2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Жалағаш аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы №28-18 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес Жалағаш аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-қосымшаларына сәйкес Жалағаш кенті, Аққұм, Аққыр, Ақсу, Аламесек, Бұқарбай батыр, Еңбек, Жаңадария, Жаңаталап, Қаракеткен, Мақпалкөл, Мәдениет, Мырзабай ахун, Таң, М.Шәменов ауылдық округтерінің 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. "2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Жалағаш аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 12-18 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жалағаш аудандық мәслихатының төрағасы У. Елеусинов
Жалағаш аудандық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 28-18 шешіміне 1-қосымша
Жалағаш кентінің 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген)сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылады;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2025-2029 годы
Решение Маслихата Жалагашского районаот от 23 декабря 2024 года № 28-18,
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", статьей 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" Жалагашский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселка Жалагаш, сельских округов Аккум, Аккыр, Аксу, Аламесек, Бухарбай батыр, Енбек, Жанадария, Жанаталап, Каракеткен, Макпалкол, Мадениет, Мырзабай ахун, Тан, М.Шаменова на 2025-2029 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель Жалагашского районного маслихата Елеусинов У.
Приложение 1 к решению
Жалагашского района маслихата
от 23 декабря 2024 года №28-18
План по управлению пастбищами и их использованию поселка Жалагаш на 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, используются официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;

2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде "Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 болып тіркелген) сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау нәтижелері пайдаланылады;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп облыстардың жергілікті атқарушы органдары әзірлеген жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде жүзеге асырады;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;

2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, используются результаты геоботанического обследования пастбищ, проводимого в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30043);
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом области;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа;

8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;

8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми местными исполнительными органами (акиматами) районов (городов областного значения) в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;

4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;

4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;

9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жайылымдар туралы заң) 13-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар жеке меншікке және жер пайдалануға берілмейді және жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халық мұқтажына ғана пайдаланылады.
Жайылымдар туралы заңның 15-бабы 4-тармағында көрсетілген жайылымдарды қоспағанда, шалғайдағы жайылымдар жеке және (немесе) заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Жер кодексі) 43-1-бабында белгіленген тәртіппен беріледі.
Мемлекеттік заңды тұлғалардың балансында тұрған және жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдарда, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдарда орналасқан суландыру құрылыстарына қол жеткізу өтеусіз негізде беріледі.
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес жайылымдарды резервке қою жүзеге асырылады.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) жайылымдарды резервке қою үшін негіз болып табылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдарда жаю Жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
Елді мекендердің шекараларына (шектеріне) тікелей іргелес аумақта орналасқан, мемлекет меншігіндегі жайылымдар жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халық мұқтажын қанағаттандыруға пайдаланылады.
Елді мекеннің шекаралары (шектері) шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарлары мал басы Жоспарға сәйкес жайылымдардың басқа учаскелеріне, оның ішінде шалғайдағы жайылымдарға орны ауыстырылады.
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдарды, оның ішінде шалғайдағы жайылымдарды пайдалану Жоспарға сәйкес жүзеге асырылады. Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің және ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының жайылымдар беру туралы жеке шешімін шығару талап етілмейді.
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ шегінде жайылымдармен қаматамасыз етілмеген иелерінің ауыл шаруашылығы жануарларының саны түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылады және Жоспарға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға жіберіледі.
Айдау үшін жасы, жынысы, қоңдылығы бірдей сау ауыл шаруашылығы жануарлардан үйірлер, отарлар, табындар жинақталады.

9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Пастбища, в том числе общественные пастбища, указанные в подпункте 2) пункта 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон о пастбищах), не предоставляются в частную собственность и землепользование и используются только для нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья.
Отгонные пастбища, за исключением пастбищ, указанных в пункте 4 статьи 15 Закона о пастбищах, предоставляются физическим и (или) юридическим лицам в порядке, установленном статьей 43-1 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Земельный кодекс).
Доступ к обводнительным сооружениям, состоящим на балансе государственных юридических лиц и расположенным на пастбищах, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищах, предоставляется на безвозмездной основе.
В целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья осуществляется резервирование пастбищ в соответствии со статьей 49-2 Земельного кодекса.
Основанием для резервирования пастбищ является План по управлению пастбищами и их использованию (далее – План).
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с Планами.
Пастбища, расположенные на территории, непосредственно прилегающей к границам (чертам) населенных пунктов, находящиеся в государственной собственности, используются для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья.
Поголовье сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в пределах границ (черты) населенного пункта, перемещается на другие участки пастбищ, в том числе на отгонные пастбища, согласно Плану.
Использование пастбищ, предназначенных для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе отгонных пастбищ, осуществляется в соответствии с Планом. Вынесения отдельного решения акимов города районного значения, поселка, села, сельского округа и местного исполнительного органа района, города областного значения о предоставлении пастбищ не требуется.
Поголовье сельскохозяйственных животных владельцев, не обеспеченных пастбищами в пределах города районного значения, поселка, села, сельского округа формируется по видам и половозрастным группам и направляется на отгонные пастбища согласно Плану.

Ауыл шаруашылығы жануарларының саны, оның ішінде қойлар мен ешкілер 600-800 басты, ірі қара мал 250 бастан аспайтын мөлшерді, жылқылар 200 бастан аспайтын мөлшерде, түйе 120 бастан аспайтын мөлшерді құрайды.
Айдауға жататын жануарларды іріктеу нормалары осы Жоспарға 1-кестеде көрсетілген.
Айдауға жататын жануарлардың түріне, жыныстық-жастық тобына және қоңдылығына қарай жинақтау нормалары осы Жоспарға 2-кестеде көрсетілген.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюды жүзеге асыратын бір адамға арналған жүктеме нормалары осы Жоспарға 3-кестеде көрсетілген.
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдаудың барлық жолында ауыл шаруашылығы жануарларының топтарын араластыруға жол берілмейді.
Аналық (сауын) мал басын (оның ішінде төлдеу, босану алдындағы төлдеуден, туудан кейін буыны бекімеген) және ауру ауыл шаруашылығы жануарларын (оның ішінде жұқпалы аурулар жұқтырған), буыны бекімеген жаңа туған төлді, міндетті ветеринариялық рәсімдерден (оның ішінде егу және вакцинациялаудан) өтпеген ауыл шаруашылығы жануарларын қоспағанда, елді мекендер шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының барлық түрлері мен топтары шалғайдағы жайылымдарға айдауға жатады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдау үшін Жер кодексінің 70 және 104-баптарына сәйкес уақытша (маусымдық) пайдаланылатын және ұзақ мерзімді пайдаланылатын мал айдау жолдары (бұдан әрі – мал айдау жолдары) жобаланады.
Мал айдау жолдарын аудандардың (қалалардың) және облыстардың жергілікті атқарушы органдары "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы 3-тармағына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларымен келісу бойынша айқындайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын 5 километрге (бұдан әрі - км) дейінгі қашықтыққа айдағанда, айдалатын ірі қара малдың саны 200-250 бас немесе ұсақ малдың саны 600-800 бас болған кезде мал айдалатын жердің ені 50-70 метрді құрайды.

Для перегона комплектуют стада, отары, табуны из здоровых сельскохозяйственных животных, одинаковых по возрасту, полу, упитанности. Численность поголовья сельскохозяйственных животных составляет: овец и коз 600-800 голов, крупного рогатого скота не более 250 голов, лошадей не более 200 голов, верблюдов не более 120 голов.
Нормы отбора сельскохозяйственных животных, подлежащих перегону, указаны в таблице 1 к настоящему Плану.
Нормы комплектования сельскохозяйственных животных в зависимости от вида, половозрастной группы и упитанности, подлежащих перегону указаны в таблице 2 к настоящему Плану.
Нормы нагрузки на одно лицо, осуществляющего выпас сельскохозяйственных животных, указаны в таблице 3 к настоящему Плану.
На всем пути перегона сельскохозяйственных животных не допускается смешивание групп.
Перегону на отгонные пастбища подлежат все виды и группы сельсохозяйственных животных необеспеченные пастбищами в пределах населенных пунктов, за исключением маточного (дойного) поголовья (в том числе перед отелом, родами и неокрепших после отела, родов) и больных сельскохозяйственных животных (в том числе зараженных заразными болезнями), неокрепшего новорожденного молодняка, сельскохозяйственных животных, не прошедших обязательных ветеринарных процедур (в том числе вакцинации).
Для перегона сельскохозяйственных животных проектируются скотопрогонные трассы (далее – скотопрогоны) временного (сезонного) пользования и долгосрочного пользования в соответствии со статьями 70 и 104 Земельного кодекса.
Скотопрогоны определяются местным исполнительным органом районов (городов) и областей по согласованию с главными государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующих административно-территориальных единиц в соответствии с пунктом 3 статьи 21 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии".
Скотопрогоны размещаются с расчетом обслуживания ими наибольшей площади и создания удобной и кратчайшей связи пастбищ с местами стоянки, и водопоя сельскохозяйственных животных.
При перегоне сельскохозяйственных животных на расстояния до 5 километров (далее – км), ширина скотопрогона составляет 50-70 метров, при количестве перегоняемого крупного рогатого скота 200-250 голов или 600-800 голов мелкого рогатого скота.

Мал айдайтын жолдың жалпы алаңы қызмет көрсетілетін барлық аумақтың 4-5%-ынан аспайды.
Жолдың ұзындығы үлкен болған кезде (егер қозғалыс бірнеше күн ішінде жасалса) әрбір 40-50 км сайын мал айдайтын жолдар жеткілікті азықтық сыйымдылықтағы жайылымдық қоректендіру алаңдарымен жабдықталады және әрбір 10-15 км сайын суатпен қамтамасыз етіледі.
Бұл жағдайларда мал айдайтын жолдың ені 200-300-ден 1000 метрге дейін және одан да көп алаңды құрайды.
Жайылымның жазық жерінде ауыл шаруашылығы жануарларын суару радиусы:

Общая площадь скотопрогона не превышает 4-5 % всей обслуживаемой территории.
При большой протяженности пути (если движение совершается в течение нескольких дней) через каждые 40-50 км скотопрогоны оборудуются пастбищными подкормочными площадками достаточной кормовой емкостью и через каждые 10-15 км обеспечиваются водопоем.
В этих случаях ширина скотопрогона составляет от 200-300 до 1000 метров и более.
Радиус водопоя сельскохозяйственных животных на равнинной местности пастбищ составляет:

ірі қара мал үшін далалық және орманды дала аймақтарында 2-4 км, қуаң далада, жартылай шөлейт және шөлейт жерлерде 4-6 км,
жылқылар үшін далалық және орманды дала аймақтарында 4-5 км, қуаң далада, жартылай шөлейт және шөлейт жерлерде 5-7 км,
түйелер үшін далалық және орманды дала аймақтарында 6-7 км, қуаң далада, жартылай шөлейт және шөлейт жерлерде 7-8 км, қой мен ешкілер үшін далалық және орманды дала аймақтарында 2,5-4 км, қуаң далада, жартылай шөлейт және шөлейт жерлерде 3-6 км,

для крупного рогатого скота в степных и лесостепных зонах 2-4 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 4-6 км;
для лошадей в степных и лесостепных зонах 4-5 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 5-7 км;
для верблюдов в степных и лесостепных зонах 6-7 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 7-8 км;
для овец и коз в степных и лесостепных зонах 2,5-4 км, в засушливых степях, полупустынях и пустынях 3-6 км.

1) өсу кезеңінің табиғи-климаттық жағдайларын;
2) жайылымдардың шығымдылық деңгейін;
3) эрозияға ұшырау үдерістерінің ықтимал мүмкіндігі және нақты байқалуын;
4) жабайы өсетін шөптердің ерекше құнды тұқымдарын жинау мүмкіндігі;
5) "демалыс" берудің орындылығы, яғни жыл бойына мал жаюды, шөп шабуды толық болдырмауды ескере отырып, белгіленеді.
Мынадай мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп жабу (өртке қарсы іс-шаралар шеңберінде жүзеге асырылатын шөп шабудан басқа) және мал жаю:
1) мемлекеттiк орман қорының "мемлекеттiк табиғи қорықтар ормандары", "табиғаттың мемлекеттiк орман ескерткiштерi", "орманның гендiк резерваттарын қоса алғандағы ғылыми маңызы бар орман учаскелерi", "аса құнды орман алаптары" санаттарында, сондай-ақ қорық және тапсырыс режимiндегi мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтар мен мемлекеттiк өңiрлiк табиғи саябақтар аймақтарында, мемлекеттiк табиғи резерваттардың қорық орталығы аймақтарында;
2) мемлекеттiк орман қорының рекреациялық пайдалану аймақтарындағы, әкiмшiлiк-өндiрiстiк мақсаттағы, келушiлер мен туристерге қызмет көрсетуге арналған шағын аймақтардағы "мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтар ормандары" және "мемлекеттiк өңiрлiк табиғи саябақтар ормандары" санаттарында;
3) мемлекеттiк орман қорының бұзылған ландшафтарды қалпына келтiру аймағындағы "мемлекеттiк табиғи резерваттар ормандары" санатында;
4) мемлекеттiк орман қорының тапсырыс режимi аймағындағы "мемлекеттiк қорық аймақтары ормандары" санатында;
5) мемлекеттiк орман қорының "жаңғақ кәсiпшiлiгi аймақтары", "орман-жемiс екпелерi", "aca биiк тау ормандары", "мемлекеттiк қорғаныштық орман белдеулерi", "эрозияға қарсы ормандар" және "халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланудағы темiр жолдар мен автомобиль жолдарының, магистральдық құбырлар мен басқа да желiлiк құрылыстардың бөлiп берiлген белдеулерiндегi қорғаныштық екпелер", "халықаралық және республикалық маңызы бар ортақ пайдаланудағы темiр жолдар мен автомобиль жолдары бойындағы қорғаныштық орман белдеулерi" санаттарында жүзеге асырылмайды.
Мал жаюға рұқсат етілген учаскелер тізбесін мемлекеттік орман қоры жерлерінің жай-күйіне қатысты болып жатқан өзгерістерді, сондай-ақ орманды қалпына келтіру іс-шараларын жүргізу мен орман ресурстарын дайындау жоспарларын ескере отырып, мемлекеттік орман иеленушілер жыл сайын нақтылап отырады.
Сексеуіл ормандарынан басқа, мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ешкi жаюға арнайы бөлiнiп, қоршалған учаскелерде ғана жол берiледi.
Шөп шабу мен мал жаю үшін мемлекеттік орман қоры учаскелері ұзақ мерзiмдi орман пайдалану шартының талаптарымен, ал қысқа мерзiмдi орман пайдалануға қысқа мерзiмдi орман пайдалану шарты және рұқсат беру құжаттары негiзiнде беріледi.

1) природно-климатических условий вегетативного периода;
2) степени продуктивности пастбищ;
3) потенциальной возможности и фактического проявления эрозионных процессов;
4) возможности сбора особо ценных семян дикорастущих трав;
5) целесообразности предоставления "отдыха", то есть полное исключение стравливания, сенокошения в течение года.
Сенокошение (кроме сенокошения, осуществляемого в рамках противопожарных мероприятий) и пастьба скота на участках государственного лесного фонда не осуществляется:
1) в категориях государственного лесного фонда "леса государственных региональных природных заповедников", "государственных лесных памятниках природы", "участки леса, имеющие научное значение, включая лесные генетические резерваты", "особо ценные лесные массивы", а также в зонах заповедного и заказного режима государственных национальных природных парков и государственных региональных природных парков, зонах заповедного ядра государственных региональных природных резерватов;
2) в категориях государственного лесного фонда "леса государственных национальных природных парков" и "леса государственных региональных природных парков" в зонах рекреационного использования, подзон, административно-производственного назначения, обслуживания посетителей и туристов;
3) в категории государственного лесного фонда "леса государственных природных резерватов" в зоне восстановления нарушенных ландшафтов;
4) в категории государственного лесного фонда "леса государственных заповедных зон" в зоне заказного режима;
5) в категориях государственного лесного фонда "орехопромысловые зоны", "лесоплодовые насаждения", "субальпийские леса", "государственные защитные лесные полосы", "противоэрозионные леса" и защитные насаждения на полосах отвода железных и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, магистральных трубопроводов и других линейных сооружений", защитные лесные полосы вдоль железных дорог и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения.
Перечень участков, на которых допускается пастьба скота, уточняется ежегодно государственными лесовладельцами с учетом происходящих изменений состояния земель государственного лесного фонда, а также планов мероприятий по воспроизводству лесовосстановительных работ и заготовок лесных ресурсов.
Пастьба коз на участках государственного лесного фонда, кроме саксауловых лесов, допускается только на специально отведенных огороженных участках.
Участки государственного лесного фонда для сенокошения и пастьбы скота предоставляются в долгосрочное лесопользование на условиях договора долгосрочного лесопользования, а в краткосрочное лесопользование – на основании договора краткосрочного лесопользования и разрешительных документов.

Орман иеленушілер 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 36, 41-баптарына сәйкес шөп шабу мен мал жаюға жарамды мемлекеттік орман қоры учаскелерінен орман шаруашылығы мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қызметкерлеріне шөп шабу үшін қызметтік жер телімдерін бөледі.
Шөп шабу мен мал жаю үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін ұзақ мерзімді орман пайдалануға бөлу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 18-02/896 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12247 тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөнінде тендерлер өткізу қағидаларына сәйкес тендерлік негізде жүзеге асырылады.
Шөп шабу мен мал жаюға жарамды қалған алаңдар туралы мәліметтерді (осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілгеннен басқа) орман иеленушілер тендер ұйымдастырушыларға шөп шабу мен мал жаю басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей береді.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінен шөп шабатын және мал жаятын алқаптардың бөлінуіне мұқтаж орман пайдаланушылар:
1) ұзақ мерзімді негізде (ұзақ мерзімді орман пайдалану) тендер өткізуді ұйымдастырушыларға шөп шабу мен мал жаю үшін ұзақ мерзімді пайдалануға мемлекеттік орман қоры учаскелерін беру бойынша тендерге қатысуға арналған өтінім-лоттарды орман иеленушілердің дайындауы үшін тиісті өтінімдер жолдайды;
2) қысқа мерзімді негізде (қысқа мерзімді пайдалану) шөп шабу немесе мал жаю басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей орман иеленушілерге орман пайдалану үшін учаскелер беру жөнінде өтініш жазады.
Тендерлер өткізуді ұйымдастырушылар шөп шабу мен мал жаю үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін беру жөнінде өткізілген тендерлердің нәтижелері негізінде мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөніндегі тендер комиссиясының хаттамасын толтырады, оның негізінде мемлекеттік орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар арасында осы учаскелерді ұзақ мерзімді орман пайдалану туралы шарт жасалады, онда осы учаскелерді пайдалану жөніндегі талаптармен және тараптардың өзара қарым-қатынастарының шарттарымен қатар Кодекстің 38-бабына сәйкес қорғау және Ормандарда өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтау жөніндегі міндеттер белгіленеді.
Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін беру жөніндегі өтінім-лоттарды дайындау кезінде көршілес аудандардың, облыстардың қажеттілігін ескеру керек.

Лесовладельцы выделяют, в соответствии со статьями 36, 41 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, на участках государственного лесного фонда, из числа пригодных для сенокошения и пастьбы скота, служебные земельные наделы для сенокошения работникам лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий.
Выделение участков государственного лесного фонда для сенокошения и пастьбы скота, в долгосрочное лесопользование осуществляется на тендерной основе согласно Правилам проведения тендеров по предоставлению лесных ресурсов на участках государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 18-02/896 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12247).
Сведения об остальных площадях, пригодных для сенокошения и пастьбы скота (кроме указанных в пункте 13 настоящих Правил), представляются лесовладельцами организаторам тендеров не позднее чем за два месяца до начала сенокошения и пастьбы скота.
Лесопользователи, нуждающиеся в выделении сенокосных и пастбищных угодий на участках государственного лесного фонда:
1) на долгосрочной основе (долгосрочное лесопользование), направляют организаторам проведения тендеров соответствующие заявки для подготовки лесовладельцами лот-заявок на участие в тендере по предоставлению участков государственного лесного фонда для сенокошения и пастьбы скота в долгосрочное лесопользование;
2) на краткосрочной основе (краткосрочное лесопользование) не позднее чем за два месяца до начала сенокошения или пастьбы скота обращаются к лесовладельцам с заявлением на предоставление участков для лесопользования.
Организаторы проведения тендеров на основании результатов проведенных тендеров по предоставлению участков государственного лесного фонда для сенокошения и пастьбы скота составляют протокол тендерной комиссии по предоставлению лесных ресурсов на участках государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование, на основании которого заключается договор о долгосрочном лесопользовании этими участками между государственными лесовладельцами и лесопользователями, в котором наряду с требованиями по эксплуатации этих участков и условиями взаимоотношения сторон устанавливаются обязанности по охране и соблюдению Правил пожарной безопасности в лесах, в соответствии со статьей 38 Кодекса.
При подготовке лот-заявок по предоставлению участков государственного лесного фонда для отгонного животноводства учитывается потребность соседних районов, областей.

Орман иеленушілер өткізілген тендерлердің нәтижелері бойынша жасалған шарттарға сәйкес және орман пайдаланғаны үшін төлем жасалғанын куәландыратын құжаттардың негізінде тендерлердің жеңімпаздарына "Ағаш кесу билеті мен орман билетінің нысандарын, оларды есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 18-02/40 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10676 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша орман билеттерінің жыл сайын берілуін оларға шөп шабу мен мал жаю үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерінің табиғи түрінде берілуін қамтамасыз етеді.
Шөп шабу мен мал жаю үшін мемлекеттік орман қоры учаскелерін қысқа мерзімді орман пайдалануға беру кезінде орман пайдаланушының өтініші және орманды пайдаланғаны үшін малдың болуы және төлем жасалғанын куәландыратын құжаттардың негізінде орман пайдаланушыларға да орман билеті жазып беріледі.
Берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу мен мал жаю орман билеттерінде көрсетілген мерзімдерде жүзеге асырылады.
Шөп шабу мен мал жаю үшін берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдалану құқығы Кодекстің 39-41-баптарына сәйкес тоқтатыла тұрады, шектеледі немесе тоқтатылады.

Лесовладельцы по результатам проведенных тендеров, в соответствии с заключенными договорами и на основании документов, удостоверяющих оплату за лесопользование обеспечивают ежегодную выдачу лесных билетов по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 18-02/40 "Об утверждении форм лесорубочного билета и лесного билета, правил их учета, хранения, заполнения и выдачи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10676) победителям тендеров и предоставление им в натуре участков государственного лесного фонда для сенокошения и пастьбы скота.
При предоставлении участков государственного лесного фонда для сенокошения и пастьбы скота в краткосрочное лесопользование лесопользователям выписывается лесной билет на основании заявления лесопользователя и документов, удостоверяющих наличие скота и оплату за краткосрочное лесопользование.
Сенокошение и пастьба скота на предоставленных участках государственного лесного фонда осуществляются в сроки, указанные в лесных билетах.
Право лесопользования на участках государственного фонда, данное для сенокошения и пастьбы скота приостанавливается, ограничивается или прекращается в соответствии со статьями 3941 Кодекса.

Орман ресурстары шөп шабу және мал жаю үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қорының жерлерінде объектілер салу Кодекстің 102-2-бабына және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Занының 27-2-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ұзақ мерзімді орман пайдалану кезінде орман пайдаланушы берілген учаскелерде уақытша (қалқалар, күзет үйшіктері, қоршаулар, қашалар) құрылыстар салады.
Жануарларды қашаларда орналастыру мынадай норманы сақтай отырып жүзеге асырылады:

Строительство объектов на землях государственного лесного фонда, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для сенокошения и пастьбы скота осуществляет в соответствии со статьей 102-2 Кодекса и статьей 27-2 Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
При долгосрочном лесопользовании лесопользователи на предоставленных участках возводят временные (навесы, сторожки, изгороди, загоны) строения.
Загоны строятся с учетом вида, возраста животных с расчетом на одно животное, не допускающих задавливание и травмирование животных и людей.
Размещение животных в загонах осуществляется из расчета с соблюдением следующей нормы:

1) ірі жануарлар үшін (түйелер, жылқылар, мүйізді ірі қара малдар - бұдан әрі - ірі жануарлар) - бір жануарға 3 м2;
2) ұсақ жануарлар үшін (қойлар, ешкілер, шошқалар) - бір жануарға 1,7 - 2 м2.
Қашаларда қораларда ірі малдарға қосымша байлағыштар жасалады.
Қашаларды металл құрылыстарынан жасайды, олардың биіктігі:
1) ірі жануарлар үшін кем дегенде 1,5 м;
2) ұсақ жануарлар үшін кем дегенде 1 м.
Секциялар мен қашаларды жануарлардың жарақаттану мүмкіндігін болдырмайтын шарбақтармен, қақпалармен жабдықтайды.
Қысқа мерзімді орман пайдалану кезінде құнарлы қабатты адып тастамай, қоршау мен тұруға жарамды жылжымалы үй-жайларды орнатуға рұқсат етіледі.
Аталған құрылыстардың мөлшері және оларды орналастыру ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді орман пайдалану шартында, сондай-ақ орман билетінде көрсетіледі.
Сексеуіл ормандарынан басқа, мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ешкi жаюға арнайы бөлiнiп қоршалған учаскелерде ғана жол берiледi.
Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі мал жаю алаңдарын айқындау
Табиғиаймақтар
Ауылшаруашылығыжануарларыныңтүрлері
Мал жаюалаңы, басқа гектар
1
2
3
4
1
Жартылай шөлейт және шөлейт
Қой, ешкі
Ірі қара мал
Жылқы
3,0
5,0
7,2
2
Далалы
Қой, ешкі
Ірі қара мал
Жылқы
1,5-3,0
1,5-3,0

1) для крупных животных (верблюды, лошади, крупный рогатый скот, далее - крупные животные) - 3 м2 на одно животное;
2) для мелких животных (овцы, козы, свиньи) - 1,7 - 2 м2 на одно животное.
Дополнительно для крупных животных в загонах оборудуют привязи.
Загоны строят из металлоконструкций с высотой:
1) для крупных животных - не менее 1,5 м;
2) для мелких животных - не менее 1 м.
Секции и загоны оборудуют изгородями, воротами исключающими возможность травмирования животных.
При краткосрочном лесопользовании допускается только установка ограждения и передвижных пригодных для проживания помещений без снятия плодородного слоя.
Размеры указанных строений и их размещение указываются в договоре долгосрочного и краткосрочного лесопользования, а также в лесном билете.
Пастьба коз на участках государственного лесного фонда, кроме саксауловых лесов, допускается только на специально отведенных огороженных участках.
Определение площади выпаса скота на участках государственного лесного фонда
Природные зоны
Виды
сельскохозяйственных
животных
Площадь выпаса скота,
гектар на 1 голову
1
2
3
4
1
Полупустынные и пустынные
Овцы, козы
Крупный рогатый скот
Лошади
3,0
5,0
7,2
2
Степная
Овцы, козы
Крупный рогатый скот
Лошади
1,5-3,0
1,5-3,0

1,0-2,25
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, далалы, шөлді белдем тармағына жатады.
Дала өсімдіктерінен эфимероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Кенттің аумағында гидрографиялық торап дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан, құбырлы және шахталы құдықтарданқамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Жалағаш кенті шығыстан Сырдария ауданымен, батыстан Қармақшы ауданымен шектеседі
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Жалағаш кентінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Кенттің жалпы жер көлемі -1436 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар- 859 га.
елді мекеннің жері - 1436 га.
Кент аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:
5986 бас ірі қара мал, 3888 бас уақ мал, 9636 бас жылқы, 45 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 29 табын;
уақ мал - 8 отар;
түйелер - 2 келе;
жылқылар - 438 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

1,0-2,25
Территория сельского округа относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На территории сельского округа развита гидрографическая сеть .Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Поселок граничит с востока с Сырдарьинским районом, с запада с Кармакшинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из поселка Жалагаш.
По природнымусловиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, веснарано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь поселка составляет -1436 гектаров (далее - га). В том числе пастбищ - 859 га.
земли населенных пунктов -1436 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территориипоселка: 5986 голов крупного рогатого скота, 3888 голов мелкого рогатого скота, 9636 голов лошадей, 45 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 29 стад;
мелкий рогатый скот - 8 стад;
верблюды - 2 стад;
лошади - 438 стад.
На территории поселкаотсутствуют культурные и аридные пастбища.

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 129,674мың гектар жайылым қажет.
859 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 16055шартты мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
128,815
128,815
1,7
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың
жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
К о н т у р л а р м е н с и п а т т а м а л а р н ө м і р і (ж а қ ш а і ш і н д е)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
А л қ а п т үр і
К о н т у р д а ғ ы п а й ы з д ы қ қ а
т ын а с
А л а ң ы, м ы ң г е к т а р
З ам ан а у и п а й д а л а н ы л у ы
Ж а лп ы т ү с і
м д і л і к г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е
н (з е р т т е п -қ а р а у ж ы л ы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі:
құрғақ массаның гектарына центнерден,
азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын
протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
Ш а б ы н
д ы қ
ш а б ы л а т ы н ж а й ыл ы м
к ө кт е м
ж а з
к ү з
қ ы с
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
К о н т у р б о й ы н ш а а з ы қ қ о р ы қ ұ р ғ а қ м а с с а н ы ң г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (а л ы м ы),
а з ы қ б і р л і г і н і ң г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (б ө л г і ш)
Д а қ ы л д ы қ -т е х н и к а л ы қ ж а й- к ү й, д ә р і л і к ө с і м д і к т е р д і ң б а р-ж о ғ ы
П а й д а л а н у б о й ы н ш а ұ с ы н ы с т а р, м а л д ы ң т ү р і.
Ж а қ с а р т у ж ө н і н д е ұ с ы н ы л ғ а н ш а р а л а р
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
П С - 1 А
Дәнді алуаншөптермен, жекелеген жағдайларда бұталанған және жусандармен, жусанды, жусанды-эфемерлі, жартылайқұрғақсораңды, быржылдықсораңды (қылқан селеу, Сарепт, қызғылт, Лессинг қаулары, кәдімгі бетеге, шөл, тарақ бидайық, шайқурай тобылғы, бұта қараған, ірігүл қараған, Лерхов, құрғақ, Лессинг, ақшыл, тамыр, австрия жусандар, түйнекті әрем, мыңжапырақ түймешетен, тәжі түймебас, нағыз қызылбояу, кәдімгі мыңжапырақ, татар сасыры, айыр қазтабан, жуашықты қоңырбас, жатаған изен, қалталы ебелек)
Ашық-қоңыр, қарапайым, карбонатты, сирек шайылған, жартылай дамыған, кейде аз дамыған сазды және саздақты топырақтар
15
1,7
3
6
5
5

Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 129,674 тысяч гектаров.
16055 условных голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 859тысяч гектаров.
Таблица-5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
1
2
3
4
128,815
128,815
1,7
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Д а т а, ш и ф
р ы п о л е г е
н д е и п
о К л а с с
и ф и
к
а ц
и
и п р и
р о д н ы х к о рмовых угодий
Н
ом
ер а к о н т у р
о в и о п и
с а н и й ( с к о бк а х )
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
В и д у г од ь я
П р оц е н
т у ч а с т и я в к о н т у р е
П л о щ а д ь, т ы с я ч г е к т а р о в
С ов р е м е н н о е и с п о л ь з о в а н и е
В а л о в а я у р о ж а й н о с т ь, ц е н т н е
р о в н а г е к т а
р (г о д о б с ле д о в а ни
я)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
с ен ок о с
К о с и м о е п а с тб ищ а
в
е сн а
ле т о
о с е
н
ь
з им а
Р а с ч е т н а я у р о ж а й н о с т ь п о к о н т у р у: ц е н т н е р о в н а г е к т а р с у х о й м а с с ы (ч и с л и т е л ь), ц е н т н е р о в н а г е к т а р к о р м о в ы х е д и н и ц ( з н а м е н а т е л ь)
К о р м о з ап а с п о к о н т у р у: ц е н т н е р
о в н а
г е к т а р с у х о й м а с с ы (ч и с л и т е л ь ),
ц е н т н е р о в н а г е к т а р к о р
м о в ы х е д и н и ц (з н а м е н а т е л ь )
К у л
ь т у р т е х н
и ч е с к о е с о с т о я
н и е, н а л и ч и е л е к а р с т в е н н ы х р а с т е н и й
Р е к о м е н д а ц и и п о и
с п о л ь з о в а н и ю, в и д с к о т а. Р е к
о м е н д у е м ы
е м е р оп р и я т и я п
о у л у ч ш ен и ю
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
ПС-1 А
Дерновиннозлаковые с разнотравьем,в отдельных случаях закустаренные и ополыненные, полынные, полынно-эфемеровые, полусухосолянковые, однолетнесолянковые (ковыли волосатик, сарептский, красноватый, Лессинговский; овсяница бороздчатая, пыреи пустынный, гребневидный; таволга зверобоелистая, караганы кустарник, крупноцветная; полыни Лерховская, полусухая, почти белая, лессинговидная, белоземельная, австрийская; зопник клубненосный, пижма тысячелистная, серпуха венценосная, подмаренник настоящий, тысячелистник обыкновенный, ферула татарская, лапчатка вильчатая, мятлик луковичный, кохия простертая, рогач сумчатый)
Светло-каштановые обычные, карбонатные, реже смытые, неполноразвитые, в отдельных случаях малоразвитые глинистые и суглинистые
15
1,7
3
6
5
5

2. Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шартты белгілер
Ауылдық округтің шекаралары
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Қоғамдық жайылымдар
3. Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта)
Жылдар
Қаша1 көктемгі
Қаша 2 көктемгі-жазғы
Қаша 3 көктемгі-жазғы-күзгі
Қаша 4 күзгі
2025
көктем-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
демалушы алаң
2026
демалушы алаң
көктем-жазғы маусымы 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
2027
көктем-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
демалушы алаң
2028
демалушы алаң
көктем-жазғы маусымы 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
2029
көктем-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
демалушы алаң
Ескерту 1,2,3,4 – Қашаны жылына пайдалану тәртібі.
Шартты белгілер
Ауылдық округтің шекаралары
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Көктемгі және жазғы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Күзгі және қысқы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
1234
Қашаны жылына пайдалану тәртібі
1 2 3 4
Қашаны жылына пайдалану тәртібі
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар,мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары белгіленетін схема (карта).
Шартты белгілер
Сыртқы шекара
Ішкі шекара
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Көктемгі және жазғы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Күзгі және қысқы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Жайылымдық инфрақұрылымдар
Көлдер, каналдар, құбырлы және шахталы құдықтар
Мал қорымы
Мал тоғыту ваннасы
5) Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шартты белгілер
Ауылдық округтің шекаралары
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар
6. Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Шартты белгілер
Ауылдық округтің шекаралары
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар

2. Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья; (карта)
Условное обозначение
Границы сельского округа
Земили сельскохозяйственного назначения
Земли населенного пункта
Общественные пастбища
3. Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
годы
Загон1 весна
Загон 2 весна-лето
Загон 3 весна-лето-осень
Загон 4 осень
2025
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2026
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2027
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
2028
пар
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
2029
весенно- летний период 1
Летний период 2
Осенний период 3
пар
Ескерту 1,2,3,4 – Қашаны жылына пайдалану тәртібі.
Условное обозначение
Границы сельского округа
Земли сельскохозяйственного назначения
Земли населенных пунктов
Пастбища, используемые в весеннее и летнее время
Пастбища, используемые в осеннее и зимнее время
1234
Очередность использования загонов в году 2025 год
1 2 3 4
Очередность использования загонов в году 2026 жыл
1234
Очередность использования загонов в году 2027 год
1 2 3 4
Очередность использования загонов в году 2028 жыл
1234
Очередность использования загонов в году 2029 год
4. Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям).
Условное обозначение
Внешние границы
Внутренние границы
Земли сельскохозяйственного назначения
Земли населенных пунктов
Пастбища, используемые в весеннее и летнее время
Пастбища, используемые в осеннее и зимнее время
Объект пастбищной инфраструктуры
Озера, каналы, трубчатые и шахтные колодцы
Скотомогильник
Ванна для купания скота
5. Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Условное обозначения
Границы аульного округа
Земли сельскохозяйственного назначения
Земли населенного пункта
земли которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
6. Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Условное обозначения
Границы аульного округа
Земли сельскохозяйственного назначения
Земли населенного пункта
Земли подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья

7. Су тұтыну нормасына сәйкес жасалған сукөздеріне (көлдерге, өзендерге, казандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер
Ауылдық округтің шекаралары
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Көктемгі және жазғы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Күзгі және қысқы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне жету жолдары
Көлдер, каналдар, құбырлы және шахталы құдықтар
Мал тоғыту ваннасы
8) Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
Шартты белгілер
Ауылдық округтің шекаралары
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Мал басын орналастыру шекаралары
9) Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу)
Шартты белгілер
Ауылдық округтің шекаралары
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Жайылымдарды қайта бөлуге арналған жер телімдері
Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы
Облыс
Табиғи аймақ
Экологиялық географиялық аудандар (кіші аймақтар)
Жайылым типі (басымы)
Жайылым кезеңінің ұзақтығы, күн
Қалпына келтірілген және деградацияланған алқаптардағы ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына арналған жайылым алаңының нормасы, гектар
Ірі қара мал
қой мен ешкілер
жылқылар
түйелер
қалпына келтірілген
деградацияланған
қалпына келтірілген
деградацияланған
қалпына келтірілген
деградацияланған
қалпына келтірілген
деградация ланған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қызылорда
Шөл
Далалы, шөлді
Қоңыржусанды -қоңырбастылар

7. Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Условное обозначение
Границы сельского округа
Земли сельскохозяйственного назначения
Земли населенных пунктов
Пастбища, используемые в весеннее и летнее время
Пастбища, используемые в осеннее и зимнее время
Маршруты доступа пастбищепользователей к водоисточникам
Озера, каналы, трубчатые и шахтные колодцы
Ванна для купания скота
8. Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ.
Условное обозначение
Границы сельского округа
Земли сельскохозяйственного назначения
Земли населенных пунктов
Земельные участки для перераспределения пастбищ
9. Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктамивходящими в сельский округ
Условное обозначения
Границы аульного округа
Земли сельскохозяйственного назначения
Земли населенного пункта
Отведенные земельные участки для распределения пастбищ
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ
Область
Природная зона
Экологогеографический район (подзона)
Тип пастбищ (преобладающий)
Продолжительность пастбищного периода, дней
Норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных на восстановленных и деградированных угодьях, гектар
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
верблюды
восстановленные
деградированные
восстановленные
деградированные
восстановленные
деградированные
восстановленные
деградированные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кызылординская
Пустынная
Степная,пустынная
Серополынно-мятликовые

14,5
21,5
2,9
4,3
17,4
25,8
20,3
30,1
Жалағаш аудандық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 28-18 шешіміне 2-қосымша
Аққұм ауылдық округінің 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.

14,5
21,5
2,9
4,3
17,4
25,8
20,3
30,1
Приложение 2 к решению
Жалагашского района маслихата
от 23 декабря 2024 года № 28-18
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Аккум на 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).

1,0-2,25
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, далалы, шөлді белдем тармағына жатады.
Дала өсімдіктерінен эфимероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан, құбырлы және шахталы құдықтардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі –центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Жалағаш ауданының Бұхарбай батыр,Еңбек ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Аққұм ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі - 16647 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде
жайылымдар- 2232
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 11295 га.
елді мекеннің жері – 454,5 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2149 бас ірі қара мал, 1067 бас уақ мал, 2530 бас жылқы, 137 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 9 табын;
уақ мал - 2 отар;
түйелер - 9 келе;
жылқылар-115 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

1,0-2,25
Территория сельского округа относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На территории сельского округа развита гидрографическая сеть.Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в южной части Жалагашского района, на западе граничит с сельским округом Бухарбай батыр, с востока с Сырдарьинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села Аккум.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет -16647 гектаров (далее - га). В том числе пастбищ - 2232 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения-11295га.
земли населенных пунктов – 454,5га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2249 голов крупного рогатого скота,1067 голов мелкого рогатого скота,2530 голов лошадей, 137 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 9 стад;
мелкий рогатый скот - 2 стад;
верблюды - 9 стад;
лошади - 115 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

4628
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 39384 мың гектар жайылым қажет.
2,232 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 4922 шартты мал басы жайылады, 4,628 мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда 1499 мал басы жайылады
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
32,524
32,524
1,5
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарға 2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың
жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
К о н т у р л а р м е н с и п а т т а м а л а р
н өм і р і (ж а қш а і ш і н д
е )
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
А л қ а п т үр і
К о нт у р д а ғ ы п а й ы з д ы қ қ а т ы н а с
А л аң ы, м ы ң г е к т а р
З ам ан а у и п а й д а л а н ы л у ы
Ж а лп ы т ү с і м д і л і к, г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (з
е р тт е п- қ а р а
у ж ы л ы )
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі:
құрғақ массаның гектарына центнерден,
азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын
протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
Ш аб ы н
д ы қ
ш аб ыл ат ы н ж а й ы л ы м
к ө кт е м
ж а з
к ү з
қ ы с
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
К о н
т
у
р
б
о й ы н ш а а з ы қ қ о р ы қ ұ р ғ а қ м а с с а н ы ң г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (а л ым ы),
а з ы қ б і р л і г і н і ң г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (б ө л г і ш)
Д а қ ы л д ы қ -т е х н и к а л ы қ ж а й- к ү й, д ә р і л і к ө с і м д і к т е р д і ң б а р-ж о ғ ы
П а й д а л а н у б о й ы н ш а ұ с ы н ы с т а р, м а л д ы ң т ү р і.
Ж а қ с а р т у ж ө н і н д е ұ с ы н ы л ғ а н ш а р а л а р
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Пс-1А
Дәнді алуаншөптермен, жекелеген жағдайларда бұталанған және жусандармен, жусанды, жусанды-эфемерлі, жартылайқұрғақсораңды, быржылдықсораңды (қылқан селеу, Сарепт, қызғылт, Лессинг қаулары, кәдімгі бетеге, шөл, тарақ бидайық, шайқурай тобылғы, бұта қараған, ірігүл қараған, Лерхов, құрғақ, Лессинг, ақшыл, тамыр, австрия жусандар, түйнекті әрем, мыңжапырақ түймешетен, тәжі түймебас, нағыз қызылбояу, кәдімгі мыңжапырақ, татар сасыры, айыр қазтабан, жуашықты қоңырбас, жатаған изен, қалталы ебелек)
Ашық-қоңыр, қарапайым, карбонатты, сирекшайылған, жартылайдамыған, кейдеаздамығансаздыжәнесаздақтытопырақтар
15
1,7
3
6
5
5

4628
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 39384 тысяч гектаров.
4922 условных голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 2,232 тысяч гектаров, 1499голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 4,628 тысяч гектаров.
Таблица-5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
32,524
32,524
1,5
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний ( скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
В и д у год ья
П роце нт участ ия в к онту ре
П лоща дь, тысяч ге ктар ов
Сов рем енное испо льзование
Валовая урожайно сть, центнеров на гектар (год обследования
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
с ен ок о с
К о с и м о е п а с тб ищ а
в е сн а
л е т о
о с е н ь
з им а
Р а с ч е т н а я у р о ж а й н о с т ь п о к о н т у р у: ц е н т н е р о в н а г е к т а р с у х о й м а с с ы (ч и с л ит е л ь), ц е н т н е р о в н а г е к т а р к о р м о в ы х е д и н и ц ( з н а м е н а т е л ь
К о рм о з а п а с п о к о н т у р у: ц е н т н е р о в н а г е к т а р с у х о й м а с с ы ( ч и с л
и т е л ь ),
ц е н т н е р о в н а г е к т а р к о р м о в ы х е д и н и ц ( з н а м е н а т е л ь )
К у л ь т у р т е х н и ч е с к о е с о с т о я н и е, н а л и ч и е л е к а р с т в е н н ы х р а с т ен и й
Р е к о м е н д а ц и и п о и с п о л ь з о в а н и ю, в и д с к о т а. р е к о м е н д у е м ы е м е р о п р и я т и я п о у л у чш ен и ю
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
П
С -1 А
Дерновиннозлаковые с разнотравьем,в отдельных случаях закустаренные и ополыненные, полынные, полынно-эфемеровые, полусухосолянковые, однолетнесолянковые (ковыли волосатик, сарептский, красноватый, Лессинговский; овсяница бороздчатая, пыреи пустынный, гребневидный; таволга зверобоелистая, караганы кустарник, крупноцветная; полыни Лерховская, полусухая, почти белая, лессинговидная, белоземельная, австрийская; зопник клубненосный, пижма тысячелистная, серпуха венценосная, подмаренник настоящий, тысячелистник обыкновенный, ферула татарская, лапчатка вильчатая, мятлик луковичный, кохия простертая, рогач сумчатый)
Светло-каштановые обычные, карбонатные, реже смытые, неполноразвитые, в отдельных случаях малоразвитые глинистые и суглинистые
15
1,7
3
6
5
5

6/1
5/1
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жалағаш ауданы бойынша мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар) туралы деректер (мәліметтер).
Облыстың, ауданның, ауылдық округтің атауы
Мал қорымының (биотермиялық шұңқырдың) нөмірі
Мал қорымының (биотермиялық шұңқырдың) типі (примитивті немесе үлгілік)
Мал қорымының (биотермиялық шұңқырлардың) мөлшері (алаңы)
Ағымдағы жай-күйі (жұмыс істейді немесе жұмыс істемейді)
Баланс ұстаушы (меншік иесі)
1
2
3
4
5
6
7
1
Ақсу
Үлгілік жобада
1600 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
2
Аламесек
Үлгілік жобада
1600 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
3
Мәдениет
Үлгілік жобада
1600 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
4
Бұқарбай батыр
Үлгілік жобада
1600 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
5
Жалағаш кенті
Үлгілік жобада
1600 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Жалағаш кенті әкімінің аппараты
6
Аққыр
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
7
Жаңаталап
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
8
Мақпалкөл
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
9
Мырзабай ахун
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
10
Жаңадария
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
11
Еңбек
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
12
Аққұм
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
13
Таң
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
14
Шәменов
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
15
Қаракеткен
Примитивті жобада
400 шаршы метр
Қанағаттанарлық
Ауылдық округі әкімінің аппараты
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Р/с №
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін,
бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1.
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2.
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3.
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4.
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
-
-
-
-
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
-
-
-
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7.
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
Әкімшілік деректер нысанының индексі: АШЖБҚ-1 нысаны
Кезеңділігі: жылына бір рет

6/1
5/1
-
-
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
Данные (сведения) о скотомогильниках (биотермических ямах) по Жалагашскому району
Наименование области, района, сельского округа
Номер скотомогильника (биотермической ямы)
Тип скотомогильника (биотермической ямы) (примитивная или типовая)
Размер (площадь) скотомогильника (биотермической ямы)
Текущее состояние (функционирует или не функционирует)
Баланс содержатель (собственник)
1
2
3
4
5
6
7
1
Аксу
Типовая
1600 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
2
Аламесек
Типовая
1600 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
3
Мадениет
Типовая
1600 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
4
Бухарбай батыра
Типовая
1600 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
5
Пос Жалагаш
Типовая
1600 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
6
Аккыр
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
7
Жанаталап
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
8
Макпалколь
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
9
Мырзабай ахун
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
10
Жанадария
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
11
Енбек
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
12
Аккум
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
13
Тан
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
14
Шаменов
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
15
Каракеткен
Примитивная
400 кв.м
удовлетворительное
Аппарат акима сельского округа
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры
требующих строительства (реконструкции),
единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2.
Сооружения, мосты, дороги
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
-
-
-
-
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
-
-
-
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7.
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их
использованиюю
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных
Индекс формы административных данных: форма БДИСЖ-1
Периодичность: один раз в год

1,0-2,25
Аққыр ауылдық округінің аумағы құрғақ, далалы, шөлді белдем тармағына жатады.
Дала өсімдіктерінен эфимероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан, құбырлы және шахталы құдықтардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Жалағаш ауданының оңтүстік-батыс бөлігінде, солтүстік-батысында Қармақшы ауданымен, оңтүстік-батысында Өзбекстан Республикасымен шектеседі
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Аққыр ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі - 677926 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар - 4485 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 26539 га.
елді мекеннің жері - 358 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:
2387 бас ірі қара мал, 3346 бас уақ мал, 1156 бас жылқы, 109 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 10 табын;
уақ мал - 5 отар;
түйелер - 7 келе;
жылқылар - 52 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

1,0-2,25
Территория сельского округа относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На территории сельского округа развита гидрографическая сеть. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в юго-западной части Жалагашского района, на северо-западе граничит с Кармакшинским районом, на юго-западе с Республикой Узбекистан.
Административно-территориальное деление состоит из села Аккыр.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая площадь земельная площадь сельского округа составляет - 677926 гектар (далее - га). В том числе пастбищ - 4485 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения - 26539 га.
земли населенных пунктов - 358 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2387 голов крупного рогатого скота, 3346 голов мелкого рогатого скота, 1156 голов лошадей, 109 головы верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 10стад;
мелкий рогатый скот - 5 стад;
верблюды - 7 стада;
Лошади - 52 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

1,0-2,25
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, далалы, шөлді белдем тармағына жатады.
Дала өсімдіктерінен эфимероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан,құбырлы және шахталы құдықтардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Жалағаш ауданының оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан, Сырдария ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Ақсу ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі - 28526 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар - 732 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 20 751,8га.
елді мекеннің жері - 268 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:
2277 бас ірі қара мал, 1554 бас уақ мал, 2653бас жылқы, 135 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 9 табын;
уақ мал - 3 отар;
түйелер - 9 келе;
жылқылар - 106 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

1,0-2,25
Территория сельского округа относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На территории сельского округа развита гидрографическая сеть.Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в юго-восточной части Жалагашского района, граничит с Сырдарьинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села Аксу.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет -28526 гектар (далее - га). В том числе пастбищ - 732 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения - 20841 га.
земли населенных пунктов - 268 га.
Количество поголовья сельскохозяйственныхживотных на территории сельского округа: 2277 голов крупного рогатого скота, 1554 голов мелкого рогатого скота, 2653 голов лошадей, 135 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 9стад;
мелкий рогатый скот - 3 стад;
верблюды - 9 стад;
лошади - 106 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

1,0-2,25
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, далалы, шөлді белдем тармағына жатады.
Дала өсімдіктерінен эфимероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан, құбырлы және шахталы құдықтардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Жалағаш ауданының елді мекендермен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Есет батыр ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі гектар - 12931 (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар- 1630 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 6945,11 га.
елді мекеннің жері - 473 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:
1964 бас ірі қара мал, 1367 бас уақ мал, 980 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 9 табын;
уақ мал - 2 отар;
жылқылар- 44 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

1,0-2,25
Территория сельского округа относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На территории сельского округа развита гидрографическая сеть.Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в южной части Жалагашского района и граничит с юго-запада с сельским округом Жанадария.
Административно-территориальное деление состоит из села Есет Батыр.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет-12931 гектар (далее - га). В том числе пастбищ - 1630 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 6945,11 га.
земли населенных пунктов -473 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1964 голов крупного рогатого скота, 1367 голов мелкого рогатого скота, 980 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 9 стад;
мелкий рогатый скот - 2 стада;
лошади - 44 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

14,5
21,5
2,9
4,3
17,4
25,8
20,3
30,1
Жалағаш аудандық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 28-18 шешіміне 6-қосымша
Бұқарбай батыр ауылдық округінің 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.

14,5
21,5
2,9
4,3
17,4
25,8
20,3
30,1
Приложение 6 к решению
Жалагашского района маслихата
от 23 декабря 2024 года № 28-18
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Бухарбай батыр на 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).

1,0-2,25
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, далалы, шөлді белдем тармағына жатады.
Дала өсімдіктерінен эфимероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан, құбырлы және шахталы құдықтардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Жалағаш ауданының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқанжәне шығыстаАққұм ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Бұқарбай батыр ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі - 22307 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар -2454 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 15121,78 га.
елді мекеннің жері - 494 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:
2144 бас ірі қара мал, 1253 бас уақ мал, 1938 бас жылқы, 121 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 11 табын;
уақ мал - 2 отар;
түйелер - 8 келе;
жылқылар- 88 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

1,0-2,25
Территория сельского округа относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На территории сельского округа развита гидрографическая сеть.Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в юго - западной части Жалагашского района и граничит на востоке с сельским округом Аккум.
Административно-территориальное деление состоит из села Бухарбай батыр.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет -22307гектар (далее - га). В том числе пастбищ -2454 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения-15121 га.
земли населенных пунктов -494 га.
Количество поголовьясельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2144 голов крупного рогатого скота, 1253 голов мелкого рогатого скота, 1938 голов лошадей, 121 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 11 стад;
мелкий рогатый скот - 2 стад;
верблюды - 8 стада;
лошади - 88 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

14,0
15,5
2454
6294,39
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 23874,6мың гектар жайылым қажет.
2,454 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 4338 шартты мал басы жайылады, 6294,39 мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда 323 мал басы жайылады
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
Жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
15,126
15,126
1,5
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың
Жіктемесі бойынша және түсінік сөз бойынша шифрлар, күні
К о н т у р л а р м е н с ип а т т ам а л а р н ө м і р і ( ж а қ ш а і ш і н д е)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққ абайланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
А лқ а п т
үр і
К о н т у р д а ғ ы п а й ыз д ы қ қ а т ы н
а с
А л а ң ы, м ы ң г е к т а р
З а м а н а у и п
а й д ал ан ыл у
ы
Ж а лп ы т ү с і м д і л і к, г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (з е р т т е п -қ а р ау ж ы л ы)
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі:
Құрғақ массаның гектарына центнерден,
Азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын
Протеиннің гектарына килограмм
Маусымдар бойынша жайылымдық азық
Ш аб ы нд ы қ
Ш аб ыл а
т ы н ж а йы л ы м
к ө кт е м
ж а
з
к ү з
қ ы с
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаныңгектарынацентнерден (алымы),
Азық бірлігінің гектарынацентнерден (бөлгіш)
Д а қ ы л д ы қ -т е х н и к а л ы қ ж а й- к ү й, д ә р і л і к ө с і м д і к т е р д і ң б а р-ж о ғ ы
П а й д а л а н у б о й ы н ш а ұ с ы н ы с т а р, м а л д ы ң т ү р і.
Ж а қ с а р т у ж ө н і н д е ұ с ы н ы л ғ а н ш а р а л а р
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
ПС-1а
Дәнді алуаншөптермен, жекелеген жағдайларда бұталанған және жусандармен, жусанды, жусанды-эфемерлі, жартылайқұрғақсораңды, быржылдықсораңды (қылқан селеу, Сарепт, қызғылт, Лессинг қаулары, кәдімгі бетеге, шөл, тарақ бидайық, шайқурай тобылғы, бұта қараған, ірігүл қараған, Лерхов, құрғақ, Лессинг, ақшыл, тамыр, австрия жусандар, түйнекті әрем, мыңжапырақ түймешетен, тәжі түймебас, нағыз қызылбояу, кәдімгі мыңжапырақ, татар сасыры, айыр қазтабан, жуашықты қоңырбас, жатаған изен, қалталы ебелек)
А ш ы қ -қ о ң ы р, қ а р а п а й ы м, к а р б о н а т т ы, с и р е к ш а й ы л ғ а н, ж а р т ы л а й д а м ы ғ а н, к е й д е а з д а м ы ғ а н с а з д ы ж ә н е с а з д а а қ ы т о п ы р а қ т
а
р
15
1,7
3
6
5
5

14,0
15,5
2454
6294,39
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 23,875 тысяч гектаров.4,338 усл. голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 2,454 тысяч гектаров, 323голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 6,294 тысяч гектаров.
Таблица-5.Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
15,126
15,126
1,5
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
Сведения геоботаического обследования пастбищ
Д а т а, ш и ф р ы п о л е г е н д е и п о К л а с с и ф и к а ц и и п р и р о д н ы х к о р м о в ы х у г о д и й
Н о м е р а к о н т у р о в и о п и с а н и й ( с к о б к а х )
Н а з в а н и е т и п о в ( р а з н о с т е й,
м о д и ф и к а ц и й ) п
р и р о д н ы х к о р м о в ы х у г о
д и й с п р и
у р о ч е н н о с т ь
ю их к ре ль ефу, по чв ам. Н аз
в ан ие пр оч их уг од ий и зе ме
л ь
В и д у г о д ь я
П р о ц е н т у ч а с т и я в к о н т у р е
П л о щ а д ь, т ы с я ч г е к т а р о в
С о в р е м е н н о е
и с п о л ь
з о в а н и е
В а л о в а я у р о
ж а й н
т ь, ц е н т н е
р о в
н а г е к т а р (г о д о бс л
е д о ва н и я )
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
с ен ок о с
К ос им о е п а с т б и щ а
в е сн а
л е т о
о с е н ь
з им а
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель),
центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
К у ль т у р т е х н и ч е с к о е с о с т о я н и е, н а л и ч и е л е к а р с т в е н н ы х р а с т е н и й
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
П С -1 А
Дерновиннозлаковые с разнотравьем,в отдельных случаях закустаренные и ополыненные, полынные, полынно-эфемеровые, полусухосолянковые, однолетнесолянковые (ковыли волосатик, сарептский, красноватый, Лессинговский; овсяница бороздчатая, пыреи пустынный, гребневидный; таволга зверобоелистая, караганы кустарник, крупноцветная; полыни Лерховская, полусухая, почти белая, лессинговидная, белоземельная, австрийская; зопник клубненосный, пижма тысячелистная, серпуха венценосная, подмаренник настоящий, тысячелистник обыкновенный, ферула татарская, лапчатка вильчатая, мятлик луковичный, кохия простертая, рогач сумчатый)
Светло-каштановые обычные, карбонатные, реже смытые, неполноразвитые, в отдельных случаях малоразвитые глинистые и суглинистые
15
1,7
3
6
5
5

3440
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 25480,2 мың гектар жайылым қажет.
1,234мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 1054 шартты мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
20,806
20,806
1,5
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың
жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
К о н т у р л а р м е н с и п а т т а м а л а р н ө м і р і (ж а қ ш а і ш і н д е)
Табиғи азықтық алқаптар типтеріңні (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
А л қ а п т үр і
К о н т у р д а ғ ы п а йыз д ы қ қ а т ы н а с
А л аң ы, м ы ң г е кт а р
З ам ан а у и п а йд а л а н ы л у ы
Ж а лп ы т ү с і м д і л і к, г е к т а р ы н а ц е н тн е р д е н (з е р тт е п -қ а р а у ж ы л ы )
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі:
құрғақ массаның гектарына центнерден,
азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын
протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
Ш а б ы нд ы қ
ш аб ыл а т ы н ж а й ы л ы м
к ө кт е м
ж а з
к ү з
қ ы с
К о н т у р
б о й ы н ш а е с е п т е л г е н т ү с і м д і л і к: қ ұ р ғ а қ м а с с а н ы ң г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (а л ы м ы), а з ы қ б і р л і г і н і ң г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (б ө л г і ш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы),
азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Д а қ ы л д ы қ- т е х н и к а л ы қ ж а й -к ү й, д ә р і л і к ө с і м д і к т е р д і ң б а р-ж оғ ы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі.
Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
П С - 1 А
Дәнді алуаншөптермен, жекелеген жағдайларда бұталанған және жусандармен, жусанды, жусанды-эфемерлі, жартылайқұрғақсораңды, быржылдықсораңды (қылқан селеу, Сарепт, қызғылт, Лессинг қаулары, кәдімгі бетеге, шөл, тарақ бидайық, шайқурай тобылғы, бұта қараған, ірігүл қараған, Лерхов, құрғақ, Лессинг, ақшыл, тамыр, австрия жусандар, түйнекті әрем, мыңжапырақ түймешетен, тәжі түймебас, нағыз қызылбояу, кәдімгі мыңжапырақ, татар сасыры, айыр қазтабан, жуашықты қоңырбас, жатаған изен, қалталы ебелек)
А ш ы қ -қ о ң ы р, қ а р а п а й ы м, к а р б о н а т т ы, с и р е к ш а й ы л ғ а н, ж а р т ы л а й д а м ы ғ а н, к е й д е а з д а м ы ғ а н с а з д ы ж ә н е с а з д а қ т ы т о п ы р а қт а р
15
1,7
3
6
5
5

3440
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 25,480 тысяч гектаров.
1054 условных голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 1,235тысяч гектаров.
Таблица-5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
20,806
20,806
1,5
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угоди й
Н омера контуров и описаний ( скобках)
Н
а звание типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земел ь
В и д у г о д ь я
П р о ц е н т у ч а
с т и я в к о н т у р е
П л о щ а д ь, т ы с я
ч г е к т а р о в
С о в р е м е н н о е и с п о л
ь з о в а н и е
В а л о в а я у р о ж а й н о с т ь , ц е н т н е р о в н а г е к т а р ( г о д о б с л е д о в а н и я )
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
с е н ок о с
К ос и м о е п а с т б и щ а
в е сн а
л е т о
о с е н ь
з им а
Р а с ч е т н а я у р о ж а й н о с т ь п о к о н т у р у: ц е н т н е р о в н а г е к т а р с у х о й м а с с ы (ч и с л и т е л ь), ц е н т н е р о в н а г е к т а р к о р м о в ы х е д и н и ц (з н а м е н а т е л ь)
К о р м о з а п а с п о к о н т у р у: ц е н т
н е р о в н а г е
к т а р с у х
о й м а с с ы (ч и с л и т е л ь ),
ц е н т н е р о в н а г е к т а р к о р м о в ы х е д и н и ц (з н а м е н а т е л ь)
К у ль т у р т е х н и ч е с к о е с о с т о
я н и е, н а л и ч и е л е к а р с т в е н н ы х р а с т е н и й
Р е к ом е
н д а ц и т п о и с п о л ь з о в а н и ю, в и д с к о т а. Р е к о м е н д у е м ы е м е р о п р и я т и я п о у л у ч ш е н и ю
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
П С -1 А
Дерновиннозлаковые с разнотравьем,в отдельных случаях закустаренные и ополыненные, полынные, полынно-эфемеровые, полусухосолянковые, однолетнесолянковые (ковыли волосатик, сарептский, красноватый, Лессинговский; овсяница бороздчатая, пыреи пустынный, гребневидный; таволга зверобоелистая, караганы кустарник, крупноцветная; полыни Лерховская, полусухая, почти белая, лессинговидная, белоземельная, австрийская; зопник клубненосный, пижма тысячелистная, серпуха венценосная, подмаренник настоящий, тысячелистник обыкновенный, ферула татарская, лапчатка вильчатая, мятлик луковичный, кохия простертая, рогач сумчатый)
Светло-каштановые обычные, карбонатные, реже смытые, неполноразвитые, в отдельных случаях малоразвитые глинистые и суглинистые
15
1,7
3
6
5
5

433649
Мәдениет
11,0
2,2
14,0
15,5
1,397
2,379
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 20730,8 мың гектар жайылым қажет.1,397 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 3523 мал басы жайылады. 2,379мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда 401 мал басы жайылады
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
16,955
16,955
1,5
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықтық алқаптардың
жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, күні
К о нт у р л а р м е н с и п а т т а м а л а р н ө м і р і ( ж а қ
ш а і ш і н д е )
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
А л қ а п т үр і
К о нт у р д а ғ ы п а й ы з д ы қ қ а т ы н а с
А л аң ы, м ы ң г е к т а р
З ам ан а у и п а й д а л а н ы л у ы
Ж а л п ы т ү с і мд і л і к, г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (з е р т т е п- қ а р а у ж ы л ы )
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі:
құрғақ массаның гектарына центнерден,
азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын
протеиннің гектарына килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
Ш а б ы нд ы қ
Ш а б ы л а т ы н ж а й ыл ы м
к ө к т е м
ж а з
к ү з
қ ы с
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы),
азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Д а қ ы л д ы қ -т е х н и к а л ы қ ж а й -к ү й, д ә р і л і к ө с і м д і к т е р д і ң б а р-ж о ғ ы
П а й д а л а н у б о й ы н ш а ұ с ы н ы с т а р, м а л д ы ң т үр і.
Ж а қ с а р т у ж ө н і н д е ұ с ы н ы л ғ а н ш а р а л а р
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
ПС-1А
Дәнді алуаншөптермен, жекелеген жағдайларда бұталанған және жусандармен, жусанды, жусанды-эфемерлі, жартылайқұрғақсораңды, быржылдықсораңды (қылқан селеу, Сарепт, қызғылт, Лессинг қаулары, кәдімгі бетеге, шөл, тарақ бидайық, шайқурай тобылғы, бұта қараған, ірігүл қараған, Лерхов, құрғақ, Лессинг, ақшыл, тамыр, австрия жусандар, түйнекті әрем, мыңжапырақ түймешетен, тәжі түймебас, нағыз қызылбояу, кәдімгі мыңжапырақ, татар сасыры, айыр қазтабан, жуашықты қоңырбас, жатаған изен, қалталы ебелек)
Ашық-қоңыр, қарапайым, карбонатты, сирек шайылған, жартылай дамыған, кейде аз дамыған сазды және саздақты топырақтар
15
1,7
3
6
5
5

433649
Мәдениет
11,0
2,2
14,0
15,5
1,397
2,379
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 20,731 тысяч гектаров.3523 условных голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 1,397 тысяч гектаров, 401голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью 2,379 тысяч гектаров.
Таблица-5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
16,955
16,955
1,5
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Н ом ер а к о н т у р о в и о п и с а н и й ( с к о б к а х)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
В и д у г о д ь я
П р оц е н т у ч а с т и я в к о н т у р е
П л о щ а д
ь, т ы с
я ч г е к т а р о в
С о в р е м е нн о
е и с п о л ь з о в а н и е
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
Урожайность поедаемых растений на средний год: центнеров на гектар сухой массы, центнеров на гектар кормовых единиц, килограмм на гектар переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
с ен ок о с
К ос им о е п а с т б и щ а
в е сн а
л е т о
о с е н ь
з и м а
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель),
центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
К у л ь т у р т е х н и ч е с к о е с о с т о я н и е, н а л и ч и е л е к а р с т в
е н н ы х р а с
т ен и й
Р е к о м е н д а ц и и п о и с п о л ь з о в а н и ю, в и д с к о т а. Р е к о м е н д у е м ы е м е р о п р и я т и я п о у л у чш ен и ю
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Пс-1А
Дәнді алуан шөптермен, жекелеген жағдайларда бұталанған және жусандармен, жусанды, жусанды-эфемерлі, жартылайқұрғақсораңды, быржылдықсораңды (қылқан селеу, Сарепт, қызғылт, Лессинг қаулары, кәдімгі бетеге, шөл, тарақ бидайық, шайқурай тобылғы, бұта қараған, ірігүл қараған, Лерхов, құрғақ, Лессинг, ақшыл, тамыр, австрия жусандар, түйнекті әрем, мыңжапырақ түймешетен, тәжі түймебас, нағыз қызылбояу, кәдімгі мыңжапырақ, татар сасыры, айыр қазтабан, жуашықты қоңырбас, жатаған изен, қалталы ебелек)
Ашық-қоңыр, қарапайым, карбонатты, сирек шайылған, жартылай дамыған, кейде аз дамыған сазды және саздақты топырақтар
15
1,7
3
6
5
5

6,732
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 8,839 мың гектар жайылым қажет.
1,156 мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 1523 шартты мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
Жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
9,500
9,500
1,5
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи азықты қалқаптардың
Жіктемесі бойынша және түсінік сөз бойынша шифрлар, күні
К о нт у р л а р м е н с и п а т т а м а л а р н ө м і р і ( ж а қ ш а і ш і н д е )
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топырақ қабайланыстырылғанатауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
А лқ а п т ү р і
К о нт у р д а ғ ы п а й ы з д ы қ қ а т ы н а с
А л аң ы, м ы ң г е к т а р
З ам ан а у и п а й д а л а н ы л у ы
Ж а лп ы т ү с і м д і л і к , г е к т а р ы н а ц е н т н е р д е н (з е р т т е п -қ а р а у ж ы л ы )
Орташа жыл ішінде желінетін өсімдіктердің түсімділігі:
Құрғақ массаның гектарына центнерден,
Азық бірлігінің гектарына центнерден, қорытылатын
Протеиннің гектарына килограмм
Маусымдар бойынша жайылымдық азық
Ш аб ы нд ы қ
ш а б ы л а т ы н ж а й ыл ы м
к ө кт е м
ж а з
к ү з
қ ы с
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарынацентнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаныңгектарынацентнерден (алымы),
Азық бірлігінің гектарынацентнерден (бөлгіш)
Д а қ ы л д ы қ -т е х н и к а л ы қ ж а й- к ү й, д ә р і л і к ө с і м д і к т е р д і ң б а р-ж о ғ ы
П а й д а л а н у б о й ы н ш а ұ с ы н ы с т а р, м а л д ы ң т ү р і.
Ж а қ с а р т у ж ө н і н д е ұ с ы н ы л ғ а н ш а р а л а р
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
П с - 1 А
Дәнді алуаншөптермен, жекелеген жағдайларда бұталанған және жусандармен, жусанды, жусанды-эфемерлі, жартылайқұрғақсораңды, быржылдықсораңды (қылқан селеу, Сарепт, қызғылт, Лессинг қаулары, кәдімгі бетеге, шөл, тарақ бидайық, шайқурай тобылғы, бұта қараған, ірігүл қараған, Лерхов, құрғақ, Лессинг, ақшыл, тамыр, австрия жусандар, түйнекті әрем, мыңжапырақ түймешетен, тәжі түймебас, нағыз қызылбояу, кәдімгі мыңжапырақ, татар сасыры, айыр қазтабан, жуашықты қоңырбас, жатаған изен, қалталы ебелек)
Ашық-қоңыр, қарапайым, карбонатты, сирек шайылған, жартылай дамыған, кейде аз дамыған сазды және саздақты топырақтар
15
1,7
3
6
5
5

6,732
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 8,839 тысяч гектаров. 1523 условных голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 1,156 тысяч гектаров.
Таблица-5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
9,500
9,500
1,5
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Класси фикации прир одных корм овых угодий
Н о м е р а к о н т у р о в и о п и с а н и й ( с к о б к а х)
Назв ание типов (разн остей, моди фикаций) природных кормовых угодий с при урочен ностью их к рельефу, почвам. Назва ние прочих угодий и земель
В и д у г о д ь я
П р о ц е н т у ч а с т и я в к о н т у р е
П л о щ а д ь, т ы с я ч г е к т а р о в
С о в р е м е н н о е и с п о л ь з о в а н и е
В а л о в а я у р о ж а й н о с т ь, ц е н т н е р о в н а г е к т а р (г о д о б с л е д о в а н и
я)
Урожа йность поеда емых расте ний на сред ний год: центн еров на гектар сухой массы, центн еров на гектар корм овых единиц, килог рамм на гектар перева римого прот еина
пастбищных кормов по сезонам
с е н о к о с
К ос и м о е п а с т б и щ а
в е сн а
л е т о
о с е н ь
з и м а
Расч етная урожа йность по контуру: цент неров на гектар сухой массы (числ итель), цен тнеров на гектар корм овых единиц (знаме натель)
Кормо запас по кон туру: цент неров на гектар сухой массы (числ итель),
цент неров на гектар корм овых единиц (знаме натель)
К у л ь т у р т е х н и ч е с к о е с о с т о я н и е, н а
л и ч
и е л е к а р с т
в е н н ы х р а с т е н и й
Р е к о м е н д а ц и и п о и с п о л ь з о в а н и ю, в
и д с к о т а. Р е к о м е н д у е м ы е м е р о п р и я т и я п о у л у ч ш е н и ю
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Пс-1А
Дерновин нозл
аковые с разнот равьем,в отдельных случаях закуста ренные и ополы ненные, полы нные, полынно-эфем еровые, полу сухос олян ковые, одноле несол янковые (ковыли волосатик, сареп тский, красно ватый, Лессин говский; овсяница бороз дчатая, пыреи пусты нный, гребне видный; таволга звероб оелистая, караганы кустарник, крупно цветная; полыни Лерх овская, полусухая, почти белая, лессин говидная, белозе мельная, австри йская; зопник клубн еносный, пижма тысяче листная, серпуха венценосная, подма ренник настоящий, тысяче листник обыкн овенный, ферула татарская, лапчатка вильчатая, мятлик луко вичный, кохия прост ертая, рогач сумчатый)
Светло-кашта новые обычные, карбо натные, реже смытые, неполн ораз витые, в отдел ьных случаях малор азвитые глини стые и сугли нистые
15
1,7
3
6
5
5