Мұнай өнімдерін өндірушілер өндірістерінің (технологиялық қондырғыларының) технологиялық регламентін әзірлеу, келісу және бекіту жөніндегі нормативтік-техникалық құжатты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 17 сәуірдегі № 158-н/қ бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес мұнай өнімдерін өндірушілер өндірістерінің (технологиялық қондырғыларының) технологиялық регламентін әзірлеу, келісу және бекіту жөніндегі нормативтік-техникалық құжат бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай тасымалдау және өңдеу департаменті:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2025 жылғы 17 сәуірдегі
№ 158-н/қ бұйрығымен
бекітілген
Мұнай өнімдерін өндірушілер өндірістерінің (технологиялық қондырғыларының) технологиялық регламентін әзірлеу, келісу және бекіту жөніндегі нормативтік-техникалық құжат
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мұнай өнімдерін өндірушілер үшін технологиялық регламентті әзірлеу, келісу және бекіту жөніндегі осы нормативтік-техникалық құжат (бұдан әрі – Нормативтік-техникалық құжат) мұнай өнімдерін өндірушілер өндірістерінің (технологиялық қондырғыларының) технологиялық регламентін әзірлеу, келісу және бекіту кезінде қолданылады.

Об утверждении нормативно-технического документа по разработке, согласованию и утверждению технологического регламента производств (технологических установок) производителей нефтепродуктов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 апреля 2025 года № 158-н/қ
В соответствии с подпунктом 32) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить нормативно-технический документ по разработке, согласованию и утверждению технологического регламента производств (технологических установок) производителей нефтепродуктов согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту транспортировки и переработки нефти Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 17 апреля 2025 года № 158-н/қ
Нормативно-технический документ по разработке, согласованию и утверждению технологического регламента производств (технологических установок) производителей нефтепродуктов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий нормативно-технический документ по разработке, согласованию и утверждению технологического регламента для производителей нефтепродуктов (далее – Нормативно-технический документ) применяется при разработке, согласовании и утверждении технологического регламента производств (технологических установок) производителей нефтепродуктов.

2. Осы Нормативтік-техникалық құжат мұнай өнімдерін өндірушілердің қолданыстағы, кеңейтілетін, реконструкцияланатын және пайдалануға жаңадан енгізілетін өндірістерінің (технологиялық қондырғыларының) технологиялық регламенттеріне (бұдан әрі – ТР) қолданылады.
3. Осы Нормативтік-техникалық құжатта мынадай нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттар пайдаланылады:
1) "Автомобиль және авиациялық бензинге, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыштарға арналған отынға және мазутқа қойылатын талаптар туралы" Кеден одағының 013/2011 Мемлекетаралық стандарты – техникалық регламенті;
2) "Кеден одағындағы санитариялық шараларды қолдану туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімі;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 1024 қаулысымен бекітілген "Мұнай мен газ өңдеудің" ең үздік қолжетімді техникалары жөніндегі анықтамалығы;
4) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 наурыздағы № 171 бұйрығымен бекітілген Өндіріс паспортын, өндіріс паспортының нысанын бекіту және кері қайтарып алу қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10616 болып тіркелген);
5) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларын орнату қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген);
6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-70 бұйрығымен бекітілген Жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың рұқсат етілетін шекті шоғырлануы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29011 болып тіркелген);
7) Қазақстан Республикасының құрылысында басшылыққа алатын құжат ҚР ҚБҚ 1.03-05-2011 "Өнеркәсіптік объектілердің технологиялық жабдықтарын іске қосу-баптау жұмыстары";
8) МЕМСТ 12.1.007-76 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Зиянды заттар. Жіктелуі және жалпы қауіпсіздік талаптары" мемлекетаралық стандарты.
4. Осы Нормативтік-техникалық құжатта жоғарыда көрсетілген нормативтік құжаттарға, жобалау құжаттамасына, мұнай өнімдерін өндіретін кәсіпорындардағы технологиялардың лицензиарларының және жабдықтарды (аппараттарды) шығарушы зауыттардың нұсқаулықтары мен ұсынымдарына сәйкес мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) авария – ғимараттардың, құрылысжайлардың және (немесе) техникалық құрылғылардың бұзылуы, бақыланбайтын жарылыс және (немесе) қоршаған ортаға қауіпті заттардың шығарылуы;
2) инцидент – қауіпті өндірістік объектіде қолданылатын техникалық құрылғылардың аварияға алып келмеген істен шығуы немесе бұзылуы, технологиялық процесті жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін параметрлерден ауытқу;

2. Настоящий Нормативно-технический документ применяется к технологическим регламентам (далее - ТР) действующих, расширяемых, реконструируемых и вновь вводимых в эксплуатацию производителями нефтепродуктов производств (технологических установок).
3. В настоящем Нормативно-техническом документе используются следующие нормативные правовые акты и нормативные документы:
1) Межгосударственный стандарт - технический регламент таможенного союза 013/2011. "О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту";
2) решение Комиссии таможенного союза от 28 мая 2010 года № 299 "О применении санитарных мер в таможенном союзе";
3) справочник по наилучшим доступным техникам "Переработка нефти и газа", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 1024;
4) правила утверждения и отзыва паспорта производства, формы паспорта производства, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 марта 2015 года № 171 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10616);
5) правила устройства электроустановок, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10851);
6) предельно-допустимые концентрации вредных веществ в воздухе рабочей зоны, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-70 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29011).
7) руководящий документ в строительстве Республики Казахстан РДС РК 1.03-05-2011 "Пусконаладочные работы технологического оборудования промышленных объектов";
8) межгосударственный стандарт ГОСТ 12.1.007-76 "Система стандартов безопасности труда. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности".
4. В настоящем Нормативно-техническом документе применяются следующие термины и определения в соответствии с вышеуказанными нормативными документами, проектной документацией, инструкциями и рекомендациями лицензиаров технологий и заводов-изготовителей оборудования (аппаратов) на предприятиях производителей нефтепродуктов:
1) авария - разрушение зданий, сооружений и (или) технических устройств, неконтролируемые взрыв и (или) выброс опасных веществ;
2) инцидент - отказ или повреждение технических устройств, применяемых на опасном производственном объекте, отклонение от параметров, обеспечивающих безопасность ведения технологического процесса, не приведшие к аварии;

3) объектіні пайдалануға қабылдау актісі – бекітілген жобаға және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес объект құрылысының аяқталғанын және объектінің пайдалануға толық дайындығын растайтын құжат;
4) технологиялық блок – аралас аппаратурада немесе жүйеде аварияның дамуына алып келетін режимнің қауіпті өзгерістерінсіз технологиялық жүйеден белгіленген уақытта ажыратылуы (оқшаулануы) мүмкін аппарат немесе (ең аз саны бар) аппараттар тобы.
5) технологиялық регламент – сапа көрсеткіштері стандарттардың талаптарына сай келетін дайын өнім алуды қамтамасыз ететін өндірісті жүргізу әдістерін, технологиялық нормативтерді, техникалық құралдарды, технологиялық процесті жүргізудің шарттары мен тәртібін белгілейтін, жұмыстарды жүргізу қауіпсіздігін және өндірістің оңтайлы техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне қол жеткізуді белгілейтін кәсіпорынның ішкі нормативтік құжаты;
5. ТР ұлттық және мемлекетаралық стандарттарға сәйкес келетін сапалы өнімді алу үшін өндірістің (технологиялық қондырғының, блоктың және учаскенің) ұтымды, үнемді және авариясыз жұмыс істеуіне бағытталған.
2-тарау. Технологиялық регламенттердің түрлері мен әрекет ету кезеңі, оларды әзірлеу, бекіту, тарату және сақтау
6. ТР жеке технологиялық процеске, процестің сатысына (блогына), технологиялық қондырғыларға, өнімнің жекелеген түрлерін немесе технологиялық процесі бойынша бір типтегіөнімдер тобын өндіруге әзірленеді.
Мұнай өнімдерін өндірушілердің кеңейтілетін және реконструкцияланатын, сондай-ақ жаңадан енгізілетін объектілеріне (қондырғыларына) ТР жаңартылады, әзірленеді және өндірістерді (объектілерді) пайдалануға қабылдағанға дейін бекітіледі.
ТР мұнай өнімдерін өндірушінің технологиялық объектілерін іске қосқанға және пайдалануға енгізгенге дейін бекітіледі.
Өндірістерді (объектілерді) пайдалануға қабылдағанға дейін ҚР ҚБҚ 1.03-05-2011. Өнеркәсіптік объектілердің технологиялық жабдықтарын іске қосу-баптау жұмыстары деген құрылыста басшылыққа алатын құжатқа сәйкес іске қосу-баптау құжаттамасы және уақытша пайдалану құжаттамасы қолданылады.
7. Жұмыс істеп тұрған өндірістердің (технологиялық қондырғылардың) TP қолданылу кезеңі – 5 жыл. Қолданыстағы ТР-ға өзгерістер мен толықтырулар осы Нормативтік-техникалық құжаттың 21-тармағында көзделген тәртіппен енгізіледі.
8. ТР әзірлеуді, ресімдеуді, қайта қарауды, келісуді және бекітуді, есепке алуды, тіркеуді және түпнұсқасын сақтауды мұнай өнімдерін өндірушінің техникалық бөлімі ұйымдастырады. ТР өндіріске (технологиялық қондырғыларға) жобалық құжаттаманы әзірлейтін әзірлеушімен келісіледі.
ТР есепке алу және тіркеу ТР беруді есепке алу журналында жүзеге асырылады. ТР түпнұсқалары техникалық бөлімде сақталады, ТР көшірмелері жұмыс істеп тұрған өндіріске (технологиялық қондырғыларға) беріледі, қолданыстағы және қайта қаралған ТР түпнұсқаларын сақтау мерзімі – тұрақты.

3) акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации;
4) технологический блок - аппарат или группа (с минимальным числом) аппаратов, которые в заданное время могут быть отключены (изолированы) от технологической системы без опасных изменений режима, приводящих к развитию аварии в смежной аппаратуре или системе.
5) технологический регламент – внутренний нормативный документ предприятия, устанавливающий методы ведения производства, технологические нормативы, технические средства, условия и порядок проведения технологического процесса, обеспечивающий получение готовой продукции с показателями качества, отвечающими требованиям стандартов, устанавливающий безопасность ведения работ и достижение оптимальных технико-экономических показателей производства;
5. ТР направлен на рациональное, экономичное и безаварийное функционирование производства (технологической установки, блока и участка) для получения качественной продукции, соответствующей национальным и межгосударственным стандартам.
Глава 2. Виды и период действия, разработка, утверждение, рассылка и хранение технологических регламентов
6. ТР разрабатывается на отдельный технологический процесс, стадию (блок) процесса, технологические установки, на производство отдельных видов продукции или группу продукции, однотипных по технологическому процессу.
ТР на расширяемые и реконструируемые, а также вновь вводимые производителями объекты (установки) нефтепродуктов обновляется, разрабатывается и утверждается до приемки производств (объектов) в эксплуатацию.
ТР утверждается до пуска и эксплуатации технологических объектов производителя нефтепродуктов.
До приемки производств (объектов) в эксплуатацию применяются пусконаладочная документация и временная эксплуатационная документация в соответствии с РДС РК 1.03-05-2011. Пусконаладочные работы технологического оборудования промышленных объектов.
7. Период действия TP действующих производств (технологических установок) - 5 лет. Изменения и дополнения в действующий ТР вносятся в порядке, предусмотренном пунктом 21 настоящего Нормативно-технического документа.
8. Разработка, оформление, пересмотр, согласование и утверждение, учет, регистрация и хранение оригинала ТР организуется техническим отделом производителя нефтепродуктов. ТР согласовывается разработчиком проектной документации на производство (технологические установки).
Учет и регистрация ТР осуществляется в журнале учета выдачи ТР. Оригиналы ТР хранятся в техническом отделе, копии ТР передаются на действующее производство (технологические установки), срок хранения оригиналов, действующих и пересмотренных ТР - постоянно.

3-тарау. Технологиялық регламенттің құрылымы
9. ТР титулдық парақтан, беттерінің нөмірлері көрсетіле отырып, барлық бөлімдер мен кіші бөлімдердің атауларын қамтитын мазмұнынан және негізгі бөлімнен тұрады.
Өндірісті (технологиялық қондырғыларды) пайдалануға арналған ТР титулдық парағы осы Нормативтік-техникалық құжатқа 1-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
TP-ға ХХ-ХХХ-20ХХ деген белгілеу беріледі, мұндағы:
1) ХХ – құрылымдық бөлімшенің коды;
2) ХХХ – реттік тіркеу нөмірі;
3) 20ХХ – ТР шығарылған және оны қолданысқа енгізген жылы.
ТР мәтіндік бөлігі А4 форматындағы парақтарға ресімделеді.
ТР негізгі бөлігі мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) Өндірістік объектінің жалпы сипаттамасы. Технологиялық процестің мақсаты;
2) Бастапқы шикізаттың, материалдардың, реагенттердің, катализаторлардың, жартылай өнімдер мен өнімдердің сипаттамасы;
3) Өндірістік объектінің технологиялық процесінің және технологиялық схемасының сипаты;
4) Технологиялық режим нормалары;
5) Технологиялық процесті және өнім сапасын аналитикалық бақылау;
6) Қалыпты жағдайлар кезінде өндірістік объектіні іске қосу мен тоқтатудың негізгі ережелері, қысқы уақытта тоқтату және іске қосу ерекшеліктері;
7) Өндірісті қауіпсіз пайдалану;
8) Өнім өндіру кезінде пайда болатын қалдықтар, сарқынды сулар, ауаға түсетін шығарындылар, оларды кәдеге жарату және қайта өңдеу әдістері;
9) Технологиялық жабдықтардың, реттегіш және сақтандырғыш клапандардың қысқаша сипаттамасы;
10) Қажетті нұсқаулықтардың тізбесі;
11) Өндірістің технологиялық схемасы (графикалық бөлігі).
12) Танысу парағы;
13) Өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу парағы;
Мұнай өнімдерін өндірушінің қалауы бойынша ТР-ға өзге де бөлімдер қосылуы мүмкін.
4-тарау. Технологиялық регламент бөлімдерінің мазмұны
10. "Өндірістік объектінің жалпы сипаттамасы. Технологиялық процестің мақсаты" бөлімі өндірістік объектінің толық атауын, технологиялық процестердің мақсатын, өндірістік объектінің жалпы құрамын, технологиялық процесті әзірлеген ғылыми-зерттеу немесе жобалау ұйымының атауын және жобаны орындаған бас жобалаушыны қамтиды.
11. "Бастапқы шикізаттың, материалдардың, реагенттердің, катализаторлардың, жартылай өнімдердің, өндірілетін өнімнің сипаттамасы" бөлімі осы Нормативтік-техникалық құжатқа 2-қосымшаға сәйкес кесте түрінде шикізат, материалдар, реагенттер, катализаторлар, өнімдер бойынша ақпаратты, сондай-ақ олардың сапа нормаларын қамтиды.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мұнай өнімдері кестеде осы Нормативтік-техникалық құжаттың 13-тармағына сәйкес "Технологиялық процестің және технологиялық схеманың сипаты" бөлімінде көрсетілген тиісті технологиялық процестер болған кезде көрсетіледі.

Глава 3. Структура технологического регламента
9. ТР состоит из титульного листа, содержания, включающего в себя наименования всех разделов и подразделов с указанием номеров страниц, и основной части.
Титульный лист ТР на эксплуатацию производства (технологических установок) оформляется согласно приложению 1 к настоящему Нормативно-техническому документу.
TP присваивается обозначение ХХ-ХХХ-20ХХ, где:
1) ХХ - код структурного подразделения;
2) ХХХ - порядковый регистрационный номер;
3) 20ХХ - год издания ТР и введения его в действие.
Текстовая часть ТР оформляется на листах формата А4.
Основная часть ТР включает следующие разделы:
1) Общая характеристика производственного объекта. Назначение технологического процесса;
2) Характеристика исходного сырья, материалов, реагентов, катализаторов, полупродуктов и продукции;
3) Описание технологического процесса и технологической схемы производственного объекта;
4) Нормы технологического режима;
5) Аналитический контроль технологического процесса и качества продукции;
6) Основные положения пуска и остановки производственного объекта при нормальных условиях, особенности остановки и пуска в зимнее время;
7) Безопасная эксплуатация производства;
8) Отходы, образующиеся при производстве продукции, сточные воды, выбросы в атмосферу, методы их утилизации и переработки;
9) Краткая характеристика технологического оборудования, регулирующих и предохранительных клапанов;
10) Перечень необходимых инструкций;
11) Технологическая схема производства (графическая часть).
12) Лист ознакомления;
13) Лист регистрации изменений и дополнений;
Иные разделы могут быть добавлены в ТР по усмотрению производителя нефтепродуктов.
Глава 4. Содержание разделов технологического регламента
10. Раздел "Общая характеристика производственного объекта. Назначение технологического процесса" включает полное наименование производственного объекта, назначение технологических процессов, общий состав производственного объекта, наименование научно-исследовательской или проектной организации, разработавшей технологический процесс и выполнившей проект, генерального проектировщика.
11. Раздел "Характеристика исходного сырья, материалов, реагентов, катализаторов, полупродуктов, вырабатываемой продукции" включает информацию по сырью, материалам, реагентам, катализаторам, продуктам, а также нормы их качества, в виде таблицы согласно приложению 2 к настоящему Нормативно-техническому документу.
При этом, нефтепродукты в предусмотренной частью первой настоящего пункта таблице указываются при наличии соответствующих технологических процессов, указанных в разделе "Описание технологического процесса и технологической схемы" согласно пункту 13 настоящего Нормативно-технического документа.

12. Шикізаттың, реагенттердің, катализаторлардың, жартылай өнімдердің және дайын өнімнің өрт-жарылыс қаупі мен уыттылығы тұрғысынан алғандағы қасиеттері осы Нормативтік-техникалық құжаттың 16-тармағына сәйкес "Өндірісті қауіпсіз пайдалану" бөлімінде көрсетіледі.
13. "Технологиялық процестің және технологиялық схеманың сипаты" бөлімінде:
1) технологиялық процестің теориялық негіздері, негізгі реакциялар, реакциялардың негізгі параметрлері, реакциялардың жылу әсерлері, катализаторлар;
2) ТР-ға графикалық қосымша болып табылатын технологиялық процестің схемасына қатаң сәйкестіктегі технологиялық процестің сипаты;
3) процестің негізгі технологиялық параметрлерін (температураны, қысымды, шығысты), процеске қатысатын және технологиялық схеманың құрамына енгізілген негізгі жабдықтарды көрсете отырып, шикізаттың түсуінен бастап технологиялық процестің сатылары бойынша технологиялық схеманың сипаты;
4) бақылаудың, бұғаттаудың және автоматтандырудың негізгі схемалары. Олардың сипаты нақты, қысқа және бір мәнді болуы тиіс, технологиялық процестің сипаты барысында және бақылау аспаптары позицияларының нөмірлерін және реттеу контурларын көрсете отырып, бақылау аспаптары мен автоматтандыру құралдарының функционалдық мақсаты олардың типтерімен жұмыс істеу қағидатын көрсетпей келтірілуі тиіс;
5) сақтандырғыш клапандардан, алау жүйесінен шығару схемасының сипаты (алау желісіндегі қысымды, дренаж жүйесі схемаларын, өндірістік объектіні энергия ресурстарымен жабдықтауды көрсете отырып);
6) қайталама энергия ресурстарын кәдеге жарату есебінен алынатын буды немесе ыстық суды өндіру және параметрлері;
7) кәдеге жарату жабдығынан (кәдеге жарату қазандықтары, ауа жылытқыштар, экономайзерлер) кейін шығатын газдардың температурасы келтіріледі.
Ұлттық және мемлекетаралық стандарттарға сәйкес келетін мұнай өнімдерін өндіру кезінде:
1) К-4 және К-5 экологиялық класты автомобиль бензиндерін өндіру кезінде (құрамында азот бар, оттегі бар, күкірті бар заттардан тазарту және октан санын арттыру үшін) – бензин фракциясын гидротазалау, нафтаны изомерлеу және (немесе) тікелей айдалған бензинді каталитикалық риформингтеу және (немесе) ауыр қалдықтарды каталитикалық крекингтеу;
2) РТ, ТС-1, Jet А-1 авиаотындарын өндіру кезінде – керосин фракциясын гидротазалау;
3) К-4, К-5 экологиялық кластағы жазғы, қысқы және маусымаралық дизель отынын өндіру кезінде – дизель фракциясын гидротазалау;
4) сұйытылған көмірсутекті газды өндіру кезінде – газдарды аминмен тазарту, сілтілі тазарту және газды фракциялау технологиялық процестері көрсетіледі.
Мұнай өнімдерінің басқа түрлерін (тікелей айдалған нафта, бензин, нефрас, еріткіштер, уайт-спирит, газохол, жеңіл дистиллят, техникалық керосин, кеме, пеш отыны, жеңіл және ауыр газойл, мазут, гудрон және басқалар) өндіру кезінде мұнайды алғашқы өңдеу процесі (атмосфералық және вакуумдық айдау блогы) көрсетіледі.
Өнім өндірудің технологиялық схемасы ТР-ның "Технологиялық процестің және технологиялық схеманың сипаты" бөліміне графикалық қосымша болып табылады. Технологиялық схемалар А2 форматынан (биіктігі бойынша) үлкен болмайтын параққа басылып шығарылады, схема парақтарының ұзындығы шектелмейді.
Үздіксіз процестерге арналған технологиялық схема оған технологиялық жабдықтардың, негізгі материалдық ағындардың, процесті жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін негізгі бақылау мен реттеу жүйелерінің графикалық бейнесін қамти отырып (аспаптар, реттегіштер, реттегіш клапандар, аварияға қарсы қорғау жүйелері мен аспаптары көрсетіледі), бір технологиялық ағын бойынша (бірнеше бірдей ағындар болған кезде) жасалады және оған бірінші басшының өндіріс жөніндегі орынбасары, бас инженер немесе бас технолог қол қояды.
Графикалық қосымшада цифрлық деректерді (материалдық және жылу ағындары, режим параметрлері) көрсету ұсынылмайды. Бақылау және автоматика құралдарының, сондай-ақ арматураның шартты белгілерін схемада қолданыстағы стандарттарға сәйкес көрсету ұсынылады.
Схемада бейнеленген жабдықтардың экспликациясы осы Нормативтік-техникалық құжатқа 3-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Жабдықтың орналасу жоспары жеке парақта орындалады.

12. Свойства сырья, реагентов, катализаторов, полупродуктов и готовой продукции с точки зрения пожаровзрывоопасности и токсичности, указываются в разделе "Безопасная эксплуатация производства" согласно пункту 16 настоящего Нормативно-технического документа.
13. В разделе "Описание технологического процесса и технологической схемы" приводятся:
1) теоретические основы технологического процесса, основные реакции, основные параметры реакций, тепловые эффекты реакций, катализаторы;
2) описание технологического процесса в строгом соответствии со схемой технологического процесса, являющейся графическим приложением к ТР;
3) описание технологической схемы по стадиям технологического процесса, начиная с поступления сырья с указанием основных технологических параметров процесса (температуры, давления, расхода), основного оборудования, участвующего в процессе и включенного в состав технологической схемы;
4) основные схемы контроля, блокировки и автоматизации. Их описание должно быть четким, кратким и однозначным, приводиться по ходу описания технологического процесса и с указанием номеров позиций приборов контроля и контуров регулирования, функциональное назначение приборов контроля и средств автоматизации без указания их типов и принципа действия;
5) описание схемы сброса с предохранительных клапанов, факельной системы (с указанием давления в факельной линии, схем дренажной системы, снабжения производственного объекта энергоресурсами);
6) выработка и параметры пара или горячей воды, получаемых за счет утилизации вторичных энергоресурсов;
7) температура выходящих газов после утилизационного оборудования (котлов-утилизаторов, воздухоподогревателей, экономайзеров).
При производстве нефтепродуктов, соответствующих национальным и межгосударственным стандартам, указываются технологические процессы:
1) при производстве автобензинов экологических классов К-4 и К-5 (для очистки от азотсодержащих, кислородсодержащих, серосодержащих веществ и повышения октанового числа) - гидроочистка бензиновой фракции, изомеризация нафты и(или) каталитический риформинг прямогонного бензина, и(или) каталитический крекинг тяжелых остатков;
2) при производстве авиатоплив РТ, ТС-1, Jet A-1 - гидроочистка керосиновой фракции;
3) при производстве дизельного топлива летнего, зимнего и межсезонного экологического класса К-4, К-5 - гидроочистка дизельной фракции;
4) при производстве сжиженного углеводородного газа - аминовая очистка газов, щелочная очистка и газофракционирование.
При производстве других видов нефтепродуктов (прямогонная нафта, бензин, нефрас, растворители, уайт-спирит, газохол, легкий дистиллят, керосин технический, судовое, печное топливо, легкий и тяжелый газойль, мазут, гудрон и другие) указывается первичная переработка нефти (блок атмосферной и вакуумной перегонки).
Технологическая схема производства продукции является графическим приложением к разделу "Описание технологического процесса и технологической схемы" ТР. Технологические схемы печатаются на листе формата не более А2 (по высоте), длина листов схемы не ограничивается.
Технологическая схема для непрерывных процессов составляется по одному технологическому потоку (при наличии нескольких одинаковых потоков) с включением в нее графического изображения технологического оборудования, основных материальных потоков, основных систем контроля и регулирования, обеспечивающих безопасность ведения процесса (указываются приборы, регуляторы, регулирующие клапаны, системы и приборы противоаварийной защиты) и подписывается заместителем первого руководителя по производству, главным инженером или главным технологом.
В графическом приложении не рекомендуется указывать цифровые данные (материальных и тепловых потоков, параметров режима). Условные обозначения средств контроля и автоматики, а также арматуры, рекомендуется указывать на схеме в соответствии с действующими стандартами.
Экспликация оборудования, изображенного на схеме, приводится в виде таблицы согласно приложению 3 к настоящему Нормативно-техническому документу.
План расположения оборудования выполняется на отдельном листе.

14. Үздіксіз және кезеңдік процестерге арналған "Технологиялық режим нормалары" бөлімі осы Нормативтік-техникалық құжатқа 4-қосымшаға сәйкес кесте түрінде толтырылады.
Бұл ретте "Процесс сатыларының атауы, аппараттар, режим көрсеткіштері" бағанында аппараттарда (колонналарда, пештерде, реакторларда, жылу алмастыратын және басқа да аппаратураларда) реттелетін режим көрсеткіштері: температура, қысым, шығыс, оттегінің құрамы, шығатын газдардың сиреуі, температурасы, операция уақыты, жүктелетін немесе берілетін компоненттердің саны және процестің әртүрлі кезеңдерінде өндірістің қауіпсіздігіне және өнім сапасына әсер ететін басқа да көрсеткіштер көрсетіледі.
Басқару қалқандарында (немесе компьютер мониторында) бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы таңбалау кезінде аспаптар позицияларының нөмірлері технологиялық схемадағы позицияларының нөмірлеріне сәйкес белгіленеді. Технологиялық режимнің барлық көрсеткіштері, оның ішінде шығыс, жылдамдық, қысым, температура қауіпсіз пайдалануды және берілген сападағы дайын өнімді алуды қамтамасыз ететін мүмкін рұқсаттармен және аралықтармен метрикалық жүйеде көрсетіледі. Қажет болған жағдайда жоғарғы немесе тек төменгі шекті мәндерді шектеуге рұқсат етіледі, мысалы, "температура ... артық емес".
Ескертпеде аспаптың функциялары (көрсетілімдер, тіркеу, реттеу, қашықтан басқару) қосымша көрсетіледі.
15. "Технологиялық процесті және өнім сапасын аналитикалық бақылау" бөлімінде осы Нормативтік-техникалық құжатқа 5-қосымшаға сәйкес кесте түрінде технологиялық процестің барлық кезеңдері бойынша зертханалық және автоматты бақылау деректері келтіріледі.
Технологиялық процестер мен жабдықтарды авариялардан және жұмыс істейтіндердің жарақаттануынан қорғауды қамтамасыз ететін сигнал беру, бұғаттау жүйелерінің көмегімен технологиялық процесті бақылау олардың іске қосылу шектерін көрсете отырып, осы Нормативтік-техникалық құжатқа 6-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
16. "Қалыпты жағдайлар кезінде өндірістік объектіні іске қосу мен тоқтатудың негізгі ережелері. Қысқы уақытта тоқтату және іске қосу ерекшеліктері" бөлімінде өндірістік объектіні іске қосу және тоқтату бойынша негізгі ережелер, суық, ыстық айналымды толтыру және баптау схемалары, аппараттар мен құбырлар жүйесінен суды буландыру схемалары және т.б. көрсетіле отырып, қондырғыға шикізатты, реагенттерді қабылдау сипаты келтіріледі. Қалыпты жағдайдан өзгеше температура мен қысым жағдайында технологиялық процесті жүзеге асыру кезінде іске қосу және тоқтату кезінде параметрлердің өзгеру жылдамдығы, катализаторлардың жұмыс жағдайлары, басқа объектілермен өзара байланысы, шикізатпен, электр энергиясымен, бумен, сумен, ауамен және басқа материалдармен жабдықтау, өнімді жинап сақтау, қысқы уақытта іске қосу және тоқтату ерекшеліктері көрсетіледі.

14. Раздел "Нормы технологического режима" для непрерывных и периодических процессов заполняется в виде таблицы согласно приложению 4 к настоящему Нормативно-техническому документу.
При этом в столбце "Наименование стадий процесса, аппараты, показатели режима" указываются регламентируемые показатели режима в аппаратах (колоннах, печах, реакторах, теплообменной и другой аппаратуре): температура, давление, расход, содержание кислорода, разрежение, температура уходящих газов, время операций, количество загружаемых или подаваемых компонентов и другие показатели, влияющие на безопасность производства и качество продукции на различных стадиях процесса.
При маркировке контрольно-измерительных приборов и автоматики на щитах управления (или на мониторе компьютера), номера позиций приборов обозначаются в соответствии с номерами позиций на технологической схеме. Все показатели технологического режима, в том числе расход, скорость, давление, температура, указываются с возможными допусками и интервалами, обеспечивающими безопасную эксплуатацию и получение готовой продукции заданного качества в метрической системе. При необходимости, допускается ограничение или верхних, или только нижних предельных значений, например, "температура, не более...".
В примечании дополнительно указываются функции прибора (показания, регистрация, регулирование, дистанционное управление).
15. В разделе "Аналитический контроль технологического процесса и качества продукции" по всем стадиям технологического процесса приводятся данные лабораторного и автоматического контроля в виде таблицы согласно приложению 5 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Контроль технологического процесса с помощью систем сигнализации, блокировок, обеспечивающих защиту технологических процессов и оборудования от аварий и травмирования работающих, приводится с указанием пределов их срабатывания в виде таблицы согласно приложению 6 к настоящему Нормативно-техническому документу.
16. В разделе "Основные положения пуска и остановки производственного объекта при нормальных условиях. Особенности остановки и пуска в зимнее время" приводятся основные положения по пуску и остановке производственного объекта, описание приема на установку сырья, реагентов с указанием схем заполнения и налаживания холодной, горячей циркуляции, выпарки воды из системы аппаратов и трубопроводов и т.д. При осуществлении технологического процесса в условиях температур и давлении, отличающихся от нормальных, указываются скорости изменения параметров при пуске и остановке, условия работы катализаторов, взаимосвязь с другими объектами, снабжение сырьем, электроэнергией, паром, водой, воздухом и другими материалами, складирование продукта, особенности пуска и остановки в зимнее время.

17. "Өндірісті қауіпсіз пайдалану" бөлімінде жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі мен санитариялық-гигиеналық жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеу және жүзеге асыру үшін жеткілікті мәліметтер, оның ішінде:
1) өндіріс қауіптілігінің сипаттамасы;
2) ықтимал инциденттер мен авариялар, олардың алдын алу және жою тәсілдері;
3) технологиялық процестер мен жабдықтарды авариялардан және жұмыс істейтіндердің жарақаттануынан қорғау;
4) өндірістік объектілерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
5) персоналды қорғау әдістері мен құралдары келтіріледі.
Бұдан басқа, "Өндірісті қауіпсіз пайдалану" бөлімінде осы Нормативтік-техникалық құжатқа 7-қосымшаға сәйкес кесте түрінде шикізаттың, жартылай өнімдердің, дайын өнімнің және өндіріс қалдықтарының жарылыс-өрт қауіпті және уытты қасиеттерінің сипаттамасы бойынша негізгі мәліметтер келтіріледі.
Технологиялық блоктардың жарылыс қаупі бойынша жіктелуі осы Нормативтік-техникалық құжатқа 8-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Ғимараттардың, үй-жайлардың, сыртқы қондырғылардың жарылыс-өрт қауіптілігі, санитариялық сипаттамалары туралы мәліметтер осы Нормативтік-техникалық құжатқа 9-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Технологиялық процестер мен жабдықтарды авариялардан қорғау және жұмыс істейтіндердің жарақаттануының алдын алу және технологиялық процестер бұзылған кезде жарылыстардың, өрттердің, шығарындылардың алдын алудың негізгі шаралары осы Нормативтік-техникалық құжатқа 10-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Осы Нормативтік-техникалық құжаттың 10-қосымшасына сәйкес кестеге:
1) процестері параметрлердің (жарылғыштық саласындағы) маңызды мәндерінде жүргізілетін технологиялық блоктар;
2) (материалдық орталардың құрамы, қысым, температура, қозғалыс жылдамдығы, режимі берілген және қоспаны бөлу реакция аймағында болу уақыты бойынша) бір немесе бірнеше өзара байланысты параметрлері регламенттелген жұмыс мәндерінен ауытқыған кезде өрт, жарылыс болуы немесе жанғыш заттарды атмосфераға шығаруы мүмкін технологиялық блоктар;
3) процесті жүргізудің регламенттелген шарттарынан ауытқу кезінде үй-жай ауасына (шекті рұқсат етілетін концентрациядан асатын) уытты заттарды шығаруы мүмкін технологиялық блоктар;
4) аварияға қарсы қолданылатын қорғау құралдары, оның ішінде: бұғаттау, сигнал беру құралдары, жабдықты авариялық тоқтату құрылғылары, бөлетін, ажыратып-қосатын жабдықтарды көрсете отырып, сақтандырғыш, түсіру, бөлу клапандары, сондай-ақ жарылысты басу, өрт сөндіру, аварияның даму аймақтарын шектеу құрылғылары.
Өндірістік объектілерді пайдалану кезінде сақталуы тиіс қауіпсіздік шаралары және тез тұтанатын сұйықтықтарды, жанғыш сұйықтықтарды және жанғыш газдарды толтырудың алдында инертті газбен/су буымен үрленетін жабдықтардың тізімі туралы ақпарат осы Нормативтік-техникалық құжатқа 11-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Жұмыс аймағының ауасында жарылысқа қауіпті және уытты заттардың мөлшерін бақылау әдістері мен құралдарының сипаты, пирофорлы шөгінділермен және басқа да әлеуетті қауіпті қосылыстармен қауіпсіз жұмыс істеу әдістері, төгілу және авария кезінде өндіріс өнімдерін залалсыздандыру және бейтараптандыру тәсілдері сияқты өндірістерді пайдалану кезіндегі қосымша қауіпсіздік шаралары туралы ақпарат келтіріледі.
Өндірістің нақты жағдайларында пайдаланылатын жұмыс істейтіндердің жеке қорғану құралдары туралы ақпарат осы Нормативтік-техникалық құжатқа 12-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Сондай-ақ статикалық электр зарядтарының жинақталу мүмкіндігі және одан қорғану шаралары, жұмыс істейтіндердің ұжымдық қорғану құралдары, технологиялық жүйелер мен жабдықтардың жекелеген түрлерінен өндіріс өнімдерін жоюдың қауіпсіз әдістері, қолданылатын жабдықтар мен құбырлардың, олардың жауапты тораптарының негізгі қауіптері және технологиялық схемалардың герметикасыздану авариялық бұзылуының алдын алу жөніндегі шаралар, шикізатты, жартылай өнімдерді және дайын өнімдерді жинау және сақтау кезіндегі, олармен жұмыс істеу кезіндегі, сондай-ақ дайын өнімді қаптау және тасымалдау кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы ақпарат келтіріледі.
Жұмыс істейтіндерді кәсіби іріктеу және денсаулығының жай-күйін бақылау үшін өндірістік қауіптілік факторлары осы Нормативтік-техникалық құжатқа 13-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Өндірістегі ықтимал ақаулар, олардың пайда болу себептері және персоналдың оларды жою жөніндегі іс-әрекеттері осы Нормативтік-техникалық құжатқа 14-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Осы Нормативтік-техникалық құжаттың 14-қосымшасына сәйкес кестеге технологиялық процестегі жабдықты тоқтатпай жойылатын ақаулар, мысалы, қысым, температура, реагенттерді беру жылдамдығы және өнімнің шығуы, оның сапасы және бақылау аспаптарын ажырату бойынша технологиялық процестің нормалардан ауытқулары енгізіледі. Ақаулардың негізгі ықтимал себептері келтіріледі және оларды жою бойынша персоналдың іс-әрекеттері көрсетіледі.
Технологиялық процесті жүргізу, өндірістік операцияларды орындау, жабдықтар мен коммуникацияларды пайдалану кезінде болуы мүмкін және өртке, жарылысқа, жұмыс істейтіндердің жарақаттануына немесе улануына, қоршаған ортаның ластануына себеп болуы мүмкін авариялық жағдайлардың түрлері сипатталған, мысалы:

17. В разделе "Безопасная эксплуатация производства" приводятся сведения, достаточные для разработки и осуществления мер по обеспечению безопасности и санитарно-гигиенических условий труда работников, в том числе:
1) характеристика опасностей производства;
2) возможные инциденты и аварии, способы их предупреждения и устранения;
3) защита технологических процессов и оборудования от аварий и травмирования работающих;
4) меры безопасности при эксплуатации производственных объектов;
5) методы и средства защиты персонала.
Кроме того, в разделе "Безопасная эксплуатация производства" приводятся основные сведения по характеристике взрывопожароопасных и токсичных свойств сырья, полупродуктов, готовой продукции и отходов производства в виде таблицы согласно приложению 7 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Классификация технологических блоков по взрывоопасности приводится в виде таблицы согласно приложению 8 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Сведения о взрывопожарной опасности, санитарным характеристикам зданий, помещений, наружных установок приводятся в виде таблицы согласно приложению 9 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Защита технологических процессов и оборудования от аварий и предупреждение травмирования работающих и основные меры предотвращения взрывов, пожаров, выбросов при нарушении технологических процессов приводятся в виде таблицы согласно приложению 10 к настоящему Нормативно-техническому документу.
В таблицу согласно приложению 10 настоящего Нормативно-технического документа включаются:
1) технологические блоки, на которых процессы ведутся при критических значениях параметров (в области взрываемости);
2) технологические блоки, на которых возможно возникновение пожара, взрыва или выброса горючих веществ в атмосферу при отклонении одного или нескольких взаимосвязанных параметров от регламентированных рабочих значений (по составу материальных сред, давлению, температуре, скорости движения, времени пребывания в реакционной зоне с заданным режимом и разделению смеси);
3) технологические блоки, на которых при отклонении от регламентированных условий ведения процесса, возможен выброс токсичных веществ в атмосферу помещения (с превышением предельно допустимой концентрации);
4) применяемые средства противоаварийной защиты, в том числе: блокировки, средства сигнализации, устройства аварийной остановки оборудования, предохранительные, сбросные, отсекающие клапаны с указанием оборудования, которое они отсекают, переключают, а также устройства подавления взрыва, тушения пожара, ограничения зон развития аварии.
Меры безопасности, которые следует соблюдать при эксплуатации производственных объектов и информация о перечни оборудования, продуваемого инертным газом/водяным паром перед заполнением легковоспламеняющейся жидкостью, горючей жидкостью и горючим газом, приводятся в виде таблицы согласно приложению 11 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Приводятся описание методов и средств контроля за содержанием взрывоопасных и токсичных веществ в воздухе рабочей зоны, информация о дополнительных мерах безопасности при эксплуатации производств, таких как безопасные методы обращения с пирофорными отложениями и другими потенциально опасными соединениями, способы обеззараживания и нейтрализации продуктов производства при разливах и авариях.
Информация об индивидуальных средствах защиты работающих, используемые в конкретных условиях производства, приводится в виде таблицы согласно приложению 12 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Также приводится информация о возможности накапливания зарядов статического электричества и мерах защиты, средства коллективной защиты работающих, безопасные методы удаления продуктов производства из технологических систем и отдельных видов оборудования, основные опасности применяемого оборудования и трубопроводов, их ответственных узлов и меры по предупреждению аварийной разгерметизации технологических схем, меры безопасности при складировании и хранении сырья, полупродуктов и готовой продукции, обращении с ними, а также при упаковке и перевозке готовой продукции.
Факторы производственных опасностей для профессионального отбора и контроля состояния здоровья работающих приводятся в виде таблицы согласно приложению 13 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Возможные неполадки на производстве, причины их возможного возникновения и действия персонала по устранению приводятся в виде таблицы согласно приложению 14 к настоящему Нормативно-техническому документу.
В таблицу согласно приложению 14 настоящего Нормативно-технического документа включаются неполадки в технологическом процессе, устраняемые без остановки оборудования, к примеру, отклонения от норм технологического процесса по давлению, температуре, скорости подачи реагентов и выхода продукции, ее качеству и отключения приборов контроля. Приводятся основные возможные причины неполадок и указываются действия персонала по их устранению.
Приводится описание видов аварийных ситуаций, возможные при ведении технологического процесса, выполнении производственных операций, эксплуатации оборудования и коммуникаций, которые могут стать причиной пожара, взрыва, травмирования или отравления работающих, загрязнения окружающей среды, такие как:

1) электр энергиясын, отынды, газды, суды, ауаны, буды ажырату, шикізатты беруді тоқтату;
2) кәріз жүйесіндегі және айналма сумен жабдықтау жүйелеріндегі бұзылулар;
3) қондырғылардан өнімдер мен қалдықтарды қабылдауды шектеу немесе тоқтату;
4) жанғыш газдар мен тез тұтанатын сұйықтықтардың (суық және ыстық) жарылуы;
5) резерві жоқ негізгі жабдықтың істен шығуы;
6) бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың істен шығуы және авариялық тоқтауы.
Авариялық жай-күйлерді жою бойынша персоналдың іс-қимылдары келтіріледі.
18. "Өнім өндіру кезінде пайда болатын қалдықтар, сарқынды сулар, ауаға түсетін шығарындылар, оларды кәдеге жарату және қайта өңдеу әдістері" бөлімінде осы Нормативтік-техникалық құжатқа 15-қосымшаға сәйкес кесте түрінде өнім өндіру кезінде пайда болатын қалдықтар, сарқынды сулар және ауаға түсетін шығарындылар туралы ақпарат келтіріледі, оған өндірістің барлық кәдеге жаратылатын және кәдеге жаратылмайтын қалдықтары енгізіледі.
Кәдеге жаратылатын қалдықтар үшін олардың қай жерде және қандай мөлшерде пайдаланылатыны, кәдеге жаратылмайтын қалдықтар үшін – жою әдісі немесе тәсілі және жинайтын орны көрсетіледі. Төгінділер мен шығарындылардың нормалары қоршаған ортаны қорғау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен шекті рұқсат етілетін төгінділер мен шекті рұқсат етілетін шығарындылар нормаларының негізінде белгіленеді.
Кәрізге жіберілетін сарқынды сулар туралы ақпарат осы Нормативтік-техникалық құжатқа 16-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Ауаға түсетін технологиялық және желдету шығарындылары туралы ақпарат осы Нормативтік-техникалық құжатқа 17-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
19. "Технологиялық жабдықтың, реттегіш және сақтандырғыш клапандардың қысқаша сипаттамасы" бөлімінде ТР-ға технологиялық схеманың графикалық қосымшасынан жабдық бойынша ақпарат келтіріледі, қысқаша сипаттамасы осы Нормативтік-техникалық құжатқа 18-қосымшаға сәйкес кесте түрінде жасалады.
Жабдықтың атауы жабдықтың технологиялық паспортына сәйкес көрсетіледі. Техникалық сипаттамасы негізгі өлшемдерді, есептік қысымды, температураны, жылу алмасу бетін, реакторлар мен пештердегі құбырлардың санын және олардың өлшемдерін, пештердің жылу қуатын; ректификациялық тарелкалар мен саптамалардың типі мен санын; сорғылар мен компрессорлардың түрін, маркасын, өнімділігін, техникалық сипаттамасын білдіреді.
Реттегіш және бөлгіш клапандардың қысқаша сипаттамасы осы Нормативтік-техникалық құжатқа 19-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
Сақтандырғыш клапандардың қысқаша сипаттамасы осы Нормативтік-техникалық құжатқа 20-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.

1) отключение электроэнергии, топлива, газа, воды, воздуха, пара, прекращение подачи сырья;
2) нарушения в системе канализации и оборотных системах водоснабжения;
3) ограничение или прекращение приема продуктов и отходов с установок;
4) прорывы горючих газов и легковоспламеняющихся жидкостей (холодных и горячих);
5) отказы в работе основного оборудования, не имеющего резерва;
6) отказ контрольно-измерительных приборов и автоматики и аварийная остановка.
Приводятся действия персонала по устранению аварийного состояния.
18. В разделе "Отходы, образующиеся при производстве продукции, сточные воды, выбросы в атмосферу, методы их утилизации и переработки" приводится информация об отходах, образующихся при производстве продукции, сточных водах и выбросах в атмосферу в виде таблицы согласно приложению 15 к настоящему Нормативно-техническому документу, вносятся все утилизируемые и неутилизируемые отходы производства.
Для утилизируемых отходов указывается, где они используются и в каких количествах, для неутилизируемых – метод или способ уничтожения и место складирования. Нормы сбросов и выбросов устанавливаются на основании норм предельно-допустимых сбросов и предельно-допустимых выбросов, утвержденных уполномоченным органом по охране окружающей среды.
Информация о стоках в канализацию приводится в виде таблицы согласно приложению 16 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Информация о технологических и вентиляционных выбросах в атмосферу приводится в виде таблицы согласно приложению 17 к настоящему Нормативно-техническому документу.
19. В разделе "Краткая характеристика технологического оборудования, регулирующих и предохранительных клапанов" приводится информация по оборудованию из графического приложения технологической схемы к ТР, краткая характеристика составляется в виде таблицы согласно приложению 18 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Наименование оборудования указывается в соответствии с технологическим паспортом на оборудование. Техническая характеристика означает основные размеры, расчетные давления, температура, поверхность теплообмена, количество труб в реакторах и печах и их размер, тепловая мощность печей; тип и количество ректификационных тарелок и насадок; тип, марка, производительность, техническая характеристика насосов и компрессоров.
Краткая характеристика регулирующих и отсекающих клапанов приводится в виде таблицы согласно приложению 19 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Краткая характеристика предохранительных клапанов приводится в виде таблицы согласно приложению 20 к настоящему Нормативно-техническому документу.

20. "Қажетті нұсқаулықтардың тізбесі" бөлімінде процесті қауіпсіз жүргізуді, жабдықтарға қауіпсіз қызмет көрсету және жөндеуді қамтамасыз ету үшін қажетті жалпы зауыттық, өндірістік, лауазымдық нұсқаулықтардың және/немесе жұмыс кәсіптері бойынша нұсқаулықтардың, еңбек қауіпсіздігі және қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтардың тізбесі келтіріледі.
Қажетті нұсқаулықтардың тізбесі осы Нормативтік-техникалық құжатқа 21-қосымшаға сәйкес кесте түрінде келтіріледі.
5-тарау. Технологиялық регламентке өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
21. Қолданыстағы ТР-ға шикізат сапасының өзгеруіне, жүктемелерді, режимдерді өзгерту, жабдықтарды ауыстыру қажеттілігіне, сондай-ақ технологиялық схемадағы қағидатты өзгерістерге байланысты өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
ТР-ға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар:
1) өзгерістер / толықтырулар енгізу үшін негіздемеден;
2) өзгерістер немесе толықтырулар енгізілетін беттерден, бөлімдерден, кіші бөлімдерден, абзацтардан;
3) ескі редакция мәтінінің мазмұнынан;
4) енгізілген өзгерістер/толықтырулар ескеріле отырып, жаңа редакциядағы мәтіннің мазмұнынан тұрады.
Өзгерістер және (немесе) толықтырулар осы Нормативтік-техникалық құжатқа 22-қосымшаға сәйкес кесте түрінде өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу парағына енгізіледі және қол қойылып, технологиялық қондырғыларды пайдаланатын жедел персоналдың назарына жеткізіледі.
TP:
1) бес жыл әрекет ету мерзімі өткен;
2) ТР қайта қарауды талап ететін нормативтік құқықтық актілер қабылданған;
3) ТР-ны қолдануды қиындататын елеулі өзгерістер мен толықтырулар немесе технологияда, аппаратуралық ресімдеуде немесе өнімнің жаңа түрлерін игеруде қағидатты өзгерістер және оларды ТР-ға енгізу үшін құжаттың тармақтары мен бөлімдерінің жартысынан астамын өзгерту қажет болған;
4) ТР-да қауіпсіз пайдаланудың шарттары жеткіліксіз анықталуы салдарынан өнімді өндіру процесінде авария кезінде қайта қаралады және жаңа редакцияда бекітіледі.
6-тарау. Технологиялық регламенттердің сақталуын бақылау
22. Техникалық бөлім технологиялық қондырғыларды пайдаланатын жедел персоналды осы Нормативтік-техникалық құжатқа 23-қосымшаға сәйкес кесте түрінде ТР-мен танысу парағына қолдарын қойдырып, таныстырады.
Технологиялық режимнің ауытқуларын анықтау және оларды уақтылы жою мақсатында техникалық бөлім ТР-ның сақталуына жүйелі бақылау жүргізеді.
ТР негізінде әрбір өндірісте (технологиялық қондырғыда):
1) сигнал беру мен бұғаттаулар тізбесі;
2) технологиялық процесті зертханалық бақылаудың цехаралық нормалары;

20. В разделе "Перечень необходимых инструкций" приводится перечень необходимых общезаводских, производственных, должностных инструкций и/или инструкций по рабочей профессии, инструкций по безопасности и охране труда, пожарной безопасности, необходимых для обеспечения безопасности ведения процесса, обслуживания и ремонта оборудования.
Перечень необходимых инструкций приводится в виде таблицы согласно приложению 21 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Глава 5. Порядок внесения изменений и дополнений в технологический регламент
21. В действующий TP могут вноситься изменения и дополнения, связанные с изменением качества сырья, необходимостью изменения нагрузок, режимов, замены оборудования, а также принципиальные изменения в технологической схеме.
Изменения и дополнения к ТР содержат:
1) обоснование для внесения изменения/дополнения;
2) указание страниц, разделов, подразделов, абзацев, в которые вносятся изменения или дополнения;
3) изложение текста старой редакции;
4) изложение текста новой редакции с учетом внесенных изменений/дополнений.
Изменения и (или) дополнения вносятся в лист регистрации изменений и дополнений в виде таблицы согласно приложению 22 к настоящему Нормативно-техническому документу, доводятся до сведения оперативного персонала, эксплуатирующего технологические установки под роспись.
TP пересматривается и утверждается в новой редакции при:
1) завершении пятилетнего периода действия;
2) принятии нормативных правовых актов, требующих пересмотра ТР;
3) наличии значительных изменений и дополнений в ТР, затрудняющих его применение, или принципиальных изменений в технологии, аппаратурном оформлении или освоении новых видов продукции, внесение которых в ТР потребует изменения более половины пунктов и разделов документа;
4) аварии в процессе производства продукции, произошедшей в следствие недостаточного определения безопасных условий эксплуатации в TP.
Глава 6. Контроль за соблюдением технологических регламентов
22. Технический отдел ознакамливает с ТР оперативный персонал, эксплуатирующий технологические установки, под роспись в листе ознакомления в виде таблицы согласно приложению 23 к настоящему Нормативно-техническому документу.
Системный контроль за соблюдением TP проводится техническим отделом с целью выявления отклонений технологического режима и своевременного их устранения.
На основании ТР на каждом производстве (технологической установке) разрабатываются:
1) перечень сигнализаций и блокировок;
2) межцеховые нормы лабораторного контроля технологического процесса;

3) белгіленген нысандағы режим парағы, онда бекітілетін параметрлердің көлемі ТР технологиялық режимінің нормаларында көзделген көлемнен аспауы тиіс қажет;
4) материалдық баланстың процедурасы;
5) отынның (жағудың) және шығынның нормалары әзірленеді.
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
1-қосымша
Өндірісті (технологиялық қондырғыларды) пайдалануға арналған технологиялық регламенттің титулдық парағының ұсынылатын нысаны ______________________________________________________________
мұнай өнімдерін өндірушінің атауы
БЕКІТЕМІН
Бірінші басшы ___________
ТАӘ
20__ жылғы "___"_________
М.О. (бар болса)
_________________________________________________________________
(өндірістің атауы) ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ РЕГЛАМЕНТІ ХХ-ХХХ-20ХХ (бірінші рет енгізіліп отыр/қайта қаралды)
Әрекет ету кезеңі
20___ жылғы " "
20___ жылғы " "
Иесі:
ӘЗІРЛЕГЕН
Мұнай өнімдерін өндірушінің атауы
Бас инженер/технолог немесе басшының
өндіріс жөніндегі орынбасары
Заңды мекенжайы:
Тел.
______________________ ТАӘ
20__ жылғы "___"________________
КЕЛІСІЛДІ
Жобалық құжаттаманы әзірлеуші
20__ жылғы "___"________________
М.О.
(бар болса)
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
2-қосымша
№__ кесте. Бастапқы шикізаттың, материалдардың, реагенттердің, катализаторлардың, жартылай өнімдердің, өндірілетін өнімнің сипаттамасы
р/с
Шикізаттың, материалдардың, реагенттердің, катализаторлардың, жартылай өнімдердің, өндірілетін өнімнің атауы
НТҚ және (немесе) СҚ нөмірі
Бақылау үшін қажетті сапа көрсеткіштері
НТҚ және (немесе) СҚ бойынша норма
Өндірілетін өнімнің қолданылу саласы
Ескертпе: қолданыстағы өндіріс паспортында көрсетілген тауарлық өнімнің сапасын растау үшін қажетті және жеткілікті сапа көрсеткіштерінің саны.
НТҚ – нормативтік техникалық құжат;
СҚ – стандарттау жөніндегі құжат.
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
3-қосымша
№__ кесте. Жабдықтың экспликациясы
р/с
Жабдықтың атауы
Схема бойынша индексі
Саны
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
4-қосымша
№__ кесте. Технологиялық режим нормалары
р/c
Процесс сатыларының атауы, аппараттар, режим көрсеткіштері
Аспаптың схемадағы позиция нөмірі
Өлшем бірлігі
Технологиялық параметрлердің рұқсат етілетін шектері
Өлшеу құралдарының қажетті дәлдік класы
Ескертпе
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
5-қосымша
№__ кесте. Технологиялық процесті және өнім сапасын талдамалық бақылау
р/с
Процесс сатыларының атауы, талданатын өнім
Сынама алынатын жер
Бақыланатын көрсеткіштер
НТҚ және (немесе) СҚ бойынша нормалар
Бақылау әдісі (талдау әдістемесі, НТҚ және (немесе) СҚ)
Бақылау жиілігі
Кім бақылайды
Ескертпе: талдау нәтижелерін "талдау нәтижелерін тіркеу журналына" тіркеу қажет, журналдарды 3 жыл бойы сақтау қажет.
НТҚ – нормативтік техникалық құжат;
СҚ – стандарттау жөніндегі құжат.
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
6-қосымша
№__ кесте. Сигнал беру мен бұғаттаулардың тізбесі
р/с
Жабдықтың атауы
Бақыланатын параметрдің атауы
схема бойынша аспап позициясының №
Белгіленген шектің шамасы
Белгіленген мәндер
Өшіру, қосу, резервті ауыстыру және т.б. әсер ету тізімі
Сигнал беру
бұғаттау
ең төменгі
ең жоғарғы
ең төменгі
ең жоғарғы
ең төменгі
ең жоғарғы
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
7-қосымша
№__ кесте. Өндірісті қауіпсіз пайдалану
р/с
Шикізаттың, жартылай өнімдердің, дайын өнімнің, өндіріс қалдықтарының атауы

3) режимный лист установленной формы, где объем фиксируемых параметров не должен превышать объема, предусмотренного нормами технологического режима ТР;
4) процедура материального баланса;
5) нормы топлива (сжегов) и потерь.
Приложение 1
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Рекомендуемая форма титульного листа технологического регламента на эксплуатацию производства (технологических установок)
____________________________________________________________
наименование производителя нефтепродуктов
УТВЕРЖДАЮ
Первый руководитель
______________ ФИО
"___"_________20__ г.
М.П.
(при наличии)
ТЕХНОЛОГИЧЕСКИЙ РЕГЛАМЕНТ
_________________________________________________________________
(наименование производства) ХХ-ХХХ-20ХХ (введен впервые/пересмотрен)
Период действия
с " " 20___ г.
до " " 20___ г.
Владелец:
РАЗРАБОТАН
Наименование производителя нефтепродуктов
Главный инженер/технолог или
заместитель руководителя по производству
Юридический адрес
Тел.
______________________ ФИО
"___"________________ 20__ г.
СОГЛАСОВАН
Разработчик проектной документации
"___"________________20__ г.
М.П.
(при наличии)
Приложение 2
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Характеристика исходного сырья, материалов, реагентов, катализаторов, полупродуктов, вырабатываемой продукции
№ п/п
Наименование сырья, материалов, реагентов, катализаторов, полупродуктов, вырабатываемой продукции
Номер НТД и(или) ДС
Показатели качества, необходимые для контроля
Норма по НТД и(или) ДС
Область применения вырабатываемой продукции
Примечание: количество показателей качества, необходимых и достаточных для подтверждения качества товарной продукции, указанной в действующем паспорте производства.
НТД – нормативный технический документ;
ДС – документ по стандартизации.
Приложение 3
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Экспликация оборудования
№ п/п
Наименование оборудования
Индекс по схеме
Количество
Приложение 4
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Нормы технологического режима
№ п/п
Наименование стадий процесса, аппараты, показатели режима
Номер позиции прибора на схеме
Единица измерения
Допускаемые пределы технологических параметров
Требуемый класс точности измерительных приборов
Примечание
Приложение 5
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Аналитический контроль технологического процесса и качества продукции
№ п/п
Наименование стадий процесса, анализируемый продукт
Место отбора проб
Контролируемые показатели
Нормы по НТД и(или) ДС
Метод контроля (методика анализа, НТД и(или) ДС)
Частота контроля
Кто контролирует
Примечание: фиксировать результаты анализов в "журнал регистрации результатов анализов", журналы хранить в течение 3 лет.
НТД – нормативный технический документ;
ДС – документ по стандартизации.
Приложение 6
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Перечень сигнализаций и блокировок
№ п/п
Наименование оборудования
Наименование контролируемого параметра
№ позиции прибора по схеме
Величина устанавливаемого предела
Значение уставок
Перечень отключений, включений, переключений резерва и др. воздействия
сигнализации
блокировки
мин.
макс.
мин.
макс.
мин.
макс.
Приложение 7
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Безопасная эксплуатация производства
№ п/п
Наименование сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов производства

МемСТ 12.1.007 сәйкес қауіптілік класы
Температурасы
Тұтанудың концентрациялық шегі
Уыттылығының сипаттамасы (адам организміне әсері)
Өндірістік үй-жайлардың жұмыс аймағының ауасындағы РШШ, мг/м3
лап ету
тұтану
өздігінен тұтану
төменгі шегі
жоғарғы шегі
Ескертпе: заттар мен материалдарды өндіру, өңдеу, тасымалдау және сақтау жағдайларында олардың өрт-жарылыс қауіптілігін сипаттау үшін қажетті және жеткілікті көрсеткіштердің санын технологиялық регламентті әзірлеуші айқындайды.
РШШ – рұқсат етілетін шекті шоғырлану.
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
8-қосымша
№__ кесте. Технологиялық блоктардың жарылыс қауіптілігі бойынша жіктелуі
р/с
Блоктың атауы
Технологиялық схема бойынша технологиялық блокты құрайтын позициялардың, аппаратуралардың, жабдықтардың нөмірлері
Технологиялық блоктың салыстырмалы энергетикалық әлеуеті
Жарылыс қауіптілік санаттары
Ықтимал қирау және персоналдың жарақаттану қаупінің деңгейі бойынша аймақ класы
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
9-қосымша
№__ кесте. Ғимараттардың, үй-жайлардың, сыртқы қондырғылардың жарылыс-өрт қауіптілігі, санитариялық сипаттамасы
р/с
Үй-жайлардың, ғимараттардың, сыртқы қондырғылардың атауы
Жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша үй-жайлар мен сыртқы қондырғылардың санаты
Ғимараттардың, құрылысжайлардың отқа төзімділік дәрежесі
Үй-жайлар мен сыртқы қондырғылардың жіктелуі
Санитариялық сипаттамасы бойынша өндірістік процестердің тобы
ЭОҚ бойынша үй-жайлар класы
ЭОҚ бойынша жарылысқа қауіпті қоспалардың санаты мен тобы
Ескертпе: ЭОҚ – Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларын орнату қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген).
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
10-қосымша
№__ кесте. Технологиялық процестер мен жабдықтарды авариялардан қорғау
р/с
Жабдықтың, технологиялық блоктың атауы
Жабдықтың қорғалатын учаскесінің (орнының) бақыланатын параметрі немесе атауы
Жабдықтың қорғалатын учаскесінің (орнының) бақыланатын параметрінің рұқсат етілетін шегі немесе қауіптілігі
Көзделген қорғау
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
11-қосымша
№__ кесте. Тез тұтанатын сұйықтықтарды, жанғыш сұйықтықтарды және жанғыш газдарды толтырудың алдында инертті газбен/су буымен үрленетін жабдықтардың тізімі
р/с
Технологиялық блоктың (аппараттың, құбырдың) атауы және нөмірі
Аппарат алдындағы желідегі инертті газдың (будың) қысымы, кгк/см2
Үрлеудің (булаудың) ең аз қажетті уақыты
Бөлінетін газдардағы оттегінің ең жоғары рұқсат етілген шоғырлануы, % көл.
Ескертпе:
ЖГ – жанғыш газ;
ЖС – жанғыш сұйықтық;
ТТС –тез тұтанатын сұйықтық.
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
12-қосымша
№__ кесте. Жұмыс істейтіндердің жеке қорғану құралдары
р/с
Технологиялық процестің сатыларының атауы
Жұмыс істейтіндердің кәсіптері
Жұмыс істейтіндердің жеке қорғану құралдары
НТҚ және (немесе) СҚ атауы
Пайдалану мерзімі
Қорғану құралдарын тексеру мерзімділігі
Ескертпе:
НТҚ – нормативтік техникалық құжат;
ДС – стандарттау жөніндегі құжат.
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
13-қосымша
№__ кесте. Жұмыс істейтіндерді кәсіби іріктеу және денсаулығының жай-күйін бақылау үшін өндірістік қауіптердің факторлары
р/с
Кәсіптің атауы
Өндірістік қауіптер мен зияндар
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
14-қосымша
№__ кесте. Технологиялық процесте және негізгі технологиялық жабдықтардағы ықтимал ақаулар, олардың себептері және оларды жою тәсілдері
р/с
Ықтимал ақаулар
Ақаулардың туындау себептері
Ақауларды жою әдістері
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
15-қосымша
№__ кесте. Өнім өндіру кезінде пайда болатын қалдықтар.
р/с
Қалдықтың атауы
Жинау орны, тасымалдау
Түзілу жиілігі
Қалдықтарды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату шарттары (әдісі) және орны
Мөлшері т/жылына
Ескертпе
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
16-қосымша
№__ кесте. Сарқынды сулар
р/с
Сарқынды судың атауы
Сарқынды сулардың көлемі, м3/сағ
Жою, залалсыздандыру, кәдеге жарату шарты (әдісі)
Төгу жиілігі
Төгу орны
Сарқынды сулардағы ластану мөлшерінің белгіленген нормасы
Ескертпе
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
17-қосымша
№__ кесте. Ауаға түсетін шығарындылар
р/с
Шығарындының атауы
Түрлері бойынша шығарындылардың саны, т/жыл
Жою, залалсыздандыру, кәдеге жарату шарты (әдісі)
Шығарындылардың жиілігі
Шығарындылардағы ластағыш заттар мөлшерінің белгіленген нормасы
Ескертпе
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
18-қосымша
Технологиялық жабдықтардың, реттегіш және сақтандырғыш клапандардың қысқаша сипаттамасы.
№__ кесте. Технологиялық жабдықтың қысқаша сипаттамасы
р/с
Жабдықтың атауы (аппараттың типі, атауы, мақсаты және т.б.)
Схема бойынша позицияның нөмірі, индексі
Бақылаушы органның тіркеу нөмірі
Материалы
Техникалық сипаттамасы
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
19-қосымша
№__ кесте. Реттегіш клапандардың қысқаша сипаттамасы
Схема бойынша позиция №
Клапанды орнататын жер
Клапанның мақсаты
Клапанның типі
Клапанды таңдау негіздемесі
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
20-қосымша
№__ кесте. Сақтандырғыш клапандардың қысқаша сипаттамасы
р/с
Клапанды орнататын жер (қорғалатын аппараттың индексі)
Қорғалатын аппараттың есептік қысымы, кгк/см2
Аппараттағы оперативті (технологиялық) қысым, кгк/см2
Клапанның белгіленген қысымы
Бақылау және жұмыс клапандары-ның төгу бағыты
бақылау қысымы, кгк/см2
жұмыс қысымы, кгк/см2
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
21-қосымша
№__ кесте. Қажетті нұсқаулықтар тізбесі
р/с
Нұсқаулықтың нөмірі
Нұсқаулықтың атауы
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
22-қосымша
№__ кесте. Өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу парағы
р/с
Өзгерістің/ толықтырудың нөмірі
Өзгеріс енгізілген бөлімнің, кіші бөлімнің, тармақтың, беттің №
Негіздемесі (күні, құжаттың № )
Өзгеріс енгізілген күн
Өзгерісті енгізген тұлғаның қолы
Мұнай өнімдерін өндірушілер
өндірістерінің (технологиялық
қондырғыларының)
технологиялық регламентін
әзірлеу, келісу және бекіту
жөніндегі нормативтік-техникалық құжатқа
23-қосымша
№__ кесте. Танысу парағы
р/с
Т.А.Ә.
Лауазымы
Танысқан тұлғаның қолы
Күні

Класс опасности в соответствии с ГОСТ 12.1.007
Температура
Концентрационный предел воспламенения
Характеристика токсичности (воздействие на организм человека)
ПДК в воздухе рабочей зоны производственных помещений, мг/м3
вспышки
воспламенения
самовоспламенения
нижний предел
верхний предел
Примечание: количество показателей, необходимых и достаточных для характеристики пожаровзрывоопасности веществ и материалов в условиях их производства, переработки, транспортировки и хранения, определяет разработчик технологического регламента.
ПДК - предельно допустимые концентрации.
Приложение 8
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Классификация технологических блоков по взрывоопасности
№ п/п
Наименование блока
Номер позиций, аппаратуры, оборудования по технологической схеме, составляющие технологический блок
Относительный энергетический потенциал технологического блока
Категории взрывоопасности
Класс зоны по уровню опасности возможных разрушений, травмирования персонала
Приложение 9
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Взрывопожарная опасность, санитарная характеристика зданий, помещений, наружных установок
№ п/п
Наименование помещений, зданий, наружных установок
Категория помещений и наружных установок по взрывопожарной и пожарной опасности
Степень огнестойкости зданий, сооружений
Классификация помещений и наружных установок
Группа производственных процессов по санитарной характеристике
класс помещений по ПУЭ
категория и группа взрывоопасных смесей по ПУЭ
Примечание: ПУЭ - Правила устройства электроустановок, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10851).
Приложение 10
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Защита технологических процессов и оборудования от аварий
№ п/п
Наименование оборудования, технологического блока
Контролируемый параметр или наименование защищаемого участка (места) оборудования
Допустимый предел контролируемого параметра или опасность защищаемого участка (места) оборудования
Предусмотренная защита
Приложение 11
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Перечень оборудования, продуваемого инертным газом/водяным паром перед заполнением ЛВЖ, ГЖ и ГГ
№ п/п
Наименование и номер технологического блока (аппарата, трубопровода)
Давление инертного газа (пара) на линии перед аппаратом, кгс/см2
Минимально необходимое время продувки (пропарки)
Максимально допустимая концентрация кислорода в отходящих газах, % об.
Примечание:
ГГ - горючий газ;
ГЖ - горючая жидкость;
ЛВЖ - легковоспламеняющаяся жидкость.
Приложение 12
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Индивидуальные средства защиты работающих
№ п/п
Наименование стадий технологического процесса
Профессии работающих
Средства индивидуальной защиты работающих
Наименование НТД и(или) ДС
Срок службы
Периодичность поверки средств защиты
Примечание:
НТД – нормативный технический документ;
ДС – документ по стандартизации.
Приложение 13
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Факторы производственных опасностей для профессионального отбора и контроля состояния здоровья работающих
№ п/п
Наименование профессии
Производственные опасности и вредности
Приложение 14
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Возможные неполадки технологического процесса и основного технологического оборудования, причины и способы их устранения
№ п/п
Возможные неполадки
Причины возникновения неполадок
Способы устранения неполадок
Приложение 15
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Отходы, образующиеся при производстве продукции
№ п/п
Наименование отхода
Место складирования, транспортировка
Периодичность образования
Условия (метод) и место захоронения, обезвреживания, утилизации
Количество т/год
Примечание
Приложение 16
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Сточные воды
№ п/п
Наименование стока
Количество сточных вод,
м3/час
Условие (метод) ликвидации, обезвреживания, утилизации
Периодичность сбросов
Место сброса
Установленная норма содержания загрязнений в стоках
Примечание
Приложение 17
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Выбросы в атмосферу
№ п/п
Наименование выброса
Количество выбросов по видам, т/год
Условие, (метод) ликвидации, обезвреживания, утилизации
Периодичность выбросов
Установленная норма содержания загрязнений в выбросах
Примечание
Приложение 18
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Краткая характеристика технологического оборудования, регулирующих и предохранительных клапанов
Таблица №__. Краткая характеристика технологического оборудования
№ п/п
Наименование оборудования (тип, наименование аппарата, назначение и т.д.)
Номер позиции по схеме, индекс
Регистрационный номер от контролирующего органа
Материал
Техническая характеристика
Приложение 19
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Краткая характеристика регулирующих клапанов
№ позиции по схеме
Место установки клапана
Назначение клапана
Тип клапана
Обоснование выбора клапана
Приложение 20
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Краткая характеристика предохранительных клапанов
№ п/п
Место установки клапана (индекс защищаемого аппарата)
Расчетное давление защищаемого аппарата, кгс/см2
Оперативное (технологическое) давление в аппарате, кгс/см2
Установочное давление клапана
Направление сброса контрольного и рабочего клапанов
контрольного, кгс/см2
рабочего, кгс/см2
Приложение 21
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Перечень необходимых инструкций
№ п/п
Номер инструкции
Наименование инструкции
Приложение 22
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Лист регистрации изменений и дополнений
№ п/п
Номер изменения/ дополнения
№ раздела, подраздела, пункта, страницы к которому относится изменение
Основание (дата, № документа)
Дата внесения изменения
Подпись лица, внесшего изменение
Приложение 23
к нормативно-техническому
документу по разработке,
согласованию и утверждению
технологического регламента
производств (технологических
установок) производителей
нефтепродуктов
Таблица №__. Лист ознакомления
№ п/п
Ф.И.О
Занимая должность
Подпись ознакомившегося
Дата