Еуразиялық экономикалық одаққа бір мүше мемлекеттің тасымалдаушыларының басқа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы транзиттік автомобильдік жүк тасымалдарының еркіндігін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 30 ұсынымы.
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2017 жылғы 25 қазандағы № 3 шешімімен бекітілген 2018-2020 жылдарға арналған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен іске асыру кезеңдерін іске асыру жөніндегі іс-шаралар ("жол картасы") жоспарының 33-тармағына сәйкес,
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге осы Ұсыным Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күннен бастап мүше мемлекеттердің транзиттік әлеуетін дамыту және тиімді пайдалану үшін қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған мынадай шаралар қабылдауды:
бір мүше мемлекеттің тасымалдаушыларының басқа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы транзиттік автомобильдік жүк тасымалдарының жай-күйіне мониторинг және олардың дамуына талдау жүргізуді;
Еуропа мен Азияның арасындағы көліктік-экономикалық байланыстарды іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың географиялық артықшылықтарын пайдалану мақсатында ең озық практикаларды талдауды және енгізуді;
бір мүше мемлекеттің тасымалдаушыларының басқа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы транзиттік автомобильдік жүк тасымалдарын жүзеге асыруға әсер ететін проблемалық мәселелерді (кедергілерді) анықтауды, осындай мәселелерді реттеу бойынша ұсыныстар дайындауды (соның ішінде ең озық халықаралық практикаларды ескере отырып) және қажет болған жағдайда Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының қарауы және оларды шешу бойынша шаралар қабылдауы мақсатында оларды Еуразиялық экономикалық комиссияға жіберуді ұсынады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян

О мерах, направленных на обеспечение свободы транзитных автомобильных перевозок грузов перевозчиками одного государства – члена Евразийского экономического союза через территории других государств-членов
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2018 года № 30.
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии с пунктом 33 плана мероприятий ("дорожной карты") по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2018 – 2020 годы, утвержденного Решением Евразийского межправительственного совета от 25 октября 2017 г. № 3,
рекомендует государствам – членам Евразийского экономического союза с даты опубликования настоящей Рекомендации на официальном сайте Евразийского экономического союза принимать следующие меры, направленные на создание благоприятных условий для развития и эффективного использования транзитного потенциала государств-членов:
проведение мониторинга состояния и анализа развития транзитных автомобильных перевозок грузов перевозчиками одного государства-члена через территории других государств-членов;
анализ и внедрение наилучших международных практик в целях использования географических преимуществ Евразийского экономического союза при реализации транспортно-экономических связей между Европой и Азией;
выявление проблемных вопросов (препятствий), влияющих на осуществление транзитных автомобильных перевозок грузов перевозчиками одного государства-члена через территории других государств-членов, подготовка предложений по урегулированию таких вопросов (в том числе с учетом наилучших международных практик) и их направление в Евразийскую экономическую комиссию в целях рассмотрения при необходимости Коллегией Евразийской экономической комиссии и принятия мер по их решению.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян