Қызылорда қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда қалалық мәслихатының 2025 жылғы 26 ақпандағы № 243-34/5 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына сәйкес, Қызылорда қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қызылорда қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бектілісін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда қалалық мәслихатының төрағасы И. Құттықожаев
Қызылорда қалалық маслихатының
2025 жылғы 26 ақпандағы
№244-34/6 шешіміне қосымша
Қызылорда қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 4-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылады;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде "Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 болып тіркелген) сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау нәтижелері пайдаланылады;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Кызылорда на 2025-2029 годы
Решение Кызылординского городского маслихата от 26 февраля 2025 года № 243-34/5
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" и приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" Кызылординский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по городу Кызылорда на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Кызылординского
городского маслихата
И. Куттыкожаев
Приложение к решению
Кызылординского городского маслихата
от 26 февраля 2025 года № №244-34/6
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Кызылорда на 2025-2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, используются официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, используются результаты геоботанического обследования пастбищ, проводимого в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30043);

3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды Қызылорда қаласы әкімдігі кент және ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп облыстың жергілікті атқарушы органы әзірлеген жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде жүзеге асырады;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды Қызылорда қаласы әкімдігі кент және ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыруды Қызылорда қаласы әкімдігі кент және ауылдық округ әкімдерімен бірлесіп жүзеге асырады;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляет акимат города Кызылорда совместно с акимами поселка и сельских округов на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом области;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляет акимат города Кызылорда совместно с акимами поселка и сельских округов;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществляет акимат города Кызылорда совместно с акимами поселка и сельских округов;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми местными исполнительными органами (акиматами) районов (городов областного значения) в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540).

Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы №18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады;
9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетілді.
Жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Қызылорда қаласы бойынша жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, гектар
Кент және
ауылдық
округтердің
атауы
Әкім
шілік-
аумақтық
объектілер жіктеу
ішінің
коды
Жерлер санаттары
ауыл
шаруа
шылығы
мақса
тындағы
елді
мекен
дер
дің
өнеркәсіп,
көлік
және өзге
де ауыл
шаруа
шылығы
мақсаты
ндағы
емес
ерекше
қорға
латын
табиғи
аумақ
тардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қызылорда қаласы

Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель города Кызылорда, гектаров
Наиме
нование
сельских
округов
Код клас
сификатора
админи
стративно-территор
иальных объектов
Категории земель
сельско
хозяй
ствен
ного
назна
чения
насе
ленных
пунктов
промыш
ленности,
транс
порта,
связи и
иного не
сельско
хозяйствен
ного наз
начения
особо
охран
яемых
природ
ных
терри
торий
лес
ного
фон
да
вод
ного
фон
да
зап
аса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Г. Кызылорда

8 809
119856
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 119 856.0 гектар жайылым қажет.
119 856.0 гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 15 169 мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, гектар
1
2
3
4
1

8 809
119856
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 119 856 гектаров.
15 169 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 119 856 гектаров.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса,
тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям,
тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
1
2
3
4
1

66 866,72
Жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Таб
иғи
азы
қтық
алқап
тар
дың
жікте
месі
бойы
нша
және
түсінік
сөз
бой
ынша
шиф
рлар,
күні
Контурлар
мен сипат
тамалар
нөмірі
(жақша
ішінде)
Табиғи
азықтық
алқаптар
типтерінің
(айырма
ларының,
түрлендіру
лерінің) жер
бедеріне
топыраққа
байланысты
рылған
атауы.
Басқа
жерлер
мен
алқап
тардың
атауы
А
л
қ
а
п т
ү
р
і
Кон
тур
дағы пайы
здық қаты
нас
А
л
а
ң
ы,
м
ы
ң г
е
к
а
р
Зама
науи
пайда
лан
ылуы
Жалпы
түсі
мді
лік,
гек
тар
ына
це
нт
не
рд
ен
(зе
рт
теп-
қарау
жылы)
Орташа жыл ішінде
желінетін өсімдіктердің
түсімділігі: құрғақ
массаның гектарына
центнерден, азық
бірлігінің гектарына
центнерден, қорытылатын
протеиннің гектарына
килограмм
маусымдар бойынша жайылымдық азық
Ш
а
б
ы
нд
ы
қ
ш
а
б
ы
л
а
т
ы
н
ж
а
й
ы
л
ы
м
К
ө
к
т
е
м
Ж
а
з
К
ү
з
қ
ы
с
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
Жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
328
2
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
6
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Р/с №
Әкімшілік-аумақтық
объектілердің
жіктеуіші
бойынша кенттің,
ауылдың,
ауылдық
округтің коды
Кент
тің,
ауыл
дың,
ауыл
дық
окру
гтің атауы
Иесінің типі
Иесінің
бизнес
сәйкес
тендіру
нөмірі/
жеке сәйкес
тендіру нөмірі
Жеке
тұлға
лардың
аты, әкесінің
аты (бар
болса),
тегі
немесе
заңд
ы тұлға
лардың атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жыл
қыл
ар
Түйе
лер
Түй
ел
ер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны:
2-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер
Әкімшілік-
аумақтық
объектілердің
жіктеуіші
бойынша
кенттің,
ауылдың, ауылдық
округтің
коды
Кенттің,
ауылдың, ауылдық
округтің
атауы
Үйірлердің, отарлардың, табындардың саны
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
бұқ
ал
ар
Бұқалар
Си
ырлар
Қашарлар
Бұқашы
қтар
қойлар және
еш
кілер
төл
(тоқт
ылар,
шыбы
штар)
төл
(еркек
тоқ
тылар,
теке
шік
тер)
ай
ғы
рл
ар,
би
ел
ер
Т
ө
л
т
ү
й
ел
е
р
т
ө
л
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1

66 866,72
Приложение 2 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата,
шифры
по леген
де и по Класси
фикации приро
дных корм
овых угодий
Номера контуров и описаний ( скобках)
Название
типов
(разностей, моди
фикаций) природных кормовых
угодий с приурочен
ностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
В
и
д
у
г
о
д
ь
я
П
р
о
ц
е
н
т
у
ч
а
с
т
и
я
в к
о
н
т
у
р
е
Пло
щадь, ты
сяч гект
аров
Сов
ремен
ное исполь
зова
ние
Вал
овая
уро
жай
ность, центне
ров
на
гек
тар
(год
обсле
дов
ан
ия)
Урожайность поедаемых
растений на средний год:
центнеров на гектар сухой
массы, центнеров на гектар
кормовых единиц, килограмм
на гектар переваримого
протеина
пастбищных кормов по сезонам
с
е
н
о
к
о
с
к
о
с
и
м
ы
е
п
а
с
т
б
и
щ
а
в
е
с
н
а
л
е
т
о
о
с
е
н
ь
з
и
м
а
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель),
центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
Приложение 3 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
№ п/п
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры
требующих строительства (реконструкции),
единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
2
3
4
5
6
1.
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
328
2.
Сооружения, мосты, дороги
3.
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4.
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5.
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
6.
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7.
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Приложение 4 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
п/п
Код поселка,
села, сельского
округа по класси
фикатору админи
стративно-территориальных объектов
Наиме
нование
поселка,
села, сельского округа
Тип вла
дель
ца
Бизнес-
идентифика
ционный номер/индивидуальный идентификацио
нный номер
владельца
Фамилия,
имя, отчес
тво (при
наличии) физических
лиц или наимен
ование юридич
еских лиц
Численность поголовья, голов
Кру
пного
рогатого
скота
Мел
кого
рога
того скота
Лошадей
Верблюдов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
Таблица 2. Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных
№ п/п
Код поселка,
села, сельского
округа по
класси
фикатору админи
стративно-территор
иальных объектов
Наиме
нование поселка,
села, сель
ского округа
Количество гуртов, отар, табунов
Крупного рогатого скота
Мелкого рогатого скота
Лошадей
Верб
людов
быков
коров
телок
бычков
овец
и коз
моло
дняка
(ярок,
козо
чек)
моло
дняка,
(баран
чиков,
коз
ликов)
жеребцов, кобыл
молодняка
верблюдов
моло
дняка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме "Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысан ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. 1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер:
1-кестенің 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда иесінің типі көрсетіледі;
5-бағанда иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
6-бағанда жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
7-бағанда ірі қара мал саны көрсетіледі;
8-бағанда ұсақ мал саны көрсетіледі;
9-бағанда жылқылар саны көрсетіледі;
10-бағанда түйелер саны көрсетіледі.
7. 2-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4, 5, 6 және 7-бағандарда ірі қара мал табындарының жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
8, 9, және 10-бағандарда ұсақ мал отарларының жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
11, 12-бағандарда жылқы үйірлерінің жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі;
13, 14-бағандарда түйелердің жыныстық жас топтары бойынша саны көрсетіледі.
8. 3-кесте. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер:
1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды көрсетіледі;
3-бағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы көрсетіледі;
4-бағанда жеке ауладағы ірі қара мал саны көрсетіледі;
5-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің ірі қара малдарының саны көрсетіледі;
6-бағанда жеке ауладағы ұсақ мал саны көрсетіледі;
7-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің ұсақ малдардың саны көрсетіледі;
8-бағанда жеке ауладағы жылқылар саны көрсетіледі;
9-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің жылқы саны көрсетіледі;
10-бағанда жеке ауладағы түйелердің саны көрсетіледі;
11-бағанда ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің түйелерінің саны көрсетіледі.
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Тасбөгет кентінің жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
Тасбөгет кентінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекен жерлері
Белкөл кентінің жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
Белкөл кентінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекен жерлері
Ақсуат ауылдық округінің жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
Ақсуат ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекен жерлері
Ақжарма ауылдық округінің жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
Ақжарма ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Қосшыңырау ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Шартты белгілер
Қосшыңырау ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Көктемгі және жазғы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Күзгі және қысқы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер
Қосшыңырау ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Көктемгі және жазғы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Күзгі және қысқы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Көлдер
Каналдар
Бұлақтар
Мал тоғыту ваннасы
Мал қорымы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер
Қосшыңырау ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Көктемгі және жазғы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Күзгі және қысқы уақытта пайдаланылатын жайылымдар
Көлдер
Каналдар
Бұлақтар
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшінжайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер
Қосшыңырау ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Жайылымдарды қайта бөлуге арналған жер телімдері
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Қосшыңырау ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Мал басын орналастыру шекаралары
Қызылжарма ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты беллер
Қызылжарма ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекен жерлері
Қарауылтөбе ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
Қарауылтөбе ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекен жерлері
Қызылөзек ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
Қызылөзек ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекендердің жерлері
Талсуат ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
____________
Талсуат ауылдық округінің шекарасы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
Елді мекен жерлері

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных" (далее – Форма).
2. Форма заполняется ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев:
в графе 1 таблицы 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается тип владельца;
в графе 5 указывается бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер владельца;
в графе 6 указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц;
в графе 7 указывается численность крупного рогатого скота;
в графе 8 указывается численность мелкого рогатого скота;
в графе 9 указывается численность лошадей;
в графе 10 указывается численность верблюдов.
7. Таблица 2. Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графах 4, 5, 6, 7 указывается количество гуртов крупного рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 8, 9, 10 указывается количество отар мелкого рогатого скота по половозрастным группам;
в графах 11, 12 указывается количество табунов лошадей по половозрастным группам;
в графах 13, 14 указывается количество табунов верблюдов по половозрастным группам.
8. Таблица 3. Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 3 указывается наименование поселка, села, сельского округа;
в графе 4 указывается численность голов крупного рогатого скота личного подворья;
в графе 5 указывается численность голов крупного рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 6 указывается численность голов мелкого рогатого скота личного подворья;
в графе 7 указывается численность голов мелкого рогатого скота сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 8 указывается численность голов лошадей личного подворья;
в графе 9 указывается численность голов лошадей сельскохозяйственных товаропроизводителей;
в графе 10 указывается численность голов верблюдов личного подворья;
в графе 11 указывается численность голов верблюдов сельскохозяйственных товаропроизводителей.
Приложение 5 к плану
по управлению пастбищами
и их использованию
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Схема (карта) расположения пастбищ поселка Тасбогет
Условные знаки
Граница поселка Тасбогет кентінің шекарасы
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Схема (карта) расположения пастбищ поселка Белкуль
Условные знаки
Граница поселка Тасбогет
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Схема (карта) расположения пастбищ сельского округа Аксуат
Условные знаки
Граница аульного округа Аксуат
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Схема (карта) расположения пастбищ сельского округа Акжарма
Условные знаки
Граница аульного округа Аксуат
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Схема (карта расположения пастбищ сельского округа Косшынырау
Условные знаки
Граница аульного округа Косшынырау
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Пастбища, используемые в весеннее и летнее время
Пастбища, используемые в осеннее и зимнее время
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные знаки
Граница аульного округа Косшынырау
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Пастбища, используемые в весеннее и летнее время
Пастбища, используемые в осеннее и зимнее время
Озера
Каналы
Источник
Ванна для купания скота
Скотомогильник
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Условные знаки
Граница аульного округа Косшынырау
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Пастбища, используемые в весеннее и летнее время
Пастбища, используемые в осеннее и зимнее время
Озера
Каналы
Источник
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные знаки
Граница аульного округа Косшынырау
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Земельные участки для перераспределения пастбищ
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в близи аульного куруга
Условные знаки
Граница аульного округа Косшынырау
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Границы размещения поголовья скота
Схема (карта) расположения пастбищ сельского округа Кызылжарма
Условные знаки
Граница аульного округа Кызылжарма
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Схема (карта) расположения пастбищ сельского округа Карауылтобе
Условные знаки
Граница аульного округа Карауылтобе
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Схема (карта) расположения пастбищ сельского округа Кызылозек
Условные знаки
Граница аульного округа Кызылозек
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта
Схема (карта расположения пастбищ сельского округа Талсуат
Условные знаки
____________
Граница аульного округа Талсуат
Земли сельскохозяйственного назначения
Территория населенного пункта