Қазақстан Республикасының Кеден-тариф кеңесiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1993 жылғы 27 желтоқсан N 1478. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.08.13. N 3615 Жарлығымен. ~U973615
Бiрыңғай әрi тиiмдi кеден-тариф саясатын әзiрлеу мақсатында
және "Кеден тарифi мен баж салығы туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына сәйкес қаулы етемiн:
1.
<*>
<*>
Ескерту: 1-тармақ алынып тасталған - ҚР Президентiнiң
1995.12.01. N 2030 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Кеден-тариф кеңесi туралы Ереже
(қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Алматы. 1993 жылғы 27 желтоқсан
N 1478
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1993 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1478 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Кеден-тариф
кеңесi туралы
Ереже
Қазақстан Республикасының Кеден-тариф кеңесi (бұдан былай - Кеңес) республиканың бiрыңғай кеден-тариф саясатын талдап жасау, импорт өнiмдерiн қазақстандық тұтынушылардың және республикада осындай өнiмдердi өндiрушiлердiң өзара мүдделерiн мүмкiндiгiне қарай барынша қанағаттандыру үшiн алғы шарттар жасау, экспорт құрылымын дамыту мен жақсартуға қолайлы жағдай туғызу және отандық өнеркәсiп салаларын қорғау үшiн құрылған үйлестiрушi-кеңесшi орган болып табылады.
I. Кеңестiң мақсаттары
Кеңестiң мақсаттары мыналар:
1. Мемлекеттiң сауда-саяси мүдделерiн, оның iшiнде кеден баж салығын белгiлеу, жою және өзгерту, тарифтiк жеңiлдiктер мен преференциялар беру туралы, сондай-ақ отандық тауар өндiрушiлер мен оны тұтынушылардың, республикалық бюджеттiң мүдделерiн еске ала отырып Қазақстан Республикасының кеден тарифiнiң номенклатурасын өзгерту туралы ұсыныстарды ескерiп, Қазақстан Республикасының бiрыңғай кеден-тариф саясатын әзiрлеу.
2. Кеден-тариф саясаты саласында жекелеген елдер мен олардың
одақтарының Қазақстан Республикасына қарсы кемсiтушiлiк
iс-әрекеттерiне жауап шараларды талдап жасау.
3. Республиканың кеден аумағына тауарлар әкелудi және оларды
бұл аумақтан әкетудi кеден-тарифтiк реттеудiң тиiстi шараларын
әзiрлеу жолымен Қазақстан Республикасының тұтыну және өнеркәсiп
нарықтарын қорғау.
4. Қазақстан Республикасының заң актiлерi мен халықаралық
шарттары жобаларының кеден-тарифтiк реттеуге қатысты бөлiгiн қарау
және олардың жобалары бойынша қорытынды дайындау.
II. Кеңестiң функциялары
Кеңестiң функциялары мыналар:
5. Қазақстан Республикасы Кеден саясатының негiзгi бағыттары,
оның iшiнде:
а) номенклатурасы Тауарлардың үйлестiрiлген сипаттамасы мен кодирлеу жүйесiне негiзделетiн Қазақстан Республикасының кеден тарифi (бұдан былай - тариф);
ә) тарифтiң баж салығының, сондай-ақ тауарлардың экспортына немесе импортына байланысты және кедендiк баж салығы сияқты экономикалық тиiмдiлiгi бар өзге де салықтардың, алымдар мен төлемдердiң ставкаларын белгiлеу, жою немесе өзгерту тәртiбi;
б) тарифтiк жеңiлдiктер мен преферанциялар беру тәртiбi;
в) демпингке қарсы, өтем жасау және басқа арнаулы кеден баж салықтарын қолдану туралы нормативтi актiлер;
г) осы бөлiмнiң "в" тармақшасында келтiрiлген кеден баж салықтарын қолдану туралы шешiмдердi қабылдаудан бұрын қажеттi процедураларды ұйымдастыру мен жүргiзу тәртiбi;
д) тарифтiк тауар номенклатурасын өзгерту жөнiндегi ұсыныстар;
е) тарифтiк емес шектеулердi қолдану жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу және қарау.
Кеден-тариф кеңесiнiң ұсыныстары белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасы Президентiнiң немесе Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне табыс етiледi.

О создании Таможенно-таpифного совета Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Пpезидента Республики Казахстан от 27 декабpя 1993 г. N 1478. Утратило силу - Указом Президента РК от 13 августа 1997 г. N 3615 ~U973615
В целях разработки единой и эффективной таможенно-тарифной
политики и в соответствии с Законом Республики Казахстан
Z913700_
"О таможенном тарифе и пошлине" постановляю:
1. Пункт 1 у.с. - постановлением Президента Республики
Казахстан от 12 января 1995 г. N 2030.
2. Утвердить Положение о Таможенно-тарифном совете Республики
Казахстан (прилагается).
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Президента
Республики Казахстан
от 27 декабря 1993 г. N 1478
ПОЛОЖЕНИЕ
о Таможенно-тарифном совете Республики Казахстан
Таможенно-тарифный совет Республики Казахстан (в дальнейшем - Совет) является координационно-совещательным органом, созданным для выработки единой таможенно-тарифной политики республики, создания предпосылок для максимально возможного удовлетворения взаимных интересов казахстанских потребителей импортной продукции и производителей аналогичной продукции в республике, благоприятных условий для развития и улучшения структуры экспорта и защиты отечественных отраслей промышленности.
I. Цели Совета
Целями Совета являются:
1. Разработка единой таможенно-тарифной политики Республики Казахстан с учетом торгово-политических интересов государства, в том числе предложений об установлении, отмене и изменении таможенных пошлин, предоставлении тарифных льгот и преференций, а также об изменении номенклатуры таможенного тарифа Республики Казахстан с учетом интересов отечественных производителей и потребителей товаров, республиканского бюджета.
2. Выработка ответных мер на дискриминационные действия против Республики Казахстан отдельных стран и их союзов в сфере таможенно-тарифной политики.
3. Защита потребительского и промышленного рынков Республики Казахстан путем разработки соответствующих мер таможенно-тарифного регулирования ввоза товаров на таможенную территорию республики и вывоза с этой территории.
4. Рассмотрение проектов законодательных актов Республики Казахстан и международных договоров Республики Казахстан в части, касающейся таможенно-тарифного регулирования, и подготовка заключений по их проектам.
II. Функции Совета
Функциями Совета являются :
5. Разработка и рассмотрение предложений по основным направлениям таможенной политики Республики Казахстан, включая:
а) таможенный тариф Республики Казахстан (в дальнейшем - тариф), номенклатура которого базируется на Гармонизированной системе описания и кодирования товаров;
б) порядок установления, отмены или изменения ставок пошлин тарифа, а также иных налогов, сборов и платежей, связанных с экспортом или импортом товаров и имеющих тот же экономический эффект, что и таможенные пошлины;
в) порядок предоставления тарифных льгот и преференций;
г) нормативные акты о применении антидемпинговых, компенсационных и иных специальных таможенных пошлин;
д) порядок организации и проведения необходимых процедур, предшествующих принятию решений о применении таможенных пошлин, перечисленных в подпункте "г" настоящего раздела;
е) предложения по изменению товарной номенклатуры тарифа;
ж) предложения по применению нетарифных ограничений.
Предложения Таможенно-тарифного совета в установленном порядке представляются на утверждение Президенту Республики Казахстан или в Кабинет Министров Республики Казахстан.

6. Мыналарды:
а) Қазақстан Республикасының ресми делегациялары кеден-тарифтiк реттеу мәселелерi және Кеңестiң құзырына жатқызылған басқа да мәселелер бойынша халықаралық келiссөздер жүргiзiп, консультация алысу кезiнде оларға берiлетiн тапсырмаларды;
ә) Қазақстан Республикасының тұтыну және өнеркәсiп нарықтарын қорғау жөнiндегi шараларды әзiрлеу, қарау және бекiту.
7. Қазақстан Республикасының кеден заңдары халықаралық нормалармен мүмкiндiгiнше неғұрлым жоғары дәрежеде бiрыңғай сипатта және келiсiлген болуына қол жеткiзу жөнiндегi нақты ұсыныстарды талдап жасау мақсатымен халықаралық кеден ынтымақтастығы мәселелерiнiң бүкiл жиынтығын, шет елдердегi кеден iсiнiң техникалық аспектiлерiн зерделеу.
8. Қазақстан Республикасының бүкiл кеден аумағында:
а) тауарларды декларациялау мақсатымен оларды жiктеу, кеден тарифiн және тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану үшiн, номенклатура мәселелерiн қоса алғанда, қазiргi кеден заңдары;
ә) кеден статистикасын қалыптастыру процедурасы;
б) кеден салығын салу және бақылау мақсатымен тауарлар мен өзге де заттар жасалған елдi анықтау ережелерi;
в) кеден мақсаттары үшiн тауарлар мен өзге де заттардың құнын анықтау ережелерi;
г) кеден баж салығын белгiлеу, жою және өзгерту тәртiбi;
д) Қазақстан Республикасы қатысатын кеден iсi саласындағы халықаралық келiсiмдер бiрыңғай түсiнiлiп, қолданылуын қамтамасыз ететiн ұсыныстарды әзiрлеу.
9. Кеден-тарифтiк реттеудiң процедурасына қатысты ақпаратты, кеден iсi жөнiндегi ұсыныстарды мүдделi жақтарға тарату.
10. Кеңестiң құзырына енетiн мәселелер бойынша халықаралық экономикалық ұйымдармен ынтымақтасу.
11. Мынадай:
а) әкелiнетiн және әкетiлетiн кеден баж салығын, оның iшiнде жеке пайдаланылатын заттарға да, сондай-ақ жеке пайдаланылатын заттарды әкелу мен әкетуге арналған құндық және сандық квоталарды белгiлеу;
ә) кеден-тарифтiк реттеу мақсатында, сондай-ақ кеден статистикасын жетiлдiру мүдделерi үшiн Қазақстан Республикасының тауар номенклатурасына өзгерiстер енгiзу жөнiнде ұсыныстар жасау.
12. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес:
а) құрастыру, монтаждау, ұқсату немесе өңдеу үшiн халықаралық өндiрiс кооперациясы шеңберiнде әкелiнген тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкеткен, сондай-ақ мұндай тауарлар үшiн баж салығын төлеуден босатылған жағдайда кеден баж салығын қайтару шарттарын анықтайды;
ә) өз қызметiне қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi республиканың мемлекеттiк басқару органдарынан, заңды ұйымдар мен жеке адамдардан, банк мекемелерiнен алдыруға сұрау салу жiбередi және оларды алады.
III. Кеңес мүшелерi

6. Разработка, рассмотрение и утверждение:
а) поручений официальным делегациям Республики Казахстан при проведении ими международных переговоров и консультаций по вопросам таможенно-тарифного регулирования и иным вопросам, отнесенным к компетенции Совета;
б) мероприятий по защите потребительского и промышленного рынков Республики Казахстан.
7. Изучение всего комплекса вопросов международного таможенного сотрудничества, технических аспектов таможенного дела за рубежом с целью выработки практических предложений по достижению возможно более высокой степени единообразия и согласованности таможенного законодательства Республики Казахстан с международными нормами.
8. Разработка предложений, обеспечивающих на всей таможенной территории Республики Казахстан единое понимание и применение:
а) действующего таможенного законодательства, включая вопросы номенклатуры, для классификации товаров с целью их декларирования, применения таможенного тарифа и мер нетарифного регулирования;
б) процедур формирования таможенной статистики;
в) правил определения страны происхождения товаров и иных предметов с целью таможенного обложения и контроля;
г) правил определения стоимости товаров и иных предметов для таможенных целей;
д) порядка установления, отмены и изменения таможенных пошлин;
е) международных соглашений в области таможенного дела, участником которых является Республика Казахстан.
9. Распространение для заинтересованных сторон информации, касающейся таможенно-тарифного регулирования процедур, рекомендаций по таможенному делу.
10. Сотрудничество с международными экономическими организациями по вопросам, входящим в компетенцию Совета.
11. Внесение предложений:
а) по установлению ввозных и вывозных таможенных пошлин, в том числе и на предметы личного пользования, а также стоимостных и количественных квот на ввозимые и вывозимые предметы личного пользования;
б) по внесению изменений в товарную номенклатуру Республики Казахстан с целью таможенно-тарифного регулирования, а также в интересах совершенствования таможенной статистики.
12. В соответствии с законодательством Республики Казахстан:
а) определение условий возврата таможенных пошлин при вывозе с таможенной территории Республики Казахстан товаров, ввезеных в рамках международной кооперации производства для сборки, монтажа, переработки или обработки, а также условий освобождения от уплаты пошлин за такие товары;
б) направление запросов и получение от органов государственного управления республики, юридических и физических лиц, банковских учреждений документов и сведений, необходимых для своей деятельности.
III. Члены Совета

13. Кеңестiң төрағасы мен мүшелерiн Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайды.
14. Кеңес жұмысына Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемкомитеттерiнiң және ведомстволарының өкiлдерi немесе Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген, импортталатын немесе экспортталатын тауарларды өндiретiн нендей бiр халық шаруашылығы саласының (кәсiпорындар, ұйымдар, фирмалар, одақтар, бiрлестiктер
және басқалар), сондай-ақ сауда мен тұтынушылар бiрлестiгiнiң өкiлi
болып табылатын заңды тұлға кеңесшi дауыс құқығымен қатыса алады.
IV. Жұмыс аппараты
15. Кеңестiң жұмыс аппаратының функциясын Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгi жүзеге асырады.
Қажет болған жағдайда Кеңес өз жұмысына жәрдемдесу үшiн
мамандандырылған техникалық комитеттер құрады.
V. Кеңестiң мәжiлiстерi
16. Кеңестiң мәжiлiстерi қажет болуына қарай өткiзiледi.
17. Кеңестiң кезектi мәжiлiсiнiң шамалас күн тәртiбi мен барлық
материалдары алдағы болатын мәжiлiс туралы хабарлай отырып, мәжiлiс
басталарда 15 күн бұрын Кеңес мүшелерiнiң бәрiне жiберiледi.
18. Күн тәртiбiне қосу үшiн Кеңес мүшелерiне ұсынылатын мәселелер Кеңестiң кезектi мәжiлiсiнен 15 күнтізбелiк күн бұрын шамалас күн тәртiбi мәселелерiнiң қосымша тiзбесiне енгiзiледi.
19. Мәжiлiс кезеңiнде Кеңес мәжiлiс ашыларда өзi бекiткен түпкiлiктi күн тәртiбiне кез келген уақытқа өзгерiстер енгiзуге құқылы.
20. Кеңес мүшелерiнiң кемiнде бесеуi қатысатын болса, мәжiлiс құқылы деп саналады.
21. Кеңестiң шешiмдерi оның құрамына енетiн адамдар мен мәжiлiсiне қатысып отырғандардың жалпы келiсуiмен қабылданады. Төрт ай iшiнде келiсуге қол жеткiзiлмеген жағдайда шешiм осындай адамдардың көпшiлiк даусымен (үштен екiсiнiң) қабылданады.

13. Председатель и члены Совета назначаются Президентом Республики Казахстан.
14. В работе Совета могут принимать участие с правом совещательного голоса представители министерств, госкомитетов и ведомств Республики Казахстан или любое зарегистрированное на территории Республики Казахстан юридическое лицо (предприятия, организации, фирмы, союзы, объединения и др.), представляющую ту или иную отрасль народного хозяйства, которая является производителем или
потребителем импортируемого или экспортируемого товара, а также
торговлю и объединения потребителей.
IY. Рабочий аппарат
15. Функции рабочего аппарата Совета осуществляются Министерством
финансов Республики Казахстан.
При необходимости Совет для содействия своей работе формирует
специализированные технические комитеты.
Y. Заседания Совета
16. Заседания Совета проводятся по мере необходимости.
17. Предварительная повестка дня и все материалы очередного
заседания Совета не позднее чем за 15 дней до начала заседания
направляются всем членам Совета одновременно с извещением о предстоящем
заседании.
18. Вопросы, предлагаемые членами Совета для включения в повестку
дня менее чем за 15 календарных дней до очередного заседания Совета,
включаются в дополнительный перечень вопросов предварительной повестки
дня.
19. В период заседания Совет вправе в любое время внести
изменения в окончательную повестку дня, утвержденную им при открытии
заседания.
20. Заседание считается правомочным, если в нем принимают участие
не менее пяти членов Совета.
21. Решения Совета принимаются с общего согласия лиц, входящих в состав Совета и присутствующих на его заседании. В случае недостижения согласия в течение четырех месяцев решение принимается большинством (в две трети) голосов таких лиц.