Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінің X1-бөліміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 1 қарашадағы № 157 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына, 282-бабының 4 және 7-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінің X1-бөліміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім 2023 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 1 қарашадағы
№ 157 шешіміне
ҚОСЫМША
Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінің X1-бөліміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"X1. Керек-жарақтарды кедендік шекара арқылы өткізу кезінде ТД толтыру ерекшеліктері".
2. 414-тармақтың 7) тармақшасының бірінші абзацын және 8) тармақшасының бесінші абзацын қоспағанда, бөлімнің мәтіні бойынша тиісті түр мен септіктегі "тауар" деген сөз тиісті түр мен септіктегі "керек-жарақ" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 411-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"411. Декларант керек-жарақтарды кедендік шекара арқылы өткізу кезінде ТД-ның мынадай графаларын толтырады:
1 – 3, 5 – 7, 8 (әкелу кезінде), 9, 11, 14, 15, 15 (а; b), 16, 17, 17 (a; b), 18, 20 – 25, 26 (әкелу кезінде), 29 – 34, 37, 38, 40 – 42, 44, 46, 54.".
4. 412-тармақ "24," деген цифрлардан кейін "26 (әкелу кезінде)," деген сөздермен толықтырылсын.
5. 413-тармақ "9" деген цифрдың алдынан "8 (әкелу кезінде)," деген сөздермен толықтырылсын, "графалар" деген сөзден кейін "керек-жарақтарды кеден аумағына әкелу кезінде осы Тәртіптің II бөлімінде көзделген ТД-ны толтыру тәртібіне сәйкес толтырылады. Көрсетілген графалар (8-графаны қоспағанда) керек-жарақтарды кеден аумағынан әкету кезінде" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 414-тармақта:
а) 1) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Графаның бірінші кіші бөлімінде, егер керек-жарақтар кеден аумағына әкелінсе, "ИМ" деген жазба және егер керек-жарақтар кеден аумағынан әкетілсе, "ЭК" деген жазба жазылады.";
б) 2) тармақшаның екінші және үшінші абзацтары мынадай мазмұндағы абзацпен ауыстырылсын:
"Керек-жарақтарды кеден аумағына әкелу кезінде мәліметтер осы Тәртіптің II бөлімінде ТД-ның 2-графасын толтыру үшін белгіленген тәртіппен графаға енгізіледі. Керек-жарақтарды кеден аумағынан әкету кезінде мәліметтер осы Тәртіптің ІІІ бөлімінде ТД-ның 2-графасын толтыру үшін белгіленген тәртіппен графаға енгізіледі.";
в) 5) тармақшаның екінші абзацы мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"Керек-жарақтарды кеден аумағына әкелу кезінде графада осы Тәртіптің II бөлімінде ТД-ның 21-графасын толтыру үшін белгіленген тәртіппен кеден шекарасы арқылы керек-жарақтарды өткізу орындарына келген кезде керек-жарақтар болған көлік құралы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Керек-жарақтарды кеден аумағынан әкету кезінде графада керек-жарақтарды тиеу жүргізілетін көлік құралы туралы мәліметтер көрсетіледі.";
г) 6) тармақшада:
екінші абзацтағы "тауарларды декларациялау" деген сөздер" кеден аумағынан әкетілетін керек-жарақтарды декларациялау" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "бөлімінің" деген сөз "бөлімінде" деген сөзбен ауыстырылсын;
д) 7) тармақшаның бесінші абзацындағы "бөлімінің" деген сөз "бөлімінде" деген сөзбен ауыстырылсын.

О внесении изменений в раздел X1 Порядка заполнения декларации на товары
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 ноября 2022 года № 157.
В соответствии с пунктом 5 статьи 105, пунктами 4 и 7 статьи 282 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в раздел X1 Порядка заполнения декларации на товары, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу с 1 июля 2023 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 ноября 2022 г. № 157
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в раздел X1 Порядка заполнения декларации на товары
1. Наименование раздела изложить в следующей редакции:
"X1. Особенности заполнения ДТ при перемещении припасов через таможенную границу".
2. По тексту раздела, за исключением абзаца первого подпункта 7 и абзаца пятого подпункта 8 пункта 414, слово "товары" в соответствующих числе и падеже заменить словом "припасы" в соответствующем падеже.
3. Пункт 411 изложить в следующей редакции:
"411. При перемещении припасов через таможенную границу декларантом заполняются следующие графы ДТ:
1 – 3, 5 – 7, 8 (при ввозе), 9, 11, 14, 15, 15 (а; b), 16, 17, 17 (a; b), 18, 20 – 25, 26 (при ввозе), 29 – 34, 37, 38, 40 – 42, 44, 46, 54.".
4. Пункт 412 после цифры "24," дополнить словами "26 (при ввозе),".
5. Пункт 413 после слова "Графы" дополнить словами "8 (при ввозе),", после цифры "34" дополнить словами "при ввозе припасов на таможенную территорию заполняются в соответствии с порядком заполнения ДТ, предусмотренным разделом II настоящего Порядка. При вывозе с таможенной территории припасов указанные графы (за исключением графы 8)".
6. В пункте 414:
а) абзац второй подпункта 1 изложить в следующей редакции:
"В первом подразделе графы производится запись "ИМ", если припасы ввозятся на таможенную территорию, и запись "ЭК", если припасы вывозятся с таможенной территории.";
б) абзацы второй и третий подпункта 2 заменить абзацем следующего содержания:
"При ввозе припасов на таможенную территорию сведения вносятся в графу в порядке, установленном для заполнения графы 2 ДТ разделом II настоящего Порядка. При вывозе припасов с таможенной территории сведения вносятся в графу в порядке, установленном для заполнения графы 2 ДТ разделом III настоящего Порядка.";
в) абзац второй подпункта 5 заменить абзацами следующего содержания:
"При ввозе припасов на таможенную территорию в графе указываются сведения о транспортном средстве, на котором они находились при прибытии в места перемещения припасов через таможенную границу, в порядке, установленном для заполнения графы 21 ДТ разделом II настоящего Порядка.
При вывозе припасов с таможенной территории в графе указываются сведения о транспортном средстве, на которое производится (будет производиться) их погрузка.";
г) в подпункте 6:
в абзаце втором слова "декларировании товаров" заменить словами "декларировании припасов, вывозимых с таможенной территории,";
в абзаце третьем слово "раздела" заменить словом "разделом";
д) в абзаце пятом подпункта 7 слово "раздела" заменить словом "разделом".