Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, соның ішінде жинақталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері және осындай тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшерін айқындау туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 7 қарашадағы № 138 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 142-бабының 11-тармағына және 146-бабының 3-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Халықаралық тасымалдаудың бір немесе бірнеше көлік құралдарымен белгілі бір кезең ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) екі немесе одан да көп мүше мемлекеттерінің аумақтары бойынша тасымалданатын, Одақтың кедендік шекарасы арқылы құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрде, соның ішінде жинақталмаған немесе жасалып бітпеген түрде өткізілетін тауарларға (бұдан әрі – бөлшектелген тауарлар) қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімі Кодекстің 3-тарауына сәйкес қабылданатын Еуразиялық экономикалық одақ сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімде (бұдан әрі тиісінше – ЕАЭО СЭҚ ТН, сыныптау туралы алдын ала шешім), не Кодекстің 21-бабының 3-тармағына сәйкес қабылданатын тауарды сыныптау туралы шешімде (бұдан әрі – сыныптау туралы шешім) тиісті сыныптау туралы алдын ала шешімде немесе сыныптау туралы шешімде көрсетілген жинақталған немесе жасалып біткен түрдегі бөлшектелген тауардың кодына сәйкес келетін ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес код көрсетіле отырып, бөлшектелген тауардың осы тауарға қатысты компоненттері ретінде көрсетілген осындай компоненттерге қатысты бірнеше транзиттік декларациялар беру жолымен декларациялануы мүмкін екендігі ескеріле отырып қолданылады.
2. Егер транзиттік декларацияда тауардың коды туралы мәліметтер осы Шешімнің 1-тармағына сәйкес көрсетілсе және компоненттерді кедендік декларациялау сыныптау туралы алдын ала шешімнің не сыныптау туралы шешімнің қолданылу мерзімі ішінде жүзеге асырылса, халықаралық тасымалдаудың бір немесе бірнеше көлік құралдарымен белгілі бір кезең ішінде Одақтың екі немесе одан да көп мүше мемлекеттерінің аумақтары бойынша тасымалданатын бөлшектелген тауар компоненттерін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыру кезінде Кодекстің 146-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету мөлшері солар негізге алына отырып айқындалатын осындай компоненттерге қатысты кедендік баждардың, салықтардың сомасын айқындау үшін жинақталған немесе жасалып біткен түрдегі бөлшектелген тауарға қатысты белгіленген кедендік баждардың, салықтардың ставкалары қолданылады.

Об особенностях применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, и определения размера обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении таких товаров
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07 ноября 2017 года № 138
В соответствии с пунктом 11 статьи 142 и пунктом 3 статьи 146 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Таможенная процедура таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – Союз) в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде (далее – разобранные товары), перевозимых по территориям двух и более государств – членов Союза в течение определенного периода времени одним или несколькими транспортными средствами международной перевозки, применяется с учетом того, что разобранный товар может декларироваться путем подачи нескольких транзитных деклараций в отношении компонентов этого товара, которые указаны в качестве таких компонентов в предварительном решении о классификации товара в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, принимаемом в соответствии с главой 3 Кодекса (далее соответственно – предварительное решение о классификации, ТН ВЭД ЕАЭС), либо в решении о классификации товара, принимаемом в соответствии с пунктом 3 статьи 21 Кодекса (далее – решение о классификации), с указанием кода в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, соответствующего коду разобранного товара в комплектном или завершенном виде, указанному в соответствующем предварительном решении о классификации или решении о классификации.
2. При помещении под таможенную процедуру таможенного транзита компонентов разобранного товара, перевозимых по территориям двух и более государств – членов Союза в течение определенного периода времени одним или несколькими транспортными средствами международной перевозки, если в транзитной декларации указаны сведения о коде товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС согласно пункту 1 настоящего Решения и таможенное декларирование компонентов осуществляется в течение срока действия предварительного решения о классификации либо решения о классификации, для определения сумм таможенных пошлин, налогов в отношении таких компонентов, исходя из которых в соответствии с пунктом 2 статьи 146 Кодекса определяется размер обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, применяются ставки таможенных пошлин, налогов, установленные в отношении разобранного товара в комплектном или завершенном виде.

3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян

3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян