Кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету көлемін есептеу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 4 қыркүйектегі № 112 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 325-бабының 6-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету көлемін есептеу нысаны;
Кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету көлемінің есебін толтыру тәртібі бекітілсін.
2. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясы мен Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешіміне өзгерістер енгізілсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 112 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу
бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету көлемін есептеу
НЫСАНЫ
Ескерту. Есептеудің осы нысаны құжаттар үшін қағаз тасымалдағышnа қолданылады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 112 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу
бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету көлемінің есебін толтыру тәртібі
1. Осы Тәртіп электронды құжат түрінде және қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде кедендік бажды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын төлеу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету көлемінің есебін тотыру (бұдан әрі тиісінше – қамтамасыз ету есебі, қамтамасыз ету көлемі) ережесін анықтайды.
2. Электронды құжат түріндегі қамтамасыз ету есебі Еуразиялық экономикалық комиссия анықтаған құрылымға сәйкес толықтырылады.
Қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі қамтамасыз етуді есептеу Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 4 қыркүйектегі № 112 шешімімен бекітілген нысан бойынша толтырылады.
3. Қамтамасыз етудің бір есептеуінде тауарларға қатысты қамтамасыз ету көлемі туралы мәліметтер, тауарларға бір декларацияда (бұдан әрі – ТД) мәліметтері берілген тауарларға қатысты және Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 325-бабының 4-тармағына сәйкес кеден органы құжаттар сұратқаны туралы мәліметтер және (немесе) төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының (бұдан әрі – кедендік, өзге де төлемдер) көлеміне ықпал ететін мәліметтерді растау мақсатындағы мәліметтер көрсетілуге жатады.
4. Қамтамасыз етуді есептеуді толтыру кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштар, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құрылатын және пайдалануға жататын кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштар қолданылады.
5. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін графа ретінде электронды құжат түріндегі қамтамасыз етуді есептеудің құрылымының реквизиті (реквизиттері) немесе кіші бөлімдерді, бағандарды, элементтерді қамтитын қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі қамтамасыз етуді есептеудің нысанының құрылымдық бірлігі ұғынылады. Осы Тәртіпке сәйкес бір графада бір белгі бойынша біріктірілген мәліметтер көрсетіледі.
6. Электронды құжат түріндегі қамтамасыз ету есебі қамтамасыз етуді есептеудің автоматтандырылған өңдеуі үшін қажетті техникалық сипаттағы мәліметтерді қамтуы мүмкін. Мұндай мәліметтерді кеден органының лауазымды адамы көрсетеді не кеден органының ақараттық жүйесімен құрылады. Көрсетілген мәліметтер құрамы электронды құжат түріндегі қамтамасыз ету есебінің құрылымында анықталады.
Техникалық сипаттағы мәліметтер электронды құжат түріндегі қамтамасыз етуді есептеудің қағаз көшірмесін басып шығару кезінде көрсетілмейді.
7. Қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі қамтамасыз ету есебі біреуі қамтамасыз ету есебі толтырыла отырып, кеден органына арналған, екіншісі декларантқа арналған 2 данада А4 форматындағы қағаз парағында құрылады.

Евразийской экономической комиссии
от 4 сентября 2017 г. № 112
ФОРМА
расчета размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
Примечание. Настоящая форма расчета применяется для документов на бумажном носителе.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 4 сентября 2017 г. № 112
ПОРЯДОК
заполнения расчета размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин
1. Настоящий Порядок определяет правила заполнения расчета размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин (далее соответственно – расчет обеспечения, размер обеспечения) в виде электронного документа и в виде документа на бумажном носителе.
2. Расчет обеспечения в виде электронного документа заполняется в соответствии со структурой, определяемой Евразийской экономической комиссией.
Расчет обеспечения в виде документа на бумажном носителе заполняется по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 4 сентября 2017 г. № 112.
3. В одном расчете обеспечения подлежат указанию сведения о размере обеспечения в отношении товаров, сведения о которых заявлены в одной декларации на товары (далее – ДТ) и в отношении сведений о которых таможенным органом в соответствии с пунктом 4 статьи 325 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза запрошены документы и (или) сведения в целях подтверждения сведений, влияющих на размер подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин (далее – таможенные, иные платежи).
4. При заполнении расчета обеспечения применяются справочники и классификаторы, входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, а также справочники и классификаторы, используемые для таможенных целей, формируемые и подлежащие применению в соответствии с законодательством государств – членов Евразийского экономического союза.
5. Для целей настоящего Порядка под графой понимается реквизит (реквизиты) структуры расчета обеспечения в виде электронного документа или структурная единица формы расчета обеспечения в виде документа на бумажном носителе, которая может включать в себя подразделы, колонки, элементы. В соответствии с настоящим Порядком в одной графе указываются сведения, объединенные по одному признаку.
6. Расчет обеспечения в виде электронного документа может содержать сведения технического характера, необходимые для автоматизированной обработки расчета обеспечения. Такие сведения указываются должностным лицом таможенного органа либо формируются информационной системой таможенного органа. Состав указанных сведений определяется в структуре расчета обеспечения в виде электронного документа.
Сведения технического характера не отображаются при распечатывании бумажной копии расчета обеспечения в виде электронного документа.
7. Расчет обеспечения в виде документа на бумажном носителе составляется на листах бумаги формата А4 в 2 экземплярах, один из которых предназначен для таможенного органа, в котором заполняется расчет обеспечения, а другой – для декларанта.

8. Қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі қамтамасыз ету есебінің біреуінде біреуден көп тауарға қатысты қамтамасыз ету көлемі туралы мәлімет көрсетілсе, қамтамасыз ету есебінің негізгі парағына қосымша түрде қосалқы парақтар пайдаланылады.
Қамтамасыз ету есебінің негізгі парағында бір тауарға қатысты қамтамасыз ету көлемі туралы мәлімет көрсетіледі. Қамтамасыз ету есебінің негізгі парағында 3-тен аспайтын тауарға қатысты қамтамасыз ету көлемі туралы мәлімет көрсетіледі.
Осы Тәртіпті бір тауар ретінде қолдану мақсаттары үшін мәліметтері ТД 31-графасының бірінде көрсетілген тауарлар қаралады.
9. Қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі қамтамасыз ету есебі графаларында мәліметтерді көрсету үшін орын жеткіліксіз болса, қамтамасыз ету есебінің келесі жағы немесе қағаз тасымалдағыштағы құжаттар түріндегі қамтамасыз ету есебінің ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша парақтар (А4 форматындағы қағазда) (бұдан әрі – Қосымша) пайдаланылады. Бұл ретте қамтамасыз ету есебінің тиісті графасында "Кері жағын қараңыз" немесе "қосымшаны қараңыз" деген жазба жазылады. Қосымшаның барлық парақтары нөмірленуі тиіс.
Қосымшаның әрбір парағында мыналар:
оң жақ жоғарғы бұрышында – "Қамтамасыз ету есебіне қосымша ___ парақ, ТД № ____________________";
қамтамасыз ету есебінің 5-графасының бірінші кіші бөлімінде көрсетілген, "№ __ тауар" жазуы түріндегі қамтамасыз ету көлемі есептелетін тауардың реттік нөмірі және әрбір тауар бойынша қамтамасыз ету есебі графасының нөмірі және қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі қамтамасыз ету есебінің графасында орын жеткіліксіз мәліметтер көрсетіледі.
Қосымшаның әрбір парағының оң жақ төменгі бұрышы қамтамасыз ету есебін толтырған кеден органының лауазымды адамының қолымен, және сол лауазымды тұлғаның жеке нөмірленген мөрінің баспа-таңбасымен куәландырылады.
10. 1-графа "Тауарларға декларациялар нөмірі" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графаның бірінші кіші бөлімінде қамтамасыз ету көлемі есептелетін тауарлар туралы мәліметтер берілген ТД тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Электронды құжат түріндегі қамтамасыз ету есебін толтыру кезінде графаның екінші кіші бөлімінде "ЭҚ" қысқартылған сөзі көрсетіледі. Қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі қамтамасыз ету есебін толтыру кезінде графаның екінші кіші бөлімі толтырылмайды.
11. 2-графа "Парақтар саны" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графаның бірінші кіші бөлімінде қамтамасыз ету есебі парағының реттік нөмірі көрсетіледі.
Графаның екінші кіші бөлімінде негізгі және қосалқы парақтарды қоса алғанда қамтамасыз ету есебі парақтарының жалпы саны көрсетіледі.

8. Если в одном расчете обеспечения в виде документа на бумажном носителе указываются сведения о размере обеспечения в отношении более чем одного товара, в дополнение к основному листу расчета обеспечения используются добавочные листы.
В основном листе расчета обеспечения указываются сведения о размере обеспечения в отношении одного товара. В добавочном листе расчета обеспечения могут указываться сведения о размере обеспечения в отношении не более 3 товаров.
Для целей применения настоящего Порядка в качестве одного товара рассматриваются товары, сведения о которых указаны в одной графе 31 ДТ.
9. Если в графах расчета обеспечения в виде документа на бумажном носителе недостаточно места для указания сведений, используются оборотная сторона расчета обеспечения или дополнительные листы (на бумаге формата A4), которые являются неотъемлемой частью расчета обеспечения в виде документа на бумажном носителе (далее – дополнение). При этом в соответствующей графе расчета обеспечения производится запись "См. оборот" или "См. дополнение". Все листы дополнения должны быть пронумерованы.
На каждом листе дополнения указываются:
в правом верхнем углу – "Дополнение к расчету обеспечения на ___ л., ДТ № ____________________";
указанный в первом подразделе графы 5 расчета обеспечения порядковый номер товара, в отношении которого рассчитывается размер обеспечения, в виде записи "Товар № __" и по каждому товару – номер графы расчета обеспечения и сведения, для которых недостаточно места в графе расчета обеспечения в виде документа на бумажном носителе.
Каждый лист дополнения в правом нижнем углу заверяется подписью должностного лица таможенного органа, заполнившего расчет обеспечения, и оттиском личной номерной печати этого должностного лица.
10. Графа 1 "Номер декларации на товары" заполняется в следующем порядке.
В первом подразделе графы указывается регистрационный номер ДТ, в которой заявлены сведения о товарах, в отношении которых рассчитывается размер обеспечения.
Во втором подразделе графы при заполнении расчета обеспечения в виде электронного документа указывается аббревиатура "ЭД". При заполнении расчета обеспечения в виде документа на бумажном носителе второй подраздел графы не заполняется.
11. Графа 2 "Количество листов" заполняется в следующем порядке.
В первом подразделе графы указывается порядковый номер листа расчета обеспечения.
Во втором подразделе графы указывается общее количество листов расчета обеспечения, включая основной и добавочные листы.

12. 3-графа "Барлық тауарлар" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада цифрлық тәсілмен қамтамасыз ету көлемі есептелетін тауарлардың жалпы саны көрсетіледі.
Қамтамасыз ету көлемі есептелетін тауарлардың жалпы саны қамтамасыз ету есебінің толтырылатын 4-графасының санына сәйкес келуі тиіс.
13. 4-графа "Тауардың сипаттамасы" мынадай тәртіпен толтырылады.
Графада қамтамасыз ету көлеміне ықпал ететін және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасына (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) сәйкес бір 10 санды сыныптау кодына жатқызу үшін қажетті қамтамасыз ету көлемі есептелетін тауар туралы мәлімет көрсетіледі.
Тауар туралы мәлімет Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 Шешімімен бекітілген Тауарларға декларация толтыру тәртібі туралы нұсқаулықпен (бұдан әрі – Нұсқаулық) белгіленген ТД 31 графасын толтыру тәртібіне сәйкес көрсетіледі.
Графада:
егер кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді ТД 31-графасында көрсетілген мәліметтерге қатысты кеден органы жүргізсе, - кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша анықталатын және оларға байланысты қамтамасыз ету көлемі есептелетін мәліметтерді есепке алып, ТД 31-графасында көрсетілген тауарлар туралы мәліметтер;
өзге жағдайларда – ТД 31-графасында көрсетілген тауар туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. 5-графа "№ тауар" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графаның бірінші кіші бөлімінде цифрлық тәсілмен мәліметі 1-шісінен бастап қамтамасыз ету есебінің 4-графасында көрсетілген тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
Графаның екінші кіші бөлімінде цифрлық тәсілмен қамтамасыз ету көлемі есептелетін ТД 32-графасында көрсетілген тауардың реттік нөмірі қойылады.
15. 6-графа "Тауар коды" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада бос орынсыз мыналар көрсетіледі:
егер кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді тауардың сыныптамасы туралы мәліметтерге, - кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша және қамтамасыз ету көлемі есептелетін тауар жіктелетін ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың 10 сандық біліктілік кодына қатысты кеден органы жүргізеді;
өзге жағдайларда – ТД 33-графасының бірінші кіші бөлімінде көрсетілген ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың 10 сандық сыныптау коды.
16. 7-графа "Шығарған ел коды" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада әлем елдерінің сыныптамасына сәйкес мыналар:

12. Графа 3 "Всего товаров" заполняется в следующем порядке.
В графе цифровым способом указывается общее число товаров, в отношении которых рассчитывается размер обеспечения.
Общее число товаров, в отношении которых рассчитывается размер обеспечения, должно соответствовать количеству заполняемых граф 4 расчета обеспечения.
13. Графа 4 "Описание товара" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о товаре, в отношении которого рассчитывается размер обеспечения, влияющие на расчет размера обеспечения и (или) необходимые для отнесения к одному 10-значному классификационному коду в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС).
Сведения о товаре указываются в соответствии с порядком заполнения графы 31 ДТ, установленным Порядком заполнения декларации на товары, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257 (далее – Порядок).
В графе указываются:
в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений, указанных в графе 31 ДТ, – сведения о товаре, указанные в графе 31 ДТ, с учетом сведений, которые могут быть определены по результатам проведения таможенного контроля и исходя из которых рассчитывается размер обеспечения;
в иных случаях – сведения о товаре, указанные в графе 31 ДТ.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.05.2019 № 83 (вступает в силу с 01.02.2020).
14. Графа 5 "Товар №" заполняется в следующем порядке.
В первом подразделе графы цифровым способом указывается порядковый номер товара, сведения о котором указаны в графе 4 расчета обеспечения, начиная с 1.
Во втором подразделе графы цифровым способом проставляется указанный в графе 32 ДТ порядковый номер товара, в отношении которого рассчитывается размер обеспечения.
15. Графа 6 "Код товара" заполняется в следующем порядке.
В графе без пробелов указывается:
в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений о классификации товара, – 10-значный классификационный код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, которым может быть классифицирован товар по результатам проведения таможенного контроля и исходя из которого рассчитывается размер обеспечения;
в иных случаях – 10-значный классификационный код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, указанный в первом подразделе графы 33 ДТ.
16. Графа 7 "Код страны происхождения" заполняется в следующем порядке.
В графе в соответствии с классификатором стран мира указывается:

Кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді тауардың шыққан жері туралы мәліметтерге қатысты кеден органы жүргізсе, – тауардың шыққан жері кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша және қамтамасыз ету көлемі есептелетін шығатын жеріне қарай анықталатын (расталатын) тауар шығарылған елдің коды көрсетіледі. Сонымен қатар, қамтамасыз ету көлемі Еуропа одағының аумағынан тауардың шыққан жеріне қарай есептеледі, "EU" екі латын алфавитінен тұратын 2 сандық код көрсетіледі. Егер тауардың шығарылған жері белгісіз болса, код орнына "00" екі нөл қойылады;
өзге жағдайларда – ТД 34 графасының "а" кіші бөлімінде көрсетілген тауардың шыққан елінің коды көрсетіледі.
17. 8-графа "Жеңілдіктер мен артықшылықтар" мынадай тәртіппен толтырылады.
Нұсқаулықпен белгіленген ТД 36 графасын толтыру тәртібіне сәйкес графада кедендік төлемнің әрбір түрі бойынша келесі сызба бойынша кедендік төлемді төлеу бойынша жеңілдіктер сыныптамасына сәйкес код көрсетіледі:
1-элемент – кедендік салымдар;
2-элемент – кедендік баж бойынша;
3-элемент – акциз (акциздер) бойынша;
4-элемент – қосымша құн салығы бойынша.
Бұл ретте тиісті элементте мыналар:
1-элементтің әрбір бөлімінде Армения Республикасы, Беларусь Республикасы және Ресей Федерациясы үшін – "–" сызықша белгісі, Қазақстан Республикасы және Қырғыз Республикасы үшін – "Z" әрпі;
егер кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді кедендік бажды төлеу бойынша берілген жеңілдіктер және (немесе) тарифтік артықшылықтар туралы мәліметтерге қатысты кеден органы жүргізсе, – "ОО" әріптері;
егер кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді акцизді (акциздерді) төлеу бойынша берілген жеңілдіктер туралы мәліметтерге қатысты кеден органы жүргізсе, – "О" әрпі;
кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қосымша құнға салық төлеу бойынша берілген жеңілдіктер туралы мәліметтерге қатысты кеден органы жүргізсе, – "ОО" әріптері;
өзге де жағдайларда – ТД 36-графасының тиісті элементтерінде көрсетілген мәліметтер көрсетіледі.
Егер тауарға қатысты кедендік төлем ставкасы белгіленбесе, кедендік төлемнің осы түріне сәйкес келетін элементтің әрбір бөлімінде мыналар:
Армения Республикасы, Беларусь Республикасы және Ресей Федерациясы үшін – "–" сызықша белгісі;
Қазақстан Республикасы және Қырғыз Республикасы үшін – "Z" әріпі көрсетіледі.
18. 9-графа "Таза салмағы (кг)" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада:
егер кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді кеден органы тауардың таза салмағы туралы мәліметтерге қатысты жүргізсе, - кедендік бақылау жүргізу нәтижелері бойынша анықталуы мүмкін және қамтамасыз ету көлемі есептелетін тауардың таза салмағы көрсетіледі. Бұл ретте тауардың таза салмағы туралы мәлімет Нұсқаулықпен белгіленген ТД 38-графасын толтыру тәртібіне сәйкес килограмда;
өзге жағдайларда – ТД 38-графасында көрсетілген тауардың таза салмағы көрсетіледі.

в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений о происхождении товара, – код страны происхождения товара, происхождение товара из которой может быть определено (подтверждено) по результатам проведения таможенного контроля и исходя из происхождения из которой рассчитывается размер обеспечения. При этом, если размер обеспечения рассчитывается исходя из происхождения товара с территории Европейского союза, указывается 2-значный код, состоящий из букв латинского алфавита "EU". Если происхождение товара неизвестно, вместо кода проставляются два нуля "00";
в иных случаях – код страны происхождения товара, указанный в подразделе "a" графы 34 ДТ.
17. Графа 8 "Льготы и преференции" заполняется в следующем порядке.
В графе в соответствии с порядком заполнения графы 36 ДТ, установленным Порядком, по каждому виду таможенного платежа указывается код в соответствии с классификатором льгот по уплате таможенных платежей по следующей схеме:
элемент 1 – по таможенным сборам;
элемент 2 – по таможенной пошлине;
элемент 3 – по акцизу (акцизам);
элемент 4 – по налогу на добавленную стоимость.
При этом в соответствующем элементе указываются:
в каждом разряде элемента 1 для Республики Армения, Республики Беларусь и Российской Федерации – знак прочерка "–", для Республики Казахстан и Кыргызской Республики – буква "Z";
в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений о заявленных льготах по уплате таможенных пошлин и (или) тарифных преференциях, – буквы "ОО";
в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений о заявленных льготах по уплате акциза (акцизов), – буква "О";
в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений о заявленных льготах по уплате налога на добавленную стоимость, – буквы "ОО";
в иных случаях – сведения, указанные в соответствующих элементах графы 36 ДТ.
Если ставка таможенного платежа в отношении товара не установлена, в каждом разряде элемента, соответствующего данному виду таможенного платежа, указывается:
для Республики Армения, Республики Беларусь и Российской Федерации – знак прочерка "–";
для Республики Казахстан и Кыргызской Республики – буква "Z".
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.05.2019 № 83 (вступает в силу с 01.02.2020).
18. Графа 9 "Вес нетто (кг)" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается:
в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений о весе нетто товара, – масса нетто товара, которая может быть определена по результатам проведения таможенного контроля и исходя из которой рассчитывается размер обеспечения. При этом сведения о массе нетто товара указываются в килограммах в соответствии с порядком заполнения графы 38 ДТ, установленным Порядком;
в иных случаях – масса нетто товара, указанная в графе 38 ДТ.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.05.2019 № 83 (вступает в силу с 01.02.2020).

19. 10-графаа "Қосымша бірлік" мынадай тәртіппен толтырылады.
Егер ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарға қатысты қосымша өлшем бірлігі қолданылса, графа толтырылады.
Графада бос жолсыз мыналар:
егер кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді кеден органы қосымша өлшем бірлігінде тауар саны туралы мәліметтер қатысты жүргізсе, - кедендік бақылаудың нәтижелері бойынша анықталуы мүмкін және оның негізінде қамтамасыз ету көлемі есептелетін қосымша өлшем бірлігіндегі тауарлардың саны көрсетіледі. Бұдан әрі өлшеудің қосымша бірлігінің символы мен коды бірлік сыныптамасына сәйкес көрсетіледі (қағаз тасымалдағышта "/" белгiсi арқылы құжат түрiндегi қамтамасыз етуді есептеуде, сондай-ақ қамтамасыз етуді есептеудiң құрылымы туралы тиiстi мәлiметтерде - электрондық құжат түрiндегi бағалы қағаздарды есептеу кезiнде);
өзге жағдайларда – ТД 41-графасында көрсетілген қосымша өлшем бірлігіндегі тауар саны туралы мәлімет көрсетіледі.
20. 11-графа "Кедендік құн" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада:
егер кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді кеден органы тауардың кедендік құны туралы мәліметтерге қатысты жүргізсе, – қамтамасыз ету есебі үшін құндық негізінің көлемі;
өзге жағдайларда – ТД 45-графасында көрсетілген тауардың кедендік құны туралы мәлімет көрсетіледі.
21. 12-графа "Тексеру коды" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада мынадай сызба бойынша құрылған кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексерудің 6 сандық цифрлық коды көрсетіледі:
1-элемент – кедендік, өзге де құжаттарға және (немесе) мәліметтерге тауар саны (салмағы) және (немесе) қосымша өлшем бірлігінде тауар саны туралы мәліметтерге қатысты тексеріс жүргізу кезінде "1", егер мұндай мәліметтерге қатысты тексеру жүргізілмесе "0" көрсетіледі;
2-элемент – кедендік, өзге де құжаттарға және (немесе) мәліметтерге тауардың шыққан жері туралы және (немесе) тарифтік артықшылықтар туралы мәліметтерге қатысты тексеріс жүргізу кезінде "1", егер мұндай мәліметтерге қатысты тексеру жүргізілмесе "0" көрсетіледі;
3-элемент – кедендік, өзге де құжаттарға және (немесе) мәліметтерге ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың сыныптама кодына қатысты тексеріс жүргізу кезінде "1", егер мұндай мәліметтерге қатысты тексеру жүргізілмесе "0" көрсетіледі;
4-элемент – кедендік, өзге де құжаттарға және (немесе) мәліметтерге кеден құны туралы мәліметтерге қатысты тексеріс жүргізу кезінде "1", егер мұндай мәліметтерге қатысты тексеру жүргізілмесе "0" көрсетіледі;

19. Графа 10 "Дополнительная единица" заполняется в следующем порядке.
Графа заполняется, если в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС в отношении товара применяется дополнительная единица измерения.
В графе без пробелов указываются:
в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений о количестве товара в дополнительной единице измерения, – количество товара в дополнительной единице измерения, которое может быть определено по результатам проведения таможенного контроля и исходя из которого рассчитывается размер обеспечения. Далее указываются условное обозначение и код дополнительной единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения (в расчете обеспечения в виде документа на бумажном носителе через знак разделителя "/", а в расчете обеспечения в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры расчета обеспечения);
в иных случаях – сведения о количестве товара в дополнительной единице измерения, указанные в графе 41 ДТ.
20. Графа 11 "Таможенная стоимость" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются:
в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений о таможенной стоимости товара, – величина стоимостной основы для расчета размера обеспечения;
в иных случаях – сведения о таможенной стоимости товара, указанные в графе 45 ДТ.
21. Графа 12 "Код проверки" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается 6-значный цифровой код проверки таможенных, иных документов и (или) сведений, сформированный по следующей схеме:
элемент 1 – указывается "1" при проведении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении сведений о количестве (весе) товара и (или) о количестве товара в дополнительной единице измерения, "0" – если в отношении таких сведений проверка не проводится;
элемент 2 – указывается "1" при проведении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении сведений о происхождении товара и (или) тарифных преференциях, "0" – если в отношении таких сведений проверка не проводится;
элемент 3 – указывается "1" при проведении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении классификационного кода товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, "0" – если в отношении таких сведений проверка не проводится;
элемент 4 – указывается "1" при проведении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении сведений о таможенной стоимости товара, "0" – если в отношении таких сведений проверка не проводится;

5-элемент – кедендік, өзге де құжаттарға және (немесе) мәліметтерге кедендік, өзге де төлемдер аудару туралы мәліметтерге қатысты тексеріс жүргізу кезінде "1", егер мұндай мәліметтерге қатысты тексеру жүргізілмесе "0" көрсетіледі;
6-элемент – кедендік, өзге де құжаттарға және (немесе) мәліметтерге кедендік баждар, салықтар төлеу бойынша жеңілдіктер қолдану туралы мәліметтерге қатысты тексеріс жүргізу кезінде "1", егер мұндай мәліметтерге қатысты тексеру жүргізілмесе "0" көрсетіледі.
Қағаз түрінде қамтамасыз етуді есептеу графасында кедендік және өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру кодының барлық элементтері "/" бөлу таңбасы арқылы көрсетіледі, элементтер арасындағы бос орындарға жол берілмейді (
). Электронды құжат түріндегі қамтамасыз етуді есептеу графасында кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеру кодының элементтері қамтамасыз етуді есептеу құрылымының тиісті деректерінде көрсетіледі.
22.  13-графа "Қосымша ақпараттар, ұсынылған құжаттар" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада ақпарат көздері туралы мәлімет көрсетіледі, оның негізінде қамтамасыз ету есебінің тиісті графаларына ТД-да көрсетілгеннен басқа мәліметтер енгізілген, оларға сәйкес қамтамасыз ету көлемі есептеледі. Ақпараттың әрбір көзі туралы мәліметтер қамтамасыз етуді есептеуде жаңа жолмен қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде көрсетіледі.
Қамтамасыз ету есебінде қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде "/" бөлу белгісі арқылы, ал электронды құжат түріндегі қамтамасыз ету есебінде – қамтамасыз ету есебі құрылымының тиісті деректемелерінде мыналар көрсетіледі:
кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар мен мәліметтер түріндегі сыныптауыштарға сәйкес код;
мәліметтер алынған ақпарат көзі, оларға сәйкес қамтамасыз ету көлемі есептеледі (кк.аа.жжжж (күн, ай, күнтізбелік жыл) форматындағы құжаттың нөмірі және күні және (немесе) ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі ресурс атауы, мекенжайы).
23.  14-графа "Төлемдерді есептеу" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада мәлімет қамтамасыз ету есебінде көрсетілген мәліметтерге қарай қамтамасыз ету есебінің 4-графасында көрсетілетін тауарларға қатысты кедендік, өзге де төлемдерді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Графа Нұсқаулықта белгіленген ТД-нің 47-графасын толтыру тәртібіне сәйкес мынадай ерекшеліктерді ескере отырып толтырылады.
Кеден органдары тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасағанына кедендік баждарды есептеу туралы мәлімет Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осындай кедендік алымдардың сомалары қамтамасыз ету көлеміне енгізілген жағдайда көрсетіледі.
Кедендік, өзге де төлемдерді есептеу үшін база тауарлардың кедендік құны болып табылса немесе мұндай базаға тауарлардың кедендік құны қосылса, "есептеуге арналған база" кіші бөлімінде есептеуге арналған база туралы мәлімет мына жағдайларда:
кедендік, өзге де құжаттарды және (немесе) мәліметтерді тексеруді кеден органы тауардың кедендік құны туралы мәліметтерге қатысты жүргізсе, – қамтамасыз ету есебінің 11-графасында көрсетілген қамтамасыз ету көлемін есептеу үшін құндық негіз көлеміне байланысты;
өзге жағдайларда – қамтамасыз етудің 11-графасында көрсетілген кедендік құнға байланысты көрсетіледі.

элемент 5 – указывается "1" при проведении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении сведений об исчислении таможенных, иных платежей, "0" – если в отношении таких сведений проверка не проводится;
элемент 6 – указывается "1" при проведении проверки таможенных, иных документов и (или) сведений в отношении сведений о применении льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, "0" – если в отношении таких сведений проверка не проводится.
В графе расчета обеспечения в виде документа на бумажном носителе все элементы кода проверки таможенных, иных документов и (или) сведений указываются через знак разделителя "/", пробелы
между элементами не допускаются (). В графе расчета обеспечения в виде электронного документа элементы кода
проверки таможенных, иных документов и (или) сведений указываются в соответствующих реквизитах структуры расчета обеспечения.
22. Графа 13 "Дополнительная информация, представленные документы" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения об источниках информации, на основании которой в соответствующие графы расчета обеспечения внесены иные, чем указанные в ДТ, сведения, исходя из которых рассчитывается размер обеспечения. Сведения о каждом источнике информации указываются в расчете обеспечения в виде документа на бумажном носителе с новой строки.
В расчете обеспечения в виде документа на бумажном носителе через знак разделителя "/", а в расчете обеспечения в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры расчета обеспечения указываются:
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений, используемых при таможенном декларировании;
источник информации, из которого получены сведения, исходя из которых рассчитывается размер обеспечения (номер и дата документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и (или) наименование, адрес ресурса в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет").
23. Графа 14 "Исчисление платежей" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения об исчислении таможенных, иных платежей в отношении товара, сведения о котором указываются в графе 4 расчета обеспечения, исходя из сведений, указанных в расчете обеспечения.
Графа заполняется в соответствии с порядком заполнения графы 47 ДТ, установленным Порядком, с учетом следующих особенностей.
Сведения об исчислении таможенных сборов за совершение таможенными органами таможенных операций, связанных с выпуском товаров, указываются в случае, когда в соответствии с законодательством государств – членов Евразийского экономического союза суммы таких таможенных сборов включаются в размер обеспечения.
В случае если базой для исчисления таможенных, иных платежей является таможенная стоимость товара либо в такую базу включается таможенная стоимость товара, в подразделе "База для исчисления" сведения о базе для исчисления указываются:
в случае, если проверка таможенных, иных документов и (или) сведений проводится таможенным органом в отношении сведений о таможенной стоимости товара, – исходя из величины стоимостной основы для расчета размера обеспечения, указанной в графе 11 расчета обеспечения;
в иных случаях – исходя из таможенной стоимости, указанной в графе 11 расчета обеспечения.

Нұсқаулықта белгіленген ТД 47-графасын толтыру тәртібіне сәйкес ТД 47-графаның "ТЕ" (төлем ерекшелігі) графасында "ИУ", "ВУ", "ОП", "РП", "ВВ", "ЗН", "ОЧ", "ТР" не "УМ" (төлем төлеуден босату түріндегі төлемді төлеу бойынша жеңілдікті пайдалану немесе төлеуден толық босатуды көздейтін тарифтік артықшылықтарды қолдану кезінде "УM" коды орналастырылған жағдайларды қоспағанда) кодтары көрсетуге жатады, қамтамасыз етудің 14-графасының ТЕ кіші бөлімінде "ПУ" коды коды көрсетілсе – қамтамасыз ету есебінде көрсетілген мәліметтерге сәйкес төлеуге жатуы тиіс болатын.
24. 15-графа "Қамтамасыз ету көлемі" мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада мәліметі қамтамасыз етудің 4-графасында көрсетілген тауарларға қатысты есептелген қамтамасыз ету көлемі көрсетіледі.
Кедендік, өзге де төлемдердің әрбір түрі бойынша мәлімет қағаз тасымалдағыштағы құжат түрінде қамтамасыз етуді есептеуде, ал электрондық құжат түрінде қамтамасыз етуді есептеуде – қамтамасыз етуді есептеу құрылымының тиісті деректемелерінде жеке жолмен көрсетіледі.
"Түр" кіші бөлімінде салықтар, жиындар және жинауы кеден органына жүктелген өзге де төлемдердің түрлерінің сыныптауышына сәйкес кедендік, өзге де төлемдердің түрлерінің коды көрсетіледі.
"Сомасы" кіші бөлімінде қамтамасыз ету есебінде көрсетілген мәліметтерге қарай төлеуге жататын кедендік, өзге де төлемдердің 14-графада есептелген сомасы көрсетіледі.
"Алдыңғы сомасы" кіші бөлімінде ТД 47-графасының "ТЕ" (арнайы төлем) бағанасында "ИУ", "ВУ", "ОП", "РП", "ВВ", "ЗН", "ОЧ", "ТР" не "УМ" коды (төлем төлеуден босату түріндегі төлемді төлеу бойынша жеңілдікті пайдалану немесе төлеуден толық босатуды көздейтін тарифтік артықшылықтарды қолдану кезінде "УM" коды орналастырылған жағдайларды қоспағанда) көрсетілген кедендік, өзге де төлемдердің ТД 47-графасында есептелген сомасы көрсетіледі. Егер қамтамасыз етуді есептеудің 14-графасында ТД 47-графасында есептелмеген кедендік, өзге де төлем көрсетілсе, немесе ТД 47-графасының "ТЕ" (арнайы төлем) бағанасында кедендік, өзге де төлемдерге қатысты "УН", "УР" немесе "УМ" коды ("УМ" коды төлемді төлеуден босату түрінде немесе төлемді төлеуден толық босатуды көздейтін тарифтік артықшылықтарды қолдану түрінде төлемнің артықшылықтарын пайдаланған кезде орналастырылған жағдайда) көрсетілсе, "Алдыңғы сома" кіші бөлімінде "0" цифры көрсетіледі.
"Өзгерістер" кіші бөлімінде кедендік, өзге де төлем түрлері бойынша "Сомасы", "Алдыңғы сома" кіші бөлімдерінде көрсетілген көлемдердің әртүрлілігі көрсетіледі.

В случае если в соответствии с порядком заполнения графы 47 ДТ, установленным Порядком, в колонке "СП" (специфика платежа) графы 47 ДТ подлежат указанию коды "ИУ", "ВУ", "ОП", "РП", "ВВ", "ЗН", "ОЧ", "ТР" либо "УМ" (за исключением случаев, когда код "УМ" проставляется при использовании льгот по уплате платежа в виде освобождения от его уплаты или применения тарифной преференции, предусматривающей полное освобождение от уплаты платежа), в подразделе СП графы 14 расчета обеспечения указывается код "ПУ" – подлежало бы уплате исходя из сведений, указанных в расчете обеспечения.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.05.2019 № 83 (вступает в силу с 01.02.2020).
24. Графа 15 "Размер обеспечения" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается размер обеспечения, рассчитанный в отношении товара, сведения о котором указаны в графе 4 расчета обеспечения.
Сведения по каждому виду таможенного, иного платежа указываются отдельной строкой в расчете обеспечения в виде документа на бумажном носителе, а в расчете обеспечения в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры расчета обеспечения.
В подразделе "Вид" указывается код вида таможенного, иного платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы.
В подразделе "Сумма" указывается сумма исчисленного в графе 14 расчета обеспечения таможенного, иного платежа, которая подлежала бы уплате исходя из сведений, указанных в расчете обеспечения.
В подразделе "Предыдущая сумма" указывается исчисленная в графе 47 ДТ сумма таможенного, иного платежа, в отношении которого в колонке "СП" (специфика платежа) графы 47 ДТ указан код "ИУ", "ВУ", "ОП", "РП", "ВВ", "ЗН", "ОЧ", "ТР" либо "УМ" (за исключением случаев, когда код "УМ" проставляется при использовании льгот по уплате платежа в виде освобождения от его уплаты или применения тарифной преференции, предусматривающей полное освобождение от уплаты платежа). В случае если в графе 14 расчета обеспечения указан таможенный, иной платеж, который не исчислялся в графе 47 ДТ, или в колонке "СП" (специфика платежа) графы 47 ДТ в отношении таможенного, иного платежа указан код "УН", "УР" или "УМ" (в случае, когда код "УМ" проставляется при использовании льгот по уплате платежа в виде освобождения от его уплаты или применения тарифной преференции, предусматривающей полное освобождение от уплаты платежа), в подразделе "Предыдущая сумма" указывается цифра "0".
В подразделе "Изменения" указывается разность величин, указанных в подразделах "Сумма" и "Предыдущая сумма", по видам таможенных, иных платежей.