1) жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схеманы (картаны);
3) жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схеманы (картаны);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схеманы (картаны);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схеманы (картаны).
Ауыл шаруашылығы мұқтажы үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар белгіленген схеманы (картаны).
Жерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасын;
9) жайылымдарды ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жобалық бөлуді (қайта бөлуді);
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің жай-күйі туралы ақпаратты, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы, ауыл шаруашылық жануарларының саны туралы деректерді олардың иелері - жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып нысандар, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жынысы мен жас топтары бойынша құрылған табындар, отарлар, отарлар саны туралы мәліметтер; ауылшаруашылық жануарларының алыс жайылымдарда жайылымға шығуы туралы, ауылшаруашылық жануарларын мәдени және құрғақ жайылымдарда жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер, малды айдау сервитуттары туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын өзге де мәліметтерді есепке ала отырып қабылданды.
Бұланды ауданының жалпы ауданы – 508 335 га құрайды, оның ішінде егістік - 298 872 га, көпжылдық екпелер - 63 га, тыңайған жерлер – 2 965 га, шабындықтар – 4525,4 га, жайылымдық жерлер - 89 473,6 га, оның ішінде жақсартылған - 33 874,5 га.
Санаттар бойынша жерлер мыналарға бөлінеді: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 393783,9 гектар ауыл шаруашылығы алқаптары, оның ішінде егістік - 298 872 гектар, тыңайған жерлер - 2 876 гектар, шабындықтар – 4525,4 гектар, жайылымдар – 89473,6 гектар, оның ішінде жақсартылғаны-33 874,5 гектар;
Бұланды ауданы бойынша 100 шаруа қожалығы бар, ауыл шаруашылығы алып жатқан жалпы алқаптары – 39728,8 гектар, оның ішінде егістік - 26 074,7 гектар, шабындық – 511,4 гектар, жайылым – 13142,7 гектар, оның ішінде жақсартылғаны - 0 гектар;
Бұланды ауданы бойынша мемлекеттік емес заңды тұлғалардың саны 43, ауыл шаруашылығы алқаптарының алып жатқан жалпы алаңы - 353 870,1 гектар, оның ішінде егістік - 272 675,3 гектар, шабындық - 4013 гектар, жайылым - 76 330,9 гектар, оның ішінде жақсартылғаны-29 936,7 гектар;
Бұланды ауданы бойынша мемлекеттік заңды тұлғалардың саны 0, ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы алаңы - 0 гектар; елді мекендердің жерлері – 52405,9 гектар (23 елді мекен),
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 2507,03 гектар; орман қорының жері – 49977,3 гектар; су қорының жері – 5631 гектар; босалқы жер – 4029,8 гектар.
Бұланды ауданы аумағының рельефі әр түрлі: көп бөлігін дала, ұсақ шоқылар, жазық және өзен аңғарлары алып жатыр.
Өсімдіктер әр түрлі шөптердің дала түрлерімен және сәйкесінше ландшафтпен, қайың ормандарымен ұсынылған. Топырақ негізінен чернозем
және өсімдік бірлестіктері түрлі-түсті және әр түрлі, құрғақшылыққа төзімді. Климаты шұғыл континентті және өте қуаң.
2021 жылдың 1 ақпанына Бұланды ауданында ірі қара малдың жалпы саны 16694 бас, оның ішінде аналық мал басы 8787 бас, ұсақ мал 19102 бас, жылқы 8486 бас.
Бұланды ауданына қажеттілік:
ірі қара үшін - 6,5 га басына;
ұсақ малүшін -1,3 га басына;
жылқы үшін - басына 7,8 га.
2025-2029 жылдарға арналған
Бұланды ауданының ауылдық
округтері бойынша
жайылымдарды,
асқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Бұланды ауданының жер санаттары бойынша жайылымдарды бөлу, мың гектар
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жер санаттары
Жалпы жерлер
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Айнакөл

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Буландынского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схему (карту) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схему (карту) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физическихи (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физическихи (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных повидами половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных накультурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота ииных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории Буландынского района 508 335 гектар, в том числе пашни – 301 246,7 гектар, многолетние насаждения – 63 гектар, сенокосов–4525,4 гектар, пастбищные земли – 82 565,12 гектар, из них улучшенных– 28 401,8 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения–388 399,2 гектар сельскохозяйственных угодий, в том числе пашни – 301 246,7 гектар, сенокосов–4525,4 гектар, пастбищ–82 565,12 гектар, из них улучшенных– 28 401,8 гектар;
крестьянских хозяйств по Буландынскому району числится 97, занимают общую площадь сельскохозяйственных угодий – 43 770 гектар, в том числе пашни – 31 028,9 гектар, сенокосы – 503 гектар, пастбищ – 12 238,1 гектар, из них улучшенных-0 гектар;
негосударственных юридических лиц по Буландынскому району числится 42, занимают общую площадь сельскохозяйственных угодий–345 293,99 гектар, в том числе пашни – 270 084,8 гектар, сенокосы – 3 920,4 гектар, пастбищ – 70 239,2 гектар, из них улучшенных–28401,8 гектар;
государственных юридических лиц по Буландынскому району числится 0, занимает общую площадь сельскохозяйственных угодий – 0 гектар; земли населенных пунктов – 52405,9 гектар (23 населенных пункта);
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения–2741,81 гектар; земли лесного фонда – 49977,3 гектар; земливодногофонда – 5631 гектар; земли запаса –8330 гектар.
Рельеф территории Буландынского района разнообразен: большую часть занимают степи, мелкосопочники, равнинные и речные долины. Растительность представлена степными видами разнотравья и соответственно ландшафтом, березовыми лесами. Почвы в основном черноземные и растительные ассоциации пестры и разнообразны, засухоустойчивы. Климат резко континентальный и крайне засушливый.
На 1 января 2025 года в Буландынском районе насчитывается общее поголовье крупного рогатого скота 16694 голов, из них маточное поголовье 8787 голов, мелкого рогатого скота 19102 головы, лошадей 8486 голов.
Потребность по Буландынскому району:
Для КРС -6,5 гектарна1голову;
для МРС-1,3 гектарна1голову;
для лошадей-7,8 гектарна1голову
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
Форма
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Буландынского района, тысяч гектаров
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Итого земель
сельско
хозяйственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Айнакольский
114051000

11,0
Макинск қ-сы
1140201001
185,0
0
0
0
2,04
2025-2029 жылдарға арналған
Бұланды ауданының ауылдық
округтері бойынша
жайылымдарды
Басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Бұланды ауданының аумағында жайылымдардың құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
2025-2029 жылдарға арналған
Бұланды ауданы бойынша
жайылымдарды
Басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға қосымша
Бұланды ауданының жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
Жер телімдер нөмері
Қалам 1
Қалам 2
Қалам 3
Қалам4
2025
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалушы қалам
2026
демалушы қалам
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалушы қалам
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалушы қалам
көктемгі маусым
2029
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалушы қалам
Ескерту: 1.2.3.4 – қаламдарды жыл сайын кезекпен пайдалану
2025-2029 жылдарға арналған
Бұланды ауданының ауылдық
округтері бойынша
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Бұланды ауданының жайылымдары, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
2025-2029 жылдарға арналған
Бұланды ауданының ауылдық
округтері бойынша
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
2-кесте. Елді мекенің жайылымдарын бөлу, мың гектаров
п/п
Ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекенің атауы
Жайылымдардың жалпы алаңы, гектар
Жайылымдардың алаңдары мен түрлері
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыруға арналған,
гектар
көпшілік пайданалатын, гектар
шалғайдағы, гектар
маусымдық, гектар
аридтық, гектар
екпе жайылымдар, гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Никольск а/о

11,0
г.Макинск
114020100
185,0
0
0
0
2,04
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Буландынскому району
на 2025-2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Буландынского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Буландынскому району
на 2025-2029 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов Буландынского района
Годы
Номера участков
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2025
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2026
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий загон
весенний сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
2029
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Примечание: 1,2,3,4 –ежегодное использование загонов по очереди
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
по Буландынскому району
на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Буландынского района
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
Форма
Таблица 2. Распределение пастбищ населенного пункта, тысяч гектаров
п/п
Наименование сельского округа
Код классификатора административно-территориальных объектов
Наименование населенного пункта
Общая площадь пастбищ, тысяч гектаров
Площадь и виды пастбищ
предназначенные для удовлетворения нужд населения
по выпасу сельскохозяйственных животных
личного подворья, тысяч гектаров
общественные, тысяч гектаров
отгонные, тысяч гектаров
сезонные, тысяч гектаров
аридные, тысяч гектаров
культурные, тысяч гектаров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Никольский с/о

0,324
0
0
Ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы үшін 14936 гектар қажет.
2941 мал басы қоғамдық жайылымда жайылады, жайылым алаңы мың гектар, 0 мал басы алыс жайылымдарда жайылады, жайылым алаңы __0___ мың гектар.
5-кесте. Қосымша қажет жайылымдар
п/п
Босалқы жерлерден қажетті қосымша жайылымдар, гектар
Қосымша берілетін жайылымдар алаңы, гектар
жайылым пайдаланушыларға жерді пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойыншахалық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, гектар
1
2
3
4

0,324
0
0
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 14936 тысяч гектаров.
2941 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью тысяч гектаров, ___0__голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью __0___ тысяч гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 12287,6 гектар жайылым қажет.
3057,7 гектаралаңдыалыпжатқанкөпшілікпайдаланатынжайылымдарда 1022 малбасыжайылады, __0___ гектаралаңдыалыпжатқаншалғайдағыжайылымдарда ___0__ малбасыжайылады
5-кесте. Қосымша қажет жайылымдар
п/п
Босалқы жерлерден қажетті қосымша жайылымдар, гектар
Қосымша берілетін жайылымдар алаңы, гектар
жайылым пайдаланушыларға жерді пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойыншахалық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, гектар
1
2
3
4

Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 12287,6 тысяч гектаров.
1022 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 3057,7 тысяч гектаров, __0_голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью __0___ тысяч гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысячгектаров
Дополнительнопредоставляемыепастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысячгектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысячгектаров
1
2
3
4

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 18832,2гектар жайылым қажет.
2722гектаралаңдыалыпжатқанкөпшілікпайдаланатынжайылымдарда3070малбасыжайылады, __0___ гектаралаңдыалыпжатқаншалғайдағыжайылымдарда ___0__ малбасыжайылады
4-кесте. Қосымша қажет жайылымдар
п/п
Босалқы жерлерден қажетті қосымша жайылымдар, гектар
Қосымша берілетін жайылымдар алаңы, гектар
жайылым пайдаланушыларға жерді пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойыншахалық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, гектар
1
2
3
4

Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 18832,2 тысяч гектаров.
3070 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью __2722 тысяч гектаров, __0___голов выпасаются на отгонных пастбищах, площадью ___0__ тысяч гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4