Еуразиялық үкіметаралық кеңестің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 1 шешімі.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2017 жылғы 11 қазандағы № 12 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асырудың негізгі бағыттарын іске асыру мақсатында, Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2019 жылғы 1 ақпандағы № 1 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібі шеңберіндегі жобаларды іске асыру механизмдеріне сәйкес Еуразиялық үкіметаралық кеңес шешті:
Қосымшаға сәйкес Еуразиялық үкіметаралық кеңес шешімдеріне өзгерістер енгізілсін.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз
Республик
асынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2020 жылғы 31 қаңтардағы
№ 1 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің шешімдеріне енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1. Еуразиялық үкіметаралық кеңестің "Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі" жобасын іске асыру туралы" 2019 жылғы 30 сәуірдегі № 2 шешімінің 3-тармағының үшінші абзацындағы "2019 – 2020 жылдары" деген сөздер "2020 – 2021 жылдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2019 жылғы 9 тамыздағы № 8 Шешімімен бекітілген "Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі" жобасының паспорты мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2019 жылғы 9 тамыздағы
№ 8 Шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 31 қаңтардағы
№ 1 шешімінің редакциясында)
"Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар
трансфері желісі" жобасының
ПАСПОРТЫ
Бөлім
Мазмұны
1. Жобаның атауы
Еуразиялық өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері желісі (бұдан әрі – Еуразиялық желі)
2. Жобаның мақсаты және негізгі нәтижелері
жобаның мақсаттары мыналар болып табылады:
өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер, шаруашылық жүргізуші субъектілер) өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету үшін цифрлық экожүйе құру;
шағын және орта кәсіпорындарды ірі өндірушілердің өндірістік тізбегіне тарту;
мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің және мемлекеттік билік органдарының "өтпелі" процестер мен цифрлық сервистердегі қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жағдай жасау;
өндірістік тізбектерді модельдеу және өндірістік қуаттарды оңтайлы іске қосу;
инновациялық процестерді технологиялар трансфері арқылы ынталандыру;
шаруашылық жүргізуші субъектілердің өнімінін мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің халықаралық цифрлық экожүйелерін пайдалана отырып ілгерілету мүмкіндігі.
Жобаны іске асыру нәтижесінде мүше мемлекеттердің аумақ бойынша бөлінген сервистер жиынтығына, оның ішінде евразиялық желінің ұлттық компоненттерінің (бұдан әрі – ұлттық компонент) өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері сервистерін тарту есебінен қолжетімділік және шаруашылық жүргізу қызметін жүргізу үшін қажетті және өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансферін қолдауды қамтамасыз ететін шоғырландырылған көлемді ақпаратқа қолжетімділік қамтамасыз етіледі.
Еуразиялық желі құру мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) кросс-салалық процестерді жүргізу және мүше мемлекеттердің аумақтарында шаруашылық жүргізуші субъектілерді цифрлық кооперациялауға қолдау көрсету құралдарын пайдалану кезінде бірлескен міндеттерді шешуі процесінде синергетикалық әсерге қол жеткізуді, цифрлық күн тәртібіне бизнесті тартуды кеңейтуді және цифрлық айырмашылықты еңсеруді, сондай-ақ қолайлы іскерлік ортаны дамытуды көздейді.
Жобаның негізгі нәтижелері мыналар болып табылады:
жобаны іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоғары деңгейдегі жоспарын орындау;
еуразиялық желінің базалық және интеграциялық компоненттерін (бұдан әрі – интеграциялық компонент) құру.
Мынадай еуразиялық желі сервистері қосылуға тиіс.
Шаруашылық жүргізуші субъектілердің жұмысы жөніндегі базалық сервистер:
еуразиялық желінің шаруашылық жүргізуші субъектілері тізіліміне шаруашылық жүргізуші субъектілер туралы мәліметтерді енгізу, верификациялау және іздестіру;
ақпараттық ресурстарға өндірілетін өнім, көрсетілетін қызметтер, технологиялар, сондай-ақ оларға сұраныс туралы мәліметтерді енгізу, верификациялау және іздестіру.
Базалық талдамалық сервистер:
мүше мемлекеттерде көп қырлы талдау мүмкіндігі бар өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансферіне талдау жасау және мониторингтеу сервистері;
индустриялық-инновациялық объектілер мен олардың инфрақұрылымы туралы мәліметтерге қолжетімділікті қамтамасыз ету ("Өнеркәсіп атласы") геоақпараттық сервисі);
өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері туралы білім базасы (wiki).
Ұлттық сервистер:
Технологиялық сұрау салулар мен технологиялық ұсыныстар қалыптастыру жөніндегі технологиялар трансфері сервистері;
өнеркәсіп кәсіпорындарын қолдау жөніндегі бағыттаушы сервис;
өнеркәсіп өнімін сертификаттау және омологациялау бойынша көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде өндірістік объектілерді стандарттау бойынша көрсетілетін қызметтерді іздестіру және оларға тапсырыс беру сервисі.
Сервис-провайдерлер сервистері:
таңдап алынған субконтрактация тізбегі бойынша келісімшарттар жасасу сервисі;
кооперациялық тізбектер құру сервисі;
банктік сүйемелдеу сервисі;
келісімшарттың орындалуын бақылау сервисі;
көліктік-логистикалық сүйемелдеу сервистері;
қаржылық қызметтер мен сақтандыру қызметтерінің маркетплейсі;
салалық және халықаралық бенчмаркинг;
заңдық тұрғыдан маңызды құжат айналымы, шаруашылық жүргізуші субъектілер арасында деректер алмасу (EDI);
портфельдік инвесторды сүйемелдеу, контрагентті іздестіру және индустриялық жобаларға инвестиция салу туралы шарттарды жасасу сервисі;
смарт-келісімшарттар жасасу мүмкіндігін беру жөніндегі сервис;
кепілді тапсырысты қамтамасыз ету сервисі;
өндіріс алаңын, жабдық пен мүлікті жалға алу сервисі.
Ұлттық компонент операторының және (немесе) ұлттық сервис-провайдердің нақты сервисті ұсыну туралы шешімі ұлттық деңгейде қабылданады.

О внесении изменений в некоторые решения Евразийского межправительственного совета
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 31 января 2020 года № 1
В целях реализации Основных направлений реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза до 2025 года, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 октября 2017 г. № 12, в соответствии с механизмами реализации проектов в рамках цифровой повестки Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Евразийского межправительственного совета от 1 февраля 2019 г. № 1, Евразийский межправительственный совет решил:
Внести в решения Евразийского межправительственного совета изменения согласно приложению.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики Армения От Республики Беларусь От Республики Казахстан От Кыргызской Республики От Российской Федерации
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Евразийского
межправительственного совета
от 31 января 2020 г. № 1
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в решения Евразийского межправительственного совета
1. В абзаце третьем пункта 3 Решения Евразийского межправительственного совета от 30 апреля 2019 г. № 2 "О реализации проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий" слова "в 2019 – 2020 годах" заменить словами "в 2020 – 2021 годах".
2. Паспорт проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий", утвержденный Решением Евразийского межправительственного совета от 9 августа 2019 г. № 8, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Евразийского
межправительственного совета
от 9 августа 2019 г. № 8
(в редакции Решения
Евразийского
межправительственного совета
от 31 января 2020 г. № 1)
ПАСПОРТ
проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий"
Раздел
Содержание
1. Наименование проекта
евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий (далее – евразийская сеть)
2. Цели и ключевые результаты проекта
целями проекта являются: создание цифровой экосистемы для обеспечения взаимодействия хозяйствующих субъектов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – хозяйствующие субъекты, государства-члены, Союз) в целях промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий;
вовлечение малых и средних предприятий в производственные цепочки крупных производителей;
создание условий для удовлетворения потребностей хозяйствующих субъектов и органов государственной власти государств-членов в "сквозных" процессах и цифровых сервисах;
моделирование производственных цепочек и оптимальная загрузка производственных мощностей;
стимулирование инновационных процессов путем трансфера технологий;
возможность продвижения продукции хозяйствующих субъектов с использованием международных цифровых экосистем государств-членов и третьих стран.
В результате реализации проекта будет обеспечен доступ к территориально распределенному набору сервисов государств-членов, в том числе за счет включения сервисов промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий национальных компонентов евразийской сети (далее – национальный компонент), и большому объему консолидированной информации, необходимой для ведения хозяйственной деятельности и обеспечивающей поддержку промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий.
Создание евразийской сети предполагает достижение синергетического эффекта в процессе решения государствами-членами и Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) совместных задач при проведении кросс-отраслевых процессов и использовании инструментов поддержки цифровой кооперации хозяйствующих субъектов на территориях государств-членов, расширение включенности в цифровую повестку бизнеса и преодоление цифрового разрыва, а также развитие благоприятной деловой среды.
Ключевыми результатами проекта являются:
выполнение верхнеуровневого плана мероприятий по реализации проекта;
создание базового и интеграционного компонентов евразийской сети (далее – интеграционный компонент).
Должны быть подключены следующие сервисы евразийской сети.
Базовые сервисы по работе хозяйствующих субъектов:
внесение, верификация и поиск сведений о хозяйствующих субъектах в реестре хозяйствующих субъектов евразийской сети;
внесение, верификация и поиск в информационных ресурсах сведений о производимой продукции, услугах, технологиях, а также о спросе на них.
Базовые аналитические сервисы:
сервисы анализа и мониторинга промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий в государствах-членах с возможностью многомерного анализа;
обеспечение доступа к сведениям об индустриально-инновационных объектах и их инфраструктуре (геоинформационный сервис "Атлас промышленности");
база знаний (wiki) о промышленной кооперации, субконтрактации и трансфере технологий.
Национальные сервисы:
сервисы трансфера технологий по формированию технологических запросов и технологических предложений;
сервис-навигатор мер поддержки промышленных предприятий;
сервис поиска и заказа услуг по сертификации и омологации промышленной продукции, в том числе услуг по стандартизации производственных объектов и их деятельности.
Сервисы сервис-провайдеров:
сервис заключения контрактов по выбранной цепочке субконтрактации;
сервис построения кооперационных цепочек;
сервис банковского сопровождения;
сервис контроля исполнения контракта;
сервисы транспортно-логистического сопровождения;
маркетплейс финансовых услуг и страховых услуг;
отраслевой и международный бенчмаркинг;
юридически значимый документооборот, обмен данными между хозяйствующими субъектами (EDI);
сервис сопровождения портфельного инвестора, поиска контрагента и заключения договоров об инвестировании в индустриальные проекты;
сервис по предоставлению возможности заключения смарт-контрактов;
сервис обеспечения гарантированного заказа;
сервис аренды производственной площадки, оборудования и имущества.
Решение о предоставлении конкретного сервиса оператором национального компонента и (или) национальным сервис-провайдером принимается на национальном уровне

3. Нысаналы индикаторлар және жобаның нәтижелілігінің көрсеткіштері
Мынадай нысаналы индикаторлар мен базалық сценарий бойынша жобаның нәтижелілік көрсеткіштеріне қол жеткізілуге тиіс.
Еуразиялық желінің шаруашылық жүргізуші субъектілері тізіліміне енгізілген шаруашылық жүргізуші субъектілер саны (базалық сценарий):
I кезең (2020 ж. I – IV тоқсандары) – 17,3 мың шаруашылық жүргізуші субъект;
II кезең (2021 ж. I – IV тоқсандары) – 64,3 мың шаруашылық жүргізуші субъект;
2025 жылы – 134,7 мың шаруашылық жүргізуші субъект.
Ақпараттық ресурстардағы өнім, көрсетілетін қызметтер, технологиялар бірліктерінің саны (өнім, көрсетілетін қызметтер, технологиялар туралы, сондай-ақ оларға сұраныс туралы мәліметтер) (базалық сценарий):
I кезең (2020 ж. I – IV тоқсандары) – 35,0 мың бірлік;
II кезең (2021 ж. I – IV тоқсандары) – 128,3 мың бірлік;
2025 жылы – 258,6 мың бірлік.
Мүше мемлекеттер, мүше мемлекеттер мен еуразиялық желіге кіру перспективасы бар үшінші елдер арасында трансшекаралық сауда шеңберінде жасалған келісімшарттар саны – Германия, Қытай, Сингапур:
Сценарий
Келісімшарттар саны (дана)
I кезең
II кезең
2025 жыл
Базалық
148
1 501
2 562
Мүше мемлекеттер, мүше мемлекеттер мен еуразиялық желіге кіру перспективасы бар үшінші елдер арасында трансшекаралық сауда шеңберінде жасалған мәмілелер көлемі – Германия, Қытай, Сингапур (еуразиялық желіге қосылу есебінен айналым өсімін есепке ала отырып):
Сценарий
Мәмілелер көлемі (млн рубль)
I кезең
II кезең
2025 жыл
Базалық
3 780,0
38 616,3
78 117,2
4. Жоба шеңберлері
Жоба шеңберінде құрылатын еуразиялық желі өнеркәсіптік кооперацияны, субконтрактацияны және технологиялар трансферін жүзеге асыру кезінде шаруашылық жүргізуші субъектілердің өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етуге арналған.
Осы мақсатта:
шаруашылық жүргізуші субъектілер тізілімі, сондай-ақ өндірілетін өнім, көрсетілетін қызметтер, технологиялар туралы, сондай-ақ оларға сұраныс туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық ресурстар кіретін еуразиялық желінің бірыңғай тізілімін қалыптастыру;
өнеркәсіптік кооперация мен субконтрактация шеңберінде шаруашылық жүргізуші субъектілердің өзара іс-қимылын цифрландыру және қажет болған кезде олардың реинжинирингі;
технологиялар трансфері процестерін цифрландыру және қажет болған кезде олардың реинжинирингі;
өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері процестерін (атап айтқанда қаржылық) цифрландыру;
өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері шеңберінде шаруашылық жүргізуші субъектілердің өзара іс-қимылы туралы ақпаратты мониторингтеу және талдау құралдарын жасау көзделеді.
Еуразиялық желі сонымен бірге өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері процестерін цифрландыруды қамтамасыз ететін ұлттық компоненттердің функционалдық сервистеріне қолжетімділік беретін болады. Кейіннен еуразиялық желі өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері процестерімен байланысты қызметті жүзеге асыру үшін қажетті қаржылық, логистикалық, кедендік және өзге де қызметтерді ұсынатын сервистерді қосу арқылы кеңейтілуі және жетілдірілуі мүмкін.
Еуразиялық желі үшінші елдердің сервистері, сервис-провайдерлері, ұлттық компоненттері деңгейінде үшінші елдерден қатысушылармен өзара іс-қимыл және интеграция тетіктерін, сондай-ақ үшінші елдердің цифрлық платформаларымен өзара іс-қимыл жасау тетіктерін көздейтін болады.
Жоба шеңберінде:
үшінші елдердің сервистері, сервис-провайдерлері, ұлттық компоненттері деңгейінде үшінші елдерден қатысушылармен өзара іс-қимыл мен интеграцияны іс жүзінде іске асыру;
әскери-техникалық ынтымақтастыққа, мемлекеттік құпияға немесе таралуы шектеулі мәліметтерге жататын мәселелер бойынша кооперация;
еуразиялық желінің интеграциялық компонентінде дербес деректерді өңдеу және сақтау;
ұлттық деңгейдегі сервистерді қосқан кезде ұлттық компоненттер операторларының қызметін регламенттеу көзделмеген.
Электрондық құжаттардың заңдық тұрғыдан маңыздылығын қамтамасыз етуді мүше мемлекеттердің заңнамасы және Одақ құқығы шеңберінде сервис-провайдерлер іске асырады.

3. Целевые индикаторы и показатели результативности проекта
должны быть достигнуты следующие целевые индикаторы и показатели результативности проекта по базовому сценарию.
Количество хозяйствующих субъектов, включенных в реестр хозяйствующих субъектов евразийской сети (базовый сценарий):
I этап (I – IV кварталы 2020 г.) – 17,3 тыс. хозяйствующих субъектов;
II этап (I – IV кварталы 2021 г.) – 64,3 тыс. хозяйствующих субъектов;
в 2025 году – 134,7 тыс. хозяйствующих субъектов.
Количество единиц продукции, услуг, технологий в информационных ресурсах (сведения о продукции, услугах, технологиях, а также о спросе на них) (базовый сценарий):
I этап (I – IV кварталы 2020 г.) – 35,0 тыс. единиц;
II этап (I – IV кварталы 2021 г.) – 128,3 тыс. единиц;
в 2025 году – 258,6 тыс. единиц.
Количество контрактов, заключенных в рамках трансграничной торговли между государствами-членами, между государствами-членами и третьими странами, имеющими перспективу вхождения в евразийскую сеть, – Германия, Китай, Сингапур:
Сценарий
Количество контрактов (штук)
I этап
II этап
2025 год
Базовый
148
1 501
2 562
Объем сделок в рамках трансграничной торговли между государствами-членами, между государствами-членами и третьими странами, имеющими перспективу вхождения в евразийскую сеть, – Германия, Китай, Сингапур (с учетом прироста оборота за счет присоединения к евразийской сети):
Сценарий
Объем сделок (млн рублей)
I этап
II этап
2025 год
Базовый
3 780,0
38 616,3
78 117,2
4. Рамки проекта
создаваемая в рамках проекта евразийская сеть предназначена для обеспечения взаимодействия хозяйствующих субъектов при осуществлении промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий.
С этой целью предусмотрены:
формирование единого реестра евразийской сети, включающего в себя реестр хозяйствующих субъектов, а также информационные ресурсы, содержащие сведения о производимой продукции, услугах, технологиях, а также о спросе на них;
цифровизация и при необходимости реинжиниринг процессов взаимодействия хозяйствующих субъектов в рамках промышленной кооперации и субконтрактации;
цифровизация и при необходимости реинжиниринг процессов трансфера технологий;
цифровизация процессов, сопутствующих промышленной кооперации, субконтрактации и трансферу технологий (в частности финансовых);
создание инструментов мониторинга и анализа информации о взаимодействии хозяйствующих субъектов в рамках промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий.
Евразийская сеть в том числе будет предоставлять доступ к функциональным сервисам национальных компонентов, обеспечивающим цифровизацию процессов промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий. Впоследствии евразийская сеть может расширяться и совершенствоваться посредством подключения сервисов, предоставляющих финансовые, логистические, таможенные и иные услуги, необходимые при осуществлении деятельности, связанной с процессами промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий.
Евразийская сеть будет предусматривать механизмы взаимодействия и интеграции с участниками из третьих стран на уровне сервисов, сервис-провайдеров, национальных компонентов третьих стран, а также механизмы взаимодействия с цифровыми платформами третьих стран.
В рамках проекта не предусмотрены:
практическая реализация взаимодействия и интеграции с участниками из третьих стран на уровне сервисов, сервис-провайдеров, национальных компонентов третьих стран;
кооперация по вопросам, относящимся к военно-техническому сотрудничеству, государственной тайне или к сведениям ограниченного распространения;
обработка и хранение персональных данных в интеграционном компоненте евразийской сети;
регламентация деятельности операторов национальных компонентов при подключении сервисов на национальном уровне.
Обеспечение юридической значимости электронных документов реализуется сервис-провайдерами в рамках законодательства государств-членов и права Союза

5. Рұқсаттар, шектеулер, тәуекелдер
тәуекелдер:
еуразиялық желінің экожүйелік байланыстарының тұрақсыздығы;
бағдарламалық-техникалық құралдардың және инфрақұрылым объектілерін сатып алудың (жалға алудың) қымбаттауына байланысты экономикалық (коммерциялық) тәуекелдер;
мүше мемлекеттердің электрондық цифрлық қолтаңбаны өзара тануы туралы шешімдердің ұзақ уақыт болмау тәуекелдері;
қаржылық тәуекелдер;
салықтық тәуекелдер;
кедендік-тарифтік реттеу тәуекелдері;
саяси тәуекелдер.
Шектеулер:
мүше мемлекеттер тарапынан қаржылық және әкімшілік қолдаудың қажеттігі;
оларды үйлестіру қажеттігін және іске асыруда ықтимал кешігуді ескере отырып, басқа да еуразиялық цифрлық бастамалармен және Одақ шеңберіндегі жалпы процестерді іске асырумен байланысты болуы
6.  Жобаны іске асыру мерзімдері
бірінші кезең: 2020 ж. I – IV тоқсандары;
екінші кезең: 2021 ж. I – IV тоқсандары
7. Жобаға қатысушылардың рөлдері мен жауапкершілігін бөлу
еуразиялық желіге қатысушылар:
Комиссия;
желі операторы;
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары;
еуразиялық желінің ұлттық компоненттерінің операторлары;
сервис-провайдерлер;
субконтрактация және технологиялар трансфері орталықтары;
шаруашылық жүргізуші субъектілер.
мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік кооперация, субконтрактация және технологиялар трансфері саласындағы уәкілетті органдары:
Армения Республикасы – Армения Республикасының Экономика министрлігі
Беларусь Республикасы – Беларусь Республикасының Экономика министрлігі;
Қазақстан Республикасы – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі;
Қырғыз Республикасы – Қырғыз Республикасының Мемлекеттік өнеркәсіп, энергетика және жер қойнауын пайдалану комитеті;
Ресей Федерациясы – Ресей Федерациясының Өнеркәсіп және сауда министрлігі.
Ұлттық компоненттер операторлары:
Армения Республикасы – "Инвестицияларды қолдау орталығы" қоры;
Беларусь Республикасы – Беларусияның Кәсіпкерлерді қаржылай қолдау қоры;
Қазақстан Республикасы – "Қазақстанның индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы;
Қырғыз Республикасы – Қырғыз Республикасы Экономика министрлігінің жанындағы "Сыртқы сауда саласындағы "Жалғыз терезе" орталығы" мемлекеттік кәсіпорны;
Ресей Федерациясы – "Ресейдің технологиялық даму қоры" федералдық мемлекеттік автономдық мекемесі
8. Жоба бойынша ұсынымдар
Мониторинг жүргізу жөніндегі негізгі қызметті жобаны үйлестіру жөніндегі жұмыс тобы (бұдан әрі – үйлестіру тобы) желі операторымен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
Мониторинг барысында мына есептер жасалады:
Одақ органдарына ұсынылатын тоқсан сайынғы есептілік;
жоспарланған нәтижелерге қол жеткізілуі бағаланған, жобаны іске асыру туралы қорытынды есеп;
үйлестіру тобының сұрау салулары бойынша есептер;
ұлттық компоненттер мен сервис-провайдерлер операторларының желі операторына берілетін есептілігі

5. Допущения, ограничения, риски
риски:
неустойчивость экосистемных связей евразийской сети;
экономические (коммерческие) риски, связанные с удорожанием программно-технических средств и покупки (аренды) объектов инфраструктуры;
риски продолжительного отсутствия решений о взаимном признании государствами-членами электронных цифровых подписей;
финансовые риски;
налоговые риски;
риски таможенно-тарифного регулирования;
политические риски.
Ограничения:
необходимость финансовой и административной поддержки со стороны государств-членов;
связанность с другими евразийскими цифровыми инициативами и реализацией общих процессов в рамках Союза с учетом необходимости их синхронизации и возможного запаздывания
в реализации
6. Сроки реализации проекта
первый этап: I – IV кварталы 2020 г.;
второй этап: I – IV кварталы 2021 г.
7. Распределение ролей и ответственности участников проекта
участники евразийской сети:
Комиссия;
оператор сети;
уполномоченные органы государств-членов;
операторы национальных компонентов евразийской сети;
сервис-провайдеры;
центры субконтрактации и трансфера технологий;
хозяйствующие субъекты.
Уполномоченные органы государств-членов в сфере промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий:
Республика Армения – Министерство экономики Республики Армения;
Республика Беларусь – Министерство экономики Республики Беларусь;
Республика Казахстан – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
Кыргызская Республика – Государственный комитет промышленности, энергетики и недропользования Кыргызской Республики;
Российская Федерация – Министерство промышленности и торговли Российской Федерации.
Операторы национальных компонентов:
Республика Армения – фонд "Центр поддержки инвестиций";
Республика Беларусь – Белорусский фонд финансовой поддержки предпринимателей;
Республика Казахстан – акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта";
Кыргызская Республика – государственное предприятие "Центр "единого окна" в сфере внешней торговли" при Министерстве экономики Кыргызской Республики;
Российская Федерация – федеральное государственное автономное учреждение "Российский фонд технологического развития"
8. Отчеты по проекту
основная деятельность по проведению мониторинга осуществляется рабочей группой по координации проекта (далее – координационная группа) во взаимодействии с оператором сети. В ходе мониторинга формируются следующие отчеты:
ежеквартальная отчетность, представляемая органам Союза;
итоговый отчет о реализации проекта с оценкой достижения запланированных результатов;
отчеты по запросам координационной группы;
отчетность операторов национальных компонентов и сервис-провайдеров, представляемая оператору сети

9. Меншік құқығы
еуразиялық желінің базалық және интеграциялық компоненттерінің құқық иеленушісі Комиссия болып табылады.
Ұлттық компоненттерге құқықтарды регламенттеу мүше мемлекеттердің құзырында болады. Сервистерге құқықтар сервис-провайдерлерге тиесілі.
10. Қаржыландыру көздері мен көлемдері
Мына көздерден жобаны қаржыландыру көзделген (мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктері пайдаланыла отырып):
Одақтың интеграцияландырылған ақпараттық жүйесін құруға, оның жұмыс істеуі мен дамуын қамтамасыз етуге көзделген Одақ бюджетінің қаражаты (Комиссия іске асыратын іс-шаралар бөлігінде), Одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыруға арналған шығыстар шеңберінде 150,80 млн рубльге дейінгі көлемде: 2020 жылы – 95,94 млн рубльге дейін, 2021 жылы – 54,86 млн рубльге дейін;
мүше мемлекеттер бюджеттерінің және (немесе) мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес тартылатын өзге де қаржыландыру көздерінің қаражаты – 65,19 млн рубльге дейін (шамамен);
сервис-провайдерлердің қаражаты – 372,00 млн рубль (шамамен).
Қаржылық үлгіге жобаны іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жоғары деңгейдегі жоспарының негізгі іс-шараларын іске асыру кірген, оның ішінде:
пайдаланушылардың сервистерін құру мен қосу бойынша әмбебап платформалық шешім болып табылатын еуразиялық желінің базалық компонентін құру (70,00 млн рубльге дейін).
Мүше мемлекеттің сұрау салуы бойынша еуразиялық желінің базалық компоненті толыққанды жұмыс істейтін ұлттық компонент ретінде қосу үшін лицензиялық келісім бойынша мүше мемлекетке қайтарымсыз негізде берілуі мүмкін;
Комиссияның жалпы сервистері мен еуразиялық желі компоненттерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ететін инфрақұрылымдық сервистерді қамтитын интеграциялық компонент құру
(50,52 млн рубльге дейін);
ұлттық компоненттерді қосу (30,28 млн рубльге дейін: Армения Республикасының, Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Қырғыз Республикасының ұлттық компоненттерін қосу үшін 7,57 млн рубльден).
мүше мемлекеттер бюджеттерінің және (немесе) мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес тартылатын өзге де қаржыландыру көздерінің қаражаты (65,19 млн рубльге дейін) қазір жұмыс істеп тұрған және құрылатын ұлттық компоненттер сервистерін дамытуға және еуразиялық желіге қосуға, оның ішінде мүше мемлекеттер бойынша (рубльмен баламада бағалауға сәйкес):
Армения Республикасы – 7,63 млн рубльге дейін (шамамен);
Беларусь Республикасы – 21,87 млн рубльге дейін (шамамен);
Қазақстан Республикасы – 8,00 млн рубльге дейін (шамамен);
Қырғыз Республикасы – 4,73 млн рубльге дейін (шамамен);

9. Право собственности
правообладателем базового и интеграционного компонентов евразийской сети является Комиссия.
Регламентация прав на национальные компоненты будет находиться в ведении государств-членов. Права на сервисы принадлежат сервис-провайдерам
10. Источники и объемы финансирования
финансирование проекта предусмотрено за счет следующих источников (с использованием механизмов государственно-частного партнерства):
средства бюджета Союза (в части мероприятий, реализуемых Комиссией), предусмотренные на создание, обеспечение функционирования и развитие интегрированной информационной системы Союза, в рамках расходов на реализацию цифровой повестки Союза в размере до 150,80 млн рублей, в том числе: в 2020 году – до 95,94 млн рублей, в 2021 году – до 54,86 млн рублей;
средства бюджетов государств-членов и (или) иных источников финансирования, привлекаемых в соответствии с законодательством государств-членов, – до 65,19 млн рублей (ориентировочно);
средства сервис-провайдеров – 372,00 млн рублей (ориентировочно).
В финансовую модель заложена реализация ключевых мероприятий верхнеуровневого плана мероприятий по реализации проекта, в том числе:
создание базового компонента евразийской сети, являющегося универсальным платформенным решением по созданию и подключению пользовательских сервисов (до 70,00 млн рублей). По запросу государства-члена базовый компонент евразийской сети на безвозмездной основе может предоставляться государству-члену по лицензионному соглашению для подключения в качестве полноценно функционирующего национального компонента;
создание интеграционного компонента, включающего в себя общие сервисы Комиссии и инфраструктурные сервисы, обеспечивающие взаимодействие компонентов евразийской сети (до 50,52 млн рублей);
подключение национальных компонентов (до 30,28 млн рублей: по 7,57 млн рублей для подключения национальных компонентов Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан и Кыргызской Республики).
Средства бюджетов государств-членов и (или) иных источников финансирования, привлекаемых в соответствии с законодательством государств-членов (до 65,19 млн рублей) на развитие и подключение действующих и создаваемых сервисов национальных компонентов к евразийской сети, в том числе по государствам-членам (согласно оценке в рублевом эквиваленте):
Республика Армения – до 7,63 млн рублей (ориентировочно);
Республика Беларусь – до 21,87 млн рублей (ориентировочно);
Республика Казахстан – до 8,00 млн рублей (ориентировочно);
Кыргызская Республика – до 4,73 млн рублей (ориентировочно);

Ресей Федерациясы – 22,96 млн рубльге дейін (шамамен).
Ұлттық деңгейде қаржыландырудың орындылығы, көлемдері мен мерзімдері туралы шешімдерді мүше мемлекеттер өз заңнамасына сәйкес қабылдайды.
Сервис-провайдерлердің ұлттық компоненттердің коммерциялық сервистерін дамытуға және оларды еуразиялық желіге интеграциялауға арналған қаражаты, сондай-ақ еуразиялық желіге қатысушылар арасында операциялар жасауға арналған сауда алаңдарының жұмыс істеп тұруын қамтамасыз етуге арналған қаражаты – 372,00 млн рубль (шамамен)".
_______________

Российская Федерация – до 22,96 млн рублей (ориентировочно).
Решения о целесообразности, объемах и сроках финансирования на национальном уровне принимаются государствами-членами в соответствии с их законодательством.
Средства сервис-провайдеров на создание и развитие коммерческих сервисов национальных компонентов и их интеграцию с евразийской сетью, а также на обеспечение функционирования торговых площадок для совершения операций между участниками евразийской сети – 372,00 млн рублей (ориентировочно)".