"Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызметін көрсету жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2025 жылғы 27 наурыздағы № 11-1-4/181, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 27 наурыздағы № 225 және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2025 жылғы 28 наурыздағы № 129/НҚ бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 8-тармақтан қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызметін көрсету жөніндегі пилоттық жоба (бұдан әрі – пилоттық жоба) іске асырылсын.
2. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес пилоттық жоба іске асырылатын Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің тізбесі;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес пилоттық жоба шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсету кезінде дербес деректер субъектісінің келісімін қағаз түрінде алуды қамтамасыз етсін.
4. "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабы 2-тармағының 1) және 5-1) тармақшаларына, 49-бабы 2-тармағының 4) және 6) тармақшаларына, 54-бабы 3-тармағының 3-2) тармақшасына, "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларының 4 және 8 тармақтарына сәйкес мыналарды қамтамасыз етсін:
1) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынаудың оң нәтижелері бар хаттамаларды алу;
2) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес өзінің ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығының жұмыс істеуін немесе үшінші тұлғалардан ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығының қызметін сатып алуды қамтамасыз ету, сондай-ақ орталықтың ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігі жөніндегі бірлескен жұмыстар шартының болуы;

О реализации пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан"
Совместный приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 27 марта 2025 года № 11-1-4/181, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2025 года № 225 и и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 марта 2025 года № 129/НҚ
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 8.
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Реализовать пилотный проект по оказанию государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан" (далее – пилотный проект).
2. Утвердить:
1) перечень загранучреждений Республики Казахстан, в которых реализуется пилотный проект согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) алгоритм реализации пилотного проекта согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
3. Министерству иностранных дел Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", обеспечить при оказании государственной услуги в рамках пилотного проекта получение согласия субъекта персональных данных в бумажном виде.
4. Некоммерческому акционерному обществу "Государственная корпорация "Правительство для граждан" согласно подпунктов 1) и 5-1) пункта 2 статьи 38, подпунктов 4) и 6) пункта 2 статьи 49, подпункту 3-2) пункта 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об информатизации", пунктов 4 и 8 Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123, обеспечить:
1) получение протоколов с положительными результатами испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
2) собственного оперативного центра информационной безопасности и обеспечить его функционирование или приобретения услуги оперативного центра информационной безопасности у третьих лиц в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, а также обеспечивают взаимодействие Центра с Национальным координационным центром информационной безопасности;
3) наличие договора совместных работ по информационной безопасности государственных и негосударственных информационных систем;

4) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың сәйкестігі жөнінде шаралар қабылдау.
5. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы (келісім бойынша) пилоттық жобаны жүргізу кезеңінде мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін.
6. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Цифрландыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін бірлескен бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
7. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің аппарат басшысына, жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
8. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрінің
міндетін атқарушы ________Р. Коняшкин
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі _________Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрі __________М. Нұртілеу
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 наурыздағы
№ 129/НҚ,
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 225 мен
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 11-1-4/181
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Пилоттық жоба жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Албания Республикасындағы Елшілігі.
2. Қазақстан Республикасының Америка Құрама Штаттарындағы Елшілігі.
3. Қазақстан Республикасының Армения Республикасындағы Елшілігі.
4. Қазақстан Республикасының Ауғанстан Ислам Республикасындағы Елшілігі.
5. Қазақстан Республикасының Аустрия Республикасындағы Елшілігі.
6. Қазақстан Республикасының Әзербайжан Республикасындағы Елшілігі.

4) принятия мер по соответствию Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности.
5. Акционерному обществу "Национальные информационные технологии" (по согласованию) на период проведения пилотного проекта обеспечить техническое сопровождение при оказании государственных услуг.
6. Департаменту цифровизации Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего совместного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня подписания совместного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан после его официального опубликования.
7. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на руководителя аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан, курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан и заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
8. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует по 31 декабря 2025 года.
Исполняющий обязанности
министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
__________Р. Коняшкин
Министр внутренних дел Республики Казахстан __________Е. Саденов
Министр иностранных дел Республики Казахстан __________М. Нұртілеу
Приложение 1
к совместному приказу
Исполняющий обязанности
министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 марта 2025 года № 129/НҚ,
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года № 225 и
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года
№ 11-1-4/181
Перечень загранучреждений Республики Казахстан, в которых реализуется пилотный проект
1. Посольство Республики Казахстан в Республике Албания.
2. Посольство Республики Казахстан в Соединенных Штатах Америки.
3. Посольство Республики Казахстан в Республике Армения.
4. Посольство Республики Казахстан в Исламской Республике Афганистан.
5. Посольство Республики Казахстан в Республике Австрия.
6. Посольство Республики Казахстан в Азербайджанской Республике.

7. Қазақстан Республикасының Беларусь Республикасындағы Елшілігі.
8. Қазақстан Республикасының Бельгия Корольдігіндегі Елшілігі.
9. Қазақстан Республикасының Болгария Республикасындағы Елшілігі.
10. Қазақстан Республикасының Бразилия Федеративтік Республикасындағы Елшілігі.
11. Қазақстан Республикасының Біріккен Араб Әмірліктеріндегі Елшілігі.
12. Қазақстан Республикасының Вьетнам Социалистік Республикасындағы Елшілігі.
13. Қазақстан Республикасының Германия Федеративтік Республикасындағы Елшілігі.
14. Қазақстан Республикасының Грек Республикасындағы Елшілігі.
15. Қазақстан Республикасының Грузиядағы Елшілігі.
16. Қазақстан Республикасының Жапониядағы Елшілігі.
17. Қазақстан Республикасының Израиль Мемлекетіндегі Елшілігі.
18. Қазақстан Республикасының Индонезия Республикасындағы Елшілігі.
19. Қазақстан Республикасының Иордан Хашимит Корольдігіндегі Елшілігі.
20. Қазақстан Республикасының Иран Ислам Республикасындағы Елшілігі.
21. Қазақстан Республикасының Испания Корольдігіндегі Елшілігі.
22. Қазақстан Республикасының Италия Республикасындағы Елшілігі.
23. Қазақстан Республикасының Канададағы Елшілігі.
24. Қазақстан Республикасының Корея Республикасындағы Елшілігі.
25. Қазақстан Республикасының Куба Республикасындағы Елшілігі.
26. Қазақстан Республикасының Кувейт Мемлекетіндегі Елшілігі.
27. Қазақстан Республикасының Қатар Мемлекетіндегі Елшілігі.
28. Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасындағы Елшілігі.
29. Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасындағы Елшілігі.
30. Қазақстан Республикасының Латвия Республикасындағы Елшілігі.
31. Қазақстан Республикасының Ливан Республикасындағы Елшілігі.
32. Қазақстан Республикасының Литва Республикасындағы Елшілігі.
33. Қазақстан Республикасының Мажарстандағы Елшілігі.
34. Қазақстан Республикасының Малайзиядағы Елшілігі.
35. Қазақстан Республикасының Марокко Корольдігіндегі Елшілігі.
36. Қазақстан Республикасының Мексика Құрама Штаттарындағы Елшілігі.
37. Қазақстан Республикасының Молдова Республикасындағы Елшілігі.
38. Қазақстан Республикасының Моңғолиядағы Елшілігі.
39. Қазақстан Республикасының Мысыр Араб Республикасындағы Елшілігі.
40. Қазақстан Республикасының Нидерланд Корольдігіндегі Елшілігі.
41. Қазақстан Республикасының Норвегия Корольдігіндегі Елшілігі.
42. Қазақстан Республикасының Оман сұлтандығындағы Елшілігі.
43. Қазақстан Республикасының Оңтүстік Африка Республикасындағы Елшілігі.
44. Қазақстан Республикасының Өзбекстан Республикасындағы Елшілігі.
45. Қазақстан Республикасының Пәкістан Ислам Республикасындағы Елшілігі.
46. Қазақстан Республикасының Польша Республикасындағы Елшілігі.

7. Посольство Республики Казахстан в Республике Беларусь.
8. Посольство Республики Казахстан в Королевстве Бельгия.
9. Посольство Республики Казахстан в Республике Болгария.
10. Посольство Республики Казахстан в Федеративной Республике Бразилия.
11. Посольство Республики Казахстан в Объединенных Арабских Эмиратах.
12. Посольство Республики Казахстан в Социалистической Республике Вьетнам.
13. Посольство Республики Казахстан в Федеративной Республике Германия.
14. Посольство Республики Казахстан в Греческой Республике.
15. Посольство Республики Казахстан в Грузии.
16. Посольство Республики Казахстан в Японии.
17. Посольство Республики Казахстан в Государстве Израиль.
18. Посольство Республики Казахстан в Республике Индонезия.
19. Посольство Республики Казахстан в Иорданском Хашимитском Королевстве.
20. Посольство Республики Казахстан в Исламской Республике Иран.
21. Посольство Республики Казахстан в Королевстве Испания.
22. Посольство Республики Казахстан в Итальянской Республике.
23. Посольство Республики Казахстан в Канаде.
24. Посольство Республики Казахстан в Республике Корея.
25. Посольство Республики Казахстан в Республике Куба.
26. Посольство Республики Казахстан в Государстве Кувейт.
27. Посольство Республики Казахстан в Государстве Катар.
28. Посольство Республики Казахстан в Кыргызской Республике.
29. Посольство Республики Казахстан в Китайской Народной Республике.
30. Посольство Республики Казахстан в Латвийской Республике.
31. Посольство Республики Казахстан в Ливанской Республике.
32. Посольство Республики Казахстан в Литовской Республике.
33. Посольство Республики Казахстан в Венгрии.
34. Посольство Республики Казахстан в Малайзии.
35. Посольство Республики Казахстан в Королевстве Марокко.
36. Посольство Республики Казахстан в Мексиканских Соединенных Штатах.
37. Посольство Республики Казахстан в Республике Молдова.
38. Посольство Республики Казахстан в Монголии.
39. Посольство Республики Казахстан в Арабской Республике Египет.
40. Посольство Республики Казахстан в Королевстве Нидерландов.
41. Посольство Республики Казахстан в Королевстве Норвегия.
42. Посольство Республики Казахстан в Султанате Оман.
43. Посольство Республики Казахстан в Южно-Африканской Республике.
44. Посольство Республики Казахстан в Республике Узбекистан.
45. Посольство Республики Казахстан в Исламской Республике Пакистан.
46. Посольство Республики Казахстан в Республике Польша.

47. Қазақстан Республикасының Португалия Республикасындағы Елшілігі.
48. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Елшілігі.
49. Қазақстан Республикасының Румыниядағы Елшілігі.
50. Қазақстан Республикасының Сауд Арабиясы Корольдігіндегі Елшілігі.
51. Қазақстан Республикасының Сербия Республикасындағы Елшілігі.
52. Қазақстан Республикасының Сингапур Республикасындағы Елшілігі.
53. Қазақстан Республикасының Словак Республикасындағы Елшілігі.
54. Қазақстан Республикасының Солтүстік Македония Республикасындағы Елшілігі.
55. Қазақстан Республикасының Таиланд Корольдігіндегі Елшілігі.
56. Қазақстан Республикасының Тәжікстан Республикасындағы Елшілігі.
57. Қазақстан Республикасының Түркия Республикасындағы Елшілігі.
58. Қазақстан Республикасының Түрікменстандағы Елшілігі.
59. Қазақстан Республикасының Украинадағы Елшілігі.
60. Қазақстан Республикасының Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігіндегі Елшілігі.
61. Қазақстан Республикасының Үндістан Республикасындағы Елшілігі.
62. Қазақстан Республикасының Финляндия Республикасындағы Елшілігі.
63. Қазақстан Республикасының Француз Республикасындағы Елшілігі.
64. Қазақстан Республикасының Хорватия Республикасындағы Елшілігі.
65. Қазақстан Республикасының Чех Республикасындағы Елшілігі.
66. Қазақстан Республикасының Швейцария Конфедерациясындағы Елшілігі.
67. Қазақстан Республикасының Швеция Корольдігіндегі Елшілігі.
68. Қазақстан Республикасының Эстония Республикасындағы Елшілігі.
69. Қазақстан Республикасының Эфиопия Федеративтік Демократиялық Республикасындағы Елшілігі.
70. Қазақстан Республикасының Анталья қаласындағы Бас консулдығы (Түркия Республикасы).
71. Қазақстан Республикасының Астрахан қаласындағы Бас консулдығы (Ресей Федерациясы).
72. Қазақстан Республикасының Брест қаласындағы Бас консулдығы (Беларусь Республикасы).
73. Қазақстан Республикасының Гамбург қаласындағы Бас консулдығы (Германия Федеративтік Республикасы).
74. Қазақстан Республикасының Гонконг қаласындағы Бас консулдығы (Қытай Халық Республикасы).
75. Қазақстан Республикасының Горган қаласындағы Бас консулдығы (Иран Ислам Республикасы).
76. Қазақстан Республикасының Джидда қаласындағы Бас консулдығы (Сауд Арабиясы Корольдігі).
77. Қазақстан Республикасының Дубай қаласындағы Бас консулдығы (Біріккен Араб Әмірліктері).
78. Қазақстан Республикасының Екатеринбург қаласындағы Бас консулдығы (Ресей Федерациясы).
79. Қазақстан Республикасының Қазан қаласындағы Бас консулдығы (Ресей Федерациясы).
80. Қазақстан Республикасының Майндағы Франкфурт қаласындағы Бас консулдығы (Германия Федеративтік Республикасы).

47. Посольство Республики Казахстан в Португальской Республике.
48. Посольство Республики Казахстан в Российской Федерации.
49. Посольство Республики Казахстан в Румынии.
50. Посольство Республики Казахстан в Королевстве Саудовская Аравия.
51. Посольство Республики Казахстан в Республике Сербия.
52. Посольство Республики Казахстан в Республике Сингапур.
53. Посольство Республики Казахстан в Словацкой Республике.
54. Посольство Республики Казахстан в Республике Северной Македонии.
55. Посольство Республики Казахстан в Королевстве Таиланд.
56. Посольство Республики Казахстан в Республике Таджикистан.
57. Посольство Республики Казахстан в Турецкой Республике.
58. Посольство Республики Казахстан в Туркменистане.
59. Посольство Республики Казахстан в Украине.
60. Посольство Республики Казахстан в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии.
61. Посольство Республики Казахстан в Республике Индия.
62. Посольство Республики Казахстан в Финляндской Республике.
63. Посольство Республики Казахстан во Французской Республике.
64. Посольство Республики Казахстан в Республике Хорватия.
65. Посольство Республики Казахстан в Чешской Республике.
66. Посольство Республики Казахстан в Швейцарской Конфедерации.
67. Посольство Республики Казахстан в Королевстве Швеция.
68. Посольство Республики Казахстан в Республике Эстония.
69. Посольство Республики Казахстан в Федеративной Демократической Республике Эфиопия.
70. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Анталья (Турецкая Республика).
71. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Астрахань (Российская Федерация).
72. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Брест (Республика Беларусь).
73. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Гамбург (Федеративная Республика Германия).
74. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Гонконг (Китайская Народная Республика).
75. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Горган (Исламская Республика Иран).
76. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Джидда (Королевство Саудовская Аравия).
77. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Дубай (Объединенные Арабские Эмираты).
78. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Екатеринбург (Российская Федерация).
79. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Казань (Российская Федерация).
80. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Франкфурт-на-Майне (Федеративная Республика Германия).

81. Қазақстан Республикасының Манама қаласындағы Бас консулдығы (Бахрейн Корольдігі).
82. Қазақстан Республикасының Мюнхен қаласындағы Бас консулдығы (Германия Федеративтік Республикасы).
83. Қазақстан Республикасының Нью-Йорк қаласындағы Бас консулдығы (Америка Құрама Штаттары).
84. Қазақстан Республикасының Омбы қаласындағы Бас консулдығы (Ресей Федерациясы).
85. Қазақстан Республикасының Ош қаласындағы Бас консулдығы (Қырғыз Республикасы).
86. Қазақстан Республикасының Подгорица қаласындағы Бас консулдығы (Черногория).
87. Қазақстан Республикасының Пусан қаласындағы Бас консулдығы (Корея Республикасы).
88. Қазақстан Республикасының Самарканд қаласындағы Бас консулдығы (Өзбекстан Республикасы).
89. Қазақстан Республикасының Санкт-Петербург қаласындағы Бас консулдығы (Ресей Федерациясы).
90. Қазақстан Республикасының Сан-Франциско қаласындағы Бас консулдығы (Америка Құрама Штаттары).
91. Қазақстан Республикасының Сиань қаласындағы Бас консулдығы (Қытай Халық Республикасы).
92. Қазақстан Республикасының Страсбург қаласындағы Бас консулдығы (Француз Республикасы).
93. Қазақстан Республикасының Шанхай қаласындағы Бас консулдығы (Қытай Халық Республикасы).
94. Қазақстан Республикасының Ыстанбұл қаласындағы Бас консулдығы (Түркия Республикасы).
95. Қазақстан Республикасының Барселона қаласындағы Консулдығы (Испания Корольдігі).
96. Қазақстан Республикасының Бендер-Аббас қаласындағы Консулдығы (Иран Ислам Республикасы).
97. Қазақстан Республикасының Дамаск қаласындағы Консулдығы (Сирия Араб Республикасы).
98. Қазақстан Республикасының Торонто қаласындағы Консулдығы (Канада).
99. Қазақстан Республикасының Түрікменбашы қаласындағы Консулдығы (Түрікменстан).
100. Қазақстан Республикасының Германия Федеративтік Республикасындағы Бонн қаласындағы Елшілігінің бөлімшесі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 наурыздағы
№ 129/НҚ,
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 225 мен
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 11-1-4/181
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызметін көрсету жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру алгоритмі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және түзету" мемлекеттік қызметін көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) алгоритмі Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі арқылы шетел азаматтарына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері шетелдік азаматтары үшін жеке сәйкестендіру нөмірін ресімдеуге және оның нәтижелерін беруге өтініштерді қабылдауды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) Қазақстан Республикасындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, халықаралық ұйымдар және (немесе) олардың өкілдіктері, шет мемлекеттердің консулдық мекемелері (бұдан әрі – өкілдіктер) үшін жеке сәйкестендіру нөмірін ресімдеуге және оның нәтижелерін беруге өтініштерді қабылдауды жүзеге асырады.

81. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Манама (Королевство Бахрейн).
82. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Мюнхен (Федеративная Республика Германия).
83. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Нью-Йорк (Соединенные Штаты Америки).
84. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Омск (Российская Федерация).
85. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Ош (Кыргызская Республика).
86. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Подгорица (Черногория).
87. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Пусан (Республика Корея).
88. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Самарканд (Республика Узбекистан).
89. Генеральное консульство Республики в городе Санкт-Петербург (Российская Федерация).
90. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Сан-Франциско (Соединенные Штаты Америки).
91. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Сиань (Китайская Народная Республика).
92. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Страсбург (Французская Республика).
93. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Шанхай (Китайская Народная Республика).
94. Генеральное консульство Республики Казахстан в городе Стамбул (Турецкая Республика).
95. Консульство Республики Казахстан в городе Барселона (Королевство Испания).
96. Консульство Республики Казахстан в городе Бендер-Аббас (Исламская Республика Иран).
97. Консульство Республики Казахстан в городе Дамаск (Сирийская Арабская Республика).
98. Консульство Республики Казахстан в городе Торонто (Канада).
99. Консульство Республики Казахстан в городе Туркменбаши (Туркменистан).
100. Отделение Посольства Республики Казахстан в городе Бонн (Федеративная Республика Германия).
Приложение 2
к совместному приказу
Исполняющий обязанности
министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 марта 2025 года № 129/НҚ,
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года № 225 и
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года
№ 11-1-4/181
Алгоритм реализации пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Алгоритм реализации пилотного проекта по оказанию государственной услуги "Формирование и корректировка индивидуального идентификационного номера иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан" (далее – государственная услуга) определяет порядок оказания государственной услуги иностранным гражданам через загранучреждения Республики Казахстан и Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Загранучреждения Республики Казахстан осуществляют прием заявлений на оформление индивидуального идентификационного номера и выдачу его результатов для иностранных граждан.
Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) осуществляет прием заявлений на оформление индивидуального идентификационного номера и выдачу его результатов для дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств, международных организаций и (или) их представительств, консульских учреждений иностранных государств в Республике Казахстан (далее –представительства).

2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің пилоттық жобасын (бұдан әрі – пилоттық жоба) іске асырудың негізгі мақсаты шетел азаматтарына Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері және Министрлік арқылы мемлекеттік қызметтер алуына қолайлы жағдайлар мен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету және ұйымдастыру болып табылады.
3. Осы Пилоттық жобаны іске асыру алгоритмінде (бұдан әрі – Алгоритм) келесі негізгі ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) азаматтық хал актілерінің ақпараттық жүйесі – азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуге, оларға өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізуге, азаматтық хал актілерінің күшін жоюға және оларды қалпына келтіруге арналған, сондай-ақ жеке тұлғалардың дербес деректерін құрайтын мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе;
3) визуалды тексеру аймағы – машинамен оқылатын жол жүру құжатының визуалды тексеруге арналған, яғни алдыңғы және артқы жағында (қолданылатын жерде) және машинамен оқылатын аймақ ретінде белгіленбеген бөліктері;
4) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) – жеке тұлға үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;
5) Қазақстан Республикасының консулдық лауазымды адам (бұдан әрі – консул) – Қазақстан Республикасының атынан консулдық округтің шегінде консулдық функцияларды орындайтын Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің қызметкері;
6) Қазақстан Республикасының халыққа қызмет көрсету орталықтарының біріктірілген ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ХҚКО БАЖ) – Қазақстан Республикасының Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы халыққа (жеке және заңды тұлғаларға) қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
7) Қазақстан Республикасының шет елдердегi мекемелері – Қазақстан Республикасының шет елдегі дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкілдiктерi, сондай-ақ консулдық мекемелерi;
8) машинамен оқылатын аймақ – машинамен оқылатын жол жүру құжатының деректер бетінде бөлінген және машинамен оқу үшін қалыптастырылған міндетті және факультативтік деректерді қамтитын белгіленген мөлшердегі аймақ;

2. Основной задачей реализации пилотного проекта оказания государственной услуги (далее – пилотный проект) является обеспечение и организация благоприятных условий и возможности получения иностранными гражданами государственной услуги через загранучреждения Республики Казахстан и Министерство.
3. В настоящем Алгоритме реализации пилотного проекта (далее – Алгоритм) используются следующие основные понятия и сокращения:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) информационная система актов гражданского состояния (далее – ИС ЗАГС) – информационная система, предназначенная для государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления актов гражданского состояния, также содержащая сведения, составляющие персональные данные физических лиц;
3) зона визуальной проверки – те части машиносчитываемого проездного документа, которые предназначены для визуальной проверки, то есть на лицевой и оборотной сторонах (где применимо), и которые не определены как машиносчитываемая зона;
4) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) –уникальный номер, формируемый для физического лица;
5) консульское должностное лицо Республики Казахстан (далее – консул) – сотрудник дипломатической службы Республики Казахстан, выполняющий в пределах консульского округа консульские функции от имени Республики Казахстан;
6) интегрированная информационная система Центров обслуживания населения Республики Казахстан (далее – ИИС ЦОН) – информационная система, предназначенная для автоматизации процесса предоставления услуг населению (физическим и юридическим лицам) через Центры обслуживания населения Республики Казахстан;
7) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за границей дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
8) машиносчитываемая зона – зона установленного размера, выделенная на странице данных машиносчитываемого проездного документа и содержащая обязательные и факультативные данные, сформатированные для машинного считывания;

9) тіркеу куәлігі – ЖСН болуын растайтын тіркеуші орган беретін құжат;
10) уәкілетті қызметкер – өз құзыреті шегінде өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді орындайтын Министрліктің қызметкері;
11) Digital Nomad Residency және Digital Nomad Visa бағдарламаларының әлеуетті қатысушылары – цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі саласындағы сұранысқа ие мамандықтар тізбесіне сәйкестігі туралы салалық мемлекеттік органнан өтінішхат алуға үміткер шетелдік IT-мамандар.
2-тарау. ЖСН қалыптастыру тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – қызметті беруші) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы көрсетеді:
1) әлеуетті инвесторларға;
2) тауарларды таңбалау және қадағалау шеңберінде тауарлар айналымына қатысушыларға;
3) Қазақстан Республикасы азаматтарының жұбайы болып табылатын шетел азаматтарына (азаматтық хал актілерін АХАЖ АЖ тіркеу туралы белгі қою үшін);
4) ата-анасының бірі Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын шетел мемлекетінің балаларына (16 жасқа дейін);
5) мұраны қабылдауды жүзеге асыратын шетел азаматтарына;
6) Digital Nomad Residency және Digital Nomad Visa бағдарламаларының әлеуетті қатысушыларына;
7) мүгедектігі бар шетел азаматтарына;
8) 65 жастан бастап шетел азаматтарына;
9) өсімдіктерді қорғау құралдарының (пестицидтерді) өндірушілері мен тіркеушілеріне;
10) Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлғалардың, филиалдардың және (немесе) өкілдіктердің басшылары болып табылатын шетел азаматтарына.
Министрлік арқылы:
1) өкілдіктердің қызметкерлеріне.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі бір жұмыс күнін құрайды.
Шетелдік азаматтың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесіне және Министрлікке жүгінген күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
6. Қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесіне немесе Министрлікке жеке өзі жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Алгоритмге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және салыстырып тексеру үшін оның түпнұсқасы (егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше тәртіп белгіленбесе, жарамды шетелдік паспорт);
әлеуетті инвесторлар үшін қосымша мынадай құжаттардың бірі:
1) Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің мүшелігін растайтын құжаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін);

9) регистрационное свидетельство – документ, выдаваемый регистрирующим органом, подтверждающий наличие ИИН;
10) уполномоченный сотрудник – сотрудник Министерства, выполняющий в пределах своей компетенции прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги;
11) потенциальные участники программ Digital Nomad Residency и Digital Nomad Visa – иностранные IT-специалисты, которые претендуют на получение ходатайства от отраслевого государственного органа о соответствии перечню востребованных профессий в отрасли цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности.
Глава 2. Порядок формирования ИИН
4. Государственная услуга оказывается Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – услугодатель) через загранучреждения Республики Казахстан:
1) потенциальным инвесторам;
2) участникам оборота товаров в рамках маркировки и прослеживаемости товаров;
3) иностранным гражданам, являющимся супругами граждан Республики Казахстан (для проставления отметки о регистрации актов гражданского состояния в ИС ЗАГС);
4) детям иностранного государства (до 16 лет), один из родителей, которых является гражданином Республики Казахстан;
5) иностранным гражданам, осуществляющим принятие наследства;
6) потенциальным участникам программ Digital Nomad Residency и Digital Nomad Visa;
7) иностранным гражданам, имеющих инвалидность;
8) иностранным гражданам от 65 лет;
9) производителям и регистрантам средств защиты растений (пестицидов);
10) иностранным гражданам, являющимся руководителями юридических лиц, филиалов и (или) представительств, зарегистрированных в Республике Казахстан.
через Министерство:
1) сотрудникам представительств.
5. Срок оказания государственной услуги составляет один рабочий день.
День обращения иностранного гражданина (далее – услугополучатель) в загранучреждение Республики Казахстан и Министерство не входит в срок оказания государственной услуги.
6. Для получения государственной услуги услугополучатель лично обращается в загранучреждение Республики Казахстан либо Министерство и представляет следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему Алгоритму;
2) копия документа, удостоверяющего личность, и его оригинал для сверки (действительный заграничный паспорт, если иной порядок не установлен международными договорами Республики Казахстан);
для потенциальных инвесторов дополнительно один из следующих документов:
1) копия документа, подтверждающего членство в Совете иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан (оригинал для сверки);

2) Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органы жасаған инвестициялық шарттың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін);
3) өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық жобаның іске асырылуын растайтын мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ұсынымы;
4) көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялық жобаны іске асыруы үшін оны "Астана" халықаралық қаржы орталығында (бұдан әрі – АХҚО) қатысушысының тіркеу рәсімдерін жүргізуді растайтын АХҚО ұсынымы;
тауарларды таңбалау және қадағалау шеңберінде тауарлар айналымына қатысушылар үшін қосымша:
1) тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға байланысты лауазымдық міндеттерін көрсете отырып, ұйымның "бірінші басшысын тағайындау туралы" және (немесе) ұйым қызметкеріне ішкі құжатының көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін) (таңбалау жөніндегі операциялар жүзеге асырылатын тауарлардың тізбесін көрсете отырып);
Қазақстан Республикасының азаматтарымен некеде тұрған шетелдік азаматтары үшін қосымша:
1) аудармашы немесе аударма қызметтерін көрсететін ұйым куәландырған, мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы заңдастырылған не апостиль қойылған куәліктің көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін) (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
2) ерлі-зайыптылардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін);
ата-аналарының бірі Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын шет мемлекеттің балалары үшін (16 жасқа дейін) қосымша:
1) туу туралы куәлік;
2) Ата-ананың бірінің жеке басын куәландыратын және Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін);
мұраны қабылдауды жүзеге асыратын шетел азаматтары үшін қосымша:
1) мұра қалдырушының қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін);
2) мұрагерлікке құқықты растайтын құжаттардың көшірмесі (некелік және туыстық қатынастар, өсиет, сот шешімі);
Digital Nomad Residency және Digital Nomad Visa бағдарламаларының әлеуетті қатысушылары үшін қосымша мынадай құжаттардың бірі:
1) IT білімі туралы дипломның көшірмесі немесе IT саласындағы біліктілікті арттыру туралы сертификаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін) және үш жылдан астам жұмыс тәжірибесі бар IT саласындағы портфолио (салыстыру үшін);
2) көрсетілген позицияда кемінде бір жыл мерзімі бар "бірінші басшыны тағайындау туралы" IT-компанияның ішкі құжатының көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін) (IT компаниясының басшылары үшін);
мүгедектігі бар адамдар үшін қосымша:

2) копия инвестиционного контракта, заключенного с уполномоченным органом по инвестициям Республики Казахстан (оригинал для сверки);
3) рекомендация государственных органов или субъектов квазигосударственного сектора, подтверждающая реализацию заявителем инвестиционного проекта на территории Республики Казахстан;
4) рекомендация международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА), подтверждающая проведение процедур регистрации его участником МФЦА для реализации услугополучателем инвестиционного проекта на территории Республики Казахстан;
для участников оборота товаров в рамках маркировки и прослеживаемости товаров дополнительно:
1) копия внутреннего документа организации "о назначении первого руководителя" и (или) на сотрудника организации, с указанием должностных обязанностей, связанных с маркировкой товаров средствами идентификации (оригинал для сверки) (с указанием перечня товаров, в отношении которых осуществляются операции по маркировке);
для иностранных граждан, состоящих в браке с гражданами Республики Казахстан дополнительно:
1) копия легализованного либо апостилированного свидетельства о заключении брака (супружества) с переводом на государственный или русский язык, заверенная переводчиком или организацией, оказывающей переводческие услуги (оригинал для сверки) (если документ полностью на иностранном языке);
2) копия документов, удостоверяющих личность, вступивших в брак (супружество) (оригинал для сверки);
для детей иностранного государства (до 16 лет), один из родителей которых является гражданином Республики Казахстан дополнительно:
1) свидетельство о рождении;
2) копия документа, удостоверяющего личность одного из родителей и подтверждающего гражданства Республики Казахстан (оригинал для сверки);
для иностранных граждан, осуществляющих принятие наследства дополнительно:
1) копия свидетельства о смерти наследодателя (оригинал для сверки);
2) копия документов, подтверждающих основания для призвания к наследованию (брачные и родственные отношения, завещание, решение суда);
для потенциальных участников программ Digital Nomad Residency и Digital Nomad Visa дополнительно один из следующих документов:
1) копия диплома об IT образовании либо копия сертификата о квалификации в IT сфере (оригинал для сверки) и портфолио в IT сфере с опытом работы от трех лет (для сверки);
2) копия внутреннего документа IT-компании "о назначении первого руководителя" со сроком не менее одного года на указанной позиции (оригинал для сверки) (для руководителей IT-компании);
для лиц с инвалидностью дополнительно:

1) мүгедектікті растайтын медициналық анықтаманың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін);
өсімдіктерді қорғау құралдарының (пестицидтерді) өндірушілері мен тіркеушілері үшін қосымша:
1) сауда тізілімінен үзінді немесе қызмет түрін растайтын өзге де құжат (пестицидтер, агрохимикаттар және басқа да өсімдіктерді қорғау құралдарын өндіруге арналған лицензия, Қазақстан Республикасының аумағында өсімдіктерді қорғау құралдарын (пестицидтерді) мемлекеттік тіркеу туралы тіркеу куәлігі, өсімдіктерді қорғау құралдарын (пестицидтерді) тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің тіркеу сынақтары жоспарына енгізілгені туралы растама);
Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлғалардың, филиалдардың және (немесе) өкілдіктердің басшылары болып табылатын шетел азаматтары үшін қосымша:
1) басшылық лауазымға тағайындалғанын растайтын құжаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін) (құрылтайшылардың шешімі, тағайындау туралы бұйрық).
Егер көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжатта кириллицада немесе латынша нақтылау деректері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған жері) болмаған жағдайда, құжаттың нотариалды куәландырылған аудармасын қоса беріледі.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша берген немесе куәландырған шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген құжаттар арнайы куәлік (заңдастыру немесе апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады.
Ескерту: Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1993 жылғы 31 наурыздағы қаулысымен ратификацияланған, 1993 жылғы 22 қаңтарда Минск қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға және Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы Заңымен ратификацияланған, 2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында жасалған Азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен құқықтық қатынастар туралы конвенцияға қатысушы елдер үшін арнайы куәлік рәсімдеу талап етілмейді.
7. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда құжаттарды қабылдаудан бас тартылады.
8. Мемлекеттік корпорация ХҚКО БАЖ-да "Менеджер пайдаланушы" рөлін Министрліктің жауапты қызметкеріне жұмыста қолдану үшін береді.
ХҚКО БАЖ-да "Менеджер пайдаланушы" рөлімен Министрліктің жауапты қызметкері консулдар мен уәкілетті қызметкерлер үшін есептік жазбаларды дербес жасайды, жояды және бұғаттайды.
ХҚКО БАЖ-да консулдар мен уәкілетті қызметкерлердің есептік жазбаларын құруға, жоюға және бұғаттауға ХҚКО БАЖ-дағы "Менеджер пайдаланушы" рөліне қосылған қызметкер жауапты болады.

1) копия медицинской справки, подтверждающей инвалидность (оригинал для сверки);
для производителей и регистрантов средств защиты растений (пестицидов) дополнительно:
1) выписка из торгового реестра либо иной документ, подтверждающий вид деятельности (лицензия на производство пестицидов, агрохимикатов и иных средств защиты растений, регистрационное удостоверение о государственной регистрации средств защиты растений (пестицидов) на территории Республики Казахстан, подтверждение о внесении в план регистрационных испытаний Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан для регистрации средств защиты растений (пестицидов);
для иностранных граждан, являющихся руководителями юридических лиц, филиалов и (или) представительств, зарегистрированных в Республике Казахстан дополнительно:
1) копия документа, подтверждающего назначения на должность руководителя (оригинал для сверки) (решение учредителей, приказ о назначении).
В случае, если в документе, удостоверяющем личность услугополучателя, отсутствует написание установочных данных (фамилия, имя, отчество (при его наличии), место рождения) на кириллице или латинице, прилагается соответствующий перевод документа, удостоверенный нотариально.
Документы, которые выданы или засвидетельствованы компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования).
Примечание: прохождение процедуры специального удостоверения не требуется для стран-участниц Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Минске 22 января 1993 года, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 31 марта 1993 года, и Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, совершенной в городе Кишиневе 7 октября 2002 года, ратифицированной Законом Республики Казахстан от 10 марта 2004 года.
7. В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, в приеме документов отказывается.
8. Государственная корпорация предоставляет роль "Менеджер пользователь" в ИИС ЦОН ответственному сотруднику Министерства для применения в работе.
Ответственный сотрудник Министерства с ролью "Менеджер пользователь" в ИИС ЦОН самостоятельно создает, удаляет и блокирует учетные записи для консулов и уполномоченных сотрудников.
Ответственность за создание, удаление и блокировку учетных записей консулов и уполномоченных сотрудников в ИИС ЦОН несет сотрудник, подключенный к роли "Менеджер пользователь" в ИИС ЦОН.

9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде консул:
1) құжаттарда көрсетілген мәліметтердің шынайылығын, сондай-ақ осы Алгоритмнің 6-тармағында көрсетілген тізімге сәйкестігін тексереді;
2) ЖСН қалыптастыруға өтінімді ХҚКО БАЖ-да тіркеуді жүзеге асырады.
Консул немесе уәкілетті қызметкер ХҚКО БАЖ-да ЖСН қалыптастыруға арналған өтінімде машинамен оқылатын аймаққа сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) бойынша деректерді, ал визуалды тексеру аймағына сәйкес туған күні, туған жері, азаматтығы бойынша деректерді толтырады.
10. ХҚКО БАЖ-дан ЖСН қалыптастыруға өтінімдер көші-қон полициясының ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – КҚП АЖ) орындауға келіп түседі.
11. Қызмет берушінің операторы келіп түскен өтінімдерді тексереді және өтінім дұрыс болған жағдайда ЖСН қалыптастыру рәсімін жүргізеді.
Қызмет берушінің операторы көші-қон полициясының ақпараттық жүйесі КҚП АЖ арқылы қалыптастырылған ЖСН туралы мәліметтерді ХҚКО БАЖ-ға жібереді.
12. Консул немесе уәкілетті қызметкер осы Алгоритмге 2-қосымшаға сәйкес тіркеу куәлігін басып шығарып қызметті алушыға береді.
13. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады және көрсетілетін қызметті алушыға төмендегідей жағдайларда осы Алгоритмге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖСН қалыптастырудан бас тарту туралы хабарлама ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) шынайы еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті деректер мен мәліметтерді Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыда бұрын тіркелген ЖСН анықталуы.
14. Төтенше жағдай және (немесе) КҚП АЖ істен шыққан, байланыс арнасы болмаған жағдайда немесе хабарламалардың жіберілуіне кедергі келтіретін басқа жағдайлар болған кезде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті бөлімшесі техникалық ақаулардың туындағаны анықталған сәттен бастап көрсетілген себептерді анықтау және жою бойынша шаралар қолданады (Астананың уақыты бойынша жұмыс күндері сағат 09:00-ден 18:30-ға дейін).
15. Консул немесе уәкілетті қызметкер шетелдіктерге жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыруға арналған өтінімдерді растауға және мемлекеттік қызметтер көрсету барысында белгілі болған мәліметтерді заңсыз жария еткені үшін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бұзғаны үшін дербес жауапты болады.

9. При обращении услугополучателя консул или уполномоченный сотрудник осуществляет:
1) проверку документов на соответствие перечню, указанному в пункте 6 настоящего Алгоритма;
2) оформление заявки на формирование ИИН в ИИС ЦОН.
Консул или уполномоченный сотрудник в заявке на формирование ИИН в ИИС ЦОН заполняет данные по фамилии, имении, отчеству (при его наличии) в соответствии с машиносчитываемой зоной, а данные по дате рождения, месту рождения, гражданству – в соответствии с зоной визуальной проверки.
10. Заявки на формирование ИИН с ИИС ЦОН поступают на исполнение в информационную систему миграционной полиции (далее – ИС МП).
11. Оператор услугодателя проверяет поступающие заявки и, в случае корректности заявки, осуществляет процедуру формирования ИИН.
Оператор услугодателя посредством ИС МП направляет сведения о сформированном ИИН в ИИС ЦОН.
12. Консул или уполномоченный сотрудник распечатывает регистрационное свидетельство по форме согласно приложению 2 к настоящему Алгоритму и выдает его услугополучателю.
13. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги и предоставляет услугополучателю уведомление об отказе в формировании ИИН по форме согласно приложению 3 к настоящему Алгоритму в случаях:
1) установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия данных и сведений услугополучателя, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) выявления у услугополучателя ранее зарегистрированного ИИН.
14. В случае аварийной ситуации и (или) сбоя ИС МП, при отсутствии канала связи или возникновении иных обстоятельств, препятствующих отправке уведомлений (сообщений), уполномоченное подразделение услугодателя с момента обнаружения технических сбоев принимает меры для выявления и устранения указанных причин (в рабочие дни с 09:00 часов до 18:30 часов по времени Астаны).
15. Консул или уполномоченный сотрудник несет персональную ответственность за подтверждение заявок на формирование ИИН услугополучателям и за незаконное разглашение сведений, ставших известными при оказании государственных услуг, а также за нарушения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности.

3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі шағымның қаралуын жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды шағым қарайтын органға жібермеуге құқылы.
16. Көрсетілетін қызметті алушыдан көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағым "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
17. Көрсетілетін қызметті алушыдан шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
18. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жүгінуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 наурыздағы
№ 129/НҚ,
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 225 мен
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 11-1-4/181
"Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетелдіктерге
және азаматтығы жоқ адамдарға
жеке сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және түзету"
мемлекеттік қызметін көрсету
жөніндегі пилоттық жобаны
іске асыру алгоритміне
1-қосымша
Нысан
кімге __________________
________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні)
кімнен ___________________
(тегі, аты және әкесінің аты)
_________________________
_______________ (шетелдік
мемлекеттің атауы)
азаматы(шасы)
Өтініш
_________________________ үшін жеке сәйкестендіру нөмірін беруді сұраймын.
Аты
латын транскрипциясында _____________________________________________
кириллица транскрипциясында _________________________________________
Тегі
латын транскрипциясында _____________________________________________
кириллица транскрипциясында _________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
латын транскрипциясында _____________________________________________
кириллица транскрипциясында _________________________________________
Туған күні __________________ Жынысы ________________________________
Азаматтығы ___________________ Ұлты _________________________________
Келген елі __________________
Жеке басын куәландыратын құжат түрі __________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат нөмірі ________________________________
Жеке басын куәландыратын құжатты берген күні _________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі _________________
Жеке басын куәландыратын құжатты берген ел ___________________________
Туған жері___________________________________________________________
Ел ___________________________Облыс_________________________________
Аудан __________________________Мекенжайы__________________________

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
16. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
17. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
18. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
19. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Алгоритму реализации
пилотного проекта
по оказанию государственной
услуги "Формирование и
корректировка индивидуального
идентификационного номера
иностранцам и лицам без
гражданства, временно
пребывающим в
Республике Казахстан"
Исполняющий обязанности
министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 марта 2025 года № 129/НҚ,
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года № 225 и
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года
№ 11-1-4/181
Форма
кому ____________________________
____________________________
(должность, фамилия и
инициалы)
от _________________________
(Фамилия, имя, отчество)
гражданина (ки)
____________________________
____________________________
(наименование иностранного
государства)
Заявление
Прошу присвоить мне индивидуальный идентификационный номер для
____________________________________________________________________.
Имя
в латинской транскрипции _____________________________________________
в кириллической транскрипции _________________________________________
Фамилия
в латинской транскрипции _____________________________________________
в кириллической транскрипции _________________________________________
Отчество (при наличии)
в латинской транскрипции _____________________________________________
в кириллической транскрипции _________________________________________
Дата рождения ______________________ Пол _____________________________
Гражданство ______________________ Национальность_____________________
Страна прибытия __________________
Тип документа, удостоверяющего личность _______________________________
Номер документа, удостоверяющего личность _____________________________
Дата выдачи документа, удостоверяющего личность ________________________
Срок действия документа удостоверяющая личность _______________________
Страна выдачи документа удостоверяющая личность _______________________
Место рождения______________________________________________________
Страна ________________________Область_______________________________
Район_________________________ Адрес ________________________________

Мен жоғарыда көрсетілген дербес деректерді Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі (БСН 960340000514) мен "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы (БСН 160440007161) жүзеге асыратын мақсаттар мен міндеттерді орындау үшін "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген кезеңге, дербес деректерді өндеу процесінде оларды трансшекаралық беруге, осы мемлекеттік қызметті көрсету мақсатында дербес деректерді үшінші тұлғаларға беруге, жинау мен өндеуге өз келісімімді беремін.
Ақпараттық жүйелерде заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
__________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 наурыздағы
№ 129/НҚ,
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 225 мен
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 11-1-4/181
"Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетелдіктерге
және азаматтығы жоқ адамдарға
жеке сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және түзету"
мемлекеттік қызметін көрсету
жөніндегі пилоттық жобаны
іске асыру алгоритміне
2-қосымша
Нысан
Тіркеу куәлігі
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Туған жері
Берген мекеме ҚР Ішкі Істер министрлігі
Берілген кезі
Жеке басты куәландыратын құжатты ұсынған кезде жарамды
Регистрационное свидетельство
Индивидуальный идентификационный номер(ИИН):
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Место рождения
Орган выдачи Министерство внутренних дел РК
Дата выдачи
Действительно только при предъявлении документа, удостоверяющего личность
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 наурыздағы
№ 129/НҚ,
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 225 мен
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрі
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 11-1-4/181
"Қазақстан Республикасында
уақытша болатын шетелдіктерге
және азаматтығы жоқ адамдарға
жеке сәйкестендіру нөмірін
қалыптастыру және түзету"
мемлекеттік қызметін көрсету
жөніндегі пилоттық жобаны
іске асыру алгоритміне
3-қосымша
Нысан
Жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастырудан бас тарту туралы ХАБАРЛАМА
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Туған жері
Берген мекеме ҚР Ішкі Істер министрлігі
Берілген күні
Бас тарту себебі
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Место рождения
Орган выдачи Министерство внутренних дел РК
Дата выдачи
Причина отказа

Я даю свое согласие на сбор и обработку вышеуказанных персональных данных для выполнения осуществляемых загранучреждением Республики Казахстан, Министерством внутренних дел Республики Казахстан (БИН 960340000514) и Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (БИН 160440007161) целей и задач, на период установленный Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров", на трансграничную передачу персональных данных в процессе их обработки, на передачу персональных данных третьим лицам в целях оказания данной государственной услуги.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
__________________
(подпись, дата)
Приложение 2
к Алгоритму реализации
пилотного проекта
по оказанию государственной
услуги "Формирование и
корректировка индивидуального
идентификационного номера
иностранцам и лицам без
гражданства, временно
пребывающим в
Республике Казахстан"
Исполняющий обязанности
министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 марта 2025 года № 129/НҚ,
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года № 225 и
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года
№ 11-1-4/181
Форма
Тіркеу куәлігі
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Туған жері
Берген мекеме ҚР Ішкі Істер
министрлігі
Берілген кезі
Жеке басты куәландыратын құжатты ұсынған кезде жарамды
Регистрационное свидетельство
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
Фамилия
Имя Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Место рождения
Орган выдачи
Министерство внутренних дел РК
Дата выдачи
Действительно только при предъявлении документа, удостоверяющего личность
Приложение 3
к Алгоритму реализации
пилотного проекта
по оказанию государственной
услуги "Формирование и
корректировка индивидуального
идентификационного номера
иностранцам и лицам
без гражданства,
временно пребывающим в
Республике Казахстан"
Исполняющий обязанности
министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 марта 2025 года № 129/НҚ,
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года № 225 и
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2025 года
№ 11-1-4/181
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
об отказе в формировании индивидуального идентификационного номера
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Туған жері
Берген мекеме ҚР Ішкі Істер министрлігі
Берілген кезі
Причина отказа
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Место рождения
Орган выдачи Министерство внутренних дел РК
Дата выдачи
Причина отказа