Өскемен қаласының тұрғын үй қорын реновациялаудың 2024-2029 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 4 мамырдағы № 1638 қаулысы
"Тұрғын үй қатынастары туралы" 10-3-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31 - бабының 1-тармағының 16-5) тармақшасына сәйкес, Өскемен қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Өскемен қаласының тұрғын үй қорын реновациялаудың 2024-2029 жылдарға арналған қоса беріліп отырған бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Өскемен қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қаласының әкімі Ж. Омар
Өскемен қаласы әкімдігінің
2024 жылғы 04 мамыр
№ 1638 қаулысымен
бекітілген
Өскемен қаласының тұрғын үй қорын реновациялаудың 2024-2029 жылдарға арналған бағдарламасы

Об утверждении Программы реновации жилищного фонда города Усть-Каменогорска на 2024-2029 годы
Постановление акимата города Усть-Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 4 мая 2024 года № 1638
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 16-5) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Усть-Каменогорска ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу реновации жилищного фонда города Усть-Каменогорска на 2024-2029 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Усть-Каменогорска.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Усть-Каменогорска Ж. Омар
Утверждена
постановлением акимата города
Усть-Каменогорска
от 04 мая 2024 года № 1638
Программа реновации жилищного фонда города Усть-Каменогорска на 2024-2029 годы

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Өскемен қаласының тұрғын үй қорын реновациялаудың 2024-2029 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Реновациялау бағдарламасы) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Тұрғын үй-коммуналдық 2024-2029 жылдарға арналған инфрақұрылымды дамыту тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 736 қаулысына сәйкес әзірленді.

Глава 1. Общие положения
1. Программа реновации жилищного фонда города Усть-Каменогорска на 2024-2029 годы (далее – Программа реновации) разработана в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2022 года № 736 "Об утверждении Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры на 2024- 2029 годы".

2. Өскемен қаласындағы тұрғын үй қорын реновациялау – Өскемен қаласында апатты жағдайдағы тұрғын үй қорының өсуін болдырмау, тұрғын үй аумақтарын дамытуды және оларды абаттандыруды қамтамасыз ету мақсатында азаматтардың тіршілік ету ортасын жаңартуға және өмір сүруіне, қоғамдық кеңістікке қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған іс-шаралар жиынтығы.
3. Реновация қаланың "ескі" кварталдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен апаттық тұрғын үйді бұзу және одан азаматтарды көшіру жолымен кешенді реконструкциялауды көздейді.

2. Реновация жилищного фонда в городе Усть-Каменогорске– совокупность мероприятий, направленных на обновление среды жизнедеятельности и создание благоприятных условий проживания граждан, общественного пространства в целях предотвращения роста аварийного жилищного фонда в городе Усть-Каменогорске, обеспечения развития жилых территорий и их благоустройства.
3. Реновация предусматривает комплексную реконструкцию "старых" кварталов города путем сноса аварийного жилья и переселения из него граждан в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

4. Реновациялау бағдарламасы 2029 жылға дейінгі мерзімге қабылданады және соңғы онжылдықтарда жинақталған қала экологиясының даму теңгерімсіздігін жоюға және қалада апаттық тұрғын үй қорының жаппай пайда болуына жол бермеуге мүмкіндік береді.
5. Реновациялауға жататын объектілердің тізбесі, кезеңдері мен кезектілігі көппәтерлі тұрғын үйлердің құрылыс конструкцияларының тозуы, олардың пайдалану талаптарына сәйкестігі, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық қадағалауды және техникалық тексеруді жүзеге асыруға аккредиттелген заңды тұлғалардың қорытындысы негізінде үй-жайлар иелерінің пікірлері ескеріле отырып айқындалады.

4. Программа реновации принимается на срок до 2029 года и позволит устранить накопленный за последние десятилетия дисбаланс развития экологии города и не допустить массового появления аварийного жилищного фонда в городе.
5. Перечень, периоды и очередность объектов, подлежащих реновации, определяются с учетом износа строительных конструкций многоквартирных жилых домов, их соответствия эксплуатационным требованиям, а также мнения собственников помещений на основании заключения юридических лиц, аккредитованных на осуществление технического надзора и технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений.

6. Апатты тұрғын үйлерді бұзу жергілікті бюджет есебінен жүргізілетін болады.
7. Апаттық жағдайдағы тұрғын үйлерді бұзу кезектілігі ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық қадағалауды және техникалық тексеруді жүзеге асыруға аккредиттелген заңды тұлғалардың қорытындыларына сәйкес ағымдағы конструкциялардың тозу пайызы ескеріле отырып анықталады.
2 - тарау. Реновациялау бағдарламасын іске асырудың өзектілігі

6. Снос аварийных жилых домов будет производиться за счет средств местного бюджета.
7. Очередность сноса аварийных жилых домов определяется с учетом процента износа несущих конструкций согласно заключениям юридических лиц, аккредитованных на осуществление технического надзора и технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений.
Глава 2. Актуальность реализации Программы реновации

2024 жылғы жағдай бойынша қалада жалпы ауданы 14605,91 шаршы метр, 337 пәтері бар, 37 тұрғын үй ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық қадағалауды және техникалық тексеруді жүзеге асыруға аккредиттелген заңды тұлғалардың қорытындыларына сәйкес апатты деп танылды.
Бұл санаттың негізі нормативтік қызмет мерзімі төмен көппәтерлі тұрғын үйлер болып табылады. Мұндай үйлердің көп бөлігі тұрғын үйді жекешелендіру кезеңінде күрделі жөндеу жүргізбестен немесе оны орындау шығындарын өтемей жеке меншікке берілді. Бұл тұрғын үй иелерінің қажетті қаражатының болмауына байланысты, үйлерді күрделі жөндеу іс жүзінде жүргізілмеді, кейіннен бұл олардың одан әрі тозуына әкелді.
№
Үйлердің саны
Үйлердің жалпы ауданы, шаршы метр
Пәтерлер саны
1
37
14605,91

по состоянию на 2024 год в городе 37 жилых домов, общей площадью 14605,91 квадратных метров, с населением 337 квартир, признаны аварийными согласно заключениям юридических лиц, аккредитованных на осуществление технического надзора и технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений.
Основу этой категории составляют многоквартирные жилые дома с низким нормативным сроком эксплуатации. Большая часть таких домов в период приватизации жилья была передана в частную собственность без проведения капитального ремонта или возмещения затрат на его выполнение. В дальнейшем капитальный ремонт данных домов практически не проводился в связи с отсутствием у собственников жилья необходимых средств, что привело к дальнейшему их обветшанию.
№
Количество домов
Общая площадь домов, в квадратных метрах
Количество квартир
1
37
14605,91

337
3-тарау. Реновация бағдарламасының міндеті
10. Реновациялау бағдарламасының негізгі міндеті – қалада апаттық тұрғын үй қорының жаппай пайда болуына жол бермеу және сонымен бір мезгілде Өскемен қаласының алдыңғы онжылдықтарда жинақталған даму теңгерімсіздіктерін түзету және түбегейлі жаңа сападағы қалалық ортаны қалыптастыру.
Тұрғын үй қорын сапалы жаңартуды көздейтін реновация бағдарламасын іске асыру азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету көрсеткішін жақсартуға мүмкіндік береді және тұрғын үй аумақтарын тұрақты дамытуға, экономикалық, әлеуметтік, өзге де қоғамдық мүдделерді ескере отырып, қолайлы тіршілік ортасын, қоғамдық кеңістіктерді құруға және аумақты абаттандыруға ықпал етеді, Өскемен қаласының жаңа, заманауи келбетін қалыптастыруға мүмкіндік береді.
11. Реновациялау бағдарламасын іске асыру кезінде мынадай міндеттерді шешу жоспарлануда:
қолайлы тұруға, демалуға және жұмыс істеуге бейімделген аралас функциясы бар қалалық ортаның жаңа жоспарлау құрылымын құру;
энергиятиімді көппәтерлі тұрғын үйлер салу, олардың пайдалану шығындарын азайту;
экологиялық жағдайды жақсарту;
инженерлік инфрақұрылымды жаңарту және жаңғырту;
Өскемен қаласының заманауи сәулеттік келбетін қалыптастыру.
4-тарау. Реновациялау бағдарламасын іске асыру механизмі және тәртібі
12. Жергілікті бюджет есебінен қаржыландыру жағдайларын қоспағанда, Бағдарламаның әкімшісі "Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бағдарлама әкімшісі) болып табылады.
13. Бағдарламаны қаржыландыру мемлекеттік бюджет қаражаты және өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады: облигациялық қарыздар, жеке инвестицияларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік
механизмдері арқылы, екінші деңгейдегі банктердің қарыздары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражатын тарту, реновациялау жобаларын іске асыру барысында тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан түскен кірістер.
14. Бағдарламаны қаржыландыру туралы шешім қабылданғанға дейін Бағдарлама әкімшісі реновацияға жататын әрбір тұрғын үй бойынша ақпарат жинауды жүзеге асырады, оның ішінде:
1) көппәтерлі тұрғын үйдің (пәтерлердің) және жер учаскесінің жалпы ауданы, меншік иелерінің саны, ауыртпалықтардың болуы (болмауы) туралы;
2) тұрғын үйдің қолданыстағы инфрақұрылымы және инфрақұрылым қуаттарын, сумен жабдықтауды, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, кәрізді және тағы басқа жақын арада қосу нүктелерін ұлғайту мүмкіндігі;
3) меншік иелерінің тұрғын үйді реновациялау бойынша ұсынылатын іс-шараларға қатынасын көрсететін меншік иелерінің жалпы жиналысының хаттамасы.
Жиналыста теріс шешім қабылданған жағдайда көппәтерлі тұрғын үйді реновациялау жөніндегі инвестициялық жобаны іске асыруға байланысты жұмыстар жүргізілмейді.

337
Глава 3. Задача Программы реновации
10. Основная задача Программы реновации – не допустить массового появления аварийного жилищного фонда в городе и одновременно скорректировать накопленные за предыдущие десятилетия диспропорции развития города Усть-Каменогорска и сформировать городскую среду принципиально нового качества.
Реализация Программы реновации, предусматривающей качественное обновление жилищного фонда, позволит улучшить показатель обеспеченности жильем граждан и будет способствовать устойчивому развитию жилых территорий, созданию благоприятной среды жизнедеятельности, общественных пространств и благоустройству территории с учетом экономических, социальных, иных общественных интересов, позволит сформировать новый, современный облик города Усть- Каменогорска.
11. При реализации Программы реновации планируется решение следующих задач:
создание новой планировочной структуры городской среды со смешанной функцией, приспособленной для комфортного проживания, отдыха и работы;
строительство энергоэффективных многоквартирных жилых домов, снижение затрат на их эксплуатацию;
улучшение экологической обстановки;
обновление и модернизация инженерной инфраструктуры;
формирование современного архитектурного облика города Усть-Каменогорска.
Глава 4. Механизм и порядок реализации Программы реновации
12. Администратором Программы, за исключением случаев финансирования за счет местного бюджета, является государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска" (далее – Администратор программы).
13. Финансирование Программы осуществляется за счет средств государственного бюджета и иных источников: облигационные займы, привлечение частных инвестиций, в том числе через механизмы государственно-частного партнерства, займы банков второго уровня, привлечение средств субъектов квазигосударственного сектора, доходы от продажи жилых и нежилых помещений в ходе реализации проектов реновации.
14. До принятия решения о финансировании Администратором программы осуществляется сбор информации по каждому жилому дому подлежащему реновации, в том числе:
1) о технических характеристиках многоквартирного жилого дома (общая площадь дома (квартир) и земельного участка, количество собственников, наличии (отсутствии) обременений;
2) о действующей инфраструктуре жилого дома и возможности увеличении мощностей инфраструктуры, точек ближайшего подключения водоснабжения, газоснабжения, электроснабжения, канализации итак далее;
3) протокол общего собрания собственников, отражающее отношение собственников к предлагаемым мероприятиям по реновации жилья.
В случае принятия на собрании отрицательного решения, работы, связанные с реализацией инвестиционного проекта по реновации многоквартирного жилого дома не проводятся.

15. Алынған ақпараттың негізінде Бағдарлама әкімшісі реновациялауға жататын әрбір тұрғын үйге қатысты ақпараттық құжат дайындайды.
16. Тұрғын үйлердің құрылысына жергілікті бюджеттен қаражат бөлу жағдайда, бағдарлама әкімшісі "Өскемен қаласының құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі анықталады.
Реновациялау бағдарламасын іске асыру үшін ұйымды таңдау мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
17. Потенциалды инвесторларды тарту үшін реновациялау Бағдарламасын іске асыру туралы ақпарат Өскемен қаласының жергілікті атқарушы органының интернет-ресурсында, бұқаралық ақпарат құралдарында және басқа да қолжетімді ақпарат құралдарында тұрақты негізде орналастырылады.
18. Инвесторлармен өзара іс-қимылда жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілі инвесторлармен өзара іс-қимылда "Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі болады.
19. Қызығушылығы болған жағдайда потенциялды инвестор инвестициялық жобаны іске асыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қаланың жергілікті атқарушы органына өтінім береді.
20. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес реновациялау бағдарламасын іске асыру мемлекеттің тұрғын үй сатып алуы арқылы мүмкін болады.
5-тарау. Реновациялау бағдарламасын іске асыру кезінде жеке және заңды тұлғалардың тұрғын үй және мүліктік құқықтарының кепілдіктері
21. Меншік иелеріне тұрғын үй беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар негізінде жүзеге асырылатын болады.
22. Тұрғын үй-жайлардың иелеріне ауданы бойынша бірдей, бірақ кемінде бір бөлмелі пәтер мөлшерінде жаңа пәтерлер берілетін болады. Тұрғын емес үй-жайлардың иелеріне оның құны өтеледі.
Тұрғын емес үй-жайдың меншік иесі келіскен жағдайда, өткізілетін мүлікті өтеу салынып жатқан объектілерде ауданы бойынша бірдей тұрғын емес үй-жайларды беру жолымен қаралатын болады.
23. Тұрғын үйдің жалпы ауданының 1 шаршы метрін сату құны салынып жатқан тұрғын үйдің жайлылық деңгейімен және іске асыру кезіндегі жылжымайтын мүлік нарығының қалыптасқан конъюнктурасымен айқындалатын болады, бірақ құрылыс құнынан төмен емес.
24. Егер тұрғын мемлекеттен пәтер жалдаушы болып табылса, жалдау шарты негізінде жаңа тұрғын үй беріледі.

15. На основании полученной информации Администратором программы подготавливается информационный документ на каждый жилой дом, подлежащий реновации.
16. При выделении средств из местного бюджета на строительство жилых домов Администратором программы определяется государственное учреждение "Отдел строительства города Усть-Каменогорска".
Выбор организации для реализации Программы реновации осуществляется в соответствии с законодательством о государственных закупках.
17. Для привлечения потенциальных инвесторов информация о реализации Программы реновации размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа города Усть-Каменогорска, в средствах массовой информации и в других доступных средствах информирования на постоянной основе.
18. Уполномоченным представителем местного исполнительного органа во взаимодействиях с инвесторами будет выступать государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска".
19. В случае заинтересованности потенциальный инвестор подает заявку в местный исполнительный орган для реализации инверсионного проекта в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
20. Реализация Программы реновации возможна путем приобретения государством жилища в соответствии с законодательством о государственных закупках Республики Казахстан.
Глава 5. Гарантии жилищных и имущественных прав физических и юридических лиц при реализации Программы реновации
21. Предоставление собственникам жилья будет осуществляться на основании правоустанавливающих документов на недвижимое имущество согласно законодательству Республики Казахстан.
22. Собственникам жилых помещений будут предоставляться новые квартиры в равнозначных по площади размерах, но не менее однокомнатной квартиры. Собственникам нежилых помещений возмещается их стоимость.
В случае согласия собственника нежилого помещения, возмещение за реализуемое имущество будет рассматриваться путем предоставления равнозначных по площади нежилых помещений в строящихся объектах.
23. Стоимость реализации 1 квадратного метра общей площади жилья будет определяться уровнем комфортности строящегося жилья и сложившейся конъюнктуры рынка недвижимости на момент реализации, но не ниже себестоимости строительства.
24. Если житель является нанимателем квартиры у государства, новое жилье будет предоставлено на основании договора найма.