Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Мемлекеттік органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің үйлестіру кеңесі туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 9 маусымдағы № 98 өкімі.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңы 19-бабының 10) тармақшасына сәйкес:
1. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Мемлекеттік органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің үйлестіру кеңесі құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Мемлекеттік органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің үйлестіру кеңесінің лауазымдық құрамы;
2) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Мемлекеттік органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің үйлестіру кеңесі туралы ереже бекітілсін.
Қазақстан Республикасы
Президенті Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 9 маусымдағы
№ 98 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Мемлекеттік органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелері үйлестіру кеңесінің лауазымдық құрамы
Ескерту. Құрамға өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 25.08.2020 № 126 өкімімен; 22.11.2021 № 693; 19.01.2022 № 779 Жарлықтарымен.
Кеңестің мүшелері:
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары - "А" арнаулы мақсаттағы қызметінің директоры;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының арнайы мақсаттағы бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасары;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының орынбасары;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Арнайы операциялар күштерінің қолбасшысы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі директорының бірінші орынбасары;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Терроризмге қарсы қызметінің Терроризмге қарсы орталығы штабының бастығы;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Арнайы және жұмылдыру даярлығы департаментінің бастығы;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі 14776 әскери бөлімінің командирі болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 9 маусымдағы
№ 98 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Мемлекеттік
органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің үйлестіру кеңесі туралы
ЕРЕЖЕ

О Координационном совете подразделений специального назначения государственных органов при Совете Безопасности Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 9 июня 2016 года № 98.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента
и Правительства Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 10) статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан":
1. Образовать Координационный совет подразделений специального назначения государственных органов при Совете Безопасности Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемые:
1) должностной состав Координационного совета подразделений специального назначения государственных органов при Совете Безопасности Республики Казахстан;
2) положение о Координационном совете подразделений специального назначения государственных органов при Совете Безопасности Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 9 июня 2016 года № 98
Должностной состав Координационного совета подразделений специального назначения государственных органов при Совете Безопасности Республики Казахстан
Сноска. Заголовок – в редакции распоряжения Президента РК от 25.08.2020 № 126.
Сноска. Должностной состав с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 25.08.2020 № 126; указами Президента РК от 22.11.2021 № 693; от 19.01.2022 № 779.
Членами Совета являются:
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - директор Службы специального назначения "А";
заместитель начальника Службы Государственной охраны Республики Казахстан, курирующий подразделение специального назначения;
заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан;
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующий Национальной гвардией;
командующий Силами специальных операций Вооруженных Сил Республики Казахстан;
первый заместитель директора Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
начальник Штаба Антитеррористического центра Службы антитеррора Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
начальник Департамента специальной и мобилизационной подготовки Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
командир войсковой части 14776 Министерства обороны Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 9 июня 2016 года № 98
ПОЛОЖЕНИЕ
о Координационном совете подразделений специального назначения
государственных органов при Совете Безопасности
Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы мемлекеттік органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің үйлестіру кеңесінің (бұдан әрі - Кеңес) мәртебесін, өкілеттіктерін және қызметін ұйымдастыруды айқындайды.
2. Кеңес ұлттық қауіпсіздікке төнетін нақты және ықтимал қауіп-қатерлерді ескере отырып, мемлекеттік органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелері (бұдан әрі - АрМБ) қызметінің бірыңғай саясаты жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдарды тұжырымдау мақсатында құрылатын консультациялық-кеңесші орган болып табылады.
3. Кеңес қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері және өзге де нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ осы Ереже құрайды.
2. Кеңестің міндеттері мен функциялары
4. Кеңестің міндеттері:
1) АрМБ күтілетін даму жай-күйінің өлшемдерін айқындау, нақтылау;
2) АрМБ даму және жарақтандырудың басым бағыттарын айқындау бойынша ұсыныстар мен ұсынымдарды тұжырымдау.
5. Кеңестің функциялары:
1) АрМБ қызметін кадрлық, ғылыми-әдістемелік, ғылыми-техникалық, ақпараттық-талдау, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етудегі басым бағыттары, мақсаттары, міндеттері мен тәртібі бойынша мемлекеттік басқару органдарына ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
2) даму және жарақтандырудың басым бағыттары бойынша АрМБ ұсыныстарын қарау;
3) Кеңес шешімдерінің орындалу барысы мен жай-күйі туралы Кеңес мүшелерін тыңдау.
3. Кеңесті қалыптастыру және оның қызметін ұйымдастыру
6. Кеңес Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесіне бағынады және есеп береді.
7. Кеңес Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесінің отырыстарына АрМБ қызметінің мәселелер бойынша материалдар дайындайды, Президенттің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының тапсыруы бойынша талдау және зерттеу жұмысын орындайды.
8. Кеңесті оның мүшелері қатарынан ротациялық негізде екі жыл мерзімге сайлайтын Кеңес төрағасы басқарады.
9. Кеңес төрағасы:
1) Кеңес қызметіне басшылық етеді;
2) оның отырыстарына төрағалық етеді;
3) Кеңестің жұмыс жоспарын бекітеді;
4) Кеңестің шешімдерінің орындалуына ағымдағы бақылауды жүзеге асырады;
5) Кеңес шешімдерін орындау мәселелері бойынша Кеңес хатшысы есебін тыңдайды;
6) жыл сайын 1 ақпаннан кешіктірмей есепті кезеңдегі Кеңес қызметінің негізгі нәтижелері туралы Президенттің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысын хабардар етеді;
7) Кеңес отырысын өткізу мерзімін, уақыты мен орнын айқындайды.
10. Кеңес хатшылығына басшылық ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Терроризмге қарсы қызметінің Терроризмге қарсы орталығы штабы (бұдан әрі - Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы орталығының штабы) бастығының орынбасары Кеңес хатшысы болып табылады.
Кеңес хатшысы оның мүшесі болып табылмайды, Кеңес төрағасына тікелей бағынады және оған есеп береді, Кеңестің тиісті жұмысын қамтамасыз етеді:

1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет статус, полномочия и организацию деятельности Координационного совета подразделений специального назначения государственных органов при Совете Безопасности Республики Казахстан (далее - Совет).
2. Совет является консультативно-совещательным органом, образуемым в целях выработки предложений и рекомендаций по единой политике деятельности подразделений специального назначения государственных органов (далее - ПСН) с учетом реальных и потенциальных угроз национальной безопасности.
3. Правовую основу деятельности Совета составляют Конституция Республики Казахстан, законы, акты Президента Республики Казахстан и иные нормативные правовые акты, а также настоящее Положение.
2. Задачи и функции Совета
4. Задачи Совета:
1) определение, уточнение параметров ожидаемого состояния развития ПСН;
2) выработка предложений и рекомендаций по определению приоритетных направлений развития и оснащения ПСН.
5. Функции Совета:
1) выработка и внесение органам государственного управления предложений по приоритетным направлениям, целям, задачам и порядку кадрового, научно-методического, научно-технического, информационно-аналитического, организационно-правового, материально-технического и финансового обеспечения деятельности ПСН;
2) рассмотрение предложений ПСН по приоритетным направлениям развития и оснащения;
3) заслушивание членов Совета о ходе и состоянии исполнения решений Совета.
3. Формирование и организация деятельности Совета
6. Совет подчинен и подотчетен Совету Безопасности Республики Казахстан.
7. Совет осуществляет подготовку материалов к заседаниям Совета Безопасности Республики Казахстан по вопросам деятельности ПСН, выполняет аналитическую и исследовательскую работу по поручению помощника Президента - Секретаря Совета Безопасности.
8. Совет возглавляет председатель Совета, который избирается на ротационной основе членами Совета из числа его членов сроком на два года.
9. Председатель Совета:
1) руководит деятельностью Совета;
2) председательствует на его заседаниях;
3) утверждает план работы Совета;
4) осуществляет текущий контроль исполнения решений Совета;
5) заслушивает отчет секретаря Совета по вопросам исполнения решений Совета;
6) ежегодно не позднее 1 февраля информирует помощника Президента - Секретаря Совета Безопасности об основных результатах деятельности Совета за отчетный период;
7) определяет дату, время и место проведения заседания Совета.
10. Секретарем Совета является заместитель начальника Штаба Антитеррористического центра Службы антитеррора Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - Штаб Антитеррористического центра Республики Казахстан), который руководит секретариатом Совета.
Секретарь Совета, не является его членом, непосредственно подчинен и подотчетен председателю Совета и обеспечивает надлежащую работу Совета:

1) Кеңестің жұмыс жоспарын (бұдан әрі - жұмыс жоспары) жасайды және оның орындалуына бақылау жасайды;
2) Кеңес мүшелерін отырыстың өткізілу мерзімі, уақыты мен орны туралы хабардар етеді;
3) Кеңес отырысына шығарылатын материалдарды әзірлеуді ұйымдастырады және бақылайды;
4) Кеңес отырысының хаттамасын ресімдейді;
5) Кеңестің шешімдерінің орындалуына мониторинг ұйымдастырады және жүзеге асырады, Кеңес төрағасына олардың орындалу барысы туралы баяндайды;
6) Кеңес отырысына материалдарды дайындауда Кеңес мүшелеріне тиісті ақпаратты және материалдарды ұсыну туралы сұрау салуды жолдауға құқылы;
7) Кеңес қызметінің негізгі нәтижелері туралы есепті сол кезеңнен кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей қалыптастырады;
8) осы ережеде қарастырылған өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 25.08.2020 № 126 өкімімен.
11. Кеңес хатшылығының дербес құрамын құрамына өкілдері кіретін Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметкерлері, Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы орталығының, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдардың қызметкерлері қатарынан Кеңес бекітеді.
12. Кеңес қызметі есепті кезеңнің бірінші айының 10-ынан кешіктірілмей бекітілетін, қабылданған жартыжылдық жұмыс жоспары негізінде құрылады.
Кеңес мүшелері жоспарлы кезеңнің алдындағы айдың 10-ынан кешіктірмей Кеңес хатшысына жұмыс жоспарына ұсыныстарын жолдайды.
Кеңес мүшелерінің Кеңес міндеттері мен функцияларына жатпайтын мәселелер бойынша ұсыныстары қарауға және жұмыс жоспарына енгізуге жатпайды.
Жедел жағдайдың өзгеруін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Аппаратының тапсырмаларын ескере отырып, бекітілген жұмыс жоспарына түзетулер енгізілуі мүмкін.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 17.04.2019 № 26 Жарлығымен.
13. Кеңестің отырысын қажеттілік бойынша оның төрағасы шақырады және оның мүшелері санының кемінде үштен екі кворумы кезінде құқықтық күші болады.
Кеңес отырыстарына Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және мемлекеттік органдардың өкілдері қатыса алады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 17.04.2019 № 26 Жарлығымен.
14. Кеңестің қызметін ұйымдық-техникалық қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы орталығының штабы жүзеге асырады.
15. Кеңес шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және Кеңес мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, қабылданған болып есептеледі. Дауыстар тең түскен жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі.
Кеңес шешімдері Кеңес төрағасы және мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.

1) формирует и контролирует исполнение плана работы Совета (далее - план работы);
2) информирует членов Совета о дате, времени и месте проведения заседания Совета;
3) организует и контролирует подготовку материалов, выносимых на заседание Совета;
4) оформляет протокол заседания Совета;
5) организует и осуществляет мониторинг исполнения решений Совета, докладывает председателю Совета о ходе их исполнения;
6) при подготовке материалов к заседанию Совета вправе запрашивать у членов Совета соответствующие материалы и информацию;
7) формирует отчет об основных результатах деятельности Совета не позднее 20 января года, следующего за отчетным периодом;
8) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим положением.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным распоряжением Президента РК от 25.08.2020 № 126.
11. Персональный состав секретариата Совета утверждается Советом из числа военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, сотрудников Антитеррористического центра Республики Казахстан, правоохранительных и специальных государственных органов, представители которых входят в Совет.
12. Деятельность Совета строится на основе полугодового плана работы, утверждаемого не позднее 10 числа первого месяца отчетного периода.
Члены Совета направляют секретарю Совета предложения в план работы не позднее 10 числа месяца, предшествующего плановому периоду.
Предложения членов Совета по вопросам, не относящимся к задачам и функциям Совета, не подлежат рассмотрению и включению в план работы.
В утвержденный план работы могут вноситься коррективы с учетом изменений оперативной обстановки, а также поручений Президента Республики Казахстан, Совета Безопасности Республики Казахстан и Аппарата Совета Безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 17.04.2019 № 26.
13. Заседание Совета созывается его председателем по мере необходимости и правомочно при участии не менее двух третей от числа его членов.
В заседаниях Совета могут принимать участие представители Аппарата Совета Безопасности Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и государственных органов.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 17.04.2019 № 26.
14. Организационно-техническое обеспечение деятельности Совета осуществляет Штаб Антитеррористического центра Республики Казахстан.
15. Решения Совета принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Совета. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Решения Совета оформляются протоколом, который подписывается председателем и членами Совета.

16. Кеңес шешімдерінің тиісті мемлекеттік органның АрМБ-дағы орындалуын Кеңес мүшелері ұйымдастырады.
17. Кеңестің шешімін уақтылы орындау мүмкін болмаған жағдайда, орындауға жауапты Кеңес мүшелері орындалмау себептері туралы және осы шешімді одан әрі іске асыру туралы ұсыныстары бар Кеңестің мүдделі мүшелерімен келісілген ұстанымды бақылау күнінен он жұмыс күні бұрын Кеңес төрағасына баяндайды.
4. Кеңестің қызметін тоқтату
18. Кеңестің қызметін тоқтатуға Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі негіз болып табылады.

16. Исполнение решений Совета в ПСН соответствующего государственного органа организуется членами Совета.
17. В случае невозможности своевременного исполнения решения Совета члены Совета, ответственные за исполнение, за десять рабочих дней до контрольной даты докладывают председателю Совета согласованную с заинтересованными членами Совета позицию о причинах неисполнения и предложениях о дальнейшей реализации данного решения.
4. Прекращение деятельности Совета
18. Основанием прекращения деятельности Совета является решение Президента Республики Казахстан.