"Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы" өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіптік стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2025 жылғы 27 ақпандағы № 70 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы К. Тұрсынбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2025 жылғы 27 ақпандағы
№ 70 бұйрығына
қосымша
Кәсіптік стандарт: "Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу саласы: "Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы" кәсіби стандарты "Кәсіптік Біліктілігі туралы" ҚРЗ 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерді оқытуға білім беру ұйымдары жұмыскерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тану және мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілерді, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларын сараптау бойынша өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.

Об утверждении профессионального стандарта в области промышленной безопасности "Экспертиза промышленной безопасности для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций"
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 февраля 2025 года № 70
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Экспертиза промышленной безопасности для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра К. Турсынбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 февраля 2025 года № 70
Профессиональный стандарт: "Экспертиза промышленной безопасности для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Экспертиза промышленной безопасности для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 ЗРК "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области промышленной безопасности по экспертизе объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) автожанармай құю станциясы – мұнай өнімдерін сақтауды және бөлшек саудада өткізуді қамтамасыз ететін, есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандырылған технологиялық кешен мен жабдық;
2) білім – кәсіби тапсырма шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі;
5) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіби даярлық дәрежесі;
6) кәсіптік стандарт – ресми және (немесе) бейресми және (немесе) ақпараттық білім беруді, біліктілік пен құзыреттілік деңгейін, кәсіби қызметтің нақты саласындағы еңбек мазмұнын, сапасы мен жағдайларын ескере отырып, білімге, машыққа, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) құзыреттілік - еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби тапсырмаларды орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану мүмкіндігі;
8) машық - кәсіби міндет шеңберінде жеке бірлік іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) бұзылмайтын бақылау - объектіні жұмыстан шығаруды не оны бөлшектеуді талап етпейтін объектінің немесе оның жекелеген элементтерінің/тораптарының негізгі қасиеттері мен параметрлерінің сенімділігін бақылау;
10) наряд-рұқсат- - қауіптілігі жоғары жұмыстарға қолданылатын жұмыстарды қауіпсіз жүргізуге ұйымның жазбаша өкімі, онда барлық қажетті қауіпсіздік шаралары және жұмыстарды қауіпсіз жүргізуге жауапты адамдар көрсетіледі;
11) техникалық диагностика - одан әрі қауіпсіз пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында техникалық құрылғылардың техникалық жай-күйін анықтауға арналған ұйымдастырушылық және инженерлік-техникалық іс-шаралар кешені;
12) технологиялық регламент - кәсіпорынның өндірісті жүргізу әдістерін, технологиялық нормативтерін, техникалық құралдарын, технологиялық процесті жүргізу шарттары мен тәртібін белгілейтін, дайын өнімді стандарттардың талаптарына сәйкес келетін сапа көрсеткіштерімен алуды қамтамасыз ететін, жұмыс жүргізу қауіпсіздігін және өндірістің оңтайлы техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне қол жеткізуді белгілейтін ішкі нормативтік құжаты.
13) техникалық куәландыру – "Мұнай және газ өнеркәсібі. Қауіп-қатер факторларын ескере отырып техникалық куәландыру" ҚР СТ 3731-2021 негізінде өткізілетін тәуекел факторларын бағалауды ескеріп, жабдықтың иесінің жабдықтың сенімділігі мен механикалық бүтіндігін қамтамасыз ететін әдістемелері мен құралдары болған жағдайда жабдықтың техникалық жай-күйін, оны қауіпсіз пайдалану мүмкіндігін айқындау не мониторинг жүргізу мақсатында паспортта дайындаушы көрсеткен қызмет мерзімі ішінде жабдықтың сенімділігі мен механикалық тұтастығын қамтамасыз ететін бұзылмайтын бақылау әдістерін қолдана отырып, технологиялық жабдықтың үстіңгі қабатын сырттай қарап тексеру, ішін қарап тексеру, гидравликалық немесе пневматикалық сынауды қамтитын шаралар кешені;

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) автозаправочная станция – технологический комплекс и оборудование, обеспечивающие хранение и розничную реализацию нефтепродуктов, оснащенные контрольными приборами учета;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) неразрушающий контроль – контроль надҰжности основных рабочих свойств и параметров объекта или отдельных его элементов/узлов, не требующий выведения объекта из работы либо его демонтажа;
10) наряд-допуск — письменное распоряжение организации на безопасное производство работ, применяемым к работам с повышенной опасностью, в котором указываются все необходимые меры безопасности и лица, ответственные за безопасное производство работ;
11) техническое диагностирование - комплекс организационных и инженерно-технических мероприятий, предназначенных для определения технического состояния технических устройств с целью определения возможности дальнейшей безопасной эксплуатации;
12) технологический регламент - внутренний нормативный документ предприятия, устанавливающий методы ведения производства, технологические нормативы, технические средства, условия и порядок проведения технологического процесса, обеспечивающий получение готовой продукции с показателями качества, отвечающими требованиям стандартов, устанавливающий безопасность ведения работ и достижение оптимальных технико-экономических показателей производства;
13) техническое освидетельствование – комплекс мероприятий, предусматривающий проведение наружного осмотра, внутреннего осмотра поверхностей технологического оборудования, с применением методов неразрушающего контроля, гидравлическое или пневматическое испытание, обеспечивающих надежность и механическую целостность оборудования, на протяжении срока службы, указанного изготовителем в паспорте, с целью определения технического состояния, возможности безопасной эксплуатации оборудования, либо проведения мониторинга при условии наличия у владельца оборудования, методик и инструментов, обеспечивающих надежность и механическую целостность оборудования с учетом оценки факторов риска проводимых на основании СТ РК 3731-2021 "Промышленность нефтяная и газовая. Техническое освидетельствование с учетом факторов риска";

14) пайдалану паспорты - негізгі техникалық сипаттамаларды, сондай-ақ жүргізілген жөндеулер туралы деректерді қамтитын құжат;
15) өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы - сараптама объектісінің оған қойылатын өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына және нәтижесі сараптамалық қорытынды болып табылатын қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін (немесе сәйкессіздігін) бағалау;
16) cынақ зертханасы – бұзылатын, бұзылмайтын, аналитикалық бақылау әдістері негізінде өлшеу аспаптарын пайдалана отырып жұмыстар жүргізу үшін белгіленген тәртіппен танылған ұйым.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА - Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілігі анықтамалығы;
2) СБШ - салалық Біліктілігі шеңбері;
3) ББ - бұзылмайтын бақылау;
4) СЗ - сынақ зертханасы;
5) ЭҚЖЖ - экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
6) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерің бірыңғай тарифтік-Біліктілігі анықтамалығы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілер, мұнай базалары мен жанармай құю станциялары үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы
5. Кәсіптік стандарттың коды:
6. ЭҚЖЖ сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету:
Секция: М - кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет;
Бөлім: 74 - өзге де кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет;
Топ: 74.9 - басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет;
Сынып: 74.90 - басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет;
Ішкі сынып: 74.90.9 - басқа топтарға енгізілмеген өзге де кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт мамандандырылған ұйымдардың мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы қауіпті өндірістік объектілердің, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларының өнеркәсіптік қауіпсіздігіне сараптама жүргізу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында кәсіби қызметтер көрсету жөніндегі мамандар мен сарапшылардың кәсіби құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерді тексеру жөніндегі маман – СБШ-5 деңгейі;

14) эксплуатационный паспорт – документ, содержащий основные технические характеристики, а также данные о проведенных ремонтах;
15) экспертиза промышленной безопасности – оценка соответствия (или несоответствия) объекта экспертизы предъявляемым к нему требованиям промышленной безопасности и действующей нормативно-технической документации, результатом которой является экспертное заключение;
16) испытательная лаборатория – установленным образом признанная организация для проведения работ с использованием измерительных приборов на основе разрушающих, неразрушающих, аналитических методов контроля.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) НК – неразрушающий контроль;
4) ИЛ – испытательная лаборатория;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
6) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Экспертиза промышленной безопасности для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций
5. Код профессионального стандарта:
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Секция: М - Профессиональная, научная и техническая деятельность;
Раздел: 74 - Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность;
Группа: 74.9 - Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки;
Класс: 74.90 - Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки;
Подкласс: 74.90.9 - Иная профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки.
7. Краткое описание профессионального стандарта: профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалистов и экспертов по оказанию профессиональных услуг в сфере промышленной безопасности при проведении экспертизы промышленной безопасности опасных производственных объектов нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций специализированными организациями.
8. Перечень карточек профессий:
1) специалист по обследованию объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций - 5 уровень ОРК;

2) мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерді куәландыру жөніндегі маман – СБШ-6 деңгейі;
3) мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілер, мұнай базалары мен автожанармай құю станциялары үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы сарапшы – СБШ-7 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіп карточкасы: "Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерді тексеру жөніндегі маман"
Топтың коды:
3112-9
Сабақ атауының коды:
Кәсіптің атауы:
Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерді тексеру жөніндегі маман
СБШ бойынша Біліктілігі деңгейі:
5
БТБА, БА, үлгілік Біліктілігі сипаттамалары бойынша Біліктілігі деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Орта білімнен кейінгі білім
Мамандығы:
Біліктілігі:
Мұнай мен газды өңдеу технологиясы
Мұнай мен газды қайта өңдеудің қолданбалы бакалавры
Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)
Қолданбалы химиялық өндіріс бакалавры
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша мамандарды даярлаудан, қайта даярлаудан өту және "Азаматтық қорғау туралы" ҚРЗ 79-бабына сәйкес білімін тексеру туралы куәлік алу
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарын сақтау тұрғысынан қауіпті техникалық құрылғыларға, мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілерге, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларына сәйкестігі тұрғысынан тексеру жүргізу.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Объектіні зерттеу жүргізуге дайындау.
2. Құрылымдық элементтерді, қауіпті техникалық құрылғыларды тексеру.
3. Жүргізілген зерттеу нәтижелері бойынша статистикалық деректерді ресімдеу.
Қосымша еңбек функциясы:
1. Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
1-еңбек функциясы:
Объектіні зерттеу жүргізуге дайындау.
1-дағды:
Қауіпті өндірістік объектіні пайдалануға байланысты Құжаттаманы талдау.
Машығы:
1. Қауіпті өндірістік объектінің нормативтік-техникалық және жобалық құжаттамасына талдау жүргізу.
2. Техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты құжаттаманы, оның ішінде пайдалану режимдерін, дайындаушы зауыттарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, авариялар мен инциденттерді тергеп-тексеру актілерін, жүргізілген жөндеу жұмыстары туралы мәліметтерге талдау жүргізу.
3. Жабдықтың нақты орналасуын жобалау құжаттамасына сәйкестігін, сондай-ақ олардың паспорттар мен дайындаушы зауыттарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкестігін тексеру.
Білімі:

2) специалист по освидетельствованию объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций - 6 уровень ОРК;
3) эксперт в сфере промышленной безопасности для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии: "Специалист по обследованию объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций"
Код группы:
3112-9
Код наименования занятия:
Наименование профессии:
Специалист по обследованию объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций
Уровень квалификации по ОРК:
5
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Послесреднее образование
Специальность:
Квалификация:
Технология переработки нефти и газа
Прикладной бакалавр переработки нефти и газа
Химическая технология и производство (по видам)
Прикладной бакалавр химического производства
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождение подготовки, переподготовки специалистов по вопросам промышленной безопасности и получение удостоверения о проверке знаний в соответствии со статьей 79 ЗРК "О гражданской защите"
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение обследования объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций на предмет соблюдения и соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка объекта к проведению обследования.
2. Обследование конструктивных элементов, опасных технических устройств.
3. Оформление статистических данных по итогам проведенного обследования.
Дополнительная трудовая функция:
1. Соблюдение техники безопасности.
Трудовая функция 1:
Подготовка объекта к проведению обследования.
Навык 1:
Анализ документации, связанной с эксплуатацией опасного производственного объекта.
Умения:
1. Проводить анализ нормативно-технической и проектной документации опасного производственного объекта.
2. Проводить анализ документации, связанной с эксплуатацией технических устройств, в том числе режимы эксплуатации, инструкций по эксплуатации заводов-изготовителей, акты расследования аварий и инцидентов, сведения о проведенных ремонтных работах.
3. Проверять фактическое расположения оборудования на соответствие проектной документации, а также их соответствие паспортам и инструкциям по эксплуатации заводов-изготовителей.
Знания:

1. Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілердің негізгі конструктивтік және технологиялық шешімдері.
2. Техникалық құрылғылардың түрлері, мақсаты, құрылғысы, пайдалану ережелері, негізгі құрылымдық ерекшеліктері.
3. Қауіпті өндірістік объектінің жобалық және жұмыс құжаттамасын оқу ерекшеліктері.
4. Жобалау және жұмыс құжаттамасында қолданылатын арнайы лексика және терминология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тексеруге дайындық
Машығы:
1. Зерттеу жүргізу үшін объектіні дайындауды жүзеге асыру.
2. Зақымдайтын факторларды, ең ықтимал ақауларды және пайдалану жағдайларына байланысты техникалық құрылғы материалының оларға сезімталдығын анықтау.
3. Жабдықтың бетін зерттеуге дайындау әдістері мен құралдарын таңдауды жүзеге асыру.
4. Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, жабдықты мұнай өнімдерінің қалдықтарынан тазарту.
Білімі:
1. Тексеру жүргізу үшін объектіні дайындау бөлігінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Бақылау объектісінің бетін дайындау бөлігінде қолданылатын бақылау әдістеріне техникалық құрылғыларды және ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарды тексеру бағдарламаларының талаптары.
3. Жабдықты мұнай өнімдерінің қалдықтарынан тазарту жөніндегі технологиялық регламент.
4. Өлшем бірлігі және метрологиялық қамтамасыз ету саласындағы ҚР заңнамасы.
5. Техникалық диагностика әдістері, техникалық құрылғыларды бұзылатын және бұзылмайтын бақылау.
6. Техникалық құрылғыларды бұзылмайтын бақылау және сынау әдістерінің (түрлерінің) физикалық негіздері, қолдану салалары және қолданылуын шектеу.
7. Ақаулардың (зақымданулардың) түрлері, олардың жіктелуі, пайдалану әсерлерін ескере отырып, ақаулардың (зақымданулардың) пайда болу себептері мен ықтимал аймақтары, олардың даму салдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Құрылымдық элементтерді, қауіпті техникалық құрылғыларды тексеру.
1-дағды:
СЗ ББ жұмысын ұйымдастыру
Машығы:
1. СЗ ББ жұмысы үшін қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету.
2. Техникалық диагностика жүргізуге арналған жабдықты орнату.
3. СЗ ББ жабдықтарын пайдалану.
4. Өлшеу аспаптарының жарамдылығын бақылау.
Білімі:
1. Біліктілігітің I деңгейіндегі ББ әдістері.
2. Шығын материалдарының сипаттамасы.
3. Дайындаушы зауытты пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес СЗ ББ жабдығымен қауіпсіз жұмыс істеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Техникалық диагностика жүргізу
Машығы:

1. Основные конструктивные и технологические решения объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Виды, назначение, устройство, правила эксплуатации, основные конструктивные особенности технических устройств.
3. Особенности чтения проектной и рабочей документации опасного производственного объекта.
4. Специальная лексика и терминология, применяемые в проектной и рабочей документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка к обследованию
Умения:
1.  Осуществлять подготовку объекта для проведения обследования.
2. Выявлять повреждающие факторы, наиболее вероятные дефекты и восприимчивость к ним материала технического устройства в зависимости от условий эксплуатации.
3. Осуществлять выбор методов и инструментов по подготовке поверхности оборудования к обследованию.
4. Зачищать оборудование от остатков нефтепродуктов с соблюдением требований безопасности.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в области промышленной безопасности в части подготовки объекта для проведения обследования.
2. Требования программы обследования технических устройств и национальных и (или) межгосударственных стандартов на применяемые методы контроля в части подготовки поверхности объекта контроля.
3. Технологический регламент по зачистке оборудования от остатков нефтепродуктов.
4. Законодательство РК в сфере единства измерений и метрологического обеспечения.
5. Методы технического диагностирования, неразрушающего и разрушающего контроля технических устройств.
6. Физические основы, области применения и ограничения применимости методов (видов) неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
7. Типы дефектов (повреждений), их классификация, причины и вероятные зоны образования дефектов (повреждений) с учетом эксплуатационных воздействий, последствия их развития.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Обследование конструктивных элементов, опасных технических устройств.
Навык 1:
Организация работы ИЛ НК
Умения:
1. Обеспечивать меры безопасности для работы ИЛ НК.
2. Устанавливать оборудование для проведения технического диагностирования.
3. Использовать оборудование ИЛ НК.
4. Контролировать исправность измерительных приборов.
Знания:
1. Методы НК на I уровне квалификаций.
2. Спецификация расходных материалов.
3. Порядок безопасной работы с оборудованием ИЛ НК согласно инструкции по эксплуатации завода изготовителя.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение технического диагностирования
Умения:

1. Диагностика мақсатында техникалық құрылғыны тексеруді жүргізу.
2. Қауіпті өндірістік объектіде техникалық диагностика жүргізу.
Білімі:
1. Зерттелетін объектілердің техникалық ерекшеліктері.
2. Тексеру жүргізу бөлігінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
3. Ақаулардың (зақымданулардың) түрлері, олардың жіктелуі, пайдалану әсерлерін ескере отырып, ақаулардың (зақымданулардың) пайда болу себептері мен ықтимал аймақтары, олардың даму салдары.
4. Қауіпті техникалық құрылғыларды тексеру мен куәландыруға қойылатын талаптар бөлігінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Жүргізілген зерттеу нәтижелері бойынша статистикалық деректерді ресімдеу.
1-дағды:
Қалдық ресурсты бағалауды есептеу
Машығы:
1. Бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу.
2. Зерттелетін техникалық құрылғының қалдық ресурсын бағалауды анықтау үшін алынған динамикалық және статистикалық деректерді қолдану.
3. Техникалық құрылғыны бұзылмайтын бақылау және сынау әдістерімен анықталған ақаулардың (ауытқулардың, сәйкессіздіктердің, зақымданулардың) әсерін бағалау.
4. Техникалық құрылғы жасалған материалдардың қасиеттері мен құрылымындағы өзгерістерді зерттеу нәтижелерін бағалау.
Білімі:
1. Техникалық құрылғыларды диагностикалау, куәландыру, бұзылмайтын бақылау және сынау саласындағы техникалық және әдістемелік құжаттар.
2. Техникалық құрылғыларды дайындау, пайдалану және жөндеу технологиясының конструктивтік ерекшеліктері, ақаулардың (зақымданулардың) түрлері, олардың жіктелуі, пайдалану әсерлерін ескере отырып, ақаулардың (зақымданулардың) пайда болу себептері мен ықтимал аймақтары, олардың даму салдары.
3. Техникалық құрылғыларды бұзылмайтын бақылау және сынау әдістерінің (түрлерінің) физикалық негіздері, қолдану салалары және қолданылуын шектеу
4. Техникалық құрылғыларды диагностикалау үшін қажетті техникалық диагностикалау, техникалық құрылғыларды бұзылактын және бұзылмайтын бақылау, қауіпті өндірістік объектідегі авария тәуекелін және соған байланысты қауіпті бағалау әдістері
5. Лир, Mathcad, Autodesk, AutoCad және басқа CAD бағдарламаларын есептеуге арналған бағдарламалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тексеру нәтижелерін тіркеу.
Машығы:
1. СЗ ББ жабдықтарын пайдалану.
2. Өлшеу аспаптарынан көрсеткіштерді алу және пайдалану параметрлерінен ауытқуларды көзбен шолып анықтау.
3. Тексеру жүргізудің қорытынды хаттамаларын толтыру.
4. Өлшеу аспаптарының жарамдылығын бақылау.

1. Проводить осмотр технического устройства для целей диагностирования.
2. Проводить техническое диагностирование на опасном производственном объекте.
Знания:
1. Технические особенности обследуемых объектов.
2. Нормативные правовые акты в области промышленной безопасности в части проведения обследования.
3. Типы дефектов (повреждений), их классификация, причины и вероятные зоны образования дефектов (повреждений) с учетом эксплуатационных воздействий, последствия их развития.
4. Нормативные правовые акты в области промышленной безопасности в части требований к обследованию и освидетельствованию опасных технических устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оформление статистических данных по итогам проведенного обследования.
Навык 1:
Расчет оценки остаточного ресурса
Умения:
1. Работать с программным обеспечением.
2. Применять полученные динамические и статистические данные для определения оценки остаточного ресурса обследуемого технического устройства.
3. Оценивать влияние дефектов (отклонений, несоответствий, повреждений), выявленных методами неразрушающего контроля и испытаний технического устройства.
4. Оценивать результаты исследования изменений свойств и структуры материалов, из которых изготовлено техническое устройство.
Знания:
1. Технические и методические документы в области диагностирования, освидетельствования, неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
2. Конструктивные особенности, технологии изготовления, эксплуатации и ремонта технических устройств, типы дефектов (повреждений), их классификация, причины и вероятные зоны образования дефектов (повреждений) с учетом эксплуатационных воздействий, последствия их развития
3. Физические основы, области применения и ограничения применимости методов (видов) неразрушающего контроля и испытаний технических устройств
4. Методы технического диагностирования, неразрушающего и разрушающего контроля технических устройств, оценки риска аварии на опасном производственном объекте и связанной с ней угрозы, необходимые для диагностирования технических устройств
5. Программы для расчетов ЛИРА, Mathcad, Autodesk, AutoCad и других CAD программ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Регистрация результатов обследования.
Умения:
1. Использовать оборудование ИЛ НК.
2. Снимать показания с измерительных приборов и визуально определять отклонения от эксплуатационных параметров.
3. Заполнять итоговые протоколы проведения обследования.
4. Контролировать исправность измерительных приборов.

5. Техникалық құрылғыны тексеру нәтижелерін ресімдеу.
6. Техникалық диагностикалау және қауіпті техникалық құрылғыны куәландыру бойынша қорытынды есептерді (актілерді, хаттамаларды) ресімдеу.
Білімі:
1. Зерттелетін кәсіпорынның Asset Management бағдарламалық жасақтамасы мен жүйесі.
2. Техникалық құрылғыларды диагностикалау, куәландыру, бұзылмайтын бақылау және сынау саласындағы техникалық және әдістемелік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік талаптарын сақтау.
1-дағды:
Жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру.
Машығы:
1. Қауіпсіздік талаптарын практикада қолдану.
2. Әр түрлі жағдайларда алғашқы көмек көрсету.
3. Қазақстан Республикасының Экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес жұмыстарды жүргізудің шығыс материалдары мен өнімдерін кәдеге жарату.
Білімі:
1. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 30.12.2014 жылғы № 342 бұйрықпен бекітілген Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10256 болып тіркелген) – бұдан әрі Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларына
Сәйкес .
2. Алғашқы көмек көрсету негіздері.
3. Объектіде белгіленген және кәсіпорынның ішкі регламентімен бекітілген қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істеу. Бейімділік, зейінділік, жауапкершілік, ұйымшылдық. Талдау, қорытынды жасау қабілеті. Үнемі жаңа технологиялар мен жаңа тәсілдерді үйрену.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламенті (КО ТР 010/2011);
2. "Артық қысыммен жұмыс істейтін жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламенті (КО ТР 032/2013);
3. "Жарылыс қаупі бар ортада жұмыс істеуге арналған жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламенті (КО ТР 012/2011);
4. ҚР ҚН 2.02-03-2023 "Мұнай және мұнай өнімдері қоймалары. Өртке қарсы нормалар";
5. ҚР ЕЖ 2.02-103-2012 "Мұнай және мұнай өнімдері қоймалары. Өртке қарсы нормалар";
6. ҚР ҚН 4.04-07-2023 "Электротехникалық құрылғылар";

5. Оформлять результаты осмотра технического устройства.
6. Оформлять заключительные отчеты (акты, протоколы) по техническому диагностированию и освидетельствованию опасного технического устройства.
Знания:
1. Программное обеспечение и система Asset Management обследуемого предприятия.
2. Технические и методические документы в области диагностирования, освидетельствования, неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция:
Соблюдение требований техники безопасности.
Навык 1:
Организация безопасного проведения работ.
Умения:
1. Применять требования техники безопасности на практике.
2. Оказывать первую помощь при различных обстоятельствах.
3. Утилизировать расходные материалы и продукты проведения работ, согласно требованиям Экологического Законодательства Республики Казахстан
Знания:
1. Требования к проведению газоопасных и иных работ согласно Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 342 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10256) (далее - Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций).
2. Основы оказания первой помощи.
3. Требования обеспечения безопасности, установленных на объекте и утвержденных внутренним регламентом предприятия.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования
к личностным
компетенциям:
Работа в команде. Коммуникабельность, внимательность, ответственность, организованность. Способность анализировать, делать выводы. Постоянно учиться новым технологиям и новым подходам.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011);
2. Технический регламент Таможенного союза "О безопасности оборудования, работающего под избыточным давлением" (ТР ТС 032/2013);
3. Технический регламент Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011);
4. СН РК 2.02-03-2023 "Склады нефти и нефтепродуктов. Противопожарные нормы";
5. СП РК 2.02-103-2012 "Склады нефти и нефтепродуктов. Противопожарные нормы";
6. СН РК 4.04-07-2023 "Электротехнические устройства";

7. ҚР ЕЖ 4.04-107-2013 "Электротехникалық құрылғылар";
8. ҚР ҚН 2.04-01-2011 "Табиғи және жасанды жарықтандыру";
9. ҚР ЕЖ 2.04-104-2012 "Табиғи және жасанды жарықтандыру";
10. ҚР ҚН 5.03-07-2013 "Тірек және қоршау конструкциялары";
11. ҚР ЕЖ 5.03-107-2013 "Тірек және қоршау конструкциялары";
12. ҚР ҚН 2.02-11-2002 "Ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды автоматты өрт дабылы жүйелерімен, автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен жабдықтау және адамдарды өрт туралы құлақтандыру нормалары";
13. ҚР СТ 3517-2020 "Мұнай өңдеу және мұнай-химия өнеркәсібі. Технологиялық қондырғылар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу тәртібі";
14. ҚР СТ ISO 16961-2017 "Мұнай, мұнай-химия және газ өнеркәсібі. Мұнай өнімдерін сақтауға арналған болат резервуарлардың ішкі жабыны және қаптамасы";
15. ҚР СТ ИСО 23251-2010 "Мұнай, мұнай-химия және газ өнеркәсібі. Қысымды төмендету және төмендету жүйелері";
16. ҚР СТ 3075-2017 "Мұнай, мұнай-химия және газ өнеркәсібі. Мұнай өңдеу зауыттарының коррозиялық ортасында сульфидтің жарылуына төзімді металл материалдар";
17. ҚР СТ 3125-2017 "Мұнай өңдеу және мұнай-химия өнеркәсібі. Каталитикалық риформинг және гидротазарту қондырғысы. Жабдықты пайдалану және тексеру";
18. ҚР СТ 3731-2021 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Тәуекел факторларын ескере отырып техникалық куәландыру";
19. ҚР ЕЖ 3.05-103-2014 "Технологиялық жабдықтар және технологиялық құбырлар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
6
Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерді куәландыру жөніндегі маман
10. Кәсіп карточкасы: "Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерді куәландыру жөніндегі маман"
Топтың коды:
2141-9
Сабақ атауының коды:
Кәсіптің атауы:
Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерді куәландыру жөніндегі маман
СБШ бойынша Біліктілігі деңгейі:
6
БТБА, БА, үлгілік Біліктілігі сипаттамалары бойынша Біліктілігі деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Жоғары білім
Мамандығы:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілігі:
Өндірістік және өңдеу салалары
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша мамандарды даярлаудан, қайта даярлаудан өту және "Азаматтық қорғау туралы" ҚРЗ 79-бабына сәйкес білімін тексеру туралы куәлік алу
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын кәсіпорындарда кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарын сақтау тұрғысынан қауіпті техникалық құрылғыларға, мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілерге, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларына техникалық куәландыру жүргізу.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті
еңбек функциялары:

7. СП РК 4.04-107-2013 "Электротехнические устройства";
8. СН РК 2.04-01-2011 "Естественное и искусственное освещение";
9. СП РК 2.04-104-2012 "Естественное и искусственное освещение";
10. СН РК 5.03-07-2013 "Несущие и ограждающие конструкций";
11. СП РК 5.03-107-2013 "Несущие и ограждающие конструкций";
12. СН РК 2.02-11-2002 "Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре";
13. СТ РК 3517-2020 "Промышленность нефтеперерабатывающая и нефтехимическая. Порядок планирования, организации и проведения технического обслуживания и ремонта технологических установок и оборудования";
14. СТ РК ISO 16961-2017 "Нефтяная, нефтехимическая и газовая промышленность. Внутреннее покрытие и облицовка стальных резервуаров для хранения нефтепродукта";
15. СТ РК ИСО 23251-2010 "Промышленность нефтяная, нефтехимическая и газовая. Системы сброса и снижения давления";
16. СТ РК 3075-2017 "Промышленность нефтяная, нефтехимическая и газовая. Металлические материалы, устойчивые к сульфидному растрескиванию под напряжением в коррозионной среде нефтеперерабатывающих заводов";
17. СТ РК 3125-2017 "Промышленность нефтеперерабатывающая и нефтехимическая. Установка каталитического риформинга и гидроочистки. Эксплуатация и обследование оборудования";
18. СТ РК 3731-2021 "Промышленность нефтяная и газовая. Техническое освидетельствование с учетом факторов риска";
19. СП РК 3.05-103-2014 "Технологическое оборудование и технологические трубопроводы".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6
Специалист по освидетельствованию объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций
10. Карточка профессии: "Специалист по освидетельствованию объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций"
Код группы:
2141-9
Код наименования занятия:
Наименование профессии:
Специалист по освидетельствованию объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций
Уровень квалификаций по ОРК:
6
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Высшее образование
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
Производственные и обрабатывающие отрасли
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождение подготовки, переподготовки специалистов по вопросам промышленной безопасности и получение удостоверения о проверке знаний в соответствии со статьей 79 ЗРК "О гражданской защите"
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3-х лет на предприятиях, эксплуатирующих опасные производственные объекты
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Проведение технического освидетельствования опасных технических устройств, объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сфере промышленной безопасности.
Перечень трудовых функций:
Обязательные
трудовые функции:

1. Объектінің технологиялық регламентіне және бұрын жүргізілген жұмыстардың нәтижелеріне талдау жүргізу.
2. Техникалық диагностиканы жүргізуге басшылық жасау.
3. Зерттеу нәтижелері бойынша статистикалық деректердің есептеулерін жүргізу.
Қосымша еңбек функциясы:
1. Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
1-еңбек функциясы:
Объектінің технологиялық регламентіне және бұрын жүргізілген жұмыстардың нәтижелеріне талдау жүргізу.
1-дағды:
Объектінің технологиялық регламентімен танысу.
Машығы:
1. Қауіпті өндірістік объектінің нормативтік-техникалық және жобалық құжаттамасын талдау.
2. Объектінің технологиялық регламентін талдау, оның өнеркәсіптік қауіпсіздік және жобалау құжаттамасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігін анықтау.
3. Объектідегі жұмыстардың хронологиясы мен нәтижелерін түсіну.
4. Жабдықтың нақты орналасуын жобалау құжаттамасына сәйкестігін, сондай-ақ олардың паспорттар мен дайындаушы зауыттарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкестігін тексеру.
Білімі:
1. Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілердің негізгі конструктивтік және технологиялық шешімдері.
2. Техникалық құрылғылардың түрлері, мақсаты, құрылғысы, пайдалану ережелері, негізгі құрылымдық ерекшеліктері.
3. Қауіпті өндірістік объектінің жобалық және жұмыс құжаттамасын оқу ерекшеліктері.
4. Жобалау және жұмыс құжаттамасында қолданылатын арнайы лексика және терминология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Техникалық байқауды өткізу кезеңділігінің және оның нәтижелерінің мониторингі.
Машығы:
1. Жабдықтарға тексеру жүргізудің уақтылығы мен толықтығын анықтау.
2. Жабдықтардың тексеру жүргізу журналдарында тіркелген нәтижелердің дұрыстығына талдау жүргізу.
Білімі:
1. Қауіпті техникалық құрылғыларды тексеру және куәландыру тәртібі бөлігінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Жабдықтарды тексеру, жөндеу жұмыстарын жүргізу нәтижелерін ресімдеуге және объектіні куәландыруға қойылатын талаптар.
3. Техникалық құрылғыларды диагностикалау, куәландыру, бұзылмайтын бақылау және сынау саласындағы техникалық және әдістемелік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Объектінің технологиялық схемасын талдау.
Машығы:
1. Объектіде тексеру жүргізу шарттары мен ұзақтығын анықтау.
2. Объектіде жұмыс жүргізу кезінде ықтимал болатын тәуекелдерді анықтау.
Білімі:
1. Техникалық құрылғыларды бұзылмайтын бақылау және сынау әдістерінің (түрлерінің) физикалық негіздері, қолдану салалары және қолданылуын шектеу.

1. Проводить анализ технологического регламента объекта и результатов ранее проводимых работ.
2. Осуществлять руководство проведением технического диагностирования.
3. Проводить расчеты статистических данных по результатам проведения обследования.
Дополнительная трудовая функция:
1. Соблюдать технику безопасности.
Трудовая функция 1:
Проведение анализа технологического регламента объекта и результатов ранее проводимых работ.
Навык 1:
Ознакомление с технологическим регламентом объекта.
Умения:
1. Проводить анализ нормативно-технической и проектной документации опасного производственного объекта.
2. Проводить анализ технологического регламента объекта, определение его соответствия нормативным правовым актам в области промышленной безопасности и проектной документации.
3. Понимать хронологию и результаты проведения работ на объекте.
4. Проверять фактическое расположение оборудования на соответствие проектной документации, а также их соответствие паспортам и инструкциям по эксплуатации заводов-изготовителей.
Знания:
1. Основные конструктивные и технологические решения объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Виды, назначение, устройство, правила эксплуатации, основные конструктивные особенности технических устройств.
3. Особенности чтения проектной и рабочей документации опасного производственного объекта.
4. Специальная лексика и терминология, применяемые в проектной и рабочей документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг периодичности проведения технического осмотра и его результатов.
Умения:
1. Определять своевременность и полноту проведения осмотра оборудования.
2. Проводить анализ достоверности результатов, зафиксированных в журналах проведения осмотра оборудования.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в области промышленной безопасности в части порядка проведения обследования и освидетельствования опасных технических устройств.
2. Требования к оформлению результатов проведения осмотра оборудования, ремонтных работ и освидетельствованию объекта.
3. Технические и методические документы в области диагностирования, освидетельствования, неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Анализ технологической схемы объекта.
Умения:
1. Определять условия и продолжительность проведения обследования на объекте.
2. Определять возможные риски при проведении работ на объекте.
Знания:
1. Физические основы, области применения и ограничения применимости методов (видов) неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.

2. Ақаулардың (зақымданулардың) түрлері, олардың жіктелуі, пайдалану әсерлерін ескере отырып, ақаулардың (зақымданулардың) пайда болу себептері мен ықтимал аймақтары, олардың даму салдары.
3. Техникалық құрылғыларды диагностикалау, куәландыру, бұзылмайтын бақылау және сынау саласындағы техникалық және әдістемелік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы: техникалық диагностиканы жүргізуге басшылық ету.
1-дағды:
ББ жабдықтары мен шығыс материалдарын тапсырыс берушімен келісу.
Машығы:
1. ББ жабдықтары мен шығын материалдарын таңдау.
2. Объектіге тексеру жүргізу үшін жабдықтар мен ББ шығыс материалдар сипаттамаларының салыстырма кестесін қалыптастыру.
Білімі:
1. Өлшем бірлігі және метрологиялық қамтамасыз ету саласындағы ҚР заңнамасы.
2. ББ жабдықтары мен шығыс материалдарының түрлері.
3. Техникалық құрылғыларды бұзылмайтын бақылау және сынау әдістерінің (түрлерінің) физикалық негіздері, қолдану салалары және қолданылуын шектеу.
4. Ақаулардың (зақымданулардың) түрлері, олардың жіктелуі, пайдалану әсерлерін ескере отырып, ақаулардың (зақымданулардың) пайда болу себептері мен ықтимал аймақтары, олардың даму салдары.
5. Техникалық құрылғыларды диагностикалау, куәландыру, бұзылмайтын бақылау және сынау саласындағы техникалық және әдістемелік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды: техникалық диагностикалау әдістерін анықтау.
Машығы:
1. Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілерге, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларына жобалау, атқару және пайдалану құжаттамасына талдау жүргізу.
2. Құжаттамамен танысу нәтижелері бойынша сынақтар жүргізудің негізгі параметрлерін анықтау.
3. Техникалық құрылғыларды бұзбай бақылау мен сынаудың ең тиімді әдістерін (түрлерін) анықтау.
Білімі:
1. Техникалық диагностика әдістері, техникалық құрылғыларды бұзылатын және бұзылмайтын бақылау.
2. ББ жабдықтары мен шығыс материалдарының түрлері.
3. Техникалық құрылғыларды бұзылмайтын бақылау және сынау әдістерінің (түрлерінің) физикалық негіздері, қолдану салалары және қолданылуын шектеу.
4. Ақаулардың (зақымданулардың) түрлері, олардың жіктелуі, пайдалану әсерлерін ескере отырып, ақаулардың (зақымданулардың) пайда болу себептері мен ықтимал аймақтары, олардың даму салдары.
5. Техникалық құрылғыларды диагностикалау, куәландыру, бұзылмайтын бақылау және сынау саласындағы техникалық және әдістемелік құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Техникалық диагностикалау рәсімінің сақталуын бақылауды ұйымдастыру.
Машығы:

2. Типы дефектов (повреждений), их классификация, причины и вероятные зоны образования дефектов (повреждений) с учетом эксплуатационных воздействий, последствия их развития.
3. Технические и методические документы в области диагностирования, освидетельствования, неразрушающего контроля и испытаний технических устройств
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2: Руководство проведением технического диагностирования.
Навык 1:
Согласование оборудования и расходных материалов НК с Заказчиком.
Умения:
1. Подбирать оборудование и расходные материалы НК.
2. Формировать сравнительную таблицу характеристик оборудования и расходных материалов НК для проведения обследования объекта.
Знания:
1. Законодательство РК в сфере единства измерений и метрологического обеспечения.
2. Виды оборудований и расходных материалов НК.
3. Физические основы, области применения и ограничения применимости методов (видов) неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
4. Типы дефектов (повреждений), их классификация, причины и вероятные зоны образования дефектов (повреждений) с учетом эксплуатационных воздействий, последствия их развития.
5. Технические и методические документы в области диагностирования, освидетельствования, неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Определение методов проведения технического диагностирования.
Умения:
1. Проводить анализ проектной, исполнительной и эксплуатационной документаций на объекты в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Определять основные параметры проведения испытаний по результатам ознакомления с документацией.
3. Определять наиболее эффективные методы (виды) неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
Знания:
1. Методы технического диагностирования, неразрушающего и разрушающего контроля технических устройств.
2. Виды оборудований и расходных материалов НК.
3. Физические основы, области применения и ограничения применимости методов (видов) неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
4. Типы дефектов (повреждений), их классификация, причины и вероятные зоны образования дефектов (повреждений) с учетом эксплуатационных воздействий, последствия их развития.
5. Технические и методические документы в области экспертизы, диагностирования, освидетельствования, неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Организация контроля за соблюдением процедуры технического диагностирования.
Умения:

1. СЗ жұмыстарын орындау графигін әзірлеу.
2. СЗ өткізілетін сынақтарының хаттамасын тексеру.
3. Объектіде жүргізуге арналған өлшеу аспаптарының түрлері мен ерекшеліктерін анықтау.
4. Зерттелетін объектілерде ББ әдістері мен жабдықтарының қолданылуын бақылау.
5. Диагностикалық жүйелерді орнату мен жүргізудің дұрыстығын анықтау.
6. Техникалық диагностикалау жүргізу кезінде объектіде жұмыстар жүргізудің қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету.
Білімі:
1. Техникалық диагностика әдістері, техникалық құрылғыларды бұзылатын және бұзылмайтын бақылау.
2. Техникалық құрылғыларды бұзбайтын бақылау және сынау әдістерінің (түрлерінің) физикалық негіздері, қолдану салалары және қолданылуын шектеу.
3. Ақаулардың (зақымданулардың) түрлері, олардың жіктелуі, пайдалану әсерлерін ескере отырып, ақаулардың (зақымданулардың) пайда болу себептері мен ықтимал аймақтары, олардың даму салдары.
4. Қауіпті техникалық құрылғыларды тексеру мен куәландыруға қойылатын талаптар бөлігінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
5. Біліктілігітің II деңгейіндегі ББ әдістері.
6. Өлшем бірлігі және метрологиялық қамтамасыз ету саласындағы ҚР заңнамасы.
7. Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Зерттеу жүргізу нәтижелері бойынша статистикалық деректердің есептеулерін жүргізу.
1-дағды:
Қалдық ресурсты бағалауды есептеу.
Машығы:
1. Зерттелетін объектінің қалдық ресурсын бағалауды анықтау үшін алынған статистикалық деректерді қолдану.
2. Бағдарламалық жасақтамамен жұмыс істеу.
3. Техникалық құрылғылардың шекті жай-күйінің көлшемшарттарын белгілеу (таңдау).
4. Техникалық құрылғылардың қалдық ресурсын бағалау.
5. Анықталған ақауларды (ауытқуларды, сәйкессіздіктерді, зақымдарды) ескере отырып, техникалық құрылғылардың техникалық жай-күйін бағалау және болжау.
Білімі:
1. Техникалық құрылғыларды диагностикалау, куәландыру, бұзылмайтын бақылау және сынау саласындағы техникалық және әдістемелік құжаттар.
2. Техникалық құрылғыларды дайындау, пайдалану және жөндеу технологиялары, ақаулардың (зақымданулардың) түрлері, олардың жіктелуі, пайдалану әсерлерін ескере отырып, ақаулардың (зақымданулардың) пайда болу себептері мен ықтимал аймақтары, олардың даму салдары.
3. Қауіпті өндірістік объектідегі авария тәуекелін бағалау әдістері.
4. Лира, Mathcad, Autodesk, AutoCad және басқа CAD бағдарламаларын есептеуге арналған бағдарламалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тексеру актісін ресімдеу.
Машығы:

1. Разрабатывать графики выполнения работ ИЛ.
2. Проверять протокола проводимых испытаний ИЛ.
3. Определять типы и особенности измерительных приборов для проведения на объекте.
4. Контролировать применение методов и оборудования НК на обследуемых объектах.
5. Определять правильность установки и проведения систем диагностирования.
6. Обеспечивать технику безопасности проведения работ на объекте во время проведения технического диагностирования.
Знания:
1. Методы технического диагностирования, неразрушающего и разрушающего контроля технических устройств.
2. Физические основы, области применения и ограничения применимости методов (видов) неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
3. Типы дефектов (повреждений), их классификация, причины и вероятные зоны образования дефектов (повреждений) с учетом эксплуатационных воздействий, последствия их развития.
4. Нормативные правовые акты в области промышленной безопасности в части требований к обследованию и освидетельствованию опасных технических устройств.
5. Методы НК на II уровне квалификаций.
6. Законодательство РК в сфере единства измерений и метрологического обеспечения.
7. Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение расчетов статистических данных по результатам проведения обследования.
Навык 1:
Расчет оценки остаточного ресурса.
Умения:
1. Применять полученные статистические данные для определения оценки остаточного ресурса обследуемого объекта.
2. Работать с программным обеспечением.
3. Устанавливать (выбирать) критерии предельного состояния технических устройств.
4. Оценивать остаточный ресурс технических устройств.
5. Оценивать и прогнозировать техническое состояние технических устройств с учетом выявленных дефектов (отклонений, несоответствий, повреждений)
Знания:
1. Технические и методические документы в области диагностирования, освидетельствования, неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
2. Конструктивные особенности, технологии изготовления, эксплуатации и ремонта технических устройств, типы дефектов (повреждений), их классификация, причины и вероятные зоны образования дефектов (повреждений) с учетом эксплуатационных воздействий, последствия их развития.
3. Методы оценки риска аварии на опасном производственном объекте.
4. Программы для расчетов ЛИРА, Mathcad, Autodesk, AutoCad и других CAD программ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оформление акта-обследования.
Умения:

1. Тексеру актісінің есепті кестелерін толтыру.
2. Техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану мерзімін ұзарту кезінде есептеу-аналитикалық рәсімдерін жүргізу нәтижелерін ресімдеу.
3. Есептеулерде белгіленген қалдық ресурс шеңберінде техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану мерзімін ұзарту мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы мәліметтерді қамтитын техникалық есепті ресімдеу.
4. Тексеру актісін тапсырыс берушімен келісу.
Білімі:
1. Техникалық құрылғыларды сараптау, диагностикалау, куәландыру, бұзбайтын бақылау және сынау саласындағы техникалық және әдістемелік құжаттар.
2. Қауіпті техникалық құрылғыларды тексеру мен куәландыруға қойылатын талаптар бөлігінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
1-дағды.
Жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру.
Машығы:
1. Қауіпсіздік талаптарын практикада қолдану.
2. Әртүрлі жағдайларда алғашқы көмек көрсету.
3. Қазақстан Республикасының Экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес жұмыстарды жүргізудің шығыс материалдары мен өнімдерін кәдеге жарату.
Білімі:
1. Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының талаптары.
2. Алғашқы көмек көрсету негіздері.
3. Объектіде белгіленген және кәсіпорынның ішкі регламентімен бекітілген қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Логикалық ойлау. Бейімділік, зейінділік, жауапкершілік, ұйымшылдық. Талдау, қорытынды жасау қабілеті. Үнемі жаңа технологиялар мен жаңа тәсілдерді үйрену.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламенті (КО ТР 010/2011);
2. "Артық қысыммен жұмыс істейтін жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламенті (КО ТР 032/2013);
3. Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар ортада жұмыс істеуге арналған жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті (КО ТР 012/2011);
4. ҚР ҚН 2.02-03-2023 "Мұнай және мұнай өнімдері қоймалары. Өртке қарсы нормалар";
5. ҚР ЕЖ 2.02-103-2012 "Мұнай және мұнай өнімдері қоймалары. Өртке қарсы нормалар";
6. ҚР ҚН 4.04-07-2023 "Электротехникалық құрылғылар";
7. ҚР ЕЖ 4.04-107-2013 "Электротехникалық құрылғылар";

1. Заполнять отчетные таблицы Акта обследования.
2. Оформлять результаты проведения расчетно-аналитических процедур при продлении срока безопасной эксплуатации технических устройств
3. Оформлять технический отчет, содержащего сведения о возможности или невозможности продления срока безопасной эксплуатации технических устройств в рамках установленного расчетами остаточного ресурса
4. Согласовывать Акт обследования с заказчиком.
Знания:
1. Технические и методические документы в области экспертизы, диагностирования, освидетельствования, неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
2. Нормативные правовые акты в области промышленной безопасности в части требований к обследованию и освидетельствованию опасных технических устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция:
Соблюдение техники безопасности.
Навык 1.
Организация безопасного проведения работ.
Умения:
1. Применять требования техники безопасности на практике.
2. Оказывать первую помощь при различных обстоятельствах.
3. Утилизировать расходные материалы и продукты проведения работ, согласно требованиям Экологического Законодательства Республики Казахстан
Знания:
1. Требования Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Основы оказания первой помощи.
3. Требования обеспечения безопасности, установленных на объекте и утвержденных внутренним регламентом предприятия.
4. Экологическое законодательство Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования
к личностным
компетенциям:
Логическое мышление. Принятие решений. Коммуникабельность, внимательность, ответственность, организованность. Способность анализировать, делать выводы. Постоянно учиться новым технологиям и новым подходам.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Технический регламент Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011);
2. Технический регламент Таможенного союза "О безопасности оборудования, работающего под избыточным давлением" (ТР ТС 032/2013);
3. Технический регламент Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011);
4. СН РК 2.02-03-2023 "Склады нефти и нефтепродуктов. Противопожарные нормы";
5. СП РК 2.02-103-2012 "Склады нефти и нефтепродуктов. Противопожарные нормы";
6. СН РК 4.04-07-2023 "Электротехнические устройства";
7. СП РК 4.04-107-2013 "Электротехнические устройства";

8. ҚР ҚН 2.04-01-2011 "Табиғи және жасанды жарықтандыру";
9. ҚР ЕЖ 2.04-104-2012 "Табиғи және жасанды жарықтандыру";
10. ҚР ҚН 5.03-07-2013 "Тірек және қоршау конструкциялары";
11. ҚР ЕЖ 5.03-107-2013 "Тірек және қоршау конструкциялары";
12. ҚР ҚН 2.02-11-2002 "Ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды автоматты өрт дабылы жүйелерімен, автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен жабдықтау және адамдарды өрт туралы хабардар ету нормалары";
13. ҚР СТ 3517-2020 "Мұнай өңдеу және мұнай-химия өнеркәсібі. Технологиялық қондырғылар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу тәртібі";
14. ҚР СТ ISO 16961-2017 "Мұнай, мұнай-химия және газ өнеркәсібі. Мұнай өнімдерін сақтауға арналған болат резервуарлардың ішкі жабыны және қаптамасы";
15. ҚР СТ ИСО 23251-2010 "Мұнай, мұнай-химия және газ өнеркәсібі. Қысымды төмендету және төмендету жүйелері";
16. ҚР СТ 3075-2017 "Мұнай, мұнай-химия және газ өнеркәсібі. Мұнай өңдеу зауыттарының коррозиялық ортасында сульфидті крекингке төзімді металл материалдар";
17. ҚР СТ 3125-2017 "Мұнай өңдеу және мұнай-химия өнеркәсібі. Каталитикалық риформинг және гидротазарту қондырғысы. Жабдықты пайдалану және тексеру";
18. ҚР СТ 3731-2021 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Қауіп-қатер факторларын ескере отырып техникалық куәландыру";
19. ҚР ЕЖ 3.05-103-2014 "Технологиялық жабдықтар және технологиялық құбырлар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
5
Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерді тексеру жөніндегі маман
7
Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілер, мұнай базалары және автожанармай құю станциялары үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы сарапшы
11. Кәсіп карточкасы: "Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілер, мұнай базалары мен автожанармай құю станциялары үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы сарапшы"
Топ коды:
2141-9
Сабақ атауының коды:
Кәсіптің атауы:
Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілер, мұнай базалары және автожанармай құю станциялары үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы сарапшы
СБШ бойынша Біліктілігі деңгейі:
7
БТБА, БА, үлгілік Біліктілігі сипаттамалары бойынша Біліктілігі деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Жоғары білім
Мамандығы:
Біліктілігі:
Инженериялық және инженерлік іс
-
Өндірістік және өңдеу салалары
-
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша мамандарды даярлаудан, қайта даярлаудан өту және "Азаматтық қорғау туралы" ҚРЗ 79-бабына сәйкес білімін тексеру туралы куәлік алу
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын кәсіпорындарда кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілердің, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларының қауіпсіздігіне сараптама жүргізу.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

8. СН РК 2.04-01-2011 "Естественное и искусственное освещение";
9. СП РК 2.04-104-2012 "Естественное и искусственное освещение";
10. СН РК 5.03-07-2013 "Несущие и ограждающие конструкций";
11. СП РК 5.03-107-2013 "Несущие и ограждающие конструкций";
12. СН РК 2.02-11-2002 "Нормы оборудования зданий, помещений и сооружений системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре";
13. СТ РК 3517-2020 "Промышленность нефтеперерабатывающая и нефтехимическая. Порядок планирования, организации и проведения технического обслуживания и ремонта технологических установок и оборудования";
14. СТ РК ISO 16961-2017 "Нефтяная, нефтехимическая и газовая промышленность. Внутреннее покрытие и облицовка стальных резервуаров для хранения нефтепродукта";
15. СТ РК ИСО 23251-2010 "Промышленность нефтяная, нефтехимическая и газовая. Системы сброса и снижения давления";
16. СТ РК 3075-2017 "Промышленность нефтяная, нефтехимическая и газовая. Металлические материалы, устойчивые к сульфидному растрескиванию под напряжением в коррозионной среде нефтеперерабатывающих заводов";
17. СТ РК 3125-2017 "Промышленность нефтеперерабатывающая и нефтехимическая. Установка каталитического риформинга и гидроочистки. Эксплуатация и обследование оборудования";
18. СТ РК 3731-2021 "Промышленность нефтяная и газовая. Техническое освидетельствование с учетом факторов риска";
19. СП РК 3.05-103-2014 "Технологическое оборудование и технологические трубопроводы".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
5
Специалист по обследованию объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций
7
Эксперт в сфере промышленной безопасности для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций
11. Карточка профессии: "Эксперт в сфере промышленной безопасности для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций"
Код группы:
2141-9
Код наименования занятия:
Наименование профессии:
Эксперт в сфере промышленной безопасности для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций
Уровень квалификаций по ОРК:
7
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
высшее образование
Специальность:
Квалификация:
Послевузовское образование
Инженерия и инженерное дело
-
Производственные и обрабатывающие отрасли
-
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождение подготовки, переподготовки специалистов по вопросам промышленной безопасности и получение удостоверения о проверке знаний в соответствии со статьей 79 ЗРК "О гражданской защите"
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 5 лет на предприятиях, эксплуатирующих опасные производственные объекты
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Проведение экспертизы безопасности объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций согласно требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере промышленной безопасности.
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Қауіпті техникалық құрылғылардың қызмет ету мерзімін ұзарту үшін мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілерге, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларына сараптама жүргізу.
2. Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілерде, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларында технологиялар мен қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға рұқсат алу үшін сараптама жүргізу.
Қосымша еңбек функциясы:
1. Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
1-еңбек функциясы: қауіпті техникалық құрылғылардың қызмет ету мерзімін ұзарту үшін мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерге сараптама жүргізу.
1-дағды:
Зерттелетін объектінің пайдалану, жобалау және жөндеу құжаттамасын талдау.
Машығы:
1. Техникалық құрылғыларға арналған пайдалану, жобалау және жөндеу-техникалық құжаттама материалдарын оқу және түсіндіру.
2. Техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты құжаттаманы, оның ішінде пайдалану режимдерін, дайындаушы зауыттарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, авариялар мен инциденттерді тергеп-тексеру актілерін, бұрын жүргізілген сараптамалардың қорытындыларын, жүргізілген жөндеу жұмыстары туралы мәліметтеріне талдау жүргізу.
Білімі:
1. Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары.
2. Оларды одан әрі пайдалану мүмкіндігін анықтау мақсатында қызмет ету мерзімі өткен қауіпті техникалық құрылғылардың техникалық жай-күйіне тексеру жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар
3. Техникалық құрылғыларды сараптау, диагностикалау, куәландыру, бұзылмайтын бақылау және сынау саласындағы техникалық және әдістемелік құжаттар.
4. Қауіпті өндірістік объектінің жобалық және жұмыс құжаттамасын оқу ерекшеліктері.
5. Жобалау және жұмыс құжаттамасында қолданылатын арнайы лексика және терминология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Тексеру, техникалық куәландыру нәтижелері бойынша материалдарды талдау, сондай-ақ сараптама жүргізу бағдарламаларын әзірлеу.
Машығы:
1. Қауіпті техникалық құрылғыларды тексеру және техникалық куәландыру кезінде анықталған ақаулардың қауіптілік дәрежесін анықтау.
2. Объектіге зерттеу жүргізу және мониторингті ұйымдастыру әдістемесін әзірлеу.
3. Техникалық құрылғыларға сараптама жүргізу бағдарламасын әзірлеу.
4. Техникалық құрылғылардың техникалық жай-күйін бағалау мен болжаудың есептеу-аналитикалық рәсімдерін орындау.
5. Тексеру және куәландыру жүргізу жөніндегі жұмыстарға басшылық жасау.
Білімі:

1. Проведение экспертизы объектов, в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций для продления срока службы опасных технических устройств.
2. Проведение экспертизы для получения разрешения на применение технологий и опасных технических устройств на объектах в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
Дополнительная трудовая функция:
1. Соблюдение техники безопасности.
Трудовая функция 1: Проведение экспертизы объектов, в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций для продления срока службы опасных технических устройств.
Навык 1:
Анализ эксплуатационной, проектной и ремонтной документации обследуемого объекта.
Умения:
1. Читать и интерпретировать материалы эксплуатационной, проектной и ремонтно-технической документации на технические устройства.
2. Проводить анализ документации, связанной с эксплуатацией технических устройств, в том числе режимы эксплуатации, инструкций по эксплуатации заводов-изготовителей, акты расследования аварий и инцидентов, заключения ранее проводимых экспертиз, сведения о проведенных ремонтных работах.
Знания:
1. Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Инструкции по проведению обследования технического состояния опасных технических устройств с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации
3. Технические и методические документы в области экспертизы, диагностирования, освидетельствования, неразрушающего контроля и испытаний технических устройств.
4. Особенности чтения проектной и рабочей документации опасного производственного объекта.
5. Специальная лексика и терминология, применяемые в проектной и рабочей документации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Анализ материалов по результатам обследования, технического освидетельствования, а также разработка программ проведения экспертизы.
Умения:
1. Определять степень опасности дефектов, выявленных при обследовании и техническом освидетельствовании опасных технических устройств.
2. Разрабатывать методику проведения обследования и организации мониторинга объекта.
3. Разрабатывать программу проведения экспертизы технических устройств.
4. Выполнять расчетно-аналитические процедуры оценки и прогнозирования технического состояния технических устройств.
5. Осуществлять руководство работами по проведению обследования и освидетельствования.
Знания:

1. Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары.
2. Біліктілігітің III деңгейінде ББ әдістерін білу.
3. Техникалық құрылғылардың техникалық жай-күйін бағалау мен болжаудың есептеу-аналитикалық рәсімдерінің қағидаттары.
4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік тұрғысынан объектілерді тексерудің заманауи технологиялары.
5. Лира, Mathcad, Autodesk, AutoCad және басқа CAD бағдарламаларын есептеуге арналған бағдарламалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды:
Сараптамалық қорытынды дайындау
Машығы:
1. Сараптамалық қорытындыны ресімдеу.
2. Сараптамалық қорытындыны тапсырыс берушімен келісу.
Білімі:
1. Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары.
2. Оларды одан әрі пайдалану мүмкіндігін анықтау мақсатында қызмет ету мерзімі өткен қауіпті техникалық құрылғылардың техникалық жай-күйіне тексеру жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасын жүргізу жөніндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілерде, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларында технологиялар мен қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға рұқсат алу үшін сараптама жүргізу.
1-дағды:
Технологияны немесе қауіпті техникалық құрылғыны қолдану бойынша техникалық сипаттамаларды талдау.
Машығы:
1. Бұрын ұқсас объектілерде қолдануға рұқсат алған технологиялар мен қауіпті техникалық құрылғылардың ұқсастықтарын талдау және салыстыру.
2. Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялар мен қауіпті техникалық құрылғылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігіне талдау жүргізу.
3. Сараптама үшін қажетті ақпаратты ресми дереккөздер арқылы іздеу.
Білімі:
1. Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары
2. Қысыммен жұмыс істейтін жабдықты пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары.

1. Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Знание методов НК на III уровне квалификаций.
3. Принципы расчетно-аналитических процедур оценки и прогнозирования технического состояния технических устройств.
4. Современные технологий проведения обследования объектов на предмет промышленной безопасности.
5. Программы для расчетов ЛИРА, Mathcad, Autodesk, AutoCad и других CAD программ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка экспертного заключения
Умения:
1. Оформлять экспертное заключение.
2. Осуществлять согласование экспертного заключения с заказчиком.
Знания:
1. Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Инструкции по проведению обследования технического состояния опасных технических устройств с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации
3. Нормативные правовые акты в области промышленной безопасности по проведению экспертизы промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение экспертизы для получения разрешения на применение технологий и опасных технических устройств на объектах в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
Навык 1:
Анализ технических характеристик по применению технологии или опасного технического устройства.
Умения:
1. Проводить анализ и сопоставлять с аналогами технологий и опасных технических устройств, ранее получивших разрешение на применение на аналогичных объектах.
2. Проводить анализ технологий и опасных технических устройств, применяемых на опасных производственных объектах на предмет соответствия нормативным правовым актам в области промышленной безопасности
3. Осуществлять поиск необходимой для экспертизы информаций через официальные источники.
Знания:
1. Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением, утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 358 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10303) (далее - Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением).

3. Техникалық құрылғылардың негізгі техникалық сипаттамалары.
4. Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы объектілер, мұнай базалары мен автожанармай құю станциялары үшін қолданылатын негізгі технологиялар.
5. Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілердің негізгі конструктивтік және технологиялық шешімдері.
6. Техникалық құрылғылардың түрлері, мақсаты, құрылғысы, пайдалану ережелері, негізгі құрылымдық ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Технологиямен немесе қауіпті техникалық құрылғымен нақты танысу.
Машығы:
1. Осы технология бойынша технологиялық процесті жүзеге асыру кезінде туындайтын зиянды қауіпті өндірістік факторларды, олардың шекті мәндерін анықтау.
2. Қазақстан Республикасында қолданылатын нормативтік мәндерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың шекті мәндерін анықтау.
3. Зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың мәндерін рұқсат етілген параметрлерге, олардың сенімділік деңгейіне жеткізуді қамтамасыз ететін техникалық шараларды қолдану.
Білімі:
1. Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары.
2. Қысыммен жұмыс істейтін жабдықты пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары.
3. Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілердің негізгі конструктивтік және технологиялық шешімдері.
4. Техникалық құрылғылардың түрлері, мақсаты, құрылғысы, пайдалану ережелері, негізгі құрылымдық ерекшеліктері.
5. Қауіпті техникалық құрылғылардың және/немесе технологиялардың техникалық жай-күйін талдау, бағалау және болжау рәсімдері.
6. Лира, Mathcad, Autodesk, AutoCad және басқа CAD бағдарламаларын есептеуге арналған бағдарламалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-дағды: Сараптамалық қорытынды дайындау
Машығы:
1. Сараптамалық қорытындыны ресімдеу.
2. Сараптамалық қорытындыны Тапсырыс берушімен келісу.
Білімі:
1. Мұнай-химия, мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары.
2. Қауіпті өндірістік объектілерде, қауіпті техникалық құрылғыларда қолданылатын технологиялардың сәйкестігі туралы сараптамалық қорытындылардың мазмұны.
3. "Қауіпті өндірістік объектілерде, қауіпті техникалық құрылғыларда қолданылатын технологияларды қолдануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы:
Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
1-дағды:
Жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру.
Машығы:

3. Основные технические характеристики технических устройств.
4. Основные технологии, применяемые для объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
5. Основные конструктивные и технологические решения объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
6. Виды, назначение, устройство, правила эксплуатации, основные конструктивные особенности технических устройств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Фактическое ознакомление с технологией или опасным техническим устройством.
Умения:
1. Определять вредные опасные производственные факторы, возникающие при осуществлении технологического процесса по данной технологии, их предельные значения.
2. Определять предельные значения вредные и опасные производственные факторы согласно нормативным значениям, действующим в Республике Казахстан.
3. Применять технические меры, обеспечивающие доведение значений вредных и опасных производственных факторов до допустимых параметров, уровень их надежности.
Знания:
1. Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением.
3. Основные конструктивные и технологические решения объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
4. Виды, назначение, устройство, правила эксплуатации, основные конструктивные особенности технических устройств.
5. Процедуры анализа, оценки и прогнозирования технического состояния опасных технических устройств и/или технологий.
6. Программы для расчетов ЛИРА, Mathcad, Autodesk, AutoCad и других CAD программ.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка экспертного заключения
Умения:
1. Оформлять экспертное заключение.
2. Осуществлять согласование экспертного заключения с заказчиком.
Знания:
1. Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов в нефтехимической, нефтеперерабатывающей отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций.
2. Содержание экспертных заключений о соответствии технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств.
3. Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешений на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств", утвержденный приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 апреля 2020 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20435).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция:
Соблюдение техники безопасности.
Навык 1:
Организация безопасного проведения работ.
Умения:

16. ҚР СТ 3075-2017 "Мұнай, мұнай-химия және газ өнеркәсібі. Мұнай өңдеу зауыттарының коррозиялық ортасында сульфидті крекингке төзімді металл материалдар";
17. ҚР СТ 3125-2017 "Мұнай өңдеу және мұнай-химия өнеркәсібі. Каталитикалық риформинг және гидротазарту қондырғысы. Жабдықты пайдалану және тексеру";
18. ҚР СТ 3731-2021 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Қауіп-қатер факторларын ескере отырып техникалық куәландыру";
19. ҚР ЕЖ 3.05-103-2014 "Технологиялық жабдықтар және технологиялық құбырлар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
6
Мұнай-химия және мұнай өңдеу салаларындағы, мұнай базалары мен автожанармай құю станцияларындағы объектілерді куәландыру жөніндегі маман
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
Орындаушы: Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитетінің Мұнай-газ және мұнай өңдеу өнеркәсібіндегі мемлекеттік бақылау және қадағалау басқармасының бас сарапшысы - Н.М. Ахметов е-mail: akhmetov.nm@kpb.emer.kz, тел.8(7172) 27-40-51.
13. Әзірлеуге және жаңартуға қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жаңарту: "Тәуелсіз сараптамалық ұйымдар қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігі
Жетекшісі: Чопоров Юрий Анатольевич, е-mail: yan_say@mail.ru
14. Кәсіптік біліктілігі жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 06.09 №8 хаттамасы.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган:
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы:
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2024 жыл.
18. Болжалды жаңарту күні: 2027 жылғы 1 желтоқсан.

16. СТ РК 3075-2017 "Промышленность нефтяная, нефтехимическая и газовая. Металлические материалы, устойчивые к сульфидному растрескиванию под напряжением в коррозионной среде нефтеперерабатывающих заводов";
17. СТ РК 3125-2017 "Промышленность нефтеперерабатывающая и нефтехимическая. Установка каталитического риформинга и гидроочистки. Эксплуатация и обследование оборудования";
18. СТ РК 3731-2021 "Промышленность нефтяная и газовая. Техническое освидетельствование с учетом факторов риска";
19. СП РК 3.05-103-2014 "Технологическое оборудование и технологические трубопроводы".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6
Специалист по освидетельствованию объектов в нефтехимической и нефтеперерабатывающих отраслях, нефтебаз и автозаправочных станций
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Исполнитель: Главный эксперт Управления государственного контроля и надзора в нефтегазовой и нефтеперерабатывающей промышленности Комитета промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – Ахметов Н.М. е-mail: akhmetov.nm@kpb.emer.kz, тел. 8(7172) 27-40-51.
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке и актуализации:
Актуализация: Объединение юридических лиц "Ассоциация независимых экспертных организаций"
Руководитель: Чопоров Юрий Анатольевич
E-mail: yan_say@mail.ru
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол №8 от 06.09.2024 года.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен":
17. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 год.
18. Дата ориентировочной актуализации: 1 декабря 2027 года.