Еуразиялық экономикалық одақ органдарындағы сыртқы аудит (бақылау) туралы ережені бекіту туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2015 жылғы 16 қазандағы № 33 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 12-бабының 2-тармағы 18) тармақшасына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ органдарындағы сыртқы аудит (бақылау) туралы ереже бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2015 жылғы 16 қазандағы
№ 33 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақ органдарындағы сыртқы аудит (бақылау) туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) органдарындағы сыртқы аудит (бақылау) туралы ереже Одақ органдарындағы сыртқы аудитті (бақылауды) (бұдан әрі – сыртқы аудит (бақылау) реттеудің құқықтық, ұйымдық және әдіснамалық негіздерін айқындайды.
II. Сыртқы аудитті (бақылауды) құқықтық реттеу
2. Сыртқы аудитті (бақылауды) құқықтық реттеу 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартпен (бұдан әрі - Шарт), Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 10 қазандағы № 78 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық Одақтың бюджеті туралы ережемен, осы Ережемен, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің (бұдан әрі – Жоғары кеңес) шешімдерімен және өкімдерімен, Одақ құқығына кіретін басқа да актілермен айқындалады.
3. Сыртқы аудит (бақылау) осы Ережеге және осы Ережеде белгіленген тәртіппен әзірленетін және бекітілетін Одақ органдарындағы сыртқы аудиттің (бақылаудың) стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
III.Терминдер және ұғымдар
4. Осы Ереженің мақсаттары үшін мынадай терминдер мен түсініктер пайдаланылады:
"Одақ органының актісі" – Одақ органы Одақ құқығына кіретін актілермен айқындалған өз өкілеттіліктеріне сәйкес қабылдайтын құжаты;
"Одақ активтері" – Одақ мүлкі, оның ішінде Одақ бюджетінің қаражаты, Одақтың басқа да материалдық және материалдық емес активтері;
"жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары" – Одаққа тиісті мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды (аудитті) жүзеге асыратын Одаққа мүше мемлекеттердің органдары;
"инспекторлар тобы" – сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыратын жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының өкілдері;
"сұрау салу" – инспекторлар тобының сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды белгіленген мерзімдерде ұсыну туралы талапты қамтитын құжаты;
"Одақ мүлкі" – Одаққа меншік құқығымен тиесілі мүлік;
"сыртқы аудит (бақылау) іс-шарасы (бұдан әрі – іс-шара) – сыртқы аудит (бақылау) мақсаттарына қол жеткізу мен міндеттерін шешу үшін белгіленген тәртіппен жасалатын сабақтас іс-қимылдардың жиынтығын білдіретін сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асырудың ұйымдастыру нысаны;
"жауапты жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органы" - осы Ережемен белгіленген кезектілікке сәйкес 1 күнтізбелік жыл ішінде сыртқы аудитті (бақылауды) ұйымдастыру мен жүзеге асыру жөніндегі қызметті үйлестіретін жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органы;
"сыртқы аудиттің (бақылаудың) нысанасы" - сырты аудит (бақылау) объектілерінің қызметі және қызметінің нәтижелері, оның ішінде Одақ бюджеті қаражатын қалыптастыру, бақылау және билік ету, Одақтың мүлкі мен басқа да активтерін пайдалану жөніндегі қызметі;
"сыртқы аудит (бақылау) нәтижелері" - нысана жай-күйінің немесе сыртқы аудит (бақылау) объектілері қызметінің сипаты, оның ішінде сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру барысында анықталған бұзушылықтар мен жетіспеушіліктерді, Одақ бюджеті қаражатын қалыптастыру, басқару мен билік ету, Одақтың мүлкі мен басқа да активтерін пайдалану проблемалары туралы ақпаратты қамтиды;
"жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының басшылары" –Одаққа тиісті мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органының басқарушы лауазымды адамдар;
"инспекторлар тобының басшысы" – инспекторлар тобының мүшесі болып табылатын және осы Ереже мен сыртқы аудит (бақылау) стандарттарына сәйкес қызметіне басшылықты жүзеге асыратын жауапты жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органының өкілі;
"жауапты жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бірлескен шешімі" – барлық жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының сыртқы аудитті (бақылауды) ұйымдастыру және жүзеге асыру мәселелері бойынша бірлесіп қабылдайтын және жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының басшылары қол қоятын акті;
"Одақ бюджетінің қаражаты" – Одақтың жұмыс істеуін қаржылық қамтамасыз етуге, оның ішінде оның органдарының қызметін қаржыландыруға арналған Одақ бюджетінің ақшалай қаражаты;
"сыртқы аудитке (бақылауға) қатысушылар" – осы Ережеге және Одақ құқығына кіретін басқа актілерге сәйкес сыртқы аудитті (бақылауды) ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі өкілеттіктер жүктелген жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары, олардың лауазымды адамдары мен өкілдері;
IV.Сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру қағидаттары

Об утверждении Положения о внешнем аудите (контроле) в органах Евразийского экономического союза
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 16 октября 2015 года № 33.
В соответствии с подпунктом 18 пункта 2 статьи 12 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Утвердить прилагаемое Положение о внешнем аудите (контроле) в органах Евразийского экономического союза.
2. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНО
Решением Высшего
Евразийского экономического совета
от 16 октября 2015 г. № 33
ПОЛОЖЕНИЕ
внешнем аудите (контроле) в органах Евразийского экономического
союза
I. Общие положения
1. Положение о внешнем аудите (контроле) в органах Евразийского экономического союза (далее – Союз) определяет правовые, организационные и методологические основы регулирования внешнего аудита (контроля) в органах Союза (далее – внешний аудит (контроль)).
II. Правовое регулирование внешнего аудита (контроля)
2. Правовое регулирование внешнего аудита (контроля) определяется Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор), Положением о бюджете Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 10 октября 2014 г. № 78, настоящим Положением, решениями и распоряжениями Высшего Евразийского экономического совета (далее – Высший совет), другими актами, входящими в право Союза.
3. Внешний аудит (контроль) осуществляется в соответствии с настоящим Положением и стандартами внешнего аудита (контроля) в органах Союза, разрабатываемыми и утверждаемыми в порядке, установленном настоящим Положением.
III. Термины и понятия
4. Для целей настоящего Положения используются следующие термины и понятия:
"акт органа Союза" – документ, принимаемый органом Союза в соответствии с его полномочиями, определенными актами, входящими в право Союза;
"активы Союза" – имущество Союза, в том числе средства бюджета Союза, другие материальные и нематериальные активы Союза;
"высшие органы государственного финансового контроля" – органы государств – членов Союза, осуществляющие согласно законодательству соответствующих государств – членов Союза внешний государственный финансовый контроль (аудит);
"группа инспекторов" – представители высших органов государственного финансового контроля, осуществляющие внешний аудит (контроль);
"запрос" – документ группы инспекторов, содержащий требование о представлении в установленные сроки информации, документов и материалов, необходимых для осуществления внешнего аудита (контроля);
"имущество Союза" – имущество, принадлежащее Союзу на праве собственности;
"мероприятие внешнего аудита (контроля)" (далее – мероприятие) – организационная форма осуществления внешнего аудита (контроля), представляющая собой совокупность последовательных действий, совершаемых в установленном порядке для достижения целей и решения задач внешнего аудита (контроля);
"ответственный высший орган государственного финансового контроля" – высший орган государственного финансового контроля, который в соответствии с установленной настоящим Положением очередностью координирует в течение 1 календарного года деятельность по организации и осуществлению внешнего аудита (контроля);
"предмет внешнего аудита (контроля)" – деятельность и результаты деятельности объектов внешнего аудита (контроля), в том числе по формированию, управлению и распоряжению средствами бюджета Союза, использованию имущества и других активов Союза;
"результаты внешнего аудита (контроля)" – характеристика состояния предмета или деятельности объектов внешнего аудита (контроля), содержащая в том числе информацию о выявленных в ходе осуществления внешнего аудита (контроля) нарушениях и недостатках, проблемах формирования, управления и распоряжения средствами бюджета Союза, использования имущества и других активов Союза;
"руководители высших органов государственного финансового контроля" – должностные лица, возглавляющие высшие органы государственного финансового контроля согласно законодательству соответствующих государств – членов Союза;
"руководитель группы инспекторов" – представитель ответственного высшего органа государственного финансового контроля, являющийся членом группы инспекторов и осуществляющий руководство ее деятельностью в соответствии с настоящим Положением и стандартами внешнего аудита (контроля);
"совместное решение высших органов государственного финансового контроля" – акт, совместно принимаемый всеми высшими органами государственного финансового контроля по вопросам организации и осуществления внешнего аудита (контроля) и подписываемый руководителями высших органов государственного финансового контроля;
"средства бюджета Союза" – денежные средства бюджета Союза, предназначенные для финансового обеспечения функционирования Союза, в том числе для финансирования деятельности его органов;
"участники внешнего аудита (контроля)" – высшие органы государственного финансового контроля, их должностные лица и представители, на которых в соответствии с настоящим Положением и другими актами, входящими в право Союза, возложены полномочия по организации и осуществлению внешнего аудита (контроля).
IV. Принципы осуществления внешнего аудита (контроля)

5. Сыртқы аудит (бақылау) заңдылық, тиімділік, объективтілік, тәуелсіздік, ашықтық және жариялылық қағидаттарының негізінде жүзеге асырылады.
V. Сыртқы аудиттің (бақылаудың) мақсаттары мен міндеттері
6. Сыртқы аудит (бақылау) Одақ бюджеті қаражатын қалыптастырудың, басқарудың және билік етудің тиімділігін, Одақ мүлкі мен басқа да активтерін пайдалану тиімділігін айқындау мақсатында жүзеге асырылады;
7. Сыртқы аудиттің (бақылаудың) міндеттері мыналар болып табылады:
а) сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің, оның ішінде Одақ бюджеті қаражатын қалыптастыру, басқару және билік ету, Одақтың мүлкі мен басқа да активтерін пайдалану кезінде Одақ құқығына кіретін актілерді, Одаққа мүше мемлекеттердің нормативтік-құқықтық актілерін сақтауын тексеру;
б) Одақ бюджетін қалыптастыру тәртібінің сақталуын тексеру;
в) Одақ бюджетін қалыптастыру тиімділігін бағалау;
г) Одақ бюджетінің атқарылу тәртібінің сақталуын тексеру;
д) Одақ бюджеті қаражатын басқару мен оған билік етудің тиімділігін бағалау;
е) Одақ бюджеті қаражатының, Одақ мүлкі мен басқа да активтерінің атаулылығы мен мақсатты сипатын тексеру, оларды пайдаланудың тиімділігін бағалау;
ж) Одақ бюджетінің атқарылуы туралы есепті дайындау тәртібінің сақталуын тексеру;
з) Одақ бюджетінің атқарылуы туралы есептің, бюджет қаражатына билік етушілердің (алушылардың) бюджеттік есептілігінің анықтығын тексеру;
и) сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру барысында Одақтың бюджет қаражатын қалыптастыру, басқару және билік ету, Одақ мүлкі мен басқа да активтерін пайдалану, сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің қызметі процесінде анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерге талдау жүргізу, анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері мен салдарларын зерттеу мен талдау;
к) сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді, олардың себептері мен салдарларын жою, Одақ бюджеті қаражатын қалыптастырудың, басқару мен билік етудің тиімділігін, Одақ мүлкі мен басқа да активтерінің пайдалану тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстарды тұжырымдау;
л) сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді, олардың себептері мен салдарларын жою жөніндегі шараларды орындауын талдау.
VI. Сыртқы аудиттің (бақылаудың) қатысушылары
8. Сыртқы аудиттің (бақылаудың) қатысушылары:
а) жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары, олардың лауазымды адамдары;
б) инспекторлар тобы болып табылады.
VII. Сыртқы аудит (бақылау) қатысушыларының функциялары мен өкілеттері

5. Внешний аудит (контроль) осуществляется на основе принципов законности, эффективности, объективности, независимости, открытости и гласности.
V. Цели и задачи внешнего аудита (контроля)
6. Внешний аудит (контроль) осуществляется в целях определения эффективности формирования, управления и распоряжения средствами бюджета Союза, эффективности использования имущества и других активов Союза.
7. Задачами внешнего аудита (контроля) являются:
а) проверка соблюдения объектами внешнего аудита (контроля), в том числе при формировании, управлении и распоряжении средствами бюджета Союза, использовании имущества и других активов Союза, актов, входящих в право Союза, нормативных правовых актов государств – членов Союза;
б) проверка соблюдения порядка формирования бюджета Союза;
в) оценка эффективности формирования бюджета Союза;
г) проверка соблюдения порядка исполнения бюджета Союза;
д) оценка эффективности управления и распоряжения средствами бюджета Союза;
е) проверка адресности и целевого характера использования средств бюджета Союза, имущества и других активов Союза, оценка эффективности их использования;
ж) проверка соблюдения порядка подготовки отчета об исполнении бюджета Союза;
з) проверка достоверности отчета об исполнении бюджета Союза, бюджетной отчетности распорядителей (получателей) средств бюджета Союза;
и) анализ выявленных в ходе осуществления внешнего аудита (контроля) нарушений и недостатков в процессе формирования, управления и распоряжения средствами бюджета Союза, использования имущества и других активов Союза, деятельности объектов внешнего аудита (контроля), исследование и анализ причин и последствий выявленных нарушений и недостатков;
к) выработка предложений по устранению нарушений и недостатков, выявленных в ходе осуществления внешнего аудита (контроля), их причин и последствий, повышению эффективности формирования, управления и распоряжения средствами бюджета Союза, эффективности использования имущества и других активов Союза;
л) анализ выполнения объектами внешнего аудита (контроля) мер по устранению выявленных в ходе осуществления внешнего аудита (контроля) нарушений и недостатков, их причин и последствий.
VI. Участники внешнего аудита (контроля)
8. Участниками внешнего аудита (контроля) являются:
а) высшие органы государственного финансового контроля, их должностные лица;
б) группа инспекторов.
VII. Функции и полномочия участников внешнего аудита (контроля)

9. Жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары мынадай өкілеттіктерге ие:
а) сыртқы аудит (бақылау) стандарттарын, оларға өзгерістер мен толықтыруларды бірлесіп әзірлейді және бекітеді;
б) бірлескен шешімдермен инспекторлар тобының саны мен дербес құрамын бекітеді, оның ішінде оның басшысын тағайындайды және атқаратын міндеттерінен босатады, оны қалыптастырудың мерзімін айқындайды, аталған шешімдерге өзгеріс пен толықтыру енгізеді;
в)  сыртқы аудитті (бақылауды) ұйымдастыру мен жүзеге асыру кезінде, оның ішінде жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бірлескен шешімдерін дайындау кезінде жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары мен олардың лауазымды адамдарының өзара іс-қимылын қамтамасыз ету үшін өз өкілдері арасынан жұмыс топтарын құрады;
г)  сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асырудың жылдық жоспарын (бұдан әрі – жылдық жоспар), оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды бірлесіп қарайды және бекітеді;
д) іс-шаралар өткізу бағдарламаларын бірлесіп қарайды және бекітеді.
е)  тиісті шешімдер жобаларымен бірге алдын-ала аудитті (бақылауды), ағымдағы аудитті (бақылауды), кейінгі аудитті (бақылауды) жүзеге асырудың нәтижелері туралы қорытынды есептерді (бұдан әрі - қорытынды есептер) бірлесіп қарайды, бекітеді және Жоғары кеңестің қарауына енгізеді;
ж)  сыртқы аудит (бақылау) объектілеріне ұсынулар жіберу туралы шешімді бірлесіп қабылдайды;
з) инспекторлар тобы аудит (бақылау) объектілеріне іс-шаралар өткізу барысында қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар белгісі бар деректерді анықтаған кезде тиісті материалдарды аумағында аудиттің (бақылаудың) аталған объектісі орналасқан мемлекеттің уәкілетті органдарына осы мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен береді;
и) қорытынды есептерді "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі өздерінің сайттарында жариялайды;
к) өзге де бірлескен шешімдер қабылдайды.
10. Жауапты жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органының қосымша мынадай өкілеттіктері болады:
а) жылдық жоспар жобасын қалыптастырып, оны жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына бірлесіп қарауға және бекітуге ұсынады, жылдық жоспарды бекіткеннен кейін сыртқы аудит (бақылау) объектілерін сыртқы аудит (бақылау) іс-шараларын өткізу мерзімдері туралы хабардар етеді;
б) Жоғары кеңесті ұсынуларын орындалғаны немесе тиісінше орындалмағаны туралы хабардар етеді;
в) Жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бірлесіп қарауына қорытынды есептерді енгізеді және Жоғары кеңестің тиісті шешімдерінің жобаларын дайындайды;
г) қорытынды есептерді бекіту нәтижелері бойынша оларды тиісті шешімдер жобаларымен бірге осы Ереженің 63-тармағында айқындалған тәртіппен Жоғары кеңестің қарауына енгізеді.

9. Высшие органы государственного финансового контроля обладают следующими полномочиями:
а) совместно разрабатывают и утверждают стандарты внешнего аудита (контроля), изменения и дополнения к ним;
б) совместными решениями утверждают численность и персональный состав группы инспекторов, в том числе назначают ее руководителя и освобождают его от исполнения обязанностей, определяют срок, на который она формируется, вносят изменения и дополнения в указанные решения;
в) создают из своих представителей рабочие органы для обеспечения взаимодействия высших органов государственного финансового контроля и их должностных лиц при организации и осуществлении внешнего аудита (контроля), в том числе при подготовке совместных решений высших органов государственного финансового контроля;
г) совместно рассматривают и утверждают годовой план осуществления внешнего аудита (контроля) (далее – годовой план), вносимые в него изменения и дополнения;
д) совместно рассматривают и утверждают программы проведения мероприятий;
е) совместно рассматривают, утверждают и вносят на рассмотрение Высшего совета с проектами соответствующих решений итоговые отчеты о результатах осуществления предварительного аудита (контроля), текущего аудита (контроля), последующего аудита (контроля) (далее – итоговые отчеты);
ж) совместно принимают решения о направлении объектам внешнего аудита (контроля) представлений;
з) при выявлении группой инспекторов в ходе проведения мероприятий на объекте аудита (контроля) данных, указывающих на признаки уголовных и административных правонарушений, соответствующие материалы передаются в уполномоченные органы государства, на территории которого распложен данный объект аудита (контроля) в порядке, предусмотренном законодательством этого государства;
и) публикуют итоговые отчеты в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" на своих официальных сайтах;
к) принимают иные совместные решения.
10. Ответственный высший орган государственного финансового контроля дополнительно обладает следующими полномочиями:
а) формирует проект годового плана и представляет его на совместное рассмотрение и утверждение высших органов государственного финансового контроля, информирует объекты внешнего аудита (контроля) о сроках проведения мероприятий внешнего аудита (контроля) после утверждения годового плана;
б) информирует Высший совет о неисполнении или ненадлежащем исполнении представлений;
в) вносит итоговые отчеты на совместное рассмотрение высших органов государственного финансового контроля и подготавливает проекты соответствующих решений Высшего совета;
г) по результатам утверждения итоговых отчетов вносит их с проектами соответствующих решений на рассмотрение Высшего совета в порядке, определенном пунктом 63 настоящего Положения.

Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 09.12.2022 № 22 (ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) шешімімен.
11. Жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары басшыларының мынадай өкілеттіктері болады:
а) инспекторлар тобына қосу үшін өздері басқаратын жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдар өкілдерді айқындайды;
б) белгіленген кезектілікке сәйкес инспекторлар тобының басшысын тағайындау үшін жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бірлесіп қарауына кандидатура ұсынады;
в) жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бірлескен шешімдеріне қол қояды.
12. Инспекторлар тобы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) сыртқы аудит (бақылау) стандарттарына сәйкес алдын ала аудитті (бақылауды), ағымдағы аудитті (бақылауды) және кейінгі аудитті (бақылауды) жүзеге асырады;
б) іс-шараларды, оның ішінде аудит (бақылау) объектілері орналасқан жер бойынша өткізеді;
в) сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді талдайды, жинап, қорытады және себептері мен салдарларын зерттейді;
г) қорытынды есептердің жобалары мен оларды қарау нәтижелері бойынша жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бірлескен шешімдерінің жобаларын дайындайды.
13. Инспекторлар тобының мынадай өкілеттері болады:
а) тиісті сұрау салулар жіберу жолымен сыртқы аудит (бақылау) объектілеріне, Одақтың басқа да, оның ішінде Одақ бюджетінің атқарылуына сыртқы және ішкі бақылауды жүзеге асыратын, органдарына, Одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық бюджеттерді қалыптастыру мен атқару жөніндегі функциялар жүктелген атқарушы органдарына немесе көрсетілген органдардың лауазымды адамдарына сұрау салып, олардан сыртқы аудиттің (бақылаудың), оның ішінде бюджеттік, қаржылық, статистикалық немесе өзге де есептілік мәніне қатысты ақпаратты, құжаттар мен материалдарды белгіленген мерзімдерде алады;
б) сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру үшін қажетті – сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің ақпараттық жүйелеріне қолжетімділік алады;
в) іс-шараларды өткізуге қатысуға Одаққа мүше мемлекеттердің бақылау, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарының өкілдерін тартады;
г) сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру барысында және оның нәтижелері бойынша ұсынулар жобаларын дайындайды.
14. Инспекторлар тобы басшысының мынадай өкілеттіктері болады:
а) сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру барысында және оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
б) инспекторлар тобының сұрау салуларына қол қояды;
в) ұсынуға қол қояды және сыртқы аудит (бақылау) объектілеріне, Одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары мен ұйымдарына, немесе олардың лауазымды адамдарына жібереді;
г) іс-шаралар өткізу барысында қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық белгілерін меңзейтін деректер анықталған кезде тиісті материалдарды аумағында сыртқы аудиттің (бақылаудың) тиісті объектісі орналасқан жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органына дереу береді;
д) қорытынды есептерге қол қойып, оларды жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органына жібереді.
VIII. Сыртқы аудит (бақылау) қатысушыларының бақылау өкілеттіліктері қолданылатын сала

Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным решением Высшего Евразийского экономического совета от 09.12.2022 № 22 (вступает в силу с даты его официального опубликования).
11. Руководители высших органов государственного финансового контроля обладают следующими полномочиями:
а) определяют представителей от возглавляемых ими высших органов государственного финансового контроля для включения в состав группы инспекторов;
б) в соответствии с установленной очередностью вносят на совместное рассмотрение высших органов государственного финансового контроля кандидатуру для назначения руководителя группы инспекторов;
в) подписывают совместные решения высших органов государственного финансового контроля.
12. Группа инспекторов осуществляет следующие функции:
а) осуществляет в соответствии со стандартами внешнего аудита (контроля) предварительный аудит (контроль), текущий аудит (контроль) и последующий аудит (контроль);
б) проводит мероприятия, в том числе по месту расположения объектов внешнего аудита (контроля);
в) по результатам осуществления внешнего аудита (контроля) анализирует, обобщает и исследует причины и последствия выявленных нарушений и недостатков;
г) подготавливает проекты итоговых отчетов и проекты совместных решений высших органов государственного финансового контроля по результатам их рассмотрения.
13. Группа инспекторов обладает следующими полномочиями:
а) запрашивает у объектов внешнего аудита (контроля), других органов Союза, в том числе осуществляющих внешний и внутренний контроль за исполнением бюджета Союза, органов исполнительной власти государств – членов Союза, на которые возложены функции по формированию и исполнению национальных бюджетов, или должностных лиц указанных органов путем направления соответствующих запросов и получает от них в установленные сроки информацию, документы и материалы, касающиеся предмета внешнего аудита (контроля), в том числе бюджетную, финансовую, статистическую или иную отчетность;
б) получает необходимый для осуществления внешнего аудита (контроля) доступ к информационным системам объектов внешнего аудита (контроля);
в) привлекает к участию в проведении мероприятий представителей контрольных, правоохранительных и иных государственных органов государств – членов Союза;
г) подготавливает в ходе и по результатам осуществления внешнего аудита (контроля) проекты представлений.
14. Руководитель группы инспекторов обладает следующими полномочиями:
а) возглавляет группу инспекторов и осуществляет руководство ее деятельностью;
б) подписывает запросы группы инспекторов;
в) подписывает и направляет объектам внешнего аудита (контроля), государственным органам и организациям государств – членов Союза или их должностным лицам представления;
г) при выявлении в ходе проведения мероприятий данных, указывающих на признаки уголовных и административных правонарушений, незамедлительно передает соответствующие материалы в высший орган государственного финансового контроля, на территории которого располагается соответствующий объект внешнего аудита (контроля);
д) подписывает итоговые отчеты и направляет их в ответственный высший орган государственного финансового контроля.
VIII. Область действия контрольных полномочий участников внешнего аудита (контроля)

15. Сыртқы аудит (бақылау) қатысушыларының бақылау өкілеттіліктері сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің Шартқа және Одақ құқығына кіретін басқа да актілерге сәйкес шешімдер, өкімдер, ұсынымдар қабылдау мен Одақ бюджеті қаражаттарын қалыптастырудың, басқарудың және билік етудің, Одақ мүлкі мен басқа да активтерін пайдаланудың құқыққа сыйымдылығына және тиімділігіне әсерін тигізген, тигізіп отырған немесе тигізуі мүмкін өзге де әрекеттерді жүзеге асыруға байланысты функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыру жөніндегі қызметіне қолданылады.
IX. Сыртқы аудит (бақылау) объектілері, олардың құқықтары мен міндеттері
16. Сыртқы аудит (бақылау) объектілері:
а) Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия);
б) Одақ Соты болып табылады.
17. Сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру барысында сыртқы аудит (бақылау) объектілері:
а) іс-шаралар өткізу кезінде инспекторлар тобы анықтаған бұзушылық фактілері бойынша жазбаша нысанда түсініктеме (түсіндіру) ұсынуға;
б) инспекторлар тобы іс-шаралар өткізу барысында және оның қорытындылары бойынша жасаған және танысу үшін ұсынған актілер мен басқа да құжаттардың мазмұны бойынша жазбаша нысанда ескертпелер (қарсылықтар) ұсынуға;
в) ұсынуларды белгіленген мерзімдерде орындамаудың объективті себептері болған жағдайда олардың мерзімдерін ұзарту туралы жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органына өтініш жіберуге құқылы.
18. Сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру кезінде сыртқы аудит (бақылау) объектілері және олардың лауазымды адамдары:
а) осы Ережеде көзделген инспекторлар тобы мүшелері құқықтарының сақталуын;
б) сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды инспекторлар тобына ұсынуды;
в) инспекторлар тобының мүшелеріне жұмыс істеу үшін қалыпты жағдайлар жасауды, оларға іс-шараларды өткізу үшін қажетті үй-жайлар, көлік пен байланыс құралдарын, оларға техникалық қызмет көрсетуді ұсынуды;
г) іс-шаралар өткізу кезінде анықталған бұзушылық фактілері бойынша жазбаша түсініктемелер (түсіндірулер), сондай-ақ белгіленген тәртіппен расталған құжаттардың қажетті көшірмелерін ұсынуды;
д) іс-шаралар барысында және оның нәтижелері бойынша инспекторлар тобының мүшелері танысу үшін ұсынған актілермен және басқа да құжаттармен танысуды;
е) іс-шаралар өткізу нәтижелері бойынша инспекторлар тобының мүшелері жасаған және олар қол қойған құжаттарға қол қоюды;
ж) өздеріне жіберілген ұсынуларда қамтылған талаптарды белгіленген мерзімдерде орындауды;
з) ұсынуларды қарау нәтижелері туралы және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі қабылданған шаралар туралы инспекторлар тобының басшысына белгіленген мерзімдерде хабарлауды қамтамасыз етуге міндетті.
X. Сыртқы аудиттің (бақылаудың) нысандары, түрлері (типтері)

15. Контрольные полномочия участников внешнего аудита (контроля) распространяются на деятельность объектов внешнего аудита (контроля) по осуществлению ими в соответствии с Договором и другими актами, входящими в право Союза, функций и полномочий, связанных с принятием решений, распоряжений, рекомендаций, осуществлением иных действий, которые оказали, оказывают или могут оказать влияние на правомерность и эффективность формирования, управления и распоряжения средствами бюджета Союза, использования имущества и других активов Союза.
IX. Объекты внешнего аудита (контроля), их права и обязанности
16. Объектами внешнего аудита (контроля) являются:
а) Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия);
б) Суд Союза.
17. В ходе осуществления внешнего аудита (контроля) объекты внешнего аудита (контроля) имеют право:
а) представлять в письменной форме объяснения (пояснения) по фактам нарушений, выявленных группой инспекторов при проведении мероприятий;
б) представлять в письменной форме замечания (возражения) по содержанию актов и других документов, составленных и предоставленных для ознакомления членами группы инспекторов в ходе и по результатам проведения мероприятия;
в) направлять в ответственный высший орган государственного финансового контроля обращения о продлении сроков исполнения представлений в случае наличия объективных причин их неисполнения в установленные сроки.
18. В ходе осуществления внешнего аудита (контроля) объекты внешнего аудита (контроля) и их должностные лица обязаны обеспечить:
а) соблюдение прав членов группы инспекторов, предусмотренных настоящим Положением;
б) представление группе инспекторов информации, документов и материалов, необходимых для осуществления внешнего аудита (контроля);
в) создание членам группы инспекторов нормальных условий для работы, предоставление им необходимых для проведения мероприятий помещений, средств транспорта и связи, их техническое обслуживание;
г) представление письменных объяснений (пояснений) по фактам нарушений, выявленных при проведении мероприятий, а также необходимых копий документов, заверенных в установленном порядке;
д) ознакомление с актами и другими документами, предоставленными для ознакомления членами группы инспекторов в ходе и по результатам проведения мероприятий;
е) подписание документов, составленных по результатам проведения мероприятий и подписанных членами группы инспекторов;
ж) выполнение в установленные сроки требований, содержащихся в направленных им представлениях;
з) уведомление в установленные сроки руководителя группы инспекторов о результатах рассмотрения представлений и о мерах, принятых по устранению выявленных нарушений.
X. Формы, виды (типы) внешнего аудита (контроля)

19. Сыртқы аудит (бақылау) сыртқы аудит (бақылау) стандарттарына сәйкес жыл сайын алдын-ала аудит (бақылау), ағымдағы аудит (бақылау) және кейінгі аудит (бақылау) нысанында жүзеге асырылады.
20. Алдын ала аудит (бақылау) Одақ органдары шығыстарының тиімділігін айқындау және Одақ бюджетінің шығыстарын оңтайландыру мақсатында бюджет қаражатын алушылардың бюджеттік сметаларының жобаларын қарау кезінде Одақ бюджетінің жобасын қалыптастыру кезеңінде жүзеге асырылады.
21. Ағымдағы аудит (бақылау) Одақ органдарына бюджеттік қаражаттарды бөлу кезінде Одақ бюджетінің атқарылу барысында, сондай-ақ Одақ органдарының бюджет қаражаттарын тиімсіз және нысаналы емес жұмсауының алдын алу мақсатында кірістердің түсу процесінде жүзеге асырылады.
22. Кейінгі аудит (бақылау) бюджеттік және өзге де есептіліктің анықтығын, Одақ бюджеті қаражатының, Одақ мүлкі мен басқа да активтерінің атаулылығын, нысаналық сипаты мен жұмсалу тиімділігін айқындау мақсатында Одақ бюджетінің атқарылуы туралы есепті қарау және бекіту барысында алушылардың бөлінген бюджеттік қаражатты іс жүзінде пайдаланып болғаннан кейін жүзеге асырылады;
23. Қойылған міндеттерге қарай сыртқы аудит (бақылау) сыртқы аудит (бақылау) стандарттарына сәйкес сәйкестендіру аудиті, қаржылық аудит және тиімділік аудиті немесе олардың үйлестірілген түрінде жүзеге асырылады.
24. Сәйкестендіру аудиті сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің Одақ құқығына кіретін актілерді, Одақ органдарының актілерін, Одаққа мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерін сақтауын, оның ішінде Одақ бюджеті қаражатын қалыптастыру, басқару және билік ету, одақтың мүлкімен басқа да активтерін пайдалану барысында сақтауын тексеруден тұрады.
25. Қаржылық аудит қаржылық операциялардың, бюджеттік және бухгалтерлік есептің, бюджеттік, қаржылық және өзге де есептіліктің, Одақ бюджеті қаражатын, Одақ мүлкі мен басқа да активтерін аудит (бақылау) объектілерінің мақсатты пайдалануының анықтығын тексеруден тұрады.
26. Тиімділік аудиті Одақ бюджеті қаражатын, оның ішінде сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің жоспарланған мақсаттарға қол жеткізуі, қойылған міндеттерді шешуі және өздеріне жүктелген функцияларды жүзеге асыруы үшін алған қаражатын қалыптастырудың, басқарудың және билік етудің тиімділігін, сондай-ақ Одақтың мүлкі мен басқа да активтерін пайдаланудың тиімділігін бағалаудан тұрады.
XI. Сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асырудың әдістері
27. Тексеру, талдау, зерттеп-тексеру, мониторинг сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асырудың әдісі болып табылады.
28. Тексеру сыртқы аудит (қызмет) объектілерінің жекелеген іс-шарасын немесе қызметінің белгілі бір бағытының белгілі бір кезеңін зерттеу, оның ішінде қаржылық зерттеу жөніндегі іс-қимылды білдіреді.

19. Внешний аудит (контроль) осуществляется ежегодно в форме предварительного аудита (контроля), текущего аудита (контроля) и последующего аудита (контроля) в соответствии со стандартами внешнего аудита (контроля).
20. Предварительный аудит (контроль) осуществляется на этапе формирования проекта бюджета Союза при рассмотрении проектов бюджетных смет получателей бюджетных средств в целях определения эффективности расходов органов Союза и оптимизации расходов бюджета Союза.
21. Текущий аудит (контроль) осуществляется в ходе исполнения бюджета Союза при выделении бюджетных средств органам Союза, а также в процессе поступления доходов в целях предупреждения неэффективного и нецелевого расходования бюджетных средств органами Союза.
22. Последующий аудит (контроль) осуществляется после фактического использования получателями выделенных бюджетных средств в ходе рассмотрения и утверждения отчета об исполнении бюджета Союза в целях определения достоверности бюджетной и иной отчетности, адресности, целевого характера и эффективности использования средств бюджета Союза, имущества и других активов Союза.
23. В зависимости от поставленных задач внешний аудит (контроль) осуществляется в виде аудита соответствия, финансового аудита и аудита эффективности или их сочетания в соответствии со стандартами внешнего аудита (контроля).
24. Аудит соответствия состоит в проверке соблюдения объектами внешнего аудита (контроля), в том числе в ходе формирования, управления и распоряжения средствами бюджета Союза, использования имущества и других активов Союза, актов, входящих в право Союза, актов органов Союза, нормативных правовых актов государств – членов Союза.
25. Финансовый аудит состоит в проверке достоверности финансовых операций, бюджетного и бухгалтерского учета, бюджетной, финансовой и иной отчетности, целевого использования объектами аудита (контроля) средств бюджета Союза, имущества и других активов Союза.
26. Аудит эффективности состоит в оценке эффективности формирования, управления и распоряжения средствами бюджета Союза, в том числе полученными объектами внешнего аудита (контроля) для достижения запланированных целей, решения поставленных задач и осуществления возложенных на них функций, а также эффективности использования имущества и других активов Союза.
XI. Методы осуществления внешнего аудита (контроля)
27. Методами осуществления внешнего аудита (контроля) являются проверка, анализ, обследование, мониторинг.
28. Проверка представляет собой действия по исследованию за определенный период отдельных действий (операций) или определенного направления деятельности, в том числе финансовой, объектов внешнего аудита (контроля).

29. Талдау сыртқы аудит (бақылау) объектілері нысанасының және қызметінің жекелеген жақтарын, сипаттарын, құрамдас бөліктерін зерттеу және осы зерттеу нәтижелерін жүйелендіру жөніндегі іс-қимылды білдіреді.
30. Зерттеп-тексеру сыртқы аудит (бақылау) объектілері нысанының және қызметінің белгілі бір саласының жай-күйін талдау мен бағалау жөніндегі іс-қимылды білдіреді.
31. Мониторинг сыртқы аудит (бақылау) объектілері нысанасы, қызметі мен қызметінің нәтижелері туралы жүйелі әрі тұрақты негізде ақпарат жинау мен талдау жөніндегі іс-қимылды білдіреді.
XII. Сыртқы аудит (бақылау) стандарттары мен әдіснамасы
32. Сыртқы аудит (бақылау) стандарттары – сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асырудың сипаттамасын, қағидаларын, рәсімдерін және оның нәтижелеріне қойылатын талаптарды қоса алғанда, сыртқы аудиттің (бақылаудың) стандарттары мен әдіснамасын айқындайтын нормативтік құжат.
33. Сыртқы аудит (бақылау) стандарттарын, оларға өзгерістер мен толықтыруларды жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бірлесіп әзірлеп, бірлескен шешімдерімен бекітеді.
34. Сыртқы аудит (бақылау) стандарттары жоғары аудит органдарына (ISSAI) арналған ИНТОСАИ халықаралық стандарттардың ережелері ескеріле отырып, әзірленеді.
35. Сыртқы аудит (бақылау) стандарттары инспекторлар тобының барлық мүшелерінің орындауы үшін міндетті болып табылады.
XIII. Сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыруды ұйымдастыру және жоспарлау
36. Сыртқы аудитті (бақылауды) ұйымдастыру жөніндегі қызметті жауапты жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органы Одаққа мүше мемлекеттердің атауы бойынша орыс әліпбиі тәртібімен ротация негізінде
1 күнтізбелік жыл бойы үйлестіріп отырады.
37. Сыртқы аудит (бақылау) жылдық жоспар негізінде жүзеге асырылады.
38. Жылдық жоспар жоспарланатын іс-шаралар тізбесін, оларды өткізу мерзімдерін, сыртқы аудит (бақылау) объектілерін және іс-шараларды орындаушылар құрамын қамтиды.
39. Жылдық жоспар жобасын жауапты жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органы қалыптастырып, жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары қарайды және өздерінің бірлескен шешімімен, ол бекітілетін күнтізбелік жыл басталғанға дейін 15 күннен кешіктірмей, бекітеді.
40. Жоспардан тыс іс-шаралар Жоғары кеңестің тиісті шешімдерінің негізінде немесе Еуразиялық үкіметаралық кеңестің өтініші бойынша өткізілуі мүмкін.
41. Бір немесе бірнеше жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органының ұсынысы бойынша жылдық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Жылдық жоспарға өзгерістер мен толықтыруларды жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бірлесіп қарап, бекітеді.

29. Анализ представляет собой действия по исследованию отдельных сторон, свойств, составных частей предмета и деятельности объектов внешнего аудита (контроля) и систематизации результатов этого исследования.
30. Обследование представляет собой действия по анализу и оценке состояния определенной сферы предмета и деятельности объекта внешнего аудита (контроля).
31. Мониторинг представляет собой действия по сбору и анализу на системной и регулярной основе информации о предмете, деятельности и результатах деятельности объектов внешнего аудита (контроля).
XII. Стандарты и методология внешнего аудита (контроля)
32. Стандарты внешнего аудита (контроля) – нормативный документ, определяющий стандарты и методологию внешнего аудита (контроля), включая характеристики, правила, процедуры осуществления внешнего аудита (контроля) и требования к его результатам.
33. Стандарты внешнего аудита (контроля), изменения и дополнения к ним совместно разрабатываются высшими органами государственного финансового контроля и утверждаются их совместными решениями.
34. Стандарты внешнего аудита (контроля) разрабатываются с учетом положений международных стандартов ИНТОСАИ для высших органов аудита (ISSAI).
35. Стандарты внешнего аудита (контроля) являются обязательными для исполнения всеми членами группы инспекторов.
XIII. Организация и планирование осуществления внешнего аудита (контроля)
36. Деятельность по организации внешнего аудита (контроля) координирует ответственный высший орган государственного финансового контроля в течение 1 календарного года на ротационной основе в порядке русского алфавита по наименованию государства – члена Союза.
37. Внешний аудит (контроль) осуществляется на основании годового плана.
38. Годовой план включает в себя перечень планируемых мероприятий, сроки их проведения, объекты внешнего аудита (контроля) и состав исполнителей мероприятий.
39. Проект годового плана формируется ответственным высшим органом государственного финансового контроля, рассматривается и утверждается совместным решением высших органов государственного финансового контроля не позднее чем за 15 дней до наступления календарного года, на который он утверждается.
40. Внеплановые мероприятия могут проводиться на основании соответствующих решений Высшего совета или по обращению Евразийского межправительственного совета.
41. По предложению одного или нескольких высших органов государственного финансового контроля в годовой план могут вноситься изменения и дополнения.
Изменения и дополнения в годовой план совместно рассматриваются и утверждаются высшими органами государственного финансового контроля.

42. Сыртқы аудиттің (бақылаудың) түрлі нысандарының іс-шараларын өткізудің кезеңділігі сыртқы аудиттің (бақылаудың) тиісті стандарттарында айқындалады.
XIV. Инспекторлар тобын қалыптастыру
43. Инспекторлар тобын қалыптастыруды, оның саны мен дербес құрамын бекітуді, оның басшысын тағайындауды, оны қалыптастыру мерзімін айқындауды жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бірлесіп жүзеге асырады.
44. Инспекторлар тобы жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары өкілдерінің қатарынан, олардың тең дәрежеде өкілдік етуі қағидаттарын ескере отырып, қалыптастырылады.
Әрбір жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органынан инспекторлар тобы мүшелерінің дербес құрамын тиісті жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органының басшысы айқындайды.
XV. Инспекторлар тобының сұрау салуы бойынша ақпарат ұсыну
45. Сыртқы аудиттің (бақылаудың) барлық объектілері, Одақтың басқа да органдары, оның ішінде Одақ бюджетінің атқарылуына сыртқы және ішкі бақылауды жүзеге асырушы органдар, Одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық бюджеттерді қалыптастыру мен атқару жөніндегі функциялар жүктелген атқарушы билік органдары, сондай-ақ олардың лауазымды адамдары инспекторлар тобына оның сұрауы бойынша сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды ұсынуға міндетті.
46. Инспекторлар тобына сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттарды, материалдарды ұсынудан құқыққа сыйымсыз бас тарту немесе ұсынудан жалтару, сондай-ақ қасақана көрнеу жалған ақпарат ұсыну, егер бұл әрекеттерді осындай ақпаратты ұсынуға міндетті лауазымды адам жасаса, Одақ құқығына кіретін актілерде және Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жауапкершілікке әкеп соғады.
XVI. Инспекторлар тобы мүшелерінің іс-шаралар өткізу кезіндегі құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі
47. Іс-шаралар өткізу кезінде инспекторлар тобы мүшелерінің:
а) сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің жұмыс режимін ескере отырып, олардың аумағы мен үй-жайларына кедергісіз кіруге, сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің ақпаратына, құжаттарына және материалдарына, оның ішінде оларда қамтылған ақпараттық жүйелерге қол жеткізуге, сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің пайдалануындағы және билігіндегі кез келген үй-жайды қарап-тексеруге;
б)  қолдан жасау, жалғандық, жымқыру, асыра пайдаланушылық, сондай-ақ қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтар белгісін көрсететін деректерді тапқан кезде аудит (бақылау) объектісінің қалыпты қызметіне кедергі келтірмей қажетті құжаттар мен материалдардың көшірмесі алуға;
в) өз құзыреті шегінде сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің басшыларынан, басқа да лауазымды адамдары мен қызметкерлерінен іс-шараларды өткізу кезінде анықталған бұзушылық фактілері бойынша жазбаша түсініктемелер (түсіндірулер), сондай-ақ белгіленген тәртіппен расталған құжаттардың қажетті көшірмелерін ұсынуын талап етуге;
г) іс-шаралар өткізу кезінде сұрау салынған ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сыртқы аудит (бақылау) объектілері басшыларының, басқа да лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ұсынбауы немесе уақтылы ұсынбауы фактілері бойынша актілер жасауға;
д) өз құзыреті шегінде сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің қаржылық-шаруашылық қызметіне қатысты барлық қажетті құжаттармен, оның ішінде Одақ шеңберінде Халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен таратылуы шектеулі мәліметтер қамтылған құжаттармен және тиісті рұқсаты бар кезде Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияға (мемлекеттік құпияларға) жататын мәліметтер қамтылған құжаттармен танысуға;
е) сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің қаржылық, шаруашылық және өзге де қызметіне қатысты және сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің деректер базасында электрондық нысанда сақталатын ақпаратпен, оның ішінде Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен таратылуы шектеулі мәліметтерді қамтитын ақпаратпен, Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияға (мемлекеттік құпияларға) қатысты мәліметтер қамтылған ақпаратпен танысуға;
ж) сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің электрондық деректер қорына тиесілі техникалық құжаттамамен танысуға құқығы бар.

42. Периодичность проведения мероприятий различных форм внешнего аудита (контроля) определяется соответствующими стандартами внешнего аудита (контроля).
XIV. Формирование группы инспекторов
43. Формирование группы инспекторов, утверждение ее численности и персонального состава, назначение ее руководителя, определение срока, на который она формируется, совместно осуществляются высшими органами государственного финансового контроля.
44. Группа инспекторов формируется из представителей высших органов государственного финансового контроля исходя из принципа их равного представительства.
Персональный состав членов группы инспекторов от каждого высшего органа государственного финансового контроля определяется руководителем соответствующего высшего органа государственного финансового контроля.
XV. Предоставление информации по запросам группы инспекторов
45. Все объекты внешнего аудита (контроля), другие органы Союза, в том числе осуществляющие внешний и внутренний контроль за исполнением бюджета Союза, органы исполнительной власти государств – членов Союза, на которые возложены функции по формированию и исполнению национальных бюджетов, а также их должностные лица обязаны предоставлять группе инспекторов по ее запросам информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления внешнего аудита (контроля).
46. Неправомерный отказ в предоставлении или уклонение от предоставления группе инспекторов информации, документов, материалов, необходимых для осуществления внешнего аудита (контроля), а также предоставление заведомо ложной информации, если эти деяния совершены должностным лицом, обязанным предоставлять такую информацию, влекут за собой ответственность, установленную актами, входящими в право Союза, и законодательством государств – членов Союза.
XVI. Права, обязанности и ответственность членов группы инспекторов при проведении мероприятий
47. При проведении мероприятий члены группы инспекторов имеют право:
а) беспрепятственно посещать с учетом режима работы объектов внешнего аудита (контроля) их территории и помещения, иметь доступ к информации, документам и материалам объектов внешнего аудита (контроля), в том числе содержащимся в их информационных системах, осматривать любые помещения, находящиеся в пользовании и распоряжении объектов внешнего аудита (контроля);
б) при обнаружении признаков подделок, подлогов, хищений, злоупотреблений, а также данных, указывающих на признаки уголовных и административных правонарушений, не препятствуя нормальной деятельности объекта аудита (контроля) снимать копии с необходимых документов и материалов;
в) в пределах своей компетенции требовать от руководителей, других должностных лиц и сотрудников объектов внешнего аудита (контроля) представления письменных объяснений (пояснений) по фактам нарушений, выявленных при проведении мероприятий, а также необходимых копий документов, заверенных в установленном порядке;
г) составлять акты по фактам непредоставления или несвоевременного предоставления руководителями, другими должностными лицами и сотрудниками объектов внешнего аудита (контроля) запрошенных при проведении мероприятий информации, документов и материалов;
д) в пределах своей компетенции знакомиться со всеми необходимыми документами, касающимися финансово-хозяйственной деятельности объектов внешнего аудита (контроля), в том числе в порядке, установленном международными договорами в рамках Союза, с документами, содержащими сведения ограниченного распространения, и, при наличии соответствующего допуска, с документами, содержащими сведения, относящиеся в соответствии с законодательством государств – членов Союза к государственной тайне (государственным секретам);
е) знакомиться с информацией, касающейся финансовой, хозяйственной и иной деятельности объектов внешнего аудита (контроля) и хранящейся в электронной форме в базах данных объектов внешнего аудита (контроля), в том числе в порядке, установленном международными договорами в рамках Союза, с информацией, содержащей сведения ограниченного распространения, и, при наличии соответствующего допуска, с информацией, содержащей сведения, относящиеся в соответствии с законодательством государств – членов Союза к государственной тайне (государственным секретам);
ж) знакомиться с технической документацией к электронным базам данных объектов внешнего аудита (контроля).

48. Инспекторлар тобы мүшелерінің сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің жедел-шаруашылық қызметіне араласуға, сондай-ақ іс-шараларды өткізу кезінде алынған ақпаратты жариялауға, сыртқы аудит (бақылау) нәтижелерін қарау қорытындылары бойынша Жоғары кеңес тиісті шешім қабылдағанға дейін тұжырымдарды жариялауға құқығы жоқ.
Инспекторлар тобы мүшелері сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру кезінде өздеріне белгілі болған мемлекеттік, қызметтік, коммерциялық және Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасымен қорғалатын өзге де құпияны сақтауға, іс-шараны объективті жүргізуге және олардың нәтижелерін дұрыс көрсетуге міндетті.
Инспекторлар тобы мүшелері алынған деректерді, ақпарат пен материалдарды тек өз функциялары мен өкілеттіктерін жүзеге асыру мақсатында ғана пайдалана алады.
Инспекторлар тобы мүшелері аудит (бақылау) объектілерінен алынған құжаттар мен басқа да материалдардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
Инспекторлар тобы мүшелері Жоғары кеңестің қарауына шығарылатын, өздері өткізетін сыртқы аудит (бақылау) нәтижелерінің анықтығы мен объективтілігі үшін, сондай-ақ мемлекеттік және Одақтың мүше мемлекеттерінің заңнамасымен қорғалатын өзге де құпияны жариялағаны үшін Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапты болады.
XVII. Сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру
49. Сыртқы аудит (бақылау) алдын ала аудит (бақылау), ағымдағы аудит (бақылау) және кейінгі аудит (бақылау) шеңберінде тиісті іс-шаралар өткізу арқылы жүзеге асырылады.
50. Іс-шаралар, инспекторлар тобы сыртқы аудит (бақылау) стандарттарына сәйкес әзірлейтін және жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бірлесіп бекітетін, оларды өткізу бағдарламаларына сәйкес өткізіледі.
Іс-шараны өткізу бағдарламасы іс-шараның нысанасын, мақсатын, мәселелері мен өткізу мерзімдерін, тексерілетін кезеңді, сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің тізбесін қамтитын іс-шараның мазмұнын айқындайды.
51. Іс-шараны өткізу бағдарламасын дайындау кезінде тиісті ақпаратты жинау мен талдау, іс-шараның мақсаттары мен мәселелерін айқындау, сондай-ақ қажет болған кезде тиімділікті бағалау өлшемшарттары арқылы іс-шараның нысанасы мен объектілерін алдын ала зерделеу жүзеге асырылады.
52. Іс-шараны өткізу кезінде сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің қызметі мен жұмысының нәтижелері зерттеліп, талданады, іс-шараны өткізу бағдарламасында қамтылған мақсаттары мен мәселелеріне сәйкес дәлелдемелерді қалыптастыруға қажетті іс жүзіндегі деректер мен ақпаратты жинау мен оларды талдау жүзеге асырылады.

48. Члены группы инспекторов не вправе вмешиваться в оперативно-хозяйственную деятельность объектов внешнего аудита (контроля), а также разглашать полученную при проведении мероприятий информацию, предавать гласности свои выводы до принятия Высшим советом соответствующего решения по итогам рассмотрения результатов внешнего аудита (контроля).
Члены группы инспекторов обязаны сохранять государственную, служебную, коммерческую и иную охраняемую законодательством государств – членов Союза тайну, ставшую им известной при осуществлении внешнего аудита (контроля), объективно проводить мероприятия и достоверно отражать их результаты.
Члены группы инспекторов могут использовать полученные данные, информацию и материалы только в целях осуществления своих функций и полномочий.
Члены группы инспекторов обязаны обеспечить сохранность документов и других материалов, полученных от объектов аудита (контроля).
Члены группы инспекторов несут ответственность в соответствии с законодательством государств – членов Союза за достоверность и объективность результатов проводимого ими внешнего аудита (контроля), выносимых на рассмотрение Высшего совета, а также за разглашение государственной и иной охраняемой законодательством государств – членов Союза тайны.
XVII. Осуществление внешнего аудита (контроля)
49. Внешний аудит (контроль) осуществляется посредством проведения соответствующих мероприятий в рамках предварительного аудита (контроля), текущего аудита (контроля) и последующего аудита (контроля).
50. Мероприятия проводятся в соответствии с программами их проведения, разрабатываемыми в соответствии со стандартами внешнего аудита (контроля) группой инспекторов и совместно утверждаемыми высшими органами государственного финансового контроля.
Программа проведения мероприятия определяет содержание мероприятия, включающего в себя предмет, цели, вопросы и сроки проведения мероприятия, проверяемый период, перечень объектов внешнего аудита (контроля).
51. При подготовке программы проведения мероприятия осуществляются предварительное изучение предмета и объектов мероприятия посредством сбора и анализа соответствующей информации, определение целей и вопросов мероприятия, а также при необходимости критериев оценки эффективности.
52. При проведении мероприятия исследуются и анализируются деятельность и результаты деятельности объектов внешнего аудита (контроля), осуществляются сбор и анализ фактических данных и информации, необходимых для формирования доказательств в соответствии с целями и вопросами мероприятия, содержащимися в программе его проведения.

53. Іс-шараны өткізу нәтижелері бойынша сыртқы аудиттің (бақылаудың) қолданылған әдістеріне қарай актілер, қорытындылар немесе талдамалық баяндамалар түрінде құжаттар ресімделеді.
Тексеру әдісімен өткізілетін іс-шаралардың нәтижелері актілермен ресімделеді.
Талдау немесе зерттеп-тексеру әдісімен өткізілетін іс-шаралардың нәтижелері қорытындылармен ресімделеді.
Мониторинг әдісімен өткізілетін іс-шаралардың нәтижелері талдамалық баяндамалармен ресімделеді.
54. Іс-шараны өткізу нәтижелері бойынша ресімделетін құжаттарға оны өткізуге қатысқан инспекторлар тобының барлық мүшелері қол қояды.
Іс-шараны өткізу нәтижелері бойынша құжаттарға қол қойған инспекторлар тобының мүшелеріне оларда қамтылған деректер мен ақпараттың анықтығы үшін дербес жауапты болады.
55. Іс-шараны өткізу нәтижелері бойынша жасалған және инспекторлар тобы мүшелері қол қойған құжаттар сыртқы аудит (бақылау) объектісінің басшысына танысу және қол қою үшін міндетті түрде ұсынылады.
Танысу мен қол қоюға ұсынылған құжаттардың мазмұнымен келіспеген жағдайда сыртқы аудит (бақылау) объектісінің басшысы инспекторлар тобының басшысына жазбаша нысанда өз ескертпелерін (қарсылықтарын) жібере алады.
56. Инспекторлар тобы іс-шараны өткізу барысында, оның ішінде Одаққа және (немесе) Одаққа мүше мемлекеттерге залал келтіретін бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталған кезде, іс-шараны өткізуге кедергілер келтірілген кезде, сондай-ақ іс-шараларды өткізу нәтижелері бойынша осы Ережеге сәйкес орындалуы міндетті ұсынулар дайындалып, сыртқы аудит (бақылау) объектілеріне, Одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары мен ұйымдарына немесе олардың лауазымды адамдарына жіберіледі.
Ұсынулар:
анықталған кемшіліктер мен Одақтың құқығына кіретін актілер мен Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасын бұзушылықтар туралы ақпаратты;
анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою, бұзушылықтардың себептері мен шарттарын жою, сондай-ақ Одаққа және (немесе) Одаққа мүше мемлекеттерге келтірілген залалдың (ол бар болған жағдайда) орнын толтыру жөнінде шаралар қабылдау туралы талаптарды;
Одақтың құқығына кіретін актілерде және Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасын бұзуға кінәлі лауазымды адамдарды жауапкершілікке тарту туралы талаптарды;
бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар қабылдау және инспекторлар тобының басшысын ұсынуды қарау нәтижелері туралы хабардар ету мерзімдерін қамтуға тиіс.
Ұсынулар жобаларын инспекторлар тобы дайындап, инспекторлар тобының басшысы оларды жіберу туралы жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бірлескен шешімдер қабылдау үшін жауапты мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына жібереді.
Ұсынуларды жіберу туралы шешімді жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары бірлесіп қабылдайды.
Жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының тиісті шешімдерін орындау үшін жауапты мемлекеттік қаржылық бақылау органы ұсынуды сыртқы аудит (бақылау) объектілеріне, Одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары мен ұйымдарына немесе олардың лауазымды адамдарына жібереді.
Ұсынуларды қарау нәтижелері туралы және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі қабылданған шаралар туралы тиісті сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшылары ұсынуларда көрсетілген мерзімдерде инспекторлар тобының басшысына жазбаша нысанда хабарлайды.

53. По результатам проведения мероприятий в зависимости от примененных методов внешнего аудита (контроля) оформляются документы в виде актов, заключений или аналитических докладов.
Результаты мероприятий, проводимых методом проверки, оформляются актами.
Результаты мероприятий, проводимых методами анализа или обследования, оформляются заключениями.
Результаты мероприятий, проводимых методом мониторинга, оформляются аналитическими докладами.
54. Документы, оформляемые по результатам проведения мероприятий, подписываются всеми членами группы инспекторов, участвовавшими в их проведении.
Члены группы инспекторов, подписавшие документы по результатам проведения мероприятий, несут персональную ответственность за достоверность содержащихся в них данных и информации.
55. Документы, составленные по результатам проведения мероприятий и подписанные членами группы инспекторов, в обязательном порядке представляются на ознакомление и подписание руководителю объекта внешнего аудита (контроля).
В случае несогласия с содержанием представленного на ознакомление и подписание документа руководитель объекта внешнего аудита (контроля) может направить в письменной форме свои замечания (возражения) руководителю группы инспекторов.
56. При выявлении группой инспекторов в ходе проведения мероприятия нарушений и недостатков, в том числе наносящих ущерб Союзу и (или) государствам – членам Союза, при создании препятствий для проведения мероприятия, а также по результатам проведенного мероприятия в соответствии с настоящим Положением подготавливаются обязательные для исполнения представления и направляются объектам внешнего аудита (контроля), государственным органам и организациям государств – членов Союза или их должностным лицам.
Представления должны содержать:
информацию о выявленных недостатках и нарушениях актов, входящих в право Союза, и законодательства государств – членов Союза;
требования о принятии мер по устранению выявленных нарушений и недостатков, устранению причин и условий нарушений, а также по возмещению причиненного Союзу и (или) государствам – членам Союза ущерба (в случае его наличия);
требования о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в нарушении актов, входящих в право Союза, и законодательства государств – членов Союза;
сроки принятия мер по устранению нарушений и уведомления руководителя группы инспекторов о результатах рассмотрения представления.
Проекты представлений подготавливаются группой инспекторов и направляются руководителем группы инспекторов в ответственный высший орган государственного финансового контроля для принятия совместных решений высшими органами государственного финансового контроля об их направлении.
Решения о направлении представлений принимаются совместно высшими органами государственного финансового контроля.
Во исполнение соответствующих решений высших органов государственного финансового контроля ответственный высший орган государственного финансового контроля направляет представления объектам внешнего аудита (контроля), государственным органам и организациям государств – членов Союза или их должностным лицам.
О результатах рассмотрения представлений и о мерах, принятых по устранению выявленных нарушений, руководители соответствующих объектов внешнего аудита (контроля), государственных органов и организаций уведомляют в письменной форме в сроки, указанные в представлениях, руководителя группы инспекторов.

57. Ұсынулар орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайларда инспекторлар тобының басшысы бұл туралы жауапты жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органын хабардар етеді.
Ұсынулардың орындалмауы немесе тиісінше орындалмауы туралы алынған ақпараттың негізінде жауапты мемлекеттік қаржылық бақылау органы Жоғары кеңестің қажетті шешімдер қабылдауы үшін оны хабардар етеді.
58. Іс-шараларды өткізу барысында қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар деректер анықталған жағдайларда инспекторлар тобының басшысы және тиісті жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органы осы Ереженің VII бөлімінде да айқындалған өздерінің өкілеттіктеріне сәйкес іс-қимылды жүзеге асырады.
XVIII. Сыртқы аудит (бақылау) нәтижелерін ресімдеу
59. Алдын ала аудитті (бақылауды), ағымдағы аудитті (бақылауды) немесе кейінгі аудитті (бақылауды) жүзеге асыру қорытындылары бойынша өткізілген іс-шаралар нәтижелерінің негізінде тиісті қорытынды есептер ресімделеді.
Қорытынды есептер алдын-ала аудитті (бақылауды), ағымдағы аудитті (бақылауды) немесе кейінгі аудитті (бақылауды) жүзеге асырудың нәтижелері туралы ақпаратты, сондай-ақ анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді, олардың себептері мен салдарын жою, Одақ бюджеті қаражаттарын қалыптастырудың, басқару мен билік етудің, Одақ мүлкі мен басқа да активтерін пайдалану, Одақ құқығына кіретін актілер мен Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қамтиды.
60. Қорытынды есептердің мазмұны мен ресімделуіне қойылатын жалпы талаптар сыртқы аудиттің (бақылаудың) тиісті стандарттарына сәйкес айқындалады.
61. Қорытынды есептерге оның анықтығы үшін дербес жауапкершілік жүктелетін инспекторлар тобының басшысы қол қойып, оларды жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бірлескен қарауына кейіннен енгізу үшін жауапты жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органына жібереді.
62. Қорытынды есептерді қарау нәтижелері бойынша жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органы оларды бекітеді және тиісті шешімдердің жобаларымен бірге Жоғары кеңестің қарауына енгізеді.
XIX. Сыртқы аудит (бақылау) объектілерінің нәтижелерін Жоғары кеңестің қарауына енгізу
63. Бекітілген қорытынды есептер мен Жоғары кеңес шешімдерінің жобаларын жауапты жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органы белгіленген тәртіппен тиісті мәселені Жоғары кеңестің кезекті отырысының күн тәртібіне кейіннен енгізуі үшін Кеңес комиссиясындағы Одаққа мүше мемлекеттің өз өкіліне жібереді.

57. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения представлений руководитель группы инспекторов информирует об этом ответственный высший орган государственного финансового контроля.
На основании полученной информации о неисполнении или ненадлежащем исполнении представлений ответственный высший орган государственного финансового контроля информирует Высший совет для принятия им необходимых решений.
58. В случае выявления в ходе проведения мероприятий данных, указывающих на признаки уголовных и административных правонарушений, руководитель группы инспекторов и соответствующий высший орган государственного финансового контроля осуществляют действия в соответствии с их полномочиями, определенными разделом VII настоящего Положения.
XVIII. Оформление результатов внешнего аудита (контроля)
59. По итогам осуществления предварительного аудита (контроля), текущего аудита (контроля) или последующего аудита (контроля) на основании результатов проведенных мероприятий оформляются соответствующие итоговые отчеты.
Итоговые отчеты содержат информацию о результатах осуществления предварительного аудита (контроля), текущего аудита (контроля) или последующего аудита (контроля), а также предложения по устранению выявленных нарушений и недостатков, их причин и последствий, повышению эффективности формирования, управления и распоряжения средствами бюджета Союза, использования имущества и других активов Союза, совершенствованию актов, входящих в право Союза, и законодательства государств – членов Союза.
60. Общие требования к содержанию и оформлению итоговых отчетов определяются соответствующими стандартами внешнего аудита (контроля).
61. Итоговые отчеты подписываются руководителем группы инспекторов, за достоверность которых он несет персональную ответственность, и направляются в ответственный высший орган государственного финансового контроля для последующего внесения их на совместное рассмотрение высших органов государственного финансового контроля.
62. По результатам рассмотрения итоговых отчетов высшие органы государственного финансового контроля утверждают их и с проектами соответствующих решений вносят на рассмотрение Высшего совета.
XIX. Внесение результатов внешнего аудита (контроля) на рассмотрение Высшего совета
63. Утвержденные итоговые отчеты и проекты решений Высшего совета ответственный высший орган государственного финансового контроля направляет в Совет Комиссии представителю своего государства – члена Союза для последующего включения в установленном порядке соответствующего вопроса в повестку дня очередного заседания Высшего совета.

64. Қорытынды есептерді қарау нәтижелері бойынша Жоғары кеңес шешімдер, оның ішінде сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді, олардың себептері мен салдарларын Одақ органдарының жоюы үшін қажетті шешімдер қабылдайды.
XX.Сыртқы аудит (бақылау) нәтижелерінің іске асырылуын бақылау
65. Инспекторлар тобы сыртқы аудит (бақылау) нәтижелерінің іске асырылуына бақылауды жүзеге асырады, ол сыртқы аудит (бақылау) объектілері, Одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары мен ұйымдарының және олардың лауазымды адамдарының қарау нәтижелерінің талдауында көрсетілген оларға жіберілген ұсынулар мен сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді, олардың себептері мен салдарларын жою жөніндегі шаралардың орындалуына бақылаудан тұрады.
XXI. Инспекторлар тобы мүшелерінің құқықтық мәртебесінің кепілдері
66. Инспекторлар тобы мүшелерінің құқықтық мәртебесін Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасында, жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының өкілдері айқындайды.
67. Инспекторлар тобы мүшелерінің сыртқы аудитті бақылауды жүзеге асыруы жөніндегі қызметтік міндеттерін атқаруына кедергі келтіру не қайсы біреулерінің пайдасына шешім шығаруға қол жеткізу, зорлық-зомбылық іс-әрекеттер, қорлау, сондай-ақ жала жабу Одақ құқығына кіретін актілерде және Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген жауапкершілікке әкеп соғады.
XXII. Инспекторлар тобы мүшелерінің талаптарын орындау міндеттілігі
68. Инспекторлар тобы мүшелерінің сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыруы жөніндегі өз қызметтік міндеттерін орындауға байланысты талаптары сыртқы аудиттің (бақылаудың) барлық объектілерінің, олардың лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті болып табылады.
XXIII. Инспекторлар тобы мүшелерін материалдық және әлеуметтік қамтамасыз ету
69. Инспекторлар тобы мүшелерін материалдық және әлеуметтік, оның ішінде іс-шараларды өткізу орнына іссапарға жіберу бөлігінде қамтамасыз етуді өздері өкілдері болып табылатын тиісті жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдары Одаққа мүше мемлекеттердің бюджетінен олардың қызметін қамтамасыз етуге бөлінген қаражат есебінен жүзеге асырады.
XXIV. Сыртқы аудиттің (бақылаудың) нәтижелері туралы хабардар ету

64. По результатам рассмотрения итоговых отчетов Высшим советом принимаются решения, в том числе необходимые для устранения органами Союза выявленных в ходе осуществления внешнего аудита (контроля) нарушений и недостатков, их причин и последствий.
XX. Контроль реализации результатов внешнего аудита (контроля)
65. Группа инспекторов осуществляет контроль реализации результатов внешнего аудита (контроля), состоящий в анализе результатов рассмотрения объектами внешнего (аудита), государственными органами и организациями государств – членов Союза и их должностными лицами направленных им представлений и контроле за выполнением мер по устранению выявленных в ходе осуществления внешнего аудита (контроля) нарушений и недостатков, их причин и последствий.
XXI. Гарантии правового статуса членов группы инспекторов
66. Правовой статус членов группы инспекторов определяется законодательством государств – членов Союза, представителями высших органов государственного финансового контроля которых они являются.
67. Воздействие на членов группы инспекторов с целью воспрепятствовать исполнению ими своих служебных обязанностей по осуществлению внешнего аудита (контроля) либо добиться принятия решения в чью-либо пользу, насильственные действия, оскорбления, а также клевета влекут ответственность, установленную актами, входящими в право Союза, и законодательством государств – членов Союза.
XXII. Обязательность исполнения требований членов группы инспекторов
68. Требования членов группы инспекторов, связанные с исполнением ими своих служебных обязанностей по осуществлению внешнего аудита (контроля), являются обязательными для исполнения всеми объектами внешнего аудита (контроля), их должностными лицами и сотрудниками.
XXIII. Материальное и социальное обеспечение членов группы инспекторов
69. Материальное и социальное обеспечение членов группы инспекторов, в том числе в части командирования к месту проведения мероприятий, осуществляется соответствующими высшими органами государственного финансового контроля, представителями которых они являются, за счет средств национальных бюджетов государств – членов Союза, выделяемых на обеспечение их деятельности.
XXIV. Информирование о результатах внешнего аудита (контроля)

70. Жұртшылықты сыртқы аудиттің (бақылаудың) нәтижелері туралы хабардар ету Одақ пен жоғары мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының ресми сайттарында, Одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасымен қорғалатын мемлекеттік немесе өзге де қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді қамтитын материалдарды қоспағанда, Жоғары кеңес қараған қорытынды есептер жалпыға бірдей мәлімет беру үшін жариялау жолымен жүзеге асырылады.
.

70. Информирование общественности о результатах внешнего аудита (контроля) осуществляется путем опубликования для всеобщего сведения на официальных сайтах Союза и высших органов государственного финансового контроля рассмотренных Высшим советом итоговых отчетов, за исключением материалов, содержащих сведения, составляющие государственную или иную охраняемую законодательством государств – членов Союза тайну.