"Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2024 жылғы 20 маусымдағы № 150 қаулысы
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 40-бабы 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 7) тармақшасына, 164-бабына және "Жергілікті атқарушы органдардың құрылымы мен штат саны лимиттерінің кейбір мәселелері туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2024 жылғы 28 мамырдағы № 129 қаулысына сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес "Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау басқармасы:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
3. Шығыс Қазақстан облысы әкімі аппаратының "Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы және жұмылдыруды қамтамасыз ету қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау басқармасының "Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы және жұмылдыруды қамтамасыз ету қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі болып қайта аталсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шығыс Қазақстан облысының әкімі Е. Көшербаев
Шығыс
Қазақстан облысы әкімдігінің
2024 жылғы "20" маусымдағы
№ 150 қаулысымен бекітілген
"Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі

Об утверждении положения государственного учреждения "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной обороне и гражданской защите Восточно-Казахстанской области"
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 20 июня 2024 года № 150
В соответствии с пунктом 2 статьи 40 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 7) статьи 17, статьей 164 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 28 мая 2024 года № 129 "О некоторых вопросах структуры и лимитов штатной численности местных исполнительных органов", Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить положение государственного учреждения "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной обороне и гражданской защите Восточно-Казахстанской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Управлению по мобилизационной подготовке, территориальной обороне и гражданской защите Восточно-Казахстанской области обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Переименовать коммунальное государственное учреждение "Служба обеспечения мобилизационной подготовки и мобилизации Восточно-Казахстанской области" аппарата акима Восточно-Казахстанской области в коммунальное государственное учреждение "Служба обеспечения мобилизационной подготовки и мобилизации Восточно-Казахстанской области" управления по мобилизационной подготовке, территориальной обороне и гражданской защите Восточно-Казахстанской области.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области, курирующего вопросы мобилизационной подготовки, территориальной обороны и гражданской защиты.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Восточно-Казахстанской области Е. Кошербаев
Утверждено постановлением
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от "20" июня 2024 года
№ 150
Положение государственного учреждения "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной обороне и гражданской защите Восточно-Казахстанской области"

1. Жалпы ережелер
1. "Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шығыс Қазақстан облысының аумағында жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және қазақ тілінде өз атауы бар мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Басқарма, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимитін заңнамаға сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі бекітеді.
8. Басқарманың орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, индексі 070019, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, Пермитин көшесі, 23.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шығыс Қазақстан облысының бюджетінен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен басқару функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) жұмылдыру дайындығы және соғыс уақытына жұмылдыру салаларында жұмысты ұйымдастыру;
2) азаматтарды әскери қызметке шақыруды қамтамасыз ету;
3) құзыреті шегінде облыстық ауқымдағы азаматтық қорғау, аумақтық қорғаныс саласында жұмысты ұйымдастыру;

1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной обороне и гражданской защите Восточно-Казахстанской области" (далее-Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной обороны и гражданской защиты на территории Восточно-Казахстанской области.
2. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления.
7. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются Восточно-Казахстанским областным акиматом в соответствии с законодательством.
8. Местонахождение Управления: Республика Казахстан, индекс 070019, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица Пермитина, 23.
9. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Управление по мобилизационной подготовке, территориальной обороне и гражданской защите Восточно-Казахстанской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из бюджета Восточно-Казахстанской области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) организация работы в сферах мобилизационной подготовки и мобилизации на военное время;
2) обеспечение призыва граждан на воинскую службу;
3) организация работы в сфере гражданской защиты, территориальной обороны областного масштаба в пределах компетенции;

4) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу, сондай-ақ оның салдарын жою кезінде босқындарға көмек көрсету мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
заңды және жеке тұлғалардан, оның ішінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардан өз функцияларын орындау үшін қажетті ақпаратты белгіленген тәртіппен сұрату және алу;
кеңестер алу, арнайы білім мен дағдыларды талап ететін мәселелерді зерттеу үшін консультанттарды (тәуелсіз сарапшыларды) тарту;
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер және өзге де іс-шаралар өткізу;
Басқарма қызметінің бағыттары бойынша жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді құру жөнінде ұсыныстар енгізу;
жергілікті әскери басқару органдарымен және жергілікті атқарушы органдармен әскерге шақыру (құрама) пункттерін ұстау бойынша өзара іс-қимыл жасау;
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша облыстық басқармалардың, аудандық және қалалық атқарушы органдардың, кәсіпорындар мен ұйымдардың басшыларын (келісім бойынша) тыңдау;
жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау мақсаттары үшін белгіленген тәртіппен мемлекеттік, ведомстволық және мемлекеттік емес жүйелерді, желілерді, байланыс және ақпарат беру құралдарын пайдалану;
облыс әкіміне жұмылдыру дайындығын, аумақтық қорғанысты және азаматтық қорғауды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің отырыстарында қарау үшін жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау салаларына тартылған мемлекеттік органдардың жұмысын жетілдіру және жақсарту жөнінде мәселелер мен ұсыныстар енгізу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
2) міндеттері:
бюджет қаражатының уақтылы және мақсатты игерілуін қамтамасыз ету;
жүктелген функцияларды орындаудың заңдылығын сақтауды қамтамасыз ету;
Басқарма қызметкерлерінің мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің әдеп нормаларын сақтауын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) облыс аумағында жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру жөніндегі іс-шаралардың орындалуын ұйымдастыру;
2) жергілікті әскери басқару органдарына бейбіт уақытта және жұмылдыру жарияланған кезде олардың жұмысына жәрдем көрсету, облыс аумағында әскери-экономикалық және командалық-штабтық оқу-жаттығуларды ұйымдастыру және өткізуге қатысу;

4) осуществление взаимодействия с уполномоченным органом по вопросам помощи беженцам при предупреждении, а также ликвидации последствий чрезвычайной ситуации социального характера.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать в установленном порядке от юридических и физических лиц, в том числе государственных органов и организаций информацию, необходимую для выполнения своих функций;
привлекать для получения консультаций, исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков, консультантов (независимых экспертов);
взаимодействовать с правоохранительными и иными государственными органами по вопросам, отнесенным к компетенции Управления;
проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
вносить предложения по созданию рабочих групп, комиссий, советов по направлениям деятельности Управления;
взаимодействовать с органами местного военного управления и местными исполнительными органами по содержанию призывных (сборных) пунктов;
заслушивать руководителей областных управлений, районных и городских исполнительных органов, предприятий и организаций (по согласованию) по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
использовать в установленном порядке для целей мобилизационной подготовки и мобилизации, территориальной обороны и гражданской защиты, государственные, ведомственные и негосударственные системы, сети, средства связи и передачи информации;
вносить акиму области предложения по совершенствованию мобилизационной подготовки, территориальной обороны и гражданской защиты;
вносить для рассмотрения на заседаниях Восточно-Казахстанского областного акимата вопросы и предложения по совершенствованию и улучшению работы государственных органов, задействованных в сфере мобилизационной подготовки, территориальной обороны и гражданской защиты;
осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
обеспечивать своевременное и целевое освоение бюджетных средств;
обеспечивать соблюдение законности выполнения возложенных функций;
обеспечивать соблюдение сотрудниками Управления норм этики административных государственных служащих;
осуществлять иные обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) организация выполнения мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации на территории области;
2) оказание содействия местным органам военного управления в их работе в мирное время и при объявлении мобилизации, организация и участие в проведении военно-экономических и командно-штабных учений на территории области;

3) әскери міндеттілерді брондау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
4) облыс шегінде мемлекеттік органдар мен ұйымдарды жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында жұмыс істеуге ауыстыру жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыруды қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру көлемі бойынша ұсыныстар енгізу;
6) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен облыстың жұмылдыру жоспарларын әзірлеу, келісу және бекіту, сондай-ақ облыс шегінде жұмылдыру дайындығы жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
7) облысты жұмылдыру дайындығы мақсатында ұйымдармен жұмылдыру кезеңіне, соғыс жағдайына және соғыс уақытына тауарлар өндіруге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге шарттар (келісімшарттар) жасасу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
8) жұмылдыру тапсырыстарын белгілеу үшін жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға ұйымдардың өндірістік, қаржылық, қоймалық мүмкіндіктері туралы ақпарат беру;
9) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға жұмылдыру дайындығын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
10) мемлекеттік органдармен бірлесіп экономиканы жұмылдыру жоспарларын орындауға дайындау жөнінде іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
11) аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдіктерінің жұмылдыру жоспарларын қарау және келісуге енгізу;
12) облыс шегінде шақырылуға жататын азаматтарды уақтылы хабардар етуді және жеткізуді, құрама пункттерге немесе әскери бөлімдерге және арнаулы мемлекеттік органдарға техниканы жеткізуді, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында олардың басқаруындағы облыстық коммуналдық меншікті қорғаныс мұқтаждары үшін беруді ұйымдастыру;
13) жұмылдыру жарияланған кездегі іс-қимыл тәртібі туралы халық арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру;
14) қорғаныс мақсатында көлік және басқа да техникалық құралдардың есебін және жұмылдыру әзірлігін үйлестіру;
15) азаматтарды әскери есепке алуды және әскери қызметке дайындауды, оларды әскери қызметке шақыруды, әскери жиындарды және жұмылдыру бойынша шақыруды ұйымдастыру;
16) Қазақстан Республикасының қорғаныс жоспарын іске асыру жөніндегі құжаттарды әзірлеуге қатысу, Қазақстан Республикасының қорғаныс мүддесінде аумақты жедел жабдықтау іс-шараларын жоспарлауды және орындауды ұйымдастыру және қорғаныс мақсатында коммуникацияларды даярлауды қамтамасыз ету;
17) облыс шегінде арнаулы құрылымдар құруды ұйымдастыру және олардың қызметін Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдардың, арнаулы мемлекеттік органдардың мүдделерінде міндеттерді орындау үшін, сондай-ақ жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасы экономикасының және халқының тыныс-тіршілігінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;

3) организация и проведение работы по бронированию военнообязанных;
4) обеспечение реализации комплекса мероприятий по переводу государственных органов и организаций в пределах области на функционирование в период мобилизации, военного положения и в военное время;
5) внесение предложений по объемам финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) разработка, согласование с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки и утверждение мобилизационных планов области, а также проведение мероприятий по мобилизационной подготовке в пределах области;
7) в целях мобилизационной подготовки области организация работы по заключению договоров (контрактов) с организациями на производство товаров, выполнение работ и оказание услуг на период мобилизации, военного положения и в военное время;
8) предоставление в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки информации о производственных, финансовых, складских возможностях организаций для установления мобилизационных заказов;
9) внесение в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки предложения по совершенствованию мобилизационной подготовки;
10) организация проведения совместно с государственными органами мероприятий по подготовке экономики к выполнению мобилизационных планов;
11) рассмотрение и внесение на согласование мобилизационных планов акиматов районов, городов областного значения;
12) организация в пределах области своевременного оповещения и доставки граждан, подлежащих призыву, поставку техники на сборные пункты или в воинские части и специальные государственные органы, предоставление по решению Правительства Республики Казахстан для нужд обороны находящуюся в их управлении областную коммунальную собственность в период мобилизации, военного положения и в военное время;
13) организация проведения среди населения разъяснительной работы о порядке действий при объявлении мобилизации;
14) координация учета и мобилизационной готовности транспортных и других технических средств в целях обороны;
15) организация воинского учета и подготовки граждан к воинской службе, их призыва на воинскую службу, воинских сборов и призыва по мобилизации;
16) участие в разработке документов по реализации плана обороны Республики Казахстан, организация планирования и выполнения мероприятий оперативного оборудования территории в интересах обороны Республики Казахстан и обеспечение подготовки коммуникаций в целях обороны;
17) организация создания специальных формирований в пределах области и обеспечение их деятельности для выполнения задач в интересах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов, а также для обеспечения бесперебойной работы экономики и жизнедеятельности населения Республики Казахстан в период мобилизации, военного положения и в военное время;

18) Қазақстан Республикасының Қорғаныс және Қарулы Күштер туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен олардың тапсырыстары бойынша халықты және аумақты қорғанысқа дайындауға, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың материалдық, энергетикалық және өзге де ресурстар мен көрсетілетін қызметтерге қажеттілігін қамтамасыз етуге қатысу;
19) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі бекіткен саны мен құрылымы шегінде аумақтық әскерлердің аумақтық органдарын қызметтік үй-жайлармен, көлік құралдарымен, ақпараттың, телекоммуникациялар мен байланыстың техникалық құралдарымен, жиһазбен және казармалық керек жарақпен қамтамасыз етуді үйлестіру, оларды күтіп-ұстауды, қызмет көрсетуді және жөндеуді, жанар-жағармай материалдарын, кеңсе тауарларын сатып алуды, сондай-ақ коммуналдық қызметтерді, электр энергиясын, жылыту және байланыс қызметтерін төлеу, аумақтық әскерлерді арнайы өрістетуді жүргізу кезінде соғыс уақытының штаттық қажеттілік нормаларына сәйкес материалдық-техникалық құралдар қорын құру, аумақтық қорғаныс бөлімшелерінің әскери міндеттілерімен жиындар өткізу;
20) аумақтық әскерлердің аумақтық органдарына техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін қызметкерлерді ұстауды қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
21) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабының келісімі бойынша облыс аумақтарының іс-қимыл, аумақтық қорғаныс, жедел жабдықтау жоспарларын әзірлеу және бекітуге енгізу;
22) қорғаныс саласындағы өз қызметін әскери басқару органдарымен үйлестіру және келісу;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстың қорғаныс кеңесін құру үшін қажетті құжаттарды дайындау;
24) азаматтық және аумақтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға қатысу және олардың орындалуын қамтамасыз ету;
25) халықты және ұйымдарды азаматтық қорғау саласындағы шаралар туралы хабардар ету жөніндегі жұмысты үйлестіру;
26) мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде өрт сөндіру бекеттерін құруды, оларды материалдық-техникалық жарақтандыруды ұйымдастыру;
27) қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсері болған жағдайда оларды оқшаулау, адамдардың өмірін құтқару, олардың денсаулығын, құқықтары мен мүдделерін қорғау, меншікті қорғау, қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі іс-шараларды орындау бойынша қолда бар күштерді, құралдар мен ресурстарды тарта отырып, қажетті көмек көрсету жөніндегі жұмысты үйлестіру;
28) азаматтық қорғау басқармасының облыстық аумақтық кіші жүйесінің күштері мен құралдарын құруды және оларды тұрақты әзірлікте ұстауды ұйымдастыру;

18) участие в подготовке населения и территории к обороне, обеспечении потребности Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований в материальных, энергетических и иных ресурсах и услугах по их заказам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об обороне и Вооруженных Силах;
19) координация обеспечения территориальных органов территориальных войск в пределах численности и структуры, утвержденной Министерством обороны Республики Казахстан, служебными помещениями, транспортными средствами, техническими средствами информации, телекоммуникаций и связи, мебелью и казарменным инвентарем, включая их содержание, обслуживание и ремонт, приобретение горюче-смазочных материалов, канцелярских товаров, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи, создание запасов материально-технических средств согласно нормам штатной потребности военного времени при проведении специального развертывания территориальных войск, проведение сборов с военнообязанными подразделений территориальной обороны;
20) организация обеспечения содержания работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование территориальных органов территориальных войск;
21) разработка и внесение на утверждение по согласованию с Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан планов действий, территориальной обороны, оперативного оборудования территорий области;
22) координация и согласование своей деятельности в области обороны с органами военного управления;
23) подготовка необходимых документов для образования совета обороны области в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
24) участие в планировании и обеспечение выполнения мероприятий по гражданской и территориальной обороне;
25) координация работы по информированию населения и организаций о мерах в сфере гражданской защиты;
26) организация создания пожарных постов, их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы;
27) координация работы по оказанию необходимой помощи в случае вредного воздействия опасных производственных факторов с привлечением имеющихся сил, средств и ресурсов по выполнению мероприятий по их локализации, спасению жизни людей, защите их здоровья, прав и интересов, охране собственности, поддержанию общественного порядка;
28) организация создания и поддержания в постоянной готовности сил и средств областной территориальной подсистемы управления гражданской защиты;

29) аварияларды, төтенше жағдайларды тергеп-тексеруге комиссия құрамына қатысу;
30) азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының алдын алу және жою жөніндегі жергілікті бюджеттің атқарылуын бекітілген бюджеттік тағайындауларға сәйкес қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты үйлестіру;
31) төтенше жағдайлар жойылғаннан кейін қоршаған ортаны сауықтыру, жеке және заңды тұлғалардың шаруашылық қызметін қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру;
32) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғаудың облыстық аумақтық кіші жүйесіне басшылық ету үшін қажетті құжаттарды дайындау;
33) азаматтық қорғаныс мүлкінің көлемін айқындау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және оны жинақтау, сақтау, жаңарту және әзірлікте ұстау жөнінде қажетті шаралар қабылдау;
34) игеріліп жатқан кен орындары аудандарында және сейсмикалық қауіпті өңірлерде қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру;
35) құлақтандыру мен ақпараттандырудың техникалық құралдарын орналастыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;
36) төтенше жағдайларда халықтың тіршілігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды үйлестіру;
37) жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларын әзірлеуге қатысу;
38) мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ елді мекендерде дала өрттерін, сондай-ақ өрттерді сөндіруді ұйымдастыру;
39) жергілікті атқарушы органдардың төтенше резервінен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың және олардың зардаптарының алдын алуға және жоюға қаражат бөлу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
40) төтенше жағдайларды болғызбау, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау, материалдық және мәдени құндылықтарды қорғау, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезінде зардаптарды жою және залалды азайту жөнінде шаралар әзірлеу және қабылдау;
41) қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), қосалқы және жылжымалы басқару пункттерін құруды ұйымдастыру;
42) облыстың авариялық және шұғыл қызметтерінің, азаматтық қорғау қызметтерінің "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметімен ақпараттық өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
43) жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау саласында келіп түскен петицияларды Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен қарау;
44) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен Басқарма жетекшілік ететін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
45) аумақтық әскерлерді ұстауды қамтамасыз ету;

29) участие в составе комиссии в расследовании аварий, чрезвычайных ситуаций;
30) координация работы по обеспечению в соответствии с утвержденными бюджетными назначениями исполнения местного бюджета по гражданской обороне, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий;
31) после ликвидации чрезвычайных ситуаций координация мероприятий по оздоровлению окружающей среды, восстановлению хозяйственной деятельности физических и юридических лиц;
32) подготовка необходимых документов для руководства областной территориальной подсистемой гражданской защиты в пределах своей компетенции;
33) организация работы по определению объемов и принятие необходимых мер по накоплению, хранению, обновлению и поддержанию в готовности имущества гражданской обороны;
34) координация мероприятий по повышению надежности и устойчивости существующих зданий и сооружений в районах разрабатываемых месторождений и сейсмоопасных регионах;
35) организация мероприятий по размещению технических средств оповещения и информирования;
36) координация мероприятий по жизнеобеспечению населения в чрезвычайных ситуациях;
37) участие в разработке планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и их последствий;
38) организация тушения степных пожаров, а также пожаров в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы;
39) организация работы по выделению средств из чрезвычайного резерва местных исполнительных органов на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий;
40) разработка и принятие мер по предотвращению чрезвычайных ситуаций, сохранению жизни и здоровья людей, защите материальных и культурных ценностей, а также ликвидации последствий и снижению ущерба при чрезвычайных ситуациях;
41) организация создания запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления;
42) организация информационного взаимодействия аварийных и экстренных служб области, служб гражданской защиты с единой дежурно-диспетчерской службой "112";
43) рассмотрение поступивших петиций в сфере мобилизационной подготовки, территориальной обороны и гражданской защиты, в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
44) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам, курируемым Управлением, в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
45) обеспечение содержания территориальных войск;

46) заңнамаға сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
3. Бірінші басшының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
17. Басқарма басшысын облыс әкімі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) заңнамаға сәйкес Басқарма қызметкерлерін, сондай-ақ Басқарма қарамағындағы ұйымдардың басшыларын (олардың орынбасарларын) лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма қызметкерлерін және Басқарманың басшысы тағайындайтын өзге де қызметкерлерді көтермелейді және оларға тәртіптік жаза қолданады;
3) Басқарма актілеріне қол қояды;
4) Басқарма бөлімдері туралы ережелерді бекітеді;
5) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда Басқарма мүдделерін білдіреді, Басқарма атынан сенімхатсыз әрекет етеді, Басқарма мүдделерін ұсынуға сенімхат береді;
6) ерлер мен әйелдердің жұмыс тәжірибесіне, қабілеттеріне және кәсіптік даярлығына сәйкес мемлекеттік қызметке тең қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөнінде қажетті шаралар қабылдайды және ол үшін дербес жауапты болады;
8) Басқарманың барлық қаржылық құжаттарына бірінші қол қою құқығына ие;
9) заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
19. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Басқармаға бекітілген мүлік Шығыс Қазақстан облысының коммуналдық меншігіне жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізбесі

46) выполняет иные функции в соответствии с законодательством.
3. Статус, полномочия первого руководителя
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом области.
18. Полномочия руководителя Управления:
1) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления, а также руководителей (их заместителей) организаций, находящихся в ведении Управления;
2) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления и иных работников, назначаемых руководителем Управления;
3) подписывает акты Управления;
4) утверждает положения об отделах Управления;
5) представляет интересы Управления в государственных органах, иных организациях, без доверенности действует от имени Управления, выдает доверенности на предоставление интересов Управления;
6) обеспечивает равный доступ мужчин и женщин к государственной службе в соответствии с их опытом работы, способностями и профессиональной подготовкой;
7) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
8) обладает правом первой подписи на всех финансовых документах управления;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
19. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности Восточно-Казахстанской области.
21. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления

1. Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығы, аумақтық қорғаныс және азаматтық қорғау басқармасының "Шығыс Қазақстан облысының жұмылдыру дайындығын және жұмылдыруды қамтамасыз ету қызметі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

1. Коммунальное государственное учреждение "Служба обеспечения мобилизационной подготовки и мобилизации Восточно-Казахстанской области" управления по мобилизационной подготовке, территориальной обороне и гражданской защите Восточно-Казахстанской области.