Көкшетау қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2025 жылғы 27 наурыздағы № С-21/14 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Көкшетау қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Көкшетау қаласы 2025-2029 жылдарға арналған бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Көкшетау қаласы мәслихатының төрағасы Д.Әкімов
Көкшетау қаласы мәслихатының
2025 жылғы "27"наурыздағы
№ С-21/14 шешімімен
бекітілген
Көкшетау қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Кіріспе
1. Осы Көкшетау қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
2 тарау. Жайылымдарды басқару жоспары және олар пайдаланылды:
3. Жоспарды әзірлеу кезінде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылады;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, используются результаты геоботанического обследования пастбищ, проводимого в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеу нәтижелері пайдаланылады.
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі 2018 жылғы қыркүйекте "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕ АҚ Ақмола облысы бойынша филиалы жасаған Ақмола облысының Көкшетау қаласы (Краснояр ауылдық округі шекарасындағы) жер учаскелерінің табиғи азықтық алқаптары есебіне" сәйкес анықталды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Кокшетау на 2025 –2029 годы
Решение Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 27 марта 2025 года № С-21/14
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат города Кокшетау РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Кокшетау на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Кокшетау Д.Акимов
Приложение к решению
маслихата города Кокшетау
от "27" марта 2025 года
№ С-21/14
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Кокшетау на 2025-2029 годы 1. Введение
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Кокшетау на 2025-2029 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованы:
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, используются официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, используются результаты геоботанического обследования пастбищ, проводимого в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
Состояние геоботанического обследования пастбищ определено в соответствии с отчетом природных кормовых угодий земельных участков города Кокшетау Акмолинской области, составленного филиалом НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Акмолинской области в сентябре 2018 года.

3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), аудандық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп облыстардың жергілікті атқарушы органдары әзірлеген жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде жүзеге асырады;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды ауданның (қалалардағы аудандарды қоспағанда), облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом области;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляется местными исполнительными органами района (кроме районов в городах), города областного значения совместно с акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми местными исполнительными органами (акиматами) районов (городов областного значения) в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540).

Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта).
Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерлерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;

Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);

6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі.
Жерлерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.

6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно таблице 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
их использованию
по городу Кокшетау

2025-2029 жылдарға арналған
Көкшетау қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
8-кесте. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Қазақстан Республикасының табиғи жемшөп алқаптарының сыныптамасы бойынша сыныптар мен кіші сыныптардың шифры
Жем-шөп алқаптары, өзге де алқаптар мен жерлер типтерінің нөмірлері
Иллюминовка
Жемшөп алқаптарының, топырақтың, рельефтің атаулары. Басқа жерлер мен жерлердің атауы
Жемшөп алқаптарының түрлендірулерінің атауы
Ауданы, га
Жалпы өнімділік, ц/га құрғақ масса (жаз)
1
2
3
4
5
6
7
Ауыл шаруашылығы алқаптары
Табиғи жем-шөп алқаптары
Кішкентай шоқ. Қарапайым дала және орманды дала аймағының қара топырақтарындағы таяз сопогнозды дала және құрғақ дала жайылымдары
1 топ. Қызыл қауынды жайылымдар.
М-2б
1
Қызыл қауын-типчак
120,0
5,5
жусанмен
қызыл қауырсын, бетеге
бороздчатая, жусан Шрековская,
австриялық жусан
дамымаған қара топырақтарда,
толық дамымаған орташа саздақ
беткейлер мен шыңдарда
ұсақ шоқылар
Кәдімгі дала және орманды дала аймағының қара топырақтарындағы жазық дала және құрғақ дала жайылымдары
Толқынды, сәл толқынды жазық
2-топ. Типтік жайылымдар.
С-2д
2
IVб
Типчаково-қауырсын-жусан
443,0
5,3
шөптермен
(бетеге, қауырсын,
қызыл, қауырсын шашты,
жусан Шрековская,
австриялық, қаз цинкофилі,
кәдімгі мыңжапырақ,
кәдімгі)
чернозем сортаңдарында,
шағын, орташа ауыр сазды
Дала аймағының ойпатты, Батыс, жайылмалы жайылымдары мен шабындықтары
3-топ. Тарақ тәрізді бидай шөптері басым дәнді жайылымдар.
С-4в
3
VIII
Житняк жусан қосылған дәнді дақыл
98,9
5,0
(тарақ тәрізді бидай шөбі, бидай шөптері,
борозды бетеге,
қауырсын шашты, жусан Шрековская,
австриялық жусан,
кәдімгі жусан)
шалғынды-қара топырақта
карбонатты-сазды орташа қуатты
әлсіз гумусталған ауыр
сазды топырақтарда
С-4в
XV
а) австриялық полинно-
40,0
1,5
Жжарма
(австриялық жусан,
жусан Шрековская,
кәдімгі жусан,
борозды бетеге,
құрт, қауырсынды түкті)
4-топ. Бидай шөптері басым дәнді жайылымдар.
С-4в
4
VIII
Бидай-жарма-жусан
120,0
5,0
шөптермен
(бидай шоптері, бидай шөптері-
көрнекті, борозды бетеге,
қылтанақсыз арпабас, Шренковская жусаны,
австриялық жусан, тмин кәдімгі,
дала көгілдір басы,
кермек Гмелина,
кәдімгі грудница)
шалғынды-қара топырақты сортаңдарда
кортикальды және ұсақ жеңіл глиноземді
5-топ. Шөгінділер басым дәнді жайылымдар.
С-6а
5
V
Шөгінді-дәнді дақылдар
109,1
45,0
(Омбы шөгіндісі, ерте қияқ, қияқ
бидай шөптері,
қаратаулық айрауық, қылтықсыз арпабас)
шалғынды-батпақты қара топырақта
6-топ. Ірі сабақты жайылымдар.
С-4в
6
IX
Қаттысабақты дәнді

на 2025-2029 годы
Таблица 8. Сведения геоботанического обследования пастбищ
Шифр классов и подклассов по Классификации природных кормовых угодий Республики Казахстан
Номера типов кормовых угодий, прочих угодий и земель
Иллюминовка
Название типов кормовых угодий, почвы, рельеф. Название прочих угодий и земель
Название модификаций типов кормовых угодий
Площадь, га
Валовая урожайность, в ц/га сухой массы (лето)
1
2
3
4
5
6
7
Сельскохозяйственные угодья
Природные кормовые угодья
Мелкосопочник. Мелкосопочно-низкогорные степные и сухостепные пастбища на черноземах обыкновенных степной и лесостепной зоны
Группа 1. Красноковыльных пастбищ.
М-2б
1
Красноковыльно-типчаковый
120,0
5,5
с полынью
(ковыль красноватый, овсянница
бороздчатая,полынь Шренковская,
полынь австрийская)
на черноземах малоразвитых,
неполноразвитых среднесуглинистых
по склонам и вершинам
мелкосопочников
Равнинные степные и сухостепные пастбища на черноземах обыкновенных степной и лесостепной зоны
Волнистая, слабоволнистая равнина
Группа 2. Типчаковых пастбищ.
С-2д
2
IVб
Типчаково-ковыльно-полынный
443,0
5,3
с разнотравьем
(овсянница бороздчатая, ковыль
красный, ковыль волосатик,
полынь Шренковская, полынь авст-
рийская, лапчатка гусиная, тысяче-
листник обыкновенный, грудница
обыкновенная)
на солонцах черноземных
мелких, средних тяжелосуглинистых
Низинные, западинные, лиманные пастбища и сенокосы степной зоны
Группа 3. Злаковых пастбищ с преобладанием пырея гребневидного.
С-4в
3
VIII
Житняково-злаковый с полынью
98,9
5,0
(пырей гребневидный, пырей пол-
зучий, овсянница бороздчатая,
ковыль волосатик, полынь Шрен-
ковская, полынь австрийская,
полынь обыкновенная)
на лугово-черноземных карбонат-
но-солончаковатых среднемощных
слабогумусированных тяжелосуг-
линистых почвах
С-4в
XV
а) австрийскополынно-
40,0
1,5
злаковый
(полынь австрийская,
полынь Шренковская,
полынь обыкновенная,
овсянница бороздчатая,
острец, ковыль волосатик)
Группа 4. Злаковых пастбищ с преобладанием пырея ползучего.
С-4в
4
VIII
Пырейно-злаково-полынный
120,0
5,0
с разнотравьем
(пырей ползучий, пырей гребне-
видный, овсянница бороздчатая,
костер безостый, полынь Шренков-
ская, полынь австрийская, тмин
обыкновенный, синеголовник степ-
ной, кермек Гмелина, грудница
обыкновенная)
на солонцах лугово-черноземных
корковых и мелких легкоглинистых
Группа 5. Злаковых пастбищ с преобладанием осок.
С-6а
5
V
Осоково-злаковый
109,1
45,0
(осока омская, осока ранняя, осока
стройная, пырей ползучий,
вейник наземный, костер безостый)
на лугово-болотных черноземных
почвах по заливным понижениям
Группа 6. Грубостебельнозлаковых пастбищ.
С-4в
6
IX
Грубостебельнозлаковый

126,0
19,7
(қамыс көлі, қаратаулық
айрауық, қарапайым қамыс)
шалғынды-қара топырақты сортаңдарда-
орташа қуатты аз гумусты
шалғынды сортаңды қара
топырақтармен
кешенде
7.Топ. Қаттысабақты дәнді шабындықтар
С-4в
7
IX
Қаттысабақты дәнді
295,0
19,7
(қамыс көлі, қаратаулық
айрауық, қарапайым қамыс)
шалғынды-қара топырақты тұзды батпақтарда-
орташа қуатты аз гумусты
орташа сазды топырақтар
С-4в
CV
а) австриялық жусанды-
66,0
2,5
бетегелі кермекпен
(австриялық жусан,
Шренк жусаны
Қызыл бетеге
Гмелина кермегі)
8-топ. Жайылымдар.
С-4в
8
X
Шөптері бар түйіршіктелген дәнді дақылдар
122,0
10,0
(арпабас, жатаған бидайық, қаратаулық айрауық,
қылтықсыз арпабас,
жолжелкен, дәрілік сиырсілекей шөбі,
кәдімгі тмин,
далалық ошаған, дала көгілдір басы,
Гмелин кермегі)
шалғынды-қара топырақты тұзды батпақтард
орташа қуатты ауыр саздақтарда
Түбегейлі жақсартылған жайылымдар
9-топ. Жайылымдық жайылымдар.
С-2а
9
XXII
Дәнді дақылды жусанды еркекшөп
78,0
7,5
(тарақша бидайық, бетеге,
қияқ, қауырсын шашты,
Австриялық жусан,
Шренк жусаны)
кәдімгі қара топырақтарда
төмен қуатты әлсіз гумусты
жеңіл сазды опырақтарда
С-4в
XXII
А) Шөптері бар түйіршіктелген дәнді дақылдар
619,0
5,0
Шөптері бар түйіршіктелген дәнді дақылдар
(бетеге,
жатаған бидайық, еркек бидайық
қызыл қауырсын,
Шренк жусаны,
Австриялық жусаны,
кәдімгі мыңжапырақ
кәдімгі қазтабан
дала көгілдір басы,
кәдімгі тмин
С-4в
XXII
б) австриялық жусанды бетегелі
431,0
1,5
дәнді
(австриялық жусан,
Шренк жусаны,
Кәдімгі жусан
бетеге
қияқ, қауырсын шашты
С-2а
10
XXII
Бидай дәнді дақылдары, қылтықсыз арпабас
371,0
22,5
Қаратаулық айрауық, қияқ,
бетеге)
кәдімгі қара топырақтарда
аз қуатты аз гумусты
әлсіз шеміршекті орташа саздақ
С-4в
11
XXII
Шөптері бар түйіршіктелген
21,0
5,0
дәнді дақылдар
(жатаған бидайық, тарақша бидайық,
бетеге,
қылтықсыз арпабас, Шренк жусаны,
Австриялық жусан, кәдімгі тмин
дала көгілдір басы,
Гмелина кермегі
шалғынды-қара топырақты сортаңдарда
кортикальды және ұсақ жеңіл балшықты
Кестенің жалғасы
Орташа жылға жейтін өсімдіктердің өнімділігі: ц / га құрғақ салмақ ц / га жем бірлігі кг/га қорытылатын ақуыз
Өсімдіктердің қысқаша сипаттамасы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, мал түрі
өсімдіктердің проективті топырақ жамылғысы, %
шөптің орташа биіктігі, см
жайылым сапасын бағалау, сапасы бағасы, улы өсімдіктердің болуы
шабындықтар
шабылатын жайылымдар
жайылым
көктем
жаз
күз
қыс
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ауыл шаруашылығы алқаптары
Табиғи жем-шөп алқаптары
Кішкентай шоқ. Қарапайым дала және орманды дала аймағының қара топырақтарындағы таяз сопогнозды дала және құрғақ дала жайылымдары
1 топ. Қызыл қауынды жайылымдар.
3,6
4,8
4,7

126,0
19,7
(камыш озерный, вейник наземный,
тростник обыкновенный)
на лугово-черноземных солонцева-
тых среднемощных малогумус-
ных почвах в комплексе с луговыми
солончаковатыми черноземными
почвами
Группа 7. Грубостебельнозлаковых сенокосов.
С-4в
7
IX
Грубостебельнозлаковый
295,0
19,7
(камыш озерный, вейник наземный,
тростник обыкновенный)
на лугово-черноземных солончако-
вых среднемощных малогумус-
ных среднесуглинистых почвах
С-4в
CV
а) австрийскополынно-
66,0
2,5
типчаковая с кермеком
(полынь австрийская,
полынь Шренковская,
овсянница бороздчатая,
кермек Гмелина)
Группа 8. Острецовых пастбищ.
С-4в
8
X
Острецово-злаковый с
122,0
10,0
разнотравьем
(острец, пырей ползучий, вейник
наземный, костер безостый, подо-
рожник большой, кровохлебка
аптечная, тмин обыкновенный,
осот полевой, синеголовник степ-
ной, кермек Гмелина)
на лугово-черноземных солончако-
ватых среднемощных тяжелосугли-
нистых почвах
Пастбища коренного улучшения
Группа 9. Житняковых пастбищ.
С-2а
9
XXII
Житняково-злаковый с полынью
78,0
7,5
(пырей гребневидный, овсянница
бороздчатая, острец, ковыль
волосатик, полынь австрийская,
полынь Шренковская)
на черноземах обыкновенных
маломощных слабогумусирован-
ных легкоглинистых
С-4в
XXII
а) злаково-полынный
619,0
5,0
с разнотравьем
(овсянница бороздчатая,
пырей ползучий, пырей
гребневидный, ковыль
красный, полынь Шрен-
ковская, полынь австрий-
ская, тысячелистник
обыкновенный, лапчатка
гусиная, синеголовник
степной, тмин обыкно-
венный)
С-4в
XXII
б) австрийскополынно-
431,0
1,5
злаковый
(полынь австрийская,
полынь Шренковская,
полынь обыкновенная,
овсянница бороздчатая,
острец, ковыль волосатик)
С-2а
10
XXII
Пырейно-злаковый
371,0
22,5
(пырей ползучий, костер безостый,
вейник наземный, острец,
овсянница бороздчатая)
на черноземах обыкновенных
маломощных малогумусных
слабохрящеватых среднесуглинис-
тых
С-4в
11
XXII
Пырейно-злаково-полынный
21,0
5,0
с разнотравьем
(пырей ползучий, пырей гребне-
видный, овсянница бороздчатая,
костер безостый, полынь Шренков-
ская, полынь австрийская, тмин
обыкновенный, синеголовник степ-
ной, кермек Гмелина, грудница
обыкновенная)
на солонцах лугово-черноземных
корковых и мелких легкоглинистых
Продолжение таблицы
Урожайность поедаемых растений на средний год: ц/га сухой массы ц/га кормовых единиц кг/га переваримого протеина
Краткая характеристика растительности
Рекомендации по использованию, вид скота
проективное покрытие почвы растениями, %
средняя высота травостоя, см
оценка качества пастбищ, качество сена, наличие ядовитых растений
сенокосы
косимые пастбища
пастбища
весна
лето
осень
зима
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Сельскохозяйственные угодья
Природные кормовые угодья
Мелкосопочник. Мелкосопочно-низкогорные степные и сухостепные пастбища на черноземах обыкновенных степной и лесостепной зоны
Группа 1. Красноковыльных пастбищ.
3,6
4,8
4,7

0,09 км
1485 м2
3.
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
0
4.
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
0
3
5.
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
0
3
6.
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
0
3
7.
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
0
3

0,09 км
1485 м2
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
0
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
0
3
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
0
3
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
0
3
7.
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
0
3
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами их использованию
по городу Кокшетау

2025-2029 жылдарға арналған
Көкшетау қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
Әкімшілік деректер нысанының индексі: АШЖБҚ-1 нысаны
Кезеңділігі: жылына бір рет

на 2025-2029 годы
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных
Индекс формы административных данных: форма БДИСЖ-1
Периодичность: один раз в год

Есепті кезең: 2025 жылдың 18 ақпандағы жай-күй бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі 1 сәуірге дейін (қоса алғанда)
1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
10-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Иесі / кәсіпорын атауы
ЖСН
ІҚМ
Жылқы
Шошқа
Түйелер
Ешкілер
Қойлар
Бір тұяқтылар
КӨКШЕТАУ ӘКІМШІЛІК АУМАҒЫ

Отчетный период: по состоянию на 18 февраля 2025 года
Круг лиц, представляющих информацию: ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами
Срок представления формы административных данных: ежегодно до 1 апреля (включительно) после отчетного периода
Таблица 10. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
Владелец/ Наименование предприятия
ИИН
КРС
Лошади
Свиньи
Верблюды
Козы
Овцы
Однокопытные
АДМИНИСТРАТИВНЫЕ ГРАНИЦЫ ГОРОДА КОКШЕТАУ

Көкшетау қаласы бойынша жайылымдардың ішінде ауылшаруашылығы мақсатындағы жер аумақтары 2924,4 гектарды құрайды.
2025-2029 жылдарға арналған
Көкшетау қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
10-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауылшаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген) анықталады.Қала аумағында суаратын немесе суландыратын каналдар жоқ.
Суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы:
Ірі қара мал басына - 100 литр, ұсақ мал басына - 50 литр, жылқы басына - 100 литр, шошқа басына - 50 литр.
2025-2029 жылдарға арналған
Көкшетау қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
11-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
2025-2029 жылдарға арналған
Көкшетау қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
12-қосымша
Кент, ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шалғайдағы жайылымдар жоқ.

Площадь пастбищ по городу Кокшетау на землях сельскохозяйственного назначения составляют 2924,4 гектара.
Приложение 10
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по городу
Кокшетау на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090). Оросительных или обводнительных каналов на территории города не имеется.
Среднесуточная норма потребления воды:
КРС – 100 литров на голову, МРС – 50 литров на голову, лошади 100 литров на голову, свиньи 50 - литров на голову.
Приложение 11
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по городу
Кокшетау на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами их использованию
по городу Кокшетау
на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Отгонных пастбищ не имеется.