"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 194 қаулысы
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Құықтық актілер туралы" заңдарына сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның Маңғыстау облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулыны ресми жарияланғанынан кейін Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысы М.С. Әбдіқадыровқа жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі Н. Қилыбай
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2024 жылғы "23" қыркүйектегі
№ 194 қаулысына қосымша
"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Маңғыстау облысы әкімдігінің және әкімінің қызметiн ұйымдық-құқықтық, ақпараттық-талдау және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етудi жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области
Постановление акимата Мангистауской области от 23 сентября 2024 года № 194
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О государственном имуществе", "О правовых актах" акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "аппарат акима Мангистауской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Мангистауской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копий в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Мангистауской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" Абдыкадирова М.С.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области Н. Килыбай
Приложение
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "23" сентября 2024 года
№ 194
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима Мангистауской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим организационно-правовое, информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности акимата и акима Мангистауской области.
2. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. "Маңғыстау облысы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, 130000, Ақтау қаласы, 14 шағын аудан, 1 ғимарат.
9. Толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области".
10. Осы Ереже "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулысымен жүргізіледі.
Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тіркеледі.
11. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
13. Егер "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер облыстық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
14. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің жұмыс тәртібі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
15. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің миссиясы мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін арттыруға бағытталған Маңғыстау облысы әкімдігінің және әкімінің қызметін қамтамасыз ету болып табылады.

4. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан. 7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области": 130000, Республика Казахстан, Мангистауская область, город Актау, 14 микрорайон, дом 1.
9. Полное наименование:
на государственном языке: "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области". Внесение изменений и дополнений в Положение производится по постановлению акимата Мангистауской области. Внесенные изменения и дополнения в Положение регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" осуществляется из областного бюджета.
12. Государственному учреждению "Аппарат акима Мангистауской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области".
13. Если государственному учреждению "Аппарат акима Мангистауской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход областного бюджета.
14. Режим работы государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" регулируется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
15. Миссией государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" является обеспечение деятельности акимата и акима Мангистауской области, нацеленной на повышение эффективности системы государственного управления.

16. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері Маңғыстау облысының әкімдігі мен әкімнің қызметін қамтамасыз ету болып табылады.
17. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
Маңғыстау облысы әкімдігінің регламентiн сақтауды қамтамасыз ету;
облыс әкімдігінің отырыстарында қарау үшін тоқсан сайынғы мәселелердің тізбесін дайындау;
облыстық басқармалар мен жергілікті атқарушы органдардың әзірлеген облыс әкімдігі қаулыларының, облыс әкімі шешімдері мен өкімдерінің жобаларын құқықтық сараптау;
Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің, Қазақстан Республикасының Президенті, Үкіметі, Премьер-Министрінің актілері мен тапсырмаларының, әкімдік қаулылары мен хаттамалық тапсырмаларының, облыс әкімінің шешімдері мен өкімдерінің орындалу барысы туралы облыс әкімін жүйелі түрде хабардар ету, олардың орындалуына бақылауды қамтамасыз ету;
облыс әкімдігінің отырыстарын, облыс әкімі мен оның орынбасарлары өткізетін кеңестерін, кездесулер мен сапарларын, басқа да іс-шараларын ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, консультативтік және материалдық - техникалық жағынан қамтамасыз ету;
облыс әкімдігінің отырысына материалдарды дайындау;
қалалық және аудандық атқарушы органдарының қызметін үйлестіру, олардан Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары мен өкімдерінің, облыс әкімдігі қаулыларының және облыс әкімі шешімдерінің орындалуы туралы ақпаратты уақытылы алу;
облыс әкімінің бұқаралық ақпарат құралдарымен байланысын қамтамасыз ету;
облыс әкімінің қызметін құқықтық жағынан қамтамасыз етуге және өзге де мәселелерін шешуге қатысу;
облыстағы әлеуметтік-экономикалық жағдай туралы жұртшылық пікірін зерделеу, экономика мен қоғамдық өмірдегі жағымсыз құбылыстарды қорыту және оның алдын алу мен еңсеру жөнінде ұсыныстар дайындау;
облыс әкімі тағайындайтын лауазымдар тізбесіне кіретін кадрлардың сапалық құрамына және қозғалысына талдау жүргізу;
"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің, облыстық бюджеттен қаржыландырылатын облыстық атқарушы органдарының "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалауды ұйымдастыру;
бірыңғай конкурстық, тәртіптік және кадр мәселелері жөніндегі өзге де комиссиялардың қызметін ұйымдастыру;
кадрлардың тағылымдамадан өтуін, тәлім алуын, оларды даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
қызметтік құжаттарды қарау;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
азаматтарды және заңды тұлғалардың өкiлдерiн, оның iшiнде "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерiн жеке қабылдауды ұйымдастыру;
облыс әкімдігі мен әкімінің қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету және қызмет көрсету, іс қағаздарын жүргізу, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес әкімдікке келіп түсетін хат-хабарларды өңдеу;
мемлекеттік тілдің кеңінен қолданылуына, іс жүргізу қағидаларының сақталуына, жұмыс стилі мен әдістерін жақсартуға бағытталған шаралар қабылдау;
"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіндегі құпиялық тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету, "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің, облыс әкімі тағайындайтын басқа да лауазымды тұлғалардың құпия құжаттарды пайдалануға рұқсат беруге арналған материалдарды ресімдеу;
құжат айналымын жетілдіру және жаңа ақпараттық технологияларды енгізу;
қолданыстағы ақпараттық жүйелерді басқару бойынша облыс әкімі сайтының жай-күйіне және оған орналастыру үшін ақпараттың уақытында келіп түсуіне әкімшілік бақылауды жүзеге асыру;
"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің цифрландыру және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша тиісті шаралар қабылдау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ішкі мемлекеттік аудитты жүзеге асыру;
облыс әкімінің терроризм және экстремизмнің профилактикасының мәселелері бойынша қызметін қамтамасыз ету;
"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат, кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссиялардың жұмысын үйлестіру;
мемлекеттік ақпараттық саясатты ілгерілету бойынша жағдайлар жасау;
өңірдегі мемлекеттік ақпараттық саясатты тиімді іске асыруды қамтамасыз ету және оның ішінде әдістемелік қолдау;
мемлекеттік органдардың ақпараттық жұмысы серіктестігінің тиімді тетіктерін құру, мемлекеттік органдар мен бұқаралық ақпарат құралдарының өзара тиімді іс-қимылына жағдай жасау, сонымен бірге, жаһанданудың барлық замануи тәуекелдері мен сын-тергеуріндерін ескере отырып, Қазақстандықтардың рухани құндылықтарын жаңғырту болып табылады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.

16. Основными задачами государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" является обеспечение деятельности акимата и акима Мангистауской области.
17. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляет следующие функции:
обеспечение соблюдения Регламента акимата Мангистауской области;
подготовка ежеквартального перечня вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата области;
правовая экспертиза проектов постановлений акимата области, решений и распоряжений акима области, подготовленных областными управлениями и местными исполнительными органами;
систематическое информирование акима области о ходе выполнения законодательных актов Республики Казахстан, актов и поручений Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, постановлений и протокольных поручений акимата, решений и распоряжений акима области, обеспечение контроля за их исполнением;
информационно-аналитическое, организационное-правовое и материально-техническое обеспечение заседаний акимата области, совещаний, встреч и визитов, других мероприятий, проводимых акимом области и его заместителями;
подготовка материалов на заседание акимата области; координация деятельности городских и районных исполнительных органов, своевременное получение от них информации о выполнении Указов Президента Республики Казахстан, постановлений и распоряжений Правительства Республики Казахстан, постановлений акимата области и решений акима области;
обеспечение связи акима области со средствами массовой информации; участие в правовом обеспечении и решении иных вопросов деятельности акима области;
изучение общественного мнения о социально-экономическом положении в области, обобщение и подготовка предложений по предупреждению и преодолению негативных явлений в экономике и общественной жизни;
проведение анализа качественного состава и движения кадров, входящих в перечень должностей, назначаемых акимом области;
организация работы по оценке деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области", областных исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета;
организация деятельности единой конкурсной, дисциплинарной и иных комиссий по кадровым вопросам;
организация стажировки, наставничества, учебы, подготовки, переподготовки кадров и повышение квалификации;
рассмотрение служебных документов;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц;
организация личного приема граждан и представителей юридических лиц, в том числе работников государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области";
документационное обеспечение и обслуживание деятельности акимата и акима области, ведение делопроизводства, обработка корреспонденции, поступающей в акимат, в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан;
принятие мер, направленных на широкое использование государственного языка, соблюдение правил делопроизводства, улучшение стиля и методов работы;
обеспечение соблюдения режима секретности в государственном учреждении "Аппарат акима Мангистауской области", оформление материалов на допуск к секретным документам сотрудников государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области", других должностных лиц, назначаемых акимом области;
совершенствование документооборота и внедрение новых информационных технологий;
осуществление административного контроля по управлению действующими информационными системами, за состоянием сайта акима области и своевременным поступлением информации для его размещения;
принятие соответствующих мер по обеспечению цифровизации и информационной безопасности государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области";
осуществление внутреннего государственного аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обеспечение деятельности акима области по вопросам профилактики терроризма и экстремизма;
обеспечение информационной безопасности государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области";
координация работ комиссий по делам женщин и семейно-демографической политике, по делам несовершеннолетних и защите их прав;
создание условий по продвижению государственной информационной политики;
обеспечение эффективной реализации государственной информационной политики в регионе, в том числе методическая поддержка;
создание эффективного механизма кооперации информационной работы государственных органов, условий для эффективного взаимодействия государственных органов и средств массовый информации, модернизация духовных ценности казахстанцев с учетом всех современных рисков и критических ситуаций глобализации;
осуществление иных функций, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.

18. Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі өз функцияларын жүзеге асыру үшін өз құзыреті шегінде:
облыс әкімдігінің және әкімінің, "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құзырына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан және жеке тұлғалардан ақпарат, құжаттар мен өзге де материалдарды сұратуға және алуға;
"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің жүргізуіне жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасуға;
облыстық басқармалар мен жергілікті атқарушы органдардың әзірлеген облыс әкімдігі қаулыларының, облыс әкімі шешімдері мен өкімдерінің жобаларына құқықтық сараптауды жүзеге асыруға;
оқшауланған мүлікке жедел басқару құқығына ие болуға;
мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтарды иеленуге және жүзеге асыруға;
құрылтай құжаттарында көзделген мақсаттар мен міндеттерді жүзеге асыруға қаражатты пайдалануға;
өз құзыреті шегінде барлық жергілікті мемлекеттік органдардың ақпараттық деректер қорын пайдалануға;
кедергісіз жергілікті атқарушы органдардың, облыстық басқармалардың және бағынысты ұйымдардың объектілеріне, ғимараттарына кіруге құқылы;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың функциялары мен штат кестелерін талдауды жүзеге асырады,олардың штат санын өзгерту бойынша ұсыныстар енгізеді;
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3-тарау. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
19. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
20. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыс әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
21. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
22. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысы өз өкілеттіктерін жүзеге асыру мақсатында мынадай функцияларды орындайды:
аппаратқа жүктелген мақсаттарды іске асыруды ұйымдастырады;
өз құзыреті шегінде аппараттың құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
аппараттың құрылымы мен штат кестесін, оның құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
аппараттың "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін мемлекеттік лауазымдарға тағайындайды және мемлекеттік лауазымдардан босатады;
аппараттың тәртіптік және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, аппараттың мемлекеттік қызметшілерін іссапарға жіберу, оларға демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, оларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар белгілеу мәселелерін шешеді;
еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, аппараттың мемлекеттік қызметшілерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелерін шешеді;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
облыстың жергілікті атқарушы және өкілді органдары қабылдаған шешімдердің орындалу барысын бақылайды;
Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

18. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" для осуществления своих функций имеет право в пределах своей компетенции:
запрашивать и получать у государственных органов, иных организаций и физических лиц информацию, документы и иные материалы по вопросам, относящимся к компетенции акимата и акима области, государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области";
вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области";
осуществлять правовую экспертизу проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима области, разработанных областными управлениями и местными исполнительными органами;
иметь на праве оперативного управления обособленное имущество; приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права;
использовать средства на осуществление целей и задач, предусмотренных в учредительных документах;
пользоваться информационными банками данных всех местных государственных органов в пределах компетенции;
беспрепятственно посещать объекты, помещения местных исполнительных органов, областных управлений и подведомственных организаций;
осуществляет анализ функций и штатных расписаний местных исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, вносит предложения по изменению их штатной численности.
осуществлять иные права, необходимые для реализации основных задач и функций государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области", в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности государственного органа
19. Руководство государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарата акима задач и осуществление им своих функций.
20. Руководитель государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом области в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Руководитель государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан
22. В целях реализации своих полномочий руководитель государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" выполняет следующие функции:
организует реализацию целей, возложенных на аппарат; организует, координирует и контролирует деятельность структурных подразделений аппарата в пределах своей компетенции;
утверждает структуру и штатное расписание аппарата, положение о его структурных подразделениях;
назначает на государственные должности и освобождает от государственных должностей административных государственных служащих корпуса "Б" аппарата;
осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной и конкурсной комиссий аппарата;
осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины; решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, установления надбавок государственным служащим аппарата, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц; решает вопросы дисциплинарной ответственности государственных служащих аппарата, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц; обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции; контролирует ход исполнения решений, принятых местными исполнительными и представительными органами области;
осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

23. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
24. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген функцияларды орындау үшін оның құрамында бөлімдер және (немес) құрылымдық бөлімшелер құрылады.
Құрылымдық бөлімшелер осы Ереженің және оны "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрығымен бекітілетін бөлімдер және (немесе) құрылымдық бөлімшелер туралы ережелердің негізінде іс-қимыл жасайды.
4-тарау. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
25. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
26. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
27. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Маңғыстау облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
"Маңғыстау облысы әкімдігінің Іс басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
"Қоғамдық коммуникация орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
____________________________________________

23. Руководитель государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
24. Для выполнения возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" функций в его составе образуются отделы и (или) структурные подразделения.
Структурные подразделения действуют на основании настоящего Положения и положений об отделах и (или) структурных подразделений, которые утверждаются приказом руководителя государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области".
Глава 4. Имущество государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области"
25. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
26. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима Мангистауской области", относится к коммунальной собственности.
27. Государственное учреждение "Аппарат акима Мангистауской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области"
28. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Аппарат акима Мангистауской области" и его ведомств
Коммунальное государственное учреждение "Управление делами акимата Мангистауской области";
коммунальное государственное учреждение "Центр общественных коммуникаций".
________________________________________