Алтынсарин ауданында 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдаланудың жоспарын бекіту туралы
Қостанай облысы Алтынсарин ауданы мәслихатының 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 141 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Алтынсарин аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алтынсарин ауданында 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдаланудың жоспары осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алтынсарин аудандық мәслихатының төрағасы С. Мусапирова
Мәслихаттың
2025 жылғы 24 сәуірдегі
№ 141 шешіміне
қосымша
Жалпы ережелер
1. Осы Алтынсарин ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі-Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 – бабының 4-1) тармақшасына (бұдан әрі-Заң) және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және министрдің "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жердің болуы және оларды санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлу туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесіндегі мәліметтер пайдаланылды;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыру кезінде Алтынсарин ауданы бойынша 2015-2016 жылдары жүргізілген жайылымдарды геоботаникалық зерттеу нәтижелері пайдаланылды.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылатын мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2025-2029 годы
Решение маслихата Алтынсаринского района Костанайской области от 24 апреля 2025 года № 141
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Алтынсаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2025-2029 годы, согласно приложениям к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Алтынсаринского районного маслихата С. Мусапирова
Приложение
к решению маслихата
от 24 апреля 2025 года
№ 141
Общие положения
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Алтынсаринскому району на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024года № 34831)
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План по управлению пастбищами и их использованию
При разработке Плана учитывались:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану. При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, использовалась официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану.
При формировании сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, использовались результаты геоботанического обследования пастбищ, проведеного по Алтынсаринскому району 2015-2016 годах.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 03февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);

4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды облыстың жергілікті атқарушы органы әзірлеген жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде Алтынсарин ауданының әкімдігі ауылдық округтердің әкімдіктерімен бірлесіп жүзеге асырды;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша олардың иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды Алтынсарин ауданының әкімдігі ауылдық округтердің әкімдіктерімен бірлесіп жүзеге асырды;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер. Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді қалыптастыруды Алтынсарин ауданының әкімдігі ауылдық округтердің әкімдіктерімен бірлесіп жүзеге асырды;
8) екпе және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары жерлерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20540 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үлгілік қағидалары негізінде "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес Алтынсарин ауданының әкімдігі бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 12259 тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69-баптарына сәйкес жүзеге асырылады;

4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялся акиматом Алтынсаринского района совместно с акиматами сельских округов на основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры, разработанного местным исполнительным органом области;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану. Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялся акиматом Алтынсаринского района совместно с акиматами сельских округов;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану.
Формирование сведений, указанных в части первой настоящего подпункта, осуществлялся акиматом Алтынсаринского района совместно с акиматами сельских округов;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми акиматом Алтынсаринского района в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";

9) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда келесі қосымшалар бар:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғай, маусымдық, құрғақ және мәдени түрлері, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
Ауданның климаты континенталды. Қаңтардың орташа температурасы − 17—18°С., шілденің орташа температурасы - 21°С — 22°С., жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері-250-300 мм.
Гидрографиялық желіге шығысында Обаған өзенінің орта ағысы, Құсмұрын көлінің солтүстік бөлігі, оңтүстік-шығысында көптеген үлкен және кіші көлдер кіреді.
Жазықта оңтүстік қара топырақтар кең таралған.
Өсімдік жамылғысы қауырсынды шөптермен араласады. Ауданның солтүстік-батысын Аракарағай қарағайлы орманы, солтүстік-шығысын Сарыкөл орман шаруашылығының қайың ормандары алып жатыр.
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарға
1-қосымша.
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Кесте 1. Алтынсарин ауданының жер санаттары бойынша жайылымдарды бөлу, мың, га.
Ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жер санаттары
ауылдық шаруашылық мақсаттағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік, байланыс және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
орман қоры
су қоры
қор
Алтынсарин ауданы

9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства ирастениеводства. 4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
Климат района континентальный. Средние температуры января варьируются от −17—18°С, средние температуры июля составляют 21°С-22°С. Среднегодовое количество осадков — 250—300 мм.
Гидрографическая сеть включает среднее течение реки Убаган на востоке, северную часть озера Кушмурун, многочисленные большие и малые озҰра на юго-востоке
На равнине распространены почвы южными черноземами.
Растительность разнотравная с примесью ковыля. Северо-запад района занят Аракарагайским сосновым бором, северо-восток — берҰзовыми лесами Сарыкольского лесного хозяйства
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их
использованию
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра.
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Алтынсаринского района, тысяч, га.
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Сельскохозяйственного назначения
Населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
Особо охраняемых природных территорий
Лесного фонда
Водного фонда
Запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Алтынсаринский район