Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің металлургия кәсіпорындарын шикізаттық қамтамасыз ету жөнінде 2021-2024 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2021 жылғы 19 қарашадағы № 20 Өкімі
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің металлургия кәсіпорындарын шикізаттық қамтамасыз ету жөнінде 2021-2024 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – жоспар) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтері Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығының айналысы саласын және металлургия саласын дамыту басымдықтарын ескере отырып, жоспарда көзделген іс-шараларды белгіленген мерзімде іске асыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің
2021 жылғы 19 қарашадағы № 20 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің металлургия кәсіпорындарын шикізаттық қамтамасыз ету жөнінде 2021-2024 жылдарға арналған іс-шаралар ЖОСПАРЫ
Іс-шараның атауы
Іс-шараның сипаттамасы
Жауапты атқарушы
Атқару мерзімі
1.Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) ішкі нарығында қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығын тұтынушы кәсіпорындар (бұдан әрі - тұтынушы кәсіпорындар) үшін шикізатқа қол жеткізудегі шектеулерді алып тастау
Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі - мүше мемлекеттер) Одақтың ішкі нарығында тұтынушы кәсіпорындар үшін шикізатқа қол жеткізуде шектеулерді қолданбауы туралы мәселені, соның ішінде тұтынушы кәсіпорындар үшін қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығына тең қол жеткізу үшін жағдайлар жасау арқылы пысықтау
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
2021 жылғы 31 желтоқсанға дейін
2. Мүше мемлекеттердің мүше мемлекеттер кәсіпорындарының шикізатқа қажеттілігін және әлемдік нарықтардағы жағдаятты ескере отырып, үшінші елдерге қатысты қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығы экспортын реттеудің уақытша шараларын енгізуі
Мүше мемлекеттердің мүше мемлекеттер кәсіпорындарының шикізатқа қажеттілігін және әлемдік нарықтардағы жағдаятты ескере отырып қажет болуына қарай біржақты тәртіппен үшінші елдерге қатысты қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығы экспортын реттеудің уақытша шараларын (кедендік әкету баждары не экспортқа тыйым салу не экспортты сан жағынан қысқарту) енгізуі
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
Қажет болуына қарай
3.Одақ шеңберінде қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығын жинау және тұтыну теңгерімін қалыптастыру
Мүше мемлекеттердің Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) Одақ шеңберінде жалпы салалық теңгерімді қалыптастыру және Одақтың ортақ металл сынығы нарығында тұтынушы кәсіпорындарды шикізаттық қамтамасыз ету жағдаятының мониторингі мақсатында қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығын жинау және тұтыну теңгерімі туралы ақпарат жіберуі
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары, Комиссия

Об утверждении плана мероприятий по сырьевому обеспечению металлургических предприятий государств – членов Евразийского экономического союза на 2021 - 2024 годы
Распоряжение Евразийского Межправительственного Совета от 19 ноября 2021 года № 20.
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий по сырьевому обеспечению металлургических предприятий государств - членов Евразийского экономического союза на 2021 - 2024 годы (далее - план).
2. Правительствам государств - членов Евразийского экономического союза обеспечить в установленные сроки реализацию мероприятий, предусмотренных планом, с учетом приоритетов развития отрасли обращения с отходами и ломом черных и цветных металлов и металлургической отрасли государств - членов Евразийского экономического союза.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Евразийского
межправительственного совета
от 19 ноября 2021 г. № 20
ПЛАН
мероприятий по сырьевому обеспечению металлургических предприятий государств - членов Евразийского экономического союза на 2021 - 2024 годы
Наименование мероприятия
Описание мероприятия
Ответственный
исполнитель
Срок исполнения
1. Снятие на внутреннем рынке Евразийского экономического союза (далее - Союз) ограничений доступа к сырью для предприятий - потребителей отходов и лома черных и цветных металлов (далее - предприятия- потребители)
проработка вопроса о неприменении государствами - членами Союза (далее - государства-члены) на внутреннем рынке Союза ограничений доступа к сырью для предприятий-потребителей, в том числе путем создания условий для равного доступа к заготовке отходов и лома черных и цветных металлов для предприятий-потребителей
уполномоченные органы государств-членов
до 31 декабря 2021 г.
2. Введение государствами-членами в отношении третьих стран временных мер регулирования экспорта отходов и лома черных и цветных металлов с учетом потребностей предприятий государств- членов в сырье и ситуации на мировых рынках
введение при необходимости в одностороннем порядке государствами-членами в отношении третьих стран временных мер регулирования экспорта (вывозных таможенных пошлин, либо запрета экспорта, либо количественных ограничений экспорта) отходов и лома черных и цветных металлов с учетом потребностей предприятий государств-членов в сырье и ситуации на мировых рынках
уполномоченные органы государств-членов
при
необходимости
3. Формирование в рамках Союза балансов сбора и потребления отходов и лома черных и цветных металлов
направление государствами-членами в Евразийскую экономическую комиссию (далее - Комиссия) информации о балансах сбора и потребления отходов и лома черных и цветных металлов в целях формирования общего отраслевого баланса в рамках Союза и мониторинга ситуации с сырьевым обеспечением предприятий-потребителей на общем рынке металлолома Союза
уполномоченные органы
государств-членов,
Комиссия

жыл сайын (2021 жылғы 31 желтоқсаннан бастап)
4.Мүше мемлекеттердің тұтынушы кәсіпорындарды қажетті сападағы және қажетті көлемдегі шикізатпен қамтамасыз етуге және сынық дайындау саласын дамытуға бағытталған қосымша шараларды пысықтауы
тұтынушы кәсіпорындарды шикізатпен қамтамасыз етуге әрі қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығының айналысы саласын дамытуға бағытталған қосымша шараларды пысықтау, соның ішінде:
мүше мемлекеттердің заңнамасы шеңберінде қолма қол ақшасыз төлемге көше отырып қайталама шикізат тапсырушылар үшін жеңілдетілген (азайтылған) салық ставкасын белгілеу туралы мәселені пысықтау;
қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығын дайындаудың жаңа көздерін, соның ішінде пайдаланудан шыққан көлік құралдарын кәдеге жарату жүйесін дамыту;
қоршаған ортаға нұқсан келуін болдырмау мақсатында қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығын жинау және кәдеге жарату қызметін лицензиялау туралы мәселені пысықтау
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап
5. Қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығы тасымалы саласында қажет болуына қарай логистиканы дамыту
Қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығы тасымалының қазіргі заманғы логистикалық схемаларын қолдану мүмкіндігі туралы мәселені қажет болуына қарай пысықтау
мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары, теміржолдардың ұлттық операторлары
Тұрақты негізде
6. Мүше мемлекеттің металлургия кәсіпорындарында қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығын, сондай-ақ металлургия саласын шикізатпен қамтамасыз ету мақсатында темірді өңдеудің экологиялық таза әрі энергия үнемдеуші технологияларын дамыту және қолдану үшін жағдайлар жасау жөнінде ұсыныстар әзірлеу
мүше мемлекеттердің аумағында металлургия (құю) өндірісінде металлургия өнімі өндірісі саласындағы таңдаулы қолжетімді технологияларды пайдалануды қоса, қара және түсті металдардың қалдықтары мен сынығын өңдеудің экологиялық таза технологияларын дамыту мен қолдануды ынталандыруға бағытталған шараларды пысықтау
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары, Комиссия
2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін

ежегодно (начиная с 31 декабря 2021 г.)
4. Проработка государствами-членами дополнительных мер, направленных на обеспечение предприятий- потребителей сырьем необходимого качества и количества и развитие ломозаготовительной отрасли
проработка дополнительных мер, направленных на обеспечение предприятий- потребителей сырьем и развитие отрасли обращения с отходами и ломом черных и цветных металлов, в том числе:
уполномоченные органы государств-членов
начиная
с 1 января 2022 г.
проработка вопроса об установлении льготной (пониженной) ставки налогов для сдатчиков вторсырья с переходом на безналичные платежи в рамках законодательства государств-членов;
развитие новых источников заготовки отходов и лома черных и цветных металлов, в том числе системы утилизации вышедших из эксплуатации транспортных средств;
проработка вопроса о лицензировании деятельности по сбору и утилизации отходов и лома черных и цветных металлов в целях предотвращения ущерба окружающей среде
5. Развитие при необходимости логистики в сфере перевозок отходов и лома черных и цветных металлов
проработка при необходимости вопроса о возможности применения современных логистических схем перевозок отходов и лома черных и цветных металлов
уполномоченные органы государств-членов в сфере транспорта, национальные операторы железных дорог
на постоянной основе
б. Разработка предложений по созданию условий для развития и применения на металлургических предприятиях государств-членов экологически чистых и энергосберегающих технологий переработки отходов и лома черных и цветных металлов, а также железа в целях сырьевого обеспечения отрасли металлургии
проработка мер, направленных на стимулирование развития и применения в металлургическом (литейном) производстве на территориях государств-членов экологически чистых технологий переработки отходов и лома черных и цветных металлов, включая использование наилучших доступных технологий в сфере производства металлургической продукции
уполномоченные органы
государств-членов,
Комиссия
до 31 декабря 2022 г.