Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер экономикалық дамудың орнықтылығын анықтайтын макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндерінен асып кеткен жағдайда экономикалық ахуалды тұрақтандыруға бағытталған ұсынымдар мен бірлескен іс-шараларды әзірлеу және қабылдау тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 28 наурыздағы № 38 шешімі.
Келісілген макроэкономикалық саясатты жүргізу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 14 қосымша) 3-тармағының 5-тармақшасына, 2-тармақшасының төртінші абзацына және 4-тармағы 3-тармақшасының екінші абзацына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер экономикалық дамудың орнықтылығын анықтайтын макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндерінен асып кеткен жағдайда экономикалық ахуалды тұрақтандыруға бағытталған ұсынымдар мен бірлескен іс-шараларды әзірлеу және қабылдау тәртібіне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 28 наурыздағы
№ 38 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер экономикалық дамудың орнықтылығын анықтайтын макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндерінен асып кеткен жағдайда экономикалық ахуалды тұрақтандыруға бағытталған ұсынымдар мен бірлескен іс-шараларды әзірлеу және қабылдау тәртібіне енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1. 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тәртіп Келісілген макроэкономикалық саясатты жүргізу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 14 қосымша) 3-тармағының 5-тармақшасына, 2-тармақшасының төртінші абзацына және 4-тармағы 3-тармақшасының екінші абзацына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) және ұлттық (орталық) банктерді қоса алғанда, экономика, қаржы саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және құқықтық реттеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер органдары (бұдан әрі тиісінше – тиісінше Одақ, мүше мемлекеттер, уәкілетті органдар) іс-қимылдарының мүше мемлекет 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 63-бабында белгіленген экономикалық дамудың орнықтылығын айқындайтын макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндерін (бұдан әрі – макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндері) асырған жағдайдағы реттілігін айқындайды, ол мыналарды әзірлеу және қабылдау мақсатында жүргізіледі:
а) экономикалық жағдайды тұрақтандыруға және макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндерін қалпына келтіруге бағытталған қажетті іс-қимылдар бөлігіндегі ұсыныстарды қамтитын Комиссияның ұсынымдары (бұдан әрі – ұсынымдар);
б) экономикалық жағдайды тұрақтандыруға және макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндерін қалпына келтіруге бағытталған ұсынымдық сипаттағы екі немесе одан да көп мүше мемлекеттердің бірлескен шаралары (бұдан әрі – бірлескен шаралар).".

О внесении изменений в Порядок разработки и принятия рекомендаций и совместных мер, направленных на стабилизацию экономической ситуации, в случае превышения государствами – членами Евразийского экономического союза количественных значений макроэкономических показателей, определяющих устойчивость экономического развития
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 марта 2023 года № 38.
В соответствии с подпунктом 5 пункта 3, абзацем четвертым подпункта 2 и абзацем вторым подпункта 3 пункта 4 Протокола о проведении согласованной макроэкономической политики (приложение № 14 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок разработки и принятия рекомендаций и совместных мер, направленных на стабилизацию экономической ситуации, в случае превышения государствами – членами Евразийского экономического союза количественных значений макроэкономических показателей, определяющих устойчивость экономического развития, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 23 января 2018 г. № 9, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 марта 2023 г. № 38
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок разработки и принятия рекомендаций и совместных мер, направленных на стабилизацию экономической ситуации, в случае превышения государствами – членами Евразийского экономического союза количественных значений макроэкономических показателей, определяющих устойчивость экономического развития
Пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с подпунктом 5 пункта 3, абзацем четвертым подпункта 2 и абзацем вторым подпункта 3 пункта 4 Протокола о проведении согласованной макроэкономической политики (приложение № 14 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и определяет последовательность действий Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) и органов государств – членов Евразийского экономического союза, осуществляющих функции по формированию государственной политики и правовому регулированию в области экономики, финансов, включая национальные (центральные) банки (далее соответственно – уполномоченные органы, государства-члены, Союз), в случае превышения государством-членом установленных статьей 63 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года количественных значений макроэкономических показателей, определяющих устойчивость экономического развития (далее – количественные значения макроэкономических показателей), в целях разработки и принятия:
а) рекомендаций Комиссии, содержащих предложения в части необходимых действий, направленных на стабилизацию экономической ситуации и восстановление количественных значений макроэкономических показателей (далее – рекомендации);
б) совместных мер двух или более государств-членов рекомендательного характера, направленных на стабилизацию экономической ситуации и восстановление количественных значений макроэкономических показателей (далее – совместные меры).".

2. Мынадай мазмұндағы 61-тармақпен толықтырылсын:
"61. Мүше мемлекет сол бір макроэкономикалық көрсеткіштің сандық мәнін асырған жағдайда ұсынымдар 2 жылда 1 реттен жиілетпей әзірленеді.".
3. 7-тармақтың бірінші және үшінші абзацтарындағы "қатарынан 3 жыл ішінде" деген сөздер "қатарынан 4 жыл ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 10-тармақтағы "бірлескен шаралар жоспары" деген сөздер "Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің бірлескен шаралар туралы актісінің жобасы" деген сөздермен ауыстырылсын, "бірлескен шаралар жоспарын" деген сөздер "осы жобаны" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 10-тармақтағы "бірлескен шаралар жоспары" деген сөздер "Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің бірлескен шаралар туралы актісінің жобасы" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 12-тармақтағы "3 жылда бір рет" деген сөздер "4 жылда бір рет" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. Мынадай мазмұндағы 121-тармақпен толықтырылсын:
"121. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің бірлескен шаралар туралы актісі қабылданғаннан кейін Комиссия мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ресми сайттарында орналастырылған нормативтік құқықтық актілер мен ақпараттық материалдарды талдау негізінде мүше мемлекеттердің бірлескен шараларды іске асыруына мониторинг жүргізеді және мүше мемлекеттерге тиісті ақпарат жібереді.".
_____________

2. Дополнить пунктом 61 следующего содержания:
"61. В случае продолжения превышения государством-членом количественного значения одного и того же макроэкономического показателя рекомендации разрабатываются не чаще чем 1 раз в 2 года.".
3. В абзацах первом и третьем пункта 7 слова "3 последовательных лет" заменить словами "4 последовательных лет".
4. В пункте 10 слова "проект совместных мер" заменить словами "проект акта Высшего Евразийского экономического совета о совместных мерах", слова "проекта совместных мер" заменить словами "данного проекта".
5. В пункте 11 слова "проект совместных мер" заменить словами "проект акта Высшего Евразийского экономического совета о совместных мерах".
6. В пункте 12 слова "1 раз в 3 года" заменить словами "1 раз в 4 года".
7. Дополнить пунктом 121 следующего содержания:
"121. После принятия акта Высшего Евразийского экономического совета о совместных мерах Комиссия проводит мониторинг реализации государствами-членами совместных мер на основании анализа нормативных правовых актов и информационных материалов, размещенных на официальных сайтах уполномоченных органов государств-членов, и направляет государствам-членам соответствующую информацию.".