Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 169 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 130-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін мемлекеттік және орыс тілінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 16 сәуірдегі
№ 169 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 130-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Түгендеудің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың, ақша құралдарының және өзге активтердің іс жүзінде қолда барын айқындау;
ұзақ мерзімді активтердің, қорлардың, ақша құралдарының және өзге активтердің іс жүзінде қолда барын бухгалтерлік есептің деректерімен салыстыру;
пайдаланылмайтын материалдық құндылықтарды айқындау;
материалдық құндылықтарды және ақша қаражатын сақтау қағидалары мен шарттарының сақталуын тексеру;
есепте дебиторлық және кредиторлық берешекті, қаржылық инвестицияларды және бағалы қағаздарды көрсетудің толықтығын тексеру.
3. Түгендеу:
жылдық қаржылық есептілікті жасау алдында;
материалдық жауапты адамдарды ауыстыру кезінде (қабылдап алу-тапсыру күніне);
ұрлау немесе теріс пайдалану, сондай-ақ мүлікті бүлдіру фактісін анықтаған кезде;
өрт немесе табиғи апаттар және өзге төтенше жағдайлар кезінде;
мемлекеттік мекемені таратқан, заңды тұлға ретінде қайта ұйымдастырған (қосу және біріктіру, бөлу, бөліп беру және қайта құру) кезде жүргізіледі.

Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 169
В соответствии с пунктом 4 статьи 130 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 апреля 2025 года № 169
Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения инвентаризации в государственных учреждениях (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 130 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок проведения инвентаризации в государственных учреждениях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов.
2. Основными задачами инвентаризации являются:
выявление фактического наличия долгосрочных активов, запасов, денежных средств и других активов;
сопоставление фактического наличия долгосрочных активов, запасов, денежных средств и других активов с данными бухгалтерского учета;
выявление неиспользуемых материальных ценностей;
проверка соблюдения правил и условий хранения материальных ценностей и денежных средств;
проверка полноты отражения в учете дебиторской и кредиторской задолженности, финансовых инвестиций и ценных бумаг.
3. Инвентаризация проводится:
перед составлением годовой финансовой отчетности;
при смене материально-ответственных лиц (на день приема-передачи);
при установлении факта хищений или злоупотреблений, а также порчи ценностей;
при пожаре или стихийных бедствиях и других чрезвычайных ситуациях;
при ликвидации, реорганизации (при слиянии и присоединении, разделении, выделении и преобразовании) государственного учреждения как юридического лица.

2-тарау. Түгендеу жүргізу мерзімдері
4. Мемлекеттік мекемелер түгендеуді мынадай мерзімдерде:
1) машиналар мен жабдықтарды, көлік құралдарын, аспаптарды, өндірістік пен шаруашылық мүкәммалды, материалдық емес және өзге де ұзақ мерзімді активтерді – 1 қазанға жылына бір рет;
2) ғимараттарды, құрылыстарды, өтпелі құрылыстар мен басқа да жылжымайтын активтер объектілерін (жер учаскелерін, көпжылдық өскіндер мен басқа да жер шаруашылығымен тығыз байланысты, оларды ауыстыру, олардың арнаулы мақсаттарына байланысты шығынсыз болмайтын объектілерді) – 1 қазанға жылына бір рет;
3) кітапхана қорларын – 1 қыркүйекке бес жылда бір рет;
4) жұмыс істейтін және өнім беретін малдарды, малдың төлдерін және бордақыдаға малдарды, құстарды, үй қояндарын, терісі бағалы аңдарды, омарталарды, сондай-ақ тәжірибелік жануарларды – 31 наурыздағы, 30 маусымдағы, 30 қыркүйектегі және 31 желтоқсандағы жағдай бойынша тоқсан сайын;
5) аяқталмаған құрылыс – 1 желтоқсанға жылына бір рет;
6) оқу, ғылыми және басқа мақсаттарға арналған материалдарды, шаруашылық материалдарын және кеңсе мүліктерін, дәрі-дәрмектер мен байлап-таңу заттарын, отынды, жанар және жағар материалдарын, мал азығы мен жемдерін, ыдыстарды, жолүсті материалдарын, машиналарға арналған қосалқы бөлшектер мен жабдықтарды, өзге де материалдарды, арнайы киімді және өзге де жеке пайдаланатын заттарды – 1 қазанға жылына бір рет;
7) тамақ және спирт өнімдерін – 31 наурыздағы, 30 маусымдағы, 30 қыркүйектегі және 31 желтоқсандағы жағдай бойынша тоқсан сайын;
8) өндірістік (оқу) шеберханаларындағы және қосалқы (оқу) шаруа қожалықтарындағы аяқталмаған өндірісті және өзіндік жартылай фабрикаттарды, ұйымдармен шарттар бойынша орындалатын аяқталмаған ғылыми зерттеу жұмыстарын – 1 қазанға жылына бір рет;
9) қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды 31 желтоқсанға және 30 маусымға жылына екі рет;
10) ақшаны, ақша құжаттарын, құндылықтар мен қатаң есептегі бланктерді – әр айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша ай сайын;
11) ақша қаражаты мен олардың баламаларының есеп шоттарындағы қозғалыстар мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік қызметтерінің деректері бойынша тиісті шоттарда есепте тұрған сомалардың қалдықтарын мемлекеттік қазынашылық органдарының есептерінің нысандары бойынша деректермен және қызмет көрсететін екінші деңгейлі банктердің үзінді жазбаларымен салыстыру жолымен – 31 наурыздағы, 30 маусымдағы, 30 қыркүйектегі және 31 желтоқсандағы жағдай бойынша тоқсан сайын жүргізіледі;
12) міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша, зейнетақы жарналары бойынша, "Азаматтар үшін үкімет" мемлекеттік корпорациясына міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар мен жарналар бойынша бюджетке төлемдер бойынша, депонентермен – 31 наурыздағы, 30 маусымдағы, 30 қыркүйектегі және 31 желтоқсандағы жағдай бойынша тоқсан сайын есеп айырысулар;

Глава 2. Сроки проведения инвентаризации
4. Государственные учреждения проводят инвентаризации в следующие сроки:
1) машин и оборудования, транспортных средств, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря, нематериальных и прочих долгосрочных активов – один раз в год на 1 октября;
2) зданий, сооружений, передаточных устройств и других недвижимых объектов активов (земельные участки, многолетние насаждения и другие объекты, прочно связанные с землей, перемещение которых невозможно без ущерба их назначению) – один раз в год на 1 октября;
3) библиотечных фондов – один раз в пять лет на 1 cентября;
4) рабочего и продуктивного скота, молодняка животных и животных на откорме, птиц, кроликов, пушных зверей, семей пчел, а также подопытных животных – ежеквартально по состоянию на 31 марта, 30 июня, 30 сентября и 31 декабря;
5) незавершенного строительства – один раз в год на 1 декабря;
6) материалов для учебных, научных и других целей, хозяйственных материалов и канцелярских принадлежностей, медикаментов и перевязочных средств, топлива, горючих и смазочных материалов, кормов и фуража, тары, материалов в пути, запасных частей к машинам и оборудованию, прочих материалов, спецодежды и других предметов индивидуального пользования – один раз в год на 1 октября;
7) продуктов питания и спирта – ежеквартально по состоянию на 31 марта, 30 июня, 30 сентября и 31 декабря;
8) незавершенного производства и полуфабрикатов собственной выработки в производственных (учебных) мастерских и подсобных (учебных) сельских хозяйствах, незаконченных научно-исследовательских работ, выполняемых по договорам с организациями – один раз в год на 1 октября;
9) драгоценных металлов и драгоценных камней – два раза в год на 31 декабря и на 30 июня;
10) денег, денежных документов, ценностей и бланков строгой отчетности – ежемесячно по состоянию на последний день каждого месяца;
11) движение на счетах учета денежных средств и их эквивалентов производится путем сверки остатков сумм, числящихся на соответствующих счетах по данным бухгалтерской службы государственного учреждения, с данными по формам отчетов органов государственного казначейства и выписок обслуживающих банков второго уровня – ежеквартально по состоянию на 31 марта, 30 июня, 30 сентября и 31 декабря;
12) расчетов по платежам в бюджет, по обязательным социальным отчислениям, по пенсионным взносам, по отчислениям и взносам на обязательное социальное медицинское страхование в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", с депонентами – ежеквартально по состоянию на 31 марта, 30 июня, 30 сентября и 31 декабря;

13) әр түрлі дебиторлармен және кредит берушілермен есеп айырысуларды – 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жылына бір рет;
14) баланстың басқа да баптарын – 31 желтоқсанға жылына бір рет;
15) мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмi деректерімен расталған "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы заңының 210-бабында (бұдан әрі – Мемлекеттік мүлік туралы заң) көзделген жекелеген негіздер бойынша мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) бағаланған мүлік жекелеген негіздер бойынша расталады – 31 желтоқсанға және 30 маусымға жылына екі рет.
5. Бұрын жыл бойында жоспардан тыс тексеруге ұшыраған құндылықтар, сол сияқты белгіленген мерзімде түгендеуге жатады.
3-тарау. Түгендеуді жүргізудің тәртібі
6. Түгендеу жүргізу үшін мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы (арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда) бұйрығымен түгендеу комиссиясы құрылады, түгендеу жүргізудің бастау және аяқтау мерзімдері белгіленеді.
Түгендеу комиссиясы бас бухгалтерді немесе оны алмастыратын тұлғаны қоса алғанда, мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің арасынан құрамында кемінде үш адамнан құрылады.
Түгендеу комиссиясын Комиссияның төрағасы – мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның орынбасары, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы басқарады.
Мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы белгіленген мерзімде есептеу объектілерінің іс жүзінде болуын толық және іс жүзінде тексеру үшін жағдайларды қамтамасыз етеді.
Үлкен номенклатуралық құндылығы бар мемлекеттік мекемелерде аралық түгендеу кезеңінде материалдық құндылықтарды оларды сақтау және қайта өңдеу орындарында таңдаулы түгендеу мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы шешімі бойынша жүргізіледі.
7. Орталық түгендеу комиссиясын құру, орталықтандырылған бухгалтерия қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу, түгендеу жүргізудің күнтізбелік жоспарын бекіту, сондай-ақ қызметшілердің түгендеу комиссияларына қатысуы үшін оларды бөлу мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысының бұйрығымен бекітіледі. Осы бұйрықтың негізінде орталықтандырылған бухгалтерия қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелердің басшылары немесе ол уәкілеттік берген адам, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы өздерінің түгендеу комиссияларын тағайындайды.
Мемлекеттік мекемелердің аумақтық бөлімшелеріне қызмет көрсететін орталықтандырылған бухгалтерия бар болса, түгендеу комиссиясының құрамына осы аумақтық бөлімшелердің басшылары енгізіледі.

13) расчетов с разными дебиторами и кредиторами – один раз в год на 31 декабря;
14) остальных статей баланса –один раз в год на 31 декабря;
15) имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства по отдельным основаниям, предусмотренным статьей 210 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон о государственном имуществе), подтвержденное данными Реестра государственного имущества – два раза в год на 31 декабря и на 30 июня.
5. Ценности, которые были ранее подвергнуты внеплановой проверке в течение года, также подлежат инвентаризации в установленные сроки.
Глава 3. Порядок проведения инвентаризации
6. Для проведения инвентаризации приказом руководителя государственного учреждения или уполномоченным им лицом, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителя аппарата создаются инвентаризационные комиссии, устанавливаются сроки начала и окончания инвентаризации.
Инвентаризационная комиссия создается из работников государственного учреждения в составе не менее трех человек, включая главного бухгалтера или лицо, его замещающее.
Инвентаризационная комиссия возглавляется председателем Комиссии – руководителем государственного учреждения или его заместителем, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата.
Руководитель государственного учреждения или уполномоченное им лицо, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководитель аппарата, обеспечивает условия для полной и точной проверки фактического наличия объектов учета в установленные сроки.
В государственных учреждениях с большой номенклатурой ценностей в межинвентаризационный период по распоряжению руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителя аппарата проводятся выборочные инвентаризации материальных ценностей в местах их хранения и переработки.
7. Создание центральной инвентаризационной комиссии, проведение инвентаризации в государственных учреждениях, обслуживаемых централизованной бухгалтерией, утверждение календарного плана проведения инвентаризации, а также распределение работников для их участия в инвентаризационных комиссиях утверждаются приказом руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителя аппарата. На основании этого приказа руководителями государственных учреждений или уполномоченными ими лицами, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата, обслуживаемых централизованной бухгалтерией, назначаются свои инвентаризационные комиссии.
При наличии централизованной бухгалтерии, обслуживающей территориальные подразделения государственных учреждений, в состав инвентаризационной комиссии включаются руководители этих территориальных подразделений.

8. Түгендеу комиссиясы материалдық құндылықтар мен ақшаларды түгендеуді олардың сақталған орындары бойынша материалдық жауапты тұлғалар бойынша жеке жүргізеді.
Мүліктің іс жүзінде бар болуын тексеру материалдық жауапты тұлғалардың тікелей қатысуымен жүргізіледі.
9. Түгендеу комиссиясы түгендеуді барлық мүшелердің міндетті қатысуымен ғана жүргізеді.
Материалдық жауапты адамдар түгендеу комиссиясының мүшесі болып табылмайды.
10. Материалдық құндылықтардың іс жүзіндегі санын тексеруге кіріспестен бұрын түгендеу комиссиялары:
қосалқы бөлмелерді, жер асты қоймаларын және кіретін және шығатын жеке есіктері бар құндылықтар сақталатын басқа да орындарды мөрлеп бекітуді;
салмақ өлшейтін барлық аспаптардың дұрыстығын тексеруді жүргізеді.
Түгендеу комиссиялары түгендеу сәтіне материалдық құндылықтар мен ақшаның қозғалысы туралы соңғы есептерді алады.
Түгендеу басталғанға дейінгі күні құндылықтардың кірісі мен шығысы бойынша барлық құжаттарды өңдеу аяқталады, талдамалық есепке алу карточкаларында (кітаптарында) тиісті жазбалар жүргізіліп, қалдықтар шығарылады.
Материалдық жауапты тұлғалар, түгендеу бастағанға дейін түгендеу басына құндылықтардың кірісі мен шығысына жатқызылатын барлық құжаттардың және олардың жауаптылықпен сақтауына келіп түскен барлық құндылықтардың бухгалтерлік қызметке тапсырылғаны, ал есептен шығарылғандарының шығысқа жатқызылғаны туралы қолхат береді.
11. Қоймаларда және басқа сақтау орындарында материалдық құндылықтар атаулары, сұрыптары, мөлшерлері және өзге де параметрлері бойынша сұрыпталады және жиналады. Материалдық құндылықтарға олардың саны, массасы (салмағы) және өлшемі көрсетілген осы құндылықтарды сипаттайтын егжей-тегжейлі мәліметтері бар жапсырмалар ілінеді.
12. Түгендеу кезінде материалдық құндылықтардың болуы міндетті түрде есептеу, салмақтау, өлшеу жолымен айқындалады. Өнім берушінің бүлінбеген орауында сақталатын материалдар мен тауарлар бойынша бұл құндылықтардың мөлшері ерекше жағдайларда осы құндылықтар бөлігінің іс жүзінде болуын міндетті тексеру кезінде құжаттар негізінде айқындалады.
Егер қоймаларда немесе басқа да жабық үй-жайларда орналасқан материалдық құндылықтарды түгендеу сол күні аяқталмаса, үй-жайлар түгендеу комиссиясы кеткен кезде мөрленеді. Түгендеу уақытына арналған мөр түгендеу комиссиясының төрағасында сақталады. Түгендеу комиссияларының жұмысындағы үзілістер кезінде (түскі үзілісте, түнгі уақытта, басқа да себептер бойынша) тізімдемелер түгендеу жүргізілетін жабық үй-жайда (шкафта, сейфте) сақталады.
Есеп объектісінің іс жүзінде болуы туралы мәліметтер түгендеу тізімдемелерінде (салыстырма ведомостер) немесе түгендеу актілерінде (бұдан әрі мәтін бойынша "тізімдемелер") жазылады.

8. Инвентаризационная комиссия проводит инвентаризацию материальных ценностей и денег по местам их хранения отдельно по материально-ответственным лицам.
Проверка фактического наличия имущества производится при непосредственном участии материально ответственных лиц.
9. Инвентаризация проводится при обязательном участии всех членов инвентаризационной комиссии в полном составе.
Материально ответственные лица не являются членами инвентаризационной комиссии.
10. Прежде чем приступить к проверке фактического наличия материальных ценностей инвентаризационные комиссии производят:
опломбирование подсобных помещений, подвалов и других мест хранения ценностей, имеющих отдельные входы и выходы;
проверку исправности всех весоизмерительных приборов.
Инвентаризационные комиссии получают последние на момент инвентаризации отчеты о движении материальных ценностей и денег.
На день до начала инвентаризации заканчивается обработка всех документов по приходу и расходу ценностей, произведены соответствующие записи в карточках (книгах) аналитического учета и выведены остатки.
Материально ответственные лица, до начала инвентаризации дают расписку в том, что к началу инвентаризации все документы, относящиеся к приходу и расходу ценностей, сданы в бухгалтерскую службу и все ценности, поступившие на их ответственное хранение, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
11. На складах и в других местах хранения материальные ценности сортируются и укладываются по наименованиям, сортам, размерам и прочим параметрам. На материальные ценности вешаются ярлыки с подробными сведениями, характеризующими эти ценности, с указанием их количества, массы (веса) и меры.
12. Наличие материальных ценностей при инвентаризации определяется путем обязательного подсчета, взвешивания, обмера. По материалам и товарам, хранящимся в неповрежденной упаковке поставщика, количество этих ценностей в виде исключения определяется на основании документов при обязательной проверке фактического наличия части этих ценностей.
Если инвентаризация материальных ценностей, находящихся на складах или в других закрытых помещениях, не закончена в тот же день, помещения опечатываются при уходе инвентаризационной комиссии. Печать на время инвентаризации хранится у председателя инвентаризационной комиссии. Во время перерывов в работе инвентаризационных комиссий (в обеденный перерыв, в ночное время, по другим причинам) описи хранятся в закрытом помещении, где проводится инвентаризация (в шкафу, сейфе).
Сведения о фактическом наличии объектов учета записываются в инвентаризационные описи (сличительные ведомости) или акты инвентаризации (далее по тексту "описи").

13. Тізімдемелер материалдық құндылықтар мен оларды сақтау үшін жауапты материалдық жауапты тұлғалардың орналасқан жері бойынша жеке екі дана жасалады.
Бір данасы бухгалтерлік қызметке беріледі, ал екіншісі материалдық жауапты тұлғада қалады.
Тізімдемеге түгендеу комиссиясының төрағасы мен барлық мүшелері қол қояды. Тізімдеменің соңында материалдық жауапты тұлғалар түгендеу комиссиясының олардың қатысуымен мүлікті тексергенін растайтын, түгендеу комиссиясы мүшелеріне қандай да бір шағымның жоқтығы және тізімдемеде санамаланған мүлікті жауапты сақтауға қабылдағаны туралы қолхат береді.
Жарамсыз болып қалған құндылықтарға бөлек түгендеу тізімдемесі жасалады. Түгендеу комиссиясының хаттамасында олар жеке бөлініп, олардың бүліну себептері және/немесе бұған кінәлі тұлғалар көрсетіледі.
14. Тізімдемелер қолмен немесе компьютерлік техниканың көмегімен, өшірусіз және түзетулерсіз толтырылады.
Тізімдеменің әрбір бетінде жазбаша түрде материалдық құндылықтардың реттік нөмірлерінің саны жазылып көрсетіледі және осы құндылықтар қандай өлшем бірліктерінде (данада, килограммда, метрде) көрсетілгеніне қарамастан, осы бетте жазылған заттай көрсеткіштерде құндылықтар санының жалпы қорытындысы беріледі.
Қателерді түзету дұрыс емес жазуларды сызып тастау және сызып тасталған деректердің үстіне дұрыс жазуларды қою арқылы тізімдемелердің барлық даналарында жүргізіледі. Түзетулерді түгендеу комиссиясының барлық мүшелері және материалдық жауапты тұлғалар көрсетеді және оған қол қояды.
Тізімдемелерде толтырылмаған жолдар қалдыруға жол берілмейді.
Тізімдеменің соңғы парақтарындағы толтырылмаған жолдарға сызу сызылады.
Тізімдеменің соңғы парағында бағаларды, бағалауды тексеру және қорытындыны есептеу туралы белгі осы тексеруді жүргізген тұлғалардың қолымен жасалады.
15. Есептеу объектілерінің іс жүзінде болуын тексеру кезінде материалдық жауапты тұлғалар ауыстырылған жағдайда тізімдемеде құндылықты қабылдаған тұлға, оларды қабылдағаны туралы, ал тапсырған тұлға - оларды тапсырғаны туралы қол қояды.
16. Түгендеуді аяқтаған соң ресімделген тізімдемелер мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік қызметіне тізімдемелердің нәтижелерін тексеру, анықтау және есепте көрсету үшін тапсырылады.
Тізімдемеде жазылатын бухгалтерлік есептің деректері мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің немесе оны алмастыратын тұлғаның қолымен расталады.
17. Мемлекеттік мүлік туралы заңы бойынша баланстан тысқары шоттарда есепке алынған барлық материалдық құндылықтар, жалдамалы ұзақ мерзімді активтер, сондай-ақ есепті күнге көзделген жекелеген негіздер бойынша мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) бағаланған мүлік баланста есептелетін құндылықтар үшін белгіленген тәртіппен және мерзімдерде түгенделеді.

13. Описи составляются в двух экземплярах отдельно по местам нахождения материальных ценностей и материально-ответственным лицам, ответственным за их сохранность.
Один экземпляр передается в бухгалтерскую службу, а второй остается у материально-ответственного лица.
Описи подписываются председателем и всеми членами инвентаризационной комиссии. В конце описи материально-ответственные лица дают расписку, подтверждающую проверку инвентаризационной комиссией имущества в их присутствии, об отсутствии к членам инвентаризационной комиссии каких-либо претензий и принятии перечисленного в описи имущества на ответственное хранение.
На ценности, пришедшие в негодность, составляется отдельная инвентаризационная опись. В протоколе инвентаризационной комиссии они отмечаются отдельно с указанием причин их порчи и/или виновных в этом лиц.
14. Описи заполняются вручную или с помощью компьютерной техники, без подчисток и помарок.
На каждой странице описи указывается прописью число порядковых номеров материальных ценностей и общий итог количества ценностей в натуральных показателях, записанных на данной странице, вне зависимости от того, в каких единицах измерения (в штуках, килограммах, метрах) эти ценности показаны.
Исправления ошибок производится во всех экземплярах описей путем зачеркивания неправильной записи и проставления над зачеркнутыми данными правильных записей. Исправления оговариваются и подписываются всеми членами инвентаризационной комиссии и материально-ответственными лицами.
В описях не допускается оставлять незаполненные строки.
На последних листах описей в незаполненных строках ставятся прочерки.
На последней странице описи делается отметка о проверке цен, таксировки и подсчете итогов за подписями лиц, производивших эту проверку.
15. При проверке фактического наличия объектов учета при смены материально-ответственных лиц, принявший ценности, расписывается в описи в их получении, а сдавший - в их сдаче.
16. По окончании инвентаризации оформленные описи сдаются в бухгалтерскую службу государственного учреждения для проверки, выявления и отражения в учете результатов инвентаризации.
Данные бухгалтерского учета, проставляемые в описях, подтверждаются подписью главного бухгалтера государственного учреждения или лица, его замещающего.
17. Все материальные ценности, арендованные долгосрочные активы, а также оцененное имущество, обращенное (поступившее) в собственность государственного имущества по отдельным основаниям, предусмотренным Законом о государственном имуществе на отчетную дату учтенные на забалансовых счетах инвентаризируются в порядке и в сроки, установленные для ценностей, учитываемых на балансе.

18. Мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысының (арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда) шешімі бойынша түгендеу аяқталғаннан кейін түгендеу жүргізудің дұрыстығын белгілеу мақсатында бақылау тексерулер жүргізіледі.
Түгендеудің бақылау мақсатындағы тексерулері түгендеу комиссиясы мүшелерінің және материалдық жауапты тұлғалардың қатысуымен түгендеу аяқталған соң, бірақ міндетті түрде түгендеу жүргізілген қойма (сақтау орны, секциялар) ашылғанға дейін жүргізіледі.
Түгендеудің бақылау мақсатындағы тексерулерінің нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құндылықтарды түгендеудің бақылау тексеріс актімен ресімделеді. Жүргізілетін бақылау мақсатындағы тексерулерді есептеуді бухгалтерлік қызмет осы Қағидаларға 2-қосымшасына сәйкес арнайы түгендеулердің бақылау тексерісін есепке алу кітабында жүргізеді.
Түгендеу нәтижелері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес түгендеу анықтаған нәтижелерінің ведомосінде көрсетіледі.
Түгендеу комиссиясының жұмысы хаттамамен ресімделеді, оны мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекітеді.
Түгендеу хаттамасында активтердің құнсыздануына тест өткізу туралы ақпарат көрсетіледі. Активтердің құнсыздану фактісінің болуын туындау себептерімен түсіндіре отырып, тәуелсіз сарапшы растайды және мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
4-тарау. Негізгі құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті және материалдық емес активтерді түгендеу
19. Ғимараттар мен құрылыстарды түгендеу кезінде комиссия құқық белгілейтін құжаттардың болуын, объектілер бойынша мемлекеттік мекеменің балансында есептелгендерді табуды тексереді.
Мемлекеттік мекеменің баласында тұрған жер учаскелеріне, су қоймаларына және өзге табиғи ресурстар объектілеріне де құжаттардың болуы тексеріледі.
Негізгі құралдарды түгендеуді бастағанға дейін мыналар:
түгендеу карточкаларының, тізімдеменің және басқа да талдамалы есепке алу тіркелімдерінің бар-жоғы және жай-күйі;
техникалық паспорттардың және басқа да техникалық құжаттардың бар-жоғы және жай-күйі;
мемлекеттік мекеме жалға тапсырған, жалға, сақтауға және уақытша пайдалануға қабылдаған активтерге құжаттардың бар-жоғы тексеріледі.
Бухгалтерлік есептің немесе техникалық құжаттаманың тіркелімдерінде айырмашылықтар мен дәлсіздіктер табылған кезде тиісті түзетулер мен нақтылаулар енгізіледі.
20. Ұзақ мерзімді активтерді (ғимараттарды, құрылыстарды, тапсырылатын қондырғыларды, машиналар мен жабдықтарды, көлік құралдарын, өндірістік пен шаруашылық мүкәммалды, кітапхана қорын және өзге де ұзақ мерзімді активтерді) түгендеу деректерін ресімдеу үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомосі) қолданылады, олар негізгі мақсатына сәйкес атаулары мен олардың түгендеу нөмірлері бойынша жасалады.
Техникалық құжаттама болмаған кезде ол туралы тізімдемеде "Ескертпе" бағанында көрсетіледі.
Машиналар, жабдықтар мен көлік құралы әзірлеуші - ұйымның техникалық паспорты бойынша зауыттық нөмірін, шығарылған жылын, мақсатын, қуатын көрсете отырып, тізімдемеге енгізіледі.
Бір уақытта түскен және топтық есептеудің үлгілік түгендеу карточкасында есептелетін құны бірдей біртекті шаруашылық мүкәммал заттары, керек-жарақтар мен өзге негізгі құралдар түгендеу тізімдемелерінде осы заттардың саны мен түгендеу нөмірлерін көрсете отырып, атауы бойынша келтіріледі.
Қалпына келтіруге, қайта жаңартуға, кеңейтуге немесе қайтадан құруға ұшыраған, соның салдарынан оның негізгі мақсаты өзгертілген объект жаңа тағайындауға сәйкес атаулар бойынша тізімдемеге енгізіледі.
Жүргізілген күрделі жұмыстар (қабаттар коса салу, жапсарлас жаңа үй-жайлар салу) немесе құрылыстар мен ғимараттарды ішінара бұзу (жеке конструктивтік элементтерді бұзу) активтерді тану критерийлеріне сәйкес мемлекеттік мекеменің балансында көрсетілмеген кезде, түгендеу комиссиясы тиісті құжаттар бойынша тізімдемеде көрсете отырып, объекті құнының өзгеру сомасын және жасалған объектілерді өзгертулер мемлекеттік мекеменің балансында көрініс таппау себептерін айқындайды.
Есепте жоқ объектілерді, сондай-ақ есептеу тіркелімдерінде олар бойынша оларды сипаттайтын деректер жоқ немесе дұрыс емес көрсетілген объектілер айқындалған кезде комиссия түгендеу тізімдемесіне жетіспейтін мәліметтерді және осы объектілер бойынша техникалық көрсеткіштерді (ғимараттар бойынша - олардың тағайындауларын, олар соғылған негізгі материалдарды, көлемін (сыртқы және ішкі өлшеу бойынша), ауданын (жалпы және пайдалы), қабаттар санын (жертөлесіз, жартылай жертөлесіз), соғылған жылын және басқа да) енгізеді.
Соңғы түгендеу жүргізу сәтінен бастап айқындалған және ескерілмеген объектілерді бағалау Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес нарықтық құн бойынша жүргізіледі.
Соңғы түгендеу жүргізу сәтінен бастап айқындалған және ескерілмеген негізгі құралдардың өзге де объектілерін және материалдық емес активтерді бағалау іс жүзіндегі техникалық жағдай бойынша белгіленетін нарықтық құн бойынша жүргізіледі.

18. По решению руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лицом, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителя аппарата проводятся контрольные проверки с целью установления правильности проведения инвентаризации.
Контрольные проверки инвентаризации проводятся с участием членов инвентаризационных комиссий и материально ответственных лиц по окончании инвентаризации, но обязательно до открытия склада (кладовой, секций), где производилась инвентаризация.
Результаты контрольных проверок инвентаризаций оформляются актом контрольных проверок инвентаризации ценностей согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Учет проводимых контрольных проверок ведется бухгалтерской службой в специальной книге учета контрольных проверок инвентаризаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Результаты инвентаризации отражаются в ведомости результатов, выявленных инвентаризацией согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Работа инвентаризационной комиссии оформляется протоколом, который утверждается руководителем государственного учреждения или уполномоченным им лицом, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата.
В протоколе инвентаризации также указывается информация о проведении теста на обесценение активов. Наличие факта обесценения активов с объяснением причин возникновения подтверждается независимым экспертом и согласовывается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
Глава 4. Инвентаризация основных средств, инвестиционной недвижимости и нематериальных активов
19. При инвентаризации зданий и сооружений комиссия проверяет наличие правоустанавливающих документов, нахождение по объектам, учтенных на балансе государственного учреждения.
Проверяется также наличие документов на земельные участки, водоемы и другие объекты природных ресурсов, находящиеся на балансе государственного учреждения.
До начала инвентаризации основных средств проверяется:
наличие и состояние инвентарных карточек, описей и других регистров аналитического учета;
наличие и состояние технических паспортов и другой технической документации;
наличие документов на активы, сданные или принятые государственным учреждением в аренду, на хранение и во временное пользование.
При обнаружении расхождений и неточностей в регистрах бухгалтерского учета или технической документации вносятся соответствующие исправления и уточнения.
20. Для оформления данных инвентаризации долгосрочных активов (зданий, сооружений, передаточных устройств, машин и оборудования, транспортных средств, производственного и хозяйственного инвентаря, библиотечного фонда и прочих долгосрочных активов) применяется инвентаризационная опись (сличительная ведомость) согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которая составляется по наименованиям в соответствии с основным назначением и их инвентарными номерами.
При отсутствии технической документации об этом указывается в описях в графе "Примечание".
Машины, оборудование и транспортное средство заносятся в описи с указанием заводского номера по техническому паспорту организации – изготовителя, год выпуска, назначение, мощности.
Однотипные предметы хозяйственного инвентаря, инструменты, и прочие основные средства одинаковой стоимости, поступившие одновременно и учитываемые на типовой инвентарной карточке группового учета, в инвентаризационных описях приводятся по наименованиям с указанием количества этих предметов и инвентарных номеров.
Объект, подвергшийся восстановлению, реконструкции, расширению или переоборудованию, вследствие чего изменилось основное его назначение, вносится в опись под наименованием, соответствующим новому назначению.
Когда произведенные капитальные работы (надстройка этажей, пристройка новых помещений) или частичная ликвидация строений и сооружений (слом отдельных конструктивных элементов) в соответствии с критериями признания активов не отражены на балансе государственного учреждения, инвентаризационная комиссия по соответствующим документам определяет сумму изменения стоимости объекта с отражением в описи и причины, по которым произведенные изменения объектов не получили отражения на балансе государственного учреждения.
При выявлении объектов, не числящихся в учете, а также объектов, по которым в учетных регистрах отсутствуют или указаны неправильные данные, характеризующие их, комиссия включает в инвентаризационную опись недостающие сведения и технические показатели по этим объектам (по зданиям - указать их назначение, основные материалы, из которых они построены, объем (по наружному и внутреннему обмеру), площадь (общая и полезная), число этажей (без подвалов, полуподвалов), год постройки и другие).
Оценка выявленных и неучтенных объектов недвижимости с момента проведения последней инвентаризации производится по рыночной стоимости в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
Оценка выявленных и не учтенных с момента проведения последней инвентаризации прочих объектов основных средств и нематериальных активов производится по рыночной стоимости, которая устанавливается по действительному техническому состоянию.

21. Түгендеу жүргізілген сәтте активтері мемлекеттік мекемеден тысқары болған негізгі құралдар (күрделі жөндеуге жіберілген машиналар мен жабдықтар, теміржол көлігінің жылжымалы құрамы) олардың уақытша болмаған сәтіне дейін түгендеуге жатады.
22. Пайдалануға жарамайтын және қалпына келтіруге жатпайтын негізгі құралдар, жылжымайтын мүлік пен материалдық емес активтер бойынша осы объектілерді пайдалануға беру уақыты және жарамсыз болуына әкеп соқтырған себептер (тозғаны, толық жарамай қалғаны) көрсетіле отырып жеке тізімдеме жасалады.
Негізгі құралдарды түгендеу жүргізу кезінде осы Қағидалардың 15-тарауына сәйкес бухгалтерлік есепте көрсетуге жататын мемлекеттік мекемелердегі артық, пайдаланылмайтын объектілер айқындалады.
23. Мемлекеттік мекеменің балансында тұрған негізгі құралдарды, жылжымайтын мүлік пен материалдық емес активтерді түгендеумен бірге жалға алынған және жауапты сақтауда тұрған объектілер тексеріледі.
Көрсетілген объектілер бойынша жеке тізімдеме жасалады, онда осы объектілерді жауапты сақтауға немесе жалға алғанын растайтын құжаттарға сілтеме беріледі (шарттар, қабылдап алу-беру актісі және басқа құжаттар).
Материалдық емес активтерді түгендеу кезінде мыналарды:
мемлекеттік мекеменің оны пайдалануға арналған құқығын растайтын құжаттардың болуын;
жалдау немесе сақтау шартының талаптарын сақтау;
материалдық емес активтердің баланста дұрыс және уақтылы көрсетілуін тексеріледі.
5-тарау. Қорларды түгендеу
24. Қорларды түгендеу сақталу орны бойынша және материалдық жауапты тұлғалар бойынша бөлек жүргізіледі. Түгендеу осы үй-жайда құндылықтардың орналасу тәртібімен жүргізілуі тиіс.
Қорларды бір материалдық жауапты тұлғада түрлі бөлек үй-жайларды сақтаған кезде түгендеу сақталу орындары бойынша тізбелі жүргізіледі. Құндылықтарды тексеруден кейін үй-жайға кіреберіске пломба қойылады және комиссия жұмыс істеу үшін келесі үй-жайға көшеді.
Комиссия материалдық жауапты тұлғалардың қатысуымен тауарлық-материалдық құндылықтардың іс жүзінде болуын (жанар-жағар май материалдарына төленген талондар) оларды міндетті түрде қайта есептеу жолымен тексереді. Тізімдемеге материалдық жауапты тұлғалардың сөзімен немесе олардың іс жүзінде болуын тексерместен есепке алу деректері бойынша құндылықтардың қалдықтары туралы деректер енгізуге жол берілмейді.
25. Іс жүзінде бар қорлардың деректерін көрсету үшін осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес қорлардың түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомосі) номенклатуралық нөмірді, түрін, тобын, сортын және өлшем бірлігіндегі санын көрсете отырып, әрбір жеке атау бойынша жасалады.

21. Основные средства, которые в момент инвентаризации находятся вне места нахождения государственного учреждения (отправленные в капитальный ремонт машины и оборудование, подвижной состав железнодорожного транспорта) подлежат инвентаризации до момента временного их выбытия.
22. По основным средствам, инвестиционной недвижимости и нематериальным активам, не пригодным к эксплуатации и не подлежащие восстановлению, составляется отдельная опись с указанием времени ввода в эксплуатацию и причин, приведших эти объекты к непригодности (порча, полный износ).
При проведении инвентаризации основных средств выявляются излишние, не используемые в государственных учреждениях объекты, которые подлежат отражению в бухгалтерском учете в соответствии с главой 15 настоящих Правил.
23. Одновременно с инвентаризацией основных средств, инвестиционной недвижимости и нематериальных активов, находящихся на балансе государственного учреждения проверяются арендованные и находящиеся на ответственном хранении объекты.
По указанным объектам составляется отдельная опись, в которой дается ссылка на документы, подтверждающие принятие этих объектов на ответственное хранение или в аренду (договора, акты приемки-передачи и другие документы).
При инвентаризации нематериальных активов проверяется:
наличие документов, подтверждающих права государственного учреждения на его использование;
соблюдение условий договора аренды или хранения;
правильность и своевременность отражения нематериальных активов в балансе.
Глава 5. Инвентаризация запасов
24. Инвентаризация запасов производится по местам хранения и отдельно по материально-ответственным лицам. Инвентаризация производится в порядке расположения ценностей в данном помещении.
При хранении запасов в разных изолированных помещениях у одного материально-ответственного лица инвентаризация проводится последовательно по местам хранения. После проверки ценностей вход в помещение опломбируется и комиссия переходит для работы в следующее помещение.
Комиссия в присутствии материально-ответственных лиц проверяет фактическое наличие товарно-материальных ценностей (оплаченные талоны на топливо, горюче-смазочные материалы) путем обязательного их пересчета. Не вносится в описи данные об остатках ценностей со слов материально-ответственных лиц или по данным учета без проверки их фактического наличия.
25. Для отражения данных фактического наличия запасов составляется инвентаризационная опись (сличительная ведомость) запасов согласно приложению 4 к настоящим Правилам по каждому отдельному наименованию с указанием номенклатурного номера, вида, группы, сорта и количества в единицах измерения.

26. Жауапты сақтаудағы қорларға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жауапты сақтауға қабылданған (берілген) материалдық құндылықтарды жеке түгендеу актісі жасалады.
27. Жолдағы, өзге ұйымдардың қоймаларындағы тауарлық-материалдық құндылықтарды түгендеу тиісті бухгалтерлік есеп шоттарында есептелетін соманың негізділігін тексеруі болып табылады.
Жолдағы тауарлық-материалдық құндылықтарға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жеке акті жасалады, онда әрбір жөнелту бойынша мынадай деректер: атауы мен саны (бухгалтерлік есеп құжаттарына сәйкес), түсіру күні, сондай-ақ тізбесі және түсіру құжаттарының нөмірі көрсетіледі.
Пайдаланудағы арнайы киім-кешек пен жеке пайдалану заттары орналасқан жері мен материалдық жауапты тұлғалар бойынша түгенделеді.
Қызметкерлерге берілген арнайы киім-кешек пен жеке пайдалану заттарын түгендеу кезінде топтық түгендеу тізімдемелерін, онда жеке карточкалары ашылған осы заттар үшін жауапты тұлғаларды көрсете отырып, оларды тізімдемеде жаза отырып жасауға жол беріледі.
Жууға және жөндеуге жіберілген киім-кешек пен жеке пайдалану заттары ведомостер – осы қызметтерді жүзеге асыратын ұйымның ілеспе құжаттары мен түбіртектері негізінде түгендеу тізімдемесіне жазылады.
Жарамсыз болып қалған және есептен шығарылмаған жеке пайдалануға арналған арнайы киімдер мен заттар түгендеу тізімдемесіне енгізілмейді, ал пайдалану уақыты жарамсыз болуының себептері, бұл заттарды шаруашылық мақсаттарында пайдалану мүмкіндіктері көрсетілген акті жасалады.
28. Түгендеу жүргізу уақытында түсетін қорларды түгендеу комиссиясы мүшелерінің қатысуымен материалдық жауапты адам қабылдап алады және түгендеуден кейін кіріске алынады. Бұл қорлар "Түгендеу кезінде түскен қорлар" деген атаумен жеке түгендеу тізімдемесіне енгізіледі.
Тізімдемеде олардың қашан, кімнен түскені, кіріске алу құжатының күні мен уақыты, атауы, саны, бағасы мен сомасы көрсетіледі.
Түгендеу комиссиясы төрағасының қолы қойылған кіріс құжатында бір мезгілді осы қорлар жазылған тізімдеме күніне сілтеме жасай отырып, "Түгендеуден кейін кіріске алу" деген белгі қойылады.
29. Үлкен қоймаларда түгендеу жүргізу ұзақ болған кезде мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысының (арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда) және бас бухгалтерінің немесе оны алмастыратын тұлғаның рұқсатымен ғана түгендеу процесінде қорларды түгендеу комиссиясы мүшелерінің қатысуымен материалдық жауапты адамдар жібереді.
Осы қорлар "Түгендеу кезінде жіберілген қорлар" деген атаумен жеке тізімдемеге енгізіледі.
Шығыс құжаттарында түгендеу комиссиясы төрағасының қолымен белгі қойылады.

26. На запасы, находящиеся на ответственном хранении, составляется отдельный акт инвентаризации материальных ценностей, принятых (сданных) на ответственное хранение согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
27. Инвентаризация товарно-материальных ценностей, находящихся в пути, находящихся на складах других организаций, заключается в проверке обоснованности числящихся сумм на соответствующих счетах бухгалтерского учета.
На товарно-материальные ценности, находящиеся в пути, составляется отдельный акт согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в котором по каждой отправке приводятся следующие данные: наименование и количество (согласно документам бухгалтерского учета), дата отгрузки, а также перечень и номера отгрузочных документов.
Спецодежда и предметы индивидуального пользования, находящиеся в эксплуатации, инвентаризируются по местам нахождения и материально-ответственным лицам.
При инвентаризации спецодежды и предметов индивидуального пользования, выданных работникам, допускается составление групповых инвентаризационных описей с указанием в них ответственных за эти предметы лиц, на которых открыты личные карточки, с распиской их в описи.
Спецодежда и предметы индивидуального пользования, отправленные в стирку и ремонт, записываются в инвентаризационную опись на основании ведомостей - накладных или квитанций организаций, осуществляющих эти услуги.
Спецодежда и предметы индивидуального пользования, пришедшие в негодность и не списанные, в инвентаризационную опись не включаются, а составляется акт с указанием времени эксплуатации, причин негодности, возможности использования этих предметов в хозяйственных целях.
28. Запасы, поступающие во время проведения инвентаризации, принимаются материально-ответственными лицами в присутствии членов инвентаризационной комиссии и приходуются после инвентаризации. Эти запасы заносятся в отдельную инвентаризационную опись под наименованием "Запасы, поступившие во время инвентаризации".
В описи указывается, когда, от кого они поступили, дата и время приходного документа, наименование, количество, цена и сумма.
Одновременно на приходном документе за подписью председателя инвентаризационной комиссии делается отметка "Оприходовать после инвентаризации" со ссылкой на дату описи, в которую записаны эти запасы.
29. На больших складах при продолжительном проведении инвентаризации с письменного разрешения руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителя аппарата и главного бухгалтера государственного учреждения или лица, его замещающего в процессе инвентаризации запасы отпускаются материально ответственными лицами в присутствии членов инвентаризационной комиссии.
Эти запасы заносятся в отдельную опись под наименованием: "Запасы, отпущенные во время инвентаризации".
В расходных документах делается отметка за подписью председателя инвентаризационной комиссии.

6-тарау. Аяқталмаған өндірісті түгендеу
30. Аяқталмаған өндіріске дайындалуы, өңделуі және жинақталуы бітпеген өндірісі аяқталмаған бұйымдар жатады.
31. Түгендеуді бастамас бұрын өндіріс үшін керек емес материалдарды, сатып алынған бөлшектер мен жартылай фабрикаттарды, сондай-ақ осы сатыда өңделуі аяқталған барлық бөлшектерді, тораптар мен агрегаттарды қоймаға тапсыру қажет.
Аяқталмаған өндірістің қалдықтарын (бөлшектерді, тораптарды, агрегаттарды) тексеру жұмыстардың аяқталу пайызы (жұмыстардың аяқталу уақыты, көлемі немесе басқа өлшемшарттары) бойынша белгіленетін жұмыстардың аяқталу дәрежесін ескере отырып, нақты есептеу, өлшеу немесе қайта өлшеу жолымен жүргізіледі.
Түгендеу актілері әрбір құрылымдық бөлімше (цех, учаске, бөлімше) бойынша дайындалуы мен жинақталуы бітпеген бұйымдардың атауы мен саны немесе атауы, көлемі және жұмыстардың аяқталмау дәрежесін көрсете отырып жасалады.
Жұмыс орындарында тұрған және өңдеуге ұшырамаған материалдар мен сатып алынған жартылай фабрикаттар аяқталмаған өндірісті түгендеу актісіне енгізілмейді, бірақ жекелеген актілерде түгенделеді және жазылады.
Жарамсыз болып қалған бөлшектер аяқталмаған өндірісті түгендеу актісіне енгізілмейді, бірақ олар бойынша жекелеген актілер жасалады.
Түгендеу нәтижелері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес аяқталмаған өндірісті түгендеу актісінде ресімделеді.
7-тарау. Жануарларды түгендеу
32. Жануарлардың, құстардың, үй қояндарының, терісі бағалы аңдардың, ара ұяларының барлық түрлері олардың құнына қарамастан түгендеуге жатады.
Биологиялық активтерге (өнім беретін және асыл тұқымды малдар: сиырлар, өнім беретін бұқалар, енекелер мен қодастар (жегілмейтіндерден басқа) өнім беретін айғырлар мен асыл тұқымды биелер (жегілмейтін), табында ұстауға ауыстырылған биелер, өнім беретін нар түйелер (жегілмейтін) мен ұрғашы түйелер, сондай-ақ аталық шоқалар, аналық шошқалар, аналық қойлар, ешкілер, қошқарлар және басқа асыл тұқымды ядроны құрайтын жануарлар) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосі) бөлек енгізіледі, онда жануардың нөмірі (биркасы, таңбасы) жануардың лақап аты, туған жылы, тұқымы, қоңдылығы, тірі массасы (салмағы) мен бастапқы құны көрсетіледі.
Тұқымы малды бонитерлеу деректерінің негізінде көрсетіледі.
Топтық ретімен есепке алынатын негізгі табынның жануарлары осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес әрбір топ бойынша жасына және жынысына қарай топтар бойынша бас сандары мен тірі массасы (салмағы) көрсетіле отырып, тізімдемеге енгізіледі.
Өзге негізгі құралдарға жатқызылған жануарлар (жегілетін малдар – жылқылар, өгіздер, түйелер, есектер және басқа көліктік және спорттық мақсаттарда пайдаланылатын жегілетін жануарлар, сондай-ақ қызметтік иттер) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосіне) енгізіледі.
Ірі мүйізді қараның, асыл тұқымды жылқылар мен жегілетін малдардың төлдері түгендеу нөмірлері, лақап аттары, жынысы, түсі, тұқымы көрсетіле отырып жеке тізімдемеге енгізіледі.
Бордақылауға қойылған жануарлар, шошқалардың, қойлар мен ешкілердің төлдері, құстар, аралар ұясы және басқа топтық ретпен есепке алынатын жануарлардың түрлері осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес және есепке алу тіркелімінде қабылданған номенклатураға сәйкес әрбір топ бойынша бас саны және тірі салмағы (массасы) көрсетіле отырып, түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосіне) енгізіледі.
Тізімдемелер жануарлардың түрлері бойынша есепке алу топтары мен материалдық жауапты адамдар бөлігінде бөлімшелер бойынша жеке жасалады.

Глава 6. Инвентаризация незавершенного производства
30. К незавершенному производству относятся незаконченные производством изделия, изготовление, обработка и сборка которых еще не завершена.
31. Перед началом инвентаризации необходимо сдать на склад ненужные для производства материалы, покупные детали и полуфабрикаты, а также все детали, узлы и агрегаты, обработка которых на данном этапе закончена.
Проверка остатков заделов незавершенного производства (деталей, узлов, агрегатов) производится путем фактического подсчета, взвешивания или перемеривания с учетом степени завершенности работ, которая устанавливается по проценту завершенности работ (времени, объему или других критериев завершенности работ).
Акты инвентаризации составляются отдельно по каждому структурному подразделению (цех, участок, отделение) с указанием наименования и количества изделий, незаконченных изготовлением и сборкой, или наименования, объема и степени завершенности работ.
Материалы и покупные полуфабрикаты, находящиеся у рабочих мест и не подвергшиеся обработке, в акты инвентаризации незавершенного производства не включаются, а инвентаризуются и записываются в отдельных актах.
Забракованные детали в инвентаризационные акты незавершенного производства не включаются, а по ним составляются отдельные акты.
Результаты инвентаризации оформляются в акт инвентаризации незавершенного производства согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Глава 7. Инвентаризация животных
32. Инвентаризации подлежат все виды животных, птиц, кроликов, пушных зверей, семьи пчел, независимо от их стоимости.
Животные, относящиеся к биологическим активам (продуктивный и племенной скот: коровы, быки-производители, буйволы и яки (кроме рабочих), жеребцы производители и племенные кобылы (нерабочие), кобылы, переведенные на табунное содержание, верблюды - производители (нерабочие) и матки, а также хряки-производители и свиноматки, овцематки, козы, бараны и другие животные, составляющие племенное ядро), включаются отдельно в инвентаризационные описи (сличительной ведомости) согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в которых указывается номер животного (бирка, тавро), кличка животного, год рождения, порода, упитанность, живая масса (вес) животного и первоначальная стоимость.
Порода указывается на основании данных бонитировки скота.
Животные основного стада, учитываемые групповым порядком, включаются в описи согласно приложению 8 к настоящим Правилам по возрастным и половым группам с указанием количества голов и живой массы (веса) по каждой группе.
Животные, относящиеся к прочим основным средствам (рабочий скот -лошади, волы, верблюды, ослы и другие рабочие животные, используемые для транспортных и спортивных целей, а также служебные собаки), включаются в инвентаризационную опись (сличительную ведомость) согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Молодняк крупного рогатого скота, племенных лошадей и рабочего скота включается в описи отдельно с указанием инвентарных номеров, кличек, пола, масти, породы.
Животные на откорме, молодняк свиней, овец и коз, птицы, семьи пчел и другие виды животных, учитываемые в групповом порядке, включаются в инвентаризационные описи (сличительные ведомости) согласно приложению 10 к настоящим Правилам и согласно номенклатуре, принятой в учетных регистрах, и указанием количества голов и живой массы (веса) по каждой группе.
Описи составляются по видам животных отдельно по подразделениям в разрезе учетных групп и материально ответственных лиц.

8-тарау. Өсімдіктерді түгендеу
33. Өзге негізгі құралдарға жатқызылған өсімдіктер (көшелердегі, алаңдардағы, саябақтардағы, гүлзарлардағы, мемлекеттік мекемелердің аумақтарындағы, тұрғын үйлердің аулаларындағы көгалдандыру және сәнді отырғызулар, тірі шарбақтар, аққала және өріс қорғау жолақтары, құмды және өзендердің жағаларын бекіту үшін отырғызулары, жыра-сайлы отырғызулар, ботаникалық бақтардың және басқа да ғылыми зерттеулер үшін ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелер мен оқу мақсаттарында жасанды отырғызулары және басқа жасанды көп жылдық отырғызулар) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосіне) енгізіледі.
34. Биологиялық активтерге жатқызылған өсімдіктер (олардың жасына қарамастан көпжылдық отырғызулар: жеміс-жидек отырғызулардың барлық түрлері (ағаштар мен тал-шіліктер); отырғызылатын материалдар ретінде көшеттіктерде өсірілетін көпжылдық отырғызулар осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемесіне (салыстыру ведомосіне) енгізіледі.
9-тарау. Аяқталмаған құрылысты түгендеу
35. Аяқталмаған құрылыс бойынша аяқталмаған құрылысты түгендеу актісінде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес объектінің атауы, әрбір объекті мен жұмыс түрлері бойынша орындалған жұмыс көлемі мен сипаттамасы, сметалық және іс жүзіндегі құны көрсетіледі.
36. Түгендеу комиссиясы мыналарды:
аяқталмаған құрылыстың құрамында монтаждауға берілген, бірақ іс жүзінде монтаждау басталмаған жабдықтардың бар-жоғын;
құрылысы консервіленген және уақытша тоқтатылған объектілердің жағдайын тексереді.
Құрылысы консервіленген және уақытша тоқтатылған объектілер бойынша оларды консервілеудің себептері мен негіздемелерін анықтау қажет.
37. Іс жүзінде толық немесе ішінара пайдалануға енгізілген, қабылдауы және қолданысқа енгізілуі тиісті құжаттармен ресімделмеген құрылысы аяқталмаған объектілерге жеке түгендеу актісі жасалады.
Сондай-ақ жеке түгендеу актісі қандай да бір себептермен пайдалануға енгізілмеген, аяқталмаған объектілерге де жасалады. Құрылысы тоқтатылған объектілерге, сондай-ақ баланстан есептен шығаруға жатқызылған жүзеге асырылмаған жобалау-іздеу жұмыстары бойынша түгендеу актісі жасалады, онда орындалған жұмыстың сипаты және құрылысты тоқтату себептері көрсетіле отырып, смета бойынша құны көрсетіледі. Бұл үшін тиісті техникалық құжаттамалар (сызбалар, сметалармен басқа да құжаттар), жұмыстарды, кезеңдерді тапсыру актілері, құрылыс объектілеріндегі орындалған жұмыстарды есепке алу журналы және басқа құжаттар пайдаланылады.

Глава 8. Инвентаризация растений
33. Растения, относящиеся к прочим основным средствам (озеленительные и декоративные насаждения на улицах, площадях, в парках, садах, скверах, на территории государственных учреждений, во дворах жилых домов, живые изгороди, снегозащитные и полезащитные полосы, насаждения по укреплению песков и берегов рек, овражнобалочные насаждения, искусственные насаждения ботанических садов и других научно-исследовательских государственных учреждений и учебных заведений для научных целей и другие искусственные многолетние насаждения) включаются в инвентаризационную опись (сличительную ведомость) согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
34. Растения, относящиеся к биологическим активам (искусственные многолетние насаждения вне зависимости от их возраста: плодово-ягодные насаждения всех видов (деревья и кустарники); многолетние насаждения, выращиваемые в питомниках в качестве посадочного материала) включаются в инвентаризационную опись (сличительную ведомость) согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Глава 9. Инвентаризация незавершенного строительства
35. По незавершенному строительству в акте инвентаризации незавершенного строительства по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам указываются наименование объекта, описание и объем выполненных работ по каждому объекту и виду работ, сметная и фактическая стоимость.
36. Инвентаризационная комиссия проверяет:
не числится ли в составе незавершенного строительства оборудование, переданное в монтаж, но фактически не начатое монтажом;
состояние законсервированных и временно прекращенных строительством объектов.
По законсервированным и временно прекращенных строительством объектам необходимо выявить причины и основания их консервации.
37. На законченные строительством объекты, фактически введенные в эксплуатацию полностью или частично, приемка и ввод в действие которых не оформлены надлежащими документами, составляются отдельные акты инвентаризации.
Также отдельные акты инвентаризации составляются на законченные объекты, по каким-либо причинам не введенные в эксплуатацию. На прекращенные строительством объекты, а также на проектно- изыскательские работы по неосуществленному строительству, подлежащие списанию с баланса, составляются акты инвентаризации, в которых приводятся данные о характере выполненных работ и их стоимости по смете, с указанием причин прекращения строительства. Для этого используется соответствующая техническая документация (чертежи, сметы и другие документы), акты сдачи работ, этапов, журналы учета выполненных работ на объектах строительства и другая документация.

38. Ғимараттардың, құрылыстардың, машиналардың, жабдықтардың, энергетикалық қондырғылардың және басқа объектілердің аяқталмаған күрделі жөндеулеріне осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес жеке түгендеу актісі жасалады.
10-тарау. Аяқталмаған ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды түгендеу
39. Түгендеу комиссиясы ұйымдармен шарт бойынша орындалатын аяқталмаған ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстар бойынша шығындарды құжаттар бойынша белгілейді. Түгендеу әрбiр шарт (тақырып, тапсырыс), сондай-ақ әрбiр тәжiрибе қондырғысы бойынша жүргiзiледi, осы ретте түгендеу комиссиясымен әрбiр тақырыптың орындалған сметалық (шарттық) құны, ал бухгалтерлiк қызметпен - осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес іс жүзіндегі шығындар тексерiледi.
Жұмыстардың құнына тақырыптарды (жұмыстарды) орындауға байланысты барлық шығыстар, оның iшiнде жұмыстарды жүргiзу үшiн қажеттi арнаулы жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар да кіреді.
Бюджеттiк жұмыстар бойынша ғылыми-зерттеулердi жүргiзуге арналған шығындардың құрамында әртүрлi тәжiрибелiк құрылғыларды (қондырғыларды, машиналар мен құралдардың үлгiлерi, сынаққа арналған стендтер) жасауға арналған шығындар ескерiледi.
Жасалған тәжiрибелiк құрылғылар бойынша іс жүзіндегі шығындар мемлекеттiк мекеменiң басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысы бекiткен актiлерге сәйкес белгіленеді.
Егер жұмыс аяқталғаннан кейiн құрылғылар есепке алынбай бөлшектенсе, онда түгендеу құрылғыларды бөлшектеу кезiнде алынған материалдарды, құралдарды есепке алудың қолда бар құжаттарына сәйкес жүргiзiледi.
11-тарау. Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды түгендеу
40. Қолда бар қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың барлығы түгендеуге жатады.
Жартылай фабрикаттардағы, жабдықтардың бөлшектері мен тораптарындағы, құралдар мен өзге де бұйымдардағы қымбат бағалы металдар да түгендеуге жатады.
Түгендеуге сондай-ақ ұйымдарға тиесілі емес (қайта өңдеу үшiн алынған және жауапты сақтаудағы) және есепке алынбаған құндылықтар жатады.
41. Түгендеу кезiнде қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың бар екені белгiленген өлшем бірлігіне сүйене отырып, мiндеттi түрде өлшеу және есептеу жолымен айқындалады.
Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды өлшеуді бастардың алдында таразылардың берiктiлiгi мен сезiмталдығы тексерiледі.
Аяқталмаған өндiрiске түгендеу жүргiзу кезiнде өлшенбейтін бөлшектердегi және бұйымдардағы қымбат бағалы металдардың салмағы есепке алу деректерi бойынша, ал мұндай деректер жоқ болған жағдайда - бөлшектерге (бұйымдарға) арналған шығыстардың нормалары бойынша анықталады.
Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастар салынған қолда бар ашылмаған посылкаларға түгендеу жүргiзу кезiнде ашылады, ал олардың iшiндегi қымбат бағалы металдар, қымбат бағалы тастар және олардан жасалған бұйымдар саны және салмағы бойынша тексерiлуi тиiс.
Бұзылудан сақтайтын, арнаулы ыдыстарда пломбаланған, түгендеу кезiнде қолда бар тұздар, қышқылдар, ерiтiндiлер түрiндегi қымбат бағалы металдардың бар болуы түгендеу тiзiмiне есепке алу, техникалық құжаттамалар, жеткiзушiнiң құжаттары негiзiнде белгiленедi және енгiзiледi.
Түгендеу жүргiзу кезінде түскен құндылықтар түгендеу комиссиясының тікелей қатысуымен қабылданады және жеке тiзiмге енгiзiледi.

38. На незаконченный капитальный ремонт зданий, сооружений, машин, оборудования, энергетических установок и других объектов составляется отдельный акт инвентаризации согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Глава 10. Инвентаризация незаконченных научно-исследовательских и конструкторских работ
39. Инвентаризационная комиссия по документам устанавливает сумму затрат по незаконченным научно-исследовательским и конструкторским работам, выполняемым по договорам с организациями. Инвентаризация проводится по каждому договору (теме, заказу), а также каждому экспериментальному устройству, инвентаризационной комиссией выверяется сметная (договорная) стоимость выполненной части каждой темы, а бухгалтерской службой - фактические затраты согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
В стоимость работ включаются все расходы, связанные с выполнением темы (работы), в том числе и затраты на приобретение спецоборудования, необходимого для проведения работ.
В составе затрат для проведения научных исследований по бюджетным работам также учитываются затраты на изготовление различных экспериментальных устройств (установки, образцы машин и приборов, стенды для испытания).
Фактические затраты по изготовленным экспериментальным устройствам устанавливаются в соответствии с актом, утвержденным руководителем государственного учреждения или уполномоченных им лицом, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителем аппарата.
Если после завершения работ устройство не оприходуется, а демонтируется, то инвентаризация проводится согласно имеющимся документам оприходования материалов, приборов, полученных при демонтаже устройства.
Глава 11. Инвентаризация драгоценных металлов и драгоценных камней
40. Инвентаризации подлежат все имеющиеся в наличии виды драгоценных металлов и драгоценных камней.
Инвентаризации подлежат драгоценные металлы, содержащиеся в полуфабрикатах, узлах и деталях оборудования, приборах и иных изделиях.
Инвентаризации подлежат также ценности, не принадлежащие организации (полученные для переработки и находящиеся на ответственном хранении), и не учтенные.
41. Наличие драгоценных металлов и драгоценных камней при инвентаризации определяется путем обязательного взвешивания и подсчета, исходя из установленных единиц измерения.
Перед началом взвешивания драгоценных металлов и драгоценных камней весы проверяются на устойчивость и чувствительность.
При проведении инвентаризации незавершенного производства масса драгоценных металлов в деталях и изделиях, не поддающихся взвешиванию, определяется по учетным данным, а при отсутствии таких данных - по нормам расхода на детали (изделия).
При проведении инвентаризации имеющиеся нераспакованные посылки с драгоценными металлами и драгоценными камнями вскрываются, а находящиеся в них драгоценные металлы, драгоценные камни и изделия из них проверены по количеству и массе.
Наличие драгоценных металлов в солях, кислотах, растворах, находящихся во время инвентаризации в опломбированной специальной таре, предохраняющей от порчи, устанавливается и вносится в инвентаризационную опись на основании учетной, технической документации, документов поставщика.
Ценности, поступающие во время проведения инвентаризации, принимаются в присутствии инвентаризационной комиссии и включаются в отдельную опись.

42. Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың және олардан жасалған бұйымдардың атаулары, олардың массасы мен саны есепте қабылданған номенклатура және өлшем бірліктері бойынша салыстыру ведомостерінің түгендеу тізімдемелерінде көрсетіледі.
43. Түгендеу кезiнде анықталған іс жүзіндегі қалдықтар мен есепке алу деректерi арасындағы айырмашылықтар мынадай тәртiптермен реттеледi:
1) артық болып шыққан қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастар және олардан жасалған бұйымдар, одан әрi артық шығыстардың себептерiн және кiнәлi адамдарды анықтай отырып есепке алуға жатады;
2) қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарын жетіспеушіліктері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен кiнәлi адамдардан өндiрiліп алынады;
3) қайта сұрыптау нәтижесiнде шыққан артықшылықтар мен жетiспеушiлiктерді өзара есепке алу сол бiр тұлғада сол бiр кезең үшiн ерекшелiк түрiнде құндылықтардың сол бiр атауына қатысты ғана жол берiледi.
Дәл осындай секілді атауды, атап айтқанда:
салмағының дәлдігі шегінде массасында айырмашылығы бар, аралас мөлшердегі, сол мақсаттағы қымбат бағалы тастар;
нысаны мен мөлшері бойынша ұқсас бір мақсаттағы құрал саймандар бойынша түсіну керек.
Қайта сұрыптаудан шыққан артықшылықтар мен жетiспеушiлiктердi есепке алу кезінде қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың сандары артықшылықтардан көп болған жағдайда айырмашылық кiнәлi адамдарға жатқызылады;
4) қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың жетiспеушiлiгi мен шығындары олар үшін шығыс нормалары белгіленген тіс салу техникасы және басқа бұйымдар жасау өндiрiсiне, сондай-ақ ғылыми-зерттеу және тәжірибе жұмыстарын жүргізуге арналған шығындар ретінде есептен шығарылмайды.
44. Түгендеудің деректері осы Қағидаларға 16 және 17-қосымшаларға сәйкес көрсетiлген құндылықтар орналасқан немесе сақталған жерлер және оларды сақтауға жауапты адамдар бойынша жеке жасалған түгендеу тiзiлімінде (салыстыру ведомостерінде) көрсетiлуге жатады.
Қымбат бағалы металдарды, қымбат бағалы тастарды, табиғи алмаздарды және олардан жасалған бұйымдарды түгендеу тізімдемелері (салыстыру ведомостері) осы Қағидаларға 16 және 17-қосымшаларға сәйкес түгендеу комиссиясы екi данада жасайды, комиссия және материалдық жауапты тұлға қол қояды. Бір данасы бухгалтерлік қызметке беріледі, ал екіншісі материалдық жауапты тұлғада қалады.
Материалдық жауапты тұлға ауысқан кезде акт үш данада жасалады (құндылықтарды тапсырған материалдық жауапты тұлғаға, құндылықтарды қабылдаған материалдық жауапты тұлғаға және бухгалтерлiк қызметке).
Жартылай фабрикаттарда, жабдықтардың тораптары мен бөлшектерінде, аспаптарда және өзге де бұйымдарда болатын бағалы металдардың түгендеу тізімдемесі осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес тұтастай мемлекеттік мекеме бойынша объектінің әрбір бірлігі бойынша түгендеу комиссиясы бір данада жасайды.

42. Наименования драгоценных металлов и драгоценных камней и изделий из них, их масса и количество показываются в инвентаризационных описях сличительных ведомостях по принятым в учете номенклатуре и единицам измерения.
43. Выявленные при инвентаризации расхождения между фактическими остатками и данными учета регулируются в следующем порядке:
1) драгоценные металлы и драгоценные камни и изделия из них, оказавшиеся в излишке, подлежат оприходованию с последующим установлением причин возникновения излишков и виновных лиц;
2) недостачи драгоценных металлов и драгоценных камней взыскиваются с виновных лиц в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
3) взаимный зачет излишков и недостач в результате пересортицы допускается только в виде исключения, за один и тот же проверенный период, у одного и того же проверяемого лица, в отношении ценностей одного и того же наименования.
Под одним и тем же наименованием следует понимать, в частности, по:
драгоценным камням - одного и того же назначения, смежных размеров, с разницей в массе в пределах точности взвешивания;
инструментам - одного назначения, сходным по форме и размерам.
Когда при зачете излишков и недостач от пересортицы количество драгоценных недостающих металлов и драгоценных камней больше излишка, разница относится на виновных лиц;
4) недостачи и потери драгоценных металлов и драгоценных камней не списываются на потери производства зуботехнических и других изделий, а также на проведение научно-исследовательских и опытных работ, для которых утверждены нормы расхода.
44. Данные инвентаризации подлежат отражению в инвентаризационных описях (сличительных ведомостях) инвентаризации, составленных отдельно по местам нахождения или хранения указанных ценностей и лицам, ответственным за их сохранность согласно приложениям 16 и 17 к настоящим Правилам.
Инвентаризационные описи (сличительные ведомости) драгоценных металлов, драгоценных камней, природных алмазов и изделий из них согласно приложениям 16 и 17 к настоящим Правилам составляются в двух экземплярах инвентаризационной комиссией, подписываются комиссией и материально-ответственными лицом. Один экземпляр передается в бухгалтерскую службу, а второй остается у материально-ответственного лица.
При смене материально-ответственных лиц акт составляется в трех экземплярах (материально-ответственному лицу, сдавшему ценности, материально-ответственному лицу, принявшему ценности, и бухгалтерской службе).
Инвентаризационная опись драгоценных металлов, содержащихся в полуфабрикатах, узлах и деталях оборудования, приборах и иных изделиях составляется в одном экземпляре инвентаризационной комиссией по каждой единице объекта в целом по государственному учреждению согласно приложению 18 к настоящим Правилам.

12-тарау. Ақша қаражаттарын, құндылықтарды және қатаң есепке алу бланкiлерiн түгендеу
45. Кассаны түгендеу кезінде ақшаның, ақшалай құжаттардың және қатаң есептілік бланкілерінің іс жүзінде болуы тексеріледі.
Ақшалай қаражаттың бар-жоғы әрбір купюраны және әрбір тиынды қайта санау жолымен тексерiледi.
Қатаң есепке алу бланкілерінің іс жүзінде болуын тексеру бланкілердің түрлері бойынша бастапқы және соңғы нөмірлерді ескере отырып, бланкілердің түрлері, нөмірлері және сериялары бойынша жүргізіледі.
Кассаны түгендеу осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшаны түгендеулің актісімен ресімделеді.
Құндылықтар мен қатаң есептегі бланкілерді түгендеу нәтижелері осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес құндылықтар мен қатаң есептіліктегі құжаттар бланкілерін түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомосі) арқылы ресімделеді.
46. Ақша қаражаты мен олардың баламаларының есеп шоттарындағы қозғалыстар мемлекеттiк мекемелердiң бухгалтерлiк қызметтерiнiң деректерi бойынша тиiстi шоттарда есепте тұрған сомалардың қалдықтарын мемлекеттік қазынашылық органдарының есептi нысандары бойынша деректермен және қызмет көрсететiн екiншi деңгейлi банктердiң үзiндi жазбаларымен салыстыру жолымен – 31 наурыздағы, 30 маусымдағы, 30 қыркүйектегі және 31 желтоқсандағы жағдай бойынша тоқсан сайын жүргiзiледi.
13-тарау. Дебиторлық және кредиторлық берешекті, оның ішінде бағалау резервтерін түгендеу
47. Дебиторлық және кредиторлық берешекті түгендеу деген бюджетпен, есеп беретiн тұлғалармен, жұмысшылармен, қызметшiлермен және стипендиаттармен, депоненттермен, басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар бойынша тиiстi шоттарда есеп шоттарында есепте тұрған сомалардың негізділігін тексеруді білдіреді.
48. Түгендеу комиссиясы құжаттар бойынша:
бухгалтерлік есепте тұрған кредиторлық және дебиторлық берешек сомасының негізді және дұрыс екенін;
талап қою мерзімі өткен кредиторлық және дебиторлық берешектің сомаларын;
есеп беретін адамдардың дебиторлық берешегінің сомаларын;
жетіспеушіліктер мен ұрланулар бойынша дебиторлық берешектің сомаларын, оның ішінде сот өндіріп алудан бас тартқан құндылықтардың жетіспеушіліктері мен ұрланулары бойынша дебиторлық берешектің сомаларын;
мемлекеттік мекемелер алуға үмітсіз, жауаптылардың дәрменсіздігіне байланысты баланстан есептен шығаруға және өндіріп алуы олардың мүлігіне айналдыруға мүмкін емес деп танылған өзге де борыштардың;
берешекті есептен шығарудың дұрыстығы мен негізділігін және баланста есептен шығарылған берешекті есепке алынуын тексереді.
49. Жұмысшылар мен қызметшілерге жалақы және басқа да ақшалай төлемдер бойынша берешекті түгендеу кезінде депонирленген жалақы шотына жатқызуға жататын уақтылы талап етілмеген жалақы сомалары, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшілерге артық төлемдердің туындау сомалары мен себептері анықталады.

Глава 12. Инвентаризация денежных средств, ценностей и бланков строгой отчетности
45. При инвентаризации кассы проверяется фактическое наличие денег, денежных документов и бланков строгой отчетности.
Наличие денежных средств проверяется путем покупюрного и помонетного пересчета наличных денег.
Проверка фактического наличия бланков строгой отчетности производится по видам, номерам и сериям бланков с учетом начальных и конечных номеров по видам бланков.
Инвентаризация кассы оформляется актом инвентаризации наличия денег согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Результаты инвентаризации ценностей и бланков строгой отчетности оформляются инвентаризационной описью (сличительная ведомость) ценностей и бланков документов строгой отчетности согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
46. Инвентаризация денежных средств и их эквивалентов производится путем сверки остатков сумм, числящихся на соответствующих счетах по данным бухгалтерской службы государственного учреждения, с данными по формам отчетов органов государственного казначейства и выписок обслуживающих банков второго уровня – ежеквартально по состоянию на 31 марта, 30 июня, 30 сентября и 31 декабря.
Глава 13. Инвентаризация дебиторской и кредиторской задолженности, в том числе оценочных резервов
47. Инвентаризация дебиторской и кредиторской задолженности заключается в проверке обоснованности сумм, числящихся на соответствующих счетах бухгалтерского учета по расчетам с бюджетом, подотчетными лицами, рабочими и служащими и стипендиатами, депонентами, другими дебиторами и кредиторами.
48. Инвентаризационная комиссия по документам проверяет:
правильность и обоснованность сумм дебиторской и кредиторской задолженности, числящихся в бухгалтерском учете;
суммы дебиторской и кредиторской задолженности, по которым истекли сроки исковой давности;
суммы дебиторской задолженности подотчетных лиц;
суммы дебиторской задолженности по недостачам и хищениям, в том числе суммы дебиторской задолженности по недостачам и хищениям ценностей, во взыскании которых отказано судом;
прочие долги, признанные государственными учреждениями безнадежными к получению, списание в установленном порядке с баланса вследствие несостоятельности ответчиков и невозможности обращения взыскания на их имущество;
правильность и обоснованность списания задолженности и учета списанной задолженности за балансом.
49. При инвентаризации задолженности по заработной плате и другим денежным выплатам рабочим и служащим выявляются суммы своевременно невостребованной заработной платы, подлежащие отнесению на счет депонированной заработной платы, а также суммы и причины возникновения переплат рабочим и служащим.

50. Есеп беретін сомаларды түгендеу кезінде түгендеу комиссиясы берілген аванстар бойынша есеп беретін адамдардың есептерін тексереді.
51. Алдағы шығыстар мен төлемдердің резервтерін түгендеу кезінде ұйымда құрылған резервтердің негізділігі мен дұрыстығы тексеріледі.
Жылдық теңгерімде көрсетілетін алдағы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген қызметкерлерге кезекті (жыл сайынғы) және қосымша берілетін еңбек демалысын төлеуге арналған резерв пайдаланылмаған еңбек демалысы күндерінің санына, қызметкерлердің еңбегін төлеуге арналған шығыстардың орта күндік сомасы (белгіленген орта еңбекақыны есептеу әдістемесін ескере отырып) және міндетті аударымдарға сүйене отырып нақтыланады.
Күмәнді борыштар бойынша резервті түгендеу шарттарда белгіленген мерзімде өтелмеген және тиісті кепілдіктермен қамтамасыз етілмеген сомалардың негізділігін тексеруді білдіреді.
Басқа, белгіленген тәртіпте рұқсат етілген резервтер пайда болған кезде түгендеу комиссиясы оларды есептеудің дұрыстығын және есепті кезеңнің аяғында негізділігін тексереді.
52. Есептеулерді түгендеу нәтижелері осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес актімен ресімделеді.
Актіде анықталған келісілмеген дебиторлық және кредиторлық берешектің, үмітсіз борыштардың, талап қою мерзімі өтіп кеткен дебиторлық және кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі.
Дебиторлық және кредиторлық берешекті есептен шығару үшін негіздеме болған кезде осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысуды түгендеу актісіне Анықтама жасалады.
14-тарау. Қаржылық инвестицияларды түгендеу
53. Басқа ұйымдардың жарғылық капиталдарына қаржылық инвестициялар, сондай-ақ басқа ұйымдар берген қарыздар түгендеу кезінде құжаттармен расталады.
54. Бағалы қағаздардың іс жүзінде болуын тексеру кезінде:
бағалы қағаздардың ресімделуінің дұрыстығы;
бағалы қағаздардың сақталуы (іс жүзінде болуын бухгалтерлік есепке алу деректерімен салыстыру жолымен);
бағалы қағаздар бойынша алынған кірістерді бухгалтерлік есепке алуда толық және уақтылы көрсетілуі белгіленеді.
55. Бағалы қағаздарды ұйымда сақтаған кезде оларды түгендеу кассадағы ақша қаражатын түгендеумен бір мезгілде жүргізіледі.
56. Бағалы қағаздарды түгендеу актіде атауын, сериясын, нөмірін, номиналды және іс жүзіндегі құнын, өтеу мерзімін және жалпы сомасын көрсете отырып жекелеген эмитенттер бойынша жүргізіледі. Әрбір бағалы қағаздың деректемелері, ұйымның бухгалтериясында сақталатын тізімдеменің (тізілімдердің, кітаптардың) деректерімен салыстырылады. Арнайы ұйымда сақтауға тапсырылған бағалы қағаздарды түгендеу деген ұйымның бухгалтерлік есепке алудың тиісті шотында есепте тұрған қалдықтар сомасын осы арнайы ұйымның үзінділерінің деректерімен салыстыруды білдіреді. Бағалы қағаздарды түгендеу деректерін ресімдеу үшін осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомосі) жасалады.
Қаржылық инвестицияларды түгендеуді құжатсыз нысан бойынша түгендеу комиссиясы шарт және тізілімнен үзінді көшірме негізінде жүргізеді.
Қаржылық инвестицияларды түгендеу деректерін ресімдеу үшін осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестицияларды түгендеу актісі жасалады.

50. При инвентаризации подотчетных сумм инвентаризационной комиссией проверяются отчеты подотчетных лиц по выданным авансам.
51. При инвентаризации резервов предстоящих расходов и платежей проверяется правильность и обоснованность созданных в организации резервов.
Резерв на предстоящую оплату предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан очередных (ежегодных) и дополнительных отпусков работникам, отражаемый в годовом балансе, уточняется, исходя из количества дней неиспользованного отпуска, среднедневной суммы расходов на оплату труда работников (с учетом установленной методики расчета среднего заработка) и обязательных отчислений.
Инвентаризация резерва по сомнительным долгам, заключаются в проверке обоснованности сумм, которые не погашены в сроки, установленные договорами, и не обеспечены соответствующими гарантиями.
При образовании других разрешенных в установленном порядке резервов инвентаризационная комиссия проверяет правильность их расчета и обоснованность на конец отчетного периода.
52. Результаты инвентаризации расчетов оформляются актом согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
В акте указываются суммы выявленной несогласованной дебиторской и кредиторской задолженности, безнадежных долгов, дебиторской и кредиторской задолженности, по которой истекли сроки исковой давности.
При наличии основании для списания дебиторской и кредиторской задолженности составляется Справка к акту инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Глава 14. Инвентаризация финансовых инвестиций
53. Финансовые инвестиции в уставные капиталы других организаций, а также займы, предоставленные другим организациям, при инвентаризации подтверждаются документами.
54. При проверке фактического наличия ценных бумаг устанавливается:
правильность оформления ценных бумаг;
сохранность ценных бумаг (путем сопоставления фактического наличия с данными бухгалтерского учета);
своевременность и полнота отражения в бухгалтерском учете полученных доходов по ценным бумагам.
55. При хранении ценных бумаг в организации их инвентаризация проводится одновременно с инвентаризацией денежных средств в кассе.
56. Инвентаризация ценных бумаг проводится по отдельным эмитентам с указанием в акте названия, серии, номера, номинальной и фактической стоимости, сроков гашения и общей суммы. Реквизиты каждой ценной бумаги сопоставляются с данными описей (реестров, книг), хранящихся в бухгалтерии организации. Инвентаризация ценных бумаг, сданных на хранение в специальные организации, заключается в сверке остатков сумм, числящихся на соответствующих счетах бухгалтерского учета организации, с данными выписок этих специальных организаций. Для оформления данных инвентаризации ценных бумаг составляется инвентаризационная опись (сличительная ведомость) по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Инвентаризация финансовых инвестиций по бездокументарной форме проводится инвентаризационной комиссией на основании договора и выписки из реестра.
Для оформления данных инвентаризации финансовых инвестиций составляется акт инвентаризации финансовых инвестиций в субъекты квазигосударсвенного сектора по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.

1. қолма-қол ақша __________________________ теңге ___________ тиын
2. пошта маркалары ___________________________ теңге ________ тиын
3. _______________________________________ теңге ____________ тиын
4. _________________________________________ теңге __________ тиын
Іс жүзінде болуының жиыны _____________________ теңге _______ тиын
________________________________________________________ жазумен
Есептік деректер бойынша ______________ теңге _______________ тиын
Түгендеу нәтижелері: артықшылық ________________________________
жетіспеушілік _________________________________________________
Кассалық ордерлердің соңғы нөмірлері:
Кіріс № ____________________, шығыс № __________________________
Комиссия төрағасы: _______________ ______________________ лауазымы
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:
_______________ ________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________ ________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________ ________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Актіде санамаланған ақша менің жауапты сақтауымда тұрғанын растаймын.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
_______________ ________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"__" ___________ ______
Сырт жағы
Артықшылықтың немесе жетіспеушіліктің шығу себептерін түсіндіру
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар)
_______________ ________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысының шешімі_______________ ________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"___" ___________________________ _______________________
Комиссия төрағасы: _______________ ____________________________ лауазымы
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: _______________ _______________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________ ________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Актіде көрсетілген ақша менің жауапты сақтауымда тұрғанын растаймын.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар): ______________
_______________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"___" _____________ _____
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
20-қосымша
Атауы ____________________________________
мемлекеттік мекеменің коды
Құндылықтар мен қатаң есептіліктегі құжаттар бланкілерін
№ _________ түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомосі) "___"_________________
Қолхат
Түгендеу жүргізу басында құндылықтарға берілген барлық шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке тапсырылды және менің (біздің) жауапкершілігіме түскен барлық құндылықтар мен қатаң есептіліктегі құжаттар бланкілері кіріске алынды, ал шығарылғандары шығысқа есептен шығарылды.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
_______________ __________ _________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"__"_____________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде "__"___________ жағдай бойынша № ____ баланстық (баланстан тыс) шотта есепте тұрған қатаң есептілік құжаттар бланкілері мен іс жүзіндегі қалдықтарын алу жүргізілді.
Түгендеу:"__" ____________________ басталды "__" __________________ аяқталды
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
Жазба №
Құндылықтар мен қатаң есептілік құжаттары бланкілерінің атауы
Нысан №
Өлшем бірлігі
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
№ -нен бастап № -ін қоса алғанда
сериясы
купюрасы
саны
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
кестенің жалғасы
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
№ -нен бастап № -ін қоса алғанда
сериясы
купюрасы
саны
сомасы
артықшылық
жетіспеушілік
№ -нен бастап № -ін қоса алғанда
саны
сомасы
№ -нен бастап № -ін қоса алғанда
саны
сомасы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
Тізімдеме бойынша жиыны: реттік нөмірлері _________________________
_______________________________________________________________
жалпы саны жазумен
іс жүзіндегі сомаға ______________________________ теңге __ тиын жазумен
Комиссия төрағасы: ______________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Осы түгендеу тізімдемесінде санамаланған № ___-ден № ___-ге дейінгі барлық құндылықтарды комиссия менің (біздің) қатысуымда табиғи түрде тексерді және тізімдемеге енгізді, осыған байланысты түгендеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Тізімдемеде санамаланған құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда (сақтауымызда).
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректер мен есептемелерді тексерді
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"__" _______________ _____
Артықшылықтың немесе жетіспеушіліктің шығу себептерін түсіндіру
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысының шешімі
__________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"___" ____________ _____________
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
21-қосымша
"___" _________________ ______
жағдай бойынша есептерді түгендеу актісі
_____________________________________________________________ төраға
___________________________________________________________________
мүшелері _________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________ құрамындағы түгендеу комиссиясы
"___"_________________ _____ бұйрық негізінде дебиторлармен және
кредиторлармен есептерді түгендеуді жүргізді және мынаны белгіледі:

1. наличных денег _________________________________ тенге ________ тиын
2. почтовых марок _________________________________ тенге ________ тиын
3. ________________________________________________ тенге ________ тиын
4. ________________________________________________ тенге ________ тиын
Итого фактическое наличие __________________________ тенге ________ тиын
____________________________________________________________________
прописью
По учетным данным _____________________ тенге ________ тиын
Результаты инвентаризации: излишек ___________________________________
недостача ___________________________________________________________
Последние номера кассовых ордеров:
Приходного № __________________, расходного № ________________________
Председатель комиссии:________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _____________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________ _______________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подтверждаю, что деньги, перечисленные в акте, находятся на моем ответственном хранении.
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
_____________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ________________ _______
Оборотная сторона
Объяснение причин излишков или недостач
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
______________ ______________ _______________________________________
должность (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Решение руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителя аппарата
____________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ________________ _______
Председатель комиссии: _______________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ____________________________ __________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________ __________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подтверждаю, что деньги, перечисленные в акте, находятся на моем ответственном хранении
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
______________________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ________________ _______
Приложение 20 к Правилам
проведения инвентаризации
в государственных учреждениях
Наименование ___________________________________________________________
государственное учреждение код
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № _____ ценностей и бланков документов строгой отчетности "___" _________________ ______
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на ценности сданы в бухгалтерскую службу и все ценности и бланки документов строгой отчетности, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
_________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "____" ______ ______
№ _____ проведено снятие фактических остатков и бланков документов строгой отчетности, числящихся на балансовом (забалансовом) счете № _____ по состоянию на "___" _____________ ____
Инвентаризация: начата "____" ________________ ______
окончена "____" _______________ ______
При инвентаризации установлено следующее:
№ записи
Наименование ценностей и бланков документов строгой отчетности
№ формы
Единица измерения
При проверке фактического наличия (единица)
с № по № включительно
серия
купюра
количество
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
продолжение таблицы
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
с № по № включительно
серия
купюра
количество
сумма
излишек
недостача
с № по № включительно
количество
сумма
с № по № включительно
количество
сумма
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
Итого по описи: порядковых номеров _______________________________________
прописью общее количество
_________________________________________________________________________,
фактически единиц
фактически на сумму __________________________тенге________ тиын
прописью
Председатель комиссии: ____________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии:
_________________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ________ по № ________, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
_________________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил
_________________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _________________ ______
Объяснение причин излишков или недостач
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Материально ответственное (ые) лицо (лица):
________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Решение руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителя аппарата
______________ ___________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _____________ ______
Приложение 21 к Правилам
проведения инвентаризации
в государственных учреждениях
Акт инвентаризации расчетов по состоянию на "___" _________________ ______
Инвентаризационная комиссия в составе председателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
членов______________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
на основании приказа ___________ от _________________ _____ произвела инвентаризацию расчетов с дебиторами и кредиторами и установила следующее:

3. Резерв бойынша
Қосалқы шоттар мен ұйымдардың (тұлғалар) атауы
Шот
Баланс бойынша сомасы
Есепке сәйкес резерв сомасы
Ескерту
1
2
3
4
5
Жиыны
Комиссия төрағасы: ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________ __________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"___"_______________ ________
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
22-қосымша
Атауы _________________________
мемлекеттік мекеменің коды
Дебиторлар мен кредиторлар есептерін түгендеудің
№ ______ актісіне "___"___ __________________ анықтама
Жазбаның реттік нөмірі
Дебитордың, кредитордың атауы мен мекенжайы
Берешек не үшін есептеледі
Қай уақыттан бастап
Берешек сомасы
Берешек пен талап қою мерзімін өткізуге кінәлі адамды анықтайтын құжат
Ескерту
дебиторлық
кредиторлық
Бухгалтер_____________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
23-қосымша
Атауы ___________________________
мемлекеттік мекеменің коды
"___" ________________ ______ бағалы қағаздардың
№ ___ түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомосі)
Қолхат
Түгендеу жүргізу басында құндылықтарға берілген барлық шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке тапсырылды және менің (біздің) жауапкершілігіме (жауапкершілігімізге) түскен барлық бағалы қағаздар кіріске алынды, ал шығарылғандары шығысқа есептен шығарылды.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"__"______ _________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде
"___" _________ жағдай бойынша № ___ баланстық (баланстан тыс) шотта есепте тұрған бағалы қағаздардың іс жүзіндегі қалдықтарын алу жүргізілді
Түгендеу: "__" _______________ ______ басталды
"__" _______________ _____ аяқталды
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
Жазба №
Бағалы қағаздардың атауы
Нысан №
Өлшем бірлігі
Іс жүзінде болуын (бірлік) тексерген кезде
№ -нен бастап № -ін қоса алғанда
сериясы
номиналы
саны
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
кестенің жалғасы
Бухгалтерлік есеп деректері бойынша
Түгендеу нәтижелері
№ -нен бастап № -ін қоса алғанда
сериясы
номиналы
саны
сомасы
жетіспеушілік
артықшылық
№ -нен бастап № -ін қоса алғанда
саны
сомасы
№ -нен бастап № -ін қоса алғанда
саны
сомасы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
х
Тізімдеме бойынша жиыны,
а) реттік нөмірлері __________________________________________ жазумен
б) бірліктердің жалпы саны, іс жүзінде _________________________ жазумен
в) сомаға, іс жүзінде ____________________________ теңге ___тиын жазумен
Комиссия төрағасы: _______________ ___________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________ __________ _________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Осы түгендеу тізімдемесінде санамаланған № ___-ден № ___-ге дейінгі барлық құндылықтарды комиссия менің (біздің) қатысуымда табиғи түрде тексерді және тізімдемеге енгізді, осыған байланысты түгендеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ. Тізімдемеде санамаланған құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда (сақтауымызда).
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректер мен есептемелерді тексерді
_____________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"__" _____________________________ ______________________
Артықшылықтың немесе жетіспеушіліктің шығу себептерін түсіндіру
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал аппарат басшысы лауазымы енгізілген мемлекеттік мекемелерде – аппарат басшысының шешімі
_______________ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"__" ______________ ______
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Атауы ____________________________ мемлекеттік мекеменің коды
"___" ________________ _______ жағдай бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржы инвестицияларын түгендеу актісі
_______________________________________________________ төраға
________________________________________________________мүшелері
__________________________________ құрамындағы түгендеу комиссиясы
"___"_______________ _____ бұйрық негізінде қаржылық инвестицияларды
түгендеу жүргізді және мынаны анықтады белгіледі:
Р/с
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің атауы және мекенжайы
Квазимемлекеттік сектордың субъектілерінің жарғылық (акционерлік) капиталында мемлекеттің қатысу үлесі
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық (акционерліқ) капиталын қалыптастыруға және толықтыруға берілген аударылған/берілген*
Баланс бойынша сомасы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерімен (бұдан әрі - КСС) салыстыру актісі бойынша қаржылық инвестициялар
Ескерту
сомасы
негіздеме
КСС-пен расталған қаржы инвестицияларының сомасы
КСС-пен расталмаған қаржы инвестицияларының сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
жиыны
*Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары, жергілікті атқарушы органдардың шешімдері, мемлекеттік мүлікке билік ету жөніндегі уәкілетті органның бұйрықтары негізінде.
Комиссия төрағасы: _____________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"__" ________________ _______

3. По резерву
Наименование субсчетов и организаций (лиц)
Счет
Суммы резерва по балансу
Суммы резерва согласно расчета
Примечание
1
2
3
4
5
Итого
Председатель комиссии: __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" _______________ ________
Приложение 22 к Правилам
проведения инвентаризации
в государственных учреждениях
Наименование ______________________________________________________
государственное учреждение код
Справка к акту № ______ инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами "___" ______________ ____
Порядковый номер записи
Наименование и адрес дебитора, кредитора
За что числится задолженность
С какого времени
Сумма задолженности
Документ, подтверждающий задолженность и лицо, виновное в пропуске срока исковой давности
Примечание
дебиторской
кредиторской
Бухгалтер_______________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 23 к Правилам
проведения инвентаризации
в государственных учреждениях
Наименование ________________________________________________________
государственное учреждение код
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость) № _____ ценных бумаг "____" ____________ _______
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные документы на ценности сданы в бухгалтерскую службу и все ценные бумаги, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица):
______________ ______________ __________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________ ______________ __________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа (распоряжения) от "____" ____________ ____ № ___ проведено снятие фактических остатков ценных бумаг, числящихся на балансовом (забалансовом) счете № ____ по состоянию на "____" ________________ _______
Инвентаризация: начата "____" ________________ _______
окончена "____" ________________ _______
При инвентаризации установлено следующее:
№ записи
Наименование ценных бумаг
№ формы
Единица измерения
При проверке фактического наличия (единица)
с № по № включительно
серия
номинал
количество
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
продолжение таблицы
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
с № по № включительно
серия
номинал
количество
сумма
излишек
недостача
с № по № включительно
количество
сумма
с № по № включительно
количество
сумма
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
х
Итого по описи,
а) порядковых номеров _____________________________________________
прописью
б) общее количество единиц, фактически_______________________________
прописью
в) на сумму, фактически ______________________________ тенге ___тиын
прописью
Председатель комиссии:
__________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии:
__________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________ __________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Все ценности, перечисленные в настоящей инвентаризационной описи с № ____ по № _____, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею (не имеем). Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное (ые) лицо (лица):
____________________________ _____________________________________
должность (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил
____________________________ _____________________________________
должность (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ________________ _______
Объяснение причин излишков или недостач
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Решение руководителя государственного учреждения или уполномоченного им лица, а в государственных учреждениях, в которых введена должность руководителя аппарата – руководителя аппарата
_____________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ________________ _______
Приложение 24 к Правилам
проведения инвентаризации
в государственных учреждениях
Наименование ______________________________________________________
государственное учреждение код
Акт инвентаризации финансовых инвестиций в субъекты квазигосударственного сектора по состоянию на "___" ____________ ____
Инвентаризационная комиссия в составе председателя
_______________________________________________________________
членов ______________________________________________________________
__________________________________________________________________ на основании приказа ____________ от "_____" _____________ _____ произвела инвентаризацию финансовых инвестиций и установила следующее:
№ п/п
Наименование и местонахождение субъектов квазигосударственного сектора
Доля участия государства в уставном (акционерном) капитале субъектов квазигосударственного сектора
Перечислено/передано на формирование и пополнение уставного (акционерного) капитала субъектов квазигосударственного сектора *
Сумма по балансу
Финансовые инвестиции по акту сверки с субъектами квазигосударственного сектора (далее-СКС)
Примечание
сумма
основание
Суммы финансовых инвестиций подтвержденные с СКС
Суммы финансовых инвестиций не подтвержденные с СКС
1
2
3
4
5
6
7
8
9
итого
*на основании постановлений Правительства Республики Казахстан, решений местных исполнительных органов, приказов уполномоченного органа по распоряжению государственным имуществом.
Председатель комиссии: ____________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: __________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
должность (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _____________ ______