"Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 189 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның Маңғыстау облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің орынбасары Қ.Ж. Құлжановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі Н. Қилыбай
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы "23" қыркүйектегі
№ 189 қаулысымен бекітілген
"Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Маңғыстау облысы аумағында жер қатынастары және жер қойнауын пайдалану салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление земельных отношений Мангистауской области"
Постановление акимата Мангистауской области от 23 сентября 2024 года № 189
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление земельных отношений Мангистауской области".
2. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Мангистауской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копий в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Мангистауской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Мангистауской области Кульджанова К.Д.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области Н. Килыбай
Утверждено
постановлением акимата
Мангистауской области
от "23" сентября 2024 года № 189
Положение о государственном учреждении "Управление земельных отношений Мангистауской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений и недропользования на территории Мангистауской области.
2. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, Земельным Кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании", актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, 130000, Ақтау қаласы, 23 шағын аудан, 41 ғимарат.
9. Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде; государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области".
10. Осы Ереже "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады. Ережеге өзгерістер толықтырулар енгізу Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулысы бойынша жүргізіледі.
11. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер, егер заңнамады өзгеше белгіленбесе, облыстық бюджеттің кірісіне жіберіледі.

3. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" выступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Мангистауская область, 130000, город Актау, 23 микрорайон, 41 здание.
9. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке: "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области". Внесение изменений и дополнений в Положение производится по постановлению акимата Мангистауской области.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" осуществляется из областного бюджета.
12. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Мангистауской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области".
Если государственному учреждению "Управление земельных отношений Мангистауской области", законодательными актами представлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляюся в доход областного бюджета.

13. Жұмыс режимі "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесімен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес дербес анықталады.
2 – тарау. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы жер қатынастарын реттеу саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты жүргізу, белгіленген тәртіп пен жер қатынастары, жер қойнауын пайдалану салаларындағы функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
15. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері:
1) облыстың жергілікті атқарушы органының жер қойнауын пайдалану мақсаттары, магистральдық құбыржолдарды, мұнай және газ өңдеу объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді салу (реконструкциялау) үшін, индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің индустриялық-инновациялық жобалары, инвестициялық басым жобаларды Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес іске асыру, жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін жер учаскелерін беру жөніндегі, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындары табылған кезде және оларды игеру үшін, магистральдық құбыржолдарды салу (реконструкциялау), жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін жер учаскелерін мемлекет мұқтажына иеліктен шығару жөніндегі ұсыныстарын және шешімдерінің жобаларын дайындау;
2) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) облыстың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік ғылыми-зерттеу ұйымдары мен олардың тәжірибе шаруашылықтарына, сондай-ақ мемлекеттік тұқым өсіру шаруашылықтары мен асыл тұқымды мал зауыттарына жер учаскелерін беру жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
4) аумақтық сулар алып жатқан жер учаскелерін жасанды ғимараттар салу үшін беру жөніндегі облыстың жергілікті атқарушы органының ұсыныстарын және шешімдерінің жобаларын дайындау;
5) облыстың жергілікті атқарушы органының қоғаныс және ұлттық қауіпсіздік мұқтажы үшін жер учаскелерін беру және алып қою жөніндегі ұсыныстарын және шешімдерінің жобаларын дайындау;
6) жерді резервте қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
7) өз құзыреті шегінде мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;

13. Режим работы определяется государственным учреждением "Управление земельных отношений Мангистауской области" самостоятельно в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Миссия, основные задачи, функции и права государственном учреждении "Управление земельных отношений Мангистауской области"
14. Миссией государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" являются проведение единой государственной политики в области регулирования земельных отношениий, осуществление функций в области земельных отношений, в сефере недропользования в установленном порядке.
15. Основными задачами государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" являются:
1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков для целей недропользования, строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, обьектов переработки нефти и газа, обьектов по использованию возобновляемых источников энергии, для индустриально-инновационных проектов субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализации инвестиционных приоритетных проектов в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, от создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, а также по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд при обнаружении и под разработку месторождений полезных ископаемых, для строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения;
2) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
3) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков государственным научно-исследовательским организациям и их опытным хозяйствам, а также государственным семеноводческим хозяйствам и племенным заводам;
4) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений;
5) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению и изъятию земельных участков для нужд обороны и национальной безопасности;
6) подготовка предложений по резервированию земель;
7) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством, в пределах компетенции;

8) өз құзыреті шегінде жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
9) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
10) облыстың жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
11) өз құзыреті шегінде жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
12) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
13) өз құзыреті шегінде жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасады және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
14) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың деректері негізінде облыстың жер балансын жасау;
15) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 71-бабына сәйкес облыстың жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беру жөнінде ұсыныстар дайындау;
16) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
17) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
18) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 45 бабына сәйкес Жер қойнауын пайдалану құқығының және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуына рұқсат беру тәртібі жөніндегі мәмілелерді тіркеу;
19) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды және гидроқұрылыстарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде жер қойнауын пайдалану құқығына рұқсат беру;
20) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге және барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттардың орындалуын және қолданысының тоқтатылуын қамтамасыз ету;
21) кең таралған пайдалы қазбаларды барлау мен өндіруге және барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттардың қолданысын қайта бастау туралы шешімдер қабылдау;
22) кең таралған пайдалы қазабаларды және барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану бойынша келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру;
23) жер қойнауын пайдаланушылар жөнінде сараптамалық материалдар дайындау және ұсыныстар мен тапсырмаларды орындау шараларын алу;

8) определение делимости и неделимости земельных участков в пределах компетенции;
9) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
10) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель области;
11) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов) в пределах компетенции;
12) проведение экспертизы проектов и схем областного, городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
13) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования в пределах компетенции и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
14) составление баланса земель области на основании данных районов, городов областного значения;
15) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом области на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года;
16) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
17) утверждение земельно-кадастрового плана;
18) регистрация сделок согласно порядку выдачи разрешения на переход права недропользования и (или) объектов, связанных с правом недропользования в соответствии со статьей 45 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) по общераспространенным полезным ископаемым;
19) выдача разрешения на право недропользования при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и гидросооружений;
20) обеспечение исполнения и прекращения действия контрактов на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых и строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;
21) принятие решений о возобновлении действия контрактов на разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых и строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;
22) осуществление мониторинга и контроля за исполнением контрактных обязательств по общераспространенным полезным ископаемым и строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;
23) подготовка аналитических материалов по недропользователям и принятие мер по исполнению предложений и поручений;

24) жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі зерттеу немесе жұмыс нәтижелерін қабылдау комиссиясын құру (ішкі бұйрықпен);
25) жер қойнауын пайдалану объектілерін жою немесе консервациялау жобаларын қарау, жұмыс тобының құрамына қатысу, объектілерді келісу және қабылдау;
26) құрылыс учаскесі астындағы пайдалы қазбалардың жоқ немесе оның аз мөлшерде екендігі туралы қорытынды дайындау;
27) пайдалы қазбалар жинақталған жерлерде жерасты құрылыстарын орналастыруға рұқсат беру;
28) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу және кен іздеушілік үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру;
29) жер қойнауын пайдаланушылардың кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған, кен іздеушілікке арналған лицензиялар шарттарын сақтауына бақылау жасау және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуге және кен іздеушілікке бақылау жасау;
30) жер қойнауын пайдаланушылардың кен іздеушілікке арналған лицензияда және осы Кодексте көзделген кен іздеушілік шарттарын сақтауына бақылау жасау;
31) Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін мемлекеттік меншіктегі жер учаскелеріне құқықтар беру және оларды резервке қою;
32) жер учаскесіне құқықтарды осы Кодекстің 108-бабына сәйкес жасалатын жер қойнауы учаскесін сенімгерлік басқару шарты негізінде сенімгерлік басқарушыға қайта ресімдеу;
33) берілген кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензиялар және кен іздеушілікке арналған лицензиялар туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету;
34) - жер учаскесін беру және өзге де жер қатынастары мәселелерін қарау жөніндегі облыстық комиссиясының;
- облыста кеңінен таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сарапшылық комиссиясының алдын ала құжаттарын дайындау және отырыстарын ұйымдастыру;
35) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесін цифрландыруды жүзеге асыру бойынша шаралар қабылдау;
36) жұмылдыру дайындығы іс-шараларын ұйымдастыру, жоспарлау және орындауды қамтамасыз ету;
37) Қазақстан Республикасының заңнамасымен "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру болып табылады.
16. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі оған жүктелген міндеттерге сәйкес заңнамамен белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жатқызылған облыс әкімі шешімдерінің, өкімдерінің және (немесе) облыс әкімдігі қаулыларының жобасын дайындауға қатысуға;

24) создание комиссии по приемке результатов обследования или работ по ликвидации последствий недропользования (внутренним приказом);
25) рассмотрение проектов ликвидации или консервации объектов недропользования, участие в составе рабочей группы, согласование и принятие объектов;
26) подготовка заключений об отсутствии или незначительности полезных ископаемых под земельным участком, предназначенных для строительства;
27) выдача разрешений для строительства подземных сооружений в местах расположения полезных ископаемых;
28) предоставляет права недропользования для проведения операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых и старательства;
29) контролирует соблюдения недропользователями условий лицензий на добычу общераспространенных полезных ископаемых, на старательство и государственного контроля за проведением операций по добыче общераспространенных полезных ископаемых, старательства;
30) контролирует соблюдения недропользователями условий старательства, предусмотренных лицензией на старательство и Кодекса;
31) предоставляет права и резервирования земельных участков, находящихся в государственной собственности, в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан для целей недропользования;
32) переоформляет права на земельный участок на доверительного управляющего на основании договора доверительного управления участком недр, заключаемого в соответствии со статьей 108 Кодекса;
33) обеспечивает доступ к информации о выданных ими лицензиях на добычу общераспространенных полезных ископаемых и лицензиях на старательство;
34) организация заседании комиссии и подготовка предварительных документов:
- областной комиссии по рассмотрению предоставления земельных участков и иных вопросов земельных отношений;
- экспертной комиссии по вопросам недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых в области.
35) принятие мер по осуществлению цифровизации государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";
36) принятие мер по организации, планированию и обеспечению выполнения мероприятий мобилизационной подготовки;
37) осуществление иных функций, возлагаемых на государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" законодательством Республики Казахстан.
16. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" в соответствии с возложенными на него задачами в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) участвует в подготовке проектов решений, распоряжений акима области и (или) постановлений акимата области по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";

2) белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан өз функцияларын орындау үшін қажетті ақпарат сұратуға және алуға, сондай-ақ басқа мемлекеттік органдарға ақпарат беруге;
3) қажетіне қарай мүдделі мемлекеттік органдардың, өзге де ұйымдардың, лауазымды тұлғалардың және азаматтардың қатысуымен жер қатынастарын реттеу, жер ресурстарын және жер пайдаланудың өзекті мәселелері бойынша кеңестер өткізуге және ұсынымдық сипаттағы шешімдер қабылдайды;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асырады.
17. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің міндеттері:
1) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндірмелер беру;
2) бұл жөнінде заңды және жеке тұлғалар ресми сұраныс жасаған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама аясында қажетті материалдар мен ақпаратты беру;
3) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің әкімшілік мемлекеттік қызметшілерінің этика нормаларының сақталуын қамтамасыз ету;
4) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін өзге де міндеттерді орындау.
3-тарау. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
18. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
19. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысын облыс әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
21. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының өкілеттігі:
1) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басқарады;
2) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін анықтайды;

2) в установленном порядке запрашивает и получает от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для выполнения своих функций, а также предоставляет информацию другим государственным органам;
3) по мере необходимости проводит совещания и принимает решения рекомендательного характера по актуальным вопросам регулирования земельных отношений, использования земельных ресурсов и недропользования с участием представителей заинтересованных государственных органов, иных организаций, должностных лиц и граждан;
4) осуществляет иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
17. Обязанности государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области":
1) давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";
2) представлять необходимые материалы и информацию в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом юридических и физических лиц;
3) обеспечивать соблюдение сотрудниками государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" норм этики административных государственных служащих;
4) выполнять иные обязанности, входящие в компетенцию государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области".
Глава 3. Организация деятельности государственном учреждении "Управление земельных отношений Мангистауской области"
18. Руководство государственным учреждением "Управление земельных отношений Мангистауской области" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" задач и осуществление им своих функций.
19. Руководитель государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом области.
20. Руководитель государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области":
1) организует и руководит работой государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" ;
2) определяет обязанности и полномочия работников государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";

3) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне тәртіптік жазалар береді және көтермелеу шараларын қолданады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұйрықтар шығарады;
6) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат кестесін бекітеді;
7) барлық мемлекеттік органдарда және ұйымдарда "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
8) ерлер мен әйелдерді басшылық қызметке ұсыну кезінде гендерлік теңгерімнің сақталуын қамтамасыз етеді;
9) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілердің, бағдарламалар мен басқа да құжаттар жобаларының әзірлену барысын бақылайды;
10) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша есептік материалдарды дайындау жөніндегі жұмысты бақылайды;
11) белгіленген тәртіппен қаржылық-экономикалық және шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бюджеттік қаражаттардың ұтымды және мақсатты пайдалануын бақылайды;
12) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметінде заңдылықтың, шарттық және қаржылық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді;
13) "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіндегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа жеке жауапты болады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
22. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
23. Басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4-тарау. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
24. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
25. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

3) назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры по поощрению сотрудников государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";
5) в соответствии с законодательством Республики Казахстан издает приказы;
6) утверждает структуру и штатное расписание государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";
7) представляет интересы государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" во всех государственных органах и организациях;
8) обеспечивает соблюдение гендерного баланса при выдвижении мужчин и женщин на руководящие должности;
9) контролирует ход разработки нормативных правовых и правовых актов, проектов программ и других документов по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";
10) контролирует работу по подготовке отчетных материалов по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";
11) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое использование бюджетных средств;
12) обеспечивает соблюдение законности, договорной и финансовой дисциплины в деятельности государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области";
13) несет персональную ответственность за работу по противодействию коррупции в государственном учреждении "Управление земельных отношений Мангистауской области";
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
23. Руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области"
24. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
25. Имущество государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

26. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
27. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасын қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Маңғыстау облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату заңнама талаптарына сәйкес Маңғыстау облысы әкімдігімен жүзеге асырылады.

26. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление земельных отношений Мангистауской области", относится к областной коммунальной собственности.
27. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Мангистауской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация Управление земельных отношений Мангистауской области
28. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление земельных отношений Мангистауской области" осуществляется акиматом Мангистауской области в соответствии с требованием законодательства.