Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан кеден инфрақұрылымы элементтерін жарылғыш және есірткі заттарын іздеу және сәйкестендіру жүйесімен жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын үлгілік талаптар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 30 қарашадағы № 166 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 353-бабының 3-тармағын іске асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссиясының алқасы шешті:
1.  Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан кеден инфрақұрылымы элементтерін жарылғыш және есірткі заттарын іздеу және сәйкестендіру жүйесімен жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын үлгілік талаптар бекітілсін.
2.  Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап 6 ай өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2023 жылғы 30 қарашадағы
№ 166 шешімімен
БЕКІТІЛДІ
Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан кеден инфрақұрылымы элементтерін жарылғыш және есірткі заттарын іздеу және сәйкестендіру жүйесімен жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын үлгілік талаптар
I. Жалпы ережелер
1.  Осы үлгілік талаптар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан, жаңадан салынып жатқан немесе реконструкцияланатын ғимараттарды, құрылыстарды, үй-жайларды, кеден бақылауының техникалық құралдарымен, инженерлік, ақпараттық, телекоммуникациялық жүйелермен және оларды қамтамасыз ету құралдарымен (кеден инфрақұрылым элементтері) жарақтандырылған ашық алаңдарды жайластыруға және техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптарды айқындайды, жарылғыш және есірткі заттарды (есірткі құралдары мен психотроптық заттарды) іздеу және сәйкестендіру жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
2.  Одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан кеден инфрақұрылым элементтері кеден органдарының қызметін қамтамасыз етумен, жарылғыш және есірткі заттарын іздеу және сәйкестендіру жүйесімен байланысты олардың функционалдық мақсаттарының ерекшеліктерін ескере отырып жабдықталады және техникалық жарақтандырылады, ол мынадай аппаратура түрлерінен тұрады:
а) дененің ішінде жасырылғанын анықтауға арналған стационарлық рентген сканері;
б) иондық ұтқырлық спектрометриясы негізінде жарылғыш және есірткі заттарды анықтау мен сәйкестендірудің тасымалданатын техникалық құралы;
в) раман спектрометриясы негізінде жарылғыш және есірткі заттарды сәйкестендірудің портативті техникалық құралы;
г) сынама алу әдісімен иондық қозғалғыштық спектрометриясы негізінде жарылғыш және есірткі заттарды сәйкестендірудің стационарлық техникалық құралы.
II. Дененің ішінде жасырылғанды анықтауға арналған стационарлық рентген сканері

О типовых требованиях к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, системой поиска и идентификации взрывчатых и наркотических веществ
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2023 года № 166.
В целях реализации пункта 3 статьи 353 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые типовые требования к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, системой поиска и идентификации взрывчатых и наркотических веществ.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 6 месяцев с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 30 ноября 2023 г. № 166
ТИПОВЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, системой поиска и идентификации взрывчатых и наркотических веществ
I. Общие положения
1. Настоящие типовые требования определяют требования к обустройству и техническому оснащению вновь строящихся или реконструируемых зданий, сооружений, помещений, открытых площадок, оснащенных техническими средствами таможенного контроля, инженерными, информационными, телекоммуникационными системами и средствами их обеспечения (элементы таможенной инфраструктуры), расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – Союз), системой поиска и идентификации взрывчатых и наркотических веществ (наркотических средств и психотропных веществ).
2. Элементы таможенной инфраструктуры, расположенные в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, обустраиваются и технически оснащаются с учетом особенностей их функционального назначения, связанных с обеспечением деятельности таможенных органов, системой поиска и идентификации взрывчатых и наркотических веществ, которая состоит из следующих видов аппаратуры:
а) стационарный рентгенографический сканер для обнаружения сокрытий внутри тела;
б) переносное техническое средство обнаружения и идентификации взрывчатых и наркотических веществ на основе спектрометрии ионной подвижности;
в) переносное техническое средство идентификации взрывчатых и наркотических веществ на основе рамановской спектрометрии;
г) стационарное техническое средство идентификации взрывчатых и наркотических веществ на основе спектрометрии ионной подвижности методом отбора проб.
II. Стационарный рентгенографический сканер для обнаружения сокрытий внутри тела

3. Дене ішіндегі жасырылғанды анықтауға арналған стационарлық рентгенографиялық сканер (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) дене ішіндегі, киім мен аяқ киімдегі органикалық және бейорганикалық заттардан жасалған заттарды табу, олардың пішіні мен орналасуын айқындау мақсатында адамдарды қарап тексеруге (тексеруге) арналған.
4. Аппаратураның параметрлері:
а) сканерлеу уақыты 10 секундтан аспайды;
б) бір сканерлеу үшін сәулеленудің жеке тиімді дозасы Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) заңнамасына сәйкес белгіленеді;
в) дененің табиғи қуыстарында жұтылған немесе жасырылған кез келген типтегі материалдардың – жарылғыш заттардың, контейнерлердегі есірткі заттардың орналасқан жерін анықтау және оқшаулау;
г) сканерлеу өрісінің өлшемі:
биіктігі бойынша – кемінде 1900 мм, ені бойынша – кемінде 650 мм;
д) екі қосымша сканерлеу режимінің болуы: сканерленетін дененің кеуде және асқазан аймағының проекциясын алу;
е) рұқсат етілетін қабілеті:
жоғары контрастты материалдар үшін (металдар) – кемінде 0,5 мм;
әлсіз контрастты материалдар (жарылғыш заттар, есірткі заттар) үшін – кемінде 5 мм;
ж) кескін матрицасының форматы, кем дегенде 2400×880 пиксель;
з) кескін фрагменттерін бірнеше рет үлкейту режимінде ойнату;
и) алдыңғы суреттерді қайта қарау режимі;
к) әрбір бақылау объектісін сканерлеудің күні мен уақытын көрсету, сканерленетін құжаттың және адамның өзінің бейнесін қоса алғанда, паспорттық деректерді енгізу, сканерлеу процесінде адам жинақтаған сәулеленудің алынған жеке дозасы туралы мәліметтерді енгізу функциясының болуы;
л) жергілікті есептеу желісіне қосылу мүмкіндігі;
м) алынған кескіндерді кейіннен көбейту және жергілікті есептеу желісі арқылы сыртқы тұтынушыларға беру мүмкіндігімен цифрлық түрде (форматы jpeg, tiff, rtf) жазу және сақтау функциясының болуы (аппаратура суреттерінің дерекқорының сыйымдылығы кезінде – кемінде 10 000 сурет);
н) сканерлеу жылдамдығы – сағатына кемінде 120 сканерлеу;
о) үздіксіз жұмыс уақыты – 24 сағаттан кем емес;
п) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен қуат алу;
р) тұтынылатын қуат – 3 кВт аспайды;
с) рентген сәулесін қосу туралы жарық сигнализациясының болуы;
т) қорғаныс экранының тұтастығы бұзылған кезде рентген сәулесінің өшірілуін қамтамасыз ететін бұғаттаудың болуы;
у) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарға сәйкестігі;
ф) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге де аппаратураның жұмысында іркілістер мен бас тартуларды тудырмауы;
х) жүрек қызметінің стимуляторларының жұмысына теріс әсер етпеуі;
ц) аппаратура температурасының жұмыс диапазоны + 50 С -тан + 400 С-қа дейін және 250 С температурада ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 90% - ке дейін;
сағ) қызмет ету мерзімі – кемінде 6 жыл.
III. Иондық қозғалғыштық спектрометриясы негізінде жарылғыш және есірткі заттарды анықтау мен сәйкестендірудің тасымалданатын техникалық құралы

3. Стационарный рентгенографический сканер для обнаружения сокрытий внутри тела (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначен для осмотра (досмотра) лиц в целях обнаружения предметов из органических и неорганических веществ внутри тела, в одежде и обуви, определения их формы и расположения.
4. Параметрами аппаратуры являются:
а) время сканирования не более 10 сек;
б) индивидуальная эффективная доза облучения за одно сканирование устанавливается в соответствии с законодательством государства – члена Союза (далее – государство-член);
в) обнаружение и локализация местонахождения материалов любых типов, проглоченных или спрятанных в естественных полостях тела, – взрывчатых веществ, наркотических веществ в контейнерах;
г) размер поля сканирования:
по высоте – не менее 1900 мм, по ширине – не менее 650 мм;
д) наличие двух дополнительных режимов сканирования: получение проекции области грудной клетки и желудка сканируемого тела;
е) разрешающая способность:
для высококонтрастных материалов (металлы) – не менее 0,5 мм;
для слабоконтрастных материалов (взрывчатых веществ, наркотических веществ) – не менее 5 мм;
ж) формат матрицы изображения, не менее 2400×880 пикселей;
з) воспроизведение фрагментов изображения в режиме многократного увеличения;
и) режим повторного просмотра предыдущих изображений;
к) наличие функции отображения даты и времени сканирования каждого объекта контроля, внесения паспортных данных, включая изображение сканируемого документа и самого лица, внесение сведений о полученной индивидуальной дозе облучения, накопленной лицом в процессе сканирования;
л) возможность подключения к локальной вычислительной сети;
м) наличие функции записи и хранения полученных изображений в цифровом виде (формат jpeg, tiff, rtf) с возможностью их последующего воспроизведения и передачи внешним потребителям по локальной вычислительной сети (при емкости базы данных изображений аппаратуры – не менее 10 000 изображений);
н) скорость сканирования – не менее 120 сканирований в час;
о) время непрерывной работы – не менее 24 ч;
п) питание от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением 220 В ± 10 %;
р) потребляемая мощность – не более 3 кВт;
с) наличие световой сигнализации о включении рентгеновского излучения;
т) наличие блокировки, обеспечивающей выключение рентгеновского излучения при нарушении целостности защитного экрана;
у) соответствие требованиям к обеспечению радиационной безопасности, установленным в соответствии с законодательством государства-члена;
ф) неспособность вызывать сбои и отказы в работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
х) отсутствие отрицательного воздействия на работу стимуляторов сердечной деятельности;
ц) рабочий диапазон температур аппаратуры от + 5 оС до + 40 оС и относительной влажности воздуха до 90% при температуре 25 оС;
ч) срок службы – не менее 6 лет.
III. Переносное техническое средство обнаружения и идентификации взрывчатых и наркотических веществ на основе спектрометрии ионной подвижности

5.  Иондық қозғалғыштық спектрометриясы негізінде жарылғыш және есірткі заттарды анықтау мен сәйкестендірудің тасымалданатын техникалық құралы (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) адамдарды, жеке заттарды, багажды, жүктерді және көлік құралдарын тексеру (тексеру) кезінде ауадағы және әртүрлі беттердегі жарылғыш заттар мен есірткі заттарды анықтауға және сәйкестендіруге арналған.
6. Аппаратураның параметрлері:
а) екі режимде жұмыс істеу:
ауа құрамындағы жарылғыш заттар мен есірткі заттарының буын анықтау;
жарылғыш заттар мен есірткі заттарының қатты бөлшектерін аппаратура жылытқышындағы арнайы майлықтан (немесе алюминий фольгадан) булану жолымен анықтау;
б) молекулалардың иондық қозғалғыштығының биполярлық спектрометриясы атмосфералық қысым кезінде газ ортасында;
в) иондану көзі – импульстік иондық разряд немесе бета-сәулеленудің радиоактивті көзі ретінде қолдану;
г) жұмыс режимін орнату уақыты – 15 минуттан аспайды;
д) заттарды анықтау және сәйкестендіру уақыты – 5 секундтан аспайды;
е) булар мен бөлшектерді анықтау режимдері арасында ауысу уақыты – 1 секундтан аспайды;
ж) жалған позитивтің ықтималдығы – 1% -тен аспайды;
з) 2, 4, 6 - тринитротолуолдан аз ұшатын жарылғыш заттарды анықтау диапазоны 1,0×10 -1-ден 1,0×10 -7 г дейін;
и) 2, 4, 6 - тринитротолуолдан аз ұшатын жарылғыш заттарды анықтау шегі:
қатты бөлшектер бойынша – кемінде 1,0×10 -11 г;
жұптар бойынша – кемінде 1,0×10 -14 г/см3;
к) автоматты жарық және дыбыс дабылының болуы;
л) қосылғаннан кейін автоматты баптау (калибрлеу) функциясының болуы;
м) жиілігі 50 ± 1 Гц және керенеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен үздіксіз жұмыс уақыты - 24 сағаттан кем емес;
н) аккумулятор батареясының қуаты – 4 сағаттан кем емес;
о) 1-кестеге сәйкес анықталатын жарылғыш заттардың ең аз тізбесі.
1-кесте
Толық атауы
Маркер
Химиялық формуласы
1. Аммиак селитрасы (аммоний нитраты)
ACDT NIT
NH4NO3
2. Динитротолуол
DNT
C6H3CH3(NO2)2
3. Тринитротолуол
TNT
C6H2CH3(NO2)3
4. Тринитрорезорцин
TNR
C6H(NO2)3(OH)2
5. Тринитрофенол (пикрин қышқылы)
TNPH
C6H2(NO2)3OH
6. Динитронафталин
DNN
C10H6(NO2)2
7. Диметилдинитробутан
DMNB
CH3(NO2CCH3)2CH3
8. Этиленгликольдинитрат
EGDN
C2H4(ONO2)2
9. Нитроглицерин
NG
CHONO2(CH2ONO2)2
10. ТЭН Пентаэритриттетранитрат
PENT
(CH2ONO2)4C
11. Гексоген
RDX
(CH2)3 N3 (NO2)3
12. Октоген
HMX
(CH2)4 N4 (NO2)4
13. Тетрил
TETR
(NO2)3C6H2N(NO2)CH3
14. Тетразол
TZ
CH2N4
15. Бенофуроксан
BF
C6H4O2N2
16. Ацетон трипереоксиді
TATP
(C3H6O2)3
17. Гексаметилентрипероксид-диамин
HMTD
N(CH2OOCH2)3N
18. Гексоген негізіндегі ПВВ және пластификатор
RDX

5. Переносное техническое средство обнаружения и идентификации взрывчатых и наркотических веществ на основе спектрометрии ионной подвижности (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначено для обнаружения и идентификации взрывчатых веществ и наркотических веществ в воздухе и на различных поверхностях при осмотре (досмотре) лиц, личных вещей, багажа, грузов и транспортных средств.
6. Параметрами аппаратуры являются:
а) работа в двух режимах:
детектирование паров взрывчатых веществ и наркотических веществ в составе воздуха;
детектирование твердых частиц взрывчатых веществ и наркотических веществ путем их испарения со специальной салфетки (или алюминиевой фольги) в нагревателе аппаратуры;
б) биполярная спектрометрия ионной подвижности молекул в газовой среде при атмосферном давлении;
в) применение в качестве источника ионизации – импульсного ионного разряда или радиоактивного источника бета-излучения;
г) время установления рабочего режима – не более 15 мин;
д) время обнаружения и идентификации веществ – не более 5 сек;
е) время переключения между режимами детектирования паров и частиц – не более 1 сек;
ж) вероятность ложного срабатывания – не более 1 %;
з) диапазон детектирования малолетучих взрывчатых веществ по 2, 4, 6 - тринитротолуолу от 1,0×10 -1 до 1,0×10 -7 г;
и) предел обнаружения малолетучих взрывчатых веществ по 2, 4, 6 - тринитротолуолу:
по твердым частицам – не менее 1,0×10 -11 г;
по парам – не менее 1,0×10 -14 г/см3;
к) наличие автоматической световой и звуковой сигнализации;
л) наличие функции автоматической настройки (калибровки) после включения;
м) время непрерывной работы от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением 220 В ± 10 % – не менее 24 ч;
н) питание от аккумуляторной батареи – не менее 4 ч;
о) минимальный перечень обнаруживаемых взрывчатых веществ согласно таблице 1.
Таблица 1
Полное наименование
Маркер
Химическая формула
1. Аммиачная селитра (нитрат аммония)
ACDT NIT
NH4NO3
2. Динитротолуол
DNT
C6H3CH3(NO2)2
3. Тринитротолуол
TNT
C6H2CH3(NO2)3
4. Тринитрорезорцин
TNR
C6H(NO2)3(OH)2
5. Тринитрофенол (пикриновая кислота)
TNPH
C6H2(NO2)3OH
6. Динитронафталин
DNN
C10H6(NO2)2
7. Диметилдинитробутан
DMNB
CH3(NO2CCH3)2CH3
8. Этиленгликольдинитрат
EGDN
C2H4(ONO2)2
9. Нитроглицерин
NG
CHONO2(CH2ONO2)2
10. ТЭН Пентаэритриттетранитрат
PENT
(CH2ONO2)4C
11. Гексоген
RDX
(CH2)3 N3 (NO2)3
12. Октоген
HMX
(CH2)4 N4 (NO2)4
13. Тетрил
TETR
(NO2)3C6H2N(NO2)CH3
14. Тетразол
TZ
CH2N4
15. Бенофуроксан
BF
C6H4O2N2
16. Триперекись ацетона
TATP
(C3H6O2)3
17. Гексаметилентрипероксид-диамин
HMTD
N(CH2OOCH2)3N
18. ПВВ на основе гексогена и пластификатор
RDX

(CH2)3N3(NO2)3
19. Октоген негізіндегі ПВВ және пластификатор
HMX
Қоспа
20. Октол (октоген және тротил)
HMX TNT
Қоспа
21. Семтекс (гексоген ТЭН пластификатор)
RDX PETN
Қоспа
22. Аммонит, аммонал
TNT NIT RDX
Қоспа
п) 2-кестеге сәйкес анықталатын есірткі заттардың ең аз тізбесі.
2-кесте
Толық атауы
Маркер
Химиялық формуласы
1. Амфетамин, левамфетамин, декстроамфетамин
AMP
C9H13N
2. Метамфетамин
MET
C10H15N
3. Кокаин
COCB, COCS
C17H21NO4
4. Героин (диацетилморфин)
HER
C21H23NO5
5. Тетрагидроканнабинол (гишиш, марихуана)
THC
C21H30O2
6. Метилендиоксиамфетамин (тенамфетамин)
MDA
C10H13NO2
7. Метилендиоксиметамфетамин (Экстази)
MDMA
C11H15NO2
8. Морфин
MORP
C17H19NO3
9. Кодеин
CODN
C18H21NO3
10. 6-ацетилморфин
MAMC
C19H21NO4
11. Фентанил
FENT
C22H28N2O
12. Апиын
MORP, CODN
Қоспа
р) жүрек қызметі стимуляторларының жұмысына теріс әсер етпеуі;
с) қызмет ету мерзімі – кемінде 6 жыл;
т) қуат батареясы бар аппаратураның массасы – 5 кг-нан аспайды;
у) аппаратураның температурасы мен ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайларын ескере отырып айқындалады;
ф) қалыпты пайдалану жағдайында аппаратураны тазалау уақыты – 3 минуттан аспайды.
IV. Раман спектрометрия негізінде жарылғыш және есірткі заттарды сәйкестендірудің портативті техникалық құралы
7. Раман спектрометриясы негізінде жарылғыш және есірткі заттарын сәйкестендірудің тасымалданатын техникалық құралы (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) адамдарды, багажды, жүктерді және көлік құралдарын тексеру (тексеру) кезінде табылған жарылғыш заттар мен есірткі заттарын сәйкестендіруге арналған.
Жарылғыш заттар мен есірткі заттарды анықтау және оларды сәйкестендіру өзге де сіңіргіш жабындар (экрандар) болмаған кезде бақылау объектісінің лазерін монохромды сәулемен тікелей сәулелендіру жолымен жүргізіледі.
8. Жабдықтың типтік жиынтығы мыналарды қамтиды:
Раман спектрометриялық моноблогы (спектрометр);
алдын ала орнатылған арнайы бағдарламалық жасақтамасы бар портативті дербес компьютер (компьютер).
9. Аппаратураның параметрлері:
а) сипаттамалар 3-кестеге сәйкес мәндерден жаман емес.
3-кесте
Көрсеткіш атауы
Көрсеткіш мәні
1. Жарылғыш заттар мен есірткі заттарын талдау әдісі
жарықтың комбинациялық шашырауының лазерлік спектроскопиясы (Раман спектроскопиясы әдісі)
2. Жарылғыш заттар мен есірткі заттарды сәйкестендіру объектілері
жарылғыш заттар, есірткі заттары (айналымына тыйым салынған заттардың тізбесі мүше мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес белгіленген) және олардың прекурсорлары, қауіпті және улы заттар, су және су ерітінділері, галоген көмірсулар, аминдер, спирттер, гетероциклді қосылыстар, кетондар, эфирлер, хлорорганикалық қосылыстар, карбон қышқылдары, карбон қышқылдарының эфирлері, циклоалкандар, амидтер, органикалық қышқылдардың тұздары, нитроқосылыстар, фенолдар, фторорганикалық қосылыстар, сульфаттар, пиридин туындылары, хош иісті аминдер, альдегидтер, хлорсутек, нафталин туындылары, нитрилдер, карбон қышқылдарының тұздары, гидразин туындылары, фосфорорганикалық қосылыстар, фосфаттар, металлорганикалық қосылыстар, тиоэфирлер, алкандар, индол туындылары, йодорганикалық қосылыстар, тиолдар (меркаптандар), иминдер, хинолин туындылары, пиримидин туындылары, алкиндер, краун-эфирлер (макрогетероциклдер), имидазол туындылары, фуран туындылары, силандар

(CH2)3N3(NO2)3
19. ПВВ на основе октогена и пластификатор
HMX
Смесь
20. Октол (октоген и тротил)
HMX TNT
Смесь
21. Семтекс (гексоген ТЭН пластификатор)
RDX PETN
Смесь
22. Аммонит, аммонал
TNT NIT RDX
Смесь
п) минимальный перечень обнаруживаемых наркотических веществ согласно таблице 2.
Таблица 2
Полное наименование
Маркер
Химическая формула
1. Амфетамин, левамфетамин, декстроамфетамин
AMP
C9H13N
2. Метамфетамин
MET
C10H15N
3. Кокаин
COCB, COCS
C17H21NO4
4. Героин (диацетилморфин)
HER
C21H23NO5
5. Тетрагидроканнабинол (гишиш, марихуана)
THC
C21H30O2
6. Метилендиоксиамфетамин (тенамфетамин)
MDA
C10H13NO2
7. Метилендиоксиметамфетамин (Экстази)
MDMA
C11H15NO2
8. Морфин
MORP
C17H19NO3
9. Кодеин
CODN
C18H21NO3
10. 6-ацетилморфин
MAMC
C19H21NO4
11. Фентанил
FENT
C22H28N2O
12. Опий
MORP, CODN
Смесь
р) отсутствие отрицательного воздействия на работу стимуляторов сердечной деятельности;
с) срок службы – не менее 6 лет;
т) масса аппаратуры с батареей питания – не более 5 кг;
у) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств-членов;
ф) время очистки аппаратуры при нормальных условиях эксплуатации – не более 3 мин.
IV. Переносное техническое средство идентификации взрывчатых и наркотических веществ на основе рамановской спектрометрии
7. Переносное техническое средство идентификации взрывчатых и наркотических веществ на основе рамановской спектрометрии (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначено для идентификации взрывчатых веществ и наркотических веществ, обнаруженных при осмотре (досмотре) лиц, багажа, грузов и транспортных средств.
Детектирование взрывчатых веществ и наркотических веществ и их идентификация происходит путем непосредственного облучения монохромным лучом лазера объекта контроля при отсутствии иных поглощающих покрытий (экранов).
8. Типовая комплектация аппаратуры включает в себя:
моноблок рамановский спектрометрический (спектрометр);
портативный персональный компьютер (ЭВМ) с предустановленным специальным программным обеспечением.
9. Параметрами аппаратуры являются:
а) характеристики не хуже значений, согласно таблице 3.
Таблица 3
Наименование показателя
Значение показателя
1. Метод анализа взрывчатых веществ и наркотических веществ
лазерная спектроскопия комбинационного рассеяния света (метод рамановской спектроскопии)
2. Объекты идентификации взрывчатых веществ и наркотических веществ
взрывчатые вещества, наркотические вещества (перечень веществ, оборот которых запрещен, установлен в соответствии с национальным законодательством государства-члена) и их прекурсоры, опасные и токсичные вещества, вода и водные растворы, галогенуглеводы, амины, спирты, гетероциклические соединения, кетоны, эфиры, хлорорганические соединения, карбоновые кислоты, эфиры карбоновых кислот, циклоалканы, амиды, соли органических кислот, нитросоединения, фенолы, фторорганические соединения, сульфаты, производные пиридина, ароматические амины, альдегиды, хлороводород, производные нафталина, нитрилы, соли карбоновых кислот, производные гидразина, фосфорорганические соединения, фосфаты, металлоорганические соединения, тиоэфиры, алканы, производные индола, йодоорганические соединения, тиолы (меркаптаны), имины, производные хинолина, производные пиримидина, алкины, краун-эфиры (макрогетероциклы), производные имидазола, производные фурана, силаны

3. Жүргізілген сәйкестендіру туралы ақпаратты визуалды көрсету түрі
графикалық – заттың спектрін шығарумен бірге мәтіндік – заттың атауын шығарумен және бастапқы заттың спектрі мен осы заттың анықтамалық үлгісі арасындағы корреляция коэффициентімен бірге
4. Монитордың моноблоктың және/немесе компьютердің дисплейінде ақпаратты көрсету уақыты (заттың эталондық үлгісінің спектрін және өлшенген заттың спектрін қабаттастыру)
10 секундтан артық емес
5. ЭВМ орталық процессорының жиілігі
2,4 ГГц кем емес
6. ЭВМ-нің жедел жады көлемі
4 Гбайт кем емес
7. ЭВМ-нің қатты диск көлемі
500 Гбайт кем емес
8. ЭВМ-нің қосқыштарының болуы:
мониторды қосу үшін перифериялық жабдықты қосу үшін (USB 2.0-ден жаман емес)
кем емес, дана:
1
3
9.  ЭВМ мониторының үлгісі
Түрлі-түсті LCD немесе TFT матрица
10. Компьютер экранының өлшемдері диагональ бойынша
10,0 – 14,0
11. Операциялық жүйе
Windows 7 Windows-тың және одан кейінгі нұсқалары
б) есептерді қалыптастыру (генерациялау, сақтау және басып шығару) функциялары бар бағдарламалық қамтамасыз етудің – стандартты форматтағы (png, jpeg, gif және т. б.) суреттің және XLS немесе XML электрондық кесте форматымен үйлесімді деректер файлы түріндегі сәйкестендірудің жалпыланған нәтижелерінің болуы;
в) кіріктірілген кітапханаларды немесе дерекқорларды пайдалана отырып, жарылғыш заттар мен есірткі заттарды автоматты сәйкестендіру функциясының болуы;
г) түрлі жарылғыш заттар мен есірткі заттардың кітапханаларын жинауды, өңдеуді, сақтауды, мұрағаттауды, құруды, талдау жүргізу барысында алынған деректерді беруді (кемінде 100 000 спектрді, сондай-ақ кемінде 10 000 заттар мен қосылыстарды қоса алғанда, әртүрлі заттардың эталондық спектрлері бойынша деректерді сақтау) қамтамасыз ету функциясының болуы;
д) әртүрлі жарылғыш заттар мен есірткі заттарын зерттеу (талдау) нәтижелерін есептеуді (өңдеуді) және өлшенген спектрлердің моноблокты және (немесе) ЭВМ дисплейінде бір мезгілде визуализациялауды, сондай-ақ заттың атауының әріптік-сандық ақпаратын қамтамасыз ету функциясының болуы;
е) бағдарламалық қамтамасыз етуді кеңейту және жаңғырту, аппаратураны дайындаушыда көзделген стандартты рәсімдерді пайдалана отырып эталондық ақпаратты түзету функцияларының, сондай-ақ жарылғыш заттар мен есірткі заттар кітапханаларын редакциялау функцияларының болуы;
ж) аппаратураның бағдарламалық және аппараттық компоненттерінің интерфейсінің орыс тілінде болуы;
з) спектрометр лазерінің шығыс қуаты – 300 мВт аспайды;
и) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарға сәйкестігі;
к)  Одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге де аппаратураның жұмысында іркілістер мен бас тартуларды тудырмау;

3. Тип визуального отображения информации о проведенной идентификации
графический – с выводом спектра вещества
текстовый – с выводом наименования вещества и коэффициентом корреляции между спектром исходного вещества и эталонного образца этого вещества
сравнительный – с одновременным выводом спектров распознаваемого и эталонного образцов
4. Время отображения информации (наложение спектра эталонного образца вещества и спектра измеренного вещества) на дисплее монитора моноблока и/или ЭВМ
не более 10 сек
5. Частота центрального процессора ЭВМ
не менее 2,4 ГГц
6. Объем оперативной памяти ЭВМ
не менее 4 Гбайт
7. Объем жесткого диска ЭВМ
не менее 500 Гбайт
8. Наличие разъемов ЭВМ:
для подключения монитора
для подключения периферийного оборудования (не хуже USB 2.0)
не менее, шт.:
1
3
9. Тип монитора ЭВМ
цветная LCD или TFT матрица
10. Размеры экрана ЭВМ
по диагонали в пределах
10,0 – 14,0
11. Операционная система
Windows 7 и последующие версии Windows
б) наличие программного обеспечения, имеющего функции формирования (генерации, сохранения и вывода на печать) отчетов – обобщенных результатов идентификации в виде рисунка стандартного формата (png, jpeg, gif и др.) и файла данных, совместимого с форматом электронных таблиц xls или xml;
в) наличие функции автоматической идентификации взрывчатых веществ и наркотических веществ с использованием встроенных библиотек или баз данных;
г) наличие функции обеспечения сбора, обработки, хранения, архивирования, создания библиотек различных взрывчатых веществ и наркотических веществ, передачи данных, полученных в ходе проведения анализа (сохранение не менее 100 000 спектров, а также данных по эталонным спектрам различных веществ, включая не менее
10 000 веществ и соединений);
д) наличие функции обеспечения расчета (обработки) результатов исследования (анализа) различных взрывчатых веществ и наркотических веществ и одновременную визуализацию на дисплее моноблока и (или) ЭВМ измеренных спектров, а также буквенно-цифровой информации названия вещества;
е) наличие функций расширения и модернизации программного обеспечения, корректировки эталонной информации с использованием стандартных процедур, предусмотренных изготовителем аппаратуры, а также функции редактирования библиотек взрывчатых веществ и наркотических веществ;
ж) наличие интерфейса программных и аппаратных компонентов аппаратуры на русском языке;
з) выходная мощность лазера спектрометра – не более 300 мВт;
и) соответствие требованиям к обеспечению безопасности, установленным в соответствии с законодательством государства-члена;
к) неспособность вызывать сбои и отказы в работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
л) время непрерывной работы от сети переменного тока частотой

л) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10% айнымалы ток желісінен үздіксіз жұмыс уақыты – 24 сағаттан кем емес;
м) аккумулятор батареясынан қуат алу – кемінде 4 сағат;
н) қызмет ету мерзімі – кемінде 6 жыл;
о) аппаратураның салмағы – 6 кг аспайды;
п)  аппаратураның температурасы мен ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттің климаттық жағдайларын ескере отырып айқындалады.
V. Сынама алу әдісімен иондық ұтқырлық спектрометриясы негізінде жарылғыш және есірткі заттарды сәйкестендірудің стационарлық техникалық құралы
11.  Сынама алу әдісімен иондық қозғалғыштық спектрометриясы негізінде жарылғыш және есірткі заттарды сәйкестендірудің стационарлық техникалық құралы (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) адамдарды, жеке заттарды, багажды, жүктерді және көлік құралдарын сынама алу әдісімен қарау (тексеру) кезінде ауадағы және әртүрлі беттердегі жарылғыш заттарды, есірткі заттарды сәйкестендіруге арналған.
12. Аппаратураның параметрлері:
а) сынамаларды іріктеу әдісі: бақыланатын бетті арнайы зондпен (майлықпен немесе заттың іздерін кетіруге арналған өзге де арнайы құрылғымен) кейіннен жарылғыш заттар мен есірткі заттардың іздерін арнайы зондтан булану (қыздыру) жолымен анықтау үшін сүрту;
б) иондық қозғалғыштықтың биполярлық спектрометриясы;
в) иондану көзі – импульстік иондық разряд немесе бета-сәулеленудің радиоактивті көзі ретінде қолдану;
г) жұмыс режимін орнату уақыты – 30 минуттан аспайды;
д) жарылғыш заттар мен есірткі заттарды сәйкестендіру уақыты – 5 секундтан аспайды;
е) сәйкестендіруге сезімталдық:
жарылғыш заттар мен есірткі заттарының қатты бөлшектері бойынша – 1,0×10 -12 Г кем емес;
жарылғыш заттар мен есірткі заттарының буы бойынша – 1,0×10 -14 г/см3 кем емес;
ж) автоматты жарық және дыбыстық дабылдың болуы;
з) қосқаннан кейін баптау (калибрлеу) құралдарының болуы;
и) арнайы сынамамен алынған жарылғыш заттар мен есірткі заттардың түрі мен құрамын автоматты сәйкестендіру;
к) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен үздіксіз жұмыс уақыты – 24 сағаттан кем емес;
л) 4-кестеге сәйкес сәйкестендірілетін жарылғыш заттардың ең аз тізбесі.
4-кесте
Толық атауы
Маркер
Химиялық формуласы
1. Аммик селитрасы (аммоний нитраты)
ACDT NIT
NH4NO3
2. Динитротолуол
DNT
C6H3CH3(NO2)2
3. Тринитротолуол
TNT
C6H2CH3(NO2)3
4. Тринитрорезорцин
TNR
C6H(NO2)3(OH)2
5. Тринитрофенол (пикрин қышқылы)
TNPH
C6H2(NO2)3OH
6. Динитронафталин
DNN
C10H6(NO2)2
7. Диметилдинитробутан
DMNB
CH3(NO2CCH3)2CH3
8. Этиленгликольдинитрат
EGDN
C2H4(ONO2)2
9. Нитроглицерин

50 ± 1 Гц и напряжением 220 В ± 10 % – не менее 24 ч;
м) питание от аккумуляторной батареи – не менее 4 ч;
н) срок службы – не менее 6 лет;
о) масса аппаратуры – не более 6 кг;
п) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государства-члена.
V. Стационарное техническое средство идентификации взрывчатых и наркотических веществ на основе спектрометрии ионной подвижности методом отбора проб
11. Стационарное техническое средство идентификации взрывчатых и наркотических веществ на основе спектрометрии ионной подвижности методом отбора проб (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначено для идентификации взрывчатых веществ, наркотических веществ в воздухе и на различных поверхностях при осмотре (досмотре) лиц, личных вещей, багажа, грузов и транспортных средств методом отбора проб.
12. Параметрами аппаратуры являются:
а) метод отбора проб: протирание контролируемой поверхности специальным пробником (салфеткой или иным специальным устройством для снятия следов вещества) для последующего детектирования следовых количеств взрывчатых веществ и наркотических веществ путем их испарения (нагрева) со специального пробника;
б) биполярная спектрометрия ионной подвижности;
в) применение в качестве источника ионизации – импульсного ионного разряда или радиоактивного источника бета-излучения;
г) время установления рабочего режима – не более 30 мин;
д) время идентификации взрывчатых веществ и наркотических веществ – не более 5 сек;
е) чувствительность к идентификации:
по твердым частицам взрывчатых веществ и наркотических веществ – не хуже 1,0×10 -12 г;
по парам взрывчатых веществ и наркотических веществ – не хуже 1,0×10 -14 г/см 3;
ж) наличие автоматической световой и звуковой сигнализации;
з) наличие средств настройки (калибровки) после включения;
и) автоматическая идентификация типа и состава взрывчатых веществ и наркотических веществ, снятого специальным пробником;
к) время непрерывной работы от сети переменного тока частотой
50 ± 1 Гц и напряжением 220 В ± 10 % – не менее 24 ч;
л) минимальный перечень идентифицируемых взрывчатых веществ согласно таблице 4.
Таблица 4
Полное наименование
Маркер
Химическая формула
1. Аммиачная селитра (нитрат аммония)
ACDT NIT
NH4NO3
2. Динитротолуол
DNT
C6H3CH3(NO2)2
3. Тринитротолуол
TNT
C6H2CH3(NO2)3
4. Тринитрорезорцин
TNR
C6H(NO2)3(OH)2
5. Тринитрофенол (пикриновая кислота)
TNPH
C6H2(NO2)3OH
6. Динитронафталин
DNN
C10H6(NO2)2
7. Диметилдинитробутан
DMNB
CH3(NO2CCH3)2CH3
8. Этиленгликольдинитрат
EGDN
C2H4(ONO2)2
9. Нитроглицерин

10. ТЭН Пентаэритриттетранитрат
11. Гексоген
NG
PENT
RDX
CHONO2(CH2ONO2)2
(CH2ONO2)4C
(CH2)3 N3 (NO2)3
12. Октоген
HMX
(CH2)4 N4 (NO2)4
13. Тетрил
TETR
(NO2)3C6H2N(NO2)CH3
14. Тетразол
TZ
CH2N4
15. Бенофуроксан
BF
C6H4O2N2
16.Ацетон Трипер оксиді
TATP
(C3H6O2)3
17. Гексаметилентрипероксид-диамин
HMTD
N(CH2OOCH2)3N
18. Гексоген және пластификатор негізінде ПВВ
RDX
(CH2)3N3(NO2)3
19. Октоген және пластификатор негізінде ПВВ
HMX
Қоспа
20. Октол (октоген және тротил)
HMX TNT
Қоспа
21. Семтекс (гексоген ТЭН пластификатор)
RDX PETN
Қоспа
22. Аммонит, аммонал
TNT RDX
Қоспа
м)  5-кестеге сәйкес сәйкестендірілетін есірткі заттардың ең аз тізбесі.
5-кесте
Толық атауы
Маркер
Химиялық формуласы
1. Амфетамин, левамфетамин, декстроамфетамин
AMP
C9H13N
2. Метамфетамин
MET
C10H15N
3. Кокаин
COCB, COCS
C17H21NO4
4. Героин (диацетилморфин)
HER
C21H23NO5
5. Тетрагидроканнабинол (гишиш, марихуана)
THC
C21H30O2
Полное наименование
Маркер
Химическая формула
6. Метилендиоксиамфетамин (тенамфетамин)
7. Метилендиоксиметамфетамин (экстази)
MDA
MDMA
C10H13NO2
C11H15NO2
8. Морфин
MORP
C17H19NO3
9. Кодеин
CODN
C18H21NO3
10. 6-ацетилморфин
MAMC
C19H21NO4
11. Фентанил
FENT
C22H28N2O
12. Апиын
MORP, CODN
Қоспа
н)  бағдарламалық жасақтама анықталатын жарылғыш заттар мен есірткі заттарының базасын кеңейту және жаңарту мүмкіндігін ұсынады;
о) қызмет ету мерзімі – кемінде 6 жыл;
п) аппаратураның салмағы – 30 кг артық емес;
р) аппаратураның температурасы мен ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайларын ескере отырып айқындалады;
с) қалыпты пайдалану жағдайында аппаратура сынамасын тазалау (күйдіру) уақыты – 30 секундтан аспайды.

10. ТЭН Пентаэритриттетранитрат
11. Гексоген
NG
PENT
RDX
CHONO2(CH2ONO2)2
(CH2ONO2)4C
(CH2)3 N3 (NO2)3
12. Октоген
HMX
(CH2)4 N4 (NO2)4
13. Тетрил
TETR
(NO2)3C6H2N(NO2)CH3
14. Тетразол
TZ
CH2N4
15. Бенофуроксан
BF
C6H4O2N2
16. Триперекись ацетона
TATP
(C3H6O2)3
17. Гексаметилентрипероксид-диамин
HMTD
N(CH2OOCH2)3N
18. ПВВ на основе гексогена и пластификатор
RDX
(CH2)3N3(NO2)3
19. ПВВ на основе октогена и пластификатор
HMX
Смесь
20. Октол (октоген и тротил)
HMX TNT
Смесь
21. Семтекс (гексоген ТЭН пластификатор)
RDX PETN
Смесь
22. Аммонит, аммонал
TNT RDX
Смесь
м) минимальный перечень идентифицируемых наркотических веществ согласно Таблице 5.
Таблица 5
Полное наименование
Маркер
Химическая формула
1. Амфетамин, левамфетамин, декстроамфетамин
AMP
C9H13N
2. Метамфетамин
MET
C10H15N
3. Кокаин
COCB, COCS
C17H21NO4
4. Героин (диацетилморфин)
HER
C21H23NO5
5. Тетрагидроканнабинол (гишиш, марихуана)
THC
C21H30O2
6. Метилендиоксиамфетамин (тенамфетамин)
7. Метилендиоксиметамфетамин (экстази)
MDA
MDMA
C10H13NO2
C11H15NO2
8. Морфин
MORP
C17H19NO3
9. Кодеин
CODN
C18H21NO3
10. 6-ацетилморфин
MAMC
C19H21NO4
11. Фентанил
FENT
C22H28N2O
12. Опий
MORP, CODN
Смесь
н) программное обеспечение предоставляет возможность расширения и обновления базы идентифицируемых взрывчатых веществ и наркотических веществ;
о) срок службы – не менее 6 лет;
п) масса аппаратуры – не более 30 кг;
р) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств-членов;
с) время очистки (отжигания) пробника аппаратуры при нормальных условиях эксплуатации – не более 30 сек.