Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен іске асыру кезеңдері туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 19 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 86-бабы 5-тармағына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен іске асыру кезеңдері (бұдан әрі – Негізгі бағыттар) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер:
көлік саласындағы қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді ұлттық даму стратегияларын (жоспарларын, бағдарламаларын) дайындау және іске асыру кезінде Негізгі бағыттарды ескерсін;
2025 жылға дейін Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде көліктің барлық түрлерімен тасымалдауды жүзеге асыру кезіндегі қолданыстағы шектеулерді алып тастау бойынша шаралар қабылдасын.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп:
Еуразиялық үкіметаралық кеңес әрбір 3 жыл сайын бекітетін іс-шаралар жоспары ("жол карталары") негізінде, оларға тиісті 3 жылдық кезең шегінен шығатын іс-шараларды енгізу мүмкіндігін, сондай-ақ ортақ көліктік қызметтер көрсету нарығын құру кезінде мүше мемлекеттердің оларды іске асырудың әртүрлі жылдамдығына жол беру мүмкіндігін ескере отырып, Негізгі бағыттарды дәйекті түрде кезең-кезеңмен іске асыруды қамтамасыз етсін;
әуе көлігі мәселелері жөніндегі іс-шаралар жоспарын ("жол картасын") әзірлесін (нақты кезеңдерді, іс-шараларды және мерзімдерді көрсете отырып) және оны 2017 жылғы 1 шілдеге дейін Еуразиялық үкіметаралық кеңестің қарауына ұсынсын;
Негізгі бағыттарды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын ("жол картасын") әзірлесін (нақты кезеңдерді, іс-шараларды және мерзімдерді көрсете отырып) және оны 2017 жылғы 31 желтоқсанға дейін Еуразиялық үкіметаралық кеңестің қарауына ұсынсын.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 19 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен іске асыру кезеңдері
І. Жалпы ережелер
Осы Негізгі бағыттар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Одақ туралы шарт), сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) әлеуметтік-экономикалық дамуының мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес әзірленген және іске асырылады.
Осы Негізгі бағыттар әртүрлі халықаралық құқықтық реттеуді, әртүрлі көлік түрлерінің технологиялық ерекшеліктерін және мүше мемлекеттердің көлік инфрақұрылымының жай-күйін ескере отырып, бірыңғай көліктік кеңістікті және автомобиль, әуе, су және теміржол көлігі саласында Одақтың ортақ көліктік қызметтер көрсету нарығын одан әрі қалыптастыру және дамыту шарттары мен кезеңдерін айқындайды.

Об Основных направлениях и этапах реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 26 декабря 2016 года № 19.
В соответствии с пунктом 5 статьи 86 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Утвердить прилагаемые Основные направления и этапы реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств – членов Евразийского экономического союза (далее – Основные направления).
2. Государствам – членам Евразийского экономического союза:
учитывать Основные направления при подготовке и реализации национальных краткосрочных и долгосрочных стратегий (планов, программ) развития в области транспорта;
принять меры по снятию до 2025 года существующих ограничений при осуществлении перевозок всеми видами транспорта в рамках Евразийского экономического союза.
3. Евразийской экономической комиссии совместно с государствами – членами Евразийского экономического союза:
обеспечить последовательную поэтапную реализацию Основных направлений на основе планов мероприятий ("дорожных карт"), утверждаемых Евразийским межправительственным советом на каждые 3 года, с учетом возможного включения в них мероприятий, выходящих за пределы соответствующего 3-летнего периода, а также допускающих возможность разной скорости их реализации государствами-членами при создании общего рынка транспортных услуг;
разработать план мероприятий ("дорожную карту") по вопросам воздушного транспорта (с указанием конкретных этапов, мероприятий и сроков) и представить его для рассмотрения Евразийским межправительственным советом до 1 июля 2017 г.;
разработать план мероприятий ("дорожную карту") по реализации Основных направлений (с указанием конкретных этапов, мероприятий и сроков) и представить его для рассмотрения Евразийским межправительственным советом до 31 декабря 2017 г.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Высшего
Евразийского экономического совета
от 26 декабря 2016 г. № 19
Основные направления и этапы реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств – членов Евразийского экономического союза
I. Общие положения
Настоящие Основные направления разработаны и реализуются в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор о Союзе), а также целями и задачами социально-экономического развития государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз).
Настоящие Основные направления определяют условия и этапы дальнейшего формирования и развития единого транспортного пространства и общего рынка транспортных услуг Союза в сфере автомобильного, воздушного, водного и железнодорожного транспорта с учетом различий международного правового регулирования, технологических особенностей различных видов транспорта и состояния транспортной инфраструктуры государств-членов.

Одақ өз мүше мемлекеттері экономикасының жиынтық көлемі 2,2 трлн. астам АҚШ долларын құрайтын жоғары экономикалық әлеуетке ие. Сонымен қатар, экономикалық өсуді арттыру тауар өндірісінің ұлғаймалы көлемі жағдайында тасымалдаудың өспелі сұранысын қанағаттандыру үшін көліктік қызметтер көрсетуді озық түрде дамытуды талап етеді. Әлемдік практика өнеркәсіптік өндірістің 1 пайызға өсуі тасымалдау көлемін 1,5 – 1,7 пайызға ұлғайтуды туындататынын көрсетті.
Мүше мемлекеттердің Еуропалық одақ және Оңтүстік Азия, Қытай елдері сияқты әлемдік экономикалық ойыншылар мен нарықтар арасында табысты географиялық орналасуы олардың Одақпен интеграцияны дамытуға, оның ішінде Одақ пен Жібек жолының Экономикалық белдеуін құру процестерін ұштастыру бойынша бастамалар шеңберінде қызығушылығын тудырады.
Мүше мемлекеттер арасындағы экономикалық байланыс көліктің барлық түрлерімен қамтамасыз етіледі, олардың дамуы экономиканың басқа салаларымен (машина жасау, отын энергетикасы, аграрлық өнеркәсіп, құрылыс, тау-кен металлургиясы, ауыл шаруашылығы және басқалары) өзара іс-қимылда жүзеге асырылады, бұл экономикалық өсудің маңызды факторы болып табылады.
Мүше мемлекеттер осы Негізгі бағыттарға сәйкес өзінің көлік кешенінің қолда бар әлеуетін дәйекті түрде дамытады.
Мүше мемлекеттер өз бетінше ұлттық көлік саясатын әзірлейді, қалыптастырады және іске асырады, оның ішінде көлікті дамытудың ұлттық бағдарламаларын және осы Негізгі бағыттарға қайшы келмейтін көлік саясатын іске асыру бойынша өзге де шараларды қабылдайды.
Осы Негізгі бағыттардың ережелері қатысушылары олардың өздері болып табылатын, халықаралық шарттардан туындайтын, мүше мемлекеттердің құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
Осы Негізгі бағыттардың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"еуразиялық көліктік дәліз" – халықаралық көліктік дәліздер желісіне интеграцияланған, мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша өтетін және олардың анағұрлым шоғырланған бағыттарында халықаралық қатынастарда жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ осындай тасымалдауды жүзеге асыру жиынтығының технологиялық және ұйымдастырушылық-құқықтық шарттарын қамтамасыз ететін бағдарлар жиынтығы;
"зияткерлік көлік жүйесі" – көліктік процестердің қауіпсіздігі мен тиімділігін арттыруға бағдарланған көлік инфрақұрылымымен, көлік құралдарымен және пайдаланушыларымен автоматтандырудың қазіргі заманғы ақпараттық және коммуникациялық технологиялары мен құралдарының интеграциясы;
"тік аралас тасымал" – барлық жүру бағдарына ресімделген бірыңғай тасымалдау құжаты бойынша екі немесе одан астам көлік түрлерін тасымалдау.
Осы Негізгі бағыттарда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Одақ туралы шартта айқындалған мәндерде түсініледі.
ІІ. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен іске асыру кезеңдері
Мүше мемлекеттер бәсекелестік, ашықтық, қауіпсіздік, сенімдік, қол жетімдік және экологиялық қағидаттарда бірыңғай көліктік кеңістікті дәйекті және кезең-кезеңмен қалыптастыруға әрі Одақ туралы шартта көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, көліктік қызметтерді көрсетудің тең (барабар) жағдайлары жасалатын, Одақтың ортақ көліктік қызметтер көрсету нарығын құруға бағытталған үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын жүргізеді.
Осы Негізгі бағыттарды іске асыруды мүше мемлекеттер:
мүше мемлекеттердің Одақ туралы шартта бекітілген көлік мәселелері жөніндегі уағдаластығын;
әрбір мүше мемлекеттің ұлттық мүдделерін, олардың экономикалық даму деңгейін, ұлттық көліктік қызметтер көрсету нарығын дамыту дәрежесін;
экономиканың көлік секторын реттеу ерекшеліктерін және олардың салаларының ерекшеліктерін;
мүше мемлекеттер Дүниежүзілік сауда ұйымына кірген кезде, сондай-ақ халықаралық шарттар шеңберінде қабылдаған олардың міндеттемелерін;
жаһандық көліктік қызметтер көрсету нарығындағы ортақ басымдықтарды қамтамасыз ету мақсатында мүше мемлекеттердің өзара келісуі бойынша ортақ тәсілдерді әзірлеу және қолдану мүмкіндіктерін ескере отырып, кезең-кезеңмен жүзеге асырады.
Осы Негізгі бағыттардың жекелеген ережелері халықаралық шарттарды жасасу және Одақ органдарының актілерін қабылдау арқылы іске асырылады.
Мүше мемлекеттер салалық даму ерекшеліктеріне және жекелеген көлік түрлері үшін Одақ туралы шартта бекітілген ережелерге сүйене отырып, бірыңғай көліктік кеңістікті қалыптастыру және Одақтың ортақ көліктік қызметтер көрсету нарығын құру жөніндегі іс-шараларды кезең-кезеңмен жүргізеді.
Мүше мемлекеттер осы Негізгі бағыттардың тиісті бөлімдерінің ережелерін ескере отырып, автомобиль, әуе, су және теміржол көлігі саласында Одақтың ортақ көліктік қызметтер көрсету нарығын құру бойынша үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын жүргізеді.
Көліктік қызметтер көрсетуді ырықтандыру тәртібі, шарттары және кезеңділігі Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда айқындалады. Бұл ретте жекелеген мүше мемлекеттер үшін ырықтандырудың анағұрлым кеш мерзімдері көзделеді, бұл басқа мүше мемлекеттер үшін Одақтың ортақ көліктік қызметтер көрсету нарығын қалыптастыру бойынша қызметті жүзеге асыруға кедергі болып табылмайды.
Осы Негізгі бағыттардың мақсаттарына мынадай міндеттерді шешу жолымен қол жеткізіледі:
көлік саласындағы жалпы басымдылықтарды қамтамасыз ету жөніндегі келісілген шараларды қабылдау және ең үздік халықаралық практиканы іске асыру, оның ішінде Еуропа мен Азия арасындағы транзиттік көліктік-экономикалық байланыстарды жүзеге асыру кезінде Одақтың географиялық басымдылықтарын барынша толық іске асыруға жәрдемдесу, озық шетелдік тәжірибені зерделеу, талдау және келісу;
мүше мемлекеттердің көлік жүйелерін әлемдік көлік жүйесіне интеграциялау, оның шеңберінде мүше мемлекеттер:
олар бойынша халықаралық ұйымдарда мүше мемлекеттердің мүдделерін есепке алу мақсатында үйлестірілген ұстанымдарды әзірлеу мүмкін болатын көлік саласындағы халықаралық шарттар тізбесін айқындайды;
мүше мемлекеттердің көліктік қызмет субъектілерінің көліктік қызметтер көрсетудің экспорттық көлемін ұлғайту және географиясын кеңейту үшін жағдайлар жасайды;
Одақ құрылысы процесін халықаралық көліктік бастамалармен ұштастыру шеңберінде көлік пен инфрақұрылым саласындағы бірлескен жобаларды іске асырады;
Одақтың транзиттік әлеуетін тиімді пайдалануы, ол мынаны көздейді:
көлік инфрақұрылымының тартымдылығын арттыру;
жолаушылар мен жүктердің халықаралық тасымалдарын жүзеге асыру үшін оңтайлы шарттар (икемді тартымды тарифтер, бақылау түрлерін оңтайландыру және оңайлату, логистикалық технологияларды жетілдіру және т.б.);
жолаушылар мен жүктердің транзиттік және мультимодальдік дамуына ықпал ететін бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;
көліктік қызметтер көрсету сапасын мыналар арқылы арттыру:
жолаушылар және жүк тасымалдары саласындағы табысты озық тәжірибені және ең үздік халықаралық практиканы енгізу, жолаушылар үшін көліктік қолжетімділікті, жүйелілікті және жайлылықты қамтамасыз ету, жүктерді жеткізу саласында озық логистикалық технологияларды қолдану;
жылжымалы құрамды жаңарту үшін жағдайлар жасау;
жолаушылар тасымалы қызметтерін тұтынушыларды ақпараттық қамтамасыз ету жүйелерін дамыту;
көлік инфрақұрылымына және қоғамдық жолаушылар көлігінің көлік құралдарына дене мүмкіндігі шектеулі тұлғалардың кедергісіз, ыңғайлы және қауіпсіз қол жетімділігі үшін жағдайлар жасау;
көлікте қауіпсіздікті қамтамасыз ету, осы салада мүше мемлекеттер заңнамасын, оның ішінде қатысушылары мүше мемлекеттер болып табылатын халықаралық шарттардың ережелерін ескере отырып, жетілдіру;
парниктік газдардының тастандыларын төмендету және үнемді әрі экологиялық көлік құралдарын қолдану үлесін ұлғайту мақсатында көліктің қоршаған ортаға және адам денсаулығына зиянды әсерін төмендету, баламалы отын түрлерін және жаңартылған энергия көздерін енгізу;
қолайлы инвестициялық ахуалды қалыптастыру, көлік саласындағы жобаларды дамытуға күрделі салымдар тартуды, оның ішінде инновациялық технологияларды әзірлеу және дамыту, тасымалдардың ресурстық қажеттілігін төмендету және олардың қоршаған ортаға әсері, мемлекеттік жеке меншік әріптестік механизмдерін және концессиялық келісімдерді практикаға кеңінен енгізу арқылы ынталандыру, сондай-ақ инвестициялық тартымдылықты арттыру үшін өзге де жағдайлар жасау.
Осы Негізгі бағыттарды іске асыру мынадай басымдылықтарды ескере отырып, жүзеге асырылады:
еуразиялық көліктік дәліздерді мыналар арқылы құру және дамыту:
мүше мемлекеттердің келісілген көліктік дәліздер мен бағдарларды белгілеуі;
мүше мемлекеттердің ұсыныстары бойынша көліктік дәліздер мен бағдарлардың тізбесін Одақ органымен бекіте отырып, қалыптастыру;
еуразиялық көліктік дәліздердің технологиялық бірлестігін қамтамасыз ету;
трафикті жоспарлауды және диспетчерлендіруді үйлестіру;
тартымды және икемді тарифтік шарттарды келісу;
кедендік және өзге бақылау түрлерінің рәсімдерін жеңілдету;
тік аралас тасымалдарды дамыту;
тауарлар және көлік құралдары туралы ақпарат беруді оңайлатуға мүмкіндік беретін зияткерлік көлік жүйелерін енгізу (оның ішінде ақпараттық жүйелер) және қазіргі заманғы техникалық құралдарды қолдану (техникалық жарықтандыру);
қазіргі заманғы жол маңы және ілеспе сервисті дамыту;
Одақ шеңберінде транзиттік әлеуетті іске асыру және дамыту, еуразиялық көліктік байланыстарды кеңейтуге бағытталған шараларды әзірлеу және іске асыру, әртүрлі көлік түрлерін дамыту мәселелері бойынша мүше мемлекеттердің уағдаластықтарын ескере отырып, транзит еркіндігін қамтамасыз ету және жолаушылар мен жүктердің орнын ауыстыруға әсер ететін кедергілерді жою және рәсімдерді оңайлату;
көлік инфрақұрылымын дамытуды үйлестіру, оның шеңберінде мүше мемлекеттер:
іске асыруға жоспарланған көлік инфрақұрылымы объектілерін құру немесе жетілдіру бойынша жобалар туралы өзара ақпарат береді;
мүше мемлекеттерде көлік инфрақұрылымы объектілерін құрудың іске асырылған және іске асыруға жоспарланған жобалармен индустриялық-инновациялық инфрақұрылым объектілерін (өнеркәсіп кластерлері, индустриялық парктер және технопарктер) дамыту бойынша іске асыруға жоспарланған кооперативтік жобалардың байланысын қамтамасыз етеді;
экономикалық орындылықты ескере отырып, шектес инфрақұрылымның "ауқымсыз тұстарын" жоюды, тоғысу пунктерін және өткізу пунктерін техникалық жарақтандыруды қамтамсыз етеді;
тасымалдау процестерінің оңтайлануын қамтамасыз ететін логистикалық орталықтар мен көліктік ұйымдарды құру, мүше мемлекеттердің көліктік-логистикалық инфрақұрылымын дамытуға бағытталған ұлттық жобалар мен бағдарламаларды іске асыру туралы өзара ақпарат беру, жаһандық көліктік-логистикалық қызметтер көрсету нарығында мүше мемлекеттердің үлесін ұлғайту;
көлік саласында жоғары кәсіби мамандарды ұтымды пайдалану үшін жағдайлар жасау, мамандарға қойылатын кәсіби және біліктілік талаптарын үйлестіру, оқыту саласындағы ынтымақтастықты дамыту, сондай-ақ мамандарды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, кадрларды даярлауды және персоналдың біліктілігін арттыруды қамтамасыз ететін бәсекеге қабілетті орталықтарды дамыту арқылы кадрлық әлеуетті тарту және пайдалану;
көлік саласындағы ғылым мен инновацияны дамыту, оның ішінде:
инновациялық технологияларды және зияткерлік көлік жүйелерін, энергия үнемдеу технологияларын, экологиялық ("жасыл") технологияларды, оның ішінде баламалы отын түрлерін пайдалануды кеңейтетін және парниктік газдардың, жедел және жоғары жылдам көлік жүйелерінің, GPS/ГЛОНАСС навигациялық жерсерік жүйелері тастандыларының көлемдерін төмендетуге мүмкіндік беретін технологияларды, тасымалдауды ұйымдастыратын ақпараттық технологияларды, пилотсыз көлік құралдарын әзірлеу және енгізу мақсатында бірлескен зерттеулер жоспарлау және өткізу үшін жағдайлар жасау;
бірлескен қазіргі заманғы, бәсекеге қабілетті ғылыми-білім беру орталықтарын қалыптастыру және дамыту;
ғылыми-техникалық ынтымақтастықты кеңейту, көліктік технологияны дамыту мақсатында ақпаратпен, озық тәжірибемен ("ноу-хау") алмасу.
Автомобиль көлігі

Союз обладает высоким экономическим потенциалом, совокупный объем экономик государств-членов составляет более 2,2 трлн долларов США. Вместе с тем повышение экономического роста требует опережающего развития транспортных услуг для удовлетворения растущего спроса на перевозки в условиях увеличивающегося объема производства товаров. Мировая практика показывает, что прирост промышленного производства на 1 процент вызывает увеличение объема перевозок на 1,5 – 1,7 процента.
Выгодное географическое расположение государств-членов между такими мировыми экономическими игроками и рынками, как страны Европейского союза и Юго-Восточной Азии, Китай, вызывает их заинтересованность в развитии интеграции с Союзом, в том числе в рамках инициатив по сопряжению процессов строительства Союза и Экономического пояса Шелкового пути.
Экономические связи между государствами-членами обеспечиваются практически всеми видами транспорта, развитие которых осуществляется во взаимодействии с другими отраслями экономики (машиностроение, топливная энергетика, аграрная промышленность, строительство, горная металлургия, сельское хозяйство и др.), что является одним из важных факторов экономического роста.
Государства-члены последовательно развивают существующий потенциал своих транспортных комплексов в соответствии с настоящими Основными направлениями.
Государства-члены самостоятельно разрабатывают, формируют и реализуют национальную транспортную политику, в том числе принимают национальные программы развития транспорта и иные меры по реализации транспортной политики, не противоречащие настоящим Основным направлениям.
Положения настоящих Основных направлений не затрагивают прав и обязательств государств-членов, вытекающих из международных договоров, участниками которых они являются.
Для целей настоящих Основных направлений используются понятия, которые означают следующее:
"евразийский транспортный коридор" – совокупность маршрутов, интегрированных в том числе в сеть международных транспортных коридоров, проходящих по территориям государств-членов и обеспечивающих перевозки пассажиров и грузов в международном сообщении на направлениях их наибольшей концентрации, а также совокупность технологических и организационно-правовых условий осуществления этих перевозок;
"интеллектуальная транспортная система" – интеграция современных информационных и коммуникационных технологий и средств автоматизации с транспортной инфраструктурой, транспортными средствами и пользователями, ориентированная на повышение безопасности и эффективности транспортного процесса;
"прямая смешанная перевозка" – перевозка двумя или более видами транспорта по единому перевозочному документу, оформленному на весь маршрут следования.
Иные понятия, используемые в настоящих Основных направлениях, понимаются в значениях, определенных Договором о Союзе.
II. Основные направления и этапы реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов
Государства-члены проводят скоординированную (согласованную) транспортную политику, направленную на последовательное и поэтапное формирование единого транспортного пространства на принципах конкуренции, открытости, безопасности, надежности, доступности и экологичности и создание общего рынка транспортных услуг Союза, где создаются равные (паритетные) условия оказания транспортных услуг с учетом особенностей, предусмотренных Договором о Союзе.
Реализация настоящих Основных направлений осуществляется государствами-членами поэтапно с учетом:
договоренностей государств-членов по вопросам транспорта, закрепленных в Договоре о Союзе;
национальных интересов каждого из государств-членов, уровня их экономического развития, степени развития национального рынка транспортных услуг;
особенностей регулирования транспортного сектора экономики и специфики его отраслей;
обязательств государств-членов, принятых ими при вступлении во Всемирную торговую организацию, а также в рамках международных договоров;
возможностей разработки и применения по взаимному согласию государств-членов общих подходов в целях обеспечения общих преимуществ на глобальном рынке транспортных услуг.
Отдельные положения настоящих Основных направлений реализуются посредством заключения международных договоров и принятия актов органами Союза.
Государства-члены поэтапно проводят мероприятия по формированию единого транспортного пространства и созданию общего рынка транспортных услуг Союза, исходя из особенностей отраслевого развития и положений, закрепленных в Договоре о Союзе для отдельных видов транспорта.
Государства-члены проводят скоординированную (согласованную) транспортную политику по созданию общего рынка транспортных услуг Союза в сфере автомобильного, воздушного, водного и железнодорожного транспорта с учетом положений соответствующих разделов настоящих Основных направлений.
Порядок, условия и этапность либерализации транспортных услуг определяются в международных договорах в рамках Союза. При этом для отдельных государств-членов могут предусматриваться более поздние сроки либерализации, что не является препятствием для других государств-членов осуществлять деятельность по формированию общего рынка транспортных услуг Союза.
Цели настоящих Основных направлений достигаются путем решения следующих задач:
принятие согласованных мер по обеспечению общих преимуществ в сфере транспорта и реализация наилучших международных практик, в том числе содействие более полной реализации географических преимуществ Союза при осуществлении транзитных транспортно-экономических связей между Европой и Азией, изучение, анализ и согласованное внедрение передового зарубежного опыта;
интеграция транспортных систем государств-членов в мировую транспортную систему, в рамках которой государства-члены:
определяют перечень международных договоров в области транспорта, по которым возможна выработка скоординированных позиций в целях учета интересов государств-членов в международных организациях;
создают условия для увеличения объемов и расширения географии экспорта транспортных услуг субъектами транспортной деятельности государств-членов;
реализуют совместные проекты в сфере транспорта и инфраструктуры в рамках сопряжения процесса строительства Союза с международными транспортными инициативами;
эффективное использование Союзом своего транзитного потенциала, что предусматривает:
повышение привлекательности транспортной инфраструктуры;
оптимальные условия (гибкие привлекательные тарифы, оптимизацию и упрощение видов контроля, совершенствование логистических технологий и др.) для осуществления международных перевозок пассажиров и грузов;
разработку и реализацию программ, способствующих развитию транзитных и мультимодальных перевозок пассажиров и грузов;
повышение качества транспортных услуг путем:
внедрения успешного передового опыта и наилучших международных практик в области пассажирских и грузовых перевозок, обеспечения транспортной доступности, регулярности и комфорта для пассажиров, применения передовых логистических технологий в области доставки грузов;
создания условий для обновления подвижного состава;
развития систем информационного обеспечения потребителей услуг пассажирских перевозок;
создания условий для беспрепятственного, удобного и безопасного доступа лиц с ограниченными физическими возможностями к транспортной инфраструктуре и транспортным средствам общественного пассажирского транспорта;
обеспечение безопасности на транспорте, совершенствование законодательства государств-членов в этой сфере, в том числе с учетом положений международных договоров, участниками которых являются государства-члены;
снижение вредного воздействия транспорта на окружающую среду и здоровье человека, внедрение альтернативных видов топлива и возобновляемых источников энергии с целью снижения выбросов парниковых газов и увеличения доли применения экономичных и экологичных транспортных средств;
формирование благоприятного инвестиционного климата, стимулирование привлечения капитальных вложений в развитие проектов в сфере транспорта, в том числе посредством разработки и внедрения инновационных технологий, снижения ресурсоемкости перевозок и их воздействия на окружающую среду, широкого внедрения в практику механизмов государственно-частного партнерства и концессионных соглашений, а также создание иных условий для повышения инвестиционной привлекательности.
Реализация настоящих Основных направлений осуществляется с учетом следующих приоритетов:
создание и развитие евразийских транспортных коридоров посредством:
согласованного установления государствами-членами транспортных коридоров и маршрутов;
формирования перечня транспортных коридоров и маршрутов по предложениям государств-членов с утверждением его органом Союза;
обеспечения технологической совместимости евразийских транспортных коридоров;
координации планирования и диспетчеризации трафика;
согласования привлекательных и гибких тарифных условий;
упрощения процедур таможенного и иных видов контроля;
развития прямых смешанных перевозок;
внедрения интеллектуальных транспортных систем (в том числе информационных систем) и применения современных технических средств (технического оснащения), позволяющих упростить передачу информации о товарах и транспортных средствах;
развития современного придорожного и сопутствующего сервиса;
реализация и развитие транзитного потенциала в рамках Союза, разработка и реализация мер, направленных на расширение евразийских транспортных связей, обеспечение свободы транзита с учетом договоренностей государств-членов по вопросам развития различных видов транспорта, устранение барьеров и упрощение процедур, влияющих на перемещение пассажиров и грузов;
координация развития транспортной инфраструктуры, в рамках которой государства-члены:
взаимно информируют о планируемых к реализации проектах по созданию или совершенствованию объектов транспортной инфраструктуры;
обеспечивают увязку планируемых к реализации кооперационных проектов по развитию объектов индустриально-инновационной инфраструктуры (промышленных кластеров, индустриальных парков и технопарков) с реализуемыми и планируемыми к реализации проектами создания объектов транспортной инфраструктуры в государствах-членах;
обеспечивают устранение "узких мест" сопредельной инфраструктуры, техническое оснащение стыковых пунктов и пунктов пропуска с учетом экономической целесообразности;
создание логистических центров и транспортных организаций, обеспечивающих оптимизацию процессов перевозки, взаимное информирование о реализации национальных проектов и программ, направленных на развитие транспортно-логистической инфраструктуры государств-членов, увеличение доли государств-членов на глобальном рынке транспортно-логистических услуг;
привлечение и использование кадрового потенциала путем создания условий для рационального использования высокопрофессиональных специалистов в области транспорта, гармонизации профессиональных и квалификационных требований к специалистам, развития сотрудничества в сфере обучения, а также подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов, развития конкурентоспособных центров, обеспечивающих подготовку кадров и повышение квалификации персонала;
развитие науки и инноваций в сфере транспорта, в том числе:
создание условий для планирования и проведения совместных исследований в целях разработки и внедрения инновационных технологий и интеллектуальных транспортных систем, энергосберегающих технологий, экологических ("зеленых") технологий, в том числе технологий, расширяющих использование альтернативных видов топлива и позволяющих снижать объемы выброса парниковых газов, скоростных и высокоскоростных транспортных систем, навигационных спутниковых систем GPS/ГЛОНАСС, информационных технологий организации перевозок, беспилотных транспортных средств;
формирование и развитие совместных современных, конкурентоспособных научно-образовательных центров;
расширение научно-технического сотрудничества, обмена информацией, передовым опытом ("ноу-хау") с целью развития транспортных технологий.
Автомобильный транспорт

Автомобиль көлігі саласындағы мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттарының бірі Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 13 шешімімен бекітілген 2016 жылдан бастап 2025 жыл аралығында Бағдарламасын іске асыру Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекеттің аумағында тіркелген тасымалдаушылардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында жүкті автомобильдік тасымалдауды орындауды кезең-кезеңмен ырықтандыру болып табылады.
Автомобиль көлігі саласындағы мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мыналар болып табылады.
Зияткерлік көлік жүйесін дамыту.
Іске асыру кезеңдері:
мүше мемлекеттердегі қазіргі зияткерлік көлік жүйелерін талдау;
ұлттық зияткерлік көлік жүйелерінің өзара іс-қимылы бойынша келісілген тәсілдерді әзірлеу және қабылдау;
ұлттық зияткерлік көлік жүйелерінің өзара іс-қимылын жетілдіру.
Жолаушылар тасымалын дамыту.
Іске асыру кезеңдері:
мүше мемлекеттерде жолаушылар тасымалы нарығының қазіргі заманғы жағдайын талдау;
автомобильдік жолаушылар тасымалын ұйымдастыруды және бақылауды жетілдіру бойынша келісілген тәсілдерді әзірлеу және қабылдау;
жолаушылар тасымалының қызметтер көрсету нарығын құру және ақпаратпен қамтамасыз етуді дамыту.
Автомобиль жолдары инфрақұрылымын дамыту және оның сақталуын қамтамасыз ету.
Іске асыру кезеңдері:
еуразиялық көліктік дәлізге кіретін, мүше мемлекеттердің автомобиль жолдарының пайдалану сипаттамаларына талдау жүргізу;
жүргізілген талдау негізінде автокөлік құралдарының шекті жол берілген массаларына, осьтік жүктемелеріне, габариттеріне қойылатын келісілген талаптарды және еуразиялық көліктік дәліздер бойынша қозғалыс үшін оларды қолдана бастау мерзімдерін белгілеу;
Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 827 шешімімен қабылданған "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" Кеден одағының техникалық регламентіне (КО ТР 014/2011) сәйкес халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде автокөлік құралдарының шекті жол берілген массаларына, осьтік жүктемелеріне, габариттеріне қойылатын талаптарды белгілеу;
ірі габаритті және (немесе) ауыр автокөлік құралдарының мүше мемлекеттердің заңнамасын ескере отырып, мүше мемлекеттердің аумақтарына автокөлік құралдарының рұқсат берілген салмақтық және габариттік параметрлері бөлігінде қозғалысты жүзеге асыратын автомобиль жолдарымен кіруін (шығуын) және өтуін бақылау механизмін жетілдіру;
жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды жетілдіру.
Автокөліктік қызметтер көрсету сапасын және мүше мемлекеттердің транзиттік әлеуетін пайдалану тиімділігін арттыру.
Іске асыру кезеңдері:
мүше мемлекеттер арасында автомобиль қатынастарын дамытуға және автомобиль көліктеріне қызметтер көрсетуге кедергі жасайтын тосқауылдарды анықтау және жою;
жол маңы және ілеспе сервисті қоса алғанда, еуразиялық көліктік дәліздерді және көлік инфрақұрылымын дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
бір мүше мемлекеттің тасымалдаушыларына басқа мүше мемлекеттер аумақтары арқылы транзиттің еркіндігін қамтамасыз ету. Мүше мемлекеттердің бірі біржақты тәртіпте шектеу шараларын қабылдаған тауарларға қатысты мұндай транзиттік еркіндік олардың өтуін бақылау механизмін енгізу шартымен қамтамасыз етіледі;
ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүруіне және еуразиялық көліктік дәліздер бойынша халықаралық автомобильдік тасымалдарды жүзеге асыру кезінде қауіпті жүктерді тасымалдауға арнайы рұқсаттарды ресімдеу және беру рәсімдерін қадамдастыру бойынша мүше мемлекеттердің құзыретті органдарының өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
Одақтың сыртқы шекарасында үшінші елдердің тасымалдаушыларымен туындайтын даулы жағдайларды реттеудің, Одақ аумағы бойынша халықаралық автомобильдік тасымалдар шарттарын орындау бойынша белгіленген талаптарды бұзған жағдайда, автокөлік құралдарын қайтарудың және ортақ тәсілдерді әзірлеудің (қажет болған кезде) қолда бар практикасын зерделеу;
мүше мемлекеттердің автокөлік құралдары паркінің жағдайын талдау, оны жаңарту бойынша қолайлы жағдайлар жасау үшін келісілген шараларды әзірлеу және қабылдау.
Халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асырумен байланысты жұмыскерлердің кәсіби құзыреттілігін қамтамасыз ету.
Іске асыру кезеңдері:
халықаралық автомобиль тасымалдарын ұйымдастыру үшін жауапты жүргізушілер мен мамандарды кәсіби даярлау мәселелерін реттейтін мүше мемлекеттердің заңнамаларын талдау;
мамандарға қойылатын кәсіби және біліктілік талаптарын үндестіру бойынша келісілген тәсілдерді әзірлеу және қабылдау;
мүше мемлекеттердің халықаралық автомобильдер тасымалын жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жұмыскерлері мен дара кәсіпкерлерге қойылатын кәсіби және біліктілік талаптарының қабылданып, келісілген тәсілдері негізінде үндестіру, білім және қажетті біліктіліктің болуын куәландыратын құжаттарға, тиісті оқу орталықтарына және білім беру ұйымдарына, білім беру сапасын бақылауға, оның ғылыми-әдіснамалық қамтамасыз етілуіне қойылатын талаптарды үндестіру.
Әуе көлігі
Үйлестірілген (келісілген) көлік саясаты туралы хаттаманың (Одақ туралы шартқа № 24 қосымша) ІІІ бөліміне сәйкес Одақта әуе көлігін дамыту әуе көлігінің ортақ қызметтер көрсету нарығын кезең-кезеңмен қалыптастыруды көздейді.
Мүше мемлекеттер арасындағы әуе қатынастар халықаралық, оның ішінде екіжақты шарттардың ережелерімен реттеледі.
Мүше мемлекеттердің азаматтық авиациясын дамыту, мүше мемлекеттер арасындағы авиатасымалдау мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру және үйлестіру

Одним из основных направлений скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере автомобильного транспорта является реализация Программы поэтапной либерализации выполнения перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств – членов Евразийского экономического союза, автомобильных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории другого государства – члена Евразийского экономического союза, на период с 2016 по 2025 годы, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2015 г. № 13.
Основными направлениями скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере автомобильного транспорта являются следующие.
Развитие интеллектуальных транспортных систем.
Этапы реализации:
анализ существующих в государствах-членах интеллектуальных транспортных систем;
выработка и принятие согласованных подходов по взаимодействию национальных интеллектуальных транспортных систем;
совершенствование взаимодействия национальных интеллектуальных транспортных систем.
Развитие пассажирских перевозок.
Этапы реализации:
анализ современного состояния рынка пассажирских перевозок в государствах-членах;
выработка и принятие согласованных подходов по совершенствованию организации и контроля автомобильных пассажирских перевозок;
создание и развитие информационного обеспечения рынка услуг пассажирских перевозок.
Развитие и обеспечение сохранности инфраструктуры автомобильных дорог.
Этапы реализации:
проведение анализа эксплуатационных характеристик автомобильных дорог государств-членов, входящих в евразийские транспортные коридоры;
установление на основе проведенного анализа согласованных требований к предельно допустимым массам, осевым нагрузкам, габаритам автотранспортных средств и сроков начала их применения для движения по евразийским транспортным коридорам;
установление требований к предельно допустимым массам, осевым нагрузкам, габаритам автотранспортных средств при осуществлении международных автомобильных перевозок в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "Безопасность автомобильных дорог" (ТР ТС 014/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. № 827;
совершенствование механизма контроля за въездом (выездом) и перемещением крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств на территорию (по территории, с территории) государств-членов с учетом законодательства государств-членов, по автомобильным дорогам которых осуществляется движение, в части допустимых весовых и габаритных параметров автотранспортных средств;
совершенствование требований по обеспечению безопасности дорожного движения.
Повышение качества автотранспортных услуг и эффективности использования транзитного потенциала государств-членов.
Этапы реализации:
выявление и устранение барьеров, препятствующих развитию автомобильного сообщения между государствами-членами и оказанию услуг автомобильного транспорта;
создание благоприятных условий для развития евразийских транспортных коридоров и транспортной инфраструктуры, включая придорожный и сопутствующий сервис;
обеспечение для перевозчиков одного государства-члена свободы транзита через территории других государств-членов. В отношении товаров, по которым одним из государств-членов в одностороннем порядке приняты ограничительные меры, такая свобода транзита обеспечивается при условии введения механизма прослеживаемости их перемещения;
организация взаимодействия компетентных органов государств-членов по синхронизации процедур оформления и выдачи специальных разрешений на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств и перевозку опасных грузов при осуществлении международных автомобильных перевозок по евразийским транспортным коридорам;
изучение существующей практики урегулирования спорных ситуаций, возникающих на внешней границе Союза с перевозчиками третьих стран, возврата автотранспортных средств в случае нарушения установленных требований по выполнению условий международных автомобильных перевозок по территории Союза и выработка общих подходов (при необходимости);
анализ состояния парка автотранспортных средств государств-членов, выработка и принятие согласованных мер для создания благоприятных условий по его обновлению.
Обеспечение профессиональной компетентности работников, связанных с осуществлением международных автомобильных перевозок.
Этапы реализации:
анализ законодательства государств-членов, регулирующего вопросы профессиональной подготовки водителей и специалистов, ответственных за организацию международных автомобильных перевозок;
выработка и принятие согласованных подходов по гармонизации профессиональных и квалификационных требований к специалистам;
гармонизация на основе принятых согласованных подходов профессиональных и квалификационных требований к работникам юридических лиц и индивидуальных предпринимателей государств-членов, осуществляющих международные автомобильные перевозки, гармонизация требований к документам, удостоверяющим образование и наличие необходимой квалификации, к соответствующим учебным центрам и образовательным организациям, к контролю качества образования, его научно-методическому обеспечению.
Воздушный транспорт
Согласно разделу III Протокола о скоординированной (согласованной) транспортной политике (приложение № 24 к Договору о Союзе) развитие воздушного транспорта в Союзе предусматривает поэтапное формирование общего рынка услуг воздушного транспорта.
Воздушное сообщение между государствами-членами регулируется положениями международных договоров, в том числе двусторонних.

1944 жылғы 7 желтоқсандағы Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенция (бұдан әрі – Конвенция) шеңберінде жүзеге асырылады.
Мүше мемлекеттердің әуе көлігі саласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мыналар болып табылады.
Мүше мемлекеттер заңнамасын азаматтық авиация саласындағы халықаралық құқық нормаларына және қағидаттарына сәйкес үндестіру.
Іске асыру кезеңдері:
мүше мемлекеттердің азаматтық авиация саласындағы заңнамасын Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына сәйкестікке талдау;
мүше мемлекеттердің азаматтық авиация саласындағы заңнамасын өзгерту бойынша келісілген тәсілдерді әзірлеу және қабылдау;
мүше мемлекеттердің азаматтық авиация саласындағы нормативтік-құқықтық базасын қабылданып, келісілген тәсілдерге сәйкес келтіру.
Азаматтық авиацияның қоршаған ортаға теріс әсерін төмендету.
Іске асыру кезеңдері:
мүше мемлекеттердің авиациялық компаниялары әуе кемелері паркінің авиациялық шуға қатысты ИКАО талаптарына сәйкестігін бағалау;
мүше мемлекеттерде жиі әуе қатынастары кезіндегі авиациялық шуға қатысты ИКАО талаптарын ескере отырып, әуе кемелерін пайдалану жөніндегі тәсілдерді әзірлеу және келісілгендерін қабылдау.
Адал және жосықсыз бәсекелестікті қамтамасыз ету.
Іске асыру кезеңдері:
мүше мемлекеттер арасында әуе көлігі тасымалының нарығында бәсекелестікті дамытуға кедергі келтіретін азаматтық авиация саласындағы тосқауылдарды (проблемалық мәселелерді) анықтау және жою;
мүше мемлекеттердің аэронавигациялық қызметтер көрсетуге және әуежай қызметтеріне жүргізілетін тарифтік саясатты және қолданылатын реттелетін тарифтерді, сондай-ақ мүше мемлекеттер әуежайлары мен аэронавигациясы қызметтеріне қол жеткізу шарттарын талдау;
әуежайлар мен аэронавигация қызметтерін көрсету кезінде тең (кемсітілмеген) тарифтік шарттарды қолдану бойынша келісілген тәсілдерді әзірлеу және қабылдау;
мүше мемлекеттер арасындағы әуе тасымалдарын жиі орындау, сондай-ақ әуе кеңістігін пайдаланғаны үшін мүше мемлекеттердің әуекомпанияларынан қосымша төлемдерді алу кезінде әуе қатынастары туралы халықаралық шарттарға сәйкес тағайындалған және уәкілеттік берілген мүше мемлекеттердің әуекомпаниялары үшін тең емес (кемсітетін) жағдайлар жасауға жол бермеу;
басқа мүше мемлекеттің әуекомпанияларына мүше мемлекеттердің халықаралық әуежайларына коммерциялық емес мақсатта техникалық қону құқығын кедергісіз беру;
мүше мемлекеттердің әуекомпанияларына әуежайлардың жерүсті инфрақұрылымына тең (кемсітпей) қол жеткізуді қамтамсыз ету, оның ішінде мүше мемлекеттер әуекомпанияларының аумағында әуежайлар мен аэронавигация қызметтері мүше мемлекеттерге тиесілі әуекомпаниялар үшін жасалған жағдайлардан қолайлылығы кем емес шарттарда әуежайлар мен аэронавигацияның қызметтер көрсетуіне қол жеткізуін реттеу бойынша келісілген тәсілдерді әзірлеу және қабылдау.
ИКАО стандарттарына және ұсынылатын практикасына сәйкес әуе кемелерінің паркін жаңарту, әуежайлардың жерүсті инфрақұрылым объектілерін жаңғырту және дамыту үшін жағдайлар жасау.
Іске асыру кезеңдері:
мүше мемлекеттердің әуе кемелерінің жай-күйін, әуе кемелерін жаңарту, толықтыру мен жаңғырту проблемаларын талдау;
әуе кемелерінің паркін жаңартуға, сондай-ақ әуе кемелерін және (немесе) оларға авиациялық қозғалтқыштарды жөндеу және (немесе) техникалық қызмет көрсету үшін қажетті авиациялық қозғалтқыштарды, қосалқы бөлшектерді және жабдықтарды әкелуге ықпал ететін қолайлы жағдайлар жасау (оның ішінде кедендік-тарифтік реттеу саласында, кедендік әкімшіліктендіру және өзге де салаларда);
мүше мемлекеттердің авиациялық инфрақұрылымға инвестициялар тарту үшін қолайлы жағдайлар жасауы;
әуежайлардың инфрақұрылымын, әуеайлақтық жабдығын, әуе кемелерінің ұшуын аэронавигациялық және радиотехникалық қамтамасыз етуді дамыту және жаңғырту.
Ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамсыз ету.
Іске асыру кезеңдері:
ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету кезінде ИКАО стандарттары мен ұсынылатын практикасын қолдану;
мүше мемлекеттердің авиациялық компаниялары әуе кемелер паркінің Конвенцияға № 6 қосымшада көзделген талаптарға сәйкестігін бағалау;
Конвенцияға № 6 қосымшада көзделген талаптарға сәйкес емес әуе кемелер паркін ауыстыруға өтпелі кезеңді белгілеу;
Конвенцияға № 6 қосымшада көзделген талаптарға сәйкес емес әуе кемелерін пайдалануға тыйым салу;
мүше мемлекеттердің ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі үшін интеграцияланған авиациялық оқиғалардың ақпараттық дерекқорын құру;
"жіксіз" әуе кеңістігін құру мақсатында мүше мемлекеттерде әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесін үндестіру.
Әуе қатынастарын кеңейту.
Іске асыру кезеңдері:
мүше мемлекеттер арасындағы әуе қатынастарда қолда бар шектеулерді талдау;
осы Негізгі бағыттарды іске асыру мақсатында іс-шаралар жоспары ("жол картасы") негізінде ортақ әуе көліктік қызметтер көрсету нарығын кезең-кезеңмен қалыптастыру.
Су көлігі
Мүше мемлекеттердің су көлігі салаласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мыналар болып табылады.
Теңіз көлігі
Іске асыру кезеңдері:
халықаралық ұйымдарда мүше мемлекеттердің шоғырланған ұстанымын қалыптастыру кезінде келісілген тәсілдер әзірлеу;
үшінші елдерге (үшінші елдерден) тасымалдауды ұйымдастыру кезінде мүше мемлекеттер порттарындағы рәсімдерді оңайлату жөніндегі шараларды әзірлеу.
Ішкі су көлігі
Іске асыру кезеңдері:
Одақ шеңберінде кеме қатынасы туралы халықаралық шартты қабылдау;
мүше мемлекеттердің ішкі су көлігі саласындағы заңнамасын үндестіруге жататын бағыттарды айқындау және келісу мақсатында талдау;
мүше мемлекеттер заңнамасын келісілген бағыттарға сәйкес үндестіру;
ішкі су көлігі флотын жаңарту бойынша қолайлы жағдайлар жасау үшін келісілген шаралар әзірлеу және қабылдау;
мүше мемлекеттер үшін ішкі су жолдары бойынша кемелердің өту тәртібін жетілдіру;
кадрларды даярлау бағдарламаларын үндестіру;
мүше мемлекеттердің кемелер экипажы мүшелерінің және ұйымдар персоналының куәліктерін, дипломдары мен құжаттарын өзара тануы.
Теміржол көлігі
Үйлестірілген (келісілген) көлік саясаты туралы хаттаманың (Одақ туралы шартқа № 24 қосымша) V бөліміне сәйкес және Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге негізделе отырып, сондай-ақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына мүше мемлекеттердің Теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің, Темір жолдар ынтымақтастығы ұйымдарының, Біріккен Ұлттар Ұйымының өңірлік ұйымдарының және өзге де халықаралық (үкіметаралық және ведомствоаралық) ұйымдарының жұмыс нәтижелерін ескере отырып, екіжақты және көпжақты халықаралық шарттарды назарға ала отырып, мүше мемлекеттер теміржол көлігі саласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын дәйекті және кезең-кезеңмен іске асырады. Мұндай саясаттың негізгі бағыттары мыналар болып табылады.
Бірыңғай көліктік кеңістікті қалыптастыру үшін жағдайларды жетілдіру.
Іске асыру кезеңдері:
пойыздар қозғалысын ұйымдастырумен байланысты кемшіліктерді жою бойынша, оның ішінде тасымалдарды келісу бөлігінде келісілген тәсілдерді әзірлеу әрі қабылдау және жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру мен ресімдеудің қағазсыз технологияларын енгізу;
ақпарат алмасуды, оның ішінде үшінші елдермен халықаралық тасымалдау тауарлары мен көлік құралдары туралы алдын ала ақпарат алмасуды ұйымдастыру үшін институттық (құқықтық) жағдайлар жасау, оның ішінде мүше мемлекеттер тасымалдаушыларына көрсетілген ақпаратты үшінші елдердің тасымалдаушыларының, жеке және заңды тұлғаларының (жүк жөнелтушілердің, экспедиторлардың) ұсынуы;
жолаушылар мен жүк пойыздарын кідіртуге ықпал ететін себептерді жою мақсатында жолаушылар мен жүктердің кедергісіз өтуіне әсер ететін шекаралар қиылыстарын жеңілдету, тосқауылдарды жою, рәсімдерді оңайлату бойынша келісілген тәсілдерді әзірлеу және қабылдау;
теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге қатысты икемді тарифтік саясатты, оның ішінде мүше мемлекеттердің тасымалдаушыларымен келісілген мүше мемлекеттер аумағы арқылы жүктерді үшінші елдерден үшінші елдерге транзитпен тасымалдау кезінде өтпелі тарифтік ставкаларды қолдану арқылы жүргізу;
мүше мемлекеттер арасында халықаралық жолаушылар қатынасын дамыту;
қолайлығы жоғары вагондардан тұратын, екі және одан астам мүше мемлекеттер аумақтары бойынша дара тармақтар кестесі бойынша жүретін, пойыздарда жолаушылар тасымалын дамытуды ұйымдастыру және келісу;
халықаралық қатынастарда жолаушылар тасымалының сапасын арттыру жөніндегі бірлескен іс-шараларды, оның ішінде пойыздар қозғалысының кестесін оңтайландыру, жол жүру кезінде бақылау операцияларын жүргізу уақытын қысқарту, жылжымалы состав паркін жаңарту арқылы іске асыру;
теміржол көлігін дамыту және әр мүше мемлекеттің географиялық орналасу ерекшеліктерін ескере отырып, мүше мемлекеттер арасында жылдам және жоғары жылдамдықты жолаушылар қатынастарын құру және дамыту бойынша келісілген тәсілдерді әзірлеу және қабылдау.
Тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуді және инфрақұрылым қызметтерін қоспағанда, теміржол көліктік ортақ қызметтер көрсету нарығын қалыптастыру үшін жағдайлар жасау.
Іске асыру кезеңдері:
тасымалдаумен байланысты теміржол көлігінің қосымша ықтимал қызметтерін және оларды жүзеге асыру үшін жағдайларды айқындау мақсатында мүше мемлекеттер заңнамасына талдау жүргізу;
тасымалдаумен байланысты теміржол көлігінің қосымша қызметтерін көрсетуді ырықтандыру қағидаттарын (қызметтер көрсету саудасын реттеудің құқықтық негіздері, оның ішінде арнайы экономикалық шараларды қолдану), олардың тәртібі мен шарттарын регламенттейтін, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарды жасасу (қажет болған кезде).
ІІІ. Мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын жүргізуінің күтілетін нәтижелері
Осы Негізгі бағыттарды іске асыру мүше мемлекеттердің көлік жүйесін жұмыс істеудің сапалы жаңа деңгейіне көшуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Мүше мемлекеттердің көлік жүйесін дамыту халықтың және экономиканың көліктік қызметтер көрсету қажеттілігін қанағаттандыруды қамтамасыз етеді, сондай-ақ мүше мемлекеттердің көлік инфрақұрылымына қол жеткізуді жоғарлатады.
Көліктің барлық түрлері сапалы бәсекеге қабілетті көліктік қызметтерді көрсетуге бағдарланған, бұл транзиттік тасымалдардың үлесін барынша ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Көлік инфрақұрылымының жағдайын жалпы жақсарту және перспективалық дамыту есебінен мүше мемлекеттердің көліктік дәліздері жүктер мен жолаушыларды транзиттік тасымалдау үшін тартымды болады.
Транзиттік әлеуетті іске асыру мүше мемлекеттер мен олардың көліктік компанияларының бюджеттеріне барынша қаржылық түсімдерді қамтамасыз етеді.
Көлік халық үшін анағұрлым қол жетімді, көліктік қызметтер көрсету құны мүше мемлекеттер азаматтарының кіріс деңгейімен шамалас болады.

Развитие гражданской авиации государств-членов, организация и координация международного сотрудничества по вопросам авиаперевозок между государствами-членами осуществляются в рамках Конвенции о международной гражданской авиации от 7 декабря 1944 года (далее – Конвенция).
Основными направлениями скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере воздушного транспорта являются следующие.
Гармонизация законодательства государств-членов в соответствии с нормами и принципами международного права в области гражданской авиации.
Этапы реализации:
анализ законодательства государств-членов в области гражданской авиации на соответствие стандартам и рекомендуемой практике Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
выработка и принятие согласованных подходов по изменению законодательства государств-членов в области гражданской авиации;
приведение нормативно-правовой базы государств-членов в области гражданской авиации в соответствие с принятыми согласованными подходами.
Снижение негативного воздействия гражданской авиации на окружающую среду.
Этапы реализации:
оценка соответствия парка воздушных судов авиационных компаний государств-членов требованиям ИКАО в отношении авиационного шума;
выработка и принятие согласованных подходов по эксплуатации воздушных судов с учетом требований ИКАО в отношении авиационного шума при регулярных воздушных сообщениях в государствах-членах.
Обеспечение справедливой и добросовестной конкуренции.
Этапы реализации:
выявление и устранение барьеров (проблемных вопросов) в области гражданской авиации, препятствующих развитию конкуренции на рынке перевозок воздушным транспортом между государствами-членами;
анализ проводимой тарифной политики и применяемых регулируемых тарифов на аэронавигационное обслуживание и услуги аэропортов государств-членов, а также условий доступа к услугам аэропортов и аэронавигации государств-членов;
выработка и принятие согласованных подходов по применению равных (недискриминационных) тарифных условий при оказании услуг аэропортов и аэронавигации;
недопущение создания неравных (дискриминационных) условий для авиакомпаний государств-членов, назначенных и уполномоченных в соответствии с международными договорами о воздушном сообщении, при выполнении регулярных воздушных перевозок между государствами-членами, а также взимания дополнительных платежей с авиакомпаний государств-членов за использование воздушного пространства;
беспрепятственное предоставление права на техническую посадку с некоммерческими целями в международных аэропортах государств-членов авиакомпаниям другого государства-члена;
обеспечение равного (недискриминационного) доступа авиакомпаний государств-членов к наземной инфраструктуре аэропортов, в том числе выработка и принятие согласованных подходов по регулированию доступа авиакомпаний государств-членов к услугам аэропортов и аэронавигации на условиях не менее благоприятных, чем условия, созданные для авиакомпаний принадлежности государству-члену, на территории которого оказываются услуги аэропортов и аэронавигации.
Создание условий для обновления парка воздушных судов, модернизации и развития объектов наземной инфраструктуры аэропортов в соответствии со стандартами и рекомендуемой практикой ИКАО.
Этапы реализации:
анализ состояния парка воздушных судов государств-членов, проблем обновления, пополнения и модернизации воздушных судов;
создание благоприятных условий (в том числе в сфере таможенно-тарифного регулирования, таможенного администрирования и иных сферах), способствующих обновлению парка воздушных судов, а также ввозу авиационных двигателей, запасных частей и оборудования, необходимых для ремонта и (или) технического обслуживания воздушных судов и (или) авиационных двигателей к ним;
создание государствами-членами благоприятных условий для привлечения инвестиций в авиационную инфраструктуру;
развитие и модернизация инфраструктуры аэропортов, аэродромного оборудования, аэронавигационного и радиотехнического обеспечения полетов воздушных судов.
Обеспечение безопасности полетов и авиационной безопасности.
Этапы реализации:
применение стандартов и рекомендуемой практики ИКАО при обеспечении безопасности полетов и авиационной безопасности;
оценка соответствия парка воздушных судов авиационных компаний государств-членов требованиям, предусмотренным приложением № 6 к Конвенции;
установление переходного периода на замену парка воздушных судов, не соответствующих требованиям, предусмотренным приложением № 6 к Конвенции;
запрет на эксплуатацию воздушных судов, не соответствующих требованиям, предусмотренным приложением № 6 к Конвенции;
создание интегрированной информационной базы данных авиационных событий для систем управления безопасностью полетов государств-членов;
гармонизация систем обслуживания воздушного движения в государствах-членах в целях создания "бесшовного" воздушного пространства.
Расширение воздушного сообщения.
Этапы реализации:
анализ существующих ограничений в воздушном сообщении между государствами-членами;
поэтапное формирование общего рынка услуг воздушного транспорта на основе плана мероприятий ("дорожной карты") в целях реализации настоящих Основных направлений.
Водный транспорт
Основными направлениями скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере водного транспорта являются следующие.
Морской транспорт
Этапы реализации:
выработка согласованных подходов при формировании консолидированной позиции государств-членов в международных организациях;
выработка мер по упрощению процедур в портах государств-членов при организации перевозок в третьи страны (из третьих стран).
Внутренний водный транспорт
Этапы реализации:
принятие в рамках Союза международного договора о судоходстве;
анализ законодательства государств-членов в сфере внутреннего водного транспорта в целях определения и согласования направлений, подлежащих гармонизации;
гармонизация законодательства государств-членов в соответствии с согласованными направлениями;
выработка и принятие согласованных мер для создания благоприятных условий по обновлению флота внутреннего водного транспорта;
совершенствование порядка прохода судов по внутренним водным путям для государств-членов;
гармонизация программ подготовки кадров;
взаимное признание государствами-членами свидетельств, дипломов и документов членов экипажей судов и персонала организаций.
Железнодорожный транспорт
В соответствии с разделом V Протокола о скоординированной (согласованной) транспортной политике (приложение № 24 к Договору о Союзе) и основываясь на международных договорах и актах, составляющих право Союза, а также учитывая результаты работы Совета по железнодорожному транспорту государств – участников Содружества Независимых Государств, Организации сотрудничества железных дорог, региональных организаций Организации Объединенных Наций и иных международных (межправительственных и межведомственных) организаций, принимая во внимание двусторонние и многосторонние международные договоры, государства-члены последовательно и поэтапно реализуют скоординированную (согласованную) транспортную политику в области железнодорожного транспорта. Основными направлениями такой политики являются следующие.
Совершенствование условий для функционирования единого транспортного пространства.
Этапы реализации:
выработка и принятие согласованных подходов по устранению недостатков, связанных с организацией движения поездов, в том числе в части согласования перевозок, и внедрение безбумажных технологий организации и оформления перевозок грузов;
создание институциональных (правовых) условий для организации обмена информацией, в том числе предварительной о товарах и транспортных средствах международной перевозки с третьими странами, в том числе предоставление перевозчикам государств-членов указанной информации перевозчиками, физическими и юридическими лицами (грузоотправителями, экспедиторами) третьих стран;
выработка и принятие согласованных подходов по облегчению пересечения границ, устранению барьеров, упрощению процедур, влияющих на беспрепятственное перемещение пассажиров и грузов, с целью устранения причин, влияющих на задержки пассажирских и грузовых поездов;
проведение гибкой тарифной политики в отношении услуг по перевозке грузов железнодорожным транспортом, в том числе посредством применения согласованных перевозчиками государств-членов сквозных тарифных ставок при перевозках грузов из третьих стран в третьи страны транзитом через территории государств-членов;
развитие международного пассажирского сообщения между государствами-членами;
организация и согласование развития пассажирских перевозок в поездах, состоящих из вагонов повышенной комфортности, следующих по индивидуальным ниткам графика по территориям двух и более государств-членов;
реализация совместных мероприятий по повышению качества пассажирских перевозок в международном сообщении, в том числе путем оптимизации графика движения поездов, сокращения времени на проведение контрольных операций в пути следования, обновления парка подвижного состава;
выработка и принятие согласованных подходов по созданию и развитию скоростного и высокоскоростного пассажирского сообщения между государствами-членами с учетом особенностей развития железнодорожного транспорта и географического положения каждого из государств-членов.
Создание условий для функционирования общего рынка услуг железнодорожного транспорта, за исключением услуг по перевозке и услуг инфраструктуры.
Этапы реализации:
проведение анализа законодательства государств-членов в целях определения возможных дополнительных услуг железнодорожного транспорта, связанных с перевозкой, и условий для их осуществления;
заключение (при необходимости) международных договоров в рамках Союза, регламентирующих принципы либерализации (правовых основ регулирования торговли услугами, в том числе применения специальных экономических мер), порядок и условия оказания дополнительных услуг железнодорожного транспорта, связанных с перевозкой.
III. Ожидаемые результаты проведения скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов
Реализация настоящих Основных направлений позволит обеспечить переход транспортной системы государств-членов на качественно новый уровень функционирования.
Развитие транспортной системы государств-членов обеспечит удовлетворение потребностей населения и экономики в транспортных услугах, а также повысит доступность транспортной инфраструктуры государств-членов.
Все виды транспорта будут ориентированы на предоставление качественных конкурентоспособных транспортных услуг, что позволит существенно увеличить долю транзитных перевозок.
За счет общего улучшения состояния и перспективного развития транспортной инфраструктуры транспортные коридоры государств-членов станут привлекательными для транзитных перевозок грузов и пассажиров.
Реализация транзитного потенциала обеспечит существенные финансовые поступления в бюджеты государств-членов и их транспортных компаний.
Транспорт станет более доступным для населения, стоимость транспортных услуг будет соразмерна с уровнем доходов граждан государств-членов.