Ұйымның қоғаммен байланыс саласындағы саясатын қалыптастыру, іске асыру, дамыту бойынша басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бөлім қызметкерлеріне міндеттер қою.
2. Тиімділікті бағалау және қызметкерлердің қызметін ынталандыру.
3. Қызметкерлерді кәсіби деңгейін көтеруге ынталандыру.
4. Бұқаралық ақпарат құралдары үшін ұйымның қызметі туралы баспасөз релиздерін, корпоративтік бюллетеньдерді және өзге де ақпараттық материалдарды дайындауға басшылық жасау.
5. Ұйымның қоғаммен байланыс саласындағы сыртқы және ішкі саясатын іске асыруға бағытталған іс-шараларды дайындауға және өткізуге басшылық жасау.
Білімдер:
1. Қоғаммен байланыс саласын реттеу мәселелеріне қатысты нормативтік-құқықтық актілер.
2. Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнамасы.
3. Қоғаммен байланыс саласындағы негізгі стратегиялар мен құралдарды білу.
4. PR-стратегияларының тиімділігін талдау және бағалау әдістерін білу, соның ішінде масс-медиа мониторингін, қоғамдық пікірді талдауды және PR-шаралардың әсерін бағалауды пайдалану.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Ұйым қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында қоғамдық пікірге кешенді зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Ұйымның қоғаммен байланыс саласындағы ағымдағы жоспарларын түзету үшін аналитикалық материалдарды үнемі дайындауды ұйымдастыру.
2. Ұйым басшылығының ұйымдармен, қоғамның түрлі топтарымен, бұқаралық ақпарат құралдарымен тұрақты және тиімді екіжақты байланысын қамтамасыз ету.
3. Ұйымның қызметі туралы ақпараттық-жарнамалық материалдарды таратуды қамтамасыз ету.
4. Қолданыстағы бағдарламаларды және ұйымның қоғаммен байланыс саласындағы саясатының тұжырымдамасын түзету мақсатында ұйымның беделіне әсер ететін негізгі факторлар бойынша қоғамдық пікірге зерттеулер жүргізуге басшылық жасау.
Білімдер:
1. Ақпараттық процестерді және бұқаралық коммуникация салаларын талдау, жоспарлау және болжау әдістері.
2. Ғылыми-әдістемелік материалдар, кешенді зерттеулер жүргізу әдістері.

1. Руководство формированием, реализацией и развитием политики организации в области связей с общественностью.
2. Обеспечение связи со средствами массовой информаций и общественными структурами.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство формированием, реализацией и развитием политики организации в области связей с общественностью.
Навык 1:
Осуществлять руководство по формированию, реализации, развитию политики организации в области связей с общественностью.
Умения:
1. Ставить задачи сотрудникам отдела.
2. Оценивать эффективность и стимулировать деятельность работников.
3. Мотивировать сотрудников на повышение профессионального уровня.
4. Руководить подготовкой пресс-релизов, корпоративных бюллетеней и иных информационных материалов о деятельности организации для средств массовой информации.
5. Руководить подготовкой и проведением мероприятий, направленных на реализацию внешней и внутренней политики организации в области связей с общественностью.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты, относящиеся к вопросам регулирования сферы связей с общественностью.
2. Законодательство Республики Казахстан о масс-медиа.
3. Знание основных стратегий и инструментов связей с общественностью.
4. Знание методов анализа и оценки эффективности PR-стратегий, включая использование мониторинга масс-медиа, анализа общественного мнения и оценки воздействия PR-мероприятий.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Проводить комплексные исследования общественного мнения с целью повышения эффективности деятельности организации.
Умения:
1. Организовывать регулярную подготовку аналитических материалов для корректировки текущих планов деятельности организации в области связей с общественностью.
2. Обеспечивать постоянную и эффективную двустороннюю связь руководства организации с организациями, различными группами общественности, средствами массовой информации.
3. Обеспечивать распространение информационно-рекламных материалов о деятельности организации.
4. Руководить проведением исследований общественного мнения по основным факторам, влияющим на репутацию организации, с целью корректировки существующих программ и концепции политики организации в сфере связей с общественностью.
Знания:
1. Методы анализа, планирования и прогнозирования информационных процессов и сферы массовых коммуникаций.
2. Научно-методические материалы, методы проведения комплексных исследований.

3. Деректерді статистикалық өңдеу әдістері мен аналитикалық құралдарды түсіну.
4. Ақпарат жинаудың түрлі әдістерін білу, мысалы, сауалнамалар, сұхбаттар, фокус-топтар, сондай-ақ әлеуметтік медиа талдау үшін цифрлық құралдар.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Бұқаралық ақпарат құралдарымен және қоғамдық құрылымдармен байланысты қамтамасыз ету
Дағды 1:
Қоғаммен бірлескен қызметте ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйымның жарнама саясатын әзірлеу мен жоспарлау стратегиясын басқа құрылымдық бөлімшелермен бірлесе отырып іске асыруға, сондай-ақ оны жүзеге асыруға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға қатысу.
2. Ақпаратты қорғау бағытында жұмыс істеу және ұйым бөлімшелері арасында оңтайлы ақпараттық байланыстарды орнату.
3. Ұйым ішіндегі қолайлы әлеуметтік-психологиялық климатты қалыптастыру.
Білімдер:
1. Қоғаммен байланыс саласын реттеу мәселелеріне қатысты заңдар мен басқа нормативтік құқықтық актілер.
2. Ұйымның әртүрлі бөлімшелерінің құрылымы мен функционалдық міндеттерін білу.
3. Қазіргі заманғы коммуникация әдістері мен құралдарын түсіну.
4. Жобаларды басқару принциптерін және командалық жұмысты білу.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Қазіргі заманғы байланыс құралдары мен компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ақпаратты өңдеу
Машықтар:
1. Ұйымнан шығатын ақпараттық хабарламалардың сипатын, мазмұнын және тасымалдаушыларын анықтау.
2. Тұтынушылармен, серіктестермен, бәсекелестермен және басқа қоғам топтарымен екіжақты байланысты қамтамасыз ету.
3. Үлкен көлемдегі деректерді өңдеп, пайдалы ақпаратты шығару, сондай-ақ деректерді құрылымдап, жүйелеу үшін қазіргі заманғы компьютерлік технологияларды пайдалану.
4. Деректердің қауіпсіздігін қамтамасыз етіп, ақпаратты жіберу кезінде оны қорғау, қазіргі байланыс құралдары мен деректерді қорғау технологияларын (мысалы, шифрлау, резервтік көшіру) пайдалану.
Білімдер:
1. Ғылыми-әдістемелік материалдар, технологияларды дамыту перспективалары мен бағыттары.
2. Деректерді өңдеуге арналған қазіргі заманғы бағдарламалық құралдарды білу.
3. Қазіргі байланыс құралдарының жұмыс принциптерін түсіну, соның ішінде электрондық пошта, мессенджерлер, бейнеконференцбайланыс, сондай-ақ деректерді алмастыру және сақтау үшін бұлттық технологиялар мен платформаларды пайдалану.

3. Понимание методов статистической обработки данных и аналитических инструментов.
4. Знание различных методов сбора информации, таких как опросы, интервью, фокус-группы, а также цифровые инструменты для анализа социальных медиа.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение связи со средствами массовой информаций и общественными структурами
Навык 1:
Обеспечивать взаимодействие структурных подразделений организации при совместной деятельности с общественностью.
Умения:
1. Участвовать совместно с другими структурными подразделениями в разработке и планировании стратегии рекламной политики организации, а также в проведении мероприятий, направленных на ее реализацию;
2. Работать в направлении защиты информации и создавать оптимальные информационные связи между подразделениями организации;
3. Формировать благоприятный социально-психологический климат внутри организации.
Знания:
1. Законы и иные нормативные правовые акты, относящиеся к вопросам регулирования сферы связей с общественностью.
2. Знание структуры и функциональных обязанностей различных подразделений организации.
3. Понимание современных методов и инструментов коммуникации.
4. Знание принципов управления проектами и командной работы.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обрабатывать информацию с применением современных технических средств связи и компьютерных технологий.
Умения:
1. Определять характер, содержание и носителей информационных сообщений, исходящих от организации.
2. Обеспечивать двустороннюю связь с потребителями, партнерами, конкурентами и другими группами общественности.
3. Обрабатывать большие объемы данных, извлекая полезную информацию, а также структурировать и систематизировать данные с использованием современных компьютерных технологий.
4. Обеспечивать безопасность данных и защищать информацию при ее передаче, используя современные средства связи и технологии защиты данных (например, шифрование, резервное копирование).
Знания:
1. Научно-методические материалы, перспективы и направления развития технологий.
2. Знание современных программных инструментов для обработки данных.
3. Понимание принципов работы современных средств связи, включая электронную почту, мессенджеры, видеоконференцсвязь, а также использование облачных технологий и платформ для обмена и хранения данных.

4. Ақпараттық қауіпсіздіктің негіздерін білу, соның ішінде деректерді қорғау, шифрлау, ақпаратты қауіпсіз сақтау және беру әдістері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істеу қабілеті
Эмоциялармен басқару қабілеті
Адамдармен байланыс орнату мүмкіндігі
Кәсіби шеберлікке ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жарнама және қоғаммен байланыс бойынша басқарушы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "РТРК "Қазақстан" АҚ.
Жоба жетекшісі: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Орындаушылар: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 28.10.2024ж.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 25.11.2024 ж.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 20.12.2024ж.
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2024 ж.
21. Болжалды қайта қарау күні: 12.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 635-НҚ бұйрығына
4-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Веб-порталдардың қызметі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Веб-порталдардың қызметі" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді және Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және аппараттық-бағдарламалық кешенді және телекоммуникация желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимыл әдістерінің жиынтығы;

4. Знание основ информационной безопасности, включая методы защиты данных, шифрования, безопасного хранения и передачи информации.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Способность работы в команде
Способность контролировать свои эмоции
Способность устанавливать контакты с людьми
Стремление к профессиональному совершенству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалисты-профессионалы по рекламе и продвижению продукции
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан"".
Руководитель проекта: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Исполнители: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 28.10.2024г.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 25.11.2024 г.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 20.12.2024 г.
20. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2024 г.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 12.12.2027 г.
Приложение 4 к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и
информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ
Профессиональный стандарт: "Деятельность веб-порталов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность веб-порталов" разработан в соответствии с пунктом 5 статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в организациях и на предприятиях и применяется в области средств массовой информации Республики Казахстан.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информационно-коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;

2) бұқаралық ақпарат құралы – мерзімді баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, интернет-басылым;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
5) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
6) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені.
10) SWOT талдауы – компанияның дамуына әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды бағалау үшін стратегиялық жоспарлау әдісі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АКТ – Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) БА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) БА – біліктілік анықтамалығы;
4) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
5) ҰБЖ – ұлттық біліктіліктің жүйесі;
6) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
7) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Веб-порталдардың қызметі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: J63910032.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
J Ақпарат және байланыс.
63 Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы қызмет;
63.9 Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы өзге қызмет;
63.91 Ақпараттық агенттіктердің қызметі;
63.91.0 Ақпараттық агенттіктердің қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Веб-порталдардың қызметі" кәсіби стандарты веб-порталдарды тиімді басқару және әзірлеу үшін қажетті негізгі құзыреттер мен дағдыларды айқындайды. Стандарт пайдаланушы интерфейсін жобалау, функционалдылық пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қызмет сапасын жақсарту үшін пайдаланушы деректерін талдау аспектілерін қамтиды. Стандарт тез өзгеретін технологиялар мен нарық талаптарына сәтті бейімделе алатын білікті мамандарды қалыптастыруға бағытталған.

2) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) Национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального.
10) SWOT-анализ – метод стратегического планирования, для оценки внутренних и внешних факторов, которые влияют на развитие компании.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИКТ – информационно-коммуникационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) НСК – Национальная система квалификаций;
5) НРК – Национальная рамка квалификаций;
6) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Деятельность веб-порталов.
5. Код профессионального стандарта: J63910032.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
J Информация и связь;
63 Деятельность в области информационного обслуживания;
63.9 Прочая деятельность в области информационного обслуживания;
63.91 Деятельность информационных агентств;
63.91.0 Деятельность информационных агентств.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность веб-порталов" определяет ключевые компетенции и навыки, необходимые для эффективного управления и разработки веб-порталов. Стандарт включает в себя аспекты проектирования пользовательского интерфейса, обеспечения функциональности и безопасности, а также анализа пользовательских данных для повышения качества услуг. Стандарт направлен на формирование квалифицированных специалистов, способных успешно адаптироваться к быстро меняющимся технологиям и требованиям рынка.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Шолушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Мемлекеттік органдармен байланыс жөніндегі үйлестіруші - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Сценарист - 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Мультимедиялық баспалармен жұмыс жөніндегі консультант - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Шолушы":
Топтың коды:
2642-1
Қызмет атауының коды:
2642-1-014
Кәсіптің атауы:
Шолушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2642-1-015 - Сән шолушысы
2642-1-016 - Экономикалық мәселелер жөніндегі шолушы
2642-1-017 - Саяси шолушы
2642-1-018 - Спорт шолушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Интернет, телерадио хабарлары арқылы жалпы контексте кең аудиторияға болып жатқан оқиғалардың мәнін ашу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бекітілген қызмет бағыттары (экономикалық, саяси, әлеуметтік, мәдени), объектілер немесе аймақтар бойынша талданған ақпараты бар редакцияға материал дайындау.
2. Қарастырылып отырған мәселе бойынша өз пікірін міндетті түрде білдіре отырып, отандық және әлемдік дереккөздердің материалдары бойынша
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бекітілген қызмет бағыттары (экономикалық, саяси, әлеуметтік, мәдени), объектілер немесе аймақтар бойынша талданған ақпараты бар редакцияға материал дайындау.
Дағды 1:
Оқиғалардың реттілігін талдауды жүзеге асыру, маңызды оқиғаларды бөліп көрсету және өңдеу, материал жасау.
Машықтар:
1. Жаңалықтар ағынын сақтау үшін байланыс орнатыңыз.
2. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу.
3. Кәсіби желіні дамыту.
4. Әлеуметтік желілердегі оқиғаларды қадағалаңыз.
5. Өзіңіздің пікір жазу стиліңізді қолданыңыз және дамытыңыз.
6. Мемлекеттік органдармен, жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен, кәсіпорындармен, азаматтармен және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарымен тұрақты байланыста болу.
7. Мақсатты аудитория мен редакциялық саясаттың орындылығын, қажеттіліктері мен мүдделерінің трендтерін ескере отырып, материалдарды талдау.

8. Перечень карточек профессий:
1) Обозреватель - 6 уровень ОРК;
2) Координатор по связям с государственными органами - 6 уровень ОРК;
4) Сценарист - 6 уровень ОРК;
5) Консультант по работе с мультимедийными изданиями - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Обозреватель":
Код группы:
2642-1
Код наименования занятия:
2642-1-014
Наименование профессии:
Обозреватель
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2642-1-015 - Обозреватель модный
2642-1-016 - Обозреватель по экономическим вопросам
2642-1-017 - Обозреватель политический
2642-1-018 - Обозреватель спортивный
Основная цель деятельности:
Раскрытие сути происходящих событий широкой аудитории в общем контексте через интернет, телерадиовещание
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка материала для редакции с проанализированной информацией по закрепленным направлениям деятельности (экономической, политической, социальной, культурной), объектам или регионам
2. Публикация в аналитических, обобщающих, обзорных материалов по закрепленной проблематике с привлечением документов по материалам отечественных и мировых источников с обязательным выражением собственного мнения по рассматриваемому вопросу.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка материала для редакции с проанализированной информацией по закрепленным направлениям деятельности (экономической, политической, социальной, культурной), объектам или регионам
Навык 1:
Осуществление анализа последовательности событий, выделение и обработка значимых событий, составление материала.
Умения:
1. Установить контакты для поддержания потока новостей.
2. Работать с источниками информации.
3. Развивать профессиональную сеть.
4. Следить за событиями в социальных сетях.
5. Использовать и развивать собственный стиль написания обзоров.
6. Поддерживать постоянную связь с государственными органами, органами местного самоуправления, предприятиями, гражданами и другими средствами массовой информации.
7. Анализировать материалы с учетом целесообразности, потребностей и трендов интересов целевой аудитории и редакционной политики.

8. Авторлық жобалар бойынша ұсыныстарды мақсатты аудитория үшін олардың тартымдылық критерийлеріне және БАҚ ақпараттық саясатына сәйкестігіне сәйкес дайындау.
Білімдер:
1. Журналистиканың негізгі жанрлары, олардың стилистикалық ерекшеліктері.
2. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу принциптері және оны жинау әдістері (сұхбат, бақылау, мәтіндік, графикалық, бейне, аудио нысандардағы мазмұнмен жұмыс).
3. Бекітілген тақырыптың пәндік саласындағы мамандандырылған Білім.
4. Материалды дайындау үшін қажетті қазіргі әдеби тілдердің ережелері мен нормалары.
5. Технологиялық процестің талаптары.
6. Кәсіби журналистік этика.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Алынған ақпараттың дұрыстығын тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жариялау (беру) үшін материалдарды дайындау туралы шешім қабылдау және орындылығын бағалау.
2. Ақпаратты жинау және құрылымдау, Құзыретті көздермен өзара әрекеттесуді қоса алғанда, материалды дайындау үшін білім алу.
3. Оқырмандарды (көрермендерді, тыңдаушыларды) өз қорытындыларын жасауға шақыра отырып, әртүрлі журналистік жанрлардың стилистикасын меңгеру.
4. Әр түрлі жанрларды (теледидар, радио немесе интернет-эфирде) дайындаңыз және өткізіңіз.
5. Аудио және бейне жабдықтарымен жұмыс жасаңыз.
Білімдер:
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
2. Журналистік басылымдарды құрудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
3. Журналистиканың негізгі жанрлары, олардың стилистикалық ерекшеліктері.
4. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу принциптері және оны жинау әдістері (сұхбат, бақылау, мәтіндік, графикалық, бейне, аудио нысандардағы мазмұнмен жұмыс).
5. Бекітілген тақырыптың пәндік саласындағы мамандандырылған Білім.
6. Материалды дайындау үшін қажетті қазіргі әдеби тілдердің ережелері мен нормалары.
7. ҚР Масс-медиа туралы заңнамасы.
8. Тәуекелдерді басқару негіздері.
9. Технологиялық процестің талаптары.
10. Кәсіби журналистік этика.
11. Редакциялық саясат.
12. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Қарастырылып отырған мәселе бойынша өз пікірін міндетті түрде білдіре отырып, отандық және әлемдік дереккөздердің материалдары бойынша
Дағды 1:
Авторлық материалдарды түзетуді жүзеге асыру.
Машықтар:

8. Подготовить предложения по авторским проектам в соответствии с критериями их привлекательности для целевой аудитории и соответствия информационной политике СМИ.
Знания:
1. Основные жанры журналистики, их стилистические особенности.
2. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора (интервью, наблюдения, работа с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
3. Специализированные знания в предметной области закрепленной тематики.
4. Правила и нормы современных литературных языков, необходимых для подготовки материала.
5. Требования технологического процесса.
6. Профессиональная журналистская этика.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Осуществление проверки достоверности полученной информации
Умения:
1. Оценить целесообразность и принять решение о подготовке материалов для публикации (передачи).
2. Собрать и структурировать информацию, извлечь знания для подготовки материала, включая взаимодействие с компетентными источниками.
3. Владеть стилистикой различных журналистских жанров, побуждая читателей (зрителей, слушателей) делать собственные выводы.
4. Подготовить и провести передачи различных жанров (в телевизионном, радио или интернет-эфире).
5. Работать с аудио- и видеооборудованием.
Знания:
1. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
2. Задачи и методы, технология и техника создания журналистских публикаций, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
3. Основные жанры журналистики, их стилистические особенности.
4. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора (интервью, наблюдения, работа с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
5. Специализированные знания в предметной области закрепленной тематики.
6. Правила и нормы современных литературных языков, необходимых для подготовки материала.
7. Законодательство РК о масс-медиа.
8. Основы управления рисками.
9. Требования технологического процесса.
10. Профессиональная журналистская этика.
11. Редакционная политика.
12. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Публикация в аналитических, обобщающих, обзорных материалов по закрепленной проблематике с привлечением документов по материалам отечественных и мировых источников с обязательным выражением собственного мнения по рассматриваемому вопросу.
Навык 1:
Осуществление корректировки авторских материалов.
Умения:

1. Жүйелік тапсырмаларды өңдеу, идеялар мен тақырыптарды әзірлеу үшін жетекшілерді (аннотациялар, "тақырыбы") және кеңестерді бағалау.
2. Оларға бөлінген уақыт (алаң) бойынша шектеулерді ескере отырып материалдар жасау.
Білімдер:
1. АКТ бағдарламалық жасақтамасының техникалық сипаттамалары.
2. Өнер тарихы, мәдени жобалар.
3. Мультимедиялық жүйелердегі аудио, бейне материалдарды өңдеуге арналған бағдарламалық жасақтама.
4. Жұмыс үстеліндегі баспа жүйелері.
5. Музыкалық жанр.
6. Спорттық жарыстар туралы ақпарат.
7. Әдеби жанрлардың түрлері
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Бас редактордың өкімімен белгіленген ақпараттың міндетті минимумын дайындауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Эфирдегі оқиғаларды қамту.
2. Жаңалықтар жасаушылармен, оқиғаларға қатысушылармен, куәгерлермен және басқа да өзекті ақпарат көздерімен байланыс орнату, ынтымақтастық және өзара әрекеттесу.
3. "Жаңа" және қызықты оқиғаларды іздеу.
4. Ақпаратты мақсатты аудиторияға қол жетімді түрде түсіндіру — объективті, бұрмаланусыз және тенденциясыз.
5. Қоғамдық кәсіптердің танымал өкілдерін (саясаттанушылар, әлеуметтанушылар, ғалымдар және басқа да құзыретті адамдар) шолуларға тарту.
Білімдер:
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
2. Журналистік басылымдарды құрудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
3. Журналистиканың негізгі жанрлары, олардың стилистикалық ерекшеліктері.
4. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу принциптері және оны жинау әдістері (сұхбат, бақылау, мәтіндік, графикалық, бейне, аудио нысандардағы мазмұнмен жұмыс).
5. Білімді басқару негіздері.
6. Бекітілген тақырыптың пәндік саласындағы мамандандырылған Білім.
7. Материалды дайындау үшін қажетті қазіргі әдеби тілдердің ережелері мен нормалары.
8. Технологиялық процестің талаптары.
9. Кәсіби журналистік этика.
10. Редакциялық саясат.
11. Журналистік этика.
12. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Аналитикалық ойлау
Шығармашылық және шығармашылық
Бастамашылық
Сыни ойлау
Логикалық ойлау
Тиімділік
Бақылаушылық
Эрудиция
Объективтілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Редактор (жалпы профиль)
6
Тілші
6
Комментатор
6
Бағдарлама жүргізушісі
6
Диктор

1. Обрабатывать системно задания, оценивать лиды (аннотации, "шапки") и советы для разработки идей и тем.
2. Создавать материалы с учетом ограничений по времени (площади), отведенным для них.
3. Вычитывать и править тексты перед публикацией, проверка их структуры и содержания, оформление и сдача откорректированного материала.
Знания:
1. Технические характеристики программного-аппаратного обеспечения ИКТ.
2. История искусства, культурологические проекты.
3. Программного обеспечения для редактирования аудио, видео материалов мультимедийных системах.
4. Настольные издательские системы.
5. Музыкальный жанр.
6. Информация о спортивных соревнованиях.
7. Виды литературных жанров
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Осуществление подготовки обязательного минимума информации, установленного распоряжением главного редактора
Умения:
1. Освещать события в эфире.
2. Устанавливать контакты, сотрудничать и взаимодействовать с ньюсмейкерами, участниками событий, свидетелями и другими источниками актуальной информации.
3. Искать "свежие" и интересные события.
4. Интерпретировать информацию в доступной для целевой аудитории форме — объективно, без искажений и тенденциозности.
5. Привлекать к обзорам известных представителей публичных профессий (политологов, социологов, ученых и других компетентных лиц).
Знания:
1. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
2. Задачи и методы, технология и техника создания журналистских публикаций, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
3. Основные жанры журналистики, их стилистические особенности.
4. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора (интервью, наблюдения, работа с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
5. Основы управления знаниями.
6. Специализированные знания в предметной области закрепленной тематики.
7. Правила и нормы современных литературных языков, необходимых для подготовки материала.
8. Требования технологического процесса.
9. Профессиональная журналистская этика.
10. Редакционная политика.
11. Журналистская этика.
12. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Аналитическое мышление
Творчество и креативность
Инициативность
Критическое мышление
Логическое мышление
Наблюдательность
Эрудированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Редактор (общий профиль)
6
Корреспондент
6
Комментатор
6
Ведущий программ
6
Диктор

8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені;
10) SWOT талдауы – компанияның дамуына әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды бағалау үшін стратегиялық жоспарлау әдісі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АКТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) БА – басшылық лауазымның біліктілік анықтамасы;
3) БСА – біліктіліктің салалық аясы;
4) БҰЖ – Біліктіліктің ұлттық жүйесі;
5) БҰА – Біліктіліктің ұлттық аясы;
6) БТБА – Біртұтас тарифтік-біліктілік анықтамасы;
7) ЭҚОК – экономикалық қызмет түрлерінің ортақ классификаторы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Газет шығару. Журналдар мен мерзімді басылымдар шығару;
5. Кәсіптік стандарттың коды: J58140043;
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
J Ақпарат және байланыс.
58 Баспа қызметі;
58.1 Кітаптар, мерзімдік басылымдар шығару және баспагерлік қызметтің басқа түрлері;
58.14 Журналдар мен мерзімдік басылымдарды шығару;
58.14.0 Журналдар мен мерзімдік басылымдарды шығару.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт баспа медиасы саласындағы мамандардың құзыреттері мен біліктілік талаптарын анықтайды. Стандарт мазмұнды әзірлеу, редакциялық басқару, беттеу, маркетинг және жарияланымдарды тарату дағдыларын, соның ішінде журналистика мен баспа саласындағы заманауи тенденциялар мен технологиялар туралы білімді қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Бас редактор (газет және журналдар баспасы, редакциясы) - 8 СБШ-нің деңгейі;
2) Редактор (жалпы бейін) - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Баспа, газет және журналдар редакциясының корреспонденті - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Газет шолушысы - 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Газет репортері - 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Мемлекеттік органдармен байланыс жөніндегі үйлестіруші - 6 СБШ-нің деңгейі;
7) Корректор - 5 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Бас редактор (газет және журналдар баспасы, редакциясы)":
Топтың коды:
1332-1
Қызмет атауының коды:
1332-1-001
Кәсіптің атауы:
Бас редактор (газет және журналдар баспасы, редакциясы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) Национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
10) SWOT-анализ – метод стратегического планирования, для оценки внутренних и внешних факторов, которые влияют на развитие компании.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИКТ – информационно-коммуникационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) НСК – Национальная система квалификаций;
5) НРК – Национальная рамка квалификаций;
6) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Издание газет. Издание журналов и периодических публикаций.
5. Код профессионального стандарта: J58140043.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
J Информация и связь;
58 Издательская деятельность;
58.1 Издание книг, периодических публикаций и другие виды издательской деятельности;
58.14 Издание журналов и периодических публикаций;
58.14.0 Издание журналов и периодических публикаций.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт определяет компетенции и квалификационные требования для специалистов в сфере печатных медиа. Стандарт охватывает навыки разработки контента, редакционного управления, верстки, а также маркетинга и распространения публикаций, включая знания о современных тенденциях и технологиях в области журналистики и издательского дела.
8. Перечень карточек профессий:
1) Главный редактор (издательства, редакции газет и журналов) - 8 уровень ОРК;
2) Редактор (общий профиль) - 7 уровень ОРК;
3) Корреспондент издательства, редакции газет и журналов - 6 уровень ОРК;
4) Газетный обозреватель - 6 уровень ОРК;
5) Газетный репортер - 6 уровень ОРК;
6) Координатор по связям с государственными органами - 6 уровень ОРК;
7) Корректор - 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Главный редактор (издательства, редакции газет и журналов)":
Код группы:
1332-1
Код наименования занятия:
1332-1-001
Наименование профессии:
Главный редактор (издательства, редакции газет и журналов)
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
Параграф 1. Бас редактор
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Білім деңгейі: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1332-1-009 - Құрылымдық агенттіктің (редакцияның) жауапты хатшысы
1332-1-008 - Жауапты редактор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Технологияның даму деңгейін ескере отырып, редакциялық-баспа процесін шығармашылық тұрғыдан мақсатты басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Стратегия мен ұйымдық құрылымды қалыптастыру
2. Ұйымның даму стратегиясын іске асыру, басқару, бақылау, оңтайландыру және медиа өнімдерін ілгерлету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Стратегия мен ұйымдық құрылымды қалыптастыру
Дағды 1:
Ұйымның стратегияларын әзірлеу
Машықтар:
1. Әр түрлі дерек көздерінен маңызды деректерді жинау, өңдеу, талдау, олардан ақпарат алу.
2. Оқиғалардың дамуын модельдеу және олардың ықтимал салдарын бағалау.
3. Жоспарларды, жобаларды, мүмкіндіктерді бағалау, сондай-ақ қойылған міндеттер шеңберінде жұмыстарды орындау нәтижелерін талдау.
4. Жауапкершілік аймағында өз қызметін және ұйымның қызметін жоспарлау.
5. Ұйымның қызметіне, әртүрлі жағдайларға және басқа ақпаратқа сыни талдау жүргізу.
Білімдер:
1. ҚР "Масс-медиа туралы" заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
1. Саясат пен стратегия, ұйымның даму перспективалары, оның ерекшеліктері.
2. Стратегиялық (оның ішінде инновациялық) менеджмент.
3. Медиа өнімдердің номенклатурасы, орындалатын жұмыстар мен қызметтердің түрлері, үздік отандық және әлемдік жетістіктер.
4. Медиа өнімдерді өндіру, қабылдау-тапсыру технологиясының негіздері.
5. Еңбекті ұйымдастыру және кәсіпорынды басқару, әртүрлі техникалық, есептік және есептік құжаттамаларды әзірлеу және ресімдеу жөніндегі ережелер, нұсқаулықтар және құжаттар

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22003).
Параграф 1. Главный редактор
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Уровень образования: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1332-1-009 - Ответственный секретарь структурного агентства (редакции)
1332-1-008 - Ответственный редактор
Основная цель деятельности:
Творческое, эффективное и прибыльное управление редакционно-издательским процессом с учетом современных запросов целевой аудитории, уровня развития технологий.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование стратегии и организационной структуры
2. Реализация стратегии развития организации, управление, контроль, оптимизация и продвижение медиа продукции.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование стратегии и организационной структуры
Навык 1:
Разрабатывать стратегии организации
Умения:
1. Собирать, обрабатывать, анализировать значимые данные из различных источников, получать информацию из них.
2. Моделировать развитие событий и оценивать их возможные последствия.
3. Оценивать планы, проекты, ситуации и возможные риски, а также анализировать результаты выполнения работ в рамках поставленных задач.
4. Планировать свою деятельность и деятельность организации в зоне ответственности.
5. Проводить критический анализ деятельности организации, различных ситуаций и иной информации.
Знания:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты РК "О масс-медиа".
2. Политика и стратегия, перспективы развития организации, ее особенности.
3. Стратегический (в том числе инновационный) менеджмент.
4. Номенклатура медиа продукции, виды выполняемых работ и услуг, лучшие отечественные и мировые достижения.
5. Основы технологии производства, приемки-сдачи медиа продукции.

6. Ұйымдастырушылық және өндірістік мәдениеттің, тұлғааралық және корпоративтік коммуникациялардың принциптері, әдістері, технологиялары мен құралдары, іскерлік қарым-қатынас этикасы.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Ұйымның стратегиялары мен мүдделерін әртүрлі мүдделі тараптармен, оның ішінде жоғары тұрған басшылармен және әріптестік ұйымдармен, мемлекеттік басқару және реттеу органдарымен келісу
Машықтар:
1. Мүдделерді үйлестіру және мақсаттарға қол жеткізу үшін тараптар арасында пікір алмасу кезінде тиімді коммуникациялар жүргізу және ақпаратқа сыни талдау жүргізу.
2. Қатынастарды қалыпқа келтіру, өзгерту және түбегейлі жаңа қатынастарға қол жеткізу мақсатында қақтығыстарды басқару.
3. Презентациялар, консультациялар және келіссөздер жүргізу (соның ішінде көпфункционалды).
4. Оқиғалардың дамуын модельдеу және болжау.
Ұйымның құндылықтары мен саясатына (жауапкершілік аймағында) сәйкес нақты жағдайларда жүйелі шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. ҚР масс-медиа туралы заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері.
2. Инновациялық саясат пен стратегия, ұйымның даму перспективалары, оның ерекшеліктері.
3. Қақтығыстарды басқару теориясы, принциптері, әдістері, әдістері, құралдары.
4. Еңбектің әлеуметтік және психологиялық негіздері
5. Іскерлік қатынастар этикасы.
6. Кәсіпорын шығаратын медиа өнімдердің номенклатурасы, орындалатын жұмыстар мен қызметтердің түрлері, масс-медиа саласындағы шығармашылық және көркемдік жетістіктер
7. Өндіріс технологиясының негіздері, көркем эстетика, сертификаттау және медиа өнімдерді қабылдау.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның даму стратегиясын іске асыру, басқару, бақылау, оңтайландыру және медиа өнімдерін ілгерлету.
Дағды 1:
Басқару (аралық қорытындыларды бақылау, жоспарларды түзету, үйлестіру), шығармашылық жобаларды, жоспарларды/процестерді іске асыруды (орындауды) ұйымдастыру, талдау, оңтайландыру және бақылау.
Машықтар:
1. Адам ресурстарын бөлу.
2. Стратегиялық басқарудың кешенді элементтерін қолдану.

6. Положения, инструкции и другие руководящие материалы по организации труда и управления предприятием, разработке и оформлению различной технической, учетной и отчетной документации.
7. Принципы, методы, технологии и инструменты организационной и производственной культуры, межличностных и корпоративных коммуникаций, этика делового общения.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Согласовывать стратегии и интересы организации с различными заинтересованными сторонами, в том числе вышестоящими руководителями и партнерскими организациями, органами государственного управления и регулирования
Умения:
1. Вести эффективные коммуникации и проводить критический анализ информации при обмене мнениями между сторонами с целью согласования интересов и достижения целей.
2. Управлять конфликтами в целях нормализации, изменения отношений и достижения принципиально новых отношений.
3. Проводить презентации, консультации и переговоры (в том числе многофункциональные).
4. Моделировать и прогнозировать развитие событий.
5. Принимать системные решения в конкретных ситуациях в соответствии с ценностями и политикой организации (в зоне ответственности).
Знания:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты РК о масс-медиа.
2. Инновационная политика и стратегия, перспективы развития организации, ее особенности.
3. Теория, принципы, методы, способы, инструменты управления конфликтами.
4. Основы социологии и психологии труда.
5. Этика деловых отношений.
6. Номенклатура выпускаемой предприятием медиа продукции, виды выполняемых работ и услуг, творческие и художественные достижения в отрасли масс-медиа.
7. Основы технологии производства, художественной эстетики, сертификации и приемки медиа продукции.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Реализация стратегии развития организации, управление, контроль, оптимизация и продвижение медиа продукции.
Навык 1:
Управлять (контроль промежуточных итогов, корректировка планов, координация), организовывать, анализировать, оптимизировать и контролировать реализацию (исполнение) творческих проектов, планов/процессов
Умения:
1. Распределять человеческие ресурсы.
2. Применять комплексно элементы стратегического управления.

3. Медиа өнімдер өндірісін жедел басқару.
4. Қойылған міндеттер шеңберінде жоспарларды, жобаларды, жағдайларды, ықтимал тәуекелдер мен нәтижелерді талдау.
5. Жекелеген бизнес-процестердің, рәсімдердің, жұмыстар кешендерінің және олардың орындаушыларының тиімділігін бағалау.
6. Салыстырмалы, көп өлшемді талдау нәтижелері бойынша стратегиялық басқару жоспарларын түзету және оңтайландыру.
Білімдер:
1. Менеджмент, тәуекелдерді басқару теориясы, әдістері мен құралдары.
2. Экономика негіздері
3. Салыстырмалы талдау теориясы, әдістері, әдістері, құралдары.
4. Тәуекелдерді басқару теориясы, әдістері мен құралдары.
5. БАҚ саласының және ұйымның өндірістік қызметінің ерекшелігі.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Ресурстар мен қызметкерлерді жедел басқару.
Машықтар:
1. Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу, корпоративтік этика шеңберінде тұлғааралық қатынастар құру.
2. Болжау мүмкін емес және бірнеше өзара байланысты факторлармен күрделі мәселелерді шешуді талап ететін еңбек және оқу процестеріндегі (жағдайлардағы) әзірлемелерді, ресурстарды және командаларды басқару.
3. Қызметкерлердің қызметіне сыни талдау жүргізу, қызметкерлердің ортақ мақсаттарға, олардың нақты және әлеуетті мүмкіндіктеріне қол жеткізуге қосқан жеке үлесін бағалау.
Білімдер:
1. Қызметкерлерді және олардың еңбек нәтижелерін, персоналдың сандық және сапалық құрамын бағалау және оны аттестаттау әдістері.
2. Кәсіптік бағдар беру жұмысының негіздері
3. Әлеуметтану, психология және еңбекті ұйымдастыру негіздері.
4. Қызметкерлерді еңбекке ынталандыру негіздері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Ұйымды операциялық басқару процестерін басқару.
Машықтар:
1. Ұйым қызметінің стандарттарын әзірлеуді басқару және процестерді біріздендіру.
2. Персоналды қамтамасыз ету, бағалау, дамыту, еңбекақы төлеу жүйелерін, корпоративтік әлеуметтік бағдарламалар мен әлеуметтік саясатты қалыптастыру жөніндегі ережелерді (бағдарламаларды, ұсыныстарды және өзге де құжаттарды) әзірлеуді басқару, персоналға шығындар мен бюджетті қалыптастыруды жоспарлау, қызмет көрсетушілермен персоналды басқару жөнінде шарттар жасасу, оларды жасасу жөнінде алдын ала рәсімдер жүргізу, персоналды операциялық басқару жүйесін дамыту құрылымдық бөлімшелердің жұмысы, қажетті түзету және алдын алу шараларын қабылдау.

3. Управлять производством медиа продукции оперативно.
4. Анализировать планы, проекты, ситуации, возможные риски и результаты в рамках поставленных задач.
5. Оценивать эффективность отдельных бизнес-процессов, процедур, комплексов работ и их исполнителей.
6. Корректировать и оптимизировать планы стратегического управления по результатам сопоставительного, многокритериального анализа.
Знания:
1. Теория, методы и инструменты менеджмента, управления рисками.
2. Основы экономики.
3. Теория, методы, способы, инструменты сопоставительного анализа.
4. Теория, методы и инструменты управления рисками.
5. Специфика отрасли масс-медиа и производственной деятельности организации.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Оперативно управлять ресурсами и персоналом
Умения:
1. Сотрудничать и взаимодействовать, строить межличностные отношения в рамках корпоративной этики.
2. Управлять разработками, ресурсами и командами в трудовых и учебных процессах (ситуациях), являющихся непредсказуемыми и требующими решения комплексных проблем с множественными взаимосвязанными факторами.
3. Проводить критический анализ деятельности персонала, оценивать индивидуальный вклад сотрудников в достижение общих целей, их реальные и потенциальные возможности.
Знания:
1. Методы оценки работников и результатов их труда, количественного и качественного состава персонала и его аттестации.
2. Основы профориентационной работы.
3. Основы социологии, психологии и организации труда.
4. Основы трудовой мотивации персонала.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Администрирование процессов по операционному управлению организацией
Умения:
1. Управлять разработкой стандартов деятельности организации и унифицировать процессы.
2. Управлять разработкой положений (программ, предложений и иных документов) по обеспечению персоналом, формированию систем оценки, развития, оплаты труда, корпоративным социальным программам и социальной политике, планировать затраты и формирование бюджета на персонал, заключать договоры по управлению персоналом с поставщиками услуг, проводить предварительные процедуры по их заключению, развивать системы операционного управления персоналом и работу структурных подразделений, принимать необходимые корректирующие и превентивные меры.

3. Көркемдік-редакциялық кеңестің жұмысын үйлестіру.
Білімдер:
1. Ұйымның қызметін жоспарлау және болжау әдістері.
2. Инновацияларды ескере отырып, ұйымның дамуы мен тиімділігін басқару әдістері.
3. Жоспарлар мен міндеттердің орындалуын талдау, олардың экономикалық тиімділігін анықтау әдістері;
4. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын бағалау әдістері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бастамашылық
Жауапкершілік
Жүйелік ойлау
Стратегиялық ойлау
Стресске төзімділік
Тәртіп
Инновациялық ойлау
Позитивті ойлау
Көшбасшылық қасиеттер
Сендіру қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Редактор (жалпы профиль)
10. Кәсіптің карточкасы "Редактор (жалпы бейін)":
Топтың коды:
2642-2
Қызмет атауының коды:
2642-2-003
Кәсіптің атауы:
Редактор (жалпы бейін)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
7 параграф. Редактор.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2642-2-004 - Газет редакторы
2642-2-005 - Аудармалардың бақылау редакторы
2642-2-010 - Редактор-консультант
2642-2-012 - Редактор-стилист
2642-2-013 - Спорт редакторы
2642-2-009 - Басып шығару үшін қолжазба дайындаушы редактор
2642-2-001 - Баспа, газет және журналдар редакциясының консультанты
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мерзімді басылымның әрбір шығарылымында мазмұнның өзектілігін, дәлдігін, сауаттылығын, дұрыстығын қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3. Координировать работу художественно-редакционного совета.
Знания:
1. Методики планирования и прогнозирования деятельностью организации.
2. Методы управления развитием и эффективностью организации с учетом инноваций.
3. Методы анализа выполнения планов и задач, определения их экономической эффективности;
4. Методы оценки работы структурных подразделений.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Инициативность
Ответственность
Системное мышление
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Инновационное мышление
Позитивное мышление
Лидерские качества
Умение убеждать
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Редактор (общий профиль)
10. Карточка профессии "Редактор (общий профиль)":
Код группы:
2642-2
Код наименования занятия:
2642-2-003
Наименование профессии:
Редактор (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22003).
Параграф 7. Редактор
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2642-2-004 - Редактор газеты
2642-2-005 - Редактор контрольный переводов
2642-2-010 - Редактор-консультант
2642-2-012 - Редактор-стилист
2642-2-013 - Спортивный редактор
2642-2-009 - Редактор, готовящий рукопись для печати
2642-2-001 - Консультант издательства, редакции газет и журналов
Основная цель деятельности:
Обеспечение актуальности, точности, грамотности, корректности контента в каждом выпуске периодического издания.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тақырыпты таңдау, дайындық жариялау
2. Жарияланымдар жобаларын өңдеу
3. Сыртқы ортамен өзара әрекеттесуді басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тақырыпты таңдау, дайындық жариялау.
Дағды 1:
Тақырыптық басымдықтарды белгілеңіз, таңдаңызбағдарламалар.
Машықтар:
1. Әр түрлі көздерден маңызды деректерді жинау, өңдеу, талдау.
2. Мақсатты аудитория үшін ақпараттық жағдайларды іздеу және бағалау.
3. Қоғам өміріндегі өзекті оқиғаларды және оларға жаңа көзқарастарды анықтау.
4. Қоғамдық дамудың әртүрлі аспектілерінің тенденцияларын болжау.
5. Басылымда жариялау үшін проблемалар шеңберін және басым тақырыптарды анықтау, семантикалық екпін қою.
Білімдер:
1. Әртүрлі көздерден маңызды деректерді жинау, өңдеу, талдау, олардан ақпарат алу, білім алу теориясы, әдістері.
2. Редакциялық саясат, оның ішінде масс-медиа иелерінің саяси, экономикалық, коммуникативтік мүдделері.
3. Халықтың, жалпы қоғамның күнделікті проблемалары.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Өз материалдарыңызды жариялауға дайындаңыз.
Машықтар:
1. Әр түрлі көздерден маңызды деректерді жинау, өңдеу, талдау.
2. Материалдар жасау.
3. Әр түрлі журналистік жанрлардың стилистикасын меңгеру.
Білімдер:
1. Басылымдарды құрудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық - композициялық ерекшеліктері.
2. Журналистиканың негізгі жанрлары, олардың стилистикалық ерекшеліктері.
3. Публикацияға материалдар дайындаудың негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Жариялау үшін авторлық материалдарды таңдау.
Машықтар:
1. Ұсынылған материалдардың сапасын, олардың осы БАҚ талаптары мен форматына сәйкестігін талдау.
2. Ұсынылған материалдарды жариялаудың орындылығы және оларды жобада пайдалану тәсілдері туралы шешім қабылдау.
3. Авторлар ұсынған ақпараттың өзектілігі мен дұрыстығын тексеріңіз.
4. Авторлар ұсынған материалдардың күшті және әлсіз жақтарын анықтаңыз.
5. Авторлық материалдарды толықтыру үшін қажетті ақпараттың сипатын анықтаку.
6. Авторлық материалдардың кемшіліктерін түзету.
Білімдер:
1. Контенттің сапасы мен өзектілігінің критерийлері.

1. Выбор темы, отбор, подготовка публикации
2. Обработка проектов публикаций
3. Управление взаимодействием с внешней средой
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выбор темы, отбор, подготовка публикации
Навык 1:
Расставлять тематические приоритеты, выбирать публикации
Умения:
1. Собирать, обрабатывать, анализировать значимые данные из различных источников.
2. Искать и оценивать информационные поводы для целевой аудитории.
3. Выявлять актуальные события в жизни общества и новые точки зрения на них.
4. Прогнозировать тренды различных аспектов общественного развития.
5. Определять круг проблем и приоритетные темы для публикации в издании, расставлять смысловые акценты.
Знания:
1. Теория, методы, способы инструменты сбора, обработки, анализа значимых данных из различных источников, получения информации из них, извлечение знаний.
2. Редакционная политика, в том числе политические, экономические, коммуникативные интересы собственников масс-медиа.
3. Повседневные проблемы населения, общества в целом.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Готовить к публикации собственные материалы
Умения:
1. Собирать, обрабатывать, анализировать значимые данные из различных источников.
2. Создавать материалы.
3. Владеть стилистикой различных журналистских жанров.
Знания:
1. Задачи и методы, технология и техника создания публикаций, их содержательная и структурно- композиционная специфика.
2. Основные жанры журналистики, их стилистические особенности.
3. Основы подготовки материалов для публикации.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Отбирать авторские материалы для публикации
Умения:
1. Анализировать качество предоставленных материалов, их соответствие требованиям и формату данного масс-медиа.
2. Принимать решение о целесообразности публикации предоставляемых материалов и способов их использования в проекте.
3. Проверять актуальность и достоверность информации, предоставленной авторами.
4. Выявлять сильные и слабые стороны предоставленных авторами материалов.
5. Определять характер информации, необходимой для дополнения авторских материалов.
6. Корректировать недочеты авторских материалов.
Знания:
1. Теория, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.

2. Авторлық құқық негіздері және плагиатпен күрес.
3. Мақсатты аудиторияны түсіну және жанрлар ерекшеліктері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Жарияланымдар жобаларын өңдеу.
Дағды 1:
Материалдарды өңдеу.
Машықтар:
1. Бір БАҚ құрамына әртүрлі форматтарды біріктіру.
2. Материалдардың құрылымы мен мазмұнын талдау.
3. Түзетуді қажет ететін қателер мен кемшіліктерді табу
4. Нақты деректерді тексеру.
5. Авторлар ұсынған материалдардың күшті және әлсіз жақтарын талдау.
6. Қажетті қосымша ақпараттың сипатын анықтау.
7. Автордың дизайнын толық ашу үшін материалдарды өңдеу әдістерін табу.
8. Материалды БАҚ талаптарына сәйкес келтіру.
9. Мәтінді синтаксисті, тыныс белгілеріне сай материалды өңдеу.
10. Бұқаралық ақпарат құралдарының мақсатты аудиториясының сұраныстарына өзектілігін арттыру үшін материалды өңдеу.
11. Авторға оның қателіктерін түсіндіру.
12. Іздеу жүйесін оңтайландыру үшін қажетті мәтіннің кілт сөздерін анықтаңыз және оларды тақырыптарда қолдау.
13. Заманауи бағдарламалардың көмегімен сандық деректерді (мәтін, графикалық кескіндер) өңдеу.
Білімдер:
1. Грамматика, орфография және пунктуация принциптері.
2. Мәтін құрылымы және баяндаудың логикасы.
3. Стиль және редакция талаптары.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Авторлық жобалардың тұжырымдамаларын әзірлеу.
Машықтар:
1. Автор ұсынған жобаны талдау, әлсіз және күшті жақтарын анықтау, жобаның БАҚ ақпараттық саясатына сәйкестігін бағалау.
2. Авторлық тұжырымдаманы егжей-тегжейлі көрсетіп, оған түзетулер мен ұсыныстар жасау.
3. Мақсатты аудитория мен нарықты талдау.
4. Жоба мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
Білімдер:
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
2. Бұл жоба мақсатты аудитория, оның әлеуметтік және психологиялық сипаттамалары.
3. Ұқсас форматтағы және тақырыптағы отандық және шетелдік БАҚ тәжірибесі.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Сыртқы ортамен өзара әрекеттесуді басқару.
Дағды 1:
Контактілерді орнату және қолдау.
Машықтар:

2. Задачи и методы, технология и техника создания журналистских публикаций, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
3. Критерии отбора авторских материалов для публикации.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Обработка проектов публикаций
Навык 1:
Редактировать материалы
Умения:
1. Сочетать различные форматы в составе одного СМИ.
2. Анализировать структуру и содержание материалов.
3. Находить ошибки и недочеты, которые необходимо исправить.
4. Проверять фактические данные.
5. Анализировать сильные и слабые стороны предоставленных авторами материалов.
6. Определять характер необходимой дополнительной информации.
7. Выбирать методы редактирования материалов для наиболее полного раскрытия авторского замысла.
8. Приводить материал в соответствие с требованиями СМИ.
9. Редактировать контекст, орфографию, синтаксис, пунктуацию и стиль материала.
10. Обрабатывать материал для повышения его релевантности запросам целевой аудитории СМИ.
11. Разъяснять автору его ошибки.
12. Определять ключевые слова текста, необходимые для проведения поисковой оптимизации, и употреблять их в заголовках.
13. Обрабатывать цифровые данные (текст, графические изображения) при помощи современных программ.
Знания:
1. Задачи и методы, технология и техника создания публикаций, их содержательная и структурно- композиционная специфика.
2. Методы и приемы редактирования текстов, графических изображений, аудио, видео.
3. Основы редактирования текстов.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разрабатывать концепции авторских проектов
Умения:
1. Анализировать проект, предлагаемый автором; выявлять слабые и сильные стороны, оценивать соответствие проекта информационной политике СМИ.
2. Детализировать авторскую концепцию, разрабатывать поправки и рекомендации к ней.
3. Анализ целевой аудитории и рынка.
4. Формулирование целей и задач проекта.
Знания:
1. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
2. Целевая аудитория, для которой этот проект предназначен, ее социальные и психологические характеристики.
3. Опыт отечественных и зарубежных СМИ аналогичного формата и тематики.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Управление взаимодействием с внешней средой
Навык 1:
Устанавливать и поддерживать контакты
Умения:

1. Байланыс үшін мақсатты аудиторияны анықтау.
2. Мемлекеттік басқару органдарының өкілдерімен байланыс орнату.
3. Заңнамалық және саяси тенденциялар мен өзгерістерді қадағалау, болжау, саяси талдау жүргізу.
4. Кәсіби қауымдастықтармен, сарапшылармен, талдаушылармен, бәсекелестермен және серіктестермен байланыс орнату және қолдау.
Білімдер:
1. Бұқаралық ақпаратты тұтыну және өндіру процесіндегі аудиторияның рөлі, қазіргі заманғы БАҚ аудиториясының негізгі сипаттамалары, аудиторияны зерттеудің негізгі әдістері.
2. Желіаралық өзара әрекеттесу стратегиялары.
3. Іскерлік қарым-қатынас пен этикет негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Бастамашылық
Сындарлы ойлау
Логикалық ойлау
Басшылық қасиеттер
Ассоциативті ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Бас редактор (баспалар, газет-журнал редакциялары)
7
Редактор (жалпы профиль)
6
Баспаның, газет-журнал редакциясының тілшісі
6
Газет шолушысы
11. Кәсіптің карточкасы "Баспа, газет және журналдар редакциясының корреспонденті":
Топтың коды:
2642-1
Қызмет атауының коды:
2642-1-009
Кәсіптің атауы:
Баспа, газет және журналдар редакциясының корреспонденті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2642-1-005 - Инокорреспондент
2642-1-006 - Кинооператор-кореспондент
2642-1-008 - Газет корреспонденті
2642-1-010 - Криминалық корреспондент
2642-1-011 - Меншікті корреспондент
2642-1-012 - Арнайы корреспондент
2642-1-020 - Фотокореспондент
2642-1-013 - Репортерлік тергеу жүргізушісі корреспондент
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әр түрлі мәселелерде қоғамдық пікірді қалыптастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Определять целевую аудиторию для эффективной коммуникации.
2. Выстраивать коммуникацию с представителями органов государственного управления.
3. Отслеживать, прогнозировать законодательные и политические тенденции и изменения, проводить политический анализ.
4. Организовывать и поддерживать контакты с профессиональными сообществами, экспертами, аналитиками, конкурентами и партнерами.
Знания:
1. Роль аудитории в процессе потребления и производства массовой информации, основные характеристики аудитории современных масс-медиа, основные методы изучения аудитории.
2. Стратегии сетевого взаимодействия.
3. Основы делового общения и этикета.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Инициативность
Критическое мышление
Логическое мышление
Лидерские качества
Ассоциативное мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Главный редактор (издательства, редакции газет и журналов)
7
Редактор (общий профиль)
6
Корреспондент издательства, редакции газет и журналов
6
Газетный обозреватель
11. Карточка профессии "Корреспондент издательства, редакции газет и журналов":
Код группы:
2642-1
Код наименования занятия:
2642-1-009
Наименование профессии:
Корреспондент издательства, редакции газет и журналов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2642-1-005 - Инокорреспондент
2642-1-006 - Кинооператор-корреспондент
2642-1-008 - Корреспондент газеты
2642-1-010 - Корреспондент криминальный
2642-1-011 - Корреспондент собственный
2642-1-012 - Корреспондент специальный
2642-1-020 - Фотокорреспондент
2642-1-013 - Корреспондент, ведущий репортерское расследование
Основная цель деятельности:
Формирование общественного мнения по различным вопросам
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Жарияланымға өзекті материалдар іздеу және дайындау
2. Басылымдарды құру және оларды редакторға тапсыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жарияланымға өзекті материалдар іздеу және дайындау
Дағды 1:
Редакцияны өз жарияланымдарын дайындаумен өзекті ақпаратпен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қажетті ақпаратты алу үшін мемлекеттік органдармен, кәсіпорындармен және медиа тұлғалармен байланыс орнату.
2. Мүдделі тараптармен жұмыс істеу.
3. Әр түрлі пікірлер жинайтын блогтар жүргізу.
4. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын тексеру.
5. Қоғам өміріндегі өзекті оқиғаларды және оларға жаңа көзқарастарды қадағалау.
6. Жинақтар, сұхбаттар, жазбалар, түсініктемелер мен жарияланымдар жасау.
7. Сұхбат үшін сұрақтар мен сауалнамалар дайындау.
8. Авторлық жоба материалдарын дайындау үшін ақпаратты жинақтау.
9. Тәуекел жасау.
Білімдер:
1. Сұхбат әдістері.
2. Фотосуреттер мен бейнелерді түсіру әдістері
3. Алынған ақпараттың дұрыстығын тексеру әдістері.
4. Тәуекелдерді басқару негіздері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Оқиғаны жариялау (оқиға орнына бару)
Машықтар:
1. Өзекті тақырыпты қамту үшін материал іздеу.
2. Алынған мәліметтерді талдау.
3. Белгілі бір тақырып немесе бағыт бойынша материалдарды дайындау үшін ақпаратты жинау.
4. Мақсатты аудитория мүдделерінің орындылығын, қажеттіліктерін, трендтерін және редакциялық саясатты ескере отырып, материалдарды талдау.
5. Оқиға орынынан фото, бейне түсіру.
Білімдер:
1. Журналистік публикацияны құрудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
2. Оқиғаларды жарықтандырудың кәсіби стилистикалық ерекшеліктері.
3. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу принциптері және оны жинау әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Басылымдарды құру және оларды редакторға тапсыру
Дағды 1:
Таңдалған тақырып бойынша оқиғалар орнынан мақалалар, очерктер, аудио, бейне репортаждар дайындау
Машықтар:
1. Ақпаратты жүйелі түрде өңдеу, лидтерді (аннотацияларды, "шапкаларды") бағалау, идеялар мен тақырыптарды әзірлеу үшін кеңестер беру.

1. Поиск и подготовка актуальных материалов публикаций
2. Создание публикаций и сдача их редактору
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Поиск и подготовка актуальных материалов публикаций
Навык 1:
Обеспечивать редакцию актуальной информацией с подготовкой собственных публикаций
Умения:
1. Устанавливать контакты с государственными органами, предприятиями и медийными лицами для получения необходимой информации.
2. Работать с заинтересованными сторонами.
3. Вести блоги со сбором различных мнений.
4. Проверять достоверность представленной информации.
5. Отслеживать актуальные события в жизни общества и новые точки зрения на них.
6. Составлять подборки, интервью, заметки, комментарии и публикации.
7. Подготавливать вопросы и анкеты для интервью.
8. Собирать и структурировать информацию для подготовки материалов авторского проекта.
9. Оценивать возможные риски.
Знания:
1. Методы интервьюирования.
2. Методы, способы фото и видеосъемок.
3. Методы проверки достоверности полученной информации.
4. Задачи и методы, технология и техника создания журналистских публикаций, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
5. Основные жанры журналистики, их стилистические особенности.
6. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора (интервью, наблюдения, работа с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
7. Основы управления рисками.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Освещать события (с выездом на место события)
Умения:
1. Искать материалы для освещения актуального события.
2. Анализировать полученные сведения.
3. Собирать и структурировать информацию для подготовки материалов по конкретной теме или направлению.
4. Анализировать материалы с учетом целесообразности, потребностей, трендов интересов целевой аудитории и редакционной политики.
5. Фиксировать события с помощью фото- и видеоаппаратуры.
Знания:
1. Задачи и методы, технология и техника создания журналистских публикаций, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
2. Профессиональные стилистические особенности освещения событий.
3. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Создание публикаций и сдача их редактору
Навык 1:
Готовить статьи, очерки, аудио, видео репортажи с места событий по выбранной тематике
Умения:
1. Систематически обрабатывать информацию, оценивать лиды (аннотации, "шапки"), давать советы для разработки идей и тем.

2. Олар үшін бөлінген аумақ бойынша шектеулерді ескере отырып материалдар жасау.
3. Оқырманды өз тұжырымдарын жасауға шақыратын әртүрлі журналистік жанрлардың стилистикасын меңгеру.
4. Оқырманның назарын публикацияның мәніне мән беруді меңзеу.
5. Аудио және бейне жабдықтарымен жұмыс жасау.
Білімдер:
1. Ақпараттың қоғамның санасы мен мінез-құлқына әсер ету әдістері.
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
2. Мәтіндік, графикалық, бейне, аудио нысандардағы мазмұнмен жұмыс істеу принциптері).
3. Газет-журнал (теле, радио, интернет) өндірісінің негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Оқиғаға түсіру және көрсету
Машықтар:
1. "Жаңа" және қызықты оқиғаларды іздеу.
2. Оқиғаға қатысты басты кейіпкермен куәгерлермен және басқа да өзекті ақпарат көздерімен байланыс ынтымақтастық орнату.
3. Ақпаратты мақсатты аудиторияға қол жетімді түрде түсіндіру — объективті және бұрмаланулар мен тенденцияларға жол бермеу.
Білімдер:
1. Репортаж жанрының негіздері және журналистика принциптері.
2. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу принциптері.
3. Журналистиканың этикалық нормалары мен құқықтық аспектілері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Бастамашылық
Сыни ойлау
Ассоциативті ойлау
Шығармашылық қиял
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Редактор (жалпы профиль)
6
Газет тілшісі
6
Газет шолушысы
12. Кәсіптің карточкасы "Газет шолушысы":
Топтың коды:
2642-1
Қызмет атауының коды:
2642-1-002
Кәсіптің атауы:
Газет шолушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2. Создавать материалы с учетом ограничений по отводимой для них площади.
3. Владеть стилистикой различных журналистских жанров, побуждающей читателей делать собственные выводы.
4. Акцентировать внимание читателей на осмыслении и постижении идей публикаций.
5. Работать с аудио- и видеооборудованием.
Знания:
1. Методы воздействия информации на сознание и поведения общества.
2. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
3. Задачи и методы, технология и техника создания журналистских публикаций, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
4. Принципы работы с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
5. Основы газетно-журнального (теле, радио, интернет) производства.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Посещать и освещать события
Умения:
1. Искать "свежие" и интересные события.
2. Устанавливать контакты, сотрудничать и взаимодействовать с ньюсмейкерами, участниками событий, свидетелями и иными источниками актуальной информации.
3. Интерпретировать информацию в доступной для целевой аудитории форме — объективно и не допуская искажений и тенденциозности.
Знания:
1. Задачи и методы, технология и техника освещения событий, их содержательная и структурно- композиционная специфика.
2. Принципы работы с источниками информации.
3. Редакционная политика.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Инициативность
Критическое мышление
Ассоциативное мышление
Творческое воображение
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Редактор (общий профиль)
6
Газетный репортер
6
Газетный обозреватель
12. Карточка профессии "Газетный обозреватель":
Код группы:
2642-1
Код наименования занятия:
2642-1-002
Наименование профессии:
Газетный обозреватель
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2642-1-014 - Шолушы
2642-1-015 - Сән шолушысы
2642-1-016 - Экономикалық мәселелер жөніндегі шолушы
2642-1-018 - Спорт шолушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Объективті ақпаратты өңдеу, талдау және ұсыну.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бекітілген тақырып бойынша контент дайындау
2. Тағайындалған тақырып бойынша контентті мақсатты аудиторияға жеткізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бекітілген тақырып бойынша контент дайындау.
Дағды 1:
Жарияланым - шолу тақырыптарын таңдау.
Машықтар:
1. Шолу материалдарын даярлау үшін ақпаратты жинау және құрылымдау.
2. Жиналған ақпаратты мақсатқа сәйкестік, қажеттілік, мақсатты аудиторияның қызығушылықтары мен редакциялық саясатты ескере отырып талдау.
3. Уақыт (аумақ) шектеулерін ескере отырып материалдар жасау.
4. Публикацияға дейін мәтіндерді оқып, түзету, құрылымы мен мазмұнын тексеру, рәсімдеу және түзетілген материалды тапсыру.
Білімдер:
1. Жарияланымды - шолуларды құру әдістері мен технологиясы, олардың мазмұндық және құрылымдық - композициялық ерекшеліктері.
2. Ақпаратты өңдеу принциптері.
3. Бекітілген тақырыптың пәндік саласындағы мамандандырылған білім.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Шолу жазу
Машықтар:
1. Публикация-шолудың орындылығын бағалау.
2. Материал даярлау үшін ақпарат жинау және құрылымдау, білім алу.
3. Оқырмандардың жарияланымдардың идеяларын түсіну мен қабылдауына назар аудару.
4. Идеялар мен тақырыптарды әзірлеу үшін тапсырмаларды (аннотациялар, "шапкалар") және кеңестерді жүйелі түрде өңдеу.
Білімдер:
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
2. Жарияланымдар-шолуларды құрудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
3. Бекітілген тақырыптың пәндік саласындағы мамандандырылған білім.
4. Газет-журнал өндірісінің негіздері.
5. Редакциялық саясат
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Тағайындалған тақырып бойынша контентті мақсатты аудиторияға жеткізу.
Дағды 1:
Контентті мақсатты аудиторияның қызығушылықтары мен артықшылықтарын ескере отырып, бейімдеу.
Машықтар:
1. Контентті мақсатты аудиторияның қызығушылықтары мен қажеттіліктеріне сәйкес бейімдеу.

2642-1-014 - Обозреватель
2642-1-015 - Обозреватель модный
2642-1-016 - Обозреватель по экономическим вопросам
2642-1-018 - Обозреватель спортивный
Основная цель деятельности:
Обработка, анализ и подача объективной информации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка контента по закрепленной тематике
2. Донесение контента по закрепленной тематике целевой аудитории.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка контента по закрепленной тематике
Навык 1:
Выбирать темы публикации- обозрения
Умения:
1. Собирать и структурировать информацию для подготовки материалов обозрения.
2. Анализировать собранную информацию с учетом целесообразности, потребностей, трендов интересов целевой аудитории и редакционной политики.
3. Создавать материалы с учетом ограничений по времени (площади), отведенным для них.
4. Вычитывать и править тексты перед публикацией, проверка их структуры и содержания, оформление и сдача откорректированного материала.
Знания:
1. Анализ целевой аудитории и интересов читателей.
2. Тренды и актуальные события в отрасли или сфере интересов.
3. Форматы публикаций и редакционные стандарты.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Писать обозрения
Умения:
1. Оценивать целесообразность публикации-обозрения.
2. Собирать и структурировать информацию, добывать знания для подготовки материала.
3. Акцентировать внимание читателей на осмыслении и постижении идей публикаций.
4. Обрабатывать системно задания (аннотации, "шапки") и советы для разработки идей и тем.
Знания:
1. Жанровые особенности и структура обозрений.
2. Оценочные критерии для различных объектов обозрения.
3. Умение работать с источниками информации.
4. Адаптация стиля под целевую аудиторию и формат.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Донесение контента по закрепленной тематике целевой аудитории.
Навык 1:
Адаптация контента для целевой аудитории с учетом ее интересов и предпочтений.
Умения:
1. Адаптировать контент под интересы и потребности целевой аудитории.

2. Ақпаратты жеткізу үшін тиімді коммуникация арналарын пайдалану.
3. Аудиторияның ұсынылған контентке деген реакциясын бағалау және кері байланысқа сәйкес жеткізу стратегиясын түзету.
Білімдер:
1. Мақсатты топтың қызығушылықтары, қажеттіліктері мен артықшылықтарын түсіну, релевантты контент жасау үшін.
2. Контентті тиімді тарату үшін SEO, SMM, маркетинг сияқты әртүрлі тәсілдер туралы хабардар болу.
3. Аудиторияның ақпаратты қалай қабылдайтынын және түсінетінін түсіну, соның ішінде мәтіндер, визуалды элементтер мен мультимедиа қабылдауын ескеру.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Авторлық материалдарды түзету жұмыстарын жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Жүйелі түрде тапсырмаларды өңдеу, идеялар мен тақырыптарды әзірлеу үшін лидтерді (аннотациялар, "шапкалар") және кеңестерді бағалау.
2. Материалдарды уақыт (аумақ) шектеулерін ескере отырып жасау.
3. Публикацияға дейін мәтіндерді оқып, түзету, олардың құрылымы мен мазмұнын тексеру, рәсімдеу және түзетілген материалды тапсыру.
Білімдер:
1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың (ИКТ) бағдарламалық және аппараттық құралдарының техникалық сипаттамалары.
2. Өнер тарихы, мәдени жобалар.
3. Аудио, бейнемазмұнды редакциялау үшін мультимедиялық жүйелердегі бағдарламалық қамтамасыз ету.
4. Үстелдік баспалық жүйелер.
5. Музыкалық жанр.
6. Спорттық жарыстар туралы ақпарат.
7. Әдеби жанрлардың түрлері.
8. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Бастамашылық
Логикалық ойлау
Жүйелі ойлау
Кең көзқарас
Табандылық
Объективтілік
Қарым-қатынас
Икемділік
Еңбекқорлық
Табандылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Газет тілшісі
6
Газет репортеры
7
Редактор (жалпы профиль)
13. Кәсіптің карточкасы "Газет репортері":
Топтың коды:
2642-1
Қызмет атауының коды:
2642-1-003
Кәсіптің атауы:
Газет репортері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2. Использовать эффективные каналы коммуникации для доставки информации.
3. Оценить отклик аудитории на представленный контент и корректировать стратегию донесения в зависимости от обратной связи.
Знания:
1. Понимание интересов, потребностей и предпочтений целевой группы для создания релевантного контента.
2. Осведомленность о различных подходах, таких как SEO, SMM, маркетинг, для эффективного распространения контента.
3. Понимание того, как аудитория воспринимает и усваивает информацию, включая восприятие текста, визуальных элементов и мультимедиа.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществление корректировки авторских материалов.
Умения:
1. Обрабатывать системно задания, оценивать лиды (аннотации, "шапки") и советы для разработки идей и тем.
2. Создавать материалы с учетом ограничений по времени (площади), отведенным для них.
3. Вычитывать и править тексты перед публикацией, проверка их структуры и содержания, оформление и сдача откорректированного материала.
Знания:
1. Технические характеристики программного-аппаратного обеспечения ИКТ.
2. История искусства, культурологические проекты.
3. Программного обеспечения для редактирования аудио, видео материалов мультимедийных системах.
4. Настольные издательские системы.
5. Музыкальный жанр.
6. Информация о спортивных соревнованиях.
7. Виды литературных жанров
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Инициативность
Логическое мышление
Системное мышление
Широкий кругозор
Настойчивость
Объективность
Коммуникабельность
Гибкость
Трудолюбие
Усидчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Корреспондент газеты
6
Газетный репортер
7
Редактор (общий профиль)
13. Карточка профессии "Газетный репортер":
Код группы:
2642-1
Код наименования занятия:
2642-1-003
Наименование профессии:
Газетный репортер
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2642-1-019 - Телевизиялық/радиожаңалықтар репортері
2642-1-013 - Репортерлік тергеу жүргізушісі корреспондент
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қоғамды өзекті оқиғаардан хабарддар ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қоғамдағы өзекті оқиғаларын іздеу және жедел жариялау.
2. Құжаттарды дайындау және редакторға тапсыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қоғамдағы өзекті оқиғаларын іздеу және жедел жариялау
Дағды 1:
Редакцияны жедел ақпаратпен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қажетті ақпаратты алу үшін мемлекеттік және жергілікті органдармен, кәсіпорындармен және бұқаралық ақпарат құралдарымен байланыста болу.
2. Ақпаратты жинау және құрылымдау.
3. Әлеуметтік желілердегі пікірлерді өңдеу.
Білімдер:
1. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу принциптері және оны жинау әдістері (сұхбат, бақылау, мәтіндік, графикалық, бейне, аудиоформалардағы мазмұнмен жұмыс).
2. Алынған ақпараттың сенімділігін тексеру әдістері.
3. Ақпараттың маңыздылығын және басымдылығын бағалау.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Оқиғаларды оқиға орнына бару арқылы қамту
Машықтар:
1. Жеке бақылаулардан, оқиға куәгерлерінен және құжаттардан ақпаратты жинау және құрылымдау.
2. Сұхбат өткізу.
3. Репортаждар жазу.
Білімдер:
1. Жеке бақылаулардан, оқиға куәгерлерінен және құжаттардан ақпаратты жинау және құрылымдау.
2. Сұхбат өткізу.
3. Репортаждар жазу.
4. Кинематография негіздері.
5. Материалдарды баспаға дайындау әдістері.
6. Компьютерлік ақпаратты өңдеу және коммуникация құралдары.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Құжаттарды дайындау және редакторға тапсыру
Дағды 1:
Таңдалған тақырып бойынша мақалалар, очерктер, аудио, бейнемазмұндар дайындау және оқиғалар орнынан репортаждар жасау.
Машықтар:
1. Ақпаратты жүйелі түрде өңдеу, лидтерді (аннотацияларды, "шапкаларды") бағалау, идеялар мен тақырыптарды дамыту бойынша кеңес беру.
2. Белгіленген орын шегінде материалдарды дайындау.
3. Оқырмандарды өз қорытындыларын жасауға ынталандыратын түрлі журналистік жанрлардың стилистикасын меңгеру.
4. Оқырмандардың мақалалардағы идеяларды түсіну мен ұғынуына назар аудару.
5. Аудио- және бейнемазмұнды жабдықтармен жұмыс істеу.
Білімдер:

2642-1-019 - Репортер телевизионных/радионовостей
2642-1-013 - Корреспондент, ведущий репортерское расследование
Основная цель деятельности:
Информирование общества об актуальных событиях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Поиск и оперативное освещение актуальных событий в жизни общества
2. Создание публикаций и сдача их редактору
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Поиск и оперативное освещение актуальных событий в жизни общества
Навык 1:
Обеспечивать редакцию оперативной информацией
Умения:
1. Поддерживать контакты с государственными и местными органами, предприятиями и медийными лицами для получения необходимой информации.
2. Собирать и структурировать актуальную информацию.
3. Обрабатывать комментарии в социальных сетях.
Знания:
1. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора (интервью, наблюдения, работа с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
2. Методы проверки достоверности полученной информации.
3. Оценка значимости и приоритетности информации.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Освещать события с выездом на место события
Умения:
1. Собирать и структурировать информацию из личных наблюдений, от свидетелей событий и из документов.
2. Проводить интервью.
3. Писать репортажи.
Знания:
1. Сбор и структурирование информации из личных наблюдений, от свидетелей событий и из документов.
2. Проведение интервью.
3. Написание репортажей.
4. Основы операторского искусства.
5. Методы подготовки материалов для печати.
6. Средства компьютерной обработки информации и связи.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Создание публикаций и сдача их редактору
Навык 1:
Готовить статьи, очерки, аудио, видео репортажи с места событий по выбранной тематике
Умения:
1. Систематически обрабатывать информацию, оценивать лиды (аннотации, "шапки"), давать советы для разработки идей и тем.
2. Создавать материалы с учетом ограничений по отводимой для них площади.
3. Владеть стилистикой различных журналистских жанров, побуждающей читателей делать собственные выводы.
4. Акцентировать внимание читателей на осмыслении и постижении идей публикаций.
5. Работать с аудио- и видеооборудованием.
Знания:

2431-3-017 - Қоғаммен байланыс жөніндегі маман
2431-3-021 - PR-менеджер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйым мен барлық деңгейдегі мемлекеттік органдар арасындағы өзара түсіністік пен ынтымақтастықты қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Заңнамалық, саяси шешімдер мен тенденцияларды бақылау және талдау
2. Мемлекеттік органдармен және кәсіби қоғамдастықтармен байланысты қамтамасыз ету
3. Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу (қатысу).
4. Ақпараттық материалдарды, хаттарды, уәкілетті органдарға өтініштерді және сауалдарға жауаптарды дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Заңнамалық, саяси шешімдер мен тенденцияларды бақылау және талдау
Дағды 1:
Қолданыстағы заң талаптары мен стандарттарын талдау
Машықтар:
1. Қоғамдық және ішкі корпоративтік ақпарат көздерін талдау.
2. Ішкі және сыртқы ортаны зерттеу және талдау.
3. Заңнамалық актілер мен стандарттарды түсіндіру.
4. Заңнамалық талаптарды ағымдағы тәжірибелермен салыстыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Ақпараттың үлкен көлемімен талдау жұмысының әдістері.
3. Заманауи техникалық құралдар мен компьютерлік технологияларды қолдану арқылы ақпаратты жинау және өңдеу әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Заңнамалық реттеу саласындағы әртүрлі ақпарат көздеріне мониторинг жүргізу
Машықтар:
1. Барлық тиісті көздерден ақпарат жинау.
2. Жалпы ережелер немесе қорытындылар жасау үшін ақпарат бөліктерін біріктіру.
3. Алынған ақпаратты бағалау және бақылау.
Білімдер:
1. Мемлекеттік органдардан салалық және салааралық ақпарат.
2. Ақпараттың үлкен көлемімен талдау жұмысының әдістері.
3. Заманауи техникалық құралдар мен компьютерлік технологияларды қолдану арқылы ақпаратты жинау және өңдеу әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Мемлекеттік органдармен және кәсіби қоғамдастықтармен байланысты қамтамасыз ету
Дағды 1:
Мемлекеттік органдармен және кәсіби қоғамдастықтармен қарым-қатынас саласында PR-стратегияның жүзеге асырылуын және дамуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Мемлекеттік органдармен қарым-қатынас саласында ұйымның сыртқы және ішкі саясатының тұжырымдамасын әзірлеу.

2431-3-017 - Специалист по связям с общественностью
2431-3-021 - PR-менеджер
Основная цель деятельности:
Обеспечение взаимопонимания и сотрудничества между организацией и государственными органами всех уровней.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Мониторинг и анализ законодательных, политических решений и тенденций
2. Обеспечение коммуникаций с государственными органами, профессиональными сообществами
3. Организация и проведение (участие) мероприятий
4. Подготовка информационных материалов, писем, обращений в органы власти и ответов на запросы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Мониторинг и анализ законодательных, политических решений и тенденций
Навык 1:
Анализировать существующие законодательные требования и стандарты
Умения:
1. Анализировать публичные и внутрикорпоративные источники информации.
2. Исследовать и анализировать внутреннюю и внешнюю среду.
3. Разъяснять законодательные акты и стандарты.
4. Сравнивать законодательные требования с текущей практикой.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области масс-медиа.
2. Методы аналитической работы с большими объемами информации.
3. Методы сбора и обработки информации с применением современных технических средств и компьютерных технологий.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществлять мониторинг различных источников информации в области законодательного регулирования
Умения:
1. Собирать информацию из всех соответствующих источников.
2. Объединять фрагменты информации для формирования общих правил или выводов.
3. Оценивать и контролировать получаемую информацию.
Знания:
1. Отраслевая и межотраслевая информация государственных органов.
2. Методы аналитической работы с большими объемами информации.
3. Методы сбора и обработки информации с применением современных технических средств и компьютерных технологий.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение коммуникаций с государственными органами, профессиональными сообществами
Навык 1:
Обеспечивать реализацию и развитие PR-стратегии в области связей с государственными органами и профессиональными сообществами
Умения:
1. Разрабатывать концепцию внешней и внутренней политики организации в области связей с государственными органами.

2. Ұйымдағы коммуникация жүйесін жоспарлау және ұйымдастыру.
3. SWOT талдауын жүргізу.
4. Байланыс үшін мақсатты органдарды анықтау.
5. Мемлекеттік органдардың жұмыс құрылымын түсіну.
6. Мемлекеттік органдардың өкілдерімен байланыс орнату.
7. Компанияны мемлекеттік органдардың жобаларына біріктіру.
Білімдер:
1. SWOT талдау.
2. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы.
3. Жобаны жоспарлау әдістері.
4. Ұжымдық жұмысты ұйымдастырудың заманауи технологиялары.
5. Уақытты басқару технологиялары.
6. Мемлекеттік органдар жүйесін, оларды ұйымдастыруды, заң шығару процесін түсіну.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттесуді ұйымдастыру және мемлекеттік органдар қабылдаған және компания мен саланың жұмысына әсер ететін шешімдерді тиімді пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Машықтар:
1. Ақпараттық, жарнамалық, кеңес беру агенттіктермен, PR агенттіктермен, баспалармен, басқа да кәсіпорындармен және ұйымдармен, қоғамдық құрылымдармен және әртүрлі қоғамдық топтармен байланыстарды ұйымдастыру және қолдау.
2. Кәсіби қауымдастықтармен, сарапшылармен, талдаушылармен, бәсекелестермен және серіктестермен байланыстарды ұйымдастыру және қолдау.
3. Ұйымнан шығатын ақпараттық хабарламалардың сипатын, мазмұнын және тасымалдаушыларын анықтау.
4. Әртүрлі нарық қатысушыларының мүдделерін біріктіретін жобаларды бастау және ұйымдастыру.
5. Тенденцияларды зерттеу және болжау.
6. Мемлекеттік органдар қабылдаған заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілерді зерделеу.
7. Ереже шығаруға қатысу.
8. Келіссөздер жүргізу және бекіту.
Білімдер:
1. Экономика, кәсіпкерлік, саясаттану, әлеуметтану, психология, маркетинг, менеджмент негіздері.
2. Ереже шығару процесі.
3. Мемлекеттік құрылымдар жүйесі және олардың өзара байланысы.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу (қатысу).
Дағды 1:
Мақсатты мемлекеттік органдардың маңызды оқиғаларын қадағалау
Машықтар:
1. Ақпарат көздерін бақылау.
2. Заманауи техникалық коммуникация құралдары мен компьютерлік технологияны пайдалана отырып ақпаратты өңдеу.

2. Планировать и организовывать систему коммуникации в организации.
3. Проводить SWOT-анализ.
4. Определять целевые органы власти для коммуникации.
5. Понимать структуру работы государственных органов.
6. Выстраивать коммуникацию с представителями государственных органов.
7. Интегрировать компанию в проекты государственных структур.
Знания:
1. SWOT-анализ.
2. Трудовое законодательство Республики Казахстан.
3. Методы проектного планирования.
4. Современные технологий организации коллективных работ.
5. Технологий тайм-менеджмента.
6. Понимание системы государственных органов, их организации, законотворческого процесса.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организовывать взаимодействие с профессиональными сообществами и разрабатывать рекомендации по эффективному использованию решений, принимаемых государственными органами и оказывающих влияние на работу компании и отрасли
Умения:
1. Организовывать и поддерживать контакты с информационными, рекламными, консалтинговыми агентствами, PR-агентствами, издательствами, другими предприятиями и организациями, общественными структурами и различными группами общественности.
2. Организовывать и поддерживать контакты с профессиональными сообществами, экспертами, аналитиками, конкурентами и партнерами.
3. Определять характер, содержание и носителей информационных сообщений, исходящих от организации.
4. Инициировать и организовывать проекты, объединяющие интересы различных участников рынка.
5. Исследовать и прогнозировать тенденции.
6. Изучать законодательные и другие нормативные правовые акты, принимаемые государственными органами.
7. Участвовать в нормотворческой деятельности.
8. Проводить переговоры и согласования.
Знания:
1. Основы экономики, предпринимательства, политологии, социологии, психологии, маркетинга, менеджмента.
2. Нормотворческий процесс.
3. Система государственных структур и их взаимосвязь.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Организация и проведение (участие) мероприятий
Навык 1:
Отслеживать значимые мероприятия целевых государственных органов
Умения:
1. Мониторить информационные источники.
2. Обрабатывать информацию с использованием современных технических средств связи и компьютерных технологий.

3. Ұйымның мақсаттарын, міндеттерін және мақсатты аудиториясын анықтау.
4. Ұйымдастыру саясаты мен процедураларын ұстана білу.
5. Қоғаммен бірлескен қызметте ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Әртүрлі типтегі негізгі зерттеу әдістері (маркетингтік, социологиялық, медиа және т.б.).
2. Қарым-қатынас теориясының негіздері.
3. Ақпараттық процестер мен бұқаралық коммуникациялар саласының дамуының болжамдары.
4. Логика негіздері және дәлелдеу теориясы.
5. Ақпараттық нарық жағдайлары.
6. Медиа жоспарлаудың әдістері мен құралдары.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен келіссөздер, іс-шаралар, семинарлар, тренингтер ұйымдастыру және өткізу (қатысу).
Машықтар:
1. Іс-шаралар көлемін, тақырыбын және мақсаттарын анықтау үшін стратегиялық және операциялық жоспарларды талдау.
2. Оқиғалардың аудиториясы мен қатысушыларын анықтау.
3. Жоспарға, кестеге және шығындарға сәйкес іс-шараларды жүзеге асыру.
4. Қарым-қатынас алаңын ұйымдастыру.
5. Аудиториямен жұмыс.
Білімдер:
1. Мазмұнмен жұмыс жасау технологиясы (мақсаттар мен міндеттерді анықтау, стратегиялық фокустар, копирайтинг).
2. Шешендік өнерге дайындықтың принциптері мен технологиялары (шешендік өнерді үйрету, контент-тренинг, имидж жасау).
3. Оқиғаларды жоспарлау әдістері.
4. Тактикалық коммуникацияларды жоспарлаудың әдістері мен құралдары.
5. Іс-шараларды ұйымдастыру технологиясы.
6. Психология негіздері
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Мамандандырылған көрмелер мен конференцияларға қатысуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиясын ескере отырып, оқиғаларды таңдау.
2. Іс-әрекет жоспарын жасау.
3. Ұйымдастырушылық іс-шаралар мен бағдарламалардың тәртібін анықтау.
4. Ақпараттық материалдарды дайындау.
5. Іскерлік келіссөздер жүргізу әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Коммуникацияны тактикалық жоспарлаудың әдістері мен құралдары.
2. Жарнамалық және ақпараттық науқандарды жоспарлау және ұйымдастыру әдістері.
3. Маркетингтік коммуникация құралдары.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 4:
Ақпараттық материалдарды, хаттарды, уәкілетті органдарға өтініштерді және сауалдарға жауаптарды дайындау
Дағды 1:
Мемлекеттік органдарға хаттар мен өтініштер дайындау
Машықтар:

3. Определять цели, задачи и целевую аудиторию организации.
4. Уметь придерживаться организационных политик и процедур.
5. Обеспечивать взаимодействие структурных подразделений организации при совместной деятельности с общественностью.
Знания:
1. Основные методы исследований различных видов (маркетинговые, социологические, медиа).
2. Основы теории коммуникации.
3. Прогнозы развития информационных процессов и сферы массовых коммуникаций.
4. Основы логики и теории аргументации.
5. Конъюнктура информационного рынка.
6. Методы и инструменты медиапланирования.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Организовывать и проводить (участвовать) переговоры, мероприятия, семинары, тренинги с участием представителей государственных органов
Умения:
1. Анализировать стратегические и оперативные планы для определения масштаба, темы и целей мероприятий.
2. Определять аудиторию и участников мероприятий.
3. Реализовывать мероприятия в соответствии с планом, графиком и затратами.
4. Организовывать площадку для коммуникации.
5. Работать с аудиторией.
Знания:
1. Технология работы с контентом (определение целей- задач, стратегических фокусов, копирайтинг).
2. Принципы и технологий подготовки к публичным выступлениям (тренинг публичных выступлений, тренинг по контенту, имиджмейкинг).
3. Методы планирования мероприятий.
4. Методы и инструменты тактического планирования коммуникаций.
5. Принципы организации территории проведения мероприятий, целью которых является коммуникация (организационное и техническое обеспечение, оформление и брендинг, безопасность).
6. Технология организации мероприятий.
7. Основы психологии.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Организовывать участие в специализированных выставках и конференциях
Умения:
1. Выбирать мероприятия с учетом стратегии организации.
2. Составлять план действий.
3. Определять порядок организационных мероприятий и программ.
4. Подготавливать информационные материалы.
5. Владеть техниками деловых переговоров.
Знания:
1. Методы и инструменты тактического планирования коммуникаций.
2. Методы планирования и организации рекламных и информационных кампаний.
3. Инструменты маркетинговых коммуникаций.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 4:
Подготовка информационных материалов, писем, обращений в органы власти и ответов на запросы
Навык 1:
Готовить письма и обращения в государственные органы
Умения:

4131-1-001 - Мәтінді өңдеуші
4131-2-003 - Мәтін теруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мәтіннің әртүрлі элементтерінің графикалық және лексикалық біркелкілігін қамтамасыз ету, орфографиялық және пунктуациялық қателерді жою, терудің техникалық ережелерін сақтау, сондай-ақ семантикалық және стилистикалық сипаттағы кемшіліктерді түзету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Басылым алдында мәтіндерді түзету және өңдеу, олардың құрылымы мен мазмұнын тексеру, түзетілген материалды ресімдеу және жеткізу
2. Баспа материалдарын шығару процесін ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Басылым алдында мәтіндерді түзету және өңдеу, олардың құрылымы мен мазмұнын тексеру, түзетілген материалды ресімдеу және жеткізу
Дағды 1:
Басылым алдында мәтіндерді дайындау
Машықтар:
1. Өңдеуден кейін материалды түзету жүргізу.
2. Мәтіннің тіл нормаларына сәйкестігін қамтамасыз ету (лексикалық, сөзжасамдық және грамматикалық қателерді жою, емле мен тыныс белгілерін түзету).
3. Түзетулерді ескере отырып, терілген мәтіннің түпнұсқаға немесе алдыңғы түзетуге сәйкестігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Түзету ережелері және стандартты түзету белгілері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Түзетілген материалды келісу және тапсыру
Машықтар:
1. Өндіріс кестесінің және материалдар мен мәтіндерді дайындау мерзімдерінің сақталуын қамтамасыз ету.
2. Ұйымдастыру саясаты мен процедураларын ұстану.
Білімдер:
1. "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Желілік және телерадио хабарларын тарату БАҚ деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Жазбаша және ауызша сөйлеу нормалары.
5. Сөйлеу мәдениетінің нормалары.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Баспа материалдарын шығару процесін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Мәтіндерді жариялауға дейін оқып, түзету, олардың құрылымы мен мазмұнын тексеру, түпнұсқамен салыстыру.
Машықтар:
1. Терминдердің, шартты қысқартулар мен белгілеулердің (оның ішінде өлшем бірліктері), символдардың (графикалық белгілердің) дұрыс жазылуын бақылау.

4131-1-001 - Обработчик текстов
4131-2-003 - Наборщик текстов
Основная цель деятельности:
Обеспечение графического и лексического единообразия различных элементов текста, устранение орфографических и пунктуационных ошибок, соблюдения технических правил набора, а также исправления недостатков смыслового и стилистического характера.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Вычитка и правка текстов перед публикацией, проверка их структуры и содержания, оформление и сдача откорректированного материала
2. Организация процесса подготовки к выпуску печатных материалов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Вычитка и правка текстов перед публикацией, проверка их структуры и содержания, оформление и сдача откорректированного материала
Навык 1:
Подготовка текстов перед публикацией
Умения:
1. Осуществлять правку материала после редактуры.
2. Обеспечивать соответствие текста нормам языка (устранять лексические, словообразовательные и грамматические ошибки, корректировать орфографию и пунктуацию).
3. Обеспечивать соответствие набранного текста оригиналу или предыдущей корректуре с учетом правок.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О масс-медиа".
2. Закон Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
3. Правила корректуры и стандартные корректурные знаки.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Согласовывать и сдавать откорректированный материал
Умения:
1. Обеспечивать соблюдение графика производства и сроков подготовки материалов и текстов.
2. Придерживаться организационных политик и процедур.
3. Проверять соответствие откорректированного материала требованиям.
4. Координировать процесс согласования откорректированного материала с заинтересованными сторонами.
Знания:
1. Редакционные стандарты и требования.
2. Процесс согласования материалов.
3. Правила форматирования и оформления документов.
4. Методы контроля качества текста и исправлений.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Организация процесса подготовки к выпуску печатных материалов
Навык 1:
Вычитка текстов перед их публикацией в издании, проверка их структуры и содержания, сверка с оригиналом.
Умения:
1. Отслеживать правильность написания терминов, условных сокращений и обозначений (в том числе единиц измерения), символов (графических знаков).

2. Жеке әріптер мен таңбалардың дұрыс жазылмауын, мәтіннің абзацтарға дұрыс бөлінбеуін, кестелердің, иллюстрациялардың, анықтамалық қосымшалардың, сілтемелердің, дәйексөздердің дұрыс рәсімделуін түзету.
3. Анықталған қателіктерді редактормен келісу, редактор мен автордың түпнұсқада байқамаған барлық қателіктерін белгілеу.
Білімдер:
1. Редакциялық процесті жүйелі түрде білу.
2. Жұмыста қазіргі заманғы коммуникациялық техникалық құралдарды пайдалану.
3. Мәтіндерді форматтау негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Түзетілген мәтіндерді тапсыру.
Машықтар:
1. Материалдарды тексеру үшін оқуға тапсыру.
2. Құжаттарды форматтау үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдалану.
3. Корректура ережелерін сақтап, стандартты корректурлық белгілерді қолдану.
4. Қолданылып жүрген шартты қысқартуларды қолдану.
5. Кәсіби терминологияны пайдалану.
Білімдер:
1. Материалдарды бөлімдер мен процесс қатысушылары арасында жеткізу ережелері мен әдістері.
2. Құжаттардың форматтары және оларды тапсыру талаптары.
3. Құпиялылық саясаты және деректерді беру қауіпсіздігі.
4. Материалдарды тапсыру шарттары мен мерзімдері.
5. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Орындаушылық
Өзін-өзі дамыту
Зейін
Табандылық
Еңбекқорлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тілші
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
16. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
17. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "РТРК "Қазақстан"" АҚ.
Жоба жетекшісі: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Орындаушылар: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 28.10.2024ж.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 19.11.2024 ж.
20. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 20.12.2024ж.
21. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2024 ж.
22. Болжалды қайта қарау күні: 12.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 635-НҚ бұйрығына
6-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Кәсіптік қоғамдық ұйымдардың қызметі"

2. Устранять неясности в написании отдельных букв и знаков, неправильной разбивки текста на абзацы, проверять правильность оформления таблиц, иллюстраций, справочных вставок, сносок, ссылок, цитат.
3. Согласовывать выявленные погрешности с редактором, помечать для редактора и автора все незамеченные ими в оригинале ошибки.
Знания:
1. Знать систему редакционного процесса.
2. Использовать при работе современные технические средства коммуникации.
Основы форматирования текстов.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Передача откорректированных текстов
Умения:
1. Передавать материалы на контрольное чтение.
2. Использовать компьютерные программы для форматирования документов.
3. Соблюдать правила корректуры и применять стандартные корректурные знаки.
4. Применять действующие условные сокращения.
5. Пользоваться профессиональной терминологией.
Знания:
1. Правила и методы передачи материалов между подразделениями и участниками процесса.
2. Форматы документов и требования к их сдаче.
3.Политика конфиденциальности и безопасности передачи данных.
4. Условия и сроки сдачи материалов.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Исполнительность
Саморазвитие
Внимательность
Усидчивость
Трудолюбие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Корреспондент
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта.
16. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
17. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан"".
Руководитель проекта: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Исполнители: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
18. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 28.10.2024г.
19. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19.11.2024 г.
20. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 20.12.2024 г.
21. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2024 г.
22. Дата ориентировочного пересмотра: 12.12.2027 г.
Приложение 6 к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и
информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ
Профессиональный стандарт: "Деятельность профессиональных общественных организаций"

2) БА – басшылық лауазымның біліктілік анықтамасы;
3) БСА – біліктіліктің салалық аясы;
4) БҰЖ – Біліктіліктің ұлттық жүйесі;
5) БҰА – Біліктіліктің ұлттық аясы;
6) БТБА – Біртұтас тарифтік-біліктілік анықтамасы;
7) ЭҚОК – экономикалық қызмет түрлерінің ортақ классификаторы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кәсіптік қоғамдық ұйымдардың қызметі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: S94120006.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
S Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну.
94 Қоғамдық бірлестіктер (ұйымдар) қызметі;
94.1 Коммерциялық, кәсіпкерлік және қоғамдық кәсіптік ұйымдар қызметі;
94.12 Қоғамдық кәсіптік ұйымдар қызметі;
94.12.0 Қоғамдық кәсіптік ұйымдар қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Кәсіптік қоғамдық ұйымдардың қызметі" осындай ұйымдарды тиімді басқару және дамыту үшін қажетті негізгі құзыреттер мен дағдыларды айқындайды. Стандарт іс-шараларды ұйымдастыру, мүшелермен және әріптестермен өзара іс-қимыл жасау және кәсіптік қоғамдастықтың мүдделерін қорғау аспектілерін қамтиды. Стандарт қазіргі жағдайда қоғамдық ұйымдардың тұрақтылығы мен белсенділігін қамтамасыз ете алатын жоғары білікті мамандарды қалыптастыруға ықпал етеді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Редакциялық алқа мүшесі (баспа, газет және журналдар редакциясының) - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Мемлекеттік органдармен байланыс жөніндегі үйлестіруші - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Редакциялық алқа мүшесі (баспа, газет және журналдар редакциясының)":
Топтың коды:
2642-2
Қызмет атауының коды:
2642-2-014
Кәсіптің атауы:
Редакциялық алқа мүшесі (баспа, газет және журналдар редакциясының)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2642-2-006 - Ғылыми редактор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жарияланатын материалдың редакциялық саясатқа және басылым стандарттарына сәйкес келуін және сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) НСК – Национальная система квалификаций;
5) НРК – Национальная рамка квалификаций;
6) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Деятельность профессиональных общественных организаций.
5. Код профессионального стандарта: S94120006.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
S Предоставление прочих видов услуг;
94 Деятельность общественных объединений (организаций);
94.1 Деятельность коммерческих, предпринимательских и профессиональных общественных организаций;
94.12 Деятельность профессиональных общественных организаций;
94.12.0 Деятельность профессиональных общественных организаций.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность профессиональных общественных организаций" определяет основные компетенции и навыки, необходимые для эффективного управления и развития таких организаций. Стандарт включает в себя аспекты организации мероприятий, взаимодействия с членами и партнерами, а также защиты интересов профессионального сообщества. Стандарт способствует формированию высококвалифицированных специалистов, способных обеспечивать устойчивость и активность общественных организаций в современных условиях.
8. Перечень карточек профессий:
1) Член редакционной коллегии (издательства, редакции газет и журналов) - 6 уровень ОРК;
2) Координатор по связям с государственными органами - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Член редакционной коллегии (издательства, редакции газет и журналов)":
Код группы:
2642-2
Код наименования занятия:
2642-2-014
Наименование профессии:
Член редакционной коллегии (издательства, редакции газет и журналов)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2642-2-006 - Редактор научный
Основная цель деятельности:
Высококачественные востребованные публикации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Өзекті жарияланымдарды сараптамалық бағалауды ұйымдастыру және / немесе жүргізу
2. Басылымның жұмысын дамытуға және оңтайландыруға бағытталған алқалы шешімдерді тұжырымдау және қабылдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өзекті жарияланымдарды сараптамалық бағалауды ұйымдастыру және / немесе жүргізу
Дағды 1:
Ғылыми сараптама жүргізуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Басылымдардың жоғары ғылыми және әдеби деңгейін қамтамасыз ету үшін белгілі бір тақырыптық бағыттағы ең күрделі ғылыми жұмыстарды редакциялау.
2. Ғылыми және әдістемелік әдебиет шығарудың тақырыптық жоспарларының жобаларын жасау, рецензенттерді таңдау және авторлармен баспа шарттарын және рецензенттермен еңбек келісімдерін дайындау.
3. Пәндік саладағы ғылым мен техниканың жаңа отандық және шетелдік жетістіктері бойынша қызметкерлерге консультация беру.
4. Авторлардың ғылыми материалдарын және оларға шолуларды талдау.
5. Материалдарды шығару мүмкіндігі, ұсынылған түзетулерді, толықтырулар мен қысқартуларды ескере отырып пысықтау немесе дәлелді бас тарту туралы қорытындылар дайындау.
6. Басылымға қабылданған материалдарды редакциялау.
7. Материалды түзету және толықтыру туралы ұсыныстарды тұжырымдау.
8. Материалдарда ғылым мен техниканың соңғы жетістіктері қаншалықты көрсетілгенін, сондай-ақ рецензенттердің ескертулері мен қолжазбаларға қойылатын талаптар ескерілгенін тексеру.
9. Ұсынылған материалдың толықтығын, бекітілген жоспарға сәйкестігін, бөлімдер атауларының олардың мазмұнына сәйкестігін, дәйексөздер мен цифрлық деректердің дұрыс жазылуын, сондай-ақ атаулардың, рәміздердің, ғылыми-техникалық терминдердің, өлшем бірліктерінің қолданылуы мен жазылуын және басылымның анықтамалық аппаратының ресімделуін тексеру.
10. Материалды әдеби редакциялау.
11. Табылған қателердің тізімін жасау.
12. Авторға оның қателіктерін түсіндіру.
13. Материалдың редакторлық паспортын жасау.
14. Қызметкерлерге материалмен (иллюстрациялар, аудио, бейне және т.б. бар болса), оның техникалық және көркемдік безендірілуімен жұмыс ерекшелігі бойынша нұсқау беру.
15. Материалдарды өндіріске шығару.
16. Фото, бейне, аудио және графикалық ақпаратпен жұмыс істеу.
17. Іздеу жүйесін оңтайландыру үшін мәтіннің негізгі сөздерін анықтау және оларды тақырыптарда қолдану.
18. Контекстті, емлені, синтаксисті, пунктуацияны және материал стилін редакциялай отырып, пайдаланушылардың белгілі бір сұраныстары бойынша іздеу жүйелерін беру нәтижелерінде сайттың позициясын арттыру үшін шаралар кешенін іске асыру.
19. БАҚ нысаналы аудиториясының сұраныстарына өзектілігін арттыру үшін материалды өңдеу.

1. Организация и/или проведение экспертной оценки актуальных публикаций
2. Формулирование и принятие коллегиальных решений, направленных на развитие и оптимизацию работы изданием
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и/или проведение экспертной оценки актуальных публикаций
Навык 1:
Осуществление проведения научной экспертизы
Умения:
1. Редактировать научно наиболее сложные работы определенного тематического направления для обеспечения высокого научного и литературного уровня изданий.
2. Составлять проекты тематических планов издания научной и методической литературы, подбирать рецензентов и готовить издательские договоры с авторами и трудовые соглашения с рецензентами.
3. Консультировать сотрудников по новейшим отечественным и зарубежным достижениям науки и техники в предметной области.
4. Анализировать научные материалы авторов и рецензии на них.
5. Подготавливать заключения о возможности издания материалов, доработке с учетом предлагаемых исправлений, дополнений и сокращений, либо мотивированном отказе.
6. Редактировать принятые к изданию материалы.
7. Формулировать предложения об исправлении и дополнении материала.
8. Проверять, насколько в материалах отражены новейшие достижения науки и техники, а также учтены ли замечания рецензентов и требования к рукописям.
9. Проверять комплектность представленного материала, соответствие утвержденному плану, соответствие названий разделов их содержанию, правильность написания цитат и цифровых данных, а также употребление и написание имен, символов, научно-технических терминов, единиц измерения и оформления справочного аппарата издания.
10. Литературно редактировать материал.
11. Составлять список обнаруженных опечаток.
12. Разъяснять автору его ошибки.
13. Составлять редакторский паспорт материала.
14. Инструктировать сотрудников по специфике работы с материалом (иллюстрации, аудио, видео, если имеются), его техническому и художественному оформлению.
15. Выпускать материалы в производство.
16. Работать с фото-, видео-, аудио- и графической информацией.
17. Определять ключевые слова текста для поисковой оптимизации и использовать их в заголовках.
18. Реализовывать комплекс мер для повышения позиций сайта в результатах выдачи поисковых систем по определенным запросам пользователей, редактируя контекст, орфографию, синтаксис, пунктуацию и стиль материала.
19. Обрабатывать материал для повышения его релевантности запросам целевой аудитории масс-медиа.

20. Ең көп таралған бағдарламалық қамтылымды қолдана отырып, цифрлық деректерді (мәтін, графикалық бейне, аудио және бейне) өңдеу.
Білімдер:
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, тәсілдері мен құралдары.
2. БАҚ-тың редакциялық саясаты.
3. Ғылыми жарияланымдарды (хабарларды) жасаудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшелігі.
4. Ғылыми мәтіндерді, графикалық бейнені, аудио, бейнені редакторлық талдау.
5. Түрлі форматтағы ғылыми медиаөнімдерді дайындау әдістері, технологиясы және техникасы.
6. Ғылыми мәтіндерді, графикалық бейнені, аудио, бейнені өңдеу әдістері мен тәсілдері.
7. АКТ-ны баспасөзде, телевизияда, радиохабарларын таратуда, интернет-БАҚ-та қолдану әдістері.
8. Лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті қазіргі әдеби және ғылыми тілдің қағидалары мен нормалары.
9. Қазақстан Республикасының БАҚ туралы заңнамасы.
10. Кәсіптік журналистік этика.
11. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Басылымның жұмысын дамытуға және оңтайландыруға бағытталған алқалы шешімдерді тұжырымдау және қабылдау
Дағды 1:
Ұйымның баспа өнімдері нарығындағы үлесін кеңейтуді қолдауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Өнім нарығындағы перспективалық мүмкіндіктерді анықтау.
2. Қоғамды ақпараттандырудың жаңа қажеттіліктері мен үрдістерін анықтау.
3. Ұсынылған жобаларды іске асырудың орындылығын, олардың идеялық-көркемдік маңыздылығын, сондай-ақ олардың ақталуы мен рентабельділігін негіздеу.
4. Іскерлік келіссөздер жүргізу.
5. Контингентке бейімделіп, әдеби, іскерлік және ғылыми стильдерді қолдана отырып, қарсыластарды сендіру арқылы баспасөз конференциялары мен көпшілік алдында сөйлеген сөздерінде өз ұстанымын қорғау.
Білімдер:
1. Шығармашылық қиялды дамыту теориясы, әдістері, құралдары.
2. Маркетинг негіздері.
3. Медиаөнімдер нарығының конъюнктурасы.
4. Әлеуметтану негіздері.
5. Нейролингвистикалық бағдарламалау негіздері.
6. Нысаналы аудиторияның ерекшеліктері, оның әлеуметтік және психологиялық сипаттамалары.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Шығармашылық және шығармашылық
Логикалық ойлау
Жүйелік ойлау
Сыни тұрғыдан ойлау
Логикалық ойлау
Ассоциативті ойлау
Шығармашылық қиял
Ой-өрісінің кең болуы
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Редактор (жалпы профиль)
6
Баспаның, газет-журнал редакциясының тілшісі
6
Газет шолушысы

20. Обрабатывать цифровые данные (текст, графические изображения, аудио и видео) с использованием наиболее распространенного программного обеспечения.
Знания:
1. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
2. Редакционная политика масс-медиа.
3. Задачи и методы, технология и техника создания научных публикаций (передач), их содержательная и структурно-композиционная специфика.
4. Редакторский анализ научных текстов, графических изображений, аудио, видео.
5. Методы, технология и техника подготовки научных медиа продуктов в различных форматах.
6. Методы и приемы редактирования научных текстов, графических изображений, аудио, видео.
7. Методы применения ИКТ в печати, на телевидении, в радиовещании, в интернет-СМИ.
8. Правила и нормы современных литературных и научного языков, необходимых для исполнения должностных обязанностей.
9. Законодательство Республики Казахстан о масс-медиа.
10. Профессиональная журналистская этика.
11. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Формулирование и принятие коллегиальных решений, направленных на развитие и оптимизацию работы изданием
Навык 1:
Осуществление поддержки расширения доли организации на рынке печатной продукции
Умения:
1. Определять перспективные возможности на рынке продукции.
2. Определять новые потребности и тенденции в информировании общества.
3. Обосновывать целесообразность реализации предложенных проектов, их идейно-художественное значение, а также их окупаемость и прибыльность.
4. Вести деловые переговоры.
5. Отстаивать свою позицию на пресс-конференциях и публичных выступлениях, убеждая оппонентов с использованием литературного, делового и научного стилей, подстраиваясь под контингент.
Знания:
1. Теория, методы, инструменты развития творческого воображения.
2. Основы маркетинга.
3. Конъюнктура рынка медиапродуктов.
4. Основы социологии.
5. Основы нейролингвистического программирования.
6. Особенности целевой аудитории, ее социальные и психологические характеристики.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Способность к обучению и самообучению
Творчество и креативность
Логическое рассуждение
Системное мышление
Критическое мышление
Логическое мышление
Ассоциативное мышление
Творческое воображение
Широкий кругозор
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Редактор (общий профиль)
6
Корреспондент издательства, редакции газет и журналов
6
Газетный обозреватель

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "РТРК "Қазақстан"" АҚ.
Орындаушылар: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 28.10.2024ж.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 25.11.2024 ж.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 20.12.2024ж.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2024 ж.
17. Болжалды қайта қарау күні: 12.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 635-НҚ бұйрығына
7-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Кино, видеофильмдер және телевизиялық бағдарламаларды өндіру қызметі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Кино, видеофильмдер және телевизиялық бағдарламаларды өндіру қызметі" кәсіби стандарты Қазақстан Республикасының "Кәсіби біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген, білім беру бағдарламаларын, соның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқыту, еңбеккерлер мен білім ұйымдарының түлектерінің кәсіби біліктілігін мойындау, ұйымдар мен кәсіпорындардағы кең ауқымды міндеттерді шешуді қамтамасыз ету талаптарын белгілейді және Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында қолданылады. Кәсіби стандарт мамандардың біліктілік талаптарын және құзыреттерін реттеп, индустрияда контенттің жоғары сапасы мен кәсіби өзара әрекеттесуді қамтамасыз етеді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және аппараттық-бағдарламалық кешенді және телекоммуникация желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимыл әдістерінің жиынтығы;
2) бұқаралық ақпарат құралы – мерзімді баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, интернет-басылым;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
5) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
6) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан"".
Исполнители: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 28.10.2024г.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 25.11.2024 г.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 20.12.2024 г.
16. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2024 г.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 12.12.2027 г.
Приложение 7 к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ
Профессиональный стандарт: "Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ" разработан в соответствии с пунктом 5 статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в организациях и на предприятиях и применяется в области средств массовой информации Республики Казахстан. Профессиональный стандарт регулирует квалификационные требования и компетенции специалистов, обеспечивая высокое качество контента и профессиональное взаимодействие в индустрии.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информационно-коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;
2) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

7) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені;
10) KPI – key performance indicator, бұл негізгі көрсеткіштердің индикаторы, яғни қызмет нәтижелерінің маңызды көрсеткіші;
11) SWOT анализ – компанияның күшті және әлсіз жақтарын, сондай-ақ нарықтағы мүмкіндіктер мен қауіптерді ескере отырып, оның даму перспективаларын бағалау әдісі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АКТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) БА – басшылар лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
4) ҰБЖ – ұлттық біліктілік жүйесі;
5) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
6) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
7) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
8) ШБ – шығармашылық бірлестік.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кино, видеофильмдер және телевизиялық бағдарламаларды өндіру қызметі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: J59110038.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
J Ақпарат және байланыс.
59 Кино-, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламалар, дыбыс жазбалар және музыкалық шығармаларды шығару саласындағы қызмет;
59.1 Кино, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламаларды шығару бойынша қызмет;
59.11 Кино, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламаларды шығару бойынша қызмет;
59.11.0 Кино, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламаларды шығару бойынша қызмет.

7) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
10) KPI – key performance indicator, ключевой показатель результата деятельности;
11) SWOT анализ – метод оценки перспектив развития компании с учетом ее сильных и слабых сторон, а также возможностей и угроз на рынке.
В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИКТ – информационно-коммуникационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) НСК – Национальная система квалификаций;
5) НРК – Национальная рамка квалификаций;
6) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
8) ТО – творческое объединение.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
3. Название профессионального стандарта: Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ.
4. Код профессионального стандарта: J59110038.
5. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
J Информация и связь;
59 Производство кино-, видеофильмов и телевизионных программ, деятельность в сфере звукозаписи и издания музыкальных произведений;
59.1 Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ;
59.11 Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ;
59.11.0 Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ.
6. Краткое описание профессионального стандарта: Создание и продвижение отечественных кино-, видео- и телевизионных программ, характеризующихся актуальностью, публичностью, универсальностью либо специализацией, общедоступностью для максимально широкой зрительской аудитории. Профессиональный стандарт определяет квалификационные требования и компетенции для специалистов, занимающихся всеми этапами создания аудиовизуального контента. Стандарт охватывает навыки сценарного написания, режиссуры, операторской работы, монтажа и постпродакшена, а также знания о современных технологиях и управления проектами в сфере кинопроизводства и телевидения.

7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Отандық кино, видео және телевизиялық бағдарламаларды жасау және ілгерілету, олардың өзектілігі, жариялылығы, әмбебаптығы немесе мамандандыруымен, ең кең аудиторияға қолжетімділігімен сипатталады. Кәсіби стандарт аудиовизуалды контентті жасаумен айналысатын мамандар үшін біліктілік талаптарын және құзыреттерді анықтайды. Стандарт сценарий жазу, режиссура, операторлық жұмыс, монтаж және постпродакшн дағдыларын, сондай-ақ кино өндірісі мен телевидение саласындағы заманауи технологиялар мен жобаларды басқару жөніндегі білімді қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Субтитрларды дайындаушы - 5 СБШ-нің деңгейі;
2) Тарату монтажері - 5 СБШ-нің деңгейі;
3) Режиссер ассистенті - 5 СБШ-нің деңгейі;
4) Корректор - 5 СБШ-нің деңгейі;
5) Телеоператор - 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Сценарийші - 6 СБШ-нің деңгейі;
7) Мультимедиялық баспалармен жұмыс жөніндегі консультант - 6 СБШ-нің деңгейі;
8) Мемлекеттік органдармен байланыс жөніндегі үйлестіруші - 6 СБШ-нің деңгейі;
9) Шолушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
10) Коррреспондент - 6 СБШ-нің деңгейі;
11) Комментатор - 6 СБШ-нің деңгейі;
12) Телевизиялық/радиожаңалықтар репортері - 6 СБШ-нің деңгейі;
13) Диктор - 6 СБШ-нің деңгейі;
14) Бағдарлама жүргізуші - 6 СБШ-нің деңгейі;
15) Режиссер - 7 СБШ-нің деңгейі;
16) Шығармашылық бірлестіктің бас редакторы - 8 СБШ-нің деңгейі;
17) Бас режиссер - 8 СБШ-нің деңгейі;
18) Бас продюсер - 8 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Субтитрларды дайындаушы":
Топтың коды:
3521-3
Қызмет атауының коды:
3521-3-002
Кәсіптің атауы:
Субтитрларды дайындаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
-
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Субтитрларды дайындаушы" кәсіби карточкасының сипаттамасы "Кинофильмдерді, бейнелерді және телевизиялық бағдарламаларды дайындаудың пост өндірістік кезеңі" кәсіби стандартында орналасқан
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. -
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
-
Дағды 1:
-
Машықтар:
-
Білімдер:
-
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
-
-
10. Кәсіптің карточкасы "Тарату монтажері":
Топтың коды:
3521-3
Қызмет атауының коды:

7. Перечень карточек профессий:
1) Изготовитель субтитров - 5 уровень ОРК;
2) Монтажер вещания - 5 уровень ОРК;
3) Ассистент режиссера - 5 уровень ОРК;
4) Корректор - 5 уровень ОРК;
5) Видеооператор - 6 уровень ОРК;
6) Сценарист - 6 уровень ОРК;
7) Консультант по работе с мультимедийными изданиями - 6 уровень ОРК;
8) Координатор по связям с государственными органами - 6 уровень ОРК;
9) Обозреватель - 6 уровень ОРК;
10) Корреспондент - 6 уровень ОРК;
11) Комментатор - 6 уровень ОРК;
12) Репортер телевизионных/радионовостей - 6 уровень ОРК;
13) Диктор - 6 уровень ОРК;
14) Ведущий программы - 6 уровень ОРК;
15) Режиссер - 7 уровень ОРК;
16) Главный редактор творческого объединения - 8 уровень ОРК;
17) Главный режиссер - 8 уровень ОРК;
18) Генеральный продюсер - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Изготовитель субтитров":
Код группы:
3521-3
Код наименования занятия:
3521-3-002
Наименование профессии:
Изготовитель субтитров
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
-
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
-
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Описание профессиональной карточки "Изготовитель субтитров" находится в профессиональном стандарте "Пост производственный этап изготовления кинофильмов, видео и телевизионных программ"
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. -
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
-
Навык 1:
-
Умения:
-
Знания:
-
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
-
-
10. Карточка профессии "Монтажер вещания":
Код группы:
3521-3
Код наименования занятия:

24. Кәсіптің карточкасы "Шығармашылық бірлестіктің бас редакторы":
Топтың коды:
1332-2
Қызмет атауының коды:
1332-2-005
Кәсіптің атауы:
Шығармашылық бірлестіктің бас редакторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 17 тамызда № 15495 болып тіркелді.
4 Параграф. Бас редактор.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды дайындау бағыттарының бірі: педагогикалық ғылымдар және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бизнес, басқару және құқық және/немесе жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика және/немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмысы) бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мәдениет және/немесе білім және/немесе ғылым және/немесе архив ісі және/немесе экономика және/немесе құқық салаласында 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі, немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша немесе Жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарын аяқтаған адамдар үшін және кадрларды дайындау бағыттарының бірі: педагогикалық ғылымдар және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бизнес, басқару және құқық және/немесе жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика және/немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмысы) бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін 2 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1332-2-003 - Бағдарламалардың бас редакторы
1332-2-004 - Студияның бас редакторы (киностудия)
1332-2-002 - Бас әкімші (бағдарламаларды және телерадио хабарларын дайындау жөіндегі)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мақсатты аудиторияның заманауи сұраныстарын, АКТ даму деңгейін ескере отырып, бейне, теледидар өнімдерін құру және тарату процестерін шығармашылық, тиімді және тиімді басқару есебінен ТҚК-нің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және оның нарықтық үлесін кеңейту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

24. Карточка профессии "Главный редактор творческого объединения":
Код группы:
1332-2
Код наименования занятия:
1332-2-005
Наименование профессии:
Главный редактор творческого объединения
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2017 года № 15495.
Параграф 4. Главный редактор
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по одному из направлений подготовки кадров: педагогические науки и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или бизнес, управление и право и/или естественные науки, математика и статистика и/или информационно-коммуникационные технологии и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы в сфере культуры и/или образования и/или науки и/или архивного дела и/или экономики и/или права не менее 5 лет либо не менее 4 лет для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по одному из направлений подготовки кадров: педагогические науки и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или бизнес, управление и право и/или естественные науки, математика и статистика и/или информационно-коммуникационные технологии и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы в сфере культуры и/или образования и/или науки и/или архивного дела и/или экономики и/или права.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1332-2-003 - Главный редактор программ
1332-2-004 - Главный редактор студии (киностудии)
1332-2-002 - Главный администратор (по созданию программ и телерадиовещания)
Основная цель деятельности:
Повышение конкурентоспособности ТО и расширение его рыночной доли за счет творческого, эффективного и прибыльного управления процессами создания и распространения видео-, телевизионной продукции с учетом современных запросов целевой аудитории, уровня развития ИКТ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Шығармашылық бірлестіктің стратегиялық саясатын қалыптастыру.
2. Шығармашылық бірлестіктің қызметін жедел басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Шығармашылық бірлестіктің стратегиялық саясатын қалыптастыру.
Дағды 1:
Шығармашылық бірлестіктің стратегиялық саясатын қалыптастыру. Дайындық жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:
1. Әр түрлі көздерден маңызды деректерді жинап, өңдеп, талдау жүргізу; олардан ақпарат алу; жалпы ережелер немесе қорытындылар қалыптастыру үшін фрагменттерді біріктіру; объектілер немесе әрекеттер туралы ақпаратты белгілі бір тәртіппен немесе схема бойынша құрылымдау; білімді шығару.
2. Шығармашылық бірлестіктің қызмет бағыттары бойынша стратегияны әзірлеу.
3. Шығармашылық бірлестіктің қызметін стратегиялық жоспарлау.
4. Шығармашылық бірлестіктің бизнес-процестерін жобалау.
5. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасын талдау.
6. Потенциалды, тенденцияларды және даму стратегияларын анықтау.
7. Қарыз қаражаттарының көздерін анықтау.
8. Жобалардың орындау мерзімдерін анықтау.
9. KPI қалыптастыру.
10. Шығармашылық бірлестіктің мүдделерін қорғау.
11. Жаңалықтар ағынын қолдау үшін кәсіби қоғамдар мен байланыстарды құру.
12. Редакциялық алқаны құру.
13. Прецессиондық желіні дамыту.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілері, жоғары тұрған қаржылық және бақылау-ревизиялық органдардың актілері, еңбек және әлеуметтік даму, өндірістік жоспарлау және өндірісті жедел басқару мәселелері бойынша нормативтік және әдістемелік материалдар.
2. Ұйымның саясаты мен стратегиясы, даму перспективалары, оның ерекшеліктері.
3. Стратегиялық (соның ішінде инновациялық) менеджмент.
4. Медиа өнімдерінің номенклатурасы, орындалатын жұмыстар мен қызметтердің түрлері, ең жақсы отандық және әлемдік жетістіктер.
5. Өндіріс технологиясының негіздері, медиа өнімдерін қабылдау және тапсыру, ұйымдастыру.
6. Деректерді беру, хабар тарату, пакеттік коммутаторлау, телекоммуникациялық жүйелерді басқару және пайдалану негіздері.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өндірістік қауіпсіздік және еңбек қорғау ережелері, қоршаған ортаны қорғау нормалары, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен қорғау үшін ұжымдық және жекелей қорғаныс құралдары және басқа да талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Шығармашылық бірлестіктің стратегиялық саясатының тиімділігін талдау.
Машықтар:
1. ТҚК бизнес-процестерінің тиімділігіне талдау жүргізу.
2. Ресурстарды пайдалану тиімділігін талдау.
3. ТҚК Қаржы-шаруашылық қызметін талдау.

1. Формирование стратегической политики творческого объединения.
2. Оперативное управление деятельностью творческого объединения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование стратегической политики творческого объединения.
Навык 1:
Осуществление формировки, стратегической политики ТО. Проводить подготовительные работы
Умения:
1. Собирать, обрабатывать и анализировать значимые данные из различных источников, получать информацию из них, объединять фрагменты для формирования общих правил или выводов, структурировать информацию об объектах или действиях в определенном порядке или по определенной схеме согласно установленным правилам, извлекать знания.
2. Разрабатывать стратегию ТО по направлениям деятельности.
3. Проводить стратегическое планирование деятельности ТО.
4. Проектировать бизнес-процессы ТО.
5. Анализировать внутреннюю и внешнюю среду организации.
6. Определять потенциал, тенденции и стратегии развития.
7. Определять источники заемных средств.
8. Определять сроки исполнения проектов.
9. Формировать KPI.
10. Отстаивать интересы ТО.
11. Создавать профессиональные общества и контакты для поддержания потока новостей.
12. Создавать редакционную коллегию.
13. Развивать прецессионную сеть.
Знания:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты РК, вышестоящих финансовых и контрольно-ревизионных органов, нормативные и методические материалы по вопросам труда и социального развития, производственного планирования и оперативного управления производством.
2. Политика и стратегия, перспективы развития организации, ее особенности.
3. Стратегический (в том числе инновационный) менеджмент.
4. Номенклатура медиа продукции, виды выполняемых работ и услуг, лучшие отечественные и мировые достижения.
5. Основы технологии производства, приемки-сдачи медиа продукции, организации.
6. Основы передачи данных, вещании, пакетной коммутации, управления и эксплуатации телекоммуникационных систем.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществление анализа эффективности стратегической политики ТО
Умения:
1. Проводить анализ эффективности бизнес-процессов ТО.
2. Анализировать эффективность использования ресурсов.
3. Анализировать финансово-хозяйственную деятельность ТО.

4. KPI талдау.
5. Тәуекелдерді талдау.
Білімдер:
1. Саясат және стратегия, ұйымның даму перспективалары, оның ерекшеліктері.
2. Стратегиялық (соның ішінде инновациялық) менеджмент.
3. Адам капиталы басқарудың негіздері.
4. Корпоративтік стандарттар мен қызметкерлерді бейімдеу әдістемелері.
5. Медиа өнімдерінің номенклатурасы, орындалатын жұмыстар мен қызметтердің түрлері, ең жақсы отандық және әлемдік жетістіктер.
6. Өндіріс технологиясының негіздері, медиа өнімдерін қабылдау және тапсыру, ұйымдастыру.
7. Талдау жүргізудің теориясы, әдістері, құралдары.
8. Бизнес-процестердің тиімділігін бағалау әдістемелері (салмақталған көрсеткіштер жүйесі, операциялар тізбегін талдау, шектеулер теориясы, ауытқуларды талдау және қосылған құнды құру нүктелерін талдау).
9. KPI қалыптастыру тәсілдері.
10. Тәуекелдерді басқарудың теориясы, әдістері, құралдары.
11. Ішкі еңбек тәртібі, өндірістік қауіпсіздік және еңбек қорғау ережелері, қоршаған ортаны қорғау нормалары, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен қорғау үшін ұжымдық және жекелей қорғаныс құралдары және басқа да талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Бизнес-процестерді жоспарлау және жобалардың бизнес-жоспарларын құру
Машықтар:
1. Жобалардың өмірлік циклінің перспективасына стратегиялық көзқарасты қалыптастыру.
2. Оппоненттердің және мүдделі сыртқы ұйымдардың пікірлерін ескере отырып, стратегияны, соның ішінде ұйымдық құрылымды әзірлеу.
3. Процесс диаграммаларын (блок-схемаларды) құрастырып, бизнес-процестерді орындау алгоритмдерін ұсыну.
4. Бизнес-процестерді шығармашылық бірлестіктің ұйымдық құрылымына сәйкес бөлу және бизнес-процестерді басқару органдарын анықтау.
5. Жекелеген бизнес-процестердің, рәсімдердің, жұмыстар кешендерінің және олардың орындаушыларының тиімділігін бағалау.
6. Ұйымның құндылықтары мен саясатына сәйкес нақты жағдайларда жүйелік шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Саясат және стратегия, видео- және телевизиялық өнімдер жасау жобаларының даму перспективалары.
2. Стратегиялық және инновациялық менеджмент.
3. Корпоративтік стандарттар мен қызметкерлерді бейімдеу әдістемелері.
4. Ұйымның шаруашылық-қаржылық қызметін экономикалық талдау жүргізу әдістері, ішкі шаруашылық резервтерді анықтау.
5. Тәуекелдерді басқарудың теориясы, принциптері, әдістері, технологиялары.
6. Ұйымның сыртқы орта факторларын талдау принциптері, әдістері, технологиялары.
7. Ұйымдық құрылымдарды талдау принциптері, әдістері, технологиялары, құралдары.
8. Ұйымның күшті және әлсіз жақтарын талдау принциптері, әдістері, технологиялары, құралдары.

4. Анализировать KPI.
5. Анализировать риски.
Знания:
1. Политика и стратегия, перспективы развития организации, ее особенности.
2. Стратегический (в том числе инновационный) менеджмент.
3. Основы управления человеческим капиталом.
4. Корпоративные стандарты и методики адаптации сотрудников.
5. Номенклатура медиа продукции, виды выполняемых работ и услуг, лучшие отечественные и мировые достижения.
6. Основы технологии производства, приемки-сдачи медиа продукции, организации.
7. Теория, методы, инструменты проведения анализа.
8. Методики оценки эффективности бизнес-процессов (система сбалансированных показателей, анализ последовательности операций, теория ограничений, анализ отклонений и анализ точек создания добавленной стоимости).
9. Способы формирования KPI.
10. Теория, методы, инструменты управления рисками.
11. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Осуществление планировки бизнес-процессов и составление бизнес-планов проектов
Умения:
1. Формировать стратегическое видение перспективы жизненного цикла проектов.
2. Разрабатывать стратегию, включая организационную структуру, с учетом мнений оппонентов и заинтересованных внешних организаций.
3. Строить диаграммы потока (блок-схемы) и представлять алгоритмы выполнения бизнес-процессов.
4. Распределять бизнес-процессы по организационной структуре ТО и определять органы управления бизнес-процессами.
5. Оценивать эффективность отдельных бизнес-процессов, процедур, комплексов работ и их исполнителей.
6. Принимать системные решения в конкретных ситуациях в соответствии с ценностями и политикой организации.
Знания:
1. Политика и стратегия, перспективы развития организации и проектов создания видео-, телевизионной продукции.
2. Стратегический и инновационный менеджмент.
3. Корпоративные стандарты и методики адаптации сотрудников.
4. Методы проведения экономического анализа хозяйственно-финансовой деятельности организации, выявления внутрихозяйственных резервов.
5. Теория, принципы, методы, технологии риск-менеджмента.
6. Принципы, методы, технологии анализа факторов внешней среды организации.
7. Принципы, методы, технологии, инструменты анализа организационных структур.
8. Принципы, методы, технологии, инструменты анализа сильных и слабых сторон организации.

9. Ұйымның нарықтық шаруашылық және қаржылық менеджмент әдістері.
10. БАҚ және ұйымның өндірістік қызметінің ерекшелігі.
11. Бизнес-процестерді функционалдық модельдеу методологиялары.
12. Ішкі еңбек тәртібі, өндірістік қауіпсіздік және еңбек қорғау ережелері, қоршаған ортаны қорғау нормалары, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен қорғау үшін ұжымдық және жекелей қорғаныс құралдары және басқа да талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Шығармашылық бірлестіктің қызметін жедел басқару.
Дағды 1:
Жобалардың, жоспарлардың/процесстердің өмірлік цикліне жедел басқару жүргізу.
Машықтар:
1. Адам ресурстарын бөлу.
2. Персоналды белсенді шығармашылық қызметке ынталандыру.
3. Стратегиялық басқарудың элементтерін кешенді түрде қолдану.
4. Стратегияның жүзеге асырылуын бақылау.
5. Жоспарларды, жобаларды, жағдайларды, ықтимал тәуекелдерді және нәтижелерді бағалау, талдау және басқару, берілген тапсырмалар аясында.
6. Жекелеген бизнес-процестердің, рәсімдердің, жұмыстар кешендерінің және олардың орындаушыларының тиімділігін бағалау.
7. Салыстырмалы көпкритериялық талдау нәтижелеріне сәйкес стратегиялық басқару жоспарларын түзету және оңтайландыру.
8. Медиа өнімдерін шығаруын басқару.
9. Материалдық, қаржылық және техникалық ресурстарды рационалды пайдалануды бақылау.
Білімдер:
1. Менеджмент, тәуекелдерді басқару теориясы, әдістері және құралдары.
2. Экономиканың негіздері.
3. Интеллектуалдық меншік бағалаудың негіздері және оны коммерциялау.
4. Продюсерлердің қызметін координациялау және бақылау.
5. Талдау жүргізудің теориясы, әдістері, тәсілдері, құралдары.
6. Тәуекелдерді басқарудың теориясы, әдістері және құралдары.
7. Жабдықты пайдалану бойынша дефектілік ведомостерді, паспорттарды, альбомдарды, нұсқаулықтарды және басқа техникалық құжаттаманы әзірлеу тәртібі.
8. Ұйымның өндірістік қуаттары, техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, жабдықтың мақсаты мен жұмыс режимдері, оны пайдалану ережелері.
9. БАҚ және ұйымның өндірістік қызметінің ерекшелігі.
10. Жоспарлық және есептік құжаттаманы әзірлеу және рәсімдеу, тауарлы-материалдық құндылықтарды сақтау бойынша стандарттар, техникалық талаптар және басқа да нұсқаулық материалдар.
11. Ұйымның медиа өнімдерін өндіру технологиялары және материалдарға, дайын медиа өнімдеріне қойылатын талаптар.
12. Ішкі еңбек тәртібі, өндірістік қауіпсіздік және еңбек қорғау ережелері, қоршаған ортаны қорғау нормалары, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен қорғау үшін ұжымдық және жекелей қорғаныс құралдары және басқа да талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Ұйымның оперативтік басқару бойынша процестер мен құжат айналымын әкімшілендіру.
Машықтар:

9. Рыночные методы хозяйствования и финансового менеджмента организации.
10. Специфика отрасли СМИ и производственной деятельности организации.
11. Методологии функционального моделирования бизнес-процессов.
12. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Оперативное управление деятельностью творческого объединения
Навык 1:
Осуществлять оперативное управление жизненным циклом проектов, планов/процессов
Умения:
1. Распределять человеческие ресурсы.
2. Стимулировать персонал к активной творческой деятельности.
3. Комплексно применять элементы стратегического управления.
4. Контролировать реализацию стратегии.
5. Управлять, включая оценку, анализ планов, проектов, ситуаций, возможных рисков и результатов в рамках поставленных задач.
6. Оценивать эффективность отдельных бизнес-процессов, процедур, комплексов работ и их исполнителей.
7. Корректировать и оптимизировать планы стратегического управления по результатам сопоставительного многокритериального анализа.
8. Управлять выпуском медиа продукции.
9. Контролировать рациональное использование материальных, финансовых и технических средств.
Знания:
1. Теория, методы и инструменты менеджмента, управления рисками.
2. Основы экономики.
3. Основы оценки интеллектуальной собственности и ее коммерциализации.
4. Координация и контроль деятельности продюсеров.
5. Теория, методы, способы, инструменты проведения анализа.
6. Теория, методы и инструменты управления рисками.
7. Порядок составления ведомостей дефектов, паспортов, альбомов, инструкций и другой технической документации по эксплуатации оборудования.
8. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования организации, правила его эксплуатации.
9. Специфика отрасли СМИ и производственной деятельности организации.
10. Стандарты, технические условия и другие руководящие материалы по разработке и оформлению плановой и учетной документации, на хранение товарно-материальных ценностей.
11. Технологии производства медиа продукции организации и требования, предъявляемые к материалам и готовой медиа продукции.
12. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Администрировать процессы и документооборот по операционному управлению организацией
Умения:

1. Стратегиялық және оперативтік басқару мәселелері бойынша табысты корпоративтік тәжірибелерді талдау.
2. Ұйымдармен, мекемелермен және кәсіпорындармен, сондай-ақ студияға (бас редакция, шығармашылық бірлестік) жұмысқа шақырылған тұлғалармен келісімшарттар жасау және олардың орындалуын бақылау.
3. Ұйымның қызмет стандарттарын әзірлеуді және процестерді унификациялауды басқару.
4. Персоналмен қамтамасыз ету, бағалау, даму және еңбек ақы жүйелерін қалыптастыру, корпоративтік әлеуметтік бағдарламалар мен әлеуметтік саясат, шығындар және персонал бюджетінің қалыптасуы бойынша ережелерді (бағдарламалар, ұсыныстар және басқа құжаттар) әзірлеуді басқару; қызметтер жеткізушілерімен персоналды басқару бойынша келісімшарттарды жасау және олардың алдын ала рәсімдерін жүргізу; сондай-ақ персоналды оперативтік басқару жүйелерін дамыту және құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру, қажетті түзету және алдын алу шараларын енгізу.
5. Шығармашылық редакциялық алқаның жұмысын координациялау.
Білімдер:
1. Инновацияларды ескере отырып, ұйымның даму және тиімділігін басқару әдістері.
2. Жоспарлардың және міндеттердің орындалуын талдау, олардың экономикалық тиімділігін анықтау әдістері.
3. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын бағалау әдістері.
4. Оперативтік басқару процестерін аудиттеу және контроллинг жүргізу әдістері.
5. Бизнес-процестер, мамандықтар, еңбек нормалары бойынша стандарттар жүйелері.
6. Бюджеттерді қалыптастыру және бақылау технологиялары мен әдістері.
7. Персоналды және олардың еңбек нәтижелерін бағалау нысандары мен әдістері.
8. Ұйымның мақсаттары, даму стратегиясы.
9. Ұйымның бизнес-жоспары және бизнес-процестері.
10. Ұйымның басқару саясаты.
11. Ұйымның ұйымдастырушылық-штаттық құрылымы.
12. БАҚ редакциялық саясаты.
13. Қазақстан Республикасының БАҚ туралы заңнамасы.
14. Ішкі еңбек тәртібі, өндірістік қауіпсіздік және еңбек қорғау ережелері, қоршаған ортаны қорғау нормалары, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен қорғау үшін ұжымдық және жекелей қорғаныс құралдары және басқа да талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
Ұжымның қызметінің нәтижелерін ұйымдастыру және бағалау, кәсіби қызметке, жауапкершілік аймағына және салаға сәйкес міндеттер қою, шығармашылық процестерді/жобаларды командалық түрде жүзеге асыру жолдарын оңтайландыру.
Машықтар:
1. Продюсерлермен, режиссерлермен, сценаристтермен және жобалық команданың мүшелерімен тиімді коммуникация орнату, ақпаратты өңдеу және алынған нәтижелер негізінде шешімдер қабылдау.

1. Анализировать успешные корпоративные практики по вопросам стратегического и оперативного управления.
2. Заключать договоры и контролировать их выполнение с организациями, учреждениями и предприятиями, а также с приглашаемыми для работы в студию (главную редакцию, ТО).
3. Управлять разработкой стандартов деятельности организации и унификацией процессов.
4. Управлять разработкой положений (программ, предложений и иных документов) по обеспечению персоналом, формированию систем оценки, развития и оплаты труда, корпоративным социальным программам и социальной политике, затратам и формированию бюджета на персонал, заключению договоров по управлению персоналом с поставщиками услуг, а также проводить предварительные процедуры по их заключению и развивать системы операционного управления персоналом и работы структурных подразделений, включая необходимые корректирующие и превентивные меры.
5. Координировать работу художественно-редакционного совета.
Знания:
1. Методы управления развитием и эффективностью организации с учетом инноваций.
2. Методы анализа выполнения планов и задач, определения их экономической эффективности;
3. Методы оценки работы структурных подразделений.
4. Методы проведения аудита и контроллинга оперативных управленческих процессов;
5. Системы стандартов по бизнес-процессам, профессиям, нормам труда.
6. Технологии и методы формирования и контроля бюджетов.
7. Формы и методы оценки персонала и результатов их труда.
8. Цели, стратегия развития организации.
9. Бизнес-план и бизнес-процессы организации.
10. Политика управления организации.
11. Организационно-штатная структура организации.
12. Редакционная политика СМИ.
13. Законодательство Республики Казахстан о масс-медиа.
14. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Организовывать и оценивать результаты деятельности коллектива, ставить задачи в соответствии с профессиональной деятельностью, зоной и сферы ответственности, оптимизировать пути реализации творческих процессов/проектов в командном порядке
Умения:
1. Эффективно коммуницировать с продюсерами, режиссерами, сценаристами и членами проектных команд, обрабатывать информацию и принимать решения на основе полученных результатов.

2. Өз жауапкершілік аймағында әлеуметтік және этикалық аспектілерді ескере отырып шешімдер (пікірлер) қабылдау.
3. Өкілеттіктерді делегирлеу.
4. Таңдалған жобаларда шығармашылық авторлық қызметпен айналысу.
5. Командалық қызметке стратегиялық басқарудың элементтерін кешенді түрде қолдану.
6. Командалық қызметті бақылау және ынталандыру.
7. Персоналдың жұмысы аясында жоспарларды, жобаларды, жағдайларды, ықтимал тәуекелдерді және нәтижелерді бағалау және талдау.
8. Адам капиталының (потенциалы, мотивациясы, мобильдігі) сапалы талдауына негізделе отырып, персонал қызметін басқару.
Білімдер:
1. Командалық құрылым (соның ішінде экстремалды командалық құрылым).
2. Өндіріс технологиясының, көркем эстетиканың, медиа өнімдерін сертификаттау және қабылдау негіздері.
3. Нарық конъюнктурасын ескере отырып, медиа өнімдерді жасау бойынша отандық және әлемдік тәжірибелер, бизнес-процестерді ұйымдастырудың прогрессивті әдістері.
4. Интеллектуалдық меншікті қорғаудың құқықтық негіздері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өндірістік қауіпсіздік және еңбек қорғау ережелері, қоршаған ортаны қорғау нормалары, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен қорғау үшін ұжымдық және жекелей қорғаныс құралдары және басқа да талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Тәртіптілік
Бастамашылық
Басшылық қасиеттер
Кәсіби коммуникация
Еңбекқорлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Режиссер
7
Продюсер (общий профиль)
25. Кәсіптің карточкасы "Бас режиссер":
Топтың коды:
1332-2
Қызмет атауының коды:
1332-2-006
Кәсіптің атауы:
Бас режиссер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 17 тамызда № 15495 болып тіркелді.
Параграф 3. Бас режиссер.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) кадрларды дайындау бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мәдениет және/немесе білім беру саласында 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша немесе Жұмыс органы бекітетін басым мамандықтар бойынша шетелдік жоғары оқу орындарын аяқтаған адамдар үшін және өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) кадрларды дайындау бағыты бойынша ғылыми дәрежесі бар адамдар үшін 2 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Түсіру және монтаждау процестерін шығармашылық басқару арқылы медиа өнімдерді құру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2. Принимать решения (суждения) с учетом социальных и этических аспектов в зоне своей ответственности.
3. Делегировать полномочия.
4. Заниматься творческой авторской деятельностью в избранных проектах.
5. Комплексно применять элементы стратегического управления к командной деятельности.
6. Контролировать и стимулировать командную деятельность.
7. Оценивать и анализировать планы, проекты, ситуации, возможные риски и результаты в рамках работы персонала.
8. Управлять деятельностью персонала на основе качественного анализа человеческого капитала (потенциала, мотивации, мобильности).
Знания:
1. Тимбилдинг (в том числе экстремальное командообразование).
2. Основы технологии производства, художественной эстетики, сертификации и приемки медиа продукции.
3. Передовой отечественный и мировой опыт создания медиа продукции с учетом конъюнктуры рынка, прогрессивные методы организации бизнес-процессов.
4. Правовые основы защиты интеллектуальной собственности.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Дисциплинированность
Инициативность
Лидерские качества
Профессиональная коммуникация
Трудолюбие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Режиссер
7
Продюсер (общий профиль)
25. Карточка профессии "Главный режиссер":
Код группы:
1332-2
Код наименования занятия:
1332-2-006
Наименование профессии:
Главный режиссер
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2017 года № 15495.
Параграф 3. Главный режиссер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в сфере культуры и/или образования не менее 5 лет либо не менее 4 лет для лиц, завершивших обучение по программам послевузовского образования в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Рабочим органом, и для лиц, имеющих ученую степень по направлению подготовки кадров: искусство и гуманитарные науки (искусство).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Создание медиа продуктов путем творческого управления съемочным и монтажным процессами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. ШБ көркемдік персоналын жедел басқару
2. ШБ шығармашылық-өндірістік қызметін қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
ШБ көркемдік персоналын жедел басқару
Дағды 1:
ШБ-тің көркемдік персоналды операциялық басқару жүйесін әзірлеу
Машықтар:
1. Ақпаратты жинау, талдау және құрылымдау, білім алу.
2. ШБ көркемдік персоналын жедел басқару мәселелері бойынша табысты тәжірибелерді талдау.
3. ШБ көркемдік персоналына жедел мақсаттар қою.
4. Көркемөнер қызметкерлеріне тапсырмалар беру, оларды орындау үшін ресурстарды анықтау және орындалуын бақылау.
5. ШБ көркемдік персоналының қызметін басқаруда жоспарлар, бағдарламалар мен рәсімдерді әзірлеу.
6. ШБ көркемдік персоналмен қамтамасыз ету, бағалау, дамыту, еңбекақы төлеу жүйелерін қалыптастыру және корпоративтік әлеуметтік бағдарламалар бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Ақпаратты жинау, талдау, жүйелеу, сақтау және сақтау, одан білім алу әдістері.
2. Тәуекелдерді басқару теориясы, әдістері, әдістері мен құралдары.
3. Режиссура, актерлік, драматургия теориясы, әдістері, практикасы.
4. Ұйымның мақсаттары, Даму стратегиясы.
5. ТҚК өндірістік қызметінің негіздері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Көркемдік персоналды операциялық басқаруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Шығармашылық процестерді жедел басқару мәселелері бойынша табысты корпоративтік тәжірибелерді талдау.
2. ТҚК көркемдік персоналына жедел мақсаттар қою.
3. Шығармашылық қызметкерлерге тапсырмалар беру, оларды орындау үшін ресурстарды анықтау және олардың орындалуын бақылау.
4. ТҚК шығармашылық қызметін басқаруда жоспарларды, бағдарламалар мен рәсімдерді іске асыру.
5. Бөлімшені жедел басқару, басқару іс-шаралары саласындағы процестерді бақылау, салыстыру және талдау, сондай-ақ жоспарлы көрсеткіштерден ауытқуды тудыратын факторларды анықтау.
6. Шығармашылық персоналмен Қамтамасыз ету, бағалау, дамыту, еңбекақы төлеу жүйелерін қалыптастыру және корпоративтік әлеуметтік бағдарламалар мен әлеуметтік саясат бойынша ұсыныстарды іске асыру.
Білімдер:
1. Режиссура, актерлік, драматургия теориялары, әдістері, практикасы.
2. Жоба арналған мақсатты аудитория, оның әлеуметтік және психологиялық сипаттамалары.
3. Ұқсас форматтағы және тақырыптағы медиа жобалардың отандық және әлемдік тәжірибесі.

1. Операционное управление художественным персоналом ТО
2. Обеспечение творческо-производственной деятельности ТО
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Операционное управление художественным персоналом ТО
Навык 1:
Разрабатывать систему операционного управления художественным персоналом ТО
Умения:
1. Собирать, анализировать и структурировать информацию, извлекать знания.
2. Анализировать успешные практики по вопросам оперативного управления художественным персоналом ТО.
3. Постановить оперативные цели художественному персоналу ТО.
4. Постановить задачи художественным работникам, определить ресурсы для их выполнения и контролировать исполнение.
5. Разрабатывать планы, программы и процедуры в управлении деятельностью художественным персоналом ТО.
6. Разрабатывать предложения по обеспечению ТО художественным персоналом, формированию систем оценки, развития, оплаты труда и корпоративным социальным программам.
Знания:
1. Методы сбора, анализа, систематизации, хранения и поддержания в актуальном состоянии информации, извлечения из нее знаний.
2. Теория, методы, способы и инструменты управления рисками.
3. Теория, методы, практика режиссуры, актерского мастерства, драматургии.
4. Цели, стратегия развития организации.
5. Основы производственной деятельности ТО.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Реализовывать операционное управление художественным персоналом
Умения:
1. Анализировать успешные корпоративные практики по вопросам оперативного управления творческими процессами.
2. Постановить оперативные цели художественному персоналу ТО.
3. Постановить задачи творческим работникам ТО, определить ресурсы для их выполнения и контролировать исполнение.
4. Реализовать планы, программы и процедуры в управлении творческой деятельностью ТО.
5. Контролировать, сравнивать и анализировать процессы в области оперативного управления подразделением, управленческих мероприятий, а также определять факторы, вызывающие отклонения от плановых показателей.
6. Реализовать предложения по обеспечению творческим персоналом, формированию систем оценки, развития, оплаты труда и корпоративным социальным программам и социальной политике.
Знания:
1. Теории, методы, практика режиссуры, актерского мастерства, драматургии.
2. Целевая аудитория, для которой предназначен проект, ее социальные и психологические характеристики.
3. Отечественный и мировой опыт медиа проектов аналогичного формата и тематики.

4. Медиа өнімдер тұжырымдамасын әзірлеу принциптері (оның ішінде модельдеу және дизайн), оны талдау және түзету әдістері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
ШБ шығармашылық-өндірістік қызметін қамтамасыз ету
Дағды 1:
Шығармашылық-өндірістік процестерге жетекшілік ету
Машықтар:
1. Видео фильмдер мен телебағдарламаларды жасаудың шығармашылық-өндірістік процесстерін ұйымдастыру.
2. ТО қызметінің шығармашылық концепциясын анықтау.
3. ТО-ның перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу.
4. Бекітілген жоспарлы көрсеткіштердің орындалуын қамтамасыз ету.
5. Медиа өнімдер жасаудағы отандық және әлемдік озық тәжірибені талдау және енгізу.
6. Эскиздер мен макеттердің көркемдік безендірілуінің қабылдануын ұйымдастыру.
7. Режиссер-постановщиктердің қойылымдарды даярлауға арналған жұмыстар кешенін бақылау.
8. Жаңа сахналық шығармаларды жасау бойынша авторлармен жұмыс жүргізу.
9. Қойылым топтары мен орындаушылардың құрамын қалыптастыру.
10. Көріністер, репетициялар мен сабақтар кезінде өндірістік және шығармашылық тәртіптің сақталуын бақылау.
11. Театрлар, концерттік ұйымдар, музыкалық, би және әуесқой ұжымдардың артистік және көркемдік персоналынан ТО шығармашылық активін қалыптастыру.
12. Ұжымда шығармашылық атмосфераны қалыптастыру және өнеркәсіптік-өндірістік персоналдың қабілеттерін толық жүзеге асыру үшін жағдай жасау.
13. Көркемдік-өндірістік персоналдың жұмысын үйлестіру.
14. Шығармашылық топтардың жазу мен монтажға дайындығын анықтау.
15. Медиа өнімді қабылдау.
16. Техникалық құралдарды пайдалануды бақылау.
17. Режиссерлер арасында жүктемені нормативтік негізде тиімді бөлу.
18. Режиссерлердің жұмысын ұйымдастырудың прогрессивті формаларын енгізу үшін жағдай жасау.
19. Заңнаманы сақтай отырып, бөлімшенің негізгі мәселелерін шешу.
20. Авторлық, орындаушылық және постановкалық сыйақылардың мөлшерлері, жұмысқа қабылдау, орын ауыстыру, жұмыстан шығару және үздік қызметкерлерді ынталандыру туралы ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ еңбек және өндірістік тәртіпті бұзушыларға тәртіптік жаза қолдану.
Білімдер:
1. БАҚ бөлімшесін басқару теориясы, әдістері, тәсілдері мен құралдары.
2. Талдау жүргізу теориясы, әдістері, құралдары.
3. Ұйымның дамуы мен тиімділігін басқару әдістері.
4. Персоналды және олардың еңбек нәтижелерін бағалау нысандары мен әдістері.

4. Принципы разработки концепции медиа продукции (в том числе моделирования и дизайна), методы ее анализа и коррекции.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Обеспечение творческо-производственной деятельности ТО
Навык 1:
Руководить творческо-производственными процессами
Умения:
1. Организовать творческо-производственные процессы создания видеофильмов и телепрограмм.
2. Определить творческую концепцию деятельности ТО.
3. Разрабатывать перспективные и текущие планы ТО.
4. Обеспечить выполнение утвержденных плановых показателей.
5. Анализировать и внедрять передовой отечественный и мировой опыт создания медиа продукции.
6. Организовать приемку макетов и эскизов их художественного оформления.
7. Контролировать комплекс работ по подготовке постановок режиссерами-постановщиками.
8. Вести работу с авторами по созданию новых сценических произведений.
9. Формировать составы постановочных групп и исполнителей.
10. Организовать контроль за соблюдением производственной и творческой дисциплины во время представлений, репетиций и занятий.
11. Формировать творческий актив ТО из артистичного и художественного персонала театров, концертных организаций, музыкальных, танцевальных и самодеятельных коллективов.
12. Создавать условия для творческой атмосферы в коллективе и полной реализации способностей работников художественно-производственного персонала.
13. Координировать работу художественно-производственного персонала.
14. Определять готовность творческих групп к записи и монтажу.
15. Принимать медиа продукцию.
16. Контролировать использование технических средств.
17. Рационально распределять нагрузку между режиссерами на нормативной основе.
18. Создавать условия для применения прогрессивных форм организации работы режиссеров.
19. Решать ключевые проблемы подразделения на основе соблюдения действующего законодательства.
20. Разрабатывать предложения относительно размеров авторского, исполнительского и постановочного вознаграждений, зачисления на работу, перемещения, увольнения и поощрения лучших работников, а также накладывать дисциплинарные взыскания на нарушителей трудовой и производственной дисциплины.
Знания:
1. Теория, методы, способы и инструменты управления подразделением СМИ.
2. Теория, методы, инструменты проведения анализа.
3. Методы управления развитием и эффективностью организации.
4. Формы и методы оценки персонала и результатов их труда.

5. Ұйымның мақсаттары, Даму стратегиясы.
6. Ұйымның Бизнес-жоспары және бизнес-процестері.
7. Ұйымның құрылымы.
8. Ұйымның ұйымдық-штаттық құрылымы.
9. Жалпы және әлеуметтік психологияның, еңбек әлеуметтануының және психологиясының, еңбек экономикасының, қауіпсіз еңбек жағдайларының негіздері.
10. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Сыртқы ортамен байланыс орнату және қолдау
Машықтар:
1. Аудиториямен кері байланысты ұйымдастыру (өндірістік поштаны қабылдау, БАҚ сайтында және әлеуметтік желілердегі беттерде хаттарға, қоңырауларға және түсініктемелерге жауап беру).
2. Жобаны (БАҚ) дамыту үшін аудиториядан алынған деректерді өңдеу нәтижелерін пайдалану.
3. Медиа өнімнің жоғары көркемдік деңгейін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Бұқаралық ақпаратты тұтыну және өндіру процесіндегі аудиторияның рөлі, қазіргі заманғы БАҚ аудиториясының негізгі сипаттамалары, аудиторияны зерттеудің негізгі әдістері.
2. Лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті қазіргі әдеби тілдердің ережелері мен нормалары.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Жүйелі ойлау
Бастамашылық
Көшбасшылық қасиеттер
шешендік өнер
бастамашылық
Кәсіби байланыс
Еңбекқорлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Режиссер
7
Продюсер (жалпы профиль)
26. Кәсіптің карточкасы "Бас продюсер":
Топтың коды:
1210-0
Қызмет атауының коды:
1210-0-015
Кәсіптің атауы:
Бас продюсер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Шығармашылық үдерісті қолдауды жан-жақты ұйымдастыру және барынша кең аудиторияның медиа өнімдерін ілгерілету есебінен жоғары сапалы сұранысқа ие отандық бейне -, телевизиялық өнімдер.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

5. Цели, стратегия развития организации.
6. Бизнес-план и бизнес-процессы организации.
7. Структура организации.
8. Организационно-штатная структура организации.
9. Основы общей и социальной психологии, социологии и психологии труда, экономики труда, безопасных условий труда.
10. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Устанавливать и поддерживать контакты с внешней средой
Умения:
1. Организовать обратную связь с аудиторией (принимать производственную почту, отвечать на письма, звонки и комментарии на сайте СМИ и страницах в социальных сетях).
2. Использовать результаты обработки данных, полученных от аудитории, для развития проекта (СМИ).
3. Обеспечивать высокий художественный уровень медиапродукта.
Знания:
1. Роль аудитории в процессе потребления и производства массовой информации, основные характеристики аудитории современных СМИ, основные методы изучения аудитории.
2. Правила и нормы современных литературных языков, необходимых для исполнения должностных обязанностей.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Системное мышление
Инициативность
Лидерские качества
Ораторское мастерство
Инициативность
Профессиональная коммуникация
Трудолюбие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Режиссер
7
Продюсер (общий профиль)
26. Карточка профессии "Генеральный продюсер":
Код группы:
1210-0
Код наименования занятия:
1210-0-015
Наименование профессии:
Генеральный продюсер
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Высококачественная востребованная отечественная видео-, телевизионная продукция за счет всесторонней организации поддержки творческого процесса и продвижения медиа продуктов максимально широкой зрительской аудитории.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Медиа өнімдерді құрудың шығармашылық процестерін қамтамасыз етуді қолдау бөлігінде ШБ стратегиясын орындау және дамыту
2. ШБ-тің маркетингтік стратегиясын іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Медиа өнімдерді құрудың шығармашылық процестерін қамтамасыз етуді қолдау бөлігінде ШБ стратегиясын орындау және дамыту
Дағды 1:
Шығармашылық жобаларды, жоспарларды, процестерді қамтамасыз етуді қолдау
Машықтар:
1. Стратегиялық басқару элементтерін кешенді қолдану.
2. Медиа өнімдерді құрудың шығармашылық процестерін қамтамасыз ету бөлігінде ТҚ стратегиясын іске асыруды бақылау.
3. Қойылған міндеттер шеңберінде жоспарларды, жобаларды, жағдайларды, ықтимал тәуекелдер мен нәтижелерді бағалау және талдау.
4. Медиа жобалардың тиімділігін бағалау.
5. Салыстырмалы көп өлшемді талдау нәтижелері бойынша стратегиялық басқару жоспарларын түзету және оңтайландыру.
6. Медиа өнімдерін шығаруды басқару.
7. Ағымдағы және жоспарланған жобаларды қаржыландыру үшін инвестицияларды іздеңіз және тартыңыз.
Білімдер:
1. Менеджмент, тәуекелдерді басқару теориясы, әдістері мен құралдары.
2. Экономика негіздері.
3. Зияткерлік меншікті бағалау және оны коммерцияландыру негіздері.
4. Адами капиталды басқару негіздері.
5. Продюсерлердің қызметін үйлестіру және бақылау.
6. Салыстырмалы талдау теориясы, әдістері, әдістері, құралдары.
7. Тәуекелдерді басқару теориясы, әдістері мен құралдары.
8. Қаржылық менеджмент.
9. Жабдықты пайдалану жөніндегі ақаулар ведомостарын, паспорттарды, альбомдарды, нұсқаулықтарды және басқа да техникалық құжаттамаларды жасау тәртібі.
10. Өндірістік қуаттар, техникалық сипаттамалар, құрылымдық ерекшеліктер, ұйым жабдықтарының мақсаты мен жұмыс режимдері, оны пайдалану ережелері.
11. Жоспарлы және есептік құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу, тауарлық-материалдық құндылықтарды сақтауға арналған стандарттар, техникалық шарттар және басқа да басшылық материалдар.
12. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Жобалардың бюджетін қалыптастыруды басқару
Машықтар:
1. Ақпаратты тиімді байланыстыру және өңдеу.
2. Ұйым бөлімшесінің қызметін, қаржылық және басқа ақпаратты талдаңыз.
3. Қолданыстағы стандарттар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану.
4. Ақпаратты көптеген көздерден синтездеңіз.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік құқықтық актілері, жоғары тұрған қаржылық және бақылау-ревизиялық органдар, еңбек және әлеуметтік даму, өндірістік жоспарлау мен операциялық басқару бойынша нормативтік және әдістемелік материалдар.

1. Исполнение и развитие стратегии ТО в части поддержки обеспечения творческих процессов создания медиа продукции
2. Реализация маркетинговой стратегии ТО
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Исполнение и развитие стратегии ТО в части поддержки обеспечения творческих процессов создания медиа продукции
Навык 1:
Поддерживать обеспечение творческих проектов, планов, процессов
Умения:
1. Комплексно применять элементы стратегического управления.
2. Контролировать реализацию стратегии ТО в части обеспечения творческих процессов создания медиа продукции.
3. Оценивать и анализировать планы, проекты, ситуации, возможные риски и результаты в рамках поставленных задач.
4. Оценивать эффективность исполнения медиа проектов.
5. Корректировать и оптимизировать планы стратегического управления по результатам сопоставительного многокритериального анализа.
6. Управлять выпуском медиа продукции.
7. Искать и привлекать инвестиции для финансирования текущих и планируемых проектов.
Знания:
1. Теория, методы и инструменты менеджмента, управления рисками.
2. Основы экономики.
3. Основы оценки интеллектуальной собственности и ее коммерциализации.
4. Основы управления человеческим капиталом.
5. Координация и контроль деятельности продюсеров.
6. Теория, методы, способы, инструменты сопоставительного анализа.
7. Теория, методы и инструменты управления рисками.
8. Финансовый менеджмент.
9. Порядок составления ведомостей дефектов, паспортов, альбомов, инструкций и другой технической документации по эксплуатации оборудования.
10. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы оборудования организации, правила его эксплуатации.
11. Стандарты, технические условия и другие руководящие материалы по разработке и оформлению плановой и учетной документации, на хранение товарно-материальных ценностей.
12. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Управлять формированием бюджета проектов
Умения:
1. Эффективно коммуницировать и обрабатывать информацию.
2. Анализировать деятельность подразделения организации, финансовую и другую информацию.
3. Применять действующие стандарты и нормативно-техническую документацию.
4. Синтезировать информацию из множества источников.
Знания:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты РК, вышестоящих финансовых и контрольно-ревизионных органов, нормативные и методические материалы по вопросам труда и социального развития, производственного планирования и оперативного управления производством.

2. Еңбек ұйымдастыру және кәсіпорынды басқару, әртүрлі техникалық, есеп және есеп беру құжаттамасын әзірлеу, жүргізу және ресімдеу бойынша ережелер, нұсқаулар және басқа жетекші материалдар.
3. Еңбек, шаруашылық, қаржы келісімдері мен тарифтік келісімдердің жасалуы мен орындалу тәртібі.
4. Ресурстардың шығысын нормалау, өнімнің өзіндік құнын есептеу, ақша қаражаттарын қабылдау, кіріске алу, сақтау және пайдалану тәртібі.
5. Ұйымның қаржылық және өндірістік қызметін сақтандыру тәртібі.
6. Капитал салымдарын қаржыландыру және инвесторларды тарту тәртібі.
7. Ақша қаражаттары мен тауарлы-материалдық құндылықтарды инвентаризациялау ережелері, қаржылық есептеулердің формалары мен тәртібі.
8. Конструкторлық, жоспарлы және есеп құжаттамасын әзірлеу және ресімдеу, тауарлы-материалдық құндылықтарды сақтау бойынша стандарттар, техникалық талаптар және басқа жетекші материалдар.
9. Еңбек ақы төлеудің формалары мен жүйелері, оны ынталандыру, материалдық ынталандыру саясаты, құрылымдар мен штаттарды оңтайландыру жүйелері, еңбек тәртібін нығайту.
10. Ішкі еңбек тәртібі, өндірістік қауіпсіздік және еңбек қорғау ережелері, қоршаған ортаны қорғау нормалары, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен қорғау құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 3:
ШБ стратегиялары мен мүдделерін әртүрлі мүдделі тараптармен, оның ішінде жоғары тұрған басшылармен және әріптестік ұйымдармен, мемлекеттік басқару және реттеу органдарымен келісу
Машықтар:
1. Мүдделерді үйлестіру және мақсаттарға жету мақсатында Тараптар арасында пікір алмасу кезінде тиімді коммуникациялар жүргізу және ақпаратты сыни тұрғыдан талдау.
2. Қатынастарды қалыпқа келтіруге, өзгертуге және түбегейлі жаңа өзара әрекеттесуге қол жеткізуге бағытталған қақтығыстарды басқару.
3. Презентациялар, кеңестер және келіссөздер жүргізу.
4. Оқиғалардың дамуын модельдеу және болжау.
5. Ұйымның құндылықтары мен саясатына (жауапкершілік аймағында) сәйкес нақты жағдайларда жүйелі шешімдер қабылдау.
6. Сәйкестендіру нәтижелерін талдау және қорытындылау.
Білімдер:
1. ҚР заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілері, жоғары тұрған қаржы және бақылау-тексеру органдары, Еңбек және әлеуметтік даму, өндірістік жоспарлау және өндірісті жедел басқару мәселелері бойынша нормативтік және әдістемелік материалдар.
2. Қақтығыстарды басқару теориясы, принциптері, әдістері, әдістері, құралдары.
3. Еңбек әлеуметтануы мен психологиясының негіздері.
4. Кәсіпорын шығаратын медиа өнімдердің номенклатурасы, орындалатын жұмыстар мен қызметтердің түрлері, ТҚК шығармашылық және көркемдік жетістіктері.

2. Положения, инструкции и другие руководящие материалы по организации труда и управления предприятием, разработке ведению и оформлению различной технической, учетной и отчетной документации.
3. Порядок заключения и исполнения трудовых, хозяйственных, финансовых договоров и тарифных соглашений.
4. Порядок разработки норм расхода ресурсов, расчет себестоимости продукции, приемки, оприходования, хранения и расходования денежных средств, товарно-материальных и других ценностей.
5. Порядок страхования финансовой и производственной деятельности организации.
6. Порядок финансирования капитальных вложений и привлечения инвесторов.
7. Правила проведения инвентаризаций денежных средств и товарно-материальных ценностей, формы и порядок финансовых расчетов.
8. Стандарты, технические условия и другие руководящие материалы по разработке и оформлению конструкторской, плановой и учетной документации, на хранение товарно-материальных ценностей.
9. Формы и системы оплаты труда, его стимулирования, политики материального стимулирования, системы рационализации структур и штатов, укрепления дисциплины труда.
10. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 3:
Согласовывать стратегии и интересы ТО с различными заинтересованными сторонами, в том числе вышестоящими руководителями и партнерскими организациями, органами государственного управления и регулирования
Умения:
1. Вести эффективные коммуникации и критически анализировать информацию при обмене мнениями между сторонами с целью согласования интересов и достижения целей.
2. Управлять конфликтами, направленными на нормализацию, изменение отношений и достижение принципиально новых взаимодействий.
3. Проводить презентации, консультации и переговоры.
4. Моделировать и прогнозировать развитие событий.
5. Принимать системные решения в конкретных ситуациях в соответствии с ценностями и политикой организации (в зоне ответственности).
6. Анализировать и подводить результаты согласования.
Знания:
1. Законодательные и нормативно-правовые акты РК, вышестоящих финансовых и контрольно-ревизионных органов, нормативные и методические материалы по вопросам труда и социального развития, производственного планирования и оперативного управления производством.
2. Теория, принципы, методы, способы, инструменты управления конфликтами.
3. Основы социологии и психологии труда.
4. Номенклатура выпускаемой предприятием медиа продукции, виды выполняемых работ и услуг, творческие и художественные достижения ТО.

5. Өндіріс технологиясының негіздері, көркем эстетика, сертификаттау және медиа өнімдерді қабылдау.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
ШБ-тің маркетингтік стратегиясын іске асыру
Дағды 1:
Медиа өнімдерін насихаттау
Машықтар:
1. Ақпаратты жинау, талдау және құрылымдау, білім алу.
2. Мақсатты аудитория, оның мінез-құлқы және бәсекеге қабілетті ортасы туралы деректерді талдаңыз.
3. Бәсекелестік барлау жүргізу.
4. Медиа өнімдер нарығындағы үрдістерді бақылау.
5. SWOT талдауын жүргізу.
6. Медиа өнімдерге сұранысты зерттеу үшін әлеуметтанулық зерттеу деректерін пайдаланыңыз.
7. Болжамдық перспективалық жоспарлауды жүзеге асыру.
8. Негізделген стратегиялық шешімдер қабылдау.
9. Шарттарды басқару.
10. Қоғамның және ұйым үшін маңызды басқа актерлердің белгілі бір мәселелер бойынша ақпаратқа деген қажеттіліктерін бағалау және болжау.
11. Салыстырмалы талдау процесінде өзгерген өз идеяларын кумулятивті әлеуметтік тапсырыспен үйлестіруден синергетикалық әсерге қол жеткізу.
12. Ұжымның шығармашылық белсенділігін ынталандыру, оны болашақты жоспарлауда және ағымдағы медиа өнімдерді өндіруде шығармашылық жобаларға тарту және ынталандыру.
Білімдер:
1. Салыстырмалы талдау, басқару, шешім қабылдау теориясы, әдістері, құралдары.
2. Қақтығыстарды басқару теориясы, әдістері, құралдары.
3. Шығармашылық қиялды дамыту теориясы, әдістері, құралдары.
4. Маркетинг негіздері.
5. Медиа өнімдер нарығының конъюнктурасы.
6. Нейролингвистикалық бағдарламалау негіздері.
7. Мақсатты аудиторияның ерекшеліктері, оның әлеуметтік және психологиялық сипаттамалары.
8. Мамандандырылған бағдарламалық жасақтама.
9. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Дағды 2:
Сыртқы орта мен өзара әрекеттесу, жобалардың болашағын жоспарлау, ШБ- мен шығарылатын медиа өнімнің оң имиджін қалыптастыру
Машықтар:
1. Жарнамалық, презентациялық және ақпараттық-талдамалық материалдарды, сондай-ақ ұйымның қызметі туралы анықтамаларды дайындауды басқару.
2. Жарнамалық науқандарды басқару.

5. Основы технологии производства, художественной эстетики, сертификации и приемки медиа продукции.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Реализация маркетинговой стратегии ТО
Навык 1:
Продвигать медиа продукцию
Умения:
1. Собирать, анализировать и структурировать информацию, извлекать знания.
2. Анализировать данные о целевой аудитории, ее поведении и конкурентном окружении.
3. Проводить конкурентную разведку.
4. Мониторить тенденции на рынке медиа продукции.
5. Проводить SWOT-анализ.
6. Использовать данные социологических исследований для изучения спроса на медиа продукцию.
7. Осуществлять прогностическое перспективное планирование.
8. Принимать обоснованные стратегические решения.
9. Управлять договорами.
10. Оценивать и прогнозировать потребности общества и других значимых для организации факторов в информации по определенной проблематике.
11. Добиваться синергетического эффекта от гармонизации трансформированных в процессе сопоставительного анализа собственных идей с кумулятивным социальным заказом.
12. Стимулировать творческую активность коллектива, привлекать и мотивировать его на творческие проекты в планировании будущей и производстве текущей медиа продукции.
Знания:
1. Теория, методы, инструменты сопоставительного анализа, менеджмента, принятия решений.
2. Теория, методы, инструменты управления конфликтами.
3. Теория, методы, инструменты развития творческого воображения.
4. Основы маркетинга.
5. Конъюнктура рынка медиа продуктов.
6. Основы нейролингвистического программирования.
7. Особенности целевой аудитории, ее социальные и психологические характеристики.
8. Специализированное программное обеспечение.
9. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Взаимодействовать с внешней средой, планировать будущее проектов, создавать положительный образ о ТО и выпускаемой медиа продукции
Умения:
1. Управлять подготовкой рекламных, презентационных и информационно-аналитических материалов, а также справок о деятельности организации.
2. Управлять рекламными кампаниями.

3. Психологиялық инерцияны басқарыңыз.
4. Медиа өнімдер нарығында перспективалық мүмкіндіктерді анықтау.
5. Қажеттіліктердің өзгеру тенденцияларын анықтаңыз.
6. Ұсынылған жобаларды іске асырудың орындылығын, олардың идеялық-көркемдік маңыздылығын, сондай-ақ олардың өтелімділігі мен рентабельділігін негіздеу.
7. Іскерлік келіссөздер жүргізу.
Білімдер:
1. Шығармашылық қиялды дамыту теориясы, әдістері, құралдары.
2. Маркетинг негіздері.
3. Медиа өнімдер нарығының конъюнктурасы.
4. Әлеуметтану негіздері.
5. Мақсатты аудиторияның ерекшеліктері, оның әлеуметтік және психологиялық сипаттамалары.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Жүйелі ойлау
Тәртіптілік
Бастамашылық
Көшбасшылық қасиеттер
Еңбекқорлық
Тұрақты өзін-өзі дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Режиссер
7
Продюсер (жалпы профиль)
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
27. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
28. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "РТРК "Қазақстан" АҚ.
Жоба жетекшісі: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Орындаушылар: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
29. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 28.10.2024ж.
30. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 29.10.2024 ж.
31. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 20.12.2024ж.
32. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2024 ж.
33. Болжалды қайта қарау күні: 12.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 635-НҚ бұйрығына
8-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Кинофильмдерді, видео және телевизиялық бағдарламаларды тарату бойынша қызмет"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Кинофильмдерді, видео және телевизиялық бағдарламаларды тарату бойынша қызмет" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді және Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласында қолданылады.

3. Управлять психологической инерцией.
4. Определять перспективные возможности на рынке медиа продукции.
5. Выявлять тенденции в изменении потребностей.
6. Обосновывать целесообразность реализации предложенных проектов, их идейно-художественное значение, а также их окупаемость и прибыльность.
7. Вести деловые переговоры.
Знания:
1. Теория, методы, инструменты развития творческого воображения.
2. Основы маркетинга.
3. Конъюнктура рынка медиа продуктов.
4. Основы социологии.
5. Особенности целевой аудитории, ее социальные и психологические характеристики.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Системное мышление
Дисциплинированность
Инициативность
Лидерские качества
Трудолюбие
Перманентное саморазвитие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Режиссер
7
Продюсер (общий профиль)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
27. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
28. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан"".
Руководитель проекта: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Исполнители: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
29. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 28.10.2024г.
30. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29.10.2024 г.
31. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 20.12.2024 г.
32. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2024 г.
33. Дата ориентировочного пересмотра: 12.12.2027 г.
Приложение 8 к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ
Профессиональный стандарт: "Деятельность по распространению кинофильмов, видео и телевизионных программ"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность по распространению кинофильмов, видео и телевизионных программ" разработан в соответствии с пунктом 5 статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в организациях и на предприятиях и применяется в области средств массовой информации Республики Казахстан.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – аппараттық-бағдарламалық кешенді және телекоммуникациялар желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және ақпараттық ықпалдастық әдістерінің жиынтығы;
2) бренд – басқа өндірушілердің өнімдеріне немесе қызметтеріне қарағанда бір өндірушінің өнімін немесе қызметін бірегейлендіретін атау, термин, дизайн, рәміз немесе кез келген басқа сипаттама;
3) білім – кәсіптік міндет аясындағы іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік міндет аясында жекелеген іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
5) бұқаралық ақпарат құралы – мерзімді баспа басылымы, теле -, радиоарна, интернет-басылым;
6) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін жұмыс түрі;
7) кәсіптік стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) информалды білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнын, сапасын және еңбек жағдайларын ескере отырып, білімге, іскерлікке, машықтарға, жұмыс тәжірибесіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағдылардың деңгейі мен мамандануы бойынша жіктейтін стандарттау жөніндегі құжат;
9) машық – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
10) нарық конъюнктурасы – нарықта қалыптасатын және сұраныс пен ұсыныс деңгейлерімен, нарықтық белсенділігімен, бағаларымен, сату көлемдерімен, пайыздық мөлшерлемелердің, валюта бағамының, жалақының, дивидендтердің қозғалысымен, сондай-ақ өндіріс пен тұтыну динамикасымен сипатталатын экономикалық жағдай;
11) ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – еңбек нарығы тарапынан біліктілікке сұранысты және білім беру жүйесі тарапынан, оның ішінде информалды білім беру тарапынан біліктілік ұсыныстарын реттеу мен келісудің құқықтық және институттық құралдары мен тетіктерінің кешені;
12) PR (Public Relations, пиар) – қоғамдық-экономикалық және саяси бәсекелестік жүйелерінде объектінің бейнесін (идея, тауар, қызмет, персонал, ұйым – фирма, бренд) өмірде идеал және қажетті етіп бекіту мақсатында сол бейнені жасау және әлеуметтік топтың құндылықтар қатарына енгізу технологиялары;

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информационно-коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;
2) бренд – это название, термин, дизайн, символ или любая другая характеристика, которая идентифицирует продукт или услугу одного производителя в отличие от продуктов или услуг других производителей;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
6) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
7) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
8) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
9) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
10) конъюнктура рынка – экономическая ситуация, складывающаяся на рынке и характеризующаяся уровнями спроса и предложения, рыночной активностью, ценами, объемами продаж, движением процентных ставок, валютного курса, заработной платы, дивидендов, а также динамикой производства и потребления;
11) национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
12) PR (Public Relations, пиар) – технологии создания и внедрения при общественно-экономических и политических системах конкуренции образа объекта (идеи, товара, услуги, персоналии, организации – фирмы, бренда) в ценностный ряд социальной группы, с целью закрепления этого образа как идеального и необходимого в жизни;

13) PR-стратегия – мақсатты аудиториямен жұмыс істеу арқылы компанияның жобасын/ өнімін/ нарықта ілгерілетуге бағытталған құрылымдық іс-әрекеттер, яғни қоғамдық пікірді басқару үшін ақпаратты пайдалану жоспары;
14) SMM (Social Media Marketing, әлеуметтік медиа маркетингі) – әлеуметтік медианы компанияны немесе брендті ілгерілету және басқа да бизнес-міндеттерді шешу арналары ретінде пайдалану жөніндегі іс-шаралар кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АКТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) БА – басшылық лауазымның біліктілік анықтамасы;
3) БСА – біліктіліктің салалық аясы;
4) БҰЖ – Біліктіліктің ұлттық жүйесі;
5) БҰА – Біліктіліктің ұлттық аясы;
6) БТБА – Біртұтас тарифтік-біліктілік анықтамасы;
7) ЭҚОК – экономикалық қызмет түрлерінің ортақ классификаторы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кинофильмдерді, видео және телевизиялық бағдарламаларды тарату бойынша қызмет.
5. Кәсіптік стандарттың коды: J59130044.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
J Ақпарат және байланыс.
59 Кино-, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламалар, дыбыс жазбалар және музыкалық шығармаларды шығару саласындағы қызмет;

13) PR-стратегия – структурированные действия, направленные на продвижение проекта/ продукта/ компании на рынке посредством работы с целевой аудиторией; то есть план использования информации для управления общественным мнением;
14) SMM (Social Media Marketing, маркетинг в социальных медиа)- – это комплекс мероприятий по использованию социальных медиа в качестве каналов для продвижения компаний или бренда и решения других бизнес-задач.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИКТ – информационно-коммуникационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) НСК – Национальная система квалификаций;
5) НРК – Национальная рамка квалификаций;
6) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Деятельность по распространению кинофильмов, видео и телевизионных программ.
5. Код профессионального стандарта: J59130044.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
J Информация и связь;
59 Производство кино-, видеофильмов и телевизионных программ, деятельность в сфере звукозаписи и издания музыкальных произведений;

59.1 Кино, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламаларды шығару бойынша қызмет;
59.13 Кино-, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламалар тарату бойынша қызмет;
59.13.0 Кино-, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламалар тарату бойынша қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кинофильмдерді, видео және телевизиялық бағдарламаларды тарату бойынша қызмет бұқаралық ақпарат құралдарында фильмдерді, бейне және телевизиялық бағдарламаларды тарату мен ілгерілетуді қамтиды. Стандарт аудиовизуалды контентті таратумен айналысатын мамандарға қойылатын құзыреттер мен біліктілік талаптарын реттейді. Ол диструбиция үдерістерін ұйымдастыру және басқару, өндірушілермен және алаңдармен ықпалдасу машықтарын, сондай-ақ кино және телевизия саласындағы құқықтық аспектілер мен маркетингтік стратегиялар туралы білімді қамтиды.

59.1 Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ;
59.13 Деятельность по распространению кино-, видеофильмов и телевизионных программ;
59.13.0 Деятельность по распространению кино-, видеофильмов и телевизионных программ.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность по созданию и трансляции телевизионных программ охватывает распространение и продвижение фильмов, видео и телевизионных программ в СМИ. Стандарт регламентирует компетенции и квалификационные требования к специалистам, занимающимся распространением аудиовизуального контента. Он включает в себя навыки организации и управления процессами дистрибуции, взаимодействия с производителями и площадками, а также знания о правовых аспектах и маркетинговых стратегиях в сфере кино и телевидения.

11. Кәсіптің карточкасы "Мультимедиялық баспалармен жұмыс жөніндегі консультант":
Топтың коды:
2431-2
Қызмет атауының коды:
2431-2-001
Кәсіптің атауы:
Мультимедиялық баспалармен жұмыс жөніндегі консультант
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
35 параграф. Жарнама менеджері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және менеджмент саласында қосымша даярлық, мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2431-3-003 - Бренд-менеджер
2431-2-004 - Жарнама жөніндегі маман
2431-3-008 - Дербес бренд-менеджер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Компаниялар мен ұйымдар үшін PR стратегиялары мен жарнамалық жоспарларды әзірлеу, беделді басқару және компания мен оның өнімдерін ілгерілету бойынша неғұрлым жалпы стратегиялық тәсілді қамтитын әдістер мәселелері бойынша кеңес беру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зерттеулер жүргізу, нарықты, трендтерді талдау
2. Өнімді немесе қызметті ілгерілету үшін ілгерілету стратегиясын, маркетингтік бағдарламаларды, жарнама стратегиясын, жарнамалық науқандарды жоспарлау және жүзеге асыру
3. Іскерлік серіктестермен, сарапшылармен, кеңесшілермен, ұйымның басқа құрылымдық бөлімшелерімен ықпалдастықты қамтамасыз ету
4. Маркетингтік бағдарламаларды жоспарлау және брендті ілгерілету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Зерттеулер жүргізу, нарықты, трендтерді талдау
Дағды 1:
Нарықты зерттеу және талдау, нарықтың мақсатты тұтынушылық сегменттерін анықтау
Машықтар:
1. Мәселелерді анықтау және зерттеу мақсаттарын тұжырымдау.
2. Зерттеу жүргізуге арналған құралдарды анықтау.
3. Ақпараттық және жарнамалық қызметтер нарығының мүмкіндіктерін, таралуын, үрдістері мен динамикасын талдау.
4. Маркетингтік ақпаратты жинау, сақтау және өңдеу әдістерін қолдану.
5. Білікті шешімдер қабылдау үшін практикалық мәліметтер базасын құру.
6. Заманауи техникалық байланыс құралдары мен компьютерлік технологияларды қолдана отырып ақпаратты өңдеу.
Білімдер:

11. Карточка профессии "Консультант по работе с мультимедийными изданиями":
Код группы:
2431-2
Код наименования занятия:
2431-2-001
Наименование профессии:
Консультант по работе с мультимедийными изданиями
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22003).
Параграф 35. Менеджер по рекламе
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и дополнительная подготовка в области менеджмента, стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2431-3-003 - Бренд-менеджер
2431-2-004 - Специалист по рекламе
2431-3-008 - Персональный бренд-менеджер
Основная цель деятельности:
Предоставление консультации компаниям и организациям по разработке PR-стратегий и рекламных планов, по вопросам управления репутацией и методов, охватывающих более общий стратегический подход по продвижению компании и ее продуктов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение исследований, анализ рынка, трендов
2. Планирование и реализация стратегии продвижения, маркетинговых программ, рекламной стратегии, рекламных кампаний для продвижения продукта или услуги
3. Обеспечение взаимодействия с деловыми партнерами, экспертами, консультантами, с другими структурными подразделениями организации
4. Планирование маркетинговых программ и продвижение бренда
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение исследований, анализ рынка, трендов
Навык 1:
Исследовать и анализировать рынок, определять целевые потребительские сегменты рынка
Умения:
1. Выявлять проблемы и формулировать цели исследования.
2. Определять инструменты для проведения исследования.
3. Анализировать возможности, распределение, тенденции и динамику рынка информационных и рекламных услуг.
4. Применять методы сбора, средства хранения и обработки маркетинговой информации.
5. Создавать практическую базу данных для принятия квалифицированных решений.
6. Обрабатывать информацию с использованием современных технических средств связи и компьютерных технологий.
Знания:

1. Кәсіпкерлік, коммерциялық және жарнамалық қызметті регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Әртүрлі зерттеудің негізгі әдістері (маркетинг, әлеуметтану, медиа және т.б.).
3. Ақпаратты жинау мен өңдеудің заманауи құралдары.
4. Нарық конъюнктурасы.
5. Әлеуметтану зерттеулерін жүргізу ерекшеліктері.
6. Жүйелік талдау қағидаттары.
7. Статистикалық есептеулерді орындауға арналған қолданбалы кеңсе бағдарламалары.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Маркетингтік зерттеулердің нәтижелеріне сәйкес тұтынушылардың белгілі бір өнімге/қызметке қойылатын талаптарына талдау жүргізу
Машықтар:
1. Маркетингтік зерттеулер жүргізу.
2. Алынған деректерді математикалық статистика әдістерін қолдана отырып өңдеу.
3. Клиенттердің қажеттіліктерін анықтау.
4. Тұтынушыларды және олардың талаптарын өнім түрлеріне қызығушылық бойынша жіктеу.
5. Тұтыну талаптарын бағалау үшін сапа көрсеткіштерін әзірлеу.
6. Клиенттің талаптарын іске асырудың техникалық мүмкіндігі мен олардың нарықтық тартымдылығын бағалау.
7. Бәсекелестік ортаны, нарық сыйымдылығын, тұтынушылардың сұраныстары мен мүмкіндіктерін талдау негізінде баға саясатын бағалау және әзірлеу.
Білімдер:
1. Нарықтық экономиканың даму заңдылықтары мен ерекшеліктері.
2. Өнімдер мен қызметтердің ішкі және сыртқы нарығының ерекшеліктері.
3. Әлеуетті серіктес компаниялардың корпоративтік нарықтық психологиясы.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Өндірілетін өнімге немесе көрсетілетін қызметке сұранысты ынталандыруды талдау
Машықтар:
1. Сатып алушылардың (пайдаланушылардың) қажеттіліктерін анықтау.
2. Жарнамалық науқандар бағыттарын анықтау.
3. Ұқсас өнімдер мен қызметтердің нарығын (сұраныс пен тұтынуды, ынталандырулар мен ауытқуларды, бәсекелестердің қызметін талдау) және оның даму үрдістерін зерттеу.
4. Өнімдер мен қызметтердің әртүрлі топтарына сұранысты ынталандыруды, сондай-ақ жарнамалық науқандардың сұраныстың артуына әсерін талдау.
Білімдер:
1. Брендті басқару құралдары.
2. Өнімдер мен қызметтердің ішкі және сыртқы нарығының ерекшеліктері.
3. Көрсетілетін қызметтер нарығындағы экономикалық микроклимат.
4. Баға белгілеу тәртібі, серіктестерді тарту стратегиялары және адалдық бағдарламалары (баға прайстары, жеңілдіктер, бонустар) .
5. Мінез-құлық психологиясының негіздері.
6. Сатып алу мінез-құлқын ынталандыру теориялары.

1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие предпринимательскую, коммерческую и рекламную деятельность.
2. Основные методы исследований различных видов (маркетинговые, социологические и медиа).
3. Современные средства сбора и обработки информации.
4. Конъюнктура рынка.
5. Особенности проведения социологических исследований.
6. Принципы системного анализа.
7. Прикладные офисные программы для выполнения статистических расчетов.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Проводить анализ требований потребителей к тому или иному продукту/услуге согласно результатам маркетинговых исследований
Умения:
1. Проводить маркетинговые исследования.
2. Обрабатывать полученные данные с помощью методов математической статистики.
3. Определять потребности клиентов.
4. Классифицировать клиентов и их требования по заинтересованности в видах продукта.
5. Разрабатывать метрики качества для оценки потребительских требований.
6. Оценивать техническую возможность реализации и рыночную привлекательность требований клиента.
7. Оценивать и разрабатывать ценовую политику на основе анализа конкурентной среды, емкости рынка, запросов и возможностей потребителей.
Знания:
1. Закономерности и особенности развития рыночной экономики.
2. Особенности конъюнктуры внутреннего и внешнего рынка продуктов и услуг.
3. Корпоративно рыночная психология компаний – потенциальных партнеров.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Анализировать мотивации спроса на производимую продукцию или оказываемые услуги
Умения:
1. Определять потребности покупателей (пользователей).
2. Определять направления рекламных кампаний.
3. Изучать рынок аналогичных продуктов и услуг (анализ спроса и потребления, мотиваций и колебаний, деятельности конкурентов) и тенденции его развития.
4. Анализировать мотивации спроса на различные группы продуктов и услуг, а также влияние рекламных кампаний на увеличение спроса.
Знания:
1. Инструменты бренд-менеджмента.
2. Особенности конъюнктуры внутреннего и внешнего рынка продуктов и услуг.
3. Экономический микроклимат на рынке оказываемых услуг.
4. Порядок ценообразования, стратегий привлечения и программы лояльности партнеров (ценовые прайсы, скидки, бонусы),
5. Основы психологий поведения.
6. Теории мотивации покупательского поведения.

7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Өткізу нарығы мен сатып алу сұранысын зерттеу
Машықтар:
1. Мақсатты аудиторияны анықтау.
2. Көрсетілетін қызметтер саясатын жетілдіру бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
3. Ұйымның өнімдерін (қызметтерін) ілгерілету жүйесін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
4. Өнімдерді сатуды және нарықтарды болжау әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Нарықтық экономика, кәсіпкерлік және бизнес жүргізу негіздері.
2. Өнімдер мен қызметтердің ішкі және сыртқы нарығының ерекшеліктері.
3. Брендті басқару құралдары.
4. Бөлу және сату логистикасының қағидаттары.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Өнімнің/қызметтің қанағаттанғысыз параметрлерін анықтау
Машықтар:
1. Әлеуметтану зерттеулерін ұйымдастыру.
2. Қызметтер тізбесін жетілдіру және жаңарту үшін барлық бөлімшемен және құрылыммен жұмыс істеу.
3. Бәсекелестік талдау әдісін меңгеру.
4. Өнімнің параметрлеріне сәйкестігін тексеру әдістері мен әдістерін қолдану.
5. Есеп беру және зерттеу нәтижелерін басшылыққа жеткізу.
Білімдер:
1. Әртүрлі зерттеудің негізгі әдістері (маркетинг, әлеуметтану, медиа).
2. Сапалық және логикалық зерттеулердің негізгі әдістері.
3. Өнімнің немесе көрсетілетін қызметтің сапалық сипаттамаларына қойылатын талаптар.
4. Ұйымның өнімін (қызметін) ілгерілету жүйесін жақсарту бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Өнімді немесе қызметті ілгерілету үшін ілгерілету стратегиясын, маркетингтік бағдарламаларды, жарнама стратегиясын, жарнамалық науқандарды жоспарлау және жүзеге асыру
Дағды 1:
Жарнамалық стратегияны қалыптастыруға қатысу, беделді басқару
Машықтар:
1. Түзету әрекеттерін жақсарту немесе қабылдау үшін стратегиялық медиа жоспарлаудың тиімділігіне монитор жүргізу және бағалау.
2. Басымдықтарды анықтауға жұмыла білу.
3. Өнім/қызмет тұжырымдамасын белгілеу.
4. Негізгі жарнамалық құралдар мен арналарды анықтау.
5. Проблемаларды анықтау және ақпаратты талдау.
Білімдер:
1. Кәсіпкерлік, коммерциялық және жарнамалық қызметті регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.

7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Изучать рынок сбыта и покупательский спрос
Умения:
1. Определять целевую аудиторию.
2. Формировать предложения по совершенствованию политики оказываемых услуг.
3. Разрабатывать предложения по улучшению системы продвижения продуктов (услуг) организации.
4. Использовать методы прогнозирования сбыта продукции и рынков.
Знания:
1. Основы рыночной экономики, предпринимательства и ведения бизнеса.
2. Особенности конъюнктуры внутреннего и внешнего рынка продуктов и услуг.
3. Инструменты бренд-менеджмента.
4. Принципы логистики распределения и сбыта.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Выявлять неудовлетворительные параметры продукта/услуги
Умения:
1. Организовывать социологические исследования.
2. Работать со всеми подразделениями и структурами для совершенствования и обновления перечня услуг.
3. Владеть методом конкурентного анализа.
4. Использовать методы и способы проверки на соответствие параметрам продукта.
5. Составлять отчетность и доводить до руководства результаты исследований.
Знания:
1. Основные методы исследований различных видов (маркетинговые, социологические, медиа- и др.).
2. Основные методы качественных и количественных социологических исследований.
3. Требования к качественным характеристикам продукта или оказываемой услуги.
4. Формирование предложений по улучшению системы продвижения продукта (услуг) организации.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Планирование и реализация стратегии продвижения, маркетинговых программ, рекламной стратегии, рекламных кампаний для продвижения продукта или услуги
Навык 1:
Участвовать в формировании рекламной стратегии, управлять репутацией
Умения:
1. Мониторить и оценивать эффективность стратегического медиапланирования для улучшения или принятия корректирующих действий.
2. Концентрироваться на определении приоритетов.
3. Определять концепцию продукта/услуги.
4. Определять основные инструменты и каналы продвижения.
5. Выявлять проблемы и анализировать информацию.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие предпринимательскую, коммерческую и рекламную деятельность.

2. Ұйымның инновациялық және инвестициялық қызметін одан әрі дамытудың перспективалық бағыттары.
3. Қоғаммен байланыс саласындағы заманауи үрдістер мен шетелдік тәжірибе.
4. Жарнамалық науқанның нысандары мен әдістері
5. Жобалық жоспарлау әдістері.
6. Нарық конъюнктурасы.
7. PR ілгерілету әдістері мен технологиялары
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Өнімді, қызметті нарыққа ілгерілету стратегияларын әзірлеу
Машықтар:
1. Мақсаттарды, міндеттерді және мақсатты аудиторияны анықтау.
2. Іс-шараларды өткізу жоспарларын қалыптастыру.
3. Жария назар аударудың саны мен сипатын талдай отырып, ақпараттық көздерге тұрақты мониторинг жүргізу.
4. Ақпараттық себептерге бастамашылық жасау және компанияның қызметі, жобалары мен тұлғалары туралы жарияланымдарды ұйымдастыру арқылы коммуникация саласындағы жұмысты ұйымдастыру.
5. Бірлескен қызмет кезінде ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің ықпалдастығын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Кәсіпкерлік, коммерциялық және жарнамалық қызметті регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері.
2. Логика және дәлелдеу теориясының негіздері.
3. Байланыс теориясының негіздері.
4. Ақпараттық үдерістер мен бұқаралық коммуникация саласының даму болжамдары.
5. Жарнамалық науқанды жүргізудің озық отандық және шетелдік тәжірибесі.
6. Медиа жоспарлаудың әдістері мен құралдары.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Жарнамалық науқандарды немесе жарнамалық іс-шараларды өткізу жөніндегі жұмыстарды басқару, жоспарлау және үйлестіруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Өнімді немесе қызметті ілгерілету бойынша іс-шаралар жоспарын жасау.
2. Жарнамалық науқандардың ауқымы мен мерзімдерін анықтау.
3. PR іс-шараларын әзірлеу және ұйымдастыру.
4. Мультимедиялық басылымдарда телевизиялық жарнама мен жарнама өндірісін бақылау.
Білімдер:
1. Тәуекел-менеджмент ерекшеліктері.
2. Бренд-менеджмент құралдары.
3. Стратегиялық және жедел жоспарлау қағидаттары.
4. Жобаларды басқару әдістері.
5. Жарнама негіздері, жарнамалық науқан жүргізу нысандары мен әдістері.
6. PR технологиялар негіздері мен қағидаттары.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Әлеуетті тұтынушыларға өнімнің немесе қызметтің таныстырылымын, түрлі тақырыптық семинарларды өткізу
Машықтар:

2. Перспективные направления дальнейшего развития, инновационной и инвестиционной деятельности организации
3. Современные тенденций и зарубежный опыт в области связей с общественностью.
4. Формы и методы ведения рекламных кампаний
5. Методы проектного планирования.
6. Конъюнктура рынка.
7. Методы и технологий PR продвижения
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разрабатывать стратегии продвижения продукта, услуг на рынок
Умения:
1. Определять цели, задачи и целевую аудиторию.
2. Формировать планы проведения мероприятий.
3. Проводить постоянный мониторинг информационных источников, анализируя количество и характер публичных упоминаний.
4. Организовывать работу в области коммуникаций, инициируя информационные поводы и организуя публикации о деятельности, проектах и лицах компании.
5. Обеспечивать взаимодействие структурных подразделений организации при совместной деятельности.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие предпринимательскую, коммерческую и рекламную деятельность.
2. Основы логики и теории аргументации.
3. Основы теории коммуникации.
4. Прогнозы развития информационных процессов и сферы массовых коммуникаций.
5. Передовой отечественный и зарубежный опыт ведения рекламной кампании.
6. Методы и инструменты медиапланирования.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Осуществлять руководство, планирование и координацию работ по проведению рекламных кампаний или рекламных мероприятий
Умения:
1. Разрабатывать план мероприятий по продвижению продукта или услуги.
2. Определять масштабы и сроки проведения рекламных кампаний.
3. Разрабатывать и организовывать PR-мероприятия.
4. Контролировать производство телевизионной рекламы и рекламы в мультимедийных изданиях.
Знания:
1. Особенности риск-менеджмента.
2. Инструменты бренд-менеджмента.
3. Принципы стратегического и оперативного планирования.
4. Методы управления проектами.
5. Основы рекламы, формы и методы ведения рекламных кампаний.
6. Основы и принципы PR-технологий.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Проводить презентацию продукта или услуги потенциальным потребителям, различных тематических семинаров
Умения:

1. Мақсаттарды, міндеттерді, аудиторияны және көпшілік алдында сөйлеу алаңын анықтау.
2. Коммуникация логикасы мен мазмұнын пысықтау.
3. Коммуникация алаңын ұйымдастыру.
4. Аудиториямен жұмыс істеу (дайындау, қосымша материалдармен қамтамасыз ету).
Білімдер:
1. Бренд-менеджмент құралдары.
2. Контентпен жұмыс істеу технологиялары (мақсат-міндеттерді, стратегиялық фокустарды, копирайтингті анықтау).
3. Таныстырылымдар мен сөз сөйлеу түрлері, нысандары.
4. Таныстырылымдарды дайындау және өткізу технологиялары.
5. Психология негіздері.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Мультимедиялық басылымдарда жарнаманың нысандары мен әдістерін таңдау
Машықтар:
1. Бұқаралық ақпарат құралдары үшін жарнамалық мәтіндер мен сценарийлер жазу.
2. Жарнаманы орналастыру уақыты мен орнының оңтайлы параметрлерін анықтау.
3. Жарнаманың қажетті құралдары мен тасымалдағыштарын анықтау.
4. Кестелер, жоспарлар, жол карталарын жасау.
Білімдер:
1. Жарнама негіздері, жарнамалық науқанның нысандары мен әдістері.
2. PR технологиясының негіздері мен қағидаттары.
3. Сату психологиясы және қағидаттары.
4. Брендтің, өндіріс технологияларының ерекшеліктері.
5. Жарнама құралдары мен тасымалдағыштары.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 6:
Ілгерілету стратегиясын түзету
Машықтар:
1. Өнімді/қызметті ілгерілетудің қолданыстағы стратегияларын талдау.
2. Тиімділік көрсеткіштерін анықтау.
3. Жақсарту немесе түзету шараларын қабылдау үшін ілгерілету стратегиясының тиімділігіне мониторинг және бағалау жүргізу.
Білімдер:
1. Жарнамалық науқанды жүргізудің озық отандық және шетелдік тәжірибесі.
2. Нарықтық экономика, кәсіпкерлік және бизнес жүргізу негіздері.
3. Ақпараттық алаңды талдау әдістері мен технологиялары.
4. Бизнес-стратегияларды талдау әдістері.
5. Жұмыстың мақсатты және аралық нәтижелерін бағалаудың технологиялары мен негізгі әдістері.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Іскерлік серіктестермен, сарапшылармен, кеңесшілермен, ұйымның басқа құрылымдық бөлімшелерімен ықпалдастықты қамтамасыз ету
Дағды 1:
Жарнамалық қызметті жетілдіру мақсатында іскерлік серіктестермен байланыс орнату және сыртқы байланыстарды кеңейту
Машықтар:

1. Определять цели, задачи, аудиторию и площадку для публичного выступления.
2. Прорабатывать логику и содержание коммуникации.
3. Организовывать площадку для коммуникации.
4. Работать с аудиторией (подготовка, обеспечение дополнительными материалами).
Знания:
1. Инструменты бренд-менеджмента.
2. Технологии работы с контентом (определение целей-задач, стратегических фокусов, копирайтинг).
3. Виды, формы презентаций и выступлений.
4. Технологии подготовки и проведения презентаций.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Выбирать формы и методы рекламы в мультимедийных изданиях
Умения:
1. Писать рекламные тексты и сценарии для СМИ.
2. Определять оптимальные параметры времени и места размещения рекламы.
3. Определять необходимые средства и носители рекламы.
4. Составлять графики, планы, дорожные карты и т.д.
Знания:
1. Основы рекламы, формы и методы ведения рекламных кампаний.
2. Основы и принципы PR-технологий.
3. Психология и принципы продаж.
4. Особенности бренда, технологий производства.
5. Средства и носители рекламы.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 6:
Корректировать стратегию продвижения
Умения:
1. Анализировать существующие стратегии продвижения продукта/услуг.
2. Определять показатели эффективности.
3. Проводить мониторинг и оценку эффективности стратегии продвижения для внесения улучшений или принятия корректирующих мер.
Знания:
1. Передовой отечественный и зарубежный опыт ведения рекламной кампании.
2. Основы рыночной экономики, предпринимательства и ведения бизнеса.
3. Методы и технологии анализа информационного поля.
4. Методы анализа бизнес-стратегий.
5. Технологии и основные методы оценки целевых и промежуточных результатов работ.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение взаимодействия с деловыми партнерами, экспертами, консультантами, с другими структурными подразделениями организации
Навык 1:
Устанавливать связи с деловыми партнерами и расширять внешние связи в целях совершенствования рекламной деятельности
Умения:

1. Ақпараттық, жарнамалық және консалтингтік агенттіктермен, PR-агенттіктермен, баспалармен, басқа да кәсіпорындармен және ұйымдармен, қоғамдық құрылымдармен және әртүрлі қоғамдық топтармен байланыс орнату.
2. Іскерлік серіктестермен және басқа да мүдделі тараптармен онлайн және офлайн байланыс жасау.
3. Ұдайы қоғамдық іс-шараларды өткізу.
4. Іскерлік келіссөздер техникасын меңгеру.
Білімдер:
1. Компания қызметінің ерекшелігі.
2. Әлеуметтану, психология негіздері.
3. Көпшілік алдында сөйлеу риторикасы мен техникасының негіздері.
4. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
5. Нарықты, жекелеген ойыншыларды, олардың стратегиялық және тактикалық мүдделерін, салалық алаңдарды, қоғамдық пікір көшбасшыларын ұйымдастыру.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Шарттар мен келісімшарттардың әзірленуін және орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Шарттар (келісімшарттар) жасау және жасасу.
2. Жарнаманы тарату тәсілдері мен әдістерін талдау.
Білімдер:
1. Жарнамалық науқандарды ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша шарттар мен келісімшарттарды әзірлеу және келісу тәртібі.
2. Іскерлік әкімшілендіру, маркетинг негіздері.
3. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Ұйымның басқа құрылымдық бөлімшелерімен жарнамалық іс-шараларды әзірлеу және өткізу үдерісі барысында байланыс орнату
Машықтар:
1. Компанияның корпоративтік мәдениетін қалыптастыру және дамыту, оны барлық деңгейде тарату.
2. Ұйымда коммуникациялық орта құру.
3. Персонал мен серіктестер үшін ұдайы ынталандыру іс-шараларын әзірлеу және өткізу.
Білімдер:
1. Ішкі коммуникация жүйелері.
2. Компанияның корпоративтік мәдениетін қалыптастыру және басқару қағидаттары, ерекшелігі.
3. Ұжымдық (командалық) жұмысты ұйымдастыру технологиялары.
4. Ішкі коммуникациялық жүйелерді құру технологиялары.
5. Жобалық жоспарлау әдістері мен технологиялары.
6. Психология негіздері.
7. Персоналмен жұмыс істеу нысандары мен әдістері, еңбекті ынталандыру.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Қойылған міндеттерді шешуге кеңесшілер мен сарапшыларды тарту
Машықтар:

1. Организовывать и поддерживать контакты с информационными, рекламными и консалтинговыми агентствами, PR-агентствами, издательствами, другими предприятиями и организациями, общественными структурами и различными группами общественности.
2. Выстраивать онлайн- и офлайн-коммуникацию с деловыми партнерами и другими заинтересованными сторонами.
3. Проводить регулярные публичные мероприятия.
4. Владеть техниками деловых переговоров.
Знания:
1. Специфика деятельности компании.
2. Основы социологии, психологии.
3. Основы риторики и техники публичных выступлений.
4. Этика делового общения.
5. Организация рынка, отдельных игроков, их стратегических и тактических интересов, отраслевых площадок, лидеров общественного мнения.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Контролировать разработку и исполнение договоров и контрактов
Умения:
1. Составлять и заключать договоры (контракты).
2. Анализировать способы и методы распространения рекламы.
Знания:
1. Порядок разработки и согласования договоров и контрактов по вопросам организации и проведения рекламных кампаний.
2. Основы делового администрирования, маркетинга.
3. Гражданский кодекс Республики Казахстан.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Устанавливать связи с другими структурными подразделениями организации в процессе разработки и проведения рекламных мероприятий
Умения:
1. Формировать и развивать корпоративную культуру компании, транслируя ее на всех уровнях.
2. Создавать коммуникационную среду в организации.
3. Разрабатывать и проводить регулярные мотивационные мероприятия для персонала и партнеров.
Знания:
1. Внутренние коммуникационные системы.
2. Принципы, специфика формирования и управления корпоративной культурой компании.
3. Технологии организации коллективной (командной) работы.
4. Технологии выстраивания внутренних коммуникационных систем.
5. Методы и технологии проектного планирования.
6. Основы психологии.
7. Формы и методы работы с персоналом, мотивации труда.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Привлекать к решению поставленных задач консультантов и экспертов
Умения:

1. Негізгі сараптама ұйымдарын, сараптама топтарын және мақсатты сала сарапшыларын анықтай білу.
2. Компания өкілдерін сараптамалық қауымдастықтарға біріктіру.
3. Саланың жетекші сарапшыларының, белгілі және танымал тұлғалардың қатысуымен жарнамалық науқандар ұйымдастыру.
4. Іскерлік келіссөздер техникасын меңгеру.
Білімдер:
1. Ұжымдық жұмыстарды ұйымдастырудың заманауи технологиялары.
2. Жарнамалық науқанды жүргізудің озық отандық және шетелдік тәжірибесі.
3. Мақсатты аудиторияның әртүрлі типтерімен коммуникация ерекшелігі.
4. Маркетинг негіздері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 4:
Маркетингтік бағдарламаларды жоспарлау және брендті ілгерілету
Дағды 1:
Ілгерілетілетін өнімдерді/қызметтерді талдау
Машықтар:
1. Тұтынушылардың өнімге қатынасын талдау.
2. Өнімдердің/қызметтердің ассортиментін, сипаттамаларын, жіктелуін және мақсатын анықтау.
3. Нарықтың дамуының және өнімдерге/қызметтерге сұранысты қалыптастырудың заңдылықтарын анықтау.
Білімдер:
1. Кәсіпкерлік және коммерциялық қызметтің маркетингі.
2. Нарықтық экономика, кәсіпкерлік және бизнес жүргізу негіздері.
3. Бренд ерекшеліктері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Компанияның Интернеттегі, әлеуметтік желілердегі веб-парақшасына қолдау көрсету
Машықтар:
1. SMM трендтерін қадағалау және оларды жұмыста қолдану.
2. Әлеуметтік желілерді пайдаланушылармен диалог құру.
3. Танымал тақырыптық форумдармен және қоғамдастықтармен жұмыс істеу.
4. Заманауи әлеуметтік медиа құралдарын қолдану.
5. Әртүрлі типтегі электронды құралдардың, платформалардың және әлеуметтік желілердің артықшылықтары мен тәуекелдерін бағалау, аудиторияға ең қолайлыларын таңдау.
6. Цифрлық технологияларды, оның ішінде әлеуметтік медианы пайдалану нәтижелерін бақылау және бағалау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының БАҚ саласындағы заңнамасы.
2. Әлеуметтік медиа кеңістігінде жұмыс істеу қағидаттары және оларда шешуге болатын міндеттерді түсіну.
3. Күрделі клиенттермен коммуникация қағидаттары.
4. Іздеу жүйелерінің жұмыс істеу ерекшеліктері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Баға мен ассортиментті қалыптастыруға қатысу
Машықтар:

1. Идентифицировать ключевые экспертные организации, экспертные группы и экспертов целевой отрасли.
2. Интегрировать представителей компании в экспертные сообщества.
3. Организовывать рекламные кампании с участием ведущих экспертов отрасли, известных и популярных личностей.
4. Владеть техниками деловых переговоров.
Знания:
1. Современные технологии организации коллективных работ.
2. Передовой отечественный и зарубежный опыт ведения рекламной кампаний.
3. Специфика коммуникаций с различными типами целевых аудиторий.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 4:
Планирование маркетинговых программ и продвижение бренда
Навык 1:
Анализировать продвигаемые продукты/услуги
Умения:
1. Проводить анализ отношения потребителей к продукту.
2. Определять ассортимент, характеристики, классификации и назначение продуктов/услуг.
3. Определять закономерности развития рынка и формирования спроса на продукты/услуги.
Знания:
1. Маркетинг предпринимательской и коммерческой деятельности.
2. Основы рыночной экономики, предпринимательства и ведения бизнеса.
3. Особенности бренда.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществлять поддержку веб-страницы компании в Интернете, социальных сетях
Умения:
1. Отслеживать SMM-тренды и использовать их в работе.
2. Выстраивать диалог с пользователями социальных сетей.
3. Работать с популярными тематическими форумами и сообществами.
4. Использовать инструменты современных социальных медиа.
5. Оценивать преимущества и риски различных типов электронных инструментов, платформ и социальных сетей, выбирая наиболее подходящие для аудитории.
6. Контролировать и оценивать результаты использования цифровых технологий, включая социальные сети.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области масс-медиа.
2. Принципы работы в пространстве социальных сетей и понимание задач, которые можно решать в них.
3. Принципы коммуникаций со сложными клиентами.
4. Особенности функционирования поисковых систем.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Участвовать в формировании цены и ассортимента
Умения:

1. Маркетингтік баға саясатын әзірлеу.
2. Нарықты қадағалау, үрдістерді зерттеу, бәсекелестердің бағаларын салыстыру және талдау.
3. Баға саясатын енгізу және жетілдіру.
4. Баға белгілеу стратегиясын таңдау.
Білімдер:
1. Баға белгілеу әдістері, баға белгілеу стратегиясы және тактикасы.
2. Маркетингтік баға белгілеу құралдары.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Өнімді/қызметті өткізу стратегиясын әзірлеу
Машықтар:
1. Өнімді / қызметті өткізу нарықтарын талдау.
2. Бөлу (дистрибуция) жүйесін жетілдіру.
3. Ақпаратпен және мәліметтер базасымен жұмыс істеу.
4. Бөлу (дистрибуция) арналарын құру.
5. Ұйымның өткізу саясатын бағалау.
Білімдер:
1. Жарнама, маркетинг, дайын өнімді өткізу мен жеткізуді ұйымдастыру саласындағы әдістемелік, нормативтік және басқа да басшылыққа алатын материалдар.
2. Тауар қозғалысы арналарының түрлері.
3. Нарықтық экономика, кәсіпкерлік және бизнес жүргізу негіздері.
4. Бөлу (дистрибуция) және сату саласында маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістері.
5. Ұйымның өткізу саясатын қалыптастыру тәсілдері.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Сатуды болжау
Машықтар:
1. Сату болжамдарын жасау.
2. Өнімдер/қызметтер бойынша бюджетті есептеу.
3. Сату көлемін анықтау.
4. Өнімді өткізуді болжау.
Білімдер:
1. Пайда, тиімділік, рентабельділік және өндіріс шығындарының көрсеткіштерін есептеу әдістемесі.
2. Болжау әдістері.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бастамашылық
Нәтижелілік
Креативтілік
Коммуникативтілік
Икемділік
Өзін-өзі дамыту
Эрудиция
Белсенді тыңдай білу
Әлеуметтік сезімталдық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып саналмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Жарнама және қоғаммен байланыс жөніндегі басқарушы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Қазақстан" РТРК" АҚ.
Жоба жетекшісі: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Орындаушылар: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.

1. Разрабатывать маркетинговую ценовую политику.
2. Отслеживать рынок, изучать тенденции, сравнивать цены конкурентов и анализировать их.
3. Внедрять и совершенствовать ценовую политику.
4. Выбирать стратегию ценообразования.
Знания:
1. Методы ценообразования, стратегия и тактика ценообразования.
2. Инструменты маркетингового ценообразования.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Разрабатывать стратегию сбыта продукта/услуги
Умения:
1. Анализировать рынки сбыта продукта/услуги.
2. Совершенствовать систему распределения (дистрибуции).
3. Работать с информацией и базами данных.
4. Создавать каналы распределения (дистрибуции).
5. Оценивать сбытовую политику организации.
Знания:
1. Методические, нормативные и другие руководящие материалы в области рекламы, маркетинга, организации сбыта и поставки готовой продукции.
2. Виды каналов товародвижения.
3. Основы рыночной экономики, предпринимательства и ведения бизнеса.
4. Методы проведения маркетинговых исследований в области распределения (дистрибуции) и продаж.
5. Подходы к формированию сбытовой политики организации.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Прогнозировать продажи
Умения:
1. Составлять прогнозы продаж.
2. Рассчитывать бюджет по продуктам/услугам.
3. Определять объемы продаж.
4. Прогнозировать сбыт продукции.
Знания:
1. Методика расчета показателей прибыли, эффективности, рентабельности и издержек производства.
2. Методы прогнозирования.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Инициативность
Результативность
Креативность
Коммуникативность
Гибкость
Саморазвитие
Эрудированность
Активное слушание
Социальная восприимчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
PR-менеджер
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан"".
Руководитель проекта: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Исполнители: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.

14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 28.10.2024ж.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 19.11.2024 ж.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 20.12.2024ж.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2024 ж.
18. Болжалды қайта қарау күні: 12.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 635-НҚ бұйрығына
9-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Кинофильмдерді, бейнелерді және телевизиялық бағдарламаларды дайындаудың өндірістік кезеңі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Кинофильмдерді, бейнелерді және телевизиялық бағдарламаларды дайындаудың өндірістік кезеңі" кәсіби стандарты Қазақстан Республикасының "Кәсіби біліктілік туралы" заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген, оқыту бағдарламаларын қалыптастыруға талаптар қояды, соның ішінде персоналды кәсіпорындарда оқытып-үйрету, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктіліктерін тану және ұйымдар мен кәсіпорындарда кең көлемді міндеттерді шешу бар әрі Қазақстан Республикасы бұқаралық ақпарат құралдары саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – аппараттық-бағдарламалық кешен мен телекоммуникация желісін қолданып жүзеге асырылатын, электронды ақпараттық ресурстармен жұмыс тәсілдерінің және ақпараттық өзара іс-қимыл тәсілдерінің жиынтығы;
2) аудиовизуалды туынды – өзара байланысқан кадрлардың немесе көріністердің біртұтас серияларынан құралған (дыбысталған немесе дыбысталмаған), тиісті техникалық құрылғылардың көмегімен көруге және естуге (дыбысы болған жағдайда) болатын туынды. Аудиовизуалды туындыға кинематографиялық туынды және оларды алғашқы немесе кейінгі біріктірілу тәсіліне қарамастан, кинематографиялыққа ұқсас құрылғылармен көрсетілген барлық (теле- және видеофильмдер, диафильмдер мен слайдфильмдер және сол сияқты туындылар) туынды жатады;
3) бұқаралық ақпарат құралы – мерзімді баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, интернет-басылым;
4) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
5) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
6) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;

14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 28.10.2024г.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19.11.2024 г.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 20.12.2024 г.
17. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2024 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 12.12.2027 г.
Приложение 9 к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ
Профессиональный стандарт: "Постпроизводственный этап изготовления кинофильмов, видео и телевизионных программ"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Постпроизводственный этап изготовления кинофильмов, видео и телевизионных программ" разработан в соответствии с пунктом 5 статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в организациях и на предприятиях и применяется в области средств массовой информации Республики Казахстан.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информационно-коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;
2) аудиовизуальное произведение – произведение, состоящее из зафиксированной серии связанных между собой кадров или изображений (с сопровождением или без сопровождения их звуком), предназначенное для зрительного и слухового (в случае сопровождения звуком) восприятия с помощью соответствующих технических устройств. Аудиовизуальные произведения включают кинематографические произведения и все произведения, выраженные средствами, аналогичными кинематографическим (теле- и видеофильмы, диафильмы и слайдофильмы и тому подобные произведения), независимо от способа их первоначальной или последующей фиксации;
3) средства массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
4) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
5) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
6) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;

7) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
8) клише – басып шығару үшін металл, ағаш немесе тас тақтайшаға салынған (теріс жағына) сурет, сызба;
9) көрмей теру тәсілі – мәтінді "көрмей", яғни басу машинкасының пернелеріне немесе клавиатура пернелеріне қарамай қолдың барлық саусақтарын (немесе көпшілігін) падаланып теру тәсілі;
10) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
11) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
12) ретушь – фотография қағазындағы, негативтегі немесе диапозитивтегі көріністерді, сондай-ақ басудың барлық түрінде басып шығарылған қағаздардағы өшіріліп қалған элементтерді түзету, қалпына келтіру мақсатындағы өңдеу;
13) субтитрлер – видеоқатарды түпнұсқа тілінде немесе аудармада, дубляжда және кейде толықтыру түрінде, мысалы, есту қабілеті бұзылған көрермендер үшін кинофильмнің немесе телебағдарламаның дыбыс жолын мәтіндік сүйемелдеу;
14) субтитрлеу – видеоқатарды, фильмді, телебағдарламаны түпнұсқа тілінде немесе аудармада мәтіндік сүйемелдеуді қосу үдерісі, сахнадағы диалогтар мен іс-әрекеттерді қосақтаушы және (немесе) толықтырушы;
15) ұлттық біліктілік жүйесі (ҰБЖ) – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені;
16) фильмнің көшірмесі – түпнұсқа негативтен немесе қосалқы негативтен позитивті кинотаспаға жазып алынған фильмнің көшірмесі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АКТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) БА – басшылық лауазымның біліктілік анықтамасы;
3) БАҚ – бұқаралық ақпарат құралы;
4) БСА – біліктіліктің салалық аясы;
5) БҰЖ – Біліктіліктің ұлттық жүйесі;
6) БҰА – Біліктіліктің ұлттық аясы;
7) БТБА – Біртұтас тарифтік-біліктілік анықтамасы;
8) ЭҚОК – экономикалық қызмет түрлерінің ортақ классификаторы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты

7) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
8) клише – рисунок, чертеж (в обратном виде), сделанный на металлической, деревянной или каменной доске для печатания;
9) слепой метод набора – методика набора текста "вслепую", то есть, не глядя на клавиши печатной машинки или клавиши клавиатуры, используя все (или большинство) пальцы рук;
10) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
11) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
12) ретушь – обработка изображений на фотографическом отпечатке, негативе или на диапозитиве, а также на оттисках всех видов печати с целью исправления, восстановления стершихся элементов;
13) субтитры – текстовое сопровождение видеоряда на языке оригинала или переводное, дублирующее и иногда дополняющее, например, для зрителей с нарушенным слухом, звуковую дорожку кинофильма или телепередачи;
14) субтитрирование – процесс добавления текстового сопровождения видеоряда, фильма, телепередачи на языке оригинала или переводное, дублирующее и (или) дополняющее диалоги и действия в сценах;
15) национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
16) фильмокопия – отпечатанная на позитивной кинопленке с оригинального негатива или дубльнегатива копия фильма.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИКТ – информационно-коммуникационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
3) СМИ – средства массовой информации;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) НСК – Национальная система квалификаций;
6) НРК – Национальная рамка квалификаций;
7) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
8) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта

59.11 Кино, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламаларды шығару бойынша қызмет;
59.11.0 Кино, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламаларды шығару бойынша қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кинофильмдерді, бейнелерді және телевизиялық бағдарламаларды дайындаудың өндірістік кезеңіне видеоматериалдарды жасау мен өңдеу, монтаждау, субтитрлер құру сияқты өндірістен кейінгі қызмет жатады. Кәсіби стандарт аудиовизуалды контентті аяққы өңдеумен айналысатын мамандардың құзыреті мен талаптарын қамтиды. Оған редакторлау, түсті келтіру, дыбыс режиссурасы мен визуалды эффектілер, сондай-ақ сапалы өнім шығару үшін қажет заманауи технологиялар мен бағдарламалық қамтамасыз ету туралы білім кіреді.

59.11 Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ;
59.11.0 Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Пост производственный этап изготовления кинофильмов, видео и телевизионных программ включает пост производственную деятельность, такие как создание и обработку видеоматериала, монтаж, создание субтитров. Профессиональный стандарт охватывает компетенции и требования к специалистам, занимающимся финальной обработкой аудиовизуального контента. Он включает навыки редактирования, цветокоррекции, звукорежиссуры и визуальных эффектов, а также знания о современных технологиях и программном обеспечении, необходимых для создания качественного продукта.

11. Кәсіптің карточкасы "Субтитрларды дайындаушы":
Топтың коды:
3521-3
Қызмет атауының коды:
3521-3-002
Кәсіптің атауы:
Субтитрларды дайындаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
58-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (58 -шығарылым) бекіту туралы" 2021 жылғы 12 қазандағы № 373 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қазанда № 24767 болып тіркелді.
61 Параграф. Субтитрлерді дайындаушы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3521-3-006 - Субтитр өңдеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аудиовизуалды туынды мен синхрондауды қамтамасыз ету үшін субтитрлерді дайындау бойынша жұмыстар жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Субтитрлерді цифрлық формада жасау
2. Субтитрлерді цифрлық формада редакциялау
3. Субтитрлерді дайындау бойынша жұмыстарды орындау
4. Техникалық ретушь және субтитрлік басып шығарылған қағаздарды түзету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Субтитрлерді цифрлық формада жасау
Дағды 1:
Аудиовизуалды туындының көріністерін бейнелеу және диалогтерді транскрибирлеу
Машықтар:
1. Кеңістіктік элементті, дыбыс пен диалогті сипаттау.
2. Субтитрлеу үшін мәтінді белгілеу және дайындау.
3. Көрмей теру тәсілін меңгеру.
Білімдер:
1. Транскрипция тәсілдері.
2. Титрлер мен субтитрлерді құру үшін бағдарламалық қамтамасыз ету.
3. Көрмей теру тәсілі.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Шетел тілдеріне аудару
Машықтар:
1. Ақпаратты көрерменнің түсінуін қамтамасыз ету.
2. Скриптті стильдік орындауда ресімдеу
3. Аударма тілінде толыққанды көркем мәтін жасау.
4. Орфография мен грамматика ережелерін қолдану.
5. Туындының түпнұсқалық ой-пайымын, стилі мен сипаттамасын сақтау.
Білімдер:
1. Тілдің орфографиясы, грамматикасы.
2. Арнайы компьютерлік бағдарламалар мен процестердің жұмыс принципі.
3. Нысаналы елдердің мәдени және тілдік ерекшеліктерін білу.
4. Субтитрлердің жол ұзындығы, оқу жылдамдығы және форматтау стандарттарын білу.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Аудиовизуалды туындының субтитрлерін дыбыспен, көріністермен және диалогпен синхрондау
Машықтар:

11. Карточка профессии "Изготовитель субтитров":
Код группы:
3521-3
Код наименования занятия:
3521-3-002
Наименование профессии:
Изготовитель субтитров
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 58. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 373 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2021 года № 24767.
61 Параграф. Изготовитель субтитров
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3521-3-006 - Ретушер субтитров
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по изготовлению субтитров для аудиовизуального произведения и обеспечения синхронизации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание субтитров в цифровой форме
2. Редактирование субтитров в цифровой форме
3. Выполнение работ по изготовлению субтитров
4. Техническая ретушь и правка субтитровых оттисков
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Создание субтитров в цифровой форме
Навык 1:
Описывать сцены и транскрибировать диалоги аудиовизуального произведения
Умения:
1. Описывать пространственный элемент, звуки и диалоги.
2. Наносить разметку и подготавливать текст для субтитрирования.
3. Владеть методом слепого набора.
Знания:
1. Методы транскрипции.
2. Программное обеспечение для создания титров и субтитров.
3. Слепой метод набора.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Переводить на иностранные языки
Умения:
1. Обеспечить восприятие информации зрителем.
2. Оформить скрипт в стильном исполнении.
3. Создать полноценный художественный текст на языке перевода.
4. Применить правила орфографии и грамматики.
5. Сохранить оригинальный замысел произведения, стиль и характеристики.
Знания:
1. Орфография, грамматика языка.
2. Принцип работы специальных компьютерных программ и процессов.
3. Знание культурных и языковых особенностей целевых стран.
4. Знание стандартов длины строк, скорости чтения и форматирования субтитров.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Синхронизировать субтитры со звуком, изображениями и диалогом аудиовизуального произведения
Умения:

1. Субтитрлерді видеоға орналастыру.
2. Субтитрлер жасау үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану.
3. Сапасын бағалап және бақылап отыру.
Білімдер:
1. Субтитрлерді ресімдеудің стандарттары мен талаптары.
2. Титрлер мен субтитрлер жасау үшін бағдарламалық қамтамасыз ету.
3. Мультимедиялық жүйелер.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Субтитрлерді цифрлық формада редакциялау
Дағды 1:
Дайын субтитрлерді тексеру
Машықтар:
1. Аударылған материалды қайта қарау және редакциялау.
2. Мәтіннің видеоға қатысты белгіленген жері мен орналасуын бақылау.
3. Стандарттар мен талаптарға сәйкестігін тексеру.
4. Орфографиясы мен пунктуациясын тексеру
5. Сөздерін тану.
Білімдер:
1. Субтитрлерді ресімдеудің стандарттары мен талаптары.
2. Субтитрлердің пайда болуы мен жоғалуының дәл уақыт сәйкестігін анықтау стандарттарын білу.
3. Субтитрлер мәтінінің дұрыстығын және дәлдігін тексеру үшін орфография, грамматика және тыныс белгілері ережелерін білу.
4. Субтитрлердің ұзындығы, ауысу жылдамдығы және мәтінді форматтау стандарттарын білу.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Дайын субтитрлік парақтарды субтитрлер форматына түзетіп салу және түрлендіру.
Машықтар:
1. Ақпараттың релевантты көздеріне қайырылу.
2. Файлдарды субтитрлердің форматына қайта конверттеу үшін генерирлеу.
3. Деректерді бір форматтан екіншісіне қайта образдау үшін арнайы бағдарламаларды пайдалану.
Білімдер:
1. Субтитрлерді ресімдеудің стандарттары мен талаптары.
2. Субтитрлердің форматтары мен контейнерлері.
3. Субтитрлер өндірісінің процестері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Субтитрлерді дайындау бойынша жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Субтитрлердің нөмірлерін мырыш пластиналарға жазу бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
1. Субтитрлеу үшін пластиналарды беттер мен клишеге кесу.
2. Субтитрлердің нөмірлерін мырыш пластиналарға каллиграфияға сәйкес жазу.
3. Нөмірлерді дәл жазу үшін сәйкес құралдарды таңдау: гравировка құралдары, маркалаушы машиналар немесе лазерлік құрылғылар сияқты.
4. Жұмыс беттерін тексеру және дайындау: пластиналардың беттерінен ластану, тот және басқа ақауларды жою, сапалы жазу үшін қамтамасыз ету.
Білімдер:

1. Накладывать субтитры на видео.
2. Применять программное обеспечения для создания субтитров.
3. Оценивать и контролировать качество.
Знания:
1. Стандарты и требования к оформлению субтитров.
2. Программное обеспечение для создания титров и субтитров.
3. Мультимедийные системы.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Редактирование субтитров в цифровой форме
Навык 1:
Проверять готовые субтитры
Умения:
1. Пересматривать и редактировать переведенный материал.
2. Контролировать разметку и укладку текста относительно видео.
3. Проверять соответствие стандартам и требованиям.
4. Проверять орфографию и пунктуацию.
5. Распознавать речь.
Знания:
1. Стандарты и требования к оформлению субтитров.
2. Знание стандартов точного совпадения времени появления и исчезновения субтитров с аудиовизуальным контентом.
3. Знание правил орфографии, грамматики и пунктуации для проверки правильности и точности текста субтитров
4. Знание стандартов по длине субтитров, скорости смены и форматированию текста.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Корректировать и преобразовывать готовые субтитровые листы в формат субтитров
Умения:
1. Обращаться к релевантным источникам информации.
2. Генерировать файлы для переконвертирования форматов субтитров.
3. Использовать специализированные программы для преобразования данных из одного формата в другой.
Знания:
1. Стандарты и требования оформления субтитров.
2. Форматы и контейнеры субтитров.
3. Процесс производства субтитров.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Выполнение работ по изготовлению субтитров
Навык 1:
Выполнять работы по нанесению на цинковые пластины номеров субтитров
Умения:
1. Резать пластины на полосы и клише для субтитрования.
2. Наносить номера субтитров на цинковые пластины согласно каллиграфии.
3. Выбирать подходящий метод нанесения номеров.
4. Использовать инструменты и оборудование для точного нанесения номеров.
Знания:

1. Мырыштың түрлі маркаларының ерекшеліктері.
2. Кесу станоктарының құрылымы.
3. Субтитрлеуге арналған клишенің геометриялық көлемі.
4. Мәтінді клишеге орналастыру ережесі
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Субтитрлер клишесін түрлі металдан дайындау бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар:
1. Субтитрлеу үшін пластиналарды беттер мен клишеге кесу.
2. Клишені каллиграфияға сәйкес жинақтау.
3. Кесу станоктарында жұмыс істеу.
4. Клишені бөлшектеп қатарлап қою.
Білімдер:
1. Түрлі жүйедегі кесу станоктарының құрылымы мен іс-әрекет принциптері.
2. Клишенің фильмнің көшірмелері мен қосарланған субтитрлі фильмнің көшірмелері үшін геометриялық көлемдері.
3. Клише дайындау үшін қолданылатын металдардың ерекшеліктері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Клише дайындау үшін субтитрлік түпнұсқаны негативтен металға көшіріп салу
Машықтар:
1. Түсіру мен көшіру режімін таңдау.
2. Пластинкаларды даярлау және дайындау.
3. Негативтің сапасын бағалау (дефектілер мен сызаттарды тексеру).
4. Негативті ластанулардан тазарту.
5. Негативті цифрландыру (егер цифрлық өңдеу қолданылса).
Білімдер:
1. Субтитрлерді металға көшірудің технологиясы.
2. Фотокөшірме жабдығының құрылысы мен түрлі жүйеде жұмыс істеу принципі.
3. Металдардың ерекшелігі.
4. Түрлі көлемдегі клишелерді бақылау тәсілдері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Субтитрлік түпнұсқалар мен олардың фотоға түсірілуін негативтер дайындау үшін монтаждауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Түсірілген және көшіріп алынған материалды өңдеу.
2. Пластинкаларды даярлау және дайындау.
3. Негативті ретуштеу.
4. Электролиттің құрамын белгілеу және ваннаға толтыру.
Білімдер:
1. Жарықты орнату принципі.
2. Фотоға түсіру мен көшіру режімін анықтау.
3. Электролиттік ваннаның құрылымы.
4. Электролиттің құрамы мен рецептурасы.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 4:
Техникалық ретушь және субтитрлік басып шығарылған қағаздарды түзету
Дағды 1:
Субтитрлер басылған қағаздарды ретуштеу
Машықтар:

1. Свойства цинка различных марок.
2. Устройство резальных станков.
3. Геометрические размеры клише для субтитрирования.
4. Правила расположения текста на клише.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Выполнять работы по изготовлению клише субтитров из различных металлов
Умения:
1. Резать пластины на полосы и клише для субтитрирования.
2. Комплектовать клише в соответствии с каллиграфией.
3. Работать на резальных станках.
4. Раскладывать клише по частям.
Знания:
1. Устройство и принцип действия резальных станков различных систем.
2. Геометрические размеры клише для субтитрирования фильмокопий и фильмокопий с двойными субтитрами.
3. Свойства металлов, применяемых для изготовления клише.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Копировать субтитровые оригиналы с негатива на металл для изготовления клише
Умения:
1. Подбирать режим съемки и копирования.
2. Изготавливать и подготавливать пластинки.
3. Изучать субтитровые оригиналы (анализировать информацию на негативе для корректного переноса на металл).
4. Контролировать точность переноса (проверять четкость и качество изображения, соответствие оригиналу).
Знания:
1. Технология копирования субтитров на металлы.
2. Устройство и принцип работы фотокопировального оборудования различных систем.
3. Свойства металлов.
4. Методы контроля клише различных размеров.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Осуществлять монтаж субтитровых оригиналов и их фотосъемку для изготовления негативов
Умения:
1. Обрабатывать отснятый и скопированный материал.
2. Изготавливать и подготавливать пластинки.
3. Ретушировать негатив.
4. Составлять электролит и заправлять ванны.
Знания:
1. Принцип установки света.
2. Определения режима фотосъемки и копирования.
3. Устройство электролитической ванны.
4. Состав и рецептуру электролита.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 4:
Техническая ретушь и правка субтитровых оттисков
Навык 1:
Ретушировать субтитровые оттиски
Умения:

1. Субтитрлерді ретуштеу үшін әдістер қолдану.
2. Түрлі гарнитурлар мен алфавиттердің шрифтерін сызу.
3. Мәтіндерге белгі қою.
Білімдер:
1. Субтитрлер басылған қағаздарды алу принциптері.
2. Ретушь, латын және ұлттық алфавиттер үшін қолданылатын ретуштеу әдісі мен құралды қолдану ережесі.
3. Шрифтер стандарты.
4. Корректуралық белгілер стандарты.
5. Шрифтік фотографиялар негізі.
6. Субтитрлі фильмнің көшірмесін басып шығаруға арналған техникалық шарттар.
7. Түзетулердің тәсілдері мен процедуралары.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Субтитрлер басылған қағаздарды ресімдеу
Машықтар:
1. Мәтіндерге белгі қою.
2. Субтитрлерді теру.
3. Сапасын бақылау.
4. Бақылап, ақпараттарды барлық тиісті көздерден алу.
Білімдер:
1. Мәтіндердің түпнұсқаларын белгілеудің техникалық ережесі.
2. Субтитрлерді терудің ережесі.
3. Шрифтік фотографияның негіздері.
4. Анықтамалық әдебиет пен сөздік қолданудың ережесі.
5. Тексерудің тәсілдері мен процедуралары.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бастамашылық
Жауапкершілік
Сындарлы ойлау
Шығармашылық
Нәтижелілік
Икемділік
Өзін өзі дамыту
Зейінділік
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеудің нысаны болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Корректор
5
Тарату монтаждаушысы
6
Мәтін құрастырушы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Қазақстан" РТРК" АҚ.
Жоба жетекшісі: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Орындаушылар: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 28.10.2024 ж.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 19.11.2024 ж.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 20.12.2024ж.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2024 ж.
18. Болжалды қайта қарау күні: 12.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 635-НҚ бұйрығына
10-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Телевизиялық бағдарламаларды жасау және трансляциялау жөніндегі қызмет"

1. Использовать приемы для ретуши субтитров.
2. Чертить шрифты различных гарнитур и алфавитов.
3. Наносить разметку на тексты.
Знания:
1. Принцип получения субтитровых оттисков.
2. Приемы ретуши и правила пользования инструментом, используемым для ретуши, латинский и национальные алфавиты.
3. Стандарты шрифтов.
4. Стандарты корректурных знаков.
5. Основы шрифтовой фотографии.
6. Технические условия на печать фильмокопий с субтитрами.
7. Методы и процедуры правок.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Оформлять субтитровые оттиски
Умения:
1. Наносить разметку на тексты.
2. Набирать субтитры.
3. Контролировать качество.
4. Наблюдать и получать информацию из всех соответствующих источников.
Знания:
1. Технические правила разметки текстов оригиналов.
2. Правила набора субтитров.
3. Основы шрифтовой фотографии.
4. Правила пользования справочной литературой и словарями.
5. Методы и процедуры проверок.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Инициативность
Ответственность
Критическое мышление
Творчество
Результативность
Гибкость
Саморазвитие
Внимательность
Исполнительность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Корректор
5
Монтажер вещания
6
Составитель текстов
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан"".
Руководитель проекта: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Исполнители: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 28.10.2024 г.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 19.11.2024 г.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 20.12.2024 г.
17. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2024 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 12.12.2027 г.
Приложение 10 к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ
Профессиональный стандарт: "Деятельность по созданию и трансляции телевизионных программ"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Телевизиялық бағдарламаларды жасау және трансляциялау жөніндегі қызмет" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді және Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) бұқаралық ақпарат құралы – мерзімді баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, интернет-басылым;
2) білім – кәсіптік тапсырма шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
4) кайдзен – жапондық философия немесе практика, ол өндіріс процестерін үздіксіз жетілдіруге, дамытуға, бизнес-процестер мен басқаруды, сондай-ақ өмірдің барлық аспектілерін автоматтаныруға бағытталған;
5) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі;
6) кәсіптік стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) ақпараттық білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнын, сапасы мен жағдайларын ескере отырып, білімге, іскерлікке, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық сабақтар сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын сабақтардың атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыс түріне сәйкес дағдылардың деңгейі мен мамандануы бойынша жіктейтін стандарттау жөніндегі құжат;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде кейбір жеке-дара іс-әрекеттерді физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-ой тұрғысынан орындау қабілеті;
9) ұлттық біліктілік жүйесі (бұдан әрі – ҰБЖ) – еңбек нарығы тарапынан біліктілікке сұранысты және білім беру жүйесі тарапынан біліктілікті ұсынуды реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық, оның ішінде ақпараттық құралдары мен тетіктерінің кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АКТ – Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) БА – басшылық лауазымның біліктілік анықтамасы;

Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность по созданию и трансляции телевизионных программ" разработан в соответствии с пунктом 5 статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в организациях и на предприятиях и применяется в области средств массовой информации Республики Казахстан.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) кайдзен – японская философия или практика, которая фокусируется на непрерывном совершенствовании процессов производства, разработки, доведения до автоматизма бизнес-процессов и управления, а также всех аспектов жизни;
5) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИКТ – информационно-коммуникационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;

3) БСА – біліктіліктің салалық аясы;
4) БҰЖ – Біліктіліктің ұлттық жүйесі;
5) БҰА – Біліктіліктің ұлттық аясы;
6) БТБА – Біртұтас тарифтік-біліктілік анықтамасы;
7) ЭҚОК – экономикалық қызмет түрлерінің ортақ классификаторы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Телевизиялық бағдарламаларды жасау және трансляциялау жөніндегі қызмет.
5. Кәсіптік стандарттың коды: J59120042.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
J Ақпарат және байланыс.
59 Кино-, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламалар, дыбыс жазбалар және музыкалық шығармаларды шығару саласындағы қызмет;
59.1 Кино, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламаларды шығару бойынша қызмет;
59.12 Кино-, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламаларын аяқтау қызметі;
59.12.0 Кино-, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламаларын аяқтау қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Телевизиялық бағдарламаларды жасау және трансляциялау жөніндегі қызмет" кәсіптік стандарты телебағдарламаларды жасаумен және таратумен айналысатын мамандардың құзыретіне қойылатын талаптарды айқындайды. Стандарт техникамен жұмыс істеу дағдылары мен жобаларды басқаруды қоса алғанда, тұжырымдама мен сценарийді әзірлеуден бастап пост-продакшн мен трансляцияға дейінгі кезеңдерді қамтиды. Стандарт телевизиялық контенттің сапасын жақсартуға және заманауи медиа трендтерге бейімделуге ықпал етеді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Бағдарлама жүргізуші - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Шығармашылық бірлестіктің бас редакторы - 8 СБШ-нің деңгейі;
3) Бас режиссер - 8 СБШ-нің деңгейі;
4) Бағдарламалар редакторы - 8 СБШ-нің деңгейі;
5) Режиссер - 7 СБШ-нің деңгейі;
6) Продюсер (жалпы профиль) - 7 СБШ-нің деңгейі;
7) Диктор - 6 СБШ-нің деңгейі;
8) Телевизиялық/радиожаңалықтар репортері - 6 СБШ-нің деңгейі;
9) Комментатор - 6 СБШ-нің деңгейі;
10) Корреспондент - 6 СБШ-нің деңгейі;
11) Шолушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
12) Мемлекеттік органдармен байланыс жөніндегі үйлестіруші - 6 СБШ-нің деңгейі;
13) Мультимедиялық баспалармен жұмыс жөніндегі консультант - 6 СБШ-нің деңгейі;
14) Сценарийші - 6 СБШ-нің деңгейі;
15) Видеооператор - 6 СБШ-нің деңгейі;
16) Корректор - 5 СБШ-нің деңгейі;
17) Режиссер ассистенті - 5 СБШ-нің деңгейі;
18) Тарату монтажері - 5 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Бағдарлама жүргізуші":
Топтың коды:
2656-2
Қызмет атауының коды:
2656-2-001
Кәсіптің атауы:
Бағдарлама жүргізуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) НСК – Национальная система квалификаций;
5) НРК – Национальная рамка квалификаций;
6) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
7) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Деятельность по созданию и трансляции телевизионных программ.
5. Код профессионального стандарта: J59120042.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
J Информация и связь;
59 Производство кино-, видеофильмов и телевизионных программ, деятельность в сфере звукозаписи и издания музыкальных произведений;
59.1 Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ;
59.12 Деятельность по завершению создания кино-, видеофильмов и телевизионных программ;
59.12.0 Деятельность по завершению создания кино-, видеофильмов и телевизионных программ.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность по созданию и трансляции телевизионных программ" определяет требования к компетенциям специалистов, занимающихся производством и распространением телепрограмм. Стандарт охватывает этапы от разработки концепции и сценария до пост-продакшна и трансляции, включая навыки работы с техникой и управление проектами. Стандарт способствует повышению качества телевизионного контента и адаптации к современным медиатрендам.
8. Перечень карточек профессий:
1) Ведущий программы - 6 уровень ОРК;
2) Главный редактор творческого объединения - 8 уровень ОРК;
3) Главный режиссер - 8 уровень ОРК;
4) Редактор программ - 8 уровень ОРК;
5) Режиссер - 7 уровень ОРК;
6) Продюсер (общий профиль) - 7 уровень ОРК;
7) Диктор - 6 уровень ОРК;
8) Репортер телевизионных/радионовостей - 6 уровень ОРК;
9) Комментатор - 6 уровень ОРК;
10) Корреспондент - 6 уровень ОРК;
11) Обозреватель - 6 уровень ОРК;
12) Координатор по связям с государственными органами - 6 уровень ОРК;
13) Консультант по работе с мультимедийными изданиями - 6 уровень ОРК;
14) Сценарист - 6 уровень ОРК;
15) Видеооператор - 6 уровень ОРК;
16) Корректор - 5 уровень ОРК;
17) Ассистент режиссера - 5 уровень ОРК;
18) Монтажер вещания - 5 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Ведущий программы":
Код группы:
2656-2
Код наименования занятия:
2656-2-001
Наименование профессии:
Ведущий программы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2656-1-003 - Радио жүргізушісі
2656-2-002 - Жаңалықтар бағдарламаларын жүргізуші
2656-2-003 - Ток-шоу жүргізушісі
2656-2-005 - Тележүргізуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бағдарламаның идеясын көрермендерге оларды баурап алып, сүйсіндіріп жеткізу, ой-өрісі кең, дикциясы жақсы екенін, сауатты сөйлейтінін көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тақырыпты шығармашылық тұрғыдан іздеу және хабар (бағдарлама) дайындау.
2. Хабар (бағдарлама) шығару.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тақырыпты шығармашылық тұрғыдан іздеу және хабар (бағдарлама) дайындау
Дағды 1:
Студия/арнаның шығармашылық жоспарларын жасау үшін ұсыныстар дайындау
Машықтар:
1. Өзекті тақырыптарды шығармашылық тұрғыдан іздеу үшін нысаналы аудиторияны анықтау.
2. Интеллектуалды операция амалдарын қолдану арқылы оқиғаны қалпына келтіретін және шығармашылық қиялды қолдану, шаблондық ойлаудан аулақ болу.
3. Жүйелік, эволюциялық ойлауды қолдану.
4. Қайшылық, ресурс (ресурстық ойлау) арқылы, модельдер бойынша ойлауды қолдану.
5. Психологиялық инерцияны басқару.
6. Нысаналы аудиторияның сұранысын және олардың өзгеру үрдісін анықтау.
7. Іріктеуді жүйелеу, құрылымдау, шығармашылық ізденіс нәтижелерін нақты көрсету.
8. Аса маңызды құжаттарды, баспа материалдарын және ақпараттық агенттіктерді талдау.
Білімдер:
1. Авторлық құқық және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы
2. Телерадио хабарларын тарату қызметін регламенттейтін органдардың қаулылары, өкімдері, бұйрықтары және өзге де нормативтік құжаттары.
3. Шығармашылық қиялды дамыту теориясы, әдістері.
4. Нақты ойлау технологиясы.
5. Масс-медиа жұмысының ерекшелігі
6. БАҚ саясаты
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Бағдарламаны (хабарды) эфирге шығару үшін материал дайындау
Машықтар:
1. Тапсырмаларды жүйелі түрде өңдеу, лидтерді бағалау (аннотациялар, "шапкалар"), идея, тақырып әзірлеуге арналған ұсыныстар.
2. Материал дайындау үшін салыстырмалы талдауды пайдалана отырып, түрлі көздерден ақпарат жинау және құрылымдау, оның ішінде мемлекеттік және жергілікті органдармен, кәсіпорындармен және медиа тұлғалармен, оқиғаларға қатысушылармен, куәгерлермен өзара іс-қимыл жасау арқылы.
3. Материалдарды оларға бөлінген уақыт шектеулерін ескере отырып жасау.
4. Оқырмандарды (көрермендерді, тыңдаушыларды) өз тұжырымын жасауға итермелейтін түрлі журналистік жанрлар стилистикасын меңгеру.

2656-1-003 - Радиоведущий
2656-2-002 - Ведущий программы новостей
2656-2-003 - Ведущий/ведущая ток-шоу
2656-2-005 - Телеведущий
Основная цель деятельности:
Доведение до аудитории идею программы с обаянием и харизмой, демонстрируя широкий кругозор, поставленную дикцию, грамотную речь.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Творческий поиск тематики и подготовка передачи (программы)
2. Проведение выпуска передачи (программы).
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Творческий поиск тематики и подготовка передачи (программы)
Навык 1:
Подготовка предложений для составления творческих планов студии/канала
Умения:
1. Определять целевую аудиторию для творческого поиска актуальных тем.
2. Использовать воссоздающее и творческое воображение, преодолевать шаблонное мышление с использованием приемов интеллектуальных операций.
3. Применять системное, эволюционное мышление.
4. Применять мышление через противоречия, ресурсы (ресурсное мышление), по моделям.
5. Управлять психологической инерцией.
6. Определять потребности целевой аудитории и тенденции их изменения.
7. Систематизировать, структурировать отбор, ясное изложение результатов творческого поиска.
8. Анализировать важнейшие документы, материалы печати и информационных агентств.
Знания:
1. Авторское право и трудовое законодательство Республики Казахстан
2. Постановления, распоряжения, приказы и прочие нормативные документы органов, регламентирующие деятельность телерадиовещания.
3. Теория, методы развития творческого воображения.
4. Технология точного мышления.
5. Специфика работы масс-медиа.
6. Политика масс-медиа.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Подготовка материалов для выпуска программы (передачи) в эфир
Умения:
1. Системно обрабатывать задания, оценивать лиды (аннотации, "шапки"), рекомендации для разработки идей, тем.
2. Собирать и структурировать информацию из разных источников с использованием сопоставительного анализа для подготовки материала, в том числе путем взаимодействия с государственными и местными органами, предприятиями и медийными лицами, участниками событий, свидетелями.
3. Создавать материалы с учетом ограничений по отводимому для них времени.
4. Владеть стилистикой различных журналистских жанров, побуждающей читателей (зрителей, слушателей) делать собственные выводы.

5. Түрлі жанрларда (телевизия, радио, Интернет эфирінде жұмыс істеген кезде) хабар дайындау және жүргізу.
6. Оқырмандардың (тыңдаушылардың, көрермендердің) назарын жарияланым (хабар) идеясын пайымдауға және түсінуге аудару.
7. Аудио (бейне) жабдықпен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Қоғамдық сана мен мінез-құлыққа медиа арқылы әсер ету әдістері.
2. Хабар (бағдарлама) жасаудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшелігі.
3. Салыстырмалы талдау.
4. Журналистиканың негізгі жанрлары, олардың стилистикалық ерекшеліктері.
5. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу қағидаттары және оны жинау әдістері (сұхбат, бақылау, мәтін, графика, бейне, аудио нысандардағы контентпен жұмыс).
6. Теле (радио, интернет) өндірісінің негіздері.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Бағдарламаны (хабарды) әзірлеу
Машықтар:
1. Оқиғаның кейіпкерлері мен куәгерлерін тарту.
2. Пайдаланылатын ақпараттың дұрыстығы мен өзектілігін тексеру
3. Сценарий әзірлеу.
4. Дайындалған материалдарды (соның ішінде өз материалдарын) (сценарийлерді) контентті оңтайландыру үшін бейімдеу/редакциялау.
5. Сюжеттерге елеңдетпе жасау.
6. Плейлист жасау.
7. Бағдарламаны (хабарды) алдын ала беттеу.
8. Беттеудің аппараттық-бағдарламалық қамтылымымен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. БАҚ жұмысының ерекшелігі.
2. Теле (радио) бағдарламаларды (хабарларды, сюжеттерді) жасау үшін пайдаланылатын техникалық құралдар.
3. Жобаны дамытудың медиа нарықты білуге негізделген әдістері.
4. Теле (радио) бағдарламаларын (хабарларын) жасау технологиялары.
5. Елдегі және әлемдегі ең маңызды ғылыми, мәдени, экономикалық және қоғамдық-саяси оқиғалар, сондай-ақ тарихи мәліметтер.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Хабар (бағдарлама) шығару.
Дағды 1:
Хабар (бағдарлама) жазу немесе тікелей эфирде жұмыс істеу
Машықтар:
1. Бағдарламаларды студияда және студиядан тыс өткізу.
2. Хабар (арна, бағдарлама) талаптарына сәйкес келетін бейнеде жұмыс істеу.
3. Тыңдаушының (көрерменнің) назарын проблеманың талап етілетін аспектісіне, тақырыпқа, нәрсеге, адамға, хабар идеясын пайымдауға және түсінуге аудару және сол аспектіде ұстап тұру.
4. Аудио- және бейнетехникамен жұмыс істеу.
5. Хабарға қатысушыларға сұрақтар дайындау.
Білімдер:

5. Готовить и проводить передачи различных жанров (при работе в телевизионном, радио, интернет эфире).
6. Акцентировать внимание читателей (слушателей. зрителей) на осмыслении и постижении идей публикаций (передач).
7. Работать с аудио (видео) оборудованием.
Знания:
1. Методы медийного воздействия на сознание и поведения общества.
2. Задачи и методы, технология и техника создания передач (программ), их содержательная и структурно- композиционная специфика.
3. Сопоставительный анализ.
4. Основные жанры журналистики, их стилистические особенности.
5. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора (интервью, наблюдения, работа с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
6. Основы теле (радио, интернет) производства.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Разработка программы (передачи)
Умения:
1. Привлекать действующих лиц и свидетелей события.
2. Проверять достоверность и актуальность используемой информации
3. Разрабатывать сценарии.
4. Адаптировать/редактировать подготовленные (в том числе собственные) материалы (сценариев) для оптимизации контента.
5. Составлять подводки к сюжетам.
6. Составлять плейлист.
7. Делать предварительную верстку программы (передачи).
8. Работать с аппаратно-программным обеспечением верстки.
Знания:
1. Специфика работы масс-медиа.
2. Технические средства, используемые для создания теле (радио) программ (передач, сюжетов).
3. Методы развития проекта, основанные на знании медийного рынка.
4. Технологии создания теле (радио) программ (передач).
5. Важнейшие научные, культурные, экономические и общественно-политические события в стране и мире, а также исторические сведения.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Проведение выпуска передачи (программы).
Навык 1:
Запись передачи (программы) или работать в прямом эфире
Умения:
1. Проводить передачи в студии и вне студии.
2. Работать в образе, соответствующему требованиям передачи (канала, программы).
3. Удерживать и акцентировать внимание слушателя (зрителя) на требуемом аспекте проблемы, темы, предмете, человеке, осмыслении и постижении идей передачи.
4. Работать с аудио- и видеотехникой.
5. Подготавливать вопросы к участникам передач.
Знания:

1. Сұхбат әдістері.
2. Шағын сахна құру әдістері.
3. Журналистиканың негізгі жанрлары, олардың стилистикалық ерекшеліктері.
4. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу қағидаттары және оны жинау әдістері (сұхбат, бақылау, мәтін, графика, бейне, аудио нысандардағы контентпен жұмыс).
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Сценарийді әзірлеу, шығарылым мазмұнын құрылымдау және сегменттер арасында уақытты бөлу.
Машықтар:
1. Сөз тауып кету дағдысын қолдану.
2. Көрермендерді (тыңдаушыларды) өз тұжырымын жасауға итермелейтін түрлі журналистік жанрлардың стилистикасын меңгеру (талқылау, пікірталас, келіспеушілік, қарсы тараптың дәлелдеріне қатысты мазмұндық байланыстың болуы, сөз сөйлеу кезектілігі).
3. Түрлі жанрда (телевизия, радио, Интернет эфирінде жұмыс істеген кезде) хабар дайындау және жүргізу.
4. Бейне (радио) эфирдің шағын сахнасын қолда ұстау.
5. Кадрда (аудиожазбада) және суфлермен жұмыс істеу.
6. Сұхбат жүргізу.
7. Пікірсайысты модерациялау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнамасы.
2. Сөйлеу техникасы.
3. Фоника мен акустика.
4. Риторика және шешендік өнер.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Мұқият тыңдау
Әлеуметтік сезімталдық
Тартымды және телесымбатты сыртқы бейне
Сауатты сөйлеу
Бай сөздік қор
Жақсы дикция
Білімдарлық
Коммуникабельділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Диктор
6
Комментатор
6
Тілші

1. Методы интервьюирования.
2. Методы построения мизансцен.
3. Основные жанры журналистики, их стилистические особенности.
4. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора (интервью, наблюдения, работа с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разрабатывать сценарий, структурировать содержание выпуска и распределять время между сегментами.
Умения:
1. Применять словесную импровизацию.
2. Владеть стилистикой различных журналистских жанров, побуждающей зрителей, (слушателей) делать собственные выводы (наличие тезисов, выступающих предметом обсуждения, дискуссий, разногласий, содержательной связности к аргументам противной стороны, очередность выступлений).
3. Подготавливать и проводить передачи различных жанров (при работе в телевизионном, радио, интернет эфире).
4. Владеть мизансценой видео (радио) эфира.
5. Работать в кадре (аудио записи) и с суфлером.
6. Проводить интервью.
7. Модерировать дебатов.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о масс-медиа.
2. Техника речи.
3. Фоника и акустика.
4. Риторика и ораторское искусство.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Активное слушание
Социальная восприимчивость
Приятная и телегеничная внешность
Грамотная речь
Богатый словарный запас
Отличная дикция
Эрудированность
Коммуникабельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Диктор
6
Комментатор
6
Корреспондент

1332-1-008 - Жауапты редактор
2641-5-008 - Көркемдік редакторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көрермендердің қажеттіліктері мен сұраныстарына сәйкес келетін бағдарламалар жасау, шығару және тарату.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шығармашылық қызметтің басым бағыттарын әзірлеу
2. Тақырып таңдау, сценарийлерді, бағдарлама, хабар материалдарын іріктеу, әзірлеу, өңдеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Шығармашылық қызметтің басым бағыттарын әзірлеу
Дағды 1:
Бағдарламаларды, хабарларды жасау және эфирге шығару басымдықтарын белгілеуді жүзеге асырады
Машықтар:
1. Автор ұсынған жобаны талдау.
2. Жобаның осал және мықты тұстарын, БАҚ ақпараттық саясатына сәйкестігін анықтау.
3. Авторлық идеяны іске асыруға жұмсалатын уақыт пен қаржы шығындарын, ықтимал қауіпті талдау.
4. Осындай (ұқсас) медиа жобаларды іске асырудың отандық және әлемдік тәжірибесін ескере отырып, авторлық идеяларды форматқа, нысаналы аудиторияға сәйкестік тұрғысынан бағалау.
5. Авторлық тұжырымдаманы, оған түзетулер мен ұсыныстарды әзірлеуді нақтылау.
6. Жобаларды БАҚ-тың стратегиясында, бизнес-жоспарында белгіленген көркемдік құндылығы мен критерийлері бойынша саралау.
Білімдер:
1. Медиа жобаның мақсаттары мен міндеттерін, көркемдік шешімдерін талдау әдістері.
2. Нысаналы аудиторияның әлеуметтік және психологиялық сипаттамалары.
3. Медиа жоба тұжырымдамасын әзірлеу (оның ішінде модельдеу және дизайн) қағидаттары, оны талдау және түзету әдістері.
4. Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасы
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Коммуникацияларды орнату және қолдау
Машықтар:
1. Тиімді коммуникация үшін нысаналы аудиторияны анықтау.
2. Заңнамалық және саяси үрдістер мен өзгерістерді бақылау, болжау, саяси талдау.
3. Ақпараттық, жарнамалық, консалтингтік агенттіктермен, қоғаммен байланыс агенттіктерімен, баспалармен, басқа да кәсіпорындар мен ұйымдармен, қоғамдық құрылымдармен және әртүрлі қоғамдық топтармен байланыс орнату және қолдау.
4. Кәсіптік қауымдастықтармен, сарапшылармен, талдаушылармен, бәсекелестермен, әріптестермен байланыс орнату және қолдау.
Білімдер:
1. Қазіргі БАҚ аудиториясының сипаттамалары.
2. Аудиторияны зерттеу әдістері, құралдары.
3. Психология негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Тақырып таңдау, сценарийлерді, бағдарлама, хабар материалдарын іріктеу, әзірлеу, өңдеу
Дағды 1:
Тақырыпты, идеяны, түпкі міндетті, сценарий контентін әзірлеуді жүзеге асырады
Машықтар:

1332-1-008 - Ответственный редактор
2641-5-008 - Художественный редактор
Основная цель деятельности:
Создание, выпуск и распространение программ, которые соответствуют зрительским потребностям и спросу.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка приоритетных направлений творческой деятельности
2. Выбор темы, отбор, разработка, обработка сценариев, материалов программ, передач
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка приоритетных направлений творческой деятельности
Навык 1:
Осуществляет расстановку приоритетов создания и выпуска программ, передач в эфир
Умения:
1. Анализировать проект, предлагаемый автором.
2. Выявлять слабые и сильные стороны, соответствия проекта информационной политике масс-медиа.
3. Анализировать временные и финансовые затраты на реализацию авторской идеи, возможные риски.
4. Оценивать авторские идеи с точки зрения соответствия формату, целевой аудитории с учетом отечественного и мирового опыта реализации аналогичных (сходных) медиа проектов.
5. Детализировать авторскую концепцию, разработку поправок и рекомендаций к ней.
6. Ранжировать проекты по художественной ценности и критериям, установленных в стратегии, бизнес-плане масс-медиа.
Знания:
1. Методы анализа целей и задач, художественных решений медиа проекта.
2. Социальные и психологические характеристики целевой аудитории.
3. Принципы разработки концепции медиа проекта (в том числе моделирования и дизайна), методы ее анализа и коррекции.
4. Законодательство Республики Казахстан о Масс-медиа
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Установка и поддержка коммуникаций
Умения:
1. Определять целевую аудиторию для эффективной коммуникации.
2. Отслеживать, прогнозировать законодательные и политические тенденции и изменения, политический анализ.
3. Организовывать и поддерживать контакты с информационными, рекламными, консалтинговыми агентствами, агентствами по связям с общественностью, издательствами, другими предприятиями и организациями, общественными структурами и различными группами общественности.
4. Организовывать и поддерживать контакты с профессиональными сообществами, экспертами, аналитиками, конкурентами, партнерами.
Знания:
1. Характеристики аудитории современных масс-медиа.
2. Методы, инструменты изучения аудитории.
3. Основы психологии.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Выбор темы, отбор, разработка, обработка сценариев, материалов программ, передач
Навык 1:
Осуществляет разработку темы, идеи, сверхзадачи, контента сценария
Умения:

1. Түрлі көздерден ақпарат жинау, өңдеу.
2. Нысаналы аудитория үшін ақпараттық желек іздеу және бағалау.
3. Қоғам өміріндегі өзекті оқиғаларды және оларға тың көзқарасты анықтау.
4. Қоғамдық дамудың түрлі аспектілерінің трендтерін болжау.
5. Хабар (бағдарлама) үшін проблемалар мен түйінді тақырыптар шеңберін анықтау, мағыналық тұрғыдан көңіл бөлу.
Білімдер:
1. Түрлі көздерден алынған ақпаратты жинау, өңдеу, талдау теориясы, әдістері, тәсілдері.
2. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, тәсілдері мен құралдары.
3. Редакциялық саясат, оның ішінде меншік иелерінің саяси, экономикалық, коммуникативтік мүдделері.
4. Халық пен жалпы қоғамның проблемаларды саралауының өзгеруін болжау.
5. Әдеби-сценарий жұмысының әдістері мен құралдары.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Сценарийлерді, бағдарлама, хабар материалдарын іріктеу және редакциялау
Машықтар:
1. Сценарийлердің құрылымы мен мазмұнын талдау.
2. Ұсынылған сценарий жобаларының сапасын, олардың талаптарға және осы БАҚ-қа сәйкестігін талдау.
3. Тақырыптың, тапсырмалардың, түпкі міндеттердің өзектілігін, орындылығын, сценарийдегі ақпараттың дұрыстығын тексеру.
4. Авторлар ұсынған сценарийлердің мықты және осал тұстарын анықтау.
5. Автордың ниетін барынша толық ашу үшін материалдарды өңдеу әдістерін таңдау.
6. Сценарий жобаларының кемшіліктерін түзету, толықтырулар енгізу қажеттігін анықтау.
7. Авторға материалды түзету және толықтыру туралы ұсыныстар тұжырымдау.
8. Материалдарды БАҚ талаптарына сәйкес келтіру.
9. Контексті, емлені, синтаксисті, тыныс белгілерін, сценарий стилін редакциялау.
10. Аудио, бейнематериалдарды редакциялау.
11. Сценарийлер портфелін жасау.
Білімдер:
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, тәсілдері мен құралдары.
2. Сценарий жасау әдістері, технологиясы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
3. Мәтіндерді, аудионы, бейнені, графикалық кескіндерді редакторлық талдау әдістері мен құралдары.
4. Әртүрлі форматтағы медиа өнімдерді дайындау әдістері, технологиясы және техникасы.
5. Мәтіндерді, аудионы, бейнені, графикалық кескіндерді редакциялау әдістері мен тәсілдері.
6. Аудио, бейне аппараттық- бағдарламалық қамтылымның негізгі функционалы.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Эфирге шығуға материалдарды дайындау
Машықтар:

1. Собирать, обрабатывать информации из различных источников.
2. Искать и оценивать информационные поводы для целевой аудитории.
3. Выявлять актуальные события в жизни общества и новые точки зрения на них.
4. Прогнозировать тренды различных аспектов общественного развития.
5. Определять круг проблем и приоритетных тем для передаче (программе), расстановка смысловых акцентов.
Знания:
1. Теория, методы, способы инструменты сбора, обработки, анализа информации из различных источников.
2. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
3. Редакционная политика, в том числе политические, экономические, коммуникативные интересы собственников.
4. Прогнозирование изменения ранжирования проблем населением и обществом в целом.
5. Методы и инструменты литературно-сценарной работы.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Отбор и редактирование сценариев, материалов программ, передач
Умения:
1. Анализировать структуры и содержание сценариев.
2. Анализировать качество предоставленных проектов сценариев, их соответствия требованиям и данного масс-медиа.
3. Проверять актуальность, целесообразность темы, задач, сверхзадачи, достоверность информации в сценарии.
4. Выявлять сильные и слабые стороны предоставленных авторами сценариев.
5. Выбирать методы редактирования материалов для наиболее полного раскрытия авторского замысла.
6. Корректировать недочетов проектов сценариев, определения необходимости внесения дополнений.
7. Формулировать предложения автору об исправлении и дополнении материала
8. Приводить материалы в соответствие с требованиями масс-медиа.
9. Редактировать контекст, орфографию, синтаксис, пунктуацию, стиль сценария.
10. Редактировать аудио, видеоматериалов.
11. Формировать портфель сценариев.
Знания:
1. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
2. Методы, технология создания сценариев, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
3. Методы и инструменты редакторского анализа текстов, аудио, видео, графических изображений.
4. Методы, технология и техника подготовки медиа продуктов в различных форматах.
5. Методы и приемы редактирования текстов, графических изображений, аудио, видео.
6. Основной функционал аудио, видео аппаратно- программного обеспечения.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Подготовка материалов к выходу в эфир
Умения:

1. Материалдарды хабарға, бағдарламаға қосу туралы шешімдердің орындылығы мен қабылдануын бағалау.
2. Ол туралы мейлінше толық және дәл білу үшін құбылыстарды (оқиғаларды) талдау.
3. Түрлі жанрдағы хабарларды (бағдарламаларды) дайындау, өткізу материалдарын (сценарийлерін) жасау.
4. Эфирде (телевизия, радио, Интернет) жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Сценарийлерді, телевизиялық бағдарламаларды, хабарларды жасау әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшелігі.
2. БАҚ ақпараттық саясаты.
3. ҚР Масс-медиа туралы заңнамасы.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Бастамашылық
Жүйелік ойлау
Сыни тұрғыдан ойлау
Логикалық ойлау
Ассоциативті ойлау
Шығармашылық қиял
Жеделдік
Табандылық
Объективтілік
Көпшіл болу/коммуникабельділік
Жұмысқа қабілеттілік және еңбекқорлық
Білімдарлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Шығармашылық бірлестіктің бас редакторы
8
Бас режиссер
8
Бас продюсер
7
Режиссер
7
Продюсер (жалпы профиль)
6
Тілші
6
Шолушы
13. Кәсіптің карточкасы "Режиссер":
Топтың коды:
2654-2
Қызмет атауының коды:
2654-2-007
Кәсіптің атауы:
Режиссер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-2-008 - Авторлық теледидар режиссері
2654-2-010 - Деректі фильмдер режиссері
2654-2-015 - Музыкалық бағдарламалар режиссері
2654-2-016 - Радио хабарларын таратушы режиссер
2654-2-017 - Теледидар режиссері
2654-2-021 - Кино және теледидар қоюшы режиссері
2654-3-002 - Жарнама және музыкалық видеоклиптер режиссері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Шығармашылық мақсатқа жету үшін ұжымдық команданың барлық қатысушыларының шығармашылық қызметіне басшылық жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бекітілген сценарий бойынша медиаөнім жасау

1. Оценивать целесообразность и принятие решений о включении материалов в передачу, программу.
2. Анализировать явления (события) для формирования как можно более полного и точного знания о нем.
3. Создавать материалы (сценарии) подготовки, проведения передач (программ) различных жанров.
4. Работать в эфире (телевизионном, радио, интернет).
Знания:
1. Методы, технология и техника создания сценариев, телевизионных программ, передач, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
2. Информационная политика масс-медиа.
3. Законодательство РК о масс-медиа.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Инициативность
Системное мышление
Критическое мышление
Логическое мышление
Ассоциативное мышление
Творческое воображение
Оперативность
Настойчивость
Объективность
Общительность/коммуникабельность
Работоспособность и трудолюбие
Эрудированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Главный редактор творческого объединения
8
Главный режиссер
8
Генеральный продюсер
7
Режиссер
7
Продюсер (общий профиль)
6
Корреспондент
6
Обозреватель
13. Карточка профессии "Режиссер":
Код группы:
2654-2
Код наименования занятия:
2654-2-007
Наименование профессии:
Режиссер
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-2-008 - Режиссер авторского телевидения
2654-2-010 - Режиссер документальных фильмов
2654-2-015 - Режиссер музыкальных программ
2654-2-016 - Режиссер радиовещания
2654-2-017 - Режиссер телевидения
2654-2-021 - Режиссер-продюсер кино и телевидения
2654-3-002 - Режиссер рекламы и музыкальных клипов
Основная цель деятельности:
Руководство творческой деятельности всех участников коллективной команды для достижения творческого замысла
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание медиа продукции по утвержденному сценарию

2. Медиаөнім шығаруды басқару, оның сапасын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бекітілген сценарий бойынша медиаөнім жасау
Дағды 1:
Бекітілген жоба үшін материал дайындауды және жасауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Түрлі көздерден ақпарат жинау және құрылымдау, соның ішінде осындай (ұқсас) медиажоба жасаудың отандық және әлемдік тәжірибесінің үздік жетістіктеріне ерекше назар аудару.
2. Нысаналы аудитория үшін олардың тартымдылығы, БАҚ ақпараттық саясатына сәйкестігі критерийлеріне, авторлық идеяны/сценарийді іске асыруға уақыт пен қаржы шектеуіне сәйкес сценарийлерді сапалы және көркем іске асыру процестерін жоспарлау және іске асыру.
Білімдер:
1. Режиссура мен актерлік шеберліктің міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері, стилистикалық ерекшеліктері.
2. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу қағидаттары және оны жинау әдістері.
3. Қойылымдарды, вокалды, хор және хореографиялық өнерді сахналық және музыкалық безендіру негіздері.
4. Қазіргі және классикалық драматургия.
5. Басқару және шығармашылық еңбек психологиясы.
6. Өнер әлеуметтануының, сахналық технологияның негіздері.
7. Орындаушылық өнер саласындағы экономика және басқару негіздері.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Материалды өңдеуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бастапқы материалды қарап шығу және дубльдерді іріктеу, соның ішінде кейбір дубльдердің ақауын анықтау.
2. Режиссерлік сценарийде бекітілген сюжеттер (фрагменттер) ұзақтығы ауытқыған жағдайда түзету.
3. Жүйесіз монтаждауды жүргізу.
4. Фонограммамен жүретін, монтаждалған фрагменттердің ұзақтығын анықтау, музыкалық акцентті үндестіру үшін дәл белгілеу.
5. Дыбыспен әрлеу үшін қосымша фонограммаларды таңдау.
6. Дыбыстық материалдарды (музыка, реплика, шу) монтаждау, дыбыс инженерімен бірге бейнеқатармен үндестіру.
7. Бағдарламаларды безендіру, бағдарламаның лидтерін ("шапкаларын") анықтау және бекіту, заставкаларды таңдау
8. Бейнежазбаларды (фонограммаларды) жүйелеуді және сақтауды қамтамасыз ету.
9. Әр сюжеттің жедел дайындығын қамтамасыз ету.
10. Материалды көруге (тыңдауға) дайындау.
11. Аудио, бейнежабдықтармен және бағдарламалық қамтылыммен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Медиаөнім жасау процесін ұйымдастыру және оның технологиясы.

2. Управление выпуском медиа продукции, обеспечение ее качества
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Создание медиа продукции по утвержденному сценарию
Навык 1:
Осуществление подготовки и создания материала для утвержденного проекта
Умения:
1. Собирать и структурировать информацию из разных источников, в том числе уделяя особое внимание на лучшие достижения отечественного и мирового опыта создания аналогичных (сходных) медиа проектов.
2. Планировать и реализовывать процессы качественной и художественной реализации сценариев в соответствии с критериями их привлекательности для целевой аудитории, соответствия информационной политике масс-медиа, временными и финансовыми ограничениями на реализацию авторской идеи/сценария.
Знания:
1. Задачи и методы, технология и техника режиссуры и актерского мастерства, их содержательная и структурно-композиционная специфика, стилистические особенности.
2. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора.
3. Основы сценического и музыкального оформления постановок, вокального, хорового и хореографического искусства.
4. Современная и классическая драматургия.
5. Психология управления и творческого труда.
6. Основы социологии искусства, сценической технологии.
7. Основы экономики и управления в сфере исполнительских искусств.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществление обработки материала
Умения:
1. Просматривать исходный материал и отбор дублей, в том числе выявление дефектов отдельных дублей.
2. Корректировать в случае отклонений длительности смонтированные сюжеты (фрагменты) от утвержденной в режиссерском сценарии.
3. Проводить нелинейный монтаж.
4. Определять длительность смонтированные фрагменты, идущих под фонограмму, подготовка точной разметки для синхронизации музыкальных акцентов
5. Подбирать дополнительные фонограммы для озвучивания.
6. Монтировать звуковые материалы (музыки, реплик, шумов), синхронизировать с видеорядом совместно со звукорежиссером
7. Оформлять программы, определять и утверждать лиды ("шапки") программы, подбирать заставки
8. Обеспечивать систематизацию и хранение видеозаписей (фонограмм).
9. Обеспечивать оперативную готовность каждого сюжета.
10. Подготавливать материал к просмотру (прослушиванию).
11. Работать с аудио, видео оборудованием и программным обеспечением.
Знания:
1. Организация процесса и технология создания медиа продукции.

2. Медиаөнімді монтаждаудың заманауи технологиялары.
3. Монтаждау бойынша нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
4. Жүйесіз монтаждаудың заманауи әдістері.
5. Монтаждың аппараттық-бағдарламалық қамтылымы және монтаждау жабдығының түрлері.
6. Телерадио хабарларын таратуға қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
7. Теле (радио, Интернет) өндірісінің негіздері.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Медиаөнім шығаруды басқару, оның сапасын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Телевизиялық бағдарламалар, хабарлар шығаруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Адами капиталды басқару, соның ішінде шығармашылық персоналды таңдау және қабылдау.
2. Медиаөнім өндірісінің кестесін (күнтізбелік-қойылым жоспарын), шығыстар сметасын әзірлеу және бекіту.
3. Медиаөнім дайындау және жасау процестерін басқару.
4. Медиаөнім дайындау және жасау процестерін техникалық қолдауды қамтамасыз етуді басқару.
5. Медиаөнім өндірісін және қабылдау-тапсыруды басқару.
Білімдер:
1. ҚР Масс-медиа туралы заңнамасы.
2. Менеджмент негіздері.
3. Экономика негіздері.
4. БАҚ саясаты.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Не требуется
Дағды 2:
Телевизиялық хабар тарату сапасын басқару
Машықтар:
1. Медиаөнім жасаудың озық отандық және әлемдік тәжірибесін ендіруді талдау.
2. Өндіріс пен жұмысшылардың сұраныстарын, олардың арасындағы міндеттер мен жауапкершіліктердің бөлінуі анықтау.
3. Өндіріс (жұмыс) барысында туындайтын мәселелер бойынша әлеуметтік және этикалық нормаларды ескере отырып шешімдер қабылдау.
4. Медиаөнім өндіру процесінде авторлық ниетті дұрыс түсіндіруді қамтамасыз ету.
5. Сценарий жоспары бойынша жұмыс барысында авторларға консультация беру.
6. Режиссерлік сценарийді әзірлеу.
7. Медиаөнімнің жоғары көркемдік деңгейін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Медиаөнім жасаудың озық отандық және әлемдік тәжірибесін ендіру қағидаттары.
2. Кәсіпорын, өндіріс экономикасы, еңбек (жұмыс) және басқару негіздері.
3. Кайдзен қағидаттары, әдістері мен технологиялары, тәлімгерлік, біліктілікті бағалау, қызметкерлердің жеке және іскерлік қасиеттері және өзін-өзі ұйымдастыру және өзін-өзі ынталандыру құралдары.
4. Топтық жұмыстың, тұлғааралық коммуникацияның қағидаттары, әдістері, технологиялары мен құралдары.

2. Современные технологии монтажа медиа продукции.
3. Нормативные документы и инструкции по проведению монтажа.
4. Современные методы нелинейного монтажа.
5. Аппаратно-программное обеспечение монтажа и типы монтажного оборудования.
6. Нормативные документы, определяющие требования, предъявляемые к телерадиовещанию.
7. Основы теле (радио, интернет) производства.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Управление выпуском медиа продукции, обеспечение ее качества
Навык 1:
Обеспечение выпуска телевизионных программ, передач
Умения:
1. Управлять человеческим капиталом, в том числе отбирать и принимать творческий персонал.
2. Разрабатывать и утверждать график производства медиапродукции (календарно-постановочного плана), сметы расходов.
3. Управлять процессами подготовки и создания медиа продукции.
4. Управлять обеспечением технической поддержки процессов подготовки и создания медиа продукции.
5. Управлять производством и приемкой-сдачей медиа продукции.
Знания:
1. Законодательство РК о масс-медиа.
2. Основы менеджмента.
3. Основы экономики
4. Политика масс-медиа.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Управление качеством телевизионного вещания
Умения:
1. Анализировать внедрение передового отечественного и мирового опыта создания медиа продукции.
2. Выявлять потребности производства и работников, распределение обязанностей и ответственности между ними.
3. Принимать решения с учетом социальных и этических норм по вопросам, возникающим в ходе производства (работы).
4. Обеспечивать в процессе производства медиа продукции правильной трактовки авторского замысла.
5. Консультировать авторов в процессе работы над сценарным планом.
6. Разрабатывать режиссерского сценария.
7. Обеспечивать высокий художественный уровень медиапродукта.
Знания:
1. Принципы внедрения передового отечественного и мирового опыта создания медиа продукции.
2. Основы экономики предприятия, производства, труда (работ) и управления.
3. Принципы, методы и технологии кайдзен, наставничества, оценки квалификации, личных и деловых качеств сотрудников и инструменты самоорганизации и самомотивации.
4. Принципы, методы, технологии и инструменты командной работы, межличностных коммуникаций.

5. Қаржылық менеджмент.
6. Өндірістік процестерде қолданылатын аппараттық-бағдарламалық қамтылым параметрлері.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Жүйелік ойлау
Сыни тұрғыдан ойлау
Логикалық ойлау
Мұқият тыңдау
Шығармашылық қиял
Ақыл-ой өрісінің кеңдігі
Білімдарлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
8
Бас режиссер
8
Бас продюсер
7
Продюсер (жалпы профиль)
5
Режиссердің ассистенті
5
Хабарды монтаждаушы
14. Кәсіптің карточкасы "Продюсер (жалпы профиль)":
Топтың коды:
2654-1
Қызмет атауының коды:
2654-1-003
Кәсіптің атауы:
Продюсер (жалпы профиль)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-1-004 - Радио және теле бағдарлама продюссері
2654-1-006 - Телевизиялық және кинофильмдер продюссері
2654-1-007 - Телевизиялық/радиожаңалықтар продюссері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Техникалық құралдар – бұқаралық коммуникация құралдары (баспа, радио, кинематограф, телевизия) көмегімен ақпарат хабарлары.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Аудио, бейнеөнім өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
2. Түсіру процесін ұйымдастыру
3. Телевизиялық, (кино, аудио, бейне) өндірістің шығармашылық, қаржылық, технологиялық қызметіне басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Аудио, бейнеөнім өндірісінің технологиялық процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Дағды 1:
Материалдармен, техникалық және қойылым құралдарымен қамтамасыз етілуін бағалауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Салыстырмалы талдауды қолдана отырып, түрлі көздерден ақпарат жинау және құрылымдау.
2. Жабдықтардың, материалдардың, техникалық және қойылым құралдарының, ресурстардың бар-жоғын және олардың радио (теле) бағдарламалар (хабарлар) өндірісінің мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігін бағалау.

5. Финансовый менеджмент.
6. Параметры аппаратно-программного обеспечения, используемого в производственных процессов.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Системное мышление
Критическое мышление
Логическое мышление
Активное слушание
Творческое воображение
Широкий кругозор
Эрудированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Главный редактор творческого объединения
8
Главный режиссер
8
Генеральный продюсер
7
Продюсер (общий профиль)
5
Ассистент режиссера
5
Монтажер вещания
14. Карточка профессии "Продюсер (общий профиль) ":
Код группы:
2654-1
Код наименования занятия:
2654-1-003
Наименование профессии:
Продюсер (общий профиль)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-1-004 - Продюсер радио и телепрограмм
2654-1-006 - Продюсер телевизионных и кинофильмов
2654-1-007 - Продюсер телевизионных/радионовостей
Основная цель деятельности:
Сообщения информации с помощью технических средств – средств массовой коммуникации (печать, радио, кинематограф, телевидение).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и обеспечение технологического процесса производства аудио, видеопродукции
2. Организация съемочного процесса
3. Руководство творческой, финансовой, технологической деятельностью телевизионного, (кино, аудио, видео) производства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и обеспечение технологического процесса производства аудио, видеопродукции
Навык 1:
Осуществление оценки обеспеченности материалами, техническими и постановочными средствами
Умения:
1. Собирать и структурировать информацию из разных источников с использованием сопоставительного анализа.
2. Оценивать наличие и соответствие оборудования, материалов, технических и постановочных средств, ресурсов целям и задачам производства радио (теле) программ (передач).

3. Басшылықпен, контрагенттермен, әріптестермен және өзге де мүдделі тараптармен ауызша және жазбаша коммуникацияны қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Аудио (бейне, кино) өнім шығару технологиясы.
2. Кино (бейне, аудио) режиссура, кино (бейне, аудио) операторлық шеберлік, радио (теле) бағдарламаларын монтаждау және дыбыстық безендіру негіздері.
3. Жобаның түсірілім процесінің, дыбысталуының және кино (аудио, бейне) шығаруға дайындықтың ерекшелігі
4. Өндіріс процесінде қолданылатын түсіру, жарықтандыру, дыбыс және басқа жабдықтардың сипаттамалары, ерекшеліктері, жай-күйі.
5. Есеп айырысу операцияларын жүргізу, есепті, қаржылық құжаттаманы жүргізу қағидалары.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Аудио (кино, бейне) өнім жасау үшін объектілерді, материалдарды дайындауды бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бастапқы материалдардың кино (бейне, аудио) жобасының көркемдік ниетіне сәйкестігін бағалау.
2. Ағымдағы және перспективалы жұмыс көлемін және қажетті ресурстарды анықтау.
3. Декорациялардың, костюмдердің, бутафорияның және реквизиттердің жобаның көркемдік жоспарына сәйкестігін бағалау.
4. Кино (бейне, аудио) жобаның көркемдік критерийлеріне сәйкес табиғи түсірілім (дыбыс жазу) үшін орындарды таңдау.
Білімдер:
1. Медиаөнім өндірісінің технологиясы.
2. Кино (бейне, аудио) режиссура, кино (бейне, аудио) операторлық шеберлік, радио (теле) бағдарламаларды/хабарларды монтаждау және дыбыстық безендіру негіздері.
3. Менеджмент және адами капиталды басқару негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Түсіру процесін ұйымдастыру
Дағды 1:
Шығармашылық және өндірістік ұжымды, авторлық және түсірілім тобын, актерлермен, режиссерлермен, шығармашылық және өндірістік ұжымдармен / командалармен жұмысты қалыптастыру
Машықтар:
1. Күнтізбелік-өндірістік жоспар құру.
2. Адами ресурстарды басқару. Түсетін ақпаратты талдау.
3. Атқарылған жұмыс туралы есеп жасау.
4. Кино, бейне, аудио жобаның өндіріс мерзімдерін бақылау.
Білімдер:
1. Тимбилдинг.
2. Телерадио хабарларын тарату теориясы, әдістері, тәсілдері.
3. Бейне, дыбыс жазу жүйелерін, телекоммуникациялық жүйелерді пайдалану негіздері.

3. Обеспечивать устные и письменные коммуникации с руководством, контрагентами, партнерами и иными заинтересованными сторонами.
Знания:
1. Технология производства аудио (видео, кино) продукции.
2. Основы кино (видео, аудио) режиссуры, кино (видео, аудио) операторского мастерства, монтажа и звукового оформления радио (теле) программ.
3. Специфика съемочного процесса, озвучки и подготовки к выпуску кино (аудио, видео) проекта
4. Характеристики, особенности, состояние съемочного, осветительного, звукового и иного оборудования, используемого в производственном процессе.
5. Правила проведения расчетных операций, ведения отчетной, финансовой документации.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществление контроля подготовки объектов, материалов для создания аудио (кино, видео) продукции
Умения:
1. Оценивать соответствие исходных материалов художественному замыслу кино (видео, аудио) проекта.
2. Определять текущие и перспективные объемы работ и необходимые ресурсов.
3. Оценивать соответствие декораций, костюмов, бутафории и реквизита художественному замыслу проекта.
4. Выбирать места для натурных съемок (звукозаписи) в соответствии с художественными критериями кино (видео, аудио) проекта.
Знания:
1. Технология производства медиа продукции.
2. Основы кино (видео, аудио) режиссуры, кино (видео, аудио) операторского мастерства, монтажа и звукового оформления радио (теле) программ/передач.
3. Основы менеджмента и управления человеческим капиталом.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Организация съемочного процесса
Навык 1:
Формирование творческого и производственного коллектива, авторской и съемочной группы, работы с актерами, режиссерами, творческим и производственным коллективами / командами
Умения:
1. Составлять календарно-производственный план.
2. Управлять человеческими ресурсами. Анализировать поступающую информацию.
3. Составлять отчеты о проделанной работе.
4. Контролировать сроки производства кино, видео, аудио проекта.
Знания:
1. Понимание целей и принципов создания эффективных команд, знание групповой динамики, методов коммуникации, мотивации, разрешения конфликтов.
2. Теория, методы, способы телерадиовещания.
3. Основы эксплуатации видео-, звукозаписывающих, телекоммуникационных систем.

4. Психология негіздері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Түсірілім кезеңін ұйымдастыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Кино (бейне, аудио) жобаның көркемдік критерийлеріне сәйкес табиғи түсірілім орындарын таңдау.
2. Еңбекті қорғау ережелеріне сәйкес өндірістік процесті жоспарлау және ұйымдастыру және олардың орындалуын бақылау.
3. Кино (бейне, аудио) жобаның өндіріс мерзімдерін бақылау.
4. Күнтізбелік-өндірістік жоспар құру.
Білімдер:
1. Медиаөнім өндірісінің технологиясы.
2. Кино (бейне, аудио) жобаның түсірілім, монтаждау және рең беру процесінің, оны дыбыстау мен шығаруға дайындаудың ерекшеліктері.
3. Кинорежиссураның, кинодраматургияның, киноның, операторлық шеберлік бейнесінің негіздері.
4. Фильмдерді, телебағдарламаларды, телехабарларды монтаждау және дыбыстық безендіру негіздері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Монтаждау-рең беру кезеңінде түсірілім тобына жедел басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Түсірілім тобы мен шығармашылық ұжымға міндеттер мен мақсаттар қою.
2. Түсірілім кестесін жасау және қажет болған жағдайда оны түзету.
3. Дайын медиа өнімдерінің сапасын бағалау.
4. Түсетін ақпаратты талдау.
Білімдер:
1. Телебағдарламалар, телехабарлар, фильмдер шығару технологиясы.
2. Күнтізбелік-өндірістік жоспар жасау қағидалары.
3. Есеп айырысу операцияларының қағидалары.
4. Кинорежиссура, кинодраматургия, операторлық шеберлік, фильмдерді, бағдарламаларды, хабарларды монтаждау және дыбыстық безендіру негіздері.
5. Күнтізбелік-сахналау жоспарын жасау қағидалары.
6. Қазақстан Республикасының БАҚ туралы заңнамасы.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Телевизиялық, (кино, аудио, бейне) өндірістің шығармашылық, қаржылық, технологиялық қызметіне басшылық ету
Дағды 1:
Көркемдік жобалардың шығармашылық идеяларына бастама жасауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Әдеби материалды бағалау.
2. Телевизиялық кино (бейне, аудио) жоба авторларының шығармашылық әлеуетін бағалау.
3. Телевизиялық кино (бейне, аудио) жобаның шығармашылық және экономикалық табыстылығын болжау.

4. Основы психологии.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществление организации съемочного периода
Умения:
1. Выбирать места для натурных съемок в соответствии с художественными критериями кино (видео, аудио) проекта.
2. Планировать и организовывать производственный процесс в соответствии с правилами охраны труда и контролировать их выполнение.
3. Контролировать сроки производства кино (видео, аудио) проекта.
4. Составлять календарно-производственный план.
Знания:
1. Технология производства медиа продукции.
2. Специфика съемочного, монтажно-тонировочного процесса, озвучивания и подготовки к выпуску кино (видео, аудио) проекта.
3. Основы кинорежиссуры, кинодраматургии, кино, видео операторского мастерства.
4. Основы монтажа и звукового оформления фильмов, телепрограмм, телепередач.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Осуществление оперативного руководства съемочной группой в монтажно-тонировочный период
Умения:
1. Ставить задачи и цели съемочной группе и творческому коллективу.
2. Разрабатывать график съемок и при необходимости осуществлять его корректировку.
3. Оценивать качество готовой медиа продукции.
4. Анализировать поступающую информацию.
Знания:
1. Технология производства телепрограмм, телепередач, фильмов.
2. Правила формирования календарно- производственного плана.
3. Правила расчетных операций.
4. Основы кинорежиссуры, кинодраматургии, операторского мастерства, монтажа и звукового оформления фильмов, программ, передач.
5. Правила формирования календарно-постановочного плана.
6. Законодательство Республики Казахстан о масс-медиа.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Руководство творческой, финансовой, технологической деятельностью телевизионного, (кино, аудио, видео) производства
Навык 1:
Осуществление инициирования творческих идей художественных проектов
Умения:
1. Оценивать литературный материал.
2. Оценивать творческий потенциал авторов телевизионного кино (видео, аудио) проекта.
3. Прогнозировать творческую и экономическую успешность телевизионного кино (видео, аудио) проекта.

4. Шығармашылық ұжымға міндеттер мен мақсаттар қою.
Білімдер:
1. Телевизиялық, кинематографиялық процесті ұйымдастыру және оныңтехнологиясы.
2. Кинорежиссура, кинодраматургия, операторлық шеберлік, фильмдерді, телебағдарламаларды, телехабарларды монтаждау және дыбыстық безендіру негіздері.
3. Телерадио хабарларын тарату, телекоммуникациялық жүйелерді басқару және пайдалану негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Медиаөнім жасау кезіндегі қаржылық, әкімшілік, технологиялық, шығармашылық саясатты анықтау және іске асыру
Машықтар:
1. Инвесторлармен, демеушілермен, қорлармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау.
2. Түсетін ақпаратты талдау.
3. Әдеби материалды бағалау.
4. Аудиовизуалды туынды жасаудың технологиялық процестерін ұйымдастыру және шығармашылық және өндірістік-әкімшілік кадрлармен қамтамасыз ету.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Білімдер:
1. Телевизиялық, кинематографиялық процесті ұйымдастыру және оның технологиясы.
2. Кинорежиссура, кинодраматургия, операторлық шеберлік, телебағдарламаларды, хабарларды, фильмдерді монтаждау және дыбыстық безендіру негіздері.
3. Менеджмент және персоналды басқару негіздері.
4. Медиажобаларды басқару негіздері.
5. Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасы
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Медиаөнімді жасау мен жылжытудың кейбір кезеңдерінде жұмыстарды орындауға жауапты қызметкерлерге басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қызметкерлерді еңбекте шабыттануын, бастамасы мен белсенділігін қалыптастыру.
2. Қызметкерлерге тапсырмалар беру және олардың орындалуын бақылау.
3. Команданың іс-әрекетін үйлестіру, тапсырмаларды бөлу, тиімді қарым-қатынасты қамтамасыз ету және жұмыстың орындалу мерзімі мен сапасының сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Менеджмент және персоналды басқару негіздері.
2. Медиаөнім жасауды жобалық басқару негіздері.
3. Мазмұнды өндіру, маркетинг және рөлдерді бөлу процестерін түсіну.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Азаматтық-құқықтық, авторлық және еңбек шарттарын әзірлеуді және жасасуды, жобаның бюджетін бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:

4. Ставить задачи и цели для творческого коллектива.
Знания:
1. Организация и технология телевизионного, кинематографического процесса.
2. Основы кинорежиссуры, кинодраматургии, операторского мастерства, монтажа и звукового оформления фильмов, телепрограмм, телепередач.
3. Основы телерадиовещания, управлении и эксплуатации телекоммуникационных систем.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Определение и реализация финансовой, административной, технологической, творческой политики при создании медиапродукции
Умения:
1. Взаимодействовать с инвесторами, спонсорами, фондами и органами государственной власти.
2. Анализировать поступающую информацию.
3. Оценивать литературный материал.
4. Организовывать и обеспечивать творческими и производственно-административными кадрами технологические процессы создания аудиовизуального произведения.
Знания:
1. Организация и технология телевизионного, кинематографического процесса.
2. Основы кинорежиссуры, кинодраматургии, операторского мастерства, монтажа и звукового оформления телепрограмм, передач, фильмов.
3. Основы менеджмента и управления персоналом.
4. Основы управления медиа проектами.
5. Законодательство Республики Казахстан о масс-медиа
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Осуществление руководства сотрудниками, отвечающими за выполнение работ на отдельных этапах создания и продвижения медиа продукта
Умения:
1. Формировать трудовую мотивацию, инициативу и активность работников.
2. Ставить задачи работникам и контролировать их выполнение.
3. Координировать действия команды, распределять задачи, обеспечивать эффективную коммуникацию и контроль за соблюдением сроков и качества выполнения работы.
Знания:
1. Основы менеджмента и управления персоналом.
2. Основы проектного управления созданием медиа продукции.
3. Понимание процессов производства контента, маркетинга и распределения ролей.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Осуществление контроля за разработкой и заключение гражданско- правовых, авторских и трудовых договоров, бюджета проекта
Умения:

1. Келіссөздер жүргізу.
2. Кино (бейне, аудио) жобаның өндірісіне қажетті жұмыстардың немесе қызметтердің болжамды құнын анықтау.
3. Ақша қаражатын жұмсау процесін бақылау.
Білімдер:
1. Келіссөздер жүргізу әдістері мен құралдары.
2. Шарттарды жасау қағидалары.
3. Жобаларды бюджеттеу теориясы, әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бастамашылық
Сыни ойлау
Жауапкершілік
Стресске төзімділік
Көшбасшылық қасиеттер
Ой-өрісінің кең болуы
Жеделдік
табандылық
объективтілік
байқампаздық
білімдарлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Шығармашылық бірлестіктің бас редакторы
8
Бас режиссер
8
Бас продюсер
7
Режиссер
15. Кәсіптің карточкасы "Диктор":
Топтың коды:
2656-3
Қызмет атауының коды:
2656-3-001
Кәсіптің атауы:
Диктор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2656-3-002 - Жаңалық бағдарламаларының дикторы
2656-3-003 - Стадион жөніндегі диктор
2656-3-004 - Ауа райы туралы ақпарат беретін диктор
2656-2-004 - Телевидение дикторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аудиторияға ақпаратты кәсіпқойлықпен жеткізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бағдарламаның жалпы идеясымен және әдеби негізімен алдын ала танысу, оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу, таңдалған бейнежазбаларды (жазбаларды) дайындау және алдын ала қарау (тыңдау), студиялық және студиядан тыс бағдарламалардың репетицияларына, түсірілімдеріне (жазбаларына) қатысу
2. Барлық жанрдағы студиялық және студиядан тыс бағдарламаларды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бағдарламаның жалпы идеясымен және әдеби негізімен алдын ала танысу, оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу, таңдалған бейнежазбаларды (жазбаларды) дайындау және алдын ала қарау (тыңдау), студиялық және студиядан тыс бағдарламалардың репетицияларына, түсірілімдеріне (жазбаларына) қатысу
Дағды 1:
Бағдарламаға немесе сұхбатқа дайындау мақсатында анықтамалық материалдарды зерделеуді жүзеге асыру
Машықтар:

1. Проводить переговоры.
2. Определять ориентировочную стоимость работ или услуг, необходимых для производства кино (видео, аудио) проекта.
3. Контролировать процесс расходования денежных средств.
Знания:
1. Методы и инструменты проведения переговоров.
2. Правила составления договоров.
3. Теория, методы бюджетирования проектов.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Инициативность
Критическое мышление
Ответственность
Стрессоустойчивость
Лидерские качества
Широкий кругозор
Оперативность
Настойчивость
Объективность
Наблюдательность
Эрудированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Главный редактор творческого объединения
8
Главный режиссер
8
Генеральный продюсер
7
Режиссер
15. Карточка профессии "Диктор":
Код группы:
2656-3
Код наименования занятия:
2656-3-001
Наименование профессии:
Диктор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2656-3-002 - Диктор новостных передач
2656-3-003 - Диктор по стадиону
2656-3-004 - Диктор, предоставляющий информацию о погоде
2656-2-004 - Диктор телевидения
Основная цель деятельности:
Профессиональное донесение информации для аудитории.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Предварительно знакомиться с общей идеей и литературной основой передачи, вносить предложения по ее совершенствованию, подготовка и предварительный просмотр (прослушивание) подобранных видеозаписей (записей), участие в репетициях, съемках (записях) студийных и внестудийных передач.
2. Ведение студийных и внестудийных программ (передач) всех видов и жанров
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Предварительно знакомиться с общей идеей и литературной основой передачи, вносить предложения по ее совершенствованию, подготовка и предварительный просмотр (прослушивание) подобранных видеозаписей (записей), участие в репетициях, съемках (записях) студийных и внестудийных передач.
Навык 1:
Осуществление изучения справочных материалов с целью подготовки к программе или интервью
Умения:

1. Тақырып бойынша ағымдағы материалдарды талдау.
2. Алынған мәліметтерді талдау.
3. Материалдарды редакциялау.
4. Грамматика мен емле ережелерін қолдану.
5. Ақпараттың дұрыстығын тексеру.
6. Плейлист жасау.
7. Бағдарламалық идеяларды әзірлеу.
8. Сұхбат жүргізу.
9. Трансляцияларды дайындау.
10. Аудиожабдықты пайдалану.
11. Дауыс жаттықтырушысымен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Материалдарды дайындау және өңдеу әдістері.
2. Коммуникация мен байланыстың заманауи техникалық құралдары қолданылатын ақпарат тарату әдістері.
3. Сұхбат жүргізу әдістері мен құралдары.
4. Жарықтандыру техникасы.
5. Сөйлеу техникасы.
6. Фоника және акустика.
7. Риторика және шешендік өнер.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Эфирге берілетін мәтіннің бұрыштама қойылған (бақылау) данаға сәйкестігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Телерадио бағдарламаларының материалын мәнерлеп, дұрыс оқу;
2. Еркін артикуляция.
3. Өз сөзінің шығу қаттылығын, энергиясын, ырғағын, реңін, тынысын, артикуляциясын үнемі бір деңгейде ұстау.
4. Болып жатқан оқиғаның мәніне дендеп, материалдың терең мәнін жеткізе отырып, айтылатын сөз тіркестерін алдын ала көз жүгіртіп оқу.
5. Негізгі ойды нақты жеткізу.
6. Шұғыл қажет болса, жұмысқа жедел өзгерістер енгізу.
Білімдер:
1. Телевизия (радио) хабарларын жасаудың техникалық құралдары мен технологиясы.
2. Алдағы уақытта дыбыстандырылатын материалды білу, материалды оқуға қойылатын талаптарды білу, дыбыс режиссері мен режиссердің талаптарын білу.
3. Акустика негіздері.
4. Радиотрансляциялық аппаратураны және телемеханикалық көрсеткіштерді пайдалану қағидалары.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Барлық жанрдағы студиялық және студиядан тыс бағдарламаларды жүргізу
Дағды 1:
Тыңдаушыға ақпаратты сапалы жеткізуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Анық сөйлеу, дауыс ырғағын, энергиясын, артикуляциясын үнемі дыбыс деңгейінде тұрақты ұстау.
2. Өзі дыбыстап отырған материалдың мағынасын ұғынып, тыңдаушыға дәлме-дәл жеткізу, оқиғаның мәнін ашу, сөз тіркесінен қалып қоймау.
3. Негізгі ойды нақты жеткізу.
4. Шұғыл қажеттілік болған жағдайда өзгерістер енгізуге дайын болу.
5. Радиобағдарламалардың материалын мәнерлеп, сенімді оқып шығу.
Білімдер:
1. Сөйлеу техникасы.
2. Фоника және акустика.
3. Риторика және шешендік өнер.

1. Анализировать текущие материалы по теме.
2. Анализировать полученные сведения.
3. Редактировать материалы.
4. Применять правила грамматики и правописания.
5. Проверять правильность информации.
6. Составлять плейлист.
7. Разрабатывать программные идеи.
8. Проводить интервью.
9. Готовить трансляции.
10. Использовать аудио оборудование.
11. Работать с голосовым тренером.
Знания:
1. Методы подготовки и обработки материалов.
2. Методы трансляции информации с использованием современных технических средств коммуникации и связи.
3. Методы и инструменты проведения интервью.
4. Техника освещения.
5. Техника речи.
6. Фоника и акустика.
7. Риторика и ораторское искусство.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обеспечение соответствия передаваемого в эфир текста завизированному (контрольному) экземпляру
Умения:
1. Читать материал телерадиопрограмм выразительно и достоверно.
2. Артикулировать свободно.
3. Поддерживать свою речь на одном уровне громкости, энергии, ритма, тональности, дыхания и артикуляции.
4. Забегать глазами вперед озвучиваемых фраз, вникая в суть происходящего и передавая глубинную окраску материалу.
5. Передавать четко основную мысль.
6. Вносить изменения в работу при острой необходимости в работу.
Знания:
1. Технические средства и технологию создания телевизионных (радио) передач.
2. Знание материала будущей озвучки, знание требований к прочтению материала, знание требований звукорежиссера и режиссера.
3. Основы акустики.
4. Правила пользования радиотрансляционной аппаратурой и телемеханическими указателями
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Ведение студийных и внестудийных программ (передач) всех видов и жанров
Навык 1:
Обеспечивать качественное донесение информации до слушателя
Умения:
1. Удерживать постоянно свою речь на одном уровне громкости, энергии, ритме, тональности, дыхании, артикуляции
2. Опережать озвучиваемые фразы, вникая в суть происходящего и передавая глубинную окраску материалу.
3. Передавать четко основную мысль.
4. Вносить изменения в работу при острой необходимости оперативно.
5. Читать материал радиопрограмм выразительно и достоверно.
Знания:
1. Техника речи.
2. Фоника и акустика.
3. Риторика и ораторское искусство.

4. Дыбыстайтын материал, материалды оқуға қойылатын талаптар және дыбыс инженері мен режиссердің қоятын талаптары.
5. Акустика негіздері.
6. Радиотрансляциялық аппаратураны және телемеханикалық көрсеткіштерді пайдалану қағидалары.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Мәтіндерді мәнерлеп оқу, дауыстық қабілеттерді сақтау
Машықтар:
1. Дайындалған мәтіндер мен материалдарды, хабарламаларды, көркем әдебиетті, жаңалықтар жинақтарын, мақалаларды және нормативтік құқықтық актілерді анық және мәнерлі оқу.
2. Оқырман мәдениетін дамыту, кітапхананың мәртебесін арттыру және үздік оқырмандардың беделін көтеру.
3. Қағаздан жылдам оқу.
4. Мәтіннің мәнін оқырманға жеткізу.
5. Көздері нашар көретін оқырмандар үшін интеллектуалдық, әлеуметтік және рухани дамуға еркін қолжетімділікті қамтамасыз ету, ақпараттық орта қалыптастыру.
Білімдер:
1. Журналистиканың негіздерін және тілдік ережелерді білуі тиіс.
2. Дұрыс айту нормалары мен ережелерін меңгеру.
3. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Әртістік жағымды келбет
Зейінділік
Орындаушылық
Білімдарлық
Жылдам ден қою
Жақсы дикция
Мұқият тыңдау
Сыни тұрғыдан ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Бағдарлама жүргізушісі
6
Комментатор
6
Тілші
6
Телевизия/ радио жаңалықтарының репортері
6
Шолушы
16. Кәсіптің карточкасы "Телевизиялық/радиожаңалықтар репортері":
Топтың коды:
2642-1
Қызмет атауының коды:
2642-1-019
Кәсіптің атауы:
Телевизиялық/радиожаңалықтар репортері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2642-1-003 - Газер репортері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қоғамды өзекті оқиғалар орнынан хабардар ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

4. Знание материала будущей озвучки, знание требований к прочтению материала, знание требований звукорежиссера и режиссера.
5. Основы акустики.
6. Правила пользования радиотрансляционной аппаратурой и телемеханическими указателями.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Выразительное чтение текстов, сохранение голосовых способностей
Умения:
1. Читать четко и выразительно подготовленные тексты и материалы, объявления, художественную литературу, сводки новостей, статьи, нормативные правовые акты.
2. Развивать традиции читательской культуры, повышать престиж библиотеки и авторитет лучших читателей.
3. Читать бегло с листа.
4. Доносить до пользователя смысловое содержание текста.
5. Обеспечивать свободный доступ для интеллектуального, социального и духовного развития читателей с нарушениями зрения, формировать информационную среду.
Знания:
1. Должен знать основы журналистики, языковые правила;
2. Нормы произношения и правила.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Артистизм
Внимательность
Исполнительность
Эрудированность
Быстрота реакции
Поставленная дикция
Активное слушание
Критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Ведущий программы
6
Комментатор
6
Корреспондент
6
Репортер телевизионных/ радионовостей
6
Обозреватель
16. Карточка профессии "Репортер телевизионных/радионовостей":
Код группы:
2642-1
Код наименования занятия:
2642-1-019
Наименование профессии:
Репортер телевизионных/радионовостей
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2642-1-003 - Газетный репортер
Основная цель деятельности:
Информирование общества с мест актуальных событий.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Өзекті оқиғалар орындарынан репортаждар дайындау, тікелей эфирде жұмыс істеу
2. Шығармашылық тақырыпты іздеу және бағдарламаны дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өзекті оқиғалар орындарынан репортаждар дайындау, тікелей эфирде жұмыс істеу
Дағды 1:
Редакцияны жедел ақпаратпен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Түрлі көздерден, соның ішінде әлеуметтік желілерден өзекті ақпаратты жинау және өңдеу.
2. Материалдарды орындылығын, нысаналы аудиторияның мүдделерін, сұранысын, трендтерін және редакциялық саясатты ескере отырып талдау.
3. Айқын және қысқа жаңалықтар жазу, сондай-ақ камера алдында немесе эфирде сенімді сөйлеу.
Білімдер:
1. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу қағидаттары және оны жинау әдістері (сұхбат, бақылау, әлеуметтік желілер, мәтін, графика, бейне, аудио нысандарындағы контентпен жұмыс).
2. Жиналған ақпаратты тексеру әдістері.
3. Техникалық жабдықтардың жұмысын және эфирдегі жұмыс ерекшеліктерін түсіну.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Оқиғаны оқиға болған жерге барып жария ету
Машықтар:
1. Сюжеттер дайындау және жасау.
2. Эфирде жұмыс істеу (телевизия, радио, интернет).
3. Оқиғаға қатысушылармен, оның куәгерлерімен сұхбат жүргізу.
Білімдер:
1. Операторлық өнер негіздері.
2. Эфирге шығу үшін материал дайындау әдістері.
3. Аудио-, бейнеақпаратты және байланысты компьютерлік өңдеу құралдары.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Шығармашылық тақырыпты іздеу және бағдарламаны дайындау
Дағды 1:
Студия/арнаның шығармашылық жоспарларын жасау үшін ұсыныстар дайындау
Машықтар:
1. Шығармашылық тақырыпты іздеуде мақсатты аудиторияны анықтау.
2. Қайта құрушы және шығармашылық қиялды пайдалану, интеллектуалдық операциялар әдістерін қолдана отырып, стереотипті ойлауды жеңу.
3. Жүйелі, эволюциялық ойлауды қолдану.
4. Қарама-қайшылықтар, ресурстар (ресурстық ойлау), модельдер арқылы ойлауды қолдану.
5. Психологиялық инерцияны басқару.
6. Мақсатты аудиторияның қажеттіліктерін және олардың өзгеру тенденцияларын анықтау.
7. Шығармашылық ізденіс нәтижелерін жүйелеу, құрылымдау және анық баяндау.
8. Маңызды құжаттарды, баспасөз материалдары мен ақпараттық агенттіктердің деректерін талдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы авторлық құқық және еңбек заңнамасы.

1. Подготовка репортажей с мест актуальных событии, работа в прямом эфире
2. Творческий поиск тематики и подготовка передачи (программы)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка репортажей с мест актуальных событии, работа в прямом эфире
Навык 1:
Обеспечение редакции оперативной информацией
Умения:
1. Собирать и обрабатывать актуальную информацию из разных источников, в том числе из социальных сетей.
2. Анализировать материалы с учетом целесообразности, потребностей, трендов интересов целевой аудитории и редакционной политики.
3. Писать четкие и сжатые новости, также уверенно выступать на камеру или в эфире.
Знания:
1. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора (интервью, наблюдения, социальные сети, работа с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
2. Методы проверки собранной информации.
3. Понимание работы технического оборудования и особенностей работы в эфире.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Умения:
Навык 2:
Освещение события с выездом на место события
Умения:
1. Подготавливать и создавать сюжеты.
2. Работать в эфире (телевизионном, радио, интернет).
3. Проводить интервью с участниками, свидетелями события.
Знания:
1. Основы операторского искусства.
2. Методы подготовки материалов для выхода в эфир.
3. Средства компьютерной обработки аудио-, видео- информации и связи.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Творческий поиск тематики и подготовка передачи (программы)
Навык 1:
Подготовка предложений для составления творческих планов студии/канала
Умения:
1. Определять целевую аудиторию для творческого поиска актуальных тем.
2. Использовать воссоздающее и творческое воображение, преодолевать шаблонное мышление с использованием приемов интеллектуальных операций.
3. Применять системное, эволюционное мышление.
4. Применять мышление через противоречия, ресурсы (ресурсное мышление), по моделям.
5. Управлять психологической инерцией.
6. Определять потребности целевой аудитории и тенденции их изменения.
7. Систематизировать, структурировать отбор, ясное изложение результатов творческого поиска.
8. Анализировать важнейшие документы, материалы печати и информационных агентств.
Знания:
1. Авторское право и трудовое законодательство Республики Казахстан

2656-3-006 - Спорт комментаторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Техникалық құралдар – бұқаралық коммуникация құралдары (баспа, радио, телевизия) көмегімен ақпарат хабарлары.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өзекті оқиғалар бойынша түсініктемелер дайындау
2. Бағдарламаны (тақырыпты) шығару процесін жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Өзекті оқиғалар бойынша түсініктемелер дайындау
Дағды 1:
Ақпаратты жинау және өңдеу
Машықтар:
1. Материалдарды оның орындылығын, нысаналы аудиторияның сұранысын ескере отырып талдау.
2. Түрлі тақырыптағы телевизия және радио хабарларын жүргізу.
3. Материалдарды авторлық құқықты бұзбайтындай және бағдарлама регламентін де бұзбай таңдау.
Білімдер:
1. Түсініктеме контентін жасауға қойылатын талаптар.
2. Жаңалықтар берілетін немесе жарнамалық роликтер, телевизиядағы немесе радиодағы оқиғалар түсірілетін форматтар.
3. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу қағидаттары және оны жинау әдістері (бақылау, мәтін, графика, бейне, аудио нысандарындағы контентпен жұмыс).
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Түсініктеме дайындау
Машықтар:
1. Түсініктемелер үшін материалдарды оларға бөлінген уақыт шектеулерін ескере отырып жасау.
2. Көрермендерді (тыңдаушыларды) өз тұжырымын жасауға итермелейтін түсініктеме жанрының стилистикасын меңгеру.
3. Хабар (арна, бағдарлама) талаптарына сәйкес келетін бейнеде жұмыс істеу.
4. Аудио (бейне) жабдықпен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Түсініктемелер жасаудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
2. Түсініктеме қызметінің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
3. Теле, радио, Интернет өндірісінің негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Оқиғаға, хабар (бағдарламаны) шығарылымына түсініктеме беру
Машықтар:
1. Ақпаратты нысаналы аудиторияға түсінікті нысанда – объективті түсіндіру және бұрмалауға, үрдіске бейімдеуге жол бермеу.
2. Студияда және студиядан тыс хабарлар шығару.
3. Эфирде хабар (арна, бағдарлама) талаптарына сәйкес келетін бейнеде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Тікелей эфирде хабар жазудың және жұмыстардың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы.
2. Теле (радио) хабарларын жасау технологиясы.

2656-3-006 - Спортивный комментатор
Основная цель деятельности:
Сообщения информации с помощью технических средств – средств массовой коммуникации (печать, радио, телевидение).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка комментариев по актуальным событиям
2. Проведение выпуска передачи (программы).
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка комментариев по актуальным событиям
Навык 1:
Сбор и обработка информации
Умения:
1. Анализировать материалы с учетом целесообразности, потребностей целевой аудитории.
2. Вести телевизионные и радиопередачи различных тематик.
3. Подбирать материалы, чтобы не нарушить авторское право и при этом не нарушая регламент программы.
Знания:
1. Требования к составлению контента комментариев.
2. Форматы, в которых подаются новости или снимаются рекламные ролики, события на телевидении или радио.
3. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора (наблюдения, работа с контентом в текстовой, графической, видео, аудио формах).
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Подготовка комментариев
Умения:
1. Создавать материалы для комментариев с учетом ограничений по отводимому для них времени.
2. Владеть стилистикой жанра комментария, побуждающей зрителей (слушателей) делать собственные выводы.
3. Работать в образе, соответствующему требованиям передачи (канала, программы).
4. Работать с аудио (видео) оборудованием.
Знания:
1. Задачи и методы, технология и техника создания комментариев, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
2. Теории, методы, способы и инструменты комментаторской деятельности.
3. Основы теле, радио, интернет производства.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Комментирование события, выпуск передачи (программы)
Умения:
1. Интерпретировать информацию в доступной для целевой аудитории форме – объективно и не допуская искажений, тенденциозности.
2. Выпускать передачи в студии и вне студии.
3. Работать в эфире в образе, соответствующему требованиям передачи (канала, программы).
Знания:
1. Задачи и методы, технология и техника записи передач и работы в прямом эфире.
2. Технология создания теле (радио) передач.

18. Кәсіптің карточкасы "Корреспондент":
Топтың коды:
2642-1
Қызмет атауының коды:
2642-1-007
Кәсіптің атауы:
Корреспондент
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2642-1-005 - Инокорреспондент
2642-1-006 - Кинооператор-кореспондент
2642-1-009 - Баспа, газет және журналдар редакциясының корреспонденті
2642-1-010 - Криминалық корреспондент
2642-1-011 - Меншікті корреспондент
2642-1-012 - Арнайы корреспондент
2642-1-020 - Фотокореспондент
2642-1-013 - Репортерлік тергеу жүргізушісі корреспондент
Қызметтің негізгі мақсаты:
БАҚ көмегімен таратуға арналған оқиғаларды, құбылыстарды, фактілерді жария ететін ақпараттық материалды дайындау және жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ақпарат тізгінін қадағалау және қызметті жоспарлау, бағдарлама, хабар жасау
2. Бағдарлама (хабар) жасау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ақпарат тізгінін қадағалау және қызметті жоспарлау, бағдарлама, хабар жасау
Дағды 1:
Материал дайындап, редакцияны жедел ақпаратпен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Түрлі көздерден ақпарат жинау және құрылымдау.
2. Материалдың негізі ретінде оқиғаларды, құбылыстарды, фактілерді өз бетінше іздеу.
3. Қоғам өміріндегі өзекті оқиғаларды және оларға тың көзқарастарды зерттеу.
4. Болашақ материалдың негізгі сюжеттік желісін жария етілетін тақырыптың спецификасы мен ерекшеліктерін ескере отырып анықтау.
5. Сұхбат үшін сұрақтар дайындау.
Білімдер:
1. Сұхбат алу әдістері, фото және бейнетүсірілім әдістері.
2. Алынған ақпараттың дұрыстығын тексеру әдістері.
3. Журналистік жарияланым жасаудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Ақпаратты өңдеу және тексеру
Машықтар:
1. Жиналған ақпаратты талдау.
2. Алынған деректерді тексеру үшін қосымша ақпарат көздерін іздеу

18. Карточка профессии "Корреспондент":
Код группы:
2642-1
Код наименования занятия:
2642-1-007
Наименование профессии:
Корреспондент
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2642-1-005 - Инокорреспондент
2642-1-006 - Кинооператор-корреспондент
2642-1-009 - Корреспондент издательства, редакции газет и журналов
2642-1-010 - Корреспондент криминальный
2642-1-011 - Корреспондент собственный
2642-1-012 - Корреспондент специальный
2642-1-020 - Фотокорреспондент
2642-1-013 - Корреспондент, ведущий репортерское расследование
Основная цель деятельности:
Подготовка и создание информационного материала, освещающего события, явления, факты, предназначенного для распространения с помощью масс-медиа
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Отслеживание информационных поводов и планирование деятельности, создание передач, программ
2. Создание программ (передач)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Отслеживание информационных поводов и планирование деятельности, создание передач, программ
Навык 1:
Обеспечение редакции оперативной информацией с подготовкой материалов
Умения:
1. Собирать и структурировать информацию из различных источников.
2. Самостоятельно искать события, явления, факты как основы материала.
3. Изучать актуальные события в жизни общества и новых точек зрения на них.
4. Определять основную сюжетную линию будущего материала с учетом специфики и особенностей освещаемой темы.
5. Подготавливает вопросы для интервью.
Знания:
1. Методы интервьюирования, способы фото и видеосъемок.
2. Методы проверки достоверности полученной информации.
3. Задачи и методы, технология и техника создания журналистских публикаций, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обработка и проверка информации
Умения:
1. Анализировать собранной информации.
2. Искать дополнительные источники информации для проверки полученных данных

3. Қосымша ақпаратты талдау, оның ішінде оның дұрыстығын тексеру.
4. Материалдарды өңдеу, соның ішінде келтірілген дәйексөздердің, атаулардың, сандардың және басқа да нақты деректердің дұрыстығын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Материалдарды стилистикалық өңдеу әдістері мен құралдары.
2. Бейне және дыбыс жазу бағдарламалық камтылымының функционалдық сипаттамалары.
3. Талдау әдістері мен құралдары.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Сұхбатты ұйымдастыру және іріктеу
Машықтар:
1. Аудио- және бейнетехникамен жұмыс істеу.
2. Жоспарланған сұхбаттарға сұрақтар дайындау.
3. Тыңдаушылардың, көрермендердің назарын бағдарламаның (хабардың) идеясына аудару.
4. Микрофон алдында кадрда жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Сұхбат жүргізу әдістері мен тәсілдері.
2. Ақпаратты суретке түсіру, бейне-, аудиожазуға арналған заманауи техникалық құралдардың негізгі функционалы.
3. Көпшілік алдында сөйлеу кезінде коммуникация әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Бағдарлама (хабар) жасау
Дағды 1:
Оқиғаны жария ету (оқиға болған жерге барып)
Машықтар:
1. Материалдарды дайындау және сюжеттік желіні пысықтау.
2. Эфирде жұмыс істеу (телевизия, радио, интернет).
3. Оқиғаларды талдау және ақпараттың дұрыстығын тексеру.
Білімдер:
1. Оқиға болған жерде хабар жасаудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы.
2. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу қағидаттары, оны оқиға болған жерде жинау және тексеру әдістері.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Бағдарлама, хабар жазу
Машықтар:
1. Ақпаратты нысаналы аудиторияға түсінікті етіп – объективті түсіндіру және бұрмалануға, үрдіске бейімдеуге жол бермеу.
2. Қоғамдық кәсіптердің белгілі өкілдерін (саясаттанушыларды, әлеуметтанушыларды, ғалымдарды және өзге де құзыретті тұлғаларды) хабарға қатысуға тарту.
Білімдер:
1. Редакциялық қызметтің теориялары, әдістері, әдістері мен құралдары.
2. Хабар, бағдарлама жасаудың міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық ерекшеліктері.
3. Тәуекелдерді басқару негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау
Сыни ойлау
Ой-өрісінің кең болуы
Объективтілік
Байқампаздық
Көпшіл болу / коммуникабельділік
Командада жұмыс істей білу
Жұмысқа қабілеттілік және еңбекқорлық
Икемділік
Білімдарлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Бағдарлама жүргізушісі
6
Диктор
6
Телевизия/ радио жаңалықтарының репортері
6
Шолушы

3. Анализировать дополнительную информацию, в том числе проверка ее достоверности.
4. Обрабатывать материалы, в том числе обеспечение правильности приводимых цитат, имен, цифр и других фактических данных.
Знания:
1. Методы и инструменты стилистической обработки материалы.
2. Функциональные характеристики программно-аппаратного обеспечения видео- и звукозаписи.
3. Методы и инструменты анализа.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Организация и отбор интервью
Умения:
1. Работать с аудио- и видеотехникой.
2. Подготовка вопросов для запланированных интервью.
3. Акцентирование внимания слушателей. зрителей на идею программы (передачи).
4. Работать в кадре, перед микрофоном.
Знания:
1. Методы и способы проведения интервью.
2. Основной функционал современных технических средств для фотосъемки, видео-, аудиозаписи информации.
3. Приемы коммуникации при публичных выступлениях.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Создание программ (передач)
Навык 1:
Освещение события (с выездом на место события)
Умения:
1. Подготавливать материалы и проработать сюжетную линию.
2. Работать в эфире (телевизионном, радио, интернет).
3. Анализировать события и проверку достоверности информации.
Знания:
1. Задачи и методы, технология и техника создания передач на месте события.
2. Принципы работы с источниками информации, методы ее сбора на месте события и проверки.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Запись программы, передачи
Умения:
1. Интерпретировать информацию в доступной для целевой аудитории форме – объективно и не допуская искажений, тенденциозности.
2. Привлекать к участию в передаче известных представителей публичных профессий (политологов, социологов, ученых и иных компетентных лиц).
Знания:
1. Теории, методы, способы и инструменты редакционной деятельности.
2. Задачи и методы, технология и техника создания передач, программ, их содержательная и структурно-композиционная специфика.
3. Основы управления рисками.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление
Критическое мышление
Широкий кругозор
Объективность
Наблюдательность
Общительность / коммуникабельность
Умение работать в команде
Работоспособность и трудолюбие
Гибкость
Эрудированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Ведущий программы
6
Диктор
6
Репортер телевизионных/ радионовостей
6
Обозреватель

2641-3-002 - Жарнама мәтіндерін құрастырушы
2641-3-003 - Сөйлейтін сөз құрастырушы
2641-3-004 - Спорттық мәтіндерді құраушысы
2641-3-006 - Техникалық шарттарды құрастырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Идеясының тереңдігімен сипатталатын сапасы жоғары сценарийлер мен мәтіндерді құрастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сценарий материалын әзірлеу және сценарийді дайындау
2. Мәтіндерді жариялауға дейін түзету және редакциялау, олардың құрылымын және мазмұнын тексеру, түзетілген материалды рәсімдеу және тапсыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Сценарий материалын әзірлеу және сценарийді дайындау
Дағды 1:
Идеялық-тақырыптық базаны дайындау және әзірлеу, сценарий жазу
Машықтар:
1. Түрлі көздерден маңызды деректерді жинау, өңдеу, талдау, олардан ақпарат алу.
2. Алынған ақпаратты түйсінген кезде шығармашылық қиялды қолдану.
3. Шығармашылық қиял процесінде шабыттану.
4. Жалпы қағидаларды немесе тұжырымдарды қалыптастыру үшін ақпарат бөліктерін біріктіріңіз.
5. Объектілер туралы, оның ішінде сценарий элементтері, іс-әрекет туралы ақпаратты белгілі бір тәртіппен немесе белгілі бір қағидаға немесе қағидалар жиынтығына сәйкес белгілі бір схема бойынша құрылымдау.
6. Құрылымдалған ақпараттан білім алу және олардан сценарий жазу үшін идеялық-тақырыптық база қалыптастыру.
7. Әдеби тілді меңгеру.
8. Қоғам мен нысаналы аудитория үшін маңызды тақырыптарды бөліп көрсету.
9. Өз қызметінде олардың көрнекті әдістерін пайдалану үшін радио, телевизия бағдарламаларын талдау.
10. Нысаналы аудиторияның психологиялық портретін жасауды қолдану.
11. Оқиғалардың желілік баяндалуын (синопсис) қолдану.
12. Түрлі стилистикалық және жанрлық нысандарда жұмыс істеу.
13. Сценарий тақырыбын ашу және аудиторияға қажетті әсер ету үшін көркемдік көрнекі құралдар мен бейнелерді пайдалану.
14. Радио, теле, компьютер аппараттық және бағдарламалық қамтылымымен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Шығармашылық қиялды дамыту.
2. Стилистика негіздері, сөйлеу мәдениеті.
3. Сценарий шеберлігінің негіздері.
4. Психология, тұлға типологиясы, конфликтология негіздері.
5. Аудиовизуалды шығарманың көрерменге әсер ету психологиясы.
6. Радиохабар тарату, телевизиялық өндіріс техникасы мен технологиясы.
7. Радио, телевизия рейтингтерін өлшеудің негізгі параметрлері.
8. Радио, телевизия бағдарламаларының деңгейіне қойылатын талаптарды анықтайтын нормативтік құжаттар.
9. ҚР Авторлық құқық туралы заңнамасы.

2641-3-002 - Составитель рекламных текстов
2641-3-003 - Составитель речей
2641-3-004 - Составитель спортивных текстов
2641-3-006 - Составитель технических условий
Основная цель деятельности:
Создание высококачественных сценариев и текстов, характеризующееся глубокой идеи.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка сценарного материала и подготовка сценария.
2. Вычитка и правка текстов перед публикацией, проверка их структуры и содержания, оформление и сдача откорректированного материала.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка сценарного материала и подготовка сценария
Навык 1:
Осуществление подготовки и разработки идейно-тематической базы, написание сценария
Умения:
1. Собирать, обрабатывать, анализировать значимых данных из различных источников, получение информации из них.
2. Применять творческое воображение при восприятии полученной информации.
3. Переходить в состояние вдохновения в процессе творческого воображения.
4. Объединять фрагментов информации для формирования общих правил или выводов.
5. Структурировать информацию об объектах, в том числе элементах сценария, действиях в определенном порядке или по определенной схеме в соответствии с определенным правилом или набором правил.
6. Извлекать знания из структурированной информации и формирование из них идейно-тематической базы для написания сценария.
7. Владеть литературным языком.
8. Выделять значимые актуальные для общества и целевой аудитории тем.
9. Анализировать радио, телевизионных программ для использования выдающихся приемов из них в своей деятельности.
10. Использовать психологическое портретирование целевой аудитории.
11. Использование линейное изложение событий (синопсис).
12. Работать в различных стилистических и жанровых формах.
13. Использовать художественные визуальные средства и образы для раскрытия темы сценария и необходимого воздействия на аудиторию.
14. Работать с радио, теле, компьютерным аппаратным и программным обеспечением.
Знания:
1. Развитие творческого воображения.
2. Основы стилистики, культура речи.
3. Основы сценарного мастерства.
4. Основы психологии, типологии личности, конфликтологии.
5. Психология воздействия аудиовизуального произведения на зрителя.
6. Техника и технология радиовещательного, телевизионного производства.
7. Основные параметры измерения радио, телевизионных рейтингов.
8. Нормативные документы, определяющие требования, предъявляемые к уровню радио, телевизионных программ.
9. Законодательство РК об авторском праве.

10. Телебағдарламалар үшін сценарий әзірлеудің озық отандық және әлемдік тәжірибесі
11. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Әдеби шығармаларды сценарийге қайта өңдеу, бейімдеу
Машықтар:
1. Әдеби шығарманы оның нысаналы аудиторияда тақырыптық сұранысқа ие болуы тұрғысынан талдау.
2. Жанрлық ерекшелікке негізделген сценарийдің композициялық құрылымын құру.
3. Сценарий тақырыбын ашу және аудиторияға қажетті әсер ету үшін көркемдік көрнекі құралдар мен бейнелерді табу.
4. Жанрлық ерекшелікке негізделген сценарийдің композициялық құрылымын құру.
5. Дайын сценарийді ресімдеу нормаларына қойылатын талаптарға сәйкес ресімдеу.
6. Редакторларға мәтін жазу.
7. Бекітілген үлгілер бойынша қажетті құжаттарды ресімдеу.
8. Заманауи техникалық және бағдарламалық құралдарды пайдалану.
Білімдер:
1. Стилистика негіздері, сөйлеу мәдениеті
2. Телевизия өндірісінің техникасы мен технологиясы
3. Телевизиялық редактура мен баспа редактурасы
4. Авторлық құқық туралы заңнамалық база
5. БАҚ-қа қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Мәтіндерді жариялауға дейін түзету және редакциялау, олардың құрылымын және мазмұнын тексеру, түзетілген материалды рәсімдеу және тапсыру.
Дағды 1:
Мәтіндерді дайындау
Машықтар:
1. Редакциядан кейін сценарий мен материалды өңдеуді жүзеге асырыңыз.
2. Мәтіннің тіл нормаларына сәйкестігін қамтамасыз ету (лексикалық, сөзжасамдық және грамматикалық қателерді жою, емле мен тыныс белгілерін түзету).
3. Түзетулерді ескере отырып, терілген мәтіннің түпнұсқаға немесе алдыңғы түзетуге сәйкестігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Түзету ережелері және стандартты түзету белгілері.
4. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Материалды келісу және тапсыру
Машықтар:
1. Өндіріс кестесінің және материалдар мен мәтіндерді дайындау мерзімдерінің сақталуын қамтамасыз ету.
2. Ұйымдастыру саясаты мен процедураларын ұстаныңыз.

10. Передовой отечественный и мировой опыт разработки сценариев для телепрограмм
11. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Переработка, адаптация литературных произведений в сценарий
Умения:
1. Анализировать литературное произведение на предмет его тематической востребованности у целевой аудитории.
2. Выстраивать композиционную структуру сценария, исходя из жанрового своеобразия.
3. Находить художественные визуальные средства и образы для раскрытия темы сценария и необходимого воздействия на аудиторию.
4. Выстраивать композиционную структуру сценария, исходя из жанрового своеобразия.
5. Оформлять готовый сценарий в соответствии с требованиями к нормам оформления.
6. Писать текст для редакторов.
7. Оформлять необходимые документы по утвержденным образцам.
8. Использовать современные технические и программные средства.
Знания:
1. Основы стилистики, культура речи
2. Техника и технология телевизионного производства
3. Телевизионная и издательская редактура
4. Законодательная база об авторском праве
5. Нормативные документы, определяющие требования к масс-медиа.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Вычитка и правка текстов перед публикацией, проверка их структуры и содержания, оформление и сдача откорректированного материала
Навык 1:
Подготовка текстов
Умения:
1. Осуществлять правку сценария и материала после редактуры.
2. Обеспечивать соответствие текста нормам языка (устранять лексические, словообразовательные и грамматические ошибки, корректировать орфографию и пунктуацию).
3. Обеспечивать соответствие набранного текста оригиналу или предыдущей корректуре с учетом правок.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О масс-медиа".
2. Закон Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
3. Правила корректуры и стандартные корректурные знаки.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Согласовывать и сдавать материал
Умения:
1. Обеспечивать соблюдение графика производства и сроков подготовки материалов и текстов.
2. Придерживаться организационных политик и процедур.

3. Заманауи техникалық байланыс құралдары мен компьютерлік технологияларды қолдана отырып ақпаратты өңдеу.
Білімдер:
1. "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Желілік және телерадио хабарларын тарату БАҚ деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. Жазбаша және ауызша сөйлеу нормалары.
5. Сөйлеу мәдениетінің нормалары.
6. Еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бірегейлік
Идеяларды еркін меңгеру
Жазбаша жеткізу
Шығармашылық қиял
Еңбекқорлық
Білімдарлық
Ой-өрісінің кең болуы
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Режиссер
23. Кәсіптің карточкасы "Видеооператор":
Топтың коды:
3521-2
Қызмет атауының коды:
3521-2-002
Кәсіптің атауы:
Видеооператор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3521-2-005 - Тележурналистика жиынтығының операторы
3521-2-001 - Оператордың ассистенті (видео-, теле-, дыбыс-)
3521-2 - Аудио-бейне операторлары
3521-2-008 - Телеоператор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бұқаралық ақпарат құралдарының көмегімен таратуға арналған материалдарды бейнетүсіруді жүргізу және қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Павильондағы (журналистпен бірге шыққанда) бейнетүсірілім, қажет болған жағдайда қоюшы-оператордың функцияларын орындау
2. Телебағдарламалар мен өзге де көрнекі туындылар өндірісін ұйымдастыру
3. Жасалған материалдың дыбысымен жұмыс
4. Операторлық техниканың көмегімен қойылым бағдарламаларын дайындау мен жасаудың өндірістік процесін жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Павильондағы (журналистпен бірге шыққанда) бейнетүсірілім, қажет болған жағдайда қоюшы-оператордың функцияларын орындау
Дағды 1:
Авторлық, коммерциялық бағдарламаларды, жаңалықтарды, концерттер мен басқа да бағдарламаларды тікелей эфирде және қажетті аппаратураны пайдалана отырып және телевизияда немесе онлайн БАҚ-та қойылатын талаптарға сәйкес жазу үшін түсіру
Машықтар:

3. Обрабатывать информацию с использованием современных технических средств связи и компьютерных технологий.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О масс-медиа".
2. Нормативные документы, определяющие требования к уровню сетевых и телерадиовещательных СМИ.
3. Закон Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
4. Нормы письменной и устной речи.
5. Нормы культуры речи.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Оригинальность
Свободное владение идеями
Письменное выражение
Творческое воображение
Трудолюбие
Эрудированность
Широкий кругозор
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Режиссер
23. Карточка профессии "Видеооператор":
Код группы:
3521-2
Код наименования занятия:
3521-2-002
Наименование профессии:
Видеооператор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
3521-2-005 - Оператор тележурналистского комплекта
3521-2-001 - Ассистент оператора (видео-, теле-, звуко-)
3521-2 - Аудио-видео операторы
3521-2-008 - Телеоператор
Основная цель деятельности:
Проведение и обеспечение видеосъемки материалов, предназначенных для распространения с помощью средств массовой информации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Видеосъемки в павильоне (на выезде с журналистом), с выполнением при необходимости функции оператора-постановщика
2. Организация производства телепрограмм и иных визуальных произведений
3. Работа по звуку созданного материала
4. Осуществление производственного процесса подготовки и создания постановочных программ с помощью операторской техники
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Видеосъемки в павильоне (на выезде с журналистом), с выполнением при необходимости функции оператора-постановщика
Навык 1:
Съемка авторских, коммерческих, новостных, концертных и других программ в прямом эфире и для записи с использованием необходимой аппаратуры и в соответствии с предъявляемыми требованиями на телевидении или онлайн СМИ
Умения:

1. Кадр композициясының әдістерін және жарық шешімін қолдану.
2. Түсіру техникасымен, жарық техникасымен және оптикалық аксессуарлармен, соның ішінде әртүрлі климаттық жағдайларда жұмыс істеу.
3. Барлық қажетті камералардың орындарын анықтау.
4. Экспозиция мен фокустық қашықтықты реттеу.
5. Дұрыс композицияны таңдау.
6. Әр кадрдың басында және соңында статиканы сақтау.
7. Қажетті екпін жасай отырып, кадрды қажетті уақытқа кідірту.
8. Ірі көрініспен жұмыс істеу.
9. Түсірілім алаңында операторлық жабдықтардың көмегімен режиссердің немесе журналистің ниетін іске асыру.
10. Қажетті көркемдік әсерлерге жету үшін техникалық құралдарды пайдалану.
Білімдер:
1. Бейнекадр перспективасы.
2. Композиция және экспонометрия негіздері.
3. Жарықпен, жарық жабдықтарымен жұмыс істеу негіздері.
4. Дыбыстық инженерия және дыбыс жазу негіздері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Көрнекі тұжырымдаманы әзірлеу және кадрларды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Радио және телевизия бағдарламалары үшін хабар беру және радиохабарларын тарату жүйелері мен спутниктік жүйелерді басқару.
2. Құрлықта, теңізде немесе әуе кемелерінде радиобайланыс жүйелерін, спутниктік қызметтерді және мультиплексті жүйелерді басқару.
3. Проблемаларды анықтау және шешу үшін бейнелер мен дыбыстарды жазу және редакциялау, хабар тарату, сигналдарды беру қағидаттары мен практикасы туралы білімді қолдану.
4. Жабдықты авариялық жөндеуді орындау.
5. Түсірілім техникасымен, жарық техникасымен және оптикалық аксессуарлармен жұмыс істеу.
6. Жабдықтың ақауларын уақтылы анықтау және оларды жою үшін жедел шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Отандық және шетелдік озық операторлық жұмыс тәжірибесі.
2. Телевизия (Интернет) бағдарламаларының деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
3. Сала ұйымдарының жұмыс істеуінің негізгі қағидаттары.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Телебағдарламалар мен өзге де көрнекі туындылар өндірісін ұйымдастыру
Дағды 1:
Трактілік репетициялар, түсірілімдер, оның ішінде тікелей эфир хабарларын өткізу үшін қажетті операторлық техникаға өтінімдер жасау
Машықтар:
1. Қызметтік құжаттармен жұмыс істеу, қажетті құжаттаманы ресімдеу.
2. Түсірілім техникасымен, жарық техникасымен және оптикалық аксессуарлармен жұмыс істеу.

1. Пользоваться приемами композиции кадра и световым решением.
2. Работать со съемочной техникой, светотехникой и оптическими аксессуарами в том числе в разных климатических условиях.
3. Определять места для всех необходимых камер.
4. Настраивать экспозицию и фокусное расстояние.
5. Выбирать правильную композицию.
6. Выдерживать статику в начале и в конце каждого кадра.
7. Приостанавливать кадр в нужный момент, делая необходимые акценты.
8. Работать с крупным планом.
9. Реализовывать средствами операторского оборудования режиссерского или журналистского замысел на съемочной площадке.
10. Использовать технические средства для достижения необходимых художественных эффектов.
Знания:
1. Перспектива видеокадра.
2. Основы композиции и экспонометрии.
3. Основы работы со светом, световым оборудованием.
4. Основы звукорежиссуры и записи звука.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Разрабатывать визуальную концепцию и организовывать кадры.
Умения:
1. Управлять передающими и радиовещательными системами и спутниковыми системами для радио- и телевизионных программ.
2. Управлять системами радиосвязи, спутниковыми службами и мультиплексными системами на суше, на море или на воздушных судах.
3. Применять знания о принципах и практике записи и редактирования изображений и звука, вещания, передачи сигналов для выявления и решения проблем.
4. Выполнять аварийный ремонт оборудования.
5. Работать со съемочной техникой, светотехникой и оптическими аксессуарами.
6. Своевременно выявлять неисправности оборудования и принятие оперативных мер для их устранения.
Знания:
1. Передовой отечественный и зарубежный опыт операторской работы.
2. Нормативные документы, определяющие требования, предъявляемые к уровню телевизионных (интернет) программ.
3. Основополагающие принципы функционирования организаций отрасли.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Организация производства телепрограмм и иных визуальных произведений
Навык 1:
Составление заявок на необходимую операторскую технику для проведения трактовых репетиций, съемок, в том числе передач прямого эфира
Умения:
1. Работать со служебными документами, оформление необходимой документации.
2. Работать со съемочной техникой, светотехникой и оптическими аксессуарами.

3. Өтінімдерді келісу және кері байланыс алу үшін әріптестермен және басшылықпен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Түсіру және жарықтандыру техникасын пайдалану қағидалары.
2. Телевизия бағдарламаларын жасаудың техникалық құралдары.
3. Отандық және шетелдік озық операторлық жұмыс тәжірибесі.
4. Телевизия (Интернет) бағдарламаларының деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Әріптестермен бірге дубльдерді іріктеу және дайын бағдарламаларды тапсыру
Машықтар:
1. Экспозиция мен фокустық қашықтықты реттеу.
2. Дұрыс композицияны таңдау.
3. Материалды компьютерге көшіру.
Білімдер:
1. Бейнекадр перспективасы.
2. Композиция және экспонометрия негіздері.
3. Сала ұйымдарының жұмыс істеуінің негізгі қағидаттары.
4. Телевизия (интернет) бағдарламаларының деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Жасалған материалдың дыбысымен жұмыс
Дағды 1:
Трактілік репетициялар, түсірілімдер, оның ішінде тікелей эфир хабарларын өткізу үшін қажетті операторлық техникаға өтінімдер жасау
Машықтар:
1. Қызметтік құжаттармен жұмыс істеу, қажетті құжаттаманы ресімдеу.
2. Дыбыс жазу техникасымен жұмыс істеу.
3. Жабдықтағы ақауларды уақтылы анықтап, оларды жою үшін жедел шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Жабдықты пайдалану қағидаттары мен қағидалары.
2. Радиобағдарламалар деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Дыбысты жазу немесе өңдеу
Машықтар:
1. Дыбыс жазу техникасымен жұмыс істеу
2. Дыбысты жазу және өңдеу технологияларын қолдану
3. Жабдықтарды жазуға және эфирге хабар беруге дайындау
Білімдер:
1. Түсіру және кейіннен дыбыстау технологиясы
2. Микрофондарды орналастыру қағидалары
3. Жабдықты пайдалану қағидаттары мен қағидалары
4. Дыбыстың қасиеттері, үй-жайлардың, заттардың, аспаптардың акустикалық сипаттамалары
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидалары

3. Взаимодействовать с коллегами и руководством для согласования заявок и получения обратной связи.
Знания:
1. Правила использования съемочной и осветительной техники.
2. Технические средства создания телепрограмм.
3. Передовой отечественный и зарубежный опыт операторской работы.
4. Нормативные документы, определяющие требования, предъявляемые к уровню телевизионных (интернет) программ.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Отбор дублей и сдача готовых программ совместно с коллегами
Умения:
1. Настраивать экспозицию и фокусное расстояние.
2. Выбирать правильную композицию.
3. Переносить материал на компьютер.
Знания:
1. Перспектива видеокадра.
2. Основы композиции и экспонометрии.
3. Основополагающие принципы функционирования организаций отрасли.
4. Нормативные документы, определяющие требования, предъявляемые к уровню телевизионных (интернет) программ.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Работа по звуку созданного материала
Навык 1:
Составление заявок на необходимое радиотехническое оборудование для проведения трактовых репетиций, съемок, в том числе передач прямого эфира
Умения:
1. Работать со служебными документами, оформление необходимой документации.
2. Работать со звукозаписывающей техникой.
3. Своевременно выявлять неисправности оборудования и принятие оперативных мер для их устранения.
Знания:
1. Принципы и правила использования оборудования.
2. Нормативные документы, определяющие требования, предъявляемые к уровню радиопрограмм.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Запись или обработка звука
Умения:
1. Работать со звукозаписывающей техникой.
2. Использовать технологии записи и обработки звука.
3. Подготавливать оборудования к ведению записи и выдаче передач в эфир.
Знания:
1. Технология съемок и последующего озвучивания.
2. Правила расстановки микрофонов.
3. Принципы и правила использования оборудования.
4. Свойства звука, акустические характеристики помещений, предметов, инструментов.
5. Правила охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности

6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Фонограмманың техникалық сапасын бақылау және әртүрлі дыбыстардың тепе теңдігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Дыбыс жазу техникасымен жұмыс істеу
2. Дыбысты жазу және өңдеу технологияларын қолдану
3. Техникалық құралдарды (цифрлықық және аналогтық) пайдалану
Білімдер:
1. Түсіру және кейіннен дыбыстау технологиясы
2. Микрофондарды орналастыру қағидалары
3. Жабдықты пайдалану қағидаттары мен қағидалары
4. Дыбыстың қасиеттері, үй-жайлардың, заттардың, аспаптардың акустикалық сипаттамалары
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 4:
Операторлық техниканың көмегімен қойылым бағдарламаларын дайындау мен жасаудың өндірістік процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Әріптестермен бірге режиссерлік сценарийлер (экспликациялар) әзірлеу
Машықтар:
1. Экспозиция мен фокустық қашықтықты реттеу
2. Кадр композициясының әдістерін және жарық шешімін қолдану
3. Эпизодтың мағыналық және пластикалық мазмұнын түсіну
4. Қажетті көркемдік әсерлерге қол жеткізу үшін техникалық құралдарды пайдалану
5. Көрерменге режиссердің негізгі ойы мен сюжеттің жалпы атмосферасын жеткізу үшін техникалық құралдарды қолдану
Білімдер:
1. Бейнекадр перспективасы.
2. Түсірілім жабдықтарын пайдалану қағидаттары мен қағидалары.
3. Дыбыстық режуссура мен дыбыс жазу негіздері.
4. Композиция және экспонометрия негіздері.
5. Телевизия (Интернет) бағдарламаларының деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Қосалқы операторлық жабдықты пайдалануды қажет ететін көріністерді анықтау, көріністерді бейнелеп түсіндіруді таңдау
Машықтар:
1. Кадр композициясының әдістерін және жарық шешімін қолдану.
2. Түсіру техникасымен, жарық техникасымен және оптикалық аксессуарлармен, радиотехникалық жабдықтармен жұмыс істеу.
3. Қажетті камералар қойылатын жерлерді анықтау.
4. Экспозиция мен фокустық қашықтықты реттеу.
5. Қоюшы оператор ретінде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Қоюшы оператор функциялары
2. Фотокомпозиция негіздері.
3. Бейнекадр перспективасы.

6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Контроль за техническим качеством фонограммы и обеспечивать сбалансированность различных звуков
Умения:
1. Работать со звукозаписывающей техникой;
2. Использовать технологии записи и обработки звука;
3. Использовать технические средствами (цифровыми и аналоговыми).
Знания:
1. Технология съемок и последующего озвучивания.
2. Правила расстановки микрофонов;
3. Принципы и правила использования оборудования.
4. Свойства звука, акустические характеристики помещений, предметов, инструментов.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 4:
Осуществление производственного процесса подготовки и создания постановочных программ с помощью операторской техники
Навык 1:
Разработка режиссерских сценариев (экспликаций) совместно с коллегами
Умения:
1. Настраивать экспозицию и фокусное расстояние.
2. Пользоваться приемами композиции кадра и световым решением.
3. Понимать смысловое и пластическое содержание эпизода.
4. Использовать технических средств для достижения необходимых художественных эффектов.
5. Использовать технических средств для донесения до зрителя основной мысли режиссера и общей атмосферы сюжета.
Знания:
1. Перспектива видеокадра.
2. Принципы и правила использования съемочного оборудования.
3. Основы звукорежиссуры и записи звука.
4. Основы композиции и экспонометрии.
5. Нормативные документы, определяющие требования, предъявляемые к уровню телевизионных (интернет-) программ.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Определение сцен, нуждающихся в использовании вспомогательного операторского оборудования, выбор изобразительной трактовки сцен
Умения:
1. Пользоваться приемами композиции кадра и световым решением.
2. Работать со съемочной техникой, светотехникой и оптическими аксессуарами, радиотехническим оборудованием.
3. Определять места расстановки необходимых камер.
4. Настраивать экспозицию и фокусное расстояние.
5. Работать оператором-постановщиком.
Знания:
1. Функции оператора-постановщика
2. Основы фотокомпозиции.
3. Перспектива видеокадра.

4. Композиция және экспонометрия негіздері.
5. Жарықпен, жарық жабдықтарымен жұмыс істеу негіздері.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Дыбыстық дизайн тұжырымдамасын әзірлеу, дыбысты өңдеу, дыбыс сапасын бақылау, фонограмманың техникалық сапасы
Машықтар:
1. Дыбысты жазу және өңдеу технологияларын қолдану.
2. Техникалық құралдарды (цифрлықық және аналогтық) пайдалану.
3. Экспозиция мен фокустық қашықтықты реттеңіз.
Білімдер:
1. Дыбыстың қасиеттері, әртүрлі үй-жайлардың, заттардың, аспаптардың акустикалық сипаттамалары.
2. Дыбыстық режуссура мен дыбыс жазу негіздері.
3. Түсіру және кейіннен дыбыстау технологиясы.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Ойлау икемділігі
Бастамашылық
Нәтижелілік
Еңбекқорлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Радиохабар тарату режиссері
6
Телевизия режиссері

4. Основы композиции и экспонометрии.
5. Основы работы со светом, световым оборудованием.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Разработка концепции звукового оформления, обработка звука, контроль качества звука, технического качества фонограммы
Умения:
1. Использовать технологии записи и обработки звука.
2. Работать с техническими средствами (цифровыми и аналоговыми).
3. Настраивать экспозицию и фокусное расстояние.
Знания:
1. Свойства звука, акустические характеристики различных помещений, предметов, инструментов.
2. Основы звукорежиссуры и записи звука.
3. Технология съемок и последующего озвучивания.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Гибкость мышления
Инициативность
Результативность
Трудолюбие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Режиссер радиовещания
6
Режиссер телевидения

25. Кәсіптің карточкасы "Режиссер ассистенті":
Топтың коды:
2654-2
Қызмет атауының коды:
2654-2-002
Кәсіптің атауы:
Режиссер ассистенті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-2-003 - Радиохабар таратушы режиссердің ассистенті
2654-2-004 - Теледидар режиссерінің ассистенті
2654-2-005 - Қоюшы режиссер ассистенті
Қызметтің негізгі мақсаты:
Теле-радио бағдарламалар (БАҚ-тың медиа өнімдерін) жасаған кезде режиссерге, операторға ассистент болу, ұйымдастырушылық және техникалық функцияларды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Теле-радиобағдарламаларды (БАҚ-тың медиа өнімдерін) дайындау бойынша қойылымдарды, түсірілімдерді, жазбаларды және жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Өндіріс (жоба) кестесін әзірлеу және теле-радиобағдарламаларды (БАҚ-тың медиа өнімдерін) жасау бойынша шаруашылық қызметті жоспарлау және ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Теле-радиобағдарламаларды (БАҚ-тың медиа өнімдерін) дайындау бойынша қойылымдарды, түсірілімдерді, жазбаларды және жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру.
Дағды 1:
Әріптестермен бірге теле-радиобағдарламаларды (БАҚ-тың медиа өнімдерін) дайындау
Машықтар:
1. Қойылымдарды, түсірілімдерді және жазбаларды ұйымдастыру.
2. Теле-радиобағдарламаларды (БАҚ-тың медиа өнімдерін) дайындау бойынша жұмыстар кешенін орындау.
3. Желілік хабар тарату мен телерадио хабарларын таратудың дамуындағы негізгі үрдістерді бағалау.
4. Монтаждау парағын жасау.
5. Хабарды монтаждауда қосалқы жұмыстарды орындау.
Білімдер:
1. Телевизия (радио) хабарларын жасаудың шығармашылық процесі мен технологиясы.
2. Режиссура негіздері.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Түзетілген материалды келісу және тапсыру
Машықтар:
1. Қадағалап тұру және барлық тиісті көздерден ақпарат алу.
2. Режиссерлік сценарий әзірлеу.
3. Шығарылатын медиаөнімнің сапасын қамтамасыз ету.
4. Желілік хабар тарату мен телерадио хабарларын таратудың дамуындағы негізгі үрдістерді бағалау.

25. Карточка профессии "Ассистент режиссера":
Код группы:
2654-2
Код наименования занятия:
2654-2-002
Наименование профессии:
Ассистент режиссера
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-2-003 - Ассистент режиссера радиовещания
2654-2-004 - Ассистент режиссера телевидения
2654-2-005 - Ассистент режиссера-постановщика
Основная цель деятельности:
Выполнение организационных и технических функции, ассистирование режиссеру, оператору при создании теле-радио программ (медиа продуктов масс-медиа)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и организация постановок, съемок, записей и работ по подготовке теле-радио программ (медиа продуктов масс-медиа).
2. Разработка графика производства (проекта) и планирование и организация хозяйственной деятельности по созданию теле-радио программ (медиа продуктов масс-медиа)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование и организация постановок, съемок, записей и работ по подготовке теле-радио программ (медиа продуктов масс-медиа).
Навык 1:
Подготовка теле-, радиопрограмм (медиа продуктов масс-медиа) совместно с коллегами
Умения:
1. Организовывать постановки, съемки и записи.
2. Выполнять комплекс работ по подготовке создания теле-радио программ (медиа продуктов масс-медиа).
3. Оценивать основные тенденции в развитии сетевого вещания и телерадиовещания.
4. Составлять монтажный лист.
5. Выполнять вспомогательные работы на монтаже передачи.
Знания:
1. Творческий процесс и технологию создания телевизионных (радио-) передач.
2. Основы режиссуры.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Согласование и сдача откорректированного материала
Умения:
1. Наблюдать и получать информацию из всех соответствующих источников.
2. Разрабатывать режиссерский сценарий.
3. Обеспечивать качество производимого медиа продукта.
4. Оценивать основные тенденции в развитии сетевого вещания и телерадиовещания.

5. Монтаждау парағын жасау.
6. Заманауи техникалық құралдарды және монтаждау жабдықтарының әрқилы түрлерін қолдану.
Білімдер:
1. Телевизия (радио) хабарларын жасаудың шығармашылық процесі мен технологиясы.
2. Актерлік шеберлік, режиссура, музыкалық сауаттылық, қойылымдарды сахналық және музыкалық сүйемелдеу негіздері.
3. Өндіріс, коммуникация және медианы тарату әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Аса күрделі және жауапты бағдарламалар мен телевизиялық хабарлар жасаған кезде режиссерге ассистент болу
Машықтар:
1. Режиссердің ниетін түсіну.
2. Шығарылатын өнімнің сапасын қамтамасыз ету.
3. Желілік хабар тарату мен телерадио хабарларын таратудың дамуындағы үрдістерді бағалау.
4. Пультпен жұмыс істеу.
5. Монтаждау процесін ұйымдастыру және медиабағдарлама жасау технологияларын сақтау.
6. Жүйесіз монтаждауды қолдану.
7. Заманауи техникалық құралдарды және монтаждау жабдықтарының әрқилы түрлерін қолдану.
Білімдер:
1. Телевизия (радио) хабарларын жасаудың шығармашылық процесі мен технологиясы.
2. Актерлік шеберлік, режиссура, музыкалық сауаттылық, қойылымдарды сахналық және музыкалық сүйемелдеу негіздері.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Репетицияны, қойылымдарды, түсірілімдерді, жазбаларды, бағдарламаларды монтаждау жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өндірістік кешеннің жұмысын жоспарлау.
2. Түсірілім тобымен бірге режиссерлік сценарий әзірлеу.
3. Түсірілім (шығармашылық) топтарының жазуға және монтаждауға әзірлігін бақылау.
4. Ұйымдастыру әдістері мен рәсімдерін қолдану.
Білімдер:
1. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
2. Бейне түсіру және монтаждау негіздері.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Өндіріс (жоба) кестесін әзірлеу және теле-радиобағдарламаларды (БАҚ-тың медиа өнімдерін) жасау бойынша шаруашылық қызметті жоспарлау және ұйымдастыру
Дағды 1:
Репетицияны, қойылымдарды, түсірілімдерді, жазбаларды, бағдарламаларды монтаждау жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жобаларды іске асыру үшін қажетті мерзімдерді бағалау.
2. Жобаларды іске асыру кезіндегі қаржылық шығындарды бағалау.

5. Составлять монтажный лист.
6. Использовать современные технические средства и различные типы монтажного оборудования.
Знания:
1. Творческий процесс и технологию создания телевизионных (радио-) передач.
2. Основы актерского мастерства, режиссуры, музыкальной грамоты, сценического и музыкального сопровождения постановок.
3. Методы производства, коммуникации и распространения медиа.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Ассистирование режиссеру при создании особо сложных и ответственных программ и телевизионных трансляций
Умения:
1. Понимать режиссерский замысел.
2. Обеспечивать качество производимого продукта.
3. Оценивать основные тенденции в развитии сетевого вещания и телерадиовещания.
4. Работать за пультом.
5. Организовать процесс монтажа и соблюдение технологий создания медиа программ.
6. Использовать нелинейный монтаж.
7. Использовать современные технические средства и различные типы монтажного оборудования.
Знания:
1. Творческий процесс и технологию создания телевизионных (радио-) передач.
2. Основы актерского мастерства, режиссуры, музыкальной грамоты, сценического и музыкального сопровождения постановок.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Планирование и организация репетиции, постановок, съемок, записей, работы по монтажу программ
Умения:
1. Планировать работу производственного комплекса.
2. Разрабатывать режиссерский сценарий совместно со съемочной группой.
3. Контролировать готовность съемочных (творческих) групп к записи и монтажу.
4. Применять методы и процедуры организации.
Знания:
1. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
2. Основы видеосъемки и монтажа.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Разработка графика производства (проекта) и планирование и организация хозяйственной деятельности по созданию теле-радио программ (медиа продуктов масс-медиа)
Навык 1:
Планирование и организация репетиции, постановок, съемок, записей, работы по монтажу программ
Умения:
1. Оценивать сроки, необходимые для реализации проектов.
2. Оценивать финансовые издержки при реализации проектов.

3. Жұмыстың көлемі мен құнын бағалау.
Білімдер:
1. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
2. Тайм-менеджмент.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Жұмысты үйлестіру, көркемдік-өндірістік, инженерлік-техникалық персоналдың жүктемесін есепке алуды жүргізу
Машықтар:
1. Өндірістік кешеннің жұмысын жоспарлау.
2. Бағдарлама жасайтын инженерлік-техникалық жұмыскерлер бригадасының жұмысын үйлестіру.
3. Медиаөнім шығарудың барлық кезеңдерінде оның жасалу процесін бақылау.
Білімдер:
1. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
2. Шығармашылық жұмыскерлердің қызметін реттеу бойынша салалық нормативтік актілер мен әдістемелік ұсынымдар.
3. Еңбек шығындарын есептеудің негізгі әдістері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Көркемдік-декорациялық безендірудің әзірлігін тексеру, қажетті материалдармен, реквизиттермен қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Көркемдік-декоративтік безендірудің әзірлігін тексеру: декорациялар, костюмдер, макияж, реквизиттер, сондай-ақ иллюстрациялық материалдар.
2. Репетициялар мен қойылымдарды қажетті материалдармен, реквизиттермен, сондай-ақ қажетті фонограммалармен, шумен әрлеу элементтерімен қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Сценарийге сәйкес көркем және декоративті безендірудің негізгі элементтері.
2. Көркемдік безендіру құралдары мен тәсілдері.
3. Телевизияның техникалық құралдары.
4. Сахна жабдықтары.
5. Сахна технологиясының негіздері.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Ойлау икемділігі
Орындаушылық
Зейінділік
Мұқият тыңдау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Оператор
26. Кәсіптің карточкасы "Тарату монтажері":
Топтың коды:
3521-3
Қызмет атауының коды:
3521-3-004
Кәсіптің атауы:
Тарату монтажері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Автоматтандыру және технологиялық процестерді басқару (бейін бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Цифрлық құрылғылар мен монтаждау технологияларын пайдалана отырып, сюжеттің тұтастығына, драматургиялық және көріністік құндылығына сәйкес кадрларды талдау, бағалау және іріктеу негізінде визуалды және дыбыстық құрамдас бөліктерді ұйымдастыру және құрастыру арқылы кино-, теле-, бейнефильмдерді, телевизия және радиобағдарламаларын монтаждаудың көркемдік және технологиялық процестерін ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3. Оценивать объем и стоимость работ.
Знания:
1. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
2. Тайм-менеджмент.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Координация работы, ведение учета загрузки художественно-производственного, инженерно-технических персонала
Умения:
1. Планировать работу производственного комплекса.
2. Координировать работ бригады инженерно-технических работников, создающих программу.
3. Контролировать процесс создания медиа продукта на всех этапах его производства.
Знания:
1. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
2. Отраслевые нормативные акты и методические рекомендации по регламентации деятельности творческих работников.
3. Основные методы расчета трудозатрат.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Проверка готовности художественно-декорационного оформления, обеспечение необходимыми материалами, реквизитом
Умения:
1. Проверять готовность художественно-декорационного оформления: декораций, костюмов, грима, реквизита, а также иллюстративного материала.
2. Обеспечивать репетиции и постановки необходимыми материалами, реквизитом, а также необходимыми фонограммами, элементами шумового оформления.
Знания:
1. Основные элементы художественно-декорационного оформления, согласно сценарию.
2. Средства и способы художественного оформления.
3. Технические средства телевидения.
4. Оборудование сцены.
5. Основы сценических технологий.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Исполнительность
Внимательность
Активное слушание
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Режиссер
26. Карточка профессии "Монтажер вещания":
Код группы:
3521-3
Код наименования занятия:
3521-3-004
Наименование профессии:
Монтажер вещания
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Автоматизация и управление технологическими процессами (по профилю)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация художественных и технологических процессов монтажа кино-, теле-, видеофильмов, телевизионных и радиопрограмм путем организации и компоновки визуальных и звуковых составляющих на основе анализа, оценки и отбора кадров в соответствии с целостностью сюжета, драматургической и зрелищной ценностью с использованием цифровых устройств и технологий монтажа.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Монтаждау жобаларын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
2. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, бейнефильмдерді, телерадио бағдарламаларын монтаждаудың технологиялық процестерін орындау
3. Барлық түрдегі және жанрдағы кино -, теле -, бейнефильмдердің, телевизия және радиобағдарламаларының көркемдік-техникалық сапасын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Монтаждау жобаларын ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Дағды 1:
Бастапқы материалдарды алу және монтаждауға дайындау
Машықтар:
1. Көп тапсырма жағдайында жұмыс істеу.
2. Жағдайда жақсарту немесе түзету әрекеттену үшін өзінің, басқа адамдардың немесе ұйымдардың тиімділігін мониторингтеу/ бағалау.
3. Сюжеттің өрбуіне негіз болатын сценарий, жоспар құру.
Білімдер:
1. Ақпарат жинау әдістері.
2. Монтаждау бойынша нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Монтаждау кешенін, монтаждау және қосалқы бағдарламаларды баптау және пайдалану
Машықтар:
1. Проблемаларды анықтау және шешу үшін хабар тарату, телекоммуникациялық терминалдар мен хабар беру жүйелерінің қағидаттары мен практикасы туралы білімді қолдану.
2. Монтаждау форматының талаптарын ескере отырып, барлық түрдегі және жанрдағы кино -, теле -, бейнефильм телерадио бағдарламаларын монтаждау үшін компьютерлік бағдарламаларды теңшеу.
3. Өлшеу аппаратурасымен жұмыс істеу (вектороскоп, осциллограф, растерайзер, дыбыс деңгейінің индикаторы).
4. Жабдықты авариялық жөндеуді орындау.
Білімдер:
1. Өлшеу аппаратурасының жұмыс істеу қағидаттары (вектороскоп, осциллограф, растерайзер, дыбыс деңгейінің индикаторы).
2. Монтаждауды ұйымдастыру және оның технологиясы.
3. Монтаждауға арналған компьютерлік бағдарламалар.
4. Монтаждау жабдықтарының техникалық құралдары мен түрлері.
5. Монтаждау кешенінің коммутациялық тораптарының реттілігі мен өзара әрекеттесуі.
6. Монтаждаудың технологиялық процесінің талаптары.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Сценарий бойынша сахнаны алдын ала құрастыру
Машықтар:
1. Проблемаларды анықтау және шешу үшін кескіндер мен дыбыстарды жазу және редакциялау қағидаттары мен практикасы туралы білімді қолдану.
2. Көп камералы түсірілім материалымен жұмыс істеген кезде мультиклип пен мультитректі қолдана отырып, аудиовизуалды жұмыстың жобасын жасау.
3. Өз қызметін ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру.
Білімдер:

1. Организация и обеспечение монтажных проектов
2. Выполнение технологических процессов монтажа кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров
3. Обеспечение художественно-технического качества кино-, теле-, видеофильмов, телевизионных и радиопрограмм всех видов и жанров
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и обеспечение монтажных проектов
Навык 1:
Получение исходных материалов и подготовка к монтажу
Умения:
1. Работать в условиях многозадачности.
2. Мониторить/ оценивать эффективность себя, других людей или организаций для улучшения или принятия корректирующих действий.
3. Составлять сценарий, план, по которому будет развиваться сюжет.
Знания:
1. Методы сбора информации.
2. Нормативные документы и инструкции по проведению монтажа.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Настройка и эксплуатация монтажного комплекса, монтажной и вспомогательных программ
Умения:
1. Применять знания о принципах и практике вещания, телекоммуникационных терминалов и систем передачи для выявления и решения проблем.
2. Настраивать компьютерные программы для монтажа кино-, теле-, видеофильма телерадиопрограмм всех видов и жанров с учетом требований формата монтажа.
3. Работать с измерительной аппаратурой (вектороскоп, осциллограф, растерайзер, индикатор уровня звука).
4. Выполнять аварийный ремонт оборудования.
Знания:
1. Принципы работы измерительной аппаратуры (вектороскоп, осциллограф, растерайзер, индикатор уровня звука).
2. Организация и технология монтажа.
3. Компьютерные программы для монтажа.
4. Технические средства и типы монтажного оборудования.
5. Последовательность и взаимодействие коммутационных узлов монтажного комплекса.
6. Требования технологического процесса монтажа.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Предварительная сборка сцен по сценарию
Умения:
1. Применять знания о принципах и практике записи и редактирования изображений и звука для выявления и решения проблем.
2. Создавать проект аудиовизуального произведения с использованием мультиклипа и мультитрека при работе с материалом многокамерной съемки.
3. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности.
Знания:

1. Кино -, теле -, бейнефильмдердің, телерадио бағдарламалардың барлық түрлері мен жанрларының көркемдік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын әдістемелік материалдар.
2. Монтаждау бойынша нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
3. Жүйесіз монтаждау негіздері.
4. Компьютерлік графика, анимация және арнайы эффектілер негіздері.
5. Кино-, теле-, бейнефильмдер, телевизиялық және радиобағдарламалар өндірісінің озық отандық және шетелдік тәжірибесі.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Дайын графиканы/арнайы эффектілерді жұмыс жобасына қосу, монтаждау жобасынан қажетті материалды дыбыс режиссеріне беру
Машықтар:
1. Монтаждау және сақтау форматының талаптарын ескере отырып, монтаждау кешенінің, монтаждау бағдарламалары мен қосалқы бағдарламалардың параметрлерін реттеу.
2. Графикамен/арнайы эффектілермен жұмыс істеу.
3. Өз қызметін ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру.
4. Жарық пен түсті түзету үшін материалдарды қайта түрлендіру.
5. Жоба пішімін түрлендіру үшін файлдарды генерациялау.
Білімдер:
1. Компьютерлік графика, анимация және арнайы эффектілер негіздері.
2. Монтаждау жабдығының функционалы.
3. Дыбыс техникасының негіздері.
4. Бейне, аудио материалдарды түрлендіру қағидаттары.
5. Түстерді түзету әдістері мен құралдары.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Материалды цифрлау, бейне, аудиофайлдарды синхрондау
Машықтар:
1. Аудиовизуалды бағдарламалардың сапасын бақылау.
2. Бейне-, аудио файлдарды үндестіру.
3. Дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз ету.
4. Әртүрлі аудио және бейне форматтарымен, соның ішінде цифрлық форматтармен жұмыс істеу.
5. Өз қызметін ағымдағы және қорытынды бақылауды, бағалауды және түзетуді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Кино-, теле-, бейнефильмдердің, телерадио бағдарламалардың барлық түрлері мен жанрларының көркемдік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын әдістемелік материалдар.
2. Телевизия мен кинематографияға ұсынылған бейне және аудио сигнал параметрлерінің заманауи стандарттары.
3. Материалдарды цифрландыру құралдары мен бағдарламалары.
4. Әртүрлі аудио және бейне форматтары, соның ішінде цифрлық форматтар.
5. Бейне, аудио материалдарды түрлендіру қағидаттары.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 6:
Монтаждау бағдарламасында аудиовизуалды туынды жобасын жасау
Машықтар:

1. Методические материалы, определяющие требования, предъявляемые к художественному уровню кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров.
2. Нормативные документы и инструкции по проведению монтажа.
3. Основы нелинейного монтажа.
4. Основы компьютерной графики, анимации и спецэффектов.
5. Передовой отечественный и зарубежный опыт производства кино-, теле-, видеофильмов, телевизионных и радиопрограмм.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Включение готовой графики/спецэффектов в рабочий проект, передача необходимого материала из монтажного проекта звукорежиссеру
Умения:
1. Настраивать параметры монтажного комплекса, монтажной и вспомогательных программ с учетом требований формата монтажа и хранения.
2. Работать с графикой/спецэффектами.
3. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности.
4. Переконвертировать материалы для свето- и цветокоррекции.
5. Генерировать файлы для пере конвертирования формата проекта.
Знания:
1. Основы компьютерной графики, анимации и спецэффектов.
2. Функционал монтажного оборудования. 3. Основы звукооператорского мастерства.
4. Принципы конвертации видео-, аудио материалов.
5. Методы и инструменты цветокоррекции.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Оцифровка материала, синхронизация видео-, аудиофайлов
Умения:
1. Контролировать качество аудиовизуальных программ.
2. Синхронизировать видео-, аудиофайлы.
3. Обеспечивать техническое качество звука.
4. Работать с различными аудио и видео форматами, в том числе цифровые.
5. Осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности.
Знания:
1. Методические материалы, определяющие требования, предъявляемые к художественному уровню кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров.
2. Современные стандарты параметров видео- и аудио сигнала, рекомендованные для телевидения и кинематографии.
3. Инструменты и программы оцифровки материалов.
4. Различные аудио и видео форматы, в том числе цифровые.
5. Принципы конвертации видео-, аудио материалов.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 6:
Создавать проект аудиовизуального произведения в монтажной программе
Умения:

1. Монтаждау және сақтау форматының талаптарын ескере отырып, монтаждау жабдықтарының параметрлерін реттеу.
2. Жобаны аяқтау үшін қажетті аудио, визуалды эффектілерді және музыканы анықтау.
3. Аудиовизуалды бағдарламалардың сапасын бақылау.
4. Монтаждың көркемдік және техникалық сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Кино-, теле-, бейнефильмдердің, телерадио бағдарламаларының барлық түрлері мен жанрларының көркемдік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын әдістемелік материалдар.
2. Монтаждауға арналған компьютерлік бағдарламалар.
3. Техникалық құралдар, монтаждау жабдықтарының түрлері және олардың жұмыс істеу қағидаттары.
4. Бейненің, дыбыстың және монтаждың өзара көркемдік байланысы қағидаты.
5. Жүйесіз монтаждау негіздері.
6. Радио, кино және телевизия тарихы (шығармашылық және техникалық аспектілер).
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, бейнефильмдерді, телерадио бағдарламаларын монтаждаудың технологиялық процестерін орындау
Дағды 1:
Материалдарды кодтауды орындау
Машықтар:
1. Аудиовизуалды бағдарламалардың сапасын бақылау.
2. Жоба пішімін түрлендіру үшін файлдарды генерациялау.
3. Бейне, аудио материалдарға код орнату және кодын алып тастау.
Білімдер:
1. Телевизия мен кинематографияға ұсынылған бейне- және аудиосигнал параметрлерінің заманауи стандарттары.
2. Бейне-, аудиоматериалдарды түрлендіру қағидаттары.
3. Бейне-, аудиоматериалдарды кодтау бағдарламалары мен стандарттары.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Құрастыру шешімдерінің парақтарын жасау
Машықтар:
1. Кәсіптік міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ақпаратты іздеуді жүзеге асыру.
2. Монтаждау және сақтау форматының талаптарын ескере отырып, монтаждау жабдықтарының параметрлерін реттеу.
3. Монтаждау форматының талаптарын ескере отырып, барлық түрдегі және жанрдағы кино -, теле -, бейнефильм телерадио бағдарламаларын монтаждау үшін компьютерлік бағдарламаларды теңшеу.
4. Жобаны аяқтау үшін қажетті аудиовизуалды эффектілер мен музыканы анықтау.
5. Аудиовизуалды бағдарламалардың сапасын бақылау.
6. Монтаждың көркемдік және техникалық сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Кино -, теле -, бейнефильмдердің, телерадио бағдарламаларының барлық түрлері мен жанрларының көркемдік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын әдістемелік материалдар.

1. Настраивать параметры монтажного оборудования с учетом требований формата монтажа и хранения.
2. Определять аудио, визуальные эффекты и музыку, необходимые для завершения проекта.
3. Контролировать качество аудиовизуальных программ.
4. Обеспечивать художественное и техническое качество монтажа.
Знания:
1. Методические материалы, определяющие требования, предъявляемые к художественному уровню кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров.
2. Компьютерные программы для монтажа.
3. Технические средства, типы монтажного оборудования и принципы их работы.
4. Принцип взаимной художественной связи изображения, звука и монтажа.
5. Основы нелинейного монтажа.
6. История радио, кино и телевидения (творческий и технический аспекты).
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических процессов монтажа кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров
Навык 1:
Выполнение транс- кодирования материалов
Умения:
1. Контролировать качество аудиовизуальных программ.
2. Генерировать файлы для переконвертирования формата проекта.
3. Кодировать и декодировать видео-, аудио материалы.
Знания:
1. Современные стандарты параметров видео- и аудио сигнала, рекомендованные для телевидения и кинематографии.
2. Принципы конвертации видео-, аудио материалов.
3. Программы и стандарты кодирования видео-, аудио материалов.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Создание листов монтажных решений
Умения:
1. Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач.
2. Настраивать параметры монтажного оборудования с учетом требований формата монтажа и хранения.
3. Настраивать компьютерных программ для монтажа кино-, теле-, видеофильма телерадиопрограмм всех видов и жанров с учетом требований формата монтажа.
4. Определять аудио, визуальные эффекты и музыки, необходимые для завершения проекта.
5. Контролировать качество аудиовизуальных программ.
6. Обеспечивать художественное и техническое качество монтажа.
Знания:
1. Методические материалы, определяющие требования, предъявляемые к художественному уровню кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров.

2. Компьютерлік графика, анимация және арнайы эффектілер негіздері.
3. Монтаждауға арналған компьютерлік бағдарламалар.
4. Техникалық құралдар, монтаждау жабдықтарының түрлері және олардың жұмыс істеу қағидаттары.
5. Бецненің, дыбыстың және монтаждың өзара көркемдік байланысы қағидаты.
6. Жүйесіз монтаждау негіздері.
7. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Барлық дыбыстық материалдарды монтаждау, дыбыстау, синхрондау және келісу
Машықтар:
1. Теле-, радиобағдарламаларды (теле-, радиобағдарламалар, фильмдер) және жобаларды жалпы шығармашылық ниетке сәйкес шумен үндестіре безендіру бойынша жұмыстарды орындау.
2. Шу эффектілерін таңдап, синтездеу және оларды аспаптар мен арнайы құрылғыларда орындау.
3. Телерадио хабарларын жасаған кезде қажетті шу фонограммаларын таңдау.
4. Синхронды шу жазбаларын жүргізу.
5. Барлық түрдегі және жанрдағы кино-, теле-, бейнефильмдерді, телерадио бағдарламаларды дыбыспен және шумен әрлеуді жүзеге асыру.
6. Барлық дыбыстық материалдарды (музыка, шу және т.б.) монтаждау.
7. Дыбыс пен суреттерді үндестіру.
8. Дыбыстарды, музыканы және көрнекі эффектілерді қабаттастыру.
9. Дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз ету.
10. Үндескен шу материалын қайта жазуға дайындаудың жоғары көркемдік және техникалық сапасы мен мерзімдерін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Дыбыс операторы шеберлігінің негіздері.
2. Телерадио хабарларын таратуда қолданылатын дыбыс жазатын және дыбыс шығаратын аппаратуралар.
3. Теле радио хабарларын жасау технологиялары.
4. Бейенің, дыбыстың және монтаждың өзара көркемдік байланысы қағидаты.
5. Музыкалық мәдениет және сауаттылық негіздері.
6. Музыкалық аспаптардың дыбыстық қасиеттері.
7. Технологиялық жабдықты пайдалану түрлері мен қағидалары.
8. Акустика және дыбыстық техника саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибе.
9. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 4:
Тақырыптық ақпаратты кейіннен жылдам іздеу үшін материалды журналдау (логтау)
Машықтар:
1. Кәсіптік міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ақпаратты іздеуді жүзеге асыру.
2. Аудио-, бейнематериалдарды логтаудың бағдарламалық қамтылымымен жұмыс істеу.
3. Дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Монтаждау бойынша нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
2. Аудио-, бейнематериалдарды логтау талаптары мен құралдары.

2. Основы компьютерной графики, анимации и спецэффектов.
3. Компьютерные программы для монтажа.
4. Технические средства, типы монтажного оборудования и принципы их работы.
5. Принцип взаимной художественной связи изображения, звука и монтажа.
6. Основы нелинейного монтажа.
7. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Монтаж, озвучивание, синхронизация и согласование всех звуковых материалов
Умения:
1. Выполнять работы по синхронному шумовому оформлению теле-, радиопередач (теле-, радиопрограмм, фильмов) и проектов в соответствии с общим творческим замыслом.
2. Подбирать и синтезировать шумовые эффекты, и исполнять их на инструментах и спецприспособлениях.
3. Подбирать шумовые фонограммы, необходимые при создании теле радиопередач.
4. Проводить записи синхронных шумов.
5. Осуществлять звуковое и шумовое оформление кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров.
6. Монтировать все звуковые материалы (музыки, шумов).
7. Синхронизировать звук и картинки.
8. Накладывать звуки, музыку и визуальных эффектов.
9. Обеспечивать техническое качество звука.
10. Обеспечивать высокое художественное и техническое качество и сроки подготовки синхронного шумового материала к перезаписи.
Знания:
1. Основы звукооператорского мастерства.
2. Звукозаписывающие и звуковоспроизводящие аппаратуры, применяемые в телерадиовещании.
3. Технологии создания теле радиопередач.
4. Принцип взаимной художественной связи изображения, звука и монтажа.
5. Основы музыкальной культуры и грамоты.
6. Звуковые свойства музыкальных инструментов.
7. Виды и правила эксплуатации технологического оборудования.
8. Передовой отечественный и зарубежный опыт в области акустики и звуковой техники.
9. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 4:
Журнализация (логирование) материала для последующего быстрого поиска тематической информации
Умения:
1. Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач.
2. Работать с программными обеспечениями логирования аудио-, видеоматериалов.
3. Обеспечивать техническое качество звука.
Знания:
1. Нормативные документы и инструкции по проведению монтажа.
2. Требования и инструменты логирования аудио-, видеоматериалов.

3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 5:
Бейнежазбаларды жүйелеу және сақтау)
Машықтар:
1. Жобалар архивін жүргізу.
2. Аудио және бейнематериалдарды архивтеудің заманауи техникалық құралдарын пайдалану.
3. Аудио-, бейнематериалдарды логиялау бағдарламалық қамтамасыз етулерімен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Техникалық құжаттаманы жүргізу тәртібі.
2. Архивтің аппараттық-бағдарламалық қамтылымының функционалы және пайдаланылуы.
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Барлық түрдегі және жанрдағы кино -, теле -, бейнефильмдердің, телевизия және радиобағдарламаларының көркемдік-техникалық сапасын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Монтаждау барысында әрбір сюжеттің (фрагменттің) жедел дайындығын қамтамасыз ету, материалдарды қарауға дайындау
Машықтар:
1. Кәсіптік тапсырмаларды тиімді орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу.
2. Жобаның көркемдік қасиеттерін бағалау.
3. Монтаждаудың техникалық құралдарын және монтаждау жабдықтарының әрқилы түрлерін пайдалану.
Білімдер:
1. Кино -, теле -, бейнефильмдердің, телерадио бағдарламаларының барлық түрлері мен жанрларының көркемдік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын әдістемелік материалдар.
2. Монтаждауды ұйымдастыру және технологиясы.
3. Монтаждаудың техникалық құралдары және олардың жұмыс істеу қағидаттары.
4. Жабдықты техникалық пайдалану қағидалары.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Музыкалық редакторлармен бірге шу мен музыканы пайдалану
Машықтар:
1. Барлық дыбыстық материалдарды (музыка, шу) монтаждау.
2. Дыбыс пен суреттерді үндестіру.
3. Дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Дыбыс техникасының негіздері.
2. Телерадио хабарларын таратуда қолданылатын дыбыс жазатын және дыбыс шығаратын аппаратуралар.
3. Музыкалық мәдениет және сауаттылық негіздері.
4. Музыкалық аспаптардың дыбыстық қасиеттері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Продюсермен және режиссерлермен бірге өнімнің драмалық немесе ойын-сауықтық құндылығын арттыру үшін қажетті монтаждау әдістерін таңдау
Машықтар:

3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 5:
Систематизация и хранения видеозаписей (фонограмм)
Умения:
1. Вести архив проектов.
2. Использовать современные технические средства архивации аудио- и видеоматериалов.
3. Работать с программными обеспечениями логирования аудио-, видеоматериалов.
Знания:
1. Порядок ведения технической документации.
2. Функционал и эксплуатация аппаратно-программного обеспечения архива.
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение художественно-технического качества кино-, теле-, видеофильмов, телевизионных и радиопрограмм всех видов и жанров
Навык 1:
Обеспечение по ходу монтажа оперативной готовности каждого сюжета (фрагмента), подготовка материалов к просмотру
Умения:
1. Искать информацию, необходимую для эффективного выполнения профессиональных задач.
2. Оценивать художественные достоинства проекта.
3. Использовать технические средства монтажа и различные типы монтажного оборудования.
Знания:
1. Методические материалы, определяющие требования, предъявляемые к художественному уровню кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров.
2. Организация и технология монтажа.
3. Технические средства монтажа и принципы их работы.
4. Правила технической эксплуатации оборудования.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Использование шумов и музыки совместно с музыкальными редакторами
Умения:
1. Монтировать все звуковые материалы (музыка, шумы).
2. Синхронизировать звук и картинки.
3. Обеспечивать техническое качество звука.
Знания:
1. Основы звукооператорского мастерства.
2. Звукозаписывающие и звуковоспроизводящие аппаратуры, применяемые в телерадиовещании.
3. Основы музыкальной культуры и грамоты.
4. Звуковые свойства музыкальных инструментов.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 3:
Выбор способов монтажа, необходимых для повышения драматической или развлекательной ценности продукции совместно с продюсером и режиссерами
Умения:

1. Монтаждаудың тиімді әдістерін табу үшін қажетті ақпаратты іздеу.
2. Продюсердің, режиссерлердің қызметін, стилі мен талаптарын талдау.
3. Дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Кино -, теле -, бейнефильмдердің, телерадио бағдарламаларының барлық түрлері мен жанрларының көркемдік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын әдістемелік материалдар.
2. Кино, теле-, бейнефильмдер, телевизия және радио бағдарламаларын жасаудың, монтаждаудың отандық және әлемдік озық тәжірибесі
3. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Мұқият тыңдау
Орындаушылық
Зейінділік
Шыдамдылық
Еңбекқорлық
Өзін өзі дамыту
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Телерадио хабарларын тарату жөніндегі техник-мамандар
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
28. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
29. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Қазақстан" РТРК" АҚ.
Жоба жетекшісі: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Орындаушылар: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
30. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 28.10.2024 ж.
31. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 13.11.2024 ж.
32. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 20.12.2024ж.
33. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 3, 2024 ж.
34. Болжалды қайта қарау күні: 12.12.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 635-НҚ бұйрығына
11-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Радиохабар тарату"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Радиохабар тарату" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді және Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:

1. Искать информацию, необходимую для нахождения эффективных способов монтажа.
2. Анализировать деятельность, стиль и требования продюсера, режиссеров.
3. Обеспечивать техническое качество звука.
Знания:
1. Методические материалы, определяющие требования, предъявляемые к художественному уровню кино-, теле-, видеофильмов, телерадиопрограмм всех видов и жанров.
2. Передовой отечественный и мировой опыт производства, монтажа кино-, теле-, видеофильмов, теле
3. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Активное слушание
Исполнительность
Внимательность
Усидчивость
Трудолюбие
Саморазвитие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Специалисты-техники по телерадиовещанию
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
28. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
29. Организации (предприятия) участвующие в разработке: АО "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан"".
Руководитель проекта: Мыңжасар Айгүл Тілеубалдықызы.
Исполнители: Татанов Мирас, miras.tatanov@rtrk.kz.
30. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 28.10.2024 г.
31. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 13.11.2024 г.
32. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 20.12.2024 г.
33. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2024 г.
34. Дата ориентировочного пересмотра: 12.12.2027 г.
Приложение 11 к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
от 26 декабря 2024 года № 635-НҚ
Профессиональный стандарт: "Радиовещание"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Радиовещание" разработан в соответствии с пунктом 5 статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в организациях и на предприятиях и применяется в области средств массовой информации Республики Казахстан.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:

1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – аппараттық-бағдарламалық кешенді және телекоммуникациялар желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және ақпараттық өзара іс-қимыл әдістерінің жиынтығы;
2) бұқаралық ақпарат құралы – мерзімді баспасөз басылымдары, телеарна, радио, интернет-басылымдар;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
5) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен біліктілікті қолдана білу қабілеті;
6) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын, белгілі бір біліктілікті талап ететін қызметтің нақты саласы;
7) кәсіптік стандарт – ресми, бейресми және ақпараттық білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіптік қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнын, сапасын және еңбек жағдайларын ескере отырып, білімге, іскерлікке, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
9) радиохабар тарату – радиоэфирде, сондай-ақ сымды желілерде, немесе пакеттік коммутациясы (компьютерлік желілерде-интернет-радио) бар желілерде хабар тарату, әуен және басқа да дыбыстық эффектілерді немесе дыбыстық ақпаратты ұсыну арқылы тыңдаушылардың санын көбейту технологиясы;
10) радиожурналистика – журналистиканың бір саласы, журналистердің техникалық құралдарды пайдалана отырып, радио арқылы хабар таратуы, журналистер қызметінің нәтижелері;
11) тікелей эфир – радиосигналды жазуды өткізу орнынан бірінші дубльден тікелей эфирге беру процесі, яғни сигналды нақты уақытта тарату;
12) ұлттық біліктілік жүйесі (ҰБЖ) – еңбек нарығы тарапынан біліктілікке сұранысты және білім беру жүйесі тарапынан біліктілік ұсыныстарын (оның ішінде ақпараттық) реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені;
13) цифрлық радио – дыбыстық ақпаратты беру кезінде радиосигналдың оңтайлы спектрін қалыптастыру үшін, сондай-ақ қабылдау жағында қабылданған сигналды өңдеу үшін цифрлық технологияларды қолдану. Бұл технологиялар амплитудалық немесе жиілік модуляциясына негізделген тиімділігі төмен хабар тарату жүйелерін ауыстыруға арналған.

1) информационно-коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программного комплекса и сети телекоммуникаций;
2) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
5) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
6) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
7) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
8) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
9) радиовещание – технология передачи по радио неограниченному числу слушателей речи, музыки и других звуковых эффектов или звуковой информации в радиоэфире, также в проводных сетях (проводное радиовещание) или в сетях с пакетной коммутацией (в компьютерных сетях – интернет-радио);
10) радиожурналистика – вид журналистской деятельности, основанный на использовании технических средств радиовещания, а также результаты журналистской деятельности, представленные радиопередачами;
11) прямой эфир – процесс непосредственной передачи радиосигнала с первого дубля с места проведения записи в эфир, то есть трансляция сигнала в реальном времени;
12) национальная система квалификаций (далее – НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
13) цифровое радио – применение цифровых технологий для формирования оптимального спектра радиосигнала при передаче звуковой информации, а также для обработки принятого сигнала на стороне приема. Эти технологии предназначены для замены менее эффективных систем радиовещания, основанных на амплитудной или частотной модуляции.

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АКТ – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) БА – басшылық лауазымның біліктілік анықтамасы;
3) БАҚ – бұқаралық ақпарат құралы;
4) БСА – біліктіліктің салалық аясы;
5) БҰЖ – Біліктіліктің ұлттық жүйесі;
6) БҰА – Біліктіліктің ұлттық аясы;
7) БТБА – Біртұтас тарифтік-біліктілік анықтамасы;
8) ЭҚОК – экономикалық қызмет түрлерінің ортақ классификатор.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Радиохабар тарату
5. Кәсіптік стандарттың коды: J60100046
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
J Ақпарат және байланыс.
60 Бағдарлама және теле-радио хабарлама жасау бойынша қызмет;
60.1 Радиохабарлар;
60.10 Радиохабарлар;
60.10.0 Радиохабарлар.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Тыңдармандарға радиоэфирде хабар тарату, әуен және басқа да дыбыстық ақпаратты радио арқылы беру. Кәсіби стандарт радиохабарлар мен радиостанцияларды басқару саласындағы мамандардың біліктілік талаптары мен құзыреттерін анықтайды. Ол мазмұнды мәтін әзірлеу, эфирге шығару, хабар таратуды техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ аудиториямен өзара әрекеттесу және хабар тарату саласындағы құқықтық нормаларды сақтау дағдыларын қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Шығармашылық бірлестіктің бас редакторы - 8 СБШ-нің деңгейі;

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИКТ – информационно-коммуникационные технологии;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
3) СМИ – средства массовой информации;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) НСК – Национальная система квалификаций;
6) НРК – Национальная рамка квалификаций;
7) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
8) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Радиовещание.
5. Код профессионального стандарта: J60100046.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
J Информация и связь.
60 Деятельность по созданию программ и телерадиовещание;
60.1 Радиовещание;
60.10 Радиовещание;
60.10.0 Радиовещание.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Передача по радио неограниченному числу слушателей речи, музыки и другой звуковой информации в радиоэфире. Профессиональный стандарт определяет квалификационные требования и компетенции для специалистов в области радиопередач и управления радиостанциями. Он охватывает навыки разработки контента, ведения эфира, технического обеспечения вещания, а также взаимодействия с аудиторией и соблюдения правовых норм в сфере радиовещания.
8. Перечень карточек профессий:
1) Главный редактор творческого объединения - 8 уровень ОРК;

2) Телевизиялық/радиожаңалықтар продюссері - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Радиохабар тарату режиссеры - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Бағдарлама жүргізуші - 6 СБШ-нің деңгейі;
5) Мемлекеттік органдармен байланыс бойынша координатор - 6 СБШ-нің деңгейі;
6) Мультимедиялық басылымдармен жұмыс жөніндегі кеңесші - 6 СБШ-нің деңгейі;
7) Сценарийші - 6 СБШ-нің деңгейі;
8) Режиссер ассистенті - 5 СБШ-нің деңгейі;
10) Радиохабар тарату редакциясының дикторы - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары

2) Продюсер телевизионных/радионовостей - 7 уровень ОРК;
3) Режиссер радиовещания - 6 уровень ОРК;
4) Ведущий программы - 6 уровень ОРК;
5) Координатор по связям с государственными органами - 6 уровень ОРК;
6) Консультант по работе с мультимедийными изданиями - 6 уровень ОРК;
7) Сценарист - 6 уровень ОРК;
8) Ассистент режиссера - 5 уровень ОРК;
10) Диктор редакции радиовещания - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий

10. Кәсіптің карточкасы "Телевизиялық/радиожаңалықтар продюссері":
Топтың коды:
2654-1
Қызмет атауының коды:
2654-1-007
Кәсіптің атауы:
Телевизиялық/радиожаңалықтар продюссері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-1-003 - Продюсер
2654-1-004 - Радио және теле бағдарлама продюссері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Телевизиялық, радиобағдарламаларды ұйымдастыру және корреляция жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Аудио -, теле -, радио -, бейне өнімдерін өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
2. Аудио, бейне (видео) процесін ұйымдастыру.
3. Жоба бюджетін қалыптастыру
4. Аудио, бейне өндірісінің шығармашылық, қаржылық, технологиялық қызметіне басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Аудио -, теле -, радио -, бейне өнімдерін өндірудің технологиялық процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Дағды 1:
Команданы (топты) материалдармен, техникалық және қойылым құралдарымен қамтамасыз етуді ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. Әртүрлі дерекөздерден ақпарат жинау және құрылымдау.
2. Жабдықтардың (аппараттық-бағдарламалық қамтамасыз етудің), материалдардың, техникалық және қойылым құралдарының, ресурстардың, радио бағдарламалар өндірісінің (хабарлардың) мақсаттары мен міндеттерінің сәйкестігін бағалау.
3. Кеңселік аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Аудио (видео) өнімдерін өндіру технологиясы.
2. Бейне, аудио режиссура, бейне, аудио операторлық шеберлік, радиобағдарламаларды монтаждау және дыбыстық безендіру негіздері.
3. Түсірілім, монтаждау және тонирование, үдеріс, дыбыстау және аудиожобаны шығаруға дайындық ерекшеліктері.
4. Өндіріс процесінде қолданылатын түсірілім, дыбыс және басқа жабдықтардың сипаттамалары, ерекшеліктері, жағдайы.
5. Басқарманы құжаттамалық қамтамасыз ету, оның ішінде есеп айырысу операцияларын жүргізу, есепті, қаржылық құжаттаманы жүргізу қағидалары.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Объектілерді, аудио (видео) өнімдерге арналған материалдарды дайындауды бақылау
Машықтар:

10. Карточка профессии "Продюсер телевизионных/радионовостей":
Код группы:
2654-1
Код наименования занятия:
2654-1-007
Наименование профессии:
Продюсер телевизионных/радионовостей
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-1-003 - Продюсер
2654-1-004 - Продюсер радио и телепрограмм
Основная цель деятельности:
Организовывать и коррелировать создание проектов телевизионных и радиопрограмм.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и обеспечение технологического процесса производства аудио-, теле-, радио-, видеопродукции
2. Организация аудио, видео процесса
3. Формирование бюджета проекта
4. Руководство творческой, финансовой, технологической деятельностью аудио, видео производства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и обеспечение технологического процесса производства аудио-, теле-, радио-, видеопродукции
Навык 1:
Организовывать и контролировать обеспечение команды (группы) материалами, техническими и постановочными средствами
Умения:
1. Собирать и структурировать информацию из разных источников.
2. Оценивать наличие и соответствие оборудования (аппаратно-программного обеспечения), материалов, технических и постановочных средств, ресурсов целям и задачам производства радиопрограмм (передач).
3. Работать с офисным аппаратно-программным обеспечением.
Знания:
1. Технология производства аудио (видео) продукции.
2. Основы видео, аудио режиссуры, видео, аудио операторского мастерства, монтажа и звукового оформления радиопрограмм.
3. Специфика съемочного, монтажно-тонировочного, процесса, озвучивания и подготовки к выпуску аудиопроекта.
4. Характеристики, особенности, состояние съемочного, звукового и иного оборудования, используемого в производственном процессе.
5. Документационное обеспечение управления, в том числе правила проведения расчетных операций, ведения отчетной, финансовой документации.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Контролировать подготовку объектов, материалов для аудио (видео) продукции
Умения:

1. Әр түрлі дереккөздерден ақпарат жинау және құрылымдау, салыстырмалы талдау жасай отырып толықтыру.
2. Бастапқы материалдардың жобаның көркемдік дизаинына (бейне, аудио) сәйкестігін бағалау.
3. Ағымдағы және перспективалық жұмыс көлемін және қажетті ресурстарды анықтау.
4. Бейне, аудио жобаның көркемдік критерийлеріне сәйкес тікелей түсірілім (дыбыс жазу) үшін орын таңдау.
5. Команданы (түсірілім тобын) экспедицияға шығуға дайындау, базаны ұйымдастыру, логистикамен айналысу.
6. Материалдық ресурстарды басқару.
7. Жұмыс барысында туындайтын мәселелер бойынша ұйымдастырушылық және техникалық ұсыныстарды қалыптастыру.
Білімдер:
1. Радио өнімін өндіру технологиясы.
2. Бейне, аудио режиссура, операторлық шеберлік, радиобағдарламаларды/хабарларды монтаждау және дыбыстық безендіру негіздері.
3. Менеджемент және адами капиталды басқару негіздері.
4. Басқарманы құжаттамалық қамтамасыз ету, оның ішінде есеп айырысу операцияларын жүргізу, есепті, қаржылық құжаттаманы жүргізу қағидалары.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
не требуется
Еңбек функциясы 2:
Аудио, бейне (видео) процесін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Шығармашылық және өндірістік ұжымды, авторлық және түсірілім топтарын қалыптастыру, актерлермен, режиссерлермен, шығармашылық және өндірістік ұжымдармен / командалармен жұмыс істеу.
Машықтар:
1. Күнтізбелік-бағдарламалық жоспар құру.
2. Келіп түскен ақпаратты талдау.
3. Жасалған жұмыс туралы есептер жасау.
4. Аудио жобаларды шығару мерзімдерін бақылау.
5. Теле - және радио-бағдарламаларды шығару кезінде түсірілім тобы мен шығармашылық ұжымға міндеттер мен мақсаттар қою.
6. Дайын өнімнің сапасын бағалау.
7. Тимбилдингтерді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Команда құру әдістері.
2. Жанжалдарды басқару, оның ішінде қарым-қатынастарды қалыпқа келтіру, өзгерту, түбегейлі жаңа қатынастарға қол жеткізу.
3. Оқиғалардың дамуын модельдеу және болжау.
4. Қызметкерлердің еңбек нәтижелерін бағалау нысандары мен әдістері.
5. Деректерді беру, тарату, пакеттік коммутация, телекоммуникациялық жүйелерді басқару және пайдалану негіздері.
6. Күнтізбелік-қойылым жоспарын қалыптастыру қағидалары.
7. Есеп айырысу операцияларының ережелері.
8. Есепті қаржылық құжаттаманы жүргізу.
9. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Түсірілім кезеңін ұйымдастыру
Машықтар:

1. Собирать и структурировать информацию из разных источников, добывать знания с использованием сопоставительного анализа.
2. Оценивать соответствие исходных материалов художественному замыслу (видео, аудио) проекта.
3. Определять текущие и перспективные объемы работ и необходимые ресурсы.
4. Выбирать место для натурных съемок (звукозаписи) в соответствии с художественными критериями видео, аудио проекта.
5. Подготавливать команду (съемочную группу) к выезду в экспедиции, организовывать базу, заниматься логистикой.
6. Управлять материальными ресурсами.
7. Формировать организационные и технические предложения по вопросам, возникающим в ходе работы.
Знания:
1. Технология производства радиопродукта.
2. Основы видео, аудио режиссуры, операторского мастерства, монтажа и звукового оформления радиопрограмм/передач.
3. Основы менеджмента и управления человеческим капиталом.
4. Документационное обеспечение управления, в том числе правила проведения расчетных операций, ведения отчетной, финансовой документации.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 2:
Организация аудио, видео процесса
Навык 1:
Формировать творческий и производственный коллектив, авторскую и съемочную группы, работать с актерами, режиссерами, творческим и производственным коллективами / командами.
Умения:
1. Проводить организацию тимбилдингов.
2. Составлять календарно-производственный план.
3. Анализировать поступающую информацию.
4. Составлять отчеты о проделанной работе.
5. Контролировать сроки производства аудио проектов.
6. Ставить задачи и цели съемочной группе и творческому коллективу при производстве теле- и радио-продукта.
7. Оценивать качество готовой продукции.
8. Анализировать поступающую информацию.
9. Составлять календарно-производственный план.
Знания:
1. Методы проведения тимбилдинга.
2. Управление конфликтами, в том числе направленных на нормализацию, изменение отношений, достижение принципиально новых отношений.
3. Моделирование и прогнозирование развития событий.
4. Формы и методы оценки персонала и результатов их труда.
5. Основы передачи данных, вещании, пакетной коммутации, управления и эксплуатации телекоммуникационных систем.
6. Правила формирования календарно-постановочного плана.
7. Правила расчетных операций.
8. Ведение отчетной финансовой документации.
9. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Организовывать съемочный период
Умения:

1. Аудио жобаның көркемдік критерийлеріне сәйкес тікелей түсірілімдер үшін орындарды таңдау.
2. Өндіріс процесін жоспарлау және ұйымдастыру.
3. Келіп түскен ақпаратты талдау.
4. Жасалған жұмыс туралы есептер жасау.
5. Бейне, аудио жобаның өндіріс мерзімдерін бақылау.
6. Күнтізбелік-өндірістік жоспар құру.
7. Түсірілім кестесін жасау және қажет болған жағдайда оны түзету.
Білімдер:
1. Теле -, радио өнімдерін өндіру технологиясы.
2. Түсірілім, монтаждау процесінің, дыбыстаудың және бейне, аудио жобаны шығаруға дайындықтың ерекшелігі.
3. Күнтізбелік-өндірістік жоспарды қалыптастыру қағидалары.
4. Есеп айырысу операцияларының ережелері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 3:
Жоба бюджетін қалыптастыру
Дағды 1:
Теле-радио өндірісіне қатысушылармен азаматтық-құқықтық, авторлық және еңбек шарттарын әзірлеуді және жасасуды бақылау
Машықтар:
1. Заңнамалық талаптар мен келісім шарттардың жағдайларын талдау (нормативтік актілер мен жобаның қажеттіліктерін зерттеу, келісім шарттардың дұрыс рәсімделуін қамтамасыз ету).
2. Келісім шарттарды әзірлеу процесін үйлестіру (құқықтық бөліммен, авторлармен және жобаның қатысушыларымен өзара әрекеттесуді ұйымдастыру, барлық қажетті құжаттарды әзірлеу).
3. Келісім шарттардың заңнама мен тараптардың мүдделеріне сәйкестігін тексеру (ресімдеудің дұрыстығын, барлық құқықтық және қаржылық талаптарға сәйкестігін бақылау).
Білімдер:
1. ҚР масс-медиа туралы заңнамасы.
2. Авторлық және еңбек шарттарын жасау ережелері.
3. Заңды және жеке тұлғаларға салық салу негіздері.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Бекітілген шығындар лимиті негізінде бейне, аудио жобаның бюджетін қалыптастыру, ақша қаражаттарының жұмсалуын бақылау
Машықтар:
1. Бейне, аудио жобаны өндіруге қажетті жұмыстардың немесе қызметтердің болжамды құнын анықтау.
2. Ақша жұмсау процесін бақылау.
3. Есептеу техникасын және басқа да көмекші техниканы, байланыс және коммуникация құралдарын пайдалану.
4. Келіп түскен ақпаратты талдау.
Білімдер:
1. Есеп айырысу операцияларының ережелері.
2. Есепті қаржылық құжаттаманы жүргізу.
3. Бюджетті құру ережелері.
4. Сметаны жасау ережелері.

1. Выбирать места для натурных записей в соответствии с художественными критериями аудио проекта.
2. Планировать и организовывать производственный процесс.
3. Анализировать поступающую информацию.
4. Составлять отчеты о проделанной работе.
5. Контролировать сроки производства видео, аудио проекта.
6. Составлять календарно-производственный план.
7. Разрабатывать график съемок и при необходимости осуществлять его корректировку.
Знания:
1. Технология производства теле-, радио продукта.
2. Специфика съемочного, монтажного процесса, озвучивания и подготовки к выпуску видео, аудио проекта.
3. Правила формирования календарно-производственного плана.
4. Правила расчетных операций.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 3:
Формирование бюджета проекта
Навык 1:
Контролировать разработку и заключение гражданско-правовых, авторских и трудовых договоров с участниками теле, радио производства
Умения:
1. Анализировать требования законодательства и условий договоров (изучать нормативные акты и потребности проекта для правильного оформления договорных условий).
2. Координировать процесс разработки договоров (организовывать взаимодействие с юридическим отделом, авторами и участниками проекта для подготовки всех необходимых документов).
3. Проверять соответствие договоров законодательству и интересам сторон (контролировать корректность оформления, соответствие всем юридическим и финансовым требованиям).
Знания:
1. Законодательство РК о масс-медиа.
2. Правила составления авторских и трудовых договоров.
3. Основы налогообложения юридических и физических лиц.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Формировать бюджет видео, аудио проекта на основе утвержденного лимита затрат, контролировать расходование денежных средств
Умения:
1. Определять ориентировочную стоимость работ или услуг, необходимых для производства видео, аудио проекта.
2. Контролировать процесс расходования денежных средств.
3. Пользоваться вычислительной и иной вспомогательной техникой, средствами связи и коммуникаций.
4. Анализировать поступающую информацию.
Знания:
1. Правила расчетных операций.
2. Ведение отчетной финансовой документации.
3. Правила составления бюджета.
4. Правила формирования сметы.

5. Іскерлік қарым-қатынас және келіссөздер этикасы.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 4:
Аудио, бейне өндірісінің шығармашылық, қаржылық, технологиялық қызметіне басшылық ету
Дағды 1:
Көркемдік жобалардың шығармашылық идеяларына бастамашылық ету
Машықтар:
1. Әдеби материалды бағалау.
2. Бейне, аудио жоба авторларының шығармашылық әлеуетін бағалау.
3. Бейне, аудио жобаның шығармашылық және экономикалық табыстылығын болжау.
4. Берілген тақырып немесе жағдай туралы ерекше немесе ақылды идеяларды ойлап табу немесе мәселені шешудің шығармашылық жолдарын әзірлеу мүмкіндігі.
5. Қайта құру және шығармашылық қабілетті қолдану, жүйелік, эволюциялық ойлауды, сондай-ақ қарама-қайшылықтар, ресурстар, модельдер арқылы ойлауды қолдана отырып, интеллектуалды операцияларды пайдалану арқылы, шаблондық ойлаудан арылу.
6. Психологиялық инерцияны басқару.
7. Шығармашылық серпіліс үшін перспективалық мүмкіндіктерді анықтау.
8. Өзгерістерді енгізу тенденцияларының қажеттіліктерін анықтау.
9. Жаңа қажеттіліктерді анықтау.
10. Жүйелерді дамыту заңдарын қолдану.
11. Диверсиялық талдауды пайдалану.
Білімдер:
1. Кинематографиялық процесті ұйымдастыру және технологиясы.
2. Көркемдік концепциялар мен теорияларды білу.
3. Мәдени және әлеуметтік трендтерді білу.
4. Шығармашылық ойлау әдістері.
5. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Теле -, радиобағдарламаларды құру кезінде қаржылық, әкімшілік, технологиялық, шығармашылық саясатты айқындау, бірлескен продюсерді, қауымдастырылған продюсерді және басқа да мамандарды тарту туралы шешім қабылдау
Машықтар:
1. Есептеу техникасы және басқа да көмекші техниканы, байланыс және коммуникация құралдарын пайдалану.
2. Инвесторлармен, демеушілермен, қорлармен және мемлекеттік органдармен өзара бірлесе әрекет ету.
3. Келіп түскен ақпаратты талдау.
4. Әдеби материалды бағалау.
5. Аудиовизуалды туынды жасаудың технологиялық процестерін шығармашылық және өндірістік-әкімшілік кадрлармен ұйымдастыру және қамтамасыз ету.
6. Хабар тарату, коммутация, телекоммуникациялық жүйелерді басқару және жүзеге асыру.
7. Инвестициялық пакетке кіретін құжаттарды жасау.
Білімдер:
1. Менеджмент, әкімшілік және персоналды басқару негіздері.

5. Этика делового общения и ведения переговоров.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Трудовая функция 4:
Руководство творческой, финансовой, технологической деятельностью аудио, видео производства
Навык 1:
Инициировать творческие идеи художественных проектов
Умения:
1. Оценивать литературный материал.
2. Оценивать творческий потенциал авторов видео, аудио проекта.
3. Прогнозировать творческую и экономическую успешность видео, аудио проекта.
4. Способность придумывать необычные или умные идеи по данной теме или ситуации, или разрабатывать творческие способы решения проблемы.
5. Применять воссоздающее и творческое воображение, преодолевать шаблонное мышление с использованием приемов интеллектуальных операций с использованием системного, эволюционного мышления, а также мышления через противоречия, ресурсы, по моделям.
6. Управлять психологической инерцией.
7. Определять перспективные возможности для творческого прорыва.
8. Определять тенденции в изменении потребностей.
9. Определять новые потребности.
10. Применять законы развития систем.
11. Использовать диверсионный анализ.
Знания:
1. Организация и технология кинематографического процесса.
2. Знание художественных концепций и теорий.
3. Знание культурных и социальных трендов.
4. Методы креативного мышления.
5. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 2:
Определять финансовую, административную, технологическую, творческую политику при создании теле-, радиопрограмм, принимать решения о привлечении сопродюсера, ассоциированного продюсера и других специалистов
Умения:
1. Пользоваться вычислительной и иной вспомогательной техникой, средствами связи и коммуникаций.
2. Взаимодействовать с инвесторами, спонсорами, фондами и органами государственной власти.
3. Анализировать поступающую информацию.
4. Оценивать литературный материал.
5. Организовывать и обеспечивать творческими и производственно-административными кадрами технологические процессы создания аудиовизуального произведения.
6. Передавать вещание, осуществлять коммутацию, управлять и эксплуатировать телекоммуникационные системы.
7. Составлять документы, входящие в инвестиционный пакет.
Знания:
1. Основы менеджмента, администрирования и управления персоналом.

2. Бизнес негіздері, соның ішінде қайта құру және шығармашылық қиял, интеллектуалды операция әдістерін қолдана отырып, шаблондық ойлаудан арылу.
3. Жүйелік ойлау әдістері.
4. Психологиялық инерцияны басқару.
5. Бизнес үшін перспективалық мүмкіндіктерді анықтау.
6. Қажеттіліктердің өзгеру тенденцияларын анықтау.
7. Жаңа қажеттіліктерді анықтау.
8. Жүйелердің даму заңдарын қолдану.
9. Диверсиялық талдау әдістері.
10. Адам ресурстарын стратегиялық жоспарлау және модельдеу.
11. Бейне, аудио жобаларды басқару негіздері.
12. Көшбасшылық техникасы.
13. Кинематографияны басқару құрылымы.
14. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 3:
Еңбекке тартылған қызметкердің еңбекті қорғау, техникалық, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылау
Машықтар:
1. Қызметкерлерге қызметтік кеңестер беру және нұсқамаларды түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру.
2. Қызметкерлерді табиғи және басқа да түрлі апаттардың ықтимал зардаптарынан қорғаудың негізгі әдістерін қолдану.
3. Жұмыс орнындағы орта жағдайын бағалау және бұзушылықтарды анықтау (жұмыс орындарын, жабдықтарды және процестерді қауіпсіздік нормативтері мен стандарттарына сәйкестігін тексеру).
Білімдер:
1. Телерадио өнімін өндіру технологиясы.
2. Жабдықтың техникалық жай-күйінің қауіпсіз жұмыс жүргізу талаптарына сәйкестігін бақылау қағидалары мен құралдары.
3. Жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі.
4. Бағыныштылардың лауазымдық нұсқаулықтары мен функционалдық міндеттері.
5. Іскерлік қарым-қатынас этикасы.
6. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелік, стратегиялық, инновациялық, болжамдық, проактивті, логикалық, аналитикалық, процеске бағытталған позитивті ойлау.
Қарым-қатынас, эрудиция, шығармашылық, жігер, мақсат қою және орындауға ұмтылу.
Кәсіби коммуникация, тұтынушыға бағдарлану.
Күйзеліске төзімділік.
Еңбекқорлық, табандылық, орындаушылық, тәртіптілік.
Тұрақты өзін-өзі дамыту, оның ішінде шығармашылық қабілетін шыңдау.
Көшбасшылық қасиеттер.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Продюсер (жалпы профиль)
8
Бас продюсер

2. Основы бизнеса, в том числе воссоздающего и творческого воображения, преодоления шаблонного мышления с использованием приемов интеллектуальных операций.
3. Методы системного мышления.
4. Управление психологической инерцией.
5. Определение перспективных возможностей для бизнеса.
6. Определение тенденций в изменении потребностей.
7. Определение новых потребностей.
8. Применение законов развития систем.
9. Методы диверсионного анализа.
10. Стратегическое планирование и моделирование человеческих ресурсов.
11. Основы управления видео, аудио проектами.
12. Техники лидерства.
13. Структура управления кинематографией.
14. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Навык 3:
Контролировать соблюдение привлеченным персоналом требований охраны труда, технической, пожарной безопасности
Умения:
1. Организовывать и проводить служебные совещания и инструктажи с персоналом.
2. Применять основные методы защиты персонала от возможных последствий аварий, катастроф и стихийных бедствий.
3. Оценивать состояние рабочей среды и выявлять нарушения (анализировать рабочие места, оборудование и процессы на соответствие нормативам и стандартам безопасности).
Знания:
1. Технология производства теле, радио продукта.
2. Правила и средства контроля соответствия технического состояния оборудования требованиям безопасного ведения работ.
3. Порядок расследования несчастных случаев.
4. Должностные инструкции и функциональные обязанности подчиненных.
5. Этика делового общения.
6. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное, стратегическое, инновационное, прогностическо-проактивное, логическое, аналитическое, процессно-ориентированное, позитивное мышление.
Коммуникабельность, эрудированность, креативность, энергичность, целеполагание и целеустремленность.
Профессиональная коммуникация, клиенто-ориентированность.
Стрессоустойчивость.
Трудолюбие, усидчивость, исполнительность, дисциплинированность.
Перманентное саморазвитие, в том числе в части творческого воображения.
Лидерские качества.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Продюсер (общий профиль)
8
Генеральный продюсер

11. Кәсіптің карточкасы "Радиохабар тарату режиссеры":
Топтың коды:
2654-2
Қызмет атауының коды:
2654-2-016
Кәсіптің атауы:
Радиохабар тарату режиссеры
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА немесе КС байланысы жоқ
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Журналистика және ақпарат
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-2-007 - Режиссер
2654-2-015 - Музыкалық бағдарламалар режиссері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Түсіру және монтаждау процестерін шығармашылық басқару арқылы медиа өнімдерді құру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бекітілген сценарий бойынша медиа өнімдерді жасау.
2. Медиа өнімдерді жасауды және шығаруды басқару, оның сапасын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бекітілген сценарий бойынша медиа өнімдерді жасау
Дағды 1:
Бекітілген жоба үшін материал дайындау және жасау
Машықтар:
1. Ақпаратты жинау және құрылымдау, сценарийді іске асыру үшін білімін толықтыру, БАҚ жобаларын іске асырудың отандық және әлемдік тәжірибесін зерделеу.
2. Ықтимал тәуекелдерді бағалау.
3. Мақсатты аудитория үшін олардың талғамына сай, БАҚ-ның ақпараттық саясатына, уақыт пен қаржылық шектеулерге сәйкес авторлық идеяны/сценарийді сапалы және көркем іске асыру процестерін жоспарлау.
4. Мақсатты аудиторияның мүддесін, қажеттілігін, трендтерін және БАҚ саясатын анықтау.
5. Бағдарламалар кестесін жасау және эфир уақытын есептеу.
6. Мақсатты аудиторияны, демографиялық белгілерді және эфир уақытын ескере отырып тарату рейтингтеріне талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Режиссура және актерлік шеберліктің міндеттері мен әдістері, технологиясы мен техникасы, олардың мазмұндық және құрылымдық-композициялық, стилистикалық ерекшеліктері.
2. Ақпарат көздерімен жұмыс істеу принциптері және оны жинау әдістері.
3. Мақсатты аудиторияның сапалы құрамы.
4. Қойылымдарды, вокалды, хор және хореографиялық өнерді сахналық және музыкалық безендіру негіздері.
5. Отандық және әлемдік театрдың, музыканың, цирктің және басқа да өнер мен әдебиеттің тарихы.
6. Қазіргі заманғы отандық және әлемдік театр өнерінің және басқа да орындаушылық өнердің жай-күйі.

11. Карточка профессии "Режиссер радиовещания":
Код группы:
2654-2
Код наименования занятия:
2654-2-016
Наименование профессии:
Режиссер радиовещания
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик:
Связь с ЕТКС или КС отсутствует
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Журналистика и информация
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-2-007 - Режиссер
2654-2-015 - Режиссер музыкальных программ
Основная цель деятельности:
Создание медиа продуктов путем творческого управления съемочным и монтажным процессами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание медиа продукции по утвержденному сценарию
2. Управление созданием и выпуском медиа продукции, обеспечение ее качества
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Создание медиа продукции по утвержденному сценарию
Навык 1:
Подготавливать и создавать материал для утвержденного проекта
Умения:
1. Собирать и структурировать информацию, добывать знания для подготовки реализации сценария, изучать отечественный и мировой опыт реализации аналогичных (сходных) ассоциируемых проектов СМИ.
2. Оценивать возможные риски.
3. Планировать процессы качественной и художественной реализации сценариев в соответствии с критериями их привлекательности для целевой аудитории, соответствия информационной политике СМИ, временными и финансовыми ограничениями на реализацию авторской идеи/сценария.
4. Определять целесообразность, потребности, тренды интересов целевой аудитории и политику СМИ.
5. Разрабатывать график программ и рассчитывать эфирное время.
6. Анализировать рейтинги передач с учетом целевой аудитории, демографических признаков и времени выхода в эфир.
Знания:
1. Задачи и методы, технология и техника режиссуры и актерского мастерства, их содержательная и структурно-композиционная специфика, стилистические особенности.
2. Принципы работы с источниками информации и методы ее сбора.
3. Качественный состав целевой аудитории.
4. Основы сценического и музыкального оформления постановок, вокального, хорового и хореографического искусства.
5. История отечественного и мирового театрального, музыкального, циркового, других видов искусств и литературы.
6. Состояние современного отечественного и мирового театрального искусства, других видов исполнительских искусств.

7. Заманауи және классикалық драматургия.
8. Менеджмент негіздері.
9. Басқару және шығармашылық еңбек психологиясы.
10. Мәдениет әлеуметтануының, сахналық технологияның негіздері.
11. Орындаушылық өнер саласындағы экономика және басқару негіздері.
12. Материалды дайындау үшін қажетті қазіргі әдеби тілдердің ережелері мен нормалары.
13. Технологиялық процестің талаптары.
14. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Материалды өңдеу
Машықтар:
1. Бастапқы материалды тыңдау және жеке дубльдердің ақауын анықтау.
2. Режиссерлік сценарийде бекітілген сюжеттер (фрагменттер) ұзақтығының ауытқуын түзету.
3. Монтаждаудың аппараттық-бағдарламалық қамтамасыз етуін пайдаланып, технологиялық процестерді сақтай отырып, барлық түрдегі және жанрдағы медиа өнімдерді сапалы монтаждау.
4. Сызықтық емес (сандық) монтажды орындау.
5. Фонограмманың астына орнатылған фрагменттердің ұзақтығын анықтау және музыкалық екпіндерді синхрондау үшін дәл әрі нақты белгілеу.
6. Дауыс беру үшін қосымша фонограммаларды таңдау.
7. Дыбыстық материалдарды (музыка, реплика, шу) дыбыс инженерімен бірге бейне сериясымен синхрондау арқылы орнату.
8. Бағдарламаларды рәсімдеу, алғы сөздерін (лид) анықтау және бекіту, қойылымдарды (заставка) таңдау.
9. Бейнежазбаларды (фонограммаларды) жүйелеу, сақтау және материалды көруге (тыңдауға) дайындау.
10. Түзетуден өткен бағдарламаның соңғы нұсқасын қарау.
11. Қажет болған жағдайда бағдарламаны қайта жазуға дайындау.
12. Аудио (бейне) жабдықпен және бағдарламалық жасақтамамен жұмыс жасау.
Білімдер:
1. Медиа өнімдердің процесін ұйымдастыру және технологиясын құру.
2. Медиа өнімдерді монтаждаудың заманауи технологиялары.
3. Монтаждау бойынша нормативтік құжаттар мен нұсқаулықтар.
4. Сызықтық емес монтаждаудың заманауи әдістері.
5. Монтажды аппараттық-бағдарламалық қамтамасыз ету және монтаждау жабдығының түрлері.
6. Теле -, радио хабарларын таратуға қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттар.
7. Теле (радио, интернет) өндірісінің негіздері.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Еңбек функциясы 2:
Медиа өнімдерді жасауды және шығаруды басқару, оның сапасын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Синхронды дыбыстық жазбаны бақылау
Машықтар:
1 Адами капиталды басқару, соның ішінде бағдарламаға шығармашылық қызметкерлерін таңдау және қабылдау.

7. Современная и классическая драматургия.
8. Основы менеджмента.
9. Психология управления и творческого труда.
10. Основы социологии искусства, сценической технологии.
11. Основы экономики и управления в сфере исполнительских искусств.
12. Правила и нормы современных литературных языков, необходимых для подготовки материала.
13. Требования технологического процесса.
14. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Обрабатывать материал
Умения:
1. Прослушивать исходный материал и отбирать дубли, выявляя дефекты отдельных дублей.
2. Корректировать отклонения длительности смонтированных сюжетов (фрагментов) от утвержденной в режиссерском сценарии.
3. Выполнять качественный монтаж медиа продукции всех видов и жанров с соблюдением технологических процессов, используя аппаратно-программное обеспечение монтажа.
4. Выполнять нелинейный (цифровой) монтаж.
5. Определять длительность смонтированных фрагментов, идущих под фонограмму, и готовить точную разметку для синхронизации музыкальных акцентов.
6. Подбирать дополнительные фонограммы для озвучивания.
7. Монтировать звуковые материалы (музыку, реплики, шумы), синхронизируя с видеорядом совместно со звукорежиссером.
8. Оформлять программы, определять и утверждать лиды ("шапки") программ, подбирать заставки.
9. Систематизировать и хранить видеозаписи (фонограммы) и подготавливать материал к просмотру (прослушиванию).
10. Просматривать окончательный вариант смонтированной программы.
11. Подготавливать при необходимости готовую программу к перезаписи.
12. Работать с аудио (видео) оборудованием и программным обеспечением.
Знания:
1. Организация процесса и технология создания медиа продукции.
2. Современные технологии монтажа медиа продукции.
3. Нормативные документы и инструкции по проведению монтажа.
4. Современные методы нелинейного монтажа
5. Аппаратно-программное обеспечение монтажа и типы монтажного оборудования.
6. Нормативные документы, определяющие требования, предъявляемые к теле-, радиовещанию.
7. Основы теле (радио, интернет) производства.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Трудовая функция 2:
Управление созданием и выпуском медиа продукции, обеспечение ее качества
Навык 1:
Контролировать синхронную звукозапись
Умения:
1. Управлять человеческим капиталом, в том числе отбирать и принимать творческий персонал программ.

2. Медиа өнімдерді өндіру кестесін (күнтізбелік-қойылым жоспары) және шығыстар сметасын әзірлеу және бекіту.
3. Медиа өнімдерді дайындау және жасау процестерін басқару.
4. Медиа өнімдерді дайындау және жасау процестеріне техникалық қолдауды қамтамасыз етуді басқару.
5. Медиа өнімдерді қабылдауды басқару.
6. Эфирді сапалы өткізу үшін қажетті жабдықтарды дайындау.
7. Жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
1. "Масс-медиа" туралы заң.
2. Менеджмент және экономика негіздері.
3. Технологиялық процестің талаптары.
4. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Дағды 2:
Аудио өнімдерінің сапа менеджментін жүзеге асыру
Машықтар:
1. Медиа өнімдерді жасаудың озық отандық және әлемдік тәжірибесін енгізу бойынша талдау жасау.
2. Өндіріс пен жұмысшылардың қажеттіліктерін анықтау, олардың арасындағы міндеттер мен жауапкершіліктерді бөлу.
3. Үнемі дамуға ұмтылатын шығармашылық топ құру.
4. Әр түрлі дерек көздерден маңызды деректерді жинау, талдау және түсіндіру, оларды ақпаратқа айналдыру, құрылымдау және білімін толықтыру.
5. Түзету шараларын жетілдіру немесе қабылдау үшін өзiнiң, басқа адамдардың және ұйымның қызметiнiң нәтижелiлiгiн бақылау/бағалау, қақтығыстарды басқару.
6. Медиа өнімдерді шығару процесінде автордың ойын дұрыс түсіндіруді қамтамасыз ету.
7. Сценарий жоспарымен жұмыс істеу барысында авторларға кеңес беру.
8. Режиссерлік сценарийді әзірлеу және медиа өнімнің жоғары көркемдік деңгейін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Медиа өнiмдерiн жасауда озық отандық және әлемдiк тәжiрибелерді енгiзу қағидаттары.
2. Қызметкерлердi ынталандыру бойынша жоғары тұрған органдар мен басшылардың ұйымдастыру-әкiмшiлiк құжаттары мен нормативтiк материалдары.
3. Кәсiпорын, өндiрiс, еңбек (жұмыс) және менеджмент экономикасының негiздерi.
4. Кайдзеннің принциптері, әдістері мен технологиялары, тәлімгерлік, біліктілікті бағалау, қызметкерлердің жеке және іскерлік қасиеттері және өзін-өзі ұйымдастыру және өзін-өзі ынталандыру құралдары.
5. Командалық жұмыстың, тұлғааралық коммуникациялардың принциптері, әдістері, технологиялары мен құралдары.
6. Әлеуметтік талаптар мен нормалар, экономикалық стандарттар жүйесі және ұйымның көрсеткіштері.
7. Қаржылық басқару (менеджмент)
Өндірістік процестерде қолданылатын жабдықтың, аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етудің сипаттамасы.
8. Еңбек заңнамасы, өндірістік санитария, еңбек қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өрт қауіпсіздігінің талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Талап етілмейді
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Сыни ойлау
Шығармашылық қабілет.
Белсенді тыңдау
Тіл табысу
Ұжымда жұмыс істей білу, еңбексүйгіштік, күйзеліске төзімділік, бастамашылдық, икемділік, өзін-өзі дамыту, эрудиция
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Техникалық реттеу объектісі болып табылмайды.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Режиссер

2. Разрабатывать и утверждать график производства медиа продукции (календарно-постановочный план) и смету расходов.
3. Управлять процессами подготовки и создания медиа продукции.
4. Управлять обеспечением технической поддержки процессов подготовки и создания медиа продукции.
5. Управлять производством и приемкой-сдачей медиа продукции.
6. Подготавливать соответствующее оборудование для проведения качественного эфира.
7. Обслуживать и ремонтировать оборудование.
Знания:
1. Закон "О масс-медиа".
2. Основы менеджмента и экономики.
3. Требования технологического процесса.
4. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Навык 2:
Осуществлять менеджмент качества аудио продукции
Умения:
1. Анализировать внедрение передового отечественного и мирового опыта создания медиа продукции.
2. Выявлять потребности производства и работников, распределять обязанности и ответственность между ними.
3. Строить творческую команду, нацеленную на постоянные улучшения.
4. Собирать, анализировать и интерпретировать значимые данные из различных источников, преобразовывать их в информацию, структурировать ее и добывать знания.
5. Мониторить/оценивать эффективность себя, других людей или организаций для улучшения или принятия корректирующих действий; управлять конфликтами.
6. Обеспечивать в процессе производства медиа продукции правильную трактовку авторского замысла.
7. Консультировать авторов в процессе работы над сценарным планом.
8. Разрабатывать режиссерский сценарий и обеспечивать высокий художественный уровень медиа продукта.
Знания:
1. Принципы внедрения передового отечественного и мирового опыта создания медиа продукции.
2. Организационно-распорядительные документы и нормативные материалы вышестоящих органов власти и руководителей по вопросам мотивации работников.
3. Основы экономики предприятия, производства, труда (работ) и управления.
4. Принципы, методы и технологии кайдзен, наставничества, оценки квалификации, личных и деловых качеств сотрудников и инструменты самоорганизации и самомотивации.
5. Принципы, методы, технологии и инструменты командной работы, межличностных коммуникаций.
6. Социальные требования и нормативы, система экономических стандартов и показателей организации.
7. Финансовый менеджмент.
Характеристики оборудования, аппаратно-программного обеспечения, используемого в производственных процессах.
8. Трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не требуется
Требования к личностным компетенциям:
Критическое мышление
Творческое воображение
Активное слушание
Общительность
Умение работать в команде, трудолюбие, стрессоустойчивость, инициативность, гибкость, саморазвитие, эрудированность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не является объектом технического регулирования
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Режиссер