Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 1 желтоқсандағы № 158 Шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 22 қарашадағы № 182 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы Хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 Шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы комиссия шешті:
1.  Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 1 желтоқсандағы "Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі және зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесі туралы" № 158 Шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 182 Шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 1 желтоқсандағы № 158 Шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесінде:
а) "Жарылыстан қорғаудың "n" түрі" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
Жарылыстан қорғаудың "n" түрі
27
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның IV бөлімі
МемСТ 31610.15-2014/IEC 60079-15:2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 15-бөлік. Жарылыстан қорғаудың "n" түрі бар жабдық

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 декабря 2020 г. № 158
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 ноября 2022 года № 182.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 декабря 2020 г. № 158 "О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011), и перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 ноября 2022 г. № 182
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 декабря 2020 г. № 158
1. В перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011), утвержденном указанным Решением:
а) раздел "Вид взрывозащиты "n" изложить в следующей редакции:
"
Вид взрывозащиты "n"
27
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.15-2014/IEC 60079-15:2010 "Взрывоопасные среды. Часть 15. Оборудование с видом
взрывозащиты "n"
применяется

30.06.2027 дейін қолданылады
28
МемСТ 31610.15-2012/IEC 60079-15:2005 "Жарылыс қаупі бар газды орталарға арналған электр жабдығы. 15-бөлім. Қорғаудың "n" түрі бар электр жабдығының конструкциясы, оны сынау және таңбалау
30.06.2023 дейін қолданылады
281
МемСТ 31610.15-2020 (IEC 60079-15:2017) "Жарылыс қаупі бар орталар. 15-бөлік. Жарылыстан қорғаудың "n" түрі бар жабдық
";
б) "Электр жабдықтарын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
Электр жабдықтарын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру
34
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары
МемСТ 31610.19-2014/IEC 60079-19:2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 19-бөлік. Электр жабдығын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру"
30.06.2027 дейін қолданылады
341
МемСТ 31610.19-2022 (IEC 60079-19:2019) "Жарылыс қаупі бар орталар. 19-бөлік. Жабдықтарды ағымдағы жөндеу, күрделі жөндеу және қалпына келтіру"
01.07.2023 бастап қолданылады
";
в) мынадай мазмұндағы "Жабдық тораптары" бөлімімен толықтырылсын:
"
Жабдық тораптары
82
4-баптың 1, 2 және 5-тармақтары, 1-қосымшаның IV бөлімі
МемСТ 31610.46-2020 (IEC TS 60079-46:2017) "Жарылыс қаупі бар орталар. 46-бөлік. Жабдық тораптары"
";
2. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесінде:
а) "Жарылыстан қорғаудың "n" түрі" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"
Жарылыстан қорғаудың "n" түрі
22
5-баптың 1-тармағы
МемСТ 31610.15-2014/IEC 60079-15:2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 15-бөлік. Жарылыстан қорғаудың "n" түрі бар жабдық
30.06.2027 дейін қолданылады
23
МемСТ 31610.15-2012/IEC 60079-15:2005 "Жарылыс қаупі бар газды орталарға арналған электр жабдығы. 15-бөлік. Қорғаудың "n" түрі бар электр жабдығының конструкциясы, оны сынау және таңбалау
30.06.2023 дейін қолданылады
231
МемСТ 31610.15-2020 (IEC 60079-15:2017) "Жарылыс қаупі бар орталар. 15-бөлік. Жарылыстан қорғаудың "n" түрі бар жабдық
";
б) "Электр жабдықтарын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру" және "Газ бен буды сыныптауға арналған заттардың сипаттамасы. Сынау әдістері және деректер" бөлімдері мынадай редакцияда жазылсын:
"
Электр жабдықтарын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру
29
5-баптың 1-тармағы

до 30.06.2027
28
ГОСТ 31610.15-2012/IEC 60079-15:2005 "Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 15. Конструкция, испытания и маркировка электрооборудования с видом
защиты "n"
применяется
до 30.06.2023
281
ГОСТ 31610.15-2020 (IEC 60079-15:2017) "Взрывоопасные среды. Часть 15. Оборудование с видом взрывозащиты "n"
";
б) раздел "Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования" изложить в следующей редакции:
"
Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования
34
пункты 1, 2 и 5 статьи 4
ГОСТ 31610.19-2014/IEC 60079-19:2010 "Взрывоопасные среды. Часть 19. Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования"
применяется
до 30.06.2027
341
ГОСТ 31610.19-2022 (IEC 60079-19:2019)
"Взрывоопасные среды. Часть 19. Текущий ремонт, капитальный ремонт
и восстановление оборудования"
применяется
с 01.07.2023
";
в) дополнить разделом "Узлы оборудования" следующего содержания:
"
Узлы оборудования
82
пункты 1, 2 и 5 статьи 4, раздел IV приложения 1
ГОСТ 31610.46-2020 (IEC TS 60079-46:2017) "Взрывоопасные среды.
Часть 46. Узлы оборудования"
".
2. В перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденном указанным Решением:
а) раздел "Вид взрывозащиты "n" изложить в следующей редакции:
"
Вид взрывозащиты "n"
22
пункт 1 статьи 5
ГОСТ 31610.15-2014/IEC 60079-15:2010 "Взрывоопасные среды. Часть 15. Оборудование с видом
взрывозащиты "n"
применяется
до 30.06.2027
23
ГОСТ 31610.15-2012/IEC 60079-15:2005 "Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 15. Конструкция, испытания и маркировка электрооборудования с видом
защиты "n"
применяется
до 30.06.2023
231
ГОСТ 31610.15-2020 (IEC 60079-15:2017) "Взрывоопасные среды. Часть 15. Оборудование с видом взрывозащиты "n"
";
б) разделы "Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования" и "Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные" изложить в следующей редакции:
"
Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования
29
пункт 1 статьи 5

МемСТ 31610.1.1-2012/IEC 60079-1-1: 2002 "Жарылғыш газ ортасына арналған электр жабдықтары. 1-1-бөлік. Жарылысқа төзімді "D" қабықшалары. Қауіпсіз эксперименттік максималды алшақтықты анықтауға арналған сынақ әдісі"
31.12.2023 дейін қолданылады
31
МемСТ 31610.20-1-2016/IEC 60079-20-1:2010 "Жарылыс қаупі бар орталар. 20-1-бөлік. Газ бен буды сыныптауға арналған заттардың сипаттамасы. Сынау әдістері және деректер"
32

ГОСТ 31610.1.1-2012/IEC 60079-1-1:2002 "Электрооборудование для взрывоопасных газовых сред. Часть 1-1. Взрывонепроницаемые оболочки "D". Метод испытания для определения безопасного экспериментального максимального зазора"
применяется
до 31.12.2023
31
ГОСТ 31610.20-1-2016/IEC 60079-20-1:2010 "Взрывоопасные среды.
Часть 20-1. Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные"
32

МемСТ Р МЭК 60079-20-1-2011 "Жарылыс қаупі бар орталар. 20-1-бөлік. Газ бен буды сыныптауға арналған заттардың сипаттамасы. Сынау әдістері және деректер"
30.06.2023 дейін қолданылады
321
МемСТ 31610.20-1-2020 (ISO/IEC 80079-20-1:2017) "Жарылыс қаупі бар орталар. 20-1-бөлік. Газ бен буды сыныптауға арналған заттардың сипаттамасы. Сынау әдістері және деректер"
";

ГОСТ Р МЭК 60079-20-1-2011 "Взрывоопасные среды. Часть 20-1. Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные"
применяется
до 30.06.2023
321
ГОСТ 31610.20-1-2020 (ISO/IEC 80079-20-1:2017) "Взрывоопасные среды.
Часть 20-1. Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные"
".