Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 30 мамырдағы № 60 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 58-бабының 2-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 22-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 30 мамырдағы
№ 60 шешіміне
ҚОСЫМША
Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын
Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
Мынадай мазмұндағы 45-тараумен толықтырылсын:
"45-тарау
Төбеттердің ұрықтарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік
аумағына әкелу және (немесе) мүше мемлекеттер арасында өткізу кезіндегі
ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ ТАЛАПТАР
Ұрық алуға, оны зерттеуге, өңдеуге, консервациялауға және сақтауға жағдай жасалған үй-жайларда дені сау жануарлардан алынған төбеттердің ұрықтарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) мүше мемлекеттер арасында өткізуге рұқсат етіледі.
Төбеттер – ұрық донорлары (бұдан әрі – донор төбеттер) жануарлардың мынадай жұқпалы ауруларынан таза ұстау орындарынан шыққан:
құтыру – соңғы 6 ай ішінде (донор төбеттерде ұрықты алғаннан кейін 15 күн ішінде құтыру белгілері байқалмады);
туберкулез – соңғы 6 ай ішінде.
Донор төбеттерге, егер оларға соңғы 12 ай ішінде құтыруға, етқоректі жануарлардың обасына, парвовирустық және аденовирустық инфекцияларға, лептоспирозға қарсы екпе жасалмаған болса, ұрық алынғанға дейін 20 күннен кешіктірілмей вакцина егілуге тиіс.
Донор төбеттер ұрық алынғанға дейін 14 күннен кешіктірілмей лептоспирозға (егер олар профилактикалық мақсатта вакцина егілмеген немесе дигидрострептомицинмен немесе экспорттаушы елде тіркелген балама әсер ететін өзге де заттармен өңделмеген болса) және бруцеллезге қарсы аккредиттелген зертханада (ветеринариялық сертификатта зертхананың атауы, зерттеу күні және әдісі көрсетілуі тиіс) теріс нәтижелермен зерттелуге тиіс.
Донор төбеттер ұрық алынғанға дейін кемінде 14 күн табиғи ұрықтандыру үшін пайдаланылмайды және мұндай мүмкіндікті болдырмайтын жағдайларда ұсталады.
Донор төбеттер ұрық алынғанға дейін 10 күннен кешіктірмей антигельминттік препараттармен өңделуге тиіс.
Донор төбеттер ұрық алынғанға дейін денсаулығын растау үшін міндетті термометриямен клиникалық тексеруден өтуге тиіс.
Донор төбеттердің ұрығының құрамында патогендік және токсикогендік микроағзалар болмауға тиіс.
Ұрық ХЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес алынуы, сақталуы және тасымалдануға тиіс.".

О внесении изменения в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 мая 2017 года № 60
В соответствии с пунктом 2 статьи 58 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 22 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденные Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 317, изменение согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 30 мая 2017 г. № 60
ИЗМЕНЕНИЕ,
вносимое в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)
Дополнить главой 45 следующего содержания:
"Глава 45
ВЕТЕРИНАРНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) перемещении между государствами-членами спермы кобелей
К ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) перемещению между государствами-членами допускается сперма кобелей, полученная от здоровых животных в помещениях, где есть условия для отбора спермы, ее исследования, обработки, консервации и хранения.
Кобели – доноры спермы (далее – кобели-доноры) происходят из мест содержания, свободных от следующих заразных болезней животных:
бешенство – в течение последних 6 месяцев (у кобелей-доноров в течение 15 дней после отбора спермы не проявлялись признаки бешенства);
туберкулез – в течение последних 6 месяцев.
Кобели-доноры не позднее чем за 20 дней до отбора спермы должны быть вакцинированы, если они не были привиты в течение последних 12 месяцев против бешенства, чумы плотоядных, парвовирусной и аденовирусной инфекции, лептоспироза.
Кобели-доноры не позднее чем за 14 дней до отбора спермы должны быть исследованы в аккредитованной лаборатории с отрицательными результатами (в ветеринарном сертификате должны быть указаны название лаборатории, дата и метод исследования) на лептоспироз (если они не были вакцинированы или обработаны с профилактической целью дигидрострептомицином или иным веществом, зарегистрированным в стране-экспортере, дающим эквивалентный эффект) и бруцеллез.
Кобели-доноры не менее 14 дней до отбора спермы не используются для естественного осеменения и находятся в условиях, исключающих такую возможность.
Кобели-доноры не позднее чем за 10 дней до отбора спермы должны быть обработаны антигельминтными препаратами.
Для подтверждения здоровья кобели-доноры перед отбором спермы должны быть подвергнуты клиническому осмотру с обязательной термометрией.
В сперме кобелей-доноров не должно содержаться патогенных и токсикогенных микроорганизмов.
Сперма должна отбираться, храниться и транспортироваться в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ.".