Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Регламентіне өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының 2007 жылғы 26 маусымдағы N 626-III Қаулысы
Қазақстан Республикасы Конституциясы 55-бабының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Конституциялық заңы 14-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты Регламентінің және 175-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Регламентіне өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
1. 55-1-тармақ алып тасталсын.
2. Мынадай мазмұндағы жаңа 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Мәжіліс өкілеттігінің мерзімінен бұрын тоқтатылуынан туындаған оның уақытша болмауы кезеңінде Конституциялық заңдар мен заңдарды қабылдау бойынша Республика Парламентінің функциясын орындау.
55-1. Сенат Конституциялық заңдар мен заңдарды қабылдау бойынша Республика Парламентінің функциясын орындайтын кезеңде заң шығару бастамасы құқығының субъектісі конституциялық заң немесе заң жобасының мәтінін Сенатқа мемлекеттік тілде және орыс тілінде, қағаз және электронды жеткізгіштерде ресми түрде енгізеді.
Заң жобасына:
- заң жобасын арнайы жолдау нысанында енгізу туралы Қазақстан Республикасының Президенті қол қойған шешім;
- жобаны Үкімет енгізген немесе ол Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша енгізілсе, Үкіметтің қаулысы;
- егер заң жобасына Сенат депутаттары бастамашы болса, олардың ұсынуы;
- заңды қабылдау қажеттігінің негіздемесі, қабылданатын заң мақсаттарының, міндеттерінің, негізгі ережелерінің және болжамды экономикалық, әлеуметтік, заңдық, экологиялық салдарларының жан-жақты сипаттамасы бар түсіндірме жазба;
- заңнамалық актілерді Президенттің заңнамалық бастама тәртібімен енгізуінен басқа жағдайларда, егер заңды іске асыру шығындарды талап етсе, қаржылық-экономикалық есеп;
- Сенат депутаттары бастамашы болған, мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды көбейтуді көздейтін заң жобасы бойынша Үкіметтің оң қорытындысы;
- ғылыми сараптаманың қорытындысы;
- жобаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган; жұмыс тобының құрамы (егер ол құрылса); заң жобасы бойынша баяндамашы туралы мәліметтер көрсетілген анықтама парақ;
- заңның қабылдануына байланысты өзгертілуге, толықтырылуға немесе күші жойылды деп танылуға тиіс заң актілерінің тізбесі және заңды іске асыру үшін қажетті нормативтік актілерді әзірлеу туралы ұсыныстар;
- Қазақстан Республикасының заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобалары бойынша баптардың қолданыстағы және жаңа редакциясының салыстырма кестесі қоса беріледі.
Заң жобасымен бірге тәуелсіз сараптаманың қорытындысы табыс етілуі мүмкін.
Заң жобасы Сенатқа енгізілгеннен кейін Сенат Аппараты белгіленген тәртіпке сәйкес, бірақ екі жұмыс күнінен кешіктірмей оның толықтығына және оған қосымшалардың дұрыстығына тексеру және тіркеу жүргізеді.
Қажетті қосымшалардың бірі болмаған, сондай-ақ олардың мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі мәтіндері бірдей болмаған жағдайда Сенат Аппараты құжаттарды тіркемей, осы Регламентте белгіленген талаптарды орындау үшін заң жобасының бастамашысына қайтарады.

О внесении изменения и дополнения в Регламент Сената Парламента Республики Казахстан
Постановление Сената Парламента Республики Казахстан от 26 июня 2007 года N 626-III
В соответствии с подпунктом 5)  статьи 55  Конституции Республики Казахстан, пунктом 2  статьи 14  Конституционного закона "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов",  пунктами 1  и  175  Регламента Сената Сенат Парламента Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести изменение и дополнение в Регламент Сената Парламента Республики Казахстан:
1. Пункт 55-1 исключить.
2. Дополнить новой главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Выполнение функций Парламента Республики по принятию конституционных законов и законов в период временного отсутствия Мажилиса, вызванного досрочным прекращением его полномочий.
55-1. В период выполнения Сенатом функции Парламента Республики по принятию конституционных законов и законов субъект права законодательной инициативы официально вносит текст проекта конституционного закона или закона в Сенат на государственном и русском языках, на бумажном и электронном носителях.
К проекту закона прилагаются:
- решение о внесении проекта закона в форме специального послания, подписанное Президентом Республики Казахстан;
- постановление Правительства, если проект закона внесен Правительством или по поручению Президента Республики Казахстан;
- представление, если проект закона инициирован депутатами Сената;
- пояснительная записка с обоснованием необходимости принятия закона, развернутой характеристикой целей, задач, основных положений и прогнозируемых экономических, социальных, юридических, экологических последствий принимаемого закона;
- финансово-экономический расчет, если реализация закона требует затрат, кроме случаев внесения законодательных актов в порядке законодательной инициативы Президента;
- положительное заключение Правительства по проекту закона, инициируемому депутатами Сената, предусматривающему сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов;
- заключение научной экспертизы;
- справочный лист с указанием сведений: о государственном органе, ответственном за подготовку проекта; составе рабочей группы (если она создавалась); докладчике по законопроекту;
- перечень законодательных актов, подлежащих изменению, дополнению или признанию утратившими силу в связи с принятием закона, и предложения о разработке нормативных актов, необходимых для реализации закона;
- сравнительная таблица действующей и новой редакции статей по проектам законов о внесении изменений и дополнений в законы Республики Казахстан.
Вместе с проектом закона может быть представлено заключение независимой экспертизы.
После внесения проекта закона в Сенат Аппарат Сената в соответствии с установленным порядком, но не более двух рабочих дней производит проверку его полноты и правильности приложений к нему и регистрацию.
При отсутствии одного из необходимых приложений, а также неаутентичности их текстов на государственном и русском языках Аппарат Сената возвращает документы инициатору законопроекта без регистрации для выполнения требований, установленных настоящим Регламентом.

55-2. Заң жобасын Сенат Аппаратында тіркегеннен кейін Сенат Бюросы бас комитетті айқындайды, қаралатын заң жобасы бойынша қорытынды әзірлеудің мерзімін белгілейді және заң жобасын Сенаттың тұрақты комитеттері мен Аппаратына жібереді.
55-3. Сенатта заң жобаларын қараудың тәртібі Қазақстан Республикасының Конституциясына , "Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Конституциялық заңына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
55-4. Сенат Республика Парламентінің функциясын орындауы кезеңінде Мәжіліс мақұлдаған заң жобалары, сондай-ақ Сенатқа заң шығару бастамасы құқығының субъектілерінен келіп түскен заң жобалары осы Регламентте белгіленген тәртіппен қаралады және талқылау нәтижелері бойынша Сенат мына шешімдердің біреуін қабылдайды:
- Мәжіліс мақұлдаған заң жобасы Сенат енгізген өзгерістермен және толықтырулармен қабылдансын;
- заң қабылдансын;
- заң жобасы қабылданбасын.
55-5. Сенат Республика Парламентінің функциясын орындауы кезеңінде Сенат лауазымды адамдарының шешімі бойынша Сенат Аппараты Мәжіліс Аппаратынан:
- Мәжілістің өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылғанға дейін онда тіркелген, соның ішінде Мәжілістің бас комитеті қарауға қабылдаған не қабылдамаған немесе Мәжілістің отырысында бірінші оқылымда қаралған, сондай-ақ заң жобасын Мәжіліс отырысында екінші оқылымда қарау нәтижесі бойынша пысықтау үшін бас комитетке қайтарылған;
- Сенат өзгерістермен және толықтырулармен Мәжіліске жіберген, өкілеттігінің мерзімінен бұрын тоқтатылуына байланысты Мәжіліс қарамаған;
- Сенат өзгерістермен және толықтырулармен Мәжіліске жіберген, Парламент палаталарының арасындағы келісу рәсімдерінің сатысында тұрған заң жобаларын қайта сұратып алдыруы мүмкін.
55-6. Мәжілісте оның өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылғанға дейін тіркелген заң жобалары Сенатқа келіп түскеннен кейін олар Сенат Аппаратында тіркеледі және Сенатта Қазақстан Республикасының Конституциясында , "Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Конституциялық заңда және осы Регламентте белгіленген тәртіппен қаралады.
55-7. Сенат өзгерістермен және толықтырулармен Мәжіліске жіберген, сондай-ақ келісу рәсімдерінің сатысында тұрған заң жобалары Сенатқа келіп түскеннен кейін Сенат Аппаратында тіркеледі және тиісті бас комитетке беріледі.
Бұл жағдайда заң жобасы бас комитетте қаралады және Сенат енгізген өзгерістермен және толықтырулармен не келісу комиссиясының редакциясында, ал келіспеген жағдайда - Сенат ұсынған редакцияда қабылдау туралы ұсыныстарды негіздеп, Сенат отырысының қарауына енгізіледі.
Талқылау нәтижелері бойынша Сенат мына шешімдердің біреуін қабылдайды:
- заң Сенат енгізген өзгерістермен және толықтырулармен қабылдансын;
- заң келісу комиссиясының редакциясында, ал келіспеген жағдайда - Сенат ұсынған редакцияда қабылдансын.

55-2. После регистрации в Аппарате Сената проекта закона Бюро Сената определяет головной комитет, устанавливает срок подготовки заключения по рассматриваемому проекту закона и направляет проект закона в постоянные комитеты и Аппарат Сената.
55-3. Порядок рассмотрения проектов законов в Сенате осуществляется в соответствии с  Конституцией  Республики Казахстан,  Конституционным законом  "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов" и настоящим Регламентом.
55-4. В период выполнения Сенатом функции Парламента одобренные Мажилисом проекты законов, а также поступившие от субъектов права законодательной инициативы в Сенат проекты законов рассматриваются в порядке, установленном настоящим Регламентом, и по итогам обсуждения Сенат принимает одно из следующих решений:
- принять одобренный Мажилисом проект закона с изменениями и дополнениями, внесенными Сенатом;
- принять закон;
- отклонить законопроект.
55-5. В период выполнения Сенатом функции Парламента, по решению должностных лиц Сената, Аппаратом Сената могут быть истребованы от Аппарата Мажилиса проекты законов:
- зарегистрированные в Мажилисе до досрочного прекращения его полномочий, в том числе принятые к рассмотрению либо не принятые головным комитетом Мажилиса или рассмотренные в первом чтении на заседании Мажилиса, а также возвращенные на доработку в головной комитет по результатам рассмотрения законопроекта во втором чтении на заседании Мажилиса;
- направленные Сенатом в Мажилис с изменениями и дополнениями, которые Мажилис не рассмотрел в связи с досрочным прекращением его полномочий;
- направленные Сенатом в Мажилис с изменениями и дополнениями, которые находились на стадии согласительных процедур между палатами Парламента.
55-6. Проекты законов, зарегистрированные в Мажилисе до досрочного прекращения его полномочий, после их поступления в Сенат регистрируются в Аппарате Сената и рассматриваются Сенатом в порядке, установленном  Конституцией  Республики Казахстан,  Конституционным законом  "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов" и настоящим Регламентом.
55-7. Проекты законов, направленные Сенатом в Мажилис с изменениями и дополнениями, а также находившиеся на стадии согласительных процедур, после их поступления в Сенат регистрируются в Аппарате Сената и передаются в соответствующий головной комитет.
В этом случае проект закона рассматривается головным комитетом и с обоснованием предложений по их принятию с изменениями и дополнениями, внесенными Сенатом, либо в редакции согласительной комиссии, а в случае несогласия - в редакции, предложенной Сенатом, вносится на рассмотрение заседания Сената.
По итогам обсуждения Сенат принимает одно из следующих решений:
- принять закон с изменениями и дополнениями, внесенными Сенатом;
- принять закон в редакции согласительной комиссии, а в случае несогласия - в редакции, предложенной Сенатом.

55-8. Сенат Республика Парламентінің функциясын орындауы кезеңінде Сенат Мәжілістің қарауындағы не Мәжіліс депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларын қарау барысында, қажет болған жағдайда, Сенаттың бас комитеті заң жобасы бойынша баяндамашыны айқындай алады.
55-9. Сенат қабылдап, Сенат Төрағасының қолы қойылған заң 10 күн ішінде Қазақстан Республикасының Президентіне қол қоюға жіберіледі.
55-10. Сенат Республика Парламентінің функциясын орындауы кезеңінде Республика Президентінің қарсылығын туғызған заңдар немесе заңның баптары бойынша қайталап талқылау және дауысқа салу Президент қарсылығы жіберілген күннен бастап бір ай мерзімде өткізіледі. Бұл мерзімнің сақталмауы Президент қарсылығының қабылдануын білдіреді.
55-11. Республика Президентінің қарсылығымен қайтарылған заңдар немесе заңның баптары Сенат Бюросының шешімімен Сенаттың тиісті тұрақты комитетінің қарауына беріледі, ол Республика Президенті өкілінің қатысуымен қорытынды дайындайды және оны заңмен немесе тиісінше баптармен және Президенттің қарсылықтарымен Сенаттың қарауына енгізеді.
55-12. Егер қарсылықтарды Сенаттың тұрақты комитетінде және Сенаттың отырысында қарау нәтижелері бойынша Президент Сенат депутаттарының ұсыныстарын ескере отырып, қарсылығында тұтастай заңның не тиісінше оның жекелеген баптарының өзі ұсынған редакциясын өзгертсе, Сенат отырысында төрағалық етуші Президент өзгерістерімен қаралған қарсылықтарды бірден дауысқа қоюға құқылы.
55-13. Сенат отырысында қайталап талқылау бас комитет өкілінің сөз сөйлеуімен басталады. Бұдан кейін талқылау үшін сөз депутаттарға кезек ретімен беріледі.
55-14. Заңды немесе оның жекелеген баптарын Сенат отырысында қайталап талқылау және дауысқа салу кезінде, егер заң тұтастай Президенттің қарсылығын тудырған болса, дауысқа салу заң бойынша тұтастай не Республика Президентінің қарсылығын тудырған баптар бойынша жүргізіледі.
55-15. Егер Сенат депутаттардың жалпы санының үштен екісінің көпшілік даусымен заң бойынша тұтастай немесе оның жекелеген баптары бойынша өзі бұрын қабылдаған шешімін растаса, Республика Президентінің қарсылығы еңсерілген болып есептеледі. Бұл жағдайда заң немесе оның баптары Парламент оны бірінші рет қабылдаған редакцияда қабылданған деп есептеледі және Президент бір айдың ішінде заңға қол қояды.
15-16. Егер Президенттің қарсылығы еңсерілмесе, заң Президент ұсынған редакцияда қабылданды деп есептеледі.
55-17. Мемлекет Басшысының қабылданған конституциялық заңдарға қарсылығын Сенат Қазақстан Республикасының Конституциясы , "Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Конституциялық заң және Регламенттің осы тарауында көзделген тәртіппен қарайды. Бұл ретте Президенттің конституциялық заңдарға қарсылығын Сенат Палата депутаттарының жалпы санының кем дегенде төрттен үш даусымен еңсереді.".
Қазақстан Республикасы
Парламенті Сенатының
Төрағасы

55-8. В период выполнения Сенатом функции Парламента при рассмотрении Сенатом проектов законов, находящихся на рассмотрении Мажилиса либо инициированных депутатами Мажилиса, в случае необходимости, головной комитет Сената может определить докладчика по законопроекту.
55-9. Принятый Сенатом закон, скрепленный подписью Председателя Сената, в течение 10 дней передается на подпись Президенту Республики Казахстан.
55-10. В период выполнения Сенатом функции Парламента, повторное обсуждение и голосование по законам или статьям закона, вызвавшим возражения Президента Республики, проводятся в месячный срок со дня направления возражений Президента. Несоблюдение этого срока означает принятие возражений Президента.
55-11. Возвращенные с возражениями Президента Республики закон или статьи закона передаются решением Бюро Сената на рассмотрение соответствующего постоянного комитета Сената, который готовит заключение с участием представителя Президента Республики и выносит его вместе с законом или соответственно его статьями и возражениями Президента на рассмотрение Сената.
55-12. Если по итогам рассмотрения возражений в постоянном комитете Сената и на заседании Сената Президент изменил, с учетом предложений депутатов Сената, предложенную им в возражениях редакцию закона в целом либо соответственно отдельных его статей, председательствующий на заседании Сената вправе поставить сразу на голосование рассмотренные возражения с изменениями Президента.
55-13. Повторное обсуждение на заседании Сената начинается с выступления представителя головного комитета. После этого слово предоставляется депутатам для обсуждения в порядке очередности.
55-14. При повторном обсуждении и голосовании закона или отдельных его статей на заседании Сената голосование проводится по закону в целом, если возражения Президента вызвал закон в целом либо по статьям, вызвавшим возражения Президента Республики.
55-15. Возражения Президента Республики считаются преодоленными, если Сенат большинством в две трети голосов от общего числа депутатов подтвердит ранее принятое им решение по закону в целом или по отдельным его статьям. В этом случае закон или его статьи считаются принятыми в той редакции, в которой он был принят Парламентом в первый раз, и Президент в течение одного месяца подписывает закон.
55-16. Если возражения Президента не преодолены, закон считается принятым в редакции, предложенной Президентом.
55-17. Возражения Главы государства на принятые конституционные законы рассматриваются Сенатом в порядке, предусмотренном  Конституцией  Республики Казахстан,   Конституционным законом   "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов" и настоящей главой Регламента. При этом возражения Президента на конституционные законы преодолеваются Сенатом не менее чем тремя четвертями голосов от общего числа депутатов Палаты.".
Председатель
Сената Парламента Республики
Казахстан