Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласындағы заңнамасын үндестіру жөнінде тиісті шараларды жүзеге асыру дәйектілігін айқындау бойынша іс-шаралар ("жол картасы") жоспары туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № 37 өкімі
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2017 жылғы 11 қазандағы "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа №20 қосымша) 20-тармағының 5-тармақшасына сәйкес ақпарат ұсыну туралы" өкімінің 2-тармағына сәйкес:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласындағы заңнамасын үндестіру жөнінде тиісті шараларды жүзеге асыру дәйектілігін айқындау бойынша іс-шаралар ("жол картасы") жоспары бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден осы Өкіммен бекітілген жоспарда көзделген іс-шараларды дер кезінде іске асыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ осындай іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы Еуразиялық экономикалық комиссияны жыл сайын хабардар етіп отыру сұралсын.
3. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Беларусь Қазақстан Қырғыз Ресей
Республикасынан Республикасынан Республикасынан Республикасынан Федерациясынан
В.Габриелян В.Матюшевский А.Мамин Т.Абдыгулов И.Шувалов
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің
2017 жылғы 20 желтоқсандағы № 37 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласындағы заңнамасын үндестіру жөнінде тиісті шараларды жүзеге асыру дәйектілігін айқындау бойынша іс-шаралар ("жол картасы") ЖОСПАРЫ
Іс-шараның атауы
Іске асыру мерзімі
Жауапты орындаушы
Күтілетін нәтиже
І кезең. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заң шығарушылық жұмысын реттеудің жүйесі мен практикасына салыстырмалы талдау жүргізу
1.Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) уәкілетті органдары берген ақпаратты талдау:
а) мүше мемлекеттердің заң шығарушылық жұмысы жоспарлары туралы, соның ішінде мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласындағы заңнамасын жетілдіру бағыттарында жоспарланып отырғандары туралы
б) мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласындағы реттеу және (немесе) бақылау практикасы туралы

О плане мероприятий ("дорожной карте") по определению последовательности осуществления соответствующих мер по гармонизации законодательства государств - членов Евразийского экономического союза в сфере естественных монополий
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2017 года № 37.
В соответствии с пунктом 2 распоряжения Высшего Евразийского экономического совета от 11 октября 2017 г. № 3 "О представлении информации в соответствии с подпунктом 5 пункта 20 Протокола о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий (приложение № 20 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)":
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий ("дорожную карту") по определению последовательности осуществления соответствующих мер по гармонизации законодательства государств - членов Евразийского экономического союза в сфере естественных монополий.
2. Просить государства - члены Евразийского экономического союза обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных планом, утвержденным настоящим распоряжением, а также ежегодное информирование Евразийской экономической комиссии о ходе реализации таких мероприятий.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
В. Габриелян
В. Матюшевский
А. Мамин
Т. Абдыгулов
И. Шувалов
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Совета Евразийской экономической комиссии
от 20 декабря 2017 г. № 37
ПЛАН
мероприятий ("дорожная карта") по определению последовательности осуществления соответствующих мер по гармонизации законодательства государств -
членов Евразийского экономического союза в сфере естественных монополий
Сноска. План с изменениями, внесенными распоряжениями Совета Евразийской экономической комиссии от 18.01.2019 № 5 (вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза); от 25.11.2022 № 47 (вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза).
Наименование мероприятия
Срок реализации
Ответственный исполнитель
Ожидаемый результат
Этап I. Проведение сравнительного анализа системы и практики регулирования деятельности субъектов естественных монополий и законотворческой работы государств - членов Евразийского экономического союза
1. Анализ информации, представленной уполномоченными органами государств - членов Евразийского экономического союза (далее соответственно - государства-члены, Союз):
ежегодно
Евразийская экономическая комиссия (далее - Комиссия)
аналитический доклад, информация государств- членов
а) о планах законотворческой работы государств-членов, в том числе о планируемых направлениях совершенствования законодательства государств-членов в сфере естественных монополий
б) о практике регулирования и (или) контроля в сферах естественных монополий государств-членов

2. Мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласындағы заңнамалық және өзге актілерін үндестіру мақсатында талдау, соның ішінде:
а) табиғи монополиялар саласында пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен айқындамаларды (анықтамалық әзірлей отырып)
б) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтер көрсетуіне арналған тарифтерді қалыптастыру мәселелерін (тарифтік саясат)
в) мүше мемлекеттердегі табиғи монополиялар субъектілері қызметін реттеудің жалпы қағидаттарын
г) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтер көрсетуіне қол жеткізу қағидалары мен тәртібін
д) табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтер көрсету тізбесін және аталған қызметтер көрсетуді ұсыну ерекшеліктерін
е) қызметтер көрсетуді табиғи монополиялар саласына жатқызу критерийлерін талдау
3.Осы жоспардың 2-тармағына сәйкес жүргізілген талдау нәтижелерін ескере отырып, мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласындағы заңнамасын үндестіру проблемалары мен перспективаларын талдау
4. Осы жоспардың 2-тармағына сәйкес жүргізілген талдау нәтижелерін ескере отырып, мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласындағы
құқық қолдану практикасын талдау
5. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтер көрсету нарығының жай-күйін, табиғи монополиялар салаларын қысқартудың орындылығы мен мүмкіндігін талдау
жыл сайын
2018-2019 жылдар
2018-2019 жылдар
2018-2019 жылдар
қажеттілік шамасына қарай
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия)
Комиссия
Комиссия
Комиссия
Комиссия,
мүше мемлекеттер
талдамалы баяндама,
мүше мемлекеттер ақпараты
мүше мемлекеттермен келісілген талдамалы баяндама
жоспардың 2-тармағында көзделген талдамалы баяндамаға тиісті ақпарат қосу
жоспардың 2-тармағында көзделген талдамалы баяндамаға тиісті ақпарат қосу
талдамалы баяндама, мүше мемлекеттердің ақпараты
ІІ кезең. Келісілген тәсілдемелерді тұжырымдау және Одақ органдарының мүше мемлекеттердің табиғи монополияларды реттеу саласындағы заңнамасын үндестіруге бағытталған актілерін олар Табиғи монополиялар жөніндегі консультативтік комитетте қаралғаннан кейін қабылдау
6.Осы жоспардың 1-кезеңінде көзделген талдау нәтижелері негізінде қызметтер көрсетуді табиғи монополиялар саласына жатқызу, табиғи монополиялар субъектілері қызметін реттеудің белгіленген қағидаттары мен қағидаларын қолдану және мүше мемлекеттердің табиғи монополияларды реттеу саласындағы заңнамасын үндестіруді бағалау кезінде келісілген тәсілдемелер қалыптастыруға бағытталған ұсыныстар дайындау
7.Қызметтер көрсетуді табиғи монополиялар саласына жатқызудың негізгі критерийлері мен шарттары туралы ұсынымдар қабылдау
8.Мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласындағы заңнамасын үндестіруді бағалаудың сандық және сапалық көрсеткіштерін қабылдау

2. Анализ законодательных и иных актов государств-членов в сфере естественных монополий в целях гармонизации, в том числе:
2019 – 2020 годы
Комиссия
аналитическии доклад, согласованный с государствами-членами
а)основных понятий и определений, используемых в сфере естественных монополий (с разработкой справочника)
б)вопросов формирования тарифов на услуги субъектов естественных монополий (тарифная политика)
в)общих принципов регулирования деятельности субъектов естественных монополий в государствах-членах
г)правил и порядка доступа к услугам субъектов естественных монополий
д)перечня услуг субъектов естественных монополий и особенностей предоставления данных услуг
е) критериев отнесения услуг к сфере естественных монополий
3. Анализ проблем и перспектив гармонизации законодательства государств-членов в сфере естественных монополий с учетом результатов анализа, проведенного в соответствии с пунктом 2 настоящего плана.
2018 - 2019 годы
Комиссия
Включение соответствующей информации в аналитический доклад, предусмотренный пунктом 2 настоящего плана
4. Анализ правоприменительной практики государств-членов в сфере естественных монополий с учетом результатов анализа, проведенного в соответствии с пунктом 2 настоящего плана
2018 - 2019 годы
Комиссия
включение соответствующей информации в аналитический доклад, предусмотренный пунктом 2 настоящего плана
5. Анализ состояния рынка услуг субъектов естественных монополий, целесообразности и возможности сокращения сфер естественных монополий
по мере необходимости
Комиссия, государства-члены
аналитический доклад, информация государств- членов
Этап II. Выработка согласованных подходов и принятие актов органов Союза, направленных на гармонизацию законодательства государств-членов в
сфере регулирования естественных монополий, после их рассмотрения Консультативным комитетом по естественным монополиям
6. Подготовка на основе результатов анализа, предусмотренного этапом I настоящего плана, предложений, направленных на формирование согласованных подходов при отнесении услуг к сфере естественных монополий, применении установленных принципов и правил регулирования деятельности субъектов естественных монополий и оценке гармонизации законодательства государств-членов в сфере естественных монополий
до 1 октября 2021 г.
Комиссия
предложения, согласованные с уполномоченными органами государств- членов
7. Принятие рекомендации об основных критериях и условиях отнесения услуг к сфере естественных монополий
I квартал 2022 г.
Комиссия
рекомендация Комиссии
8. Принятие количественных и качественных показателей оценки гармонизации законодательства государств-членов в сфере естественных монополий
I квартал 2022 г.
Комиссия
рекомендация Комиссии