Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды игеру және қолдану жөніндегі бірлескен жобаларды іске асыруы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 28 ұсынымы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 3 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсібін дамыту жөніндегі 2015 – 2016 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының 6-тармағын іске асыру мақсатында
Өнеркәсіптік ынтымақтастық туралы хаттаманың 2-тармағының 2-тармақшасына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 27 қосымша), "Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру және олардың жұмыс істеуі туралы ережені бекіту туралы" Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2016 жылғы 13 сәуірдегі № 2 шешіміне сәйкес,
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер, Одақ) жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды бірлесіп игеруі және қолдануы, жаңа нарықтарды, сондай-ақ жеңіл өнеркәсіпте қолданылатын алдыңғы қатарлы технологияларды жылдам қолдану қызметтер нарығын игеруі үшін ғылыми әлеуетті тиімді пайдалану мақсатында, Одақ шеңберінде
мүше мемлекеттерге осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі ресми сайтында (бұдан әрі – Одақтың ресми сайты) жарияланған күннен бастап мүше мемлекеттер жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды игерген және қолданған кезде, сондай-ақ жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды (ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды) игеру және қолдану жөніндегі бірлескен жобаларды (бұдан әрі – бірлескен жобалар) іске асырған кезде:
1.Жеңіл өнеркәсіп саласындағы зерттеулер мен әзірленімдердің, сондай-ақ ғылыми ұйымдар мен кәсіпорындардың, № 1 қосымшаға сәйкес олар жүзеге асыратын перспективалы бағыттарының, сондай-ақ № 2 қосымшаға сәйкес бірлескен жобаларды іске асыру жөніндегі ұсыныстардың тізбесін басшылыққа алуды,
2.Жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды бірлесіп игеруде және қолдануда өндірушілердің мүдделігін (сұранысын) ынталандыруды қамтамасыз ету мүмкіндігін, соның ішінде халықаралық банктердің бірлескен жобаларға қатысушыларға осындай жобаларды іске асыру үшін кредит берудің арнайы шарттарын беру арқылы қарауды,
3.Бірлескен жобаларды іске асыру үшін қажетті шарттарды, соның ішінде:
а) мүше мемлекеттерде құрылған жеңіл өнеркәсіп саласындағы кәсіптік білім беру мекемелерінің қатысуымен қалыптасқан жеңіл өнеркәсіп саласындағы инновациялық және инжинирингтік орталықтар;
б) жеңіл өнеркәсіп саласындағы жұмыс істеп тұрған технологиялық парктер, индустриялық парктер мен инновациялық кластерлер;
в) Одақ органдарының актілеріне сәйкес құрылған басым Еуразиялық технологиялық платформалар негізінде қамтамасыз етуді,
4.Мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсібінің салалық қауымдастықтары, ғылыми ұйымдары мен бизнес-қауымдастықтары қатысқан кезде:

О реализации совместных проектов по освоению и применению государствами - членами Евразийского экономического союза новых технологий в легкой промышленности
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2016 года № 28
Коллегия Евразийской экономической комиссии в целях реализации пункта 6 плана мероприятий по развитию легкой промышленности государств - членов Евразийского экономического союза на 2015 - 2016 годы, утвержденного Решением Евразийского межправительственного совета от 29 мая 2015 г. № 3,
в соответствии с подпунктом 2 пункта 2 Протокола о промышленном сотрудничестве (приложение № 27 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), Решением Евразийского межправительственного совета от 13 апреля 2016 г. № 2 «Об утверждении Положения о формировании и функционировании евразийских технологических платформ»,
в целях эффективного использования научного потенциала для совместного освоения и применения государствами - членами Евразийского экономического союза (далее соответственно -государства-члены, Союз) новых технологий в легкой промышленности, освоения новых рынков, в том числе рынка услуг, быстрого распространения передовых технологий, применяемых в легкой промышленности, в рамках Союза
рекомендует государствам-членам с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» при освоении и применении государствами-членами новых технологий в легкой промышленности, а также при реализации совместных проектов по освоению и применению новых технологий в легкой промышленности (научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ) (далее -совместные проекты):
1. Руководствоваться перечнем перспективных направлений исследований и разработок в сфере легкой промышленности, а также научных организаций и предприятий, их осуществляющих, согласно приложению № 1, а также перечнем предложений по реализации совместных проектов согласно приложению № 2.
2. Рассмотреть возможность обеспечения стимулирования заинтересованности (спроса) производителей в совместном освоении и применении новых технологий в легкой промышленности, в том числе путем предоставления международными банками участникам совместных проектов специальных условий кредитования для реализации таких проектов.
3. Обеспечивать необходимые условия для реализации совместных проектов, в том числе на базе:
а) созданных в государствах-членах инновационных и инжиниринговых центров в сфере легкой промышленности, сформированных с участием учреждений профессионального образования в сфере легкой промышленности;
б) действующих технологических парков, индустриальных парков и инновационных кластеров в сфере легкой промышленности;
в) приоритетных евразийских технологических платформ, созданных в соответствии с актами органов Союза.
4. При участии отраслевых ассоциаций легкой промышленности, научных организаций и бизнес-сообществ государств-членов определить:
а) потребности производителей продукции легкой

а) мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсіп өнімін өндірушілердің жаңа технологияларды игерудегі және қолданудағы, соның ішінде осы Ұсынымға № 1 және 2 қосымшаларда көзделген зерттеулердің перспективалы бағыттары бойынша әзірленімдерге қажеттілігін;
б) жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды игеру және қолдану саласында тәжірибе алмасу жөніндегі бірлескен оқыту іс-шаралары жүргізілуі мүмкіналаңдарда жеңіл өнеркәсіп ұйымдары мен кәсіпорындарды айқындауды,
5. 2017 жылғы 1 шілдеге дейін Еуразиялық экономикалық одаққа:
а) мынадай:
2012 – 2016 жылдары өндіріске енгізілген, сондай-ақ жақын 3 жыл ішінде өнліріске енгізу жоспарланып отырған инновациялық әзірленімдер (әзірлеушілер мен айрықша құқықтарды иеленушілер келіскен кезде);
осы Ұсынымның 4-тармағының "а" тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды игерудегі және қолданудағы жеңіл өнеркәсіп өнімін өндірушілердің қажеттіліктері туралы;
жеңіл өнеркәсіп саласындағы және жеңіл өнеркәсіп саласындағы кластерлерді (өнеркәсіптік, индустриялық, инновациялық), технологиялық парктерді, инновациялық және инжинирингтік орталықтарды қоса алғанда, аралас салалардағы индустриялық-инновациялық инфрақұрылымның жұмыс істеп тұрған объектілері туралы;
жеңіл өнеркәсіп саласындағы инновацияларды әзірлеуге және енгізуге арналған патенттер туралы;
жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды бірлесіп игеру және қолдану кезінде туындайтын кедергілер туралы ақпаратты және оларды жою жөніндегі ұсыныстарды;
б) № 3 қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірлескен жобалардың паспортын;
в) мүше мемлекеттердің өндірушілерінің қатысуымен осы Ұсынымның 4-тармағының "б" тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды әзірлеу, игеру және қолдану саласында тәжірибе алмасу жөніндегі бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі ұсыныстарды;
г) Одақ органдарының бірлескен жобаларды іске асыру үшін, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия мүше мемлекеттер осындай жобаларды іске асыруды консультативтік және үйлестіріп қолдауды жүзеге асыру үшін қажетті актілерді қабылдауы жөніндегі ұсыныстарды (қажет болған кезде) қарауды ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 28 ұсынымына
№ 1 ҚОСЫМША
Жеңіл өнеркәсіп саласындағы зерттеулер мен әзірленімдердің перспективалы бағыттарының, сондай-ақ ғылыми ұйымдар мен оларды жүзеге асыратын кәсіпорындардың ТІЗБЕСІ
Зерттеулер мен әзірленімдердің бағыты
Ғылыми ұйым, кәсіпорын
Беларусь Республикасы
Жаккардты құрамында зығыр бар, күңгірттеу әсер беретін гобелен портьерлік маталар
"Оршан зығыр комбинаты" РУПТП
Көптүсті суретті көлемді әсері бар сәндік жапқыштарға арналған құрамында зығыр бар жаккардты маталар
Интерьер мен жиһазды рәсімдеу үшін көптүсті ескі кесте әсері бар құрамында зығыр бар сәндік жаккардты маталар
Жаңа түрдегі котониндеу иірімжібінен алынған күрделі құрылысты асхана жаймасына арналған маталар: түрлі-түсті және ағартылған
Жалюз үлгісіндегі кесілген-тығыздалған құрылымды құрамында зығыр бар жеңіл маталар
Күрделі құрылымды құрамында зығыр бар ремизді түрлі-түсті костюмдік маталар
Иірімжіптің жаңа түрлерін, текстиль және трикотаж материалдарын жасау және өндірісте игеру
"Жеңіл өнеркәсіпті ғылыми зерттеулер орталығы" КӨБ
Тұрмыстық және техникалық мақсаттағы маталарды өндіру үшін жоғарысозымдылықты өрілген жіптерді, аралас жіпті өндірудің жаңа технологиялары
"Витебск мемлекеттік технологиялық университеті" УО, "Лента" ААҚ, "Гронитекс" ААҚ
Қазақстан Республикасы
Текстиль материалдарды өңдеу үшін суда еритін полимерлер негізінде жаңа текстильді-көмекші заттарды жасау
Алматы технологиялық университеті
Халықтың өлшемдік типологиясын және тігін бұйымдарын өлшемдік стандарттауды әзірлеу
Арнайы киім дайындау үшін жаңа композициялық, отқа төзімді материалдарды жасау
Ресей Федерациясы
Былғары және үлбір өнеркәсібінің қалдықтары базасында тапсырылған физика-математикалық және пайдалану сипаттамалары бар тоқылмаған материалдарды әзірлеу
үйлестіруші – технологиялық тұғырнама "Текстиль және жеңіл өнеркәсіп"
Наноқұрылымы бар модификацияланған үлбір материалдарды әзірлеу және өндіріске енгізу
Текстиль және жеңіл өнеркәсіптің табиғи материалдарын микроқұрылыммен басқару технологиясын әзірлеу
Полимер композициялық материалдарды, армирленген модулі жоғарыполиэтилен талшықтарын, мата әзірлеу
Ресурс үнемдейтін технологиялар әзірлеу
Арнайы қасиеті бар жаңа талшықты материалдар технологиялары
Микробқа қарсы және биоцидті әсер ететін жаңа материалдар технологиялары. Медициналық мақсаттағы жаңа материалдар (жарақатқа таңатын үлдірлі жабынды, медициналық таңу материалдары және т.б.)
Солғын қуатсызданудың төменгі температура плазмасының әсерін, құрылымдық факторларды ескере отырып, талшықты материалдар мен полимер жүйелердің үстіңгі қабатын модификациялауға арналған ЖЖ және АЖЖ сәулелені және ултрадыбысты зерттеу
Наноқұрылымдалған ТВВ пайдалана отырып, текстиль материалдарды әрлеудің технологиялық процестерін қарқындандыру
Әртүрлі талшықты құрамды текстиль материалдарына жаңа функционалдық қасиеттер беру үшін наномодификаторларды (полиэлектролиттерді, жоғары дисперсті алюмосиликаттарды, нанометалдардың бөлшектерін, липосомдарды) қолданудың теоретикалық негіздемесі
Жаңа талшықтар, композиттер, тоқымағанматериалдар мен текстиль өнімін алу техноллогияларында талшық құрайтын полимерлердің биохимиялық түрленуі
Наноматериалдар, биотехнологиялық тәсілдер, жаңа бояғыштар және текстильді-көмекші заттар, физикалық алқаптар, жаңа орта базаында текстиль материалдар өңдеудің жаңа тиімділігі жоғары экологиялық таза таехнологиялары және жаңа өнім түрлерін жасау
Арнайы мақсаттағы композиттік материалдар үшін армирленген текстиль негізін алу технологиясы
Стрейч зығыр маталарын өндіру технологиясы
Наноталшықтар алу әдістерін құру. Жаңа наноталшықты материалдар әзірлеу
Үш өлшемді профильді маталар алу технологиясы
Тоқылмаған геотекстильді материалдар және оларды климаттық жағдайлары қолайсыз өңірлердегі жол құрылысында пайдалану әдістері
Наноқұрылымдар мен нанобъектілерді тоқтың қысқа импульстарының көмегімен электрохимиялық түзу
Электростатикалық алаңда полимер наноталшықтар алу технологиясы
Белгілі бір биоқорғау қасиеттері бар балалар өнімінің жаңа түрлерін әзірлеу
Жаңа технологиялар әзірдеу және жаңа функционалдық қасиеттері бар киім дайындау
Жеке қорғауға арналған өте ыңғайлы отқа төзімді және термотөзімді трикотаж құралдарын өндіру технологиясы мен түр-түрі
Медициналық бұйымдар үшін биобелсенділігі ұзартылған инновациялық текстиль материалдары
Микробқа қарсы өңдеуі бар трикотаж матадан тігілген жүн іш киім
Созылмалығы жоғары жүн трикотаж бұйымдар
Қосарлы мақсаттағы микробқа қарсы қорғаныстық жүн іш киім
Агрессиялы ортадан қорғау құралдарының және мұнай өнімдерінің кешені бар техникалық мақсаттағы мақта мата кездемесін өндіру технологиясы
Медициналық мақсаттағы текстиль материалдарды ағартудың тиімді технологиялары: зығыр және мақта мата , құрамында зығыр бар және мақта дәке
Оттан қорғайтын және термоқорғау маталарының технологиясы
Котониндеудің тылқынмен ұру әдісімен алынған қысқа зығыр талшығын қайта өңдеу технологиясы
Маталарды бір фазалы ағартудың қарқындатылған технологиясы
Таза жүн және жартылай жүн иірімжіптен тоқылған трикотаж кездемелерді жоғары сапалы өңдеу технологиясы
Маталарды белсенді колорирлеудің ресурс үнемдейтін технологиясы
Жаңа буынды формальдегиді аз препараттардың негізінде мақта мата, вискоза және мақта араласқан маталарды жоғары сапалы өңдеу технологиясы
Трикотаж полиэфирлі кездемелерді төмен температурада бояудың ресурс үнемдейтін технологиясы
Мақта мата және мақта араласқан маталарды жоғары сапалы өңдеудің экотехнологиясы
Энзимді препараттарды қолдану базасында текстил материалдарды жоғары сапалы өңдеудің биохимиялық технологиялары
Жоғары сапалы вискоза мен модальды иірімжіпті пайдалана отырып, трикотаж маталардың түр-түрі
Элиталы жібекке ұқсас жылы іш киім
Қосарлы мақсаттағы төзімділігі жоғары жылы жұқа классикалық іш киім
Құрамында котонирленген зығыр талшығы бар иірімжіптер, маталар мен трикотаж өндіру технологиясы ен түр-түрі
Жалртылай эфирлі микрофиламентті жіптерді пайдалана отырып өндіру технологиясы және жаңа буын трикотаж маталарының түр-түрі
Армирленген иірімжіпті пайдалана отырып, маталар мен бұйымдарды өндіру технологиясы
Жайлылығы жоғары және төзімді қысқы жұқа іш киім үшін жүн трикотаж маталар өндіру технологиясы
Жайлылығы жоғары жоғары созылмалы мақта маталар өндіру технологиясы
Қорғаныш (микробқа қарсы, жылуды сақтайтын) қасиеті бар қосарланған мақсаттағы құрылымы жеңілдетілген желілік тығыздығы төмендетілген және инновациялық текстиль материалдарының жартылай жүн иірімжіптердің жаңа түрлерін өндірудің ресурс үнемдейтін технологиялары
Армирленген жіптер базасында жаңа буынды фильтрленген маталар өндіру технологиясы
Жайлылығы жоғары іш киім, спорттық трикотаж бұйымдары және төсек-орын тыстарына арналған биобелсенді текстиль материалдарын өндіру технологиясы
Құрамында биобелсенді талшық бар текстиль материалдары мен трикотаж маталар жасау технологиясы
Көпфункционалды қасиеті бар комбинирленген жоғары сапалы мақта мата өңдеу технологиясы
Құрамында вискозды жоғары модульды (ВЖМ) талшық бар иірімдіптер, маталар мен трикотаж өндіру технологиясы
Мақта салынған биобелсенді полиэфирлі талшық қоспасынан аралас иірімдіп өндіру технологиясы
Мақта мата және мақта бар аралас маталарды "суықтай" ағартудың және дайындаудың энергия үнемдейтін технологиясы
Зығыр созбасые хлорсыз ағарту технологиясы
Беріктігі жоғары тартымды конвейерлік таспалар дайындауға арналған маталар өндіру технологиясы
Жүн және жібік маталарды ағарту технологиясындағы жаңа шешімдер
Талшықтардың барлық түрінің жасалатын текстиль материалдарға арналған су, май, кір жұқтырмайтын өңдеудің энергия үнемдейтін технологиясы
Жартылай эфирлік маталарды бояудың прогрессивті энергия үнемдейтін технологиясы
Қатты киімге арналған мақта маталарды ағарту және тікелей бояулармен бояудың араласқан тәсілінің ресурс үнемдейтін технологиясы
Мақта мата, вискоза және аралас маталарды "жеңіл үтіктеп" энергия үнемдейтін өңдеудің жетілдірілген технологиясы
Трикотаж мақта маталарды жоғары сапалы ағарту технологиясы
Хромсыз титанды малманы қолдана отырып, табиғи былғары өндірудің экологияны қорғайтын технологиясы
Нубук жалатылған және жалатылмаған агрессияға төзімді табиғи былғары өндіру технологиясы
Тропикалық орындалған нубук табиғи былғары өндіру технологиясы
Микоз төзімді астарлы былғары дайындау технологиясы
Арнайы аяқ-киім жасау үшін тиімділігі жоғары экологиялық қауіпсіз материалдарды пайдалана отырып қо жүнін өңдеу технологиясы
Наноқұрылымды композициялық құрамдарды қолдана отырып, үлбір қой жүнін өндіру технологиясы
Жаңа конструктивті техникалық шешімдер мен бақылау әдістерін пайдалана отырып, антистатикалық аяқ-кіим өндіру технологиясы
Құрғақ ыстық және тропикалық климаттық жағдайларда пайдалану үшін арнайы аяқ-киім өндіру технологиясы
Әртүрлі жас топтарындағы оқушылардың фигураларының типологиясын ескере отырып, анатомиялық арқасы бар оқушылар сөмексін дайындау технологиясы
Балаларды жаңа антропометриялық зерттеулер базасында балалар киімінің көпнұсқалы модельді конструкцияларын жоспарлау процесін оңтайландыру әдістерін әзірлеу және өнеркәсіптік игеру
Трикотаж бұйымдарын өнеркәсіптік жоспарлау үшін балалардың жаңа өлшемді типологиясын әзірлеу және игеру
Қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында шахталардың жерасты персоналы үшін қорғаныс қасиеттерінің кешені бар отандық материалдардан жасалған жаңа түрлердегі көпкешенді киім-кешек шығару технологиясын әзірлеу және игеру
Жылыту қасиеттері мен қорғау сыныбы бойынша сараланған материалдар пакетін қолдана отырып, жылытылған арнайы киім дайындау технологиясын әзірлеу
Химиялық талшықтардан, оның ішінде жаңа материалдарды жарғақшамен таптап, жаңа буынды киім материалдарын әзірлеу
Жаңа буынды созылмалығы жоғары және түрлендірілген химиялық талшықтар мен жіптерді пайдалана отырып, жаңа құрылымды инновациялық функционалдық трикотаж маталар технологиясын әзірлеу және өндіру
Төмендетілген температурадан қорғау үшін микросфераларды пайдаланып, микроталшықтар мен олардың қоспалары негізінде әртүрлі шикізат құрамының жылуды оқшаулайтын тоқылмаған материалдарды өндірудің инновациялық технологиясын әзірлеу
Ашық жалынға, жаққанға және конвективті жылуға бірмезгілде төзімділікті қамтамасыз ететін аэрогельдерді пайдалана отырып, әртүрлі шикізат құрамды, оның ішінде құрамында зығыр бар инновациялық тоқылмаған материалдарды әзірлеу
Халықтың қазіргі заманғы типологиясының базасында киімді автоматтандырылған жобалау жүйелерін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және енгізу
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 28 ұсынымына
№ 2 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды игеруі және қолдануы жөніндегі бірлескен жобаларды іске асыру жөніндегі ұсыныстардың ТІЗБЕСІ

промышленности государств-членов в освоении и применении новых технологий, в том числе в разработках по перспективным направлениям исследований, предусмотренным приложениями № 1 и 2 к настоящей Рекомендации;
б) организации и предприятия легкой промышленности, на площадке которых могут быть проведены совместные обучающие мероприятия по обмену опытом в сфере освоения и применения новых технологий в легкой промышленности.
5. Направить до 1 июля 2017 г. в Евразийскую экономическую комиссию:
а) информацию:
об инновационных разработках, внедренных в производство в 2012 - 2016 годах, а также планируемых к внедрению в производство в течение ближайших 3 лет (при согласии разработчиков и обладателей исключительных прав);
о потребностях производителей продукции легкой промышленности государств-членов в освоении и применении новых технологий в легкой промышленности в соответствии с подпунктом «а» пункта 4 настоящей Рекомендации;
о действующих объектах индустриально-инновационной инфраструктуры в сфере легкой промышленности и в смежных отраслях, включая кластеры (промышленные, индустриальные, инновационные), технологические парки, инновационные и инжиниринговые центры в сфере легкой промышленности;
о патентах на разработку и внедрение инноваций в сфере легкой промышленности;
о препятствиях, возникающих при совместном освоении и применении новых технологий в легкой промышленности, и предложения по их устранению;
б) паспорта совместных проектов по форме согласно приложению № 3;
в) предложения по организации и проведению с участием производителей государств-членов совместных мероприятий по обмену опытом в сфере разработки, освоения и применения новых технологий в легкой промышленности в соответствии с подпунктом «б» пункта 4 настоящей Рекомендации;
г) предложения по принятию органами Союза актов, необходимых для реализации совместных проектов, а также для осуществления Евразийской экономической комиссией консультационной и координационной поддержки реализации государствами-членами таких проектов (при необходимости).
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2016 г. № 28
ПЕРЕЧЕНЬ
перспективных направлений исследований и разработок в сфере
легкой промышленности, а также научных организаций и
предприятий, их осуществляющих
Направление исследований и разработок
Научная организация, предприятие
Республика Беларусь
Жаккардовые льносодержащие гобеленовые портьерные ткани с эффектом затемнения
РУПТП «Оршанский льнокомбинат»
Льносодержащие жаккардовые ткани для декоративных покрывал с объемными эффектами многоцветного рисунка
Льносодержащие декоративные жаккардовые ткани с эффектом многоцветной старинной вышивки для оформления интерьера и мебели
Ткани для столового белья сложного строения из котонизированной пряжи нового вида: цветной и беленой
Легкие льносодержащие ткани разреженно-уплотненной структуры типа жалюзи
Льносодержащие ремизные цветные костюмные ткани сложной структуры
Создание и освоение в производстве новых видов пряжи, текстильных и трикотажных материалов
РУП «Центр научных исследований легкой промышленности»
Новые технологии производства высокоэластичных оплетенных нитей, смешанной пряжи для выработки тканей бытового и технического назначения
УО «Витебский государственный технологический университет», ОАО «Лента», ОАО «Гронитекс»
Республика Казахстан
Создание новых текстильно-вспомогательных веществ на основе водорастворимых полимеров для отделки текстильных материалов
Алматинский технологический университет
Разработка размерной типологии населения и размерной стандартизации швейных изделий
Создание новых композиционных, огнестойких материалов для изготовления спецодежды
Российская Федерация
Разработка нетканых материалов на базе отходов кожевенной и меховой промышленности с заданными физико-механическими и эксплуатационными характеристиками
координатор – технологическая платформа «Текстильная и легкая промышленность»
Разработка и внедрение производства модифицированных меховых материалов с наноструктурой
Разработка технологии управления микроструктурой натуральных материалов текстильной и легкой промышленности
Разработка полимерных композиционных материалов, армированных сверхмодульными полиэтиленовыми волокнами, тканью
Разработка ресурсосберегающих технологий
Технологии новых волокнистых материалов со специальными свойствами. Технологии новых материалов с антимикробным и биоцидным действием. Новые материалы медицинского назначения (раневые пленочные покрытия, медицинские перевязочные материалы и т. д.)
Исследование влияния низкотемпературной плазмы тлеющего разряда, ВЧ- и
СВЧ-излучения и ультразвука на модификацию поверхности волокнистых материалов и полимерных систем с учетом структурных факторов
Интенсификация технологических процессов отделки текстильных материалов с использованием наноструктурированных ТВВ
Теоретическое обоснование применения наномодификаторов (полиэлектролитов, высокодисперсных алюмосиликатов, частиц нанометаллов, липосом) для придания новых функциональных свойств текстильным материалам различного волокнистого состава
Биохимическая модификация волокнообразующих полимеров в технологиях получения новых волокон, композитов, нетканых материалов и текстильной продукции
Новые высокоэффективные экологически чистые технологии отделки текстильных материалов на базе наноматериалов, биотехнологических подходов, новых красителей и текстильно-вспомогательных веществ, физических полей, новых сред и создание новых видов продукции
Технология получения армирующей текстильной основы для композитных материалов специального назначения
Технология производства льняных тканей стрейч
Создание методов получения нановолокон. Разработка новых нановолокнистых материалов
Технология получения трехмерных профильных тканей
Нетканые геотекстильные материалы и методы их использования в дорожном строительстве в регионах с неблагоприятными климатическими условиями
Электрохимическое формирование наноструктур и нанообъектов с помощью коротких импульсов тока
Технология получения полимерных нановолокон в электростатическом поле
Разработка новых видов детской продукции с определенными биозащитными свойствами
Разработка новых технологий и изготовление одежды с новыми функциональными свойствами
Технология производства и ассортимент высококомфортных огне- и термостойких трикотажных средств индивидуальной защиты
ОАО «Инновационный научно-производственный центр текстильной и легкой промышленности» (ОАО «ИНПЦ ТЛП»)
Инновационные текстильные материалы, обладающие пролонгированной биоактивностью, для медицинских изделий
Шерстяное белье из трикотажных полотен с антимикробной обработкой
Высокоэластичные шерстяные трикотажные изделия
Антимикробное защитное шерстяное белье двойного назначения
Технология производства хлопчатобумажных тканей технического назначения с комплексом защитных свойств от агрессивных сред и нефтепродуктов
Эффективные технологии беления текстильных материалов медицинского назначения: льняной и хлопчатобумажной ваты, льносодержащей и хлопчатобумажной марли
Технология производства огне- и термозащитных тканей
Технология переработки короткого льноволокна, полученного ударно-волновым способом котонизации
Интенсифицированная технология однофазного способа беления тканей
Технология высококачественной отделки трикотажных полотен из чистошерстяной и полушерстяной пряжи
Ресурсосберегающая технология активированного колорирования тканей
Технология высококачественной отделки хлопчатобумажных, вискозных и смешанных с хлопком тканей на основе малоформальдегидных препаратов нового поколения
Ресурсосберегающая технология низкотемпературного крашения трикотажных полиэфирных полотен
Экотехнологии высококачественной отделки хлопчатобумажных и смешанных с хлопком тканей
Биохимические технологии высококачественной отделки текстильных материалов на базе применения энзимных препаратов
Ассортимент трикотажных полотен с использованием высококачественной вискозной и модальной пряжи
Элитное шелкоподобное теплое белье
Теплое тонкое классическое белье повышенной износостойкости двойного назначения
Технологии производства и ассортимент пряжи, тканей и трикотажа, содержащих котонизированное льняное волокно
Технология производства с использованием полиэфирных микрофиламентных нитей и ассортимент трикотажных полотен нового поколения
Технологии производства тканей и изделий с использованием армированной пряжи
Технология производства шерстяных трикотажных полотен для тонкого зимнего белья повышенной комфортности и износоустойчивости
Технология производства высокоэластичных хлопчатобумажных тканей повышенной комфортности
Ресурсосберегающие технологии производства новых видов полушерстяной пряжи пониженной линейной плотности и инновационных текстильных материалов облегченной структуры двойного назначения с защитными (антимикробными, теплозащитными) свойствами
Технология производства фильтровальных тканей нового поколения на базе армированных нитей
Технология производства биоактивных текстильных материалов для высококомфортных бельевых, спортивных трикотажных изделий и постельного белья
Технологии создания текстильных материалов и трикотажных полотен, содержащих биоактивные волокна
Технология комбинированной высококачественной отделки хлопчатобумажных тканей с многофункциональными свойствами
Технологии производства пряжи, тканей и трикотажа, содержащих вискозное высокомодульное (ВВМ) волокно
Технология производства смесовой пряжи из смеси биоактивного полиэфирного волокна с хлопком
Энергосберегающая технология «холодного» беления и подготовки хлопчатобумажных и смешанных с хлопком тканей
Технология бесхлорного беления льняной ровницы
Технология производства ткани, предназначенной для изготовления высокопрочных тяговых конвейерных лент
Новые решения в технологии беления шерстяных и шелковых тканей
Энергосберегающая технология водо-, масло-, грязеотталкивающей отделки для текстильных материалов из всех видов волокон
Прогрессивная энергосберегающая технология крашения полиэфирных тканей при температуре 100 ғС
Ресурсосберегающая технология совмещенного способа беления и крашения прямыми красителями суровых одежных хлопчатобумажных тканей
Усовершенствованная технология энергосберегающей отделки «легкое глажение» хлопчатобумажных, вискозных и смешанных тканей
Технология высококачественного беления трикотажных хлопчатобумажных полотен
Экологозащитная технология производства натуральной кожи с применением бесхромового титанового дубителя
Технология производства агрессивостойкой натуральной кожи с покрытием и без покрытия нубук
Технология производства натуральной кожи нубук в тропическом исполнении
Технология изготовления микозостойкой подкладочной кожи
Технология обработки овчины с использованием высокоэффективных экологически безопасных материалов для производства специальной обуви
Технология производства меховой овчины с применением наноструктурных композиционных составов
Технология производства антистатической обуви с использованием новых конструктивных технических решений и методов контроля
Технология производства специальной обуви для эксплуатации в сухих жарких и тропических климатических условиях
Технология изготовления ученических сумок с анатомической спинкой с учетом типологии фигур школьников различных возрастных групп
Разработка и промышленное освоение методов оптимизации процесса проектирования многовариантных модельных конструкций детской одежды на базе нового антропометрического обследования детей
ОАО «Центральный научно-исследовательский институт швейной промышленности»
(ОАО «ЦНИИШП»)
Разработка и освоение новой размерной типологии детей для промышленного проектирования трикотажных изделий
Разработка технологии производства и освоение многокомплектной экипировки из новых видов отечественных материалов с комплексом защитных свойств для подземного персонала шахт с целью обеспечения безопасных условий труда
Разработка технологии изготовления утепленной специальной одежды с применением пакетов материалов, дифференцированных по свойствам утеплителя и классу защиты
Разработка одежных материалов нового поколения из химических волокон, в том числе с мембранным покрытием новых материалов
Разработка технологии и производство инновационных функциональных трикотажных полотен новой структуры с использованием высокоэластичных и модифицированных химических волокон и нитей нового поколения
Разработка инновационной технологии производства теплоизолирующих нетканых материалов различного сырьевого состава на основе микроволокон и их смесей с использованием микросфер для защиты от пониженных температур
Разработка инновационных нетканых материалов различного сырьевого состава,
в том числе льносодержащих, с использованием аэрогелей, обеспечивающих одновременную устойчивость к открытому пламени, прожиганию и конвективному теплу
Разработка и внедрение программного обеспечения систем автоматизированного проектирования одежды на базе современной типологии населения
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2016 г. № 28
ПЕРЕЧЕНЬ
предложений по реализации совместных проектов по освоению
и применению государствами – членами Евразийского
экономического союза новых технологий в легкой промышленности

1. Балаларды жаңа антропометриялық зерттеулер базасында балалар киімінің көпнұсқалы модельді конструкцияларын жоспарлау процесін оңтайландыру әдістерін әзірлеу және өнеркәсіптік игеру
2. Трикотаж бұйымдарын өнеркәсіптік жоспарлау үшін балалардың жаңа өлшемді типологиясын әзірлеу және игеру
3. Қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында шахталардың жерасты персоналы үшін қорғаныс қасиеттерінің кешені бар отандық материалдардан жасалған жаңа түрлердегі көпкешендікиім-кешек шығару технологиясын әзірлеу және игеру
4. Жылыту қасиеттері мен қорғау сыныбы бойынша сараланған материалдар пакетін қолдана отырып, жылытылған арнайы киім дайындау технологиясын әзірлеу
5. Химиялық талшықтардан, оның ішінде жаңа материалдарды жарғақшамен қаптап, жаңа буынды киім материалдарын әзірлеу
6. Жаңа буынды созылмалығы жоғары және түрлендірілген химиялық талшықтар мен жіптерді пайдалана отырып, жаңа құрылымды инновациялық функционалдық трикотаж маталар технологиясын әзірлеу және өндіру
7. Төмендетілген температурадан қорғау үшін микросфераларды пайдаланып, микроталшықтар мен олардың қоспалары негізінде әртүрлі шикізат құрамының жылуды оқшаулайтын тоқылмаған материалдарды өндірудің инновациялық технологиясын әзірлеу
8. Ашық жалынға, жаққанға және конвективті жылуға бірмезгілде төзімділікті қамтамасыз ететін аэрогельдерді пайдалана отырып, әртүрлі шикізат құрамды, оның ішінде құрамында зығыр бар инновациялық тоқылмаған материалдарды әзірлеу
9. Халықтың қазіргі заманғы типологиясының базасында киімді автоматтандырылған жобалау жүйелерін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және енгізу
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 28 ұсынымына
№ 3 ҚОСЫМША
(нысан)
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жеңіл өнеркәсіптегі жаңа технологияларды игеруі және қолдануы жөніндегі бірлескен жобаның ПАСПОРТЫ
20___ жылғы "___" _____________
1. Жобаның атауы: _____________________________________________
_________________________________________________________________
2. Жоба іске асырылатын орын (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің
атауы, әкімшілік-аумақтық бірлігі көрсетіледі және аумақтың қысқаша
сипаттамасы беріледі ): ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Жобаның аннотациясы (1 беттен аспайды, жобаның негізгі мақсаттары мен
мазмұны көрсетіледі, жоба нәтижелерін нақты қолдану сипаттамасы және олардың
бәсекелі артықшылықтары келтіріледі): ___________________________________

1. Разработка и промышленное освоение методов оптимизации процесса проектирования многовариантных модельных конструкций детской одежды на базе нового антропометрического обследования детей.
2. Разработка и освоение новой размерной типологии детей для промышленного проектирования трикотажных изделий.
3. Разработка технологии производства и освоение многокомплектной экипировки из отечественных материалов новых видов с комплексом защитных свойств для подземного персонала шахт с целью обеспечения безопасных условий труда.
4. Разработка технологии изготовления утепленной специальной одежды с применением пакетов материалов, дифференцированных по свойствам утеплителя и классу защиты.
5. Разработка одежных материалов нового поколения из химических волокон, в том числе с мембранным покрытием новых материалов.
6. Разработка технологии и производство инновационных функциональных трикотажных полотен новой структуры
с использованием высокоэластичных и модифицированных химических волокон и нитей нового поколения.
7. Разработка инновационной технологии производства теплоизолирующих нетканых материалов различного сырьевого состава на основе микроволокон и их смесей с использованием микросфер для защиты от пониженных температур.
8. Разработка инновационных нетканых материалов различного сырьевого состава, в том числе льносодержащих, с использованием аэрогелей, обеспечивающих одновременную устойчивость к открытому пламени, прожиганию и конвективному теплу.
9. Разработка и внедрение программного обеспечения систем автоматизированного проектирования одежды на базе современной типологии населения.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2016 г. № 28
(форма)
ПАСПОРТ
совместного проекта по освоению и применению
государствами – членами Евразийского экономического союза
новых технологий в легкой промышленности
«____»_____________ 20____ г.
1. Наименование проекта: ______________________________________
_____________________________________________________________________
2. Место реализации проекта (указываются наименование
государства – члена Евразийского экономического союза,
административно-территориальная единица и приводится краткое описание
характеристики территории):__________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Аннотация проекта (не более 1 страницы, указываются основные цели и содержание проекта, приводится описание конкретного применения результатов проекта и их конкурентных преимуществ): _________________

4. Жобаның нәтижесі (коммерцияландыру өнімі, объектісі) (бірнеше позицияны
белгілеуге болады):
□ патент
□ техникалық құжаттама
□ бұйымдардың прототиптері, зертханалық (тәжірибелік) үлгі
□ жаңа материалдарды өндіру технологиясы
□ инновациялық өнімнің жаңа түрі
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________
Өнімнің қысқаша сипаттамасы, негізгі техника-экономикалық параметрлері:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
5. Жобаның мақсаты (бірнеше позицияны белгілеуге болады):
□ өндірісті техникалық қайта жарақтандыру
□ инжинирингтік, инфрақұрылымдық орталықтар мен өзге де инновациялық
инфрақұрылым құру
□ жеңіл өнеркәсіпте жаңа технологиялар (инновациялық тауарларды) құру және енгізу
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________
6. Жобаға инвестицияларды бағыттау (бірнеше позицияны белгілеуге болады):
□ ҒЗЖ
□ кәсіпорындардың тапсырысы бойынша ҒЗТКЖ
□ өндірісті құру жөніндегі жобаның бір бөлігі ретінде капиталданатын ҒЗТКЖ
□ материалдық емес актив ретінде капиталданатын ҒЗТКЖ
□ негізгі (перспективалы) технологияларды әзірлеу жөніндегі ҒЗТКЖ (яғни жобаның
нәтижелері нарықтың жаңа сегменттерін, өнімнің қағидатты түрде жаңа сыныптарын,
перспективалы технологияларды құруға бағытталған)
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________
7. Жоба нәтижелерін енгізу саласы (бірнеше позицияны белгілеуге болады):
□ машина жасау
□ химия өнеркәсібі
□ ауыл шаруашылығы
□ жеңіл өнеркәсіп
□ құрылыс және ТКШ
□ көлік
□ медицина және денсаулық сақтау
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________
8. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте жоба бойынша жұмыстар жүргізу:
□ ия
□ жоқ
9. Жобаның нәтижелеріне мүдделі болуы мүмкін кәсіпорын (ұйым), оның ішінде
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кәсіпорны (ұйымы),
тұтынушылар аясы (қолдану саласы) және жобаны іске асыру шешуге мүмкіндік
беретін тұтынушылардың проблемасы (міндеттері):
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұйымдарында
(кәсіпорындарында) жобаның нәтижелерін сатып алуға ниеті бар ма:
□ ия
□ жоқ
10. Жоба шеңберінде негізгі техникалық шешімдерді патенттік қорғау (бірнеше
позицияны белгілеуге болады):
□ патент
□ құқықтық қорғау
□ коммерциялық құпия режимінде қорғау (ноу-хау)
11. Жобаның дайындық дәрежесі (бір позицияны белгілеуге болады):
□ жобаны идеясы
□ ҒЗЖ аяқталмаған сатысы
□ ғылыми-техникалық құжаттама
□ ТКЖ аяқталмаған сатысы
□ макет
□ зертханалық (тәжірибелік) үлгі, бұйымның прототипі
□ жобалау-сметалық құжаттама
□ технологиялық және конструкторлық құжаттама
□ өндіріске беру әзірлігі
□ өндіріске дайындалды
□ сериялық өндіріс жүргізілуде
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________

4. Результат проекта (продукт, объект коммерциализации) (можно
отметить несколько позиций):
патент
техническая документация
прототипы изделий, лабораторный (опытный) образец
технология производства новых материалов
новый вид инновационной продукции
другое (указать): ___________________________________________
Краткое описание продукта, основные технико-экономические
параметры: __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Цель проекта (можно отметить несколько позиций):
техническое перевооружение производства
создание инжиниринговых, инфраструктурных центров и иной
инновационной инфраструктуры
создание и внедрение новых технологий (инновационных товаров)
в сфере легкой промышленности
другое (указать): ___________________________________________
6. Направление инвестиций в проект (можно отметить несколько
позиций):
НИР
НИОКР по заказу предприятий
НИОКР, капитализируемый как часть проекта по созданию
производства
НИОКР, капитализируемый как нематериальный актив
НИОКР по разработке ключевых (перспективных) технологий
(т. е. результаты проекта направлены на создание новых
сегментов рынка, принципиально новых классов, поколений
продукции, перспективных технологий)
другое (указать): ___________________________________________
7. Отрасль внедрения результатов проекта (можно отметить
несколько позиций):
машиностроение
химическая промышленность
сельское хозяйство
легкая промышленность
строительство и ЖКХ
транспорт
медицина и здравоохранение
другое (указать): ___________________________________________
8. Проведение работы в государстве – члене Евразийского
экономического союза по проекту:
да
нет
9. Предприятия (организации), в том числе государств – членов
Евразийского экономического союза, которые могут быть заинтересованы
в результатах проекта, круг потребителей (область применения) и
проблема (задачи) потребителей, которую позволит решить реализация
проекта: ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Есть ли намерение, в том числе у организаций (предприятий)
государств – членов Евразийского экономического союза, приобрести
результаты проекта:
да
нет
10. Патентная защита основных технических решений в рамках
проекта (можно отметить несколько позиций):
патент
правовая защита
защита в режиме коммерческой тайны (ноу-хау)
11. Степень готовности проекта (можно отметить одну позицию):
идея проекта
незавершенная стадия НИР
научно-техническая документация
незавершенная стадия ОКР
макет
лабораторный (опытный) образец, прототип изделия
проектно-сметная документация
технологическая и конструкторская документация
готовность к передаче в производство
подготовлено к производству
ведется серийное производство
другое (указать): ___________________________________________

12. Жобаны технологиялық және бағалау аудитінің нәтижелері (аудиторлық ұйымның
атауын және аудит жүргізу мерзімдерін көрсете отырып, қысқаша сипаттамасы):
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
13. Әзірленіп отырған технологияға (өнімге) қажеттілікке маркетингтік зерттеу
жүргізілді ме:
□ ия
□ жоқ
14. Жобаны дайындау дәрежесі (бірнеше позицияны белгілеуге болады):
□ инвестициялардың қысқаша негіздемесі
□ алдын ала техникалық-экономикалық негіздеме
□ техникалық-экономикалық негіздеме
□ бизнес-жоспар
□ техникалық тапсырыс
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________
15. Жобаны іске асыру мерзімі:
болжамды басталатын күн (айы және жылы): ______________________
инвестициялық сатының ұзақтығы (ай): __________________________
жоба басталған күннен бастап инвестицияларды қайтару мерзімі (ай)____
________________________________________________________________
16. Жобаның толық құны (бюджет) (мың рубль, мың АҚШ доллары): _______________
___________________________________________________________________________
17. Инвестициялардың қажетті көлемі (мың рубль, мың АҚШ доллары):
___________________________________________________________________________
18. Жобаны қаржыландыру:
□ ия
□ жоқ
Қаржыландыру көздері (бірнеше позицияны белгілеуге болады):
□ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің бюджеті
□ кәсіпорынның (ұйымның) бюджеті
□ жеке қаражат
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________
Жоспарланып отырған мемлекеттік қолдау:
□ ия (нысанды көрсету): ________________________________________
□ жоқ
19. Өндіріс туралы мәліметтер (қажет болағн кезде өндірістің сипаттамасы, негізгі
технологиялық кезеңдер (бөлісулер) және өндірістің жылдар бойынша болжамы):
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
20. Жобаның болжанып отырған тәуекелдері (азаю тәртібімен):
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
21. Жобаның инновациялық деңгейі (бірнеше позицияны белгілеуге болады):
□ нарықта аналогы жоқ тұжырымды жаңа жоба
□ өзіне нарықта аналогтары бар қағидатты түрде жаңа өнімді, өндірістің қағидатты
жаңа материалдары мен технологиясын қамтитын қағидатты жаңа жоба
□ белгілі өнімнің қағидатты жаңа сегменті (жаңа нарықтық тауаша)
□ нарықта аналогтарды пайдалануды алмастыратын қағидатты жаңа өнім
□ қолда бар аналогтарды нарықта пайдалануды жабатын өндірістің қағидатты жаңа
технологиясы
□ белгілі өнімнің сапасын едәуір жақсарту
□ өндіріс технологиясының тиімділігін арттыру есебінен берілген сапаны сақтау
кезінде өнімнің өзіндік құнын едәуір азайту (2 реттен артық)
□ сапаны едәуір жақсарту немесе жаңа материалды, жаңа құрауыштарды қолдану
есебінен өзіндік құнды төмендету
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________

12. Результаты технологического и ценового аудита проекта
(краткая характеристика с указанием наименования аудиторской
организации и сроков проведения аудита): ____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Проводилось ли маркетинговое исследование потребности в
разрабатываемой технологии (продукте):
да
нет
14. Степень подготовки проекта (можно отметить несколько
позиций):
краткое обоснование инвестиций
предварительное технико-экономическое обоснование
технико-экономическое обоснование
бизнес-план
техническое задание
другое (указать): ___________________________________________
15. Срок реализации проекта:
предполагаемая дата начала (месяц и год): _____________________
длительность инвестиционной стадии (месяцев): _________________
срок возврата инвестиций от даты начала проекта (месяцев): ____
_____________________________________________________________________
16. Полная стоимость (бюджет) проекта (тыс. рублей, тыс.
долларов США): ______________________________________________________
17. Необходимый объем инвестиций (тыс. рублей, тыс. долларов
США): _______________________________________________________________
18. Финансирование проекта:
да
нет
Источники финансирования (можно отметить несколько позиций):
бюджет государства – члена Евразийского экономического союза
бюджет предприятия (организации)
личные средства
другое (указать): ___________________________________________
Планируемая государственная поддержка:
да (указать форму): _________________________________________
нет
19. Сведения о производстве (указываются при необходимости характеристика производства, основные технологические этапы (переделы) и прогноз производства по годам): ________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Прогнозируемые риски проекта (в порядке уменьшения):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Уровень инновационности проекта (можно отметить несколько
позиций):
концептуально новый проект, не имеющий аналога на рынке
принципиально новый проект, включающий в себя принципиально
новый продукт, принципиально новые материалы и технологию
производства, имеющий аналоги на рынке
принципиально новый сегмент (новая рыночная ниша) известного
продукта
принципиально новый продукт, замещающий на рынке
использование аналогов
принципиально новая технология производства, закрывающая на
рынке использование существующих аналогов
значительное улучшение качества известного продукта
значительное (более чем в 2 раза) снижение себестоимости
продукта при сохранении заданного качества за счет повышения
эффективности технологии производства
значительное улучшение качества или снижение себестоимости за
счет применения нового материала, новых компонентов
другое (указать): ___________________________________________

22. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің инвестор ұйымдарының
(кәсіпорындарының) өтініш беруші мүдделі жобасына қатысу нысаны (бірнеше
позицияны белгілеуге болады):
□ грант
□ жарғылық капиталға қатысу, үлесті сатып алу
□ инвестордың қарыз беруі
□ инвестордың облигациялар мен өтініш берушінің айырбасталатын борыштық
міндеттемелерін сатып алуы
□ кредиттер мен басқа да міндеттемелер бойынша кепілгерліктерді беру
□ лизингтік операцияларды жүзеге асыру
□ инвесторға зияткерлік меншікке құқықтарды беру
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________
23. ҒЗТКЖ жобалары үшін:
Жоба нәтижелерін коммерцияландыру жоспарының болуы:
□ ия
□ жоқ
Әзірлеушілердің жоба нәтижелерін коммерцияландыруға қатысуға дайындығы:
□ ия
□ жоқ
Әзірлеушілердің жоба нәтижелерін коммерцияландыруға қатысу нысаны:
□ әзірленім енгізуін өндірісте бірге алып жүру
□ өндірушінің жеке компаниясын құру
□ әзірлеушінің жеке инфинирингтік компаниясын құру
□ басқасы (көрсету): ___________________________________________
24. Өтініш берушінің жобаға өтінім бойынша ақпараттық материалдармен жұмыс істеу
режимі туралы ұсыныстары:
___________________________________________________________________________
25. Орындаушы ұйым туралы қысқаша анықтама(жеке парақта 1 беттен аспайды).
26. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жобаға қоса атқарушылар
ретінде қатысуға тарту жоспарланған ұйымдары (кәсіпорындары) бойынша ұсыныстар
(қоса атқарушылар бар болған кезде олар туралы ақпарат көрсетіледі – жеке
парақта 1 беттен аспайды): _________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

22. Формы участия в проекте инвесторов – организаций (предприятий) государств – членов Евразийского экономического союза, в которых заинтересован заявитель (можно отметить несколько позиций):
грант
участие в уставном капитале, покупка доли
предоставление инвестором займа
приобретение инвестором облигаций и конвертируемых долговых
обязательств заявителя
предоставление поручительств по кредитам и другим
обязательствам
осуществление лизинговых операций
передача инвестору прав на интеллектуальную собственность
другое (указать): ___________________________________________
23. Для проектов НИОКР:
Наличие плана коммерциализации результатов проекта:
да
нет
Готовность разработчиков принять участие в коммерциализации
результатов проекта:
да
нет
Форма участия разработчиков в коммерциализации результатов
проекта:
сопровождение внедрения разработки на производстве
создание собственной компании-производителя
создание собственной инжиниринговой компании-разработчика
другое (указать): ___________________________________________
24. Предложения заявителя о режиме обращения с информационными
материалами по заявке на проект: ____________________________________
25. Краткая справка об организации-исполнителе (не более
1 страницы на отдельном листе).
26. Предложения по организациям (предприятиям) государств –
членов Евразийского экономического союза, планируемым к привлечению к
участию в проекте в качестве соисполнителей (при наличии
соисполнителей указывается информация о них – не более 1 страницы на
отдельном листе): ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________