Қазақстан Республикасының акционерлiк банктерiн қайта құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1993 жылғы 22 маусым N 1274
Мемлекеттiк мүлiктiң пайдаланылуын реттеу мақсатында қаулы етемiн:1
1. "Тұранбанк", "Кредәлеуметбанк", "Қазақстан Әлем банкi", "Қазагроөнеркәсiпбанк" және "Қазжинақбанк" акционерлiк-коммерциялық банктерi акционерлiк банктер етiп қайта құрылып, акциялардың мемлекеттiк пакетiне иелiк ету құқы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi арқылы Қазақстан Республикасының Үкiметiне берiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне барлық акционерлiк, коммерциялық және кооперативтiк банктердi олардың жарғылық қорындағы мемлекеттiк қаржының үлесiн анықтау мақсатымен үш ай мерзiм iшiнде қатаң түрде жеке-дара қайта тiркеу жүргiзiп, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне ақпар беру тапсырылсын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне бiртұтас кредит-қаржы саясатын жүргiзу үшiн акциялардың мемлекеттiк пакетiн басқару құқын табыстасын.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi мемлекеттiк және мақсатты бағдарламаларды орындаушы кәсiпорындар мен ұйымдарға қаржы-кредит жағынан қолдау көрсетудiң тәртiбiн анықтасын.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi банктердегi депозит есеп-шоттарына қаржы аударған жекешелендiрiлетiн кәсiпорындардың мүлкiн бағалау кезiнде осы сомаға банктiң проценттiк ставкаларына тең коэффициенттер қолдана отырып бағалау жүргiзсiн.
6. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
бұрынғы акционерлiк-коммерциялық және кооперативтiк банктер
бюджет қаржысын пайдаланудан алған дивидендтердi белгiленген
ретпен бюджет кiрiсiне алу туралы ұсыныстар әзiрлеп, Қазақстан
Республикасының Үкiметiне ұсынсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О преобразовании акционерных банков Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Президента Республики Казахстан от 22 июня 1993 г. N 1274
В целях урегулирования использования государственного имущества ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Преобразовать акционерно-коммерческие банки "Туранбанк", "Кредсоцбанк", "Алем банк Казахстан","Казагропромбанк" и "Казсбербанк" в акционерные с передачей прав распоряжения на государственный пакет акций Правительству Республики Казахстан в лице Государственного Комитета по государственному имуществу.
2. Поручить Национальному банку Республики Казахстан и Министерству финансов Республики Казахстан в трехмесячный срок провести строго в индивидуальном порядке перерегистрацию всех акционерных, коммерческих и кооперативных банков с целью определения доли государственных средств в их уставных фондах и представить информацию в Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать Министерству финансов Республики Казахстан права управления государственным пакетом акций банков для проведения единой кредитно-финансовой политики.
4. Кабинету Министров Республики Казахстан определить порядок финансово-кредитной поддержки предприятий и организаций, выполняющих государственные и целевые программы.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу при оценке имущества приватизируемых предприятий, внесших в банки средства на депозитный счет, оценку данных сумм производить с применением коэффициентов, равных процентным ставкам банка.
6. Государственному комитету Республики Казахстан по
государственному имуществу и Министерству финансов Республики
Казахстан подготовить и представить Правительству Республики
Казахстан предложения об изъятии в установленном порядке в
доход бюджета дивидентов, полученных бывшими акционерно-коммерческими
и кооперативными банками от использования бюджетных средств.
Президент
Республики Казахстан