Мүше мемлекеттердің ұлттық операторларының қатысуымен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) қабылдайтын уақытша интеграциялық техникалық шешімдерге қойылатын талаптар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 141 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақта тасымалдарды қадағалау үшін навигациялық пломбаларды қолдану туралы 2022 жылғы 19 сәуірдегі Келісімнің 17-бабының 1-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасы шешті:
1.  Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) мүше мемлекеттердің ұлттық операторларының қатысуымен қабылдайтын уақытша интеграциялық техникалық шешімдерге қойылатын талаптар бекітілсін.
2.  Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 141-шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Мүше мемлекеттердің ұлттық операторларының қатысуымен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) қабылдайтын уақытша интеграциялық техникалық шешімдерге қойылатын ТАЛАПТАР
I. Жалпы ережелер
1. Осы құжат мүше мемлекеттердің ұлттық операторларының (бұдан әрі – ұлттық операторлар) қатысуымен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) (бұдан әрі – тиісінше-уәкілетті операторлар, мүше мемлекеттер) қабылдайтын уақытша интеграциялық техникалық шешімдерге қойылатын талаптарды, оның ішінде уәкілетті операторлар (бұдан әрі – ұлттық операторлар) арасындағы ақпараттық өзара іс – қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптарды айқындайды – ақпараттық өзара іс-қимыл), ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне, ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін хабарларға, ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде ақпаратты қорғауды қамтамасыз етуге және Еуразиялық экономикалық одақта навигациялық пломбаларды қолдану туралы Келісімнің 9-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда мүше мемлекеттердің 2 және одан да көп аумақтары бойынша навигациялық пломбаларды қолдана отырып, қадағалау объектілерін тасымалдауды қадағалау кезінде қойылатын өзге де талаптарға 2022 жылғы 19 сәуірдегі тасымалдарды бақылауға арналған пломбалар.
2. Осы құжатта пайдаланылатын ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден кодексінде, Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілерінде, сондай-ақ осы құжаттың 1-тармағында көрсетілген Келісімде айқындалған мәндерде қолданылады.
II. Ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар

О Требованиях к временным интеграционным техническим решениям, принимаемым уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза с участием национальных операторов государств-членов
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2023 года № 141
В соответствии с пунктом 1 статьи 17 Соглашения о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые Требования к временным интеграционным техническим решениям, принимаемым уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза с участием национальных операторов государств-членов.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 сентября 2023 г. № 141
ТРЕБОВАНИЯ
к временным интеграционным техническим решениям, принимаемым уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза с участием национальных операторов государств-членов
I. Общие положения
1. Настоящий документ определяет требования к временным интеграционным техническим решениям, принимаемым уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – уполномоченные операторы, государства-члены) с участием национальных операторов государств-членов (далее – национальные операторы), в том числе требования к организации информационного взаимодействия между уполномоченными операторами (далее – информационное взаимодействие), регламенту информационного взаимодействия, сообщениям, передаваемым в рамках информационного взаимодействия, обеспечению защиты информации при информационном взаимодействии и иные требования, которые предъявляются при отслеживании перевозок объектов отслеживания с применением навигационных пломб по территориям 2 и более государств-членов в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 9 Соглашения о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок от 19 апреля 2022 года.
2. Понятия, используемые в настоящем документе, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, Таможенным кодексом Евразийского экономического союза, актами органов Евразийского экономического союза, а также Соглашением, указанным в пункте 1 настоящего документа.
II. Требования к организации информационного взаимодействия

3. Ақпараттық өзара әрекеттесу кезінде:
а) желінің логикалық конфигурациясы – толық байланысты топология;
б) хабарламаларды жеткізуге арналған кепілдендірілген технология;
в) RabbitMQ хабарлама брокері негізінде жасалған бағдарламалық өнім.
4. Хабарламалар электронды түрде JSON форматында беріледі.
III. Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне қойылатын талаптар
5. Ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде уәкілетті операторлар нақты уақыт режимінде ақпарат алмасады.
Егер уәкілетті оператор және ұлттық оператор бір тұлға болып табылмаған жағдайда, ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде өзге мүше мемлекеттің уәкілетті органынан мәліметтер алған кезде уәкілетті оператор оларды нақты уақыт режимінде осындай мәліметтерді алушы ретінде көрсетілген өз мүше мемлекетінің ұлттық операторына береді.
6. Ақпараттық өзара іс-қимыл жүзеге асырылмайтын технологиялық үзілістің ұзақтығы 1 сағаттан аспауға тиіс. Мұндай технологиялық үзілістердің жиынтық ұзақтығы тәулігіне 1 сағаттан аспауы тиіс.
7. Ақпараттық өзара іс-қимылдың (оның ішінде технологиялық) 1 сағаттан артық үзілістеріне әкеп соғуы мүмкін жұмыстарды жүргізу қажет болған жағдайда, уәкілетті оператор бұл туралы өзге де мүше мемлекеттердің уәкілетті операторларын осындай жұмыстарды жүргізуден кемінде 1 тәулік бұрын хабардар етуге тиіс.
IV. Ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін хабарламаларға қойылатын талаптар
8. Ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде бір хабарламада бір құжат болған кезде құжат алмасу принципі қолданылады.
9. Ақпараттық өзара іс – қимыл шеңберінде "Навигациялық пломбаларды қолдана отырып тасымалдарды қадағалау кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті операторлары (органдары) арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 139-шешімінде көзделген тәртіппен және мәліметтер құрамында хабарламаларды қалыптастыру, беру, қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
V. Ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде ақпаратты қорғауды қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
10. Ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде уәкілетті оператор өзінің мүше мемлекетінің заңнамасына сәйкес ақпаратты қорғау саласындағы талаптарға жауап беретін шаралар қабылдауға тиіс.
11. Ақпаратты ақпараттық жүйелерде сақтау кезінде уәкілетті операторлар өз мүше мемлекетінің заңнамасына сәйкес осындай ақпаратпен рұқсат етілмеген іс-әрекеттерге жол бермеу жөнінде шаралар қабылдауға тиіс.
VI. Белгіленген режимде деректерді өңдеу мүмкін болмаған жағдайда ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар

3. При информационном взаимодействии используются:
а) логическая конфигурация сети – полносвязная топология;
б) технология гарантированной доставки сообщений;
в) программный продукт, созданный на основе брокера сообщений RabbitMQ.
4. Сообщения передаются в электронном виде в формате JSON.
III. Требования к регламенту информационного взаимодействия
5. В рамках информационного взаимодействия уполномоченные операторы обмениваются информацией в режиме реального времени.
В случае если уполномоченный оператор и национальный оператор не являются одним лицом, при получении сведений от уполномоченного органа иного государства-члена в рамках информационного взаимодействия уполномоченный оператор передает их национальному оператору своего государства-члена, указанному в качестве получателя таких сведений, в режиме реального времени.
6. Продолжительность технологического перерыва, при котором информационное взаимодействие не осуществляется, не может превышать 1 часа. Суммарная продолжительность таких технологических перерывов не может превышать 1 часа в сутки.
7. В случае необходимости проведения работ, которые могут повлечь перерывы информационного взаимодействия (в том числе технологические) более чем на 1 час, уполномоченный оператор должен информировать об этом уполномоченных операторов иных государств-членов не менее чем за 1 сутки до проведения таких работ.
IV. Требования к сообщениям, передаваемым в рамках информационного взаимодействия
8. При осуществлении информационного взаимодействия применяется принцип подокументного обмена, когда одно сообщение содержит один документ.
9. В рамках информационного взаимодействия осуществляются формирование, передача, прием и обработка сообщений в порядке и в составе сведений, предусмотренных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2023 г. № 139 "Об информационном взаимодействии между уполномоченными операторами (органами) государств – членов Евразийского экономического союза при отслеживании перевозок с применением навигационных пломб".
V. Требования к обеспечению защиты информации при информационном взаимодействии
10. При информационном взаимодействии уполномоченным оператором должны приниматься меры, отвечающие требованиям в области защиты информации в соответствии с законодательством своего государства-члена.
11. При хранении информации в информационных системах уполномоченными операторами должны приниматься меры по недопущению несанкционированных действий с такой информацией в соответствии с законодательством своего государства-члена.
VI. Требования к организации информационного взаимодействия в случае невозможности обработки данных в установленном режиме

12. Уәкілетті операторлар ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде жіберілген хабарламаларға техникалық іркілістерді жою және (немесе) жауап күту уақытының асып кетуіне жол бермеу мақсатында техникалық қолдау қызметтерін құруды қамтамасыз етуге тиіс.
Мұндай қызметтердің жұмыс тәртібі тәулігіне 24 сағат, аптасына 7 күн ішінде тұрақты негізде жүзеге асырылуы тиіс.
13. Жедел өзара іс-қимыл жасау мақсатында уәкілетті операторлар контактілермен (телефон нөмірі, электрондық пошталық мекенжайы) алмасады.
VII. Қосымша талаптар
14. Уәкілетті операторлар мыналарды қамтамасыз ететін электрондық сервистерді әзірлеуді және қолдануды қамтамасыз етуге тиіс:
а) хабарламаларды қалыптастыру және бағыттау;
б) хабарламаларды қабылдау және өңдеу;
в) ақпараттық ресурстарды қалыптастыру;
г) хабарламалардың ақпараттық ресурстарында іздестіру;
д) жіберілген және алынған хабарламаларды сақтау.
15. Ақпараттық өзара іс-қимыл үшін деректерді берудің негізгі және резервтік арналары құрылуы тиіс. Деректер алмасу кезінде жалпыға ортақ немесе арнайы қорғалған IP желілері қолданылады.
16. Пайдаланылатын деректерді беру арналарының өткізу қабілеті 3 минуттан аспайтын мерзімде деректерді беруді қамтамасыз етуі тиіс.
17. Хабарламалар құрамында уақыт ISO 8601 көзделген форматта Дүниежүзілік үйлестірілген уақытқа (UTC) сәйкес көрсетіледі.
18. Ақпараттық жүйелерге берілетін ақпаратты қалыптастыру кезінде RFC 3629 және ISO/IEC 10646 Annex D-ға сәйкес UTF-8 кодтауының байт реті белгісін көрсетпей (UTF-8 without BOM) пайдаланылуы тиіс.
19. Ақпараттық өзара әрекеттесу шеңберінде әрбір хабарламаға GUID ережелері бойынша жасалған бірегей идентификатор қосылуы тиіс.
20. Ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде жіберілген дұрыс емес мәліметтері бар хабарламалар анықталған кезде уәкілетті оператор жаңа түзетілген хабарлама жіберуге тиіс. Бұл ретте уәкілетті оператордың ақпараттық жүйесінде ауыстырылатын хабарлама сақталуға тиіс.
Жаңа хабарлама уәкілетті оператордың ақпараттық жүйесінде бұрын жіберілген қате хабарламаны өзге мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінің сәтті қабылдағаны және өңдегені туралы мәліметтер болған жағдайда жіберіледі.
21. Уәкілетті операторлар өз мүше мемлекеттерінің ұлттық операторлары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге тиіс.
22. Навигациялық пломба осы пломба тіркелген ұлттық оператордың ақпараттық жүйесіне ақпарат жіберуге тиіс.
23. Навигациялық пломбаның әрекет ету радиусы шағын сымсыз байланыс модулін арнайы құрылғы көмегімен іске қосқан кезде мыналар берілуі тиіс:
а) ұлттық оператордың ақпараттық жүйесінде осы пломба тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті операторына-навигациялық пломбаның географиялық координаттары, оның орын ауыстыру жылдамдығы, осы координаттарды айқындау күні мен уақыты, навигациялық пломбаның қоректендіру көзінің заряд деңгейі туралы деректер;
б) іске қосу туралы пәрмен алынған арнайы құрылғы - ағымдағы күй туралы мәліметтер (батарея заряды, өзін-өзі диагностикалау нәтижелері).

12. Уполномоченные операторы должны обеспечить создание служб технической поддержки в целях устранения технических сбоев и (или) недопущения превышения времени ожидания ответа на направленные в рамках информационного взаимодействия сообщения.
Режим работы таких служб должен осуществляться на постоянной основе в течение 24 часов в сутки, 7 дней в неделю.
13. В целях оперативного взаимодействия уполномоченные операторы обмениваются контактами (номер телефона, адрес электронной почты).
VII. Дополнительные требования
14. Уполномоченные операторы должны обеспечить разработку и применение электронных сервисов, обеспечивающих:
а) формирование и направление сообщений;
б) получение и обработку сообщений;
в) формирование информационных ресурсов;
г) поиск в информационных ресурсах сообщений;
д) хранение отправленных и полученных сообщений.
15. Для информационного взаимодействия должны быть созданы основной и резервный каналы передачи данных. При обмене данными используются публичные или специальные защищенные IP-сети.
16. Пропускная способность используемых каналов передачи данных должна обеспечивать передачу данных в течение не более 3 минут.
17. В составе сообщений время указывается в соответствии с Всемирным координированным временем (UTC) в формате, предусмотренном ISO 8601.
18. При формировании передаваемой в информационные системы информации должна использоваться кодировка UTF-8 согласно RFC 3629 и ISO/IEC 10646 Annex D без указания метки порядка байтов (UTF-8 without BOM).
19. В рамках информационного взаимодействия в каждое сообщение должен быть включен уникальный идентификатор, созданный по правилам GUID.
20. При обнаружении сообщений с некорректными сведениями, направленными в рамках информационного взаимодействия, уполномоченный оператор должен направить новое скорректированное сообщение. При этом в информационной системе уполномоченного оператора заменяемое сообщение должно сохраняться.
Новое сообщение направляется при условии наличия в информационной системе уполномоченного оператора сведений об успешном принятии и обработке информационной системой уполномоченного органа иного государства-члена ранее направленного некорректного сообщения.
21. Уполномоченные операторы должны обеспечивать информационное взаимодействие между национальными операторами своих государств-членов.
22. Навигационная пломба должна направлять информацию в информационную систему национального оператора, в которой эта пломба зарегистрирована.
23. При активации специальным устройством модуля беспроводной связи малого радиуса действия навигационной пломбы должны передаваться:
а) уполномоченному оператору государства-члена, в информационной системе национального оператора которого зарегистрирована эта пломба, – данные о географических координатах навигационной пломбы, скорости ее перемещения, дате и времени определения этих координат, уровне заряда источника питания навигационной пломбы;
б) специальному устройству, от которого получена команда об активации, – сведения о текущем состоянии (заряде аккумулятора, результатах самодиагностики).