Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 17 желтоқсандағы № 223 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім 2020 жылғы 2 ақпаннан бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 17 желтоқсандағы
№ 223 шешіміне
ҚОСЫМША
Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Нөмірленген бас тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден одағы Комиссиясының
2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН".
2. 15-тармақтың 28-тармақшасының сегізінші абзацында (кестеден кейін) "тауарларды уақытша мерзімдік декларациялау" деген сөздер "Кодекстің 104-бабының 8-тармағының 1-тармақшасына сәйкес Ресей Федерациясының заңнамасымен белгіленген ерекшеліктермен тауарларды декларациялау (бұдан әрі – тауарларды уақытша мерзімдік декларациялау)" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Мынадай мазмұндағы X4 бөлімімен толықтырылсын:
"X4. Егер декларантта декларациялау үшін қажетті нақты мәліметтер болмаған жағдайда Ресей Федерациясында тауарларды уақытша мерзімдік декларациялау кезінде ТД толтыру ерекшеліктері
4116. Осы бөлім егер декларантта декларациялау үшін қажетті нақты мәліметтер болмаған жағдайда Ресей Федерациясында тауарларды уақытша мерзімдік декларациялау кезінде қолданылады және уақытша ТД (соның ішінде тауарлар тізбесіне енгізілген, соның ішінде оларға қатысты тауарларға арналған уақытша декларацияда (уақытша кедендік декларацияда) оларды Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес белгіленген экспорт кедендік рәсіміне орналастырған жағдайда декларанттың қалауы бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес бір сыныптауыш кодын көрсете отырып декларациялауға рұқсат етілетін Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасының әртүрлі кодтарымен сыныпталатын тауарларды декларациялау кезінде) және толық ТД толтыру ерекшеліктерін айқындайды.
4117. Бір уақытша ТД-да жасалған мәмілені (шарттарды (келісімшарттарды) растайтын бірнеше құжаттар бойынша орын ауыстыратын тауарлар туралы мәліметтерді көрсетуге рұқсат етіледі.

О внесении изменений в Порядок заполнения декларации на товары
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2019 года № 223
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок заполнения декларации на товары, утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу с 2 февраля 2020 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 17декабря 2019 г. № 223
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок заполнения декларации на товары
1. Нумерационный заголовок изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Комиссии
Таможенного союза
от 20 мая 2010 г. № 257".
2. В абзаце восьмом (после таблицы) подпункта 38 пункта 15 слова "временном периодическом декларировании товаров" заменить словами "декларировании товаров с особенностями, установленными законодательством Российской Федерации в соответствии с подпунктом 1 пункта 8 статьи 104 Кодекса (далее – временное периодическое декларирование товаров),".
3. Дополнить разделом X4 следующего содержания:
"X4. Особенности заполнения ДТ при временном периодическом декларировании товаров в Российской Федерации в случае, если декларант не располагает точными сведениями, необходимыми для декларирования
4116. Настоящий раздел применяется при временном периодическом декларировании товаров в Российской Федерации в случае, если декларант не располагает точными сведениями, необходимыми для декларирования, и определяет особенности заполнения временной ДТ (в том числе при декларировании товаров, включенных в перечень товаров, в том числе классифицируемых различными кодами единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, в отношении которых во временной декларации на товары (временной таможенной декларации) по желанию декларанта допускается декларирование с указанием одного классификационного кода в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза в случае их помещения под таможенную процедуру экспорта, определенный в соответствии с законодательством Российской Федерации (далее в настоящем разделе – перечень)) и полной ДТ.
4117. В одной временной ДТ допускается указание сведений о товарах, перемещаемых по нескольким документам, подтверждающим совершение сделки (договорам (контрактам)).

4118. Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде қосымша парақтар пайдаланылмайды, ал тауарлар тізімі ретінде уақытша ТД 31-графасындағы 1.1 нөмірімен қосымша көрсетілген мәліметтер пайдаланылады.
Бір уақытша ТД-да тізбеге енгізілген тауарлар туралы және өзге де тауарлар туралы мәліметтерді көрсетуге жол берілмейді.
4119. Уақытша ТД және толық ТД графалары (ТД құрылымының деректемелері) осы бөлімде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып осы Тәртіптің ІІІ бөліміне сәйкес толтырылады.
4120. ТД 5, 7, 9, 12, 17, 17 (a;b), 18, 21, 22, 26, 29 – 33, 35, 38, 40 – 43, 45 және 46 графалары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады:
1) 5-графа. "Барлық тауарлар"
Уақытша ТД-да тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде графада уақытша ТД 31-графасында 1.1 нөмірімен көрсетілген тауарлар атауының жалпы саны цифрлық символдармен көрсетіледі;
2) 7-графа. "Анықтамалық нөмір"
Графада тауарларды уақытша ТД-да кедендік декларациялау ерекшеліктерінің сыныптауышына сәйкес "УТД", ал толық ТД-да "ТТД" көрсетіледі;
3) 9-графа. "Қаржылық реттеуге жауапты тұлға"
Уақытша ТД-да графа толтырылмайды;
4) 12-графа. "Жалпы кедендік құны"
Уақытша ТД-да тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде графа толтырылмайды;
5) 17-графа. "Межелі ел"
Егер уақытша ТД тапсырылған күні белгілі болған мәліметтерде межелі елдер әртүрлі болған жағдайда не егер тауарлар бірнеше елге жеткізілетіні анықталған жағдайда графада "ӘРТҮРЛІ" жазбасы жазылады.
Егер толық ТД тапсырылған күні белгілі болған мәліметтерде тауарлар бірнеше елге жеткізілетіні анықталған жағдайда графада әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес тауарлардың брутто салмағы бойынша ең көп саны жеткізілетін елдің қысқаша атау көрсетіледі;
6) 17-графа (a;b). "Межелі елдің коды"
Егер уақытша ТД-ның 17-графасында "ӘРТҮРЛІ" көрсетілген болса, "а" кіші бөлімінде "99" екі мәнді цифрлық коды көрсетіледі;
7) 18-графа. "Жөнелту/келу кезіндегі сәйкестендіру және көлік құралы тіркелген ел"
Уақытша ТД-да графа толтырылмайды;
8) 21-графа. "Сәйкестендіру және шекарадағы белсенді көлік құралы тіркелген ел"
Уақытша ТД-да графа толтырылмайды;
9) 22-графа. "Валюта және шот бойынша жалпы сома"
Уақытша ТД-да тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде графаның екінші кіші бөлімінде тауарлардың жалпы құны уақытша ТД 31-графасында 1.1 нөмірде көрсетілген тауарлар құнының шамаларын қосу арқылы алынған шарт (келісімшарт) бағасының валютасымен көрсетіледі;

4118. При декларировании товаров, включенных в перечень, добавочные листы не используются, а в качестве списка товаров используются сведения, дополнительно указываемые под номером 1.1 в графе 31 временной ДТ.
Не допускается указание в одной временной ДТ сведений о товарах, включенных в перечень, и об иных товарах.
4119. Графы временной ДТ и полной ДТ (реквизиты структуры ДТ) заполняются в соответствии с разделом III настоящего Порядка с учетом особенностей, предусмотренных настоящим разделом.
4120. Графы 5, 7, 9, 12, 17, 17 (a;b), 18, 21, 22, 26, 29 – 33, 35, 38, 40 – 43, 45 и 46 ДТ заполняются с учетом следующих особенностей:
1) графа 5. "Всего товаров"
Во временной ДТ при декларировании товаров, включенных в перечень, в графе указывается цифровыми символами общее число наименований товаров, указанных под номером 1.1 в графе 31 временной ДТ;
2) графа 7. "Справочный номер"
В графе в соответствии с классификатором особенностей таможенного декларирования товаров во временной ДТ указывается "ВТД", а в полной ДТ – "ПВД";
3) графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
Во временной ДТ графа не заполняется;
4) графа 12. "Общая таможенная стоимость"
Во временной ДТ при декларировании товаров, включенных в перечень, графа не заполняется;
5) графа 17. "Страна назначения"
В случае, если из сведений, известных на день подачи временной ДТ, следует, что страны назначения различны, либо в случае, если товары будут доставляться в несколько стран, в графе производится запись "РАЗНЫЕ".
Если из сведений, известных на день подачи полной ДТ, следует, что товары доставляются в несколько стран, в графе в соответствии с классификатором стран мира указывается краткое название страны, в которую доставляется наибольшее количество товаров по весу брутто;
6) графа 17 (a;b). "Код страны назначения"
В подразделе "а" графы указывается двузначный цифровой код "99" в случае, если в графе 17 временной ДТ указано "РАЗНЫЕ";
7) графа 18. "Идентификация и страна регистрации транспортного средства при отправлении/прибытии"
Во временной ДТ графа не заполняется;
8) графа 21. "Идентификация и страна регистрации активного транспортного средства на границе"
Во временной ДТ графа не заполняется;
9) графа 22. "Валюта и общая сумма по счету"
Во временной ДТ при декларировании товаров, включенных в перечень, во втором подразделе графы указывается общая стоимость товаров в валюте цены договора (контракта), полученная путем суммирования величин стоимости товаров, указанных под номером 1.1 в графе 31 временной ДТ;

10) 26-графа. "Ел ішіндегі көлік түрі"
Уақытша ТД-да графаның бірінші кіші бөлігінде көлік құралы түрінің коды көлік және тауарларды тасымалдау түрлерінің сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
Графаның екінші кіші бөлігі толтырылмайды;
11) 29-графа. "Келу/кету органы"
Уақытша ТД-да графа толтырылмайды;
12) 30-графа. "Тауарлар тұрған жер"
Уақытша ТД-да және толық ТД-да графа толтырылмайды;
13) 31-графа. "Жүк орындары және тауарлардың сипаттамасы"
Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде уақытша ТД-да мыналар көрсетіледі:
1 нөмірімен – коды уақытша ТД-ның 33-графасында көрсетілген тауардың атауы;
1.1 нөмірімен – тізім ретінде: тауарлардың атауы және "/" бөлу белгісі арқылы ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес кодтары.
Электрондық құжат түріндегі ТД-да бұл мәліметтер ТД құрылымының тиісті деректемелерінде көрсетіледі.
Графада бірнеше тауарлар және межелі елдер туралы мәліметтерді көрсету қажет болған жағдайда мұндай мәліметтер электрондық құжат түріндегі ТД-да ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаздағы жеткізгіштегі құжат түріндегі ТД-да үтір арқылы көрсетіледі.
Осы Тәртіпке № 4 қосымшаның І бөлімінде көзделген мәліметтер көрсетілмейді.
Егер уақытша ТД-ның 17-графасында "ӘРТҮРЛІ" көрсетілген жағдайда 14 нөмірімен межелі елдердің қысқаша атаулары көрсетіледі;
14) 32-графа. "Тауар"
Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде уақытша ТД графасының бірінші кіші бөлімінде 1.1 нөмірімен "1" саны көрсетіледі;
15) 33-графа. "Тауардың коды"
Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде уақытша ТД-да графаның бірінші кіші бөлімінде уақытша ТД-ның 31 графасында 1 нөмірімен көрсетілген, оған қатысты кедендік әкету бажының неғұрлым жоғары ставкасы белгіленген тауардың он мәнді коды ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес бос орынсыз көрсетіледі. Бұл ретте ТД құрылымының тиісті деректемесінде, ал қағаз тасымалдағыштағы құжат түріндегі ТД-да уақытша ТД 33-графасының екінші кіші бөлігінде "О" әрпі көрсетіледі;
16) 35-графа. "Брутто салмағы (кг)"
Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде уақытша ТД-да уақытша ТД-ның 31-графасында 1.1 нөмірімен көрсетілген барлық тауарлардың брутто салмағы килограммен көрсетіледі;
17) 38-графа. "Нетто салмағы (кг)"
Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде уақытша ТД-да уақытша ТД-ның 31-графасында 1.1 нөмірімен көрсетілген барлық тауарлардың нетто салмағы килограммен көрсетіледі;
18) 40-графа. "Жалпы декларация/Алдыңғы құжат"
Толық ТД тапсыру кезінде графада уақытша ТД-ның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
19) 41-графа. "Қосымша бірліктер"
Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде уақытша ТД-да графа толтырылмайды;

10) графа 26. "Вид транспорта внутри страны"
Во временной ДТ в первом подразделе графы указывается код вида транспортного средства в соответствии с классификатором видов транспорта и транспортировки товаров.
Второй подраздел графы не заполняется;
11) графа 29. "Орган въезда/выезда"
Во временной ДТ графа не заполняется;
12) графа 30. "Местонахождение товаров"
Во временной ДТ и полной ДТ графа не заполняется;
13) графа 31. "Грузовые места и описание товаров"
При декларировании товаров, включенных в перечень, во временной ДТ указываются:
под номером 1 – наименование товара, код которого указан в графе 33 временной ДТ;
под номером 1.1 – в качестве списка: наименования и через знак разделителя "/" коды товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС.
В ДТ в виде электронного документа данные сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ДТ.
В случае необходимости указания в графе сведений о нескольких товарах и странах назначения такие сведения указываются в ДТ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТ, а в ДТ в виде документа на бумажном носителе – через запятую.
Сведения, предусмотренные разделом I приложения № 4 к настоящему Порядку, не указываются.
Под номером 14 указываются краткие наименования стран назначения в случае, если в графе 17 временной ДТ указано "РАЗНЫЕ";
14) графа 32. "Товар"
При декларировании товаров, включенных в перечень, в первом подразделе графы временной ДТ под номером 1.1 указывается цифра "1";
15) графа 33. "Код товара"
При декларировании товаров, включенных в перечень, во временной ДТ в первом подразделе графы указывается без пробелов в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС десятизначный код товара, указанного под номером 1 в графе 31 временной ДТ, в отношении которого установлена наиболее высокая ставка вывозной таможенной пошлины. При этом в соответствующем реквизите структуры ДТ, а в ДТ в виде документа на бумажном носителе – во втором подразделе графы 33 временной ДТ указывается буква "О";
16) графа 35. "Вес брутто (кг)"
При декларировании товаров, включенных в перечень, во временной ДТ указывается в килограммах масса брутто всех товаров, указанных под номером 1.1 в графе 31 временной ДТ;
17) графа 38. "Вес нетто (кг)"
При декларировании товаров, включенных в перечень, во временной ДТ указывается в килограммах масса нетто всех товаров, указанных под номером 1.1 в графе 31 временной ДТ;
18) графа 40. "Общая декларация/Предшествующий документ"
При подаче полной ДТ в графе указывается регистрационный номер временной ДТ;
19) графа 41. "Дополнительные единицы"
При декларировании товаров, включенных в перечень, во временной ДТ графа не заполняется;

20) 42-графа. "Тауардың бағасы"
Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде уақытша ТД-да графа толтырылмайды;
21) графа 43. "ХСҰ коды"
Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде уақытша ТД-да графа толтырылмайды;
22) 45-графа. "Кедендік құны"
Тізбеге енгізілген тауарларды декларациялау кезінде уақытша ТД-да уақытша ТД-ның 31-графасында 1.1 нөмірімен көрсетілген тауарлардың кедендік құнының шамаларын қосу арқылы алынған тауарлардың кедендік құны цифрлық символдармен көрсетіледі.
Егер мұндай тауарларға қатысты олардың кедендік құнына қарай есептелетін кедендік баждар мен салықтар белгіленбеген жағдайда графа толтырылмайды;
23) 46-графа. "Статистикалық құны"
Уақытша ТД-да графа толтырылмайды.".

20) графа 42. "Цена товара"
При декларировании товаров, включенных в перечень, во временной ДТ графа не заполняется;
21) графа 43. "Код МОС"
При декларировании товаров, включенных в перечень, во временной ДТ графа не заполняется;
22) графа 45. "Таможенная стоимость"
При декларировании товаров, включенных в перечень, во временной ДТ указывается цифровыми символами таможенная стоимость товаров, полученная путем суммирования величин таможенной стоимости товаров, указанных под номером 1.1 в графе 31 временной ДТ.
Графа не заполняется в случае, если в отношении таких товаров не установлены таможенные пошлины и налоги, исчисляемые исходя из их таможенной стоимости;
23) графа 46. "Статистическая стоимость"
Во временной ДТ графа не заполняется.".