Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 29 наурыздағы № 54 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім 2022 жылғы 1 қазаннан бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 29 наурыздағы
№ 54 шешіміне
ҚОСЫМША
Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Мынадай мазмұндағы X5 бөліммен толықтырылсын:
"X5. Кедендік шекара арқылы заңсыз өткізілген немесе оларды шығаруды Кодекске сәйкес кеден органдары жүзеге асырмаған, соның салдарынан кедендік баждарды, салықтарды төлемеген немесе тауарларды декларациялау кезінде кеден органдары осы тауарларды кедендік аумақта сатып алған тұлғалардың тыйым салулар мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын сақтамағандығын анықтаған кезде ТД толтырудың ерекшеліктері
4121. Кедендік шекара арқылы заңсыз өткізілген немесе оларды шығаруды Кодекске сәйкес кеден органдары жүзеге асырмаған, соның салдарынан кедендік баждарды, салықтарды төлемеген немесе тауарларды декларациялау кезінде кеден органдары осы тауарларды кедендік аумақта сатып алған тұлғалардың тыйым салулар мен шектеулерді, ішкі нарықты қорғау шараларын сақтамағандығын анықтаған және бұл тауарлар бұрын декларацияланбаған болса, декларант ТД 1, 3 – 5, 7, 12, 14, 16, 17, 17 (а; b), 30 – 38, 40, 41, 43 – 47, 54 және "В" бағандарын толтырады.
ТД өзге бағандары декларанттың қалауы бойынша осы Тәртіптің ІІ бөліміне сәйкес толтырылады.
4122. ТД 4, 7, 17, 17 (a; b), 30, 40 және 44 бағандары мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Тәртіптің ІІ бөліміне сәйкес толтырылады:
1) 4-баған. "Тиеу ерекшеліктері"
Баған тиеу ерекшеліктерін, тізбелерді және ақпарат болған кезде осыған ұқсас басқа да құжаттарды пайдаланған кезде толтырылады.
2) 7-баған. "Анықтамалық нөмір"
Бағанда тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктерінің сыныптауышына сәйкес "ЗӨТ" көрсетіледі;
3) 17-баған. "Жөнелтілетін ел"
Баған ақпарат болған кезде толтырылады;
4) 17-баған (а; b). "Жөнелтілетін елдің коды"
Баған ақпарат болған кезде толтырылады;
5) 30-баған. "Тауарлардың тұрған жері"
Бағанда, егер осы Тәртіптің 15-тармағының 28-тармақшасының екінші – алтыншы абзацтарында (кестеден кейінгі) көзделген мәліметтер болмаса, осы Тәртіптің 142 -тармағына сәйкес тауарлардың нақты тұрған жері көрсетіледі.

О внесении изменений в Порядок заполнения декларации на товары
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 марта 2022 года № 54.
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок заполнения декларации на товары, утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу с 1 октября 2022 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 29 марта 2022 г. № 54
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок заполнения декларации на товары
1. Дополнить разделом X5 следующего содержания:
"X5. Особенности заполнения ДТ при таможенном декларировании товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу либо выпуск которых не произведен таможенными органами в соответствии с Кодексом, что повлекло за собой неуплату таможенных пошлин, налогов или несоблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, и которые обнаружены таможенными органами у лиц, приобретших эти товары на таможенной территории
4121. При таможенном декларировании товаров, которые незаконно перемещены через таможенную границу либо выпуск которых не произведен таможенными органами в соответствии с Кодексом, что повлекло за собой неуплату таможенных пошлин, налогов или несоблюдение запретов и ограничений, мер защиты внутреннего рынка, и которые обнаружены таможенными органами у лиц, приобретших эти товары на таможенной территории, и не декларировались ранее, декларантом заполняются графы 1, 3 – 5, 7, 12, 14, 16, 17, 17 (а; b), 30 – 38, 40, 41, 43 – 47, 54 и "В" ДТ.
Иные графы ДТ заполняются в соответствии с разделом II настоящего Порядка по желанию декларанта.
4122. Графы 4, 7, 17, 17 (a; b), 30, 40 и 44 ДТ заполняются в соответствии с разделом II настоящего Порядка с учетом следующих особенностей:
1) графа 4. "Отгрузочные спецификации"
Графа заполняется при использовании отгрузочных спецификаций, перечней и иных подобных документов при наличии информации;
2) графа 7. "Справочный номер"
В графе в соответствии с классификатором особенностей таможенного декларирования товаров указывается "НВТ";
3) графа 17. "Страна назначения"
Графа заполняется при наличии информации;
4) графа 17 (а; b). "Код страны назначения"
Графа заполняется при наличии информации;
5) графа 30. "Местонахождение товаров"
В графе, если отсутствуют сведения, предусмотренные абзацами вторым – шестым (после таблицы) подпункта 28 пункта 15 настоящего Порядка, указывается фактическое местонахождение товаров в соответствии с пунктом 142 настоящего Порядка;

6) 40-баған. "Жалпы декларация/Алдыңғы құжат"
Баған ақпарат болған кезде толтырылады;
7) 44-баған. "Қосымша ақпарат/Ұсынылған құжаттар"
Баған ақпарат болған кезде осы Тәртіптің 15-тармағының 42-тармақшасына сәйкес толтырылады.
Бағанда қосымша мыналар көрсетіледі:
кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеудің тіркеу нөмірі (ақпарат болған кезде);
Беларусь Республикасында:
нысанасы сатып алынған тауарлар болып табылатын әкімшілік кедендік құқық бұзушылық бойынша әкімшілік процестің басталғаны туралы және осы тауарлардың мәні болып табылатын әкімшілік кедендік құқық бұзушылықты жасаған тұлғаның анықталмағаны туралы хабарламаның нөмірі мен күні;
Ресей Федерациясында:
мыналарды қамтитын кедендік бақылаудың нәтижелері бойынша шешімнің (шешімдердің) нөмірі мен күні:
тауарларды кедендік шекара арқылы заңсыз өткізілген деп тану туралы шешім;
тауарларды (тауарларды) заңсыз өткізуге қатысқан тұлғаны, тауарларды (тауарларды) кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізетін тұлғамен бірлесіп кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы, алымдар, пайыздар мен өсімпұлдар (ақпарат болған кезде) төлеу бойынша міндеттеме алған деп тану туралы шешім;
заңсыз әкелінген тауарды (заңсыз әкелінген тауарларды) меншігіне алған немесе иеленген тұлғаны, тауарларды (тауарларды) кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізетін тұлғамен бірлесіп кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, пайыздар мен өсімпұлдар төлеу бойынша міндеттеме алған деп тану туралы шешім (ақпарат болған кезде)".
2.43-тармақтың 4-тармақшасы "Элементтердің бәрі ақ жолақтарсыз көрсетіледі және тире "-" белгісімен бөлінеді" деген абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"6-нөмірден кейін:
Осы Тәртіптің Х5 бөлімінде көзделген ТД толтырудың ерекшеліктерін қолданған кезде кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеудің тіркеу нөмірі көрсетіледі (егер мұндай мәліметтер ТД-ның 44-бағанында көрсетілмеген болса).".

6) графа 40. "Общая декларация/Предшествующий документ"
Графа заполняется при наличии информации;
7) графа 44. "Дополнительная информация/Представленные документы"
Графа заполняется в соответствии с подпунктом 42 пункта 15 настоящего Порядка при наличии информации.
В графе дополнительно указываются:
регистрационный номер расчета таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин (при наличии информации);
в Республике Беларусь:
номер и дата уведомления о начале административного процесса по административному таможенному правонарушению, предметом которого являются приобретенные товары, и о неустановлении лица, совершившего административное таможенное правонарушение, предметом которого являются эти товары;
в Российской Федерации:
номер и дата решения (решений) по результатам таможенного контроля, содержащего (содержащих):
решение о признании товаров незаконно перемещенными через таможенную границу;
решение о признании лица, участвовавшего в незаконном перемещении товара (товаров), несущим солидарную с лицом, незаконно перемещающим товар (товары) через таможенную границу, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов и пеней (при наличии информации);
решение о признании лица, которое приобрело в собственность или во владение незаконно ввезенный товар (незаконно ввезенные товары), несущим солидарную с лицом, незаконно перемещающим товары через таможенную границу, обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов и пеней (при наличии информации).".
2. Подпункт 4 пункта 43 после абзаца "Все элементы указываются без пробелов и разделяются между собой знаком тире "–" дополнить абзацем следующего содержания:
"Под номером 6:
при применении особенностей заполнения ДТ, предусмотренных разделом Х5 настоящего Порядка, указывается регистрационный номер расчета таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин (если такие сведения не указаны в графе 44 ДТ).".