Қазақстан Республикасы Конституциясының мүлтiксiз сақталуы мен орындалуын қамтамасыз ету, оның қадиғаларын насихаттау жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Өкiмi 1996 жылғы 24 сәуiр N 2958
1. Республиканың Үкiметi бiр ай мерзiмде:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясының K951000_ 92-бабының 4-тармағын Конституцияны қолданылып жүрген заңдармен сәйкес келтiру бөлiгiнде бұлжытпай орындау жөнiндегi iс-шаралар жоспарын;
2) Қазақстан Республикасы Конституциясын зерделеу мен насихаттау жоспарын әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
2. Президенттiң Әкiмшiлiгi мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiң лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының Конституциясын сөзсiз және толығымен сақтауы мен орындауын бақылау жөнiндегi қызметтi жандандыратын болсын.
3. Республиканың Бас Прокуроры Үкiмет, орталық атқарушы органдар, облыстар мен Алматы қаласы әкiмдерi актiлерiнiң Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкестiгiн тексеру, Қазақстан Республикасы Конституциясының бұлжытпай сақталуы мен орындалуы жөнiнен қосымша шаралар қолдансын. Қорытындылары туралы Мемлекет басшысына баяндайтын болсын.
4. Сыртқы iстер министрлiгi Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының мемлекетаралық, парламентаралық, үкiметаралық және ведомствоаралық шарттарына олардың Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкестiгi жөнiнен талдау жасасын және осы талдаудың қорытындылары негiзiнде тиiсiнше Президентке, Парламентке, Үкiметке, орталық атқарушы органдар мен Мемлекет басшысына тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдарға қажеттi ұсыныстар енгiзсiн.
5. Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiк:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясының мәтiнiн қазақ және орыс тiлдерiнде, Қазақстанда тұратын басқа ұлттардың тiлдерiнде жаппай таралыммен шығаруды одан әрi жалғастырсын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциясының қағидаларын түсiндiретiн ғылыми-көпшiлiк, терминологиялық және анықтамалық әдебиеттер шығаруды ұйымдастырсын;
2) мемлекеттiк органдардың осы өкiмдi iске асыру жөнiндегi жұмысын жария ету жөнiнде шаралар қолдансын.
6. Облыстардың, Алматы қаласының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Конституциясын зерделеу мен насихаттаудың Республика Үкiметi бекiтетiн жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының Конституциясын халық арасында насихаттау жөнiндегi шараларды жүзеге
асырсын.
7. Конституциялық Кеңестiң төрағасы екi ай мерзiмде Мемлекет
басшысына конституциялық заңдылықтың елдегi жай-күйi туралы ақпарат
беретiн болсын.
8. Осы өкiмнiң атқарылуын бақылау Республиканың Мемлекеттiк
хатшысы А.Е.Есiмовке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О мерах по обеспечению неукоснительного соблюдения и исполнения Конституции Республики Казахстан, пропаганде ее положений
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 24 апреля 1996 г. N 2985
1. Правительству Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить:
1) план мероприятий по неуклонному исполнению пункта 4 статьи 92 Конституции Республики Казахстан в части приведения в соответствие с Конституцией действующего законодательства;
2) план изучения и пропаганды Конституции Республики Казахстан.
2. Администрации Президента активизировать деятельность по контролю за безусловным и исчерпывающим соблюдением и исполнением Конституции Республики Казахстан государственными органами и должностными лицами государства.
3. Генеральному Прокурору Республики принять дополнительные меры по проверке на соответствие Конституции Республики Казахстан актов Правительства, центральных исполнительных органов, акимов областей и города Алматы, неуклонному соблюдению и исполнению Конституции Республики Казахстан. О результатах доложить Главе государства.
4. Министерству иностранных дел совместно с Министерством юстиции провести анализ межгосударственных, межпарламентских, межправительственных и межведомственных договоров Республики Казахстан на предмет их соответствия Конституции Республики Казахстан и на основе итогов этого анализа внести необходимые предложения соответственно Президенту, Парламенту, Правительству, центральным исполнительным органам и государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Главе государства.
5. Национальному агентству по делам печати и массовой информации:
1) продолжить издание массовым тиражом текстов Конституции Республики Казахстан на казахском и русском языках, языках других национальностей, проживающих в Казахстане, а также организовать выпуск научно-популярной, терминологической и справочной литературы, разъясняющей положения Конституции Республики Казахстан;
2) принять меры по освещению работы государственных органов по реализации настоящего распоряжения.
6. Акимам областей, города Алматы в соответствии с планом изучения и пропаганды Конституции Республики Казахстан, утверждаемым Правительством Республики, осуществить меры по пропаганде Конституции Республики Казахстан среди населения.
7. Председателю Конституционного Совета в двухмесячный срок представить Главе государства информацию о состоянии конституционной законности в стране.
8. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Государственного секретаря Республики Есимова А.С.
Президент
Республики Казахстан