Тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолдану тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 1 қарашадағы № 133 шешімі
Кеден одағы Кеден кодексінің 64-бабының 5-тармағына және 2008 жылғы 25 қаңтардағы Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың кедендік құнын айқындау туралы келісімнің 11-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 12 сәуірдегі №32 шешімімен бекітілген Тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолдану тәртібіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
К. Минасян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 1 қарашадағы
№ 133 шешіміне
ҚОСЫМША
Тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолдану тәртібіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 1-тармақтағы "жағдайын" деген сөз "жағдайларын" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолдануға Келісімнің 4-бабының 1-тармағында көзделген шарттар сақталған кезде, мынадай:
а) халықаралық тауар биржаларында саудаланатын және тауарлар оған сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына шығару үшін сатылатын сыртқы экономикалық шарттың (келісімшарттың) талаптарына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырылатын әкелінетін тауарлар, осы тауарлар үшін төлеуге жататын тіркелген баға белгіленбеген, алайда бұл ретте тауарлар бағасының биржа бағаларына (биржалық баға белгілеуге, биржалық индекстерге) тәуелділігі және сыртқы экономикалық шарттың (келісімшарттың) тараптарымен келісілген тауарларға арналған декларация тіркелген күннен кейін осы шартта белгіленген нақты күні биржа бағалары (биржалық баға белгіленімдері, биржалық индекстер) бойынша тауарлардың бағасын есептеу тәртібі (алгоритмі, формуласы) белгіленген;
б) әкелінетін тауарлар ішкі тұтыну үшін және әкелінетін тауарлармен жасалатын мәмілелердің құны ол ескеріле отырып анықталуға тиіс шарттың талаптарымен (мысалы, лицензиялық келісім, авторлық құқықтарды беру туралы шарт және т.б.) шығарудың кедендік рәсіміне орналастырылады, әкелінетін тауарларға жататын және сатып алушы әкелінетін тауарларды сату шарттары ретінде тікелей немесе жанама түрде жүргізуге тиіс зияткерлік меншік объектілерін пайдаланғаны үшін төленетін лицензиялық және осыған ұқсас өзге де төлемдердің (патенттер үшін төлемдерді, тауарлық белгілерді, авторлық құқықтарды қоса алғанда) тіркелген сомалары белгіленбеген, бірақ бұл ретте шартта тауарға арналған декларация тіркелген күні мәлім емес мәліметтердің негізінде оларды есептеу тәртібі белгіленген;
в) әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміленің құны ол ескеріле отырып айқындалуға тиіс шарттың талаптарында әкелінетін тауарларды кейіннен сатудың, өзге де тәсілмен оған билік етудің немесе пайдаланудың нәтижесінде алынған кірістің (түсімнің) бір бөлігінің тікелей немесе жанама түрде сатушыға тиесілі болатыны көзделген және бұл ретте тауарға арналған декларация тіркелген күні мәлім емес мәліметтердің негізінде кірістің (түсімнің) осындай бөлігін есептеу тәртібі белгіленген жағдайларда жол беріледі.".

О внесении изменений в Порядок применения процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров
Решение Коллегии Евразийской Экономической Комиссии от 1 ноября 2016 года № 133. Утратило силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 июня 2018 года № 103.
Сноска. Утратило силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19.06.2018 № 103 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 64 Таможенного кодекса Таможенного союза и статьей 11 Соглашения об определении таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза, от 25 января 2008 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок применения процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 апреля 2016 г. № 32, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии К. Минасян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 ноября 2016 г. № 133
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок применения процедуры отложенного определения
таможенной стоимости товаров
1. В пункте 1 слово "случай" заменить словом "случаи".
2. Пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Применение процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров допускается при соблюдении условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 4 Соглашения, в следующих случаях:
а) ввозимые товары, которые торгуются на международных товарных биржах, помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления и в соответствии с условиями внешнеэкономического договора (контракта), в соответствии с которым товары продаются для вывоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза, не установлена фиксированная цена, подлежащая уплате за эти товары, но при этом установлены зависимость цены товаров от биржевых цен (биржевых котировок, биржевых индексов) и согласованный сторонами внешнеэкономического договора (контракта) порядок (алгоритм, формула) расчета цены товаров по биржевым ценам (биржевым котировкам, биржевым индексам) на установленную в этом договоре конкретную дату после дня регистрации декларации на товары;
б) ввозимые товары помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления и условиями договора, с учетом которого должна определяться стоимость сделки с ввозимыми товарами (например, лицензионное соглашение, договор о передаче авторских прав и т. п.), не установлены фиксированные суммы лицензионных и иных подобных платежей за использование объектов интеллектуальной собственности (включая платежи за патенты, товарные знаки, авторские права), которые относятся к ввозимым товарам и которые прямо или косвенно должен произвести покупатель в качестве условия продажи ввозимых товаров, но при этом договором установлен порядок их расчета на основании сведений, не известных на день регистрации декларации на товары;
в) условиями договора, с учетом которого должна определяться стоимость сделки с ввозимыми товарами, предусмотрено, что часть дохода (выручки), полученного в результате последующей реализации, распоряжения иным способом или использования ввозимых товаров, прямо или косвенно причитается продавцу и при этом установлен порядок расчета такой части дохода (выручки) на основании сведений, не известных на день регистрации декларации на товары.".

3. 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын айқындауды және мәлімдеуді осы Тәртіптің 3-тармағының тиісінше "а", "б" немесе "в" тармақшаларында көрсетілген шарттың (бұдан әрі – шарт) талаптарына сәйкес тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын айқындауға және мәлімдеуге мүмкіндік беретін құжаттамамен расталған мәліметтер алынуға тиіс мерзімге кейінге қалдыруға жол беріледі. Бұл ретте тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын айқындау және мәлімдеу мерзімі тауарларға арналған декларация тіркелген күннен бастап 15 айдан аспайды.
5. Келісімнің 4-бабына сәйкес тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасы:
а) осы Тәртіптің 3-тармағының "а" тармақшасында көрсетілген жағдайда, – шартта белгіленген есептеу тәртібі (алгоритмі, формуласы) негізге алына отырып, тауарға арналған декларация тіркелген күнге барынша жақын күнгі биржа бағаларының (биржалық баға белгіленімдерінің, биржалық индекстердің) негізінде;
б) осы Тәртіптің 3-тармағының "б" және "в" тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, – жоспарланып отырған тауарларды әкелу, сату көлемін, тауарларды өзге де пайдалануды көрсететін көрсеткіштердің, немесе бизнес-жоспарларда, бағаның жоспарлы калькуляцияларында, баға прейскуранттарында, каталогтарда және өзге де осыған ұқсас құжаттарда көрсетілген өзге де жоспарланған көрсеткіштердің негізінде, не мұндай көрсеткіштер болмаған жағдайда алдыңғы тиісті кезең (ай, тоқсан, жыл) ішіндегі бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде айқындалады. Бұл ретте әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын бағаға қосымша есептеулердің шамасын есептеу үшін осындай қосымша есептеулердің ең көп ықтимал шамасына сәйкес келетін қолда бар көрсеткіштердің мәндері пайдаланылады.
6. Тауарлардың кедендік құнының дәл шамасы:
а) осы Тәртіптің 3-тармағының "а" тармақшасында көрсетілген жағдайда, – шартта белгіленген күні биржа бағаларының (биржалық баға белгіленімдерінің, биржалық индекстердің) негізінде есептелетін, әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын бағаның негізінде;
б) осы Тәртіптің 3-тармағының "б" және "в" тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, – тауарларды іс жүзіндегі әкелу, сату көлемінің, шартта белгіленген тәртіппен бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде айқындалған өзге де көрсеткіштердің негізінде айқындалады.".
4. 9-тармақтың бірінші сөйлеміндегі "қажет болған кезде" деген сөздер алып тасталсын.
5. 10-тармақтың "б" тармақшасындағы және 11-тармақтың "б" тармақшасындағы "сыртқы экономикалық" деген сөздер алып тасталсын.

3. Пункты 46 изложить в следующей редакции:
"4. Определение и заявление точной величины таможенной стоимости товаров допускается отложить на срок, в течение которого в соответствии с условиями договора, указанного соответственно в подпункте "а", "б" или "в" пункта 3 настоящего Порядка (далее – договор), должны быть получены документально подтвержденные сведения, позволяющие определить и заявить точную величину таможенной стоимости товаров. При этом срок определения и заявления точной величины таможенной стоимости товаров не может превышать 15 месяцев со дня регистрации декларации на товары.
5. Предварительная величина таможенной стоимости товаров в соответствии со статьей 4 Соглашения определяется:
а) в случае, указанном в подпункте "а" пункта 3 настоящего Порядка, – на основании биржевых цен (биржевых котировок, биржевых индексов) на дату, наиболее близкую к дате регистрации декларации на товары, исходя из порядка (алгоритма, формулы) расчета, установленного договором;
б) в случаях, указанных в подпунктах "б" и "в" пункта 3 настоящего Порядка, – на основании показателей, отражающих планируемый объем ввоза, реализации товаров, иное использование товаров, или иных запланированных показателей, отраженных в бизнес-планах, плановых калькуляциях цены, прейскурантах цен, каталогах и иных подобных документах, либо в случае отсутствия таких показателей на основании данных бухгалтерского учета за соответствующий предшествующий период (месяц, квартал, год). При этом расчет величины дополнительных начислений осуществляется исходя из порядка расчета, установленного договором. Для расчета величины дополнительных начислений к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, используются значения имеющихся показателей, соответствующих максимально возможной величине таких дополнительных начислений.
6. Точная величина таможенной стоимости товаров определяется:
а) в случае, указанном в подпункте "а" пункта 3 настоящего Порядка, – на основании цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, которая рассчитывается на основании биржевых цен (биржевых котировок, биржевых индексов) на дату, установленную договором;
б) в случаях, указанных в подпунктах "б" и "в" пункта 3 настоящего Порядка, – на основании фактического объема ввоза, реализации товаров, иных показателей, определенных на основании данных бухгалтерского учета в порядке, установленном договором.".
4. В предложении первом пункта 9 слова "при необходимости" исключить.
5. В подпункте "б" пункта 10 и подпункте "б" пункта 11 слово "внешнеэкономического" исключить.

6. 14-тармақ "сақталған кезде" деген сөздерден кейін "және осы Тәртіптің 11-тармағында белгіленген тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолданбау үшін негіздемелер болмаған кезде" деген сөздермен толықтырылсын".
7. 15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын бақылау кезінде кеден органы:
а) КҚД-1-де:
осы Тәртіптің 3-тармағының "а" тармақшасында көрсетілген жағдайда, – шартта белгіленген күнгі биржа бағаларының (биржалық баға белгіленімдерінің, биржалық индекстердің) негізінде әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын бағаны;
осы Тәртіптің 3-тармағының "б" және "в" тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, – тауарларды іс жүзіндегі әкелу, сату көлемінің, шартта белгіленген тәртіппен бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде айқындалған өзге де көрсеткіштердің негізінде әкелінетін тауарлар үшін іс жүзінде төленген немесе төлеуге жататын бағаға қосымша есепке алу шамасын есептеудің дұрыстығын;
б) тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын есептеу үшін пайдаланылатын мәліметтерді декларанттың (кеден өкілінің) құжаттамалық растауының дұрыстығын;
в) тауарларға арналған декларацияны түзету нысанын толтырудың дұрыстығын тексереді.".
8. 22-тармақтағы "кеден органы" деген сөздер "кеден органына" деген сөздермен ауыстырылсын.

6. Пункт 14 после слов "8 настоящего Порядка," дополнить словами "и при отсутствии оснований для неприменения процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров, установленных пунктом 11 настоящего Порядка,".
7. Пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. При контроле точной величины таможенной стоимости товаров таможенный орган проверяет:
а) правильность расчета в ДТС-1:
в случае, указанном в подпункте "а" пункта 3 настоящего Порядка, – цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, на основании биржевых цен (биржевых котировок, биржевых индексов) на дату, установленную договором;
в случаях, указанных в подпунктах "б" и "в" пункта 3 настоящего Порядка, – величины дополнительных начислений к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, на основании фактического объема ввоза, реализации товаров, иных показателей, определенных на основании данных бухгалтерского учета в порядке, установленном договором;
б) документальное подтверждение декларантом (таможенным представителем) сведений, используемых для расчета точной величины таможенной стоимости товаров;
в) правильность заполнения формы корректировки декларации на товары.".
8. Пункт 22 после слов "срок представления" дополнить словом "в".