Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тауарлармен өзара саудасының статистикасын жүргізу әдіснамасына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 185 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру және тарату тәртібі туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 4 қосымша) 4-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 210 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тауарлармен өзара саудасының статистикасын жүргізу әдіснамасына өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім 2022 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2021 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 185 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тауарлармен өзара саудасының статистикасын жүргізу әдіснамасына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1.3-тармақта:
а) төртінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"контрагент – импорттаушымен немесе экспорттаушымен сыртқы сауда мәмілесінің тарапы ретінде бой көрсететін тұлға;";
б) жетінші абзацтағы "Шартпен" деген сөз "Еуразиялық экономикалық одақ құқығымен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 211 және 212-тармақтарымен толықтырылсын:
"211.Үндестіру мақсатында уәкілетті органдар статистикалық құжаттардың нысандары бойынша ақпарат жинауды жүзеге асырады, олар мынадай міндетті мәліметтерді қамтуға тиіс:
а) тауардың орын ауыстыруының бағыты (импорт немесе экспорт);
б) ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауар коды;
в) тауардың сипаттамасы;
г) тауардың арналым елі;
д) тауардың шығарылған елі;
е) тауарды жөнелткен ел;
ж) сататын ел;
з) нетто салмағы (килограммен);
и) ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес өлшемнің қосымша бірлігінің коды;
к) ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес өлшемнің қосымша бірлігіндегі тауар саны;
л) тауардың құны және валюта коды;
м) тауардың статистикалық құны (АҚШ долларымен);
н) экспорттаушының (импорттаушының) атауы және сәйкестендіру нөмірі;
о) контрагенттің атауы және сәйкестендіру нөмірі.
212. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары статистикалық құжаттардың нысандарын мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы Әдіснамада көзделгеннен өзге көрсеткіштермен және мәліметтермен толықтыруы мүмкін.".
3. 23-тармақтың бірінші абзацы "тауарлар" деген сөздің алдынан "таратылуы және (немесе) берілуі мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шектелген ақпаратты қамтымайтын" деген сөздермен толықтырылсын.

О внесении изменений в Методологию ведения статистики взаимной торговли товарами государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Евразийской экономической коллегии от 28 декабря 2021 года № 185
В соответствии с пунктом 4 Протокола о порядке формирования и распространения официальной статистической информации Евразийского экономического союза (приложение № 4 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Методологию ведения статистики взаимной торговли товарами государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденную Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2018 г. № 210, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу c 1 июля 2022 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 28 декабря 2021 г. № 185
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Методологию ведения статистики взаимной торговли товарами государств – членов Евразийского экономического союза
1. В пункте 3:
а) после абзаца четвертого дополнить абзацем следующего содержания:
"контрагент – лицо, выступающее стороной внешнеторговой сделки с импортером или экспортером;";
б) в абзаце седьмом слова "с Договором" заменить словами "с правом Евразийского экономического союза".
2. Дополнить пунктами 211 и 212 следующего содержания:
"211. В целях гармонизации уполномоченные органы осуществляют сбор информации по формам статистических документов, которые должны содержать следующие обязательные сведения:
а) направление перемещения товара (импорт или экспорт);
б) код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС;
в) описание товара;
г) страна назначения товара;
д) страна происхождения товара;
е) страна отправления товара;
ж) торгующая страна;
з) вес нетто (в килограммах);
и) код дополнительной единицы измерения в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС;
к) количество товара в дополнительной единице измерения в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС;
л) стоимость товара и код валюты;
м) статистическая стоимость товара (в долларах США);
н) наименование и идентификационный номер экспортера (импортера);
о) наименование и идентификационный номер контрагента.
212. Уполномоченные органы государств-членов могут дополнять формы статистических документов иными, чем предусмотрены настоящей Методологией, показателями и сведениями в соответствии с законодательством государств-членов.".
3. Абзац первый пункта 23 после слова "товарами" дополнить словами ", не содержащие информацию, распространение и (или) предоставление которой ограничено в соответствии с законодательством государств-членов,".

4. 26-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органдар және өзге мемлекеттік органдар, олардың лауазымды тұлғалары, мүше мемлекет заңнамасының, Шарттың және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілердің күшімен қүпиялы ақпаратқа қол жеткізетін өзге де тұлғалар таратылуы және (немесе) берілуі шектелген ақпаратты жария етуге, жеке мақсаттарына пайдалануға не үшінші тұлғаларға, соның ішінде мемлекеттік органдарға беруге құқылы емес.
Ақпараттық құпиялылығын бұзу мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.".

4. Пункт 26 дополнить абзацами следующего содержания:
"Уполномоченные органы и иные государственные органы, их должностные лица, иные лица, получившие в силу законодательства государства-члена, Договора и иных международных договоров и актов, составляющих право Евразийского экономического союза, доступ к конфиденциальной информации, не вправе разглашать, использовать в личных целях либо передавать третьим лицам, в том числе государственным органам, информацию, распространение и (или) предоставление которой ограничено.
Нарушение конфиденциальности информации влечет ответственность в соответствии с законодательством государства-члена.".