Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 2 ақпандағы № 14 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 58-бабының 2-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 22-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссияның Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 2 ақпандағы
№ 14 шешіміне
ҚОСЫМША
Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай
ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1. "Жалпы ережелер" деген бөлім үшінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мүше мемлекеттер арасында жеке пайдалану үшін саны 2 бастан аспайтын жануарларды алып өтетін тұлғалар Еуразиялық экономикалық одақтың Кәсіпорындар тізіліміне енгізілуге жатпайды.".
2. 35-тараудың он бесінші абзацында және 37-тараудың сегізінші абзацында "Шикізат" деген сөз "Жем-шөп және жем-шөп қоспаларын өндіру процесінде пайдаланылатын шикізат" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Мынадай мазмұндағы 43-тараумен толықтырылсын:
"43-тарау
Шошқа эмбриондарын Еуразиялық экономикалық одақтың
кедендік аумағына әкелу және (немесе) мүше мемлекеттер
арасында алып өту кезіндегі
ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ-САНИТАРИЯЛЫҚ ТАЛАПТАР
Асыл тұқымды сау жануарлардан алынған эмбриондарды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) мүше мемлекеттер арасында алып өтуге жол беріледі.
Аталық шошқалар соңғы 40 күн бойы сперма іріктеу орталықтарында және (немесе) жасанды ұрықтандыру орталықтарында, ал эмбриондардардың донорлары – аналық шошқалар жануарлардың жұқпалы ауруларынан таза жасанды ұрықтандыру шаруашылықтарында және (немесе) орталықтарында ұсталуға, туғанынан бастап немесе сперма немесе эмбриондар алынғанға дейін кемінде 6 ай экспорттаушы елде болуға тиіс және соңғы 12 ай ішінде елге әкелінген жануарлармен байланысқа түспеген болуға тиіс.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін және мүше мемлекеттер арасында алып өткізілетін шошқаның эмбриондары регионализацияға сәйкес жануарлардың мынадай жұқпалы ауруларынан таза елдерден немесе әкімшілік аумақтардан шығуға тиіс:
- шошқаның африкалық обасы – соңғы 36 ай бойы;
- аусыл, шошқаның классикалық обасы – соңғы 12 ай бойы;
- шошқаның везикулярлық ауруы – соңғы 24 ай бойы.
Эмбриондардың донорлары – аналық шошқаларды ұрықтандыруға арналған сперма осы Талаптардың 8-тарауының талаптарына сәйкес келуге тиіс.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін және мүше мемлекеттер арасында алып өткізілетін шошқаның эмбриондары жануарлардың мынадай жұқпалы ауруларынан таза шошқа эмбриондарын алу жөніндегі шаруашылықтардан және (немесе) жасанды ұрықтандыру орталықтарынан алынуға тиіс:
- туберкулез, бруцеллез, шошқаның репродуктивтік-респираторлық синдромы, шошқаның тексовирусты энцефаломиелиті (Тешен ауруы немесе шошқаның энтеровирусты энцефаломиелиті) – соңғы 6 ай бойы;
- Ауески ауруы (жалған құтыру) – соңғы 12 ай бойы;
- лептоспироз – соңғы 3 ай бойы;
- күйдіргі – соңғы 20 күн бойы.

О внесении изменений в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 февраля 2016 года № 14
Примечание РЦПИ!
Решение вступило в силу 04.03.2016 - сайт Евразийского экономического союза.
В соответствии с пунктом 2 статьи 58 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 22 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденные Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 317, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 2 февраля 2016 г. № 14
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные)
требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному
контролю (надзору)
1. Раздел «Общие положения» после абзаца третьего дополнить абзацем следующего содержания:
«Лица, перемещающие между государствами-членами животных для личного пользования в количестве не более 2 голов, не подлежат включению в Реестр предприятий Евразийского экономического союза.».
2. В абзаце пятнадцатом главы 35 и абзаце восьмом главы 37 слово «Сырье» заменить словами «В процессе производства кормов и кормовых добавок используемое сырье».
3. Дополнить главой 43 следующего содержания:
«Глава 43 ВЕТЕРИНАРНО-САНИТАРНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического
союза и (или) перемещении между государствами-членами эмбрионов
свиней
К ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) перемещению между государствами-членами допускаются эмбрионы, полученные от здоровых племенных животных.
Хряки-производители должны содержаться в центрах отбора спермы и (или) в центрах искусственного осеменения, а свиноматки – доноры эмбрионов – в хозяйствах и (или) центрах искусственного осеменения, свободных от заразных болезней животных, в течение последних 40 дней, находиться в стране-экспортере с рождения или минимум 6 месяцев до получения спермы или эмбрионов и не должны иметь контакта с животными, ввезенными в страну в течение последних 12 месяцев.
Ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза и перемещаемые между государствами-членами эмбрионы свиней должны происходить из стран или административных территорий в соответствии с регионализацией, свободных от следующих заразных болезней животных:
- африканская чума свиней – в течение последних 36 месяцев;
- ящур, классическая чума свиней – в течение последних 12 месяцев;
- везикулярная болезнь свиней – в течение последних 24 месяцев.
Сперма для осеменения свиноматок – доноров эмбрионов должна соответствовать требованиям главы 8 настоящих Требований.
Ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза и перемещаемые между государствами-членами эмбрионы свиней должны происходить из хозяйств и (или) центров искусственного осеменения по получению эмбрионов свиней, свободных от следующих заразных болезней животных:
- туберкулез, бруцеллез, репродуктивно-респираторный синдром свиней, тексовирусный энцефаломиелит свиней (болезнь Тешена или энтеровирусный энцефаломиелит свиней) – в течение последних 6 месяцев;
- болезнь Ауески (псевдобешенство) – в течение последних 12 месяцев;
- лептоспироз – в течение последних 3 месяцев;
- сибирская язва – в течение последних 20 дней.

Эмбриондардың донорлары – аналық шошқалар 12 ай ішінде 1 реттен сиретпей зертханада (белгіленген тәртіппен аккредиттелген немесе сертификатталған) ХЭБ ұсынған әдістермен (болған кезде) мынадай ауруларға теріс нәтижесі бар тестілеуден өтуге тиіс: шошқаның классикалық обасы, Ауески ауруы, шошқаның репродуктивтік-респираторлық синдромы, вирустық трансмиссивтік гастроэнтерит, шошқаның везикулярлы ауруы, туберкулез, бруцеллез, лептоспироз, хламидиоз.
Эмбриондардың донорлары – аналық шошқалардан эмбриондар алынғаннан кейін олар кемінде 30 күн ветеринариялық дәрігердің қадағалауында болуға тиіс.
Осы тарауда көрсетілген жануарлардың жұқпалы аурулары анықталған жағдайда шошқа эмбриондарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік одағына әкелуге және (немесе) оларды мүше мемлекеттер арасында алып өтуге тыйым салынуға тиіс.
Егер сұрау салушы мүше мемлекеттің аумағында осы аурулардың профилактикасы және (немесе) оларды жою жөніндегі бағдарлама жүргізіліп жатқан жағдайда ғана мүше мемлекеттің уәкілетті органы ХЭБ-тың басқа тізімдік ауруларына зерттеуді сұрата алады.
Шошқа эмбриондары ХЭБ кодексінің ұсынымдарына сәйкес іріктеліп, сақталуға және тасымалдануға тиіс.

Свиноматки – доноры эмбрионов должны не реже 1 раза в течение 12 месяцев подвергаться тестированию с отрицательным результатом методами, рекомендованными МЭБ (при наличии), в лаборатории (аккредитованной или сертифицированной в установленном порядке) на следующие болезни: классическая чума свиней, болезнь Ауески, репродуктивно-респираторный синдром свиней, вирусный трансмиссивный гастроэнтерит, везикулярная болезнь свиней, туберкулез, бруцеллез, лептоспироз, хламидиоз.
Свиноматки – доноры эмбрионов после получения от них эмбрионов должны находиться под наблюдением ветеринарного врача не менее 30 дней.
В случае обнаружения заразной болезни животных, указанной в настоящей главе, ввоз эмбрионов свиней на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) их перемещение между государствами-членами должны быть запрещены.
Исследование на другие списочные болезни МЭБ может быть запрошено уполномоченным органом государства-члена только в том случае, если на территории запрашивающего государства-члена проводятся программы по профилактике и (или) искоренению этих болезней.
Эмбрионы свиней должны быть отобраны, храниться и транспортироваться в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ.».