Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру туралы
Түркістан облысы Сайрам ауданы әкiмдiгiнiң 2024 жылғы 21 мамырдағы № 172 қаулысы. Күші жойылды - Түркістан облысы Сайрам ауданы әкiмдiгiнiң 2024 жылғы 20 маусымдағы № 243 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облысы Сайрам ауданы әкiмдiгiнiң 20.06.2024 № 243 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына және "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы №263 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №32941 тіркелген) сәйкес, аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1."Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі төмендегі коммуналдық мемлекеттік мекемелерге бөлу жолымен қайта ұйымдастырылсын:
1)"Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Белсенді ұзақ өмір орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
2. "Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ережесі осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес жаңа тақырыпта бекітілсін.
3. "Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ережесі осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
4. "Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Белсенді ұзақ өмір орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ережесі осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
5. Осы қаулының 1-тармағында көрсетілген коммуналдық мемлекеттік мекемелерді заңнамада белгіленген тәртіппен әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдансын.

О реорганизации коммунального государственного учреждения "Центр социального обслуживания" отдела занятоси и социальных программ Сайрамского района
Постановление акимата Сайрамского района Туркестанской области от 21 мая 2024 года № 172. Утратило силу постановлением акимата Сайрамского района Туркестанской области от 20 июня 2024 года № 243
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Сайрамского района Туркестанской области от 20.06.2024 № 243 (вводится в действие после дня его первого официального).
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Социальным кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" и приказом заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года№263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №32941) акимат Сайрамского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать коммунальное государственное учреждение "Центр социального обслуживания" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района" путем разделения на следующие коммунальные государственные учреждения:
1) коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района";
2) коммунальное государственное учреждение "Центр активного долголетия" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района".
2. Утвердить положение коммунального государственного учреждения "Центр социального обслуживания" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района" в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
3. Утвердить положение коммунального государственного учреждения "Центр поддержки семьи" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района" согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Утвердить положение коммунального государственного учреждения "Центр активного долголетия" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района" согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
5. Принять в установленном законодательном порядке меры по обеспечению государственной регистрации в органах юстиции коммунальных государственных учереждений, указанных в пункте 1 настоящего постановления.

6. Осы қаулының 1-тармағындағы коммуналдық мемлекеттік мекемелерді бөлу балансы 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Ш.Убайдуллаевқа жүктелсін.
Аудан әкімі А.Сәбитов
Сайрам ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 21 мамырдағы
№ 172 қаулысына 1-қосымша
Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі функцияларын жүзеге асыру үшін мекеме ұйымдық құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес ұйым болып табылады.
2. Осы ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 01 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық – педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Заңына, "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы премьер-министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығына және басқа қолданыстағы заңнамалық актілерге сәйкес құрастырылды.
3. Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (ары қарай - "мекеме") жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын коммерциялық емес ұйым болып табылады.
4. Мемлекеттік мекеменің меншік түрі: Коммуналдық.
5. Мемлекеттік мекеме Сайрам ауданы әкімдігінің 2010 жылғы 09 тамызындағы №655 қаулысымен құрылды.
6. Мемлекеттік мекеменің құрылтайшысы – Сайрам ауданының әкімдігі болып табылады.
7. Тиісті саланың уәкілетті органы, сондай-ақ оған байланысты мемлекеттік мекеменің мүлкіне қатысты құқық субъектісінің функцияларын жүзеге асыратын орган "Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі болып табылады.
8. Мемлекеттік мекеменің тұрған жері:Қазақстан Республикасы,Түркістан облысы, 160800, Сайрам ауданы Алаш ауылы, Б. Қыстаубаева көшесі №8А.

6. Утвердить разделительный баланс коммунальных государственных учереждений указанных в пункте 1 настоящего постановления согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
7. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Убайдуллаева Ш.
Аким района А.Сабитов
Приложение 1 к постановлению
акимата Сайрамского района
от 21 мая 2024 года № 172
Положение Коммунального государственного учреждения "Центр социального обслуживания" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района
1. Общие положения
1. Для осуществления функций коммунальное государственное учреждение "Центр социального обслуживания" отдела занятости и социаьлных программ Сайрамского района является некоммерческой организацей, обладающей статусом юридического лица, созданной в организационно-правовой форме учреждения.
2. Настоящее Положение разработано в соответствии с "Гражданским кодексом" Республики Казахстан, "Социальном кодексом" Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 01 марта 2011 года "О государственном имуществе", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан " О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями от 11 июля 2002 года №343", приказом заместителя премьер-министра Республики Казахстан - Министра труда и социальной защиты населения от 29 июня 2023 года № 263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения", и другими действующими законодательными актами.
3. Коммунальное государственное учреждение "Центр социального обслуживания" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района, именуемое в дальнейшем "учреждение", является некоммерческой организацией, финансируемая из местного бюджета.
4. Вид государственного учреждения: Коммунальное
5. Государственное учреждение создано постановлением Акимата Сайрамского района от 09 августа 2010 года №655.
6. Учредителем государственного учреждения является акимат Сайрамского района.
7. Уполномоченным органом соответствующей отрасли, а также органом, осуществляющим по отношению к нему функции субьекта права в отношении имущества является "Отдел занятости и социальных программ Сайрамского района".
8. Место нахождения государственного учреждения: Республика Казахстан,Туркестанская область, Сайрамский район, индекс 160800, село Алаш, улица Б. Кыстаубаева №8А.

2. Мемлекеттік мекеменің заңдық мәртебесі
9. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес теңгерімі, банкте шоттар, бланкілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және мемлекеттік мекеменің атауы жазылған мөрі болады.
10. Коммуналдық мемлекеттік мекеме басқа заңды тұлға құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы бола алмайды, Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда.
11. Коммуналдық мемлекеттік мекеме өзінің міндеттемелері бойынша өзінің кепілдігіндегі ақшамен жауап береді. Мемлекеттік мекемеде ақша жеткіліксіз болған кезде оның міндеттемелері бойынша құрылтайшы тиісті бюджет қаражатымен субсидиарлық жауапта болады.
12. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілелері, олардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерде міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді
3. Мемлекеттік мекеме қызметінің мәні мен мақсаттары
13. Коммуналдық мекеме қызметінің мәні аудан аумағында:
– бөгде адамның күтіміне мұқтаж азаматтарға;
– ардагерлер мен мүгедектігі бар адамдарға;
– өмірлік қиын жағдайға душар болған азаматтарға;
–жалғыз тұратын бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға және қарттарға;
– тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға;
– психоневрологиялық потологиясы бар мүгедектігі бар балаларға;
– психоневрологиялық ауруы бар 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға
халықты әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып табылады.
14. Коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметінің мақсаты :
1) денсаулық сақтау білім беру және басқада қоғамдық органдармен бірлесіп үйде арнайы әлеуметтік қызметтер көрсетуге мұқтаж жалғызбасты қарттарды, мүгедектігі бар адамдарды және мүгедектігі бар балаларды анықтау және есепке алу;
2) жалғысбасты қартты, мүгедектігі бар адамдарды және мүгедектігі бар балаларды әлеуметтік зерделеу, оның мүддесі мен мұқтаждығын білу мақсатында қоршаған микроортаны зерделеу;
3) ата-аналарға ауру баланы жалпы күтудің практикалық машықтарын, әдістерін және баланың дамуына жәрдемдесетін тәсілдерді үйрету;
4) мүгедектігі бар балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларында балаларды жүріп тұру мен әлеуметтік машықтарға (киіну, жуыну, асхана құралдарымен пайдалану, ақша ұстау, заттар сатып алу және тамақ әзірлеу, телефонмен, көлікпен пайдалану және т.б), мінез-құлық, өзін-өзі бақылау мен қарым-қатынас дағдыларын үйретуге көмек көрсету;
5) оңалту іс-шараларын іске асыру және жалғызбасты қартарды, мүгедектігі бар адамдарды, баланы қоғамдық ортаға, отбасыға бейімдеу мақсатында жеке азаматтармен, ата-аналармен жұмыс жүргізу;

2. Юридический статус государственного учреждения
9. Коммунальное государственное учреждение имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством Республики Казахстан, бланки, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и наименованием государственного учреждения.
10. Коммунальное государственное учреждение не может создавать, а также выступать учредителем другого юридического лица, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан
11. Коммунальное государственное учреждение отвечает по своим обязательствам, находящимся в его распоряжении деньгами. При недостаточности у государтсвенного учреждения денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет учредитель средствами соответствующего бюджета.
12. Гражданско-правовые сделки государственного учреждения вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях министерства Казначейства Республики Казахстан.
3. Предмет и цели деятельности государственного учреждения
13. Предметом деятельности коммунального учреждения на территории района является реализация государственной политики в области социальной защиты населения:
– гражданам, нуждающимся в постороннем уходе;
– ветеранам и лицам с инвалидностью;
– гражданам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации;
– одинокопроживающим лицам с инвалидностью первой и второй группы и пожилым людям;
– детям с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
– детям с психоневрологической патологией;
– лицам с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями
14. Целью деятельности коммунального государственного учреждения:
1) выявление и учет, совместно с органами здравоохранения, образования и другими общественными организациями одиноких престарелых и лиц с инвалидностью, детей с инвалидностью, нуждающихся в надомном обслуживании;
2) социальное обследование одиноких престарелых, лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью, изучение микросреды с целью установления его интересов и потребностей;
3) обучение родителей практическим навыкам общего ухода за больным ребенком, методам и приемам, способствующим развитию ребенка;
4) оказание помощи семьям, воспитывающих детей с инвалидностью в обучении ребенка двигательным и социальным навыкам (одевание, умывание, умение пользоваться столовыми приборами, обращаться с деньгами, делать покупки и готовить пищу, пользоваться телефоном, транспортом и т.д) навыкам поведения, самоконтроля и общения;
5) работа с одинокими престарелыми, с лицами с инвалидностью, родителями воспитывающих детей с инвалидностью, в целях реализации реабилитационных мероприятий и адаптации в обществе и в семье;

6) жалғызбасты қарттың, мүгедектігі бар адамдардың, мүгедектігі бар баланың бос уақытын ұйымдастыру (ойындар, кітаптар, газет, журналдар оқу, оларды талқылау, кітапханалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқа азаматтармен хат-алмасуды ұйымдастыру және т,б);
7) жалғызбасты қарттармен, мүгедектігі бар адаммен, ата-аналармен жеке және топтық іс-шаралар (семинарлар, тренингтар және т.б.) ұйымдастыру арқылы ағарту-профилактикалық жұмыстар жүргізу;
8) қажетті арнайы медициналық жәрдем алуға және медициналық қызмет көрсетуге, атап айтқанда дәрігерді үйге шақыруға, емханаға бірге баруға көмектесу, шұғыл жағдайларда бірінші медициналық көмек көрсету;
9) жалғызбасты қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, соғыс және еңбек ардагерлеріне, мүгедектігі бар балалар тәрбиелеп отырған отбасыларына демеуші көмек көрсету үшін, бұрын еңбек еткен ұжымдармен және қайырымдылық қорларымен тығыз байланыс жасау және дамыту;
10) қамқорлықты, қорғаншылықты белгілеу, жәрдемақыларды тағайындау, интернат үйлеріне немесе аумақтық орталықтарға медициналық әлеуметтік мекемелерге орналастыру және көмектің басқа түрлері үшін құжаттар рәсімдеуге жәдемдесу;
11) консультативтік, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік және арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар беру мәселелері бойынша көмек көрсету;
12) аз қамтамасыз етілген қатарындағы мүгедектігі бар балалар тәрбиелеп отырған отбасыларына атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге құжаттар рәсімдеуге жәрдемдесу;
13) жалғызбасты қарт, мүгедектігі бар адамдар қайтыс болған жағдайда жерлеу жұмыстарын ұйымдастыру;
14) жалғызбасты қартқа, мүгедектігі бар адамдардың үйлеріне азық-түлік, өнеркәсіп тауарларын, дәрі-дәрмектерін жеткізіп отыру;
15) жалғызбасты қарттың, мүгедектігі бар адамдардың киімдерін және үй-тұрмыстық заттарын химиялық тазалауға, жөндеуге тапсырып, қайта жеткізіп беру;
16) жалғызбасты қарттың, мүгедектігі бар адамдардың тұрғын үйін тазалауға, үйін жөндеуге ықпал жасау;
17) медициналық көрсеткіштер жеке оңалту бағдарламасы бойынша протез-ортопедиялық бұйымдармен, техникалық және өзге де құралдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
18) мүгедектігі бар адамдар және зейнеткерлік жастағы азаматтарды әлеуметтендіру үшін қолжетімді жағдайлар жасау;
19) мүгедектігі бар адамдардың және зейнеткерлік жастағы азаматтардың өмір сүру сапасын жақсартуға, оларды белсенді зияткерлік, шығармашылық, қоғамдық қызметке және ұрпақтар сабақтастығына тартуға бағытталған жүйелі мәдени-демалыс жұмыстарының инфрақұрылымын құру;
20) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік таксимен (инво таксимен) қамтамасыз ету жұмыстарын ұйымдастыру.

6) организация досуга одинокого престарелого, лица с инвалидностью, детей с инвалидностью (игры, чтение книг, их обсуждение, переписка с друзьями и родными, организация библиотечного обслуживания и т.д);
7) просветительско-профилактическая работа с одинокими престарелыми, лицами с инвалидностью, с родителями детей с инвалидностью по средством организации индивидуальных и групповых мероприятий (семинары, тренинги и т.п.);
8) содействие в получении необходимой специальной медицинской помощи и медицинского обслуживания, в частности вызов врача на дом, сопровождение в поликлинику. Оказание первой медицинской помощи в экстренных случаях;
9) установление и поддержание связи с трудовыми коллективами, советами ветеранов и труда, другими общественными организациями где ранее работали ветераны войны и труда, лица с инвалидностью с целью оказания шефской помощи одиноким пенсионерам, лицам с инвалидностью и семьям воспитывающим детей с инвалидностью;
10) содействие в оформлении необходимых документов установление опеки, попечительства а также для помещения в дома-интернаты или территориальные центры;
11) оказание консультативной помощи, в том числе по вопросам предоставления государственных социальных и специальных пособий;
12) содействие одиноким престарелым, лицам с инвалидностью, семьям из числа малообеспеченных, воспитыващих детей с инвалидностью, в оформлении документов на оказание адресной социальной помощи;
13) организация погребения умерших одиноких престарелых, лиц с инвалидностью;
14) доставка на дом одиноким престарелым, лицам с инвалидностью необходимых продуктов, промышленных товаров и медикаментов;
15) сдача предметов, домашних вещей одиноких престарелых, лиц с инвалидностью в стирку, химчистку, ремонт и доставка обратно;
16) содействие в оказании необходимой помощи по дому, уборке жилого помещения, ремонта жилья;
17) содействие в обеспечении по медицинским показаниям протезно-ортопедических изделий, технических и иных средств;
18) создание доступных условий для социализации граждан лиц с инвалидностью и людей пенсионного возраста;
19) создание инфраструктуры системной культурно-досуговой работы, направленной на улучшение качества жизни граждан пенсионного возраста, лиц с инвалидностью вовлечение их в активную интеллектуальную, творческую, общественную деятельность и преемственность поколений;
20) организация работ по обеспечению лиц с инвалидностью услугами социального такси (инво такси).

15. Коммуналдық мемлекеттік мекеме мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
– әлеуметтік-тұрмыстық;
– әлеуметтік-медициналық;
– әлеуметтік - психологиялық;
– әлеуметтік-педагогикалық;
– әлеуметтік - мәдени қызмет;
– әлеуметтік - экономикалық;
– әлеуметтік құқықтық;
– әлеуметтік - еңбек;
Психологиялық, медициналық, педагогикалық кеңес беру мекемесінің мамандары жасайтын жеке бағдарламаны есепке ала отырып, жеке оңалту жоспарын түзу.
16. Коммуналдық мемлекеттік мекемеге осы ережеде бекітілген өз қызметінің мәні мен мақсаттарына сай келмейтін қызметті асыруға, сондай-ақ мәмілелер жасауға тыйым салынады.
4. Коммуналдық мемлекеттік мекемені басқару
17. Коммуналдық мемлекеттік мекемені басқаруды жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
18. Тиісті саланың уәкілетті органы заңмен белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) коммуналдық мемлекеттік мекемеге мүлікті бекітіп береді;
2) коммуналдық мемлекеттік мекеменің жеке қаржыландыру жоспарын бекітеді;
3) коммуналдық мемлекеттік мекеме мүлкінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4) коммуналдық мемлекеттік мекеме жарғысын (ережесін) бекітеді, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
5) коммуналдық мемлекеттік мекеменің басқару органдарының құрылымын, құрылу тәртібі мен өкілеттік мерзімін, мемлекеттік мекеменің шешімдер қабылдау тәртібін анықтайды;
6) коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысының құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, оны лауазымнан босату негіздерін айқындайды;
7) мемлекеттік органдар болып табылатын мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, коммуналдық мемлекеттік мекеменің құрылымы мен шекті штаттық санын бекітеді;
8) жылдық қаржы есептілікті бекітеді;
9) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға, коммуналдық мемлекеттік мекемеге берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде олар сатып алынған мүлікті алып қоюға немесе қайта бөлуге жазбаша келісімін береді;
10) жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта құру және тарату туралы шешім қабылдайды;
11) осы ережеде және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
19. Коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысын Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, Сайрам ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

15. Для достижения своих целей коммунальное государственное учреждение осуществляет следующие виды деятельности :
– социально -бытовые;
– социально - медицинские;
– социально - психологические;
– социально - педагогические;
– социально - культурные;
– социально - экономические;
– социально - правовые;
– социально – трудовые.
Составляет индивидуальный план обслуживания с учетом индивидуальной программы, разрабатываемой медико-педагогической консультацией.
16. Коммунальное государственное учреждение не вправе осуществлять деятельность, а также совершать сделки, не отвечающие предмету и целям его деятельности, закрепленными в настоящем положении.
4. Управление коммунальным государственным учреждением
17. Управление коммунальным государственным учреждением осуществляется местным исполнительным органом.
18. Уполномоченный орган соответсвущей отрасли в установленном законодательством порядке осуществляет следущие функции:
1) закрепляет за коммунальным государственным учреждением имущество;
2) утверждает план финансирования коммунального государственного учреждения;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества коммунального государственного учреждения;
4) утверждает устав (положение) коммунального государственного учреждения, вносит в него изменения и дополнения;
5) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления коммунального государственного учреждения, порядок принятия государственным учреждением решений;
6) определяет права, обязанности и ответственность руководителя коммунального государственного учреждения, основания освобождения его от занимаемой должности;
7) утверждает структуру и предельную штатную численность коммунального государственного учреждения, за исключением государственных учреждений являющихся государственными органами;
8) утверждает годовую финансовую отчетность;
9) дает письменное согласие уполномоченному органу по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному государственному учреждению или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
10) по согласованию с местным исполнительным органом принимает решение о реорганизации и ликвидации коммунального государственного учреждения;
11) осуществляет иные полномочия, возложенные на него настоящим положением и иным законодательством Республики Казахстан.
19. Руководитель коммунального государственного учреждения назначается на должность и освобождается от должности Сайрамским отделом занятости и социальных программ за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.

20. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің басшысы мемлекеттік мекеме жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді, тиісті саланың жергілікті атқарушы органына тікелей бағынады және коммуналдық мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттер мен олардың өз функцияларын жүзеге асыруына жеке жауапты болады.
21. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің басшысы дара басшылық қағидаты бойынша әрекет етеді және коммуналдық мемлекеттік мекеме қызетінің барлық мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы жарғыда (ережеде) айқындалатын өз құзыретіне сәйкес дербес шешеді.
22. Коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысының мемлекеттік мекемемен жарғылық емес қызметті жүзеге асыруға бағытталған әрекеті еңбек міндеттемелерін бұзу болып табылып, тәртіптік және материалдық жауапкершілікке әкеледі.
23. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің қызметін жүзеге асыру барысында коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) коммуналдық мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз әрекет ете алады;
2) мемлекеттік органдарда, басқа да ұйымдарда мемлекеттік коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүддесін білдіреді:
3) шарттар жасайды;
4) сенімхаттар береді;
5) коммуналдық мемлекеттік мекеменің іс-сапарларға, тағылымдамаға, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқуға және қызметкерлердің біліктілігін жоғарлатудың өзге де түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) тиісті саланың өкілетті органының келісімімен орынбасарын, ал коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметкерлерін жеке жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу және жазалау шараларын қолданады;
10) өз орынбасарының (орынбасарларының) және коммуналдық мемлекеттік мекеменің өзге де басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерінің аясын айқындайды;
11) оған Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы жарғымен (ережемен) және жергілікті атқарушы органның жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік мекеме мүлкінің құрылу тәртібі
24. Коммуналдық мемлекеттік мекеме мүлкінің құнын оның теңгерімде айқындалатын заңды тұлғаның активтері құрайды.
Коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкі мыналар:

20. Руководитель коммунального государственного учреждения организует и руководит работой коммунального государственного учреждения, непосредственно подчиняется местному исполнительному органу и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение задач и осуществление им своих функций.
21. Руководитель коммунального государственного учреждения действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности коммунального государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим уставом (положением).
22. Действия руководителя коммунального государственного учреждения, направленные на осуществление коммунальным государственным учреждением неуставной деятельности, являются нарушением трудовых обязанностей и влекут применение мер дисциплинарной и материальной отвественности.
23. Руководитель коммунального государственного учреждения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) без доверенности действует от имени коммунального государственного учреждения;
2) представляет интересы коммунального государственного учреждения в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры:
4) выдает доверенности;
5) утверждает планы коммунального государственного учреждения по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников коммунального государственного учреждения,а заместителя по соглашению с уполномоченным органом;
9) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан;
10) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя (заместителей) и иных руководящих сотрудников коммунального государственного учреждения;
11) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим уставом (положением) и местным исполнительным органом.
5. Порядок образования имущества коммунального государственного учреждения
24. Имущество коммунального государственного учреждения составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество коммунального государственного учреждения формируется за счет:

1) оған меншік иесі берген мүлік;
2) өз қызметі барысында сатып алған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де қаржы көздері есебінен құрылады.
25. Коммуналдық мемлекеттік мекеме дербес иеліктен шығаруға немесе оған бекітілген мүлік пен оған смета қаражаты бойынша бөлінген мүлікке өзгеше тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
26. Егер Қазақстан Республикасының заңдарымен коммуналдық мемлекеттік мекемеге кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда білім беру, сорт сынағы, ветеринария, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар салаларындағы мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ мемлекеттік кітапханалар, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтар өндіретін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны қоспағанда, мұндай қызметтен алынған ақша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті бюджеттің есебіне жатқызылады.
27. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің қызметін тиісті саланың жергілікті атқарушы органы қаржыландырады.
28. Коммуналдық мемлекеттік мекеме бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептілік ұсынады.
29. Коммуналдық мемлекеттік мекемеменің қаржылық-шаруашылық қызметін тексеру және ревизияны Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
6. Коммуналдық мемлекеттік мекемедегі жұмыс тәртібі
30. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің жұмыс тәртібі мекеменің ішкі тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
7. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
31. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүзеге асырылады, және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес аймақты тіркеу органдарында тіркеледі.
8. Коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату шарттары.
32. Коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
33. Мемлекеттік заңды тұлға, заңнамалық актілермен басқа да негіздер бойынша таратылуы мүмкін.
34. Коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және таратуды жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
35. Кредит берушілердің талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған таратылған коммуналдық мемлекеттік мекеме мүлкін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган қайта бөледі.

1) имущества переданного ему собственником;
2) имущества (включая денежные доходы) , приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Коммунальное государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
26. Если законами Республики Казахстан коммунальному государственному учреждению предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то деньги, полученные от такой деятельности, подлежат зачислению в соответствующий бюджет, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг), производимых государственными учреждениями в сферах образования, сортоиспытания,особо охраняемых природных территорий, Вооруженных сил, государственными музеями и музеями-заповедниками, в соответствии с законами Республики Казахстан.
27. Деятельность коммунального государственного учреждения финансируется из бюджета местным исполнительным органом.
28. Коммунальное государственное учреждение ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности коммунального государственного учреждения осуществляется местным исполнительным органом.
6. Режим работы в коммунальном государственном учреждении
30. Режим работы коммунального государственного учреждения устанавливается правилами внутренного трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные документы
31. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы коммунального государственного учреждения производится по решению местного исполнительного органа и проходят процедуру государственной регистрации в территориальных органах юстиции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств"
8. Условия реорганизации и ликвидации коммунального государственного учреждения
32. Реорганизация и ликвидация коммунального государственного учреждения производится по решению местного исполнительного органа.
33. Государственное юридическое лицо ликвидируется также по другим основаниям, предусмотренными законодательными актами.
34. Реорганизацию и ликвидацию коммунального государственного учреждения осуществляет местный исполнительный орган.
35. Имущество ликвидированного государственного юридического лица, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, перераспределяется местным исполнительным органом.

36. Таратылған коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкін өткізу нәтижесінде алынған қаражатты қоса алғанда, осы мекеменің кредиторларының талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған ақшасы тиісті бюджет кірісінің есебіне жатқызылады.
Сайрам ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 21 мамырдағы
№ 172 қаулысына 2-қосымша
"Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Орталық) отбасыларды қолдау мақсатында психологиялық, құқықтық және әлеуметтік кеңестер түріндегі кешенді бағдарламаларды жүзеге асыру бағытында, сонымен қатар отбасылық тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету функцияларын жүзеге асыру үшін ұйымдық құқықтық нысанында құрылған, заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес мекеме болып табылады.
2. Орталықтың түрі: коммуналдық.
3. Орталықтың құрылтайшысы Сайрам ауданы әкімдігі болып табылады.
4. Тиісті саланың уәкілетті органы, сондай-ақ оған байланысты орталықтың мүлкіне қатысты құқық субъектісінің функцияларын жүзеге асыратын орган "Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
5. Орталықтың атауы: "Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мекемесі.
6. Орталықтың тұрған жері: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Сайрам ауданы, Ақсу ауылы, Б. Саттарханова көшесі № 60.
2. Орталықтың заңдық мәртебесі
7. Орталықтың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес теңгерімі, банкте шоттары, бланкілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және Орталықтың атауы жазылған мөрі болады.
8. Орталық басқа заңды тұлғаны құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды, Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда.
9. Орталық өзінің міндеттемелері бойынша кепілдігіндегі ақшамен жауап береді. Орталықта ақша жеткіліксіз болған кезде оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасы немесе әкімшілік-аумақтық бірлік тиісті бюджет қаражатымен субсидиарлық жауапты болады.
10. Орталықтың азаматтық-құқықтық мәмілелері, олардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде міндетті тіркелгеннен кейін, күшіне енеді.

36. Деньги ликвидированного коммунального государственного учреждения, включая средства, полученные в результате реализации имущества этого юридического лица, оставшиеся после удовлетворения требований кредиторов, зачисляются в доход соответствующего бюджета.
Приложение 2 к постановлению
акимата Сайрамского района
от 21 мая 2024 года №172
ПОЛОЖЕНИЕ коммунального государственного учреждения "Центр поддержки семьи" государственного учреждения "Отдела занятости и социальных программ Сайрамского района"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ Сайрамского района" (далее - Центр) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, созданной в организационно-правовой форме учреждения для осуществления функции оказания специальных социальных услуг связанные с поддержкой института семьи, также реализование функции по оказанию специальных социальных услуг жертвам бытового насилия. Центр проводит комплекс программ в виде правовой, психологической и социальной консультации.
2. Вид центра: коммунальное.
3.Учредителем центра является акимат Сайрамского района.
4.Уполномоченным органом соответствующей отрасли, а также органом, осуществляющим по отношению к нему функции субъекта права в отношении имущества центра является государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Сайрамского района".
5. Наименование центра: Коммунальное государственное учреждение "Центр поддержки семьи" государственного учреждения "Отдела занятости и социальных программ Сайрамского района".
6. Место нахождения центра: Республика Казахстан, Туркестанская область, Сайрамский район, село Аксу, улица Б.Саттарханова, 60.
2. Юридический статус Центра
7. Центр имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством Республики Казахстан, бланки, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и наименованием Центра.
8. Центр не может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
9. Центр отвечает по своим обязательствам, находящимся в его распоряжении деньгами. При недостаточности у центра денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет Республика Казахстан или административно-территориальная единица средствами соответствующего бюджета.
10.Гражданско-правовые сделки центра вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.

3. Орталық қызметінің мәні мен мақсаттары
11. Отбасы институтын қолдау мақсатында психологиялық, құқықтық және әлеуметтік кеңестер түріндегі кешенді бағдарламаларды жүзеге асыру бағытында арнаулы жартылай стационарлық әлеуметтік қызметтерді көрсету болып табылады. Сондай- ақ тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл жасау - адамның және азаматтың конституциялық құқықтарын, бостандықтары мен мүдделерін сақтай отырып, тұрмыстық зорлық-зомбылықты алдын алу және жоюға бағытталған қызмет атқарады.
12. Орталық қызметінің мақсаты:
Тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-медициналық, әлеуметтік-психологиялық, әлеуметтік-педагогикалық, әлеуметтік- еңбек, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік-құқықтық қызметтер ұсынады (Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы №263 бұйрығы).
12.1. көрсетілетін қызметтерді алушыға арнаулы әлеуметтік қызметтер жеке жұмыс жоспарына сәйкес әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер: көрсетілетін қызметтерді алушыларды қабылдау және орналастыру, киіммен және ең қажетті заттармен қамтамасыз ете отырып, төсек-орын ұсыну;
12.2. әлеуметтік-медициналық қызметтер: алғашқы медициналық қарап-тексеру мен алғашқы санитариялық өңдеу жүргізу, дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету, ем алуға мұқтаж көрсетілетін қызметтерді алушыларды денсаулық сақтау ұйымдарына емдеуге жатқызу;
12.3. әлеуметтік-психологиялық қызметтер: тұлғаны психологиялық диагностикалау және тексеру, көрсетілетін қызметтерді алушылармен психологиялық-профилактикалық жұмыс, психологиялық консультация беру, психологиялық тренингтер ұйымдастыру;
12.4. әлеуметтік-педагогикалық қызметтер: көрсетілетін қызметтерді алушылардың дене бітімінің мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып білім алуларына жәрдемдесу;
12.5. әлеуметтік-еңбек қызметтері: көрсетілетін қызметтерді алушыларды қолжетімді кәсіптер мен практикалық дағдыларға, оның ішінде еңбекпен емдеу қызметі, қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ете отырып, қоғамдық пайдалы жұмыстар арқылы үйрету жөнінде іс-шаралар өткізуге жәрдемдесу;
12.6. әлеуметтік-мәдени қызметтер: үйірме жұмыстарын ұйымдастыру, қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ете отырып көрсетілетін қызметтерді алушыларды мәдени және бос уақытты өткізу іс-шараларына тарту;
12.7. әлеуметтік-экономикалық қызметтерге Әлеуметтік кодекстің 11,13,14 – тарауларына сәйкес тиесілі жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, өтемақыларды, алименттер мен тиісті төлемдерді алуға, тұрғын үй жағдайын жақсартуға жәрдемдесу;

3. Предмет и цели деятельности центра
11. В целях поддержки института семьи проводить комплекс программ по оказанию специальных социальных услуг в виде правовой, психологической и специальных полустационарных социальной консультации. Также в целях противодействия бытовому насилию – сохраняя конституционные права, свободу и интересы людей и граждан, предотвращают бытовое насилие и служат для устранения.
12. Целью деятельности центра является:
Жертвам бытового насилия оказываются специальные социально-бытовые, социально-медицинские, социально-психологические, социально-педагогические, социально-трудовые, социально-культурные, социально-экономические, социально правовые услуги (Приказ Заместителя Премьер – Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года №263 ).
12.1. социально-бытовые услуги соответствуют следующим требованиям: прием и размещение получателей услуг, предоставление спальных мест, предоставление одежды и самых необходимых вещей;
12.2. социально-медицинские услуги: проведение первичного медицинского осмотра и первичной санитарной обработки, оказание доврачебной медицинской помощи, содействие в госпитализации и сопровождении получателей услуг, нуждающихся в лечении, в организации здравоохранения;
12.3. социально-психологические услуги: психологическая диагностика и обследование личности, психопрофилактическая работа с получателями услуг, психологическое консультирование, организовать психологические тренинги;
12.4. социально-педагогические услуги: содействие в получении образования получателей услуг с учетом их физических возможностей и умственных способностей;
12.5. социально-трудовые услуги: содействие в проведении мероприятий по обучению получателей услуг доступным профессиям и практическим навыкам, в том числе и через лечебно-трудовую деятельность, общественно полезные работы с обеспечением мер безопасности;
12.6. социально-культурные услуги: организация кружковой работы, вовлечение получателей услуг в культурные и досуговые мероприятия с обеспечением мер безопасности;
12.7. социально-экономические услуги: содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и других выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан", "О государственной адресной социальной помощи", "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

12.8. әлеуметтік-құқықтық қызметтер: арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында және азаматтық, отбасылық, мүліктік құқықтармен, құжаттарды қалпына келтірумен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік қамсыздандырумен байланысты мәселелер бойынша заңдық консультация беру;
13. Әлеуметтік аз қамтылған, көпбалалы және толық емес отбасыларды қоғамдық және экономикалық өмірге араласуын қолдау.
13.1. Әлеуметтік аз қамтылған отбасылардың өмір сүру сапасын жақсарту және Сайрам ауданында тұратын көпбалалы, аз қамтылған және толық емес отбасылардың қиын жағдайларын еңсеруде ынтасын арттыру және қаржылық жағдайын түзеу;
13.2. Кәсіптік, кәсіпкерлік бағыт-бағдар беретін қысқа мерзімді курстарды ұйымдастыру, курстарға жіберу және курстарды аяқтағандығы туралы сертификаттар беру;
13.3. Жұмысқа бейімдеу, мұқтаждығына қарай түрлі сала мамандарының жауаптылығы бойынша ұсыныстар беру;
13.4. Қаржылық сауаттылығын арттыру және тағы басқа қажетті сұраныстарға байланысты ақпарат беру;
13.5. Egov.kz порталы арқылы қажеттілігіне қарай онлайн құжат тапсыру;
13.6. Мұқтаж аналардың өзекті мәселелері бойынша тиісті мекемелермен кездесулер ұйымдастыру
14. Орталық мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
1) шұғыл әлеуметтік қорғау мен көмекке өте мұқтаж адамдарға, тұрмыстық зорлық-зомбылықтан зардап шеккен жеке тұлғаларға мемлекеттік органдармен және қоғамдық бірлестіктермен бірлесе отырып анықтау және көмек көрсету;
2) көрсетілетін қызметтерді алушыларды қабылдау және (немесе) орналастыру, оларды әлеуметтік бейімдеу жөніндегі іс-шараларды өткізу;
3) орталықта қолайлы моральдық-психологиялық климат қалыптастыру;
4) көрсетілетін қызметтерді алушыларға арнаулы әлеуметтік қызметтердің көлемдері мен түрлері, мемлекеттік мекеменің ішкі тәртіп қағидаларын туралы хабардар ету;
5) еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру және персоналдың біліктілігін арттыру;
6) орталықтың қаржы-шаруашылық қызметін жүзеге асыру;
7) көрсетілетін қызметтерді алушыларды әлеуметтік оңалту, олардың азаматтық, мүліктік және өзге де құқықтарын қайта қалпына келтіру мәселелерін шешу үшін жергілікті атқарушы органдармен, білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, ішкі істер, әділет органдарымен, үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
8) орталықтың құрылтай құжаттарына сәйкес функциялар болып табылады;
9) орталық аз қамтылған отбасылардың, толық емес отбасылардың, көп балалы отбасылардың балаларын жаздық лагерлеріне, демалыс орындарына жібереді;
10) аз қамтылған, толық емес және көпбалалы отбасылардың кәмелет жасқа толмаған мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған оңалту және сауықтыру орталығы қарастырылған;

12.8. социально-правовые услуги: юридическое консультирование в области предоставления специальных социальных услуг и по вопросам, связанным с гражданскими, семейными, имущественными правами, восстановлением документов, взысканием алиментов, компенсации за нанесенный ущерб, социальным обеспечением в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
13. Поддержка участия малообеспеченных, многодетных и неполных семей в общественной и экономической жизни.
13.1. Повышение качества жизни малообеспеченных семей и повышения мотивации многодетных матерей, проживающих в Сайрамском районе, с преодолением трудных жизненных ситуаций с улучшением личного материального положения;
13.2. Организация краткосрочных профессиональных, бизнес- ориентированных курсов, прием на курсы и выдача сертификатов об окончании курсов;
13.3. Адаптация к работе, выработка рекомендаций по обязанностям специалистов различного профиля в зависимости от потребностей;
13.4. Повышение финансовой грамотности и предоставление информации, связанной с другими необходимыми потребностями;
13.5. Подать документы онлайн, при необходимости через портал Egov.kz;
13.6. Организация встреч с соответствующими учреждениями по актуальным вопросам малообеспеченных матерей;
14. Для достижения цели центр осуществляет следующие виды деятельности:
1) совместно с государственными органами и общественными объединениями, выявление лиц и помощь пострадавшим от бытового насилия и нуждающихся в срочной социальной защите и помощи;
2) проведение мероприятий, по приему и (или) размещению получателей услуг, а также социальная адаптация;
3) формирование благоприятного морально-психологического климата в центре;
4) информирование получателей услуг объемами и видами специальных социальных услуг, правилами внутреннего распорядка учреждения;
5) совершенствование организации работы и повышения квалификации персонала;
6) осуществление финансово-хозяйственной деятельности центра;
7) взаимодействие с местными органами исполнительной власти, образования, здравоохранения, социальной защиты, внутренних дел, органов юстиции, неправительственных организаций для решения вопросов социальной реабилитации получателей услуг, восстановления их гражданских, имущественных и иных прав;
8) функции в соответствии с учредительными документами центра;
9) центр направляет детей из малообеспеченных семей, неполных семей, многодетных семей в летние лагеря и базы отдыха;
10) несовершенолетних детям с инвалидностью и малообеспеченных семей, неполных семей предоставляются реабилитационные и оздоровительные центры;

11) аз қамтылған, толық емес және көпбалалы отбасылардың кәмелет жасқа толмаған мүмкіндігі шектеулі балаларға білім беру бағдарламалары арқылы білім беруді және моральдық уәждемені қамтамасыз ету;
12) қызмет алушылардың жеке басының дербес құқықтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
13) әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-еңбек және коммуникациялық функцияларды дамытуға; жеке даму әлеуметтену және жақындары мен қоғам ортасына бейімделу деңгейін арттыруға бағытталған арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету;
14) қызмет алушыларға көрсетілетін әлеуметтік қызметтің сапасы мен тиімділігін арттыру.
15. Орталықтың міндеті.
Отбасын қолдау бөлімшесі:
1) аз қамтылған, толық емес және көпбалалы отбасылардың кәмелет жасқа толмаған мүмкіндігі шектеулі балаларға дағдылар бойынша тренингтер мен кәсіби семинарлар, конференция, форумдар өткізу;
2) білім алу үшін арнайы жағдайлар - оқу, сондай-ақ арнайы, жеке даму және түзету-дамыту бағдарламаларын және оқыту әдістерін, техникалық, оқу және өзге де құралдарды, өмір сүру ортасын, психологиялық-педагогикалық қолдауды, медициналық, әлеуметтік және ерекше балалардың, сондай-ақ мүмкіндіктері шектеулі балалардың білім беру бағдарламаларын меңгеру үшін қажетті өзге де іс-әрекеттерді қамтамасыз етеді;
3) тарихи-мәдени ескерткіштер мен тарихи орындарға, сонымен қатар табиғат аясы мен ұлттық саябақтарға саяхаттар ұйымдастыру;
4) өнер, ән, мәдени үйірмелерді ұйымдастырып, балаларды ән, күй, би, сурет, қолөнер, тағы да басқа өнерлерге бейімдеу;
5) театрларға, кинотеатрларға, концерттік іс-шараларға балалардың мәдени-рухани деңгейлерін көтеру, республикалық, облыстық іс-шаралар, жарыстар, байқаулар ұйымдастыру шараларын жүргізеді;
6) республикалық, облыстық, аудандық байқаулар ұйымдастыру, балаларды жіберу. Шығыс қаражаттарымен қамтамасыз ету.
Әлеуметтік-психологиялық сүйемелдеу қызметі бөлімшесі:
7) тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына уақытша тәулік бойы (1 күннен 3 күн аралығында дағдарыстық мәселесі шешілгенге дейін) немесе күндіз болуға (күніне екі сағаттан алты сағатқа дейін) арналған арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну;
8) тұрмыстық зорлық - зомбылық профилактикасын ұйымдастыру;
9) тұрмыстық зорлық - зомбылықтан жапа шегіп, дағдарысқа ұшыраған жәбірленушіге әлеуметтік - психологиялық және құқықтық қызметтер көрсету;
10) арнайы әлеуметтік қызметті алуда көмекке зәру тұлғаның қажеттіліктерін анықтау және бағалау бойынша жұмыстар жүргізуі тиіс;
11) өмірдің қиын жағдайындағы тұлға, тұрмыстық зорлық-зомбылық қаупінде тұрған тұлға және тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандары сәйкестендірілуі тиіс;

11) воспитание и моральная мотивация через образовательные программы для несовершеннолетних, неполных и многодетных семей с ограниченными возможностями;
12) обеспечение личной законности и безопасности получателей услуг;
13) развивать общественно-бытовые, общественно-трудовые и коммуникативные функции; оказание специальных социальных услуг, направленных на повышение уровня развития личности, социализацию и интеграцию в среду родных и общества;
14) повышать качество и эффективность социальных услуг, предоставляемых сервис о получателям.
15. Обязаность центра:
Отделение поддержки семьи:
1) проведение форумов, семинаров, конференций и тренингов по навыкам для несовершенолетних детям с инвалидностью и малообеспеченных семей, неполных семей, многодетных семей;
2) специальные условия образования - учебные, а также специальные, личностно-развивающие и коррекционно-развивающие программы методики обучения, технические, воспитательные и иные средства, жизненная среда, психолого-педагогическое сопровождение, медицинская социальная и особенная деятельность детей, а такке предусматривает иную деятельность необходимо детям с ограниченными возможностями для освоения образовательных программ;
3) организация поездок к памятникам истории и культуры и историческим местам, а также к природным территориям и национальным паркам;
4) организация творческих, певческих, культурных кружков и приобщение детей к пению, пению, танцам, рисованию, рукоделию и другим видам искусства;
5) проводит мероприятия по повышению культурного и духовного уровня детей в театрах, кинотеатрах, концертных мероприятиях, организации республиканских и региональных мероприятий, олимпиад, конкурсов;
6) организация республиканских, областных, районных соревнований, командировка детей. Предоставление исходящих средств.
Отделение службы социально-психологической сопровождения:
7) Оказание специальных социальных услуг жертвам бытового насилия для временного круглосуточного (от 1 до 3 дней до решения кризисного проблема) или дневного пребывания (от двух до шести часов в день);
8) организация профилактики бытового насилия;
9) оказание социально-психологической и юридической помощи пострадавшему, находящемуся в кризисе вследствие бытового насилия;
10) должна проводиться работа по выявлению и оценке потребностей лица, нуждающегося в помощи в получении специальных социальных услуг;
11) должны быть выявлены лица, находящиеся в трудной жизненной ситуации, лица, находящиеся в группе риска бытового насилия, и жертвы бытового насилия;

12) қызмет алушының құқықтары мен міндеттері, арнайы әлеуметтік қызмет ұсынудың шарттары туралы ақпаратты беру;
13) әлеуметтік-психологиялық, әлеуметтік-құқықтық және т.б. әлеуметтік қызмет түрлерін көрсету;
14) тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын-алу және заң білімін насихаттау арқылы тұрғындардың құқықтық санасының деңгейін көтеру;
15) өмірдің қиын жағдайында қалған тұлғаларға құжат жасауда әрекеттестік көрсету:
16) тұрмыстық зорлық-зомбылықпен байланысты құқықбұзушылықтың алдын-алу және отбасы құндылығын көтеруге бағытталған іс-шараларды жүргізу және ұйымдастыру;
17) арнайы әлеуметтік қызмет ұсынған, белгілі лауазымды тұлға мен субъектілердің жеке мәліметтерінің құпиялылығы құқығының сақталуы;
18) құқықтық, әлеуметтік-құқықтық және әлеуметтік-психологиялық мәселелер бойынша азаматтарға тегін кеңес беру;
19) азаматтар көп ұрынатын әлеуметтік-құқықтық, әлеуметтік - психологиялық мәселелер туралы және азаматтардың категориялары туралы мәліметтерді сараптау және байыту негізінде әдістемелік және ақпараттық - анықтамалық материалдарды өңдеу;
20) азаматтардың мүдделері мен заңды құқықтарын қамтамасыз ететін жүйені жетілдіру бойынша үйлестіруді күшейту мақсатында мемлекеттік билік органдарымен, жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен, қоғамдық ұйымдармен Қызмет өзара әрекеттестікті орнатуы және дамытуы тиіс;
21) құқықбұзушылықтың алдын-алу саласында, оның ішінде тұрмыстық зорлық-зомбылық, сондай-ақ, тұрғындарға арнайы әлеуметтік қызмет көрсететін жұмыс істеудің жаңа формасы мен әдістемесін қабылдау;
22) заңды сүйемелдеу мүдделерін ұсыну кезінде тұрмыстық зорлық-зомбылықтан әділет органдарында, сот органдарында (әкімшілік соты, азаматтық соты және қылмыстық істер бойынша, сондай-ақ ювеналдық сот), қажет болған жағдайда мүдделерін қорғау үшін тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына әлеуметтік психологиялық сүйемелдеу қызметі бөлімшесінің психолог маманы психологиялық сараптама жасап, қорытынды береді;
23) Қазақстан Республикасы премьер-министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласында көмек алушылар мен тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына беріліп жатқан арнаулы әлеуметтік қызметтердің көлемі мен сапасын қадағалайды;
24) өз-өзіне қол жұмсау мен ерте жүктіліктің, құқықбұзушылықтың алдын алу мақсатында азаматтар мен азаматшалардың өтініштері мен арыздарын қабылдауға құқылы, заңды шешім қабылдау үшін құзыретті органдарға жолдауға.
16. Орталыққа жарғыда (ережеде) бекітілген өз қызметінің мәні мен мақсаттарына сай келмейтін қызметті жүзеге асыруға, сондай-ақ мәмілелер жасауға тиым салынады.

12) предоставление информации о правах и обязанностях получателя услуг, условиях предоставления специальных социальных услуг;
13) социально-психологические, социально-правовые и т.д. предоставление социальных услуг;
14) повышение уровня правосознания населения путем предотвращения бытового насилия и содействия юридическому просвещению;
15) сотрудничество в оформлении документов для лиц, находящихся в трудной жизненной ситуации;
16) проведение и организация мероприятий, направленных на предупреждение преступлений, связанных с бытовым насилием и повышение ценности семьи;
17) защита права на неприкосновенность личной информации отдельных должностных лиц и субъектов обеспечивается специальными социальными службами;
18) бесплатное консультирование граждан по правовым, социально-правовым и социально-психологическим вопросам;
19) разработка методических и информационно - справочных материалов на основе анализа и обогащения данных по социально-правовым, социально - психологическим проблемам и категориям граждан, с которыми часто сталкиваются граждане;
20) службе установить и развивать сотрудничество с органами государственной власти, органами местного самоуправления, общественными организациями в целях усиления координации по совершенствованию системы обеспечения интересов и законных прав граждан;
21) принятие новой формы и методики работы в сфере профилактики преступности, в том числе бытового насилия, а также оказания специальных социальных услуг жителям;
22) в целях защиты интересов жертв бытового насилия в органах юстиции, судебных органах (административный суд, суд по гражданским и уголовным делам, а также суд по делам несовершеннолетних) при представлении интересов юридического сопровождения, при необходимости, отделением Служба социально-психологической сопровождения жертв бытового насилия Психолог проводит психологическое обследование и дает заключение;
23) в соответствии с приказом заместителя премьер-министра Республики Казахстан - Министра труда и социальной защиты населения от 29 июня 2023 года № 263 осуществляется контроль объема и качества специальных социальных услуг, предоставляемых получателям помощи и жертвам бытового насилия в сфере социальной защиты населения;
24) в целях предотвращения суицид, ранней беременности, правонарушении принимать заявление граждан направлять их в компетентные органы для принятия законного решения.
16. Центр не вправе осуществлять деятельность, а также совершать сделки, не отвечающие предмету и целям его деятельности, закрепленным в настоящем положением.

17. Орталық қызмет мақсаттарына қайшы жасалған мәміле, Қазақстан Республикасының шектеулі заңдарында немесе құрылтай құжаттарында не басшының жарғылық құзыретін бұза отырып, жасалған мәміле тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның) немесе мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның не прокурордың талабы бойынша жарамсыз деп танылуы мүмкін.
4. Орталықты басқару
18. Орталықты жалпы басқаруды уәкілетті орган жүзеге асырады.
19.Тиісті саланың уәкілетті органы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ретпен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) орталыққа мүлікті бекітіп береді;
2) орталықтың жеке қаржыландыру жоспарын бекітеді;
3) орталық мүлкінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
4) орталық жарғысын (ережесін) бекітеді,
оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
5) орталықтың басқару органдарының құрылымын, құрылуы тәртібі мен өкілеттік мерзімін, орталықтың шешімдер қабылдау тәртібін анықтайды;
6) орталықтың құрылымы мен шекті штаттық санын бекітеді;
7) жылдық қаржы есептілікті бекітеді;
8) осы жарғының және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
20. Орталық басшысы Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тиісті саланың уәкілетті органы арқылы қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
21. Орталықтың басшысы орталық жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді, тиісті саланың уәкілетті органына тікелей бағынады (Қазақстан Республикасында көзделген жағдайларды қоспағанда) және орталыққа жүктелген міндеттер мен олардың функцияларын жүзеге асыруына жеке жауапты болады.
22. Орталықтың қызметі жүзеге асыру барысында орталық басшысы Қазақстан Республикасын заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) орталық атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) мемлекеттік органдарда, басқа да ұйымдарда орталықтың мүддесін білдіреді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шарттар жасасады;
4) сенімхаттар береді;
5) орталықтың іссапарларға тағылымдамаға, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқытуға және қызметкерлердің біліктілігін жоғарылатудың өзге де түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган тағайындайтын қызметкерлерден басқа орталық қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) орталық қызметкерлеріне, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу және жазалау шараларын қолданады;

17. Сделка, совершенная центром в противоречии с целями деятельности, определенно ограниченными законами Республики Казахстан или учредительными документами, либо с нарушением уставной компетенции руководителя, может быть признана недействительной по иску уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа) или уполномоченного органа по государственному имуществу, либо прокурора.
4. Управление центром
18. Общее управление центром осуществляет уполномоченный орган.
19. Уполномоченный орган установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за центром имущество;
2) утверждает план финансирования центра;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества центра;
4) утверждает устав (положение) центра, внесение в него изменений и дополнений;
5) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления центра, порядок принятия центром решений;
6) утверждает структуру и предельную штатную численность центра;
7) утверждает годовую финансовую отчетность;
8) осуществляет иные полномочия, возложенные на него настоящим положением и иным законодательством Республики Казахстан.
20. Руководитель центра назначается на должность и освобождается от должности уполномоченным органом, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.
21. Руководитель центра организует и руководит работой центра, непосредственно подчиняется уполномоченному органу (за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан) и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на центр задач и осуществление им своих функций.
22. Руководитель центра в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) без доверенности действует от имени Центра;
2) представляет интересы центра в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) выдает доверенности;
5) утверждает планы центра по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников центра, кроме сотрудников, назначаемых уполномоченным органом соответствующей отрасли либо местным исполнительным органом;
9) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников центра, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

10) оған Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы жарғымен (ережемен) және тиісті саланың уәкілетті органымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады;
11) арнайы бағыттарға байланысты бөлімшелер аша алады және тиісті саланың уәкілетті органымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
5. Орталық мүлкінің құрылу тәртібі
23. Орталық мүлкін құны оның теңгерімінде айқындалатын заңды тұлғаның активтері құрайды. Орталық мүлкі мыналардың:
1) оған меншікті иесі берген мүлік;
2) өз қызметі барысында сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тиым салынбаған өзге де қаржы көздері есебінен құралады.
24. Орталық дербес иеліктен шығаруға немесе оған бекітілген мүлікпен оған смета қаражаты бойынша бөлінген мүлікке өзгеше тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
25. Орталықтың қызметі тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы бюджетінен қаржыландырады.
26. Орталық бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептілік ұсынады.
27. Орталықтың қаржылық-шаруашылық қызметін тексеру және ревизияны Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы органы) жүзеге асырады.
6. Орталықтағы жұмыс тәртібі
28. Орталықтың жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы Еңбек Заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
7. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
29. Орталықтың құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тиісті саланың уәкілетті органының немесе жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша жүзеге асырылады және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аймақтық тіркеу органдарында тіркеледі.
8. Орталықты қайта ұйымдастыру және тарату шарттары
30. Орталықты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сайрам ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 21 мамырдағы
№ 172 қаулысына 3-қосымша
Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Белсенді ұзақ өмір орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Белсенді ұзақ өмір орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі функцияларын жүзеге асыру үшін мекеме ұйымдық құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес ұйым болып табылады.

10) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим положением и уполномоченным органом;
11) специальные направления могут открываться смежными ведомствами и выполнять иные функции, возложенные на них уполномоченным органом в соответствующей сфере.
5. Порядок образования имущества центра
23. Имущество центра составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество государственного учреждения формируется за счет:
1) имущества, переданного ему собственником;
2) имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Центр не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
25. Деятельность центра финансируется из бюджета уполномоченным органом или местным исполнительным органом.
26. Центр ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
27. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности центра осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
6. Режим работы центра
28. Режим работы центра устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные документы
29. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы центра производится по решению уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа и проходят процедуру государственной регистрации в территориальных органах юстиции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".
8. Условия реорганизации и ликвидации центра
30. Реорганизация и ликвидация центра осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к постановлению
акимата Сайрамского района
от 21 мая 2024 года № 172
Положение Коммунального государственного учреждения "Центр активного долголетия" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Центр активного долголетия" Сайрамского районного отдела занятости и социальных программ является некоммерческой организацией, имеющей статус юридического лица, созданного в организационно-правовой форме учреждения для осуществления функций.

2. Осы ереже Қазақстан Республикасының "Азаматтық кодексіне", Қазақстан Республикасының "Әлеуметтік кодексіне", Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 01 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қантардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы премьер-министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығына, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің "Аға буын азаматтарының жағдайын жақсарту жөніндегі 2025 жылға дейінгі "Белсенді ұзақ өмір" іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" 2021 жылғы 22 ақпандағы №47 бұйрығына және басқа қолданыстағы заңнамалық актілерге сәйкес құрастырылды.
3. Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Белсенді ұзақ өмір орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (ары қарай - мекеме), жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын коммерциялық емес ұйым болып табылады.
4. Мемлекеттік мекеменің меншік түрі: Коммуналдық.
5. Мемлекеттік мекеме Сайрам ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 21 мамырдағы №172 қаулысымен құрылды.
6. Мемлекеттік мекеменің құрылтайшысы – Сайрам ауданының әкімдігі болып табылады.
7. Тиісті саланың уәкілетті органы, сондай-ақ оған байланысты мемлекеттік мекеменің мүлкіне қатысты құқық субъектісінің функцияларын жүзеге асыратын орган "Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі болып табылады.
8. Мемлекеттік мекеменің тұрған жері: Қазақстан Республикасы,Түркістан облысы, 160800, Сайрам ауданы Ақсу ауылы, Б. Саттарханова көшесі № 60.
2. Мемлекеттік мекеменің заңдық мәртебесі
9. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес теңгерімі, банкте шоттары, бланкілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және мемлекеттік мекеменің атауы жазылған мөрі болады.
10. Коммуналдық мемлекеттік мекеме басқа заңды тұлғаны құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы бола алмайды, Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда.
11. Коммуналдық мемлекеттік мекеме өзінің міндеттемелері бойынша өзінің кепілдігіндегі ақшамен жауап береді. Мемлекеттік мекемеде ақша жеткіліксіз болған кезде оның міндеттемелері бойынша құрылтайшы тиісті бюджет қаражатымен субсидиарлық жауапта болады.
12. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілелері, олардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерде міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді.

2. Настоящее Положение разработано в соответствии с "Гражданским кодексом" Республики Казахстан, "Социальном кодексом" Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 01 марта 2011 года "О государственном имуществе", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом заместителя премьер-министра Республики Казахстан - Министра труда и социальной защиты населения от 29 июня 2023 года № 263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения", приказом министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22.02.2021 года № 47 "Об утверждении плана мероприятий "Активное долголетие" до 2025 года по улучшению положения граждан старшего поколения" и другими действующими законодательными актами.
3. Коммунальное государственное учреждение "Центр активного долголетия" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района, именуемое в дальнейшем "учреждение", является некоммерческой организацией, финансируемая из местного бюджета.
4. Вид государственного учреждения: коммунальное.
5. Государственное учреждение создано постановлением акимата Сайрамского района
от 21 мая 2024 года № 172.
6. Учредителем государственного учреждения является акимат Сайрамского района.
7. Уполномоченным органом соответствующей отрасли, а также органом, осуществляющим по отношению к нему функции субьекта права в отношении имущества является "Отдел занятости и социальных программ Сайрамского района".
8. Место нахождения государственного учреждения: Республика Казахстан, Туркестанская область, 160800, Сайрамский район, село Аксу, улица Б. Саттарханова № 60.
2. Юридический статус государственного учреждения
9. Коммунальное государственное учреждение имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством Республики Казахстан, бланки, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и наименованием государственного учреждения.
10. Коммунальное государственное учреждение не может создавать, а также выступать учредителем другого юридического лица, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
11. Коммунальное государственное учреждение отвечает по своим обязательствам, находящимся в его распоряжении деньгами. При недостаточности у государтсвенного учреждения денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет учредитель средствами соответствующего бюджета.
12. Гражданско-правовые сделки государственного учреждения вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях министерства Казначейства Республики Казахстан.

3. Мемлекеттік мекеме қызметінің мәні мен мақсаттары
13. Орталық қызметінің мәні жергілікті бюджет есебінен әлеуметтік қызметтер көрсетеді.
Орталық қызметінің мәні мен мақсаты: Зейнет жасындағы азаматтармен 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2 - топ мүгедектігі бар өзіне-өзі қызмет көрсете алатын қызмет алушыларға жағдайын жақсарту мақсатында салауатты өмір сүруі мен денсаулығына оң жағдай жасау, өзіне-өзі қызмет ету және белсенді қимыл-қозғалыс қабілетін сақтаған адамдарға медициналық, психологиялық, тұрмыстық, құқықтық қызметтерін және бос уақыттарын пайдалы әрі тиімді өткізудің кешенін ұсыну, олардың белсенді өмір салтын ынталандыру және физикалық-психологиялық жағдайын жақсарту, олардың белсенді зияткерлік, шығармашылық, қоғамдық қызметке және ұрпақтар сабақтастығына тартылуына жәрдемдесуге бағытталған жүйелі мәдени - демалыс жұмысы үшін инфрақұрылым құру болып табылады.
– зейнеткерлер мен 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар өзіне-өзі қызмет көрсете алатын азаматтарды әлеуметтендіру үшін қолжетімді жағдайлар жасау, "Тең қоғам" концепциясын ұстану;
– арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету;
– белсенді ұзақ өмір сүрудің жеке жоспарларын әзірлеу;
– әлеуметтік тәуекелдер мен қиын өмірлік жағдайлардың алдын алу;
– мақсатты топтардың қажеттіліктерін талдау және орталық қызметінің тиімділігін бақылау үшін мәліметтер қорын жинау.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) зейнеткерлер мен 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар өзіне-өзі қызмет көрсете алатын азаматтарға арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету, тоқтату (тоқтата тұру) шарттарын айқындайды;
2) зейнеткерлер мен 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар өзіне-өзі қызмет көрсете алатын азаматтардың өмір сүру сапасын жақсартуға, оларды белсенді зияткерлік, шығармашылық, қоғамдық қызметке және ұрпақтар сабақтастығына тартуға бағытталған жүйелі мәдени-демалыс жұмыстарының инфрақұрылымын құру;
3) зейнеткерлер мен 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар өзіне-өзі қызмет көрсете алатын азаматтарға ақпараттық-кеңес беру, әлеуметтік, құқықтық және психологиялық қолдау көрсету;
15. Функциялары:
1) зейнеткерлер мен 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар өзіне-өзі қызмет көрсете алатын азаматтарды медициналық емес сипаттағы сауықтыру іс-шараларымен қамтамасыз ету;
2) зейнеткерлер мен 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар өзіне-өзі қызмет көрсете алатын азаматтарға әлеуметтік-психологиялық қызмет көрсету;

3. Предмет и цели деятельности государственного учреждения
13. Предметом деятельности коммунального учреждения на территории района является социальные услуги за счет средств местного бюджета.
Предмет и цели деятельности центра: Создать благоприятные условия для здорового образа жизни и здоровья получателям услуг: пенсионерам и лицам старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию. Предоставление комплекса полезных и эффективных медицинских, психологических, бытовых, правовых услуг и досуга лицам, сохранившим способность к самообслуживанию и активным движениям, стимулирование их активного образа жизни и улучшение физико-психологического состояния, доступных условий для социализации граждан, содействие их вовлечению в активную интеллектуальную, творческую, общественную деятельность и преемственность поколений создание инфраструктуры для досуговой работы.
– создание доступных условий для социализации граждан: пенсионеров, лицам старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию, придерживатся концепции "Равного общества".
– оказание специальных социальных услуг;
– разработка индивидуальных планов активного долголетия;
– профилактика социальных рисков и сложных жизненных ситуаций;
– сбор базы данных для анализа потребностей целевых групп и контроля эффективности деятельности центра.
14. Права и обязанности:
1) определяет условия предоставления, прекращения (приостановления) специальных социальных услуг лицам старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию и пенсионерам;
2) создание инфраструктуры системной культурно-досуговой работы, направленной на улучшение качества жизни граждан с пенсионного возвраста и лицам старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию, вовлечение их в активную интеллектуальную, творческую, общественную деятельность и преемственность поколений;
3) оказание информационно-консультационной, социальной, правовой и психологической поддержки пенсионерам и лицам старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию;
15. Функции:
1) предоставление оздоровительных мероприятий немедицинского характера пенсионерам и лицам старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию;
2) предоставление социально-психологических услуг пенсионерам и лицам старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию;

3) 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар өзіне-өзі қызмет көрсете алатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық қызмет көрсету;
4) 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар адамдарға мүмкін болатын еңбек қызметіне жәрдемдесу;
5) 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар және зейнеткерлік жастағы азаматтардың әлеуметтік-мәдени және рухани қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған көркемөнерпаздар үйірмелерін ұйымдастыру;
6) 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар және зейнеткерлік жастағы азаматтардың белсенді өмір салтын сақтау.
16. Коммуналдық мекеме қызметінің мәні:
- зейнеткерлік жастағы азаматтарға және 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар, өзіне-өзі қызмет көрсете алатын азаматтарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету.
17. Коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметінің мақсаты :
1) денсаулық сақтау білім беру және басқада қоғамдық органдармен бірлесіп арнайы әлеуметтік қызметтер көрсетуге мұқтаж зейнеткерлік жастағы азаматтарды және 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар адамдарды есепке алу;
2) зейнеткерлік жастағы азаматтарды және мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік зерделеу, оның мүддесі мен мұқтаждығын білу мақсатында қоршаған микроортаны зерделеу;
3) зейнеткерлік жастағы азаматтарды және 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар адамдардың бос уақытын ұйымдастыру (ойындар, кітаптар, газет, журналдар оқу, оларды талқылау, кітапханалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқа азаматтармен хат-алмасуды ұйымдастыру және т,б);
4) зейнеткерлік жастағы азаматтарды және 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар адамдармен жеке және топтық ісшаралар (семинарлар, тренингтер және т.б.) ұйымдастыру арқылы ағарту-профилактикалық жұмыстар жүргізу;
5) қажет арнайы медициналық жәрдем алуға және медициналық қызмет көрсетуге, атап айтқанда шұғыл жағдайларда бірінші медициналық көмек көрсету;
6) жәрдемақыларды тағайындау үшін құжаттар рәсімдеуге жәрдемдесу;
7) консультативтік, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік және арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар беру мәселелері бойынша көмек көрсету;
8) аз қамтамасыз етілгендер қатарындағы 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар отбасыларына атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге құжаттар рәсімдеуге жәрдемдесу;

3) предоставление социально-правовых услуг пенсионерам и лицам старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию;
4) содействие в возможной трудовой деятельности лиц с инвалидностью 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений старше 18 лет;
5) организацию кружков художественной самодеятельности, направленную на удовлетворение социально-культурных и духовных потребностей пенсионеров и лиц старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2 группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию;
6) поддержание активного образа жизни пенсионеров и лиц старше 18 лет имеющих инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений способных к самообслуживанию;
16. Предмет деятельности коммунального учреждения:
- оказание специальных социальных услуг гражданам пенсионного возраста и лицам старше 18 лет имеющим инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений, сохранившим способность к самообслуживанию.
17. Цель деятельности коммунального государственного учреждения :
1) учет лиц с инвалидностью, граждан пенсионного возраста, нуждающихся в оказании специальных социальных услуг совместно с органами здравоохранения, образования и другими общественными органами;
2) изучение окружающей микросреды с целью социального изучения граждан пенсионного возраста и лиц с имеющим инвалидность 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений, сохранившим способность к самообслуживанию, знания их интересов и нужд;
3) организация досуга граждан пенсионного возраста и лиц с инвалидностью 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений старше 18 лет (чтение игр, книг, газет, журналов, их обсуждение, организация библиотечного обслуживания, организация переписки с другими гражданами и др.);
4) проведение просветительско-профилактической работы с гражданами пенсионного возраста и лицами с инвалидностью 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений старше 18 лет путем организации индивидуальных и групповых мероприятий (семинаров, тренингов и т.д.);
5) получение необходимой специальной медицинской помощи и оказание медицинских услуг, а именно оказание первой медицинской помощи в экстренных случаях;
6) содействие в оформлении документов для назначения пособий;
7) оказание помощи по вопросам предоставления консультативных в том числе государственных социальных и специальных государственных пособий;
8) содействие в оформлении документов на оказание адресной социальной помощи семьям с инвалидностью 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений старше 18 лет из числа малообеспеченных;

9) жеке оңалту бағдарламасы бойынша протез-ортопедиялық бұйымдармен, техникалық және өзге де құралдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
10) 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар және зейнеткерлік жастағы азаматтарды әлеуметтендіру үшін қолжетімді жағдайлар жасау;
11) 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар және зейнеткерлік жастағы азаматтардың өмір сүру сапасын жақсартуға, оларды белсенді зияткерлік, шығармашылық, қоғамдық қызметке және ұрпақтар сабақтастығына тартуға бағытталған жүйелі мәдени-демалыс жұмыстарының инфрақұрылымын құру;
12) 18 жастан асқан психоневрологиялық ауытқуы жоқ 1 және 2-топ мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік таксимен (инво таксимен) қамтамасыз ету үшін құжаттарын рәсімдеуге көмек көрсету.
18. Коммуналдық мемлекеттік мекеме мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
– әлеуметтік - тұрмыстық;
– әлеуметтік - медициналық;
– әлеуметтік - психологиялық;
– әлеуметтік - педагогикалық;
– әлеуметтік - мәдени қызмет;
– әлеуметтік - экономикалық;
– әлеуметтік құқықтық;
– әлеуметтік - еңбек;
Психологиялық, медициналық, педагогикалық кеңес беру мекемесінің мамандары жасайтын жеке бағдарламаны есепке ала отырып, оңалту жоспарын түзу.
19. Коммуналдық мемлекеттік мекемеге осы ережеде бекітілген өз қызметінің мәні мен мақсаттарына сай келмейтін қызметті асыруға, сондай-ақ мәмілелер жасауға тыйым салынады.
4. Коммуналдық мемелекеттік мекемені басқару
20. Коммуналдық мемлекеттік мекемені басқаруды жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
21. Тиісті саланың уәкілетті органы заңмен белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) коммуналдық мемлекеттік мекемеге мүлікті бекітіп береді;
2) коммуналдық мемлекеттік мекеменің жеке қаржыландыру жоспарын бекітеді;
3) коммуналдық мемлекеттік мекеме мүлкінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4) коммуналдық мемлекеттік мекеме жарғысын (ережесін) бекітеді, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
5) коммуналдық мемлекеттік мекеменің басқару органдарының құрылымын, құрылу тәртібі мен өкілеттік мерзімін, мемлекеттік мекеменің шешімдер қабылдау тәртібін анықтайды;
6) коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысының құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, оны лауазымнан босату негіздерін айқындайды;
7) коммуналдық мемлекеттік мекеменің құрылымы мен шекті штаттық санын бекітеді;

9) содействие в обеспечении протезно-ортопедическими изделиями, техническими и иными средствами согласно индивидуальной программы реабилитации;
10) Создание доступных условий для социализации граждан пенсионного возраста и лиц старше 18 лет с инвалидностью 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений;
11) создание инфраструктуры системной культурно-досуговой работы, направленной на улучшение качества жизни граждан с инвалидностью 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений старше 18 лет, вовлечение их в активную интеллектуальную, творческую, общественную деятельность и преемственность поколений;
12) оказание помощи в оформлении документов для обеспечения социального такси (инво такси) лиц старше 18 лет с инвалидностью 1 и 2-группы без психоневрологических отклонений.
18. Коммунальное государственное учреждение для достижения цели осуществляет следующие виды деятельности:
– социально-бытовые;
– социально-медицинские;
– социально-психологические;
– социально-педагогические;
– социально- культурная деятельность;
– социально-экономические;
– социально-правовой;
– социально-трудовой.
Составление плана реабилитации с учетом индивидуальной программы, составляемой специалистами учреждения психологического, медицинского, педагогического консультирования.
19. Коммунальному государственному учреждению запрещается осуществлять деятельность, а также совершать сделки, не отвечающие предмету и целям его деятельности, утвержденным настоящими Правилами.
4. Управление коммунальным государственным учреждением
20. Управление коммунальным государственным учреждением осуществляется местным исполнительным органом.
21. Уполномоченный орган соответствующей отрасли в установленном законом порядке осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за коммунальным государственным учреждением имущество;
2) утверждает индивидуальный план финансирования коммунального государственного учреждения;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества коммунального государственного учреждения;
4) утверждает устав (положение) коммунального государственного учреждения, вносит в него изменения и дополнения;
5) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления коммунального государственного учреждения, порядок принятия государственным учреждением решений;
6) определяет права, обязанности и ответственность руководителя коммунального государственного учреждения, основания освобождения его от занимаемой должности;
7) утверждает структуру и предельную штатную численность коммунального государственного учреждения;

6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) тиісті саланың өкілетті органының келісімімен орынбасарын, ал коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметкерлерін жеке жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу және жазалау шараларын қолданады;
10) өз орынбасарының (орынбасарларының) және коммуналдық мемлекеттік мекеменің өзге де басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерінің аясын айқындайды;
11) оған Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы жарғымен (ережемен) және жергілікті атқарушы органның жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік мекеме мүлкінің құрылу тәртібі
29. Коммуналдық мемлекеттік мекеме мүлкінің құны оның теңгерімде айқындалатын заңды тұлғаның активтері құрайды.
Коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкі мыналар:
1) оған меншік иесі берген мүлік;
2) өз қызметі барысында сатып алған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де қаржы көздері есебінен құрылады.
30. Коммуналдық мемлекеттік мекеме дербес иеліктен шығаруға немесе оған бекітілген мүлік пен оған смета қаражаты бойынша мүлікке өзгеше тәсілмен иелік етуге бөлінген құқығы жоқ.
31. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің қызметі тиісті саланың жергілікті атқарушы органы қаржыландырады.
32. Коммуналдық мемлекеттік мекеме бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептілік ұсынады.
33. Коммуналдық мемлекеттік мекемеменің қаржылық-шаруашылық қызметін тексеру және ревизияны Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
6. Коммуналдық мемлекеттік мекемедегі жұмыс тәртібі
34. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің жұмыс тәртібі ішкі тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
7. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
35. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүзеге асырылады және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес аймақты тіркеу органдарында тіркеледі.

6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников коммунального государственного учреждения, а заместителя по соглашению с уполномоченным органом;
9) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников коммунального государственного учреждения, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан;
10) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя (заместителей) и иных руководящих сотрудников коммунального государственного учреждения;
11) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим уставом (положением) и местным исполнительным органом.
5. Порядок образования имущества коммунального государственного учреждения
29. Имущество коммунального государственного учреждения составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе.
Имущество коммунального государственного учреждения:
1) имущество, переданное ему собственником;
2) имущество, приобретенное в ходе своей деятельности (включая денежные доходы);
3) иных финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
30. Коммунальное государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
31. Деятельность коммунального государственного учреждения финансируется из бюджета местным исполнительным органом.
32. Коммунальное государственное учреждение ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
33. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности коммунального государственного учреждения осуществляются местным исполнительным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Режим работы в коммунальном государственном учреждении
34. Режим работы коммунального государственного учреждения устанавливается правилами внутренного трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные документы
35. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы коммунального государственного учреждения производится по решению местного исполнительного органа и проходят процедуру государственной регистрации в территориальных органах юстиции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств"

39. Кредит берушілердің талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған таратылған коммуналдық мемлекеттік мекеме мүлкін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган қайта бөледі.
40. Таратылған коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкін өткізу нәтижесінде алынған қаражатты қоса алғанда, осы мекеменің кредиторларының талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған ақшасы тиісті бюджет кірісінің есебіне жатқызылады.
Сайрам ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 21 мамырдағы
№172 қаулысына 4-қосымша
Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мен Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Отбасын қолдау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Белсенді ұзақ өмір орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі арасындағы 01.01.2024 ж. Бөлу балансы
АКТИВТЕР
Код
Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" КММ
Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Отбасын қолдау орталығы" КММ
Сайрам аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің "Белсенді ұзақ өмір орталығы" КММ
есепті жылдың басында
есепті күні
есепті жылдың басында
есепті күні
есепті жылдың басында
есепті күні
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Қысқа мерзiмдi активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

39. Имущество ликвидированного коммунального государственного учреждения, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, перераспределяется уполномоченным органом по государственному имуществу или местным исполнительным органом.
40. Деньги ликвидированного коммунального государственного учреждения, включая средства, полученные в результате реализации имущества этого юридического лица, оставшиеся после удовлетворения требований кредиторов, зачисляются в доход соответствующего бюджета.
Приложение 4 к постановлению
акимата Сайрамского района
от 21 мая 2024 года №172
Разделительный баланс между коммунальным государственным учреждением "Центр социального обслуживания" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района и коммунальным государственным учреждением "Центр поддержки семьи" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района, коммунальным государственным учреждением "Центр активного долголетия" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района на " 01" января 2024 года
АКТИВЫ
Код строки
КГУ "Центр социального обслуживания" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района
КГУ "Центр поддержки семьи" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района
КГУ "Центр активного долголетия" отдела занятости и социальных программ Сайрамского района
на начало отчетного года
на отчетную дату
на начало отчетного года
на отчетную дату
на начало отчетного года
на отчетную дату
1
2
3
4
5
6
7
8
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты