Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарларды сәйкестендіру құралдарын криптографиялық қорғаудың бірыңғай тәсілдерін қолдану жөніндегі іс-шаралар жоспарын ("жол картасын") бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 17 қазандағы № 32 өкімі
2018 жылғы 2 ақпандағы Еуразиялық экономикалық одақта тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау туралы келісімді іске асыру мақсатында, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Еуразиялық экономикалық одақта тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау кезінде криптографиялық қорғаудың бірыңғай тетіктері туралы" 2021 жылғы 23 сәуірдегі № 41 шешімін орындау шеңберінде Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарларды сәйкестендіру құралдарын криптографиялық қорғаудың бірыңғай тәсілдерін қолдану жөніндегі іс-шаралар жоспары ("жол картасы") бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтерінен Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасымен бірлесіп, осы өкіммен бекітілген жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз ету сұралсын.
3. Осы өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Беларусь Қазақстан Қырғыз Ресей
Республикасынан Республикасынан Республикасынан Республикасынан
Федерациясынан
М.Григорян И.Петришенко Б.Жұманғарин А.Касымалиев А.Оверчук
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 17 қазандағы
№ 32 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде тауарларды сәйкестендіру құралдарын криптографиялық қорғаудың бірыңғай тәсілдерін қолдану жөніндегі іс-шаралар жоспары ("жол картасы")
Іс-шараның атауы
Орындау мерзімі
Орындаушы
1. Мынадай мәліметтерді қамтитын тауарларды сәйкестендіру құралдарын криптографиялық қорғаудың бірыңғай тетіктерін іске асыру мақсатында таңбалау кодтарын тексерудің ашық кілттерімен (бұдан әрі – ашық кілттер) алмасу қағидаларын әзірлеу:
ашық кілттермен алмасу инфрақұрылымына қатысушылардың құрамы, міндеттері, өкілеттіктері және жауапкершілігі;
ашық кілттерді тарату, оларды кері қайтарып алу тәртібі,
олардың қолданылу мерзімдерін тоқтата тұру және ұзарту
2023 жылғы
1 наурызда
Ресей Федерациясы, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер),
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия)
2. Ашық кілттермен алмасу қағидалары туралы Комиссия актісін қабылдау
2023 жылғы
1 сәуірде
Комиссия,
мүше мемлекеттер

Об утверждении плана мероприятий ("дорожной карты") по применению в рамках Евразийского экономического союза единых способов криптографической защиты средств идентификации товаров
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 17 октября 2022 года № 32.
В целях реализации Соглашения о маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе от 2 февраля 2018 года, а также в рамках исполнения Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 23 апреля 2021 г. № 41 "О единых механизмах криптографической защиты при маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе" Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий ("дорожную карту") по применению в рамках Евразийского экономического союза единых способов криптографической защиты средств идентификации товаров.
2. Просить правительства государств – членов Евразийского экономического союза совместно с Коллегией Евразийской экономической комиссии обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных планом, утвержденным настоящим распоряжением.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко С. Жумангарин А. Касымалиев А. Оверчук
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 17 октября 2022 г. № 32
ПЛАН
мероприятий ("дорожная карта") по применению в рамках Евразийского экономического союза единых способов криптографической защиты средств идентификации товаров
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Исполнитель
1. Разработка правил обмена открытыми ключами проверки кодов маркировки (далее – открытые ключи) в целях реализации единых механизмов криптографической защиты средств идентификации товаров, содержащих в том числе следующие сведения:
состав, обязанности, полномочия и ответственность участников
инфраструктуры обмена открытыми ключами;
порядок распространения открытых ключей, их отзыва, приостановления и продления сроков их действия
1 марта 2023 г.
Российская Федерация, другие государства – члены Евразийского экономического союза
(далее – государства-члены),
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия)
2. Принятие акта Комиссии о правилах обмена открытыми ключами
1 апреля 2023 г.
Комиссия,
государства-члены

3. Мүше мемлекеттердің ашық кілттермен алмасу инфрақұрылымын құруы
осы жоспардың
"4" тармағының
"а" тармақшасы орындалған күннен бастап 12 ай ішінде
мүше мемлекеттер
Комиссия
4. Тауарларды сәйкестендіру құралдарын криптографиялық қорғаудың бірыңғай тетіктерін іске асыру үшін қажетті ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды орындау:
а) МЕМСТ 34.10-2018 мемлекетаралық стандартының базасында тауарларды сәйкестендіру құралдарын криптографиялық қорғаудың бірыңғай тетіктерін іске асыру мақсатында ақпаратты криптографиялық қорғау саласында техникалық шешімді (бұдан әрі – техникалық шешім) әзірлеу және Комиссияның мүше мемлекеттердің ұлттық операторларына қажетті техникалық талаптар мен үйлесімділікті қамтамасыз ету үшін жеткілікті құжаттаманы қоса алғанда, техникалық шешімді беруі:
сәйкестендіру құралдарын криптографиялық қорғаудың бірыңғай тетіктерін және мүше мемлекеттердің ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарының үйлесімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті параметрлерді іске асыруға арналған криптографиялық алгоритмдердің техникалық сипаттамасы;
таңбалау кодтарын тексеру кодының форматының сипаттамасы;
ашық кілттер мен талаптар форматының сипаттамасы
оларды қамтитын құжаттарға
ашық кілттермен алмасу инфрақұрылымына қатысушылар
қаржыландыру берілген күннен бастап 9 ай ішінде
(2024 жылдың қыркүйегінен кешіктірмей)
Комиссия,
мүше мемлекеттер
б) техникалық шешімді тәжірибелік пайдалануды жүргізу
және Комиссияны оның нәтижелері туралы хабардар ету
техникалық шешімді алған күннен бастап 3 ай ішінде
мүше мемлекеттер
в) комиссияның техникалық шешімге спецификацияны және техникалық талаптарды бекітуі
осы тармақтың "б" тармақшасы орындалған күннен бастап 2 ай ішінде
Комиссия
мүше мемлекеттер
г) техникалық шешімді оператораралық тестілеуді жүргізу және оны пысықтау (қажет болған жағдайда)
осы тармақтың "в" тармақшасы орындалған күннен бастап 3 ай ішінде
мүше мемлекеттер
5. Мүше мемлекеттерде тауарларды бірдейлендіру құралдарын қорғаудың жеке криптографиялық құралдарын әзірлеу жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды орындау, оның ішінде сертификаттауды (қажет болған жағдайда) жүргізу (мемлекеттік сараптама):
а) мүше мемлекеттерде техникалық шешіммен үйлесімді техникалық шешімдерді (бұдан әрі – мүше мемлекеттер әзірлеген техникалық шешімдер) әзірлеу
осы жоспардың
4-тармағының "а" тармақшасы орындалған күннен бастап 9 айдан кешіктірмей
мүше мемлекеттер
б) мүше мемлекеттер әзірлеген техникалық шешімдерді тәжірибелік пайдалануды жүргізу және Комиссияны оның нәтижелері туралы хабардар ету
осы тармақтың "а" тармақшасы орындалған күннен бастап 3 ай ішінде
мүше мемлекеттер
в) мүше мемлекеттер әзірлеген техникалық шешімдерге оператораралық тестілеу жүргізу және оларды пысықтау (қажет болған жағдайда)
осы тармақтың "б" тармақшасы орындалған күннен бастап 3 ай ішінде
мүше мемлекеттер
г) мүше мемлекеттер әзірлеген техникалық шешімдерді қолданысқа енгізу
осы тармақтың "в" тармақшасы орындалған күннен бастап 6 ай ішінде
мүше мемлекеттер

3. Создание государствами-членами инфраструктуры обмена открытыми ключами
в течение 12 месяцев
с даты выполнения подпункта "а" пункта "4" настоящего плана
государства-члены
Комиссия
4. Выполнение организационно-технических мероприятий, необходимых для реализации единых механизмов криптографической защиты средств идентификации товаров:
а) разработка технического решения в области криптографической защиты информации в целях реализации единых механизмов криптографической защиты средств идентификации товаров (далее – техническое решение) на базе межгосударственного стандарта ГОСТ 34.10-2018 и передача Комиссией национальным операторам государств-членов технического решения, включая необходимые технические требования и документацию, достаточную для обеспечения совместимости, предусматривающую:
техническое описание криптографических алгоритмов для
реализации единых механизмов криптографической защиты
средств идентификации и необходимых параметров для
обеспечения совместимости средств криптографической защиты
информации государств-членов;
описание формата кода проверки кодов маркировки;
описание формата открытых ключей и требований к
документам, их содержащим, которые формируются
участниками инфраструктуры обмена открытыми ключами
в течение 9 месяцев
с даты предоставления финансирования
(не позднее
сентября 2024 г.)
Комиссия,
государства-члены
б) проведение опытной эксплуатации технического решения
и информирование Комиссии о ее результатах
в течение 3 месяцев
с даты получения технического решения
государства-члены
в) утверждение Комиссией спецификации на техническое решение и технических требований
в течение 2 месяцев
с даты выполнения подпункта "б" настоящего пункта
Комиссия
государства-члены
г) проведение межоператорского тестирования технического решения и его доработка (при необходимости)
в течение 3 месяцев
с даты выполнения подпункта "в" настоящего пункта
государства-члены
5. Выполнение организационно-технических мероприятий
по разработке в государствах-членах собственных криптографических средств защиты средств идентификации товаров, в том числе проведение (при необходимости) сертификации (государственной экспертизы):
а) разработка в государствах-членах технических решений, совместимых с техническим решением (далее – технические решения, разработанные государствами-членами)
не позднее 9 месяцев
с даты выполнения подпункта "а"
пункта 4 настоящего плана
государства-члены
б) проведение опытной эксплуатации технических решений, разработанных государствами-членами, и информирование Комиссии о ее результатах
в течение 3 месяцев
с даты выполнения подпункта "а" настоящего пункта
государства-члены
в) проведение межоператорского тестирования технических решений, разработанных государствами-членами, и их доработка (при необходимости)
в течение 3 месяцев с даты выполнения подпункта "б" настоящего пункта
государства-члены
г) введение в действие технических решений, разработанных
государствами-членами
в течение 6 месяцев
с даты выполнения подпункта "в" настоящего пункта
государства-члены

6. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 23 сәуірдегі № 41 шешіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақта тауарларды сәйкестендіру құралдарын криптографиялық қорғаудың бірыңғай тәсілдерін қолдануды қамтамасыз ету
2026 жылғы 1 тамызда
мүше мемлекеттер

6. Обеспечение применения единых способов криптографической защиты средств идентификации товаров в Евразийском экономическом союзе в соответствии с Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 апреля 2021 г. № 41
1 августа 2026 г.
государства-члены