Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерін инспекциялық-жіті тексеру кешендерімен жарақтандыру және оларды пайдалану туралы жалпы ережелер туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 17 мамырдағы № 7 ұсынымы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерін инспекциялық-жіті тексеру кешендерімен жарақтандырудың және оларды пайдаланудың бірыңғай тәсілдемелерін әзірлеу мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 13-тармағына, 43-тармағының 2 және 6-тармақшаларына сәйкес
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі "Интернет" желісіндегі ресми сайтында жарияланған күннен бастап қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерін инспекциялық-жіті тексеру кешендерімен жарақтандыру және оларды пайдалану туралы жалпы ережелерді басшылыққа алуды ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 17 мамырдағы
№ 7 ұсынымына
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерін инспекциялық-жіті тексеру кешендерімен жарақтандыру және оларды пайдалану туралы ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР І. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерін инспекциялық-жіті тексеру кешендерімен жарақтандыру және осындай кешендерді орналастыру принциптері
1. Инспекциялық-жіті тексеру кешендерін (бұдан әрі – ИЖК) орналастыру негізгі халықаралық көлік дәліздерінің, Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) негізгі көлік магистральдарының өтуі және тауар лектерінің ең жоғары көрсеткіштері, сондай-ақ Одақтың кедендік шекарасы арқылы есірткіні, жарылғыш заттарды және басқа да қауіпті тауарларды (қару-жарақ пен оқ-дәрілерді қоса алғанда) ықтимал заңсыз өткізу жолдарын талдау нәтижелері ескеріле отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде (бұдан әрі тиісінше – өткізу пункті, Одақ) бірінші кезектегі тәртіппен жүргізіледі.
2. Өткізу пункті арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарының санын бағалау үшін импорттық, экспорттық және транзиттік тасымалдар бойынша статистиканы пайдалану, халықаралық көлік дәліздерінің дамуын қолдауды және өткізу пунттері арқылы тауарларды тасымалдау көлемінің өсу қарқынын ескеру ұсынылады.

Об Общих положениях об оснащении пунктов пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза инспекционно-досмотровыми комплексами и их использовании
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 мая 2016 года № 7
Примечание РЦПИ!
Решение вступило в силу 17.05.2016 - сайт Евразийского экономического союза.
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии с пунктом 13, подпунктами 2 и 6 пункта 43 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) в целях выработки единых подходов к оснащению пунктов пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза инспекционно-досмотровыми комплексами и их использованию
рекомендует государствам – членам Евразийского экономического союза с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Евразийского экономического союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» руководствоваться Общими положениями об оснащении пунктов пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза инспекционно-досмотровыми комплексами и их использовании согласно приложению.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 мая 2016 г. № 7
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
об оснащении пунктов пропуска через таможенную
границу Евразийского экономического союза
инспекционно-досмотровыми комплексами и их использовании
I. Оснащение инспекционно-досмотровыми комплексами пунктов
пропуска через таможенную границу Евразийского экономического
союза и принципы размещения таких комплексов
1. Размещение инспекционно-досмотровых комплексов (далее – ИДК) в первоочередном порядке производится в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее соответственно – пункт пропуска, Союз)с учетом прохождения основных международных транспортных коридоров, основных транспортных магистралей государств–членов Союза (далее – государства-члены) и максимальных показателей товаропотоков, а также результатов анализа путей возможного незаконного перемещения через таможенную границу Союза наркотических, взрывчатых веществ и других опасных товаров(включая оружие и боеприпасы).
2. Для оценки количества перемещаемых через пункт пропуска товаров и транспортных средств рекомендуется использовать статистику по импортным, экспортным и транзитным перевозкам, учитывать прогнозы развития международных транспортных коридоров и темпы роста объема перевозок товаров через пункты пропуска.

3. ИЖК негізгі халықаралық көлік дәліздерінен тыс орналасқан, жүк айналымының көлемі мардымсыз және кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттар мен Одақтың құқығын құрайтын актілерді бұза отырып өткізілетін тауарларды анықтау тәуекелі барынша төмен болатын өткізу пункттерінде уақыттық схема бойынша қолданылуы мүмкін.
4. ИЖК орналастыру кезінде әкелінетін және әкетілетін тауарлардың ИЖК арқылы реверсивті қозғалу принципі көзделуі мүмкін.
ІІ. Әртүрлі типтегі өткізу пункттеріне арналған ИЖК таңдау
5. Өткізу пункттерінде мынадай типтегі ИЖК орналастыру ұсынылады:
а) теңіз (өзен, көл) өткізу пункттерінде – кедендік бақылау объекстісін (бұдан әрі – бақылау объектісі) бір немесе екі проекциялық вариантпен бейнелейтін стационарлық типтегі ИЖК. ИЖК бақылау объектілерінің ИЖК-ға барынша ыңғайлы жеткізілуін қамтамасыз ететін өткізу пунктінің учаскелеріне орналастырылады. Өткізу пунктінің шегінде кедендік бақылаудың бөлінген аймағында ұтқыр ИЖК пайдалануға жол беріледі;
б) теміржол өткізу пункттерінде – бақылау объектісін бір проекциялық вариантпен бейнелейтін стационарлық типтегі ИЖК.
ИЖК бас магистральдық жолдарда орналастырылған кезде бақылау объектісін сканерлеу жылдамдығы кемінде 10 км/сағ. құрауға тиіс;
в) автомобиль өткізу пункттерінде – бақылау объектісін бір проекциялық вариантпен бейнелейтін стационарлық немесе қайта орналастырылатын типтегі ИЖК.
ИЖК ИЖК-ге бақылау объектілерінің барынша ыңғайлы жеткізілуін қамтамасыз ететін өткізу пункттерінің учаскелерінде орналастырылады. Өткізу пунктінің шегінде кедендік бақылаудың бөлінген аймағында ұтқыр ИЖК қолдануға жол беріледі.
6. Кедендік бақылаудың тиімділігін арттыру және жедел міндеттерді шешу мақсатында стационарлық ИЖК-мен жабдықталған өткізу пункттерінде ұтқыр ИЖК қосымша қолданылуы мүмкін.
ІІІ. ИЖК-нің негізгі техникалық сипаттамалары
7. ИЖК-нің негізгі техникалық сипаттамаларының ұсынылатын параметрлері 1-кестеде санамаланған.
1-кесте
ИЖК типтерінің негізгі техникалық сипаттамалары
ИЖК типтері
стационарлық
қайта орналастырылатын
ұтқыр
автомобиль өткізу пунктінде
теміржол өткізу пунктінде
теңіз өткізу пунктінде
Фотондық сәулелену энергиясы (кемінде)
6 МэВ
6 МэВ
6 МэВ
4 МэВ
3,8 МэВ
Болаттан өткізу қабілеті (кемінде)
320 мм (24 м/мин. дейінгі жылдамдықта)
320 мм (30 км/сағ. дейінгі жылдамдықта)
370 мм (24 м/мин. дейінгі жылдамдықта)
320 мм (24 м/мин. дейінгі жылдамдықта)
270 мм (24 м/мин. дейінгі жылдамдықта)
Жеделдеткіш импульстерінің жүру жиілігі (кемінде)
200 Гц
2000 Гц
200 Гц
200 Гц
100 Гц
Кедергісіз сымды байқау (диаметрі кемінде)
0,5 мм
0,8 мм
0,5 мм
0,8 мм
1 мм
100 миллиметрлік болаттан жасалған кедергіден сымды байқау (диаметрі кемінде)
1,5 мм
2 мм
1,5 мм
2 мм
2 мм
250 миллиметрлік болаттан жасалған кедергіден сымды байқау (диаметрі кемінде)
9 мм
9 мм
9 мм
9 мм
9 мм
ИЖК жұмыс істеуге тиіс температуралар диапазоны
500С-тан - + 5000С-ға дейін
– 4000С-тан – + 5000С-ға дейін
– 3000С-тан - + 5000С дейін
ИЖК жұмыс істеуге тиіс ылғалдылық диапазоны
10 %-дан 95 %-ға дейін
10 %-дан 95 %-ға дейін
от 10 % до 95 %
ИЖК-нің үзіліссіз жұмыс істеу уақыты
тәулігіне 24 сағат
тәулігіне 24 сағат
техникалық қызмет көрсетуге үзіліс жасалып тәулігіне 24 сағат
Инспекцияланатын объектінің бағдарлы мөлшерлері (ұзындығы, биіктігі, ені)

3. ИДК могут применяться по временной схеме в пунктах пропуска, которые расположены вне основных международных транспортных коридоров, объем грузооборота через которые незначителен и риск выявления товаров, перемещаемых с нарушением регулирующих таможенные правоотношения международных договоров и актов, составляющих право Союза, минимален.
4. При размещении ИДК может быть предусмотрен принцип реверсивного движения ввозимых и вывозимых товаров через ИДК.
II. Выбор ИДК для различных типов пунктов пропуска
5. Рекомендуется размещать следующие типы ИДК на пунктах пропуска:
а) ИДК стационарного типа с одно- или двухпроекционным вариантом изображения объекта таможенного контроля (далее – объект контроля) – на морских (речных, озерных) пунктах пропуска. ИДК размещаются на участках пункта пропуска, обеспечивающих максимально удобную доставку объектов контроля к ИДК. Допускается применение мобильных ИДК в выделенной зоне таможенного контроля в пределах пункта пропуска;
б) ИДК стационарного типа с однопроекционным вариантом изображения объекта контроля – на железнодорожных пунктах пропуска.
При размещении ИДК на главных магистральных путях скорость сканирования объекта контроля должна составлять не менее 10 км/час;
в) ИДК стационарного или перебазируемого типа с однопроекционным вариантом изображения объекта контроля – на автомобильных пунктах пропуска.
ИДК размещаются на участках пункта пропуска, обеспечивающих максимально удобную доставку объектов контроля к ИДК. Допускается применение мобильных ИДК в выделенной зоне таможенного контроля в пределах пункта пропуска.
6. В целях повышения эффективности таможенного контроля и решения оперативных задач в пунктах пропуска, оборудованных стационарными ИДК, могут дополнительно применяться мобильные ИДК.
III. Основные технические характеристики ИДК
7. Рекомендуемые параметры основных технических характеристик ИДК перечислены в таблице 1.
Таблица 1
Основные технические характеристики типов ИДК
Типы ИДК
стационарный
перебазируемый
мобильный
на автомобильном пункте пропуска
на железнодорожном пункте пропуска
на морском пункте пропуска
Энергия фотонного излучения (не менее)
6 МэВ
6 МэВ
6 МэВ
4 МэВ
3,8 МэВ
Проникающая способность по стали (не менее)
320 мм
(при скорости до 24 м/мин)
320 мм
(при скорости до 30 км/час)
370 мм
(при скорости до 24 м/мин)
320 мм
(при скорости до 24 м/мин)
270 мм
(при скорости до 24 м/мин)
Частота следования импульсов ускорителя (не менее)
200 Гц
2000 Гц
200 Гц
200 Гц
100 Гц
Обнаружение проволоки без преграды (диаметром не менее)
0,5 мм
0,8 мм
0,5 мм
0,8 мм
1 мм
Обнаружение проволоки за преградой из 100-миллиметровой стали (диаметром не менее)
1,5 мм
2 мм
1,5 мм
2 мм
2 мм
Обнаружение проволоки за преградой из 250-миллиметровой стали (диаметром не менее)
9 мм
9 мм
9 мм
9 мм
9 мм
Диапазон температур, в котором должен функционировать ИДК
от – 500 С до + 500 С
от – 400 С до + 500 С
от – 300 С до + 500 С
Диапазон влажности, в котором должен функционировать ИДК
от 10 % до 95 %
от 10 % до 95 %
от 10 % до 95 %
Время непрерывной работы ИДК
24 часа в сутки
24 часа в сутки
24 часа в сутки с перерывом на техническое обслуживание
Ориентировочные размеры инспектируемого объекта (длина, высота, ширина)

2 (30 км/сағ. дейінгі жылдамдық кезінде)
3
3
1
Барынша сіңірілген доза (аспайтын)
60 мкЗв
60 мкЗв
60 мкЗв
60 мкЗв
60 мкЗв
8. Мыналарды:
а) ИЖК модификациясына байланысты 1 немесе 2 проекцияларда бақылау объектісінің көлеңкелі бейнесін және бақылау объектісін алдын ала идентификациялауды алуды;
б) бақылау объектісінің орналасқан жері мен сызықтық мөлшерлерін бағалауды;
в) бақылау объектісінң конструкциялық беттері мен кеңістіктерінің көлеңкелі бейнесін көруді (мысалы, көлік құралдарының қабырғалары, контейнерлердің төбе жабындылары мен едендері арасындағы);
г) бейнені ұлғайту мүмкіндігімен бақылау объектісінің жекелеген жерлерінің бейнелерін детальды және фрагментті көруді;
д) бақылау объектісінің материалдар тобын тануды және бейнелі көрсетуді;
е) ИЖК жадында бақылау объектісінің көлеңкелі бейнесін сақтауды, оны ақпарат жеткізгіштке жазып алуды;
ж) осы құжаттың V бөліміне сәйкес бақылау объектісі туралы ақпаратты электрондық түрде беру мүмкіндігін;
з) ИЖК мониторында бақылау объектісі, сканерлеуді жүргізу күні мен уақыты туралы ақпаратты көрсетуді;
и) ИЖК жай-күйін бақылауды және оның техникалық жай-күйі, бейнебақылау жүйесінің жай-күйі және ИЖК-нің радиациялық қауіпсіздігі туралы хабар беруді қамтамасыз ететін ИЖК-ні пайдаланған жөн.

2 (при скорости до 30 км/час)
3
3
1
Максимальная поглощенная доза (не более)
60 мкЗв
60 мкЗв
60 мкЗв
60 мкЗв
60 мкЗв
8. Следует использовать ИДК, которые обеспечивают:
а) получение теневого изображения содержимого объекта контроля в 1 или 2 проекциях в зависимости от модификации ИДК и предварительную идентификацию объекта контроля;
б) оценку местоположения и линейных размеров объекта контроля;
в) просмотр теневого изображения конструктивных полостей и пространств объекта контроля (например, между стенками транспортных средств, потолочными перекрытиями и полами контейнеров);
г) детальный и фрагментарный просмотр изображений отдельных зон объекта контроля с возможностью увеличения изображения;
д) распознавание и визуализацию групп материалов объекта контроля;
е) сохранение теневого изображения объекта контроля в памяти ИДК, запись его на носители информации;
ж) возможность передачи информации об объекте контроля в электронном виде в соответствии с разделом V настоящего документа;
з) отображение на мониторе ИДК информации об объекте контроля, дате и времени проведения сканирования;
и) контроль состояния ИДК и выдачу сообщения о его техническом состоянии, состоянии систем видеонаблюдения и радиационной безопасности ИДК.

9. Үлестік тығыздығы болмашы бақылау объектілеріне қатысты (мысалы, авиациялық контейнерлер, жеңіл автомобильдер) фотондық сәулеленуі кемінде 1МэВ энергиясы бар ИЖК-ні пайдалануға жол беріледі.
ІV. ИЖК қауіпсіздігінің мәселелері және ИЖК-ні пайдаланған кездегі өткізу пункттеріндегі шектеулер
10. ИЖК адамның өмірі мен денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктерге, соның ішінде радиациялық қауіпсіздік тұрғысынан қауіпсіз болуға тиіс.

9. В отношении объектов контроля с незначительной удельной плотностью (например, авиационных контейнеров, легковых автомобилей) допускается использовать ИДК с энергией фотонного излучения не менее 1 МэВ.
IV. Вопросы безопасности ИДК и ограничения в пунктах пропуска
при использовании ИДК
10. ИДК должны быть безопасны для жизни и здоровья человека, животных и растений, в том числе с точки зрения радиационной безопасности.

11. ИЖК-ге қатысты қолжетімділікті шектеу аймағының шекаралары ИЖК-нің кез келген жол берілетін режимі кезінде қолжетімділікті шектеу аймағының сыртқы шекарасындағы фотондық сәулелену дозасының қуаты 1,0 мкЗв/сағаттан аспауға тиіс болатындай белгіленуге тиіс.
12. Кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде ИЖК мынадай жағдайларда:
а) бақылау объектісінің габариттері ИЖК-нің техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес келмесе;
б) 2-кестеде көрсетілген тауарлар бақылау объектісі болса (кестені қолдану мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес тауардың кодын пайдалану қажет, тауардың атауы ыңғайлы пайдалану үшін ғана келтірілген), пайдаланылмайды.
2-кесте
Тауардың атауы ЕАЭО СЭҚ ТН коды
1.
Тірі жануарлар

11. В отношении ИДК границы зоны ограничения доступа должны устанавливаться так, чтобы при любом допустимом режиме работы ИДК мощность дозы фотонного излучения на внешней границе зоны ограничения доступа не превышала 1,0 мкЗв/час.
12. При осуществлении таможенного осмотра ИДК не используется в следующих случаях:
а) габариты объекта контроля не соответствуют техническим возможностям ИДК;
б) объектом контроля являются товары, указанные в таблице 2 (для целей применения таблицы необходимо пользоваться кодом товара в соответствии единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, наименование товара приведено только для удобства использования).
Таблица 2
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
1.
Живые животные

3822 00 000 0
19.
Адам ағзалары мен тіндері
3001 90-нан
20.
Тектес емес импланттауды жүргізуге арналған қан және оның құрамдастары, гемопоэздік дің жасушалары және сүйек кемігі
3002 10-нан
3002 90-нан
V. ИЖК пайдалану кезінде алынған деректермен ақпараттық алмасу
13. Бақылау объектілерінің ИЖК көмегімен алынған көлеңкелі бейнелерін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына электрондық түрде беру ұсынылады.

3822 00 000 0
19.
Органы и ткани человека
из 3001 90
20.
Кровь и ее компоненты, предназначенные для проведения неродственной имплантации, гемопоэтические стволовые клетки и костный мозг
из 3002 10
из 3002 90
V. Информационный обмен данными,
полученными при использовании ИДК
13. Теневые изображения объектов контроля, полученные с помощью ИДК, рекомендуется передавать в электронном виде уполномоченным органам государств-членов.

14. Өткізу пункттерін ИЖК-мен жарақтандыруға жұмсалатын шығындарды барынша азайту және кедендік бақылаудың тиімділігін арттыру мақсатында мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында, сондай-ақ көрсетілген органдар мен мүше мемлекеттер болып табылмайтын мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында ИЖК көмегімен жүргізілген кедендік бақылау нәтижелері туралы электрондық түрде ақпарат алмасуды ұйымдастыру ұсынылады.

14. В целях минимизации затрат на оснащение пунктов пропуска ИДК и повышения эффективности таможенного контроля рекомендуется организовать обмен информацией в электронном виде о результатах таможенного контроля, проведенного с помощью ИДК, между уполномоченными органами государств-членов, а также между указанными органами и уполномоченными органами государств, не являющихся государствами-членами.