Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 19 ақпандағы N 303 өкіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 11 сәуірдегі N 374 өкімі
1. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанында Құқықтық саясат жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 19 ақпандағы N 303 өкіміне (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 6, 44-құжат; N 39, 396-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 3-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын: "Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан консультативтік-кеңесші орган құқығындағы құқық бұзушылық пен қылмысқа қарсы күрес мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия құрылсын.";
2) жоғарыда аталған өкіммен бекітілген 1-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 19 ақпандағы
N 303 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Құқықтық саясат жөніндегі кеңестің
дербес құрамы
Рогов                     - Қазақстан Республикасы Президенті
Игорь Иванович              Әкімшілігі Басшысының орынбасары -
Мемлекеттік-құқық бөлімінің
меңгерушісі, Кеңес төрағасы
Түсіпбеков                - Қазақстан Республикасының Бас
Рашид Төлеутайұлы           прокуроры, Кеңес төрағасының
орынбасары
Кеңес мүшелері:
Айтмұхамбетов             - Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Таймас Қалмұхамбетұлы       Соты Судьялар мен сот
қызметкерлерінің біліктілігін
арттыру институтының директоры
Ақпанов                   - Қазақстан Республикасы ІІМ
Арыстан Нүкешұлы            Қарағанды заң институты қылмыстық
процесс кафедрасының бастығы
Бұлғақбаев                - Қазақстан Республикасы Қаржы
Болатбек Ақылбайұлы         полициясы агенттігінің төрағасы
Жолдасбаева               - Қазақстан Республикасы Парламенті
Нұрлығайым Шалданқызы       Сенатының депутаты
Дүтбаев                   - Қазақстан Республикасы Ұлттық
Нартай Нұртайұлы            қауіпсіздік комитетінің төрағасы
Егімбаева                 - Қазақстан Республикасының
Жанна Дачеровна             Премьер-Министрі Кеңсесі Заң
бөлімінің меңгерушісі
Жалыбин                   - Қазақстан Республикасы Парламенті
Сергей Михайлович           Мәжілісінің Заңдар және сот-құқықтық
реформа жөніндегі комитетінің
төрағасы
Жұмабаев                  - Қазақстан Республикасы Парламенті
Ермек Жианшаұлы             Сенатының Заңдар және сот-құқықтық
реформа жөніндегі комитетінің
төрағасы
Жұмабеков                 - Қазақстан Республикасының
Оңалсын Исламұлы            Әділет министрі
Құл-Мұхаммед              - Қазақстан Республикасының
Мұхтар Абрарұлы             Мәдениет, ақпарат және қоғамдық
келісім министрі
Мұқашев                   - Қазақстан Республикасы Парламенті
Рахмет Желдібайұлы          Мәжілісінің Заңдар және сот-құқықтық
реформа жөніндегі комитетінің мүшесі
Нәрікбаев                 - Қазақ гуманитарлық-заң
Мақсұт Сұлтанұлы            университетінің ректоры
Сапарбаев                 - Қазақстан Республикасы Кедендік
Бердібек Машбекұлы          бақылау агенттігінің төрағасы
Сапарғалиев               - Қазақ гуманитарлық-заң университеті
Ғайрат Сапарғалиұлы         мемлекет және құқық институтының
бас ғылыми қызметкері
Сүлейменов                - Қазақстан Республикасының
Қайырбек Шошанұлы           Ішкі істер министрі
Сүлейменов                - Қазақ гуманитарлық-заң
Майдан Күнтуарұлы           университетінің жекеше құқық
ғылыми-зерттеу институтының
директоры
Тұрысбеков                - Қазақстан Республикасының
Зауытбек Қауысбекұлы        Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі
агенттігінің төрағасы.";

О внесении изменений и дополнений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 19 февраля 2002 года N 303
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 11 апреля 2003 года N 374
1. Внести в распоряжение Президента Республики Казахстан от 19 февраля 2002 года N 303 "Об образовании Совета по правовой политике при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 44; N 39, ст. 396) следующие изменения и дополнения:
1) пункт 3 дополнить подпунктом 3) следующего содержания: "образовать межведомственную комиссию по вопросам борьбы с правонарушениями и преступностью на правах консультативно-совещательного органа при Правительстве Республики Казахстан";
2) приложение 1, утвержденное вышеназванным распоряжением, изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
Утвержден
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 19 февраля 2002 года N 303
Персональный состав
Совета по правовой политике
при Президенте Республики Казахстан
Рогов                        - заместитель Руководителя
Игорь Иванович                 Администрации Президента
Республики Казахстан - заведующий
Государственно-правовым отделом,
председатель Совета
Тусупбеков                   - Генеральный прокурор
Рашид Толеутаевич              Республики Казахстан,
заместитель председателя Совета
члены Совета:
Айтмухамбетов                - директор института повышения
Томас Калмухамбетович          квалификации судей и судебных
работников Верховного Суда
Республики Казахстан
Ахпанов                      - начальник кафедры уголовного
Арыстан Нукешевич              процесса Карагандинского
юридического института МВД
Республики Казахстан
Булгакбаев                   - Председатель Агентства
Болатбек Акылбаевич            финансовой полиции
Республики Казахстан
Джолдасбаева                 - депутат Сената Парламента
Нурлыгаим Чалдановна           Республики Казахстан
Дутбаев                      - Председатель Комитета
Нартай Нуртаевич               национальной безопасности
Республики Казахстан
Егимбаева                    - заведующий Юридическим
Жанна Дачеровна                отделом Канцелярии Премьер-Министра
Республики Казахстан
Жалыбин                      - председатель Комитета по
Сергей Михайлович              законодательству и судебно-правовой
реформе Мажилиса Парламента
Республики Казахстан
Жумабаев                     - председатель Комитета по
Ермек Жианшинович              законодательству и судебно-правовой
реформе Сената Парламента Республики
Казахстан
Жумабеков                    - Министр юстиции
Оналсын Исламович              Республики Казахстан
Кул-Мухаммед                 - Министр культуры, информации
Мухтар Абрарулы                и общественного согласия
Республики Казахстан
Мукашев                      - член Комитета по законодательству
Рахмет Желдыбаевич             и судебно-правовой реформе
Мажилиса Парламента Республики
Казахстан;
Нарикбаев                    - ректор Казахского гуманитарно-
Максут Султанович              юридического университета
Сапарбаев                    - Председатель Агентства
Бердибек Машбекович            таможенного контроля
Республики Казахстан
Сапаргалиев                  - главный научный сотрудник
Гайрат Сапаргалиевич           института государства и права
Казахского гуманитарно-юридического
университета
Сулейменов                   - Министр внутренних дел
Каирбек Шошанович              Республики Казахстан
Сулейменов                   - директор научно-исследовательского
Майдан Контуарович             института частного права Казахского
гуманитарно-юридического
университета
Турисбеков                   - Председатель Агентства
Заутбек Каусбекович            Республики Казахстан по
делам государственной службы";

3) жоғарыда аталған өкіммен бекітілген 2-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 19 ақпандағы
N 303 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы
Құқықтық саясат жөніндегі кеңес туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Құқықтық саясат жөніндегі кеңес (бұдан әрі - Кеңес) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Кеңестің негізгі міндеттері
Кеңестің негізгі міндеттері:
1) мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының Құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі жұмысын үйлестіру;
2) құқықтық жүйені дамытудың негізгі бағыттарын әзірлеу, жүргізіліп отырған құқықтық саясаттың әлеуметтік-экономикалық сала мен мемлекеттік құрылыстағы реформалармен үйлесімділігін қамтамасыз ету;
3) стратегиялық міндеттерді айқындау, қылмысқа қарсы күрес саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстарды талдап жасау;
4) заңнаманы жетілдіру, мемлекеттік органдардың заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерді орындауын бақылау жөнінде ұсыныстар әзірлеу және енгізу, неғұрлым маңызды заң жобаларының тұжырымдамасын айқындау;
5) Қазақстан Республикасының Президентін елдегі заңдылық пен құқық тәртібінің жай-күйі туралы хабардар ету.
3. Кеңестің құқықтары
Кеңестің өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру және өзінің функцияларын орындау үшін белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Құқықтық саясаты тұжырымдамасының іске асырылуын бақылауды жүзеге асыру, мемлекеттік органдардың осы саладағы норма түзушілік және құқық қолданушылық қызметі мәселелері жөніндегі жұмысын үйлестіруге;
2) мыналар:
заңнаманы жетілдіру;
мемлекеттік органдардың заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерді орындауына бақылауды күшейту;
Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің орындалуын қамтамасыз етпеген құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар басшылары мен өзге де лауазымды адамдарының жауаптылығы жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеуге;
3) мемлекеттік органдар, үкіметтік емес ұйымдар мен ғылыми ұжымдар дайындаған нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеуге;
4) халықаралық құқықтық ынтымақтастық мәселелерін қарауға қатысуға;
5) норма түзушілік және құқық қолданушылық проблемаларын талдау мен зерделеуге қажет болған жағдайда мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мамандарын тартуға, неғұрлым маңызды нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеу үшін жұмыс топтарын құруға;

3) приложение 2, утвержденное вышеназванным распоряжением, изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
Утверждено
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 19 февраля 2002 года N 303
Положение
о Совете по правовой политике при
Президенте Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Совет по правовой политике при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
2. Основные задачи Совета
Основными задачами Совета являются:
1) координация работы государственных органов по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан;
2) разработка основных направлений развития правовой системы, обеспечение согласованности проводимой правовой политики с реформами в социально-экономической сфере и государственном строительстве;
3) определение стратегических задач, выработка рекомендаций и предложений по реализации государственной политики в области борьбы с преступностью;
4) разработка и внесение предложений по совершенствованию законодательства, контроля за выполнением государственными органами законодательных и иных нормативных правовых актов, определение концепции наиболее важных законопроектов;
5) информирование Президента Республики Казахстан о состоянии законности и правопорядка в стране.
3. Права Совета
Совет для реализации возложенных на него задач и выполнения своих функций имеет право в установленном порядке:
1) осуществлять контроль за реализацией Концепции правовой политики Республики Казахстан, координировать работу государственных органов по вопросам нормотворческой и правоприменительной деятельности в этой сфере;
2) разрабатывать рекомендации и предложения по:
совершенствованию законодательства;
усилению контроля за выполнением государственными органами законодательных и иных нормативных правовых актов;
ответственности руководителей и иных должностных лиц правоохранительных и иных государственных органов, не обеспечивших исполнение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) рассматривать подготовленные государственными органами, неправительственными организациями и научными коллективами проекты нормативных правовых актов;
4) участвовать в рассмотрении вопросов международного правового сотрудничества;
5) привлекать при необходимости для анализа и изучения проблем нормотворчества и правоприменения специалистов государственных органов и организаций, образовывать рабочие группы для разработки проектов наиболее важных нормативных правовых актов;

6) мемлекеттік органдар мен ұйымдардан ақпарат сұратуға;
7) қылмыстық қолсұғушылық пен құқық бұзушылықтан азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауға байланысты құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар қызметінің, қоғам мен мемлекеттің заңмен қорғалған құқық тәртібінің өзекті мәселелерін қарауға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқығы бар.
4. Кеңестің жұмысын ұйымдастыру
Кеңеске басшылықты оның төрағасы жүзеге асырады. Кеңестің дербес құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді. Кеңес мүшелері отырыстарға ауысу құқығынсыз қатысады.
Кеңестің отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына бір реттен кем емес, оның мүшелерінің кемінде жартысы болған жағдайда өткізіледі. Кеңес жұмысы ағымдық және перспективалық негізде жүзеге асырылады.
Отырыстың күн тәртібіндегі әрбір мәселе бойынша шешімдер ашық дауыс берумен қабылданады және оларға отырысқа қатысушы Кеңес мүшелері жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең түскен жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Кеңес шешімдері хаттамалармен ресімделіп, оларға төраға қол қояды және мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға жіберіледі.
Қажет болған жағдайда Кеңес шешімдері Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының актілерін шығаруға бастамашылық ету жолымен іске асырылуы мүмкін.
Кеңестің жұмыс органы Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Мемлекеттік-құқық бөлімі болып табылады, ол Кеңес отырыстарына хаттамалар мен басқа да қажетті материалдар дайындайды және белгіленген тәртіппен Кеңес қабылдаған шешімдердің орындалуына бақылау жасауды қамтамасыз етеді.".
Қазақстан Республикасының
Президенті

6) запрашивать информацию от государственных органов и организаций;
7) рассматривать актуальные вопросы деятельности правоохранительных и иных государственных органов, связанной с защитой прав, свобод и законных интересов граждан, правопорядка, охраняемых законом интересов общества и государства от преступных посягательств и предупреждением правонарушений;
8) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Организация работы Совета
Руководство Советом осуществляет его председатель. Персональный состав Совета утверждается Президентом Республики Казахстан. Члены Совета участвуют в заседаниях без права замены.
Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал при наличии не менее половины его членов. Работа Совета осуществляется на основе текущих и перспективных планов.
Решения по каждому вопросу повестки дня заседания принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего числа членов Совета, участвующих в заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Решения Совета оформляются протоколами, подписываемыми председателем, которые рассылаются в заинтересованные государственные органы и организации.
При необходимости решения Совета могут быть реализованы путем инициирования издания актов Президента, Правительства, Премьер-Министра, центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан.
Рабочим органом Совета является Государственно-правовой отдел Администрации Президента Республики Казахстан, который готовит протоколы и другие необходимые материалы к заседаниям Совета и в установленном порядке обеспечивает контроль за исполнением принятых Советом решений.".
Президент
Республики Казахстан