Аумағында бақылау объектілерін тасымалдауды қадағалау басталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттен өзге мүше мемлекеттің ұлттық операторының ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломбаны іске қосу және белсенділігін жою үшін бақылаушы органдар мен ұлттық операторлардың қажетті іс-қимыл тәртібі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 129 шешімі
2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдауды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімнің 8-бабының 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 2 қосымшаның 48-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Қоса беріліп отырған Аумағында бақылау объектілерін тасымалдауды қадағалау басталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттен өзге мүше мемлекеттің ұлттық операторының ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломбаны іске қосу және белсенділігін жою үшін бақылаушы органдар мен ұлттық операторлардың қажетті іс-қимыл тәртібі бекітілсін.
2.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық Экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 22 тамыздағы
№ 120 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Аумағында бақылау объектілерін тасымалдауды қадағалау басталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттен өзге мүше мемлекеттің ұлттық операторының ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломбаны іске қосу және белсенділігін жою үшін бақылаушы органдар мен ұлттық операторлардың қажетті іс-қимыл ТӘРТІБІ
1.  Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) аумақтарында тасымалдауларды қадағалау үшін аумағында осындай тасымалдауды қадағалау басталатын мүше мемлекеттен өзге мүше мемлекеттің ұлттық операторының ақпараттық жүйесінде тіркелген навигациялық пломба пайдаланылатын жағдайда навигациялық пломбаны іске қосу және сөндіру үшін бақылаушы органдар мен ұлттық операторлардың қажетті іс-қимылын және оларды жасау тәртібін айқындайды.
2.  Осы Тәртіпте пайдаланылатын ұғымдар 2022 жылғы 19 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдауды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы келісімде (бұдан әрі – Келісім) айқындалған мәндерде қолданылады.

О Порядке действий контролирующих органов и нацио-нальных операторов, необходимых для активации и деак-тивации навигационной пломбы, зарегистрированной в информационной системе национального оператора ино-го государства – члена Евразийского экономического союза, чем государство-член, на территории которого начинается отслеживание перевозки объектов отслежи-вания
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 года № 129.
В соответствии с пунктом 4 статьи 8 Соглашения о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года и пунктом 48 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок действий контролирующих органов и национальных операторов, необходимых для активации и деактивации навигационной пломбы, зарегистрированной в информационной системе национального оператора иного государства – члена Евразийского экономического союза, чем государство-член, на территории которого начинается отслеживание перевозки объектов отслеживания.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 22 августа 2023 г. № 129
ПОРЯДОК
действий контролирующих органов и национальных операторов, необходимых для активации и деактивации навигационной пломбы, зарегистрированной в информационной системе национального оператора иного государства – члена Евразийского экономического союза, чем государство-член, на территории которого начинается отслеживание перевозки объектов отслеживания
1. Настоящий Порядок определяет действия контролирующих органов и национальных операторов, необходимые для активации и деактивации навигационной пломбы, и порядок их совершения в случае, если для отслеживания перевозок по территориям государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) используется навигационная пломба, зарегистрированная в информационной системе национального оператора иного государства-члена, чем государство-член, на территории которого начинается отслеживание такой перевозки.
2. Понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Соглашением о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года (далее – Соглашение).

3.  Бір мүше мемлекеттің ұлттық операторлары мен бақылаушы органдары арасындағы өзара іс-қимыл (оның ішінде ақпараттық) осындай мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы) арқылы жүзеге асырылады.
Бір мүше мемлекеттің ұлттық операторлары мен бақылаушы органдарының басқа мүше мемлекеттердің ұлттық операторларымен және бақылаушы органдарымен өзара іс-қимылы (оның ішінде ақпараттық) мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) арқылы жүзеге асырылады.
4.  Навигациялық пломбаны іске қосу және белсенділігін жою ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінің мүмкіндіктерін пайдалана отырып, қашықтан жүргізіледі.
5.  Навигациялық пломбаны іске қосу мақсаттары үшін аумағында тасымалдауды қадағалау басталатын мүше мемлекеттің бақылаушы органы осындай навигациялық пломбаны қолдану туралы шешім қабылдаған жағдайда, нақты тасымалдауды қадағалау кезеңінде навигациялық пломбада орналастырылуы Келісімнің 7-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген электрондық құжаттарды (мәліметтерді) өзінің мүше мемлекетінің уәкілетті операторына (органына) береді, сондай-ақ навигациялық пломбаны іске қосуға рұқсат туралы хабарлайды.
6.  Осы Тәртіптің 5-тармағында көрсетілген электрондық құжаттарды (мәліметтерді), сондай-ақ аумағында тасымалдауды қадағалау басталатын мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы) бақылаушы органның навигациялық пломбаны іске қосуға рұқсаты туралы ақпаратты алғаннан кейін, мүмкіндігінше қысқа мерзімде оларды аумағында ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператор орналасқан мүше мемлекеттің уәкілетті операторына (органына) жібереді.
7.  Ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператор осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес электрондық құжаттарды (мәліметтерді), сондай-ақ осындай навигациялық пломбаны іске қосуға рұқсат туралы ақпаратты алғаннан кейін:
а) алынған электрондық құжаттарды (мәліметтерді) навигациялық пломбаға беруді жүргізеді және оны іске қосуды жүзеге асырады;
б) аумағында осындай тасымалдауды қадағалау басталатын мүше мемлекеттің уәкілетті операторына (органына) көрсетілген ақпаратты беру үшін өзінің мүше мемлекетінің уәкілетті операторының (органының) навигациялық пломбасының іске қосылғаны туралы хабарлайды.
8.  Осы Тәртіптің 7-тармағына сәйкес навигациялық пломба іске қосылғаннан кейін аумағында тасымалдауды қадағалау басталатын мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы), ұлттық операторларының ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген мүше мемлекеттердің уәкілетті операторларына (органдарына), сондай-ақ аумақтары бойынша қадағалау объектілері тасымалданатын (тасымалданып отырған) басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторларына (органдарына) осындай тасымалдауды қадағалаудың басталғаны туралы ақпаратты жібереді.
Көрсетілген ақпарат 2 және одан да көп навигациялық пломбалар қолданылған жағдайда барлық навигациялық пломбаларды белсендіру туралы ақпарат алғаннан кейін жіберіледі.

3. Взаимодействие (в том числе информационное) между национальными операторами и контролирующими органами одного государства-члена осуществляется через уполномоченного оператора (орган) такого государства-члена.
Взаимодействие (в том числе информационное) национальных операторов и контролирующих органов одного государства-члена с национальными операторами и контролирующими органами других государств-членов осуществляется через уполномоченных операторов (органы) государств-членов.
4. Активация и деактивация навигационной пломбы производятся удаленно с использованием возможностей информационной системы национального оператора, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба.
5. Для целей активации навигационной пломбы контролирующий орган государства-члена, на территории которого начинается отслеживание перевозки, в случае принятия им решения о применении такой навигационной пломбы передает уполномоченному оператору (органу) своего государства-члена электронные документы (сведения), размещение которых в навигационной пломбе на период отслеживания конкретной перевозки предусмотрено пунктами 2 и 3 статьи 7 Соглашения, а также информирует о разрешении активировать навигационную пломбу.
6. После получения электронных документов (сведений), указанных в пункте 5 настоящего Порядка, а также информации о разрешении контролирующего органа активировать навигационную пломбу уполномоченный оператор (орган) государства-члена, на территории которого начинается отслеживание перевозки, в возможно короткий срок направляет их уполномоченному оператору (органу) государства-члена, на территории которого находится национальный оператор, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба.
7. Национальный оператор, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба, после получения им в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка электронных документов (сведений), а также информации о разрешении активировать такую навигационную пломбу:
а) производит передачу в навигационную пломбу полученных электронных документов (сведений) и осуществляет ее активацию;
б) информирует об активации навигационной пломбы уполномоченного оператора (орган) своего государства-члена для передачи им указанной информации уполномоченному оператору (органу) государства-члена, на территории которого начинается отслеживание такой перевозки.
8. После активации навигационной пломбы в соответствии с пунктом 7 настоящего Порядка уполномоченный оператор (орган) государства-члена, на территории которого начинается отслеживание перевозки, направляет информацию о начале отслеживания такой перевозки уполномоченным операторам (органам) государств-членов, в информационной системе национальных операторов которых зарегистрирована навигационная пломба, а также уполномоченным операторам (органам) других государств-членов, по территориям которых будут перевозиться (перевозятся) объекты отслеживания.
В случае применения 2 и более навигационных пломб указанная информация направляется после получения информации об активации всех навигационных пломб.

9.  Аумақтары бойынша бақылау объектілері тасымалданатын (тасымалданып отырған) мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) осы Тәртіптің 8-тармағының бірінші абзацында көрсетілген ақпаратты алғаннан кейін осындай ақпаратты мүдделері үшін тасымалдау қадағаланатын өзінің мүше мемлекетінің бақылаушы органына береді.
10.  Аумағында тасымалдауды қадағалау аяқталатын мүше мемлекеттің бақылаушы органы навигациялық пломбаның белсенділігін жою туралы шешім қабылдаған жағдайда навигациялық пломбаны алу орнына қадағалау объектісі келгеннен кейін мұндай бақылаушы орган өзінің мүше мемлекетінің уәкілетті операторының (органының) навигациялық пломбасының белсенділігін жоюға рұқсат беру туралы хабарлайды.
11.  Осы Тәртіптің 10-тармағында көрсетілген шешімді:
а) тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда – кеден транзитінің кедендік рәсімін аяқтау туралы шешім қабылдаған мүше мемлекеттің бақылаушы органы;
б)  тауарлар экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылған жағдайда – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тауарлардың кетуін растайтын мүше мемлекеттің бақылаушы органы;
в)  өзара сауда шеңберінде мүше мемлекеттер арасында тауарлар өткізілген жағдайда:
өзіне қатысты осы шаралар қолданылатын тауарлар осындай мүше мемлекеттің аумағынан кеткен кезде не көрсетілген тауарлар межелі жерге келген кезде арнаулы экономикалық шараларды қолданатын мүше мемлекеттің бақылаушы органы;
Келісімнің 3-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тауарларды тасымалдау аяқталатын мүше мемлекеттің бақылаушы органы қабылдайды.
12.  Аумағында тасымалдауды қадағалау аяқталатын мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы) осы Тәртіптің 10-тармағында көрсетілген рұқсатты алғаннан кейін аумағында тасымалдауды қадағалау басталған мүше мемлекеттің уәкілетті операторының (органының) осындай рұқсаты туралы хабардар етеді.
Аумағында тасымалдауды қадағалау басталған мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы) осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес алынған ақпаратты аумағында ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператор орналасқан мүше мемлекеттің уәкілетті операторына (органына) жібереді.
13.  Ақпараттық жүйесінде навигациялық пломба тіркелген ұлттық оператор осы Тәртіптің 12-тармағының екінші абзацына сәйкес ақпаратты алғаннан кейін навигациялық пломбаның белсенділігін жоюды жүзеге асырады.

9. Уполномоченные операторы (органы) государств-членов, по территориям которых будут перевозиться (перевозятся) объекты отслеживания, после получения информации, указанной в абзаце первом пункта 8 настоящего Порядка, передают такую информацию контролирующему органу своего государства-члена, в интересах которого отслеживается перевозка.
10. После прибытия объекта отслеживания в место снятия навигационной пломбы в случае принятия контролирующим органом государства-члена, на территории которого завершается отслеживание перевозки, решения о деактивации навигационной пломбы такой контролирующий орган информирует о разрешении деактивировать навигационную пломбу уполномоченного оператора (орган) своего государства-члена.
11. Решение, указанное в пункте 10 настоящего Порядка, принимается:
а) в случае помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита – контролирующим органом государства-члена, принявшим решение о завершении таможенной процедуры таможенного транзита;
б) в случае помещения товаров под таможенную процедуру экспорта – контролирующим органом государства-члена, подтверждающим убытие товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза;
в) в случае перемещения товаров между государствами-членами в рамках взаимной торговли:
контролирующим органом государства-члена, применяющего специальные экономические меры, при убытии товаров, в отношении которых применяются эти меры, с территории такого государства-члена либо при прибытии указанных товаров в место назначения;
контролирующим органом государства-члена, в котором завершается перевозка товаров, указанных в подпункте 3 пункта 1 статьи 3 Соглашения.
12. Уполномоченный оператор (орган) государства-члена, на территории которого завершается отслеживание перевозки после получения разрешения, указанного в пункте 10 настоящего Порядка, информирует о таком разрешении уполномоченного оператора (орган) государства-члена, на территории которого началось отслеживание перевозки.
Уполномоченный оператор (орган) государства-члена, на территории которого началось отслеживание перевозки, направляет информацию, полученную в соответствии с абзацем первым настоящего пункта, уполномоченному оператору (органу) государства-члена, на территории которого находится национальный оператор, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба.
13. Национальный оператор, в информационной системе которого зарегистрирована навигационная пломба, после получения им информации в соответствии с абзацем вторым пункта 12 настоящего Порядка, осуществляет деактивацию навигационной пломбы.

14.  Навигациялық пломба сөндірілгеннен кейін аумағында тасымалдауды қадағалау басталған мүше мемлекеттің уәкілетті операторы (органы), ұлттық операторларының ақпараттық жүйелерінде навигациялық пломба тіркелген мүше мемлекеттердің уәкілетті операторларына (органдарына), сондай-ақ аумақтары бойынша осындай тасымалдау жүзеге асырылған және аумағында осындай тасымалдау аяқталған мүше мемлекеттердің уәкілетті операторларына (органдарына) осындай тасымалдауды қадағалаудың аяқталғаны туралы ақпаратты жібереді.
2 және одан да көп навигациялық пломбалар қолданылған жағдайда көрсетілген ақпарат барлық навигациялық пломбалардың белсенділігін жою туралы ақпарат алғаннан кейін жіберіледі.

14. После деактивации навигационной пломбы уполномоченный оператор (орган) государства-члена, на территории которого началось отслеживание перевозки, направляет информацию о завершении отслеживания такой перевозки уполномоченным операторам (органам) государств-членов, в информационных системах национальных операторов которых зарегистрирована навигационная пломба, а также уполномоченным операторам (органам) государств-членов, по территориям которых осуществлялась и на территории которого завершена такая перевозка.
В случае применения 2 и более навигационных пломб указанная информация направляется после получения информации о деактивации всех навигационных пломб.