Салық саясаты және әкімшілендіру жөніндегі консультативтік комитет туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 128 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 7-тармағының, 43-тармағы 2-тармақшасының және 44-тармағының негізінде Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Салық саясаты және әкімшілендіру жөніндегі консультативтік комитет туралы ереже бекітілсін.
2. Мыналардың:
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Салық саясаты және әкімшілендіру жөніндегі консультативтік комитет туралы" 2012 жылғы 15 наурыздағы № 13 шешімі 2-тармағының;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Салық саясаты және әкімшілендіру жөніндегі консультативтік комитеттің құрамына өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 85 шешімінің;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Салық саясаты және әкімшілендіру жөніндегі консультативтік комитеттің құрамына өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 5 ақпандағы № 13 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
В. Христенко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2015 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 128 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Салық саясаты және әкімшілендіру жөніндегі консультативтік комитет туралы ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
1. Салық саясаты және әкімшілендіру жөніндегі консультативтік комитет (бұдан әрі – Комитет) Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің(2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 7 және 44-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының (бұдан әрі – тиісінше Алқа, Комиссия) жанында құрылады.
Комитет салық саясаты, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың XVII бөліміне сәйкес өзара саудада салықтар алу тетіктерін жетілдіру, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер, Одақ) салық саясаты және әкімшілендіру саласындағы бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу және оларды іске асыру барысы туралы мәселелер бойынша Комиссияның консультативтік органы болып табылады.
2. Комитет өз қызметінде 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты, басқа да халықаралық шарттар мен Одақ құқығын құрайтын актілерді, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
ІІ. Комитеттің негізгі міндеттері мен функциялары

О Консультативном комитете по налоговой политике и администрированию
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 года № 128.
На основании пункта 7, подпункта 2 пункта 43 и пункта 44 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Консультативном комитете по налоговой политике и администрированию.
2. Признать утратившими силу:
пункт 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15 марта 2012 г. № 13 "О Консультативном комитете по налоговой политике и администрированию";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 апреля 2013 г. № 85 "О внесении изменений в состав Консультативного комитета по налоговой политике и администрированию";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 февраля 2014 г. № 13 "О внесении изменения в состав Консультативного комитета по налоговой политике и администрированию".
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
В. Христенко
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии Евразийской
экономической комиссии
от 28 сентября 2015 года № 128
ПОЛОЖЕНИЕ
о Консультативном комитете
по налоговой политике и администрированию
I. Общие положения
1. Консультативный комитет по налоговой политике и администрированию (далее – Комитет) создается при Коллегии Евразийской экономической комиссии (далее соответственно – Коллегия, Комиссия) в соответствии с пунктами 7 и 44 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).
Комитет является консультативным органом Комиссии по вопросам налоговой политики, совершенствования механизма взимания налогов во взаимной торговле в соответствии с разделом XVII Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, разработки и хода реализации программ и проектов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) в сфере налоговой политики и администрирования.
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, другими международными договорами и актами, составляющими право Союза, Регламентом работы Евразийской экономической комиссии, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, а также настоящим Положением.
II. Основные задачи и функции Комитета

3. Комитеттің негізгі міндеттері:
а) проблемалық жағдайларды шешу және келісілген бағыттарда мүше мемлекеттердің салық заңнамасын үндестіру мәселелері бойынша Комиссияға ұсынымдар дайындау;
б) Комиссияға мынадай мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу:
мүше мемлекеттердің келісілген бағыттар бойынша салық саясатын жүргізудегі бірыңғай тәсілдемелерін қалыптастыру;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өзара саудада жанама салық салу, мүше мемлекеттердің аумақтарында акцизделетін тауарлардың айналымы (соның ішінде алкоголь өнімдері), тікелей салық салу саласында мүше мемлекеттердің заңнамасын жетілдіру;
мүше мемлекеттердің салықтық әкімшілендіруді жетілдіруі, соның ішінде трансферттік баға белгілеуді салықтық бақылау;
мүше мемлекеттердің салық органдарының өзара саудада жанама салықтар алуға және кірістерге (бір мүше мемлекеттің заңды және жеке тұлғалары басқа мүше мемлекеттің аумағында алатын (сатып алатын) (мүлікке) салық салуға бақылау жасау үшін қажетті ақпараттық өзара іс-қимылын жетілдіру;
в) салық салу саласындағы халықаралық шарттарды және Одақ құқығын құрайтын актілерді қолдану практикасын талқылау болып табылады.
4. Өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін Комитет мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) Комиссияға салық саясаты және әкімшілендіру саласындағы мынадай мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлейді:
мүше мемлекеттердің өзара саудада жанама салықтар алу қағидаттарына бірыңғай тәсілдемелер әзірлеу;
мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілері арасында жасалатын өзара сауданы және өзге де сыртқы экономикалық мәмілелерді жүзеге асыру кезінде мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің салық заңнамасын бұзуын болдырмауға және жолын кесуге өзара жәрдем көрсету;
мүше мемлекеттердің салық органдары арасында ақпараттық өзара іс-қимылды жетілдіру;
б) салық салу саласында Одақ құқығына кіретін актілерді жетілдіру мәселелері бойынша Комиссия ұсыныстарын қарайды.
ІІІ. Комитеттің құрамы
5. Комитеттің құрамы мүше мемлекеттердің атқарушы билік органдарының басшыларынан (басшыларының орынбасарларынан) және уәкілетті өкілдерінен қалыптастырылады.
Комитеттің құрамын қалыптастыру үшін Алқа мүше мемлекеттерден мүше мемлекеттердің атқарушы билік органдарының уәкілетті өкілдерінің кандидатуралары бойынша ұсыныстар сұратады.
Мүше мемлекеттер Алқаны Комитеттегі мүше мемлекеттердің атқарушы билік органдарының уәкілетті өкілдерін ауыстыру қажеттігі туралы уақытылы хабардар етеді, сондай-ақ оның құрамына өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар береді.
Комитеттің құрамы Алқа өкімімен бекітіледі.

3. Основными задачами Комитета являются:
а) подготовка рекомендаций для Комиссии по вопросам гармонизации налогового законодательства государств-членов по согласованным направлениям и по разрешению проблемных ситуаций;
б) выработка предложений для Комиссии по следующим вопросам:
формирование единых подходов в проведении налоговой политики государствами-членами по согласованным направлениям;
совершенствование законодательства государств-членов в области косвенного налогообложения во взаимной торговле на территориях государств-членов, оборота подакцизных товаров (в том числе алкогольной продукции) на территориях государств-членов, прямого налогообложения;
совершенствование налогового администрирования государств-членов, в том числе налоговый контроль за трансфертным ценообразованием;
совершенствование информационного взаимодействия налоговых органов государств-членов необходимого для контроля за взиманием косвенных налогов во взаимной торговле, и за налогообложением доходов (имущества) получаемых (приобретаемых юридическими и физическими лицами одного государства-члена на территории другого государства-члена);
в) обсуждение практики применения международных договоров и актов, составляющих право Союза, в области налогообложения.
4. Для реализации возложенных на него задач Комитет осуществляет следующие функции:
а) подготавливает для Комиссии предложения по следующим вопросам в сфере налоговой политики и администрирования:
выработка единых подходов к принципам взимания косвенных налогов во взаимной торговле государств-членов;
оказание взаимного содействия в предотвращении и пресечении нарушений налогового законодательства субъектами хозяйствования государств-членов при осуществлении взаимной торговли и иных внешнеэкономических сделок, совершаемых между субъектами хозяйствования государств-членов;
совершенствование информационного взаимодействия между налоговыми органами государств-членов;
б) рассматривает предложения Комиссии по вопросам совершенствования актов, входящих в право Союза, в области налогообложения.
III. Состав Комитета
5. Состав Комитета формируется из руководителей (заместителей руководителей) и уполномоченных представителей органов исполнительной власти государств-членов.
Для формирования состава Комитета Коллегия запрашивает у государств-членов предложения по кандидатурам уполномоченных представителей органов исполнительной власти государств-членов.
Государства-члены своевременно информируют Коллегию о необходимости замены уполномоченных представителей органов исполнительной власти государств-членов в Комитете, а также представляют предложения по внесению изменений в его состав.
Состав Комитета утверждается распоряжением Коллегии.

6. Құзыретіне салық саясаты және әкімшілендіру саласындағы мәселелер жататын Алқа мүшесі (бұдан әрі – Комитет төрағасы) Комитеттің отырыстарына төрағалық етеді және Комитеттің жұмысына жалпы басшылықты жүзеге асырады.
7. Комитет төрағасы:
а) Комитеттің қызметіне басшылық етеді және Комитетке жүктелген міндеттерді орындау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
б) Комитет отырысының күн тәртібін келіседі және бекітеді, оның өткізілетін күнін, уақыты мен орнын айқындайды;
в) Комитеттің отырысын жүргізеді;
г) Комитет отырыстарының хаттамаларын бекітеді;
д) Комиссия Алқасы мен Кеңесін Комитет әзірлеген ұсынымдар туралы хабардар етеді;
е) сарапшылық топтар туралы ережені және олардың құрамын бекітеді;
ж) Комиссия Алқасы мен Кеңесінің отырыстарында және өзге де органдармен және ұйымдармен өзара қарым-қатынаста Комитеттің мүддесін білдіреді;
з) Комитет төрағасының орынбасарын тағайындайды.
8. Комитет төрағасының орынбасары болып құзыретіне Комитет қызметінің бағыттары бойынша мәселелер кіретін Комиссия департаментінің басшысы тағайындалады.
9. Комитет төрағасының орынбасары Комитет төрағасы болмаған кезде немесе оның тапсыруы бойынша Комитет төрағасының осы Ереженің 7-тармағында көзделген функцияларын орындайды.
10. Комитеттің жауапты хатшысын Комитет төрағасы құзыретіне Комитет қызметінің бағыттары бойынша мәселелер кіретін Комиссия лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің арасынан тағайындайды.
11. Комитеттің жауапты хатшысы:
а) Комитет төрағасының және Комитет мүшелерінің ұсыныстары бойынша Комитет отырысының күн тәртібінің жобасын әзірлейді және оны Комитет төрағасының бекітуіне ұсынады;
б) Комитеттің күн тәртібінің жобасына және отырысына материалдар дайындауды және ұсынуды бақылауды жүзеге асырады;
в) Комитет мүшелеріне Комитет отырысының бекітілген күн тәртібі мен оның материалдарын дайындап, жібереді, соның ішінде электрондық түрде жібереді;
г) Комитеттің кезекті отырысының өткізілетін күнін, уақыты мен орнын келіседі және оны Комитет мүшелеріне хабарлайды;
д) Комитет отырысының хаттамасын жүргізеді және оны Комитет төрағасының бекітуіне ұсынады;
е) Комитет отырыстарының жоспарларын қалыптастырады және оларды Комитет мүшелерінің назарына жеткізеді;
ж) Комитет отырысының нәтижелері бойынша дайындалған қорытынды құжаттарды әзірлеуді және оларды Комитет мүшелерінің назарына жеткізуді ұйымдастырады;
з) Комитеттің хаттамалық шешімдерінің орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
12. Комитет отырысына Комитет төрағасының шақыруы бойынша мүше мемлекеттерден қажетті біліктілігі бар тәуелсіз сарапшылар қатыса алады.
Комитет отырысына Комитет төрағасының шақыруы бойынша құзыретіне Комитеттің отырысында қаралатын мәселелер жататын Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлері қатыса алады.

6. Председательствует на заседаниях Комитета и осуществляет общее руководство работой Комитета член Коллегии, к компетенции которого относятся вопросы в сфере налоговой политики и администрирования (далее – председатель Комитета).
7. Председатель Комитета:
а) руководит деятельностью Комитета и организует работу по выполнению возложенных на Комитет задач;
б) согласовывает и утверждает повестку дня заседания Комитета, определяет дату, время и место его проведения;
в) ведет заседания Комитета;
г) утверждает протоколы заседаний Комитета;
д) информирует Коллегию и Совет Комиссии о выработанных Комитетом рекомендациях;
е) утверждает положения об экспертных группах и их составы;
ж) представляет Комитет на заседаниях Коллегии и Совета Комиссии и во взаимоотношениях с иными органами и организациями;
з) назначает заместителя председателя Комитета.
8. Заместителем председателя Комитета назначается руководитель департамента Комиссии, в компетенцию которого входят вопросы по направлениям деятельности Комитета.
9. Заместитель председателя Комитета выполняет функции председателя Комитета, предусмотренные пунктом 7 настоящего Положения, в случае отсутствия председателя Комитета или по его поручению.
10. Ответственный секретарь Комитета назначается председателем Комитета из числа должностных лиц или сотрудников Комиссии, в компетенцию которых входят вопросы по направлениям деятельности Комитета.
11. Ответственный секретарь Комитета:
а) подготавливает проект повестки дня заседания Комитета по предложениям председателя Комитета и членов Комитета и представляет ее на утверждение председателю Комитета;
б) осуществляет контроль за подготовкой и представлением материалов к проекту повестки дня и заседанию Комитета;
в) готовит и направляет членам Комитета утвержденную повестку дня заседания Комитета и материалы к ней, в том числе в электронном виде;
г) согласовывает и информирует членов Комитета о дате, времени и месте проведения очередного заседания Комитета;
д) ведет протокол заседания Комитета и представляет его на утверждение председателю Комитета;
е) формирует планы заседаний Комитета и доводит их до членов Комитета;
ж) организует подготовку и доведение до членов Комитета итоговых документов, подготовленных по результатам заседания Комитета;
з) осуществляет контроль за исполнением протокольных решений Комитета.
12. По приглашению председателя Комитета в заседании Комитета могут участвовать независимые эксперты из государств-членов, обладающие необходимой квалификацией.
По приглашению председателя Комитета в заседании Комитета могут участвовать должностные лица и сотрудники Комиссии, к компетенции которых относятся рассматриваемые на заседании Комитета вопросы.

13. Комитет жанында Комитет қызметінің бағыттары бойынша мәселелерді шешуге арналған сарапшылық топтар құрылуы мүмкін.
Сарапшылық топтардың құрамдары мүше мемлекеттердің атқарушы билік органдарының, салалық қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың уәкілетті өкілдерінің қатарынан қалыптастырылады, олардың құзыретіне салық салу саласындағы мәселелер кіреді.
IV. Комитеттің жұмыс тәртібі
14. Комитеттің отырысы қажеттігіне қарай өткізіледі.
15. Комитет отырысын өткізу туралы шешімді Комитет төрағасы қабылдайды.
16. Комитет отырысының күн тәртібінің жобасын қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды Комитет мүшелері Комитет төрағасына жібереді.
Комитет отырысының күн тәртібіне енгізуге арналған мәселелерді ұсынған Комитет мүшелері ұсынылған мәселелер бойынша ақпарат пен материалдардың Комитеттің жауапты хатшысына берілуін қамтамасыз етеді.
17. Комитет төрағасының мүше мемлекеттердің атқарушы билігінің уәкілетті органдарынан және Комитет мүшелерінен Комитеттің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша материалдар мен ақпаратты сұратуға құқығы бар.
18. Комитет отырысының күн тәртібіне ұсынылатын материалдар мыналарды:
а) қаралатын мәселелер бойынша анықтамаларды;
б) қарауға ұсынылатын құжаттардың жобаларын;
в) хаттамалық шешімдердің жобаларын;
г) Комиссияға арналған ұсынымдар жобаларын;
д) қажетті анықтамалық және талдамалық материалдарды қамтиды.
19. Комитеттің жауапты хатшысы Комитет мүшелеріне Комитет отырысы өткізілетін күнге дейін 15 жұмыс күнінен кешіктірмей Комитет отырысының күн тәртібі мен оның материалдарын, соның ішінде электрондық түрде жібереді.
20. Комитет отырыстары, әдетте, Комиссияның үй-жайларында өткізіледі.
Комитет отырысы уәкілетті органдардың салық салу саласындағы ұсыныстары негізінде қабылданатын Комитет төрағасының шешімі бойынша кез келген мүше мемлекетте өткізілуі мүмкін. Бұл жағдайда қабылдайтын мүше мемлекет Комитет отырысын ұйымдастыруға және өткізуге жәрдем көрсетеді.
Комитет төрағасының шешімі бойынша Комитет отырысы бейне конференция режимінде өткізілуі мүмкін.
21. Комитет отырысы, егер мүше мемлекеттердің әрқайсысынан Комитеттің кемінде 1 мүшесінің өкілдік етуі қамтамасыз етілсе, құқылы деп танылады.
Комитет мүшелері Комитет отырыстарына жеке өзі, ауысу құқығынсыз қатысады. Комитет мүшесінің отырысқа қатысуы мүмкін болмаған жағдайда, оның қаралып отырған мәселе бойынша өз пікірін Комитет мүшесіне жазбаша түрде күні бұрын ұсынуға құқығы бар.
22. Комитет мүшелері, егер олардың пікірінше аталған мәселе қосымша пысықтауды талап ететін болса, мәселені Комитеттің қарауынан алып тастауға ұсыным білдіруі мүмкін.

13. При Комитете могут создаваться экспертные группы для решения вопросов по направлениям деятельности Комитета.
Составы экспертных групп формируются из числа уполномоченных представителей органов исполнительной власти государств-членов, отраслевых общественных объединений, организаций, к компетенции которых относятся вопросы в области налогообложения.
IV. Порядок работы Комитета
14. Заседания Комитета проводятся по мере необходимости.
15. Решение о проведении заседания Комитета принимается председателем Комитета.
16. Предложения по формированию проекта повестки дня заседания Комитета направляются членами Комитета председателю Комитета.
Члены Комитета, предложившие вопросы для включения
в повестку дня заседания Комитета, обеспечивают представление ответственному секретарю Комитета информации и материалов по предложенным вопросам.
17. Председатель Комитета имеет право запрашивать у уполномоченных органов исполнительной власти государств-членов и у членов Комитета материалы и информацию по вопросам, отнесенным к компетенции Комитета.
18. Материалы к повестке дня заседания Комитета включают в себя:
а) справки по рассматриваемым вопросам;
б) проекты предлагаемых к рассмотрению документов;
в) проекты протокольных решений;
г) проекты рекомендаций для Комиссии;
д) необходимые справочные и аналитические материалы.
19. Ответственный секретарь Комитета направляет членам Комитета повестку дня заседания Комитета и материалы к ней, в том числе в электронном виде, не позднее чем за 15 рабочих дней до даты проведения заседания Комитета.
20. Заседания Комитета проводятся, как правило, в помещениях Комиссии.
Заседание Комитета может проводиться в любом из государств-членов по решению председателя Комитета, принимаемому на основе предложений уполномоченных органов в области налогообложения. В этом случае принимающее государство-член оказывает содействие в организации и проведении заседания Комитета.
По решению председателя Комитета заседание Комитета может проводиться в режиме видеоконференции.
21. Заседание Комитета признается правомочным, если обеспечивается представительство как минимум 1 члена Комитета от каждого из государств-членов.
Члены Комитета участвуют в заседаниях Комитета лично, без права замены. В случае невозможности присутствия члена Комитета на заседании он имеет право заблаговременно представить председателю Комитета свое мнение по рассматриваемым вопросам в письменной форме.
22. Члены Комитета могут рекомендовать снять вопрос с рассмотрения Комитетом, если, по их мнению, данный вопрос требует дополнительной проработки.

23. Комитет отырысында мәселелерді талқылау кезінде Комитет мүшелерінің тең құқықтары болады. Дауыс беру кезінде мүше мемлекеттерден Комитет мүшелерінің санына қарамастан мүше мемлекеттердің әрқайсысы 1 дауысқа ие болады.
Комитет отырысының нәтижелері хаттамамен ресімделеді, онда Комитет мүшелерінің позициялары тіркеледі.
Егер Комитет мүшесінің Комитет қарап жатқан мәселе бойынша ерекше пікірі болса, ол жазбаша түрде баяндалады және Комитет отырысының хаттамасына қоса беріледі. Комитет отырысының хаттамасына сондай-ақ қаралып отырған құжаттардың жобалары бойынша ұсыныстар, анықтамалық және талдамалық материалдар мен тиісті негіздемелер қоса берілуі мүмкін.
Комитет мүшелерінің Комитет отырыстарында берген ұсыныстары мүше мемлекеттердің түпкілікті позициясы ретінде қаралмайды.
Комитет отырысының хаттамасына Комитеттің жауапты хатшысы қол қояды, Комитет отырысы болған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей оны Комитет төрағасы бекітеді.
Комитеттің жауапты хатшысы Комитет отырысының хаттамасын Комитеттің барлық мүшелеріне оны Комитет төрағасы бекіткен күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде жібереді.
Комитет төрағасының шешімі бойынша Комитет отырысының хаттамасы немесе одан үзінді көшірме Комитет отырысына қатысқан шақырылған адамдарға жіберілуі мүмкін.
Комитет отырыстарының хаттамалары Комитеттің жауапты хатшысында сақталады.
24. Комитет отырыстарына мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының уәкілетті өкілдерінің қатысуына байланысты шығыстарды оларды жіберетін мүше мемлекеттер көтереді.
Комитет отырыстарына бизнес-қоғамдастық, ғылыми және қоғамдық ұйымдар өкілдерінің, өзге де тәуелсіз сарапшылардың қатысуына байланысты шығыстарды аталған адамдар дербес көтереді.
25. Комитеттің қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді Комиссия жүзеге асырады.

23. Члены Комитета обладают равными правами при обсуждении вопросов на заседании Комитета. При голосовании независимо от числа членов Комитета от государств-членов каждое из государств-членов обладает 1 голосом.
Результаты заседания Комитета оформляются протоколом, в котором фиксируются позиции членов Комитета.
В случае если у члена Комитета имеется особое мнение по рассматриваемому Комитетом вопросу, оно излагается в письменной форме и прилагается к протоколу заседания Комитета. К протоколу заседания Комитета также могут прилагаться предложения по проектам рассматриваемых документов, справочные и аналитические материалы и соответствующие обоснования.
Предложения членов Комитета, представленные ими на заседаниях Комитета, не могут рассматриваться в качестве окончательной позиции государств-членов.
Протокол заседания Комитета подписывается ответственным секретарем Комитета, утверждается председателем Комитета не позднее 3 рабочих дней с даты заседания Комитета.
Ответственный секретарь Комитета направляет протокол заседания Комитета всем членам Комитета в течение 7 рабочих дней с даты его утверждения председателем Комитета.
По решению председателя Комитета протокол заседания Комитета или выписка из него может направляться участвовавшим в заседании Комитета приглашенным лицам.
Протоколы заседаний Комитета хранятся у ответственного секретаря Комитета.
24. Расходы, связанные с участием в заседаниях Комитета уполномоченных представителей органов государственной власти государств-членов, несут направляющие их государства-члены.
Расходы, связанные с участием в заседаниях Комитета представителей бизнес-сообщества, научных и общественных организаций, иных независимых экспертов, указанные лица несут самостоятельно.
25. Организационно-техническое обеспечение деятельности Комитета осуществляется Комиссией.