Тауар биржалары қызметі әкімшілік деректерінің көрсеткіштерін қалыптастыру (есептеу) әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2024 жылғы 15 мамырдағы № 118-НҚ бұйрығы
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тауар биржалары қызметі әкімшілік деректерінің көрсеткіштерін қалыптастыру (есептеу) әдістемесі бекітілсін.
2. Биржалық бақылау департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) интернет-ресурсында, сондай-ақ қажет болған кезде басқа да ашық ақпарат көздерінде орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Агенттік төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға М. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және реформалар
агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі төрағасының
2024 жылғы 15 мамырдағы
№ 118-НҚ бұйрығымен бекітілді
Тауар биржалары қызметі әкімшілік деректерінің көрсеткіштерін қалыптастыру (есептеу) әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауар биржалары қызметі әкімшілік деректерінің көрсеткіштерін қалыптастыру (есептеу) әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және тауар биржалары қызметі әкімшілік деректерінің көрсеткіштерін қалыптастыру (есептеу) әдістемесін айқындайды.
2. Тауар биржалары қызметінің көрсеткіштері қалыптастыру (есептеу) объектілері болып табылады.
3. Әдістеме тауар биржалары қызметінің көрсеткіштерін қамтиды:
1) биржалық мәмілелердің жалпы саны;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген Биржалық тауарлар тізбесіне (бұдан әрі – Биржалық тауарлар тізбесі) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10587 болып тіркелген) енгізілген тауарлар бөлінісінде биржалық мәмілелердің жалпы саны;
3) құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы саны;
4) қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізілген құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы саны;
5) стандартты аукцион режимінде өткізілген құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы саны;
6) Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар бөлінісінде құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы саны;

Об утверждении Методики формирования (расчета) показателей административных данных деятельности товарных бирж
Приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 15 мая 2024 года № 118-ОД
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику формирования (расчета) показателей административных данных деятельности товарных бирж.
2. Департаменту биржевого контроля обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (далее – Агентство), а также при необходимости и других открытых источниках информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Председатель М. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждена
приказом Председателя
Агентства по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 15 мая 2024 года № 118-ОД
Методика формирования (расчета) показателей административных данных деятельности товарных бирж
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика формирования (расчета) показателей административных данных деятельности товарных бирж (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяет порядок формирования (расчета) показателей административных данных деятельности товарных бирж.
2. Объектами формирования (расчета) являются показатели деятельности товарных бирж.
3. Методика охватывает показатели деятельности товарных бирж:
1) общее количество биржевых сделок;
2) общее количество биржевых сделок в разрезе товаров, включенных в Перечень биржевых товаров, утвержденный приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10587) (далее – Перечень биржевых товаров);
3) общее количество биржевых сделок в стоимостном выражении;
4) общее количество биржевых сделок в стоимостном выражении, проведенных в режиме двойного встречного аукциона;
5) общее количество биржевых сделок в стоимостном выражении, проведенных в режиме стандартного аукциона;
6) общее количество биржевых сделок в стоимостном выражении в разрезе товаров, включенных в Перечень биржевых товаров;

7) биржалық мәмілелер бойынша сатушылардың жалпы саны;
8) биржалық мәмілелер бойынша сатып алушылардың жалпы саны.
4. Тауар биржалары қызметінің әкімшілік деректерінің көрсеткіштерін қалыптастыру (есептеу) әдістемесі "Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-3-бабы 3) тармақшасына сәйкес қалыптастырылатын әкімшілік деректердің әдіснамасына жатады.
2-тарау. Көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдісі
5. Биржалық мәмілелердің жалпы санының көрсеткіші:
Көрсеткішті қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Әкімшілік деректерді жинау көрсеткіштің ақпарат көзі Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 31 наурыздағы № 5 бұйрығымен бекітілген Тауар биржасының монополияға қарсы органға есептерді ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) қосымшаға сәйкес нысан болып табылады.
Көрсеткішті қалыптастыру (есептеу) әдісінің сипаттамасы: биржалық мәмілелердің жалпы санының көрсеткіші есепті кезеңде жұмыс істеп тұрған Қазақстан Республикасының барлық тауар биржаларында жүргізілген биржалық мәмілелердің жиынтық санын көрсетеді:
жалпы саны БМ = Тб1 БМ саны + Тб2 БМ саны + Тб3 БМ саны + Тб4 БМ саны,
мұндағы:
БМ - биржалық мәміле;
Тб - тауар биржасы;
Өлшем бірлігі - абсолюттік сан.
Шығу ақпаратын орналастыру орны: көрсеткіш ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) www.gov.kz ресми интернет-ресурсында "Салалық құжаттар", "Тауар биржаларының қызметін талдау және мониторингілеу" бөлімінде жарияланады.
6. Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар бөлінісінде биржалық мәмілелердің жалпы санының көрсеткіші:
Көрсеткішті қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Әкімшілік деректерді жинау көрсеткіштің ақпарат көзі Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан болып табылады.
Көрсеткішті қалыптастыру (есептеу) әдісінің сипаттамасы: Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар бөлінісіндегі биржалық мәмілелердің жалпы санының көрсеткіші Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген нақты тауар бойынша есепті кезеңде жұмыс істеп тұрған Қазақстан Республикасының барлық тауар биржаларында жасалған биржалық мәмілелердің жиынтық санын көрсетеді:
жалпы саны БМ Х = Тб1 Х БМ саны + Тб2 Х БМ саны + Тб3 Х БМ саны + Тб4 Х БМ саны,
мұндағы:
БМ - биржалық мәміле;
Тб - тауар биржасы;
Х - Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауар түрі;
Өлшем бірлігі - абсолюттік сан.
Шығу ақпаратын орналастыру орны: көрсеткіш ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірілмей Агенттіктің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында "Салалық құжаттар", "Тауар биржаларының қызметін талдау және мониторингілеу" бөлімінде жарияланады.

7) общее количество продавцов по биржевым сделкам;
8) общее количество покупателей по биржевым сделкам.
4. Методика, относится к методологии административных данных, формируемой в соответствии с подпунктом 3) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан "О товарных биржах".
Глава 2. Метод формирования (расчета) показателей
5. Показатель общего количества биржевых сделок:
Периодичность и сроки формирования показателя: ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Источник информации показателя сбора административных данных является форма, согласно приложению к Правилам представления товарной биржей отчетов антимонопольному органу, утвержденных приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 5 (далее – Правила).
Описание метода формирования (расчета) показателя: показатель общего количества биржевых сделок отражает совокупное количество биржевых сделок, проведенных на всех действующих в отчетном периоде товарных биржах Республики Казахстан:
Общее количество БС = количество БС Тб1 + количество БС Тб2 + количество БС Тб3 + количество БС Тб4,
где:
БС - биржевая сделка;
Тб - товарная биржа.
Единица измерения – абсолютное число.
Место размещения выходной информации: показатель публикуется ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом на официальном интернет – ресурсе Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (далее – Агентство) www.gov.kz в разделе "Отраслевые документы", "Анализ и мониторинг деятельности товарных бирж".
6. Показатель общего количества биржевых сделок в разрезе товаров, включенных в Перечень биржевых товаров:
Периодичность и сроки формирования показателя: ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Источник информации показателя сбора административных данных является форма, согласно приложению к Правилам.
Описание метода формирования (расчета) показателя: показатель общего количества биржевых сделок в разрезе товаров, включенных в Перечень биржевых товаров, отражает совокупное количество биржевых сделок в Республике Казахстан, заключенных на всех действующих в отчетном периоде товарных биржах Республики Казахстан по конкретному товару, включенному в Перечень биржевых товаров:
Общее количество БС Х = количество БС Х Тб1 + количество БС Х Тб2 + количество БС Х Тб3 + количество БС Х Тб4,
где:
БС - биржевая сделка;
Х - вид товара, включенного в Перечень биржевых товаров;
Тб - товарная биржа.
Единица измерения – абсолютное число.
Место размещения выходной информации: показатель публикуется ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом на официальном интернет – ресурсе Агентства www.gov.kz в разделе "Отраслевые документы" "Анализ и мониторинг деятельности товарных бирж".

7. Құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы санының көрсеткіші:
Көрсеткішті қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Әкімшілік деректерді жинау көрсеткіштің ақпарат көзі Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан болып табылады.
Көрсеткішті қалыптастыру (есептеу) әдісінің сипаттамасы: биржалық мәмілелердің жалпы көлемінің құндық мәндегі көрсеткіші есепті кезеңде жұмыс істеп тұрған Қазақстан Республикасының барлық тауар биржаларында жасалған Қазақстан Республикасындағы биржалық мәмілелердің жиынтық көлемінің құндық көрінісін көрсетеді:
жалпы саны БМ ҚМ = Тб1 ҚМ БМ саны + Тб2 ҚМ БМ саны + Тб3 ҚМ БМ саны + Тб4 ҚМ БМ саны,
мұндағы:
БМ - биржалық мәміле;
ҚМ - құндық мән;
Тб - тауар биржасы;
Өлшем бірлігі - абсолюттік сан.
Шығу ақпаратын орналастыру орны: көрсеткіш ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірілмей Агенттіктің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында "Салалық құжаттар", "Тауар биржаларының қызметін талдау және мониторингілеу" бөлімінде жарияланады.
8. Қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізілген құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы санының көрсеткіші:
Көрсеткішті қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Әкімшілік деректерді жинау көрсеткіштің ақпарат көзі Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан болып табылады.
Көрсеткішті қалыптастыру (есептеу) әдісінің сипаттамасы: Қосарланған қарсы аукцион режимінде өткізілген құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы көлемінің көрсеткіші есепті кезеңде жұмыс істеп тұрған Қазақстан Республикасының барлық тауар биржаларында жасалған Қазақстан Республикасындағы биржалық мәмілелердің жиынтық көлемінің құндық көрінісін көрсетеді:
жалпы саны БМ ҚҚА ҚМ = Тб1 ҚҚА ҚМ БМ саны + Тб2 ҚҚА ҚМ БМ саны + Тб3 ҚҚА ҚМ БМ саны + Тб4 ҚҚА ҚМ БМ саны;
мұндағы:
БМ - биржалық мәміле;
ҚҚА ҚМ - қосарланған қарсы аукцион бойынша мәмілелердің құндық мәні;
Тб - тауар биржасы;
Өлшем бірлігі - абсолюттік сан.
Шығу ақпаратын орналастыру орны: көрсеткіш ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірілмей Агенттіктің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында "Салалық құжаттар", "Тауар биржаларының қызметін талдау және мониторингілеу" бөлімінде жарияланады.
9. Стандартты аукцион режимінде өткізілген құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы санының көрсеткіші:
Көрсеткішті қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Әкімшілік деректерді жинау көрсеткіштің ақпарат көзі Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан болып табылады.
Көрсеткішті қалыптастыру (есептеу) әдісінің сипаттамасы: стандартты аукцион режимінде жүргізілген құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы көлемінің көрсеткіші есепті кезеңде жұмыс істеп тұрған Қазақстан Республикасының барлық тауар биржаларында стандартты аукцион режимінде жасалған Қазақстан Республикасындағы биржалық мәмілелердің көлемінің құндық көрінісін көрсетеді:

7. Показатель общего количества биржевых сделок в стоимостном выражении:
Периодичность и сроки формирования: ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Источник информации показателя сбора административных данных является форма, согласно приложению к Правилам.
Описание метода формирования (расчета) показателя: показатель общего количества биржевых сделок в стоимостном выражении отражает стоимостное выражение совокупного количества биржевых сделок в Республике Казахстан, заключенных на всех действующих в отчетном периоде товарных биржах Республики Казахстан:
Общее количество БС СВ = количество БС СВ Тб1 + количество БС СВ Тб2 + количество БС СВ Тб3 + количество БС СВ Тб4,
где:
БС - биржевая сделка;
СВ - стоимостное выражение;
Тб - товарная биржа.
Единица измерения – абсолютное число.
Место размещения выходной информации: показатель публикуется ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом на официальном интернет – ресурсе Агентства www.gov.kz в разделе "Отраслевые документы" "Анализ и мониторинг деятельности товарных бирж".
8. Показатель общего количества биржевых сделок в стоимостном выражении, проведенных в режиме двойного встречного аукциона:
Периодичность и сроки формирования: ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Источник информации показателя сбора административных данных является форма, согласно приложению к Правилам.
Описание метода формирования (расчета) показателя: показатель общего количества биржевых сделок в стоимостном выражении, проведенных в режиме двойного встречного аукциона, отражает стоимостное выражение совокупного количества биржевых сделок в Республике Казахстан, заключенных в режиме двойного встречного аукциона на всех действующих в отчетном периоде товарных биржах Республики Казахстан:
Общее количество БС СВ ДВА = количество БС СВ ДВА Тб1 + количество БС СВ ДВА Тб2 + количество БС СВ ДВА Тб3 + количество БС СВ ДВА Тб4;
где:
БС - биржевая сделка;
СВ ДВА - стоимостное выражение сделок по двойному встречному аукциону;
Тб - товарная биржа.
Единица измерения – абсолютное число.
Место размещения выходной информации: показатель публикуется ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом на официальном интернет – ресурсе Агентства www.gov.kz в разделе "Отраслевые документы" "Анализ и мониторинг деятельности товарных бирж".
9. Показатель общего количества биржевых сделок в стоимостном выражении, проведенных в режиме стандартного аукциона:
Периодичность и сроки формирования: ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Источник информации показателя сбора административных данных является форма, согласно приложению к Правилам.
Описание метода формирования (расчета) показателя: показатель общего количества биржевых сделок в стоимостном выражении, проведенных в режиме стандартного аукциона, отражает стоимостное выражение совокупного количества биржевых сделок в Республике Казахстан, заключенных в режиме стандартного аукциона на всех действующих в отчетном периоде товарных биржах Республики Казахстан:

жалпы саны БМ СА ҚМ = Тб1 СА ҚМ БМ саны + Тб2 СА ҚМ БМ саны + Тб3 СА ҚМ БМ саны + Тб4 СА ҚМ БМ саны;
мұндағы:
БМ - биржалық мәміле;
СА ҚМ - стандартты аукцион бойынша мәмілелердің құндық мәні;
Тб - тауар биржасы.
Өлшем бірлігі - абсолюттік сан.
Шығу ақпаратын орналастыру орны: көрсеткіш ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірілмей Агенттіктің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында "Салалық құжаттар", "Тауар биржаларының қызметін талдау және мониторингілеу" бөлімінде жарияланады.
10. Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы санының көрсеткіші:
Көрсеткішті қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Әкімшілік деректерді жинау көрсеткіштің ақпарат көзі Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан болып табылады.
Көрсеткішті қалыптастыру (есептеу) әдісінің сипаттамасы: Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар бөлінісінде құндық мәндегі биржалық мәмілелердің жалпы көлемінің көрсеткіші Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген нақты тауар бойынша есепті кезеңде жұмыс істеп тұрған Қазақстан Республикасының барлық тауар биржаларында жасалған Қазақстан Республикасындағы биржалық мәмілелердің жиынтық көлемінің құндық көрінісін көрсетеді:
жалпы саны БМ ҚМ Х= Тб1 ҚМ Х БМ саны + Тб2 ҚМ Х БМ саны + Тб3 ҚМ Х БМ саны + Тб4 ҚМ Х БМ саны,
мұндағы:
БМ - биржалық мәміле;
ҚӨ - құндық мән;
Х - биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауар түрі;
Тб - тауар биржасы;
Өлшем бірлігі - абсолюттік сан.
Шығу ақпаратын орналастыру орны: көрсеткіш ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірілмей Агенттіктің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында "Салалық құжаттар", "Тауар биржаларының қызметін талдау және мониторингілеу" бөлімінде жарияланады.
11. Биржалық мәмілелер бойынша сатушылардың жалпы санының көрсеткіші:
Көрсеткішті қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Әкімшілік деректерді жинау көрсеткіштің ақпарат көзі Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан болып табылады.
Көрсеткішті қалыптастыру (есептеу) әдісінің сипаттамасы: биржалық мәмілелер бойынша сатушылардың жалпы санының көрсеткіші қолданыстағы есепті кезеңде Қазақстан Республикасының барлық тауар биржаларында биржалық сауда-саттыққа қатысқан биржалық мәмілелер бойынша сатушылардың жиынтық санын көрсетеді:
жалпы саны С БМ = Тб1 БМ С саны + Тб2 БМ С саны + Тб3 БМ С саны + Тб4 БМ С саны,
мұндағы:
С - сатушы;
БМ - биржалық мәміле;
Тб - тауар биржасы;
Өлшем бірлігі - абсолюттік сан.
Шығу ақпаратын орналастыру орны: көрсеткіш ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірілмей Агенттіктің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында "Салалық құжаттар", "Тауар биржаларының қызметін талдау және мониторингілеу" бөлімінде жарияланады.

Общее количество БС СВ СА = количество БС СВ СА Тб1 + количество БС СВ СА Тб2 + количество БС СВ СА Тб3 + количество БС СВ СА Тб4,
где:
БС - биржевая сделка;
СВ СА - стоимостное выражение сделок по стандартному аукциону;
Тб - товарная биржа.
Единица измерения – абсолютное число.
Место размещения выходной информации: показатель публикуется ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом на официальном интернет – ресурсе Агентства www.gov.kz в разделе "Отраслевые документы" "Анализ и мониторинг деятельности товарных бирж".
10. Показатель общего количества биржевых сделок в стоимостном выражении в разрезе товаров, включенных в Перечень биржевых товаров:
Периодичность и сроки формирования: ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Источник информации показателя сбора административных данных является форма, согласно приложению к Правилам.
Описание метода формирования (расчета) показателя: показатель общего количества биржевых сделок в стоимостном выражении в разрезе товаров, включенных в Перечень биржевых товаров, отражает стоимостное выражение совокупного количества биржевых сделок в Республике Казахстан, заключенных на всех действующих в отчетном периоде товарных биржах Республики Казахстан по конкретному товару, включенному в Перечень биржевых товаров:
Общее количество БС СВ Х= количество БС СВ Х Тб1 + количество БС СВ Х Тб2 + количество БС СВ Х Тб3 + количество БС СВ Х Тб4,
где:
БС - биржевая сделка;
СВ - стоимостное выражение;
Х - вид товара, включенного в Перечень биржевых товаров;
Тб - товарная биржа.
Единица измерения – абсолютное число.
Место размещения выходной информации: показатель публикуется ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом на официальном интернет – ресурсе Агентства www.gov.kz в разделе "Отраслевые документы" "Анализ и мониторинг деятельности товарных бирж".
11. Показатель общего количества продавцов по биржевым сделкам:
Периодичность и сроки формирования: ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Источник информации показателя сбора административных данных является форма, согласно приложению к Правилам.
Описание метода формирования (расчета) показателя: показатель общего количества продавцов по биржевым сделкам отражает совокупное количество продавцов по биржевым сделкам, участвовавших в биржевых торгах в действующем отчетном периоде на всех товарных биржах Республики Казахстан:
Общее количество ПР БС = количество ПР БС Тб1 + количество ПР БС Тб2 + количество ПР БС Тб3 + количество ПР БС Тб4,
где:
ПР - продавец;
БС - биржевая сделка;
Тб - товарная биржа.
Единица измерения – абсолютное число.
Место размещения выходной информации: показатель публикуется ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом на официальном интернет – ресурсе Агентства www.gov.kz в разделе "Отраслевые документы" "Анализ и мониторинг деятельности товарных бирж".

12. Биржалық мәмілелер бойынша сатып алушылардың жалпы санының көрсеткіші:
Көрсеткішті қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей.
Әкімшілік деректерді жинау көрсеткіштің ақпарат көзі Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан болып табылады.
Көрсеткішті қалыптастыру (есептеу) әдісінің сипаттамасы: биржалық мәмілелер бойынша сатып алушылардың жалпы санының көрсеткіші қолданыстағы есепті кезеңде Қазақстан Республикасының барлық тауар биржаларында биржалық сауда-саттықта жеңімпаз деп танылған биржалық мәмілелерді сатып алушылардың жиынтық санын көрсетеді:
жалпы саны СА БМ = Тб1 БМ СА саны + Тб2 БМ СА саны + Тб3 БМ СА саны + Тб4 БМ СА саны;
мұндағы:
СА - сатып алушы;
БМ - биржалық мәміле;
Тб - тауар биржасы;
Өлшем бірлігі - абсолюттік сан.
Шығу ақпаратын орналастыру орны: көрсеткіш ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірілмей Агенттіктің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында "Салалық құжаттар", "Тауар биржаларының қызметін талдау және мониторингілеу" бөлімінде жарияланады.

12. Показатель общего количества покупателей по биржевым сделкам:
Периодичность и сроки формирования: ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Источник информации показателя сбора административных данных является форма, согласно приложению к Правилам.
Описание метода формирования (расчета) показателя: показатель общего количества покупателей по биржевым сделкам отражает совокупное количество покупателей биржевых сделок, признанных победителями в биржевых торгах в действующем отчетном периоде на всех товарных биржах Республики Казахстан:
Общее количество ПО БС = количество ПО БС Тб1 + количество ПО БС Тб2 + количество ПО БС Тб3 + количество ПО БС Тб4;
ПО - покупатель;
БС - биржевая сделка;
Тб - товарная биржа.
Единица измерения – абсолютное число.
Место размещения выходной информации: показатель публикуется ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом на официальном интернет – ресурсе Агентства www.gov.kz в разделе "Отраслевые документы" "Анализ и мониторинг деятельности товарных бирж".