Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсіп саласындағы бірлескен кооперациялық және (немесе) инвестициялық жобаларды іске асыруы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 27 ұсынымы.
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 3 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсібін дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарының 1-тармағын іске асыру мақсатында
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік ынтымақтастығын дамыту және жеңіл өнеркәсіп саласындағы бірлескен кооперациялық және (немесе) инвестициялық жобаларды (бұдан әрі – мүше мемлекеттер, Одақ, бірлескен жобалар) іске асыруы үшін жағдай жасаудың маңыздылығын назарға ала отырып:
осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі ресми сайтында (бұдан әрі – Одақтың ресми сайты) жарияланған күннен бастап:
1. Мүше мемлекеттерге бірлескен жобаларды іске асырған кезде:
а) мыналарды:
Одақтың ресми сайтына орналастырылған жеңіл өнеркәсіп саласындағы жаңа өндірістерді жаңғырту және игеру бойынша мүше мемлекеттер іске асырып жатқан және іске асыруды жоспарлап отырған инвестициялық жобалар туралы ақпаратты;
мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсіп өнімін өндірушілер, жеңіл өнеркәсіп өнімдерін өндіру кезінде пайдаланылатын ауыл шаруашылығы, былғары және химия шикізатын (химиялық талшықтар мен жіптер, химиялық талшықтардан жасалған маталар) өндірушілер (бұдан әрі – жеңіл өнеркәсіп өнімін өндірушілер) және Одақтың ресми сайтына орналастырылған олар өндіретін өнім туралы ақпаратты;
Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда министрлігінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 647 бұйрығымен бекітілген жеңіл өнеркәсіп саласындағы өнімнің импортын алмастыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – импорт алмастыру жөніндегі іс-шаралар жоспары);
қосымшаға сәйкес тізбе бойынша жеңіл өнеркәсіп саласындағы бірлескен жобаларды іске асыру үшін мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік әлеуетін ықтимал пайдалану жөніндегі ұсыныстарды назарға алуды;
б) өнеркәсіптік кооперацияны ынталандыруға және бірлескен жобаларды іске асыруға бағытталған шараларды қолдануды қамтамасыз етуді, соның ішінде:
бірлескен жобаларға қатысушыларға халықаралық банктердің кредит беруінің арнайы шарттарын ұсыну;
шағын және орта кәсіпкерліктің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің өнеркәсіптік кооперацияның еуразиялық желісін құруға және дамытуға және оларды бірлескен жобаларды іске асыруға тарту мақсатында қосалқы келісімшарт жасасуға қатысуын қамтамасыз ету;
мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік ынтымақтастығы саласында және бірлескен жобаларды іске асыруда әкімшілік кедергілерді анықтау және жою арқылы қамтамасыз ету мүмкіндігін қарастыруды;
в) мүше мемлекеттердің мұндай жобаларды іске асыруы кезінде Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) үйлестірушілік және консультациялық қолдауды жүзеге асыруы үшін (қажет болған кезде) Одақ органдарының бірлескен жобаларды іске асыруға ықпал ететін актілерді қабылдауы жөнінде Комиссияға ұсыныстар жіберуді;

О реализации совместных кооперационных и (или) инвестиционных проектов в сфере легкой промышленности государствами - членами Евразийского экономического союза
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2016 года № 27
Коллегия Евразийской экономической комиссии в целях реализации пункта 1 плана мероприятий по развитию легкой промышленности государств - членов Евразийского экономического союза на 2015 - 2016 годы, утвержденного Решением Евразийского межправительственного совета от 29 мая 2015 г. № 3,
принимая во внимание важность создания условий для развития промышленного сотрудничества и реализации государствами - членами Евразийского экономического союза совместных кооперационных и (или) инвестиционных проектов в сфере легкой промышленности (далее соответственно - государства-члены, Союз, совместные проекты):
рекомендует с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» (далее - официальный сайт Союза):
1. Государствам-членам при реализации совместных проектов:
а) принимать во внимание: информацию о реализуемых и планируемых к реализации государствами-членами инвестиционных проектах по модернизации и освоению новых производств в отрасли легкой промышленности, размещенную на официальном сайте Союза;
информацию о производителях продукции легкой промышленности государств-членов, производителях используемого при производстве продукции легкой промышленности сельскохозяйственного, кожевенного и химического сырья (химических волокон и нитей, тканей из химических волокон) (далее - производители продукции легкой промышленности) и производимой ими продукции, размещенную на официальном сайте Союза;
план мероприятий по импортозамещению продукции в отрасли легкой промышленности, утвержденный приказом Министерства промышленности и торговли Российской Федерации от 31 марта 2015 г. № 647 (далее - план мероприятий по импортозамещению);
предложения по возможному использованию промышленного потенциала государств-членов для реализации совместных проектов в сфере легкой промышленности по перечню согласно приложению;
б) рассмотреть возможность обеспечения применения мер, направленных на стимулирование промышленной кооперации и реализации совместных проектов, в том числе путем:
предоставления специальных условий кредитования участников совместных проектов международными банками;
обеспечения участия хозяйствующих субъектов малого и среднего предпринимательства в создании и развитии евразийской сети промышленной кооперации и субконтрактации с целью их вовлечения в реализацию совместных проектов;
выявления и устранения административных барьеров в сфере промышленного сотрудничества государств-членов и реализации совместных проектов;
в) направить в Евразийскую экономическую комиссию (далее - Комиссия) предложения по принятию органами Союза актов, способствующих реализации совместных проектов, для осуществления Комиссией координационной и консультационной поддержки при реализации государствами-членами таких проектов (при необходимости);

г) 2017 жылғы 1 наурызға дейін Комиссияға жеңіл өнеркәсіп өнімін өндірушілердің бірлескен жобаларға, соның ішінде импорт алмастыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген жобаларға қатысуы туралы ұсыныстар беруді,
2. Ресей Федерациясының Үкіметіне мүше мемлекеттердің Комиссия ұсынған ұсыныстарының негізінде 2017 жылғы 1 шілдеге дейін басқа мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсіп өнімін өндірушілерінің импорт алмастыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген жобаларға қатысу мүмкіндігі туралы мәселені қарастыруды ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 27 ұсынымына
ҚОСЫМША
Жеңіл өнеркәсіп саласындағы бірлескен кооперациялық және (немесе) инвестициялық жобаларды іске асыру үшін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік әлеуетін ықтимал пайдалану жөніндегі ұсыныстардың ТІЗБЕСІ
І. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің полиэфирлі талшықтарды және техникалық текстильді өндіруді оқшаулау жөніндегі жобалары
Технологиялық кооперациялық тізбектерді құру:
синтетикалық талшық шығару жөнінде (Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы);
синтетикалық және полиамидті жіптер шығару және оларды синтетикалық мата шығару үшін беру (Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Ресей Федерациясы);
полиэтилентерефталаттан (ПЭТФ) жасалған трикотаж мата шығару, оны кейіннен өңдеу және текстиль өнім дайындау жөнінде (Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер));
синтетикалық матадан жасалған тігін өнімін өндіру және оқшаулау деңгейін арттыру жөнінде (арнайы киімдер мен үй текстилі, өнеркәсіптің аралас салаларының өнімі) (Беларусь Республикасы, Ресей Федерациясы, басқа да мүдделі мүше мемлекеттер);
мұнай-химия компанияларының мемлекетаралық бірлестіктері негізінде терефталь қышқылын өндіру жөнінде (Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы).
ІІ. Мүше мемлекеттердің табиғи мақта-қағаз маталарын шығару жөніндегі жобалары
1. Технологиялық кооперациялық тізбектерді құру:
а) мақта және мақтадан жасалатын бұйымдарды шығару жөнінде:
мақта талшығын шығару және қайта өңдеу (Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы);
мақта-қағаз маталарын шығару (толық цикл) және иірімжіптер шығару (Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, басқа да мүдделі мүше мемлекеттер);
медициналық мақсаттағы текстиль өнімін шығару (Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, басқа да мүдделі мүше мемлекеттер);
б) зығыр шығару және зығырдан жасалған бұйымдарды шығару жөнінде: ұзын зығыр талшықтарын өңдеу және қайта өңдеу (Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Ресей Федерациясы).

г) представить до 1 марта 2017 г. в Комиссию предложения об участии производителей продукции легкой промышленности в совместных проектах, в том числе в проектах, предусмотренных планом мероприятий по импортозамещению.
2. Правительству Российской Федерации на основании предложений государств-членов, представленных Комиссией, до 1 июля 2017 г. рассмотреть вопрос о возможности участия производителей продукции легкой промышленности других государств-членов в проектах, предусмотренных планом мероприятий по импортозамещению.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2016 г. № 27
ПЕРЕЧЕНЬ
предложений по возможному использованию промышленного
потенциала государств - членов Евразийского экономического
союза для реализации совместных кооперационных и (или)
инвестиционных проектов в сфере легкой промышленности
I. Проекты государств - членов Евразийского экономического
союза по локализации производства полиэфирных
волокон и технического текстиля
Выстраивание технологических кооперационных цепочек: по производству синтетических волокон (Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация);
по производству синтетических и полиамидных нитей и поставке их для производства синтетических тканей (Республика Армения, Республика Беларусь, Российская Федерация);
по производству трикотажного полотна из полиэтилентерефталата (ПЭТФ), его последующей отделке и изготовлению текстильной продукции (Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация, другие заинтересованные государства - члены Евразийского экономического союза (далее - государства-члены)):
по производству и повышению уровня локализации швейной продукции из синтетических тканей (спецодежды и домашнего текстиля, продукции смежных отраслей промышленности) (Республика Беларусь, Российская Федерация, другие заинтересованные государства-члены);по производству терефталевой кислоты на базе межгосударственных объединений нефтехимических компаний (Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация).
II. Проекты государств-членов по производству натуральных
хлопчатобумажных тканей
1. Выстраивание технологических кооперационных цепочек:
а) по производству хлопка и изделий из хлопка:
производство и переработка хлопковолокна (Республика Казахстан, Кыргызская Республика);
производство хлопчатобумажных тканей (полный цикл) и производство пряжи (Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация, другие заинтересованные государства-члены);
производство текстильной продукции медицинского назначения (Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация, другие заинтересованные государства-члены);
б) по производству льна и изделий из льна: производство и переработка длинного льноволокна (Республика Армения, Республика Беларусь, Российская Федерация).

2. Мүше мемлекеттердің Қазақстан Республикасындағы мақта-текстиль кластеріне қатысуы.
3. Ғылыми топтардың зығырдың жаңа сұрыптары селекциясы саласындағы күш-жігерін біріктіру.
4. Зығырдан жасалған текстильді алға жылжыту жөніндегі бірлескен тауар шығару желісін құру, зығырдан жасалған маталар мен бұйымдарды дайындау жөніндегі дизайнерлік орталықтарды дамыту, зығыр комбинаттары үшін технолог мамандар даярлау.
5. Басқа мүше мемлекеттердің тігін кәсіпорындарында дайын киім тігу жөніндегі келісімшарттық өндірісті дамыту арқылы табиғи маталар шығаруды ынталандыру.
ІІІ. Мүше мемлекеттердің жүннен тоқылған мата шығару жөніндегі жобалары
Мыналар арқылы технологиялық кооперациялық тізбектерді құру:
биязы жүнді қой шаруашылығын қалпына келтіру және дамыту, жүн өндіру және қайта өңдеу (Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы);
қылшық жүнді және мақтаны қайта өңдеу жөніндегі жаңа технологияларды, иірімжіп пен трикотаж бұйымдары өндірісін инновациялық технологияларды пайдаланып бірлесіп игеру (Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, басқа да мүдделі мүше мемлекеттер);
дайын өнімді басқа мүше мемлекеттердің сауда желілеріне бірлесіп жылжыту;
мүше мемлекеттердің тігін және трикотаж кәсіпорындарының технологиялық кооперациялық тізбегіне кейіннен қоса отырып, жүн өндіру, дайындау және қайта өңдеу жөніндегі салалық кластерлерді құру (Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы).
ІV. Мүше мемлекеттердің аяқ-киім және былғарыдан жасалған бұйымдар шығару жөніндегі жобалары
1. Шикі тері шығару, оларды тігін, аяқ-киім, жиһаз және автомобиль өнеркәсібі үшін жоғары техникалық дайын былғарыға дейін қайта өңдеу жөніндегі технологиялық кооперациялық тізбектерді құру (Беларусь Республикасының және Ресей Федерациясының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының шекара маңындағы өңірлеріндегі кооперация), агроөнеркәсіптік кешендерді өндірушілермен кооперация.
2. Мүше мемлекеттердің былғары өндірісінде талап етілетін химикаттарды шығару жөніндегі химиялық кәсіпорындарымен бірге тері шығарушылардың кооперациясы (Қазақстан Республикасы).
3. Жұмысқа киетін аяқ-киім мен фурнитураға арналған полимерлер мен бөлшектер шығару (Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Ресей Федерациясы).
4. Арнайы аяқ-киімге арналған инновациялық көп компонентті бөліктерді бірлесіп игеру (Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, басқа да мүдделі мүше мемлекеттер).
5. Аяқ-киім мен былғарыдан жасалған бұйым шығарушылардың мүше мемлекеттердің сауда желілерімен дайын аяқ-киім (балалар аяқ-киімін қоса алғанда) өнімін жеткізу жөніндегі кооперациясы.

2. Участие государств-членов в хлопкотекстильном кластере в Республике Казахстан.
3. Объединение усилий научных кругов в области селекции новых сортов льна.
4. Создание совместной товаропроводящей сети по продвижению льняного текстиля, развитие дизайнерских центров по изготовлению тканей и изделий из льна, подготовка специалистов-технологов для льнокомбинатов.
5. Стимулирование производства натуральных тканей путем развития контрактного производства по пошиву готовой одежды на швейных предприятиях других государств-членов.
III. Проекты государств-членов по производству шерстяных тканей
Выстраивание технологических кооперационных цепочек путем: восстановления и развития тонкорунного овцеводства, производства и переработки шерсти (Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация);
совместного освоения новых технологий по переработке грубой шерсти и хлопка, производства пряжи и трикотажных изделий с использованием инновационных технологий (Республика Казахстан, Российская Федерация, другие заинтересованные государства-члены);
совместного продвижения готовой продукции в торговые сети других государств-членов;
создания отраслевых кластеров по производству, заготовке и переработке шерсти с последующим включением в технологическую кооперационную цепочку швейных и трикотажных предприятий государств-членов (Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация).
VI. Проекты государств-членов по производству
обуви и изделий из кожи
1. Выстраивание технологических кооперационных цепочек по производству сырых шкур, их переработке до высокотехничной готовой кожи для швейной, обувной, мебельной и автомобильной промышленности (кооперация в приграничных регионах Республики Беларусь и Российской Федерации, Республики Казахстан и Российской Федерации), кооперация с производителями агропромышленных комплексов.
2. Кооперация производителей шкур с химическими предприятиями государств-членов по выпуску востребованных в кожевенном производстве химикатов (Республика Казахстан).
3. Производство полимеров и частей для рабочей обуви и фурнитуры (Республика Армения, Республика Беларусь, Российская Федерация).
4. Совместное освоение инновационных многокомпонентных частей для специальной обуви (Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация, другие заинтересованные государства-члены).
5. Кооперация производителей обуви и изделий из кожи с торговыми сетями государств-членов по поставке готовой обувной (включая детскую) продукции.